DE SPAHimESagtm 0OGEN PEM DE AMERIKAAHSCHE OVEN die thans FRANKEN'S BROOD g bereidt, g is de ra eest-moderns oven p van den hocgst-modernen tijd. f* Maar daarnaast zijn toch bij FRANKEN Q Tai van bakkers aan den gang. h Anders kwamen de KADETJES S en BESCHUITEN in 'tgedrang! JAARVERGADERING VAN GELOOF EN WETENSCHAP. ZANDVOORT. SANTPOORT. HAARLEM. BURGERLIJKE STAND. DE KWESTIE IN DE WONINGBOUW- VEREENIGiNG „SINT BAVO". Moeilijliheden met enkele winkeliers.' EEN WEDGWOOD SERVIES, OFSCHOON LAAG VAN PRIJS, ES EEN WAARDEVOL BEZIT EN GEEFT CACHET AAN UW GEDEKTE TAFEL. H. J. LAMP BARTELJORISSTRAAT 18 VAN ONZE RECHTBANK. Het wegen van aardbeien. lOOVa •7 V/a ,73,3-U Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Koers *m.cHAv LANDBOUW EN VISSCHERtf Gebruik ontsmet zaaizaad. De werkloosheid. Berichten islt onxe vorige Oplage. Plechtige Kerkwijding in de Hoofdstad. Ernstig ongeval met een kraan Verbod van kolen-export in Spanje. Door de politie bezet en gesloten. Wijnoogst door hagel vermeld Het uittreden van Morazewski geëischt. Een nieuwe komeet ontdekt. De Wapenstilstands-dag te honden. DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Gefmtfwï ft Wov.r TL 7. Voorn ea 7. Reiber; B. J. T. Truijens cn C, W. Smelter; M. v, Eijl en M. H. Susan; W. v. Es en M. Wernsen; G. P Vroom en A. C. Verhage. Geboren; 9 Nov, z. van M. C. Klaver Bouwer. d. van M. W. VerhallenHen- drix. 10 Nov, 2 z. van S. G. Korsv. Workum. d. van M. v. DaalenBoer- gonje. d. van A. v. d. StaaijHeitlager. z. van M. M. PanlettaFriewald 11 Nov. d. van M, M. J. BorstVa sen. Overleden: 10 Nov. J. J. Thoolen, 63 Kamperlaan. P. Hamelink, 22 j„ Gasthuis- vest. J. SV„ 3 i, d. van J. van Al'tena, Gasihuisvest. 11 Nov. J. Middelbeek- Bant, 74 j, L. Begijnestraat, HAARLEMMERMEER. Veemarkt. Donderdag waren op de veemarkt te Hoofddorp aangevoerd 41 kalf- en melkkoeien, waarvan de prijzen va rieerden tusschen 1.50.- en 2.70.- 2 pinken 125.150.- en 4 graskalveren f «O.70.-. Handel stug. Mishandeling. De politie heeft tegen K. alhier proces-verbaal opgemaakt we gens mishandeling van C. v. W. uit deze ge meente. K. had na een onaangename woor denwisseling met v. W. hem zoodanig „be werkt" dat de jongeman bloedend aan het hoofd werd verwond. SPAARNDAM. R.K. Kring. Het onlangs nieuw ge kozen bestuur van den R.K. Kring, bestaande uit de heeren A.J. van Breda, voorzitter A.J. Winters, secretaris Th. Jukes, penning meester S.W. Balm, A.J. Oud, S. Ruyg- voorn en H. Goebert, is wel op haar qui vive. Zij pakt de zaak thans flink aan, het geen trouwens ook wel noodig bleek te zijn, w-rt de Kring leed aan bloedarmoede en zou t.~ on mijdelijk ten doode zijn opgeschre- \e D leesbibliotheek is nJ. met een serie boeken vermeerderd, De heer C. Spigt heeft zij bereid gevonden als buffethouder op te treden hetgeen een groote aanwinst is, zeer zeker de grootste, wijl thans eenieder, jong en oud, weer een gezellig uurtje in het patro naatsgebouwtje kan doorbrengen. Jammer is et echter dat niet meerdere personen daar van gebruik maken. Hoe het ook zij, de kas- telei i is voor den Kring eenjonmisbaar per soon en daarom, proficiat. Evenals het vorig jaar houdt de Kring ook haar Sinterklaas feest. Dan zal de Sint in hoogst eigen per soon wederom komen tot de kleintjes en met gulle hand zijn surprises uitreiken. Aangê- j Pastoor, welke zijne benoeming aanvaardde Post oor Aerts over het „Lam Gods" der Gebr. van Eyck. Te kwart vóór acht hield gisteravond in de groote zaal ven Gebouw „St. Bavo" de vereeniging „Geloof en Wetenschap" baar jaarvergadering. Aan het uitgebrachte jaar verslag ontleenen wij, dat het ledental :n het afgeloopen seizoen 240 bedroeg, terwijl pl.ni. 60 bijkaarten werden uitgegeven, het geen een totaa! vormt van 540 comparanten, welk getal bij het thans aangevangen sei se izoen met ca. 100 is gestegen. Na een overzicht van wat in het afgeloo pen seizoen werd verricht, maakt het ver slag er gewag van. dat de voorzitter der vereeniging, Mr. F. Vorstman, bij de reorga nisatie van het Algemeen Secretariaat van vereenigingeh „Geloof en Wetenschap" in Nederland, tot dit secretariaat is toegetre den, bijzonder voor de organisatie der tour- née's van buitenlandsche sprekers. De heer Bartels zag zich genoodzaakt, bij den aan vang van het vorige vereenigingsjaar het secretariaat thans volledig aan den heer Donders over te dragen, terwijl de heer van Keulen, die van woonplaats veranderde, het bestuur verlaten moest, welke vacature niet behoefde ie worden aangevuld, daar er eene plaats in het bestuur boventallig was bezet. De rekening over hel afgeloopen jaar sloot in. ontvangsten en uitgaven met 2364.96. De ontvangsten bedroegen o.a. ruim 1500 aan contributie, 210 aan cursusgelden, 210 aan giften, enz.; de uitgaven o.a. ca. 300 aan huren, 265 aan drukwerk en reclame, 9% aan honoraria, enz. Het nadeelig saldo bedroeg 87.55. Onder dank aan den secretaris werden deze verslagen voor kennisgeving aangeno men, terwijl in de commissi^ tot verificatie van boeken en bescheiden van den penning meester werden gekozen de heeren Cb. L. van de Bilt, J. Huizing en J. Wiegant. In de plaats van den lieer Janssen, die Haarlem metterwoon verliet, werd bij acclamatie tot penningmeester verkozen de heer G. F. H. zien dit jaar 5 December op Zondag valt, is het wellicht aanbevelenswaardig het feest te cr ranisecen op Maandag dgt.v. Voorts heeft i e bestuur besloten eens per maand bijeen te komen om de belangen van den Kring te behartigen, hetgeen voer. den goedep gang van zaken ook wel noodzakelijk is. Men ziet dus, dat het nieuwe bestuur van goeden wil is en dat doet ons hopen voor de toekomst. R.K. Tooneel. De R.K. Tooneelver- ee afging „De Eeuwige Strijd" geeft a.s. Zon dag een uitvoering. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Tamboer Meiman" mili taire schets in 3 tafereelen door B.A. Odijk. In het stuk komen 12 personen voor. Het zal haar niet aan belangstelling ontbreken. R.K. Mandolineclub. De R.K. Man dolineclub „Sint Gregorius'% directeur de heer L. van Warmerdam, behaalde te Am sterdam op het concours een 3en prijs, in de derde afdeeling. Voor deze jonge vereeniging een mooi resultaat. IJsclub „Nova Zembla". De jaarver gadering van de ijsclub, welke zou gehouden worden op jJ. Dinsdagavond, zal nu plaats hebben op Woensdag 17 November a.s. Be langrijke punten zijn dan aan de orde. Trou we opkomst wordt dan ook verwacht. Wethouder Meiers. Men deell ons mede, dat Wethouder Meiers zich meer malen hier era daar uitgelaten heeft om als wethouderdezer gemeente te bedanken, in verband met de moeilijke financieele om standigheden, waarin de gemeente ver keert. Naar aanleiding van dit bericht, hebben "wij inlichtingen ingewonnen, bij den waar nemend burgemecsier. Deze deelde ons mede, dat hem van een dergelijk voorne men van wethouder Meiers niets bekend was. Hij wees er ook op, dat van finan cieele moeilijkheden geen sprake is. Wel is de financieele toestand niet schit terend te noemen, maar de gem«ente loopt in het geheel niet vast. Uitvoering. Reeds eerder maakten wij er melding van, dat door de R.K. Tooneelver- eeniging „Vriendenkring" Woensdag 17 No vember in de nieuw gerestaureerde zadl van hotel „Zomerlust" een uitvoering zal wor den gegeven voor hare donateurs, kunstlie vende leden, en genoodigden. Thans kunnen wij og mededeelen, dat op den avond der uitvoering eene verloting zal plaats vinden. De prijzen, zeer fraaie religieuse voorwer pen, zijn te bezichtigen in de étalage van den heer Versteeg, boekhandel, Groote Krocht. De prijs der loten is gesteld op 25 ct«. per lot. Een zeer beperkt aantal zal echter worden verkrijgbaar gesteld, zoodat bet aanbeveling verdient, zich zoo spoedig mogelijk loten aan te schaffen. Eveneens zal het aanbeveling verdienen op 15 en 16 November des avonds tusschen 7 en 9 uur, plaatsen voor de uitvoering te reserveeren. Burgerlijke Stand van 5 tot en met 11 November. Geboren; Maria Christina Dora, d. van H. Meu'man en M. J. E. Bodl. Jacoba, d. van W. Draver en T. Verschoor. Getrouwd: F. C. Müllinghaus en A. H. L. Mackedanz. C. G. A. Cassée en M. Drayer. Overleden: A. Drommel, 73 jaar, wed. van M. Kemp. Volkszang. Wegens financieelen moei lijkheden ziet bet bestuur van Volkszang zich genoodzaakt deze mooie era gezellige avonden niet meer te kunnen houden en is in beginsel besloten de afdeeling alhier, op te heffen. Muziek. De R-K. Harmonie vereeniging ,Soli deo Gloria", geeft op Zondag, 21 November in café „Zomerlust" een uitvoe ring uitsluitend voor donateurs en begun stigers. Tooneel. De R.-K. Tooneel vereeniging „Sint Engelmundus", geeft op Dinsdag, 23 November, voor de donateurs der R.-K. ProDagandaclub een uitvoering in café .Zomerlust". Ondertrouwd 11 Nov.; W. Lamerus cn C. v. Bodengraven, J. W. v. Nieuwland en A. M. v. d. Mcijden; W. v. d. Brink enM. E. v. d. Ven. en onder felicitatie van den voorzitter aan de bestuurstafel plaatsnam. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangde, sloot voorzitter dc jaarveragde- ring om eenige oogenblikken later pastoor Larobr. Aerts uit Heppen (België) aan de vergadering voor te stellen als eetTbijzonder kenner van hel groote werk der gebroeders Hubrecht, en Jan van Eijck, de aanbidding van bet Lam Gods. In zijn pétillanten Vlaamschen verteltrant begon spreker met de geschiedenis te ver halen van dit machtige schilderwerk, dat, in 1425 door den reeds in 1426 gestorVen lïubtecht van Eijck begonnen, op last van den Gentschen scheper Joos Vijd, door Jan van Eijck werd voltooid en op 6 Mei 1432 in de vroegere Sl. Jans-kerk (nu St. Baafs) te Gent opgesteld. Uitvoerig vernamen we bijzonderheden omtrent de techniek der van Eijcks en de historie van het wegnemen en verknopen der deurpaneelen in tijden, toen de samenhang van het geheel niet werd ver staan, bijzonder ook de beveiliging van het te Gent verbleven middenstuk gedurende de oorlogsjaren en het na dien tijd weder complete herstel van dit grootsche werk, dat een reeds vóór vijf eeuwen geschapen en zeer letterlijk sprekend beeld geeft ven het nieuwe teest van Christus' Koningschap, dat op den Zondag voor het Allerheiligen- feest wordt gevierd. Aan de hand van eene zeer uitgebreide serie lichtbeelden verklaarde spr. dan de beieekenis en den samenhang der verschil lende tafereelen, vóór de pauze die van het bovenste gedeelte, na de pauze die van het onderste gedeelte. Ten slotte behandelt de scherpzinnige redenaar het twistpunt, of dc middenfiguur van het bovengedeelte God de Vader of God de Zoon voorstelt, en overtuigde ons met een vloed van argumenten uit ictmogra- phie, Liturgie en Concilie-uitspraken van zijne mcening, dat hier niet God de Vader is voorgesteld, maar God de Zoon. Dc buitengewone nauwkeurigheid, waar mede spr. zich omtrent de geschiedenis en den inhoud ven dit werk zoowel als in de kerkelijke wetenschappen, die bij deze stu die hulp moesten bieden, heeft georiënteerd, zijn klare uiteenzetting en bijzonder ook zijn zeer onderhoudende spreektrant en goede Vlaamscfce humor, hebben den aan- l wezigen een wel veelzijdig genot verBchaft en dezen avond gestempeld tot een van het hoogste peil. Voor wie omtrent het onderwerp gaarne meer mochten willen weten, kunnen wij mcdedeelen, dat op bestelling aan Pastoor L. Aerts te Heppen (België) deze gaarne zijn onlangs in tweeden druk verschenen werk „Het Koninklijk Lam Gods der Ge broeders H. en J. van Eijck in het licht der Iconographie, der Liturgie en der Concilies" zal toezenden. De beslommeringen van een woningbouw- vereenigingsbesluur zijn vele en soms komen de leden voor geheel onverwachte moei lijkheden te staan. Kwesties, waaraan zij vroeger nooit gedacht hebben en welker oplossing soms heel wat stuurmanskunst en beleid vereischt, dringen zich onverwacht op den voorgrond en dreigen niet zelden de goede harmonie in een complex woningen te verstoren. Het bestuur heeft dan de on gemakkelijke taak om met tact te voorko men dat er twee kampen ontstaan en dat is lang niet altijd gemakkelijk. Het ergste is dat al deze moeilijkheden nog omgaan bui ten de gewone dagelijksche zorgen van het bestuur. Het zijn de extra-zorgen, de meer kosten. In de woningbouwvereeniging „Sint Bavo," het goed gebouwde en knap geleide dorp aan de Zomervaart, doet zich ie den laatsien tijd zoo'n moeilijkheid voor. Voor een buitenstaander de leden mogen het gelooven is de zaak heel niet zoo be langrijk, maar al sinds maanden wordt er in die wijk over gesproken en, nu de oplos sing langzamerhand nadert, dreigen er zich twee partijen le vormen. In het kort komt de zaak hierop neer. Sinds Januari 1920 heeft de bouwver- eeniging de woningen daar betrokken. Dat is dus nu bijna 7 jaar geleden. Het waren 182 woningen, waaronder 6 winkelhuizen. Het ligt voor de hand, dat er bij den bouw van groote woningcomplexen aan den zelf kant van een stad rekening mede gehou den wordt dat er winkols midden tusschen die woningen komen te staan, opdat dc be woners. ook fn ïruti onmiddellijke Omge ving, dagelijksche levensbehoeften kunnen krijgen. Anders zouden zij die van veel te ver moeten halen. Ook is het dan juist ■gezien dat bepaald wordt, welk soort win kels er moeten komen, om te voorkomen dat men het een dubbel en dwars en het andere in het geheel niet zou kunnen krij gen. De bewoners zouden b.v. in urie win kels groenten kunnen krijgen van winke liers, die elkander dood concurreeren en kruidenierswaren zouden niet te krijgen zijn. Het was dus juist gezien, dat bepaald werd welk soort winkels er in die wijk zouden gevestigd worden. Wat de woningbouw vereeniging „Sint Bavo" betreft, besloot het toenmalig bestuur de winkelhuizen te ver huren aan de firma's P. Scholte. voor krui denierswaren. B. Bijnsdorp, voer den ver koop van brood, H. Blom, voor melk en zuivelproducten, J. W. Hoes, voor groen ten, L. Kuylt, slager en F. Wedewer voor sigaren, Dc- firma's Scholten (kruideniers waren) en Bijnsdorp (brood) traden op als vertegenwoordigsters. filiaalhoudsters, van de R. K. coöperatieve vereeniging „Arbeid Adelt." Uit de notulenboeken van dien tijd blijkt dat tusschen het bestuur en de winkeliers mondeling overeengekomen werd, welke soort waren elke winkelier zou verkoopen cn dat zij geen andere waren dan de afge- sproketie zouden verkoopen. Na een week of 6 bleken er echter al reeds overtredingen van die afspraak te zijn en sindsdien is het altijd een beetje ongeregeld gebleven. Bij het bestuur der woningbouwvereeniging zat in den wensch om de afspraak te handhaven nog deze schoone gedachte voor, dat het den eenen winkelier niet wilde laten dood con curreeren door een ander, maar dat alle winkeliers een boterham zouden kunnen verdienen in hun branche. Het vond dit een mooie gelegenheid om onder Katho lieken van ons mooie solidariteitsbeginsel te doen blijken en deze zelfde gedachten- gang spoorde het bestuur ook aan om de leden te adviseeren bij de winkeliers in hun wijk de benoodigde waren te koopen, alhoewel dit slechts een advies en aller minst een bindend besluit kon zijn. Zooals gezegd, hielden verschillende winkeliers zich niet aan de afspraak, maar vaff den kant der leden werd herhaaldelijk op handhaving aangedrongen. Het bestuur zon dan ook op middelen om verbetering in den toestand te brengen. Na een en ander geprobeerd te hebben, besloot het bestuur eventueele nieuwe huurders van winkel huizen per contract vast te leggen aan wat zij in hun winkelhuizen mochten verkoo pen. Dit was goed bedoeld, maar had deze schaduwzijde dat het niet bindend was voor de oude huurders. Deze verkochten aldus wat zij wilden en de nieuwe huurders waren aan bepaalde artikelen gebonden. Op een ledenvergadering het was in- tusschen 1925 geworden werd door de 'nteren F. Keesen en F. Assendelft, een voorstel gedaan om niet alleen met de nieuwe huurders, maar met alle winkeliers een schriftelijk contract aan te gaan be treffende de waren, die in de winkels ver kocht mochten worden. Op die vergadering, (16 December 1925) waar verschil van mee ning over het punt bleek te bestaan, werd op voorstel van den heer Kuhne een com missie ingesteld bestaande uit Je heeren F. Keesen, Th. J. van der Maat, P. J. Rozen- hart, P. W. M. Vauniont en M. C. G. Snoeks. Deze commissie kreeg tot taak een rege ling met de winkeliers te bewerkstelligen. Zij bracht aan de vergadering een rapport uit. Het rapport vermeldt dat er twee wegen openstonden om tot een oplossing te ko men, n.l. adviseeren tot het opmaken van schriftelijke contracten ofwel door monde ling overleg het daarheen te leiden dat de winkeliers vrijwillig tot den ouden en ge- wenschten toestand zonuen teruggaan. Dat is, dat iedere winkelier geheel vrijwillig; zonder eenigen dwang, zich beperkt lot hei handeldrijven in die artikelen,' welke bij hef betrekken en ingebruiknenven van het win kelhuis tot zijne branche behooren. Besloten werd door de commissie in deze richting onderhandelingen le voeren, üit conferenties mei de winkeliers bleek dat ook zij déze richting de meest wenschelijkc achtten. Overwegende dat de thans bestaande toestand geleidelijk is gegroeid, meende de commissie dat ook de terugkeer tot de oude toestanden geleidelijk moest geschieden. Derhalve werd voorgesteld, dat de terug keer tot den ouden toestand, dat is dus tot den toestand dat elke winkelier alleen de bij zijn branche behoorenue artikelen ver koopt, zou plaats hebben binnen 6 maan den, te rekenen vanaf den datum van het besluit der vergadering. Tevens werd aan bevolen het bestuur der Bouwvereeniging dc bevoegdheid te verleenen, tot het nemen van reglementaire maatregelen tegen den- gene, die het besluit der algemejene ver gadering overtreedt. fn het rapport worden een twaalftal win keliers genoemd met achter hun namén de artikeleu. die zij in hun winkels mogen ver koopen. Voorts wordt in het rapport een beroep gedaan op de medewerking van alle ledgn der bouwvereeniging om hun inkoopen te doen bij loyaal medewerkende winkeliers. Dit rapport werd in een ledenvergadering op 27 April gehouden, goedgekeurd met groote meerderheid van stemmen. Alle winkeliers, behalve de heer Blom, waren bereid om aan de overeengekomen" rt geling mede te werken. De heer P. Schoitë verklaarde zich ook bereid, mits alle winkeliers tot de overeenkomst toetra den. Het bestuur van „Sint Bavo" vam wier. wij al deze mededeelingen welwil lend ontvingen, deelde ons mede, dat ook de heer Blom aanvankelijk bereid was mede te doen, maar zich later aan een definitief accoord heeft ont trokken. De heer Blom verklaarde dat hij verplicht was, verschillende waren te ver koopen, omdat ze niet bij anderen te krij gen waren op bepaalde tijden zooals op Zondag. Dit wordt door het bestuur van „Sint Bavb" ontkend. Intusschen staat de zaak nu zoo, dat de termijn van 6 maanden in het rapport der commissie genoemd, met 1 Nov. j.l. verstre ken was en dus de tijd was aangebroken voor het bestuur om eventueel met stren gere maatregelen voor den dag te komen. Het heeft dan ook een waarschuwing ge schreven aan de winkeliers dat zij, die zich niet aan het besluit der ledenvergadering houden,* geen vernieuwing van huurcontract krijgen, met ingang van 1 Januari. Naar onze meening heeft het bestuur van „Sint Bavo" ten allen tijde, dus ook, afgezien van deze kwestie, het recht, met inachtneming van den wettelijken opzegtermijn een huur der de huur op te zeggen en dus loopen de winkeliers, die zich niet houden aan de wenschen van de ledenvergadering de kans hun winkel te moeten ontruimen met ingang van 1 Januari. Immers, zooals ge zegd, het recht van huuropzegging van het bestuur staat vast. Wel is er één winkelier, die beweert toezegging le hebben van het bestuur, om te kunnen blijven wonen, maar, naar men ons mededeelt, is dit contract nog niet geteekend en zou het geteekend zijn, dun staat daarin toch een clausule, dat hij zich als bewoner heeft te onderwerpen aan de besluiten der ledenvergaderingen. Een eventueel proces zou hem veel financieele shade geven, aldus werd ons medege deeld. Het geval houdt de gemoederen in Bavo- dorp warm bezig en een dezer dagen ont vingen wij een uiteenzetting van de kwestie geïnspireerd door eenige ontevreden win keliers. Dit stuk zullen wij in een volgend nummer plaatsen en behandelen. (Wordt ver.voJgd.J UITGEBREIDE SORTEERING IN DE TOONZAAL VAN DE ALLEENVERKOOPERS Oplichting. De Kaarlemsehe Rechtbank veroordeelde gistermorgen J. D. te Noordwijkerbout we gens oplichting tot 6 weken gevangenis straf D. had de vorige week terecht gestaan terzake dat hij bij een veiling de opbrengst van geveilde bloembollen had geïnd, welke niet van hem waren. Diefstallen bij de suikerfabriek te Halfweg. In de maanden Juni en Juli van dit jaar werd er verschillende malen koper gestolen uit de gieterij van de suikerfabriek „Hol land" te Halfweg. Toen de politie aldaar eens een stuk ko per in handen kreeg, dat ze bij een opkoo- per vond, vermoedde ze onraad en het on derzoek leidde tot aanhouding van den 48- jarigen kraandrijver A. J. B. Hij bekende verscheidene stukken koper van een ande ren arbeider in onfvangst te hebben geno men. De ander had ze gestolen en B. zou ze verkoopen. Inmiddels was de andere' arbeider naar Canada gevlucht: Thans stond A, J. B. terecht. Hij bekende den hem ten laste gelegden diefstal. Het' keper had hij aan een opkooper in Haarlem verkocht. Als getuige werd gehoord de chef- machinist der fabriek, die verklaarde dat verdachte reeds 13 jaar in dienst was en steeds reden tot tevredenheid had gegeven. De Officier van Justitie eischte, wegens diefstal een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Pliester Jr. achtte diefstal niet bewezen, hoogstens heling. Daarom vroeg spr. vrijspraak, subs, voor waardelijke veroordeeting. Uitspraak 18 November. Dan kwam in 't beklaagdenbankje de op kooper S. F, v. W. te Haarlem. Hij had het keper opgekocht, echter, zooals hij zeide, zonder te weten, dat het van diefstal afkomstig was; 45 et." per K.G. bad hij er voor betaald. De president vroeg, of B. nooit tegen hem gezegd had, niet over de zaak te spreken, daar 't anders zou uitkomen. DaaAan kon verdachte zich niets herin neren Echter vertelde B. als getuige ge hoord. dat hij wel degelijk zoo iets gezegd had. Hij had in totaal ongeveer 100 K.G. koper aan den opkooper verkocht. De Oi- ficier van Justitie achtte heiing be- wezgn en eischte wegens overtreding van art 417 W. v. S. 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 18 November, Artikel 251 bis. Tegen M. A. B.. wier arrestatie zooais wij eenigen tijd geleden mededeelden onder veel tumult plaats vond, werd hedenmorgen wegens overtreding van artikel 251 bis twee iaar gevangenisstraf geëischt. Een inbraak te Rijpwetering. Terecht stonden de 26-iarige los werkman J. v. A. en de 23-jarige los werkman J. W. J„ beiden te Leiden. Hun was ten laste ge- le.gd inbiaak en diefstal in het huis van èen molenaar te Rijpwetering in den nacht van 24 op 25 Augustus, waar ze hadden wegge nomen een verrekijker en verschillende gou den voorwerpen. Beide verdachten ontken den pertinent iets met een inbraak en dief stal uitstaande le liebben. Getuige G. K., in wiens buis ingebrok'en was, vertelde dat hij des avonds met zijn vrouw naar de Oranjefeesten was gegaan. Toen ze ongeveer te 1 uur thuis kwamen, stond een raam open. Binnen lag alles overhoop en vermist werden een verrekij ker, een gouden horloge, een gouden ket ting, een broche enz. Van de dieven en inbrekers was niets meer te zien. Volgende getuige J. B. B., landbouwer te Leiderdorp verklaart op den bewusten avond te 7 uur twee personen in 't gras. te hebben zien liggen met hun rijwiel bij zich. Zij bevonden zich in de buurt van den molen. Ongeveer half elf, zonnetijd, des avonds zag hij de twee personen weer óp de fiets. Toen ze diet bij hem waren, draai den ze de lampen uit. „Goeden avond" groette B. De anderen draaiden hun hoofd af en bromden iets. Of hij ze hprkende, vraagt de president. Get. antwoordt, dat een van de twee, die in het gras lagen, verdachte J. van A. is. Des avonds avonds laat herkende hij de personen niet, omdat het donker was en de twee per sonen het hoofd afwenden. '„Zoo", hijd hij bij zich zelf gedacht, „het is vreemd, een paar kerels hier. Maar ze willen zich zeker niet laten zien; 't is ook kermis in de buurt en er is veel volk op den weg". Getuige J. B. uit Leidbrdorp was 's avonds in de buurt van den molen en had een paar mannen aan den wegkant gezien, 'f Was ongeveer half 8; een van de verdachten J. v. A, herkent hij. Hij had ze eerst op de fiets zien rijden in de richting Leiden en later zag hij ze weer dichter bij den molen; dus waren ze weer teruggekeerd.- Beide ver dachten blijven beslist ontkennen, daar ter plaatse te zijn geweest. Getuige J. K. uit Leiden legt aanvanke lijk aarzelende verklaringen af. Als beide verdachten uit de zaal verwij derd zijn vertelt hij, dat hij de beide ver dachten gesproken had op den dag na de inbraak. Ze hadden hem verteld in den mo len van Kraan te hebben ingebroken en gou den voorwerpen te hebben gestolen. Bang ontdek; te worden hadden ze het ge- stolene aan den kant van den sloot gegooid. Toen ze later terug kwamen om 't te halen, konden ze 't niet meer vinden. Aan get. J. K. hadden ze gezegd, dat hij maar moest verklaren dat hij dien avond in hun gezel schap in Leiden was geweest. Uit vrees voor de verdachten had hij dit aanvankelijk ook maar gezegd, maar hij was later op zijn ver klaringen uit eigen beweging teruggekomen. Hij was dien bewusten avond heelemaal niet in hun gezelschap geweest. Beide verdachten inmiddels in de zaal teruggebracht zeggen op deze verklaringen, dat getuige absoluut onwaarheid spreekt. Mr. Passeur leest de verklaringen van getuige nog eens voor. Verdachten blijven ontkennen; getuige heeft zelf J. W. J. dien avond in Leiden nog geholpen bij het lossen van kalk. Getuige Juffr. v. d. W. ontkent, dat ze aan een. zekere F. J. v. D. verteld zou heb ben, dat haar neef Jan de verdachte J. v. A. een zaak in Rijpwetering had gehad en dat ze verteld zou hebben, dat Jan bij haar geweest was om te zeggen, dat ze maar aan de politie verklaren moest, dat Jan dien be wusten avond bij haar had zitten kaarten. Van zoo iets kan ze zich niet herinneren. Zij begrijpt niet hoe v. D. dat heeft kunnen vertellen. Dan wordt J. v. D. gehoord, die kostgan ger is bij dc vorige getuige, mej. v. d. W. Hij verklaart zich niet meer te kunnen her inneren dat juffrouw v. d. W. aan hem iets verteld zou hebben over 't „zaakje" in Rijp wetering. Als hij nader ondervraagd wordt* antwoordt bekl. dat juffrouw v. d. W. hem verteld had, dat Jan bij haar geweest was en haar had gevraagd om, als de politie kwam, maar te zeggen dat ze bij haar had den zitten kaarten. Ook herinnert get. zich nu, dat de juffrouw gesproken heeft over een „zaakje" in Rijpwetering. Jutfr. v. d. W, wordt weer voorgeroepen en haar wordt gevraagd of ze 't werkelijk verteld heeft. Ze blijft echter beweren, dat ze er zich niets meer van kan herinneren. De president wijst get. er op, dat op mein eed zware gevangenisstraf staat. Als juffr. v. d. W. bij haar verklaring blijft, wordt ze door een der veldwachters weggeleid naar de cellen, waar ze bedenk tijd krijgt, om haar verklaringen na te gaan. De zitting wordt geschorst tot kwart voor twee. Reeds eenigen tijd werd door Beverwijk- sche veilingsvereenigingen onderzoek ge daan naar een nieuw systeem voor het wegen van aardbeien. Thans voert de Be- verwijksche exportveiling onderhandelingen met een Rolterdamsche firma (Toledo v. Bcrkel) over een nieuwe weeginrichting. welke deze firma wil leveren. Door den leverancier worden met het nieuwe toestel 300 wegingen per uur ge garandeerd, terwijl bij de bestaande methode 150180 het aantal was, dat bereikt kon werden. De nieuwe inrichting biedt ook andere voordeelen, Vereischt de tegenwoordige me thode minstens 10 menschen voor 2 schalen, de nieuwe machine verricht het dubbele werk met één schaal, waarbij slechts twee meraschen noodig zijn. De tuinder, die bij zijn wagen staat, zal het gy%icht voorts gemakkelijk kunnen con troleeren. Tot dusver was het onmogelijk doordat 4e weger zeer hoog boven de vracht moet plaats nemen. Volgens de nieu we methode wordt de vracht niet meer op- geheschen, doch zakt de wagen eenige cen timeters onderuit:, terwijl een wijzerplaat het aantal kilo's duidelijk aanwijst. 'Ongetwijfeld zal het resultaat dezer on- derhandalingen met belangstelling worden tegemoet gezien. Het veilingwezen alhier heeft er alle belang bij. wanneer in dezen een verbetering kan worden verkregen. 5% Nederland 1919 100l/2 6% Nederland 1923 1021/g 1021/g 414 Neder! 1917 993/4 993/4 N. I. 1926 B 6% N.-I, 1923 D.. 1025/g '025/g 341/* Oude Vaart 63 dito Gem. Eigeod 561/2 Mij. „Nederland".. 176 1 176 1 Scheepvaart-Unie 178 Rotterd Lloyd 160 1 160 1 Paketvaart 214 214 b Oude Boot 991/4 981/, Holl. Stoomboot 56 H. V. A. 674 669 Java Cultuur 363 363 Jurgens gew. 171 1701/, Koloniale Bank 219' 219 Indische Bank 1705/8 '706/g Cert. Handel Mij 155 155i/2 1571 156 Phoenix 1271/4 Geconsolideerde 175 Kon Olie 3761/, 3741/, U. S Steel l48l/4 '147 Marine comm. 85/l6 «5/8 Vorstenlanden 7 61 4 Actions id. 164 1641/2 Comp. Merc, Arg '15/ie Poerworedjo '17V2 Oude Deli 4293/4 430 413 412 Deli Batavia 4461/ 445i/2 A'dam Robber 331 3291/, Serbadjadi 335 330 173 Waf Sumatra 297!/2 Dordtsche Petr. 357 b' Southern Rails 119"l/8 1 1 18 164ï5/l# 164 Anaconda 100 Wabash 438/g 431/3 Comm. Maxwel 5»/,, 12 NOVEMBER 0 ECKSTfc KOERS LAATSTE BERLIJN 59.37 PARIJS 8.25 BRUSSEL 34.90 VEENEN 0 35.20 LONDEN 12.121/4 STOCKHOLM 66.721/s KOPENHAGEN 66.621 OSLO 1 UC 62.70 (3AZEL f S 48.25 NEW-YORK t 2-501/g ROME t s 10.40 PRAAG s 7.45 s -I 27.— Het feit, dat ontsmet zaaizaad veel be ter resultaten geeft, dan onbehandeld goed, behoeft geen demonstratie meer. Niette min is het interessant, kennis te nemen van de proeven, genomen door eenige Groningsche boeren. De heer P. Bos te Warfhuizen heeft op een proefveldje, lang 3.70 M., resp. 32, 30 en 28 plantjes in de rij gekregen van on behandeld zaad en 127, 215 en 175 van ontsmet zaad, dus 90 tegen 518. Bij den heer P. Blauw te Overschild was de verhouding 586 tegen 1791, bij J. Schut ter in hetzelfde dorp 524 en 858, en bij B de Lange te Veendam 248 tegen 556. Inderdaad frappante cijfers! Een Fransch blad meldt, dat een witte Leghorn (van wie? waar? hoe en door wie gecontroleerd?) in twaalf maanden tijds 348 eieren heeft gelegd. Het dier zou 42 dagen twee eieren per dag hebben gelegd Het blad voegt er aan toe, dat daardoor het wereldrecord, nl. 347 eieren in één jaar, ge slagen is. Jarnmer genoeg is de juistheid de zer prestatie niet te toetsen. Wèl weten wij, dat twee jaar geleden, het record-Iegcijfer, geregistreerd op een erkenden legwedstrijd, op naam stond van een witte Leghorn uit den stam Tancred der gebr. Welleman te Buurmalsen Het dier had in 365 dagen 313 eieren gelegd. Xc]. AMSIERDAM, 11 Nov. Vanmorgen heeft de plechtige inwijding plaats gehad van de Kerk van O. L. Vr. van Altijddu- renden Bijstand aan de Chasséstraat, De plechtigheid werd verricht door den Hoog Eerw. Heer Mgr. P. Stroomer, Deken der Stad, met assistentie van den Pastoor der Kerk, den Zeêr Eerw, Heer J. P. Huifeers en den kapelaan; daarna werd een plech tige H. Mis opgedragen, waarbij de Deken een predikatie hield. Zeer veel parochia nen alsook vele eerw. heeren pastoors van verschillende kerken der stad woonden de plechtigheid bij. AMSTERDAM, 11 Nov. Hedenmorgen heeft op de oude werf van de Ned. Scheepsbouw Mij. aan de Conradstraat een ernstig ongeval plaats gehad. Op het oogenblik is men bezig de outillage van de werf over te brengen naar de nieuwe werf aan de overzijde van het IJ. Met een 5-tons krann op een drijvende bok werd vanmorgen het houten commandeurshuisje van den wal op een schuit geheschen om naar de nieuwe werf te worden vervoerd. Toen de kraan reeds gedraaid was en het huisje weer zakte om op dfe schuit te wor den geplaatst, sloeg de kraan om en viel in 't water. De kraandrijver, die zich in een op de kraan gebouwd huisje bevond, ging met de kraan mee in de diepte. Vol gens sommige ooggetuigen zou hij nog uit het huisje gesprongen zijn en toen te water zijn geraakt. Hedenmiddag was z'n lijk nog niet opgehaald. Op het oogenblik is men bezig te trach ten de gezonken kraan te lichten. BERLIJN, 11 Nov. -T— Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje eiken kolen-export verboden heeft BERLIJN, 11 Nov. Volgens berichten uit Rome zijn in dera afgeloopen nacht alle gebouwen der ontbonden partijen en orga nisaties in Italië door de politie bezet ca gesloten. BERLIJN, 11 Nov. Volgens bericht uit Buenos-Ayres, is bij Mendoza 45 proc. van den wijnoogst door hag'el vernield WARSCHAU, 11 Nov. Het Bestuur der S. D. A. P. besloot het uittreden van Morazewski uit het kabinet Pilsudski te eischen. MADRID, 11 Nov. Dc Academie van K. W„ doelt mede, dat een nieuwe ko meet is ontdekt van de !2de grootte. LONDEN, 11 Nov. De 8ste verjaardag van het leekenen van den wapenstilstand werd heden op plechtige wijze herdacht. Reeds vroeg in den morgen trokken dui zenden naar het graf van den Onbekenden Soldaat. De regen, die in den vroegen mor gen viel, hield spoedig op en hel weer bleef verder gunslig. Duizenden woonden de eenvoudige plechtigheid bij toen de Ko ning, de prins van Wales, de hertog van York en de staatsleden der Dominions, die deelnemen aan dc inperiale conferentie, kransen op het g-af van den Onbekenden Soldaat legden. Hieraan ging een dienst in de Weslminslcr-Abbey vooraf, vanwaar men in optocht naar het graf van den On bekenden Soldaat trok. Daarna gingen op nieuw duizenden langs het graf. In 't geheele land werd, evenals vorige jaren, een stilte van 2 minuten in acht ge nomen ter herdenking van het teekenen van den wapenstilstand. most ge h©bb©R en houden voor hetgeen om U heen geechledH brengt U het •poediget met ALLS gebeurtenissen vol ledig op de hoogte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2