Brocaci miiLsie Sport- en Wedstrijden. Uit de Pers. VAN ALLES EN VAN OVERAL. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 12 November 1926 Eert bron van kracht vcor kinderen die 'swinters lucht en zon rs lucnc I derven.! ZWEMMEN. De Kanaal-zwemmers. GYMNASTIEK. De Olympische Spelen en 't K. N. G. V. WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Berlijn. ExcelsiorMillegom D. V. S. (Velseroord)H. B. C. Stroopers schieten op de politie. De typhus te Breda. BOEKBEOORDEELING. Een ernstig woord van Minister De Geer. INGEZONDEN. VOETBAL D. H. V. B. Junioren-Competitie District Leiden. HOCKEY Noord Hollandsche Hockeybond. KEGELEN. BILJARTEN. MARKTNIEUWS. DAMMEN. Damclub D. O. S. Zaandam. GEMENGD NIEUWS. Ernstige aanvaring bij Maassluis. 100. POST- EN TELEGRAFIE. I Er gebeuren rare dingen op de wereld, lat weten we allemaal wel en al zijn het ook niet altijd wereldschokkende gebeurte nissen ze lijken ons belangrijker, naarmate ze dichter bij ons gebeuren. Dat is misschien wel de reden dat ik het belangrijk vind, wat me de vorige week is overkomen. Een mijner kennissen ging naar België en zooals dat bij dergelijke gelegen heden te doen gebruikelijk is, werden uit Brussel en andere plaatsen aan de ver schillende familieleden en vrienden aange- zichtskaarten gestuurd. Zoomin als ik weet hoeveel port er in België op een briefkaart naar Nederland geplakt moet worden, wist mijn kennis dat en daarom stapte hij naar het hoofdpostkan- foor in Brussel en vroeg het. Vijfenzeventig centimeke's, werd hem geantwoord en hij kocht vijftig vijfen zeventig centimes-postzegels, want hij had vele kaarten te verzenden. En op alle kaar ten die hij verzond plakte hij één van die vijftig zegeltjtfs. Er gingen er naar Amsterdam en naar den Haag, naar Rotterdam en naar Middel burg, naar Wageningen en naar Haarlem, en overal werden de kaarten netjes be zorgd. Maarniet alle geadresseerden kre gen de kaart zoo maar in handen. Ik zelf bijvoorbeeld en ook nog anderen, hier in Haarlem, moesten vijf cent strafport beta den, de meesten echter niet. Toch was op alle briefkaarten een zelfde postzegel ge plakt en op geen enkele was het schrift a,over het lijnfje heen,op hét voor 'het adres gereserveerde gedeelte gekomen. Ik weet niet hoe dat zit; of ik nu onrecht matig met vijf centen belast ben geworden door onze Haarlemsche postmannen, of dat die anderen in Amsterdam en den Haag, in Rotterdam en in Middelburg enz., allemaal onrechtmatig niet hebben moeten betalen. Ik heb maar voor een van de beide kaar- ten die ik ontving die strafport moeten be- talen en het waren maar vijf centen, zoo- dat ik het niet de moeite waard vond er „soesa" over te maken. Maar wat de Telegraafdienst me 'geleverd heeft is erger. Er was. een feestje bij mij thuis, een fa miliefeestje, zooals dat bij iedereen wel voorkomt en op dien dag kwamen er een massa telegrammen. Toen er 's-morgens een stuk of tien bezorgd waren en ze op het telegraafkantoor in de gaten kregen wat er aan de hand was, kwam vandaar de bood schap, of ze, om het voortdurende heen en weer loopen uit te sparen, alle telegram men die eventueel nog zouden komen, mochten bewaren tot vier uur, om ze dan alle te gelijk te bezorgen. Wat goedgevonden werd. Om vier uur kwam er dan ook een heel pak telegrammen gewone telegrammen en ook z.g. gelukstelegrammen, die, zooals dat gewoonlijk gebeurd, allemaal werden voorgelezen. Er waren er bij van menschen van wie ik geen telegram verwacht had en er waren er ook niet bij van anderen van wie ik er wél een verwacht had, dat gaat nu eenmaal zoo, er zijn menschen, die bang zijn de beleefdheidsvormen te verwaar- oozen en er zijn er ook, die aan al dat be- leefdheidsgedoe lak hebben. Moeten ze zelf Wiu-J ben er niet Zleii ¥an geworden. Acht dagen later kom ik in Rotterdam een van die menschen tegen, van wien ik vast en zeker een brief of een telegram ver wacht, maar niet ontvangen had en op mij toeloopend zegt hij: „Mag ik je, in aanslui- ïng aan mijn telegram nog eens mondeling geiukwenschen.' Ik dacht op dat oogenblik misschien heel Ieehjk van mij, maar het is zoo dat de man, mij plotseling ziende, zijn verzuim mzag en liet zoo trachtte goed te maken en ik bedankte hem voor zijn mondelinge ge- lukwensch, maar zei, dat voor den tèlegra- tischen met te kunnen doen, daar ik die niet had ontvangen. „Da's toch al te kras, ik heb het telegram een gelukstelegram nog wel persoon- opgegeven; daar moet ik het mijne van hebben. Ga je even mee naar het telegraaf kantoor? Ik ontmoette hem op den Cool- singel, vlak bij het telegraafkantoor en zag er geen bezwaar in even mee te gaan. En daar op het kantoor vroeg men ons, even te willen wachten, men zou het even nazien. Na een minuut of vijf kwam het antwoord: Ja, op Donderdag was een gelukstelegram aan mijn adres opgegeven en om 2.58 was dit doorgeseind. het er dan ook een waarvoor dubbel be taald was gelukstelegram maar .stel je nou eens voor, dat je zooiets overkomt met een telegram van gewicht, een waar loven of dood van afhangt misschien! t Is toch eigenlijk wel -een beetje bar! Ik heb nog eens een typisch geval met ons Haarlemsche telegraafkantoor gehad, 't Is al een week of vijf geleden en heb er toen niet over geschreven, vind het echter wel aardig het nu meteen even mee te deelen anderen kunnen er zich aan spiegelen. Ik zond s-avonds om een paar minuten over half acht een telegram naar Amster dam en betaalde daarvoor vijftig cent. Den volgenden morgen bracht een tele grambesteller in uniform mij een enveloppe waarop gedrukt stond TELEGRAM en voorts geschreven mijn adres. Onder in een hoekje stond: „Het telegram wordt slechts afgeleverd tegen betaling der kosten: 1.20 g!d., waarvan deze omslag tot kwitantie strekt." Een telegram: ontvangen en daarvoor J 1.20 moeten betalen was mij "nog nooit overkomen en daarom ging ik den besteller vragen, wat dat eigenlijk beteekende. „Waarschijnlijk een telegram dat is nage seind uit een andere plaats," antwoordde deze. Wat moest ik doen? Een telegram kan heel belangrijk zijn en dus betaalde ik 1.20. En toen haalde ik uit de enveloppe... een mededeeling dat het telegram voor Amsterdam door mij den vorigen avond op gegeven, door den geadresseerde was ge weigerd, daar hij de bodekosten a 1,20 niet wilde betajén." Ik werdt niet gauw kwaad, maar toen was ik toch nijdig. Een telegram van nog geen tien woorden van Haarlem naar Amsterdam dat je 1.70 kost is toch wel wat al te bar. Hoe was. dat mogelijk! Maar het ergste was wel, dat het telegraafkantoor mij die 1.20 afhandig had gemaakt, door het te doen voorkomen alsof ik een telegram ontving, men mij gezegd dat het een bericht Had betrof over een niet afgeleverd telegram, dan zou ik natuurlijk niet betaald hebben. Ik naar het telegraafkantoor, waar men mij vertelde, dat het telegram was aange boden k na half acht 's-avonds, dat de bij kantoren in Amsterdam dus gesloten waren, dat de geadresseerde, in een buitenwijk woonde, waar geen telegraafkantoor in de nabijheid was dit is niet iuist; op drie minuten afstand van den geadresseerde staat een telegraafkantoor en dat het dus door een particulieren kruier van het hoofdkantoor in Amsterdam moest worden weggebracht. Die had 1.20 in rekening gebracht en dat geld moest dus betaald worden. Nu wil ik daar allemaal nog niets van zeggen, ai vind ik het wel qen beetje erg, dat de Rijkstelegraaf zijn telegrammen door zulke dure particuliere kruiers laat bezor gen op denzelfden dag aniving ik uit Wageningen een kist boeken, die 80 K.G. woog en daar berekende men mij ook pre cies 1.20 voor maar het lijkt me toch geen overdreven eisch, dat men, bij aan bieding van een telegram, den aanbieder meedeelt, dat hij bodenloon zal hebben te betalen. Het is toch niet onmogelijk, dat een telegram een afzender wel 0.50 waard is, maar niet 1.70. Toen ik het telegram aan bood werd mij daarvoor 0.50 gevraagd; ik had dus het recht, rfieen ik, ie eischen| dat het daarvoor ook aan den geadresseerde werd afgeleverd. Had men mij gezegd, dat er 1.20 bodenloon op zou komen, dan zou ik het in m'n zak gehouden en een brief kaart geschreven hebben zóó gewichtig was de mededeeling niet. Maar het toppunt was wel, dat men mij vertelde, dat het telegram nu, niettegen staande ik de 1.20 had betaald, toch niet bezorgd zou worden misschien zou het aan -den brievenbesteller, als die voor zijn bestelling toch dien kant op moest, worden meegegeven. Let wei, op drie minuten afstand van de woning van den geadresseerde is een tele graafkantoor. Toen ik ten slotte opmerkte, dat het toch in elk geval van een instelling als de Rijkstelegraafdienst, geen pas gaf, om mij J 1,20 uit den zak te halen onder voorge ven, dat ik daarvoor een telegram ontving, terwijl dit^ niet waar was, werd mij geant woord: Er staat toch op de enveloppe, boven in den hoek Kng, en dat beteekent toch kennisgeving! Nou vraag ik je! Wordt nu ook al ieder een geacht hyroglyphen Uw geëerd blad voor het onderstaande. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Nu begrijp ik er rtiels meer van. Wij heb ben een R.-K. MannenzangVereeniging ,,St. „Caccilia" en nu schrijft de zangvereeniging „Philip Loots" aan U, dat er al vele po gingen gedaan zijn cm te komen" tot een R.-K. Mannenkoor. Ik meen, dat deze ver- eeniging een neutrale verceniging was; en nu lees ik in Uw blad van 8 November, dat dit koor omgezet is in een R.-K, koor. Behoefte was, en is er zeker niet meer aan dit koor. Tevens is mij onbegrijpelijk, wat de R.-K. Volksbond nu eigenlijk mis daan heeft dadr er menschen zijn, die zeg gen: Als het nu geen onderafdeeling van den Volksbond was? Ik was zelf eens bij een van de vooraan staande menschen van Roomsch Haarlem, om dezen te winnen als donateur van de zangvereeniging „St. Caecilia" en ook deze welbekende zei: als je nu eens buiten den Volksbond stond? Zie, mijnheer de redac teur, deze vraag zou ik wei eens beant woord willen zien. Wat is er nu nog mooier dan in het verband van'een Katholieke organisatie te werken? Er is in onze zang vereeniging plaats voor alle rangen en standen. En daarom roep ik nogmaals langs dezen weg alle R.-K. mannen zangers van Haarlem op, ons te helpen, de Roomsche eenheid te bevorderen, door plaats te ne men in de R.-K. MannenzangVereeniging ,St. Caecilia". Immers een neutrale vereeniging omdat het beter uitkomt omzetten in een Room sche is niet de eenheid bevorderen. Nogmaals mijnheer de Redacteur, mijn oprechten dank. Harmenjansweg 18. A. J. HOONAKKER. DE WERKELOOSHEID. Eenigen tijd geleden schreef ons bekend Kamerlid Henri Herman, dat door de aanwas onzer bevolking en de steeds komende nieuwe krachten op de arbeidsmarkt, wij moesten gaan uitzien naar nieuwe arbeids velden, nieuwe fabrieken moesten gebouwd, thans bestaande uitgebreid worden. Thans vragen wij ons af, is er werkelijk met dezen wensch door ons volk rekening gehouden? Doch er is meer. We schrijven November, de maand waarin velen zonder arbeid, dus zonder bestaan komen. Arbeiders uit de bouwbedrijven, maar vooral uit Land- en Tuinbouwbedrijf. Wat moeten we voor die menschen doen? Ze naar het Burgerlijk Armbestuur sturen, neen, er moet voor dien arbeiders werk gezocht worden. Rijk, Provincie en Gemeente moeten als het ware wedijveren om productief.werk te laten verrichten. Verleden jaar lazen wc in het Regeerings- program van Minister de Geer: „terhandi bestrijding van de werkeloosheid en tot neming van eenige productieve werken tot productiviteit van den bodem. We vragen ons af, welke werken worden hiermede bedoeld? Kanalisatie in Friesland? Gedeeltelijke droogmaking der Westpias? Verbetering van het wegennet? Droogmaking der Louwerzee? De regeering moet het niet bij woorden laten. We verwachten daden. Er wordt in den tegenwoordigen tijd te veel. gepraat en te weinig gewerkt. Laten wij allen medewerken om tot op lossing van het werklbozenvraagstuk te geraken. We doen hiermede een goed werk en trachten nieuwe welvaartsbronnen aan te boren. C. W. KORTEKAAS. Oude-Wetering, Nov. '26. Het eerste wat ik, thuiskomende, deed, I cilfere" nyr°glypnen 'e kunnen ont" Nu betroi het maar een felicitatie, al was ARTHUR TERVOOREN IXe OLYMPIADE - AMSTERDAM 1928. Duitschland en de Olympische Spelen. De uit negen personen bestaande en reeds vroeger aangekondigde delegatie van het Duitsch Olympisch Comité is Maan dagavond onder leiding van Exc. Dr. Le- wald, president van dat Comité, uit Ber lijn te Amsterdam aangekomen en heeft haar intrek genomen in Hotel des Pays- Bas. Dinsdagmorgen is een bespreking gehou den op het Algemeen Secretariaat van. het Comité 1928 over eenige technische aange legenheden betreffende de Olympische Spelen. In den namiddag hebben de Heeren Het in aanbouw zijnde Stadion bezichtigd, waar zij werden rondgeleid door den Voorzit ter van de Afdeeling Gebouwen Terrei nen, Kapitein P> W. Scharroo en en Ar chitect J. Wils. Daarna is op het Algemeen Secretariaat met den Voorzitter van de Afdeeling Huis vesting een nadere bespreking gehouden speciaal over de huisvesting, waarbij de wensch werd geuit, dat de Duitsche deel nemers, niet in de drukke stad, maar lie ver gezamenlijk in een rustige omgeving buiten Amsterdam zouden worden onder dak gebracht. Naar aanleiding van deze bespreking heb ben de Heeren in gezelschap van den Voorzitter der Afdeeling een bezoek ge bracht aan het Gooi, Haarlem en Zand- voorl, waarvan zij een aangenamen in druk meebrachten. Het aantal te verwachten Duitsche deel nemers wordt op circa 500 geschat. Ook van het Duitsche publiek werdt een groote opkomst verwacht, want. de belang stelling in Duitschland voor deze Spelen is bijzonder groot. De Duitsche Pers zal, behalve door een groot aantal verslagge vers, die op de pers-tribune zullen werken, vertegenwoordigd zijn door een wel haast even groot aantal journalisten, die in feuil letonvorm of in tijdschrijftartikelen over de Olympische Spelen zullen schrijven. Met extra treinen, met auto's en auto^r bussen zullen de Duitsche Sport-enthousias- ten naar hier komen en met voldoening vernamen de leden der Duitsche delegatie, dat Rijk en Gemeente diligent zijn om tijdig de noodige wegkerbeteringen aan te bren gen, welke aan het verkeer op de toegangs wegen naar Amsterdam zuljen ten goede komen. De Duitsche delegatie heeft zich, na de ingewonnen informaties, met waardeering en tevredenheid uitgelaten over de organi satie en de vorderingen van het werk en keert naar Duitschland terug met den bes ten indruk van hetgeen hier al reeds tot stand is gebracht en met de allerbeste ver wachtingen voor de te houden Olympische Spelen te Amsterdam, NEW-YORK, 10 Nov. Getrud Ederle heeft het plan opgevat om eem zwemwedstrijd: met den Duitschen zwemmer Vierkötter in de Vereenigde Statjn te houden. Reeds heeft de bekende milhonnair Wrigley een hoogen' prijs uitgeloofd. AMSTERDAM, 10 Nov. Naar wij vernemen heeft de Bondstechnische commissie van het K. N. G. V. in verband met de deelneming aan de Olympische Spelen in 1928 een op roep gericht tot de Bondsvereenigingem, met de bedoeling, dat de verschillende ver- eenigingen, die naar eigen inzicht, in aan merking wenschen te komen om door het afvaardigen van een groep turners het K. N. G. V. ter Olympiade te vertegenwoordi gen, eenige maanden zelfstandig te oefei.en met een 16-tal turners, In April 1927 komen dan de verschillende vereenigingen bij el kaar teneinde door een uitgebreide jury een oerdeel te doen uitspreken. Daarna zal een beperkt aantal vereenigingen tot 1928 ver der oefenen. Bij een tweede keuze zal definitief de ploeg werden aangewezen, die Nederland op de Olympische Spelen zal vertegenwoordi gen,terwijl de tweede ploeg ter Olympiade als demonstratieploeg zal optreden: WamstLacquehay winnen. Gisteravond is de Zesdaagsche Berlijnsche Wielerwedstrijd geëindigd en gewonnen door het Fransche koppel Wambst—Lacquehay. De laatste uren van den strijd heerschte er groote spanning; het was een. jagen en de- marecren zonder ophouden. De uitslag was als volkt: 1. Wambst-Lacquehay, Frankr., 417 p. Op een rende: 2. Junge-Marcillac, D.-F., 258 p. Op drie ronden: 3, Aerts-van Hevel, België, 139 p. Op zes ronden: 4. Knappe- Riegcr, Duitschl., 459 p. Op zeven ronden: 5. Huschke-Tonanini, Duitschl.-Italië, 363 p. richt onder den haam van Biljartclub „Groen endaal." Vrijdagavonds is er clubavond. Onder zeer groote belangstelling vond Woensdagavond in café Lunenburg, a. d. Smedestraat, de returnmatch plaats van de te Hillegom gespeelde biljartmatch tusschen de heeren R., P. en H. - van Lunenburg, Excelsior, en de heeren B. Mastenbroek, P, de Groot en P. van Ze^l, Hillegom. Vooral in de partij R. van LunenburgB. Mastenbroek werd zeer gced gespeeld. Of schoon er geen hooge series gemaakt wer den, beëindigde de winnaar zijn partij in slecnts 21 beurten, alzoo spelend met een moyenne van 8. R. van Lunenburg bleef tenslotte met 14 car, in de meerderheid, In de twee andere matches bleef ook de thuisclub in de meerderheid. De gedetail leerde uitslag is als volgt: Excelsior Hillegom No. 1 175 161 2 175 127 3 175 169 Totaal 525 457 De gebr. van Lunenburg behaalden dus een voorsprong van 68 car. Excelsior won dus de match met 68 err 14 is 82 car. Klasse A. Bovengenoemde wedstrijd, welke verleden week wegens de Jubileumfeesten te IJmui- den was uitgesteld, is Woensdagavond j.l te Velseroord gespeeld. De bezoekers kwamen op volle sterkte uit en behaalden in alle 4 partijen de over winning. De'Velseroorders kregen daardoor hun 2e nederlaag te shkken en zijn voorloo- pig naar de onderste plaats in den compe titiestand verhuisd. Hieronder de volledige uilslag: D- V. S. H. B. C. Nos 1. R. v. t Hooft 113J. Metz 150 No's 2. J. Schipper 81J. de Jager 150 No's 3. J. v. d. Wal 93G. Metz 150 No's 4. Egers 87—L. de Zwart 150 ernstige averij aan den voorsteven, TNi „Fagerbro" is met assistentie van de sleep boot „Blenkenburg" doorgestoomd naar Rotterdam, terwijl de „Dimitris" op eigen kracht is teruggekeerd. De schok was zoo hevig, dat een matoos van de „Fagerbro" van de brug af tegen het dek sloeg. De man was onmiddellijk dood. De „Dimitris" heeft ligplaats gekregen aan den derden Katendrechtschen dam, „de „Fagerbro" voorloopig aan boei 18 in de Waalhaven. Vermoedelijk zal dit vaartuig in het droogdok moeten worden opgenomen. De rivierpolitie stelt een onderzoek naar de oorzaak der aanvaring in. De vermoedelijke daders gearresteerd. Woensdagnacht ontdekte een tweetal politie-agenteii, dat op het landgoed ,,De Sterrenberg", bij Arnhem, met een lichtbak gestroopt werd, zoodat zij zich op het land goed begaven. Eensklaps werd de lichtbak op den hond gericht, die de agenten bij zich hadden en werd een schot gelost. Vervolgens werden de agenten beschenen, en werd ook op hen geschoten, waarna de beide stroopers de vlucht namen. De agen ten maakten eveneens gebruik van hun vuurwapenen en begonnen een achtervol ging, die echter geen resultaat had. Eenigen tijd daarna werd op den Amstera damschen weg een bekend strooper aan gehouden, die in het bezit was van jacht patronen. Ook werden onder een struik een geweer en een lichtbak gevonden. De aangéhoudenc ontkent echter. Later is nog een tweede verdachte aangehouden. Het gevaar geweken. Het aantal typhusgevallen te Breda en om'geving neemt snel af en bedraagt thans voor Breda 13 en voor Princenhage 6; to taal dus 19. Men kan aannemen, dat het gevaar thans geweken is. In de jaarlijksche vergadering der Mid dernachtzending heeft minister De Geer een merkwaardige rede gehouden over het hu welijk, en ernstige waarschuwingen doen hooren tegen de heillooze gevolgen van de zoogenaamd moderne opvattingen. Met name wees de minister er op, dat, terwijl vroeger, tot voor betrekkelijk korten tijd, echtscheidingen uitzondering waren en ons volksleven, daarover in intiemen kring slechts met droefheid en medelijden werd gesproken, dit nu geheel verandert! is. „Men is tegenwoordig op groote schaal „gesepareèrd". Er wordt over gesproken met hetzelfde gemak als waarmee men over een geboorte, een sterfgeval of een bruiloft spreekt. Dit „gesepareerd" zijn is een levensstaat als een andere. Straks sluit men een nieuw huwelijk, dat trouwens meermalen van de separatie het doel is geweest. Er is een zeer diepe kloof ontstaan tus schen wat de wet bedoeld heeft en wat de juactijk, tengevolge van een lacune in de wet, ervan heeft gemaakt. Als dit nog een tijd doorgaat en zich ver ergert, dan gaat ons heele huwelijksrecht, in één zijner meest essentiëele bestanddee- len, ondersteboven. En dit zal in dit geval niet maar beteekenen, dat een of andere sympathieke rechtsinstelling verloren gaat, maar dat één der pijlers van onze samen leving bezwijkt. Sterker nog, dat wij in ons gezinsleven zullen dalen tot een peil, het welk ligt beneden dat van vele heidensche volken, ja, zoo men den Zwitserschen hoog leeraar Albert Heim gelooven mag, ook be neden dat van de hoogere diersoorten." Deze Zwitsersche professor is overtuigd materialist. Hij dient zich als zoodanig ook aan, maar hij schrijft desondanks, dat „de pngeloóvige natuuronderzoeker op dit ge bied tot dezelfde eischen komt als de ge- loovige." Mede met een beroep op_ dit getuigens van een ongeloovige wees de minister op de noodzakelijkheid, om den band des hu welijks hoog te houden en de „moderne" opvatting te weren. Het is een dringende eisch van onzen tijd. Hef „Centrum" laat hierop volgen: „Wij zouden hieraan nog willen toevoe gen, dat naast de bestrijding der verkeerde denkbeelden, welke op dit stuk worden ver kondigd, ook wel eens gewaarschuwd mag worden tegen de al te groote luchthartig heid, waarmee men zich tegenwoordig in woord en geschrift over Het huwelijk uit laat. Het is niet altijd kwaad bedoeld, geens zins. Maar liet gaat met het huwelijk eenigszins als met de katholieke drankbestrijding, waartegen men uit den treure en voortdu rend allerlei banale aardigheden en gioszen hoort debiteeren. Nogmaals, hei is niet altijd kwaad be doeld. v De gedachtenloosheid viert bij zulke „geestigheden" hoogtij. En ook de ernstigste zaken sluiten een onschuldige en goed gemeende grap niet uit. Maar het moet rilet voorkomen en het mag niet voorkomen, dat daarover telkens weer en bijna stelselmatig op geringschat tende wijze gesproken wordt. Ook die zoogenaamde aardigheden kunnen een ZS(jj" verkeerde uitwerking hebben, vooral bij menschen, die niet in staat zijn het noodige onderscheid-te maken. En aldus ontstaat licht een mentaliteit, die van den ernst niets meer overlaat en voor erger dan luchthartigheid en spot' het terrein effent," Voor den inhoud van deze Tubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Wel Ed. Heer, Beleefd verzoek ik U eea plaatsje iji ROODE DUIVELS WINNEN MET 3—2 VAN D. F. C. (PRAAG.) Gisteren, op den Waperistilstandsdag, speelden de Belgische Roodc Duivels een oefenwedstrijd tegen het Praagsche D.F.C. De Belgen, die niet hun sterkste team binnen de lijnen brachten, wonnen niet 3-2. Het Praagsche spel was technisch niet kwaad, doch vertoonde tactis'ch heel wat onvolkomenheden. H, F. G—E. D. O. Gedachtig aanhet gezegde „never change a winning team" komen de H. F. C.'ers Zon dag tegen E, D. 0. met het onderstaande elftal: v, d. Meulen, Weber, v. Haeren. de Jonge, v. Houten, Reuvekamb Gillc, Homans, v. Beekum, v. Eek, v. d. Berg, Sigmond. Voor Zondag 14 November a.s, zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Sassenheim: Teijlingen IILeiden. Noordwijk: S.J.C.Teijlingen I. Voorschoten: V.V.L.Lisse II. Alle wedstrijden vangen te half één aan. De Competitieleider, D. HAVERKORN. OVERZICHT. Voor de 1c klasse staaL voor Zondag op het programma BloemfSidaal 3Hilver sum 3. De wedstrijd is van zeer veel be lang voor de onderste plaats. Hilversum heeft het nog niet tot een overwinning kunnen brengen, terwijl ook Bloemendaal ■het niet verder dan een gelijk spel bracht Toch meencn wc dat de kansen van Bloe mendaal veel beter staan en we verwach ten dan ook een zege der oranjehemden. Voor de 2de kasse B ontvangt het 4de elftal van Bloemendaal a.s. Zaaterdag het Jongensgilde. Het ontbreekt laatstgenoemd elftal ten eenen male aan routine en een overwinning van Bloem,endhal ligt dan ook in de lijn der verwachtingen. De Haarlemsche Dameskegelclub Houdt Plank I behaalde in den Dameswedstrijd te Amsterdam den len prijs met 293 houten. - Voorwaar een mooi succes] y OM DEN THURMAC-BEKEk. Onder buitengewoon groofé'belangstelling werd gisterenavond in café v. Trigt aan het Soendapleïn de le ronde gespeeld van bovengenoemde wedstrijden. Ph. Schmidt is wegens ziekte verhinderd uit te komen en werd vervangen door de Leeuw, welke een uitstekend plaatsvervanger bleek. Na een kort openingswoordje van den voorzitter' van den Haarl. Biljart Bond, nam het tournooi een aanvang met de partij A, Rudelsheim—L. Gehrels, Nadat Gehrels door een mooie 42 in de 2e beurt de leiding had genomen, nam Rudelsheim ze over door kort na eikander 16, 12 en 30 car. te scoren. Bij de 11e beurt maakte de Nat. Kampioen echter een fraaie 49, direct gevolgd door 22 en 26, waardoor hij flink uitliep. Rudelsheim was er toen uit en, uitgezonderd een goed- gespeelde 22, bleven zijn scores steeds beneden de 10, zoodat zijn moyenne niet bc-paald schitterend werd. Zijn partner was er beter in en we noteerden 16, 28 en 17, terwijl hij bij de 26e beurt met een mooie 23 de partij beëindigde. In de partij de LeeuwRudelsheim was laatstgenoemde wel iets beter in vorm, doch toch heeft zijn spel niet aan de verwachtin gen beantwoord. De Leeuw was in 't begin schitterend op dreef en scoorde de 3 eerstp beurten niet minder dan 187 car., 42, 62 en 83. Toen Rudelsheim direct daarop series van 35 en 48 maakte, verwachtten wij een spannende match, doch nadien domineerde weer de Leeuw. ,Na een mooie 20 in de 9e beurt, en 26 car. in de 10e beurt stond zijn partij schitterend, doch 1 poedel en 1 maal ketsen waren voldoende om zijn moyenne weer aanmerkelijk slechter te maken. In de 13e beurt maakte hij toch met een mooie 24 de partij uit. Hieronder de uitslagen van gisteren: beurten car. h, serie moyenne L Gehrels 26 300 49 11.54 A. Rudelsheim 26 167 30 6.42 Totaal 374 car, car. 600 De gasten bleven dus met 226 car. in de meerderheid. VRIENDENKRING—H, B. C, Klasse B. Wet 2de viertal van Vriendenkring be haalde gisteravond een nuttige overwin ning op het reserve-team van de H. B. C„ netweik met een invaller voor den heer v. Ree ontkwam. Hieronder de uitslag; VriendenkringH. B. C. 1. SchramaD. Metz 12557 2. Booiman—Ohler 125108 3. Abbingh Houtkooper 109—125 4. Copini Sr.Javaurd 12582 Bloemekens van St. Fran- ciscus. Door de N.V. de R.K. Boek-Ceritrale te Amsterdam is de tweede druk bezorgd van de Nederlandsche vertaling der beroemde „Fioretto." De eerste druk, vroeger bij de firma van Langenhuisen verschenen, was be werkt doo? wijlen Anny Lieftinck voor de zen herdruk werd pater Fabianus O. M. Cap. bereid gevonden den tekst te herzien. Pater Fabianus schrijft o.m. Veel is in deze tweede uitgave niet veran derd. Ik heb gecorrigeerd, meer niet. Meer mocht ik niet doen en kon ik ook niet doen. Anny Lieftinck was Protestante en wat heel verklaarbaar is hier en daar heeft zij de beteekenis van een of anderen geijkten term of van een Roomsch woord niet begre pen. Waar dat het geval was, daar heb ik ver anderingen aan gebracht. Overigens meende ik, ook uit piëteit voor de vertaalster, haar vertaling te moeten laten wat ze was haar vertaling. Deze is dus werk van een protes tante vrouw, maar werk met heel veel liefde ondernomen ter eere van den meest Rcom- schen Heilige. Totaal 484—372 Totaal aantal caramboles 484—372 Vriendenkring won dus met 112 car. De den P. de Leeuw 13 300 83 23.08 A Rudelsheim 12 110 - 48 9.17 Hedenavond worden de wedstrijden voortgezet in café van Trigt aan het Soen- daplein met de volgende partijen: 8 uur SweeringA. Rodelsheim, 10 uur P. de LeeuwSweering. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN BIJ D. O. K. HEEMSTEDE. Met de door D. O. K. georganiseerde wedstrijden, ter gelegenheid van hun 5-jarig bestaan is Dinsdagavond een aanvang ge maakt. Exelsior, Haarlem, was de eerste bezoeker. De eerste 2 spelers van Excelsior, leden een gevoelige nederlaag, de overige 3 partijen gingen goed gelijk op, waardoor D. O. K. met flinke cijfers haar eerste jubi- lcumwedstrijd won. De uitslag was: D. O, K. 100, 100, 96, 100, 82, totaal 478, Exelsior 57, 35, 100, 96, 100, totaal 388. D. O, K. won met 90 caramboles, EEN NIEUWE BILJARTCLUB IN HEEMSTEDE. In het café van den heer C. v. d. Heuvel Jr., Cuiplaan 50, is een biljartclub opge- Hoofdklasse-Competitie van Nederlandschen Dambond. De ontmoeting tusschen de oude en nieuwe kampioenen. Dinsdagavond speelden te Haarlem in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond voor bovengenoemde competitie de „Haarlemsche Damclub" I tegen „Gezellig Samenzijn" I uit Amsterdam. De traditie getrouw, speelden beide tien tallen een uiterst spannenden wedstrijd, waarin de gespeelde artijen op zeer hoog peil stonden. Deze wedstrijd tusschen de oude en de nieuwe kampioenen was wel een der mooiste wedstrijden uit deze competitie. Voor den aanvang van den wedstrijd wer den allen Amsterdainsche spelers door de „Ha,.rlemsche Damclub" bloemen aange- 5°4®n Jê verband met het behaalde Noor delijk Clubkampioenschap. fe 8 uur stelden beide ploegen zich op, de Atristerdammers met invallers voor F. Raman, W. Rustenburg en J. Meester, terwijl de Haarlemmers J. B. Sluiter en Aebe de Jong misten. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag' „Haarlemsche Damclub" I Haarlem—„Ge zellig Samenzijn" I Amsterdam. P. J. van Dartelen—J. H. Vos (Kam- t w, pioen van Nederland 02 I- a r>an, .e nA. K. W. Damme x- f- A- Berkemeier—P. G. van Hout H« G« TeumsseG. W, Spittuler J. van LooyG\ J. Lochtenberg W. van DaalenJ. Hubelmeijer H. Greeuw—P. H. J. Seljee J. PoppenE. Hubelmeijer S. M. Mons—W. Keiler P. G. van EngelenG. Smit 1—1 1—1 1—1 2—0 I—1 I—1 1—1 xx Voorl. uitslag 88 Ue partijen aan ae borden 2 en 10 werden atgebroken en zullen arbitrair worden be slist. Aan Dord 2 heeft Damme groote winst- kans, remise is echter niet uitgesloten. Aan bord 10 heeft van Engelen vrijwel een ge wonnen stand. Van den uitslag valt dan ook thans nog mets te zeggen. Zoowel de Haarlemmers als de Amsterdammers hebben kans op een rT overwinning of een gelijk spel (10-10). Dat de strijd bijzonder vinnig was blijkt wel uit het groote aantal remise-partijen. Vrijdagavond om- 8 uur geeft P. Id. Meure, lid van T. E. P. voor bovengenoemde ver eeniging een simultaan-séanee. De heer Th. A. Kok, lid van het hoofdbestuur zal tevens eerj propagandartdc houden voor de aan sluiting van den R. K .dammer bij den R.-K. Dambond, Donderdagavond omstreeks 6 uur, heeft op de Maas, nabij Maassluis een ernstige aanvarig plaats gehad, tusschen het binnen komende Noorsche stoomschip „Faberbro" e" het^ uitgaande Grieksche stoomschip „Dimitris", doordat laatstgenoemd vaartuig uit zijn roer liep. Beide schepen bekwamen AMSTERDAM, 11 November. Aardap pelen. (Bericht van den mak, Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten 5.505.70, Blauwen 55.50, Bravo's 4.50, BI. Eigenheimers 44.10, Juin per 50 kg. 2.402.50, Bonte Star 4.304.50, Eigenheimers 3.904.20, Eigenheimer poters 2.502.80, Blauwe po ters 2.202.40, Bonte poters 2.202.40, Roodstar poters 2.202.40, Bravo poters 2.202.50, BI. Eigenh. poters 2.402.50 Drentsche Eigenheimers 3.253.50 Anna Paulowna Zand 45 Beverw. Zandaardap- pelen 45 Hillegommer Zandaardappelen 45 Flakkeesche Eigenheimers 4-.20— 4.30, BI. Eigenheimers 44.20, Bravo's 4.50, Juin 50 kg. 2.402.50, poters 2.40 2.50 Spuische Eigenheimers 4.204.30 Blauwe Eigenheimers 44.20, Bravo's GOUDA, 11 Nov. Kaas. Ter markt waren 220 partijen. Prijzen le soort 52—56, 2e soort 4851, rijksmerk le soort 5559, 2e soort 5054, zware 63. Handel matig. HOORN, 11 Nov. .Kaas. Aangevoerd 9 stapels fabriekskaas 53, 12 st. boerenkaas 51, st. fabriekscommissie 5 st. boe- rencommissie 50, totaal 26 stapels, wegende 22.736 kg. Handel goed. DELFT, 11 Nov. Boter. Aangevoerd 24/8 v. en 1/16 v., te zamen 490 kg. Prijs 2 a 2.25 per kg. Handel vlug. HALFWEG, 10 Nov. Eierveiling. Aan voer 3310 kippen- 12.50 a 13.90 65 een den- 8.20 a 8.30. Handel vlug. ELST (Bet.), 10 Nov. Fruit. Fruitveiling V.V.O.B. Bergamotperen 58, ijsbouten 9VÓ12, winterjannen 812, zandbeurré 8)49, Gieser Wildeman 1213, .winter- louwtjes 10II, Brederos 1015, Nouveau Poiteau 1521, Penfasperen 1012, Beurré Alexander Lucas 3037, vijgeperen 1729, Engleterre 1214, William Duchesse 30— 62, Deyenne du Comes 5269, Beurré Clairgeau 3155, Curé 2228, goudrei- netten le soort 2432, 2e soort 1822, ex tra 3665, bellefleur le soort 2428, 2e soort 1522, extfa 2932, sterappels 29— 42, Landsbergerreinetten 2231, Court Pendu 2023, Rabauwen 915, zure rood- jes 2125, Hollemans 1516, grauwe rei- netten 1819, Gerrit Roelofs 1718, zoete reinetten 2021, Homoetsche zesten 1617, enkele benderzoet 1112, dubbele bender- zoet 1719, Pomme d'Orange 1718, zoete bellefleur 1617, mispels 1418, druiven 95—100 p. kg. WIJK BIJ DUURSTEDE, 10 Nov. Fruit veiling. Benderzoet 12—16 c., huisman 11 et, sterappels 29—45 c., venen 8—12 c., 2e s. 47 c., bellefleurs 2026 c., dubb. benders 19—22 c., camp. zoet 16—20 c., zure aagjes 16—23 c., gieser wildeman 9— 10 c., nouveau pateau 1822 c., zoete rei netten 1418 c., damperen 810 c., ijsbou ten 912 c., samuelsperen 810 c., arm- gaarden 1720 c., court pendu 1319 c., Zure bloemée 1419 c., ijzendijkers 68 c., tulpauuels 1316 c., rxb'oelingen 1316 c., jodeperen 913 c. per kg. eerste soort. LlfHOORN, 11 Nov. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 62 partijen. Goudsche kaas met R.M. 54—59, 2de soort f 49— 53i .zwaardere 61; zonder R. M. 46—52. Handel vlug. ALPHËN AAN DEN.RIJN, 11 Nov. Kaasmarkt. Aangevoerd 44 .wagens, 1ste s. met R.M. 5459, 2de soort 51—53, zonder R.M. tot 53. Handel vlug. MED'EMBLIK, 11 Nov, Marktvereei^- gingen „De Eendracht" en „St. Jozef". Aardappelen: Kleine Muizen f 2.45—2.50 per halve H.L, Roode kool 0.90—3.20 per 100 stuks. Uien: groote gele 1 701 80 kleine gele 1.00—1.20, per halve H.L! Bieten 1.00—3.50 per 1000 stuks,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5