HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG IN DE TWEEDE KAMER RADI0.NIEUWS. A 777? De spoorwegramp bij de Vink. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquemico's dierenrijk. I.i NIEUWE HAARL\ COURANT Derde blad Vrijdag 12 November 1926 Het geschil in de Britsche M ijnind ustrie. Het vleeschinvoerverbod in Engeland. De Nobelprijs voor Letterkunde De Nobelprijs voor Chemie. De wet tegen de anti-fascisten Wapenstilstandsdag in de V. S. Het ChineeschJapansche verdrag. Voortzetting van het openbaar getuigenverhoor De toelating van Nederlanders in Duitschland. De Muziek-vervalschingen. De militaire relletjes te Assen en te Ede. De nieuwe burgemeester van Weesp. O verwerkvergunning Voor bakkerijen. Ook Int ere. Telefonische Rad io- V er spreid ing? Radio-distributie per telefoon. KUNST EN KENNIS. Kolendamp-vergiftiging. VERKEER EN POSTERIJEN^ Autobusdienst AlkmaarLangendijk. LUCHTVERKEER. Een avontuurlijke vliegtocht. BW T De conferentie van gedelegeerden der mijnwerker» besloot met algemeene stem men het executief comité algeheele vol macht te verleenen voor het voortzetten der onderhandelingen met de regeering. Het exeoutief comité is thans bereid de regeering mede te deelen, dat de mijnwer kers districtsregelingen zouden willen aan vaarden, zoowel ten aanzien van den arbeidstijd als van de loonen, onder den waarborg van nationale beginselen of een hof van beroep. In het Lagerhuis een vraag beantwoor dend zeide de financieele secretaris van de schatkist, dat van te voren behoorlijk kennis zou worden gegeven van eenig voor nemen tot intrekking van het verbod tot invoer van buttenlandsch vleesch. In ver band met het heerschen van mond- en klauwzeer in Europa, was het niet waar schijnlijk, dat het verbod spoedig zou wor den ingetrokken. Draadloos wordt gemeld, dat gisteren de Nobelprijs voor letterkunde voor 1925 door de Zweedsche Academie werd toegekend aan George Bernard Shaw. De prijs voor 1926 werd niet toegekend. Naar uit Olso wordt gemeld, zal de Nobelprijs voor chemie aan den Duitschen geleerde prof. Zsikmondy worden verleend. Prof. dr. Richard Ssigmondy is sedert 1908 professor in de organische chemie aan de universiteit te Göttingen. In 1903 vond hij te samen met prof. Siedentopf de ultra microscoop uit, waarmee zulk een enorme vooruitgang in de mogelijkheden, der micro scope gepaard ging. UH Rome wordt geseind: De onverwijlde toepassing van de nieu we wet op de openbare veiligheid ten aan zien van de anti-fascistische organisaties had zonder incidenten plaats. Alle anti fascistische politieke partijen en organsa- ties, die een verdacht karakter hebben, zijn ontbonden verklaard. Wat betreft de economische organisaties, welker bestuur verdenking wekte, daarvan zijn de bestuur ders vervangen door regeeringscommissa- rissen. Ter gelegenheid van den Wapenstil standsdag heeft President Coolidge in Kan sas, een rede gehouden, Coolidge begon te verklaren, dat hij er weinig voor voelt na te gaan hoe de oorlog ontstaan is. Het voornaamste is, dat dit bloedbad tot het verleden behoort. De wereld kan niet her steld Worden door een discussie over de oorzaken van den oorlog. In zake het Internationale Hof van Justi tie zeide Coolidge, dat de meerderheid der naties nog geen antwoord gezonden heeft op dc reserves van den Senaat, doch vele naties, aldus de president, toonden zich niet bereid mede te werken. „Hoewel geen beslissing genomen kan worden alvorens het antwoord van de meeste naties ontvangen is, heeft de toe stand zich voldoende ontwikkeld om mij het recht te geven te verklaren, dat ik niet voornemenijs ben den Senaat te ver zoeken zijn standpunt te wijzigen. Ik ge loof niet, dat de Senaat een dergelijk voor stel gunstig zou ontvangen, en tenzij de andere betrokken naties alsnog tegemoet komen aan de besluiten van den Senaat zie ik geen vooruitzicht op een spoedig toetreden van dit land tot het Hof". Coolidge zette verder uiteen, dat Ame rika gezorgd heeft voor de nationale ver dediging. Als geheel genomen is er geen hetere marine dan de Amerikanasche. Coolidge legde ten slotte den nadruk op de financieele kracht van Amerika. De dag van den Wapenstilstand is overal in de Vereenigde Staten gevierd met twee minuten stilte en talrijke andere plechig- heden. In antwoord op de nota der Chineesche legeering, waarin zij herziening vraagt van het Chbieesch-Japansche verdrag van 1896, zegt de Japansche regeering, dat zij her ziening aanvaardt, doch hoopt, dat China matiging zal betrachten. Wat betreft het voorstel van China, dat in den tijd van zes maanden een nieuw verdrag zal worden, ge sloten anders, zegt de regeering, zou China zich gedwongen zien een andere houding aan te nemen meent de Japan sche regeering dat dit voorbehoud onnoodig is en niet geheel in overeenstemming met den geest van wederzijdsch vertrouwen, welke alleen succes van de voorgestelde onderhandelingen kan verzekeren,. In ieder geval moet Japan ronduit verklaren, dat het feit, dat het 't voorstel tot herziening van de verdragen aanvaardt niet mag wor den geïnterpreteerd als een aanvaarding van de rechten, in de Chineesche nota ge noemd. Donderdagmorgen te half tien is in het Ministerie van Waterstaat te 's Hage het getuigenverhoor in zake het spoorwegonge luk bij „De Vink" doof de commissie-Kraus voortgezet. Nu werd o.a. gehoord de vader van den verongelukten leerling-machinist, de heer G. van Ettikhoven, die verklaarde, dat zijn zoon zich meermalen had uitgelaten, dat hij wel eens een ongeluk zou krijgen. In weerwil van de klachten bleef verbetering van de lijn RotterdamAmsterdam achterwege. De ingenieur van tractie te Amsterdam, de heer A- E. R. Arnold, deelde mede, dat de locomotief voor het laatst in Janüari j.l. te Tilburg in groote reparatie is geweest. Ge tuige heeft aan de tenderas eenige moeten gevonden; op grond daarvan vermoedt hij, dat deze as het eerst ontspoord is. Op een vraag of er klachten waren inge komen over den toestand van den weg, ant woordde getuige, dat er geregeld klachten inkomen. Er bevinden zich dikwijls werktuigkundi gen op den weg. Op hen rust de plicht gebre ken op te nemen en te constateeren hoe de weg ligt. Zulke rapporten kgmen herhaal delijk binnen. De klachten worden dan ter verder onderzoek doorgezonden, indien de aard van de klacht er aanleiding toe geeft. waar spoedig daarop met een volgenden trein het ongeluk zou plaats vinden, niets bijzonders had waargenomen. Wanneer hij wel eens, gedurende de twee jaren, dat hij op dit baanvak dienst deed, schommelingen waarnam, dan lag dit z. i. aan den wagen. De machinist D. Peters, uit Amsterdam, had een klacht over het blok T. A. G. Rijs wijk ingediend, ongeveer negen dagen vóór de ramp cn eenigenvtijd te voren een klacht over het gedeelte bij Halfweg tus- schen Amsterdam en Haarlem, Andere klachten over het slecht liggen van den weg heeft hij den laatsten tijd niet ter kennis gebracht. De machinist E. H. Bos, uit Amsterdam zei, dat de weg AmsterdamRotterdam niet zoo rustig ligt als de wegen op de Oostelijke lijnen. Ook de machinist L. D. Blok, uit Amster dam, legde eenige verklaringen in dien geest af. De hoofdconducteur D. Volmer. uit Rot terdam, heeft ook wel eens geklaagd over het schommelen van de wagens, in het bij zonder van de drie-assige H. S. M.-wagens. Wanneer zulk een wagen achter den tender loopt, ontstaat door het schuiven van de buffers een op en neergaande beweging, die ook op goede banen valt te constateeren. In de maand van het ongeval heeft getuige De D-4-wagens rijden veel rustiger. vier klachten ontvangen, waarvan ook en kele vóór het ongeval. Getuige heeft deze klachten niet van dringenden aard geacht en heeft ze op de gewone wijze doorgezonden. Op een vraag van den voorzitter of er van getuige een aanschrijving aan de machinis ten is uitgegaan om niet te spoedig te klagen, antwoordde get. bevestigend. Hij geloofde echter niet, dat hierdoor ernstige klachten achterwege zouden blijven uit vrees van de zijde der machinisten. Dezen, zeide getuige, hebben toch voldoende verantwoordelijk heidsgevoel om werkelijke klachen niet te verzwijgen. Prof. MeyeZs vroeg nog óf snel remmen •en ontsporing tot gevolg kan hebben. Get. antwoordde, dat zulks niet aanneme lijk ia voor een zwaren personentrein. Wel is daardoor eens een ontsporing van een lee- gen goederentrein veroorzaakt. De ingenieur van tractie te Rotterdam, de heer B. Wouters, verklaarde, dat volgens zijn indruk het ballastbed nog versch en het grint grof van samenstelling was. Hij heeft een tiental dwarsliggers vrijwel onbeschadigd bijeengevonden, als waren zij opgeschoven. Dit laatste zou er volgens hem op wijzen, dat de dwarsleggers niet voldoende werden vastgehouden door het ballastbed. Op een goed ingereden ballastbed laten de dwars- leggers bij lijk los. leggers bij een ontsporing niet zoo gemakke- Het kantelen van de locomotief schreef hij toe aan de ongelijke sterkte van het ballast bed. Deze getuige verklaarde "zeer veel klach ten over den weg te hebben ontvangen. Vooral na Mei, toen .het ballastbed werd vernieuwd. De klachten zijn doorgezonden naar den weg-ingenieur, die ze echter niet ernstig genoeg achtte om direct maatregelen te nemen. Enkele spoorwegbeambten verklaarden nog, dat het betrokken baanvak veel aan. leiding gaf tot schommelen van het materieel. De machinist Mieremet uit Amsterdam deelde ten slotte mede, dat het baanvak na de vernieuwing van het ballastbed in het al gemeen is verbeterd, daar het nu meer dan vroeger op zwaar materieel is berekend. In de Donderdagmiddag voortgezette zit ting van de Commissie-Kraus werd aller eerst de hóofdconducteur E. Ch. Hsrtdrik- sen, uit Rotterdam gehoord. Deze verklaar de, dat hij te ongeveer halftwee op den bewusten dag, voorbijrijdend op de plaats, werkdagen, en bovendien op 22 23, 24, 29, derlandsch grensgebied wonen en die zich 30 en 31 December 1926: inaar het Duitsche grensgebied wenschen te le. dat de werktijd van de in hunne begeven, kunnen volstaan met een bewijs ondernemingen werkzame bakkersgezellen van Nederlanderschap te hunnen name, per dag met ten hoogste -twee uren en per j Riga en LibaU. Van het consulaat van Lethland te Am sterdam, ontvingen wij een keurig üitge- voerden en geillustreerden Gids van de stad Riga als badplaats, alsmede een wegwijzer week met ten hoogste twaalf uren wordt verlengd; 2e dat door de in hunne ondernemingen werkzame jongens van 16 en 17 jaren gedu rende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, ónder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd dezer jongens in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voor- middags en 7 Uur des namiddags; b. de betrokken jongens, indien zij op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten, in dezelfde week hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12J4 uur des voormiddags, geen arbeid verrichten; B, hoofden óf bestuurders van de onder A. genoemde ondernemingen worden er aan herinnerd, dat zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaalde bij art. 10, derde lid van het Rust tijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923 uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duide lijke wijze moet blijken, hoe de werkuren over de verschillend^ dagen der week wor den verdeeld. Naar aanleiding van de omstandigheid dat zich in den laatsten tijd herhaaldelijk Ne derlanders met onvoldoende legitimatiepa pieren naar Duitschland hebben begeven, vestigt de Minister van Buitenlandsche Za ken er de aandacht op, dat voor toelating van Nederlanders in Duitschland vereischt is 'een geldig buitenlandsch paspoort, voor zien van de h^adteekening en het portret van den houder. Alleen zij,.die in het Ne- door de badplaats Libau. In beide handige boekjes wordt zoowat alles gevonden wat de reiziger bij een kor ter of langer verblijf te Riga en Libau noo- dig heeft te weten. Eenigen tijd geleden maakten we melding van een door de politie ingesteld onderzoek in den muziekhandel van Hen. Leicher aag de Stadhouderskade. Bij deze huiszoekin werden groote partijen muziekstukken in beslag genomen. Reeds geruimen tijd be stond bij de Nederl. Vereeniging van muziek uitgevers en handelaren 't vermoeden dat de betrokken muziekhandelaar zich schuldig maakte aan de vervalschirtg van buitenland sche muziekuitgaven. Op verzoek van den voorzitter dezer vereeniging den heer J. A. Alsbach heeft de politie de vermelde huis zoeking gedaan. Aanvankelijk leverde het ingestelde onderzoek weinig op. Bij voort gezette nasporing echter ontdekte men bij een drukkersfirma te Schramberg in Wur- tenburg ongeveer 80 cliché's van allerlei bekende' Fransche, Duitsche, Engelsche, Itaïiaansche en Zweedsche muziekuitgevers. In hoeveel exemplaren de vervalscningen gedrukt zijn is nog niet bekend, doch wel staat vast, dat zoowel de buitenlandsche uit gevers, als de Ncderlandsche muziekhan delaren ernstig in hun belangen geschaad zijn. De heer L. die van vervalsching beschul digd wordt blijft ontkennen. De zaak zal aan de justitie in handen worden gegeven. deponeérd, gaat de afwerking Van het ra dioprogramma verder door. Het Haagsche telefoonsysteem is zooda nig, dat hiervoor geen bijzondere techni sche voorzieningen noodig waren. Op het centraal bureau der telefoon vindt de uit schakeling plaats en daar wordt ook de radiodienst automatisch gecoupeerd. Met de verzendstations is men nóg niet tot volle overeenstemming gekomen. De Raad van het Internationaal Radio-bureau te Genève zal in begin December vergade ren. Een definitieve vergunning tot over neming der radio-programma's door de ge meente Den Haag zal dan wel komen. Jun- disch is de gemeentelijke radiodistributie tot niets verplicht. In afwachting van de goedkeuring is de Haagsche dienst met de ontvangst van Hilversum, Daventry en Ka- rijs begonnen, niet echter dan nadat deze stations eén vergoeding was aangeboden, In het, algemeen kan dus met voldoening geconstateerd worden, dat de Haagsche ra- diodistrilbutie een volkomen succes is ge worden, dat den ontwerpers alle eer aan doet. j De „Tel." verneemt nog dat er bij den Haagschen telefoondienst plannen uitge werkt worden voor locale radio-uitzending, waarbij men o.a. de kerkdiensten, en plaat selijke uitvoeringen zal kunnen overbren gen door middel van een microfoon. Vergadering van Donderdag 11 Nov. 1 uur. Verworpen moties. Aan de orde is de stemming over de mo ties-De Visser (C. P.) en K. ter Laan (S. D.) inzake de militaire relletjes te Assen en Ede. De motie-De Visser wordt verworpen met 6422 stemmen (de soc.-dem. op den heer Schaper na en de communist). De motie-Ter Laan wordt verworpen m<>t 5731 stemmen (de soc.-dem., de vrijz.-de- mocratên, de communist en de heer Braat). Laten wij hier direct hel eindresultaat van deze gewichtige Kamerzitting neer schrijven: Het verdrag fs aangenomen met 50 tegen 47 stemmen. Een meerderheid dus van 3 stemmen, reeds door het omvallen van de heeren KORTENHORST en J. B. VAN DIJK ver klaard. Ware de Kamer compleet geweest, dan zou het Verdrag waarschijnlijk met 51 tegen 49 stemmen zijn aanvaard; van de drie wegens ziekte afwezige leden was mr, DRESSELHUYS namelijk een beslist tegen stander, terwijl dr. SCHEURER en Baron VAN VOORST TOT VOORST hoogstwaar schijnlijk resp, tegen en voor het Verdrag zooi hebben gestemd. Dat het Verdrag is aangenomen, kan dus niet aan een toeval worden toegeschreven. Nu de teerling is geworpen, gevoelen wij weinig behoefte over de argumenten, Welke op den laatsten dag pro en contra het Verdrag zijn aangeroerd, na te pleiten. Kort samengevat, was het verloop van dezen dag als volgt: een ultra-Belgische rede van den heer VLIEGEN een om mezwaai van mr. Kortenhorst een daar door uitgelokt speechje van den heer VAN VUUREN, die diametraal tegenover den Minister bleef staan een verklaring van dr. de Visser, die uit liefde voor zijn va derland Verklaarde dit Verdrag niet te kun nen aanvaarden dc opzienbarende ver klaring van ir. ALBARDA, uitloopend op een betoog voor onderhandelingen over wijzigingen in de Belgische economische politiek na aanneming van dit Verdrag een speechje van dr. NOLENS voor intrek king van de motie SCHAPER's bejfoog namens de socialistische minderheid een korte weerlegging door mr. BOON van mr. HEEMSKERK's kanaalbeschouwing en ten slotte MINISTER VAN KARNEBEEK: kor ter en minder welsprekend dan in eersten termijn. Even daarna heeft ir. VAN DER WAERDEN nog eens geformuleerd, wat de reden, althans de voornaamste in zij® en veler oogen, is: hier wordt, zoo zei hij, een vreemde zuigpomp op onze havens aangebracht, waartegenover geen loyale concurrentie van de zijde van België staat. Dan wordt het debat gesloten. Even nog komt de heer BRAAT op zijn manier vertellen waarom hij vóór het Ver drag zal stemmen en dan luiden de schel len door het gebouw. Zeven-en-negentig leden zijn tegenwoordig. Allen nemen hun plaats in. Aan de ministerstafel zitten, be halve de heer VAN KARNEBEEK, VAN DER VEGTE en LAMBOOY, die het ge- heele debat meemaakte, de PREMIER en de MINISTERS VAN ARBEID en JUSTI TIE. In de loges ziet men o.a. den waarne mend gezant van België, graaf dc Lalaing en verschillende oud-Minister6, de leider der Christ. Historiscben in de Eerste Ka mer mr. de Vos van Steenwijk, oud-Kamer leden, benevens een vrij groot aantal da mes. Het wordt stil, benauwend stil als Je jongste commies-griffier de namen der le den gaat oplezen. Eerst komt natuurlijk de sohorsingsmotie in stemming. Slechts twee letlen, die laler niet tegen het Verdrag stemmen, de anti-revolutionairen van den Heuvel en de oud-minister v. Oorlog Van Dijk, geven w 1 hun stem aan de uitstel motie. De motie valt met 53 stemmeh tegen 44. Onmiddellijk daarna de stemming over het Verdrag. De twee antirevolutionairen vallen van dc 44 af. maar de communist DE VISSER en vier katholieken, die nie voor de motie gestemd hadden, mej. MEIJER en de heeren VAN VUUREN, VERAART en VAN WIJNBERGEN komen zich bij de tegenstanders voegen, die het daardoor tot 47 brengen, terwijl de voor stemmers tot 50 zakken. Geestdrift was er niet. Het leek wel, alsof de overwinnaars na deze overwinning ietwat schuw waren om den Minister te gaan gelukwenschen. De heer Braai zelf gaf echter het Voorbeeld en toen volgden er meer. Even later stroomde de zaal leeg. Het woord is nu aan de Eerste Kamer, Op 22 Augustus heeft hij een meer ern stige klacht ingediend over den toestand van het baanvak tusschen Den Haag en Leiden. Het is hem niet bekend of er ge volg aan gegeven is. De hoofdconducteur J. Hinken, uit Rot terdam, heeft enkele dagen voor de ramp geklaagd over het gedeelte ter plaatse bij De Vink, doch dat was op het andere spoor. Hij had toen, in een D-4-wagen het gevoel, alsof hij plotseling naar beneden ging. Dit heeft hij toen gerapporteerd. De heer C. M. A. Dekker, bouwkundige te Voorburg, deed eenige mededeelingen met betrekking tot den ondergrond. Een jaar of vijf geleden heeft hij eenige malen geconstateerd, dat telegraafpalen op dit baanvak scheef stonden. Hij concludeert hieruit, dat de ondergrond het loopzand ge legenheid geeft, weg te zakken. Sedert dien spr. is al vier jaren niet meer in 's Rijks dienst is er wel veel aan' den weg ge werkt, o.a. zijn de oude telegraafpalen door andere vervangen. Voor de stevigheid van den grond is dit werk echter niet bevorderlijk De voorzitter zegt in antwoord hierop, dat ter plaatse geen kuil in den weg, die van eenige verzakking van zand het gevolg kon zijn, is geconstateerd. De heer J. E. Surie heeft als passagier op de spoorbaan,'ter hoogte van Prinsenbosch, hij Voorschoten, meermalen een inzinking van den weg gevoeld. Men praatte er dan in den coupé even over, doch wijdde er verder geen aandacht meer aan. Na verhoor van deze getuigen werd te drie uur de zitting geschorst lot Vrijdag a.s. halftien. Bij K. B, is benoemd tot burgemeester van Weesp, de heer M. Dotinga, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester vah Avereest, De minister van Arbeid, Handel on Nijverheid heeft goedgevonden: A aan hoofden of bestuurders Van brood bakkerijen, waarin tevens koek-, banket chocolade- en suikerwerken worden ver vaardigd, in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat, in het tijdvak van 22 November tót en met 4 December 1926 op l Plannen bij het hoofdbestuur d«r P. T. T. Naar de Tel. verneemt, bestaan er bij hét hoofdbestuur der Pos'erijen, Telegrafie en Telefonie thans plannen, om de telefoon- radio-distributie ook op de lijpen van het Rijk in te voeren, voorloopig in de omge ving van Den Haag door tusschenkorosl van den Haagschen gemeentelijken Radio dienst, De Haagsche dienst een succes. De gemeentelijke -telefoonradio-distribu tie te 's-Hage, is juist anderhalve week in werking. Reeds genieten, naar gemeld wordt, nu ruim tweehonderd abonné's da gelijks van de programma's^ die Hilversum, Daventry en Parijs Wel zoo vriendelijk zijn door het luchtruim naar de Residentie toe te zenden, lederen dag vermeerdert het aantal gelukkigen met circa vijftien, maar ook iederen dag neemt het aan'al liefheb bers, dat zich door het succes van den nieuwen dienst laat inschrijven, toe. Het aantal abonné's begint al reeds de duizend té naderèn. Over de voorloopige resultaten bij de® telefoondienst, is de directeur van den Ge meentelijken Telefoondiehst, ir. H. Snijders, buitengewoon te spreken. Van alle kanten stroomen de bewijze® van waardeering toe. De programma's ko men dan ook over het algemeen schitte- rend over. Men had gedacht ook het Duit sche s'ation Königswusterhausen te kunnen opnemen, maar het ontvangapparaat blijkt niet zoo goed als men Wel wilde, zoodat hier voorloopig van afgezien is. Begin Ja nuari zal nabij Düssèldorf echter een nieu we Rijnlandzender in werking treden e® hiervan hoopt de gemeentelijke radiodienst' wel gebruik te kunnen maken. In Amerika bestaat het 'voornemen een reusachtig station te bouwen en het zou niet onmogelijk zijn, dat Den Haag dit ook zou kunnen opvangen. Wat betreft de vrees voor stoornis van den gewonen telefoondienst door de radio- distribut'e valt het volgende mede te dee len. De direr'eur van den Haagschen dienst heeft er steeds voor gewaakt, dat de te lefoon in geen enkel opzicht hinder van de radio zou ondervinden. Als hier eenige kans op zou bestaan, zou de directeur nooit aan de invoering der radio-distributie be gonnen zijn. De heer Snijders heeft al twee jaar lang proeven genomen met de radiotelefoon. Enkele toestellen waren gedurende dien tijd bij hem en telefoon-ingenieurs in ge bruik, doch nimmer heeft zich ook maar een enkele storing voorgedaan. Als tijdens een radioconcert öf een an der nummer van het programma een abonné wordt opgebeld, wordt automatisch de ra dio uitgeschakeld. Eerst als het telefoon gesprek is afgeloopen en beide abonné's d«n haak we^r op het toestel hebben ge- Nuttige wenken. De heer Van Ledden Hulsebosch, politie- scheikundige te Amsterdam, deelt het vol gende mede: Nu bet winterseizoen weer gekomen is, verdient het wellicht aanbeveling, aan die genen, welke onbewust aan gevaren voor een vergiftiging door kolendamp wor gden blootgesteld, eenige nuttige wenken te geven. Er zijn verschillende kansen:, waardoor bedoeld gevaar vergroot wordt, Waaronder ik ia de eerste plaats de schuiven of sleu tels noem, waarmede de doorlaatruimte der kachelpijp geheel of gedeeltelijk kan wor den afgesloten. Zulke dingen beschouw ik als verderfelijk. Wanneer de trek tc groot is, kan men beter boven ui de kachel (of als er onderaan de kachelpijp, achter de kachel een kleine schuif aanwezig is, al- ddarl) even een opening aanbrengen, mits dé schoorsteen voldoende blijft trekken* om langs dezen weg mogelijk optredende schadelijke gassen mede weg te voeren. De schoorsteen behoort warm te blijven, tijdens hét stoken. Wanneer ik aan de woonschuit denk, dier in Maart van het vorig jaar zes slachtoffers tegelijk maakte met eert kolendampatmosfeer, dan schrijf ik dc daar opgetreden ramp uitsluitend toe aan de omstandigheid, dat achter de kachel de pijp direct door den buitenwand liep en ^andaar kaarsrecht omhoog reikte. Als ge- Vólg daarvan bleef het buiten de woning uitstekende stuk schoorsteen steeds koud en trok zoo goed als niet. Indien men ach ter de kachel de pijp direct omhoog geleid en bovenwan door den wand naar buiten had gevoerd, dan zoude het binnenshuis gelegen stuk pijp voortdurend warm ge bleven zijn en getrokken hebben. Men hou- de hiermede steeds rekening bij het plaatsen yiin kachelpijpen in woonschepen, keeten en dergelijke ruimten, waar men maar al te vaak de afvoerpijp, zoodra die van de stookinrichting komt, door een gat naar buiten leidt, inplaats van eerst een stijgend deel binnenshuis te leggen en ze daarna pas nüar de buitenlucht te voeren. De kans tot vorming van kolendamp is het grootst, wanneer een massa koude, frissche kolen op het vuur gestort wordt. Dan wordt de kolendamp het gemakke lijkst gevormd. Steekt men dit hoogst ver giftige gas boven deze kolen aan, dan ziet men liet met de bekende blauwe vlamme tjes verbranden, Waarbij het onschadelijk gemaakt wordt. Maarmen blijft niet altijd wachten lot het oogenblik, waarop genoeg kolendamp gevormd werd en...... men steekt het in den regel niet aan. Juist daarom d,ent cr voor gezorgd te worden., dat de trek in den schoorsteen op dat nogênblik voldoende zij, om de ontwikkelde vergiftige gassen alle af te vóeren. Zit on gelukkigerwijze dén de schoorsteen ver- stópt, of is hij zóó koud dat elke trek achterwege blijft, zoo stroomt het vergifige sluipgift de kamer binnen. Ik spreek hier uist vaft sluipgift, omdat men vooral in den slaap er hoegenaamd niets van be speurt en dan ongemerkt den eeuwigen slaap ingaat. Met het bovenstaande houden de meeste menschen geen rekening. Hoevelen zijn er niet, die des nachts in. woon- of slaapver trek een vulkachel laten doorbranden. En de meesten hebben de onzalige gewoonte, kort voor het naar bed gaan, hog even naar de kachel te kijken, deze bij te vullen, op „nachtdienst" te stellen om dan naar kooi te trekken. Moge dat onder den invloed dezer waarschuwingen veranderen! Wanneer de kachel geheel bijgevuld wordt, ontwikkelt zich zooals ik ver telde gemakkelijk een stroom kolen damp. Zorgt er dus voor, dat juist nk het bijvullen, de kachel een. oogenblik „full speed gezet wordt, om de nieuw toegevoeg de kolen vlug warm te hebben en de zich ontwikkelende giftgassen vlug te kunnen laten wegtrekken. Zet dan de kachel op nachtdienst. Men stelle het verzorgen der kachel, speciaal het bijvullen, toch niet uit tot het laatste moment, waarop men naar bed trekt, maar zorge een half uur tje eerder daarvoor. Dan is een groot ge vaar weggenomen, waaraan velen zich thans nog onbewust dagelijks blootstellen. Het spreekt vanzelf, dat tot de maatregelen, die een goede circulatie bevorderen moet, óók het schoonhouden van het rooster behoort Teh slotte deze wenk: waar een ijzeren afvoerpijp aanwezig is, overtuige men zich. periodiek van de deugdelijkheid der wan den. Een kachelpijp, waarin gaten geroest waren en die daardoorheen véél gemakke lijker lucht kon meezuigen dan via rooster, vuur- en kolenlagen, zoodat de zich ont wikkelende kolendamp vrijelijk in het ver trek stroomde, bracht ook in één gevai Uit mijn practijk den dood over twee men schen. En juist bij woonschepen en keten is de kans voor spoedig doorroesten der kachelpijpen dubbel groot: de vele water damp, dien de rookiproducten meevoeren, condenseeren zich in het koude stuk ijze ren pijp en vloeien als water omlaag. Geen wonder, dat het zich dan vormende roel- water een snel verterende werking op het ijzer uitoefent ....en juist onderaan de pijp, waar een gat zoo gemakkelijk leiden kan tot een doen verdwijnen van eiken „trek" door de kachel heen! Van de Ned. Spoorwegen? Naar de Tel. verneemt, ligt het in de be doeling van de Ned. Spoorwegen, om het volgende jaar een autobusdienst te openen tusschen Alkmaar en Langendijk, zulks ter vervanging van de opgeheven locaalspoor- lijn. MUncbcnRome door sneeuw, wolken, storm en regen. Onlangs maakte de Duitsche vlieger Eber- hard von Conta met een z.g. „light plane" een vlucht van München over de Alpen naar Rome. Hiervoor gebruikte hij een Mes- serschmitt eendekker met 33 paards Bristol Cherub motor, terwijl als passagier meevloog dr. Von Langsdorff, een bekend Duitsche luchtvaartingenieur. Het eerste gedeelte tot Innsbruck werd ge vlogen boven een dicht wolkendek op een hoogte van 4000 M., terwijl het motortje 2750 toeren maakte. Nadat de Brenner pas op 4500 M. hoogte was gepasseerd kreeg men met hinderlijke luchlstroomingen te kampen. Von Conta vervolgde echter ongestoord zijn weg door dichte sneeuwwolken. Bij Brixen was het hem evenwel door sneeuw en dichte stapelwolken onmogelijk verder Zuidwaarts te vliegen en hij moest het roer Oostwaarts wenden om over de Dolomieten Klagênfurt te bereiken. Van hier werd weer gestart naar Verona. Ook nu werkte het weer niet me de; steeds op een hoogte van 4000.M. en een Westen wind pal tegen, school het kleine houten toestelletje slechts langzaam op. Door het dal van de Po, 1500 M, lager vlie gend dan de omringende bergtoppen, werd de Povlakte bereikt, maar wegens de inval lende duisternis bleek het onmogelijk Vero na nog te halen. Daarom landde Von Conta de machine heel schilderachtig tusschen de olijfboomen in de buurt van Venetië. Den volgenden dag werd via Padua doorgevlogen tot Bologna. Niettegenstaande een vreese- lijke noodweer en tegenwind steeg Von Con ta toch Weer op met bestemming voor Flo rence. Toen echter de Apenijnen bijna gepasseerd waren, was hij wegens den toenemenden storm genoodzaakt terug te keeren naar Bologna. Hoe de tegenwind hem dwars had gezeten blijkt wel uit het feit, dat hij voor de 45 K.M. op de heenreis 48 min, noodig had, en voor de terugreis slechts 14 min. Den volgenden dag werd nogmaals getracht de Alpenijnen te passeeren. Het was niet mogelijk hooger te vliegen dan 2700 M., we gens een dicht wolkendek, doch toen een maal het gebergte was bereikt, bleek het kleine vliegtuigje geheel overgelaten aan de winden, die fnet hevige kracht door het dal bliezen, zoodat Vón Conta genoodzaakt werd lagere regionen cp te zoeken. Op 1000 M. volgde hij toen de vallei, die zoo nauw was, dat hij er onmogelijk had kunnen kee ren, terwijl de luchtstroomingen en winden de maöhifiê soms 90 graden uit haar hori zontale pósltie brachten. Tijdens een zware donderbui Werd Flo rence bereikt, waar de aviateurs anderhalven dag Werden opgehouden door slecht weer. Aangezien dit niet veranderde, werd in den stroomenden regen gestart voor Rome, waar na 2 uur 45 min. vliegen behouden werd geland. 'De gcheele tocht MünchenRome van 1610 K.M. werd afgelegd in 14 uur 20 min, vliegen, terwijl het gróótste gedeelte ge vlogen werd tusschen de 3500 en 4000 M. Nummer 50 WH 50. Sampie maakte de lift los en die viel als een baksteen naar beneden. Zóó snel ging het, dat de hoed van meneer Doo- little en de pet van Sampie de vaart niet bij konden houden cn boven hun hoofden kwamen zweven. Nummer 52. 51. Bang! Daar ploffe de lift op den grond. Door den schok vlogen, meneer Dooliüle en Sampie tegen de zoldering. „Mooi," zei meneer, toen hij weer op zijn voeten stond. „Be hoef ik mijn hoed niet op te zetten. Hij staat goed vast óók", 52. Op straat gekomen sprong meneer Dooüttle dadelijk in een taxi. „Villa Ralmolive", zei hij tot den chauffeur. „Als de driemaal gesmeerde duvekater Ik stel me verantwoordelijk voor alle honden, kippen en konijnen, eenden, varkens* kat ten, en winkelruiten." 53. De auto vloog in razende vaart langs den weg. Menschen en dieren vluchtten voor het jachtende beest, dat toeterde alsof duizend Indianen hun krijgsschreeuw aanhieven, en dikke stofwolken uitblies. En d.c kip, de hond en het zwijn, dié niet zoo gauw weg konden komen, lagen op apegapen. [Wordt vervolgd) Nummer 51. Nummer 53.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9