De Inbreker te Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort. Verkeersongevallen Eerste Klas Kleermakerij Neg een inbraak te Dordrecht BRIEVEN UIT VELSEN. KWALITEIT No. 1 Y00R10 ets. ZANDVOORT. SPAARNDAM. HALFWEG. IJMUIDEN, HAARLEMMERMEER. BLOEMEND AAL. ZANDVOORT STADSNIEUWS HEEMSTEDE. Zilveren Jubileum. Een doodelijk ongeluk te IJmuiden. Aangereden. LAATSTE NIEUWS. Minister Vandervelde bij den Franschen president. Stormwaarschuwingsdienst. Het Nat. Comité tegen het verdrag met België De melkkwestie in Amsterdam. Overval in een hulppostkantoor. UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. De herdenkingsfeesten 1276—1926. - VELSEN. HEEMSKERK. BENNEBROEK. SANTPOORT. Hoe moet men kachels stoken? Personalia.' Amateur-fotografen. R.-K. Propagandaclub St. Joseph. Gevonden (fleren en voorwerpen. Het verloop der mijnwerkers' staking in Engeland. Kolonel Garibaldi uit Frankrijk verbannen. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59 40 PARIJS 8.35 BRUSSEL 34.85 OCEENEN 35.— LONDEN 12.121/ STOCKHOLM 66.80 KOPENHAGEN 66 60 OSLO 62.70 BAZEL NEW-YORK 2.501/ ROME 10 40 PRAAG 7 40 WARSCHAU 27.— Bij *t lezen van dit gezegde, weet elke huisvrouw, dat het gaat over Dubbeltjes Zeep en Dubbeltjes Zeeppoeder in de bekende ver pakking: Blauw met roode streep. Wascholinefabriek Amersfoort VII. De fêesKeek en kermis, bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van IJmuiden en het Noordzee-kanaal, behooren weer tot het verleden. En, zooals de frissche stemmen der i schoolkinderen het zpngen, IJmuiden gaat i vol vertrouwen de tweede vijftig in. In de pers en niet in 't minst in de N. Haarlem- sche Courant, zijn de feestelijkheden vol- i doende bespraken. In ons Zaterdagnummer van 6 Nov. gaf zelfs Nurks een lang verslag van zijn bezoek aan feestvierend IJmuiden, een verslag, dat Nurks van zijn vroolijkste zijde liet kennen en wei heeft ingeslagen. 11c behoef er bier verder dan ook niet meer over uit te wijden. Echter is er een zaak, waarover ik wel enkele woorden zou willen schrijven. Ik doel op het voorstel van B. en W„ onderteekend door dertien raadsleden, om over te gaan tot stichting van een stu diebeurs, om leerlingen van middelbare scholen, die wegens hun verstandelijke ga ven daarvoor in aanmerking komen, te hel pen aan een universitaire opleiding, wan neer de financieeie lasten voor hen te zwaar zijn. Bijgeloovige lieden zullen mis schien, door dat getal van dertien raadsle den beïnvloed, veronderstellen, dat hel voorstel wel kelderen zal. Het is te hopeu, dat hun bijgeloovigheid geen voet zal krij gen en het er met glans „door" zal komen. De feestelijkheden en vooral de kermis laten niets na, dan een mooie herinnering en een flink gat in den buidel. Deze studiebeurs zal echter een blijvend monument zijn van groote waarde. Er liggen misschien vele Newton's op een dorpskerkbof begraven, is eens gezegd. Deze studiebeurs, zoo zij ge sticht wordt, zal er echter veel toe bijdra gen, sluimerende talenten tot volle ontwik keling te brengen. De onderteekenaars be oogen slechts vóór te gaan aan het particu lier initiatief, dat in deze door saamhoorig- heid en goed opgevatten burgerzin, veel edel en nuttig werk tot stand kan brengen. En nu de Volkspartij, de R.K. Volkspartij. VeUen heeit den laatsten tijd nogal belang stelling getrokken, doordat een brief aan den Bisschop gepubliceerd werd in het roo- - - 'de blaadje, dat hier gratis huis aan huis j opvoedmg te hebben kunnen geven; hoe hl) verspreid wordt. En nog wel op verzoek 1 de Ü°ede kwaliteiten van Tante Bet,e, zi,n van het bestuur van de R.K. Volkspartij. vrouw s zusteLr' d,e na diens dood de ver- Y 1111 - n M MAUW AM *4 A Izinn AVOT1 IWN I A 1*1 Later bleek echter, dat liet bestuur geen schuld had én de redactie van het Velser Weekblad dit verzoek eenvoudig uit haar duim had gezogen. Klein en teekenend voor ecu socialistische manier-van-doen is de wijze,waarop de roode redactie dit heeft moeten bekennen. Ik was echter niet van i plan hierover te schrijven, maar deze zaak j is toch weer eens een aanleiding om den le- den van de R.K. Volkspartij er op te wijzen hoe betreurenswaardig de weg is, dien zij hebben ingeslagen. Wat zij bereiken, is slechts verdeeldheid, is slechts verzwakking van het gróote katholieke leger, dat slechts in eensgezindheid met vrucht kan optrekken tegen het bolwerk van socialistische cn on- geioovige politiek. Wat voor nut hebben de 179 stemmen uitgewerkt, die bij de laatste gemeenteraadsverkiezing op de R.K. Volks partij werden uitgebracht? En bovendien, al waren zij in staal een lid in den Raad te brengen, wat zou het resultaat zijn van zijn misschien (want op de voornaamste pun ten, in principieele zaken, zijn wij het toch olkomen eens met elkaarj afwijkende politiek. Het is mijn vaste overtui ging, dal de katholieken een hee! eind achteruit gezet zullen worden en veel zullen moeten prijsgeven, wat zij met zooveel moeite hebben gewonnen. Wij hebben slechts naar Frankrijk en Mexico te schou wen. Neen. keert terug tol ons! Nu de Ka- tholieke Staatspartij gereorganiseerd is en alle richtingen haar invloed kunnen doen geiden, is er geen reden meer om afzijdig te blijven en zoo, want dat js 'n feit, de ka tholieke zaak, die ons allen toch het meest ter harte gaat, schade te berokkenen. Keert terug, beter ten halve gekeerd, dan ten heclc gedwaald. Met vreugde las ik in de N. H. Courant een ingezonden stuk van een oüd- lid der R.K. Volkspartij uit Nijmegen, dat zijn dwaling heeft ingezien én flinkweg voor zijn veranderde meening uitkomt. Zoo moei bet gaan. enz.; Pers en propaganda. Voorts van de historische afdeeling, van de uitgave van het gedenkboek, voor de stichting van een blijvend aandenken en voor de uitdecling aan beboefligen. Witte Bioscoop. Het is ditmaal een zeer mooie romantische film welke onder den naam „Ware liefde zegeviert" in de Witte Bioscoop wordt vertoond. Bovendien gaat nog als tweede hoofdnum mer, „Het parelsnoer van den Scheik", een zeer spannende sensatie-film, zoodat voor goede afwis8ceiing\is zorggedragen. Wie zich dus een avond wil amusaeren, verzuime niet dit programma te gaan zien. Janus Tulp. Omtrent dit welbekende werk dat Maandagavond 15 November in bet K.S.A. Gebouw door het bekende gezel schap Het Groot Tooneel, onder leiding van den heer J. Langenaken zal worden opge voerd, meldt men ons het volgende: De avonturen van den Barbier van den Haarlemmerdijk hebben menig schrijver van den tegenwoordige tijd stof geleverd voor hun tooneelspelen en schetsen. De meesten daarvan hebben hun roem overleefd, doch kerngezond en springlevend staat daar nog Janus Tulp het meesterwerk van Justus van Maurik dat velen zooveel amusement bezorgde en de verschillende typische figuren zulke rake dingen laat zeg gen. Hoor slechts hoe baas Tulp in zijn bar bierswinkel legen de klanten vertelt welk een genoegen het leven hem heeft gegeven; hoe hij verheugd in zijn kinderen een goede zorging van hem en de kinderen op zich heeft genomen, weet te waardeeren. Dank zij zijn ijver is de zaak een der beste uit de buurt. Zoo leeft zijn gezin in volmaakt geluk als plotseling de tijding komt, dat vader Tulp door een erfenis schatrijk zal worden. Geld maakt niet altijd gelukkig, moet ook Tulp thans tot zijn schade ondervinden. Zoozeer verblindt hem,, het geld. dat hij op het punt staat zelfs zijn beide kinderen ongelukkig te maken, doordat hij hen ver biedt te huwen met degenen die zij liefheb ben. Een aan lager wal geraakten jonker brengt hem nog meer het hoofd op hol, totdat hij tot zijn inkeer komt en alles weer op z'n pootjes terechtkomt, Justus van Maurik houdt met dit stuk oud en jong op spannende en prettige wijze een geheelen avond bezig. Wie zich dus daarvan wil vergewissen, verzuime niet de voorstel ling van Janus Tulp op a.s. Maandag te be zoeken. Woningbouw. Aan de N. V. Bouw- en Handelsmaatschappij „Stawo" te Amsterdam is vergurifling verleend tot het bouwen van 2 winkel- en 3 woonhuizen aan de Dr. Joh. j Mezgerstraat alhier. Sint-Maarten. Sintermaarten, 11 Nov., j wordt hier alle jaren nog steeds trouw her- j dacht. Zoo ook Donderdag. Toen trokken i w ederom verschillende groepjes kinderen door hel dorp met in hunne handen bran dende lampions en idem uitgeholde suiker bieten of mangelworlels, waar dan veelal een gezicht is in uitgesneden, de eene nog! levert aan personen met vaste positie abonnement voor Heeren- kleeding vanaf f 12.per maand. Brieven '•onder No. 39433, Bureau van dit blad. Hierna werd overgegaan tot het opvoe ren van „Arie's Offer", groot sociaal drama in drie bedrijven, van F. v. Duinen. Het geheel was een prachtstuk en vooral mooier dan de andere. Dit alles geeft dan ket tweede bpdrijf. Hieronder zijn meni bij avond een fantastischen aanblik en oaarom dan ook is het geen wonder, dat de kinderen, die huis aan huis aandoen om een aalmoes, niet voor niets aankloppen. De een geeft een appel, de ander geeft een peer, de derde geeft suikergoed, enz., enz. Dan zingen ze het bekende lied: Sinter- maarten wat is het koud. Dat duurt tot omstreeks 9 uur 's avonds. Dan gaan de kleintjes naar huis, moe van het sjouwen en moe van den last, dien ze hebben te torsen en gaan rustig slapen en droom en van St. Maarten. Personalia. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn tot buiten gewoon veldwachter dezer gemeente aan gesteld de heeren J. Boekel, C. A. Cuijpers; en H. Tjemmes, teTreinbewakers in den Waarderpolder van •de N. V. Margarine- fabriek, voorheen Cohen en Van der Laan te Haarlem. Er is weer een groote activiteit te bespeu ren onder de bestuurders van vak- en standsorganisaties, doch vooral van de co- mité'sj samengesteld tut leden van dén R.K. olksbond, om de zoogenaamde vijf-cents actie hooger op te voeren. De zaak is be kend. Om de mooie, sympathieke instelling van oni R.K. Werkliedenverbond „Her wonnen Levenskracht" te stéunen, verplicht zich eik georganiseerde 1 cent per week te Hevig verzet. Donderdagavond werd zekere D. D. door een surveilleerend agent van politie in de Kanaalstraat aangemaand zich ordelijk te gedragen en naar zijn woon stede te gaan. In zijn beschonken toestand toonde D. zich wederspannig en werd daarbij niet minder luidruchtig, zoodat de politie aan het bureau om assistentie vroeg. Inmiddels was D. ter hoogte van het Wil lemsplein gekomen, waar twee ^genten den nog steeds rumoermakende wilden arrestee- ren. Deze verzette zich hevig, waarbij de agent van P. zich aan de hand bezeerde en K. zich één zijner polsen verstuikte. D. wist echter te ontkomen. Het geval veroorzaakte echter op het late uur nogal eenige opschudding. Gisterenmorgen werd D. op last van den Commissaris van Politie van, den Stoom trawler Derika XIV gehaald, Hij toonde zich nu, na zijn uitgeslapen roes, zeer gewil lig, waarna hem op het politiebureau aan het Willemsplein een verhoor werd afgenomen. Boefjes. Blijkbaar bedoeld als napret van St. Martinus liepen een paar jongens door de straten, met zwartgemaakte gezichten en maakten het voorbijgangers en omwonenden lastig. Op het Willemsplein gelastte een agent van betalen. Wat men natuurlijk graag dóet. Nu j politie htm, daarmee te eindigen en het ge:- heeft het Verbondsbestuur echter een be- zicht schoon te maken. Daarbij merkte nij roep gedaan op de aroeiders, om 5 cent ex- j °P> dat de jongens, ongeveer lz a 13 jaar oud, tra bij te dragen. In Velsen zijn reeds velen, j rookten, wat in deze gemeente verboden is, doch lang niet allen tot die vrijwillige bij- voof kinderen De ctgaret werd weggegooid drage overgegaan. Waarom niet allen? Niet j ageptondwzocht om dien stuiver, dat is niet aan te nemen. Maar men kent de instelling „Herwonnen •Levenskracht" nog niet voldoende. Dat zou vreemd lijken bij zooveel propaganda, die zij maakt, maar hoe het anders te verklaren, dat niet alle arbeiders die vijf cent lot steun van zoo'n prachtige instelling bijdragen. Laat ik er iets van vertellen. „Herwonnen Le venskracht" beoogt de lijders en lijderessen aan de gevreesde ziekte, de tuberculose, tijdig in een sanatorium op te nemen en door een goede, practische behandeling, ge zond en wel terug te geven aan gezin en maatschappij. Het spreekt vanzelf, dat hier voor geld, veel geld noodig is. Bij gebrek daaraan worden de patiënten, alle uit arbei- beiderskringen, op een wachtlijst geplaatst en moeten wachten tot er een plaats open rookertjes hadden. Ze kwamen voor den dag, doch daarbij tevens een groot aantal konij- nenstrikken. Dezé werden ook in beslag ge nomen. Aldus keerden deze Spes Patriae weer naar hunne woningen, op de voormalige „Heide" terug. Gevonden voorwerpen. Een porte- monnaie met inhoud een blauwe kinder- portemonnaie met inhoudeen hamer een goud medaillon een ceintuur 2 versche visschen en een pak fantasie een koperwerk een mantelcèintuur een mes in leeren étui een wit kinderwantje een huissleutel een ring met sleutels een zwart leeren porte- monnaie met inhoud een hondenbelasting penning een dameshandschoen een paar wollen kinderhandschoenen een wollen handschoen een wit met zwarte kateen komt. Dit is betreurenswaardig, want hoe- kettinkje een pet een sleuteltje eetl huis- veel levens, die bij tijdig ingrijpen gered sleutel een huissleutel. hadden kunnen worden, gaan op deze wijze onherroepelijk verloren. En niemand hoeft te wachten, neen, niemand, als.... Ja, als alle georganiseerden die vrijwillige bijdrage van vijf cent per week storten, behoeft geen enkel lijder afgewezen te worden. O, we gaan vooruit, gelukkig. Het aantal lijders op de wachtlijst geplaatst is reeds verminderd van 250 tot 110. Maar allen moeten gehol pen worden. Wij hebben den sleutel in handen van de poorten, waarachter zij red ding en gezondheid zuilen vinden. Vooruit mannen, laten wij de comité's hier in Velsen helpen, door allen, zonder uitzondering 5 koopvaardij, cent bij oze contributie te voegen voor het sympathieke doel, IJmuiden, 9,Nov, .1926. C. P. J. MAAS. Inlichtingen Bureau van politie, Willems plein. Een jong hondje een rasachtige kinder cape een wit truitje een glacé handschoen eer zilveren rozenkrans een dames-porte- monnaie met inhoud een rijwielbelasting- plaatje. Inlichtingen Politiepost Engelmundus- weg. Bioscoopvoorstelling, Morgen zal er te ■2 uur in het St. Jozefsgebouw een kinder voorstelling plaats hebben met een waarlijk komisch program, terwijl des avonds te half acht de avondvoorsteling plaats vindt met als hoofdnummer „Eén tegen dertien", een fascisten-comcdie in 5 acten. Wltte-Kruis-Bazar. Vrijdagmiddag te 4 uur werd in „De Beurs" te Hoofddorp de vanwege deWitte Kruisafdceling met mede werking van vele vrienden en vriendinnen ge organiseerde groote weldadigheidsbazar ten bate van de wijkverpleging in Haarlemmer meer officieel en op eenigszins feestelijke wij ze geopend. Tegenwoordig waren het bestuur van het Witte Kruis en van de commissie voor wijk verpleging, de wijkzusters, het damescomité, de burgemeester van deze gemeente Mr. A. Slob en vele andere autoriteiten en gefioo- digden. De openingsrede werd uitgesproken door Dr. J.H. Nanninga, voorzitter der af- deeiing, die in korte bewoordingen het doel van dezen bazar uiteenzette en een woord van dank en waardeering aan allen, die de in het werk gestelde pogingen om de groote onder neming te wagen, zoo krachtig hebben ge steund, in het bijzonder aan de heeren Sil ver en Kooy voor hun buitengewone presta ties. Spr. hoopte dat van den krachtige» koop mansgeest, die er gewoonlijk Donderdags on der de vele landbouwers in de Beurs heerscht veel moge overwaaien op dezen bazar dan zal het succes niet uitblijven. Ook meende de heer Nanninga een woord van hartelijken dank- aan den heer Emck, directeur van het G.E.B. voor de aangebrachte prachtige elec- trische verlichting en de schitterend uitge voerde lichtreclames (dit is voorwaar een kunststukje van fijne techniek) te moeten richten. Hierna werd door de genoodigden een rond gang gemaakt door de keurig ingerichte zaal en een kleine verpoozing in de theetent. Te zes uur was de bazar toegankelijk voor alle belangstellenden, die reeds in grootep getale stonden te wachten om binnengelaten te worden. Het aantal bezoekers was reeds dadelijk bevredigend. Hét geheel ziet er kostelijk uit en levert een gezclligen aanblik op de verschillende éta- lageafdeelingen zijn van elkaar gescheiden door statige faooge kolommen en verbonden door groote ronde bogen, alles zeer artistiek gemaakt en modern versierd. Ook de ingang is gemetamorphoseerd in een prachtige ves tibule en 's avonds keurig verlicht. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat de vele jongedames, die niets onbeproefd laten om de artikelen „aan den man" te brengen reeds dadelijk goede zaken maakten. Jammer is 't, dat voor het beoogde doel zelfs de groote beurszaal is gebleken te klein te zijn, zoodat vooral heden Zaterdagavond, wanneer een enorme belangstelling wordt verwacht, de bezoekers wel niet allen tegelijk maar groeps- gewijze zullen kunnen worden toegelaten, j leden van den bona, waarbij hij verzoekt, Van de vele aardige attracties, en de bios- 1 met alleen deze H. Mis bij te wonen, maar coopvoorstcllingen wordt door de aanwezigen gezamenlijk ter H. Tafel te naderen. naar hartelust genoten. j D>e heer J. v. a. Eem deelde mede, d2t 1 Zondag ook de bouwvakarbeiders haar jaar- LIJNDEN j feest op eenzelfde wijze'hadden geopend, en R. K. Club „Opwaarts." Donderdag traantje geslikt. Alle spelers werkten uit stekend, terwijl L. H. Blom, als Jan v, d. Bosch, B. Weijers als Arle en A, v. Eg- mond als Dekkers, communist, onberispelijk speelden. Een prachtige klucht volgde hierop, n.1. „Het Oude Landgoed", van Stephanus van Cuyk. Hierin speelde J. v. d. Meij, K. Lan- geveld, S. Glas en L. H. Blom, welke da. aanwezigen deden schateren van het lachen, en al het leed, geleden in het drama, deden vergeten. De regie van beide stukken stond onder goe.de leiding, terwijl kapper A. Maas zorgde voor de soms onherkenning der spelers. Ter opluistering zorgde de welbekende heeren J. Hoogervorst, violist en J. Reewijk, pianist, voor een aangenaam strijkje. Zondagavond wordt 't stuk wederom op gevoerd en allen die zich de moeite zullen getroosten een kijkje te nemen, zullen vol daan 'huiswaarts gaan. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week heeft zich alhier 1 geval van diphthe- ritis voorgedaan. Gevonden Voorwerpen, Terug te be komen bij: P. Schipper, Kloosterstraat 26, Schoten, eem paar motorbandschoenen; J. Tuilenaar, Zijlweg 10, Overveen, een rij- wielhandbeschermer; mej, Roozen, Midden- tuindorplaan 9 Overveen, een, kniptang; J. H. Govers, Grebbestraat 49, Haarlem, een blauwe werkkiel; P. de Jong, Heuvélweg 1, Bloemendaal, een zwarte kat; Mommers, Oranje Nassaulaan 57, Overveen, een gou den zegelring; Bleijemdaal, Hooge Duin en Daalscheweg 10, Bloemendaal, een Iersche setter; de Jong, Zandvoorterweg 27, Aer- denhout, een damesschoen; politiepost Aerdenhout, een klein geldstukje; aan hel bureau van politie le Overveen, een Lips- sleutel No. 10908; een verm. zilveren arm band, een paar wollen dameshandschoenen, een sleuteltje, een beursje, HOOFDDORP. ZONDAG half 8 de H. Mis voor het Geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie half 11 voor Anna Maria van Well-Freeriks 3 uur Vergadering voor de Derde Orde, waarna Bestuurs-vergadering. MAANDAG bij de Zusters voor een over ledene dfamilie kwart over 8 voor Joanna Henrica Spigt. DINSDAG kwart over 8 voor de over ledene leden van de Br. der Gel. Zielen elders voor eene overledene familie. WOENSDAG kwart vóór 8 voor Jacobus Suidgeest kwart over 8 voor de overledenen familie van Leeuwen. DONDERDAG kwart vóór 8 voor Cor- nelis Beers en Anna Tol kwart over 8 voor Joannes Bus en Adriana Maria Hack. VRIJDAG kwart vóór 8 voor Cornelis Simon Ran kwart over 8 voor Walterus Koekhoven en Anna Dorbeck. ZATERDAG kwart vóór 8 voor de Ge- loovige Zielen kwart over 8 voor Joanna Venbert Breek. Uwe gebeden worden verzocht voor Maria Strem van Rande-Croon en Joannes Visser, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jacobus Joannes Jansen, die in den Heer is overleden. De feestelijkheden zullen plaats hebben op Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Aanbesteding. Hedenmorgen werd ten raadhuize aanbesteed het bouwen van 12 arbeiderswoningen aan de de Genestet- straat, op een vrij terrein, liggende in het „Plan Noord" te Zand voort. Laagste inschrijver L. Suiker le Amster dam voor 26.608. Vergadering R. K. Volksbond. Woens dagavond hield de afdeeling Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond eene verga dering. Na opening en notulen volgde allereerst de bespreking tot regeling van het a.s. Jaarfeest, dat gehouden wordt op Zondag 21 Nov. a.s. De Voorzitter deelt mede, dat het feest des morgens zal aanvangen met eene H. Mis tot intentie der levende en overleden Naar wij vernemen, wordt de 21-j. Duitscher die dezer dagen in Bloemendaal, Heemste de en Zandvoort verschillende inbraken pleegde en die na zijn arrestatie thans in het Huis van Bewaring te Haarlem vertoeft, ook nog verdacht van een inbraak te Dordrecht, Op den verdachte zijn bij zijn arrestatie bevonden een recu van een bagagebureau waarop was afgegeven een koffer, die in beslag werd genomen. Daarin bevonden zich verschillende goederen, die van diefstal af komstig waren uit Dordrecht, waaruit een motorjacht deze goederen werden vermist, en wel een koffer, een chronometer, een Engelsch hemd, een witte trui, een colbert- costuum en een paar schoenen. Het cos- costuum en de schoenen had hij aangetrok ken en alle voorwerpen zijn herkend als van dezen diefstal afkomstig. Behalve deze voor werpen worden in Dordrecht meerdere goe deren vermist, die nog niet terecht zijn ge komen. De verdachte weigert alle voeding en zijn wensch is om binnen dertig dagen te sterven, wat hem, zooals hij zegt, aangenaam is, eens mede te maken. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heep W. J. Bonke, timmerman en aanne mer zijn zaak aan den Burgwal opende. De kinderen hadden hun vader een feestelijken dag bereid. De oudste zoon hield een toe spraak en bood zijn vader namens de huis- genootem een schrijfbureau aan, terwijl de jongste dochter een fraai bloemstuk aan bood. Verder ontving de jubilaris van ver schillende zijden mooie bloemstukken. Omtrent het doodelijk ongeluk bij den sluisbouw te IJmuiden, vernemen wij ver der: Gisteren, omstreeks den middag, ging door IJmuiden een bericht, dat. bij onder zoek helaas maar al te waar bleek te zijn. Twee jonge mannen, werkzaam bij de Hol- landsc'he Mij. tot het maken van werken in gewapend beton, bij den bouw van het binnenshuishoofd, zijn van den hoogen be- tentoren naar beneden gestort en, vreese- lijk verminkt, op den betonvloer dood ge vallen. Het zijn de 22-jarige W. Albers en de 19-jarige Luijken. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk, stelde de poli'ie onder leiding van den commissaris van politie, een on derzoek in. Daarbij werden o.a. voor de justitie foto's genomen, terwijl alles in. den toestand was zooals op het moment van het ongeluk, Het was een vreeselijk gezicht de cabine met de beide slachtoffers naar beneden te zien storten. Men vond beneden slechts de vreeselijke verminkte overblijfselen te rug. Na het onderzoek der politie werden de lijken naar de ouderlijke woningen ver voerd. Hoewel het aantal ongelukken met doodelijken afloop fe IJmuiden niet gering is, drukt deze ramp zichtbaar o>p de gan- sche bevolking. De deelneming met de zwaarbeproefde ouders, die zeer goed be kend zijn, is algemeen. De 62-jarige weduwe v. d. K., werd giste ren op het Spaarne bij de Melkbrug, terwijl v. Ruyiten, Jansstraat 12, zwarte, Met»; Kokkelkoren, Leidscheplein 9rood, manchet knoop; Th. Bakker, Klarenbeekstraat 33, GamesparapitiieH. Croes, Linschotenstraat 28, rijwielbelastingmerk; J. Ploeg, L. Veer- straat 8a rood, idem in etui; B. Buys, Witte Heerenstraat 7rood, idem; W. F. Romyn, Ged. Oudegracht 20, idem; P. Westbroek, Pladellastraat 16 idem in etui; A. Koedam, L, Wijngaardstraat 33, rozenkrans; Koopen, Spaarne 33, idem; F. Moerkerk, Rolland straat le, zweep; J. Moerkerk, Lange Poet- laan 2, zak koolrapen. TENTOONSTELLING KUNSTZAAt J.H. DE BOIS. Expositie schilderijen en teekeningen van W.A- van der Colle. Als je de gezellige dingen ziet, die van der Colle maakte, is het of je een gezellige, op- fewekte kerel ontmoet, die je inviteert op een opje koffie in een lichte veranfla vol zon en kleur. Van deze doeken fantaseer je je onwille keurig een vroolijke kamer, met een venster naar den tukt, een gastvrouw, niet mooi, niet leelijk, maar vooral gezellig, die je vraagt nu eens niet gewichtig te zijn, niet te praten over diepe vragen, maar onbekommerd als een kind blij te zijn om de bloemen, die zulke mooie kieuren hebben, om het witte gordijn dat soepel heen en weer gaat in den zoelen wind en om de blauwe lucht, die immers voor een kind geen geheimen heeft. Van der Colle vraagt je in rijn werk „Vind ie dat vaashje niet lollig of „Kijk eens wat die zon daar lekker op de bloemen ligt," en hij laat je voor een oogenblik ver geten dat straks de zetters weer over copy zaniken. Zijn werk wordt blijkbaar wel gekocht, vooral door menschen die den tuinman ken nen. Want van der Colle kan bloemen schil deren niet alleen omdat hij ervan houdt, maar ze zelf kweekt en vertroetelt. Eerst la ter schilderde hij ze, opgeleid door miolée en Ritsema. Om slechts enkele werken te noemen, is no. 2 een prettig werk. Hierin laat de schilder de bloemen zien zooals je ze weer ontdekt na een lange ziekte. Goed en gevoelig is no. 35, Bruggetje, 31 plas bij Spaarndam en de tee keningen van de doode Zonnebloemen, waar uit blijkt dat v.d. Colle dieper ziet dan alleen de oppervlakte der vormen. F. M PARIJS, 13 Nov. President Doumerque ontving gisterennamiddag den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, v. d. Velde. Geseind van De Bilt van morgen 9.55 aa( alle posten: Weesl op uw hoede! Het Nationaal Comité van Actie tegen het Verdrag met België vergadert heden. 13 Nov., des n.m. te 2.30 uur te Den Haag, Princessegracht 23. 2 Vereenigingen opgericht, AMSTERDAM, 13 Nov. In een vergade ring van melkveehouders met enkele be langstellenden op gisteren, 12 November, in „Parkzicht" gehouden, zijn definitief op gericht de Vereeniging tot bevordering van een hygiënische melk winning, gevestigd te Amsterdam en de Vereeniging het Melk- controle-Station Amsterdam en Omstreken, Dc ontworpen statuten van beide vereenigin gen werden vasgesteld. De Koninklijke goedkeuring zal Worden aangevraagd. Het voorlonpig bestuur van beide vereenigingen werd tot de volgende ledenvergadering ge handhaafd. In eene op de ledenvergadering gevolgde bestuursvergadering werd besloten het con trole-station direct in werking te doen tre den. De heer R. H. van Gelder, veearts te Amsterdam, werd tot directeur benoemd. Men seint ons: Gisteravond tegen 8 uur heeft een onbekend manspersoon een over- vergaderdc de club. De voorzitter memo reerde in zijn openingswoord de welge slaagden feestavond. 'I er tafel verscheen een ontwerp voor ons vaandel. Besloten werd tot bestelling. De voorzitter hield nu een korte rede over: Wat nu? waarin hij ont wikkelde het plan voor den a.s. winter. Een prettige gedacbtenwisseling volgde, waarvan het resultaat was een goed omlijnd plan. „De bibliotheek," ingeleid door den voor zitter, maakte vele tongen los. Met eer. paar weken zal deze weer geopend worden, hopelijk aangevuld met meerdere exempla ren. Medewerking zou ook verleend wor den voor de organisatie van een kinderfeest op 5 December. Na beantwoording van nog enkele vragen werd besloten de volgende vergadering te houden den 25sten Novem ber. Voorzitter en secretaris zullen dan zijn de heeren W. Veldt en B. Veldt. Geslaagd. Bij het, te 's-Gravenhage afgenomen examen voor de groote vaart, slaagde onze plaatsgenoot, de heer R. de Wijn, voor het diploma van eerste stuurman ter Voor de verschillende ondcrdeelen vaa het programma, dat het Alg. Comité vol gend jaar bij de feestelijke herdenking van Beverwijk's 650-jarig bestaan als markt plaats tot uitvoering hoopt te brengen rijn de sub-comité's thans samengesteld: N.l. oor de volgende afdeelingen: Grocnlen en fruit; Landbouw; Bloemen; Handel cn Nij verheid; Winkelweek; Historische "optocht; Concours Hippique: Muziek en zang; Gym nastiek en athletiek"; Volks- en kinderfees- IUuminatie, vuurwerk, straatverlicbtii^ Gegund. Het maken van oeververdedi gingen langs een gedeelte van den Zuidelij ken oever van 't Buitentoelatingskanaal, behoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsiuit alhier, is opgedragen aan de N. V. Aannemersbedrijf v.b. W. t Hoen te Helder voor 39.900. Gevonden voorwerpen. Een kweekers- hoekje, een zilveren hasketting, een hee renhandschoen, een Simplex damesrijwiel, een metalen horlogeketting. Inlichtingen; Politiepost, Wijker-it raat- weg, Feestavond H. B. S. V. De Velser H. B. S. vereeniging geeft hedenavond een feestavond in het Patronaatsgebouw, alhier, ter herdenking der opening van het nieuwe schoolgebouw. De avond wordt door den voorzitter geopend en met muziek, twee blijspelen e.a. doorgebracht, Veiling. De arbeiderswoning met tuin, eigenares Mei. de wed. Boellaard, gelegen aan den Spaanrwouderweg 263, heeft op de publieke verkoop opgebracht 1490. Eige naar werd de heer P.' Klein. Kcslelooze inenting. Woensdag 17 November a.s. gelegenheid lot kostelooze inenting in het Raadhuis alhier. Trouw boekjes meebrengen. Openbare inschrijving. - Bij de gisteren gehouden openbare inschrijving van 150 M3. basaltslag, voor rekening van deze gemeen te, waren drie biljetten binnengekomen. De laagste inschrijver was de N. V. Aanne mers Mij. „Noordholland" te Heemskerk. met succes. Dit succes, zeide spr., dankte hij aan de voorafgegane propaganda door huisbezoek, en een gemeenschappelijk ont bijt. Is, zoo vroeg hij, nu, of in de toekomst niet op een dergelijke wijze te handelen? Voorz. antwoord dat het in de bedoeling ligt van de propagandaclub het komende winterseizoen meer door intieme aanraking met de leden hêh voor dergelijke uitingen van Roomsche vereenigingsleven op te wekken. Mogelijk dat in de toekomst iets in dien geest gedaan kan worden. Verschil lende regelingen voor het avondfeest werden daarna vastgesteld. Aanvankelijk zou de Geestelijke Advi seur eene lezing houden, doch was plotse ling verhinderd. Den heer J. v. d. Weiden Az. was zoo bereidwillig zijn plaats in te nemen, en had de leden op zijn zoo bekende en ge zellige wijze een beeld van Napolion's ie- ven. Schetste zijn kinderjaren, met zijn zucht naar heerschen, eerst over zijn broer tjes later over grooteren. Schetste zijn veld- heerschtalenten, tot hij kwam op de hoogte punt van zijn roem, toen hij gekozen werd als Keizer der Franschen. Hierbij wilde de heer v. d. Weiden het laten, deed echter de belofte later eens iets te zeggen van Napoleon vanaf zijn Keizer schap tot zijn gevangenschap op St. Helena. Bij de rondvraag werd gevraagd of we nu nog radio krijgen in het bondsgebouw. De Voorz. deelt mede, dat door het bestuur van het gebouw de toezegging is gedaan, dat maatregelen zullen getroffen worden om-het gebouw van een radioinstallatie te voorzien. Na de pauze gaf de heer v. d. Weiden nog eenige luimige stukjes, o.a. een „Open brief van de vereeniging „drank na plicht" op genomen in hun vakblad „Hobbema en Bertus over de Marine" „Het spookschip" en „Hare Majesteit de Vrouw" alle geschre ven door een le officier, onder hét pseudo niem „Panamaster." En de stukjes en de wijze van vertellen zij zonder op het verkeer te letten, plotse- j val gedaan in het hulppostkantoor te Dril ling den wef overstak, door een met een nen (N.-B.). Met een getrokken, revolver Ocdersavpnd. Op Woensdag 17 Nov, 's avonds 7 uur organiseert het Patronaat een oudersavond, welke toegankelijk is voor deden de aanwezigen tranen lachen, én het gehuwden. Deze avond wordt opgeluisterd applaus van de leden was alleszins verdiend, door muziek van „SL Saecilia",tooneel en De collecte voor Hulp in Nood bracht gymnastiek. Tevens zal verloot worden een beeld van c(p H. Theresia. 't Zal dus weer een genotvolle avond worden, zooals men van het Patronaat gewend is, Tooneel vereeniging „Nut en Genoegen". Donderdagavond gaf de tooncelciub „Nut en Genoejfhn", onderafd. van den R. K. Volksbond, een welgeslaagde uitvoering. De heer J. v. Bakel, voorzitter van den R.-K. Volksbond, opende de feestvergade- ring met een hartelijk welkomstwoord. Spr. betreurde het, alhoewel-de zaal geheel ge vuld was, zgo weinig leden te zien. De le den, die aanwezig waren, werden aange- f 1.95 op. Besturenbond. In de vergadering van bovengenoernden t)ond, gehouden op Donderdag 11 November, is besloten een bazar te organiseeren welke zal gehouden worden onstreeks half Mei 1927. Het doel zal zijn te komen tot plaatsing van een muziektent in Santpoort. Alsmede zal er dan gehouden worden een festival voor muziek en Zangvereenigingen. paard bespannen wagen aangereden. Twee wielen gingen haar over het lichaam. Door een passeerenden dokter werd zij in het brugwachtershuisje verbonden, waarna zij naar haar woning L. Heerenvest 162, ver voerd werd. Zij had een wonde aan haar linkerkaak bekomen. Wij ontvangen, van de firma J. H. Krul Jr., j brandstoffcnhandel te Overveen, een boekje onder bovenstaanden titel, uitgegeven door den bond van Nederlandsche Brandstoffen- handelaren en geschreven door G. de Clercq. Het boekje bespreekt in eenvoudige ter. men alle nuttige wenken, die een voordeellg stoken bevorderen. Onze stadgenoot, de heer J. Hulsebosch, is benoemd tot politie-agent bij het politie korps te 's-Gravenhage. Op een "gisteren gehouden vergadering van amateur-fotografen in café Roodenburg is opgericht een vereeniging van amateur- fotografen, welke tot doel heeft, den ama teur-fotograaf inet raad en daad bij te staan. Tevens is hieraan verbonden een speciale klasse voor jeugdige personen. In hel voovloopig bestuur zijn gekozen de heeren B. Vernimmen, voorzitter; J. Singe- ling, penningmeester: P. Hulsman, secreta ris; J. C. v. Waard en A. N. Brandt, als commissarissen. Inlichting verschaft de heer J. Singeling, Kleine Houtstraat 42. Gisterenavond is in een feestelijke bijeen komst van de, R. K. Propagandaclub St. Joseph de vlag ingewijd, welke voor deze club aan pastoor Sondaal bij gelegenheid van diens zilveren priesterfeest is geschonken door alle afdeelingen der Alg. R. K. Propa gandaclub. Pasloor Sondaqé verrichtte de inwijding en hield' daarin* een toespraak over de beteekenis van de vlag, ook in den room- schen propagandaslrijd, daarbij tol liefde, trouw en offer aansporend. Met zang en film werd de avond opge luisterd, terwijl het bestuur ververschingen aanbood. Eenige leden van het Hoofdbestuur en verscheidene afgevaardigden van parochiale besturen woonden de feestvergadering bij. i'erug te bekomen bij: Politiebureau, Smedestraat, armbandhorloge, damesrijwiel; v. d. Werf, Coornhertstraat 32, bril in étui; J. Gahel, Meerstraat 103, Hilllegom, vrij- billet Ned. Spoorwegen; J. M. Donselaar, drong hij het gebouwtje binnen en wist met z'n wapen 't pesroneel in bedwang te houden. Een bedrag van ongeveer 10O nam hij mede. Op de fiets van den. hulp besteller ging hij er van door. De mare chaussee uit Waalwijk en dc politie 'ut de omliggende plaatsen stelden een onderzoek in De man was van middelmatige grootte. LONDEN, 12 Nov. De onderhandelingen m de mijnindustrie zijn van morgen om 3.15 verdaagd. De regeering publiceerde een me morandum dat definitieve voorstellen bevat. De mijnwerkersgedelegeerden zullen deze voorsteilen heden in overweging nemen. Men verwacht dat deze vredesvoorstellen aan vaard zullen worden. PARIJS, 12 Nov. De Minister van Bin nen). Zaken Sarraut beeft een decreet gc- leekend. waarbij kolonel Ricciotti Garibaldi uit Frankrijk verbannen wordt. 13 NOVEMBER EtKblt KOERS LAATSTE KOERS reclameoptocht zullen er toe bijdragen het batig saldo zoo hoog mogelijk te doen zijn. spoord iets meer trouwer de ledenvergade- Vermoedelijk tot slot groot vuurwerk, ringen te bezoeken, i Verschillende commissies ^iju reeds benoemd, Sportdemonstratie, bloemencorso en (of) Tl\ J>poorwe&en- J. M. v. üonselaar, clameontocht Zuüen or too biirlracrort het farkIaan 62. Fiat-autodop; P Czum, Scho- ferveerstraat 21, halsband; P. J. de Vos, Vooniitg&ngstraat 2, fox hondje; J. F. Span jaard, Korte Hofstraat 7. deukhoed; Jansen, Paus Leostraat 13, gr. witte, poes. Fauna; 1 t f 9 9 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2