gezien door den beslagen bril FRANS MEYER. Radio-Omroep. ELC K WAT WILS TREKJES, Derde Blad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Zaterdag 13 Nov. 1926 Hoe nou„ik kwakzalfde", „ik zalfde kwak", of „ik kwakte zalf"? Waarom we oto zes uur bij Brinkmann kwamen Be magistrale rede van den Voorzitter de zaai. Pater Lefeber. Snoepgoed. De juffrouw van de vestiaire. SI' Een kijkje in miffiTl KERK EN SCHOOL. Goa kelpe ons ook dezen winter De Chineesche Bisschoppen. No. 471. G. N. EEN KRINGAVOND mZSKMsO; \^vrwwrw. Om zes uur werd verzamelen geblazen bij Brinkmann en gewend steeds op tijd te zijn, ook als er Voorburg of Pils staat te lokken, verliet ik mijn echtvrouwelijke woning pre cies tien minuten voor zessen. Gerrjelde woning, opgericht op de plek waar eens een molen stond, werd gebouwd door een kwakzalver, die al heel gauw zijn schaapjes op het droge had en derhalve geen zalf meer hoefde te kwakken. Het zou niet moeilijk zijn de overeenkomst aan te toonen tusschen een kwakzalver en een journalist, maar dit zou ons te veel van het eigenlijke, tegelijk illustere en lugubere on derwerp afvoeren. t De avond zette al heel droevig in. Het eerste wat ik hoorde was de aanmer king „Kijk eens wat een hoei (hoed)." Nu ben ik gewoon inplaats van de gewone idiote vouw een andere idiote vouw in mijn hoed te dragen en aldus de haat op mij te laden van ettelijke dienstmeisjes en loopjongens, die nog niet tot de jaren des verstands zijn geko men. 1 w Pater Lefeber. Diep getroffen door deze bespotting ver volgde ik mijn weg, aan niets anders denkend dan aan den smaad, die mij gewerd, met het gevolg dat ik bij de Raaks bijna werd aange reden door een fietser, die heel hoffelijk op merkte, dat ik een suffert was, en beter uit m'n oogen moest kijken. In hoever die waar* heidlievende man gelijk had, laat ik graag over aan het vriendelijke oordeel van onze bemin nelijke lezers en aanvallige lezeressen, die mij vereeren met hun pennevruchten, nu eens om te prijzen als de spot 'n ander gold, dan weer om te laken als ze er zelf tusschen ge nomen werden. In het eerste geval vinden ze me nogal tof, in het laatste ben ik doorgaans een mispunt. Na nog eenmaal voor een Harold Lloyd versleten te zijn, arriveerde ik bij Brinkmann, waar de meeste acteurs van dezen avond na tuurlijk nog niet aanwezig waren. Niet dat ik mij daarover verbaasde, het zou eerder ver wondering wekken, wanneer men een Kring lid ergens wèl op tijd zag verschijnen. De weinigen, die allengs kwamen binnen zeilen nestelden zich op de ronde bank in het midden der zaal. Misschien mag ik deze bank aanbevelen v.d.bijeenkomsten der verschillen de Raadsfracties, waarvan de leden daar van- Zelf ruggesteun aan elkaar kunnen krijgen. Deze bank levert bovendien dit voordeel op dat men rustig kan gapen en slapen, zonder dat de buurman daaraan eenigen aanstoot zal neme» Deze bijeenkomst in de zale Brinkmanns had een dubbel doel. De ondervinding heeft bewezen, dat de Kring-acteurs in volkomen Rumpel, a.s. tooneelspeler. nuchteren toestandminder presteeren, dan in normale omstandigheden. Daarenboven is dit de eenige methode om te voorkomen dat de hoofdrollen zich na afloop der voor stelling schouwburgwaarts begeven, in de vaste overtuiging dat het publiek wel zoo vriendelijk zal zijn geduld te hebben. Zoodra bekend was geworden, dat ik mij temidden der R.K. Kring had gemengeld ten behoeve van deze rubriek, ontstond er een be angstigende stilte om mij,heen, Deze stilte was buitengewoon opvallend in aanmerking genomen de spreekwoordelijke luidruchtig heid van den Haarlemschen jongeren Mid denstand en stond eeni'gszins in verband met het feit, dat men meende dat ieder gesprek en iedere opmerking heden in deze rubriek zou prijken. Achter de coulissen maakte ik eenige be nauwde minuten door, daar ik achtereenvol gens geconfronteerd werd met eenige schoor steenvegers en brandweermannen. De laatsten boezemden mij minder vrees in, daar zij be neden de maat waren. Tegen acht uur drong van achter het scherm een gezellig geroezemoes op het tooneel door, waaruit iemand met een middelmatig ont wikkelden geest al heel gauw kon afleiden, dat de stemming zeer geanimeerd was, zooals de verslagen dan ook reeds meldden. De krekel krekelde om er kregelig van te worden eenige lofzangen op bekende Spaan- sche steden als Barcelona en Valencia, en stelde een onderzoek in naar de identiteit van een of andere mysterieuse baby. Gerard Nielen als meneer Klaproos. Kruger, romanschrijver. Het glanspunt van den avond was wel de voorrede van den abnormaal beminnelijken en blozenden Kringvoorzitter. Geweldig was zijn verschijnen tusschen de hooge roode gordijnen wier kleuren verbleek ten bij den gloed op 's jongelings welgevorm de kaken. Kranig rechtop, de zwart-omhulde beenen stevig tegen elkaar geplant, met blanke van emotie-trillende handen, met fonkelend oog, waaruit u een geweldige overtuiging tegen- straalde, oogen, klaar als het licht der kometen en helder als het zuiverste welwater, schouw de hij naar de menigte, die al heel gauw in letterlijken zin aan zijn lippen hing. Weldra klonken diepe zuchten. Vanwaar kwamen deze Waarheen gingen zij Wie zal het ons zeggen Deze zuchten werden al langer en langer. Zij werden al dieper en dieper. Onder dof ge rommel welden zij op, diep uit de magen der magere maagden,en vonden hun weg door den slokdarm naar de kleine, witgetande monden, die zachtkens keuvelden en kleverige ulevel len vermaalden, zoodat de zoete geuren hunne al of niet welgevormde hoofdekens omzweef den. Met meer intensief gedonder borrelden zij op vanachter de donker-zijden gewaden der meer geposeerde dames, die zich vermeidden met rum-boonen en diergelijke dingen, wier vingers grabbelden, diep in dé paarse, rose en groene zakjes. Verwrongen en deerlijk mismaakt ont zweeften zij de lippen van de mannen en van hen, die daarvoor in aanmerking wenschten te komen. En al deze zuchten vermengden zich tot een machtige symphonie, die in gulden klan ken breed-uitwaaierde over de geduldige hoof den der talloozen. Hoe zou ik moeten schilderen de ontroering die mijne ziel vervulde bij het hooren van deze woorden, die glommen van originaliteit. Welk een soepele, doorzichtige betoogtrant welk een volumineus geluid, welk een weidsch gebaar Nadat ik den heer Nielen nederig verzocht had mij een gastrol te geven, nml. als bezoe ker van hotel Bulier kon ik doodbedaard de zaal opnemen, die tot de „upper stories" ge vuld was. zooals de sympathieke verslaggever van de N. Hrl. Crt. zoo treffelijk opmerkte in zijn gloeiende en doorwrochte recensie. Op de eerste rijen werd mijn aandacht getrokken door de donkere, roodgebande gestalte van Pater Lefeber, die heftig protesteerde tegen Bernardi de wereldreiziger. de opdringerige reclame van Blue Band eifde funeste sigarenbelasting. Verder gleed mijn oog naar den heer Trautwein, op wiens gelaat een droevige trek lag. Later vernam ik dat hij het betreurde, dat er op het tooneel nog zoo veel deuren en ramen waren zonder glas in lood. Een groot gedeelte van de zaal werd in be slag genomen door jeugdige Bomannetjes en Bovrouwtjes. Het spel was begonnen. De oogen in de zaal gleden heen en weer naar den sprekenden persoon, hetgeen be wees dat dé aandacht zich had vastgezet en de spelers zochten gelegenheden om op het too neel stiekum hun boekjes te gebruiken, zon der acht te slaan op de bovenste rangen, die niet zoo gauw te misleiden zijn. Het gaat natuurlijk niet aan voor een re gisseur op wachtgeld van de vereeniging zelf om kritiek te leveren op het spel van dat Mon sterverbond, bovendien is dit reeds door den meergenoemden verslaggever geschied zelfs meer dan uitstekend. Een prettig verschijnsel evenwel mag ge acht worden, dat de Kring thans twee gasten had en we kunnen veilig aannemen dat de vereeniging, als zij zóó voortgaat, weldra al léén met gastrollen zal uitkomen. lachende kopjes met een aureool van lief talligheid maar tevergeefs zoek je tusschen dit vriendelijk beweeg de aanminnige intel ligentie van een madame de Sévigné of de Bij de vestiaire. Dien avond sprak Pater Lefeber over bet Missiewerk. Er ging van zijn verschijning, zwart tegen het vlammend rood gordijn, een typische bekoring uit en onwillekeurig vraag je je jezelf af of je zulke nobele oogen, zulke reine voorhoofden wel ooit ergens anders vindt dan in de kloosters en in de stille kamers van hen, wier wijsheid het ééne noodige zoekt. De woorden van dezen geestelijke waren gewoon. Maar zijn liefde en overtuiging gaf aan de eenvoudige zinnen een buitengewone bekoring. Op een Kringavond houd ik vooral van de pauzes, als het fleurige snoepgoed, in limona- de-roode en zuurtjes-groene japonnetjes de gangen en foyers vult en den tijd zoek brengt met loerende studietjes naar soortgénooten. De krullende blonde haren zijn speciaal voor deze gelegenheid wat gefatsoeneerd, en er is op gewerkt om met de uitsnijding der halzen precies op het randje der Bisschop pelijke voorschriftente blijven. Het avondlicht en de fleurige meestal wat ontwerp betreft vrij onbeduidende toiletjes, omstralen de thans slechts lief glim- innemende charme van keizerin Eugénie. In aanmerking genomen het optreden van vele heeren bij de vestiaire, schijnt men iri den schouwburg over het algemeen weinig aan ga lanterie te doen. Het aptreden van vele menschen bij de ves tiaire is een afzonderlijke studie waard daar het stuk doet denken aan de voeding van een volk dat hongersnood leed. Zeeleeuwen in Artis schijnen meer beschaving te kennen, dan de vechtende massa, die de juffrouw de kaartjes toereikt. Het vernis der beschaving springt er eenvoudig bij vellen af. Dezelfde mensch, die even te voren' met vleiende bui ging een ander bij de deur vóór liet gaan, voelt opeens een onbedwingbare behoefte om zijn buurman de echte of valsche tanden uit den mond te stompen, en zijn teenen op een radi cale manier te. beschadigen. Is deze buurman een buurvrouw, zelfs een beeldschoone en jeugdige buurvrouw, dan worden evenmin de meest primaire beleefdheidsvormen in acht genomen. Komt daar dan nog bij dat de juf frouw van de vestiaire geprutst heeft, dan krijgt men een chaos die de chaos vóór de Schepping evenaart. Majoor Grober. ZONDAG 14 NOVEMBER. HILVERSUM 1050 M. 8.30 Christel. Morgenwijding. Johan de Heer. Zang koor der Évang. Gemeente te Hilversum, o. 1. v. Jac. v. d. Bijl. 1. Zang door den heer en 'Mevr. de Heer. No. 581 1, 3 en 4 (zangb. J. de Heer). 2. No. 259 1, 2, 3 en 4 3. Het zangkoor zingt psalm 62 1, 4 en 5. 4. Toespraak over Ps. 62 door Joh. de Heer. 5. Het zangkoor zingt gezang 22 13. 6. Zang door Hr. en Mevr. de Heer „O, kind van God", het koor „Jezus mijn Heiland, Hij bidt voor mij." 7. De heer en Mevr. de Heer zingen: No.264: 1, 2 en 3. 10.30 V.P.R.O.-uitzending, uit. de Vrije gemeente te Amsterdam. Spreker Ds. K.G. vanWijngaarden. Zang door het koor der Vrije gemeente. 1. Voorl. Sadhana 1, blz. 100 „Wij zoeken 't ver", A. v. Schelte- ma. 2. Koorzang: Lied 235 N.P.B. 3. Ge meentezang Lied 235 2 N.P.B. 4. Toe spraak over De mensch en het Andere. 5. Koorzang Lied 286 N.P.B. onder de toespraak. 6 Orgelspel. 7. Gebed. 8 Koor zang Lied 104 1. 9. Gemeentezang Lied 104 3. 2.304.45 Namiddag- concert door de Amsterdamsche orkest ver. o. 1. v. Frans v. Diepenbeek, in „Artis" te Amsterdam. 6.00 Kerkdienst in de Geref. kerk te Amsterdam-Zuid. Voor ganger Ds. H. C. v. d. Brink, 1. Orgel spel. 2. Zingen Ps. 91 1. 3. Votum en Zegen. 4. Lezen de 12 artikelen des Geloofs. 5. Gebed. 6. Zingen Ps. 84 1 en 2.7. Lezen Lucas 12 1632.8. Lezen van de Tekst Ps. ,84 4. 9. Ie gedeelte preek. 10. zingen Ps. 27 3. 11. 2e ge deelte preek. 12. Dankgebed Het onze Vader. 13. zingen Ps. 131 2 en 4. 14. Ze gen. 15 Orgeispel. 8.00 Persberichten en sport-uitslagen. 3,11) De dochter van Madanma Angot, Opera-comique van Lecocq in 3 bedrijven. Algem. leiding Chris de Vos, Rolverdeeling Lange Greta Santhagens Manders, Clairette Betty v. d. Bosch Schmidt, Amaranthe Annie Hofman, Ange Pitou Jules Moes, Larivaudière Ed. v. d. Ploeg, Pomponnet Herre de Vos., Lonchard M. v. Reen, Cadet B. Leeuwin. Het versterkte H.D.O.- orkest, o.l.v. den heer A. Zeldenrust, Diri gent van de Fransche opera. DAVENTRY 1600 M, 3.50 Concert door de band van H. M. Welsh guards. William Turner's ladies prize-koor. A. Rode, viool. E. Isaacs piano. 5.50-6.05 Sybil Arundale. Voorlezing van „Gitan- jali", door Rabindranath Tagore. Muziek van Maud McCarthy. 8.20 Het luiden van de klokken van St. Martin in the fields. 8.35 Preek door den Bisschop van Kingston. 9.15 Causerie rRoyal nati onal orthopaedic hospital. 9.20 Tijd sein, weerber-, nieuws. 9.35 Concert door het Grand Hotel Eastbourne-orkest. R. Henderson bariton. 10.5011.20 The silent Fellowship (van Cardiff). PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 1.052.10 Concert door het orkest G. Smet. Hr. Bonafé zang. 5.055.55 Concert door de Radio jazz symphonic. 8.50 Concert. Orkest en jazzband. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 483.9 M. en 566 M. 7.50 Vroolijke avond. Hans Reimanri humo rist. M. Kuttner en E. Trans ky zang- duet. Lady Christians zang. Koor en orkest. 9.5011.50 Dansmuziek' BRUSSEL 265.5 M. en ANTWER PEN 508.5 M. 8.20 De radio-cou rant. 8.5010.50 Galaconcert. Orkest en vocale solisten. 10.50 Persberichten. MüNSTER. 303 M. 8.20—9.20 Mor genconcert. 10.3511.20 Alexander Moissi declameert Goethe. 11.201.20 Concert. 3.205.05 Zither-concert 5.206.20 Concert door het Westf. solo kwartet. 6.206.55 Lezing. 6.55 8.20 Pianoconcert van P. Schramm. 8.209.35 Vroolijke avond. W. Hoch- greve humorist. 9.3510.50 Dans muziek, van Café Corso Dortmund. MAANDAG 15 NOVEMBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 5.0D6.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.006.45 Kamermuziek door leden van het H.D.O.-orkest. 6.45 7.15 Tuin'oouwpraatje door den heer W. Balk te Alkmaar. 7.157.45 Engelsche taalles. 7.45 Politieber. 10.00 Pers- ber. 8.10 Een avond in Leeuwarden. Muziekver. „Leympf", Dir. P. v. Leeu wen. Arbeidersmuziekver. „Ons Genoe gen", Dir. P. de Ruiter.' Viool-ensemble der stedelijke Muziekschool, o.l.v. Salvato- re Sterck. Het Oud-Leeuwarder Mannen koor. Dir. C.A. Bonten. R.K. Mannen- en jongenskoor, o.l.v. Kapelaan H.C. Brug- geman. Gemengde zangver. T.A.V.E.N.U. Dir. P. Metziar. Arbeiders zangver. „De Dageraad", Dir. Willem Zonderland. Spre kers Ds. J.J. Meyer en D. Kaltr.a. A» Quarles van Ufford-Buma, declamatie. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (sopraan-bas-cello). 1.202.20 Orgel concert van de St. Michaelskerk. Bach- programma. 3.20 Lezing Curiosities of fish-life. 4.20 Concert door de R.A.C.- band. 4.35 Causerie Makers of mo dern Europe-Garibaldi. 4.50 Dansmu ziek door de R.A.C.-band. 5.35 Kin deruurtjes. 6.20 Dansmuziek door de radio dansband. 7.00 Radiopraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.50 Concert. B. Eveline, cello. A. Jones, piano. 8.20 Debat over Is science bad for the world? 9.10 Licht orkestpro gramma. 9.35 Do you remember 9.50 :Lezing The management of milch cows. 10.05 Piano-duet door Cecil Dixon en V. Hely-Hutchinson. Werken van Schubert. 10.20 Tijdsein, weerber. nieuws. 10.35 Operamuziek door het radio-orkest. 10.50 „Finella", opera in 1 acte. Spéélt op de marktplaats van een plaatsje in Devonshire. 11.2012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert door .het orkest Gayi- na. Mme. Allard, zang. 5.055.55 Con cert. Orkest en Mile. Dufour, zang. 8.50 10.30 Galaconcert. Orkest en André Levy, cello. o.m. De Bruiloft van Figaro. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 483 M. en 566 M. 7.50 Ver tellingen van Oskar Loerke. 8.20 Res- pighi-avond. A. Spiro, viool. O. Respighi, piano. E. Respighi, sopraan.9.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 265.5 M. en ANTWERPEN 508.5 M. 8.20 De radio-courant. 8.50 10.50 Concert. Orkest en^solisten. MUNSTER 303 M. 10.50—11.50 Orkest concert. 12.501.50 Werken van Louis Nicode, door orkest. 3.203.50 Lezing. 3.504.50 Pianoconcert. 4.505.20 Declamaties. 5.205.40, 5.506.20, 6.40—7.00, 7.00—7.10, 7.10—7.20 Lezin gen. 7.50—10.20 Werken van Gluck door orkest. Ch. Schroder, sopraan. 't Is nu een jaar geleden. In'het hooge Noorden lag de sneeuw een meter hoog, de thermometer daalde tot 20 graden onder vriespunt enons kolen hok was leeg. >v Vijf zusters uit Holland voor het missie werk naar Noorwegen gekomen, woonden bij mij in, maar ze moesten het opgeven, als ze 's morgens onder het mishooren een kerkboek in hare handen wilden houden. Toen heb ik het gewaagd 1 'k Vroeg aan mijne katholieke landgenooten voor de arme inissie-statie van Trondheim een kruimelke, dat van de tafel valt. En neen, de hulp bleef niet uit Een week daarna was het kolenhok gevuld en heePden winter heeft onze kachel toen gebrand, 't Is nu een jaar geleden. In October begint hier in Trondhjem dé- sneeuwval en gaan we den langen Noorschen winter in. Weer staat een Noorsch missio naris voor de zorg hoe in het allernoodza kelijkste te voorzien Er is niets, niets, niets!.... geen kolen om te stoken!.... geen geld om brandstof te koopen geen mensch in mijne omgeving bij wien ik bede len kan Maar, God helpe ons ook dezen winter Mijne bede om hulp zal niet door allen terzijde gelegd worden en een kleine gave van velen kan hier in een grooten nood voor zien. Mochten toch velen mij een missie- gave zenden PASTOR AUG. ROTTIER. p./a. den Heer J. Nivard. Gironummer 99703. Rotterdam. Naar de Msb. verneemt, zullen de nieuwe zes Chineesche bisschoppen, 28 October l.L door Z.H. den Paus in de Sint Pieter te Ro me gewijd, tijdens hun kortstondig verblijf in' Nederland ook een bezoek brengen aan het Redemptoristenklooster te Wittem. Gelijk men zich herinnert, heeft Pater Jan sen uit genoemd klooster de retraite ter voorbereiding hunner bisschopswijding ge leid. De bijeenkomst. (Historisch). Dm deze tragedie goed te kunnen volgen hoewel ze heel eenvoudig is en al duizend maal opgevoerd over geheel de wereld is het noodig vooraf kennis te maken met de „dramatis personae." We beginnen met twee menschen, die slechts een passieve rol spelen, dóch om het goede verband niet ongenoemd kunnen blij ven het zijn de vader en de moeder, geza menlijk dragend de naam van echtpaar Bek kering. Stel u voor 'n paar eenvoudige, goedige oude luidjes uit de kleine burgerstand. Ze hebben vier kinderen. Ze volgen hier van de jongste af Ida, getrouwd met Geert Wiebeis, van beroep melkslijter. Suus, getrouwd met Jacob van Daalen, van beroep dubbele boekhouder. Freek, werknemend huis- en decoratie schilder, getrouwd met Nelly Havernoot, de dochter van 'n roomijswafelverkooper in de zomer en losse steenkolentransporteur in de winter. Anna, ongetrouwd en bij vader en moe der in 't huishouden. Anna is 'n meisje, dat niet om hoeft te kijken als er „mooie" wordt geroepen.... maar er zit 'n heel goed hart in. En aange zien er over 't algemeen meer naar 't gezicht dan naar 't hart wordt gekeken, zal ze zeer vermoedelijk wel ongetrouwd blijven. We kunnen nu overgaan tot het vóórspel. Er is 'n veete. Gebeurt meer onder getrouwde en ange- trouwde broers en zusters. De directe oorzaak is, zooals dat meer voorvalt, niet precies uit te leggen. Vanat het begin harer kennismaking met. Freek, de schilders knecht, heeft Nelly (bij d'r moeder thuis heette ze Neel) zich ver beeld, dat er door d'r schoonzuster Suus laag op haar wer'd neergekeken. Daar doe je niks an als zoo'n meening d'r eenmaal zit ingevreten. Dat was dan ook eigenlijk de indirecte oorzaak. 't Was 'n geluk, dat de man van Suus, kort na de „verwijdering" (deftiger uitge drukt „de brouille") 'n betrekking kreeg in 'n andere stad, zoodat er 'n soort wapen stilstand ontstond en de familie tenminste gevrijwaard bleef van de voor dien nogal veel voorkomende kift- en ruzie-scènetjes tusschen beide schoonzusters. De ouders, en ook Anna, die zoo'n beetje „moederde" over de „getrouwde kinderen," hadden al dikwijls geprobeerd die twee weer wat nader tot elkaar te brengen, 'n Enkele maal scheen het te lukken, maar dan was ten laatste 'n klein, venijnig vonkje weer voldoende, om 'n nieuwe haat-vlam te doen oplaaien, die in 'n paar seconden het scha mele beetje goeie wil verzengde. Suus, die 'n klein fikkie verstandiger was, of liever niet zóó onverstandig als Nelly, vond bet toen maar beter niet meer met haar schoonzuster in aanraking te komen. Bij verjaardagen van vader, moeder, Anna, Geert, of Ida kwam ze met 'n vroegtreintje ia ds ochtenduren, om Nel niet te oatmoe-i ten zoo kwam er tenminste geen herrie. Vader en moeder Bekkering (nu begint het eigenlijke tragedietje 'n heel gewoon, zeggen we nóg es) zouden binnenkort het feit'herdenken, dat ze dertig jaar lang het. huwelijks-lief en leed met elkaar hadden gedeeld. Ze wilden er geen feestelijkheid van ma ken maar Anna dacht er anders over. Die •vond het 'n mooie gelegenheid om die ake lige verhouding tusschen de schoonzusters weer 'n beetje in 't reine te brengen. Ze ging naar Nelly en Freek met haar plannetje, om er 'n intiem familiefeestje van te maken...., 'n gezellig daggie.... 'n ca deautje van allemaal onder mekaar afijn, zooals dat dan ging.... en of Nelly dan asj eblieft die ouwe geschiedenis met Suus 'n beetje uit 'r hoofd wou zetten, want als 'r nou wéér geharrewar kwam, dan was de heele dag verkankerd. „O, wees maar niet bang, dat ik de dag zal verkankeren, hoordeed Nelly beleedigd, en mishandelde met nijdige du wen de stoelen, die ze juist aan 't opwrijven was. „Nou ja" bracht Freek met 'n sussend hoofd-nikje in 't midden„zoo bedoelt Anna 't natuurlijk niet.... ze wil maar zeg gen.. „Ja, jajij zal je zuster niet afvallen dat weten we van ouds.... Ze bedoelt, dat 't an mijn persoontje legt.... dat ik 't ben, die altijd de ruzie maakt.afijn, dat zalle we dan maar weer d'r bij verdragen Maar heusch, maak je gerust niet bezorgd, hoorik zal wel toonen, dat 'k nog 'n beetje fatsoen in m'n lijf heb.... en as de dag wordt verpest, dan zal ik 't niet zijn, die 't schuld aa hebal hou je misschien1 je hart vast, dat ik 't wel weer zal ver knoeien. Ze bleef de stoelen behengsten toen Anna nog wat napraatte en Freek polste over z'n aandeel in 't cadeau. Toen er wat later over verschillende andere onderwerpjes werd ge babbeld begon Nelly wat bij te draaien en zette *n bakkie versche koffie. Toen Anna weer op straat liep had ze goeie hoop, dat 't 'n feestje zonder narigheid zou worden. Nou hing 't er nog maar van af wat Suus zou antwoorden. Ze had haar van 't plannetje geschreven en gevraagd of ze ten opzichte van Nelly óók 'n beetje water in de wijn wou doen. De volgende morgen was er antwoord. Suus schreef, dat ze veel voor 'n feestelijk- heidje voelde enals er ruzie kwam 't heusch niet aan haar zou liggendat wist Anna toch zeker wel Zóóveel ordente lijkheid had ze nog wel in d'r lijf, dat ze óp zóó'n dag de boel niet in de war zou schop penze was trouwens nooit zelf begon nen dat kon ze met 'r hand op 'r hart verklaren. Anna was in d'r nopjes over de weder- Zijdsche goeie voornemens. Ze vroeg ze alle maal op 'n Zondagmiddag te komen voor nadere besprekingen. Die Zondagmiddag kwam. Vader en moeder werden met 'n halve uitleg en 'n half smoesje naar oome Dirk gestuurd, die 'n kwartiertje buiten de stad woonde. Vóór zessen mochten ze niet terug zijn. Dat beloofden ze met begrijpende lach jes en hoofdschuddinkjes. Rond drie uur zat „de raad van zeven" met ietwat officieele gezichten en 'n kopje thee naar Anna te luisteren, die haar plan netjes voor .'t feestje begon op te noctnen. Suus en Nelly zaten schuin tegenover elkaar 11deden wel 'n beetje stijvig 't was wat ongewoon nog maar hun houding was. staan, sloeg met één-vuistslag de tafel lens heelemaal niet vijandig. j en bulderde, dat 't schande wasen dat Anna kwam aan 't kardinale punt.de j die twee altijd de boel onderste-boven gooi- financieele kwestie.... en noemde het be-J den. Hij werd van beide kanten bespoten.. drag wat ieder der drie echtparen zou moe-' en omdat ie 't min vond geweld te g eb rui ten .Jappen".... zelf deed ze er dan zoo'n ken tegenover vrouwen, trok ie terug, zelfde aandeel bij. j Suus en Nelly stonden ieder met twee „Wel 'n beetje veel, als 'k 't zeggen mag," gebalde vuisten vlak tegenover elkaar er» merkte Nelly op, terwijl ze, om 'n ietsje toen de keus van scheldwoorden bedenke- kracht bij te zetten, 'n neus-snuifje liet hoo- lijk klein ging worden.... en de kelen ren, en twee centimeter haar stoel verschoof, heesch.... werden de handen gebruikt. Er kwam 'n stilte te hangen, omdat nie- Nelly had al gauw 'n gedeelte van- Suze's mand er direct op in ging. Anna vond 't vei- bobbed-kopje tusschen de saair.~eknepen liger 't woord weer over te nemen en ant- vingers, terwijl laatstgenoemde dame in- woprdde, dat ze dat allemaal toch wel voor tusschen liet voelen, dat nagels ook nog voor vader en moeder zouden over hebben. andere doeleinden konden worden gebe- „Ja, natuurlijk" klonk 't uit 'n stuk of zigd, dan het doen verdwijnen van jeukge- vier monden tegelijk. De stem van Suus deelten des lichaams. deed het 'n weinigie harder dan de andere.. Anna en Ida huilden. En dat was 't begin van de catastrophe. Suus en Nelly gilden. „O, ik heb alweer te véél gezegd zeker j Jacob en Freek omklemden hun respec- hoog-kwetterde Nelly met 'n blik van tievelijke ega's en Geert sjorde de strijdende enkel oogen-wit op haar schoonzuster, en ze partijen niet: zonder moeite vaneen. gaf haar stoel 'n gooi, dat deze dwars voor de tafel kwam te staan. „Wat zalle we nou weer hebben sperde Suus in allerhoogste verbazing. „Wel toevallig, dat jij dat juist vraagt l" beet Nelly, met 'r gezicht naar 'n kamer hoek. Het vuur was geopend en het duurde niet j lang, of, zoowel van de Suze- als van de Nelly-zijde werd er gemitrailleerd, dat de kamer er van trilde. Freek trachtte z'n vrouw te kalmeeren, doch werd met drie woorden in z'n stoel terug gesmeten. Hetzelfde lot onderging Jacob, die op zijn beurt z'n ega het zwijgen wilde opleggen. Geert, de melkslijter, 'n kerel als 'n re clame-zuil, met armen als heiblokken, ging, om indruk te maken, midden in de kamer. Toen Geert en z'n vrouw met Anna waren achtergebleven, stelde de melkslijter voor, om 't feestje maar van de baan te schuiven. Anna gaf hem snikkend gelijk.... 't werd nou niks meer Vader en moeder schudden bij hun terug komst droevig het hoofdze hadden eigenlijk nog 't meest met Anna te doen. Ida zei, dat 't op stuk van zaken nog maar beter was, dat 't nou was gebeurdop de dag van 't feest zou 't veel erger geweest zijn.. En vader mompelde, terwijl ie stiekum 'n traan vermorzelde „La'we maar hopen, dat we onze 40-jarige bruiloft raagge be leven.... en dat 't dan goed is tusschen Suus en Nelly,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9