Nationale Spaar- en Emissiehank a Een waarschuwing. Voornaamste Nieuws. V erkeersonge vallen Stadsnieuws, 4 pCt Maandag 15 Nov. 1926# 50ste Jaargang.No. 16405 Aangiile moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uilerlïjjk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 16 November ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Provinciale Staten van Noord-Holland. Electrische lasch-demonstratie. HET ONGELUK TE ASSENDELFT. DE STORM. Een brutale poging tot inbraak te Zandvoort. DE INBRAKEN TE BLOEMEN- DAAL, ZANDVOORT EN HEEMSTEDE. De surséance van betaling der N.V. D. en M. Orootes gebr. HULDIGING MEVROUW DE BOER—VAN RIJK. Nieuwe autobus-ondernemingen. Diefstal. in dit nummer. .1. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. VOOR DEN POLITIERECHTER. De stinkende grachten in Haarlem. Auto tegen trani. C« abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 597C. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 et. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct.f bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een de verzekeringsvoorwaarden f OHflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f f) bij verlies der volgende uitkeeringen 1 «vUÜ. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 JU - doodelijken afloop 1 udU." een voet of een oog; duim of wijsvinger1 JU." been of arm; 1 TtU.'' andere vi v. een vinger. De ernstige berichten, die Zaterdag uit Batavia den oceaan zijn overgeseind over re volutiepogingen, hebben een schok gegeven in ons land. Verrassen, overrompelen kon den ze ons niet. Want wat den laatsten tijd over de communistische actie in Indië ge meld werd, deed vreezen, dat te avond of morgen het vuur zóu uitbreken. Aanwijzin gen omtrent revolutionaire woelingen waren er ten overvloede. En juist in West-Java, waar de omwenteling Zaterdagnacht is uitge broken, had zich de actie van de communis ten geconcentreerd. Verbod van samenscho lingen, verbod van vergaderen, inhechtenis nemingen Van ultra-roode leiders, ophitsers tegen het gezag, botsingen met de befaamde veldpolitie, verkoop van duizenden contri- butiekaarten ten bate van de P. K. I. (Partij Kommunist India) aan de Inlandsche bevol king, dat alles en veel meer wees op een ge vaarlijken toestand, een broeierige, revolu tionaire sfeer. Wat thans gebeurd is, wijst er op, dat er sprake was van een wijd vertakt complot, een systematisch voorbereiden opstand, die op één bepaald oogenMik op verschillend;: punten moest uitbarsten. In wezen is hi.er een echte revolutiepoging aanwezig, een aanval op het militair en burgerlijk gezag, aanvallen op kazernes, postkantoren, spoorwegen met hel dooden van beambten en politieambte naren. Doch de overheid was door een spionagedienst, welke de politie in het leven had geroepen, voorbereid. Bovendien was het complot gelijk een telegraafkantoor seint stuntelig opgezet, vermoedelijk, om dat den laatsten tijd een»groot aantal van de voornaamste communistische leiders reeds gevangen was gezet. De mislukte greep naar de macht wijst op een onbeholpen poging van een slecht georganiseerde bende. Aan al die omstandigheden is het vermoedelijk te dan ken, dat een gevaarlijke uitbarsting met eer. ernstig bloedbad is voorkomen; Wij mogen hiervoor dankbaar zijn, het gebeurde houdt een ernstige waarschuwing in. Zou het be stuur den toestand ook meester zijn geweest, wanneer de opstand beter was georgani seerd? Is de overheid bekend met den om vang van het fanatieke drijven van opge zweepte inlanders, die onder communisti- schen invloed tot een soort godsdienstige ra zernij gedreven wordt? Hoe ver strekt do invloed van de wit gekleede profeten, die zich aan den dood gewijd hebben en voor niets vreezen bij hun propaganda? Maar vooral, welke fouten zijn er onder het vorig bewind begaan, dat zulke revolutionaire woelingen zulk een omvang konden nemen, èn wat mogen wij van het bestuur van den pas. opgetreden Gouverneur-Generaal ver wachten? Dit zijn de vragen, die op bet oogenbhk bij ieder Nederlander rijzen, de bezorgdheid, die niet ten onrechte bij ieder weldenkend vaderlander opkomt. Ontegenzeggelijk heeft er heel wat aan het Indisch bestuur geha perd in het verre, maar ook in het meest naóij liggende verleden. Men leze nog eens de volgende passage uit een artikel van eenige maanden geleden in een ernstig blad n.m. de „Java-Bode": Van iemand uit»Bantam, die van de toe standen aldaar vanwege zijn beroep op de hoogte is, vernamen wij, dat de actie van zich noemende communisten, doch in wer kelijkheid van door eenige met hun persoon lijk lol ontevreden leiders, opgezweepte des- salieden, die gewoonlijk ook niets uitvoeren om zelf in een geregeld levensonderhoud te voorzien, veel weg heeft van plagerij. Een plagerij, ontaardend in pesterij van de Veld politie, waarvan de agenten wel eens niet vrij zijn te pleiten van daden, welke den Hcht-geprikkelden Bantammer niet zoo maar wenscht te accepteeren. Het is een feit, dat, waar de hoogere po- ütie-ambtenaren hunne agenten en recher cheurs meer in discipline en tucht hebben, zooals het in den laatsten tijd het geval is m het Regentschap Lebak, dergelijke communis tische activiteit, zoo niet geheel dan toch in zeer geringe mate aanwezig is. En ïr. di? streken, waar èn de.Veldpolitie èn de B. B.- amb.tenaren den wil missen om de bevolking •te beschouwen als menschen, niet plleen met plichten, maar ook met rechten, niet alleen' als belasting- en prer.tah-objecten, maar ook 'als lieden, wier belangen hun zeer ter harte moeten gaan en die even hoog, zoo niel op hooger peil, moreel en materieel, staan dan de agenten, rechercheurs en spionnen, komen dergelijke acties en agitaties veelvuldig voor Zoo kan het gebeuren, dat in een district nagenoeg allen zich opgeven als communist, in het bezit zijn van roode kaarten, terwij! in een daar vlak naast gelegen onderdis trict de bevolking rustig aan den arbeid van sawah en kanaal tijgt, zonder zich vee! te bemoeien om gelijkheid, kapitaal en wat dies meer zij, ook al komt er om den anderen dag een „leider" voor den verkoop van kaartjes of om een heel andere levensom standigheid te profeteeren. Ligt hierin niet een ernstige waarschu wing? Gaat het aan een vreemde bevolking on der den knoet van een plagend politieleger te houden, aan de willekeur van een plaatse lijk bestuur over te leveren? Laat ons hopen, dat het gebeurde van j.l Zaterdagnacht den nieuwen Goüverneur-G< - neraal niet enkel zal stijven in zijn voorne men om alle raddraaierij met krachtige hand te onderdrukken, maar ook en nog meer hem steunen in de uitvoering van zijn belofte, dal hij de middelen zal weten te vinden om bet verzet te keeren, dat voor een yjornaarr deel zijn oorzaak vindt in slechte economi sche toestanden en misstanden bij het plaat selijk bestuur. Sociëteit St. Bavo. Christelijk Oratorium 8 uur. „Onderling Belang" 8 uur Propagandaclub R.K. Volksbond 8 uur Trampersoneel 8 uur. St. Caecilia 8 uur Rechtskundig Bu reau half 9 uur. St. Josepsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur Repetitie vioolclub 8 uur. Gebouw Kamer van Hoophandel. 46e vergadering der Kamer half 8 uur. Brongebouw SoJiilderijenveiling 10 uur. Gem. Concertgebouw. Generale repeti tie Doopsgezind zangkoar 8 uur. Stadsschouwburg Operette-gezelschap Fritz Hirtsch „Ein Walzertraum" 8 uur. Schouwburg Janswcg Eere-avond voor mevr. Esther de Boer-ran Rijk. „Tro- penadel", kwart over 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunstzaal F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Tentoonstelling portretten van H. M. Krabbé, van 10 uur v.m. tot 6 uur n.m? Voormalig Militair Hospitaal Tentoon stelling „Het spel van het kind" van 25 uur en van 8 tot half 10 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 3"4 uur. Tempeliers-, straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat tl. Eiken Donderdag van 89}4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen vac 9H12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat- 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle f werkepde dames. Alle-werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsburean Gebouw „Sint Bavo" Smedestraaf 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag, avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag tuilen van kinderboeken. St. Marthayereeniging. Bloemhofstraat t. Zondags en Woensdags van S10 uur s a.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der 5. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorgipg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergb, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar- lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvere'eniging, N Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SN&.VERBAND, Centrale Post Telef. «'5151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan de# huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vailen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gedep. Staten van Noord-Holland stellen voor aan de gemeente Alkmaar, ten behoeve van hare Handelsschool met 5-jarigen cur sus, 'gerekend van 1 September 1926 af tot wederopzeggens eene bijdrage uit de Pro vinciale ,kas te verleenen, overeenkomstig de bepalingen der verordening Vakonderwijs Noord-Holland. Aan -de N.V. Eerste Urker Stoombnoi Maatschappij „Urks Belang" te Urk, ten be hoeve van haren stoombootdienst Kampen- Urk-Enkhuizen voor het tijdvak 1 Juli 1926 tot 1 Juli 1931 eene bedrage van ter. hocgstc 12500.'s jaars toe te kennen onder ver schillende voorwaarden. Voorts stellen zij voor zich te verweren te gen een door de weduwe J. Koppen te As sendelft tegen de Provincie ingestelden eisch tot schadevergoeding wegens hel aan naar echtgenoot op 14 September 1925 overkomen ongeval met doodelijken afloop, als gevolg van het :n aanraking komen met eene onder spanning staande hoogspanningsleiditig van het P. E. N. Aan de i Vereeniging van Algemeene Scheepvaartbelangen te Amsterdam voor het bevaarbaar houden van het Noordzeekanaal in den winter 'n bijdrage te verleenen van 500C p. jaar vast en verder 'n maximum van 5000.als bijdrage van één derde in de exploitatiekosten. Cumulatie van Pensioenen. De commissie tot, onderzoek van het vraag stuk der cumulatie van pensioenen heeit rapport uitgebracht aan de Staten. Zij geet! als hare meening te kennen, dat eene be vredigende oplossing van het vraagstuk niet door een Provinciale verordening zal kunnen worden bereikt, dat slechts door regeling bij de wet kan .worde; erkregen. Alleen de Rijkswetgever toch kan naar haar ooroeei het interprovinciale élément, dat da aria iigt verscholen, tot ziin recht doe™, ko.ner. _Hc! is de vraag, o' door de sedert Zu:d-H i- land tot stand cehotren bepaling Je meening der commissie is gewijzigd en o'. J«zc ook door de Sir.ienieden wordt gedeeld zeggen ,ied. Staten. Hoe dit zij, Ged. Staten meenen er zich toe te moeten benalen. het rapport der com missie ter kenni$ van de Staten te brengen zonder hunnerzijds eene oplossing in den in eenen of anderen zin aan te bevelen. Voor dit laatste heeft het vraagstuk een voor Gedeputeerde Staten te persoonlijken kant. Dit heeft ook de vergadering begre pen, zeggen zij, toen zij de voorbereiding eener regeling, achtereenvolgens van hel eigen pensioen van Gedeputeerde Staten en van dat hunner weduwen en weezen, aan eene commissie uit haar midden opdroeg. Achten de Staten daarom eene regeling van het cumuiatievraagstuk zoowel ten aan zien van Gedeputeerde Staten als van, wal hunne pensioenaanspraak betreit, met de zen gelijkgestelden, noodig, dan schijnt het raadzaam, dat ook thans weder hiertoe uit Qe vergadering een voorstel kome. Het Prov. Electriciteilsbedrijf schrijft: Het electrisch lasschen krijgt den laatsten tijd hoe langer hoe meer burgerrecht, en wel terecht,.daar de practijk heeft bewezen, dat deze wijze van werken zoo goed als o\eral belangrijke voordeden biedt. Het electrisch laschapparaat verdient in zeer veel-gevallen de voorkeur hoven het autogeen laschtoestel en wel om de volgende redenen: Het electrisch lasschen is geheel gevaar loos, er kunnen zich door onvoorzichtigheid of onvoorziene omstandigheden geen ont ploffingen voordoen. Het eenige, waar men voor heeft te zorgen, is, dat men de, oogen voldoende beschermt tegen het felle licht van den boog. doch deze zelfde voorzorg moet men bij autogeen-lasschen ook ge bruiken. De practijk heeft uitgewezen, dat elec trisch sneller kan lasschen dan autogeen. In de eerste plaats is het apparaat sneller be drijfsklaar op te stellen, dan kan dc elec trische laschtransformateur veel gemakke lijker verplaatst worden en in dc nabijheid van het werkstuk worden gebracht. Ten laatste is ook de manier van werken zin- delijkcr. men heeft geen gemors met water en het schoonmaken van een kalkbak. Daar het werkstuk meer plaatselijk ver warmd wordt, heeft men een veel geringer trekken, zoodat men er in het -algemeen niet toe behoeft over te gaan om gedurende het lasschen bijzondere hulpmiddelen te gebrui ken om het trekken van het materia^ te voorkomen, wat een besparing is van produc5 tieven tijd. De bedrijfszekerheid van het electrisch laschapparaat is veel grooter, want aangezien men geen roteerende deelen heeft, is de laschtransformator praclisch onverslijtbaar, terwijl men bij autogeen-lasschen kans heeft op lekke bakken, slangen, die defect raken, branders, die verstoppen, diverse onder deden van het aparaat, die geregeld aan onderhoud onderhevig zijn, en daardoor tijdsverzuim met zich medebrengen. Het Provinciaal Electricileitsbedrijf van Noord-Holland stelt zich voor, om op 17 November a.s. een electrische laschdemon- stratie te organiseeren in medewerking met de Handelsmaatschappij Bouwens en Vor- kink, afd. Electrolasch, Heerengracht 109 te Amsterdam en we raden iedereen, die eenige interesse heeft in het lasschen, deze demonstratie bij te wonen. Voor verdere mededeelingen verwijzen wij naar de adver tentie in dit blad. NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18, HAARLEM. Zitdagen Maandags, Woendags, Vrijdags van 69 uur n. m en Zaterdag van 59)4 uur. Een eisch tot schadeloosstelling. Door de weduwe van den schilder P, Koppen, le Assendelfl, is legen de provin cie Noordholland een eisch tot schadever goeding ingesteld wegens het aan haar echt-; genoot op 14 September 1925 overkomen! ongeval met doodelijken afloop, als gevolg! van het in aanraking komen met eene onder;: spanning staande hoogspanning'sleiding van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. W'.| hebben indertijd uitvoerig mededeelingen om trent dit ongeval gedaan. Gedep. Staten vaiij Noordholland schrijven nu aan dc Stated dat zij overtuigd zijn, dat het bedrijf in dez-.; niet aansprakelijk kan worden gesteld, en stellen dus voor in deze vordering niet lè berusten. Zij stellen daarom hen tot verweer tegep den ingestelden eisch te machtigen. Eer> daartoe strekkend ontwerp-bcsluit gaat er bij. j, Deze zaak wordt dus voor de rechtbanlc aanhangig gemaakt. Men schrijft ons uit IJmuiden: J.l. Zaterdag kwam wederom de stort" zijn kop opsteken en zooals het in zee- èn visschersplaatsen gaat, dacht een ieder aqn de zijnen, die thans op zee waren. Nog zoo kort geleden was het eveneens de storm, die zooveel verschrikkings ver oorzaakte zoo dicht hier aan IJmuiden s kust, en nu de wind zijn slagen weer ver mengde met de regen, zoodat dit te samen striemden, dacht men niet anders dan: wat zal de nacht nu weer brengen? Een groot aantal schepen van den IJmuider visscher- vlcot zijn thans op zee, dit is het gevoig «<en het binnenliggen tijdens de herdenking van lJmuiden's 50-jarig bestaan, maar nu brak toch weer de tijd aan, dat men na een goede vangst thuisstoomende kon wezen. Les Zondags begaven zich velen in de richting van het havenhoofd. Alhoewel het oog stormde, was het weer goed, zoodat menige, vreemdeling die de zee n zijn majestueuse pracht wilde zien, IJmuiden met een bezoek kwam vereeren. Voor deze was het zeker een mooi gezicht, wanneer een zeestoomer stampend en slingerend voor geloods door den loodsboot de pieren binnenkwam, ot zooals het Noorsche stoomschip ,.Otis met een lading en deklast hout slagzij liggende naar bakboord netjes zonder hulp door oen loods iii veilige haven werd gebracht. Maar nog mooier was het wanneer er een s'0Pin" trawler in het zicht kwam. Deze werd dan boven op de golven geplaatst om dan ev en later te verdwijnen, zoodat men slechts een gedeelte der masten kan zien. Zoo duurde het wachten voor «rouwen en kinderen lapg: doordal de thuisvarende het tegen den wind hadden te verantwoorden, maar eindelijk binnen gevaren, was he' eer ver lichting, sndien men vader, zoon, broer ^ol zwager zag slaan, om dan spoedig slkanocr t« wenschen het hier gebruikelijke welkom binnen Te ongeveer 8 uur kwam den stoom trawler Derika IV binnen van den - Lj. V. E. M., die rapporteerde ter hoogte ,van Terschelling den stoomtrawler Inviërno i- m. 158 te zijn gepasseerd, die den stoomtrawler Union 67 van den Nationale Stoomvisscnerij Mij. op sleeptouw heeft, zoodat verwacht wordt, dat laatstgenoemd schip een defect zal hebben, dat het niet op eigen kracht kan thuiskomen. Verwacht wordt, de storm in oogenschouw genomen, dat de „Union van daag binnen kan komen, het is echter te hoopeo, dat het hier bij blijft, In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er te Zandvoort een brutale poging tot in braak plaats gehad. Zondagmorgen omstreeks half 7 bemerkten leden van de familie W. uit de Hallestraat aldaar, dat een inbreker in hun huis was geweest. Een ruit aan de ach terzijde van het huis was, evenals de andere ruiten met een dikke laag zeep ingesmeerd en ingedrukt. Daardoor had men zich toegang tot het huis verschaft. Vermoedelijk is de in breker in zijn bezigheid gestoord, want er werd niets vermist. Dc politie had des morgens iemand, die haar verdacht voorkwam en die eenigen tijd in Zandvoort had gewoond, aangehouden, maar daar er niets op hem werd bevonden, was hij losgelaten. Het onderzoek wordt voortgezet. ALG. R-K. PROPAGANDACLUB AFD. ST. BAVO. De vergadering van bovengenoemde club 1 morgen, Dinsdagavond, om 8 uur in het Patronaatsgebouw, Leidschevaart, gehouden worden, gelijk wij reeds eerder berichtten. In alle H.H. Missen werden gisteren de pa rochianen van St. Bavo" tot een massaal bezoek opgewekt. Er zijn alsnog eenige kaarten disponibel aan onderstaande adres sen: Popelingstraat 13; Oranjeboomstraat 157 cn Lourens Coslerslraat 23. Om teleur stelling le voorkomen, hale men tijdig een toegangsbewijs, daar zonder kaart absoluut geen waarborg voor een plaats kan wor den gegeven. Wij herinneren er aan, dat kapelaan v. Vliet, uit Voorburg, als spre ker zal optreden en het zangkoortje van 't meisjespatronaat diverse nummertjes ten béste zal geven. Een en ander geeft ons een waarborg, dat deze avond aan de ge stelde verwachtingen zal beantwoorden. Ook dezerzijds sporen wij tot een druk bezoek aan. EEN OUD GEBRUIK. 't Was in den avond van 11 November een hccle drukte voor de jeugd. Reeds da gen te voren werd onder sommige kinderen over bijna niets anders gepraat, dan over St. Maarten. Repetities werden gehouden van de liedjes, die ze dan zouden zingen, met 'n vuur, dat tot voorbeeld mag strek ken aan menige vereeniging der grooten. En dan He? lichtje. Dc lampion, die al zoo lang voor dit feest bewaard, zorgvuldig weggelegd was in moeder's groote kast. Eindelijk is de dag van „Sint Martinus bisschop'' aangebroken. Op school zullen dc gedachten ongetwijfeld wel eens absent zijn geweest, maar eindelijk is dc dag doorgeworsteld en de middagscbool is uit. Op 'n draf naar huis. Gauw de lampion, 'n stokje, 'n kaarsje koopen en daar gaan ze: Sinter, Sinler Maarten, De kalveren dragen staarten, De koeien dragen hofens, De kerken dragen torens, De torens dragen klokken, De meisjes dragen rokken, De jongens dragen broeken, Oude vrouwen scheteldoeken, Sint Martinus bisschop, Roem van alle landen; Dal we met 'n lichtje loopen, Is voor ons geen schande. Neen, schande is hel niet, temeer liet, daar de kinderen uit alle standen hun lichtje hebben, hun Jampioen" zooals ze zeggen. Met 'n zak of mandje gewapend, trokken ze er dan op uit, om overal langs de huizen hel bovenstaande liedje te zin gen en 'n kleine versnapering of 'n paar centen in ontvangst te nemen. Tegen een uur of negen naar huis. Dan is het pret om moeder's keukentafel. De zakken worden omgekeerd en 't is een smulpartij, een St. Nicolaasavond waardig. Moeder behoeft dien avond eens niej voor Jaoterhammen te zorgen, zoo hebben ze ge snoept. 't Is een gejubel en gejuich en waar schier geen einde aan komt, maar nog eens herhalen het Sinter Maartenliedje eindelijk is het genoeg en de kleine stoet trekt, naar bedje. En in de slaap hoort men nog Sinter Maar... bisschop... lichtje... 't Is ongetwijfeld een aardig kinderfeestje de avond van den Hen November en ooi voor de grooten is het prettig al die vroo lijke kindergezichtjes te zien en ze doen er allemaal aan mee; kunnen ze even lor pen, dan trekken ze met de grootere broers of zusjes er op uit. Op sommige dorpen is dit gebruik in hooge eer, in de stad niet meer in die mate. Een eigenaardig gezicht, die schuivende lampions, zich als het ware over den grond voortbewegende roode 'lichtjes te zien. Maar het fees' is nu voor bij en de kous wordt 's avonds weer over de stoel uitgehangen, in de hoop en het vertrouwen, dat $t. Nicolaas, wiens feest dag ook al weer nader komt, "er 'n suiker klontje of iets dergelijks in komt leggen. Ir» verband met de aanhouding van den 21-jarigen Duitscher, die te Bloemendaal, Zandvoort en Heemstede had ingebroken, is door den burgemeester van Bloemendaal aan de twee politieagenten zijner gemeente. Moerman en «eenstra, die den inbreker ;n Aerdenhout bij de tramhalte «visten snappen een belooning toegekend voo: doortastend optreden, dat uc arrestatie ten gevolge had. De gearresteerde heelt inmiddels zijn hongerkuur er aan gegeven, en is jn 't huis van bewaring «veer aan t eten geslagen. Door de Haarlemsche Rechtbank werd op 8 Juni j.l. aan de N.V. D, en M. Grootes gebr. in liquidatie, gevestigd te Weslzaan, surséance van betaling verleend voor den lijd van 6 maanden. Deze termijn lóópt af op 8 December a.s. Naar wij vernemen, ligt het io de bedoe ling, namens de N.V. verlenging der sur séance van betaling voor 6 maanden aan te vragen, daar het innen van buitenlandsche posten is tegengevallen in verband met eenige loopende processen in Engeland, waardoor afwikkeling der liquidatie tol nog toe niet vlot is kunnen geschieden. Eere-avond Schouwburg Jansweg. In aansluiting op de medejeelingen' in ons blad van Zaterdag-avond kunnen wij thans berichten, dat de Jubilaresse te Haarlem arriveert met trein 6.40. Te 6.30 zal aan het station aanwezig zijn, de muziekvereeniging Harmonie-Crescendo, directeur de Heer Hofmeester, Verder een rijtuig bespannen met vier paarden, in «velk rijtuig plaats zullen nemen, Mevromv de Boer van Rijk, benevens de Commissie van ontvangst. Hierna volgen eenige1 rijtuigen met de verdere Eere-Comité Leden, genoemd in onze vorige editie. Deze stoet zal geëscorteerd worden door fakkeldragers. Nadat een en ander geformeerd zaf zijn, wordt de volgende route genomen, n.l. Sta tionsplein, Kruis«veg Kruisstraat Barteljoris- straat Groote Maral Janssraat en Jansweg. Wij twijfelen er niet aan of het zal de Jubilaresse op den tc volgen weg niet aan belangstelling ontbreken. Nog vermelden wij, dat er nog slechts enkele plaatsen in den Schouwburg Jans weg vrij zijn, zoödat deze Eere-avond ook in dit opzicht een succes belooft te wor den. DEFTIGE STRAAT. Men schrijft ons A.s. Woeu-dag 17 November wordt in den Stadsschouwburg door Het Vereenigd Tooneel Dir Verkade en Verbeek, de eerste voorstelling in Haarlem gegeven van „Deftige Straat" (Quality Street), het bekende blij spel in vier bedrijven door J. M. Barrie. Het stuk speelt tusschen 18051815. De regie en vertaling is van Betsy RanucciBeckmann Het decor en de damescostuums zijn ont worpen door Rie Cramer. In „Deftige Straat" treden op Vera Bon dam, Betsy Ranucci Beckmann, Marie Faas- sen, Willy Haak, Carla de Raet, Minny ten Hove, Dora Wallant,, Hetty Beck, Nell Knoop, Eva Beck, Dirk Verbeek, F, Sterne- berg, Willem Hunsche, Ph. la Chapelle en Dotn de Griiyter. In Amsterdam heeft dit stuk een groot succès gelild. Het werd 3 Juni 1926 als Gala- Voorstelling gegeven in den Stadsschouw burg te Amsterdam voor H.M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K, H. Prinses Juliana. De Pers over dit stuk was onverdeeld goed. Het Handelsblad schrijft o.a. Een der fijnste blijspelen van de Engelsche letter kunde.... een allerbekoorlijkste montee ring. een verdiend succès. De Telegraaf Dit blijspel zal ongetwijfeld veel publiek trekken. De Tijd:.... Een vertooning, die ik minstens honderd opvoeringen voorspel. Bij Ged. Staten van Noord-Holland zijp. aanvragen ontvangen om vergunning tot het in werking houden «ran de autobusdiensten HaarlemNoordwijk a. Zee, Haarlem, Lei den, Haarlem. BloemendaalIJmuiden en AmsterdamHaarlemZandvoort. De eerstgenoemde dienst, geëxploiteerd door K. Bolhuis en J. Heemskerk, zal de route volgen: Noordwijk aan Zee, stand plaats Huis ter Duinstraat, Zeeweg naar Noord«vijk-Binnen en Gooweg naar Noord- wijkerhout, Zilkerweg, Vogelenzangsche weg tot Aerdenhout, Zandvoorschelaan, Heeren- weg, Juüanastraat. De Ned. Brockway Bus Maatschappij exploiteert de lijnen HaarlemLeiden er. Haarlem—-BloemendaalIJmuiden. De eerste dienst volgt de route Haarlem (Julianaslraaf Wagenweg, Heerenweg, Bennebroek, Heem stede, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegst- geest, Leiden, de tweede IJmuiden, Willem plein, Oostzijde, Velseroord, Vclserduiner- buurlweg, Zeeweg, DriehuisWesterveld, Provinciaal Ziekenhuis, J. Gijzen Vaart, Bloemendaal, Haarlem (Kennemerplein). Dc vergunning voor den dienst Amster damZandvoort is aangevraagd door D. v. Jaarsveld le Hilversum. Deze dienst, die nog in «verking moet treden, zal den grooten verkecrweg volgen over Sloterdijk, Halfweg, Haarlem naar Zandvoort. Door de Haarlemsche politie is aangehou den de 33-iarige W. A. D„ stoffeerder, ««'onende te Haarlem, verdacht van diefstal van diverse goederen uit een tennishuisje te Heemstede. Bij een opkooper alhier, zijn een tennispantalon, eenige kleedjes en gor dijntjes in beslag genomen, van tien diefsta.1 afkomstig, terwijl door den opkooper reeds zes handdoeken en twee gordijnen waren verkocht. De opkooper zal verbaliseerd worden wegens het niet invullen van zijn register. D. is aan de Heemstgedsche politie over geleverd. DE TEGENWOORDIGE HANDELS POLITIEK. In de ergatiering van de Kamer van Koophandel van 16 Maart 1.1. heeft de hoer Hooy een motie ingediend, waarin hij als zijn meening uitsprak, dat het gewenscht geacli, moet worden, dal de huidige handelspolitiek een onderwerp van bespreking der K-amtr zal uitmaken. Hij grondde deze mcening op liet feit, dat steeds meerdere landen hun ta rieven van invoerrechten verhoogen, dat daardoor onze uitvoerhandel len zeerste wordt bemoeilijkt en dat hierdoor de alge meene volkswelvaart ongunstig wordt oe- '"Hct Bureau der Vainer adviseerde later, met de behandeling dezer motie te wachten, Lot dit onderwerp was behandeld in de ver gadering der Vereen, voor Staathuishoud kunde en Statistiek «vaartoe besloten «verd. Deze vergadering is nu 16 October 1.1. ge houden. Het ligt thans in de bedoeling van het Bureau, dit onderwerp in een speciaal daar voor te beleggen vergadering ie behandelen, welke o.ni. toegankelijk zal zijn voor de in geschrevenen in het Handelsregister. Het Bureau zal twee sprekers uitnoodi- gen, dit onderwerp in te leiden. Communisten-opstand op West-Java; tc Menes zijn de Wedana, de stationsopzichtcr Benjamins en twee inlanders vermoord, te Tjaning de ass. Wedana en eenige politic agenten gedood. Men is den toestand meester. De gouverneur-generaal zond een telegram aan den minister van koloniën, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat. Een roofoverval in het hulppostkantoor te Drunen. De dader gearresteerd. De reorganisatie van den Hoogen Raad van Arbeid. De conclusies van het uitgebreid advies. Bezoek van Mgr. Dr. M. H. Buckx aan het R. K. Centraal Bureau voor onderwijs en op voeding in Den Haag. Het spoorwegongeluk bij de Vink. Het voortgezet openbaar onderzoek. De coalitie van katholieken en socialisten in België dreigt gevaar te loopen, Macia en Garibaldi te Parijs gearresteerd en gevangen gezet. Een Fransch stoomschip door Chincesche zeeroovers overvallen. De staking in het New-Yorksche kleeding- bedriji, dat 40.000 arbeiders omvat, geëindigd. Zal Hindenburg bet volgende jaar als pre. sident aftreden? Bij Trente ontploft een granaat; 12 doo. den. Hevige stormen hebben in den afgeloopen nacht boven Engeland gewoed. De vooruitzichten der Britscbe industrie na de beëindiging der mijnstaking. De H. Vader over de Action Farneaise. Baromelerstand, 9 uur v.m., 7.76 Vooruit» Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.35. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Nov.: Hoogste Barometerstand 773.3 m. M, Laagste Barometerstand 721.3 m. M. Verwachting van den avond van 15 Noy, tol den avond van 16 Nov.: Matige tot krachtigen Z. tot Z.W.-windj zwaar be«voikl of betrokken, later ««'aar- schijnlijk wat regen; weinig verandering ia temperatuur. lil verband hiern ede stelt het Bureau voor, de behandeling der motie-Hooy uit te .stellen, tot deze vergadering heeft plaats ge had. Een lastige steuntrekker. C. O. te Schoten, had van het Burgerlijk Armbestuur aldaar een paar-schoenen ont vangen, onder voorwaarde dat bij «veder inlevering der schoenen, hij «vezr steun van het B A. zou krijgen. Na verloop van tijd kwam O. terug, doch met een ander paar schoenen. De ambtenaar deelde hem mede dat het B. A. hem daarom geen steun zou verleenen. O. «vas hiermede niet tevreden, drong het kantoor van den ambtenaar bin nen en schold hem uit voor alles wat leelijb was. Vandaag had hij zich voor den politie rechter te veranhvoorden «vegens beiecdl- ging. De ambtenaar, als getuige gehoord, vertelde wat er gebeurd was. De Officier van Justitie betoogde dat den werkloozen verdachte geen boet ekon wor den opgelegd en vroeg daarom 8 dagen ge vangenisstraf. O. had eenige getuigen a dé charge medegebracht, doch dezen bleken niets van het geval te weten. Tenslotte moest O., die daadwerkelijk en met woor den toonde het niet eens té zijn met het vonnis van den politierechter, 5 dagen ge vangenisstraf, uit de zaal worden venvij- derd. Zooals bekend stelt de Inspecteur der Volksgezondheid in Haarlem, in opdracht der regeering een rapport samen betref fende den stank der Haarlemsche grach ten. Met de voor dit doel «venschelijke proefnemingen is de inspecteur nog niet ge reed. Ook zijn de van de gemeente Haar lem gevraagde inlichtingen nog niet binnen gekomen, maar daarop zal de inspecteur niet langer wachten om zijn rapport gereed te maken. Vermoedelijk zal het rapport in de maand April van het volgend jaar gereed zijn. Zaterdagmiddag, circa half vier, heeft eea aanrijding plaats gehad op den hoek Ver- wuKtGr. Houtstraat tus.schen een auto en een tramwagen, waarvan de bestuurder met lette op de teckens van den «'erkeersagent. Het rechtesnatbord van de auto werd beschadigd. Tegen den bestuurder wordt proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1