Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. De eerste stemmingen in de Britsche mijnindustrie spreken zich uit vóór aanneming der regeeringsvoorstellen. Een troep gewapende personen doen een inval in een Iersche burgerwacht-kazerne. Bot sing te Parijs tusschen rcaylisten en fascisten. Generaal Walsh zal belast worden met een inspectie naar Duitschland's ontwapening. Onder de Radio-berichten: Een brief van koning Albert van België aan maarschalk Foch. Een standbeeld onthuld te Brussel voor Leopold II. Catalaansche separatisten over de Belgische grens gezet. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE WERELDHANDEL NA DEN OORLOG. DE OPSTAND VAN COMMUNISTEN OP JAVA. Steeds meer arrestaties. De toestand wordt bijna overal be- heerscht. Een brief in cijferschrift onderschept. FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het verdrag met België. Uitkeenngen aan Mobilisatie slachtoffers. De Kerkvervolging in Mexico. Ministerieele circulaire in zake werkloozenkassen. Dc eerste stemmingen in de Brit sche mijnindustrie. Zuid-Wales hebben de afdeelingen van ÏK.i mijnwerkersbond Blasnavon, Abertilly en Garndiffaith zich reeds uitgesproken vóór aanneming van de door de regeering gedane en doör het executief comité der mijnwer- kersfederalie aanbevolen voorstellen. Ver wacht wordt dat de andere districten in ieder geval met meerderheid van stemmen dit voorbeeld zullen volgen. Inval in een Iersche Burgerwacht- kazerne. Een telegram uit Cork (Ierland) meldt, dat een troep met revolvers gewapende per sonen de kazerne der burgerwacht te St. Luc, een voorstad van Cork, binnendrong, schoot en een sergeant doodde. Het ge rucht doet de ronde dat soortgelijke inval len plaats hadden in plattelandsdistricten. De aanvallers overmanden eerst de wacht en maakten zich vervolgens meester van documenten. Militaire en politie-patrouilles waren in actief zij hielden automobielen en voet gangers aan. De behandeling der Fransche begrooting. De Kamer heeft de begrooting van land bouw en die van marine aangenomen. De volgende zitting wordt heden gehou- d~n. Een verklaring van Vandervelde. In een interview met de „Avenir" heeft Vandervelde verklaard, dat hij Thoiryist was, maar voegde hij er bij „indien men wil hebben dat onze besprekingen met Duitschland belangrijke resultaten heb ben, moeten de Fransch-Belgische wapenen aterk blijven." Een botsing tnsschen Royalisten en Fascisten. Een tiental fascisten verschenen Zondag avond voor het gebouw der „Action fran- Caise" in Parijs. Er ontstond een woorden wisseling en de fascisten sloegen de ruiten in. Leden der „Action frangaise" losten daarop revolverschoten op hen, waardoor een fascist gewond werd. De fascisten scho ten eveneens op de leden der „Action iran- gaise" en vertrokken vervolgens met mede neming van de gewonde. Er is een onder zoek geopend. k Duitschland's ontwapening. De Fransche gezantenraad beraadslaagde over de loopende zaken, met name over de ontwapening van Duitschland. Generaal Walsh zal waarschijnlijk binnen kort worden belast met een inspectietocht om na te gaan, in boeverre dc uitvoering der bepalingen van het verdrag nog onvol doende is, dit natuurlijk zonder te preju dicieeren op de quaesties, waaromtrent de geallieerde regeeringen zijn overeengekomen het Duitschc Rijk nieuwe maatregelen te verzoeken. Het Catalaansche complot. Ricciotti Garibaldi en Macia werden ge confronteerd. Garibaldi verklaarde, dat hij door Scivcli van de Catalaansche beweging had ge hoord. Hij ontmoette Macia omstreeks 5 October te Colombes en beloofde hem den moretien steun der Garibaldianen. Macia bid bem medegedeeld, dat zijn actie een federalistische beweging betrof. Macia viel hem hier terstond in de rede en zeide integendeel te hebben verklaard, dat het ging om een separatistische bewe ging. Hij knoopte in Augustus 1.1. betrek kingen aan met Italiaansche kringen, o.a. net Rizzoli, wien hij verzocht om mannen, die machinegeweren konden bedienen. De opening van bet Poolsche parlement. Een telegram uit Warschau meldt, dat de soc. minister Maraczewski in het kabinet Pilsoedski, nu de partij in de oppositie is gegaan, zijn partijmandaat Heeft neergelegd en in der egeering blijft. De plechtige opening van het parlement op het vreegere koninklijke slot, door den staatspesident, is bijgewoond door slechts 200 van de 555 afgevaardigden en senato ren. Alleen enkele buiten- en binnenland- sche persvertegenwoordigers waren toege laten. Van de minderheden, de socialisten «n communisten, was niemand verschenen, al» demonstratie tegen de wijze, waarop dc premier, maarschalk Pilsoedski. de volks vertegenwoordiging behandelt. De meeste partijen hebben gezamenlijk een dringend voorstel ingediend tot ophef fing met 1 December van het decreet van 6 November inzake de beperking van de persvrijheid. Men verwacht bij de behande- ling van het voorstel nieuwe botsingen met ■de regeering. De demonstratie door het wegblijven van zooveel volksvertegenwoordigers en het vrijwel unanieme verzet tegen het pers- decreet worden beschouwd als duidelijke waarschuwingen voor Pilsoedski, dat hij zijn kleineerende behandeling van het par lement niet te ver moet drijven. Nog wordt gemeld, dat de parade op 11 November door Pilsoedski alléén werd af genomen; de staatspresident was op ver zoek van den maarschalk niet verschenen. In een door de radio verspreide rede ter gelegenheid van de plechtige herdenkings dag van zijn terugkeer uit Duitsche gevan genschap, heeft Pilsoedski o.a. gezegd, dat niemand kan weten, hoe het er op den llen November 1927 uit zal zien. Ook hierin ziet men een aanwijzing van de plannen, welke Pilsoedski zou koes teren. Spanje's buitenlandscbe politiek. De Madrileensche correspondent van het „Journal des Débats" meldt, dat de minis ter van buitenlandsche zaken Yanguas heelt verklaard, dat de werkzaamheid van Span je na de ondervonden teleurstellingen ten aanzien van den zetel in den Volkenbonds raad en ten opzichte van Tanger voortaan naar Amerika zal gericht zijn. Als voor beeld hiervan noemt de correspondent het inzamelen door de regeering van gelden voor voor de slachtoffers van den ofkaan op Cuba. De regeering opent de lijst met een be drag van 250.000 peseta's; bij decreet wor den de ambtenaren van staat, provincie en gemeente uitgenoodigd 1 pCt. van hun maandelijksch salaris hiervoor af te staan en eenzelfde uitnoodiging is tot de particu liere bedrijven gericht. In den considerans van het besluit wordt gezegd, dat het niet voldoende is, schoone woorden te spreken over de genegenheid, die Spanje met de Spaansche naties van Amerika verbindt, maar dat op practische wijze aan deze genegenheid uiting moet worden gegeven. Als tweede voorbeeld noemt de corres pondent het eind October geopende eerste Itero-Amerikaansche luchtvaartcongres. De beschuldigingen tegen Pangalos c.s. De raad van onderzoek inzake het optre den van den ex-dictator Pangalos en zijn medewerkers heeft uitspraak gedaan. Daarin wordt hun overtreding van het Pact van den Volkenbond ten laste gelegd ter gelegenheid van het bekende Grieksch-Bulgaarsche grensincident, hierin bestaande dat zij mili taire operaties en een inval op Bulgaarsch gebied hebben gelast zonder zich te storen aan de bepaling van het Pact nopens voor legging van een geschil aan een arbiter of aan den Volkenbondsraad. Zij hebben, aldus de uitspraak, daardoor een beslissing van den V.B.Raad uitgelokt waarbij Griekenland verplicht werd een schadevergoeding van 30 millioen Iewa te betalen aan Bulgarije. De raad van onderzoek is op grond hiervan van oordeel, dat de ministers de wet op de ministerieele verantwoordelijkheid overtre den hebben. Opstandige beweging in Mexico. In weerwil van nadrukkelijke officieele ontkenningen houden te Juarez geruchten aan, dat zich een ernstige revolutionaire beweging in Chihuaha en langs de Noorde lijke grens van Mexico ontwikkelt. Gemeld wordt dat generaal Nicolaas Fernandez, een vroeger lid van den staf van generaal Pancho Villa, de leider is van een kleine bende re bellen. Geloofd wordt dat Fernandez van plan is, zich de hulp van de vroegere volge lingen van Villa voor zijn beweging te ver schaffen. Het Berlijnsche Instituut voor onderzoek naar de koniunktuur geeft een overzicht van den wereldhandel in dc voornaamste voe dingsmiddelen en in de grondstoffen voor en na den oorlog. Het aandeel, dat elk der vier belangrijk ste landen (Duitschland, Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten) in den wereld handel in voedingsmiddelen en grondstoffen voor den oorlog had, is sedert 1924 bedui dend gewijzigd. Duitschlands handel in deze beide takken is zeer achteruitgegaan. De afname van den graanhandel en de toename van den handel in dierlijke produkten geven een kijk op de verandering die er plaats gegrepen heeft in Duitschlands in- en uit voer, niet het minst veroorzaakt door het totale uitvallen van Rusland en de vermin derde producie in eigen land. In den wereld- grondstoffenhandel is Duitschlands achter uitgang het meest merkbaar in de bedrijfs- grondstoffen. Terwijl de verminderde kolen- omzet natuurlijk samenhangt met het ver lies aan deelen van het Rijk, waar deze delfstoffen het meest te vinden waren, zoo als liet Saargebied en Opper-Silezië is in vergelijking met andere landen slechts een geringe stijging merkbaar van het gebruik van benzine, wat daarop terug te voeren is, 3at 3e ontwikkeling ran Set atrfomotnel- wezen de laatste jaren geen gelijken tred houdt met die in aqdere landen. De Ver eenigde Staten wisten na den oorlog een grooten voorsprong te verkrijgen in den handel in grondstoffen hebben de leiding daarvan overgenomen. Slecht» in den han del in wereldvoedingsroiddelen, overtreft Engeland hen nog. De omzet van Groot- Brittanië in voedingsmiddelen overtrof dien van 1913, en wel hoofdzakelijk in dierlijke producten en genotmiddelen. Frankrijk toont in den handel in voedingsmiddelen een ach teruitgang, vooral in den graanhandel. De omzet in grondstoffen van Frankrijk heeft zich, niettegenstaande de teruggaande be- weging in den wereldgrondstoffenhandel op hetzelfde niveau weten te handhaven, zoo dat Frankrijk zelfs in het jaar 1924 met 8.8 pet. een grooteren omzet kon boeken in dezen tak dan Duitschland. HAPAG WEDER DE GROOTSTE REEDERIJ VAN DE WERELD. De voor kort doorgevoerde samensmel ting van de Hapag met het Deutsch AustralKosmos-Konzern heeft eerstge noemde maatschapppij van de zevende plaats onder de groote scheepvaartmaatschappijen van de wereld op de eerste plaats gebracht De Hapag bezit thans aan schepenmateriaal 869.000 bruto registerton en, heeft daarmede een voorsprong van 100.000 ton op de grootste Engelsche maatschappij de British Indie Line, De Norddeutscbe Lloyd, als tweede Duitsche firma, neemt in de Inter nationale volgorde de vijfde plaats in. Wan neer de voorloopig uitgestelde overgang van de White Star Line aan de firma Fur- ness toch tot stand mocht komen, dan wordt dit konzern de grootste reederij van de wereld, onder Engelsche vlag. De Fur- nessvloot is groot 156 stoomschepen en motorschepen met een tonneninhoud van 1.134.000 ton, dus ongeveer 30 pet. tonnage meer dan de tegenwoordige Hapagvloot be zitten zo". Van de tien grootste reederijen van de wereld, waarvan de Hansa in Bre inen op de derde plaats staat, varen zes onder Engelsche vlag, twee onder Duitsche, één onder Fransche en één onder Japansche vlag. DE STAND DER OOSTENRIJKSCHE STAATSSCHULDEN. Naar een ambtelijke mededeeling bedraagt de Oostenrijksche Staasschuld aan het einde van het jaar 1926 rond 2407 millioen Schil ling, wat een vermindering uitwijst van 75 millioen Schilling tegenover het voorjaar Van deze schulden vallen 1028.8 millioen op de volkenbondsleening, 1013 millioen op valutaverschillen en de rest zijn schulden van het vroegere Oostenrijk van voor den oorlog. RAMSAY MACDONALD RIDDER VAN DE GROENE SPOREN. Ramsay MacDonald, de leider der Engel sche Arbeiderspartij, die thans een reis in Noord-Afrika maakt, heeit zich de sympa thie verworven van de Tunesiërs, die hem den Arabischen titel van „ridder van de groene sporen" hebben verleend. Deze on derscheiding is voor Europeanen zeldzaam en MacDonald deelt ze slechts met twee ex-presidenten der Fransch republiek. Hij heeft ze dan ook, volgens de verhalen op een zeer bizondere wijze verwerven. Toen hij op het gebied van Kibili vertoefde en op weg was van EI Hamma naar Sfax, werd hij met zijn reisgenooten overvallen door zware stormen en stortregens, zoodat de stroompjes die elf maanden van het jaar droog of zoo goed als droog zijn tot rivieren aanzwollen. Ramsay MacDonald kon echter zonder gevaar niet voor- of achteruit. Met groote moeite, na veel om wegen, slaagde hij er ten slotte in, zonder ongelukken vasten grond te vinden. Zijn aankomst, gepaard met de regens, trof echter de verbeelding der Arabieren, en in den grooten Engelschman uit Londen als het ware een afgezant van Allah zagen met de gave om regen te verwekken, waarnaar de bevolking zoo gretig had uit gezien. Zij gaf MacDonald daarom boven genoemde onderscheiding. DE WANDELAAR VRIJGESPROKEN. Wij hebben onlangs verteld van den ge vangene, die te Versailles met zijn cipier uit wandelen ging. De wandeling blijkt de voorbode van de algeiheele vrijheid geweest te zijn., want dezer dagen is de man, die van doodslag beschuldigd werd, vrijgespro ken. DE VLAAMSCHE TAAL. In ,,'t Verloren Hoekske", schrijft A. Ran- nah in „Het Laatste Nieuws": Aan Herman Teirlinck. Teirlinck! Ik verneem dat gij prinses Ast rid zult inwijden in de regelen naar dewelke onze taal plooit tot lichte en luchtige nomina tieven of zware en synthetische datieven; naar dewelke zij de „e" verlangt, eenzaam en over zichzelf gebogen als een oud moe derken, of met z'n beitjes, als twee van die vrouwkens. Gij zult ook prinses Astrid de tooverformules zeggen, die een „d" in „t" doen veranderen of „ei" in „ij" regee- ren Maar, Herman, dat zal de minste van uw zorgen zijn. Misschien vergeet gij die spraakkunstigheid heelemaal. Gij zult eerst voor de prinses buigen, hoofsch en pre cies; dan zal in uw renden bril uw ho rizontale blik fonkelen en, gelijk gij het voor jaren deed voor den jongen prins Leopold, zult gij nu aan zijn gratielijke ge malin zeggen: de schoonheid van onze taal, de fatsoen lijkheid van haar woorden, het orgel van haar klanken, haar sterkte stoelend op de eeuwen. Gij zult onze taal vertoonen in haar ware gedaante, in het fluweel dat Vondel haar gaf, in de zijde die Gezelle haar schonk, in de fijne tierlantijnen waarmede Perk haar omhing, in het elegante bont dat gij- zelf haar hebt omgelegd; en met de kroon die onze TIcfde Saar gaartVe" Wdt zeta' ép*1 zetten Gij zult onze taal voorttellen, aan prin ses Astrid gdijk een andere prinses, gelijk een koningin, die men Asschepoee wou maken. Misschien zult gij niet zeggen door wiens schuld. Maar prinses Astrid zal het voelen en zich in haar schrander hart verbazen en er aan denken hoe haar eigen taal, onbe kend in de wereld, toch glorieus bloeit in het Noorden, en verwant is met de onze. Gij zult prinses Astrid's liefde winnen voor onze taal. Teirlinck! Wie weet is dit niet een nieuw begin! En worden de lessen die gij aan de prinses geeft, geen lessen voor 's lands aristokratie en zakenwereld, die eindelijk begrijpen zullen, cfat zij VTaandenews Tfoo®- sten schat niet minder liefde mogen toe dragen dan een prinses uit Zweden het doet, en dat een taal die vrijen toegang heeft tot het Paleis, niet langer als een schooister mag staan op den dorpel van het kasteel of van den winkel, waar men dweilen verkoopt. HET LAATSTE WOORD. Minister Jaspar heeft, zoo meldt het „HM. v, Antw.", aan den heer Vanderste- gen, burgemeester van Gent, een schrijven gericht om hem mee te deelen, dat de mi nister van Schoone Kunsten definitief heeft afgezien van het voornemen om het „Lam Gods" naar Londen te sturen. 29 „rk zal stipt op tijd terug zijn, mevrouw dc gravin." „Ligt de plaats aan den spoorweg?" vroeg de dame nog. Magdalena bevestigde dit en noemde een alcine stad. „De$ te beter, ik houd er niet van, dat de gouvernante van mijn dochter te ver al leen reist en nu eens deze, dan weer een andere reisgelegenheid gebruikt en in wachtkamers onbeschermd toeft." „ik zelve zou daartoe den moed niet hebben mevrouw de gravin," hernam Mag dalena, „of de bittere noodzakelijkheid zoude mij moeten dwingen of een hooger doel mi| leiden. En wanneer wenscht gij te gaan? vroeg de dame. Als gij het mij toestaat, mevrouw de gra vin, dan morgen vroeg Ik behoef geen bij zondere toebereidselen voor de reis te ma ken. Goed; informeer dan naar het vertrek van den trein en laat den koetsier zeggen, wan neer het rijtuig voor moet zijn. De gravin verdiepte zich weder in het boek en Magdalena ging naar de slaapkamer, waar het kleine meisje reeds wachtte. Nooit was zij zoo verstrooid geweest als dezen dag; de kleine keek haar met verwonderde oogen aan, als zij nu deze, dan gene vraag ver keerd beantwoordde. Eindelijk was de tijd verstreken, die Mag dalena heden zoo zwaar drukte. Met een gevoel van verlichting nam zij de boeken bij elkander. Voor lang! zeide het kind. Magdalena knikte in gedachten verzonken en keek naar buiten op het landschap waar de herfst regeeide. Ik ben treurig, omdat gij heengaat, zeide het kleine meisje, ik heb n toch zoo lief, zoo lief! Ik wilde, dal gij hier bleeft. Magdalena streelde teeder het jeugdige gelaat, dat zich vast tegen haar had aange- vleid. Alleen zeide zij: Ik kom weer. Na het eten doorschreed zij nog eenmaal den tuin, zij ging tot aan de boomen bij het meer, die een zwijgend dak gewelld hadden over haar jeugdig geluk. Nu waren zij kaal; ongehinderd blikten wolken en zonnestralen neder op de verlatene plaats, rondom stilte, verwelken en sterven. Zij had de zalige herinnering aan haar geluk willen versterken, zij. nam niets mede dan een gevoel, treurig tot stervens toe Het laatste gedeelte van den namiddag en de avond gingen voorbij met inpakken,waar bij de kamenier der gravin haar behulpzaam was en Hortense toekeek. Toen de koffer gesloten was, trad zij met hel kind aan het venster; van den helderen nachtelijken he mel blikten duizenden sterren groetend neer. Aangaande de communistische onlusten, die op verscheidene plaatsen van West- Java zijn uitgebroken, wordt d.d. 15 Nov. nog uit Batavia gemeld: Twee honderd militairen zijn Zondagmid dag uit Weltevreden naar Bantam vertrok ken tot verlichting van de patrouille-dien sten. De vermiste assistent-wedana van La- boean is vermoord in een auto gevonden. Zijn vrouw is ongedeerd. In Laboean hadden de troepen Zondag driemaal een aanraking met communisten, van wie er vijf werden gedood en enkelen zijn gewond of gevangen genomen. Groote kampong-complexen tusschen Menes en Laboean zijn nog steeds verlaten. De tele foon is op drie plaatsen verbroken. Op den weg werden barricades aangetrof fen. Talrijke personen zijn gearresteerd. On zerzijds zijn er in Laboean geen gewonden. Ruim 50 communisten, aldus wordt uit Semarang gemeld, voorzien van blanke wa penen, poogden Zaterdagavond in de buurt van Pemalang den assistent-wedana van Oeloedjani te vermoorden. Doortastend en kranig optreden van den assistent-resident voorkwam echter alles. Met drie man van de veldpolitie hield hij den troep staande. Hij dreigde allen te zullen neerschieten. Er werden 15 personen gearresteerd; de ande ren vluchtten. De veldpolitie patrouilleert overal. In de residenties Solo, Malang, Jocja en Semarang is alles rustig. Dinsdag vertrekt een escadron cavalerie uit Batavia naar Rinkasbetoeng. Overste R. M. C. d'Engelbronner is tot leider van de actie in het Bantamsche benoemd. De bende, die voornemens was den assis tent van Oeloedjani te vermoorden, stond onder leiding van een dessa-onderwijzer. Wij laten hieronder nog eenige telegram men uit Batavia over het gebeurde vol gen: De nacht is overal zeer rustig verloopen. In verband met geruchten van de Pondonk- Gedehlanden, dat een groote bende onder weg was naar Meester Cornells en Batavia, werd hun een militaire politie van veertig man, onder bevel van een luitenant tegemoet gezonden. Het lukte echter niet, om aan raking met de bende te krijgen, aangezien zij vermoedelijk een anderen weg insloeg, n.l. een weg naar Tandjong Priok, waar 's avonds om half tien vijftig in 't wit gekleede per sonen aankwamen. Men heeft zich schuil ge houden op een terrein achter de Bataafsche. Na verschijning der politie verspreidden zij zich langzaam. Tot dusver zijn geen geweld dadigheden gemeld. Zondagmorgen zijn in verschillende rich tingen militaire patrouilles afgezonden tot het opsporen van bendeleden. Uit de verschillende plaatsen wordt het onderstaande nog gemeld: Bij Petir zijn vier communisten neergelegd. Te Pandeglang is alles zeer rustig. De dames, die naar Serang waren uitgeweken keeren terug. Op het oogenblik zijn te Ba tavia twintig man marechaussee, in Rangs- beton tien. Zoowel te Laboean als te Menes bevinden zich twee brigades marechaussee. De lijken van den heer Benjamins en van den wedana van Menes zijn, in stukken gehakt, gevonden. De heer Benjamins werd uit huis gesleurd en verdedigde zich op de meest heldhaftige manier, maar hij moest voor de overmacht zwichten. Hij werd vast gebonden en afgeslacht. De begrafenis heeft Zondag plaats gehad. De berichten van alle residenten uit de provincie luiden geruststellend. Alles is ach ter den rug. Weltevreden, Batavia en Meester Cornelis vertoonen een zeer rustig stadsbeeld. Het gebeurde heeft den gewonen gang van het leven van de groote massa van de bevol king totaal onberoerd gelaten. Uit Batavia wordt nog gemeld: In een interview met het bestuur bracht Aneta het denkbeeld van een burgerwacht ter sprake. Een en ander werd echter onge- wenscht geacht. In Batavia en omstreken be- beerscht het bestuur den toestand absoluut. Het is bijna ondenkbaar, dat een beroep zal worden gedaan op hulp uit de burgerij. De stichting van een burgerwacht zou enkel groote onrust verwekken. Een brief in cijferschrift on derschept. De resident van Pekalongan onderschepte, naar uit Semarang gemeld wordt, op IJ No vember een brief in cijfercode, gericht aan de communisteun van Pekalongan. De ont cijfering toonde aan, dat de brief een op dracht inhield, om ongeregeldheden te ver wekken in den nacht van 12 op 13 Novem ber. Hierna werden dadelijk alle ambtenaren van het B.B. gewaarschuwd. De assistent resident van Pekalogan vernam, dat een bende van tientallen gewapenden voorne mens was den assistent-wedana van Oeloed jani te vermoorden en het pandhuis in te ne men. De hoofdleiders zijn toen gearresteerd. Een onderzoek bracht uit, dat de opdracht afkomstig was uit Cheribon, waar de aanleg ger gearresteerd werd. De opdrachten wer den overgebracht door conducteurs van de SemarangCheribon-stoomtram. Het comité, dat te Batavia gevormd is, on der presidium van gouverneur Hillen, zal ook onderstand verschaffen aan de nagelaten betrekkingen van de gevallen politieman nen en bestuursambtenaren. Uit verschillende plaatsen worden nog zeer vele arrestaties van communisten ge meld. Naar nader uit Bandoeng gemeld wordt, zijn de jongste dagen rustig verloopen. Te Nagrek en Rantja zijn totaal 24 personen ge arresteerd. Ongeveer twee-derde deel van hen heeft bekend. In de afdeeling Soekaboe mi en Tjiandjoer werden telefoon- en tele graafdraden doorgesneden. Zij zijn al we derom hersteld. De residenten van Besoeki, Pasoeroean en Kediri deelen mede, dat alles rustig is. Alle noodige veiligheidsmaatregelen zijn getrof fen. Voor politie en militairen. Er is te Batavia een comité gevormd, on der voorzitterschap van den gouverneur der provincie West-Java, den heer Hillen, waar van nr. Trip, president van de Javasche Bank, penningmeester is, om te collecteeren ten behoeve van den voortreffelijken zwaren arbeid, die dooir de politie, militairen en ambtenaren verricht is, l i i De Indische pen oyer den communisten-opstand. In verband met de communistische woelin gen op Java, dringt „De Locomotief' aan op zoo'n strenge voorbeeldige bestraffing van daders en leiders, dat die voorgoed in aller geheugen gegrift zal zijn. Het „Soer. Handelsblad" verwacht zeer krachtige maatregelen tegen herhaling van de samenzwering op groote schaal. Het neerslaan van het verzet ging gemakkelijk, doch het publiek heeft recht op voorkoming van een gewapenden terreur. Het „Bat. Nieuwsblad" merkt op, dat hier een aanslag gepleegd is, die niet het minste verband houdt met de volksbeweging. Men had enkel te doen met een troep huurlingen en misdadigers. „De Courant'' wijst er op, dat de groote massa van de bevolking van West-Java zich volkomen afzijdig gehouden heeft. Van de 250.0CD inheemschen in Batavia hebben nog geen 500 meegedaan. De stuntelige poging tot opstand vond haar grond bovendien grootendeels buiten Batavia. Het aantal van de verzetslieden buiten Batavia is op het oogenblik niet te controleeren, maar uit de aanrakingen die politie en militairen met de benden daar hadden, blijkt dat er een. paar honderd hier en daar opereeren. De bevol king doet er evenmin mee. Op het derde terrein van actie, de Preanger, is de actie van nog geringer beteekenis. „De Javabode" zegt, dat de ongeregeld heden niets te maken hebben met een socia len, economischen ondergrond. Zij waren zuiver destructief. De actie was lang te voren opgezet, de verdeeling van de wapens en de financiering waren reeds feiten, toen Jhr. De Graeff nog geen syllabe gesproken had. WOENSDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 PolifieM-i Z003.00 Kinderles Engelsch. 4.45 6.45 Concert door het H. D. 0.-orkest. Andrine Savelli, coloratuurzaingers. Ope raprogramma. 6.457.15 Vervolglee Duitsch. 7.15—7.454 Conversatieles Duitsch. 7.45 Politieber. 10.00 Pers- ber. 8.10 Uitzending v. d. Evangelisatie- samenkomst v. h. comité v. Stadsevan gelisatie te Deventer, van uit de Lutber- sche kerk aldaar. Mej. A. v. Essen, so praan; A. J. Mooy, orgel; Hr J. B. ▼- Renssen en A. Mooy, viooL 1. Adagia, moderato op. 57 no. 1, Beriot, (orgel en viool). Z Zang: Ps. 889; 1 en 7. 3. Lezem Hebr. 11: 1—10. 4. Gebed. 5. Ps. 116, va» E. Weiss, sopraan. 6. Toespraak door P. C. Tyssen, over: Geloofsbehoefte. 7. Zin gen: Ps. 189:4. 8. Toespraak door Ds. G. v. d. Zaal, over: Geloofskracht. 9. Zingen: Ps. 27:7. 10. Toespraak van Ds. J. P. Heert, over: Geloofsstrijd. 11. Roep God aan, van P. J Moeton, sopraan, 1Z Zin gen: Gez. 183:2 en 3 u. d. Luth. Bund, li Dankgebed. 14. Adagio cantabile sostenu- to, op. 10.50 Dansmuziek door The Nassau dance orchestre. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert doof het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 1.202.20 Muziek van restaurant Frascati 3.20 Schooflezingi Reading and writing. 4.20 Causerie! Merrie England. 4.35 Bespeling van het concert-orgel in de New Gallery Kinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio dansband. 7.10 Land- bouwpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Sea captains and King. 7.50 Muziek. 8.00 Lezing: Ouf economie difficulties, door den eersten minister van Newfoundland. 8.20 S, Nesbitt en H. Hunter met hun Ukulele, 8.40 2e acte van de opera Tannhauser, 9.35 Voorlezing van Engelsche balla den, door Miss Townsend-Wamer. 9.50 Pianoduetten. Werken van Schubert, doof Miss Dixson en V. Hely-Hutchinson. 10.05 Lezing: Companionable books: Pes pys' diary. 10.20 Tijdsein, weerber, nieuws 10.3511.20 Kamermuziek door het Kutclier strijkkwartet (2 violen, viola, cello). Ch. Draper, clarinet. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M> 1Z50 2,10Concert. Hr. Bonafé, zang; Hr, Mag- niez, viool. Orkest. 5.055.55 Concert door de radio jazz symphonie. 8,50—1 10.30 Galaconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 483,9 en 566 M. 7.50 Or kestconcert. Cida Lau, sopraan. Orkest, H. Pfitzner, piano. 9.50 Sluiten. BRUSSEL, 265,5 M. en ANTWERPEN, 508,5 M. 8.20 De Radio-courant. 8.50— 9.50 Gala-concert. Orkest en solisten. 9.5010.50 Dansmuziek. 10.50 Nieuws- ber. MUNSTER, 303 M. 8.20—9.20 Orkest- concert. 10.3511.20 „Der Ackermanfli aus Böhmen", tooneelspel. 11.20 12.20 Werken van Schubert voor viool en. piano. 2.503.50 Lezingen. 3.50i 4.50 Werken van Bach, door orkest, so praan en alt. 4.505.20 Causerie. - 5.207.50 „Deutsches Requiem", van Brahms. 7.509.20 Gedichtenvoorlezing In de Zaterdag in Den Haag gehouden vergadering van het comité tot wijziging van het verdrag NederlandBelië, werd besloten de actie t^gen het verdrag, zoo als dat nu door de Tweede Kamer is aan genomen, voort te zetten. De redactioneele commissie, die werd aangevuld met de heeren van Vessem uit de'door minister'vaTK^ebeTk^^spr^-11 Twsedekan^er^meft ^verd^digd^aan trï' deneerde uitvoerige kritiek onderwerpen, vervolging in Mexico, belegd op initiatief der R.-K. Middenstandsvereeniging. Na opening door den heer Korn, voorzit* ter dier vereeniging, beklom de Z.Eerwt, Pater Dr. Molkenboer O.P., lector van de R.-K. Universiteit van Nijmegen, het spreekgestoelte. Spr. wees op de oorzaken die geleid hebben tot de wreedaardige vervolging der Katholieken. Onder voorle zing van artikelen uit de Grondwet schil derde de spreker de met alle recht als menschelijkheid spottende bepalingen, dia de vrije uitoefening van den godsdienst knevelen en toonde met voorbeelden aan, hoe het fanatieke sectarisme der loge id bloed den godsdienst smoren wil. In een schitterende peroratie spoorda de gewijde redenaar aan tot een vurig ge bed voor de geloofshelden over den Oceaan en tot instandhouding der Katho lieke organisaties als bolwerk legen het anti-clericalisme, dat ook in ons land op den loer ligt. Onder luid applaus werd het volgend tos legram goedgekeurd. Aartsbisschop van Mexico-City Mexico. De Geestelijkheid en Katholieken van Maastricht, in vergadering bijeen Zondag 14 November 1926 spreken hun afschuw uit over kerkvervolging en bidden God volharding, moed en overwinning toe. „Msb," In een nota van Wijzigingen vraagt dd van een anderen post. gen door vermindering terwijl binnenkort in Den Haag een groote lezing zal worden gehouden, welke per ra dio over het geheele land zal worden ver spreid. Men verwacht, volgens het „Vad." dat de Eerste Kamer eerst einde Januari, be gin Februari, het verdrag in behandeling zal nemen. Een telegram van Katholiek Maastricht aan den Aartsbisschop van Mexi co-City. Zondag j.l. kwamen talrijke katholieke Maasrtichtenaren in de St. Dominicaneukerk in protestvergadering bijeen tegen de Kerlc- Een vuurpijl! riep de kleine Hortense in verrukking. Een verschietende ster, verbeterde Mag dalena, kent gij die niet? Zij zijn zoo schoon! Maar zij brengen geen geluk aan, voegde de kamenier er bij. Weet gij niet, juffrouw, wat men in de volkstaal zegt? Met iedere verschietende ster valt de ster van een mensch uit den hemel. Was het uwe ster, Magdalena? vroeg het kind verschrikt. Magdalena dwong zichzelve tot lachen. Neen, mijn lieveling, mijne ster staat vast. Welke ster is dat? vroeg de kleine nieuws, gierig, hoe heet ze? Luid zeide Magdalena: De liefde tot alle goede menschen en uwe trouw voor mij. NEGENDE HOOFDSTUK. Als een vaste, opeengepakte massa leger de zich de Novembernevel op de huizenzee van Londen en deed duizenden en nogmaals duizenden gasvlammen van straten en plei nen, van vensters en openbare gebouwen schitteren, als tallooze roodgloeiende stip pen. Uit den chaos van equipages en omni bussen, die Westminster in alle richtingen doorkruisten, maakte zich een eenvoudige koets los en sloeg den weg in naar eene der verstverwijderde voorsteden, waar het geruisch der reuzenstad, het bruisen en gol ven van het nooit rustend verkeer in dc De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft een circulaire gezonden aan de vereenigingen met een gesubsidieerde werk- Ioozenkas, met verzoek, in al de afdeelingen goed na te gaan, of de leden der werk loozenkassen daarin wel thuis behooren, met het oog op het beroep, dat zij uit oefenen. Wel is in de laatste jaren verbete ring ingetreden, maar het blijkt nog her haaldelijk, dat de toestand bij alle werk loozenkassen nog lang niet vodoende is, hetgeen dikwijs tot aanmerkingen en be zwaren van de zijde der gemeentebesturen aanleiding geeft. stilte, die hier heerschte in de eenzame straten met bare nette huizen en sierlijke tuinen, slechts weerklonk als de zachte te rugslag eener verre branding. In dien wagen zaten een heer en een dame, zonder 'n woord te spreken. De heer was jong; de ouderdom der dame was niet te kennen, zoo dicht was zij omhuld door mantel en sluier. Tusschenbeide deed een huivering, hare gestalte trillen en dan trok baar ge leider zorgvudig den pels omhoog ora hare schouders. Voor eene kerk, wier omtrekken spook achtig opdoken uit het avonddonker, hield de wagen stil; de heer fluisterde de dame eenige woorden toe en verwijderde zich met den snellen zekeren stap van iemand, die met de plaats bekend is. Hij ging het plein over en een zijstraat in, waar bij aan belde aan een der huizen, die door tuinen van elkander gescheiden waren en weldra door een bediende binnengelaten werd. Hij moest stellig gewacht zijn, want hij keerde reeds na korten tijd terug, begeleid door een geestelijk heer, die door de kerk deur verdween, terwijl de vreemdeling de wachtende dame vol zorg uit het rijtuig hielp. Hij Het den warmen pels op den bank liggen 'en nu zag men, dat hare gestalte jeugdig en slank was, dat eer. wit gewaad haar omsloot en dat een volle mirtenkrans haar de blonde lokken tooide. De kerk was half donker; in de diepe schaduwen der bogen en pilaren gleed de gestalte, die zwaar steunde op den arm van den man, als een nevelbeeld daar. heen. Eerst in de naaste omgeving van het altaar verspreidden de aangestoken kaarsen haar licht en dat licht hief met verrassende uitwerking, de schitterende verschijning der jonge bruid, als een heerlijk beeld uit de don kere omgeving. De oogen van den man rust ten met verrukking op haar. Hij scheen door hare aanschouwing al het overige te ver geten, het feestelijk gewichtige oogenblik en de heilige paats. Niet aldus de bruid; hare gewaar wordingen werden verheerlijkt door de rein ste en aandachtigste vroomheid; met innig heid scheen zij zich bewust van den stap, dien zij doen wilde voor haar geheele leven; met heilige ernst gaf zij haar hart over aan de vreugden en smarten, die daar komen zouden en geloovig nam zij den eeuwigen God tot getuige. De predikant was een oud man, die ve len had zien komen en heengaan aan deze plaats, maar toch werd hij bewogen. Nim mer nog had hij een huwelijk voltrokken inder zoo ongewone omstandigheden en de verschijning der bruid, zonder de minste bruiloftsstatie, ja zelfs zonder de tegenwoor digheid van een enkele deelnemende ziel, had iets roerends voor hem. Het jonge meisje, dat het Engelsch te wei nig machtig was, om de woorden van den geestelijke te kunnen volgen, die uit tan- denloozen mond zacht en bijna onverstaan baar in hare ooren klonken, b id stil voor zich zelve; de man aan hare zijde moest haar een teeken geven, dat zij moest antwoorden en den ring verwisselen. Maar zij verstond het, dat de geestelijke den zegen over haar uitsprak, zij nam die aan als een zalige belofte. Toen bood zij den geliefde baren mond tot een kus voor het eerst voor Gods oogen, als uwe vrouw, zeide zij. Hij nam den gelukwensch van den geestelijke aan met een handdruk en leidde haar vervolgens weg. Opnieuw zorg vuldig in haren pels gewikkeld, word zij door hem in den wagen getild, die wegreed in dezelfde richting, waaruit hij gekomen was. Naar Westminster terug en vervolgens vandaar naar eene andere voorstad, zoo ging de lange rit en eindelijk hield uien stil voor een klein, tamelijk eenzaam gelegen huis, welks vensters alle verlicht waren. Ook hier schenen zij verwacht te worden, want de heer had nog geen tijd gehad om den zwa ren geelkoperen knop te grijpen, loon de deur reeds geopend werd door eene jonge dienstbode, die buigend voor bem stond en de jonge dame bij het uitstijgen behulp zaam wilde zijn welke dienst de ionge echt genoot echter liever zelf bewees. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10