Gratis Ongelukken-Verzekering F. W. A- BROM een 2de zaak Krocht 8 b/d N, Groenmarkt RELIGIEUZE ARTIKELEN EN BOEKHANDEL Stadsnieuw' RECTIFICATIE. IN EN OM HAARLEM. JTrhL °°u rf 2000 per >aaz- E» dat; Naast onze zaak Paul Krugerstr. 19 openen wij WOENSDAG 17 NOV. a.s. TOONEEL. MUZIEK. Door een winkelruit. Zachtzinnig. Huldiging Mevr. de Boer-van Rijk. Vogelavond. Faillissement. Duitsche Koor „Germania." 40-Ja.ig jubileum. Uitbreiding zaak firma Kreymborg en Co.? Dr. H. v. d. Berg. De winkelkwestie in het Bavodorp. Werving emigranten naar Canada. Waarschuwing. VRAGENBUS. KERK EN SCHOOL. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Op pagina 1 van het vierde blad is tus- schen de beschrijving van de verbreeding van den Amsterdamschen straatweg een ver keerde foto opgenomen. De eerste der drie foto's met de brug behoort niet in deze serie. Zij stelt voor: Een prachtige verbete ring n.!. de verbreeding van de brug over de Leidsche Vaart in de Zandvoortsche laan. Ook hier toont het gemeentebestuur van Heemstede weer dat het met frisschcn kijk verbeteringen aanbrengt, die eiken toets van critiek op degelijkheid, schoon heid en practische bruikbaarheid doorstaat. CUMULATIE VAN PENSIOENEN. Voor wie het woord niet begrijpt zij het hier even vertaald: opeenstapeling, opeen- noopmg van pensioenen. Wij gebruiken bet geleerde woord, omdat het in kringen van bestuurders van gemeen- te, Provincie en Rijk meer en meer gebezigd wordt, daar zoetjesaan burgerreceht ver krijgt en omdat bet juist dezer dagen voor. kwam aan den kop van een door Gedepu- lfjl j- el®? van Noordholland aan de den dier Staten verzonden stuk. Overigens geven w,, direct ieder onzer lezers en leze- luidend dat, m p,aats v*n dit onwel luidende vreemde woord, het goed-Holland- sc TC „opeenhooping' of „opeenstapeling" van pensioenen zou kunnen gebruikt wor- Cumulatie van pensioenen" dus. l.„,a1r°Ver hCv,ft een commissie uit de Sta- schtfnen NtK>rdhollan<1 haar licht, laten Bijna alle gemeentebesturen hebben een Bopaling gemaakt dat de wethouders hun- 1-rikie n na 'Iun aftreden, pensioen S tó T gelfniden Bjd dat zij wethou- „Z h mJeWeeSt Dat Pensiocn gaat niet i„ na Lt f.",ajlgenJe0fti'd, maar onmiddellijk *a het aftreden. Hetzelfde is het geval met pensioenen van leden van Gedep. Staten de„TweC,<kJ Kamcr eD andere be trekkingen Het zal dan kunnen voorkomen Sekt Tn 1 H m d€ °,!tiek W oarrière tón milw minister wordt en boven n°rar,um Pe°sioen krijgt als ex-wethouder van een of andere gemeente als ex-Ud van Gedeputeerde Staten van een of andere provincie, als ex-Kamerlid, ja als wat al met. Men kan op deze wijze allerlei combinaties uitdenken en du, tot een cul- rmnatie van pensioenen komen, die aan het bespottelijke grenst Gevallen dat iemand jaarwedde geniet als Minister, en Gedeputeerden, of hoog ambtenaar S tij n°é fUnkc Pensioenen trekt ffturm l Vafu Vr,OCger b«Weede betrek- aJ®. wethouder ergens, of Gedepu- siolf "Ie( zeldzaam- En deze pen- iT "iet éerinfi' maar bedragen aantal dicnstjaren al spoedig Si&r Wh!Me n'et °P 60-'afi^n of 65- jarigen leeftijd, maar onmiddellijk na het neerleggen van de functie, waaraan dat pensioen is verbonden. Een van de dingen, die de niet verpoli tiekte burger» het meest 'egen de borst stuit, is dit eten uit de ruiven der gemeen schap en het is alleen maar te verwonderen dat de leden der betrokken colleges ge kozen toch uit de kringen van diezelfde burger* d,e er zich zoo aan ergeren, der gelijke bepalingen maalden en zoo moei- 7 u bewegen zijn om een regeling te treffen, die meer wortelt in het billijkheids- gevoel der massa. Voorstanders van dit soort pensioen voe ren aan dat, wanneer personen, die de daartoe yereischte capaciteit van karakter en kennis bezitten, zich voor politieke functies laten vinden, zij hiervoor veelal geacht kunnen worden offers, ook van fi- nancieelen aard, te brengen, waarvoor eeni- ge compensatie dient gevonden te worden, gelijk dan ook voorbeelden bekend zijn, dat iemand, door bet aanvaarden van een open bare functie, een betrekking moest prijs geven die hem veel hooger bezoldiging op leverde, waartegenover dan het uitzicht op pensioen, zoo voor hemzelf als voor de eventueel door hem na te laten weduwe, althans in zekere mate ,deze compensatie bood. Bovendien kan bet vooi-komen, en komt bet ook veelvuldig voor, dat de personen, die de geschiktheid hebben om zich aan de openbare zaak te wijden, zelf onbemiddeld zijn en zij dus, wanneer zij, b.v. door met- herkiezing, hun honorarium zouden komen te verliezen, geen middel van bestaan meer hebben zouden, hetgeen hen zou kunnen doen terugschrikken, zich voor politieke functies beschikbaar te stellen. Deze motieven worden ook aangehaald in bet rapport van de bovengedoeide commis sie, die het vraagstuk van cumulatie van pensioenen onderzocht. Zij mogen echter al juist zijn in zeer speciale gevallen, in het algemeen vreezen wij geen tegenspraak dat de tegenwoordig behoorlijk gesalarieerde functies worden bekleed door beroepspoli tici of door menschen, die de functie als een bijbaantje beschouwen. Ook vreezen wij geen tegenspraak als wij beweren, dat be doelde functies juist om de goede honoraria en het daaraan verbonden pensioen worden nagejaagd, dat het soms een sport lijkt te worden om in den kortst mogelijken tijd het hoogste bedrag aan pensioenen te ver zamelen. Het groote publiek vindt dat zeer on aangenaam. En het was daarom een goed werk dat de Staten van Noordholland een commissie benoemde om dat vraagstuk van cumulatie der pensioenen te bestudeeren. Bevredigend kan de conclusie van deze commissie allerminst worden genoemd. Zij spreekt in het overgelegde rapport als hare meening uit, dat eene bevredigende oplos sing van het vraagstuk niet door een pro vinciale verordening zal kunnen worden bereikt, doch slechts door regeling bij de wet kan worden verkregen. Alleen de Rijkswetgever toch kan, naar haar oordeel, het interprovinciale element, dat daarin ligt verscholen, tot zijn recht doen komen. Nu is het zeker waar dat een Rijkswet in dezen goed werk zou kunnen doen, vooral om in iedere provincie, in iedere gemeente uniformiteit op dit gebied te krijgen. Maar dat daarom een maatregel in de Provincie Noordholland achterwege moet blijven, kunnen wij niet inzien. Er bestaat toch geen enkele reden, zegt ergens de commissie, waarom iemand, die vroeger lid, b.v. van Gedeputeerde Staten van Noordholland geweest is, en na ver plaatsing van zijn domicilie, later een ge lijke functie in Utrecht zou vervuld hebben, wel vol jjensioen ten laste van Noordhol land zou genieten, doch niet van Utrecht, nn dit laatste gewest door zijn verordening geheel of gedeeltelijk daarvan zou blijken te zijn vrijgesteld. Dat argument houdt geen steek. Omdat in een andere provincie de zaak niet of on voldoende geregeld is. behoeft voor Noord holland geen reden te zijn de zaak ook on geregeld te laten. Laat de commissie voor stellen alvast in Noordholland te doen wat in andere provincies niet of niet goed is geregeld. Maar voor ons zit de grootste moeilijk heid niet daar, voor ons zit de kern der zaak in de verkeerde grondgedachte, die aan het pensioen van wethouders, Gedeputeerden e.a. ten grondslag ligt. Dit pensioen behoort niet in te gaan on middellijk na het neerleggen van die func tie, maar eerst op 60 of 65-iarigen leeftijd, zooals alle pensioenen. Pensioen is uitge steld loon en het is alleszins billijk dat men op een bepaalden leeftijd geniet van pen sioen, dat men verdiend heeft in een ze kere periode van het leven. Wanneer dat pensioen over een bepaalde periode pas op zekeren gevorderden leeftijd wordt genoten en voor zooveel het die periode betreft, dan pas krijgt men door het pensioen op zekeren leeftijd een juist beeld van wat men in zijn loopbaan voor de gemeenschap heeft gedaan. Dit alleen is het goede be ginsel. Nu echter gaat het pensioen direct na aftreding, soms op jeugdigen leeftijd in en wel voor het leven. Dat is verkeerd. Niemand zal het euvel duiden dat ie mand, die een goede positie laat varen om zich aan de belangen der gemeenschap te wijden, schadeloos wordt gesteld, wanneer hij heengaat en niet direct behoorlijk in eigen onderhoud voorzien kan; niemand zai willen dat iemand, die een openbaar ambt bekleedt, broodeloos wordt wanneer de politieke gunst zich van hein afkeert, nie mand echter zal het onbillijk vinden dat een wethouder, een lid van Gedeputeerde, een Kamerlid na zijn aftreden eenigen tijd geholpen wordt, wanneer dat noodig is, om hem gelegenheid te geven weer op 't paard te komen, maar men doe dat niet door pensioen te verleenen. Men doe dat door gedurende een aantal jaren aan dat Kamer lid, dien wethouder of Gedeputeerde een toelage toe te kennen, welke toelage ver minderd wordt met inkomsten, die door den betrokkene worden genoten. Dan verkrijgt men een toestand, die door iederen burger gebillijkt wordt. Er is, meenen wij, een Kamerlid, dat wachtgeld geniet, (althans langen tijd ge noten heeft) ais Rijksambtenaar; dat in een gemeente zoo lang wethouder is geweest, dat hem daar nu het maximum-pensioen wordt uitgekeerd; dat Kamerlid is nu ver huisd naar een groote gemeente in een andere provincie en het is gansch niet uit gesloten dat hij als wethouder in die ge meente of als Gedeputeerde weer opnieuw begint om een maximum-pensioen te ver garen. De commissie, die de cumulatie van pen sioenen in deze provincie bestudeerd heeft, mag er verzekerd van zijn, dat het groote publiek met weerzin van dergelijke feiten kennis neemt en dat het er geenszins toe bijdraagt om het respect voor het parle mentaire stelsel hoog te houden. Wij willen echter het denkbeeld der com missie nu overnemen en hopen dat spoedig de Regeering zelf met de noodige voorstel len komt om pensioenophooping tegen te gaan. Wij doen dat, omdat wij weten dat weinig denkbeelden met zooveel ^instem ming zullen ontvangen worden als die wel ke in dit artikel aangestipt zijn, doch om der plaatsruimte wille niet voldoende uit gewerkt. EEN AARDIG SPROOKJESBOEK. Wij ontvingen van de firma N.V. Rozijn- azijnfabriek „Het Anker", J. A. Haas en Zoon, een alleraardigst en keurig verzorgd sprookjesboek, naverteld door Felix Ortt met mooie en goed geteekende prentjes van Jan Wiegman. De bekende sprookjes „De Wolf en de zeven geitjes", „De Aardmannetjes" „De Tooverberg", Repelsteeltje" en meer andere zijn daarin verzameld in handig formaat, op mooi papier en in helderen druk. Een pakkend reclamemiddel. De plaatjes, die in dit boekje behooren te worden verzameld, worden evenals dit met Verkade's artikel plaats vindt, bij iedereflesch gesteriliseerden Haas' azijn of Verduurzaam den Boogazijn op zeer hyginische wijze bijgepakt, waardoor het publiek dus bij aankoop van de flesschen azijn direct het plaatje in handen krijgt Dubbele plaatjes kunnen bij minstens 6 stuks tegelijk worden ingezonden daarvoor worden dan gratis en franco 6 andere plaatsje teruggronden. DE KAPITAALSUITGAVEN DER GEMEENTE. In de vergadering van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente- financiën is een punt van bespreking ge weest de staat van de in de jaren 1925 en 1926 (gedeeltelijk) toegestane credieten (ka pitaalsuitgaven). Bij de gehouden besprekingen bleek, dat thans te dezer zake ieder richtsnoer ont breekt en dat het bezwaarlijk is, op deze wijze verder door te werken, gezien de groote bedragen, welke in de laatste jaren zijn gevoteerd. De voorzitter betoogde de wenschelijk- heid, dat telken jare bij de begrooting zou worden vastgesteld, welke bëdr-pen in het komende dienstjaar mogen worden besteed. Bij de kapitaalsuitgaven dient onderscheid te worden gemaakt in de direct rendabele uitgaven (Electri- citeit-, Gas en Grondbedrijf enz.) 2. de indirect rendabele uitgaven (wel besparing gevende, maar geen inkomsten voor de gemeente opleverend, als auto- mobieltractie bij de Reiniging, Brandweer, enz. Hieronder ook woningbouw) 3. niet rendabele uitgaven als alsphal- teering, schoolbouw, bruggen-aanleg, enz. Bij het vaststellen van het bedrag der kapitaalsuitgaven kan rekening gehouden worden met de kapitaalsinkomsten, als opbrengst grondverkoop, huizenverkoop, e.d. In dit verband werd de wenschelijkheid uitgesproken, om de gereed zijnde bouw terreinen zoo spoedig mogelijk in exploi tatie te brengen, ook ten einde den kest- prijs en den daarmede verband houdenden verkoopsprijs van den grond niet rreer dan dan noodig is te verhoogen. De Commissie kon zich met het stand punt van den Voorzitter in beginsel ver eenigen en adviseerde de noodige voorstel len deswege te doen. Bij de uitwerking van het beginsel zal er rekening mede gehouden moeten worden, dat de mogelijkheid moet blijven bestaan, dat zich onverwachts voordoende aanbie dingen van grond of perctelen, niettemin in overweging genomen kunnen worden. Een der leden (de heer Gerritsz), hoe wel de grondgedachte van dit advies niet onjuist achtende, kon zich om verscheidene redenen met het bovenstaande verder niet vereenigen EERE-AVOND MEVR. ESTHER DE BOER VAN RIJK TE HAARLEM. 1000ste Tropenadel. Men schrijft ons Heden, Dinsdagavond heeft in den Schouwburg aan den Jansweg de eereavond plaats voor mevr. De Boer van Rijk, ter ge legenheid van de 1000ste Tropenadel van Henri van Wermeskerken. Reeds is de actrice gehuldigd in Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, spoedig zullen Groningen, Leiden, Arnhem, Nijmegen en Maastricht volgen, terwijl de Ned. Kolonie te Antwerpen op 29 November zich voorbereidt haar dezen avond in de Scheldestad tot een onvergetelijke te maken. Mevrouw de Boer zal met een caleche met vier paarden, en muziek van het station wor den gehaald en langs een omweg gevoerd worden naar den schouwburg. Toen zij de rol van juffrouw van der Kooy in Tropenadel voor het eerst schiep was zij 63 jaar, thans is zij 73 geworden en met het zelfde elan, jeugdig vuur en kittigheid wringt en springt zij zich door de moeilijke komische ervaringen, die het tropische leven haar in dit blijspel geeft. Was Kniertje haar rol van hoogste dramatiek, juffrouw van der Kooy is die van haar uitbundigste komischheid, waar mee zij de zaal niet tot bedaren laat komen van uitbundigen benauwenden schater-lach Stond zij in alle voorgaande steden steeds voor een stampvolle zaal, ook Haarlem zal niet nalten haar dezen eereavond tot een onvergetelijke te maken en de groote actrice naar haar waarde te eere. Ibsen's Peer Gynt. De zeer groote aanvraag om plaatsen voor de opvoering van Ibsen's Peer Gynt waaraan niet kan worden voldaan, heeft de Directie van de N. V. Het Schouwtooneel doen be sluiten nog één, maar in dit jaar beslist de laatste, opvoering te geven en wel op Zater dag 20 November in den Haarlemschen Stads schouwburg. Ook deze voorstelling zal pre cies om half acht aanvangen en pl. minus om elf uur geëindigd zijn. Vanzelf sprekend werkt ook de Haarl. Orkest-Vereeniging mede, terwijl de voorstelling gelijk aan da vorige zal zijn. 3e GEM. ORGELCONCERT. Op het door George Robert te geven 3e Gemeentelijk Orgelconcert Vrijdag 19 No vember a.s. zal de violoncellist Thomas Cani- vez, uit Amsterdam zijne medewerking verleenen. De kunstenaar, geboren te Char leroi, verwierf a/h. Conservatorium te Brussel den „Premier Prix." In 1910 kwam hij naar Nederland en werd geëngageerd als solocellist i/h. Concert gebouworkest. Aan hem danken wij de oprichting van het „Hollandsch Strijkkwartet", waarin hij on afgebroken als cellist heeft medegewerkt. Wij mogen zijn eerste optreden bij de Gemeentelijke Orgelconcerten met alle be- angstelling tegemoet zien. Bij hel achteruitrijden reed gistermid dag een bespannen voertuig op den hoek GierstraatMagdalenasteeg door de win kelruit van de iirma Boon. In den afgeloopen nacht kregen twee mannen op de Lange Heerenvest ruzie, waarbij zij elkaar zoo sloegen en beten, dat de een een wond aan zijn hand kreeg en een stuk van vier c. M. uit zijn bovenlip verloor terwijl de ander na de vechtpartij zijn halve wenkbrauw miste en een wondje in zijn zijde opliep. De .kevels moesten in het gasthuis verbonden worden. Wij herinneren er onze lezers nog even aan, dat de jubilaresse hedenavond te 6.40 üngen te hebben ingewonnen. arriveert en zij vervolgens dt ongewijzigde route zal nemen, met dc muziekvereeniging Harmonie-Crescendo vóór aan den stoet, als in ons blad van gisteren vermeld. Wij kunnen verder nog mededeelen, dat de schouwburg Jansweg geheel uitverkocht In den Schouwburg aan den Jansweg zal de Nat. Christel. Geheelonthoudersvereeni- ging, dank zij de belanglooze medewerking van den heer A. Burdet te Overveen, een vogelavond geven op Vrijdag 19 November a.s. des avonds te acht uur. Op dezen avond zullen de nieuwste vogelfilmen vertoond worden en zal de heer J. Drijver, secretaris der Ned. vereeniging tot bescherming van vogels, als explicateur optreden. J. P. V. d. Berg, Grossier in Kruideniers waren, Landzichtlaan, Heemstede. „Handelsbelangen" van a.s. Woensdag zal de crediteurenlijst bevatten in bovenge noemd faillissement. Zij telt 113 namen, met een totaal bedrag aan vorderingen van 449.215.12. De baten zijn nog niet volledig bekend. Bovengenoemd koor hield Woensdag j... zijn jaarvergadering in het gebouw „Olym- pia". Alle leden waren opgekomen. Door den heer Willers werd de vergadering ge opend. Spr. heette allen hartelijk welkom en gaf een overzicht van het werk der vereeni ging over het afgeloopen jaar. Een woord van lank werd gebracht aan den heer Pielagc voor zijn harde werken in het belang der vereeniging. Met groot enthousiasme werd de mededeeling begroet, dat de heer dr. prof. Van Walsem, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard en zijn steun aan de vereeniging heeft toegezegd. In het bestuur werden gekozen de hee- ren: Willers, Broker en Voogd. Besloten werd het jaarfeest te houden op 27 November a.s. in het gebouw „Olympia". Hierna sluiting. Heden herdacht de heer H. Kuiper, Kam perstraat 38, den dag, waarop hij voor veer tig jaar zijn schoenmakerszaak is begonnen. De jubilaris, die reeds gedurende 29 jaar in de Kamperstraat gevestigd is, mocht van vele kennissen en mede-vakgenooten blijken van belangstelling in den vorm van bloem stukken en felicitaties ontvangen, waaruit wel bleek, dat hij in zijn ambtskring zeer gezien is. Het jubilé werd verder in den huiselijken kring gevierd. Naar verluidt, zouden er bij de N. V. V Kreymborg en Co., ivleedingmagazijn, plan nen bestaan, om over te gaan tot uitbreiding van. haar perceeler aan de Groote Markt 5 en 7, door bijtrekking van de gebouwen der voormalige Hollandschc Handelsbank aan de Groote Markt, hoek Barteljorisstraat. Naar wij vernemen is de toestand van dr. H. v. d .Berg iets vooruitgaande. Naar wij vernemen heeft, gisteravond een langdurige conferentie plaats gehad tusschen het bestuur van de woningbouwvereniging „Sint Bavo" en den heer P. Scholte, een der winkeliers in het Bavo-dorp. Nadat eerst wederzijds eenig misverstand was opgehel derd, bleek bij beide partijen de ernstige wil te bestaan om in het algemeen belang tot een goede oplossing der moeilijkheden te komen. De prijzenswaardige houding van beide zijd^i betoond, werd ten slotte met succes bekroond, zoodat een voor beide par tijen aannemelijke oplossing getroffen werd. Hiermede behooren deze moeilijkheden tot het verleden en is de algeheele oplossing van het geval weer een stap nader gebracht. Wie het goed meent met het Bavodorp, zal zich over de. gedane stappen van het bestuur en de heer S. verheugen. De Burgemeester van Haarlem maakt op verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw bekend, dat op het oogenblik hier te lande aanwezig is de heer Christiaan Smith, die mededeelt, aan het hoofd te staan van een kolonisatie bureau te Saskatoon (Canada). In het algemeen is Canada een land, dat gunstige levensvoorwaarden biedt aan Nederlnders, die, aan bepaalde voorwaar den voldoende, na juiste voorlichting zich aldaar vestigen. Het is echter uitermate gewenscht niet op de aanbiedingen van den heer Smith in te gaan, alvorens ook van andere zijde inlich- De Nederlandsche Vereeniging voor Landverhuizing, gei estigd Bezuidenhoul- scheweg te 's-Gravenliage, verstrekt deze. Vr. Zijn de volgende loten van Antwer pen der 2lA pet. leening van 1887 al uitge loot? Serie 40983, no. 02 en serie 64809, no. 05. En van de Panama-kanaal Mij.?, No. 440215. Antw. Niet uitgeloot. Vr. Zijn van dc Vereeniging Rotterdam- sclle schouwburg de volgende loten al uit geloot? Serie 3196, no. 02; serie 3021, no. 44 en serie 3470, no 56. En van 's Lands- Weerbaarheid? Serie 7937, no. 24. Antw. Niet uitgeloot. Vr. Mijn dochtertje dient in Leiden voor dag en nacht en komt eenmaal in de maand 2 dagen naar huis. Is men dan verplicht het verhuisbiljet over te zenden? Antw. Blijkens uw vraag woont uw doch tertje in Leiden, zoodat u verplicht is, een verhuisbiljet voor haar aan te vragen en dan in te levéren te Leiden. Vr.-. I. Ik ben aangeslagen in de Rijks ink.- belasting voor 40.10, ben gehuwd en word binnenkort 74 jaar. Mijn vrouw en ik ge nieten ouderdomsrente. Ik ben als los- werkman in dienst en verdien 26.Is deze aanslag juist? Ik woon in Heemstede. II. Bedraagt de Rijksinkomstenbelasting in Haarlem en Heemstede evenveel? III. Bedraagt de Rijksinkomstenbelasting door geheel Nederland evenveel? Antw.: I. De aanslag is niet te hoog. II. Ja, de Rijksinkomstenbelasting is in Haarlem en Heemstede hetzelfde. In Haar lem worden echter 100 opcenten op de hoofdsom geheven ten behoeve der ge meente Haarlem en in Heemstede niet. III. Ja. Vr,: Tot wien moet ik mij wenden, otn lid te worden van den bond van R. K. Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem. Ik ben 15 jaar oud. Antw.: Wend u tot den secretaris, den heer H. Blankwater, Tetterodeweg 25, Overveen. Vr.: Wanneer ik van een incassobureau opgegeven krijg, dat op een debiteur von nis is verkregen, waar en hoe kan ik dan achterhalen wanneer dit vonnis is aange vraagd en wanneer dit is uitgesproken? Antw.: Wendt u eens tot de griffie der Arrondissements-rechtbank. welke op werk dagen tijdens de gewone kantooruren ge opend is. Vr.: Kunt u mij ook een soliden factoor opgeven b.v. Halles Centrales de Paris, die geen spiering ontvangen van Vol-ndam? Antw.: Wendt u tot de Kamer van Koop handel te Zaandam, Haarlem of Hoorn, die wel de gewenschte inlichtingen zal kunnen verschaffen. Ook kan een particulier bureau als bijv. de N. V. v. d. Graaf en Co.'s Bureau voor den Handel, Keizersgracht 398, Am- steidam, zal u wel de door u ge venschte gegevens kunnen verstrekken. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft op Zaterdag 13 November IJ. in zijn huiskapel de Tonsuur toegekend aan den heer F. W. J. Kolkman van het seminarie „Rijsenburg" te Driebergen en aan den Eerw, Frater Henricus van Staten van de Orde der Cisterciënsers van dc strenge ob servantie. Voorts heeft Z. D. H. op Zondag 14 No vember 1.1. in de kapel van het Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen de vier min dere Orden toegediend aan de navolgende heeren Theologanten van voornoemd se minarie: H. Ch. J. Alink, C. Baas, H. J. A. Bonke, J. W. N. Delteijk, N. S. van Dijk, H. B. M. Heining, G. C. J. Hutjens; E. L. H. A. Jagers, F. W. J. Kolkman. J. J. Kroon, F. G. van der Meer, J. M. te Riele, A. H. M. Sanders, J. Th. Servaas, J. L. Smulders, J. P. C. Tempel, J. H. Th. Velthuis, Ch. L. ten Velthuis, C. J. A. Venings en F. A. J. van Weezei Errens en aan den Eerw. Pater Cis- terciënser Henricus van Staten. De H. Wijding van het Subdiaconaat aan den Eerw. heer Th. G. J. Sffelthuis van het Seminarie „Rijsenburg". Dc H. Wijding van het Diaconaat aan de volgende Eerw. Heeren van het Groot-Se minarie „Rijsenburg" te Driebergen: J. J. A. Aalders, L. G. Eppink, G. J. Jan sen, B. A. Knippers, W. H. Kohlmann, F. J. B. Koopmatis, J. B. Lohuts, W. P. A. ter Meuien, W. F. C. Micntjes, Th. J. M. van der Moolen, J. Th. Oderlcerk, G. A. Pierik, M, S. M. Reijers, J. A. Vemooij, Th. van Wee en M. J. Ydema en aan de Eerw. Fra ters Antönius Verhees en Michaël Lomans van de orde der Cisterciensers van de strenge observantie. Hierdoor deelen wij mede, dat alle betalende abonné's gratis tegen on gelukken verzekerd zijn op de onder staande voorwaarden De ingeschreven geabon.ieerde op de „Nieuwe Haarl. Courant" is, zoolang eijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de directie van de „Nieuwe Haarl. Courant" de ver zekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, op de volgende oorwaarden: Artikel 1. Als verzekerden worden beschouwd alle betalende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers van de „Nieuwe Haarl. Courant" zijn ingeschreven b. tusschen 18 en 60 jaar zijn c. niet lijden aan ziekten of ge breken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergroof en, en vol komen het gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder het ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en re'chtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, on afhankelijk van zijn eigen wil over komen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van bui ten af toegebracht geweld werd ver oorzaakt, met het gevolg hierna in Art. 3. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen 3000 gulden, indien net ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden; de eenige en recht streeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den ver zekerde, waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen hetzij beide voeten ot beide handen dan wel één voet en één hand, boven den eoJnej «f deo oaIs. ot apfceisteüwv §?izl5? ?vef,ies uit beide oogen (tota e blindheid), een en ander binnen tien S5S»na den datum van het ongeval. guides indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht- streeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeluk. 250 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht- streeksche oorzaak is van de ampu tatie van één hand of één voet boven een pols of enkel, of van het onher stelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den da- turn van het ongeval. Kulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht- streeksche oorzaak Is van de ampu tatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht- streeksche oorzaak is van de ampu tatie van alle leden van een wijs vinger, binnen tien dagen na den da tum van het ongeval; 40 gu den indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht- streeksche oorzaak is van de am putatie van alle leden van een an dere vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 50 gulden, indien het ongeluk (val- iend' binnen de grenzen van deze voorwaarden' de eenige en recht streeksche oorzaak is van de breuk ean een boven en of onderarm ot van de breuk van een boven- en/of onder been. terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6 krachtens deze verzekering alle uit keeringen op het hoofd van één per- sooa verzfjJksrd ea om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan 3000 gulden kunnen bedragen. Onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats .rijpen van een on geluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder oepaling, dat net verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aan- merking komt bij uitkeering. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand ten gevolge, dan gaat de volle te ver leenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verliet van de jeheele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op mêer dan ééne uitkeering, met dien verstande, dat indien hetselfde ongeval zoowel breuk air verlies van een boven- of onderarm of been ten- gev lge heeft, de Jtkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van over lijden geschiedt aan de echt ;enoote, of >ij ontsteltenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oo„en geschie den aan den abonné zeiven. tn geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak :n he' gevolg daarva bewezen zijn ten genoege der Directie van de „Nieuwe Haarl Courant". Artikel 5. De voorwaa den verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of brc k van ledematen direct of mdirect, veioorzaakt a. door een ge ziekte kwaal ot voorbeschiktheid van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie ot door uitputting als gevolg daar van (tenzij die operatie nood: kelijk was wegens het letsel, waartegen verzekerd is) c. door een bevalling, ook al moent de dood eroorzaakt zijn door een ongeluk d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk oni zorg voor zichzelvin te dragen e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of ae geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was f. in duel, of gedurende de voor bereiding tot of deelneming aan wed- str den, of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, of bij baden, zwemmen of wielrijden g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoo van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten Deze voorwaarden verzekeren ech ter wel tegen gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging of wel bij poging tot redding van per sonen, or tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht bege ven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vredej of indien hij zich in krijgsdien t te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van de „Nieuwe Haarl. Courant" te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen of de Directie van de „Nieuwe Haarl, Cou rant' de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen of krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukke ijk uitgesloten all - n die zich met de bereiding het verwe ken ot pro'l nemingen met buskruit, schietkatoen nitroglycerine, dynamiet, ,iaphta acetyleengas of andere licht ontplof bare stoffen bezig houden oi daarbij dejbewust tegenwoordig zijis Evenminge dt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zcevisschers, zeevarenden- en pér- soneel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van lede maten wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan d n wal plaats had. Indien de jevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waar in de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling be taald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen ad viseur van de „Nieuwe Haarl. Cou rant" zou hebben moeten zijn uitge keerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met be trekking ot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een on geluk overkomt moeten in alle ge vallen alle bijzonderheden daarom trent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk ge meld worden aan de directie vau de „Nieuwe Haarl. Courant", Nassau- lann 49 en indien zoodanige ken nisgeving niet binnen 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zullen geene gelden betaald worden. Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van hef over lijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van h t on geluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het on- ,eluk moe' de timp van een bevoegd geneeskundige worden ngeroepen en de verzekerde I? gehouden onder ge necskundigc behandeling te blijven en de voorschriften van den genees heer onafgebroken op te volgen, tot dat hij voltogen hersteld is In ieder geval moet den geneesheer van de „Nieuwe Haarl. Courant" toe gestaan worden den verwonde te on derzoeken wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de „Nieuwe Haarl Courant" heeft eveneens vrijheid om zoodanige ge nees- en heelkundige behandeling te verstrekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, ge geven moeten worden Ingeval van eenig ongeluk met do - delijken afloop moet hiervan aan de Directie van de „Nieuwe Haarl. Cou rant" te Haarlem, schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zai zijn geworden. Het niet nakomen van een f meerdere der n dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden ve - lorjn doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behan- delenden geneesheer ingevulde aan- vrage-formulier tot uitkeering. en in geval van overlijden van de doodacte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vor dering. De overgelegde stukken blij ven het eigendom van de Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengenc. die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zuden betaalbaar zijn ten kantore van de „Nieuwe Haarl Courant" slechts na on vangst van eene door den recht hebbende geteekende quitantie en tegen overlegging cier laatste uitge reikte abonnementsquitantie. Van geen som d:e vjrschuidtgd s za inte est betaald worden, ook niet In gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou ijn terwijl de aansprakelijkheid voor uit betaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat het is toegestaan geworden, is ingevoiderd. Artlkei 7. Alle geschillen uit deze voorwaar den voortvloeiende, zuilen beslist worden door drie scheidslieden, Ne derlanders, bij onverdeelde euze door partijen te benoemen. Bij weige« ring of bij gebreke van overeenstem ming geschiedt de benoeming de» drie scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak de» scheidslieden onderworpen ais aan ee» vonnis in het hoogste ressort en zul len elk haar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der Jr-heidslieden. Artikel 8. Het ontvangbewijs van den ver zekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal in ieder geval vol ledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op de vaststelhng der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van de „Nieavve Haarl. Courant" te Haarlem. Artikel 9. De Directie van de „Nieuwe Haarl. Courant zal ten allen tijde't recht heb ben deze verzekering te doen eindi gen of wijzigingen daarin aan te bren gen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aankondiging in de „Nieuwe Haarl. Courant" of hare bijlage van kracht zal worden. Art. 10. In geen enkel geval zal vooreenzelfde ongeluk'n geabonneerde op de „Nieu we Haarl, Courant", die tevens ge abonneerd mocht zijn op een andere uitgaveder Vennootschapdie de „Nieu we Haarl Courant" uitgeeft, op mee» dan één uitkeorin van deze Vennoot schap kunnen aanspraak maken. Men wordt beleefd verzocht dit blad te bewaren n de voorwaarde» goed door te lezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13