Brieven uit Duitschland, arch: AvW) De voorlooper van de Fiets Puzzle uit het jaar 1794. Een zeldzame plaat van Columbus' ontdekkingsreis naar Amerika. Het Eerste Lustrum van de R.K. Harmonievereeniging ..Euphonia" te Overveen. Een puzzle van het jaar 1794. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blac. Dinsdag 16 November 1926 Fob itched July 1&. t Zoek de portretten van de Generalen; Keilerman; Custine,' Petion; Danton; Thouret; Barnave; Robertspiere; Dumourier; La Fayette, en Marat, De werkzaamheden aan de Amsterdamsche trekvaart bij Halfweg ter verbreeding van 4cn rijksweg AmsterdamHaarlem, Moge de Vereeniging nog vele jaren blij ven vooruit gaan in hetzelfde tempo en op dezelfde bereidwillige wijze als voorheen. Dan zijn wij er niet bang voor, dat het „Eu- pbonia" nooit aan belangstelling van de zijde van het publiek zal ontbreken.^ Intusschen vernemen wij, dat de Veree niging tot stijving der kas een loterij heeit georganiseerd, waarvoor door den Burge meester toestemming is verleend. Voorts dat er Zondag van 3 tot 4 uur receptie zul wezen in de gymnastiekzaal van do St, Aloysiusschool aan het Zandvoorterpad en dat er des avonds voor de leden met hunne dames en verdere genoodigden, een feest avond wordt gehouden in liet gebouw „St. Bavo" te Haarlem. In de laatste gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlemmerliede kwam aan de orde een voorstel van het raadslid, den heer Stokman, beoogende, dat het voor taan verboden zou zijn, dat auto's op den Rijksstraatweg een stilstaande tram passeeren, wanneer passagiers in- of uitstappen. Dat voorstel werd echter verworpen. Hoe noodig evenwel een voorziening in dat opzicht is, toont bovenstaande foto, die door onzen fotograaf naar het leven genomen werd, dus niet geënsceneerd. Duidelijk komt daarop uit, aan hoevele gevaren de in- en uitstappende passagiers op der. Rijksstraatweg HaarlemAmsterdam zijn blootgesteld en hoe ze geheel aan de goedwilligheid van den automobilist zijn overgelaten. DE NIEUWE R.-K. KERK. Het terrein^ waar de nieuwe R.-K. Kerk zal verrijzen, enl waarvan wij een foto afdrukken, is twee H. A. groot. Allé gebouwen, die bij de kerk behooren, zullen hier gebouwd worden, dus behalve de kerk en de pastorie, de kosters woning, stalling voor auto's, wagens en rijwielen, patronaat en vereenigingsgebouw, terwijl uitbreiding van de bestaande R.-K, school eveneens is geprojecteerd. Tevens zijn er terreinen beschikbaar, bestemd voor woningbouw. Pastorie kosterswoning en berg plaats zullen tegelijk met de kerk gebouwd worden, de andere gebouwen op lateren datum. Het kerkplein, dat aan kerk, pastorie, kosterswoning en bergplaats grenst, staat in open verbinding met de bergplaats, zoodat bij begrafenissen de geestelijkheid vanuit de kerk het kerkhof kan bereiken, terwijl aldus eveneens de gelegenheid is gemaakt, processie's buiten de kerk te houden. Straten zijn geprojecteerd, deels reeds bestaand, die uit de richting Osdorp en de Ringvaart naar het Kerkplein voeren. Over enkele kleinigheden, de situatie en den bouw betreffende, wordt nog met Ged, Staten onderhandeld. In 1819 werden de voorloopers van de hedendaagsche fietsen uitgevonden. Het waren de zoogenaamde loopraden. De eer ste werd in het einde van 1818 te Londen geconstrueerd, en al dadelijk waren toen- tijds de teekenaars er bij met hun teekenin- gen den spot te drijven met het nieuwe ver voermiddel. Van onbekende hand verscheen de teekening 1, met als onderschrift: „Lady Goudbeslag maakt haar ochtendwandeling." Ook George Cruikshank liet zich niet on betuigd en publiceerde teekening 2, met als als onderschrift: „Ieder mensch een hem pas send vehikel." Ten slotte geeft teekening 3 een tweede stadium van de fiets weer, namelijk een tricycle; deze werd op mechanische wijze voortbewogen, namelijk op bijna dezelfde wijze als heden ten dage nog de ziekenfiet- sen worden voortbewogen, door hefboom beweging. Zoek de portretten van de Keizerin van Rusland, den Keizer van Duitschland, De Koning en Koningin van Engeland, De Koning en Koningin van Frankrijk en de Koning van Poland. einden, bij feestelijke gelegenheden, op Ko ninginnedag enz. enz. Tienmaal bracht zij een serenade bij ver schillende Jubilea's, terwijl zij 29 maal een concert gaf. Driemaal nam zij deel aan een Festival. Overziet men dezen staat van werkzaamheden, dan is het zeer verklaar baar dat „Euphonia" bij iedereen gezien is en hoog aangeschreven staat. Dit is dan ook reeds meerdere malen op ondubbelzinnige wijze gebleken. Vooreerst werd haar door de burgerij een prachtig vaandel geschon ken, wat op den vaandelwedstrijd, bij het gehouden concours te Bloemendaal den eer sten prijs verwierf. Vervolgens kwam zij door tusschenkomst van eenige vereerders in het bezit van niet minder dan vier Saxo phones, terwijl anderen haar verleden jaar weer in het bezit stelden van een stel mooie uniformpetten. Ziedaar hoe Overveen en omgeving het werk van hare Muziekvereeniging weet te waardeeren. Het zijn niet in het minst de heeren Bijvoet, Rohling, Terlingen, van Schooten en van Kessel, welke zich voor de Vereeniging zeer verdienstelijk hebben gemaakt, waarvoor laatstgenoemde dan ook vermijdelijk nieuwe uitgaven. Vooral dit laatste baart zorgen. Het oprichten en in standhouden van een goede muziekvereeni ging kost groote financieele offers. Een idee hiervan krijgt men, :ils men nagaat dat voor de 22 leden welke men bij de oprich ting telde, voor 1200 aan instrumenten moest worden aangeschaft. Thans telt de vereeniging 40 leden. Men zetelt in de eer ste afdeeling, wat grootere eischen stelt. Men kan dus nagaan wat dit alles kost. Dit is door de wekelijksche contributie van menschen, die allen tot den werkmansstand behooren, niet te bekostigen. Vandaar, wil de Vereeniging op het peil blijven en met haar tijd meegaan, moet zij in den vorm van donaties enz. enz., worden gesteund. Zij verdient dien rteun ten volle en haar eerste lustrum fs daartoe een gereede aan leiding. Wij twijfelen er niet aan, cf de dag van 21 November a,s. zal voor de zoo sympa thieke Muziekvereeniging niet onopgemerkt voorbij gaan. Het programma voor de feestelijkheden Is reeds in voorbereiding. DE VERBREEDING VAN DEN WEG. Om den straatweg nabij de R.-K. Kerk te ver- breeden, was het noodig de sporen der E. S. M. Noordelijk te verleggen, waartoe het weer noodzakelijk bleek een gedeelte van de trekvaart te dempen. Wegens de gesteld heid van den grond ter plaatse, die sterk verzakt, heeft men het te dempen gedeelte eerst uitgebaggerd en daarna met zand gevuld, terwijl de vaart bij den Zuidelijken oever is uitgediept. De kleine spoorbrug bij de R.-K. pastorie en de duiker, die de trekvaart met Rijnland s boezem onderhoudt, worden vernieuwd en verbreed. Over een lengte van 2.40 M. aldus de weg verbreed. Zoolang de oude R.-K. Kerk bestaat, rijdt de E. S. M. in de richting Haarlem achter de kerk en in de richting Amsterdam vóór de kerk, zooals tot nog toe gebeurt. In de toekomst echter, als de kerk zal zijn afge broken, zullen de sporen in beide richtingen verlegd worden, zoodat zij in de as van ten het stadsgebied, beschikt Berlijn over een woudbezit van bijna 200 K.M.2 Een beeld van de leeftijdsverhoudingen ■der 4 millioen geeft het volgend staatje: 40.000 beneden het jaar, 190.000 van 1 tot 6 jaar, 500.000 in den schoolplichtigen leef tijd van 6 tot 14 jaar, 2,9 millioen van 14 tot 70 jaar en 180.000 boven de 70 jaar. Meer dan de helft dus meer dan 2 mil lioen is in vaste beroepen werkzaam, waarvan 50 procent bij de industrie, 25 pet. bij handel en verkeer 8 pet. in openbaren dienst en vrije beroepen. In de groote ge controleerde bedrijven dus buiten de kleine en handwerksbedrijven waren 580.000 arbeiders werkzaam, waaronder 190.000 vrouwen en 30.000 knapen in den leeftijd van 14 tot 16 jaar. Het aandeel der vrouwen in de bevolking is overwegend, 120 vrouwen tegen 100 man nen, een verschijnsel dat in de meeste groo te steden valt waar te nemen. Aan woningen telt Berlijn er 1.300.000, waarvan de huurwaarde op 800 millioen Mark wordt geschat. In de laatste jaren vóór den oorlog ontstonden jaarlijks 30.000 woningen, in de jaren 19191922 niet meer den 30.500 of ongeveer 7600 per jaar, wat in 1923 nog terugliep tot 5000. Sedert is er herleving in de bouwerijgekomen en in alle stadsdeelen ziet men nieuwe wijken verrij zen. Vóór anderhalf jaar zag ik nog een troostelooze vlakte met puinhoopen en hier en daar houten noodwoningen waar nu een mooie wijk is met aardige huizen, park en fontein en kinderspeelplaats met betonnen bassin, waarin de kinderen zomers pootje baden. Tien duizend menschen zijn hier ge huisvest! Toch overtreft het aantal woning zoekenden nog de 200.000. Een 4 millioen-bevolking stelt hooge ei schen aan het spoorwegverkeer. Alleen het stadsgebied telt 113 stations voor het per sonenverkeer en 56 stations voor het goe- Verleden jaar werden geslacht 160.000 koeien, 182.000 kalveren. 520.000 varkens, 275.000 schapen. Hierbij komen nog de van buiten ingevoerde vleeschwaren, als rook- vleesch, ham, bevroren vleesch en een worst, die met gemak den aardbol kan om spannen. Het kolenverbruik bedroeg 7 millioen ton. Dagelijks moeten voor de verzorging van Berlijn worden aangevoerd 25 kolentreinen, elk van 40 volbeladen wagons. Een leger van 14.000 politie-agenten houdt dag en nacht over alles een wakend oog. Verdere becijfering zou al te dor worden. Al is het materiaal nog lang niet uitgeput, de genoemde getallen geven een begrip van al den arbeid, die voortdurend met groote zorg moet worden verricht voor het welzijn eener grootsteedsche samenleving. Op 21 November a.s viert „Euphonia" te Overveen haar eerste Lustrum. En waarlijk niet zonder reden. Wanneer wij zien hoe „Euphonia" in de vijf jaar van haar bestaan populair is geworden bij de ingezetenen van Bloemendaal en daarbuiten, dan heeft zij dat in de eerste plaats te danken aan haar goede en bekwame leiding, in den persoon van haren Directeur, den heer Lefeber. Op bij uitstek kalme wijze, heeft deze in die jaren zijn muzikanten gedirigeerd en ter overwinning gevoerd. Aan deze is het dan ook vooral ie danken dat de Vereeniging ge komen is op het peil, waarop zij thans staat. de thans bestaande kerk liggen. Deze werken worden uitgevoerd door de N.V, Aanneming Mij. v. h. Zanen Verstoep te Gouda. Over de brug, bij de suikerfabriek, worden de rails der electrische tram eveneens verlegd, zoodat ook daar de verkeersweg aanzienlijk verbreed zal worden. Binnenkort zal het gedeelte van den Straatweg HalfwegLiede- brug geasphalteerd en de Liedebrug verbeterd worden. D. E.S.M., die nu aan weerszijden van den weg rijdt, Zal dan haar baan in beide richtingen aan den Noordelijken kant van den weg leggen, zoodat de geheele weg vrij zal zijn voor het verkeer. Bij het staation van Halfweg worden de sporen der E. S. M. verlegd, om een gedeelte van den weg voor het verkeer vrij te maken, ACHTER DE COULISSEN EENER WERELDSTAD. Berlijn, 10 November 1926. Een begrip van den enormen arbeid, die noodig is, om een gemeente-wezen als het Berlijnsche in gang en in orde te houden, kunnen alleen de nuchtere cijfers geven. ,Wel nuchter en dor op zich zelf, maar, be schouwd in verband met al de zorg, de moeite en de prestaties aan hoofd- en han denarbeid, die ze in zich bevatten, toch wel interessant. Het tegenwoordige Berlijn dankt zijn ont staan aan een wet van 27 April 1920, waar door 8 stad-gemeenten, 39 land-gemeenten en 27 districten tot één gemeentewezen werden samengevoegd De nieuwe stad na New-York en Londen de derde der groote wereldsteden, omvat een gebied van 880 vierk. kilometer met rond 4 millioen inwoners of ongeveer een tiende der ge heele Pruisische bevolking. Bij een bebouw de vlakte van 200 K.M.2, beslaan straten, pleinen en parken een gezamenlijke opper vlakte van 326 K.M.2, terwijl 325 K.M.2 braakliggend land voor toekomstige bebou wing in aanmerking komt. Behalve uitge strekte landerijen en bevloeiingsvelden bui- derenvervoer. De lengte van het stedelijk spoorwegnet is ongeveer 2500 kilometer. Door de stadstreinen alleen dus niet met inbegrip van ondergrondbaan, tram en om nibus worden dagelijks 2/4 milloen men schen vervoerd. De lijn Schlesischer BahnhofJannowitz- brücke o.a. wordt dagelijks door 348 treinen bereden. Aan straten telt Berlijn er 6600 met een lengte van 2500 kilometer en 22 mil lioen vierkante meter bestrate oppervlakte. De gasverzorging geschiedt door vier on dernemingen, die jaarlijks 580 millioen kub. meter gas produceeren. De vier ondernemingen, die Berlijn met electrischen stroom verzorgen, verwekten verleden jaar zelf 250 millioen kilowatturen en betrokken van elders nog 350 millioen kilowatturen. De gemeentelijke waterwerken verzorgden 65.000 perceelen met 120 mil lioen kub. meter water. Geweldige hoeveelheden levensmiddelen verslindt het „inwendige Berlijn". Jaarlijks verbruikt het 1 millioen ton duizend mil lioen kilogram graan voor brood, drie millioen ton aardappelen, dat is ongeveer 10 millioen kilogram aardappelen per dag. Verder dagelijks 400.000 K.G. suiker, 300.000 K.G. zout, 40.000 K.G. rijst enz. enz. Dit blijkt wel uit het aantal bekroningen welke de Vereeniging ten deel vielen. Er werden door haar niet minder dan 7 eerste, 2 tweede en 3 derde prijzen behaald, waar onder 1 eerste en 1 derde prijs in den Eere wedstrijd. Haar populairiteit heeft „Euphonia" voorts te danken, omdat zij uit den R.K. Volksbond is voortgekomen, waarvan zij heden nog een onderafdeeling vormt. In dit milieu vond zij reeds dadelijk een groot aantal aanhan gers en vrienden. Maar bovendien wordt ze gewaardeerd, omdat zij altijd bereid was om voor allerhande doeleinden hare mede werking te verleenen. Wat dit zeggen wil, blijkt wel hieruit, dat zij 36 maal hare me dewerking verleende voor liefdadige doel- benoemd werd tot Eere-veorzitter, terwijl de andere heeren benoemd werden tot eere-Ieden. Ook de gemeente Bloemendaal wist het werk van „Euphonia" te exploiteeren en te waardeeren. door haar des zomers in de muziektent in het Bloemendaalsche bosch eenige concerten te laten geven, waarvoor de gemeenteraad haar een jaarlijksch sub sidie toekende van 250. Éen zeer sym pathieke daad, waardoor „de kunst voor en door het volk" wordt bevorderd, wat door het publiek zeer wordt gewaardeerd. Met haar laatste prestaties op het Na tionaal Concours te Spaarndam is „Eupho nia" gekomen in de eerste afdeeling. Dit vereischt van haar nieuwe studie en on-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14