Gemengd Nieuws. -W Sato ptt fJIaxz. yt* heet. 4 BINNENLANDSCH NIEUWS. 'Na kon de jeagd zelf vlieg machines bouwen. £en aardig idee der K. L. M.-directie. De Drentsche turf Turf naar Engeland. HET SPOORWEGONGELUK BD DE VINK. VERKEER EN POSTERIJEN. De uitkomsten der Nederl. Spoorwegen. "Een zeldzaam geschrift. $Hg ï»am ^Lacbzst&t^tnl O - - -p e 6a e/ay ft*C" u,^é, 4. UIT HET Het interview van de Matin met maarschalk Foch. Het aftreden van Francqui. Het Catalaansche complot. De stemming in de districten over de regeeringsvoorstellen. De ongeregeldheden in Ierland. Graaf Teleki. De reis der Koningin. Een lage öplichterstruk. Een hofje voor oude vrouwen in verdrukking. Een kleine oorzaak met groot gevolg. Vreeselijke daad van een waanzinnige. De onthulling van het stand beeld van Leopold II. FINANCIËN. Kerkelijke leening. Het Fransche s.s. „Perdreau" verloren. Geheime distilleerderijen. Aanslag door en vrouw. MET EEN DOLKMES GESTOKEN. Auto-botsing. Door een gedienstige buurvrouw bestolen. Een gevaarlijk stel kameraden. Gasvergiftiging. Een rare zoon Negen maanden een lijk in huis. „Om heur Fransch goed te Ieeren." Noodlottige gevolgen van een grap. Autobus verbrand. te Leiden? Tusschen de buffers gedood. Wie op Woensdag- of Zaterdagmiddagen Schiphol bezoekt, zal getroffen worden door het groote getal kinderen, dat zich voor den ingang van het vliegveld ophoudt, om toch vooral niets te missen van hetgeen aan de toestellen wordt gedaan, alvorens ze het luchtruim kiezen. Deze belangstelling van de jeugd heeft ook de aandacht getrokken van de directie der Koninklijke Luchtvaart M. Wat de direc tie thans gedaan heeft? Zij heeft voor de jeugd een model van ccn vliegtuig in den handel gebracht, dat door de jonge kunstenaar zelf in elkaar kan worden gezet.. Het model, dat momenteel in de étalage van het K. L. M.-gebouw op het Leidsche- plein is tentoongesteld, kan vervaardigd worden uit een bouwprent, verschenen bij de firma Dieperink Co., te Amsterdam. Het stelt voor een groot twee-motorig pasagiersvliegtuig van de nieuwste construc tie. Evenals zulks bij een echt vliegtuig het geval is, zijn in den vleugel een werkelijke dwarsligger en een dwarsrip aangebracht; de romp is van spanten voorzien. Ook in de stuurvlakken liggen versterkingen. Het gevolg is, dat hoewel het papier is, het vliegtuig toch zoo sterk is, dat menig stootje kan verdragen. De romp is 42 c.M. lang; de vleugel heeft een spanwijdte van 60 c.M. En misschien weten de jongens het nog niet, maar Fokker, de bekende vliegtuig constructeur, is in zijn jeugd ook met bouwplaten be gonnen. Tegemoetkoming in de kanaalrechten gehandhaafd. Naar de Tel. vèrneemt, zal over f927 niet meer de bijslag van 25 cent per kub. meter Drentsche fabrieksturf worden toe gekend. Ten aanzien van de kanaalrechten, zou de tegemoetkoming van 5 cent per kub. meter bly gehandhaafd. Naar wij vernemen wordt uit de Noord- Hollandsche veenderijen turf naar Engeland geëxporteerd. Er zijn reeds ladingen ver zonden naar Huil, Londen en Towey. Tegenstrijdige mededcelingen. Het onderzoek gesloten. r Als gevolg van de Zaterdagmiddag 3oor den beer Tapke Lokenberg uit Haar.em bij het getuigenverhoor in zake de treinont sporing bij De Vink voor de commissie- Kraus afgelegde verklaring, dat hij op de baan, waar het ongeluk plaats had, bij de rails een korte laschplaat had gevonden, waarvan de koppen der bouten waren stuk geslagen en bui-en de rails gevonden en wel een laschplaat, zooals overigens ner gens in het spoor werd gebezigd, heeft de heer Lokenberg, op verzoek van de com missie, zijn verklaring Maandagmiddag ten aanhoore van den Rijksinspecteur der Spoorwegeii Ir. Loraan en den ingenieur van den weg, Ir. Panthaleon Baron van £ck herhaald. Get. zegt, beide deelen van de laschplaat tusschen den derden en vierden wagen van achteren te .hebben gevonden. Er zaten vier boutgaten in, 'doch slechts drie bouten waarvan, zóoals gezegd, de koppen waren .weggeslagen. Ir. Van Eek merkt op, dat het beschreven type laschplaat slechts in zeer bepaalde gevallen wordt gebruikt. Spr. heeft een dergelijke laschplaat ter plaatse niet aan getroffen. De heer Lokenberg concludeert uit den stoot, dien getuigen gevoeld hebben, die in de voorste wagons zaten, dat die stoot waarschijnlijk door de aanraking van de lo. comotief met genoemde laschplaat zou zijn veroorzaakt. De heer Verhoop, (lid van de commissie Van onderzoek) heeft ter plaatse geen aan wijzing gevonden, volgens welke de loco motief met eenig voorwerp op de rails in aanraking zou kunnen zijn geweest. De laschplaten en bouten zijn ter plaatse door spr. zelf gecontroleerd, doch dezen waren normaal. Ir. Van Eek wijst er nog op, dat op dit .baanvak alleen de lange laschplaten wor den gebruikt, welke van uitsnijdingen op het platte zijstuk zijn voorzien, die dienen om het opkruipen van de rails te voorko men. De heer Lokenberg herhaalt op verzoek van Prof. Meyers zijn bevinding, dat de laschplaat nabij dc rails werd aangetroffen en dat in een van de beide helften drie bouten zaten, waarvan de koppen waren afgerukt. Ir. Van Eek licht toe, dat het afrukken van een laschplaat kan zijn veroorzaakt, door buitengewoon krachtig remmen, als gevolg van de ontsporing. De opzichter van den weg Berghuys, hierna gehoord, acht het uitgesloten dat 'n laschplaat als de door den heer Lokenberg gevondene, in het spoor zou zijn gebruikt. Naar zijn overtuiging mankeerde er aan de laschplaten onder den bewusten wagon niets. De waarnemend ploegbaas Lamme zegt eveneens, dat de laschplaat als de door den heer Lokenberg bedoelde, hier niet kan zijn gebruikt. Indien de aangewezen laschp aat ware gebruikt, dan zou hij haar wel ontdekt hebben. De voorzitter vraagt of, indien een lasch plaat op de lijn zou zijn stuikgeraakt, een laschplaat als de door den heer Lokenberg gevondene ter vervanging zou kunnen zijn gebruikt. Get. Lamme: „Niet zulk een. Wel zou een ander soort gebmikt kunnen worden." Get. Lokenberg: „Een van de laschplaat- he'ften zat nog aan het einde met een ver bogen bout aan den binnenkant van de rails verbonden." De voorzitter vraagt nog, of eenig onder deel van den trein overeenkomst met die bovenbedoelde laschplaat vertoond. De heer Verhoop: „Het sluitstuk van de vork van het tenderdraagraam." De heer Lokenberg wijst er nogmaals op, dat een bout nog een verbinding tusschen rail en laschplaat vertoonde. Nog vraagt de heer Togni (oud-assistent opzichter) of bij het vernieuwen van de spocstaven een even groot aantal is inge, voefd als er was. De vraag wordt bevestigend beantwoord, door den heer Berghuys, die zegt, dat er 18 spoorstaven zijn ingebracht. Hiermede is te vier uur het onderzoek afg» oopen, waarna de voorzitter de zit ting gesloten verklaart. De definitieve ontvangsten over de maan den Januari tot en met Juli 1926 bedragen 94.887.913.67, of 2.426.044.66 meer dan over hetzelfde tijdvak in I925t >J I koers van 99J£ ten kantore ran De Spaar- me der obligaties. Ten einde aan de talrijke I «onanlr fa I-Teer1n«*i nn linimm-lll, a a ai«1.1 -...- 1_ 1 I t u '^*5 /is# De laatste brief door Charles Dickens ge- J J-fTï7"S/fl hreven, één dag voor zijn dood. (Facsimile schreven van het origineel in het British Museum). Charles Dickens, gewone handteekening: In het intervieuw, dat maarschalk Foch ter gelegenheid van den wapenstilslandsdag met de „Martin" gehad heeft, heeft de maarschalk ook gesproken over de dagen van November 1914, toen hij volgens zijn verklaring belet heeft hij was toennog nagedachtenis van koning Leopold II, welke Maandagmiddag te Brussel plaats vond, is een herdenking van den slag aan den 'User voorafgegaan. Voor het paleis des konings was een tribune opgesteld, Waarlangs de 48 vlaggen der ontbonden regimenten waren geschaard. Een detachement grenadiers met muziek bewees de eer. In de tribune namen de Koning en de leden van zijn Militaire eenvoudig generaal, da.t de geallieerden ^Huis plaats, omringd door de meeste gene den User prijsgaven. Hij zou dit gedaan heb- raals, die aan den User het bevel hebben ben gekregen door den raad te geven aan gevoerd. Naast de regimentsvlaggen stonden French en aan den koning der Belgen, delegaties van de weduwen en weezen der Albert, om de linie bezet te houden, hoewel gesneuvelden en van oud-strijders, beiden bun troepen wilden terugtrekken. Naar thans wordt gemeld heeft koning Albert een brief gericht aan maarschalk Foch, waarin hij zegt, dat uit het artikel van de „Matin" zou volgen dat de kening in November 1914 het voornemen zou hebben gehad het terugtrekken van het leger te gelasten als Foch niet te juister tijd tus- schenbeide gekomen waS De koning kan, aldus de brief aan den maarschalk, voor de ëer van het leger niet toelaten dat een der gelijke interpretatie van de gebeurtenissen wordt verspreid en herinnert er aan dat toen hij op 16 October bet eerste bezoek van Foch kreeg, het Belgische leger reeds sedert drie dagen de proclamatie van den koning kende, waarin gezegd werd det degenen, die het woord „terugtocht" zou uitspreken, als verrader des vaderlands moest worden beschouwd. Het leger had al den vorigen dag order gekregen de IJserlinie lot eiken prijs vast te houden. Tijdens den geheelen duur van den slag werd geen enkel bevel tot terugtrekken ge geven. Inderdaad hadden op 26 October de zeer kritieke omstandigheden, waarin de troepen verkeerden, er den chef van den grooten staf toe gebracht een terugtrékken opeen meer achterwaarts gelegen stelling te overwegen, maar het is den maarschalk niet onbekend (aldus koning Albert) dat dit plan niet de goedkeuring van den koning verwierf en dat deze zich bleef verzetten tegen het in overweging nemen er van. Dit alles had overigens plaats in October en niet in November. Wat het geschreven stuk betreft met raadgevingen, dat Foch voor den koning had achtergelaten (volgens Foch 'n inderhaast geschreven stuk met de woor den „On restera sur place.... on défendra les lignes qu'on tient", waarvan een exem plaar voor koning Albert en een voor French bestemd was) zegt de koning zich in het geheel niet te herinneren het te hebben ontvangen. De koning voegt er bij dat hij weet wat de zaak der geallieerden verschuldigd is aan de energie van den maarschalk en dat het aandringen van Foch bij Joffre het zenden der zoo noodige hulp bespoedigde. Hij acht zich verplicht opnieuw uiting te geven aan de dankbaarheid, welke „ons allen" bezielt voor de zoo kostbare hulp van den maar schalk bij die gelegenheid en zegt dan: Maar gij, maarschalk van Frankrijk, de verpersoonlijking van de ridderdeugden eener nobele natie, gij zult zeker begrijpen dat het mijn plicht is den welverdienden goeden naam ongerept te handhaven van mijn officieren en soldaten aan wier dap perheid en vasthoudendheid in laatste instantie de gelukkige afloop van den slag aan den IJser te danken is. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den ministerraad beeft Francqui, na nog uitvoerig verslag te hebben uitge bracht over den toestand van de schatkist afscheid van zijn collega's genomen. Hem werd, als betuiging van den dank der regeering, het grootlint der Leopolds orde verleend. Het besluit tot aanvaarding van het ontslag verschijnt heden, Dinsdag, in het Staatsblad. Tevens verschijnt een besluit, waarbij het ontslag van Arnold als administrateur vap koloniën wordt aan vaard, terwijl tot zijn opvolger wordt be noemd het liberale Antwerpsche Kamer lid Peeber, Jaspar treedt in de plaats van Francqui als voorzitter van het schatkist comité op. nebank te Haarlem en Beverwijk en o.m. ten kantore van Van Cooh Van Wayen- burg, Effectenkantoor v./h. B. J. V. van Hees, Schretlen Co., J. Westerwoudt Co. te Amsterdam. De storting moet geschieden op den 1 December 4926 tegen in ontvangstna- a an vragen tot opneming als novice te kunnen voldoen, heeft de Congregatie moeten beslui ten een geheel nieuw Moederhuis te bouwen Het bedrag der leening is minstens vijfmaal door aanwezige onroerende goederen ver zekerd. Na omtrent hun identiteit te zijn verhoord, I zijn de te Parijs aangekomen Catalaansche separatisten-achter slot en grendel gezet. In- tusschen konden zij zich met de journalisten onderhouden. Een van de voornaamste medestanders van kolonel Macia verklaarde dat de Cata lanen dc poging zouden hernieuwen en dat hun eenig doel was de schepping van een vrije Catalaansche republiek, die aan Frankrijks zijde een klein België zou vor men. Hij verzekerde dat zij nooit geld van de Sovjets hadden ontvangen en voegde er aan toe dat 'ondanks alles wat hen overkomt, zij voor Frankrijk vriendschap zullen blijven koesteren. Gisterenmiddag zijn twaalf Catalaansche samenzweerders uit Frankrijk gezet. Zij wer den door politiebeambten naar de Belgi sche grens 'geleid. Hun kameraden, die zich nog in arrest bevinden, zullen aan denzelfden maatregel worden onderworpen. Aan het station had geen enkele be tooging plaats. 1'. De regeeringsvoorstellen omtrent de be ëindiging der mijnwerkerss taking worden blijkens ontvangen berichten door het mee-' rendeel der districten aanvaard. Zij worden onderschreven door de mijnwerkersleiders in vele districten, o.a. in Zuid-Wales, War wickshire, Durham, Lancashire, Yorkshire en sommige gedeelten van Schotland. In de meeste districten zijn alleen de mijn werkers, die nog niet het werk hebben her vat, tot de stemming toegelaten. De centrale raad van Russische arbeiders organisaties heeft aan de Britsche mijnwer kers federatie opnieuw een bedrag van 650.000 roebel toegezonden. Gisteren is tot verschillende arrestaties overgegaan in verband met de invallen door gewapende benden in de kazernes der bur gerwacht in den Ierschen Vrijstaat. Er zouden zeven verschillende invallen zijn gedaan, welke alle even goed georgani seerd waren. Tot dusver is de aanleiding tot de invallen niet bekend. Graaf Teleki zegt de politiek vaarwel. Hij heeft een afscheidsrede gehouden en daarin o.m. gezegd, dat de valschemunteraffaire een zaak van weinig*belang was en'dat de Hon- gaarsche regeering verkeerd heef gedaan et zoo groot gewicht aan te hechten. Koningin Maria van Roemenië keert op il Dec. met, de „Majestic" naar Europa terug. Dezer dagen, zoo meldt het „D, v. N.-B.", stond op een namiddag voor het armzalig huisje van een oud manneke te Koewacht in .Zeeuwsch-Vlaanderen, nabij de Belgische grens, een chique auto stil. Een welgekleed heer werkte zich naar buiten en trad de armzalige woning binnen, waarin een be hoeftig echtpaar woonachtig is. De vrouw lag ziek te bed, de man vertoefde in de benedenkamer Dit echtpaar wordt reeds langen tijd door het armbestuur van Koewacht ondersteund. De heer meldde zich aan als een beroemd „geneeskundige" specialileit-oogmedicus. Hij nam uit zijn tasch eenige brillen en bood die den armen bewoner aan. En de bezoeker wist dusdanig te praten, dat dc bewoner er in toestemde om voor 27 gul den een grooten bril van dit heerschap te koopem Vijf en twintig gulden haalde de arme man direct uit de slaapkamer; de twee restende guldens kon hij echter niet' bij elkaar gescharreld krijgen. Het heerschap, dat den man had wijs gemaakt, dat hij binnen een paar maanden stekeblind zou zijn, indien, hij niet aan stonds van een zijner brillen gebruik maakte toonde zich voldaan met betaling der 25 gulden, welke oorspronkelijk waren be stemd en bewaard voor het voldoen der pacht van een stukje Jand, dat door den ouden man nog werd bewerkt. De bezoe ker voegde er nog aan toe: „binnen drie maanden kom ik terug het resultaat op nemen „Ga straks naar den pastoor en vertel hem, dat het noodzakelijk was, dat je aldus 25 gulden besteedde. Hij zal je dan wel tegemoet komen". En meteen verdween de man, sprong in zijn auto en reed weg. Nader beschouwd, bleek de bril niets an ders te zijn, dan een stofbril, welke door motorrijders enz. wordt gebruikt. Het schijnt verder, dat de oplichter spe ciaal Zeeuwsch-Vlaandcren tot zijn operatie gebied heeft gekozen,. Want ook elders is net individu werkzaam geweest, o.a. in de nabijheid van Philippine, waar hij tegen een groet bedrag een fleschje „oogwater" moet hebben van de hand gedaan. De oplichter „werkt" alleen bij alleen wonende menschen. ftisscben de twee oude grachten, dc Hooigracht en de Middelste gracht, ligt in Leiden het stille St. Annahofje. Naast dit Hofje staat het St. Elizabeth Ziekenhuis, dat juist clejer dagen belangrijk werd uit- gebreid. Een, groot woningcomplex ten Oos ten grenzend aan het hofje, werd daarvoor gesloopt. Het bestuur van het St. Elizabeth gesticht heeft pogingen aahgevyend om ook het hofje te koopen, maar daarvan wilden dc regenten niet weten. Nu werden andere woningen vlak langs de zijmuren van het hcf,e afgebroken. Met de rust der oudjes was het nu uit. Het was een heien en gra ven van den morgen tot den avond. Tot overmaat van ramp gingen' van sommigen der woningen de muren wegzakken de talken dreigden, naar beneden te storten. Jen slotte werd het raadzaam geacht de wtmngen tc ontruimen. Zeven vrouwtjes moesten reeds elders ondergebracht worden. Zondagavond heeft het zuidelijk deel van Vlissingen tijdelijk in het duister gezeten, doordat de electriciteitslevering was ge- M jiniLd ovf»8e deel der stad en ook te Middelburg, dat door dezelfde centrale wordt bediend, ontstond bij tusschenpoozcn een sterke vermindering van liet licht. Len»onderzoek bracht aan het licht, dat een rat deze storing veroorzaakte. Het beest was in een transformatorhuisje binnen gedrongen, maar had haar zwerftocht, door aanraking met denstroom van 3000 volt, met den dood moeten beklopen, waardoor storing was ontstaan. Maandagmiddag heeft de 51 jarige A. B te Lrfscheidenveen (Drente) getracht in een vlaag van waarzin zijn 76-jarige moeder met een mes te dooden. Na den aanslag heeft de dader zich door verdrinking van het leven beroofd. De toestand van het slachtoffer is ernstig, ben stuk van haar onderschedel werd afge slagen, terwijl zij ernstige verwondingen op liep. Bovendien is een stuk van haar rechterarm afgeslagen. De dader was overigens een oppassend man' maar ^en laatslen tijd was hij niet geheel toerekenbaar meer. Armoede schijnt hier de voornaamste oorzaak te zijn Ge weest. B Vanaf 15' November 1926 wordt de gele genheid tot inschrijving opengesteld op de uitgifte der tweede serie groot 250.000 no minaal der 6'A Eerste Hypothecaire Zes jarige Obligatieleening groot 500.000 no minaal ten laste van het klooster van de Eerwaarde Zusters Franciscanessen Frei- burg-Erlenbad te Obersasbach (Baden) in Aan de onthulling van het monument terstukken van 1000 en ƒ500, tegen den Het Fransche stoomschip Perdreau, dat Vrijdagavond in de Noorder Haaksgronden nabij Texel strandde, is reeds geheel onder de branding verdwenen. Het schip kan dan ook als verloren worden beschouwd. Alleen de masten steken nog boven het water uit. De lading van het schip bestaat uit sterke drank en niet, zooals oorspronkelijk, werd opgegeven, uit kolen. Op Texel spoelt een gedeelte van de lading aan. I Naar dc L„ Crt> meldt, hebben ambtenaren der directe belastingen een inval gedaan bij C. v, d, li., te Nieuwkoop, P# K. te Wilnis Qft A. M. te Zevenhoven. Veerschillende distilleertoestellen werden in beslag genomen, terwijl tegen de over treders proces-verbaal werd opgehaakt. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in een woning in de Zwijnenstraat te Rotterdam, een drama plaats gehad, waarbij een vrouw den man met wien zij samen leefde, zeer ernstig met een dolkraès beeft verwond. Naar hetgeen men tot nog #oe te weten is kunnen komen, heeft deze tragische gebeur tenis zich als volgt afgespeeld: De 36-jarige werkster M. F. v. d. T. die samenleeft met den 24-jarigen J. Rosheuvel, kwam te ongeveer een uur 's naclits in de woning in de Zwijnenstraat thuis. De man stond haar boven op te wachten en schold haar uit, daar zij volgens zijn meening veel eerder thuis had moeten zijn. Hij maakte zich daarbij driftig en pakte de vrouw bij haar hals, zoodat zij daar eenige blauwe plekken kreeg. Deze mishandeling was ech ter niet ernstig. Toen R. meende, dat hij de vrouw voldoende had laten merken, dat hij kwaad was, ging hij op een stoel zitten. De vrouw die door de behandeling buiten zich zelve was geraakt van kwaadheid,! rende op een kast toe en haalde daaruit een groot, betrekkelijk scherp dolkmes te voorschijn. Daarmee snelde zij op R. toe, die zich niet spoedig kon verweren en gaf hem een steek in zijn buik, zoodat een diepe, 2 c.M. breede wonde ontstond, waarbij de ingewanden ernstig werden gekwetst. Rosheuvel liep in zijn angst de trap af en de straat op, waar bij ineen zakte. Eeni ge burgers zagen hem daar en waarschuw den de politie en den Geneeskundigen Dienst. De man was hoewel hij hevig bloedde nog bij kennis en zeide tegen de agenten, toen zij hem ondervroegen: „Ik zeg niets". Hij werd ten spoedigste naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Daar de politie wist, dat hij met de vrouw in betrekking stond, ging zij het huis binnen en arresteerde de werkster. Deze ver klaarde niet precies te weten, hoe het ge beurd was, doch gestoken te hebben, omdat zij zich moest verdedigen. Maandag was dè toestand van R. zoo ern stig, dat hij niet kon worden verhoord. De vrouw is in verzekerde bewaring gesteld. Op den weg van Delft naar den Haag is Zondagnacht om half 12 bij de Hoornbrug een luxe auto uit den Haag aangereden door een autobus van de H. T. M. De luxe auto werd dwars over de electrische baan ge worpen. De bestuurder van den auto verzette er zich tegen, dat de auto door de Delftsche politie van de rails werd verwijderd; hij verlangde dat Maandagmorgen een photo- grafische opname van de situatie werd ge maakt, weshalve alle reizigers van de elec trische tram genoodzaakt waren hun reis te voet te vervolgen. Reeds herhaalde malen had de schoen maker J. Bakker, te Garderen (Geld.) geld vermist, van welke diefstallen een buur vrouw, zekere Brandje P., werd verdacht. Om eenige zekerheid hieromtrent te verkrij gen, had de handige schoenlapper geld ge merkt, dat door bedoelde buurvrouw bleek zijn uitgegeven, I och had dc goochemerd die ongetwijfeld detectieven-bloed in dc aderen heeft, zijns inziens nog geen bewijzen genoeg en rustte hij niet vóór buurvrouw op heeterdaad was betrapt. Om de kans hierop zoo groot mogelijk te doen zijn,, nad B. een gaatje in den zolder gemaakt, waardoor men juist de kast op „den heerd" in welk meubelstuk de schoenmaker zijn geld bewaarde, begluren kon. Daarop ver zocht Bakker zijn vrouw zich naar dem zolder te begeven en den bewaknigspost in te nemen. Vervolgens begaf hij zich naar bedoelde buurvrouw en vroeg haar even op het huis te willen passen, daar zijn vrouw afwezig was en hij zelf even een boodschap moest gaan doen. Behulpzaam als steeds, \Oideed Brandje gaarne aan dit verzoek, doch nauwelijks waande de buurvrouw zich alleen in huis of zij opende des schoen- maners kast en haalde er eenig geld uit, allés bcspionneerd door dc zich op den zolder bevindende vrouw B., die nu aan stonds haar bewakingspost verliet" en de buurvrouw op haar oneerlijkheid attent maakte. Eerst trachtte de op heeterdaad etrapte dievegge nog te ontkennen, doch weldra legde zij een volledige bekentenis af, on gaf toe zich herhaaldelijk aan buur- mans geld tc hebben vergrepen. Alles bij elkaar, aldus luidde haar verklaring, had zij ongeveer 39 weggenomen. Zooals van zelf spreekt, is proces-verbaal tegen de oneerlijke buurvrouw opgemaakt. Zaterdagavond ging de 22-jarige Holland- sche machinist J. T, S., die door een ver blijf in Amerika rfiet alles wat Engelsch spreekt^ vertrouwd" was geworden, met een vijftal stokers van het in de Rotter- damsche haven liggend stoomschip „Wall- send aan het passagieren op den Schie- damschen Dijk. Ze bezochten verscheidene café s en belandden tenslo-le in de Troca- cero-bar. Daar wi!den de vreemde zeelui de H-ollandsc'he bezoekers onthalen op eenige aardige trucs met kaarten. Dit ge schiedde, min of meer tot genoegen der andere café-bezoekers en omda't ze zulk een succes hadden, besloten zij nog meer van hun kundigheden te demonstreeren, Een hunner, een groot Australiër, zou als bewijs van zijn ongehoorde kracht den ma chinist met één hand van den grond tillen. In een hoekje van het café werd deze prestatie waarlijk geleverd, doch terwijl de Hollander werd opgetild met de rechter hand, die daardoor alle opmerkzaamheid had, tas,te de linkerhand van den Austra liër, zoo ongemerkt mogelijk in den bin nenzak van de jas van denmachinist cn s al daaruit een dikke portefeuille, die on middellijk door een der andere buitenlan ders werd ingepikt en doorgegeven totdat de Engelschman M. haar te pakken kreeg en er ij'ings het café mee uit'iep. De buffetjuffrouw had dit alles gezien en riep toen plotseling: „Ze hebben z'n porte feuille gestolen, houdt hem vast". Terwijl nog een der stokers wist te ont komen, werden de drie anderen door de bezoekers in het o-og gehouden, totdat vier agenten kwamen opdagen, die hen ar resteerden. De portefeuille was ech -er niet meer te vinden. Zij bevatte een biljet van 10 gulden en voorts papieren, welke voor den eigenaar van groote waarde zijn. De buffetjuffrouw, die inmiddels op s'raat was gaan kijken, zag den krachtpat ser, die zoo hand'g had weten te stelen en wees hem aan. Daarop werd deze, de 28- iarige Australiër E. T. ook aangehouden. De 4 mannen bleven tot gistermorgen op het politiebureau Pauwens'eeg in bewaring. Degeen die met de portefeuille zou zijn weggeloopen kwam zich toen vrijwillig aan melden. Hij zeide, dat men hem wel een i portefeuille had willen geven, doch dat hij deze geweigerd had. Daar het ding nergens meer te vinden bleek, zijn degenen, tegen wie geen enkel bewijs kon worden aange voerd, toen in vrijheid gesteld. De politie zet het onderzoek tegen dc anderen voort, hoewel dezen ontkennen. In de woning van d,en 76-jarigen A. v. V. aan de Vrouwesteeg te Gouda heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag een geval van gasvergiftiging voorgedaan. In verband met een ongesteldheid sliep de heer A. v. V. in een bedstede, gelegen tus schen huiskamer en keuken, terwijl zijd echtgenoote boven sliep. Des morgens be neden komende nam zij een s'.erke gas- lucht waar. Het bleek, dat de kamer, waar de man sliep, met een groote hoeveelheid gas was gevuld, doordat de gaskraan van de lamp openstond. De man verkeerde in ernstigen bywuste- Ioozen toestand. De ontboden geneesheer vreesde het ergste. Met behulp van een zuurstof-apparaat slaagde de E. H. B. O. er na twee uur in de bijna geheel gevloden levensgeesten weder op te wekken. V. is naar het v. Iierson Ziekenhuis overge bracht. Hij maakt het redelijk wel. Zondagavond werd in een perceel aan den Zuid-Oost-Buitensingel t« 's-Hage de hulp der brandweer ingeroepen. Daar was brand ontstaan doordat de zoon des huizes, in beschonken toestand, zijn vader met een brandende pijp wierp, waardoor de kamer vlam vatte. De brandweer doofde het vuur De zoon werd ter ontnuchtering naar hF politie-bureau gebracht. Te Bordeaux, Frankrijk, heeft de politie in de woning van zekere mevrouw Calvé het lijk ontdekt van baar man, die reeds negen maanden overleden was. De vrouw had het overlijden niet aangegeven, om niet gedwon gen te worden van het lijk te scheiden, In een trein van Antwerpen naar Roosen daal. Op het laatste moment vliegen vier juffertjes in bontmantels onzen coupé binnen, schrijft een reiziger in de „Msb." Wat een getater 1 Weldra weten wij het het zijn Nederlandsche jongejuffrouwen van om-en-de-bij zeventien jaren Tilly, Denise, Popje en een Poolsch vriendinnetje Janke, die uit een kostschool van Gent naar huis keeren. Zij zijn te Gent „om er goed heur Fransch te leeren." Ja, ja ze leeren het er goed. De Nederlandsche bakvisschen dragen gouden Maria-medailles op ultra-moderne, korte kleurige kleeren, die haar het aanzien geven van groote damesNiets is er, dat de schoolbanken verraadt, 't Mag ook niet, zij zijn immers te Gent „om heur Fransch goed te leeren." En zij leeren het er goed 1 Pas is de trein in beweging, of Tilly haalt „De Liefdes-avonturen van Rudolph Va lentino" voor den dag. Hè, zegt Deriise, dat is nou echt iets voor jou om te koopen wat je niet lezen mag. En jullie dan, antwoordt de aangespro kene, zijn jullie niet in Antwerpen als gekken den boekwinkel binnengerend om dat Fran sche romannetje te koopen? En inderdaad daar komt een Fransche roman te voorschijn, waarvan de kostschool dames de „voornaamste" .bladzijden reeds schijnen te kennen. Gefluister en verdacht gegichel zeggen genoeg. Het Poolsche juffertje wordt belast met het opensnijden der Fransche producten. Denise haalt uit haar keurig taschje poe derdoos en donsje. Zij begint zich te verven. Bah, plaagt Popje uit Nijmegen, wat 'n stinkrommel. Nou nou, verdedigt Denise, 't is echt Fransch spul. De boeken zijn opengesneden, d. w. z. daar waar de „interessantste" passages te '/inden zijn. Een oogenblik wordt er gelezen en geheim- Ztnnigjes gelachen. Dan vliegen de boeken in een hoek van den coupé. 't Is rooken hier, zeg, dat treffen we, roept er één. Wa dach-je wel, dat ik een „niet- rooken" zou hebben uitgekozen Kom af met jou sigaretten 1 Een der kostschool-dames haalt een prach tig zilveren sigaretten-kokertje uit haar tasch en presenteert. Bijna op maat kloppen zij als grooten de sigaretten op heur fijne handjes en weldra rooken zij met de gratie en de sierlijke ge baren van Franfaises. Starend in den grijzen rook, welke zij uit puffen, vertelt er één, welken sigaretten- voorraad zij heeft meegenomen. Een ander zucht„Wat me irriteert, vree- selijk irriteert, is, dat al mijn geld bijna op is. 'k Heb nog maar anderhalven gulden over. Plots krijgt haar gezicht weer den prettigen plooi. 'k Heb het gevonden, jubeltjzij. Ik ga aan mijn ouwe lui enkele rekeningen voor leggen. 't Is beroerd, dat ik er niet wat kan bijschrijven. Maar ik weet het goed gemaakt. Geef me een paar rekeningen van jelui mee Op dat oogenblik moest ik uitstappen. Ik heb de spreekster waarschijnlijk op heel bijzondere wijze aangekeken, want uitdagend roept ze mij nog toe „Eh bien, monsieur, que dits-vous de ga?" En alvorens het portier te sluiten, ant woord ik „Nederlandsche kostsschooldames, de groe ten thuis en zeg hun daar, dat gij uw Fransch goed geleerd hebt." Een vrouw van schrik plotseling overleden. Men meldt uit Gemert aan het „Hgz.": Vrijdagavond werd het anders zoo rustige Gemert plotseling het tooneel van hevige beroering. Eenige grappenmakers hadden het idee opgevat en uitgevoerd om bij J. een stroopop voor het raam te plaatsen. Toen de man de drukte aan zij'n huis zag en naar buiten ging om te vragen wat die drukte beduiden moest, zag hij voor het raam de stroopop staan, en meenende dat' het een man was, wilde hij die van het raam verwijderen. Daar de gewaande man geen teeken van leven gaf viel J. van schrik achterover. Zijn vrouw, toegesneld om te zien wat ge beurde, viel bij het zien van de pop eveneens achterover jen was op slagdood. Het parket is reeds opgebeld en zal spoedig arriveeren. De daders zijn tot nu toe nog onbekend. Dat een en ander heel wat opschudding verwekte en ieder vol was, van de misplaatste grap, laat zich begrijpen. Een groote autobus van de Hollandsche Buurtspoorwegen van de route Waalwijk- Kaatsheuvel-Tilburg is Zaterdag even voorbi) Sprang in brand geraakt. De passagiers konden nog tijdig de bus verlaten, die spoe' Oplossing van het melkconflict geheel in vlam en opging. In het dreigende melkconflict te Leiden zal waarschijnlijk een oplossing worden ver kregen. Een der melkhandelaren heeft n.l. voorgesteld om tot 15 Januari a.s. elf cent te betalen en daarna tot 15 Maart weer tien cent per liter. De veehouders hebben met dit voorstel genoegen genomen. Maan dagavond zouden de melkhandelaren er over vergaderen. Het is zeer waarschijnlijk, dat ook zij het voorstel zullen aannen™-™ Zaterdagmorgen is bij het rangeeren op het spoorweg-etnplace ent, te Gouda, de 30-jarige arbeider-rat; ee-r'er Spijkerman tusschen de buffers -e wagons ge' dood. Het slachtoffer, c'z -s: een half jaaf te Gouda werkzaam as, laat een vrouw et1 drie jonge kinderen achter. Het ongeval w'35 door niemand gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6