Mexico en Rusland. R.K.V.U. Voornaamste Nieuws. CURSUS APOLOGIE 1926 50ste Jaargang No. 1640S Aangifte moet, oj» straffe van verlies van alle rectitera, «jescï-kiedLen uiferlljlfc driemaal vier en lwirtttg x&reira neu Ts.efl ongevat Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad IN EN OM HAARLEM. PLAATSELIJK NIEUWS. Faillissementen. Provinciale Staten var» Noord-Holland. Bietencampagne. Brand te Castricum. MORGEN DONDERDAG 81/4-93/4 f.R.K.A. ST. BAVO Het dcocïelijk ongeluk bij den Sluisbouw te IJmuiden. De Hoïlanderweg onder Wrjk-aan-Zee-aan-Duiu. Kamer van Koophandel. Arbeidsgeneeswijze in het Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum (N.-H.) in dit nummer. de Britsche J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. D. H. V. B. LAATSTE NIEUWS. De lialiaansche Senaat bijeen. Mussolini aan 't woord. £e a"bonhemenlspri}s bedraagt voo; Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij fooruitbetaling3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597G. HAARLEMSGHE COURKNT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst^ als ingezonden mededeeling 60 cki per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voor waarden f QJÏfJfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7ï?f> bij een ongeval met f 9^0 bi' verlief vaf e®n f 125 Huinfof wiisvfnser1* f 50." been ^of "arm*- 40," andeTe vinger! tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 wüuu. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I doodelijken afloopt een voet of een oog duim of wijsvinger, beenot arm, andere vin&er. Op dén jongst gehouden fcngeischen Ka tholiekendag in Manchester hield ook een Mexicaan, Fr. Ricardo, een redevoering, •waarin hij den samenhang tusschen de kerkvervolging in Mexico en het Russische communisme ter sprake bracht. De eigenlijke kerkvervolging in Mexico, zoo voerde hij aan, werd voorafgegaan door een heftige bolsjewistische Hetze on der het volk. Calles liet een geheel leger van Russi sche joden in het land komen, men schat hun getal op 104.000. Toen de eerste Sowjetgezant in Mexico aankwam, verklaarde de president dien dag tot een nationalen feestdag en gaf de ver kiezingsleus uit, dat van nu af aan alle kinderen in Mexico „godsdienstloos" dien den opgevoed te worden, Calles zelf is een overtuigd aanhanger •van. de bolsjewistische leer en bij zijn on verantwoordelijke kerkvervolging speelt het streven om met de toeëigening der kerke lijke goederen een systematische nationa- lisecring van alle eigendom zonder uitzon dering id te leiden, een voorname rol mede. 'Een hoofdsteunpunt voor zijn doel, pjeende hij in de Vereenigde Staten te kunnen vinden, welker protestantisme zoo wel de vervolging der katholieken billijkt, alsook hem zal helpen in de verbreiding der vervolging op internationaal gebied, f Intusschen verwezenlijken zich zijne be rekeningen heel aardiig. De eigenlijke groote helpster der Mexi caansche geweldregeering* is echter in de vrijmetselarij te zoeken. De vrijmetselarij van den Schotschen ri tus gaat in Mexico tot het jaar 1824 terug, 'In 1890 waren er in Mexico niet minder !dan 17 grootloges en 202 loges. Deze loges ■onderhielden van jongsafaan de innigste betrekkingen met de loges der Vereenigde Staten. Hoe hoog de Amerikaansche vrijmetse larij de der Kerk vijandige houding der Mexicaansche regeering aanslaat en hoe zeer zij zich daarvoor interesseert, valt te bespeuren uit het' officieele orgaan der Amerikaansche loges, New Age, dat in April 1926 de volgende verrassing bracht; „Na de gebeurtenissen in den Volken bond heeft voor ons vrijmetselaars de grootste beteekenis het dappere en aan eengesloten streven, dat in Mexico de re formeering van de opvoeding wil doorvoe ren." Daarmee kan men in verband brengen een dankbetuiging der loges aan President Coolidge, dat hij zich niet mengt in de Mexicaansche gebeurtenissen, en met een daarbij gevoegde verklaring dat de oplos sing van het Mexicaansche probleem slechts hierin gelegen kan zijn, dat de Ka tholieke kltrus in Mexico gedwongen moet worden om aan de wetten van hun land onvoorwaardelijk te gehoorzamen. Het is het oude liedje. De Fransche vrij- metselaarsleider, Bernardin, had reeds, in 1911 de logebroeders aan een feestmaal volgenderwijze toegesproken: „Vergeet niet, dat wij de tegenkerk (la contre-église) Vertegenwoordigen en dat wij den invloed van den godsdienst in alle verschijnings vormen moeten vernietigen. „Onze ergste vijandin is de Kerk; zij is het wilde dier, dat weliswaar reeds doode- lijk verwond is, doch dat in zijn doodssnik ken nog de kracht tot een laatsten vertwij felden aanval weet te vinden." Wie echter bij dergelijke botsingen „het iwilde dier" wordt, heeft eerst Rusland en nu Mexico al weer bewezen! CUMULATIE VAN PENSIOENEN. Voor wie het woord niet begrijpt zij het hier even vertaald: opeenstapeling, opeen- hooping van pensioenen. Wij gebruiken het geleerde woord, omdat het in kringen van bestuurders van gemeen te, Provincie en Rijk meer en meer gebezigd wordt, daar zoetjesaan burgerreceht ver krijgt en omdat het juist dezer dagen voor kwam aan den kop van een door Gedepu teerde Staten van Noordholland aan de leden dier Staten verzonden stuk. Overigens geven wij direct ieder onzer lezers en leze ressen toe, dat in plaats van dit onwel luidende vreemde woord, het goed-Holland- sche „opeenjiooping" of „opeenstapeling" van pensioenen zou kunnen gebruikt wor sen. „Cumulatie van pensioenen" dus. Daarover heeft een commissie uit de Sta tenleden van Noordholland haar licht laten schijnen. Bijna alle gemeentebesturen hebben een bepaling gemaakt dat de wethouders hun ner gemeente, na hun aftreden, pensioen krijgen naar gelang den tijd dat zij wethou der zijn geweest. Dat pensioen gaat niet in op b.v. 65-jarigen leeftijd, maar onmiddellijk na het aftreden. Hetzelfde is het geval met pensioenen van leden van Gedep. Staten, leden van de Tweede Kamer en andere be trekkingen. Het zal dan kunnen voorkomen dat iemand, die in de politiek zijn carrière zoekt, ten slotte minister wordt en boven zijn ministershonorarium pensioen krijg! als ex-wethouder van een of andere gemeente, als ex-lid van Gedeputeerde Staten Vjin een of andere provincie, als ex-Kamerlid, ja als wat al niet. Men kan op deze wijze allerlei combinaties uitdenken en dus tot een cul minatie van pensioenen komen, die aan het bespottelijke grenst. Gevallen dat iemand een mooie jaarwedde geniet als Minister, lid van Gedeputeerden, of hoog ambtenaar en bovendien nog flinke pensioenen trekt uit hoofde van vroeger bekleede betrek kingen als wethouder ergens, of Gedepu teerde, zijn niet zeldzaam. En deze pen sioenen zijn niet gering, maar bedragen voor een luttel aantal dienstjaren al spoedig 1000, 1500 en 2000 per jaar. En dat, wij herhalen het, niet op 60-jarigen of 65- jarigen leeftijd, maar onmiddellijk na hel neerleggen van de functie, waaraan dat pensioen is verbonden. Eén van de dingen, die de nieL verpoli tiekte burgers het meest 'egen de borst stuit, is dit eten uit de ruiven der gemeen schap en het is alleen maar te verwonderen dat de leden der betrokken colleges, ge kozen toch uit de kringen van diezelfde burgers, die er zich zoo aan ergeren, der gelijke bepalingen maakten en zoo moei lijk te bewegen zijn om een regeling te treffen, die meer wortelt in het billijkheids gevoel der massa. Voorstanders van dit soort pensioen voe ren aan dat, wanneer personen, die de daartoe vereischte capaciteit van karakter en kénnis bezitten, zich voor politieke functies laten vinden, zij hiervoor veelal geacht kunnen worden offers, ook van fi- nancieelen aard, tè brengen, waarvoor ceni- ge compensatie dient gevonden te worden, gelijk dan ook voorbeelden bekend zijn, dat iemand, door het aanvaarden van een open bare functie, een betrekking moest prijs geven die hem veel hooger bezoldiging op leverde, waartegenover dan het uitzicht op pensioen, zoo voor hemzelf als voor de eventueel door hem na te laten weduwe, althans in 'zekere mate ,deze compensatie bood. Bovendien kan het voorkomen, en komt het ook veelvuldig voor, dat de personen, die de geschiktheid hebben om zicii aan de openbare zaak te wijden, zelf onbemiddeld zijn en zij dus, wanneer zij, b.v, door niet- herkiezing, hun honorarium zouden komen te verliezen, geen middel van bestaan meer hebben zouden, hetgeen hen zoü kunnen doen terugschrikken, zich voor politieke functies beschikbaar te stellen, Deze motieven worden ook aangehaald in liet rapport van de bovengedoelde commis sie, die het vraagstuk van cumulatie van pensioenen onderzocht. Zij mogen echter al juist zijn in zeer speciale gevallen, in het algemeen vreezen wij geen tegenspraak dat de tegenwoordig behoorlijk gesalarieerde functie? worden bekleed door beroepspoli tici of door menschen, die de functie als een bijb«antje beschouwen. Ook vreezen wij geen tegenspraak als wij beweren, dat be doelde functies juist om de goede honoraria en het daaraan verbonden pensioen worden nagejaagd, dat het soms een sport lijkt te worden om in den kortst mogelijken tijd het hoogste bedróg aan pensioenen te ver zamelen. Het groote publiek vindt dat zeer on aangenaam. En het was daarom een goed Werk dat de Staten van Noordholland een commissie benoemde om.dat vraagstuk van cumulatie, der pensioenen te bestudeeren. Bevredigend kan <^e conclusie van deze commissie allerminst worden genoemd. Zij spreekt in het overgelegde rapport als hare meening uit, dat eene bevredigende oplos sing van het vraagstuk niet door een pro vinciale verordening zal kunnen worden bereikt, doch slechts door regeling bij de wet kan worden verkregen. Alleen de Rijkswetgever toch kan, naar haar oordeel, het interprovinciale element, dat daarin ligt verscholen, tot zijn recht doen komen. Nu is het zeker waar dat een Rijkswet in dezen goed werk zou kunnen doen, vooral om in iedere provincie, in iedere gemeente uniformiteit op dit gebied te krijgen. Maar dat daarom een maatregel in de Provincie Noordholland achterwege moet blijven, kunnen wij niet inzien. Er bestaat toch geen enkele reden, zegt ergens de commissie, waarom iemand, die vroeger lid, b.v. van Gedeputeerde Staten van Noordholland geweest is, en na ver plaatsing van zijn domicilie, later een ge lijke functie in Utrecht zou vervuld hebben, wel vol pensioen ten laste van Noordhol land zou genieten, doch niet van Utrecht, nu dit laatste gewest door zijn verordening geheel ol gedeeltelijk daarvan zou blijken te zijn vrijgesteld. Dat argument houdt geen steek. Omdat in een andere provincie de zaak niet of on voldoende geregeld is, behoeft voor Noord- holland geen reden te zijn de zaak ook on geregeld te laten. Laat de commissie voor stellen alvast in Noordholland te doen wat in andere provincies niet of niet goed is geregeld. Maar voor ons zit de grootste moeilijk heid niet daar, voor ons zit de kern der zaak in de verkeerde grondgedachte, die aan het pensioen van wethouders, Gedeputeerden e.a. ten grondslag ligt. Dit pensioen behoort niet in te gaan on middellijk na het neerleggen van die func tie, maar eerst op 60 of 65-iariéen leeftijd, zooals alle pensioenen. Pensioen is uitge steld loon en het is alleszins billijk dat men op een bepaalden leeftijd geniet van pen sioen, dat men verdiend heeft in een ze kere periode van het leven. Wanneer dat pensioen over een bepaalde periode pas op zekeren gevorderden leeftijd wordt genoten en voor zooveel het die periode betreft, dan pas krijgt men door het pensioen op zekeren leeftijd een juist beeld van wat men in zijn loopbaan voor de gemeenschap heeft gedaan. Dit alleen is het goede be ginsel. Nu echter gaat het pensioen direct na aftreding, soms op jeugdigen leeftijd *in en wel voor het leven. Dat is verkeerd. Niemand zal het euvel d-iden dat ie mand, die een goede positie laat varen om zich aan de belangen der gemeenschap te wijden, schadeloos wordt gesteld, wanneer hij heengaat en niet direct behoorlijk in eigen onderhoud voorzien kan; niemand zal willen dat iemand, die een openbaar ambt bekleedt, broodeloos wordt wanneer de politieke gunst zich van hem afkeert, nie mand echter zal het onbillijk vinden dat een wethouder, een lid vari Gedeputeerde, een Kamerlid na zijn aftreden eenigen tijd geholpen wordt, wanneer dat noodig is, om hem gelegenheid te geven weer op 't paard tekomen, maar men doe dat niet door pensioen te verleenen. Men doe dat door gedurende een aantal jaren aan dat Kamer lid, dien wethouder of Gedeputeerde een toelage toe te kennen, welke toelage ver minderd wordt met inkomsten, die door den betrokkene worden genoten. Dan verkrijgt men een toestand, die door iederen burger gebillijkt wordt. Er is, meenen wij. een Kamerlid, dat wachtgeld geniet, (althans langen tijd ge noten heeft) als Rijksambtenaar; dat in een gemeente zoo lang wethouder is geweest, dat hem daar nu het maximum-pensioen wordt uitgekeerd; dat Kamerlid is nu ver huisd naar een groote gemeente in een andere provincie en het is gansch niet uit gesloten dat hij als wethouder in die ge meente of als Gedeputeerde weer opnieuw begint om een maximum-pensioen te ver garen. De commissie, die de cumulatie van pen sioenen in deze provincie bestudeerd heeft, mag er verzekerd van zijn, dat het groote publiek met weerzin van dergelijke feiten kennis neemt en dat het er geenszins toe bijdraagt om het respect voor het parle mentaire stelsel hoog tc houden. 16 November 1926. D. de Vries, caféhouder te Haarlem, Westergracht 95. Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. J. H. Porck, schilder en behanger te Velseroord, de de Ruyterstraat 104. Cu rator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. H. K. Tcune, kleermaker te Haarlem, Zijlstraat 51 rood. Curator Mr. Jb.r. L. U. Rnegers Hora Siccama te Haarlem. S. A. Kuik, zonder beroep, te Haarlem, Emmakade 5 rood. Curator Mr. L. Ali Cohen, te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. H. Haga, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: D. van den Bosch, schilder, Molenaar straat 27 te Haarlem. Curator J. V. van Rees, alhier, F. C. Sceters, schilder te Santpoort. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Geëindigd is door het verbindend wor den der uitdeeiingslijst het faillissement van P. van Andel, landbouwer te Haarlemmer meer. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Gedep. Staten van Noord-Holland bieden Prov. Staten ter vaststelling aan een wijzi ging van het bijzonder reglement vin bestuur voor de banne of polder^ Schellink hout, ten opzichte van het toezicht op de waterleidingen en slooten in dat water schap. Verder biedeh zij ter vaststelling aan een aanvulling van het bijzonder reglement van bestuur voor de banne Bovenkarsp' l, van den polder Oostzaan, van de banne Opper does en voor den Grebpolder onder \V ar menhuizen. Gedep. Staten stellen voor ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw der Ned Hervormde gemeente te de Rijp. ter beschikking van kerkvoogden dier gemeente le. Stellen een bedrag van 8092 boven het reeds Verleende subsidie van 10.000. Gedep. Staten stellen voor aan de gemeente Kortenhoef, boven het verleende subsidie van 8000 nog een subsidie van 2000 toe te kennen in de kosten van her stelling van den gemeentetoren. Gedep. Staten stellen voor aan de gemeente Vlieland een bijdrage van Vt ge deelte te verleenen lot een bed'ag van ten hoogste 10CO in de kosten van herstelling van den gemeentesteiger aldaar. Gedep. Stalen bieden ter vaststelling aan een zesde supplctoire begrooting der Prov. inkomsten en uitgaven voor den dienst 1925, -Gedep. Staten stellen voor een aan vulling van het bijzonder reglement van bestuur voor den polder Eyerland op Texel, waarin bepaald zal worden, dat met ingang van het jaar t927 door den polder een bijzondere omslag wordt geheven tot vorming van ecu reservefonds ten behoeve van zijn verdediging tegen zee. Hoewel het rooien van de bicten in der Haarlemmermeerpolder nagenoeg zijn beslag heeft gekregen, gaat het vervoer toch nog steeds 'met een slakkengangetje. Het stop zetten van de suikerfabriek „Holland" te Halfweg is wel de voornaamste factor, waardoor 4e aflevering zoon belangrijke vertraging ondervindt. Het is dan ook te voorzien, dat sommige v landbouwers eerst in de eerste helft van de maand December hun bieten zuilen kunnen kwijtraken. biet suikergehalte, waarover men over het algemeen nog al tevreden is, bedraagt gemiddeld 16 pCt. Men meldt ons uit Castricum: Gisterenmorgen te ongeveer uur, toen bet gezin van' den bedrijfsboer Bomans al gedeeltelijk aan het werk was en moeder de vrouw met een harer zonen, die dezen nacht had gewerkt, zat koffie te drinken, terwijl het overige personeel bezig was te melken, werd door een veehouder, die met zijn hondenwagen langs kwam om zijn vee in het land te gaan melken, brand ontdekt in de boerderij, staande aan de Oostebuuri eigenaar den heer Th, Liefting. Voordat men eenige hulp kon bieden, stond het perceel, een bud-Hollandschc boerderij, in .lichte laaie. Het vuur vond gretig voedsel, aan het in den berg bevin dende hooi en een partij stroo, welke ver leden week was aangevoerd, In allerijl werd getracht het reeds op stal, in het brandende gebouw, bevindende vee te redden, wat gelukkig mocht slagen. Achtereenvolgens werden 16 melkkoeien gered, terwijl men op het laatste moment nog het paard kon van stal halen. De bewoner was er echter slech ter aan toe. Van zijn inboedel kon niets anders gered worden dan een weinig huis raad, terwijl al het andere meubilair en de rijwielen van de zonen verloren gingen. Ook het in een kast bevindende geld kon niet worden gered. Inmiddels was de brand in hevigheid toe genomen, zoodat bij aankomst van de brandweer er niet meer aan gedacht kon worden iets te redden. Gelukkig werd de nabij bevindende hooiklamp niet aangetast, terwijl mede een klein schuurtje en een groote veestalling, waar ruim 30 koeien waren gestald, bchoüden mocht blijven. Daartoe droeg alles bij het gunstige weer, want geen windje was er gelukkig. Toen de brandweer eindelijk water kon geven, het water moest nogal ver gezocht worden, werd begonnen het nog smeulende te blusschen, wat niet erg gemakkelijk was, omdat een groote partij, wel meer dan 50,000 K.G., hooi nog vol vuur was, Nadat in de kamers een en ander vuur vrij was gemaakt, werden de gevaarlijke muren enz. omver gehaald, terwijl men dezen middag bezig was de hooiberg uit een te halen en te blusschen. Naar wij ver nemen, was het huis en het aanwezige hooi verzekerd, alhoewel niet hoog, doch niet de partij stroo en het aanwezige kracht voer, bestaande uit een 100 zakken meel en een partij lijnkoeken. De oorzaak is ver moedelijk schoorsteenbrand. De begrafenis van de slachtoffers. Gisteren werd het stoffelijk overschot der beide jonge mannen, die bij den ramp van Vrijdag j.l. aan den sluisbouw te IJmui den zoo droevig hel leven verloren, ter aarde besteld. Beide lijkkisten waren gedekt met vele kransen, waarbij er zich bevonden van de directie en personeel van den sluis bouw en van de direcic der Hollandsche Mij. lot het maken van werken in gewa pend beton. Als vertegenwoordiger van laatstgenoemde directie woonde Ir. B. Pei ger de beide plechtigheden bij, terwijl tevens deputaties van de werklieden aan wezig waren. Des morgens had de uitvaartdienst van Luyken plaats in zijn parochiekerk te IJmuiden. Reeds daar was een zeer groote bekngsteling. Aan hel graf van Luyken werd niet gesproken. Des middags werd Aders op de Algemeene Begraaiplaats bij gezet. Daar was buitengewoon veel belang stelling. Toen de kist was neergelaten, trad de vertegenwoordiger der directie, Ir. Pei- zer, naar voren. Hij zeide, niet geweten te hebben, dat er dien morgen gelegenheid 'was geweest aan het graf van Luyken te spreken, waarom hij daar gezwegen had. Dat was echter niet uit voorkeur voor den een of ander geschied en hij verzocht thans het woord, dat hij namens dc direc' sprak, te beschouwen als gericht bij beide graven. Dan bracht hij hulde aan beide jonge man nen, die reeds geruimen tijd bij de onder neming werkten, opgeruimd steeds hun •plicht deden en thans zoo plotseling den dood hadden gevonden. Na hem sprak Ds. Dijckmeester, Ned. Herv. predikant, dc familie en aanwezigen LC<Een broer van den overledene dankte daarop voor de vele betoonde belangstel ling. si Gedep. Staten van Noord-Holland deelen tfan Prov. Staten mede, dat zij op 21 Juli 1925 reeds werden gemachligd een bedrag van 28.000 te besteden voor de vernieu wing van de bebarding van den Hoflander- weg, gelegen onder de gemeente VC' ijk aan Zee en Duin en deel uitmakende vaii den Zaanlandschen Communicatieweg. Aangezien in het bijzonder voor hel aanbrengen, in- walsen en asohalleèren. van een deklaag van steenslag op dien weg meer moest worden verwerkt dan aanvankelijk kon worden voorzien, wordt voor dit doel nog een be drag van ongeveer 5000 vereischt, waar toe Gedep. "Stalen dan ook een voorstel doen. De prijs van vacantlekaarien. Verlcening subsidies. Dc huioige hanoelspolitiek. Electrificatie Haarlemmermeer-spoorlijn? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken vergaderde Dinsdagavond onder voorzitterschap van den heer E. H. Krel'age. 5d-;arig bestaan IJmuiden, De VOORZITTER herdacht het 50-jarig bestaan van IJmuiden en wees er op, dat hier voor de Jxamer een taak te vervullen is. Hij wenschte de gemeente IJmuiden ge luk met dit jubileum en. uitte den wensch, dat een zegenrijke toekomst voor IJmuiden zou weggelegd zijn. Ingekomen Stukken. Bij een der ingekomen stukken dringt de heer VAN DER BURG er op aan, dat ge adresseerd zal worden bij de Ned. Spoor wegen, om te komen tot veriag.ng van den prijs der vacantiekaarten. Dit voorstel zal in een volgende vergade ring behandeld worden. Medegedeeld wordt, dat de cursus in Zweedsch gecpend is met 25 cursisten. Een groot aantal stukken werd voor ken nisgeving aangenomen, terwijl goedgekeurd werden eenige verzonden brieven aan den, Minister van Financiën en aan de tweede Kamer. Subsidies. Het bureau stelt voor de volgende sub sidies voor 1927 te verleenen: Aan het Ne - derlanüsch Economisch-ilistorisch Archie! te Amsterdam 25; aan hei Centraal malisatiebureau te Den Haag 100; de Al gemeene Nederlandsche Veréeuigmg voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag j 10U; de Vereeniging „Nederlancsch Fabrikaat te Den Haag J 100; de Neacrlandsche Ver eeniging voor Teutoons tcUmgsbelangen. te Den naag 25 en aan dc iNederlanasche Kamer van Koophandel in Belgie te Brussei 25. Geen subsidie worde verleend aan. t Nationaal bureau voor Documentatie over Nederland te 's Gravenhage. Wat de door de vereeniging „IJmuiden s Bloei'' ingediende aanvrage om subsidie be treft, stelt het Bureau voor, aan de ver eeniging opnieuw aan te vragen, over te leggen de goedgekeurde rekening over 1925, de begrooting voor 1927 en de exploitatie rekening van liet door die vereersiging even tueel te stichten bureau. Overeenkomstig deze voorstellen wordt besloten. De huidige handelspolitiek. Het Bureau stelde voor, in een nader te beleggen vergadering dc tegenwoordige han delspolitiek te bespreker» cn dc behandelin •der op dat onderwerp betrekking hebbende motie-Hooy uit te stellen totdat die ver gadering gehouden is. Aldus besloten. Rondvraag. De heer DEDDENS vestigt de aandacht op de mogelijkheid van een eventueele electrificatie der Haarlemmermeerspoorlijn Deze kwestie zal de Commissie voor jVerkeer en ^ervoer onderzoeken,, De heer VAN DER BURG vestigt de aandacht op de hooge tarieven voor herijk van maten en gewichten. Spr. zou wen- schen, dat de Kamer een edres zond aan den Minister, waarin er op aangedrongen wordt, dat niet meer ijkloon geheven, wordt, dan noodig is tot dekking der kosten. De VOORZITTER wijst er op, dat de tarieven reeds sinds 1919 gelden. De se cretaris zal de zaak echter nog eens na zien. Hierna gaat de Kamer in geheime ver gadering. VOOR DE '„STILLE ARMEN" Ingekomen zijn de volgende giften: De heer F. 1. Van een offeraar 1. Van H. H 1— N.N. 5.— N.N. 2.50 N.N. 25.— Van K. uit dankbaarh. een cheque 10. N.N. 2.50 N.N. 1.50 Saldo Kring Haarlem R. K. Huis- vestings-Comité i 117.94 N.N. 2.50 Bij de N. H. Crt. ingekomen van C. R. 2.50 Ons handboek moedigt ons aan te ver trouwen op de Voorzieningheid. Wij stapelen geen schatten, maar geven en helpen naar middelen en na degelijk en conciëntieus overwegen. Ër zijn altijd nieuwe voorstellen en zelft aanzienlijke bedragen worden gevraagd. Veel voor tijdelijken steun in zaken en niet minder om te ontkomen aan de handen van woekeraars. Opvallend is, dat de gevallen, welke wij tot nu behandelden, geen oorzaak vonden in lichtzinnigheid of een leven boven de in komsten, maar voortkwamen uit slechte tijdstoestanden, uit vermindeling van waar den, uit hel onbetaald blijven van vorderin gen uit gebrek aan werk, ziekte en anderen tegenspoed. Er zijn droevige gevallen bij, waar verdere* inzinking, verval en armoede alleen kan woreTu voorkomen, door in ruime mate en op tegemoetkomende voorwaarden gelden beschikbaar te stellen Er is veel noodig, en er is veel goed te doen en dit zal, nu de winter voor de deur staat, eer meer dan minder worden. Vergeet ons niet! Het adres van den penningmeester is: P. J. Busé, Gasthuissingel 64. Giron. 13543. De opstand vein communisten cp Java. Vele dooden en gewenden bij de oproerlin gen. Een ccmplot voor Midden-Java ont dekt. Moskcu's invloed op den opstand. Ontruiming van talrijke krotten in Anf sterdam. Het verdrag met België. Kritiek cp de houding der anti-rev. Kamerleden. Mussolini over de Fransch-Italiaansche betrekkingen. Schuldregelingen aan Engeland. Dc Britsche schuld aan de Vereenigde Staten. De Pauselijke nuntius te Parijs, heeft zijn geiooisbrieven aan president Douraergtu overhandigd. Belangrijke orders voor industrie. Een wervelstorm teistert de Oostelijke Staten van Amerika. M. de Redacteur, Naar aanleiding van hetgeen eenige Psy chiaters te Bielfeld, in Duitschland, hebben gezien, omtrent de arbeidstherapie, is men er ook in Bakkum toe overgegaan, dit meer en meer toe te passen. Dit werdt natuurlijk gedaan tot heil der patiënten. Doch gaat men niet te ver? Het volgende geval deed zich voor: ln een kamertje, met een grondvlak van 12.8 M2, welks hoogte 3.6 M. bedraagt en dus een inhoudsmaat van ruim 36 M3 M. heelt, zijn tien vrouwelijke patiënten geplaatst, om oude cocosmatten uit te pluizen. Daar bij zit dan cok nog een zuster om toezicht te houden, dus elf menschen in zoo'n kleine ruimte, gevuld met stof en cocosvezels.'Als een particulier zooveel' arbeidskrachten in deze ruimte zou willen laten werken, zou hem dit door dc Arbeids-Inspectie onmo gelijk worden gemawrt. Kan men: dit dan wel in een ziekenhuis gedogen? Deze cocos matten werden voorheen op de afdeelinger* enz, gebruikt, en zijn, (zooals dat gaat) door patiënten bespuwd eaz. Ze werden, inplaats van eerst gedesinfec teerd te zijn, zoo maar zonder meer (of zijn ze exira geklopt?) ter uitpluizing gegeven. Ik heb mij daar zeer over verwonderd (en m.i. terecht-) gezien die handelwijze van Medici uitging. Toen een der verpleegsters (welke op dat mement met het toezicht belast werd) zich verzette tegen het groote aantal patiënten, welke er in deze beperkte ruimte te werk werden gesteld, zijn er drie patiënten weg gehaaid en bleven er dus zeven patiënten, olus een zuster, achter in een kamertje, gevuld met stof, cocosvezeltjes. Zeer hygiënisch lijkt het mij nu juist niet! Naar >k nader verneem heeft de C. N. A. B. hier met succes tegen geprotesteerd, zoo dat men de matten nu eerst reinigt. Donder dagmorgen kon men echter iels bijzonders aanschouwen en wel dit: Acht patiënten (ik bedoel hier alweer vrouwelijke patiën ten, daar de mannen dit werk reeds jaren doen onder leiding van verplegers) acht vrouwen waren onder toezicht van 2 zusters bezig...... met een tweewielige kar mand jes met aardappelen le- vertransporleeren. Een der vrouwen nam de plaats in, waar men gewoon is een paard te zien. Eenige anderen liepen te trekken op de manier, waarop in Vroeger dagen een schipper zijn schuit trok. En tenslotte liepen er twee achter de kar te duwen. Er is mij ter oore gekomen, dat een der vouwen in onmacht is gevallen, doch ,voor dc waarheid van dit feit kan ik niet instaan. (M'ssehien kan een van de doktoren mij hieromtrent inlichten). Zoo ging men dan van het terrein waar dc aardappelen geteeld war e i, naar de plaats waar ze opg-rlag ;n moesten worden, en met de ledige kar weer terug enz. De vracht is niet zwaar, en zal ruw ge schal niet .neer dan 2 ILL. aardappelen dus 104 Kg. liedrigin hebben, en zal vooi acht menschen (al zijn liet dan ook vi ou wen) niet te zwaar zijn geweest. Maar het gaat hier niet om de Uracht Ik zou eens willen vragen of dt Dr. (als het ongeluk hem trof een zijner verwanten in een inrichting geplaatst te zien) niet zou protesteeren als hij daar een zijner familie leden voor een kar zag gespannen?! Ik heb de eer te gelooven dat de wereld te klein was- En het feit, dat zij, die door hun geestesziekte reeds van zooveel zijn ver stoken, ook nog voor dergelijk werk ge bruikt te zien, gaat m.i. te ver. En of schoon ik niet betwijfel dat arbeid voor geesteszieken een heel goede therapie is, geloof ik toch niet, dat dit de gewenschte uiting is, welke men van dit zoo goede systeem, van Psychiaters verwacht heeft. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. AchteruB- Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 4.32. Ik vraag mij af: is er dan werkelijk geen ander werk? Moet men die menschen, wel ke men tijden achtereen op bed verpleegde, nu plotseling in dit jaargetijde voor een kar plaatsen? j Hebben wij altijd niet allen, als we in de maatschappij een vrouw achter een kar za gen loopen, deze vrouw van harte beklaagd? Doch voor deze was het misschien noodig om in haar levensonderhoud te voorzien. Ilier is het niet een kwestie van levens onderhoud, hier geldt dit ais een genees wijze. Mogen we niet verlangen dat wc, ais een onzer zijn vrouw o' dochter ter verple ging in een ziekenhuis achterlaat en de Dr. met de zorg over haar belast, het noo dig oordeelt dat ze arbeidt, dat deze Dr. haar dan arbeid zal verschaffen, weike met haar sekse in overeenstemming is? Gaarne zag ik dat zij, die hier de leiding hebben, dit eerst eens terdegey overwogen, alvorens zij tot dergelijke maatregelen over gingen BOB Uitslagen van 14 November. le Klasse. A Amsterdam: R.K.A.V. 2De Meer 2 31 B Haarlem: R.K.V.Z. 1Santpoort 1 62 Beverwijk: Beverwijk 2Teylingen 11 Noordwijk: S.J.C.Geel-Wit 71 2e Klasse. A Castricum: Vitesse—D.E.M. 23 Beverwijk: Beverwijk 3A.R.C. 12 C Heemstede; H.B.C. 2—O.V.V. 2—1 Santpoort: Santpoort 2T.Y.B.B. 2 21 E Rotterdam; Celer 3Excelsior 3 03 3e Klasse. A Limmen: LimménForward 2 21 Noordscharwoude: Voorwaarts 2 G.V.O. 2 2—2 D Wijkeroog: W.F.C. 2Onze Gezellen 07 Haarlem: Geel-Wit 2T.Z.B. 06 F Loosduinen: G.D.A. 3Gr. Willem 3 34 H Rotterdam: Celer 4G.W.G. 2 0—10 4e Klasse. A Beverwijk: Beverwijk 2A.R.C. 2 11 B Amsterdam: R.K.A.V. 4St. Louis 2 13 D Purraerend: Purmerend 2St. Louis 3 00 E Santpoort; Santpoodrl 3T.Y.B.B. 3 41 Haarlem: R.K.V.Z. 2—B.S.M. 2 2—1 F Schoten: Onze Gezellen 2Alliaqce 82 G Lisse: Lisse 3V.V.L. 30 H Den Haag: V.A.C. 2—Graaf Floris 2 23 Veur: A.V.V. 2—V.V.P. 2 5—0 Naaldwijk: Westlandia 2R.I.A. 2 45 J Den Haag: L. en S. 3Gr. Willem 4 2-2 K Rotterdam: Spartaan 3Activitas 33 ROME, 17 Nov. De Senaat is gisten- middag voor een korte zitting bijeen ge komen tér goedkeuring van de wetten, welke reeds de vorige week in de Kamer zijn goedgekeurd. De zitting werd geopend met een groolsche huldebetooging aan Mus solini. Nadat deze den voorzitter en den Senaat dank had gezegd voor de» hem ge brachte hulde, hield hij een korte rede; hij zeide, dat er twee gebeurtenissen zijn, die in de annalen van den Senaat moeten wor den vastgelegd, nl. de laatste uitvinding van Senator Marconi in zake de draadlooze telegrafie op korte golven en de overwin ning van majoor Bepnardi in den wedstrijd om den Schneider-cup. De uitvinding var Marconi heeft een der fundamenteele pro blemen der draadlooze telegrafie opgelost In Amerika werd de eer van de Europee- sche aviatiek gered door lialiaansche machines en Italiaanschen moed. Deze fei ten zijn meer waard dan vele wooxden. De Senaat bracht daarop een ovatie aan Marconi, die aanwezig was en die een hand druk wisselde met Mussolini. De Senaat benoemde een commissie tot bestudeering der wetsontwerpen. Deze commissie zou heden bijeen komen en haar werkzaam heden in één dag beëindigen. Nog vóór het einde der week, zal dc Senaat de wetten goedkeuren en weer uiteengaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1