Knip-demonstratie. ROLLUIKEN Gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude ZANDVOORT SCHOTEN Staking en arbitrage. BINNENLANDSCH NIEUWS. DOOD DOOR SCHULD. HAARL, JALOEZIEËNFABRIEK NASSAULAAN 76 - TEL 10748 SPAARNDAM. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De Kcaieentebesrootiiig: vastgesteld. De belasting op vermakelijk- geconsu-1 beden. Productieve werkverschaffing. Het voorstel inzake de werk- tijdverlenging van gemeentewerklieden aangehouden. ZANDVOORT. HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. KUNST EN KENNIS. BLOEMENDAAL. De Vleeschkeuringswet. Gelijke monniken, gelijke kappen Gelijke brooden voor gelijken prijs Van dit moderne eenheidstreven geeft Franken'8 Bakkerij 't bewijs. Elk brood uit Franken's nieuwe oven is aan het andere gelijk. Aan smaak, gewicht en voedings- v waarde is elk dier brooden even rijk. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Ontruiming van krotten Stadsuitbreiding in het Westen en Oosten MARKTNIEUWS. WEERBERICHT. INGEZONDEN. LONDEN, 17 Nov. Hel Lagerhuis heeft in eerste lezing een wetsontwerp der con servatieven aangenomen, waarin wordt voorgesteld, plaatselijke stakingen, die ge proclameerd worden, zonder dat het des betreffend conflict aan arbitrage onder worpen is geweest, te verbieden. •'t 'Zooals men zich herinneren zal, heeft in 'den avond van 12 April j.I. te Hillegom een zeer ernstig verkeersongeval plaats gehad, in genoemde plaats heeft de 25-jarige krui denier t, K. te Noordw ijkerhout, als be stuurder van een automobiel, een motor met duo aangereden, met het gevolg dat de per soon, die zich in dit duo bevond een zoon van den tooneelspeler Eduard Ver kade zoodanige lichamelijke verwondin gen opliep, dat hij spoedig aan de gevolgen daarvan is overleden. De Rechtbank te Haarlem, waarvoor de kruidenier zich te dier zake wegens dood door schuld te verantwoorden heeft gehad, had hem tot vijf maanlen glvangenisstraf veroordeeld. Het O. M. had acht maanden gevangenis straf gevorderd. Van dit vonnis is verdediger in hooger beroep gegaan, zoodat deze zaak gisteren diende voor het Gerechtshof te Amsterdam. Op een vraag van den president, Mr. Bijlevelt, verklaarde verd., in hooger be roep te zijn gegaan, omdat hij gaarne voor waardelijk veroordeeld wenscht te worden. Pres.: „Dus n neemt aan, dat u schuld heeft?" Verd.: „Neen, indien mijn schuld zou ko men vast te staan." Als eerste getuige werd gehoord een con redenen fifertegen gekant zfjnr a. Het vervoer van het vleesch van de centrale slachtplaats naar den winkel werd onhygiënisch geacht, daar onderweg steeds bij de verschillende slagers partijen wor den afgeleverd en het in het vervoermid del overblijvende dan telkens bloot staat aan vervuiling door opwaaiend stof enz. b. Men slachtte liever met eigen perso neel dan met dat van het abattoir, dat niet die zorg voor het behandelde kan heb ben- Wanneer men nu naar Haarlem moet gaan slachten, zou dit een knecht extra vorderen en dus duurder worden. Hoewel wij deze bezwaren niet geheel ontkennen, achten wij het nochtans in het belang van Bloemer.daal, dat door de aldaar gevestigde slagers gebruik wordt gemaakt van het slachthuis te Haarlem, waartoe door de gunstige ligging deze gemeente ten opzichte van Haarlem, gelegenheid be staat. Hierdoor wordt o.i. een goede uitvoering der Vleeschkeuringswet na 1 Juni 1927 het best verzekerd, terwijl, tevens dan geen aanleiding bestaat tot het oprichten van meerdere slachtplaatsen, welke voor de omwonenden min of meer hinderlijk zijn, 1"en einde dit doel te verwezenlijken is noodig: 1. het wijzigen van de met Haarlem ge- tioffen regeling, krachtens welke ingezete nen deze gemeente het bedrijf kunnen uit oefenen in het slachthuis aldaar, en 2 het iti het leven roepen van een ver ordening, waarbij het openbaar slachthuis te Haarlem wordt aangewezen voor de slachting van slachtdieren, met uitzonde ring van de huisslachtingen tusschen 15 October en 15 Januari. Deze overeenkomst en verordening wor den nu ter vaststelling aangeboden. IJMUIDEN-OOST. Uitvoering. Gisterenavond gaf de Harmonie vereeniging „Kunst na Arbeid" Dir. H. Amse een uitvoering voor hare Do- y? dc^sfabriek te Hillegom, Van j nateurs en Kunstlievende leden, in de zaal Flora, met de welwillende medewerking van de Jonge Juffr. B. van Deijk, Te 8 uur opende de Voorzitter, de heer K. Ebbeling, heette alle aanwezigen welkom en constateerde met genoegen de steeds toenemende belangstel ling en het intieme medeleven der plaatsgc- nooten met boven vermelde vereeniging. Vandaar dat deze uitvoering gegeven werd als naar gewoonte voor een overvolle zaal. Spre ker memoreerde nog het financieel succes het welk men had verkregen op de laatst gehou den bazar, en deelde mede, dat het volgend jaar, wanneer Kunst na Arbeid zijn 1ste Lustrum viert iets grootsch zai geboren wor den, en dat nu reeds de plannen hieromtrent in voorbereiding waren, waarna hij allen een genoeglijke avond wenschte. Als openings nummer werd de „Woolie Marsch" van P.J. Bêka gegeven. Ten tweede nale betrad nu de heer Ebbeling het podium om de aanwezigen mede te deelen dat de heer A. Bleeker, als blijk van waardeering voor zijn vele ver dienstelijke werk gedaan, door de vereeni ging was benoemd tot Eere-lid van de Har monie „Kunst na Arbeid", waarna onder een hartelijk applaus de heer A. Bleeker het in signe van de Harm, vereeniging op de borst werd gespeld. Nu werd achtereenvolgens het keurig saamgestelde program afgewerkt, waarbij de Harm, vereeniging menigmaal een applaus als dank in ontvangst had te nemen. Ook de jonge juffr. B. van Deyck die M., die bet ongeval had meegemaakt. Hij verklaarde, dat hero op genoemden avond een motorfiets met duorijder was ge passeerd. Van den anderen kant (uit de rich ting Haarlem kwamen een tram en een automobiel aanrijden. Toen deze auto op bijna dezelfde^hoOgte was als de motorfiets, zwenkte eerstgenoemde plotseling naar links en raakte met de motorfiets in botsing, met de bekende treurige gevolgen. Op het mo-' ment der botsing hoorde get. een dreunend geluid. Pres.: „Kan dat het gevolg geweest zijn van het springen van een autoband? In de stukken wordt over de mogelijkheid hiervan gesproken. Get.: „Neen, het geluid, dat ik hoorde, was dat van een botsing." Get. verklaarde tenslotte, dat hij gecon stateerd heeft, dat verd. naar sterken drank rook. Hierna werd verd. ondervraagd. Hij gal toe. op verschillende plaatsen te hebben aangelegd en daar in gezelschap van zijn metgezel Van T. biertjes te hebben ge dronken. Hij had echter van den drank geen hinder. Raadsheer mr. Jolles; „Wat voert u nu eigenlijk tot uu verdediging aan? .Als u geen excuus heeft, moeten wij denken, dat de aanrijding opzet van u is geweest. In Haarlem hebt u twee café's bezocht, wajir j tegen INBRAAK en STORM Verbeterde constructie. Comb. J. P. Senft - Erdtsieck Zn, loopen seizoen. Ondanks het slechte weer was er geen reden tot klagen. Doordat thans de kinderbaden zijn ingevoerd, werd een toe neming vhn het aantal baden met ongeveer 700 geboekt. Hoewél bij verschillende de meening be stond, dat het water slecht was, werd ook dit jaar geen noemenswaardige reden tot klagen gegeven gebleken is dat het vuile water van de Pijp niet tot het kanaal doordringt. Besproken werd nog het organiseeren van een filmavond dezen winter en van een groot zwemfeest in het a.s. seizoen. De opbrengst zal bestemd worden voor uitbreiding van de kleedgelegenheid. „IJsclub „Nova Zemfela". Woensdag avond om 8 uur vergadert de IJsclub „Nova Zembla' in de zaal van den heer Th. van der Putte. Aan de orde is: 1. Verkiezing 17 NOVEMBER u zeker vier glazen bier gedronken heb., j op schoone wjjze verschillende liedjes zong er volgens in heemstede een glas en in werd ten zperste daarvoor dank gebracht. Bennebroek alweer V. aar maar een cafe Tijdens de pauze werden als attractie een was, legde u aan. tiet was een dronkeman* schemerlamp en Tafelkleed verloot, waarvan tocht. Wiltu "u nog zeggen, dat u met on- eenieder de gelukkige winnaar wilde zijn .Daar der invloed was? Van Haarlem naar Hille- de„e uitvoering als goed geslaagd mag be gon. hebt u toch maar even op zijn mms'. schouwd worden kan de vereeniging „Kunst zeven glazen bier gedronken, in gezelschap j Arbeid" ,j,et genoegen hierop terug zien. van Van T., die met u meedronk en te dron ken was om zelf te chauffeeren." RPVrRUH IK" Verd. geeft op een en ander onverstaan- j DÜ.VLKW1JK, hare artwoorden. Beverwijksche bad- en zweminrichting Deze vereeniging vergaderde Maandag avond in hotel „De Zon". Nadat verschillende aangelegenheden waren besproken bracht de heer v. d. Groen verslag uit over het afge- EEKSTt KOERS LAATSTE KOERS Nog legden zes andere getuigen verkla ringen af. Een van hen, de veldwachter te Hillegom, die verd. heeft verbaliseerd, verklaarde, dat verd. absoluut dronken was. Daarom heeft hij ook. behalve wegens de aanrijding, wegens dronkenschap proces-verbaal opge maakt. Een tweetal andere getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, verklaarde, dat de gehoorde knal afkomstig gev/eegt moet zijn van de botsing en niet van het springen van een baad van de 'auto. Een gefuige-deskundige, die de auto heeft onderzocht, verklaarde, dat hij teerd had, dat de linkervoorb&nd van den auto na het ongeval leeg was. Indien de band niet vóór het ongeval is gesprongen (en als dit is geschied, moet er len knal ge hoord z-n) is het ongeval te wijten aan de wending naar links, door verd. gemaakt, Een juffrouw, als getuige "S décharge ge- j boord, verklaarde dat, toen zij het geluid van den knal hoorde, dacht: „daar springt een autoband." Zij had dit geluid zeide zij vóór de botsing gehoord, Raadsheer mr. Jolles: „Zag u het ongeval gebeuren?" v Get.: „Neen." Mr. Jolles.; „Hoe khnt d dan zeggen, da', u den knai voor de botsing gehoord heeft? Get. weet hierop geen antwoord te geven. In zijn requisitoir zeide de procureur- generaal, mr. dr. Van Geuns, dat het hier betreft een ernstige en een terurige zaak. Een treurige zaak, omdat zij den dood heeft veroorzaakt van een jongeman, die nog alles van het leven te wachten had, die, toen hij rijdende, was, niet wist. niet kón denken, dat zijn veiligheid, zijn leven in ge vaar was. Deze strafzaak zeide spr. geeft een soort van schuld te beoordeelen, zooals in spr.'s ervaring hoogst zelden is voorgekomen. In de dagvaarding is die- schuld volkomen juist omschreven. Verd. aldus spr. is brutaalweg ingereden op den motor. Dat feit staat vast en dat feit brengt in zichzelf ree de schuld van den man, die de oorzaak was van Verkade's dood. Voorts zette spr. uiteen, dat niet is be wezen, dat de autoband is gesprongen of door een spijker leeegeloopen v.óór de bot BERLIJN i 59,37 PARIJS i 8.50 BRUSSEL 34.90 MEENEN 35. ONDEN t 12.13 STOCKHOLM 66.80 KOPENHAGEN 66 70 OSLO i 64 60 BAZEL 48 25 NEW-YORK 2.50 ROME 10 50 PRAAG 7 45 WARSCHAU 27.— Hedenmorgen vargaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. De raad was voltallig.B Benoeming. Herbenoemd wordt t<?L lid der school commissie, de heer P. de Zeeuw. Wijziging jaarwedde. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wij ziging der jaarwedde van den congierge van het gemeentehuis. De gemeenlebegrooting, Van de gelegenheid tot algemeene be schouwingen, maakt alleen de heer Stok man gebruik. De heer Stokman erkent dat het beleid van B. en W. over het algemeen goed is. Spr, danktdaarvoor, te meer, omdat de belastingopbrengst dalende is. Een enkel punt wenscht spr. te noemen, waarop aan merkingen te maken zijn, n.l. de benoeming van een gemeente-Werkman onlangs, waar voor een gegadigde uit een andere gemeente is gekozen. Dit had volgens spr. niet moeten gebeuren. De VOORZITTER zegt zeer gevoelig te zijn voor de woorden van den heer Stok man. Wat zijn grief "aangaat, het onder- werpelijke geval betrof de aanstelling van een stratenmaker; daarvoor kon geen ge schikte kracht in de gemeente gevonden worden. De algemeene beschouwingen zijn hierna afgeloopen. Bij de artikelsgewijze behandeling der bc- fcesfuurstecfen, wegens periodiek aftreden van de heeren W. Kuijper en P. E. de Vries en de heeren J. van Wageningen en C. Pol derman, wegens bedanken om gezondheids redenen; 2. verslag van den secretaris; 3. rekening en verantwoording van den pen ningmeester; 4. bencfeming rekening-com missie voor het volgend jaar; 5. verslag rekeningcommissie in zake opname kas en boeken van den penningmeester; 6. begroo ting over het seizoen 19261927; 7. be noeming van feestcommissies; 8. rondvraag en mededeelingen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een dameshorloge. Inlichtingen bij den ge meenteveldwachter. Feestuitvoering. Het R. K. Harmonie korps „St. Jacobus", zal op Zondag 21 Nov. a.s. in het vereenigingsgebouw te Spaarn woude een groote feestuitvoering geven, met medewerking der beroemde illuzionist Leon Sacarinie van Kinsbergen. Het zal wel niet aan belangstelling ontbreken. Reddingsbrigade, Vrijdag 19 November a.s., om 8 uur 's-avonds, zal de cursus /Eerste Hulp hij Ongelukken" voor leden der reddingsbrigade aanvangen in de kleine zaal van het café „Zomerulst". Dr, Willems zal den cursus houden. Oorspronkelijk was het de bedoeling de cursus alleen, toegan kelijk te stellen voor hen, die een kaart gekocht hadden voor 3.50. Echter werd de onbillijkheid die daarin school voor die leden, die steeds wanneer het gevraagd werd, hun diensten aan de brigade gaven, ingezien en daarom is de toegang koste loos opengesteld. Voor een gteed brigadelid is eene behoorlijke kennis in Eerste Hulp zij Ongelukken een eerste vereischte en hét wordt daarom op prijs gesteld dat de leden door hunne aanwezigheid zullen too- nen, dat de moeite van Dr. Willems wordt gewaardeerd. Om de veertien' dagen zal R. K. Dragersvereeniging. Gisteravond hield deze liefdadigheidsvereeniging haar 44ste jaarvergadering. De belangstelling was zeer goed. De voorzitter, de heer L. J. vati der Weijden, opende te ruim half acht met den chr. groet en een woord van welkom, de leden dankend vdor het werk van barm hartigheid, dit jaar weder verricht. Door de vereeniging werden 23 dooden naar hun laatste rustplaats gebracht, wadronder een eerelid de heer J. van Lierop. Een nieuw lid is tot de vereeniging toegetreden. De penningmeester sloot zijn kas met een saldo van 220,41. De heer Ph. J, Salman, altre dend bestuurslid, werd bij acclamatie her kozen. Raadslid. In de vacature van wijlen den heer W. Biesheuvel, werd tot lid van den gemeenteraad van Haarlemmermeer be noemd verklaard de heer Johan Potman, nomen. Daarna kwam Volgens de lijst van chrigte- lijk-historische candidaten in aanmerking de heer Gerben Bakker, timmerman en aan nemer, wonende te Vijfhuizen, die door den voorzitter van het hoofdstembureau werd benoemd en zich bereid heeft verklaard den 'opengevallen zetel te aanvaarden. Aanrijding Maandag werd op den Aals- meerderweg alhier een langs den weg staan de auto door een passeerenden met stroo beladen wagen aangereden en ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. sing. Voorts zeide spr. dat de dronkensahap j greeting maakt de heer Vriezekoop bezwaar van verd. vaststaat. Hij had veel te veel J tegen den post van 4500, voor verhoring gedronken om de verantwoordelijke taak te j van den toegang tot het raadhuis, Spr. vervullen, die op hem rustte. De funrtie van chauffeur eischt volkomen nuchterheid. Deze man was dat niet en dat geeft vol gens spr aan deze zaak het zeer ernstig karakter. Deze daad levert op een zóó vol komen gebrek aan verantwoordelijkheids besef, een zóó schandelijke onachtzaamheid, een zóó grove schuld, die hier naar spr. s meaning terecht een zware straf is opgelegd. Spr. betereurt het, dat hij nu de offi cier te Haarlem geen hooger beroep heeft aangeteekend geen zwaardere straf kan opleggen. Spr. eischte tenslotte vernietiging van het vonnis der Haarlemsche Rechtbank en veroordeeling van verdachte als in eer sten aanleg (vijf maanden gevangenisstraf.) De verdediger, mr. L. G. van Dam uit Haarlem, wees o.in. op verdachte s familie omstandigheden en pleitte een voorwaarde lijke veroordeling. Uitspraak over 14 dagen. B, en W. schrijven aan den raad: Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich met het oog op de voorgenomen uit breiding van het slachthuis dier gemeente, tot ons gewend ten einde reeds thans defi nitief te vernemen of het openbaar slacht huis dier gemeente als centrale slachtplaats zal worden aangewezen voor Bioemendaal Uit een over deze aangelegenheid ge houden bespreking met da slagers alhier, b ons gebleken, dat deze pin de volgende vindt deze uitgave onnoodig. De voorzitter verdedigt den post. Na eenige discussie wordt deze goedgekeurd. De heer STOKMAN vraagt inlichtingen over den steun aan Werkloozen. De VOORZITTER deelt mede. dat van den R. K. Bouwvakarbeidersbond een adres is ingekomen, waarin om productieve werk verschaffing gevraagd wordt. Spr. merkt op, dat op de begrooting een bedrag van 4000 is uitgetrokken ten behoeve Van de werk verschaffing. Welke werken uitgevoerd zui len worden, dat kan een punt van nadere bespreking uitmaken. Spr. meent dat hier mede aan het verzoek van adressant is vol daan. De heer De GRAAF betreurt het, dat B. en W. het voornemen hebben kenbaar ge maakt,"om een vermakelijkheidsbelasting in te voeren. De vereenigingen hebben al moeite genoeg om te kunnen blijven be staan. De heer STOKMAN zou het eveneens willen ontraden om de „vereenigingen, die cxpresselijk zijn opgericht om de jongelui van de straat te houden, door deze belas ting te treffen. Men moet niet naar de groote stad kijken, waar bioscopen enz. een aardig bedrag in de kas brengen. Hier zal het echter een zeer klein bedrag zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat reeds lang over deze belasting is gedacht. Spr. acht een vermakelijkheidsbelasting een bil lijke belasting. Het is een belasting op de weelde. veel geld zal kosten. Wil de raad echter a priori zuik een be lasting niet, laat hij zich dan direct uit spreken, De wethouder, de heer BIESHEUVEL, merkt op. dat de belasting wordt betaald door uitgaande menscheu en niet door ver eenigingen. Wanneer de uitvoeringen niet openbaar zijn, worden zij niet door de be lasting getroffen. De wethouder, de heer v. d. BERG, wijst op de volksfeesten te Halfweg en Schalk wijk, welke formeele kermissen zijn ge worden en duizenden bezoekers trekken. Spr. meent, dat hierop de belasting van toe passing moei zijn. De VOORZITTER zal met de gemaakte j opmerking rekening houden. Laat de raad j nu afwachten het resultaat van de werk- j zaamheden van B. en W. Misschien dat de raad zich dan eenstemmig vóór de con cept-verordening verklaart. De gemeenteJicgrooting wordt hierna met j algemeene, stemmen goedgekeurd. Ook de andere begrootingen worden on gewijzigd goedgekeurd. De werktijd der gemeente-werklieden. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot verlenging van den werktijd der ge meente-werklieden, welk voorstel in de vo rige vergadering was aangehouden. De heer STOKMANg vraagt aanhouding van het voorstel tot na de annexatie. Dan immèrs zal toch een geheel nieuwe regeling moeten worden gemaakt. De wethouder, de heer BIESHEUVEL, antwoordt, dat hel aantal werklieden na de annexatie hetzelfde blijft. Spr. acht aanhou ding dan Ook niet noodig. Voorts merkt spr. op, dat de loonen in Haarlem en andere gemeente lager zijn dan in onze gemeente. Wanneer het voorstel van B. en W., die toch alleen maar arbeids- verlenging voorstellen, niet gekomen was, dan zou spr. zelf gekomen zijn met een voorstel tot loonsverlaging. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van den heer STOKMAN tot aanhou ding met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Bif de rondvraag wordt eenigen tijd gedis cussieerd over de kwestie van het verleenen van vergunningen voor het hebben van mesthoopen. De heer VINK dringt aan op $en soepele toepassing der betrekkelijke verordening op het platteland. De VOORZITTER zal er rekening mede houden, doch merkt tevens op, dat men in dit opzicht voorzichtig moet zijn. Mevr. HOOGERBEETS vestigt nog eens de aandacht op de noodzakelijkheid van het" plaatsen van een lantaarn bij het begin van het fietspad op den Rijksstraatweg. De heeren STOKMAN en VINK vestigen de aandacht op het Groenewegje, dat pas goed in orde is gemaakt en nu door de IJ- muidensche vischauto's kapot gereden wordt De VOORZITTER erkent dat die visch- transporteurs gevaarlijk voor den weg zijn- Er is reeds een paar maal proces-verbaal Te Communie met de heiligen, door N. Govers, Redemptorist. Bij G. Mosmans te Venlo verscheen een nieuw kerkboek onder bovenstaanden titel. De bekende Augustijner pater W. van Dijk, schrijft er als volgt over Indien het waar is, wat Pater Chaignon S.J. eens schreef, en wie kan het betwij felen dat men in zich den geest en de godsvrucht der Heiligen opbneemt door hun gebeden te gebruiken, dan moet dit boek voorzeker aan de Katholieken zeêr weikont zijn. Het tastbaar onderscheid tusschen de taal der schrijvers, die heilig zijn en die het niet zijn, zooals Faber zegt, is hier wel heel dui delijk. Schrijver heeft een uitmuntend werk ver richt. Men klaagt zoo dikwijls, dat men dor is bij de H. Communie, dat men de Com munie-gebeden al van buiten kent, zoodat het bidden gevaar loopt, sleur te worden. Hier vindt ge de taal der Heiligen, die bran den van liefde voor de Allerh, Eucharistie. Liefde spreekt uit al hun woorden liefde vragen zij aan Hem, Die. is „De Liefde." Men vindt in dit voortreffelijk boek 28 Communie-oefeningen variatie dus in over vloed, Alles is getrokken uit de geschriften van Heiligen, Zaligen en Eerbiedwaardigen. Indien we bidden zooals zij, dan bidden we ongetwijfeld goed. En wie goed bidt, zal verkrijgen 1 We vinden er keurige gebeden van den H. Augustifhis, H. Anseimus, Bernardus, Thomas, Bonaventura, Gertrtidis, Cathafina van Siena, Petrus Canisius, Franciseus van Sales, Eerbiedw. Pater de Ia Colombièrft, den leidsman van de H. Margaretha Maria Alacoque, Alphonsus, Z.Pater Eymard, Theresia van Lisieux en anderen. Een kost bare verzameling 1 Vóór en na de Communie zal men er voldoening in vinden. Verder vinden wij er 4 Missen, n.l. van het Allerh. Sacrament, H. Hart, Eucharistisch Hart en ook van Christus' Koningschap. Een aan hangsel van verschillende Litanieën, gebe den, biecht-, Lof-, aanbiddings- en Kruis wegoefening voltooien het mooie boek. Vorm en druk Zijn uitmuntend, zooals we dat gewend zijn van den uitgever G. Mos- mans^ Sr., te Venlo. Wij wenschen den Eerw. schrijver en den uitgever geluk en groot succes De Mis der H. Theresia. Bij denzelfden uitgever verscheen „De Mis der H. Theresia," door haar zelve ver klaard, uit het Fransch vertaald door van Randerode, naar het keurige boekje van den Benedictijn Dom. Eugena Vandeur, De schrijver zelf verklaart de bedoeling van zijn werkje in de inleiding, waarin hij o,m. zegt dat hij wil geven „een samenvatting van het geen over dezen aardschen Seraphijn ge zegd is, door gansch eenvoudig met de hoofd gedachten harer geestelijke leef de Mis, die de Kerk te harer eer samenstelde, uit te leg gen die Mis, welke zij opdraagt om voor de geloovigen de onuitputtelijke genade bron te openen, die de voorspraak van Therèse ons heeft doen ontspringen." Twee teekeningen van Mej, V. Reyze de l'Arche versieren, den omslag. Een boekje, dat den velen vereerders en vereersters van de Kleine Theresia zeer welkom zal zijn Hetgeen ik in hei belang eener juiste en gewenschte viering van onze Kerkelijke Feestdagen wensch op te merken, kan dus in geen geval schade doen, doch alléén, naar mijn bescheiden meening, bevorderlijk zijn aan de resultaten van het uitgespro ken verlangen van H. D. H. de Bisschop pen van Utrecht en Haarfem. Het zij mij dan vergund eens te wijzen cp de nog vele inconsequenties, ook van hen die een beter voorbeeld dienden te geven, welke ik de hoofdoorzaken acht, van het nog ontbreken' eener gewenschte eenheid. Integendeel, ik ben zoo vrij te meenen, dat juist deze inconsequenties de verkregen resultaten In gevaar -zullen bren gen, zeker niet tot een algemeene viering zullen leiden. Wanneer men toch ziet. hoe in een ge bouw van een R.-K. Werknemersorganisa tie op Allerheiligen, juist op het oogenblik, dat in alle kerken de Hoogmis begint, een publieke verknoping werd gehouden, ge organiseerd door een Katholiek deurwaar- der; wanneer men kan constateeren, dat alle winkelzaken, in handen van het z.g. groot kapitaal, op een enkele uitzondering na, geopend waren; dat er daarbij zijn, die zich aandienen als de beschermers en steunpilaren onzer Katholieke kerk en charitas, maar zich niet ontzien om zelfs op lsten Kerstdag hun zaken in bijkans alle plaatsen van den lande geopend te houden; dat een andere groöt-firma zoolang het manufacturen dames-confectie enz. geldt, het kerkelijke voorschrift bindend acht, doch voor haar zaak in Heeren-confectie in onze hoofdstad dit principe oveYboord gooit; dat op Alferheiligên door onze Pers het voorbeeld van bladen als het Alg. Han delsblad e.a., die op Goeden Vrijdag niet verschijnen, niet wordt gevolgd, terwijl hel noodzakelijk uitgeven van beursberichten toch ondervangen zou kunnen worden, door een enkele uitgave van deze berichten, uit sluitend aan de abonné's toe te zenden; dat integendeel het materieel belang <rp deze als Zondag te vieren dagen zóó op den .voorgrond treedt, dat men verzocht wofdt vóór 12 uur advertenties te bezor gen en bij*hef uitgaan der kerken het mo gelijk gemaakt wordt, onze couranten te koop worden aangeboden, zij het dan in beperkte Vorm van A blad minder dan gewoonlijk; Ziet, geachte Redactie, wanneer al deze inconsequentiedingen niet veranderen, zal er van een algemeen opvolgen van den wensch van onze Bisschoppen niet veel te recht komen, Maar er is meer. Ook het koopen door Katholieken moet op die dagen worden na gelaten. Het is mij door grondig onderzoek be kend, dat vóór dé zaken die geopend wa ren op Allerheiligen, dezen -dag de beste dag van het geheele seizoen is geweest. Ik heb hier het oog op dames- en heeren- confectie, manufacturen enz. En wie waren de koopers? Juisl voor een groot deel Katholieken, die dezen feestdag zoo buitengewoon geschikt von den, om hun inkoopen te doen, daar zij ,(toch Zondag" hadden!!! Toen destijds de eerste poging werd ge daan, om tot een richtige viering te komen, heb ik persoonlijk geconstateerd, dat huis- genooten van degenen, die toen het initia tief namen, op die dagen wél hun inkoo pen deden bij koekbakker, fruithandelaar enz. Wil men consequent blijven, dan komt het mij voor, dat men ook niet op deze da gen, zoowel als op de 'Zondagen, soupers e.d. door koks aan huis moet laten bezor- gen, Men verplaatse deze soupers e.q. naar een dag in de week, want al deze dingen zijn aanleiding voor den „zwakken broe der" om zich hierop te beroepen en een algebeele viering illusoir maken. Moge elk, wien de schoen past, dezen aantrekken in het belang van de zaak, waar het om gaat! U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, W, v. LIEMT, Vice-voorz, R.-K. Midden standsver. „Sb Jozef", Haarlem. Een andere zaak is dc administratieve J opgemaakt wegens woest rijden, rompslomp welke er aan verbonden is, en Hierna wordt de vergadering gesloten. JAARVERSLAG v.d. VEREENIGING HUISVERZORGING TE HEEMSTEDE OVER DE JAREN 1924 EN 1925. Volgens de traditie, brengen wij aan leden en begunstigers verslag uit over hetgeen de 2 laatste jaren door onze Vereeniging gedaan en beleefd werd. Hulp is geboden in de vele gezinnen, waarvan de vrouw des huizes op het ziekbed neergeworpen, daadwerkelijken steun ondervond, doordat een ander haar werk verrichtte, de kinderen verzorgde, het potje kookte en de wasch aan kant deed, daar toe door onze vereeniging in staat gesteld. Door de groote uitbreiding der Gemeente, werd onze hulp hoe langer hoe meer inge roepen. Hadden onze inkomsten hiermede gelijken tred gehouden, dan zouden we ons er slechts over hebben kunnen verheugen in staat te zijn geweest zooveel meer leed te kunnen verzachtenhet tegen deel was echter het geval. Door sterf geval en vertrek naar elders verminder den de contributies aanmerkelijk, die alle moeite ten spijt, niet op peil gehouden kon den worden. Het gevolg bleef niet uit i Niet alleen moest gedurende de zomermaanden van 1924 alle actie worden stop gezet, wegens te kort in las, erger was het, dat wij *n Febr 1925, dus In het volle winterseizoen, om de» zelfde reden onze hulp moesten staken. Men brak zich 't hoofd hoe aan geldmiddelen te komen De verstrekte Witte Kruis sub sidie van 100.- kon slechts ten deele de uit gaven dekken. Aan het initiatief van Mevr. Quarles van Ufford-Dölleman was het te danken, dat. de plannen tot het houden van een bazaar vasten vorm aannamen. Circulaires werden ver zonden, een oproep in de bladen gedaan» kwam de propaganda te hulp de goede ga ven stroomden binnen. Wel moesten wij de opbrengst deelen met de Wijkverpleging en het Centraal Genootschap tot uitzending van zwakke kinderen, waarvan de besturen zich eveneens dapper geweerd hadden, toch moch ten we het genoegen smaken 513 zijnde 1/3 deel van het batig saldo te mogen ontvangen, een bedrag even groot als de som der jaar lij ksche Contributies. Onafgehaalde prijzen, die nogmaals ver loot werden, brachten nog 13.50 en 20 op. Volgens een Reglement, kan eenzelfde huishouden slechts zes weken achtereen ge holpen worden. Deze maatregel dankt zijn bestaan aan onze beperkte kas. In gevallen wanneer voortgezette hulp dringend door den behandelenden geneesheer noodzakelijk werd geacht, steunde het Burgerlijk Armbestuur op welwillende wijze, waarvoor hier een ge past woord van dank zeker op zijn plaats is. Met een beroep op de goedgeefschheid onzer Gemeentenaren, die zich nimmer on betuigd lieten, als het gold behoeftige land- genooten te helpen en buitenlandsche nooden te lenigen, bevelen we onze eigen behoeftigen des te warmer in hunne belangstelling aan. Het Bestuur R. DE VOOGT-DE VOGEL, Presidente. I, DROOG-DECKERS, Secretaresse. M. REINDERS-FOLMER-HONIG, Penningmeesteresse CH. VAN CITTERS-GROENEVELDT. G. CHABOT-VAN GASTEREN. A. VAN WOLZOGEN KUHR-BOREL. Er is thans een begin gemaakt met de ontruiming van krotwoningen, wleke reeds vóór 1914 onbewoonbaar waren verklaard. Dit is de eerste overplaatsing van'gezinnen, wanneer men de afbraak van de krotwo ningen in de Ruysdaelstraat en in de Wle- gelslraat uitzondert. In laatstgenoemde straat i9 juist met het sloopen begonnen. Thans moeten hoofdzakelijk in de Jor- daan 85 woningen ontruimd worden;; hier van zijn 30 in het bezit der gemeente. De bewoners hebben nu een aanschrijving ont vangen, om hun krotten te verlaten; vait de andere gaat de ontruiming geleidelijk. In twee maanden tijds hebben nu 51 ge zinnen hun woningen verlaten. Dit ging met eenige moeite gepaard, deels omdat er geen of zeer weinig huur werd betaald, anderdeels omdat de menechen sterk aan hun huurt gebonden zijn. Dit blijkt wel hieruit, dat van de 38 gezinnen uit "de Jordaan er 28 daar bleven en 6 in de onmiddellijke, na bijheid ervan gingen wonen, 6 werden oven de stad verspreid en één gezin trok naar de overzijde over het IJ. In de oude stad moesten, 7 gezinnen hun afgekeurde woningen verlaten, waarvan 5 ia de buurt bleven. Van de 51 gezinnen hebben 8 gemeenet- woningen betrokken. Deze eerste krot-ontruiming heeft dus haar oorsprong in de onbewoonbaarverkla ring vóór 1914. De onbeWoónbaarverklarin- gen van den laatsten tijd kunnen eerst over eenige maanden practisch gevolg heb ben, wanheer de gestelde termijn verstre ken is. Naar de „Tel." verneemt, is in den geest van de commissie voor de bebouwing in Zuid, thans door B. en W. een andere com missie ingesteld, welke de stadsuitbreiding in Amsterdam-West en in Watergraafsmeer en de Trassvaalbuurt zal hebben te beoor deelen. Deze commissie is als volgt samengesteld; ir. W. A. de Graaf, waarnemerfkl directeur van P. W., voorzitter; ir. A. Keppler, di recteur van den Woningdienst; ir. M. E. H. Tjaden, directeur van Bouw- en Woning toezicht; ir, J. L. Inckel, hoofdingenieur bij de afdeeling grondbedrijf en Setfels, bouw ondernemer. Als onderdeel der pleno-com- misSie is een architecten-commissie gevormd bestaande uit de heeren Jan Gratama, voor zitter; J. E. Stael en ir. A. R. Hulshof, stadsarchitect. Secretaris der commissie is voor West, architect P, Nauta en voor Watergraafs meer architect G. J. Roes; van de archi tecten-commissie is secretaris de heer N. Lansdorp. WOERDEN, 17 Nov. Kaas, Aangevoerd 278 partijen. Eerste kwaliteit 51—54, tweede kwaliteit 4650, zwaardere Rijks- merk 54—58, met rijksmerk 4953, zware 59. Handel matig. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 214 vette kalveren 1.10—1.20, 0.90— f 1.10; 0.660.90; 49 nuchtere kalveren 10—18; 600 varkens 0.82—0.S4. 0.82— f 0.83; vette varkens 0.800.82; Overijs. en Geld. 0.82—0.84, 0.83—0.83. ALPHEN. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn." te Alphen aan den Rijn. Veiling van 16 November. Spinazie 1920; Burgem.p. 8.20; Spruitkool 1 1623; Kroten 3.80 per 100 Kg. Andijvie f 11.90 per 100 bos. Savoyekool 47.50 per 100 stuks. i Medegedeeld door het Ned. Kon. Metéorol. Instituut te De Blldt. Naar waarnemingen in den morgen van 17 November. Hoogde Barometerstand 768.8 m.M. te Bresku, Laagste Barometerstand 743.4 m.M. ta Vestmanoer. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 November: Matige tot krachtige, later afnemende, Z, tot Z.-W, wind, betrokken tot zwsar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. OVER DE VIERING ONZER KATHOLIEKE FEESTDAGEN. Geachte Redactie! 1 November. Allerheiligen, ligt weder athler ons. UA API UIUI Vrijdag 19 Nov. van 10'tot 10.45 v.m. en van 8 tot xlAAuJuDtlYl 8.45 n.m. in St. Bavo, Smedestraat. van 2 tot 2,45 uur in Café Rest. Kosterstraat 7. Vrijdag 19 Nov. van 4.30 tot 5.15 uur in Lunch room de Bruine Beuk, Rijksstraatweg 91 zal aan alle dames getoond worden' hoe men in een half uuj Dames- en Kinder, boven- en onderkleeding leert knippen, zonder rekenen of teekenen in 17 maten. Voor slechts f 1.95 ontvangt U aldaar een boek met 74 mo dellen plus 5 apparaten, waarvan U zooveel patronen kunt maken als U zelf wilt. Dames gaat een oogenblik zien U zult verbaasd staan, als U naar huis gaat kunt U knippen. Alleen toegang voor Dames en meisjes. CASANO.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2