Tim 17 ,d j ra- i' ,7 Ji HMfcMjt/ \kld\k I 1 Schrale huid? Klo0®tephah$em Poeders ït jjty i j ft j h Vf] f.t Dr. J. E. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Verbetering van rioieerin*. Wijziging van straatnamen. De kwestie van de stichting van een bijzondere neutrale school. Het bestaansrecht der huurcomtnissie. De motie-Schilling aangenomen. helpt direct worden verdreven door de pijnstillende A.M. en in doosjes 6stuks45ct.Bij de goede drogisten Op elke poeder staat A.M.Let hierop PLAATSELIJK NIEUWS. HET HERSTELLINGSOORD TE ELOEMENDAAL VAN DE ALG. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T. B. C. Bijzonderheden omtrent bouw en inrichting. VRAGENBUS. BRIEVENBUS. 3 t| fj/i.ylji V 1 ,\l llt ficDcrcm-1i lasa MARKTNIEUWS. eenieder oordeele voor zichzelf. De politieke bedoeling wordt met den dag duidelijker. De Volkerenbond schijnt het bezwaarlijk gevonden te hebben de geheele Arabische wereld ineens aan Engeland te schenken immers zoo zouden vele douane- en belastinggelden voor Europa verloren gegaan zijn. Beter figuur maakt men zoo men het eene na het andere inpalmteerst stelt men twee staten, gescheiden door een derden, rechtsstreeks onder zijn beheer en daarna werkt men zich ook in den tusschen- staat, doch laat hier de eigen regeering bestaan Zoo vloeien alle douanegelden en belastin gen nog in hetzelfde zakje. Palestina en Irac zijn Engeland schatplichtig de tusschen- staat Frans-Jordanië, tot nu toe nog konink rijk, doch reeds door verdragen aan Engeland verbonden, ziet een groot deel van zijn belas tingen in Engelsche vestzakjes verdwijnen. Gibraltar, het Suez-kanaal, de rijke petro- leumbronnen van Irac, Engelsch voor- en achter-Indië, alles te zamen vragen een operatiebasis in de Middellandsche zee met een ruim achterland voorts nog een weg over land naar Indië zou Londen zeer welkom zijn. De mineralen van de Doode Zee hebben ook nog Engelands aandacht getrokken eeu reden te meer om door Frans-Jordanië een vrijen weg te vinden naar Akaba en deze stad zelf met een glimlach van Ibn Saoud te verkrijgen. Maar politiek is politiek. Economisch ziet Palestina er al zeer opg dirkt uit, zoodat het veel weg heeft van een neger, gestoken in een pakje van den laatsten snit. Eenige duizenden Joden hebben voor de herleving van den handel gezorgd, of juister uitgedrukt hebben zich het mono- 1 polie van den handel toegeëigend, zoodat ze van hun waar kunnen maken, wat zij willen. Daarbij voeren ze niet alleen de noodige artikelen in, doch ook zeer veel onnoodige en zelfs schadelijke. Ook de industrie hebben ze ter hand genomen, maar 't is te voorzien dat deze een der grootste oorzaken-zal wor den van het moreel verval van Palestina in de naaste toekomst. Heeds begint men met de uitvoering van de electrificatie, waarvoor men millioene.n in Amerika verzameld heeft, terwijl het grootste gedeelte der bevolking nog geen hygiënisch huisje kan bouwen. Geheele dorpen in het land gelijken op zoo vele nederzettingen uit den tijd van duizen den jaren voor Christus een Friesch stalt zijn vee in betere vertrekken. In plaats van die plotselinge toepassing van allerlei moderne uitvindingen, deed men misschien beter wat meer methodisch te werken en te beginnen met het volk vooral op het platteland, de eerste en nood- zakelijkste beschaving te geven, om daarna aan grootere uitbreiding van handel en eco nomie te denken. De wijze, waarop nu handel t en nijverheid zoo hoog mogelijk worden op- gevoerd, schijnt slechts gegrond te zijn op het beginsel van groot egoïsme. Als axioma schijnt nu alleen te gelden zoek op alle mogelijke en soms ook op onmogelijke manie ren je eigen voordeel. Gisteravond vergaderde de Gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester. De Raad is voltallig. Ingekomen stukken. Eenige verzoeken om subsidie worden aangehouden tot de behandeling der be grooting. Het voorstel inzake de ge-1 meentelijke studiebeurs. B. en W. stellen den Raad voor, het voor stel van de 13 raadsleden, inzake het instel len van een gemeentelijken studiebeurs ter herinnering aan het 50-jarig bestaan van IJmuiden, in hunne handen te stellen om prae-advies. De heer ROELSE vraagt of bet advies reeds gereed is. Spr. zou thans reeds de be handeling willen zien. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. den laatsten tijd te zeer met bezigheden waren belast, dan dat zij zich met deze aan gelegenheid konden bezig houden. De heer NIJSSEN dringt op spoediger behandeling aan van het adres van de bewo ners van de Hyacinthen- en Tulpenstraat. Crediet rioleering. B. en W. vragen den Raad een crediet van f 1480, ten behoeve van het herstel van een gedeelte rioleering. De heer SCHILLING vraagt de uitmon ding der rioleering bewesten de sluizen, la ger te doen leggen. De heer TEN BROEKE wijst op het na deel van de aanwezigheid van rioleering in een dijk. Er bestaat volgens spr. gevaar, voor verzakking, bij veelvuidigen regenval. De heer SCHUITEMAKER bespreekt eveneens de uitmonding der rioleering be westen de sluizen. Spr. vraagt toezicht en verbetering. De heer SLUITERS verwondert zich er over, dat de raad een klein gedeelte rioleering zooveel geld noodig is. Spr. vraagt nadere toelichting. De heer BOSMAN betoogt dat een onder Zoek geen groote kosten meebrengt. Daarom heeft de commissie erin toegestemd om te volstaan met een cr-edietaanvrage. De wethouder, de heer DUNNEBIER, licht het voorstel nader toe.Het riool onder het spoor is goed, zooals het zich laat aan zien. Het riool in den Zwartenweg is ver teerd en spr. zou het 't beste achten om, in tegenstelling met de besprekingen in de com missie van Ó.W., het werk maar dadelijk uit te voeren. De heer VERMEULEN geeft in over weging om een blanco crediet te verleenen, om het gedeelte van de ijzeren buis tot over den kanaaloever dadelijk in orde te maken. Aldus wordt besloten. De heer Maas stemde tegen. Ontheffing bouwver ordening. B. en W. adviseeren afwijzend op het ver zoek van G. J. van Wijngaarden te IJmui den, ontheffing der bouwverordening voor den bouw van twee woningen aan den Zee weg te Driehuis. Aldus wordt besloten. aatramen B. en W. stellen den raad voor om namen te geven aan straten, welke zijn geprojec teerd om een gedeelte van Velserbeek. Voorts stellen zij voor zulks naar aanlei ding van de besprekingen in de vergadering van 17 September j.l., om de volgende wij zigingen aan te brengen a. de namen „Velsertiuinerbüurtweg" en „Velserduinerbuurtplein" te veranderen in „Velserduinweg" en „Velserduinplein"; b. den naam „Zeestraat" te veranderen in „Frogerstraat," naar den heer W. A. Froger bekend uit de geschiedlnis van de totstand koming van het Noordzeekanaal c. den „Kanaalweg" wederom zijne oor spronkelijke benaming van „Zeeweg" te geven d. den „Verkeerde Molenweg" te noemen „Overbildtweg," naar de ten zuiden van dezen weg bestaan hebbende buitenplaats „Overbildt." Tenslotte stellen zij voor den naam „Flasio Giojastraat," te veranderen in Kom passtraat. De heer SCHAAR wenscht den naam Keizer Wilhelmstraat veranderd te zien. Volgens spr. is IJmuiden onlangs door dezen straatnaam belachelijk gemaakt. De VOORZITTER antwoordt dat dit verzoek bij de rondvraag gedaan kan wor den. Het is buiten de orde. De heer NIJSSEN bepleit verandering van den naam „Overbildtweg" te veran deren in Thornweg. Zijn voorstel wordt verworpen. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. De VOORZITTER verzoekt bij een volgende gelegenheid de verschillende wen- schen tevoren bij B. en W. bekend te maken. Verkoop van grond. B. en W. stellen den raad voor aan P. v. d. Berg te Amsterdam twee gedeelten bouw terrein te verkoopen, ter grootte van respec tievelijk 5500 en 7125 M2., gelegen nabij den Zeeweg te IJmuiden en voor den prijs van f 6.85 per M2. De heer VERMEULEN vraagt of B. en W. tevoren met de a.s. eigenaars over het bouwtype willen overleggen. Dit, om te erkrijgen, dat aan hoofdverbindingswegen en mooiere bebouwing te verkrijgen. Na eenige bespreking wordt het voorstel oedgekeurd. Afbraak. B. en W. stellen voor de woning Kerkweg o. 21, welke in zeer slechten toestand ver keert en eenigen tijd geleden ontruimd is, [voor afbraak te verkoopen. Goedgekeurd. Goedkeuring- schoolgeld verordening. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten een aanvrage te richten om hernieuwde goed keuring der schoolgeldverordeningen. Goedgekeurd. Stichting neutrale school. Van de neutrale schoolvereeniging „IJmui- (len en Omstreken" is een verzoek ingeko- nen om op grond van art. 72 der Lager- Dnderwijswet 1920, ten behoeve van de stichting van een bijzondere lagere school te IJmuiden in het nieuwe gedeelte, de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen. De heer ROELSE vraagt aanhouding van het voorstel, om het eerst te zenden aan de onderwijscommissie voor onderzoek. Spr. constateert dat B. en W. de onderwijs commissie er niet in gekend hebben. Dit was noodig geweest, maar B. en W. over wegen een lokalitet van eenig andere school voor het gevraagde doel te bestemmen. De heer VERMEULEN heeft bezwaar tegen aanhouding van het voorstel ,om mede werking te verleenen. De aanvraag voldoet aan alle eischen en de beslissing over dit deel kan dadelijk genomen worden. De kwestie van aanwijzing der lokalen kan worden aangehouden. Hiertegen heeft spr. geen bezwaar. De wethouder, de heer Tusenius heeft geen bezwaar tegen aanhouding. Besloten wordt het door den heer Ver meulen bedoelde gedeelte van het voorstel aan te houden. De heer LANDEWEERT wijst er op, dat medewerking nog niet verleend kan worden, wegens het ontbreken van de ver klaring van den Inspecteur. De heer SCHUITEMAKER zegt dat er in school A 1, waarvan men 6 lokalen wil beschikbaar stellen, geen voldoende ruimte is. De VOORZITTER merkt op dat hierover nog niet gesproken kan worden. De raad heeft juist besloten om het aan te houden. Op 't oogenblik gaat 't alleen om de prin- cipieele beslissing om medewerking te ver leenen, in welke vorm dan ook. De heer SLUITERS vindt het een treu rig verschijnsel, dat een dergelijke school zal worden opgericht. Zijn de openbare scholen niet goed Er zal toch bijna geen ander onderwijs kunnen worden gegeven dan in de openbare school. Trouwens, „bijzonder neutraal" kan er bij spr. niet aan. Spr. vraagt of er niet over gesproken kan worden om een openbare school te stichten, precies zooais de aanvragers het willen heb ben. De heer ROELSE zegt, dat er eigenlijk geen argumenten voor de stichting van deze school zijn aangevoerd. De gemeente is de bevolking zooveel mogelijk ter wille in het onderwijs. Het L. O. is onlangs nog geheel gereorganiseerd. Niettegenstaande destijds alles is gedaan om de aanvragers van thans in hun wenschen jegens het onderwijs tege moet te komen, zijn ze toch met hun actie voortgegaan. Spr. kan dan ook de aanleiding van de stichting van deze school niet nagaan. Onder die omstandigheden moet men hier van een kunstmatige actie spreken e n niet van een ernstigen aandrang. Spr. gaat hierop nog verder in. Wat heel naar aandoet, is, dat de voorzitter der neu trale schoolvereeniging, de wethouder van onderwijs, hier tracht de belangen van deze Heine groep te behartigen. De wethouder had zich moeten onthouden van verschil lende daden, welke hij nu gedaan heeft. Hij zegt wel, c'~ze school zoo lang mogelijk te hebben willen tegen houden, doch de feiten wijzen het anders uit. Dat is niet bevorderlijk aan het vertrouwen, dat de raadsleden in den wethouder willen stellen. Er is hier geen oogenblik met het ge meentebelang rekening gehouden. Men wenscht een uitgesproken standenschool. De raad zal het echter niet kunnen keeren. De heer TEN BROEKE zegt, dat de aanvraag voldoet aan de wet en zij zal moeten worden toegestaan. De heer GROENEVELD wenscht nog eens overleg met de aanvragers. Spr. vindt dat de zaak den verkeerden weg opgaat inet betrekking tot de gemeente-financiën. De heer VERMEULEN zegt dat de kwestie van de kosten een boeman is, die toch eigenlijk afgedaan heeft. Het Rijk be taalt de onderwijskrachten. De ruimte om de kinderen te bergen moet er toch wezen. Of er nu 15 scholen staan van een kleur of 3x5 scholen van 3 kleuren het blijft toch hetzelfde. De gelden worden aan alle scholen1 op dezelfde wijze verstrekt. Men moet voorts bedenken, dat we in groot Velscn of groot IJmuiden zitten. De scholen zullen bevolkt worden. Spr. Kan zich bijzonder-neutraal onderwijs niet indenken. Omtrent neutraliteit bestaat zooveel verschil van inzicht ten opzichte van de inrichting van onderwijs e.d. Spr. meent dat men recht moet doen aan de aanvragers. Anders zullen zij voor overleg in 't geheel niet te vinden zijn. De raad kan niet ingaan op de argumenten van de oprichters. Daar heeft hij niets mee te maken. Ook met de wijze, waarop de actie is gevoerd, heeft de raad niets te maken. De verantwoordelijkheid daarvan berust bij de oprichters zelf. De heer SCHUITEMAKER bepleit een nieuw overleg met de aanvragers. De wethouder,de heer TUSENIUS, zegt, dat, wanneer er 10- wethouders van onder wijs kunnen gevonden worden, hijzelf de elfde wil zijn, als de heer Roelse er maar niet bij is, want die heeft meer belangen bij het openbaar onderwijs dan spr. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. om medewerking te ver eenen aangenomen met 9 stemmen tegen. De motie Schilling inzake de Huurcommissie. B. en W. adviseeren de motie van den heer Schilling, inzake het voortbestaan van de huurcommissie. niet aan te nemen. De heer SCHILLING licht zijn motie toe. \elen zullen met angst de opheffing der huurcommissie tegemoet zien. Bij verschil lende Bouwverenigingen zijn er veel meer aanvragen dan er woningen zijn vele wo ningen zijn onbewoonbaar verklaard, toen ze nog niet ontruimd waren. Andere staan op de nominatie. Er is een tekort aan arbeiders woningen. Dat er weinig gevallen bij de huurcommis sie in behandeling komen is heel goed te ver klaren. Vele huiseigenaren laten niets aan hun woningen gelegen liggen en komen vanzelf niet met hun verhooging anderen laten de verhooging met opzet na teneinde de huur commissie zoo spoedig mogelijk te zien ver dwijnen. Dit is opzet en B. en W. zijn er in gevlogen. De heer MAAS zegt, dat opheffing van de huurcommissie een normaler toestand ver- eischt. Op het woninggebied is de toestand nog lang niet normaal. Spr. toont dit met eenTge cijfers aan. Juist de woningen, welke vóór den crisistijd zijn gebouwd, zullen aan hun verhooging onderhevig zijn. De later gebouwde woningen zullen niet in huur ver hoogd worden. Spr. noemt een geval in een andere ge meente (Delft) waar de opheffing der huur commissie tot ernstige conflicten aanleiding gaf. Daar werden op den dag van de opheffing der huurcommissie van vele huizen de huur direct verhoogd. Wat zich daar afspeelde verwacht spr. ook hier. Spr. besluit met den wensch, dat de raad de motie-Schilling zal aannemen. De heer v.d. STEEN is ook voor het voortbestaan der huurcommissie. Spr. zal voor de motie stemmen. De heer BOSMAN zegt, dat B. en W. ad viseeren om op te heffen, omdat de commissie zoo weinig te doen heeft. Zij vergeten echter wat de commissie tegenhoudt. Ook de heer HOMBURG betoogt de noodzakelijkheid van het voortbestaan der huurcommissie. De heer SLUITERS acht het voortbe staan zoo dringend noodig, dat hij zich erover verwondert, dat de arbeidersorganisaties nog geen adres aan den Minister hebben gezon den om een permanente huurcommissie in alle gemeenten. De heer VERMEULEN zegt, dat men toch weer moet komen tot normale dingen. Dezelfde bezwaren, welke nu tegen de op heffing der huurcommissie worden te berde gebracht, golden ook bij de opheffing der distributie. Het is een zure stap, doch hij moet gedaan worden. De gemeente moet zorgen, dat de particu liere bouwnijverheid weer geprikkeld wordt. *En dat krijgt men niet zoolang de huurcom missie bestaat. Overigens verwacht spr., dat aanneming der motie practisch niets zal uitrichten. De wethouder, de heer DUNNEBIER, herinnert ook aan de jeremiades, die opgin gen toen de distributie opgeheven zou wor den. Spr. verwacht geen huuropdrijving, zooals die door verschillende raadsleden gevreesd wordt. Vermoedelijk zal wel een huurverhooging hier en daar plaats vinden Maar dan zal het abnormale verschil tusschen oud en nieuw geëgaliseerd worden. Na repliek wordt de motie aangenomen Tegen stemden cle heeren Handgraaf, Dun nebier, Tusenius en Vermeulen. Aanleg van straten en rioleering. g B. en W. vragen den raad machtiging, tot den aanleg van straten en rioleering op en in het gedeelte van Velserbeek, genaamd „de Ratels". De heer VERMEULEN had een meer uitgewerkt voorstel verwacht. De heer MAAS wil bij deze gelegenheid er op aandringen ook den toegang tot de Tusschenbeeksweg te verbeteren De toe stand is daar onhoudbaar. De heer NIJSSEN hoopt dat B. en'W. er voor zullen zorgen, dat als dit werk wordt uitgevoerd, zooveel mogelijk de werkkrach ten uit eigen gemeente worden betrokken. De heer SCHUITENMAKER zegt dat men wel kan trachten deze zaak nog wat op te houden, doch dat is niet reeël, omdat de j grond voor bouwrijp wordt verkocht. De heer SCHAAR vindt de thans toege paste werkwijze dwaas, want men legt rio- leeringen aan waar geen huizen staan, ter wijl daar, waar mcnschen wonen, nog geen rioleering is. De heer BOSMAN zegt dat bij dit voorstel weliswaar vele cijfers ontbreken, doch dat ligt in den aard dezer zaak en de spoed, waarmee gehandeld moest worden. Wethouder DUNNEBIER wijst er op dat het voorstel aan B. en W. niet zooveel speling laat, als wat de heeren thans den ken. Het meeste is reeds vastgesteld. Een zeer nauwkeurige, gedetailleerde begrooting ontbreekt omdat het plan stuksgewijze moet uitgevoerd werden. Den heer Nijssen kan hij antwoorden, dat in alle bestekken de be paling voorkomt, dat 80 der arbeiders in deze gemeente moet wonen. De heeren MAAS en VERMEULEN zijn niet voldaan. Dan verklaart de wethouder zich bereid, dat voortaan bij elk stuk werk een begroo ting zal worden overgelegd. Het werk dat de heer Maas bedoelt, is al aanbesteed. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Dan is aan de orde de toekenning van een crediet, voor verbetering van een deel van den Bloemendaalschen Straatweg. Dit voorstel tvordt aangehouden. Vervolgens komt aan de orde: Goedkeuring en machtiging lot uitvoering van het plan voor den bouw van een open bare lagere school te IJmuiden, omvattende 7 lokalen en een gymnastieklokaal. De heer VERMEULEN wil dit plan terug zenden, omdat de kosten van die ontwor pen school te hoog zijn. Vooral omdat wet tig bepaald is, dat men aan de bijzondere scholen even luxueuse gebouwen moet geven. Daarom heeft juist de bouw van j deze school een zoo verstrekkende betee- j kenis voor de gemeente. Spr. denkt, dat i met verdiepingsbouw minstens wel 15000 I te bezuinigen zal zijn, terwijl er te IJmuiden zeer goede voorbeelden van verdieping- bouw voorhanden zijn. De heer ROELSE vind bet ontwerp geheel niet luxueus en dringt aan op aanneming van dit plan. De heer TEN BROEKE zou niet de con sequentie aandurven om alle bijzondere scholen te dwingen mei een bovenverdie ping te maken, waarom hij tegen het voor- siel-Vermeulen is. De heer MAAS heeft ter plaatse den toe stand eens opgenomen. Hij zag overal in de omgeving hoogbouw en raadt daarom aan dit- ook voor deze school toe te passen. De heer NIJSSEN denkt ook dat hier verdiepingbouw wel mogelijk is, wat hij voor andere deelen der gemeente, b.v. Santpoort, beslist zou ontraden. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat hij het inderdaad niet onmogelijk acht, dat men op cieze wijze een groot bedrag zou kun nen bezuinigen. Daarop wordt het voorstel-Vermeulen aangenomen met 147 stemmen. Als laatste punt staat op de agenda: Aankoop en aanvaarding van een film, betreffende IJmuiden. Ditvoorstel wordt aangenomen. Dan komt de rondvraag. De heer BOSMAN informeert, of er niet haast eenige verbetering is te brengen in de vernauwing van den weg te Driehuis. Dan wil hij nog spoed met hel onderzoek, dat op verzoek der sociaal-democraten wordt ingesteld naar knoeierijen bij den bouw der gemeente-woningen. Tenslotte vraagt hij waarom nog steeds geen ambte naar bij bouw- en woningtoezicht be noemd is. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat beide cerslgevraagde zaken wellicht voor de vol gende vergadering zijn opgelost, terwijl nog geen ambtenaar benoemd is uit gebrek aan den juisten man. De heer ROELSE vraagt of B. en W, kunnen invloed niet kunnen aanwenden, r|at bij den verbouw der Maria-Stichting meer gebruik van arbeiders uit deze plaats wordt gemaakt. Voorts wil hij een hoogere gratificatie der gemeentc-politie voor het vele overwerk bij de j.l. gehouden feesten, daar hij 1 per dag te weinig vind. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat hij gaarne een verzoek tot plaatsing van werk krachten uit de gemeente op het betrokken bouwwerkjdoen wil, doch hij weet niet of er in onze gemeente wel veel werklooze bouwvakarbeiders zijn. De heer VAN DER STEEN vraagt beveili- v.an de algemeene begraafplaats te IJmuiden legen den Westenwind, daar laatst bij den storm zeer veel vernield 'is gewor den, b.v, door boomaanplanting. De heer SCHILLING ondersteunt het ver zoek van^den heer Roelse om hoogere gra tificatie voor de politie, daar deze buiten gewoon lofwaardig heeft gewerkt. Dan dringt hij aan op versterking van het aan tal agenten, daar de posten te IJmuiden te zwak bezet ziin. De VOORZITTER zal nog overwegen of dc gratificaties hooger moeten worden. Wat de versterking der politie aangaat, hij is niet overtuigd, dat er meer agenten moeten komen, doch krijgt hij die overtuiging, dan zal hij zeker met voorstellen komen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld, dat er plannen bestonden bij het bestuur van de Haarlemsche Algemeene vereeniging tot bestrijding der tuberculose, om te komen tot de stichting van een nieuw herstellingsoord op een duinïerrein achter het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Nu op de plannen de vergunning door de betrokken autoriteiten is verkregen en de bestekken gereed zijn, deelde de voorzitter der vereeniging, dr. A. Land ons uitvoerige bijzonderheden omtrent bouw en inrichting mede. De plannen tot de stichting dateeren eigenlijk reeds van 1921, toen, kort na den oorlog, van den Raad van Arbeid te Haarlem er op aangedrongen werd, dat er een gele genheid gemaakt zou worden om patiënten van de lighallen té Schoten, die toen aan de vereeniging behoorden, ook daar een nacht verblijf te verschaffen, omdat sommige patiënten zeer ver afwoonden of zeer slecht behuisd waren. De vereeniging trachtte daarin tegemoet te komen door het huren van kamertjes; ook werd sommige patiënten op zolder nacht verblijf verschaft, doch dat alles was verre van een idealen toestand, 't waren lapmid delen. 1 Naar een betere voorziening daarin werd omgezien en het duurde lang, voordat de vereeniging het geld bijeen had voor een nachtverblijf. Eindelijk was de Rijksverze keringsbank bereid het benoodigde bedrag te leenen en de provincie stelde zich garant voor rente en aflossing. Dit alles nam echter zooveel tijd in be slag, dat het reeds in den zomer van 1925' was geworden. Dc plannen werden bii het gemeentebe stuur van Schoten ingediend, doch daar struikelden ze, daar geen vergunning tot den bouw gegeven kon worden, omdat de plan nen met de bouwverordening in strijd waren. Toen kwam kort daarop in 1925, het aan bod van de Erven v. d. Vliet en van mej. v. Wickevoort Crommelin, die ieder een stuk duinterrein, gelegen aan den Bergweg, achter het Proviciaal Ziekenhuis nabij Sant poort aan de vereeniging ten geschenke gaven. Het duinterrein der Erven v. d. Vliet was een hooggelegen plateau met struikgewas; het duinterrein van mej. v. Wickevoort Crommelin, lager gelegen met bebossching en een stijl oploopende helling naar het z.g. Bredcrodeduin, den hoogsten top van de duinen van Noord-Holland,. I s 'bouw, flat geheel centraél verwarmd r.al worden, bevat gelijkvloers in t midden de eetzaal voor de patiënten, die met open- slaande deuren uitkomt op het voorterrein. Aan weerszijden bevinden zich spreek kamers, een speelkamer voor de kinderen, conversatiekamers, zitkamer, onderzoek- kamer enz. Aan de achterzijde bevinden zich keuken, bijkeuken, toiletten enz. Aan beide zijden van dc eetzaal bevindt zich een ingang, een voor mannen, de andere voor vrouwen. Op de eerste verdieping is de scheiding tusschen de afdeelingen voor vrouwen en voor mannen streng doorgevoerd. Daar be vinden zich aan dé eene zijde een slaapzaal voor 10 mannen en een slaapzaal voor 6 jongens; aan de andere zijde van het gebouw een slaapzaal voor 10 vrouwen en een slaapzaal voor 6 meisjes, Alzoo biedt het nachtverblijf plaats voor 32 personen. Op het plat dak, eveneens in twee deelen gescheiden, zal een solarium worden inge richt. Al deze plannen zijn uitgewerkt door den Haarlemschen architect, den lieer Korringa. Behalve dat patiënten voor dag en nacht in het toekomstig herstellingsoord zullen kunnen verblijven, zal er tevens gelegenheid geboden worden voor de z.g. „dagpatiën ten." Degenen, die ver af wonen of'zeer slecht behuisd zijn, zullen in het nachtverblijf kun nen overnachten. De anderen zullen des avonds weder naar huis gaan ec de vereeni ging overweegt om voor hen een autobus- dienst in te stellen. Doch dat is vooralsnog toekomstmuziek. Alle gebouwen zullen worden opgetrok ken met ligging naar het Zuid-Oosten, welko ligging de beste is gebleken te zijn. De aanbesteding zal 24 November a.s. plaats hebben. Wanneer verder ook plannen voor da stichting van een buitenschool doorgang zul len vinden, dan ligt het in de bedoeling van de Alg. vereeniging tot bestrijding der T. B. C., oip een gedeelte van haar terrein daarvoor af te staan. Wat het te bouwen nachtverblijf betreft; men is thans reeds bezig ora den voet van het Brederodeduin af te graven om daar het gebouw te kunnen plaatsen, geheel beschut tegen Noorden- en Westenwind. Een drooggeloopen beek op het terrein vóór het hoofdgebouw zal weder van waler voorzien worden. Verder heelf de tuin architect Leonard Springer, schilderachtige paden door het terrein geprojecteerd en zoo hoopt de vereeniging het haar geschonden oord zoo doelmatig, practisch en tevens zoo fraai mogelijk in te richten. Met den bouw van het geheele complex hoopt men zoo spoedig mogelijk te kunnen beginnen. Vr.: I. Tk ben in de iorensenbelasting aan geslagen over de jaren 1 «1231924 én 1924 1925 en ik woon te Schoten en werk niet één dag in Haarlem en toch moet ik betalen. II. lederen dag wordt 1 gulden van mijn loon afgehouden. Is hier nu nog iets aan to doen? (Ik heb al gereclameerd, zelfs bij do Kroon.) Antw,: I. Woonde en werkte u in'do jaren 1923—1924 en 1924—1925 ook in Scho ten? Zoo ja, reclameer dan tegen uw aan slag. U zult echter, in alle geval moeten betalen. Wordt u in hel gelijk gesteld, dan krijgt u het teveel betaalde terug. II. Aan dat beslag zal wel niets te doen zijn. Hebt u den goeden weg voor die recla mes bewandeld? Want belastingreclames behooren niet bij Dc Kroon thuis. Vr.: Mijn ziistèr verdient 360 per jaap boven kost en inwoning. Hoeveel inkomsten belasting moet zij dan betalen? Zij woont in Haarlem. Aniw.: f 9.10 over hel belastingjaar 1926 1927. M. C. v. D. te Haarlem. Uw ingezonden stuk heeft teveel den vorm van een adver tentie, om geen precedenten te scheppen, kunnen wij het moeilijk opnemen. t Vandaar is hef geheele duin, thans eigen dom der vereeniging, „Brederodeduin" ge noemd. Toen de vereeniging eenmaal in 't bezit van deze schoone uilgestrektheid was, werd gezien of 't ook mogelijk was het geheele bedrijf, (lighalbedrijf) daarheen te verplaat sen; en dat bleek mogelijk. Daarbij kwam, dat het aanbod van de Erven v. d. Vliet was bedoeld voor inrichting van lighallen voor kinderen; hel aanbod van mej. Wickevoort Crommelin doelde op inrichting van nacht verblijf en lighallen voor volwassen patiën ten en daarmede kon bij de plannen ook zeer goed rekening gehouden worden. De plannen omvatten thans de volgende gebouwen. Op 'l terrein van mej. v. Wickevoort Crommelin hel hoofdgebouw als nachtvér- blijf en verder drie lighallen, één voor 20 en 2 voor tien volwassenen. Op het terrein van de Erven v. d. Vliet een ligbal voor 24 kinderen, een speelterrein en een ruimte bestemd voor eventueele inrichting van zonnebaden. Met de directie van het Provinciaal Zie kenhuis, dat in de nabijheid is gelegen, heeft de vereeniging reeds voor haar zeer belang rijke overeenkomsten kunnen treffen, die een doelmatige exploitatie van haar bedrijf zeker ten goede zullen komen. Zoo is over eengekomen, dal vanwege het Prov. Zieken huis aan de patiënten der lighalalen het eten zal worden verstrekt. Daarvoor zal een rails anaf het hoofdgebouw gelegd worden, aan sluitend op het spoorwegnet van het Prov. Ziekenhuis, waarlangs het eten per lorrie vervoerd wordt. Verder zullen zoowel nachtverblijf als lighallen worden aangeslo ten op hel electriciteits-, gas- en waterlei dingnet van het Prov. Ziekenhuis en zullen de faecaliën ook in de riolen van het Prov. Ziekenhuis geloosd worden. Wat nu het hoofdgebouw betreft, dit bezit twee verdiepingen en een plat dak. Het ge- ELST (BET.), (Fruitveiling V.V.O.B. Beurré claigeau 35—42, william duchesse 4762, bonne louise 5467, doyénne du comice 64—82, winterlouwtjes 10%II blanke kozijnen 1112, winterjannen 11 12, engleterre 1015, ijsbouten 1113, bergamotten 6 U7 y2, vijgeperen 13—32, gieser wildman 1213, nouveau poteau 1822, extra goudreinetten 41—45, 1ste soort 2735', 2de soort 1924, 3de soort 1017, bellefleur 1ste soort 2428, 2de soort 1321, extra 3034, rabauwen 12, bismarek 1533, champagne reinetten 16 21, présent of England 2630, eysdne) klumpkes 2225, sterappelen 2629, goud- parmain 2022, grauwe reinetten 1920, holgaten 13—14, dubbele benderzoet 16—20, zoete reinetten 19—20, zoete bellefleur 16— 17, huisman 1516, enkele benderzoet 1415, mispels 1516 ct. per kg. BODEGRAVEN, 16 Nov. Kaas. Ter markt waren 259 wagens. Prijzen f 4754, rijksmerk le soort f 5560, 2e soort f 47— 52, zware f 62. Handel matig. t PURMEREND, 16 Nov. Kaas. Aan voer 12 stapels, fabrieks- met merk f 54; 23 stapels boeren- met merk f 51. Boter. Aanvoer 895 kg f 1.90—2 kg. Vee. Aanvoer 569 runderen w.o. 420 vette koeien f 0.700.90 per kg; melk- en gelde- koeien f 126385; 30 vette kalveren f 1.30— per kg; 192 nuchtere klaveren f 10—37; 14 stieren, 13 paarden f 100—200; 1490 schapen en lammeren; vette schapen f 23 35; lammeren f 1323; 546 vette varkens f 0.630.72; zouters f 0.640.68 per kg; 58 magere varkens f 26—42; 330 biggen f 1020, 45 geiten en bokken. Handel in runderen en schapen stug, vette varkens vlug en kalveren stug. Pluimvee. Jonge hanen f 0.50—3, hu slachtkippen f 0.60—2.92; ganzen f 4- 5.25; 38 zwanen f 11,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5