UTTÈM S Radio-Omroep ter waarde van De liefde van een kunstschilder. Mussolini over de Fransch-lta'iaansche betrekkingen. Het bunke ren van buitenlandsche koopvaardijschepen in Spaansche havens. Onder Ci Radio-berichten: Schuldregeling met Engeland. De Brit- sche schuld aan de Vereenigde Staten. Wederom zijn een dozijn Ca- taiaansche samenzweerders over de grens gezet. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE OPSTAND VAN COMMUNISTEN OP JAVA. KERK EN SCHOOL. Vele dooden én gewonden bij de oproerlingen. De hoofd leider gearresteerd. Een complot op Midden-Java ontdekt. - Moskou's invloed op den opstand. De invloed van Moskou. Nieuwe R.K. onderwijs inrichting te Rolduc. Naar de Missie. 27 3£ Of "5 a 1 Verzuim vooral niet deze extra bon geheel uit te knippen. Samen ingezonden met 20 of meer Pelikanen van onze onderstaande artikelen moogt U deze bon voor 20 Pelikanen rekenen. 3 «fis Wij helpen U dus vh om kennis te maken mcr onze fraaie geschenken. Vraagt Uwen winkelier naar ons gesciienkenlijslje. paren, ■■■■■■aata -TerPïe. FEUILLETON. so v Mussolini over de Fransch-Italiaan- sche betrekkingen. Mussolini heeft aan de Matin verkla ringen afgelegd nopens de Fransch-Italiaan- sche incidenten en dc betrekkingen tus- schen beide landen. Hij gaf zijn voldoening te kennen over de houding der Fransche regeering en haar ambassadeur en verklaar de dat hij, onder welke omstandigheden ook, dit soort excessen schandelijk en niet te dulden achtte. Hij zeide er persoonlijk zeer verontwaardigd over te zijn en had niet al leen zeer strenge maatregelen genomen* maar ook dusdanige bevelen gegeven dat zoo iets zich nooit meer zou herhalen. Mussolini voegde er bij, dat de moeilijk heden inzake het statuut van Tanger uit den weg werden geruimd. Ten slotte verklaarde Mussolini dat hij levendig wenschte zich met Frankrijk te verstaan over het statuut der Italianen in Tunis er bij voegend dat deze kwestie vqor Italië van het allergrootste belang is. Nooit zoo zeide hij nog, heb ik mij een gezonde Europeesche politiek gedacht zonder een nauwe Entente tusschen Frankrijk en Italië. Mussolini zeide verder, dat hij binnenkort gelegenheid zal hebben in de Kamer en den Senaat duidelijk te verklaren wat hij hier omtrent denkt. Hij zal daarbij o.m. zeggen dat de politiek van Briand voortdurend wordt ingegeven door de belangen en de behoeften van Italië. De ongeregeldheden in Ierland. T7e politie arresteerde te Waterford (Ier land) in verband met de jongste aanvallen op de burgerwachten door republikeinen 25 personen. Men acht deze Aanvallen van weinig beteekenis en schrijft ze voorname lijk toe aan de antipathie der republikeinen tegen de verorderingen van de betrekkingen tusschen Engeiand en Ierland, zooals die op den Wapenstilstandsdag tot uiting kwamen op de Rijksccnferentie. Er zou geen reden zijn voor ongerustheid, daar de regeering over voldoende militaire middelen beschikt <im ongeregeldheden te onderdrukken. Het bunkeren in Spaansche havens, Bij koninklijk besluit wordt bepaald dat 'alleen buitenlandsche koopvaardijschepen die Spaansche havens aandoen om te lossen of te laden, kolen mogen innemen, maar slechts in de mate als de Spaansche scheep vaartautoriteiten noodig zullen oordeelen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de havens der Canarische eilanden, waar het bunkeren voor alle schepen vrij blijft. De gebroeders Garibaldi. Generaal C^iribaldi is te Cherbourg met de Mauretania aangekomen om zijn broeder Ricciotli te verdedigen. Zeeschuimers. Het stoomschip „Sunning" van de „China Navigation Company", dat gistermorgen uit Amoy naar Hongkong vertrok, werd op 120 K.M. afstand van Honkong door zeeschui mers aangevallen, die het bovenwerk van de „Sunning" in brand staken. Het schip stond reeds in lichtelaaie toen het ontdekt werd door de Britsche sloep „Bluebell". Het vuur is sedert onderdrukt. De eerste stuur man van de „Sunning" werd gewond. Ver moed wordt dat enkele zeeroovers ontsnap te met medevoering van twee Europeanen. De „Bluebell" nam een bootlading zeeroo vers gevangen en is thans op zoek naar de vermiste officieren. TER HERINNERING AAN GENERAAL MANGIN. Zondag is in het bosch van Villers-Cot- lercts een gedenksteen onthuld, op de' plaats van den waarnemingspost van waaruit ge neraal Mangin als bevelhebber van het 10e leger het groote offensief van 18 Juli 1918 leidde. Maarschalk Foch* leidde de plechtig heid, die bijgewoond werd door de weduwe en de kinderen van den generaal. EEN DANSPARTIJ IN DE LUCHT. Voor zoover beken is voor den eerster, keergedanst in een vliegmachine, in een der Argosy-machines, die op het traject LondenParijs vliegen, op een hoogte van tweeduizend voet. De dansers waren Ri chard Granville, een exponent van de Char leston en Rabetle, zijn partner. De muziek, waarop gedanst werd, was afkomstig van een gramafoon. Hel evenwicht van de vlieg machine is door de demonstratie,'die plaats had in een hut, die ruimte bood voor twin tig personen, niet gestoord. DE HUISHOUDSTER v. Z. H. DEN PAUS. Teolinda Banfi, de huishoudster van Z. Ff. Pius XI, de eenige vrouw, die dienst deed bij Z. H., heeft thans ook het Vaticaan verlaten, om haar verder leven te slijten in het klooster Santa Maria bij het Vati caan. Dc monniken van de Derde Orde van St. Franciscus nemen haar plaats in. Teo linda Banti is 40 jaar huishoudster van de familie Ratti geweest. Toen de tegenwoor dige Paus benoemd werd tot aartsbisschop van MiUan, werd zij zijn huishoudster. Kort na zijn verkiezing tot Patis ging Teolinda Banfi met den H. Vader naar Rome. EEN CURSUS IN DE MEDICIJNEN VOOR MISSIONARISSEN. Aan de katholieke Universiteit in Lille (Frankrijk) werd in September en October van dit jaar een zesweeksche cursus in de medicijnen voor Missionarissen gehouden. Naast de eigenlijke geestelijke opvoeding en naast de talen beeft de gelooisverbrei- dcr vaak niets zoozeer van noode dan een bepaalde kennis op het gebied der genees kunde. Hij heeft dagelijks met zieken te doen, die nooit in hun leven een dokter gezien hebben, noch zullen zien. Zoodoende voldeed ook dc cursus in Lille, wijl ze in een niet te onderschatten behoefte tegemoet kwam en werd ze zeer druk bezocht. Natuurlijk kon van een eigenlijke scno- ling in de geneeskunde geen sprake zijn. Hel waren echter zekere algemeene wetens waardigheden, die nader toegelicht werden, met" practische aanwijzingen voor de be handeling van de eenvoudigste en het meest voorkomende ziekten en ongevallen, waarhij de professoren der katholieke uni versiteit de docenten waren, terwijl dc professoren der bij de faculteit^ behooren e ziekenhuizen dit met goede diensten aan vulden. j Daarnaast werden voordrachten gehouden ever Mineralogie, Botaniek en Zoologie, Opdat de missionarissen op hun ven"® fel" zen weten, op welke dingen zij acht dienen te geven. Deze cursus vap zes weken bleek echter wel te kort nog om de allervoornaamste zaken te bespreken, zoodat men deze het volgend jaar op een beduidend breederen grondslag wil ontwikklen. EEN PROTESTANTSCHE GEMEENTE WELKER DOMINEES DE EEN NA DEN ANDER KATHOLIEK WORDT. De Anglicaanschc parochie „Van de Boodschapping' in Brighton heeft de *eld- zamc beroemdheid verworven. "aar "vier laatste herders na elkander katholiek Werden. De eerste was Mgr. Hinde, die voor.zijn bekeering in het jaar 1910 veertien jaar lang aan deze parochie werkzaam was. De laatste is A. T. Parsons, die voor kort te Rome priester gewijd werd. EEN BLINDENCONCOURS IN ASSISIE. Een Italiaansche biindenvereeniging hield voor kort haar jaarvergadering in Assisië. Tweehonderd blinden namen daaraan deel. Zij kozen juist Assisië als plaats van sa menkomst, wijl ze in den groo^en heilige van Assisië ook den machtigsten prediker der broederliefde zelfs voor den armsten en hulpbehoevendsten eeren wilden. De honden, welke hij denkt op te voeden, zullen nooit met vlecsch worden gevoed, uit sluitend met rijst, tarwe, melk en boter, Arjur Lashet gelooft, dat na twee o£ drie generaties de honden van zijn sfadt even zachtaardig en vreedzaam zullen zijn als lammeren. Dan zal den menschen niets anders over blijven, dan het volgen van zoon welspre kend voorbeeld. Er zullen er zijn, die om dezen Hindoe la chen. Zij zullen zeggen, dat de smaak van bloed in de natuur zelf zit. Vossen peuze len kippen op, spinnen azen op vliegen, de groote visschen eten de kleine op. Het is mogelijk, dat de honden, van mee ning, dat zij niet behoorlijk gevoed worden, elkaar gaan verslinden of zich aaneenslui ten, om Arjur Lashet op te eten! CONTACT jVIET DE MAAN. Met het telegrafeeren naar Mars schijnt het voorloopig nog niet te' botteren. Oe we reld wacht nog altijd met spanning het ant woord af op de beide draadlooze telegram men, welke in de laatste week van October, toen Mars zoo aardig dicht bij de aarde was, van Londen en Parijs uit het heelal zijn in gezonden. Desondanks worden de pogingen niet opgegeven. Lukt het met Mars niet, dan probeert men het met de maan. Wen wil naar in Parijs 32 francs per woorü rekende. Maar een raket met een gewicht van 5000 kilo is dan ook een heel ander ding! Nog zij opgemerkt, dat de „Maatschap pij voor Heelal-onderzoek" niet enkel uit maanzuchtigen bestaat. Onder de oprichters komen ernstige mannen voor, wier namen een wetenschappelijken klank hebben. De duizend gulden zullen natuurlijk heel spoe dig verbruikt zijn. Dan kan de maanraket opstijgen en uiteen springen. Maar uiteen- springen moet ze. Anders dan met een knal-effect is het experiment niet uit te voeren. nu de maan van Weenen uit te lijf gaan. Daar is een „Maatschappij voor Heelal-on- derzoek" opgericht. Zij is van plan een ra ket naar de maan af te schieten Weten schappelijk en theoretisch is de zaak nauw keurig berekend. Het gaat nu alleen om de practische uitvoering. En daartoe is nu bo vengenoemde maatschappij opgericht. Men heelt berekend, dat de afstand van 400.000 K. M. naar de maan met een raket gemakkelijk in 97 uur kan worden afgelegd. Nu is de vraag, hoe een zoodanige raket te construeeren. Zij behoeft niets anders te bevatten dan eenige kilogrammen „blitz - licht, die op" het moment, dat de raket op de maan arriveert, ontploit. De ontploffing kan door dc sterrenwachten worden nage gaan en in dat geval bestaat dc troostrijke zekerheid, dat de raket werkelijk op de maan is aangeland De proef is bovendien spotgoedkoop. De geleerde heeren, die achter dc „Maatschap- pij voor Heelal-onderzoek staan, zijn van meening, dat met een onnoozele duizend gulden zoo n raket vervaardigd kan worden. Dat is weliswaar iets duurder dan het tele gram naar Mars, waarvoor de postambte- DE IJSBEER MET DEN GELDHONGER Ijsberen zijn gulzige dieren. Zij hebben voor niets respect, zelfs niet voor Engel- sche ponden. Dat heeft dezer dagen het pu bliek in Edinburgh kunnen constateeren. De dierentuin in Edinburgh bezit een prachtigen ijsbeer, die naar den naam Freddy luistert. Óf beter gezegd, er niet naar luistert, zoo als uit dit verhaal blijken zal. Op een mooien namiddag stond er veel volk bij de aideeling van den ijsbeer. Een dame was dicht bij het ijzeren hekwerk gaan staan, om het lieve dier goed te kun nen zien. In haar hand had zij een lederen tasch. Plotseling een gil. De tasch was uit haar hand gevallen en kwam vlak voor den bek van Freddy terecht. Hij keek een oogen- blik beduusd, besnuffelde het ding, rook er aan, vleide zich toen behagelijk neer en be gon de leeren tasch op te peuzelen. Wat et- in zat, rolde er uit. Eerst een poederdoosje, vervolgens een bruinleeren beursje. Het poederdoosje liet hem onverschillig, maar over het beursje dacht hij anders. De dame jammerde: „Lieve Hemel, er zit zeven pond in! „Freddy, Freddy!" werd van alle kanten geroepen. Maar Freddy zette zijn vernie lingswerk ongestoord voort. Hij vrat de lee ren tasch totaal op en begon toen aan het beursje. Met één hap was het beursje, benevens de ponden verdwenen. Daarop legde Freddy zich gemakkelijk in een hoekje neer en begon zijn middagslaap je. Het drong niet tot hem door, dat hij zoo juist den duursten maaltijd verorberd had die wel ooit in een ijsberen-maag was op genomen. De omstanders verdiepten zich in de mogelijkheid, hoe de ponden nog te red den. Die zal. men wel nooit meer terugzien! Ijsberen hebben een prachtige spijsverte ring! Het congres 'besloot toen m geheime zit- ting een flinke bijdrage te geven voor het maken van propaganda in en het zenden van propagandisten n<mr Indië. Vooral het laatste jaar heelt de commu nistische actie zich zeer ontwikkeld, ook ten gevolge van de gebeurtenissen in China. In Canton werd eon filiaal gevestigd van de Derde Internationale, dat een eigen drukkerij bezit. Voorts is daar een school voor agitatoren en roode officieren, bene vens een groote organisatie voor het aan- knoopen van geheime relaties. Van Canton uit wordt de communistische propaganda grootendeels geleid, o. a. ook ten opzichte van Ned.-Indië. De minister van Koloniën heelt Dinsdag middag van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië het volgende telegram ontvangen: Toestand geheel West-Java bevredigend, behalve in regentschap Pandeglang, waar bevolking zelve in ernstig yerzet. Noord- B.antam voorhands rustig. Militairen en po litiemacht voldoende om situatie Bantam te beheerschen. Uit Serang wordt door Aneta nog hel volgende gemeld: Kapitein Bekking en de assistent-resident de heer Westenberg hebben in het station te Labocan hun bivak opgeslagen. Alle Chi- neezen zijn uit Laboean dat thans vrij wel verlaten is met den trein gevlucht. Gouverneur Hillen en overste d Engel- bronner arriveerden om uur. Zij vertrokken na een goed uur met de afgeloste militairen langs Tjaringin naar Serang, vanwaar gou verneur Hillen om zes uur naar Batavia te rugkeerde. Uit de telefonische rapporten van overste d'Engelbronner blijkt, dat de eerste ver wachtingen, dat den verzetslieden een ferme klap was toegebracht, te optimistisch zijn geweest. Maandagavond om 7 uur viel een bende van 500 man bij Laboean een brigade van ongeveer 20 man aan. De aanval werd afge slagen. De vijand kreeg tien dooden en ver moedelijk een groot aantal gewonden. Het verdere deel van den nacht bleef het rustig. Dinsdag is het zeer rustig geweest. De telefoonverbinding is nog niet hersteld. De zuidelijke route naar Laboean over de ijzeren brug is onbegaanbaar. Op de noorde lijke route is de houten brug beschadigd. De auto's, waarin gouverneur Hillen en degenen die met hem kwamen, zaten, kon den nog juist over de brug rijden. DONDERDAG 18 NOVEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12 Pohfaeber. -- 3 30—4.30 Uurtje voor weeshuizen e» ziekenhuizen, door mevr. Ant v.^Dijk. 5.45—6.45 Orgelconcert door den^ he f Cor Kce, organist te Zaandam. 7.45 Beginselen van het Burgerlijk Recht en het Handelsrecht. - 7.45 PohUeber- 10 Persber. 8.10 Populair concert door het H. D. O.-orkest, orkest, o. 1. v. Willem van Warmelo. Mevr. Betty v. d. Bosch-Schmidt so praan. In de pauze speelt M*sj. Tu Elhorat viool. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert door het iadiokwartet en solisten, sopraan, bas viool. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek 1.50 Schoollezing: Geographical dis coveries, North and South poles. 3.20 4.05 Evensong van de Westminster Abbey. 4.20 Causerie: Books to read. 4.35 Tröcadero, theemuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek van dc radio dansband. 7.10 Landbouwbencht 7.20 Tijdsein in Big Ben, weerbericht, nieuws, Lezing over Rembrandt.. ISO Muziek. 8.00 Lezing: The mind of the lower animals. 8.20 „The Partpers", eem stuk in 3 perioden (1880-1900-1920). 9.50 Causerie. 10.05 Pianoduettcn door Miss Dixon en V. Hely-Hutchinson, Wer ken van Schubert. 10.20 Tijdsein, wter- ber. nieuws. 10.35 Dc Newpoit musical societc, Concert. 10.5012.20 Dans muziek. PARUS „Radio-Paris", 1750 M. 12.50-- 2.10 Conacr door het orkest LocateUu Mile. Nino, zang. 5.055.55 Klassieke Matinee. 9.05—10.50 Paljas, opera van Leon Cavallo, Orkest. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 1300 NL ea BERLIJN,, 483.9 en 566 M. 7.20 Herbert Eulenberg leest uit eigen werken voor. 9.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 265.5 en ANTWERPEN, 508.5 M, 5.206.20 Kindermatinée, concert en kin dervertellingen, 8.20 De radio-courant, 8.509.50 Orkestconcert. 9.5B— 10.50 Gramaloonmuziek. MONSTER, 303 M. 10.50—11.50 Orkest concert. 12.50—1.50 Werken van Schu bert door orkest. 4.205.20 Orkest werken van Bach. 5.206.05, 6.056.20 6.40—7.00, 7.00—7.20 Lezingen, 7.20 Gedichtenvoorlezing. Daarna muziek van StraussW aldteufel. stemde vuurwapenen te verzamelen. Leider P Zooais bekend, verloor de H. Franciscus van Assisië tegen het einde van zijn leven zelf het licht der oogen en dichtte hij bijna volkomen blind zijn „Hymne aan de zon". De opzet om het blindenctmgres dit jaar in Assisië te houden, ging van een jong Turijnsch schrijver uit, Nino Salvaneschi, die reeds sinds twintig jaar blind is en vaak redevoeringen en voordrachten over ue H. Franciscus houdt in Italië en België. Het congres eindigde met een aangrij pend religieus feest; met een flambouwop tocht der 200 blinden en hun leiders door de straten van Assisië. EEN TEGENDEMONSTRATIE DER KU- KLUX-KLAN-LIEDEN TEGEN HET EUCHARISTISCHE WERELDCONGRES. De vereeniging der fanatieke Klu-Klux- Klan-secte in de hoofdstad der Unie, in Washington, hield voor kort een tegende- monslratie tegen het zoó heerlijk verloopen Eucharistische wereldcongres te Chicago. Trots alle gedane moeite gelukte het hen achter slechts een 11 tot 15 duizend men schen samen te drijven. Men beschimpte den Paus, die het gewaagd had een congres op Amerikaanschen bodem samen te roepen, en verder prees men Cal- les. Tenslotte moest men ook vast stellen dat de vergadering, wat het aantal deelne mers betrof, ver onder het getal van'voor gaande jaren gebleven was. Wat zijn echter tl of 15 duizend men schen tegenover een bijeenkomst van an derhalf millioen katholieke congressisten! VEGETARISCHE HONDEN. Een Hindoe, 'n millionnair, Arjur Lashet geheelen, heeft van den maharadjah van Goekwar een heel dorp gekocht, gelegen ter zijde van Baroda. Zijn doel is daarvan de stad der vegetarische honden te maken. Hij vindt, dat geen enkel wezen ter we reld het recht heeft om te dooden. Een fox-terrier, die met één enkele beet een rat doodbijt, is evenmin te verontschuldigen als de mensch, die tijdens een oorlog zijn even naaste doodt. Volgens zijn racening is 't de reuk ven 't bloed, die zoowel de een als de ander tot den moord brengt. Omtrent den communistischen opstand in een groot deel van Java, komen hoe langer hoe meer berichten los. Uit .Serang wordt het volgende gemeld: Maandagavond om zeven uur ondernamen vijfhonderd man, die met witte vlaggen zwaaiden, een massa-aanval op Laboean. Zij vielen op korten afstand, met vuurwapenen de militaire bezetting aan, welke onder commando stond van kapitein Bekking. Na een paar salvo's gelost te hebben, ging deze bezetting tot snelvuur over. De aanval werd afgeslagen. Een fuselier kreeg een schampschot. De verzetslieden moeten zeer vele dooden en gewonden hebben, maar we gens de duisternis kon het aantal nog niet worden vastgesteld.De telefoonverbinding is wederom verbroken, waardoor Laboean geïsoleerd werd. Versterking van de troe pen is aangevraagd. Verscheidene bruggen zijn afgebroken. Ook wegen zijn versperd. Te Menes is alles rustig. De militairen kregen reeds versterking. Het volgende wordt nog gemeld uit Se rang: Maandagmorgen om 8.45 uur was hier nog geen bericht ontvangen omtrent het gc- tafdooden te Laboean. De communicatie is absoluut verbroken. Laboean kan alleen be naderd worden onders sterke militaire dek king. Tusschen Batavia en Serang is een ra dio-verbinding tot stand gebracht. Thans is men ook bezig aan een radio-verbinding met Labocan. De hoofdleider Hardjono gearresteerd. Een Europeesche en .een Menadoneesche compagnie infanterie zijn in den afgeloopen nacht in auto's uit Mr. Cornells naar Serang vertrokken. De communicatie met Laboean is nog verbroken. Gouverneur Hillen vertrok ook naar Serang. Genietroepen zijn uit Tji- mahi naar Bantam vertrokken tot het herstel van de bruggen. De wijkmeester en de assistent-wijkmees ter van Mi*. Cornelis arresteerden Maandag avond den communistischen hoofdleider Hardjono. Toen de wijkmeester daarna naar huis ging werd hij uit de locomotievenloods van de Staatsspoor beschoten. Een assis tent-wijkmeester kreeg een schot in het been. De daders zijp gevlucht. Uit Meester Cornelis wordt voorts gemeld dat bij Radahbangke een poging gedaan is lot versperring van de spoorbaan. Het werd evenwel tijdig ontdekt. Te Buitenzorg en Soekaboemi is het rus tig. De daders uit Nagrek zijn voor het mee- rendeel gevat. Eén bleek er gewond te zijn. Nog een aanval afgeslagen. Veertig gewapende communisten deden ie Tjening een aanval, welke door. de mare chaussee afgeslagen werd. Het aantal doo den is onbekend. Uit Noord-Bantam wordt geseind, dat te Serang Rankas en Betoeng alles rustig is. Te Tandeglang is het lijk gevonden van den vermisten posthuiscommandant. Te Soerabaja zijn thans totaal dertig per sonen gearresteerd, onder wie Mohammed Ali. Een aantal huiszoekingen heeft zeer belangrijk materiaal opgeleverd. Naar „De Locomotief" meldt, is te Singa pore een sectic van Indische communisten opgericht, met het doel de voor Indië be- van de Singapoorsche-Javaansche commu nisten is een zekere Soedakat. In de suikerstreken aHes rustig. Mr. dr. D. Talma, voorzitter van het Suikersyndicaat, deelde aan het „Batavi- aasch Nieuwsblad" mede, dat in de suikerstreken alles rustig is. Uit Batavia wordt gemeld: Gouverneur Hillen, die, gelijk gemeld naar Serang ver trok, is, vergezeld door overste d'Engel bronner, den regent en. den patih vandaar naar Laboean vertrokken met zestig mare chaussees en vijftien auto s. In het Badegan sche zijn elf dooden gevonden, vermoedelijk gevallen in het* gevecht bij Labocan. Nog steeds wordt verondersteld, dat berichten omtrent dit gevecht uitblijven, omdat alle in de terreinen ageerende benden de tele- loon- en telegraafdraden doorgesneden hebben. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat vijf radio-stations uit Tjimahi naar Serang Over gebracht zijn. Een complot voor Midden-Java De arrestatie van Moenthalib te Cheri- bon heeft tot de ontdekking geleid van het geheele complot voor Midden-Java. „De Locomotief" noemt Moen'thalib den hooldleider van het verzet voor Midden- Java. Een onderzoek heeft aangetoond, dat in de afgeloopen maanden over Middeu- Java minstens 10.000 brciven verspreid wer den, alle den, gelijkluidcnden oproep be vattende tot het gelijktijdig beginnen van het verzet op Midden-Java. Dc leiders van het verzet in het Pemalangsche zijn tien dessa-ondcrwijzcrs, van wie er negen ge arresteerd zijn. Zij bekenden ten volle. Een trein uit Laboean bracht te Menes 29 gevangenen aan. De eerste berichten spre ken van 25 dooden onder de verzetslieden. Kapitein Bekking gaat met zijn actie voort. Hoe er in 't geheim gewerkt werd Geld en propagandisten naar Indië. Naar een bijzondere correspondent uit Stockholm van „l'Echo de Paris" meedeelt, is liet communistisch oproer op Java, een rechtstreeks gevolg van de beslissing, ge nomen op het laatste congres van de Derde Internationale te Moskou. Dc Nedcrlandsche communisten Wijnkoop en De Visser, aldus de correspondent, ver klaarden openlijk op dat congres, dat het programma der C. P. IJ. het beginsel om vat van de absolute onafhankelijkheid van Ned.-Indië. De Nedcrlandsche communisten zouden al hun krachten inspannen, om het bolsjewisme in de koloniën door te voeren. Semaoen, de gedelegeerde der commu nisten op Java, had felle beschuldigingen gericht aan het adres der Nederlandsche partij, welke volgens hem veel te zwak was voor krachtigen steun. Semaoen zou verder het congres gevraagd hebben, nauwkeurige plannen vast te stellen voor een staats greep in Ncd.-Indië. De „Pravda" van 26, 27 en 28 gaf een uitvoerig verslag van de gehouden bespre kingen. Maandagmiddag zijn met groote plechtig heid, in tegenwoordigheid van tal van geeste lijke en wereldlijke autoriteiten de nieuwe gebouwen van de R.K. onderwijsinrichting te Rolduc door Z. D. H. den Bisschop van Zeereerw. Pater Seiffers S.J. te Valkenburg. Roermond, Mgr. Schrijnen, ingezegend. On4e? de aanwezigen werd opgemerkt Minister; Lambooy, die op Rolduc gestudeerd heeft. J 18 November a.s. vertrekt naar de Noori Amerikaansche missie onder de Eskimos da ui r Z n o o !J GELDIG TOT 1 JULI jomoi 3-0! IU Si j SIunHJ Z. UJ lil -j I 3C 5- q UJ UJfc u v •8 2 3=. CÜ -r K Q Z O Wz Q O -g uj LIJ M ÖJWOJ iHiiXK illiaaiii ItflilHi ■•■■tutti •ftlMliavui atnuitMiif ti «••Siaaaa l.'MlIlfKI' De dienstbode ijlde voor de aangekome- nen de trappen op en opende een helver lichte kamer, waarin een vroolijk haard vuur brandde cn twee groale lampen een zacht licht verspreidden. Ifet vriendelijke vertrek sloot alle pracht uit, maar was vol onbeschrijfelijke behagelijkheid en bevallige sierlijkheid, ingericht met do zorgvuldigsie bedachtzaamheid ten opzichte van iederen wënsch of behoefte van een vrouw. Het was een klein, bekoorlijk tehuis. Welkom thuis! zeide de jonge man, wel kom mijn lieve vrouw! Tehuis herhaalde zij, hoe schoon klinkt dat! En uwe vrouw is het dzn waar, Her- bert! Zie om u heen, dit is uwe kleine, beschei- dene wereld voor verscheidene jaren, zal zij u niet te eng zijn en te eenzaam? Verlevendigd en versierd door uwe lief de? lachte zij. 0, Herbert, dat alles is veel te schoon cn te rijk voor mij; de eenige grond daarvoor, dat gij dit paradijs schicpt, is, dat gij het met mij declen zult. En in dc uren der eenzaamheid. O! dan zal ik mij zeiven verbeteren en volmaken, hernam zij snel. Ik zal vlijtig zijn: ik zal lezen, teekenen, musiceeren, mijne kleine huishouding in orde houden, Herbert ik zal correspondecren en u ver-- wachten! Correspondecren, mijn arme lieveling, gij weet toch wel, hoe beperkt uwe correspon dentie zal zijn. Ik zal, getrouw aan mijn woord, uwe brieven aan uwe pleegbroeders nu eens ven deze, dan weder van gene plaats afzenden en ze hen allen zeker doen toe komen; hunne antwoorden echter mogen" den weg tot u niet vinden, want ieder op gegeven adres zou onfeilbaar op ons spoor leiden en mijn verderf worden. Gij kunt, zoo vaak gij wilt, hen geruststellen ten op zichte van uwe tevredenheid en uwen wel stand; hunne lotgevallen kunt gij echter al leen indirect vernemen, door mij. Moedig onderdrukte zij den zucht, die hare lippen wilde ontvlieden. Dat is mij ook ■genoeg, Herbert. Mag ik hen ook niet ver blijden door een openhartigheid, waarop zij aanspraak hebben, zoo zal ik hen door mij ne brieven ten minste van zórg kunnen be vrijden. En wat benzélve betreft, ik weet bet Herbert, gij zult mij niet in angst laten zitten? niet en nu, zeg mij dat gij geluk kig Zijt. HOOFDSTUK X. Als wij klagen, dat de tijd een vt*.stoor der is. dat hij illusien vernietigt, die ons gelukkig maakten, dat hij verbintenissen los maakt, aan wier bestaan wij geloofden, dat hij gevoelens van dankbaarheid en liefde doet verflauwen, die onverminderd moesten blijven voortleven, hij geeft toch ook een troost. De eeuwig voortvloeiende stroom voert ook brandende smart mede. hij ver mindert het wee van droeve ontgoocheling en vernietigt hei aandenken aan fouten eh dwaasheden. Want iedere golfslag, brengt nieuw geluk mede en nieuw leed, biedt an dere verschijningen en andere gebeurtenis sen aan, die het oog in spanning een kor ten tijd volgt, tot een nieuwe golf die op nieuw overstroomt. Magdalena's vlucht, anders wist men hare verwijdering uit het huis des opperwacht meesters niet te betitelen, had zoodra zij bekend geworden was gedurende eenige da gen de stof geleverd tot onderhoud in de familiën, welke het jonge meisje gekend hadden, of wel door hunne welwillendheid vereerd. Zij was eene te opvallende ver schijning, wat betrof schoonheid en geestes adel. Men verdiepte zich in de meest mo gelijke gissingen, aangaande de hewceggron- den, tot dezen onvergeeflijken stap. Nadat de meest verschillende namen met den haren in betrekking gebracht waren, na dat men, gedachtig aan de vele dwaasheden zijner jeugd, zelfs den oppcrjachtmeester niet had verschoond, gaf men de geheimzinnige gebeurtenis der vergetelheid prijs, zonder zc ontsluierd te hebben. Voor het dcbeuzcl der wereld, voor den spot en voor den giftigen nijd was zij dood voor de smart der weinigen, die haar ge-, kend hadden en waarlijk hadden liefgehad, leefde zij onvergeten voort. Werner Lenz, die na den dood zijnei ouders, zich vaderlijke plichten ten opzichte van, zij het dan ook geen vaderlijke rechten, op het jonge meisje toekende, had in stilte, gesteund door Rubens raad, met voorzichtig heid en geestkracht de noodige stappen ge daan, om spoor eti doel der ontvlodenc tt. vinden. Helaas, deze bemoeiingen waren te- vcrgcefsch, haar spoor verloor zich op het groote kruispunt van den spoorweg cn werd in geen enkele richting wedergevonden. Zorg, kommer en nachtwaken hebben hun ncn onmiskenbaren stempel gedrukt op het vroeger 7.00 bedaarde gelaat van den jongen candidaat, nu wij hem opzoeken in zijne be scheiden woning. Hij gevoelde zich niet geheel vrij van schuld ten opzichte van de betrekking, die hij vooi Magdalena gekozen had, eene betrekking, die hare gevaarlijke neigingen meer voedde, dan de bedenkingen die er zich tegen verzetten, want hij had, een maatstaf nemend naar zijn eigen gevoel, het gevaar te gering geacht, dpi !c nieuwe verblindende omgeving met al hare 'letoovering hebben moest op de verbeel- lingskracht van een jong onbeschermd noisje.. Zoo zat hij in gedachten verdiept, het hoofd steunend op de hand, voor zijn schriji- tnfeli het opengeslagen boek vóór hem wa» sinds lang niet omgeslagen. Alleen als af en toe het schel gefluit op de nabijzijnde spopi- baan hem in dc ooren klonk, luisterde hij en keek hij naar de klok. Reeds twee avonden had hij doorgebracht, half en half in afwachting, want op den brief, waarin hij Richard het ongelooflijke had medegedeeld, kreeg hij als antwoord alleen het korte telegram: Ik kom. Naar zijne bere kening kon zjjn broeder alleen van Florence komen en Werner dacht met smart en onrust aan het wederzien. Hoe vele gebeurtenissen hadden p'mats gehad in dat korte tijdsverloop van drie jaar, waarin zij elkaar niet hadden gezien. Het tehuis eenzaam geworden, de ouders begraven en Magdalena ontvloden, verder verwijderd van Richards liefde, dan door den dood. Waar hij ongeduldig do aankomst van ziin broeder tegemoet zag, daar werd ditmaal zijn verwachting met goeden uitslag bekroond een vaste haastige stap, hem nog zoo wel be kend, zelfs na langen tijd, waarin hij dien niet had gehoord, kwam dc smalle trap op cn in dc dour, welke de voorlichtende dienstbode openstiet, vertoonde zich een booge manue- Ujke gestalte. Zwijgend, in de diepste ontroering, hielden :1e beide broeders elkander eenige oogen- ïlikken omvat; de oudste nam het eerst het oord. Gij vraagt rekenschap, Richard, rekenschap /an toevertrouwd, van heilig goed? riep hij martelijk uit. Ik heh het nooit ontrouw be waard, maar een dief ontstal het mij. Dc schilder streek langzaam met dc hand over het door de. zon gebruinde gelaat. Ik spreek it vrij, zeide hij met zijne diepe, klank- volle stem, de schuldige ben ik zelve, want ik zag het gevaar. Het vierde gebod bevat een belofte, zeide vader steeds; mij is die belofte ten vloek geworden. Ik heb den kortzichtigen wil onzer moeder geëerbiedigd, tot die mij geworden is tot een verlammende keten voor mijn wil en voor mijne betere overtuiging. Ik heb aan dit gebod mijn geluk opgeofferd en Magdalena; daarin bestaat mijne schuld. Gij handeldet in goed vertrouwen. Kunt gii 11 haar voorstellen in haren zielenadel, in hare jonkvrouwelijke reinheid en zoudt gij dit beeld besmet geloo- ven, omdat een vreemde hand het u heeft ontvoerd? Wel geloof ik haar in staat tot een onovcrlegde stap. De schilder zuchtte diep maar toch lag er een dankbare toestemming in den toon waar op hij zeide: Ik bedoel hare eer voor de wereld; niet ha re eer voor ons hart. Zwaar liet hij zich nedervallcn op de klei ne sofa, maar hij wees iedere verfrissching af en ieder gemak, dat hij zoo noodig had na de inspanning der lange reis. Er bestaat geen verkwikking, geen lafenis voor mijne dorsten de ziel, zeide hij, dan alles te weten zonder dat iets verborgen blijft. Alles, het begin en het einde, opdat er licht kome in deze duis ternis en opdat ik den weg vinden kan, ara haar te redden of haar te wreken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6