Bïnnenlandsch Nieuws. Reizen met voorgevoelens. v Het verdrag met België. Geneeskundige behandeling van gevangenen. Examen voor commies der 'Directe Belastingen. De nieuwe Engelsche gezant. Minister Waszink. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. De Staatsbegrooting 1927. GEMENGD NIEUWS. De Leidsche melkoorlog nog niet geëindigd. Aan de gevolgen overleden. Doodelijk mijnongeluk. Ergelijke mishandeling. Het lijk van den vermisten Joseph America gevonden? Brutale diefstal. De Maas weer gewassen. OntsnaptGesnapt. Dansen in de lucht. De aanslag te Rotterdam door een vrouw 84-jarige door zijn dochter vermoord. Ernstige aanvaring. Die verderfelijke lectuur. MARKTNIEUWS. Vergeten! UIT HET AND- De schuldregüingen met Engeland. Het Catalaansch complot. De nieuwe nuntius te Parijs. Nood tengevolge dér Britsche mijnstaking. De mandaten-commissie, over Frankrijk en Syrië. Hernieuwde werking van de Vesuvius. Roode Kruisconferentie te Bern. De nationale vergadering ontbonden. Een wervelstorm in de V. S. Belastingverlaging in Amerika. Enorme orders voor de Britsche industrie. De hervatting van den arbeid in de mijnen. In het openbaar onderzoek der Regeerings- -.ommissie naar de oorzaken der spoorweg ramp bij de Vink, zijn dingen gezegd, die te denken geven. Zoo een verklaring, die wel niemand zonder een schokje van verbazing zal lezen. Wij bedoelen de mededeeling, die de vader van den verongelukten leerling- machinist Van Ettikhoven deed omtrent het „voorgevoel" van zijn zoon. Ze luidde: „Meermalen heeft van Ettikhoven Sr. met zijn zoon gesproken over het gevaar van de lijn, speciaal die van Amsterdam naar Rot terdam. Hij had een voorgevoel, dat er wel eens een ongeluk zou kunnen gebeuren. Nog zegt getuige, dat zijn zoon tot diens vrouw zich aldus heeft uitgelaten, dat, in dien hij op de bewuste lijn een ongeluk zou krijgen, hij wel in het Academisch Ziekenhuis te Leiden terecht zou komen en dat hij hier wel een goede verzorging zou vinden. De schoonvader van den leerling-machi nist A. van Beiinen uit Amersfoort, heeft eveneens van Karei wel eens gehoord, dat hij nog wel eens in het Academisch Zieken huis te Leiden zou komen. Zijn dochter de vrouw van den verongelukte "Zeidb na het ongeluk tot getuige: Karel's voorgevoel is uitgekomen. Getuige heeft echter de uitingen van zijn schoonzoon niet als ernst opgevat." De „Maasbode" laat hierop volgen: „Het is niet enkel het ontroerende van dit verhaal, dat wij willen releveeren. De jonggetrouwde man die, als hij de machine opgaat, zijn vrouw troost met de gedachte, dat hij in een goed ziekenhuis terecht komt, ihet is waarlijk navrant genoeg. Maar wij willen wijzen op het exorbitante van dit „voorgevoel", dat geen voorgevoel, maar een op feiten gegronde verwachting was, zelf. De machinisten, die onze Junibo's bestu ren, staan daar niet voor spek-en-boonen. Een zekere mate van gevaar is aan hun werk verbonden: zij moeten juist mannen zijn, die koelbloedig blijven, in gevaarlijke Omstandigheden en het gevaar weten te voorkomen. Het gedrag van den overleven den machinist in het uur van den ramp be wijst, dat zij aan zulke ei'schen meer dan voldoen. Maar niemand, die een trein gereed voor vertrek ziet staan, verwacht, dat de machi nist bezig is te overleggen, in welk zieken huis hij terecht zal komen. Het reizen zou een twijfelachtig genoegen worden, wanneer de coupégenooten onderweg, in plaats van over het weer of het Belgisch verdrag, elkaar moesten onderhouden over de mérites der diverse ziekenhuizen langs de lijn. Wij zou den het toch eenigszins vreemd vinden, als het spoorbokje ook een lijst van hospitalen bevatte. We zouden een weinigverbaasd zijn, indien de directie adverteerde: „Goed- koope trein naar Amersfoort. Bij Bilthoven riant gelegen ziekenhuis", of „Gebruikt den dagsneltrein naar Amsterdam. Prof. A. ope reert onze reizigers persoonlijk." Wij willen maar zeggen, dat hier aanmer kelijk meer dan het normale risico scheen te zijn. Van een bijzondere angstvalligheid van den jongen Ettikhoven is niet gesproken. Wel zal hij allicht aan het leven gehecht zijn 'geweest en misschien meer aan het gevaar gedacht hebben dan een ander. Dat zijn angst op zichzelf overdreven was, blijkt ech ter niet. Het tegendeel is wél gebleken. En de vraag dringt zich op: staan er meer machinisten met dergelijke voorgevoelens op de locomotief? Dat zij de eigenaardigheden van de lijn beter kennen dan de reizigers, ligt voor de hand. Zij zijn zich de gevaar mogelijkheden beter bewust: daarvoor heb. ben zij ook de machine in hun hand, om ze te t'ocrkomen. Ze zijn meestal ook niet de menschen om ophef te maken van hun werk. Maar als de reiziger begint te vermoeden, dat de machi nist al een plaatsje in het ziekenhuis heell uitgezocht, zal hij dan nog zoo gerust in de schommelende wagens zitten? Het is in dit verband te betreuren, dat de spoorweg-vakorganisaties, wijl zij niet in de commissie vertegenwoordigd zijn, geen per sonen hebben willen aanwijzen om van hun zijde inlichtingen te verschaffen." De houding van anti-rev. Kamerleden. Een aantal leden van de anti-rev. Kies- vereeniging te Rotterdam hebben, naar de Rott. meldt, in een schrijven aan het bestuur gewezen op de groote beroering welke de aanneming van het verdrag met België dooi de Tweede Kamer heeft gewekt bij de anti revolutionairen De aanneming van dit ver drag is geschied, zonder dat in den boezem van de partij van gedachten is gewisseld. Hoewel de onderteekenaars er niet aan denken te tornen aan de verantwoordelijk heid van de volksvertegenwoordigers mee- nen zij, dat de leden van de partij recht heb ben ingelicht te worden over deze aller be langrijkste zaak, te meer waar niet te ont kennen valt, dat groote ontstemming is te bespeuren over de höuding, door velen van de anti-rev. Kamerleden aangenomen. Zij spreken den wensch uit, dat mén den heer Schouten bereid kon vinden een uiteen zetting Ie geven van het standpunt, die hij in de Tweede Kamer zou hebben doen hoo- ren, indien hij niet door ziekte ware ver hinderd geweest deel te nemen aan de be raadslagingen in het Parlement. Mocht on verhoopt de heer Schouten hierloe niet in de gelegenheid zijn, zoo wordt verzocht een of twee andere sprekers aan te wijzen, die geacht kunnen worden voldoende op de hoogte te zijn van deze materie. Als vervolg op de beantwoording van schriftelijke vragen van bet Tweede-Kamer lid L. L. H. de Visser, betreffende de genees kundige behandeling van; een gevangene in de strafgevangenis te Scheveningen, deelt de minister uitvoerige bijzonderheden mede over de wijze, waarop de in de vragen be doelde patiënt (de dienstweigeraar C. A. J. van den Steenhoven) behandeld is, in verband met een wonde aan de rechterpols, die hij bekomen had. O. m. deelt de minister mede, dat den verpleger herhaaldelijk gebleken is, dat v. d. S. de genezing tegenwerkte, door, niettegenstaande verbod, op de wandel plaats met lotgenooten te stoeien. Meerma len was het verband met zand verontrei nigd, terwijl door het niet houden van rust het draagverband zelfs af en toe verscheurd was. Er bestaat voor den minister geen aan leiding om maatregelen, als door den vraag steller bedoeld, ty treffen, waar hij in zijn verwachting bevestigd is, dat ook in casu een goede geneeskundige en heelkundige be- kandeling heeft plaats gehad» De minister van Financiën brengt ter ken.- nis van belanghebbenden, dat op 20 April a.s. en volgende dagen te Arnhem het vergelij kend examen voor commies der directe be lastingen, invoerrechten en accijnsen zal worden gehouden, ter vervulling van 100 plaatsen, welke in 1927 of later mochten openvallen. Nadere bijzonderheden vermeldt de „St, Crt," van Dinsdag. De nieuw benoemde Engelsche gezant bij ons hof, Earl Granville, de opvolger van Sir Charles Marling, is thans in de residentie gearriveerd. De gezant is afgestapt in het „Hotel des Indes. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal voortaan inplaats van Donderdags, eiken Maandag, te beginnen met 22 dezer, des n.m, twee uur, aan het de. parlement van 0. K. en W., Bezuidenhout 30, allen ontvangen,, die hem over de zaken van zijn. departement wenschen te spreken, In de Dinsdagavond gehouden vergade ring der Eerste Kamer deelde dc voorzit ter mede, dat het in zijn voornemen ligt deze Kamer tegen 7 December bijeen te roepen om dan den volgenden dag in de afdeelingen te doen onderzoeken het ont- werp-verdrag tusschen Nederland en Bel gië. Vergadering van 16 November 1926. Algemeene beschouwingen. Te 1 uur 30 schorst de VOORZITTER de vergadering voor vijf minuten, aangezien het vereischte aantal leden niet aanwezig is. Vijf minuten later opent de VOORZITTER de vergadering en stelt aan de orde de alge meene beschouwingen over de Staatsbegroo ting 1927. Het was gisteren wel eem frappante tegen stelling met het debat over het Verdrag Nederland-België. Eerst was het vereischte aantal leden niet present. Wat later, als de 51e handteekening eindelijk op de presentie lijst slaat en de vergadering beginnen kan, weinig belangstelling in de Vergaderzaal, nog minder op de tribunes en in de loges niemand. En ldat ons dadelijk zeggen, den afwezigen geen ongelijk te kunnen geven. Waartoe was dit debat noodLig? Hall Maart van dit jaar heeft de Kamer met het nieu we Kabinet over de politieke vraagstukken gedebatteerd. Was er nu reeds stof, die tot nieuwe politieke beschouwingen drong? Al leen sleur leidde tot dit debat, dat de Ka mer dit jaar zeer wel had kunnen overslaan, vooral nu men: kort te voren bij de belas tingherziening ruimschoots gelegenheid had om over de financiën van gedachten te wis selen, Uit alle redevoeringen sprak dan ook matheid. Men gevoelde, dat de woord voerders der verschillende groepen nu eem- maal verplicht waren wat te zeggen en men had niet te veel te zeggen. De heer ALBARDA besprak uitvoerig de z. i. onjuiste critiek op het parlement. Nieuw in 's heer Albarda's rede was zijn aanval op de parlementaire pers, een weinig aan bevelenswaardig precedent, temeer nu dc socialistische leider geen bladen noemde, doch generaliseerend zijn afkeuring tot onze colle'ga's in de Kamer richtte. Edelmoedig verklaarde hij den verslaggevers en over zichtschrijvers gaarne veel te vergeven, maar niettemin werd hun het verwijt niet bespaard mede schuldig te staan aan het gemis aan waardeering van het Parlement bij het publiek. De heer Albarda moge het ons ten goede houden, maar de pers heeft z'n vergiffenis niet noodig. Daar is geen enkele reden voor. Het eenige argument, dat hij aanvoerde, het z. i. te veel werk maken van Interrupties en incidenten, keert zich in de eerste plaats tegen degenen, die te veel interrumpeeren en incidenten ver oorzaken, hetgeen niet op de laatste plaats voor rekening komt van de partijvan den heer Albarda. En dat de pers geen zuiver beeld van de beraadslagingen zou geven, d. i. geen objectieve, onpartijdige verslagen zou geven, is waarvoor de pers van den heer Albarda! Er zijn overi gens zeker bladen en blaadjes, die het Parlement bespotten en ondermijnen; dit geschiedt echter niet door de journalisten, die het parlementaire werk van dichtbij meemaken en de heer Albarda had dit kunnen en behooren te weten, als hij dit onderwerp meende ter sprake te moeten brengen. Nu' wij toch met den lieer Albarda bezig zijn, stippen we nog even aan zijn critiek op het bezuinigingsstreven van de Kabinet- ten-Colijn en -de Geer. Ons Staatsbudget te hoog? De leider der S. D. A. P. ontkent ..en .begroet met vreugde, dat de Staat ingrijp in dc vcrdeeling der inkomens! Wil Tfu1 bezuinigen, dan liggen" volgens Ir. Albarda de mdlioenen voor het grijpen bij leger en vloot, wanneer men slechts wil meedoen aan de (eenzijdige) oatwapenings beweging, die volgens den heer Albarda met den dag groeit. Mr VAN GIJN gaf later een wat billijker critiek op het bezuinigingsbeleid van dc laatste jaren en van verschillende zijden, o.a. door Mr. DROOGLEEVER FORTUYn', wera dc groote fout van dc eenzijdige ont- wapenaars uiteengezet. Wil dit nu zeggen, dat er op de militaire uitgaveh niet nog meer te besparen zou zijn? Allerminst. En het was luist de grief van Dr -DE VISSER en Mr. FORTUYN, dat men te weinig be merkt van een stelsel-Lambooy en dat er slechts te hooi en te gras wat afgehakt wordt zonder het militaire vraagstuk fun damenteel te bezien. ^r* HEEMSKERK, die in zijn causerie over allerlei vragen heenhuppelde, geloofde trouwens niet, dat er nog heel veel op de militaire uitgaven te besparen valt en viel dus de grootsche plannen-Colijn geheel af. T/rc^T-r» £ad zeker de rede van Dr. DE VISSER, die ten slotte aan een klein maar goed leger a la Pop de voorkeur gaf boven den weg der stelselloosheid, dien deze Minister van Oorlog op schijnt te gaan. Lijnrecht in strijd met den heer Albarda bleef mr. HEEMSKERK óp zuinigheid aan dringen, vooral met bet oog op de groote nieuwe uitgaven, welke in de naaste toe komst niet te ontgaan zijn. Hij verwonderde Zich dan ook over enkele nieuwe subsidies op de begrooting van Kunst en Wetenschap pen, welke subsidies cfè anti-revolutionaire leider van hoogst twijfelachtigen aard noem de. Met instemming kon men dezen ouden parlementariër hooren waarschuwen, om voor de veiligheid op onze spoorwegen te waken, al moet dat geld kosten. Met'name drong hij aan op een voldoend ballastbed en voldoende inspectie en bij voorbaat kwam hi; er tegen op, om de oorzaak van het ern stige ongeluk bij de Vink bij een onderge schikte te zoeken. Hier sprak mr. HEEMS KERK zeker uit, wat algemeen onder bet publiek leeft en wij hopen zeer, dat de Re- geering zich niet met ambtelijke phrasen van dit vraagstuk zal trachten af te maken. Voor alles een veilig spoorwegverkeer! Het Kabinet heeft, althans voorloopig, van deze Kamer niets te vreezen. De Kamer zon der meerderheid staat vanzelf zwak tegenover een Kabinet, dat het land, maar ook de Ka mer, uit den nood hielp en helpt. De leider moge meer en meer crlttsch wor3en en 3e beer BULTEN moge tegenover dit Kabinet vrij kunnen opkomen voor ambtenaren, on derwijzers en rijkswerklieden, de andere sprekers van gisteren stonden allen zeer welwillend tegenover de mannen van het intermezzo-Kabinet, Avondvergadering. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. De veelbesproken circulaire van minister Kan aan Ged. Staten over de gemeente-fi- nanciën, vormde de hoofdschotel bij de be spreking van de begrooting van Biniienland- sche Zaken. Er waren niet onsmakelijke bij gerechten (stemplicht, de Potemkin-film, het vlaggen op Koninginnedag,, om te zwijgen van den Zomertijd, waartegen de heer Bnat nog eens te velde trok), maar de circulaire Stond in het middelpunt van de belangstel ling. Welwillend was die belangstelling verre van algemeen. Alleen de heer BAKKER achtte na 's Ministers opheldering in de Memorie van Antwoord geen reden voor af keuring aanwezig en Mr. DROOGLEEVER FORTUYN kon zich met de gedachte van de circulaire wel vereenigen; anderen ston den nog onverzwakt tegenover dezen ministe- rieelen aandrang tot zuinigheid, terwijl Mr. VAN GIJN uiteenzette, dat de in vele ge meenten rglatief te hooge gemeenteloonen alleen gehandhaafd kunnen worden ten koste van de werkers in particuliere bedrijven, die belangrijk minder verdienen. Laat in dén avond kwam de MINISTER aan het woord. De heer Bakker, die tegen dwang inzake het vlaggen van de stadhui zen op Koninginnedag was opgekomen al critiseerde hij terecht de houding van socia listische burgemeesters, die weigerden op dezen nationalen feestdag de vlag uit te steken kreeg ten antwoord, dat waar schijnlijk zal worden afgezien van het aan vankelijke plan der regeering om in dezen tot een verplichting te komen. Inzake afschaffing van den stemplicht, waarvoor Ds. ZANDT een pleidooi had ge voerd, bleef minister Kan op zijn standpunt staan, dat het aansnijden van zulke zaken niet op den weg ligt van het intermezzo- Kabinet, Ten slotte heeft de Minister uiteengezet hoe de circulaire over de Gemeente-finan- ciën in de'wereld is gekomen. Machtswel lust was hier waarlijk niet in het spel, het was trouwens meer als een onderling over leg met Ged, Staten bedoeld, niet voor pu blicatie bestemd. Het moge er in de cir culaire iewat dik opgelegd zijn, de Minister haalde verschillende voorbeelden aan, welke duidelijk maakten, hoe ver het in een aan tal gemeenten met cje financiën gekomen was. De melkhandelaren hebben Dinsdag in een druk bezochte vergadering, het laatste voorstel van de veehouders, nl. om den melkprijs van heden tot 15 Maart a.s, op 11 cent per liter te bepalen en daarna tot 15 Maart a.s. op 10 cent, met bijna alge meene stemmen verworpen. Men wilde den bestaanden grondprijs van 10 cent hand haven. Verwacht wordt nu, dat de vee houders met ingang van 18 dezer de leve ring van melk zullen stopzetten. De melk handel heeft echter daartegen maatregelen getroffen. De militaire invalide D., die Zondag te Leiden uit een in beweging zijnde tram is gesprongen en daarbij ^ernstig verwond werd, is in het Academisch Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. In de staatsmijn „Wilhelmina" is Dinsdag avond de 38-jarige houwer Wender val lend gesteente gekomen en gedood. De man is te Heerlen woonachtig, gehuwd en vader van een Jcind. De politie te Roosendaal heeft Dinsdag aangehouden de mannen P. en S., verdacht van mishandeling van een oud vrouwtje, een zwerfster, die den nacht had doorge bracht in een gebouwtje op het voetbal terrein van de V. V. „Unitas". Het vrouwtje kwam 's morgens als naar gewoonte bij familie in de Rozema rijnstraat een kop koffie drinken, waar men al dadelijk zag, dat zij ergerlijk toegetakeld was. Op lichaam en gezicht had zij ver schillende bloedende wonden. De op last van dc politie ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het gasthuis noodig. De mishandeling is voor zoover men uit de verklaring van de vrouw kon opmaken, gepleegd in den nacht van Zondag op Maandag in bovengenoemd gebouwtje. Toen Dinsdagmiddag omstreeks half vijf een motorboot door den Singel te Utrecht voer, bleef ter hoogte van de kolk der elec- trische centrale de schroef plotseling stil staan. Bij een nader onderzoek bleek, dat deze verward was geraakt in het lijk van een manspersoon, dat daar onder water dreef en dat men naar den wal bracht. Hoewel nog geen afdoende identificatie heeft kunnen plaats vinden, mag men, vol- volgens het „U. D." met eenige zekerheid aannemen, dat dit is het stoffelijk overschot van den vermisten student Joseph America, wiens opsporing dezer dagen was verzocht, Zeker is men hiervan echter nog niet. Maandag brachten de 20-jarige W. de R. cn de 22-jarige P. de G., beiden los-werk- man, een bezoek aan den winkel van mej. B. D. in de Berkelslraat te Rotterdam. De mannen waren te weten gekomen, dat dc juffrouvj geld geborgen had in haar naai machine, welke in het kamertje achter den winkel stond. Zij wisten onder het voor wendsel, zich te moeten absenteeren, in dit kamertje te komen en het geld, een de- drag van 55 gulden, te stelen. Rijk als re waren, sloegen zé aan den zwier. De politic die ben Maandagavond reeds arresteerde, trof hen in beschonken toestand aan. Van de duiten was nog slechts 1.80 overgebleven. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. De regens van Zaterdag en Zondag heb ben het Maaswater weer doen stijgen. Sinds Zondagavond is de Maas nog 65 c.M. gewassen. De peilschaal aan de Maas brug wijst 1.78 M. of 43.79 boven N. A. P. Ook België meldt nog eenigen was., Een jongmensch uit het Rijksopvoedings gesticht te Amersfoort maakte zich in een I— naburig dorpje schuldig aan diefstal van epn rijwiel. Vcrvolgnns vertrok hij in de richting Apeldoorn. Een marechaussee in gang bij het kabinet-Colijn begroette, burgerkleeding, dien hij op zijn weg ont- 1 moetïe, rond ffeï vreemd 3ai een Jongen van het R. O. G. zoo ver van huis was zon der toezicht. Hij hield het jongmensch daar om aan en bracht hem, met het ontvreem de rijwiel terug. Maandag werd in een vliegtuig van de lijn LondenParijs boven de Croydon- vheghaven op 2000 voet hoogte een proefje genomen met dansen in de lucht. Bij de muziek van een gramofoon werd de char leston uitgevoerd door een bekend Lon- densch dansmeester en zijn partner, waarna de eerste aan een der passagiers les gaf in de kunst van Terpsichore. Het zal dus binnenkort niets bijzonders meer zijn, als men iemand hoort zeggen: „ik ben van Londen naar Parijs gedanst". Omtrent den aanslag doar een 36-jarige werkster in een huis in de Zwijnenstraat te Rotterdam met een dolkmes gepleegd op den 24-jarigen Rosheuvel, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. R., die een kleurling is, zeevarend en uit Surina afkomstig, was pas sedert eenige weken weer in onze stad. Hij verdacht de vroirtv ervan tijdens zijn afwezigheid in connectie te hebben gestaan met een neger. Belden hadden al vele malen getwist. Toen de vrouw den aanslag pleegde, was zij min of meer beschonken. Zij heeft thans een vol ledige bekentenis afgelegd en zal worden vervolgd wegens zware mishandeling. De toestand van Rosheuvel, die in het zieken huis aan den Coolsingel verpleegd wordt, is hoewel men hoopt hem in het leve# tc kunnen houden, niettemin zeer ernstig. Hij moet kunstmatig gevoed worden. In het dorp Rottstock bij Brück in Bran denburg werd dezer dagen de 84-jarige grijsaard Schmidt dood gevonden. Uit een onderzoek bleek, dat de man tengevolge van voortdurende mishandelingen overle den was. Zijn gehuwde 46-jarige dochter gaf bij haar verhoor toe, van de mishandelingen af te weten, doch beweerde, dat ze haar vader djor drie „Wandcrburschen" had laten af- ransrlen. Naar iatussrhen uit verdere nasporingen gebleken is, heeft ze echter z-nder twijfel hot plan gehad, haar vader te vermoorden. Zij werd gearresteerd en in de gevange nis opgesloten, waar zij zich door verhan ging van het leven beroofd heeft. Schip gezonken. Maandagavond te kwart voor zes kwa men ter hoogte van den Nesscrdijk te Rot terdam bij de fabriek van Rademakers bet 131 ton metende klipperschip „Dankbaar heid", schipper G. v. d. Hoeven uit Grevel- duincapelle, dat met steenen geladen was en het motorschip „Stad Rotterdam" van v. d. Schuyt met elkaar in aanvaring door dat de „Stad Rotterdam" beide schepen voeren stroomafwaarts op een ontijdig oogenblik, wilde passeeren. De „Dankbaar heid" werd even voor de mast aangevaren en kreeg een gat van ongeveer een halven meter op de waterlijn. Het schip zwaaide om, maakte* onmiddellijk veel water en zonk tegen de onderberm van een ver in de rivier uitstekende krib. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats,. De schade is groot. De echtgenoote van zekeren v. d. V, te Spekholzerheide (Limburg) vermiste een be drag van 30 gulden. Deze som was ont vreemd uit een lade van een kast. Het leek een raadsel, wie het geld gestolen had. Er geschiedde aangifte bij de politie, die al spoedig een spoor vond, dat leidde naar een tweetal jongere broers van de vrouw, knapen van 9 en 12 jaar, die tijdens de kermis een bezoek brachten. Aanvankelijk ontkenden beiden met al de energie van hun leeftijd, doch toen de aanwijzingen steeds sterker werden, baatte geen ontken nen meer en legden ze een volledige be kentenis af. Hoe ze tot de misdaad gekomen waren? Wel. door het lezen van 'n boek, waarin 'n diefstal beschreven was, zooals zij hem gepleegd hadden. De politie kon ook beslag leggen op het boek. dat inder daad het verhaal van een dergelijken dief stal bevatten: 29 gulden hadden de veelbe lovende knapen nog in hun bezit. Eén gul den hadden ze op de kermis verteerd. Eel, geval was, ».T. 12.478, waardoor bel totaal op 348.631 gebracht wordt. GRONINGEN, 16 Nov. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt i 8.25- 9.35 8.25- 9.35 8.00- 9.00 8.00- 9.00 Naar aanleiding van het ook door ons overgenomen bericht, schrijft de gemeente secretaris van Woerden aan de N. R. Crt.: „Het in uw blad van hedenmorgen opge nomen berichtje omtrent de Markt te Woerden eisebt zoodanig te worden ge- rectifiseerd, dat geenszins door het dage- lijksch bestuur de marktdag vergeten is. De inzender van het berichtje heeft blijkbaar geen nota genomen van de op diverse plaatsen aangebrachte aanplakbiljetten. Er kan dus alleen sprake zijn van een verzuim van den betrokken marktmeester." In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft Churchill, de kanselier van de schatkist, het bedrag medegedeeld, het welk Engeland met betrekking tof de oor logsschulden krachtens de gesloten over eenkomsten heeft ontvangen en het totale nog te betalen bedrag van de interest over een periode van 62 jaar. Van Frankrijk is ontvangen twee millioen en moet nog wor den ontvangen 797 millioen 400.000; van Italië ontvangen vier millioen; nog te ont vangen 270 millioen 750.000 p.d.; van Roe menië ontvangen 50.000 pd-, nog tegoed 31 millioen 200.000. In het geheel is zes mil lioen 50.000 ontvangen en moet nog wor den ontvangen 1099 millioen. Het totale bedrag der Britsche schuld aan de Ver. Staten bedraagt thans 4500 millioen dollar of ongeveer 932 millioen pd. sterling. Een dozijn Catalaansch e samenzweerders zijn gisterenmorgen uit Pcrpigan te Parijs aangekomen cn op den trein naar België gezet. Bij de overhandiging zijner ge'oofsbrie- ven aan den president der republiek, ver klaarde mgr. Magiione de nieuwe nuntius, dat Z. H. de Paos hem had opgedragen al les in bet werk te stellen om de betrekkin gen tusschen Frankrijk en het Vaticaan steeds hartelijker te maken. Doumergue gaf hem de verzekering, dat hij te Parijs bij de vervulling van zijn taak een even welwillende als volkomen .mede werking zou ondervinden. In het Lagerhuis heeft Kingsley Wood, parlementair secretaris voor hygiëne, een aanvraag - ingediend nopens een suppletoir crediet van 3.250,000 pond sterling voor speciale leeningen aan de plaatselijke autoriteiten, die zich tengevolge van den langen duur der mijnwerkersstaking in groote moeilijkheden bevinden. Op 13 Augustus, toen de nood tengevolge van de staking het hoogst was, ontvingen 2.273.985 personen geldelijke ondersteuning en op het oogenblik nog 2.038.606. Volgens dc rapporten der geneesheeren zijn de kin deren thans beter gevoed en gezonder, dan toen^ hun vaders werkten. De commissie voor de mandaten heeft met algemeene stemmen verklaard, dat de rapporten en de toelichtingen der Fransche regeering nopens de uitoefening van bet mandaat over Syrië haar volkomen hebben bevredigd. PARIJS, 16 Nov. Naar gemeld wordt, vertoont de Vesuvius teekenen, welke er op zouden wijzen, dat hernieuwde werking aan staande is. Overdag stijgt een groote rook kolom uit den kratej- en 's nachts teekent zich een gloed tegen den hemel af Men gelooft echter, dat voor de omliggende streken nog géén gevaar dreigt. BERN, 16 Nov. Hedenmorgen is alhier de Internationale Commissie van het Roode Kruis met de Liga van de Roode Kruis- vereenigingen bijeengekomen in een buiten gewone conferentie, waaraan voorts door 40 nationale Roode Kruisorganisaties en on geveer 20 regeering3vertegenwoordigers werd deelgenomen. Doel van dc conferen. tie is om de aaneensluiting te bewerkstel ligen van dc beide Roode Kruisorganisaties, dc Internationale commissie van het Roode Kruis en de Liga van Roode Kruisvereni gingen. BOEDAPEST, 16 Nov. De Nationale Vergadering is beden bij schrijven van den Rijksbestuurder ontbonden. Deze. ontbinding werd gemotiveerd met de mededeeling, dat door het instellen van een Hoogerhuis, de Nationale Vergadering zich kan veranderen in een Rijksdag. De nog te kiezen Rijksdag werd tegen 25 Januari 1927 bijeengeroepen. De Oostelijke Siatem zijn geteisterd door een wervelstorm, die met een snelheid van 70 mijlen passeerde, aanzienlijke schade aan de scheepvaart berokkende, de daken der hulzen aan de kust afrukte, mijnen deed onderloopera, het verkeer in de war stuur de en de telegrafische communicaties, zoo wel wat de landlijnen als de zeekabels be treft, verbrak. In het oosten van Pennsylvania en in West-Virginia, waar alle rivieren buiten haar oevers zijn getreden, is de nood het hoogst. Spoorweg- en. andere bruggen zijn weggeslagen. In New Jerseo heeft de wind de muren van een schouwburg in aanbouw met den grond gelijlj gemaakt. In de stad New-York heeft het ook bui tengewoon hard geregend, maar de schade is er, voor zoover bekend, gering. Een vaartuig met immigranten op weg naar New-York, bad zoozeer met wind en stormen te kampen, dat het naar de lan- dingspier terugkeerde. PARIJS, 16 Nov. Volgens de „New York Herald", heeft Mellon verklaard, dat er een belastingverlaging zal kunnen wor den ingevoerd voor die belastingbetalers, die over 1925 aan hun belastingplichten hebben voldaan. Het budgetoverscbot over 1925 heeft 300.000.000 dollar bedragen, zoo dat het mogelijk was een belastingverlaging in te voeren van 15 pet. LONDEN, 16 Nov. Officieel wordt medegedeeld, dat het contract voor het drijvend dok van Singapore js toegewezen aan de firma Swan Hunter and Wigham Richardson te Wallsend on Tyne. Het dok zal aldaar gebouwd worden en zoodra het gereed is, naar Singapore worden gesleept. Het moet in staat zijn een schip van 50.000 ton op te nemen. Het in het contract ge stipuleerde bedrag is 1.200.000 en de bouw zal gedurende bijna twee jaren werk ver schaffen aan tal van arbeiders. Dit is het tweede groote contract, dat binnen een week in Engeland is afgesloten; men zal zich n.l. herinneren, dat dezer dagen een Londensche firma opdracht kreeg te Bue nos Aires een electrische metro aan te leg gen. Tenslotte werd vandaag nog de sluiting aangekondigd van een derde groot contract, n l. voor de levering van machinerieën voor een enorme katoenspinnerij te Melbourne, Auslralië, voor een totaal-bedrag van ca, 1.000.000. LONDEN, 16 Nov. De jongste berichten uil de mijndistricten rechtvaardigen nog steeds de verwachting, dat de regeerings- voorstellen zullen worden aangenomen. De meerderheid der tot dusverre genomen beslissingen is gunstig uitgevallen. In som mige districten werd een stemming onnoo- dig geacht, daar de meeste arbeiders alweer tot den arbeid zijn teruggekeerd en de plaatselijke federatie zich formeel voor aanvaarding heeft uitgesproken. Dit is het geval in Warwickshire, Cannock, Chase cn Wcst-Mldlands. Heden keerden meer arbeiders naar het werk terug dan tevoren 16 Nov. 9 Nov. Zomer tarwe f f Roode tarwe 13.50-14.20 13.50-14.50 Witte tarwe 13.50-14.20 13.50-14.35 Inl. Rogge 10.50-11.65 10.50-14.50 Wintergerst 10.25-10.90 10.25-10.90 Zwanenb. gerst 10.75-11.85 „10.75-12.00 Zomergerst 1.025-10.75 10-25-10.75 Witte haver 8.50- 9.25 8.50- 9.30 Zwarte haver Gele haver BI. peulvruchten 13.00-24.75 13.00-24.75 Gr. erwten 14.00-26.00 15.00-26.75 Schokkers paardeboonen 11.00-13.50 11.00-14.00 Wierboonen 11.00-14.00 „11.00-14.00 Waalsche boon. 14.00-20.00 13.00-19.75 Karwijzaad 15.00-43.75 22.00-43.00 Koolzaad 16.00-23.50 16.00-23.25 Geel mosterdz. 16.00-23.00 16.00-23.00 Kanariezaad 10.00-14.00 10.00-14.25 Lijnzaad blauw. Idem witbl. Blauw maanz. 30.00-52.50 25.00-50.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. ROTTERDAM, 16 November. Vee. Ter markt waren aangevoerd 204 paarden, 15 veulens, 988 magere runderen, 715 vette runderen, 383 vette en graskalveren, 532 nuchtere kalveren, 153 schapen of lammeren, 70 varkens, 588 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 95105 c., ,2e qual 8575 ct., 3e qual. 6555 c., ossen le qual. 9095 c., 2e qual. 8070 ct., 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 8590 c., 2e qual. 7565 c., 3e qual. 55 c. per kg; vette kalveren le qual. 150170 c., 2e qual. 125105 c., 3e qual. 9075 c., melkkoeien f 195—385, kalf koeien f 200—415, stieren f 180385, pinken f 150165, vaarzen f 160180, werkpaarden f 95275, slacht- paarden f 90140, hitten f 95150, gras- kalveren f 75125, nuchtere kalveren f 9 14, fokkalveren f 1630, biggen f 1020, overloopers f 2038. Vet vee en vette kalveren bij tameliiken aanvoer, in alle qualiteiten matig verhan deld. Melk- en kalfkoeien en nuchtere kalveren redelijk verhandeld. Graskalveren met matigen handel. Biggen en overloopers bij ruimen aanvoer iets williger verhandeld. Paarden met matigen handel. Eieren. (Rotterd. Veiling.) Aanvoer 56.000 stuks. Prijzen kippen- f 11.4014.85, id. kleine f 7.5011.70, eenden- f 5.85.9 AMSTERDAM, 15 Nov. (Noteering v. h. Veilinggebouw expl. De Jong®<5c Koene.) Doyenne du Commice f 56—66; Soldat Laboureur f 1624; Beurré Clairgeau f 2230; Williams Duchesse extra f 2638; idem I f 1824; Herfstmaagdenperen f 12 15; Nouveau Poiteau f 1013; Conseil- ler de la Cour f 1420; Transparant de Cronsel extra f 3442; goudreinetten extra f 4052; idem I f 2636; bellefleur extra f 32—40; idem I f 2830; sterappelen extra f 3644; idem I f 2634; zoete ap pelen f 1524; Hollemans f 1422; ben- derzoet f 1420; Dijkman zoet f 1413; druiven blauw f 90110 per 100 kg; to- rpaten f 3244; Belgisch witlof f 3640; Hollandsch witlof f 3236 per 100 kg; bloemkool extra f 2632; idem I f 2024 per 100 stuks peen f 1517; prei f 1015, selderie f 57; peterselie f - 47; knol- selderie f 510 per 100 bos; andijvie f 3.10 4.90; sla f 3.405.20 per 100 krop; spruiten f 2.903.80 per zak; uien f 1.701.90; nep f 11.40 per baal van 50 kg. Bloemen. Hadley f 1525; Columbia f 610; Verschure f 68; Golden Ophelia f 69; Pernet f 811; Ophelia f 710; Sunburst f 69; Keizerin f 10; Am. anjers f 914; Rayananthen f 1620; Pullings f 1420; Mont Blanc f 1522; Germ f 2035; Sax export f 1824 per 100 stuks; snijgroen f 3.506 per 100 ranken; eiketakken f 11.40 per 100 takken. AMSTERDAM, 16 Nov. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 5.405.60, id. blauwen 4 60 4.80, id. bravo's f 4.25—4.50, id. bl. eigen heimers f f 4.204.30 per hl; Juin per 50 kg f 2.202.30; id. bonte star f 44.30, id. eigenheimers f 44.20, id. eigenhei mer poters f 2.702.30, id. blauwe poters f 2.502.60, id. bonte poters f 2.502.60 id. roodstar poters f 2.502.60, id. bravo poters f 2.502.60; IJpolder bravo's f 4.25— 4.50, id. blauwe eigenheimers f 44.20; Drentsche eigenheimers f 33.20; Anna Pauwiowna zand f 4-5; Beverw. zandaard- appelen f 45; Hillegommer zandaard- appelen f 45; Flakkeesche eigenheimers f 44.20, idem bl. eigenheimers f 4.20— 4.30, id. bravo's f 4.254.50 per hl; Juin per 50 kg f 2.202.30; id. poters f 2.70— 2.80; Spuische'eigenheimers f 44.20, idem blauwe eigenheimers f 4.20—4.30, id. bra vo's f 4.25, id. Graafjes f 2.302.90; Frie- sche borgers f 3.90—4, id. blauwe borgers f 44.10, id. roodbonten f 44.30 per hl. .SNEEK, 16 Nov. Vee. Ter markt waren 91 melk- en kalfkoeien f 160365 61 vette koeien f 200340 6 vette kalveren f 4080 153 nuchtere kalveren f 714 561 graskalveren f 40130 153 schapen v f 2034 480 lammeren f 1523 650 var kens f 50115 123 biggen f 816. Vette runderen 4042% c., vette kalveren 6575 c., vette varkens 2843 c. per kg. Melkvee in le soort gevraagd vette koeien lager vette lkalveren en nuchtere kalveren prijshoudendgraskalveren flink prijshoudend tot hooger wolvee stilvar kens prijshoudend biggen kalm. PURMEREND, 15 Nov. Vee. Aan de najaarsschemarkt waren aangevoerd 425 run deren. Melk- en kalfkoeien f 200385, geldekoeien f 1202.35, pinken f 80175 en graskalveren f 3085. Handel goed prijs houdend. GRONINGEN, 18 Nov. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 350390, 2e f 275— 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s, f 325—375, 2e s. f 250—300 kalfvaarzen le s. f 300320, 2e s. f 175200 vare koeien le s. f 100325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.760.80, 2e s. f 0.640.68, slachtvee le s. f 0.760.80, 2e s. f 0.64 0.68, slachtvee le s. f 0.840.86, 2e s. f 0.78 0.80 p. kg. slachtgewicht, melkschapen f 4050, vette schapen le s. f 3539, 2e s. f 2332, weideschapen le s. f 3538, 2e s. f 2828, weidelammeren f 1014 vette kalveren le s. f 1.251.30, 2e s. f 1.10 1.20 vette lammeren f 1719 loöpvar- kens f 1720, vette varkens le s. f 0.64 0.65, 2e s. f 0.600.62, Londensche varkens zouters f 0.620.65, biggen f 1013, f 1.50 per week, Aanvoer 136 vette koeien, 244 kalveren, 854 melk- en kalfkoeien, 49 stieren, 1089 schapen, 912 vette en Londensche varkens 600 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd redelijk vlug en tegen vastere prijzen verkocht. Slachtvee bij grooten aanvoer en minder vlugger handel lager. Stieren prijshoudend. Vette kalveren hooger. In wolvee had de handel in alle soor ten weder een zeer slecht verloop. Vette varkens en zouters werden bij grooten aan voer minder vlug en tegen lagere prijzen opgeruimd. De handel in biggen was lang zaam, terwijl de prijzen zich staande hielden. VENLO, 15 Nov. Eierenveiling. (Coöp. Veilingver.) Aangevoerd 40.000 stuks, kip pen- f 12.50—13.50, kleine f 9.70-10.4-0, eenden- f 10.10. PURMEREND, 16 Nov. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 10.000 kippen- f 8.80—15.10 en 5000 eenden- f 7.30—7.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7