SS De parlementaire' regeering. Verkeersongevallen Voornaamste Nieuwe R. K.V. U. 8.15 - 9.45 CURSUS APOLOGIE I Donderdag 18 Nov. 1926 50ste Jaargang No. 16408 Aangifte moet, op straffe van verlies -van aïle rechten, geschieden uilerilfk driemaal -vier en twintig uren na het ongeval TRj coritract béUngriika Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Aanrijding. PLAATSELIJK NIEUWS. DE OPSTALRECHTEN LANGS DEN RINGDIJK IN HAARLEMMERMEER. Behandeling der bezwaarschriften voor Gedeputeerde Staten. HEDEN A. R. K.A. DONDERDAG ST. BAVO DE VERBOUWING VAN HET PAVILJOEN. Oplevering eerst in 1928. Herclassificatie Hulppost en telegraafkantoren. Een radio-gevecht. VAN ONZE RECHTBANK. Ruil van Hotelpersoneel met Engeland. in dit nummer. J. J. NVEBER ZOQP» OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlettt» WEERBERICHT. De noodwoningen op de Hooimarkt. Gemeentezaken. D« abonnementsprijs bedraagt voor j' Haarlem en Agentschappen: [Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij ♦ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 (3 lijnen], s Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT bij verlies van een f Cfl 1 Ju. fclle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoor waarden fOjRjfln „Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf| bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f m legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen 1 <JUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I doodelijken afloop I Oó\i. een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger«w. been of arm Advertentiên 35 cents per >r Advertentiën tusschcn dan ta als ingezonden mededeejiog 60 ct* per regeL Vraag- en aanbod-j? advertentiën, 14 regel* 60 ctJ per plaatsing; elke regel mee* 15 Ct„bij vooruitbetaling, i bij 'n breuk van f fl bij verlies y. eens :mf ftU. andere vinger. Bij de algemeene beschouwingen over de Saatsbegrooting 1927 is begrijpelijkerwijze het karakter van het tegenwoordige buiten parlementaire kabinet weer ter sprake ge komen, waaraan zicb dan als van zelf be sprekingen over het parlementaire stelsel cn het parlement vastknoopen. Hoewel wijvan de kopstukken der par tijen, welke zich hooren lieten, uiteraard ■weinig nieuws over dit belangrijke onder werp kregen, is het toch wel de moeite waard de aandacht aan het gesprokene te Wijden, omdat er door het groote publiek nog veel te weinig belangstelling wordt getoond voor den regeeringsvorm, waar onder wij leven. En die onverschilligheid •der massa maakt dan, dat kleine, woelige minderheden gelegenheid krijgen straffeloos <lien staatsvorm te ondermijnen door naar ide dictatuur van „een sterken man", met negatie van de volksvertegenwoordiging te streven (fascisme) of wel de dictatuur van het proletariaat te propageeren (communis me), wat ten slotte op hetzelfde neerkomt, want ook bij het communisme is de macht in handen van enkele tyrannen. De strijd om het parlement is dus een •ding van beteekenis en behoort onze be langstelling te trekken. Wij allen zijn daarbij belanghebbenden. •*f Was daarom goed, dat dezer dagen in de »Tweede Kamer door den heer Albarda er Jiog eens op gewezen werd, dat het niet Lveel meer dan napraterij van den een van den ander is, wanneer men den mond vol beeft over den ouden tijd, waarin de 'Sta- "tcn-Generaal op zülk hoog peil stonden, en waarin niet anders dan zakelijke, korte cn deskundige redevoeringen werden gehou den. Met overtuigende argumenten heeft ide spreker voor zoover het noodig was nog eens aangetoond, wat vroeger al ■door anderen, o.m. door mgr. Nolens werd betoogd, dat n.m. ons tegenwoordig parle ment in niets achter staat bij vroegere. Onder eerlijke en onbevooroordeelde imenscfien kan daaromtrent dan ook nu wel £cen mceningsverschil meer bestaan. Al leen is het oordeel verschillend, wanneer wij de vraag gaan beantwoorden: waaraan as dan den tegenzin tegen het tegenwoor dig parlement en het parlementaire stelsel in het algemeen ioe te schrijven, wanneer de oorzaak niet ligt in de minderwaardig heid van de huidige Volksvertegenwoordi ging? De antwoorden wijken nogal ver van el kaar af. De woordvoerder der socialisten wijt de schuld aan de bourgeoisie. De derde stand beeft in den bloeitijd van het liberalisme de politieke democratie veroverd. Zoolang zij de macht hield, vond zij het parlement een pracht-instelling. Maar toen de arbeidersbeweging opkwam en de so ciale vraagstukken en de rechten der ar beiders in de S'aten-Generaal door nict- burgerlijke woordvoerders verdedigd wer den, toen „dc. bourgeoisie" werd verdron gen, was hel uil met de bewondering voor het parlement. I Anderen zoeken de oorzaak in het al gemeen kiesrecht. Zoolang er nog verlangen bleef naar pt- Jiliekc rechten, behield het parlementaire (Stelsel belangstelling. Maar nu Jan en alleman en zelfs de brouwen het stemrecht en de verkiesbaar- beid bezitten, nu treedt er langzamerhand een voldaanheid in, welke tot overvoldaan- hcid wordt en van hel parlement afkcerig (naakt. Weer anderen zien de schuld in de veel ïe groote verwachtingen, welke dc burg-irij ;van het algemeen kiesrecht, van de macht 'om zelf te regeeren, heeft gekoesterd. Men iwaande, dat, wanneer men zelf maar zijn eigen vertegenwoordigers naar dc Kamer [van honderd kon zenden, men spoedig al zijn verlangens verwezenlijkt zou zien. iMaar men vergat, dat de honderdmannen een college van zeer verschillende samen stelling vormen, vertegenwoordigende een groot aantal stroomingen van een over tal van zaken geheel verschillend denkend yolk. En dat, om practisch iets te berei ken, de minderheden voortdurend water in hun wijn moeten doen, om een meerder- heid voor een beslissing te krijgen, En deze noodzakelijke politiek van com promissen stoot allen af, die radicaal al leen hun eigen zin wenschen door te drijven of ait bekrompenheid aiet kunnen inzien, dat schipperen en overleggen noodzake lijk zijn. Weer anderen ten slotte meenen, dat het parlement zijn eigen graf graaft door een foutieve opvatting van zijn taak. De Stalen-Generaal zijn er voor controle uit te oefenen op de regeering. Maar de latere jaren hebben ons laten zien, hoe dc volks vertegenwoordigingen hoe langer hoe meer de leiding aan de regeering gingen onttrek ken; de regeering machteloos gingen ma ken; zelf regeering gingen spelen en de ministers tot uitvoerders van hun wil gin gen promoveeren. Wat aanleiding gaf tot voortdurende conflicten en botsingen, zeer ten nadeele van het parlementaire stelsel. In al die opwerpingen schuilt ten slotte iets waars naast een beetje overdrijving. De schuld van het verval van het parlemen taire stelsel is aan een complex van oor zaken te wijten. Zoolang echter nog maar van schuld ge sproken wordt, is er niet veel gevaar. Zoo lang wordt ingezien, dat men op den ver keerden weg is, mag men op beterschap hopen. Wanneer echter vcor het parlemen taire kabinet het buiten-parlementaire in de plaats treedt en deze toestand eerst als noodmaatregel wordt aanvaard, vervolgens als de beste oplossing wordt geduld en ten slotte „nog zoo kwaad niet" wordt ge acht, dan ontstaat langzamerhand het ge vaar van aftakeling en ondermijning van het parlement. Immers, wanneer er geen regeering meer kan gevormd wrden, welke steunt op een meerderheid in de volksver tegenwoordiging, dan krijgen wij een beeld van parlementair verval, zooals wij dit in het buitenland hoe langer hoe meer waar nemen en dan komt daaruit ten slotte voort de diotatuur. 't Is daarom goed, dat hij iedere gelegen heid op het ongewenschte van den bij ons te lande bestaanden toestand wordt gewe zen, opdat wij niet van den nood een deugd gaan maken. En het gevaar daarvoor is niet gering. Het is de verdienste geweest van ver schillende sprekers bij dc algemeene be schouwingen over de Slaatsbegrooting, dat zij op dien ongewenschten toestand de aan dacht hebben gevestigd en het was een fout van degenen (o.a. van den heer Van Gijn, den woordvoerder van den Vrijheids bond) dat zij in den bestaanden abnorma- len toestand goedmoedig en grootmoedig wilden berusten. Maar bij het constateeren van het onge zonde in de huidige regeering blijven de beoordeelaars op eigen, onoverbrugbaar standpunt staan. De woordvoerders der Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten willen nog altijd de oplossing om een parlemen taire meerderheid te krijgen, zoeken in een bijeenbrengen van alle „democraten" op zuiver politiek-sociale en buiten alle ver dere hoogere beginselen om. Terwijl een oud-parlemcntarier als mr. Heemskerk in schoone taal nog eens het goed recht eener Christelijke coalitie bepleitte als de oplos sing voor christelijk Nederland om uit de parlementaire impasse te geraken. En hiermede komen wij weer op de directe aanleiding, welke tot den bestaanden on gewenschten toestand aanleiding heeft ge geven: de foutieve regeeringsvorming na dc laatste algemeene verkiezingen, een re- geeringsformatie, welke geen zuiveren weerslag op de stembus gaf en de verbre king van de coalitie, vier maanden later, waardoor een kabinet ten val werd ge bracht, dat in ieder geval toch een parle mentaire regeering was, met de zekerheid, dat daarna geen parlementaire meerderheid te vormen zou zijn. Wie dus over het parlementarisme in ons land practisch willen oordeelen, die moeten vooral op die twee punten hun aan dacht gevestigd houden. Mr. Heemskerk deed al vast een zeer goed werk door zoo pertinent mogelijk te verklaren, dat voorloopig niet meer wera gedacht aan een streven naar herstel van een kabinet-Colijn Hiermee werd indirect een der ernstigste iouten, tegen het parle mentaire stelsel in den jongsten tijd be gaan, erkend. De andere wordt nog niet toegegeven en zal niet gemakkelijk erkend worden. De groepen, die een parlementaire regeering ten val brachten met de wetenschap, daar mee voor langen tijd de Volksvertegen woordiging in onsamenhangende minderhe den uiteen te doen vallen, hebben een zware verantwoordelijkheid genad en die nen hun ernstige fout zoo goed mogelijk te herstellen. Maar daarvan blijkt helaas nog niets. De sociaal- en vrijzinnig-democraten blijven hun hersenschim nastreven, om een coalitie van radicalen met christelijke de mocraten in bet leven te roepen; de libe ralen „berusten' niet zonder moeilijk te verbergen vreugde in een toestand, welke hun niet anders dan aangenaam kan zijn; en de spelbrekers der christelijke coalitie zwijgen in alle talen en bekommeren zich blijkbaar weinig om een oplossing. Wanneer het echter ernst is met hand having van ons parlementaire stelsel, dan is het niet voldoende om met wat alge meene frasen over de oorzaken van het parlementair verval te debatteeren en een academisch dispuut te houden. Wie het ernstig meent met de noodzakelijkheid van een parlementaire regeering, die dient van de aanleiding der laatste kabinetscrisis en van hare oorzaken uit te gaan en desnoods met opoffering van eigen lieve persoon lijke wenschen alles te doen, wat opnieuw tot een parlementaire regeering kan lei den; die dient niet te zeggen: ik wil wei een parlementaire regeering, doch enkel eene naar mijn geest! Deze ernstige wil om zonder beginselverzaking den weg naar een nieuwen, gezonden toestand voor te bereiden, hebben wij echter bij de meerderheid der sprekers bij de jongste Kamerleden niet aangetroffen. Op den Rijksstraatweg te Halfweg, nabij de Liebrug, had een aanrijding plaats tus- schen twee luxe automobielen. De aanrij ding is veroorzaakt door de uit de rich ting Haarlem komende auto, die met groote snelheid reed. Gelukkig kwamen geen ongelukken voor, en bleef het onge val tot geringe malerieele schade beperkt. In een openbare zitting van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland weiden gister middag behandeld de bezwaarschriften van de vereeniging van opstalhouders van den Haarlemmermeerpolder tegen de verhooging van de tarieven der opstalrechten, waartoe de vergadering van ingelanden van dien polder 23 April 1925 hadden besloten. Volgens dit besluit zijn de opstalrechten meer dan verdubbeld; in hoofdzaak betreft dit arbeiders", winkeliers en kleine tuinders, die door deze hoogere uitgaven gedupeerd zijn. Namens de Vereeniging van opstalhou ders was aanwezig mr. E. Hagemeyer, te Haarlem. Van het bestuur van ingelanden van den Haarlemmermeerpolder was bericht ingekomen, dat het zich niet zou laten ver tegenwoordigen. Alvorens aan mr. Hagemeijer liet woord weid gegeven, memoreerde de VOORZIT TER, Jhr. mr, dr. A. Röell, aan de hand van de stukken het verloop van zaken. Door Hoofdingelanden van den polder was in 1856 besloten tot het heffen van opstal rechten langs den Ringdijk, met een maxi mum van 1 ci. per vierkante el. 24 Juni 1918 werden deze opstalrechten verhoogd en bij besluit van 23 April 1925 werden deze opstalrechten weder verhoogd en gebracht op 6 tot 10 ct. per M2 tot 1938 en daarna op 8 tot 12 c. per M2. Tegen deze laaste verhooging zijn de opstalhouders in verzet gekomen. Zij be- toogen, dat de vastgestelde tarieven te boog zijn voor de kleine luiden en dat zij on billijk zijn waar intrekking van de vergun ning tot het hebben van een opstal hun steeds voor oogen staat, daar hun positie niet door een of ander contract is ver zekerd. Daarom vragen zij dé tusschen- korost van G'ed. Staten om te bewerken, dat de tarieven weer op den ouden tóe stand worden teruggebracht. Aan ingelanden van den polder is advies over dit verzoek gevraagd; echter is ge antwoord, dat ingelanden afwijzend hier tegenover staan en geen termen aanwezig achten om op het besluit van 23 April 1§25 terug te komen. Ingelanden meenen, dat de opstalrechten niet te hoog zijn; elders wor den ook dezelfde prijzen betaald. De Hoofdingenieur-directeuur van den Provincialen Waterstaat hierover gehoord, meende dat een opstalrecht van 4 a 5 ct verdedigbaar zou zijn, doch niet hooger, zooals thans, geschiedt. Alhoewel het pol derbestuur er mede gediend is, meent de ingenieur-directeur, dat voor reeds in op- stal gegeven pcrceelen de oude tarieven gehandhaafd dienen te blijven; bij nieuwe aanvragen zou dan een hooger tarief over wogen kunnen worden. De ingelanden antwoordden, dat de aan vragen juist door een hoog opstalrecht be perkt moeten blijven, daar er anders teveel zouden komen. De hoofdingenieur merkte naar aanleiding van dit antwoord op, dat die beperking van aanvragen dan toch geen tariefsverhooging voor de bestaande opstalhouders mede moet brengen, maar dan alleen voor nieuwe aan vragen. Na deze uiteenzetting werd het woord fegeven aan mr. HAGEMEIJER. Spr. meende, dat het geenszins te ver wonderen was, dat Ged. Staten ten slotte betrokken worden in een strijd tusschen opstalhouders en ingelanden van den Haar lemmermeerpolder; want eenerzijds worden de opstalrechten steeds verhoogd, anderzijds worden de polderlasten voor ingelanden steeds verlaagd. De secretaris van het polderbestuur, hier over ondervraagd, heeft aan spr. geant woord, dat hieraan niets te doen is, daar Gedep. Staten over de tarieven, opstalrech ten, polderlasten enz. geen zeggenschap heb ben. Dit heeft spr. echter in twijfel moeten trekken, want bij onderzoek is gebleken, dat art. '57 van liet reglement van den pol der behelst, dat besluiten over uitgifte van gronden volgens art. 57 de goedkeuring van Gedep. Staten behoeven. Tal van opstalhouders nu betalen steeds hooger tarief en hiertegen kunnen zij niets doen, daar zij geen contract hebben. Deze verhoogingen zijn ongemotiveerd en wel om de volgende redenen: Gesteld, dat het Polderbestuur kan aan- toonen, dat de polderinkomscen moeten worden verhoogd, Wi ezijn dan 't eerst aa.n de beurt om hoogere lasten te betalen? De hoofdingelanden, die 't meeste belang bij den polder hebben. De inkomsten van opstalrechten langs den Tingdijk moeten beschouwd worden als reven-inkomsten, doch 't polderbesttuur ;lcet nu juist andersom. Verder kunnen de aanvragers om een opstal niet kiezen, welken grond ze hebben wijlen. Die grond wordt hun toegewezen en al willen ze liever niet te volle diepte van 40 Meter, toch moeten ze die nemen. Wan neer nu de opstalrechten verhoogd worden, moeten zij ook rechten betalen van dien grend, welken ze niet gewenscht hebben. Daarom acht spr. alle reden aanwezig, om voor de belangen der opstalhouders op te komen. De VOORZITTER maakt er mr. Hage meijer attent op, dat het tarief der opstal rechten geen enkel publick rechtelijk ka rakter draagt. Het lid van Ged. Staten, de heer GER HARD, wijst er op, dat opstalhouders thans aan den Ringdijk wonen zonder eenige rechtszekerheid en hij uit de vrees, dat, in dien Ged. Staten 't polderbesluit niet goed zouden keuren, 't polderbestuur er ook wel toe zou kunnen overgaan om de opstal houders te verwijderen. Mr. HAGEMEIJER acht dit laatste prac tisch onmogelijk. Spr. gelooft echter, dat, ir.dien het polderbesluit door Ged. Staten niet wordt goedgekeurd, er zeer goed be middeling gezocht kan worden. Spr. meent dat deze bedoeling bij het polderbestuur ook voorzit. De VOORZITTER meent dat mr. Hage meijer nogal hoopvol gestemd is ten op zichte van zijn tegenpartij. Is de uitgifte van gronden in opstal in het waterstaatkundig belang van den pol der, vraagt de voorzitter? Mr. HAGEMEIJER ontkent dit. Spr. meent intusschen, dat de voorzitter de ge volgen van eèn eventueele niet-goedkeu- ring van het polderbesluit te donker inziet. Laat men pogen om met het polderbestuur bemiddelend op te treden. De VOORZITTER herinnert er aan, dat dit reeds geschied is, doch dat het polder bestuur geantwoord heeft, dit niet van plan te zijn. Hierna wordt de openbare be handeling gesloten, Gedep. Staten zullen nader uitspraak doen. Uit het door de Ministers van Binnen- landsche Zaken en van Onderwijs op de in het Verslag over de begrooting van inkomsten én uitgaven van het Bouwfonds voor de Departementen van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voor het dienstjaar 1926 gegeven antwoord blijkt, dat, tep aanzien van de inrichting van het Paviljoen „Welgelegen" te Haarlem ten behoeve van de Provinciale Griffie van Noord-Holland, is gebleken, dat door den vrij ingewikkelden aard der verbouwing, het niet mogelijk zal zijn nog in 1926 met de voorbereiding van het werk gereed te komen. Het ligt in^de bedoeling, deze thans zoodanig te regelen, dat in Februari 1927 tot aanbesteding kan worden overgegaan en voorts dc uitvoering in dien zin 'e doen plaats hebben, dat medio 1928 ne: werk zal wcider. opgeleverd. In .verhand hiermede wordt de post van lOOaXlO voor de onderwerpclijke voorzie ning 'aangevraagd, bij Nota van wijziging teruggenomen, terwijl die post vervolgens zal worden gebracht op da ontwerp-be- grooting voor het dienstjaar 1927 R. K. RIJKSKIESKRINGORGANISATIE „HELDER." Een algemeene vergadering van de R. K. Rijkskicskringorganisatie „Helder," wordt gehouden Zaterdag 27 November 1926, des namiddags 2 uur, in „Het Gulden Vlies" van den heer W. Mocij, Koorstraat, Alkmaar. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Rede van den Hoog Edel- ge?tr. heer Mr. J. B. Bomans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal, over het onderwerp: „Eenige beschouwingen over de Staatsbegrooting 1927." 3. Notulen der vorige algemeene vergadering van 4 Sept. 1926. 4. Ingekomen stukken. 5. Reglements wijziging. 6 Rondvraag en sluiting. Voor het geval, dat op deze vergadering minder dan 2/3 van het aantal aangesloten Iviesvereenigingen aanwezig zijn, roept het bestuur allen op tot het bijwonen van een tweede vergadering, denzel/den dag, 's mid dags vier uur, waarin wederom de Regle mentswijziging zal worden behandeld; een en ander ter voldoening aan art. 17, van het geldend reglement. Men schrijft ons: De Directeur-Generaal dei Posterijen en Telegrafie heeft een regeling ontwor pen, waarnaar de hulppost en telefoonkan toren op het platteland ingaande 1 Ja nuari 1927, opnieuw zullen .wonden ge rangschikt naar den omvang van het ver keer. Naar aanleiding hiervan heeft de Neder- kndsche Bond van Kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst een uitvoerig gedocumenteerd adres aan Zijn H. E. T. en de de Commissie van Overleg voor het P. T. T.-bedrijf gezonden. In dit adres wordt met erkenning van de voorgestelde ondergeschikte verbete ringen in het huidige classificatiestelsel er op gewezen, dat de ontworpen regeling een indirecte verkapte salaris-verlaging is van gemiddeld minstens 12% pCt., dat hierdoor de totale salarislast van de ruim 1000 kantoorhouders in Nederland met meer dan 150.000 per jaar in de toekomst verminderd zal worden. Zelfs hulpkantoren le klas zouden hier door tot de 3e en 4e klas teruggebraent worden, Daar het de bedoeling van de Regee ring niet kan zijn na de algemeene sala risverlaging van 1925 om deze groep van plattelandsambtenaren nu weer een salarisverlaging toe te passen, dringt deze organisatie er met klem op aan dit ont werp niet ongewijzigd in te voeren. t Gebeurde te Lisse dat twee Radio- luistervinken (tevens Radio-handelaars), „draadloos" twist kregen. Zekere D. liet z n draden zoo laag zakken, dat de draden van luisteraar G. geraakt werden en deze niets meer kon opvangen. G. hierover, be grijpelijkerwijze, ontstemd, trok de draden van D. omlaag op z'n erf en zette er stroom op, zoodat de stoppen bij D. defect werden. Juist kwam echter de dienstbode van G, buiten en wilde voelen of de stroom sterk was. Zc vatte den draad, doch viel terstond neer en was bijna een half uur buiten bewustzijn. Zij kwam echter toen weer bij. De politie heeft de zaak onder handen genomen. 't Allernieuwste: draadlooze gevechten! De diefstallen bij' de suikerfabriek te Halfweg. De Haarlemsche Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den 48- jarigen kraandrijver A. J. B., werkzaam bij de suikerfabriek „Holland" te Halfweg. B. had de vorige week terecht gestaan wegens diefstal van koper uit genoemde fabriek en deswegen had de Officier van Justitie een maand gevangenisstraf tegen hem geëischt. Verdachte werd thans veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met een proeftijd van 2-jaar. De opkooper. Tegen S. F v. W. te Haarlem, die het koper van den vorigen verdachte had ge kocht, terwijl hij weten kon, dat het koper van diefstal afkomstig was, had de Officier van Justitie de vorige week wegens over treding van artikel 417 W. v. S. eveneens een maand gevangenisstraf geëischt. v, W. werd thans veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf. Artikel 251bxs. De Officier van Justitie had tegen M. A. B. wier arrestatie eenigen tijd geleden on der veel tumult plaats vond, wegens over treding van artikel 251 bis twee jaar gevan genisstraf geëischt. Zij werd hedenmorgen veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De inbraak in den molen te Rijp- wetering. De 26-iarige loswerkman J. v. A. en de 23-jarige loswerkman J. W. J. beiden uit Leiden, hadden de vorige week terecht ge staan wegens hun ten laste gelegden inbraak en diefstal in het huis van een molenaar te Rijpwetering in den nacht van 24 op 25 Au gustus. Beide verdachten hadden pertinent ontkend iets met een inbraak of diefstal uitstaande te hebben. De Officier van Justitie achtte uit getui genverklaringen voldoende bewijs geleverd en had tegen J. v. A. 2% jaar gevangenis straf en tegen J. W. J. 1 'A jaar gevangenis straf geëischt. De verdediger, mr. van Dam had vrij spraak gepleit. Thans deed de Haarlemsche Rechtbank uitspraak en veroordeelde beiden tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Rol 'm maar, ik sta je portie, In den avond van 10 October was de landbouwer N. G P., uit Haarlemmermeer te Hiliegom met eenige jongens uit geweest. Ze waren in het café van Z. gekomen en daar was P. in de olie geraakt. Toen ze laat in den avond het café uitstapten, was P., dan ook niet meer bij zijn volle „posi tieven". F. C„ een van de jongens, die bij P. waren, bad gezien, dat P een portefeuille bij hem droeg. Een kameraad voegde hem de toe: „Rol 'm maar, ik sta je portie." En F. C., die thans in 't beklaagdenbankje stond, had de verleiding niet kunnen weerstaan. P., die dien nacht te dronken was om nog naar huis te kunnen terugkeeren, was door Van Z. meegenomen en toen hij den volgenden ochtend ontwaakte, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn portefeuille met 1950 verdwenen was.. Verdacht F. C., een 19-jarige schippers knecht uit Haarlemmermeer, bekende den diefstal te hebben gepleegd. Een van zijn kameraden, had er hem toe aangezet. Getuige P., de landbouwer, verleide dien avond een paar borreltjes op te hebben gehad, in ieder geval, hij wist niet meer wat er gebeurd was, sinds hij het Café ver laten had. Den volgenden morgen toen hij op ejen divan in 't perceel van v. Z. wa*" ker werd, constateerde hij, dat uit dc binnenzak van zijn vest, zijn portefeuille met 1950 verdwenen was. De officier van Justitie eischte wegens diefstal een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van vooraresf. De verdediger mr. L. G, van Dam refe reerde zich ten aanzien van de schuldigver klaring naar het oordeel van de rechtbank. Wat dc strafmaat betreft, wijst spr. er op, dat verdachte nog niet eerder veroordeeld ic, waarom hij een voorwaardelijke ver oordeeling vraagt en subsidiair een onder zoek door een reclasseeringsrapport. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 25 November. De luchtschommelaar, die zijn jassen in bewaring gal. 't Gebeurde op de leesten op 2 Septem ber te Leimuiden. De twee verdachten, J. J. en Li. ei-, beiden uit Alkemade, die voor de rec.i- bank zich te verantwoorden hadden wegens diefstal van een motorjekker en een regen jas, geven van het gebeurde op dien avond het volgend verhaal. Ze waren beiden op t feest, hadden een café bezocht, een potje bier gedronken cn waren weer op 'l terrein gegnan Daar kwamen ze bil een luchtschommel. Terwijl ze daar zoo stonden te kijken, kwam er een man op O. toegeloopen, die vroeg of hij even een regenjas en motorjekker wilde 'vasthouden, want hij ging schomme- O. nam dc jassen aan, maar toen de eige naar van de jassen na lang wachten niet kwam opdagen, hadden zc ieder maar n jas aangetrokken cn waren naar huis gegaan. Zoo vertelden verdachten. Doch de getuigen, die gehoord werden, gaven een heel andere lezing van het gevai. Daar was bijvoorbeeld de 23-jarige P. C. T., uil Roelofarendsveen, die verdachte H. op 't feestterrein gesproken had. H. had hem toen verteld, dat hij in t café van S. twee mooie jassen had gezien; of T. die niet even voor hem wilde gappen. T. had dit geweigerd. Toen hij den volgenden dag hoorde, dat de jongens bij z'n moeder thuis verteld had den, dat ze twee mooie jassen gevonden hadden, begreep hij oogenblikkelijk, hoe zij eraan gekomen waren. Mej. C. W„ uit Haarlemmermeer en dc veehouder B„ uit Haarlemmermeer ver klaarden beiden hun jas uit het café van S. dien avond vermist te hebben. De Officier van Justitie eischic tegen beide verdachten 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 25 November a.s. Nog altijd houdt de Engelsche Minister van Atbeid vast aan den grondslag, dat een buitenlands hotel-employé alleen in Enge land toegelaten kan worden in betrekking, als voor hem een Engelsche employé in het buitenland kan worden geplaatst. Terwijl echter in het verleden een dergelijke ruil practisch alleen mogelijk was bij ruiling man voor man van het eene hotel met het andere, zal daarin verlichting aangebracht worden. Voor een Engelsch employé, onver, schillig waar in het buitenland geplaatst, zal een buitenlandsche employé in Engeland, toegelaten worden onverschillig uit welk land. Als dus b.v. een Engelsch employé in Holland of in Duitschland geplaatst wordt, behoeft het geen Hollander of Duitscher te zijn, die voor hem uitgewisseld wordt. Verder wordt niet meer vereischt, dat de uitwisseling dadelijk plaats heeft, wanneer slechts in het verloop van een half jaar oageveer het getal Engelsche, dat in het buitenland wordt aangenomen, overeen komt met het aantal buitenlanders, dat in Engeland is geplaatst. Verder worden, omde vakkennis te ver zekeren cn de opleiding te verbeteren, in het De opstand van Communisten op Javoi Tc Weltevreden 465 personen gevangen ge nomen. Te Batavia meiden zich 49 verzets- lieden aan. Pessimistisch oordeel van Edison ove- Radio. Plannen tot het- houden eener groote Na tionale Veetentoonstelling Ij 's-Graven» hage. Het Tweede Kamerlid Braat heeft op nieuw een wetsvoorstel ingediend tot ge» hcele afschaffing van den zomertijd. Schending van vertrouwen. Publicatie vat een geheim rapport. De mond- en klanwzeerbesmetting. D< Provinciale bonden van Melkveehouder! vragen een invoerverbod voor bevrorer vleesch. Zie verder onder laatste nieuw? Actie voor lotsverbetering der brieven- bestellers. Diplomatiek incident tusschcn Cuba en Uruguay. Generaal Carmona, Portugeesch premier heelt dc functie van booid van den sta» cp zich genomen. Opnieuw zijn twaalf Cataianen over de Fransche grens gezet. Nicaragua vraagt m.civentie tier Ver. Staten in verband met den door Mexicf uitgelokten opstand. Barometerstand 9 uur v.m.: 749. Stilstand. Licht op. Dc lantaarns moeien morgen worden opgestoken om 4.30. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorol. Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen vafi 18 Nov. 1926: Hoogste Barometerstand 763.7 m. M. te Yanmayen. Laagste Barometerstand 732.6 te Valencia. Verwachting van den avond van 18 Nov, tot den avond van 19 Nov.: Krachtige tot stormachtigen, later afne- menden Z. O. tot Z. of Z. W. wind; betrok ken met regen; later tijdelijk opklarend. Aanvankelijk iets zachter. algemeen deze verlichte toelatingsvoor waarden alleen toegestaan voor employé s, die niet ouder zijn dan 25 jaar. Door bewoners van de Hooimarkt, Noord zijde, is een adres aan den raad gericht, waarin zij met den meest mogelijken aan drang verzoeken, zoo spoedig mogelijk te willen overgaan tot verwijdering van de op de Hooimarkt Zuidzijde gelegen noodwonin- gen. Zij merken op, dat zij, toen indertijd door grooten woningnood onmiddellijke voorziening voor bepaalde groepen der be volking geboden was, gemeend hebben, te gen dc vestiging van de noodwoningen niet ie moeten ageeren, dat het tijdperk, waarvoor deze nood woningen oorspronkelijk zijn opgezet, reeds lang is verstreken; dat hun door de noodwoningen ieder uit zicht en ieder begrip van ruimte is ontno men; dat het hun, uitdrukkelijk om deze reden, somtijds onmogelijk was, tot verhuur te kun nen overgaan; dat de waarde hunner pcrceelen hierdoor aanzienlijk is gedaald en dat alle factoren, die hen eens de Hooi markt als woonplaats deden verkiezen, na melijk rust, ruimte, uitzicht, vrijheid, hun ontnomen zijn. B en W. prae-adviseeren hierop als vo'gt! Met de commissie van bijstand in het be heer der openbare werken zijn wij van oor deel, dat dc woningvoorziening vooral van de personen, die slechts een vrij geringe huur kunnen betalen nog niet van dien aard is, dat bedoelde woingen reeds thans zouden kunnen worden gemist. Zij stellen daarom voor op het adres afwijzend te be schikken. B. en W. stellen voor, te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. B. met 5-jarigen cursus, B. Andringa. Voor de benoeming van een onder wijzer en een onderwijzeres aan school 25, zijn de volgende voordrachten opgemaakt: 1. K. L. van Rietschoten, Nieuw-Helvoel; 2. J. M. Vercruijsse, Koog. aan de Zaan; 3. R. M. Vasbinder, IJmuiden en 1. mei. B. Brouwer, Leerdam; 2. mej. P. J. v. d. Berg, Zandvoort en 3. mej. M. M. Fabei. Haarlem. B. en W. stellen voor, H. J. Sarink als onderwijzer over te plaatsen van school 18 naar de school voor U. L. O. B. en W. vragen machtiging, voor de gemeente voor de som van 1.050 aan i« koopen het perceel De Haasstraat 17,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1