Zevenjarige leerplicht. Voornaamste Nieuws 1 f40.- Vrijdag 19 November 1926+^ 50ste Jaargang No. 16409 Aangiiie moet, op straffe van verJies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. KINDERMISHANDELING DOOR EEN ONDERWIJZERES TE VOGELENZANG? DE BETROKKEN ONDERWIJZERES ONTSLAGEN? DE STRANDING VAN DE „IJM. 144" NABIJ TERSCHELLING. Een bekroning. Personalia.' IJMUIDEN. VELSEN. SPAARNDAM HAARLEMMERMEER. in dit nummer- J. J. WEBER ZOON U OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. v WEERBERICHT. ONZE GRATIS ONGELUKKEN- VERZEKERING. Dezer dagen werd door ons uitge keerd ZEVENHONDERD VIJFTIG GULDEN aan de Wed. P. v. d. PUTTEN—' PERSOON te Vogelenzang. VIJFTIG GULDEN aan den heer P. ADRICHEM te Heemskerk. VIJFTIG GULDEN ■aan den heer ANT. BAKKER te Wijk aan Zee en Duin. DE ADMINISTRATIE. BEVERWIJK. HOOFDDORP. pc abonnementsprijs bediaagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij (Fooi-uitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 597C. Bij contract belangrijke korting Adverlentiën 35 cents per regelr Advertentiën tusschen den tekst» als ingezonden mededeeling 60 cto per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f JEfl bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, f |9j) bij. verhes van een gQ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 <*U." doodelij ken afloopI ^dU. een voet of een oog; 4 duim of wijsvinger bij 'n breuk van Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 1|üi!| tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerfngen uüutf. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij verlies v. een andere vinger! Het debat over de Staatsbegrooting be looft dit jaar niet bijster belangrijk te worden, wat verklaarbaar is, gezien het feit, dat het intermezzo-kabinet-de Geer eerst in Maart j.l, is opgetreden en met aftrek van het zomerreces nog maar enkele maanden contact heeft gehad met de Kamer. En de debatten over de rcgeerings- verklaring van 11 Maart liggen nog te versch in liet geheugen. Maar bij het weinig belangrijke is toch één zaak van groot gewicht aan de orde gekomen n.m. de aandrang door verschil lende Kamerleden op de regeering uitge oefend. om weer over te gaan tot herstel van het zevende leerjaar. Men kent de weinig bekoorlijke geschie denis van deze zaak. In den tijd der bezui nigingen, toen er een dreigende gaping tusschen ontvangsten en uitgaven van de schatkist was, is het zevende leerjaar als verplichting geschrapt. Nu willen wij niet zoo ver gaan als „Het Volk" en van mis dadig spreken, 't Is niet zoo gemakkelijk te beoordeelen, welken omvang die stopzet, ting van de controle over de schoolvrije jeugd na een leertijd van zes jaren heeft gehad. Vast staat wel, dal zeker in de steden, waar zeven jaar lager onderwijs al gewoonte was geworden, van die mogelijk heid, om het volkskind tot zijn 13de jaar op school te laten, niet zoo heel veel afge weken is na opheffing der 'verplichting. Maar op het platte land komt men er eerder toe een kind niet langer dan wettelijk ver plicht te laten Ieeren; en de werkloosheid en de malaise kunnen ook in de steden lang zamerhand vele jeugdige slachtoffers gaan maken. Daar komt nog een voorname factor bij. Volgens de Arbeidswet mag niemand be neden 14 jaar in loondienst werken. Deze bepaling zal zeker gunstig gewerkt hebben 'Nn opzichte van de opheffing der ver dichting van het zevende leerjaar. Menig ouder zal zijn kind nog maar een jaar op school hebben gelaten, niet wetend wat anders er mee te beginnen Maar in eigen bedrijf, vooral in den land- en tuinbouw en bij de verminderende controle der arbeids inspectie (ook al uit bezuiniging) is het toch mogelijk i2 en 13 jarige kinderen geld te laten verdienen of mee te laten wei-ken in plaats van hen nog een klein beetje meer verstandelijke ontwikkeling voor het leven mee te geven. In ieder geval is de gaping tusschen een zesjarigen leerplicht en een arbeidsverbod beneden de. 14 jaar een onhoudbaar iets. Wij gelooven, dat daar van iedereen wel overtuigd is. Door mgr. Nolens is Woensdag in de Kamer gezegd, dat aan de leeftijdsgrens van de Arbeidswet niet mag worden ge raakt. De Minister van Arbeid zegt in het algemeen verslag, dat hij sympathiek staat tegenover de wederinvoering van het zevende leerjaar. Maar met sympathie schieten wij niet op; er moet iets gedaan worden. En in het algemeen belang moet er zoo spoedig mogelijk een overbrugging tus schen leerplicht en arbeidswet komen. Wanneer een zoo voorzichtig man als de leider der R.-K. Tweede Kamerfractie zoo iets zegt, dan kan fnen er staat op maken, dat er bok wat gebeuren gaal. Dan is er in -de Kamer een meerderheid voor zijn denk beeld. De heer Suring heeft onmiddellijk daarna een rede gehouden, waarin hij de noodzake lijkheid om het 7e leerjaar wederom in te voeren, bepleitte en de kosten besprak, om ten slotte een motie in te dienen, waarbij de Kamer zich uitspreekt, dat het .verplicht stellen van het 7de leerjaar aan 'de lagere scholen en de invoering van den zevenjarigen leerplicht urgent en mogelijk zijn en waarbij de regeering wordt uitge- noodigd onverwijld de daartoe strekkende ontwerpen van wet in te dienen. De zaak is dus aan de orde en het lijkt 'ons niet gemakkelijk om er aan ie ont komen. De kwestie is al niet eens nieüw, ook voor de Kamer niet, want al eerder beeft de heer Gerhard een motie inge diend van ongeveer gelijke strekking. Maar door ambtelijke onderzoekingen kwam zij op de lange baan. Hoe zeer wij met het denkbeeld sympa- fhiseeren, mogen wij de bezwaren toch oiet verzwijgen. Ten eerste is er het koslen- bezwaar. Dit schijnt niet gering. De heer Suring sprak van 9 millioen, verdeeld over drie jaren. Maar dit is het voornaamste niet. Wan neer een afdoende regeling kon worden ge troffen, zoodat een kind van de volks school, verstandelijk goed toegerust dadelijk van de school het maatschappelijk leven in kon gaan, dan zou tegen dit offer niet mogen worden opgezien. Met invoering van den zevenjarigen leer plicht zijn we er echter nog niet. Een kind dat met het zesde jaar naar school gaat, houdt nog ongeveer een jaar van schoolvrijen tijd over alvorens overeenkomstig de Ar beidswet aan het werk te mogen gaan. De klove wordt kleiner bij een zevenjarigen leerplicht, maar er blijft er eene. Dan is er het minder aangename ver schijnsel van het weinige rendement van het lager onderwijs. Wij moeten ons niet in frasen verdiepen. Wanneer met één jaar meer oncLerwijs een kind werkelijk aanmerkelijk meer nuttige kennis voor het leven race krijgt, dan is een offer niet licht te groot. Maar de ervaring leert, dat de geweldige kosten aan hét onderwijs besteed, lang niet ït> evenredigheid zijn met de resultaten. En de dure school is er ten slotte toch niet om „de jongens van de straat te houden." Voor dit slechte rendement zijn twee redenen; ten eerste het feit, waaraan nu eenmaal niet te ontkomen is, dat het aan tal verstandelijk bekrompenen, wien niet veel meer dan de allereerste beginselen van het onderwijs zijn bij te brengen, nog vrij groot is én zeker bij vroeger vergeleken, niet vermindert. Op de tweede plaats is onze onderwijswet en de opleiding der onderwijzers er nu juist niet op berekend, voert er althans niet toe, dat de vele mil- lioenen, aan het volksonderwijs ten koste gelegd, ook het grootste nut sorteeren. Wanneer men tot een zoo prijzenswaar dige, zij het kostbare, daad, als uitbreiding van den leerplicht tot zeven jaren over gaat, zal ook aan deze beide factoren aan dacht moeten worden gewijd. Die verplichting is uit zuinigheidsover wegingen onder het kabinet Ruys-Colijn tot 1930 opgeschort. Men heeft dus lijd om te denken. Want, ook al wordt de motie- Suring aangenomen, dan gebeurt er dadelijk nog niets; minister de Geer zei gisteren; die motie leggen we naast ons neer! Aan het denkbeeld van mgr. Nolens tot over brugging van zesjarigen leerplicht en Arbeidswet, wil de regeering tegemoet komen. Minister de Geer bracht gisteren in de Kamer een belofte mee, om door wefswijziging het zevende leer jaar weer mogelijk te maken, daar, waar het nog niet is ingevoerd, zonder den zevenjarigen leer plicht dadelijk te herstellen. En de gaping tusschen leerplicht en Arbeidswet wenscht hij te overbruggen door een wijzi ging van het leerlingwezen, waarvan hij een voorontwerp in dc Kamer meebracht. Hit laatste zal menigeen interesseeren. Mocht het, voldoen, dan is het voornaamste bezwaar tegen den bcstaanden toestand opgeheven. Een goede regeling van het leerlingwezen met dc mogelijkheid voor iedereen om zijn kind zeven jaar lager onderwijs te laten genieten is in haar soepelheid misscmen nog meer waard dan een zevenjarige leerplicht zonder meer. Een onderhoud met den schipper. In een onderhoud met schipper L. van der Steen van de „Pieter IJM. 144", welke stoomtrawler in het begin van deze week tijdens den Zuidwester storm in de Vlie- sloot nabij Terschelling aan den grond is gevaren, deelde de schipper het volgende mede: Hij was met zijn schip op de thuisreis, toen hij ten Noorden van het eiland Ter schelling door storm werd overvallen. De stoomtrawler „Pieler" loopt in normale Omstandigheden negen mijl, doch tengevolge van den storm kon geen grootere snelheid bereikt worden dan drie mijl. Bij goed weer waren er kolen genoeg aan boord om IJmuiaen te halen, doch doordat tengevolge van den storm meer kolen verbruikt wer den en de stoomtrawler slecht opschoot, bleek het. dat de voorraad niet voldoende was om dc thuisreis te volbrengen. De schipper besloot daarom koers te zetten naar Terschelling. Des morgens te vi^r uur werd het lichtschip Terschcllingerbank gepraaid en werd om een loods gevraagd. Van het lichtschip werd geseind om op le sfoomen naar de uiterton van het Storte- melk, waar ook de loodsboot zou komen. De „Pieter" stoomde op naar de uiterton en daar werden gedurende een kwartier seinen gegeven met een lamp. De loods boot kwam evenwel niet opdagen. Daar de schipper nog nimmer in dit vaarwater was geweest, besloot hij met zijn schip weer naar buiten te varen, daar hij vreesde anders op de gronden geslagen te worden. Te kwart over zes '«morgens, tegen het aanbreken van den dag, waarschuwde de machinist C. van Riessen, dat de kolen spoedig opgestookt zouden zijn. Daarop werd opnieuw naar den ingang van het Sortemelk gevaren en de schipper merkte toen de loodsboot de daarvoor inge richte sleepboot „Volharding" die bezig was de weekbóot van Harlingen op Huil „Professor Buys", te beloodsen. Schipper van der Steen seinde met een vlag, doch men scheen hem niet op te merken en hij kreeg geen loods. Toen dc machinist kort daarop verklaar de, dat de kolenvooraad bijna uitgeput was, besloot de schipper te trachten zelf naar binnen te varen. Des morgens te half elf is hij evenwel met zijn schip in de Vlie- sloot vastgeraakt en met eigen kracht kon hij niet meer loskomen. Ruim een uur later kwam de loodsboot om een loods aan boord te brengen. De loods deelde mede, dat de aanvraag om een loods een kwariier na dc aanvrage was ontvangen. De .Pieter is later op den dag door twee sleepboot-en van de firma Doek sen van Terschelling bij hoog water weer vlot ge bracht en naar binnen gesleept. Na vol doende kolen ingenomen te hebben, ver trok de stoomtrawler, die een bemanning van tien koppen heeft, weer naar IJmui- den. De schipper wist tenslotte nog mede te deelen, dat deze zaak door den Raad voor de Scheepvaart zal worden onderzocht. De onder-inspecteur voor de Scheepvaart te IJmuiden, de heer Oud. heeft de zaak in onderzoek en heeft hem reeds een verhoor afgnomen. Dezer dagen werd de inzending van Dora Schramade's Poppentheater op de Poppen- tentoonstelling ie scheveningen bekroond me11 hel Koninklijk Eere-Diploma. Voor het examen M. O. akte K. I (Wis kunde), slaagde te 's-Gravenhage de heer ,C. Vriend, alhier. Voor de vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal, welke gistermiddag gehou den werd, bestond vrij veel publieke' be langstelling, Deze bleek verband te houden met 't te behandelen voorstel van B. en W., om mevr. G. M. Klinkenberg—Meeter te ont slaan als onderwijzeres -aan school E te Vogelenzang. Toen dit punt aan de orde kwam, ging de vergadering in een geheime zitting over. Na ruim een uur in geheime vergadering bijeen geweest te zijn, kwamen de heeren Van Kessel, Nuyens en Schulz dc raadzaal uit en deelden mede, de vergadering demonj stratief te hebben verlaten. De kwestie was uitvoerig besproken, maar de heeren aan de pers mededeelden, waarna de heer VAN KESSEL de volgende motie had ingediend: De Raad, kennis genomenhebbende van de feiten, aan de Openbare Lagere School te Voge lenzang door Mevr, Klinkenberg—Meeter in haar kwaliteit als onderwijzeres aan die school' gepleegd, Gehoord de besprekingen hieromtrent in den Raad, Overwegende, dat deze feiten zijn van ernstigen 'aard, zoodat straf moet worden toegepast, Overwegende, dat deze feiten echter niet wettigen een zoo krassen maatregel als het geven van ontslag, noodigt B. en W. uit, hun voorstel tot ontslag aan Mevr. Klinkenberg— Meeter terug te nemen en haar te straffen met een maand schorsing met inhouding van saiaris, ingaande op den datum van 1 No vember j.b gaat over tot de orde van den dag. Deze motie was met 113 stemmen ver worpen. Vóór de heeren Schulz, Nuyens en Van Kessel. De raad wenschte toen de beslissing ov.-r het al- of niet-vetleenen van ontslag ;n geheime vergadering te nemen. De VOORZITTER lichtte aan de hand van de Gemeentewet toe, dat het te nemen besluit niet in openbare vergadering behoefde te geschieden. De drie hiervoor genoemde raadsleden verzetten zich hiertegen en dienden een voorstel in, de beslissing in openbare ver gadering te nemen. Dit voorstel werd verworpen met 104 stemmen, die van de heeren Schulz, Nuyens, Van Kessel en' Luden. Dezen, behalve de heer Luden. verlieten daarop demonstratief de vergadering, omdat zij niet wenschlen mede te werken aan het nemen van een besluit over deze aangelegenheid in geheL me zitting. De drie heeren waren zeer verontwaar digd over dezen gang van zaken en waren van oordeel, dat de raad in de gelegenheid gesteld moest worden, zich in het openbaar over deze kwestie te kunnen- uitspreken. De heer Van Kessel deelde mede, voor het eerst demonstratief een raadsvergade ring te hebben verlaten, doch hij was var. oordeel, dat hiertoe alle aanleiding bestond. De kwestie veroorzaakte nogal rumoer in de gang van liet raadhuis, omdat ook de genen, die de raadszitting bijwoonden, onder wie, naar later bleek, ook ouders van* op de schooi te Vogelenzang schoolgaande kinderen, zich in de kwestie mengden en in luide bewoordingen hun afkeur over den loop der zaken te kennen gaven. Eenigen tijd, nadat de hiervoor genoemde raadsleden de raadzaal verlaten hadden, liet de burgemeester hun door den bode weten, dat dc kwestie afgehandeld was en iets anders besproken werd. Daarop gingen dc raadsleden de zaal weer binnen. Kort daarop werd de openbare vergade ring heropend, doch er werd niets mede gedeeld. Bij de rondvraag vroeg de heer SCHULZ wat over deze zaak besloten was. Verder vtoeg hij de notulen over deze kwestie aan de raadsleden thuis te zenden, zij het dan ook vertrouwelijk. Wethouder VAN NEDERHASSELT ant woordde, dat dergelijke notulen altijd ver strekt worden. De heer SCHULZ merkte op dat over deze kwestie geen geheimhouding is op gelegd, zoodat de leden naar eigen meening kunnen handelen. De VOORZITTER zcide dat de heer Schulz het resultaat had kunnen, weten. De heer SCHULZ antwoordde hierop, dat het resultaat hem wel bekend was, al was het hem niet medegedeeld. Hij meende echter, dat in het openbaar het besluit medegedeeld moest' worden. De VOORZITTER zeide, dat mevr. Klin kenberg met algemeene stemmen ontslagen was. Over het geval zelf werd ons vanuit den raad en door ouders van kinderen, die de school' te Vogelenzang bezoeken, het vol gende medegedeeld: Eenige weken geleden was op de speel plaats der openbare lagere school E te Vogelenzang een zevenjarig jongetje bekig met het wegschoppen van bladeren. Dit werd door dc onderwijzeres, mevr. Klinkenberg, eenige mal'en verboden en toen dit niet hielp, kneep zij het ventje in den arm en schopte het. Het knijpen moet nogal gevoelig 'geweest zijn, want nog geruimen tijd daar na vertoonde de arm blauwe plekken. Ongeveer een dag of tien later bleek bij een nader onderzoek door doktoren, dat het ventje een dubbele breuk had, Dc moeder weet dit aan het schoppen door de onder wijzeres en diende een klacht in bij het hoofd der school, terwijl de zaak ook aan hangig gemaakt werd bij B. en W. Het ge val werd onderzocht en de onderwijzeres voor 14 dagen geschorst. Deze schorsing eindigde de vorige week Zaterdag, doch toen werd haar medegedeeld, dat die schorsing verlengd werd tot Vrijdag 19 Novetnber. De onderwijzeres is door B. en W. ge hoord in het bijzijn van den Inspecteur bij het L. O. en van het hoofd van school E. Haar werd nader aangezegd, dat zij ont slag moest vragen. Dit weigerde zij, waarop B. en W. het voorstel bij den raad indien den, haar te ontslaan. Intusschen was een vergadering gehouden door de ouders van de kinderen, die school E bezoeken. Deze bijeenkomst wa^ niet be legd door de Oudercommissie, hoewel dit haar wel gevraagd was. Op deze vergade ring werd de kwestie breedvoerig bespro ken cn men was zoo goed als algemeen van meening, dat de onderwijzeres zich niet aan mishandeling had schuldig gemaakt. Ook werd er op gewezen, dat B. en W. hun houding motiveerden, door er op te wijzen, dat men ontstemd was over het gebeurde, maar men was van meening, dat die ontstemming juist bevorderd werd door de thans door B. en W. aangenomen hou ding. Ten slotte werd met zoo goed als alge meene stemmen besloten B. en W. te ver zoeken de onderwijzeres niet te ontslaan. Slechts twee leden, der Oudercommissie en de moeder van het betreffende knaapje stemden blanco. Ook het Hoofdbestuur van den Bond van Ncd. Onderwijzers had in dezen geest bij den raad geadresseerd en de waarnemend voorzitter, de heer Lamers, heeft hierom trent een onderhoud gehad met den burge meester. In de geheime raadsvergadering deelden B. cn W. nog mede, dat het ontslag niet bedoelde le zijn een straf voor de door de onderwijzeres tegenover het knaapje ge pleegde handelingen, maar men meende haar niet bij het onderwijs te kunnen hand haven, omdat zij de karaktereigenschappen, noodig voor het geven van onderwijs, mist. De in de raadsvergadering aanwezige ouders van de school E bezoekende kin deren deelden nog mede, liet voornemen te hebben, van het raadsbesluit bij Ged. Sta ter. in beroep te zullen gaan. Het gisteren in den gemeenteraad van Bloemendaal voorgevallene typeert weer eens sterk de wijze van behandelen van zaken in den raad. Meerdere malen be spreekt men daar zaken in geheime ver gadering, welke zeer goed in het openbaar afgehandeld kunnen worden. Dit ligt blijk baar aan dc. leiding der vergaderingen, welke de voorzitter niet in zijn macht heeft. Hel geval van gisteren is er weer een voor beeld van. Deze zaak was zeer goed voor openbare behandeling vatbaar. De publieke belangstelling getuigde er van, hoe de zaak beroering gewekt heeft in Vogelenzang. Men is er daar in het geheel niet op gesteld, tot Bloemendaal te bebooren en de raad van Bloemendaal moet niet uit hel oog verliezen, dat gebeurtenissen als die van gisteren er niet toe bijdragen, de verhou ding aangenamer te maken. Naar onze meening hebben de heeren v, Kessel, Nuyens en Schulz dan ook terecht de vergadering verlaten, omdat zij niet aan een in het geheim te nemen beslissing wil-i den medewerken. Dit verlaten der vergade ring door deze leden duidt er reeds op, dat deze kwestie niet in het geheim had behandeld behoeven tc worden, want wie hen kent, weet, d^f zij niet op openbare behandeling zouden aangedrongen hebben, als dit onmogdlijk was geweest. Hel feil trouwens, dat 'den leden geen geheimhou ding over deze kwestie is opgelegd, wijst er eveneens op, dat niets geheim behoefde gehouden le worden. Naar wij nader vernemen, zal de zaak bij de Justitie aanhangig worden gemaakt. Jubjleum A. de Waal. Het was Don derdag 25 jaar geleden, dat de heer A. de Waal, thans meesterknecht der timmerwerk plaats van de firma P. Heere en Zonen, in dieöst trad bij deze patroons. Destijds was het nog P. Heere en Zoon, gevestigd te Egmond aan Zee, die echter veel werken te IJmuiden uitvoerde. Bij den bouw van een burgerwoonhuis op de Bik- en Arnoldkade werd 'n jong gezel aangenomen, die tot heden steeds dezen patroon trouw is gebleven de heer de Waal. Een paar jaar reisde hij mee naar Egmond heen en weer, toen werd de firma gereorganiseerd en definitief naar IJmuiden overgeplaatst. De heer P. Heere Sr. trok zich uit de zaak terug, die door zijn beide zoons werd voortgezet onder de firma P..Heere en Zonen. Deze firma, die in letterlijken zin, een groot deel van IJmuiden heeft gebouwd, diende de Waal meest als meesterknecht in de werkplaats, enkele keeren als uitvoerder. Het was geen wonder, dat op dit, in de bouwvakken zoo zeldzame, dienstjubileum de aandacht viel. Op de fabriek was de vlag geheschen en de ingang was ten deele ver sierd. Om 11 uur in den morgen kwamen de jubilaris, de firmanten, allen met familieleden en enkele genoodigden samen in het kantoor. Daar werd allereerst het woord gevoerd door den oudsten werkman, de heer S. van der Wal, die de goede verstandhouding tusschen den jubilaris en het overige per soneel roemde en, als bewijs daarvan, uit aller naam, een mooie rooktafel rtiet toebe- hooren aanbood. Daarna sprak de oudste firmant, de heer P. Heere Pz. Deze herinnerde aan het lief en leed, dat werkgever en werknemer in die 25 jaren samen hebben gedeeld. Hoezeer ook de beschouwingen van spr. cn zijn meesterknecht ook veelal uiteen liepen, daar achter lag steeds de ernstige wil om elkander te begrijpen en dat lukte. Zoo konden zij el kander Ieeren vertrouwen en spr. hoopte, dat God het zoo mag leiden, dat patroon en meesterknecht nog lang samen mogen werken. De heer de Waal bedankte, zoowel den patroon als den vertegenwoordiger van het personeel, voor hunne woorden. Het is vraar, dat de meesterknecht veelal een zeer moeilijke positie heeft als tusschenpersoon tusschen werkgever en arbeider, doch hij heeft steeds getracht beide partijen te geven wat hun recht was. Dat hij daarin veelal geslaagd is, hebben zoowel de patroons als de arbeiders heden bewezen. Nog sprak de jongste firmant, de heer C. Heere, een gelukwensch uit, waarop den jubilaris door zijn patroons een gouden horloge werd aangeboden met de volgende inscriptie AAN A. DE WAAL Ter herinnering aan 25-jarige trouwen dienst bij de firma P. Heere en Zonen 1901 18 November 1926. Voorts kwamen nog vele bloemen, geluk- wenschen, enz., en was het dien dag feest voor de familie de Waal. Verkooping, Gistermiddag werd in hotel „De Prins", ten overstaan van de notarissen J. D. Vriesendorp, te Amster dam, G. D. Boerlage te Velsen en M. Donker, te Beverwijk, openbaar verkocht: 9 woonhuizen in aanbouw, 4 winkelhuizen in aanbouw en een terrein met toegang, gelegen aan den Rijksstraatweg en Konings weg onder Wijkeroog en behoorde tot het faillissement der N. V. Bouwmaat schappij Camelia, te Amsterdam. De perceelen werden eerst afzonderlijk en daarna in combinatie geveild. Koopster werd de maatschappij „Rio", te Amsterdam, voor de totale som van 87.205. IJsclub „Nova Zembla". Dinsdag avond vergaderde de ijsclub „Nova Zembla" in de zaal van den heer Th. van der Putte. De vergadering die slechts matig bezocht was, werd bij afwezigheid van den voor zitter en vice-voorzitter geleid door den heer A. Kiphardt. De notulen der vorige alge meene vergadering werden door den se cretaris, den heer W. J. Kuijper, gelezen en onveranderd vastgesteld. De heeren W. J. Kuijper en P. E. de Vries werden bij accla matie herkozen tot bestuursleden, terwijl n de vacatures ontstaan door het bedanken ai de heeren J. van Wageningen (Voor zitter) en C. Polderman, werden gekozen de heeren J. Handgraaf en A. J. Oud de heeren Kuijper, .Handgraaf e» Oud ver klaarden staande de vergadering de benoe ming als zoodanig aan te nemen. De secre taris las het jaarverslag, waarin hij hulde bracht aan den scheidenden voorzitter, den heer J. H. van Wageningen, voor al hetgeen hij gedurende tjentallen jaren, eerst als bestuurslid, daarna als voorzitter in het be lang der vereeniging had gedaan. De heer Handgraaf kan zich volkomen met het voorgelezene vereenigen en stelt voor de heer Van Wageningen als eere-lid der ver eeniging te benoemen, wegens de groote verdiensten die hij gedurende zijn lidmaat schap heeft bewezen. Hij toch is een van de pionniers der vereeniging en meent uit een piëteitsoogpunt gerust dit voorstel te mogen doen. Alle aanwezigen konden zich met het voorstel vereenigen, hetwelk dan ook z.h.s. werd aangenomen. De penningmeester deed rekening en verantwoording, de kas sloot met een voordeelig saldo van f 83.42 j/-,. De heer Oud verklaarde dat hij met den heer J. K. de Vries de kas en boeken van den penningmeester had gecontroleerd en alles in orde bevonden had. In de kascommissie voor het volgend jaar werden benoemd de heeren S. Ruijgvoorn en A. van Beijers- bergen. De begrooting .werd voorgelezen en goedgekeurd. In de feestcommissie tot het organiseeren van e.v. te houden ijsfeesten werden dezelfde personen benoemd als het vorig jaar. Bij de rondvraag vraagt de heer Handgraaf naar den toestand van het materi aal. Voorts geeft hij als zijn meening te ken nen dat het lidmaatschap van den Kon. Nederl.. Schaatsrijdersbond niet datgene opleverd, wat men er van had verwacht en stelt voor daarvoor maar te bedanken. De heer van Beijersbergen had het nog over achterstallige contributie, terwijl de heer Kiphardt pleitte voor een feestavond te geven wanneer er geen ijs komt. Over al deze vragen werd nog geruimen tijd gedis- cusseerd, waarna de voorzitter te elf ure deze geanimeerde en goed geslaagde vergadering sloot. Burgerlijke Stand. Van 1618 No vember 1926. Geboren Theodorus Cornells, z. v. P.M. Baars en C. van Staveren Hendrik Matthijs, z. v. B. Vurens van Es en A. Galis Jacob Johannes, z. v. W. Griffioen en M.M. van Hal Maartje, d. v. C. Visser en M. Mo lenaar Maria Klazina, d. v. C. Rip en M. van de Wetering Sophia, d. v. P. Boogaard en M. van Cuylenborg. Ondertrouwd Klaas Café, 25 j. en Jan- nigje Baas, 19 j. Arie van Bakel 25 j. en Ca- tharina Johanna van der Fl*r 21 j. Jan van der Moren, 24 j. en Hendrika Bliek, 18 j. Getrouwd Adriaan Willem Griekspoor, 29 j. en Hendrika Boekman 19 j. Dirk Jan Lingbeek, 26 j. en Pietje Bras, 23 j.Har- men van Lubeck, 41 j. en Willemina Alida Jacoba Boogaard 33 j. Overleden Aaltje van Keulen, 55 j. on- geh. Willem-Melis JJdo, 66 j. wedr. v. A.A. van der Pol. Veemarkt. Donderdag waren op de veemarkt te Hoofddorp aangevoerd 20 kalf- en melkkoeien, waarvan de prijzen varieerden tusschen f 180en f 250.en 2 graskalvefren, prijs f 70.f 80. Handel redelijk. Weldadigheiasbazar voor het Witte Kruis. Ruim 4000 bezoekers. Het aantal bezoekers van den bazar is meer dan 4000 geweest. Vooral Dinsdagavond was de be langstelling zeer grootvelen moesten ge ruimen tijd buiten wachten om binnen gelaten te worden zelfs uit omliggende plaatsen waren belangstellenden komen op dagen. De vele jongedames, die zich belangeloos beschikbaar hadden gesteld, hebben zich op uitnemende wijze van haar niet gemakke lijke taak gèkweten. Aan haar een woord van dank en waardeering. Evenals aan het dames comité en zoovele andere personen, die op eenigerlei wijze aan hét welslagen hebben medegewerkt. Wie een bon voor een gratis vliegtocht van de K.L.M. te Schiphol heeft verkregen, kan zich in den zomer van 1927 daarmede op Schiphol vervoegen zij, die een bon voor een gratis autorit trokken kunnen zich aan melden bij den autohandelaar A. Olivier te Hoofddorp. Het muizentheater van Gus Slob werd door velen met groote belangstelling bezichtigd en leverde ruim f $3.op. De verloting van den kleinen bolder wagen eh het hok met duiven zal binnenkort plaats hebben. De groote pet is toegevallen aan Knook te Rijk de Wilhelminafiets aan G. W. v. d. Bosch te Aalsmeer de lampekap aan Mun sterman te Nieuw-Vennep een tule sprei aan Zusters Pruissen het jonge varken (big) viel op no. 39. De pop in Zeeuwsche kleederdracht heet ..Martha" de naam werd geraden door D. Broertjes te Hoofddorp de jongenspop was „Thomas" en werd niet geraden de geboortedatum van de meisjespop was 10 Sep tember en werd geraden door 4 personen Na loting werd de prijs toegewezen aan M. Mantel aan den Aalsmeerderdijk. Het aantal spijkers in een flesch bedroeg 1212 als dichtstbijzijnd geraden met 1209 door P. C. de Zeeuw te Nieuw-Vennep het getal spelden op een witte-kruiskussen be droeg 3931, als naastbijzijnd geraden door van Spluntel met het getal 3950 het aantal vischjes (140) werd door 7 personen geraden, waarvan na loting de drie prijzen (drie pa lingen) werden toegewezen aan N. J. Rie ken, G. Groseurt en A. Blok. De trekking voor de groote verloting zal op Woensdag 8 December a.s. geschieden Er zijn nog allerlei aardige voorwerpen onverkocht gebleven, waaronder fraaie hand werken, flesschen wijn, huishoudelijke ar- De opstand van communisten op Jsva. In het B intasche 650 militairen aanwezig. Te Laboean leden de opstandelingen be langrijke verliezen. Beroering in Midden- Java. Om krachtige maatregelen gevraagd. i Een verklaring van Minister de Geer ia zake den opstand op Java, Het Tweede Kamerlid Bulten dient eeu motie in inzake de salarissen der ambtena ren, werklieden in 's Rijks dienst en onder wijzers. Merkwaardige bekentenis van den socia listischen burgemeester van Goor betref fende de militaire relletjes te Assen. Vervolging van den communist L. d« Visser. Een nationale studentenvereniging tegen het Nederl Belgisch verdrag. Op 1 April a.s., zal de speelkaarten, belasting worden opgeheven, Dr. Schacht zet zijn zienswijze uiteeq over het Duitsche credietwezen. Kellog'z over de opstandige beweging if Nicaragua. De Koningin van Roemenië keert onver wijld naar haar land terug, in verband met den gezondheidstoestand van koning Fer dinand. De stemmingen in de Britsche mijndistric- ten schijnen op een meerderheid voor ver werping te wijzen, Bernard Shaw weigert bet geld van den Nobelprijs, Barometerstand, 9 uur v.m., 7.35 achteruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.29. Medegedeeld door het Ncd. Kon. Meteoro!, Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 19 Nov. 1926. Hoogste Barometerstand 672.8 m. M.fte Yanmayen. Laagste Barometerstand 729.3 m. M. te Blacksod. Verwachting van den avond 19 Nov, tot den avond van 20 Nov. Matige Z. tot Z. W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring; nog regenbuien, iets kouder. i tikelen enz., welke restanten op Zaterdag 27 November a.s. des namiddags om 7, uur in de groote beurszaal ten overstaan van deur waarder Smits in het openbaar zullen wor den verkochtwanneer de belangstelling ook hiervoor niet ontbreekt, mag op een goed financieel resultaat worden gerekend. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Ad viseur van het Wit-Gelc Kruis, alhie-- Jen Zeer Eerw. Heer J. M. Lucassen. Benoeming. Tot directeur van het Jongenspatronaat alhier, is door 21 D. H- den Bisschop van Haarlem benoemd de Wel Eerw. Heer Kapelaan A. Andreoli.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1