Binnenlandsch Nieuws. Onder de Radio-berichten: De officieele uitslag der stemming in de Britsche mijndistricten. Eene meerderheid van 147.606 stemmen tegen het aanvaarden der regeeringsvoorstelien. Twee Fransche soldaten trachten bij Ludwigshaïen een trein te doen deraiileeren. Tusschen Birmingham en York heeft een spoorwegongeluk plaats gehad; negen -dofoden. Officieele uitslag van de stemming in de Britsche districten. Uit den Belgischen Ministerraad. Een gèboitw ingestort. Spoorwegongeluk in den Elzas. Aanslag op een trein. De kolensmokkelarij in Duitschland. Een spoorwegongeluk, Schip verbrand, DE OPSTAND VAN COMMUNISTEN OP JAVA. Een aanval van veertig gewa-1 pende verzetslieden afgeslagen Overval van 500 oproerlingen op de politie-kazerne te Soerakarta, voorkomen. De moties Bulten, Ter Laan en Suring in de Tweede Kamer. Ir. D. E. C. Knuttel, f J. Linthorst Homan. t Academisch. Ziekenhuis te Leiden. Een klacht tegen den communist L. de Visser. Dr. N. M. Josephus Jitta. Subsidie aan Vrijwillige Burgerwachten. De politie te Baarn. Droogmaking van de Zuiderzee. Staatsbegrooting 1927. Uitbreiding der Arbeidswet, m LUCHTVERKEER. Snelle vliegtochten. STATEN-GENËRAAL. TWEEDE KAMER. Regeling van uJerkzaamheden. Staatsbegrooting 1927. Begrooting Binnnlandsche Zaken en Landbouw. De Burgerwacht. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60ct* Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct- Staal-Tabletten90 ct- Maag-Tabletten75 et- Bij Apoth. en Drogisten. Een handig oplichter HANDEL EN NIJVERHEID. Verdronken. „De DolRhoed" GEMENGD NIEUWS. De politieroishandeling te Rotterdam. Een morgenstond zonder goud in den mond. Nekkramp. Een bloeddorstige hond. Inbrekers stichten brand. Wenken voor Veiligheid en Volksgezondheid. Smokkelen van reukwerk. MARKTNIEUWS. Een schetsje uit de pr&ctjjk. Toen de conferentie van gedelegeerden gisteren bijeenkwam, werd ter kennis ge bracht, dat de meerderheid tegen het aan vaarden der regeeringsvoorstelien 147.606 stemmen heeft bedragen: 313.200 vóór en 460.806 tegen. Na eenige discussie ging de conferentie uiteen om den uitvoerenden raad gelegen heid te geven over den toestand te be- raadslagen en zoo mogelijk de bewoordin gen van het advies aan de conferentie op te stellen. De beraadslagingen van den xaad duurden twee en een half uur. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den ministerraad heeft de minis ter-president kennis gegeven van de voor stellen, die inzake bestuurlijkeamnestie door de verschillende departementen wer den ingediend. De algemeene regelen wer den voor al de diensten vastgesteld en besloten werd die. onmiddellijk ten uit voer te brengen. De ministerraad heeft daarna de leger- sterkte voor 1927 op meer dan 50.000 man vastgesteld tegen gemiddeld 40.000 man in vorige jaren. Een in aanbouw zijnd betonnen huis le Brugge, dat moest dienen als bijgebouw van het Instituut der Broeders van St. Joseph, is ingestort. Twee personen wer den gedood, drie 'gewond. In het station Oberbergheim heeft een een reiziger gedood werd en twee ernstig gewond werden. Naar de spoorwegdirectie te Ludwigshafen (aan den Rijn) mededeelt, hebben gister avond twee Fransche soldaten getracht een trein te doen deraiileeren. Zij legden een dikke plank dwars over de rails, hetgeen echter nog op het laatste oogenblik door een baanwachter werd ontdekt. Beide sol daten zijn door het Fransche legerbestuur in hechtenis genomen. Een later bericht meldt nog, dat éen spoorbeambte kort voordat een personen trein zou passeeren bij een spoorwegover gang tusschen Maximiliansau en Wörth de plank ontdekte. De hindernis werd verwij derd, doch bleek even later opnieuw te zijn aangebracht. De twee gearresteerde Fran sche soldaten zouden reeds een bekentenis hebben afgelegd. Op verzoek van de Dtiisburgsche autori teiten zijn in verband met de groote kolen- smokkelzaak zes kooplieden uit het Rijnland •gearresteerd. Bij Rotherham is de exprestrein van Bir mingham naar York op een goederentrein geloopen, waardoor negen personen werden gedood en velen gewond. De expres ent- spoorde gedeeltelijk. Het stoomschip „Montreal", een der mooiste schepen van de Canada Steamship Line, is door brand tusschen Quebec en Montreal totaal vernield. Vijf leden van een bemanning van veertig worden vermist. Het schip vervoerde een lading rundvee en paar- spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij den, die geheel verbrandde. Uit Soerakarta wordt gemeld: Veertig gewapende verzetslieden vielen cm middernacht een Inlandsch hoold van de politie aan. De aanval werd echter afge-1 slagen. Een gea resteerde communist ver klaarde, dat 500 man het voornemen had den, denzelfden nacht de politiekazerne aan de 'zuidgrens van de stad aan te vallen, met het doel 92 arrestanten te bevrijden. Intijds getroffen maatregelen voorkwamen den aanval. Boenthalib, de hoofdleider voor het ver zet op .Midden-Java, verklaarde, dat dit verzet uil Cheribpn geleid werd, van waar uit tienduizend gelijkluidende brieven ver spreid zijn, niet door middel van dc post, doch met behulp van beambten van spoor en irrigatie. Uit Batavia wordt geseind, dat het in West-Java rustig is gebleven. In Bantam hadden de troepen kleine schermutselingen met de verzetslieden, maar tot een bepaald contact met de op roerlingen kwam het niet. Een hadji is neer gelegd. Het marinevaartuig „Krakatau" kruist in Straat Soenda om den verzetslie den het vluchten over zee naar Sumatra te beletten. In Jocja is het zeer rustig gebleven. De „Singapore Free Press" zegt te mee- nen, dat de wijze, waarop het verzet de kop ingedrukt zal worden, de houding van de communisten zal beïnvloeden gedurende den verderen tijd van het bestuur van den tegenwoordigen landvoogd. WAT DE „INFORMATION" ER VAN DENKT. Dc „Information" te Parijs wijdt een hoofdartikel aan de agitatie op Java, waar in een hard oordeel over het Hollandsch bestuur wordt geveld. De voornaamste oorzaak van de agitatie is volgens het blad niet het communisme, doch het verkeerde bureaucratische optreden en de te lang zaam uitgevoerde politieke hervormingeh. Het blad eindigt met de hoop uit te spre ken, dat de intelligente inlandsche politiek Indo-China voor een snel uitbreidenden brand zal vrijwaren. ERGERLIJK. Wij lezen in „Het Centrum": Een Aneta-bericht uit Batavia geeft het volgende te lezen: De nacht is overal zeer rustig verloo- pen. De toestand wordt zeer duidelijk geïl lustreerd door een klacht van „De Prean- gtrbode", dat in de hotels en sociëteiten in de hoofdsteden diners-dansants zeer druk bezocht waren, waarbij de ernstigi gebeurtenissen Werden weggelachen i> flirtend discours. Is het niet in hooge mate ergerlijk, dat men op dergelijke wijze gebeurtenissen wil „weglachen' waarvan de bloedige ernst door niemand kan worden ontkend? Reeds uit eerbied voor de dooden, die bij de troebelen gevallen zijn, moet daar tegen protest rijzen. Het is een even droevige als schrijnende mentaliteit, waarvan deze manier, om op de onlusten te reageeren, blijk geeft. En wij willen hopen al geeft het bovenstaande bericht aan die hoop geen steun dat deze mentaliteit slechts in zeer beperkten kring gevonden wordt. Want ook dit staat vast, dat men al dan sende en lachende en flirtende geen geva ren afwendt, geen moeilijkheden oplost, geen maatschappelijke en andere verbete ringen tot stand brengt. Er blijkt daar ginds ook in hart en hoofd van sommigen of velen? een en ander te hervormen en aan te vullen te zijn. De Tweede Kamer heeft aangenomen: le. de motie-Bulten, welke de Regee ring uitixiodigt tot herziening van het Bezoldigingsbesluit en aan de ambtenaren en rijkswerklieden een toelage van 5 pCt. toe te kennen, met 56 tesen 41 stemmen. 2e. de motie-ter Laan, uitsprekende dat bij de rechtsposi'ie der ambtenaren zoo wel hun materieele ais het formeele recht wordt geregeld, met 46 tegen 31 stemmen, en 3e. de motie-Suring, verzoekende onver wijlde. indiening van wetsontwerpen tot vcrplichtstelling van het 7e leerjaar aan alle lagere scholen en invoering van den 'ï-jarigen leerplicht, met 46 tegen 31 st. In Den Haag is in den teeltijd—van 69 jaar overleden ir. D. E. C. Knuttel, oud- rijksbouwmeester. De nu overledene was o.:\ ontwerper van het gebouw voor dc Rijkspostspaar bank te Amsterdam. Dat dc regeering de verdiensten van den heer Knu'tel op prijs stelde, bleek indertijd bij 'het gereedko men van de restauratie der Grafelijke Za len in Den Haag. Bij die gelegenheid werd c'e bouwkundige be.;oemJ tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In den afgeloopen nacht is !e Havelte (Drente) in den ouderdom van 82 jaar overleden de óml-commissaris der Konin gin in Drente, de heer J, Linthorst Ilo- man. Mei de ingebruikneming van bet nieuwe Academisch ziekenhuis te Leiden zal nu weldra een aanvang worden gemaakt. Als er zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, zal nog in het begin van Ja nuari a.s. de kliniek voor kinderziekten van prof. Gorter 'worden overgebracht naar een der gebouwen van het nieuwe ziekenhuis. Naar aanleiding van het bericht als zou er tegen het Tweede Kamerlid L. de Visser bij dc justitie een klacht ter zake van op ruiing zijn ingediend, verneemt het Vad. na der, dat van een proces-verbaal ter zake van opruiing geen sprake is. Wel heeft een tiental dagen geleden lui tenant Visser, die tijdens de herhalingsoefe ningen te Assen in garnizoen lag, zich lot dc Haagsche politie gewend met een klacht te gen den heer L. de Visser, omdat hij zich be- leedigd acht door een uitlating van genoemd Kamerlid blijkens een verslag van een ver- gadering in het Haagsche Vakcomité gebe zigd jegens zijn pcrsfcm. Het politioneel onclerzoek van deze klacht mdervindt eenige vertraging, doordien, zóo- rls gemeld, de heer de Visser zich voor eeni- je weken naar Moskou heeft begeven. Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Nederlandschen Gezondheidsraad, is voor een nieuwe periode van drie jaren herbenoemd als lid van het hygiënische Vol kenbondscomité door het Parijsche interna tionale bureau van volksgezondheid, dat bet recht heeft, tien der twintig leden van het hygiënische Volkenbondscomité te benoe- De post op de begrooiing goedgekeurd. Vriidag is in de Tweede Kamer gestemd over de posten op de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken nopens subsidie aan de Vrijwillige Burgerwachten (ƒ339.830); kos ten voor den Vrijw, Landstorm 310.300) en kosten voor Politictroepen (ƒ513.870. De beer Marchanl (v.d.) verklaarde voor de stemming, dat de V.D.-fractie tegen dén post inzake de Burgerwachten zou stemmen, omdat z.i. dit instituut is ontaard tot een po litiek instrument. De post in zake de Burgerwachten werd daarop aangenomen met 47 tegen 25 stem men. Tegen stemden de sociaal- en vrijzin nig-democraten.' Beide overige posten werden bij zitten en opstaan aangenomen. Te strenge discipline? In den gemeenteraad van Baarn is ge vraagd een commissie van advies in het leven te roepen voor politieaangelegenheden, Verschillende leden konden zich niet ver eenigen met de voorgesteide salarisverhoo- ging voor den commissaris van politie, om dat deze neg zoo kort in functie was. Ge klaagd werd over den grooten afstand, welke er bestaat tusschen burgers en agen ten van politie. Men vroeg of de strenge discipline, die thans bestaat, en ontstem ming zou kweeken, niet naedelig is te noemen. B. en W. antwoordden hierop, dat de tegenwoordige jaarwedde van den commis saris onvoldoende is, gezien de groote ver antwoordelijkheid van dezen functionaris. Van een te strenge discipline is B. en W. niets gebleken. Welke provincies moeten bijdragen in de kosten? Commissie van Advies benoemd. Bij beschikking van den minister van Wa terstaat is thans ingesteld een Commissie, waaraan opgedragen is de regeering van advies te dienen omtrent de vraag van wel ke provincies, tot welken omvang en op welke wijze dc betaling van een bijdrage als bedoeld in art. 4bis van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee behoort te worden gevorderd. Daarbij moet in aanmerking genomen wor den, dat de grondslag voor de vordering dient te zijn besparing van uitgaven of ver meerdering van inkomsten, welke van de uitvoering der betreffende werken een rechtstreeksch gevolg kunnen zijn. Niet derhalve vermogensvermeerdering door mo gelijke waardestijging van den grond. In verband daarmede zal moeten worden gelet op vermindering van onderhoudskosten van waterstaatwerken (dijken, sluizen, wegen, be) malingsinrichting, enz.), de besparing van kosten als gevolg' van de achterwege laten van verbeteringswerken, die uitgevoerd zou den moeten worden, wanneer de van rijks wege uit te voeren werken niet zouden tot stand komen en ten slotte op de verhoogde opbrengst van den landbouw, als gevolg van de verbeterde afwatering en het beschikbaar zijn van zoel water. In de commissie zijn benoemd: dr. C. Lely, voorzitter van den Zuiderzeeraad, te Den Haag, voorzitter; ir. J. F. Ligtenberg, eerst aanwezend ingenieur bij den dienst der Zui derzeewerken te Den Haag, secretaris; voorts tot leden ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer; ir. V. J. P. de Blocp van Kuffeler, hoofdingenieur van den dienst der Zuiderzeewerken te Den Haag, mr. A, van Doornin'ck, thesaurier-generaal van hel Dep. van Financiën; ir. D, A. van Heyst, tij delijk hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht te 's-Gravenhage; ir. A. T. de Groot, hoofdingenieur-directeur van. den Rijkswaterstaat in de directie Gelderland en Ovcrijsel, te Arnhem; ir. W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur- directeur van den Rijkswa terstaat in de directie Noord-Holland te Haarlèmjir, H. F, A. Leignes Bakhoven, Rijks Veeteeltconsulent in Friesland té Leeuwarden; ir. A. van Linden van den Heuvel, hoofd-ingenieur van den Prov. Wa terstaat in Overiisel, te Zwolle; ir. J. M. L. Otten, rijkslandbouwconsulent, te Meppel; jhr. ir .H. E. Ram, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Utrecht; jhr. ir. C. J. A. Peigersman, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Gelderland, te Arnhem; ir. S. Smeding, rijkslandbouwconsulent voor N.- Holland, t.e Schagen; ir. J. P. van Vlissingen, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat, in de directie Friesland en Drente, te Leeuwarden; ir.D. F. Wöuda, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Friesland, te Leeuwarden. Reorganisatie van het beheer der Marine. Naar aanleiding van de vraag, of de voorbereiding van de reorganisatie van het marirtebebeer, waaraan thans wordt geaj- beid, een zoodanige is, dat daarbij niet alleen formeel, doch ook feitelijk niet wo-dl vooruil geloopen op de beslissing in zake de beide onderwerpen: samenvoeging der militaire departementen en splitsing der marine in een voor Nederland en een voor Indië, wenscht de minister nogmaals met nadruk te herhalen, dat van zulk een voor- uilloopen in geen enkel opzicht, noch for meel, noch feitelijk, sprake is. De samenvoeging der militaire departementen. Het ligt in het voornemen der regeering een nieuw wetsontwerp samen te stellen in verband met de voorgenomen samenvoe ging van de beide militaire departementen! het aanhangig wetsontwerp zal t.z.t. worden ingetrokken, Bepalingen voor Winkel-personeel, Koetsiers, Chauffeurs en Toonkunstenaars. Zoo spoedig de voorbereiding zulks- toe laat, zegt de minister in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Staatsbegrooting 1927, afd'. Landbouw, Handel cn Nijverheid, zal aan de werking der Arbeidswet uitbreiding worden gegeven door de invoering der bepalingen, betref fende dc arbeids- en rusttijden voor bet personeel in winkels en in verplegingsin- richlingen, dit laatste voor zoover uit een ambtelijk overleg, dat nog gaande is, niet mocht blijken, dat de belangen der zieken verzorging te veel door dezen maatregel in het gedrang zouden komen. De minister is van oordeel, dat bet gewensebt is, een regeling yan de werktijden van bet winkel personeel gepaard te doen gaan met een wettelijke regeling der winkelsluiting. De minister is verder voornemens voor koetsiers en voerlieden en nog méér voor chauffeurs en voor de toonkunstenaars maatregelen te treffen, waarbij hun een wckelijksche rustdag, zooveel mogelijk met den Zondag of den rustdag van hun kerk genootschap samenvallende, wordt verze kerd. Voor de chauffeurs van autobussen is een regeling bij den minister van Water staat in overweging. Naar de „Tel." verneemt, hebben de K.. L. M. vliegtuigen H, N. A. D. G., bestuurd door den vlieger Geisendorfer, het traject ParijsRotterdam in 1 uur 34 minuten en de vlieger van Dijk met bel vliegtuig H. Ni A. D. K. bet traject Londen--Rotter dam in 1 uur 55 min. afgelegd. Vergadering van Vrijdag 19 November, 1 uur De VOORZITTER stelt voor Dinsdag a.s. aan de orde te stellen na hoofdstuk V hoofd stuk VI (Marine). Aldus wordt besloten. De situatie in de Kamer was als volgt: Er waren drie moties voorgesteld, welker uitvoering geld zou kosten, véél geld zelfs. De heer BÜLTEN c.s. vroegen hoogcr sa laris voor ambtenaren, onderwijzers en rijks werklieden; met hoeveel de salarissen h. i. omhoog moesten, lieten zij in het midden, maar voor 1926 vroegen zij alvast, in af wachting van de herziening van het Be zoldigingsbesluit, een toelage ineens van 5 pCt. Men mag dus aannemen, dat de voor stellers de huidige salarissen 5 pCt. (of meer) te laag vinden. Dat zou zeker 10 millioen 's jaars kosten. De socialisten vroe gen evenmin een bepaalde verhooging en hadden niet aan een toelage over 1926 ge dacht. Geen wonder, dat hun motie ver dween, nadat de motie-Bulten aangenomen was en dan was er ten slotte nog een molie-SURING voor den zévenjarigen leer plicht, waarvan men de kosten op 4 mil lioen schat. Tezamen dus 14 mililoen. 's jaars. Deze moties zijn, evenals die van den lieer J. ter Laan en andere socialisten voor regeling van de rechtspositie der ambtena ren, aangenomen. Laat nu geen ambtenaar denken, dat hij een cent meer krijgt. De Regeering beeft absoluut geweigerd deze moties uit te voe ren. De Premier zei zelfs meer openhartig dan hoffelijk, dat de afloop van de stem mingen over deze moties hem niet interes seerde! En met nadruk hield mr; de Geer het de Kamer voor, hoe verkeerd het is moties aan te nemen, waarvan men te vo ren 'met absolute zekerheid weet, dat zij niet worden uitgevoerd. De heer Albarda mocht al wijzen op de beteekenis van een ernstig overwogen besluit der Kamer, het antwoord van achter de Regeeringstafel liet aan duidelijkheid niets te wenschen over; een parlementair Kabinet supprimeert door zijn politieken invloed een onverstandig be sluit van de Kamer, een extra-parlemen tair Kabinet deponeert zulk een besluit. Dat was afdoende! Niettemin heeft de Ka mermeerderheid er blijkbaar orijs op ge steld drie moties in de ministerieele archie ven gedeponeerd te krijgen. Waarom? Men gtfnt den ambtenaren gaarne wat meer sa laris cn wil zijn goede hart laten, spreken. Dat' dit mogelijk was tegen den nadrukke- tijken wensch van de Regeering is een nieuw bewijs voor de ongezonde politieke constellatie. Niet geremd door vrees voor de politieke gevolgen laat men zich gaan, niet onkundig er van, dat de betrokkenen er geen baat bij zullen vinden,, wetende ook, dat men zelf niet in staat is de man nen te leveren, die de verantwoordelijk heid voor de uitvoering der gulle uitspra ken zouden willen dragen, "y De Kamer heeft het overige deel van den dag besteed aan de begrooting van minister Kan, waarvan alleen de afdeeling Vis- scherij onafgedaan bl'e'ëf. „Van verschillende zijden is gepleit voor berstéL' van het directoraat-generaal bij Landbouw en de socialist van de Sluis heeft daarvoor zelfs een. motie ingediend. Ons dunkt echter, dat de meerderheid het standpunt zal innemen, dat men de Minis ter in dezen de handen niet moet binen, of zoc.als de heer Weikamp het zei: men late minister Kan „boer op zijn erf en schrijver op zijn erf." Bij de behandeling van de afdeeling Landbouw heeft vooral het verbod van in voer van Nederlandsch versch vleesch in Engeland op grond van (een kennelijk on gemotiveerde) vrees voor mond- en klauw zeer in het middenpunt der belangstelling gestaan. Dat onze Regecring ten deze niet heeft stilgezeten is voldoende bekend en gelukkig heeft onze uitvoerhandel in vleesch zich voor een goed deel weten aan te pas sen door het uitvoeren van bacon. Met het advies van den heer Braat om tegen- maargelen tegen Engeland te nemen nam de Minister een loopje' door de vergelijking met een dwerg, die een reus een klap in diens voor den Kleinen man onbereikbaar 'gelaat wil geven. Ilct van verschillende zijden geopperde denkbeeld oxn gedurende de Olympiade in 1928 een landbouwten toonstelling met Staatssteun te organisee- 'en om onzen lanbouw nog meer bekend heid in het buitenland le geven, lokte den Minister zeer aan, al kon hij natuurlijk nog geen bepaalde toezegging doen. terna en riep om politie, maar, van zijn tanden beroofd, kon hij slechts een onver staanbaar geluid voortbrengen. Men hield hem voor een krankzinnige en bracht hem naar een politiepost. Daar werd zijn be klag eindelijk begrépen, maar de dief werd niet gevat en de*Amerikaan heeft zijn gul den lach verloren. Op 18 November vervoegde zich bij A. D te Roterdam een zekere T. M. uit den Haag. Deze deed 'hem een omstandig ver haal, waarbij hij bem o.a. sprak over een dominee^ uit den Haag, dien D. wel kende. Ook sprak hij over een lading ijzer, welke te Rotterdam aan het station op hem lag le wachten en waarop 90 gulden moest worden betaald, welke bij tekort kwam. Dc man zette daarbij een zoo meewarig gezicht en sprak zoo voortreffelijk, dat, of schoon hij het niet vroeg, D. hem tenslotte uil eigen beweging dc 90 gulden aanbood. Een en ander bleek bedrog. De politie werd in de zaak gewend. Deze wist door een portret dat de Delftsche recher che van M. had, hem op te sporen. Hij ble^k een goede bekende van de politie, die zich al meer aan oplichtingen schuldig heeft ge maakt. M. vertoeft thans in het Huis van Bewa ring te Arnhem, verdacht van een andere knoeierij. Hij zal ook wegens oplichting van dit geld vervolgd worden, hoewel hij juri disch wellicht, omdat hij niets vroeg, geen strafbaar feit heeft gepleegd. militairen dienst de eenige re3en vormde tot het ontslag, terwijl het gemeentehoofd van oordeel blijkt, dat zoo ergens hier hulp van de vereenigirg op haar plaats zou zijn. Voorts geeft ter illustratie van den noodtoestand de ontslagene kennis, reeds eenig huisraad van de hand te hebben moe ten doen. Na voortgezette briefwisseling verklaart de vroegere werkgeefster zich be reid, den gedupeerde weder in dienst te ne men, zoodra er een plaats openkomt. Van de Vereeniging ontvangt hij, door bemidde ling van den burgemeester, een gift van 50. Het radelooze gezinshoofd krijgt deze blijde mare rechtstreeks te hooren, met de uitnoodiging erbij, het uiteindelijk resultaat der bemiddelingspoging tot herplaatsing te willen mededeelen. Drie weken verloopen en nog Is er geen bericht. Hieraan is men in de practijk wel eenigerm-ate gewend ge raakt. Na een maand verklaart de burge meester desgevraagd, dat de man inmiddels herplaatst is en dat de gift van 50, hem prompt ter hand werd gesteld. Kort daarop deelt de stoomvaartdirectie mede, dat de herplaatste derde stuurman in een Engelsche haven is gedeserteerd, aldus vrouw en kind in den steek latende zonder iets tot delging der schulden te hebben af gestaan uit de geïncasseerde bijdrage. Dc Nederlandsche veenarbeiders Stoeren- berg uit de gem. Vlagtwedde, tijdelijk werk zaam te Elisabeth fehn (Duitsche venen), is in het Emskanaal verdronken. Hij laat vrouw met dertien kinderen achter. De bekende uitspanning „De Dolkhoed" aan den voet van den Lochemschen Berg, welke van ouds een groote aantrekkings kracht had voor den vreemdelingen, is aan gekocht door dr. P. P. van der Harst 'le Lochem. Naar verluidt ligt het niet in de bedoe ling Van den nieuwen eigenaar om de uit spanning als hotel en restaurant te laten blijven bestaan, zoodat deze met het vreem delingenverkeer van Lochem zoo nauw ver bonden pleisterplaats zal moeten verdwij nen. De dader gevat? Naar men zich herinnert, werd in den nacht van 2 op 3 November j.l. ingebro ken bij de firma E. Mok en Zoon op de Linker 'Rottekade te Rotterdam, waarbij een hoofdagent van politie werd neerge slagen. In verband met deze zaak werden reeds twee mannen aangehouden. Hoewel de po litie overtuigd was, dat zij de daders wa rén, moest zij bij gebrek aan bewijs hen in vrijheid stellen. Thans is de politie er in geslaagd, een derden persoon aan te houden, n.l. den 31-jarigen reiziger A. D. Hoewel de man blijft ontkennen, zijn de aanwijzingen te gen hem van dien aard, dat hij naar het Huis van Bewaring zal worden overge bracht. De toestand van den hoofdagent is voor uitgaande. Hij kan zijn werkzaamheden echter nog niet hervatten. Dat ook dergelijk verschijnsel zich kan vpordoen, ondervond een Amerikaan, die, na in menig ontspanningslokaa! zijn ver maak te hebben gezocht, in hel Bois de Boulogne te Parijs zich op een bank te slapen gelegd had. Zooals bij meerdere pgr$cnen een cigenaardighid is, ontsloten zich ook bij hem in zijn slaap dc lippen én lieten een rij van achttien blinkende gouden tanden zien. Nu is goud een ge zocht artikel en het was dan ook geen wonder, dat toen een handig sinjeur in den open mond van den slapenden \ankee keek, de bekoring hem te sterk werd. Met een kunstigen greep verloste hij het slachtoffer van zijn gouden gebit en zette het op een loopen. De Amerikaan rende den gauwdief ach- Te Wijhe (Geld.) is een geval van be smettelijke nekkramp geconstateerd. Donderdagmorgen bemerkte de arbeider 111. S. te Dinxperlo, dat zijn kippenhok bijna geheel was geplunderd. Van zijn 19 kippen waren er 16 verdwenen, welke men later dood aan den weg zag liggen. Een bloeddorstige hond had ze doodgebeten en weggesleept. Donderdagmogen in de vroegte ontdekte personeel vair de firma P. cn v. d, H., dat het plafond Vin de timmermanswerkplaats aan de Wijnstr, 128, te Rotterdam, brandde. Er werd een onderzoek ingesteld in het kantoor van den verbandstoffenhandel der firma L. S. A. B., dat op de eerste étage van het perceel gelegen is. Toen bleek, dat bij deze firma was ingebroken. Een schrijf bureau was geforceerd, waaruit een bedrag aan geld en een nikkelen horloge worden vermist. Vermoedelijk is na dc inbraak brand gesticht in een leuningstoel, die in de tusschenkamcr stond. Er was een gat in den vloer gebrand en eenige binten" zijn gedeeltelijk verkoold. De brand kon met emmers water worden gebluscht. Werp ge enwater in een brandend trans formatorbuisje. De doodelijkc stroom zou u langs den waterstraal kunnen treffen. Bij olie- of benzinebrand, Blusch niet met water, doch met zand, GEZONDHEIDSRAAD, Men meldt uit Roosendaal aan 't „D. v. N.-B.":# Reeds eenigen tijd was het de douane aan het station alhier opgevallen, dat 'n zekere heer telkens met leege handbagage de con trole passeerde. Deze heer reisde naar Ne derland een gedeelte 3e klas en het verdere traject le of 2e klas. Dinsdag werd, daar er vermoedens waren gerezen, een tweetal rij tuigen le en 2e klasse van een trein, uit België komend, los gekoppeld en onder be waking gesteld. Woensdag werden deze wagens aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen en werden onder bet dak van de retirade-afdeeling dat boogvormig is, een aantal flesschen reukwerk gevonden. Hoe was de smokkelaar bij deze verstop ping te werk gegaan? Bij het onderzoek is gebleken, dat het niet anders kan, of hij heeft den boven den relitade staanden luchtkoker losgeschroefd en na het lichten van den koker, dé smok kelwaar in de vrijkomende ruimte, die be trekkelijk klein is, verborgen. ONZE LEDER-EN SCHOENNIJVER HEID. Verhooging leerprijzen voorloopig met 10%. In den toestand der leder-en schoennij verheid schijnt, naar het Hbld. verneemt, vooreerst geen wijziging ten goede te komen. De naderende winter gevoegd bij de meestal nog ongunstige conjunc tuur der zaken in het algemeen, weer spiegelt zich niet weinig in onze industrie en handel. Sedert 3 a 4 weken wordt in beide hoofdtakken, namelijk leerlooierij en schoenmakerij, een meer dan gewone stilte waargenomen, die bijzonder tot uiting komt in eerstgenoemde afdeeling. De binnen- landsche looierij is inderdaad het slacht offer van den desolaten toestand der valuta in de landen waar zij voorheen gedeeltelijk haar débouché kon vinden, terwijl daaren tegen de invoer van buitenlandsch fabri kaat, thans door dezelfde valuta-geschiede nis, gestadig toeneemt. Verder staan de lederprijzen in zeer ongunstige verhouding tot die der grondstoffen. De exotische hui- denhandel, gezien de afloop der buiten- landsche veilingen, is bevredigend. Goede soorten frigorific en saladeros génieten de voorkeur, doch ook in de bekende goede merken droge huiden bestaat kooplust. Nederl.-Indische runder- en buffelhuiden met eenige afdoeningen vast gestemd, even als vreemde looimiddelen en schoenmakers- foumituren voor het winter- en voorjaar seizoen, deze laatste zijn sterk aan stijgende fluctuatiën onderhevig, daar ze met de mode van het fijne schoenwerk mee moeten doen. De inlandsche huidenmarkt heeft niet aan de verwachtingen voldaan, ,de handel neemt een afwachtende houding aan. In een circulaire,onderteekend door 27 Noordbrabantsche en 3 Geldersche Vacht- Zoollederfabrikanten, wordt medegedeeld, dat zij wegens voortdurende stijging der grondstofprijzen (huiden en looimiddelen) gedwongen zijn hun leerprijzen voorloopig AMSTERDAM, 19 Nov. Aardappe len. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonten ƒ5.505.80, id. bleauwen 4.50—--4.80, id. bravo's 4.254.50, id. bl. eigenh. 4.204.30, id. bonte star 4.20 —4.30, id. eigenh. ƒ3.80—4.—, id. eigenh. poters 2.60—2.80, id. blauwe poters ƒ2.50 2.60, id. bonte poters 2.502.60, rood- star poters 250 2.60, id. bravo poters 2.502.60, id. bl. eigenh. poters 2.60— i 2.70, IJpolder bravo's 4.304.50, id. blauwe eigenh. 4.20—4.30, Drentsche ei genh. ƒ3.3.20, Noord-Hollandsche blauwe eigenh. f 44.20, Anna Paulowna Zand f 45, Beverw. Zandaardappelen f 45, Hillegommer id. f 45, Flakkeesche eigenh. f 3.80—3.90, id. bl. eigenh. f 4.20—4.30 (gevraagd), id. poters f 2.602.80, Spuische eigenh. f 4-/-4.10, id. blauwe eigenh. f 4.20 —4.30, id. graafjes f 2.652.80, Friesche borgers f 3.904, id. blauwe borgers f 4.20 4.30, alles per jhl. LEEUWARDEN, 19 Nov. Boter. Aan voer 22/3 en 52 6 v. Mijn hoogste prijs f 1.91, middenprijs f 1.90, laagste f 1.53. Veiling hoogste prijs f 1.73, laagste f 1.30. Noteering. van de commissie f 1.91. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) f 1.91. Kaas. Sleutelkaas f 0.30—0.62, Nagelkaas f 0.22—0.33, Goudsche f 0.22—0.85, Edam mer f 0.390.74. Aanvoer 30.198 kg. ZWOLLE, 19 Nov. Boter. Aangevoerd 30'3 v., 10/6 en 240 stukken, samen 820 kg. Prijzen per 1/8 v. f 3940, per kg. f 2.10—2.30.. Vee. Aangevoerd 1108 runderen, 156 gras kalveren, 98 nuchtere kalveren, 73 schapen, lammeren, 218 varkens en 956 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.60 0.88, idem kalveren f 1.20—1.80, idem var kens f 0.600.64 per kg. schapen f 1228. De handel in neurende koeien, versch- gekalfde koeien en vaarzen was flauw in vet vee prijshoudend in stieren en kalveren iets minder in beste pinken vlug. UITHOORN, 19 Nov. Kaasmarkt. Aan- gévoerd 56 partijen. Goudsche met R.M. f 53—57, 2e soort f 49—52, zwaardere f 59, Ongeveer 20 flesschen werden te, voor- i zonder R.M. f 4551. Handel kalm. schijn gehaald door de douanen. Ofschoon men vermoedt, wie de eigenaar smokkelaar van het reukwerk is, kan men hem niets doen, daar hoegenaamd geen be wijzen aanwezig zijn. N. de M. geeft in „De Schakel" het vol gende schetsje uil de practijk: In zeer dringende bewoordingen wendt een jeugdig huisvader zich om steun tot de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. Als gevolg van zijn opkomst voor enkele weken herhalingsoefeningen heeft hij zijn betrekking als derde stuurman verloren, terwijl er niet spoedig weer em plooi voor hem is 'te verwachten. Kr moét hulp komen, in de eerste plaats stoffelijke, want er zijn reeds schulden gemaakt. De er varing heeft geleerd, dqt, hoe hard hel soms ook valt, een dergelijke wanhoopskreet niet zonder onderzoek met een postwissel kan worden beantwoord. In dil geval lijkt spocit geboden; denzelfden dag gaan daarom nog die brieven uit: le. aan dc scheepvaart maatschappij. met verzoek om bevestiging van dc opgave, dat ontslag enkel is ver leend naar aanleiding van dienstplichtver vulling; 2e. aan den burgemeester van ver zoekers woonplaats om nadere inlichtingen en advies; 3e. aan den aanvrager zelf met verzoek, nog enkele dagen geduld te heb ben. De beantwoording laat niet op zich wachten. Van de reedcrij komt het nuchtere J 200 eenden 910 ct bericht, dat inderdaad de oproeping voor UTRECHT, 19 Nov. Kaas. Aangevoerd 70 partijen, tezamen 17850 Kg. Prijzen le soort f47—49, 2e soort f 44—45, rijksmerk f 4752, zwaardere tot f 57. Handel vlug. MIDDELBURG, 18 Nov. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer matig. Notee ringen zijn als volgt tarwe f 14.50 tot f 15.50 ongelezen witte boonen f 22 tot f 24, gelezen witte boonen f 27 tot f 28.50, kroonerwten f 22 tot f 27, ongelezen lange bruine boonen f 16.50 tot f 18.50, gelezen lange bruine boonen f 19 tot f 21, ongelezen ronde bruine boonen f 34 tot f 36, maanzaad f 50 tot f 62. alles per 100 Kg. LEEUW AR DEN, 19 Nov. Vee. Aange-. voerd 80 stieren f 160470, 342 vette koeien f 165—340, per Kg. f 0.70—0.92; 704 melk en kalfkoeien f 130390; 24 vette kalveren f4095; 420 pinken f80165; 1015 gras- kalveren f3090; 192 nuchtere kalveren f f>12; 281 vette schapen'f2335; 237 weideschapen f 1830; 465 lamineren f 14 22; 1062 vette varkens f50155, per Kg. f 0.640.70; 155 magere varkens f 2555; 536 kleine biggen f715; 36 paarden, 62 bokken. De handel in gebruiksvee, vette koeien, stieren en pinken was stugger en in gras kalveren minder en in de goede soorten ta melijk, overigen flauwer. In vette kalveren was de handel matig, in nuchteren slecht en in varkens iets beter, in v/olvee slechter. Zou ters f 0.640.66 per Kg. Eieren. Aanvoer 3000 kippen- 10% 14 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11