De middenweg. mm Voornaamste Nieuws. Stadsnieuws. mm Maandag 22 Nov. 192€* Aangifte moet, op straffe van verlies -4 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Agenda 23 November 50ste Jaargang No. 16411 vier en twintig uren na het ongeval J. J. WEBER ZOO* Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Haarl. Zwem- en Poloclub „De Waterrzftten". WIFLRÏJDEN. H. S. C. Excelsior. Onze Haarlemsche Industrie. Dezer dagen opende de N.V. De Houtwerï haar nieuwe magazijnen en opslagplaatsen aan den Spaarndammerweg. Een kiekje van de nieuwe j gebouwen. £-e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 597C. NIEUWE Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoor waarden f Ofjflfl Levenslange tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uifkeeringen OUUU." verlies van 1 In het nummer van j.l. Zaterdag van ,,de Nederlander", het hoofdorgaan der christe lijk historische partij, troffen wij een merk waardig artikel aan. Het handelt over overheidsbemoeiing en overheidsonthouding en constateert, dat er, na de angstwekkende uitbreiding van de overheidszorg in de distribuliejaren, thans „een wind van reactie over de vlakke weiden van het Nederland- sche polderland'' waait. Inkrimping, beper king van de overheidsbemoeiing is thans voor velen het wachtwoord en voor som migen de hoogste staatsmanswijsheid, zegt het blad en het wijst er op, dat er naast het goede, wat in deze strooming kan schuilen als verzet tegen staatssocialisme ook groot gevaar dreigt; de fout n.m. dat wij van over matige overheidsbemoeiing, tot overheids onthouding zullen komen. De redeneering is dan, aldus schrijft d e Nederlander: „Laat af van Overheids bemoeiing, zij doet de ondernemingsgeest en het particulier initiatief verzwakken en af sterven. Als de Overheid de hand geheel terugtrekt moet het vrij ondernemen wel aanpakken. Overheidsonthouding is het beste is het eenige middel tot aanwakke ring van het particulier initiatief." Er ligt logica in deze redeneering, en deze logica maakt de redeneering voor velen aantrek kelijk. De redeneering is echter te simplis tisch. Zóó eenvoudig is de oplossing der maatschappelijke vraagstukken niet. Het vinden van den weg, voor de Over heid, lot bepaling van den juisten maat barer bemoeiingen is niet zoo eenvoudig. Het ware gemakkelijk als de keuze slechts ging tusschen bemoeiing en onthouding. Maar zoo is het niet. Het gaat om wijs en voorzichtig afwegen van de mate der be moeiing het gaat om krachtig en beleid vol ingrijpen, als het noodig is het gaat ook om geleidelijk terugtrekken^ gepaard aan bevordering van het particulier initia tief, zoodat het volksleven geen schade lijde en de Overheid niet schuldig sta aan volks leed. Nimmer mag vergeten worden, dat het niet gaat om een maatschappij van hónden en katten, maar om een maatschappij van menschen. De schoonste theorie eischt revisie, indien hare doorvoering groot menscbelijk leed veroorzaakt of laat voortbestaan, dat door matiging in hare doorvoering had kunnen worden weggeno men of voorkomen. Het blad verduidelijkt dan zijn meening door uitvoerig te wijzen op een drietal maatschappelijke voorzieningen: armen zorg, volkshuisvesting en sociale verzeke ring, alle vruchten uit den laatsten tijd van overheidsbemoeiing. Wanneer de overheid op deze drie terreinen geheel terugtrad, zou cr een onmogelijke toestand ontstaan. We zouden, wat armenzorg betreft, komen tot den tijd toen „vijftien stuivers en twee roggebrooden" de hoogste wijsheid was, welke men tegenover het ergste leed van werkloosheid stellen kon; wat de volks huisvesting betreft tot den staat, waarin de dakloozen onder de spoorwegviaducten moesten slapen bij gebrek aan een Woning- dienst en wal de sociale verzekering t -treft zouden wij zonder Ae.ze tot den socialen chaos vervallen. In dit alles wordt niets nieuws verteld Voor ons ligt de eenige beteekenis dan ook hierin, dat in een hoofdartikel in het chris- ielijk-historisch orgaan gewaarschuwd wordt tegen de reactie, welke onmiskenbaar aan bet opkomen is; een reactie, welke gevaar lijk is. Waarschuwen tegen overdreven overheidszorg is best, mits deze waarschu wing uitgaat van het beginsel, dat staats socialisme voert tot verzwakking van het eigendomsbegrip, het dooden van werklust, van eigen initiatief en alles, wat de Schepper aan goeds in 't individueele van het schepsel gelegd heeft. Maar, wanneer de actie uitgaat van klassebelang, van vrees voor verlies van eigen overwicht, van angst voor een welvarende arbeidersbevolking en dergelijke motieven, dan is hier reactie in den slecht- sten zin des woords. In naam strijdt men dan fegen den klassenstrijd, maar men wakkert hem zelf aan. 'Er is, vooral sinds de jongste kabinets crisis, eeti onuitgesproken vrees, dat de christelijk-historische partij in de armen van de liberalen zou worden gedreven, van den Vrijheidsbond, waar de haard van de tegen woordige sociale reactie zetelt. Daarom doet een artikel als boven geciteerd in „de Nederlander" goed. Het toont voor zoo ver noodig dat men ook in die kringen van reactie niet weten wil. Het moge ook iets leeren aan „Het Volk," dat op denzelfden Zaterdagavond een spot tend artikel wijdt aan de voorzichtige pogin gen, welke bij hel jongste debat over de Staatsbegrooting, door de leiders der drie christelijke fracties zijn gedaan, om voor de naaste toekomst tot'een nieuwe coalitie ti komen. Het sociaal-democratisch hoofd orgaan spot, dat die christelijke leiders ge rust kunnen vrijen in het stille begrootings- laantje; de S. D. A. P. zal bij de volgend stembus wel de katholieke arbeiders op vangen! Nog afgezien van alle beginselen, moest de roode redactie begrijpen, dat'van een treden van een christelijke regeering zonder j overeenstemming over een stevig sociaal program geen sprake kan zijn. Hoe dichter de drie christelijke partijen elkaar op o punt zullen vinden, hoe eer de kans voor zulk een rechtsche meerderheid er -is, maar hoe kleiner ook het terrein voor de roode propagandisten. Sociëteit „St. Ba-zo" Ledenvergadering Spoor- en Trampersoneel 8 uur Debat cursus R. K. Vrouwenbond 8 u. Bestuur R. K. Volksbond 8 uur Fransche cursus R. K. Vrouwenbond 8 uur Bestuur Melkhandelaars „St: Jozef" 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Leden vergadering Transportarbeiders 8 uur Rechtkundig Bureau half negen uur. St. Josephsgezellengebeuw Jansstraat 59. Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur Repetitie vioolclub 8 uur. Gem. Concertgebouw. Generale Repetitie Chr. Oraiorium-Vereeniging half 8 uur Stadsschouwburg. „Ein Walzertraum" 8 uur. „Luxor" Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunstzaal F. H. SmiL Groote Houtstraat 69 Tentoonstelling portretten van ii. M. Krabbé, van 10 uur v.m. tot 6 uur n.m. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. s middags van 3 uur, 's avonds van half 8half 9 U" 's Zaterdags alleen van 12 ,uur R.K. Arbeidsbeurs voor, Vrouwen en, Meis jes. Bloemhofstraat 1 vTevèns bemidde Ungsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v m 10,12 uur,/des middags van 24 uur en 's avonds van 80 uur. behalve Zaterdag avond. Tel 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraaf 23 Van 810 uur op Maandag-. Woensdag- én Vrijdag, avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9- uur Woens- -dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhcfstraal 1 Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m gezellig samepi'djn voor Holiandsclu meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraai 49 Aanvragen om versterkende miüdeler voor arme zieken der S E V Maan dag van 2—3 uur. Donderdag van 1—1 uur R.K. Kraamverzorgipg van de Derde Ord St. Franciscus. Aanvragen ook voc niet-leden van de Derde Orde te richt, tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereenigïng, afd. Haa tem. Eiken Donderdagavond half vergadering in het gebouw der Sint centiusvereeniging. N Groenmarkt 2" EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN SNFLVERBA-ND, Centrale Post Telef. i'5 en verder bij de leden, te kennen i het zwart schild met wit kruis aan i huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKEl GEN, verstikkings- én electriciteitsoi vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLO' Teleio-on 12685 (bij geen gehoor 1131 ROODE KRUIS TRANSPORT COLOï Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392 I Bij contract belangrijke korting, Advertenliën 35 cent» per reget Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meet 15 ct.. bii vooruitbetaling. snhand, lORj M bij verlies van een en oog 1 zuil, duim of wijsvinger F C fj bij 'n breuk van 1 JU." been of^arm bij verlies v. een andere vinger. Voor electriciteitsgebruik vanaf 8000 ■W.U. per jaar kunnen B. en W. met ver- aikers bijzondere overeenkomsten aan- aan. MUZIEK. FRIEDA KWAST-HODAPP. Weinig Haarlemmers zullen zich allicht herinneren, hoe Frieda Kwast-Hodapp in gezelschap van haar echtgenoot den pianist )ames Kwast ons land bezocht. Het was in lp gloriedagen van het zangkoor dat alge- neen onder den naam „De VWognummers" lekend was. Bij gelegenheid van-een concert lat deze vereeniging te Haarlem gaf (de 'aam van het koor is „Jacob Kwast", naar en vader, als ik 't wel heb, van James Kwast oorden we van het artistieke echtpaar oor 't eerst de sonate van Reger, die toen en vogue" was, voor twee klavieren. Ook am de pianiste solistisch aandeel aan dit ojicert en wij herinneren ons nog o.m. :n van Liszt's omzettingen voor klavier, .1. Schuberts „Erlkönig". Het is stellig :n twintig jaar geleden, maar ik weet 't e nog goed te herinneren, dat haar pare nde techniek, vooral haar octaafstaccato oote bewondering wekte. Sindsdien is ieda Kwast-Hodapp een kunstenares ge- orden met sterk persoonlijke eigenschap- n. Want al is zij virtuose in den besten 1 des woords, wij hebben in alles wat zij ms voordroeg op dit abonnementscon- rt Dr. De Koos, de note personelle nnen hooren. De beide groote werken, zij voordroeg en die als om strijd de oote physieke beheersching vragen (Brahms iate in f, Chopin in b), gaven al reeds egenheid te over om dit te constateeren. ot Andante bij Brahm's, dat wij eens mderschoon van Willem Andriessen hoor- n op een concert, geheel aan Brahms ewijd, werd met algeheele overgave ge- oeeld, en het finale was overweldigend, s men geen vriend van Brahms, men zou et worden bij zulk een overtuigende voor- racht, mogelijk geworden door een alles- ins beheerscht technisch kunnen. Wij hoorden een der divertimenti van C'agenseil, van wien Mozart in zijn brieven erhaaldelijk spreekt en wiens muziek hij p zijn concerten met voorliefde speelde. Gij gelooven gaarne, dgt Mozart er furore ice maakte, 't is alles in vlotten vorm ge schreven. Frieda Kwast-Hodapp droeg dit stuk, evenals Haydns Rondo voor in een parelende techniek, en zoo maakte zij ook Weber's Perpetuum mobile alleszins aan nemelijk. Maar ook Rameau's Menuet en Mozart's Andante, die beide niet deze schit terende techniek behoeven, werden in juiste belichting weergegeven, al mocht tnen hier een nóg soberder pedaalgebruik wenschen dan de pianiste alreeds toepaste. Zij speelde dit alles vóór de pauze, doch men was zóó buitengewoon ingenomen met al 't gehoorde, dat een toegift (het tweede deel uit Mozarts A dur-sonatc „alla turca") niet kon uit blijven. Men aanvaardde dit gaarne, ondanks, of wellicht óm de vrije vertaling van Alle gretto in Aüegrissmo. Wat het sterkst het artistiek vermogen dezer buitengewone vrouw naar voren bracht, was haar alleszins meeslepende voordracht van Chopins sonate. Zelfs het eerste deel, dat mij als sonatedee! nog nooit heeft kunnen bekoren, speelde zij met zulk een meeslepend Iélan, dat men er Chopins moeizaam con- cipiëeren van den grooten vorm in vergat, het Scherzo met zijn heerlijk trio in B groot, het Largo met zijn meeslepend middendeel, i het was een prachtstaal van echt Chopin- sche voordrachtskunst., evenals het drietal préludes, dat zij als toegift schonk. Maar lang nog zal ons het phenomenale spel dezer kunstenares heugen in haar voordracht van at heroïke finale, waar in 't derde refrein het rondo lied in klanken, klaroenen gelijk, ch uitstort over den hoorder, die Chopins tengere pbysiek in een wonderbare meta morfose ziet worden tot een anderen Fari- aia, dien niets vermocht af te houden, zich zelf te zijn. Het is de sterkste eigenschap, die ons treft bij Frieda Kwast-Hodapp het ver mogen, zich zelf te zijn. G. J. K. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Haar- em maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de fancy-fair, welke op 22 No vember 1926 door Troep 5 van de Afdeeling Haarlem der Vereeniging „De Nedcrland- sche Padvinders" wordt gehouden in het Clubhuis der Haarlemsche Padvindsters in het voormalig Militair Hospitaal ten bate van het maatschappelijk werk van Zuster Schouten en de Haarlemsche Vereeniging voor Maatschappelijke Ziekenzorg, inge volge het bepaalde bij artikel 14 sub. b der verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat 'die winkels op bovengenoemden datum tot des namiddags 10 '/2 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. DE VISCHMARKT. Door de heeren J. Schaap te IJmuiden en A. Schraal is een verzoek bij den Raad in- ediend met het doel om de Haarlemsche Vischmarkt wederom nieuw leven in te blazen en aan te voeren alle soorten levendige visch. Thans is het grootste bezwaar het hooge marktgeld. Zij vragen den Raad opheffing voor den lijd van 2 jaar, of wederom invoering van het tarief van voor den oorlog zijnde f 0.60 per bank en per week. R- K. KRUISVERBOND. Donderdag 25 Nov., 's avonds half negen eeft er eene ledenvergadering plaats van ct kruisverbond. Dè agenda vermeldt o. m. installatie van den geestelijken adviseur den Wel. Eerw. Heer Leesberg aanneming nieuwe-leden, voordrachten en lichtbeelden e geven door den geestelijken adviseur. Brand in 't postkantoor te Rotterdam, Dreigend conflict in 't confectiebedrijf te Amsterdam, De leiders van den Communisten-opstand op Java naar Nieuw-Gusnea verbannen. Aanval te Soerakarta door 30 communisten op de woning van een rechercheur die ver- noord werd. In de stad 200 arrestaties. ENCYCLIEK VAN Z.H. DEN PAUS OVER DE VERVOLGING IN MEXICO. Cbineesche zeeschuimers plunderen een Japansch schip. De resolutie der Brifsche mijnwerkers- gndeiegeerden heteekenl de definitieve beëindiging der staking. De pauselijke encycliek omtrent de kerk vervolging in Mexico. Stormen woeden in Zuid- en West- Europa. Zwaar weer in het Kanaal. In Ierland is de noodtoestand afgekon digd. Zie verder Laatste Nieuws. mijl" itir. Barometerstand, 9 uur v.m.. 7.44 vooruit.' OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.26. Medegedeeld door het Ned. Kon. Mefeorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 22 Nov. 1926. Hoogste Barometerstand 764,0 m. M. te Yanmayen. Laagste Barometerstand 739.7 m. M. te Val.dersund. Verwachting van den avond van 22 Nov. tot den avond van 23 Nev.: Meest krachtige Z. W. tot W. wind; zwaar bewolkt met opklaringen; nog kans op regenbuien; mogelijk iets kouder. DE ROODVONK TE VELSEN. Door B. en W. "in Velsen is bepaald, dat de openbare la er scholen te IJmuiden, die nog steeds gesH.-ii zijn wegens de neer- schende roodvonk en mazelen, deze week geleidelijk aan zullen heropend worden. Dit geleidelijke om de geneeskundige dienst in staat te stellen, overal een rustig onderzoek in te stellen. De openbare bewaarscholen blijven nog een week gesloten. Op den Internationalen Zwemwedstrijd van de ILaagschc Zwem- en Polo-Club, welke gehouden wordt op Donderdag, 25 November e.k. in de Zweminrichting „de Regentes" aan de Weimarstraat, zullen o.a. deelnemen de dames A. Sandberg, M. Iluijk- rr.an, M. van El. Gr. van Norden en wel aan de 4 maal 25 Meter Wisselslag Esta fette. Voor de 100 Meter rugslag de Heer A. Lieztnberg; 100 Meter schoolslag de heeren C. Vrugt, H. Koaij, M. Brandt 100 Meter vrije slag de He<-r A. H. de Bruijn. Tevens brengen wij in herinnering, dat a.s. Woensdag de clubavond gehouden zal Worden alleen voor de leden in gebouw Rosehage, Uit de leden heeft zich een looneelclubjc gevormd en een jazzband, welke op dien avond hunne medewerking hebben toege zegd. Zondag hield Excelsior een wedstrijd over 3 ronden, pl m. 30 K.M. met voorgift (handi cap.) De volgende deelnemers kwamen aan den start en vertrokken zoo respectievelijk: P. Passant, 8 min F. de Nijs, 6 min.; C. Wijers 4.30; G. Makkelie 3.30; W. Sleutel 3, W. v. Dok 2.30, N. N. 2 min..; C. v. Veen. 1.30.C. de Nijs 1 en H. de Wil geen voor- gift. De aankomst was als volgt; le. prijs P. Passant; 2e pr. F. de Nijs; 3e pr. G. Makkelie; 4e pr. C. Wijers. De echtelieden C. Wijs en J. Dik, Erigelmundusweg 23, te Velseroord, herden ken 27 November hun 55- jnrig huwelijksfeest. De beide oudjes zijn nog kras. De man is 89 jaar en de vrouw 79 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1