R wm Een DE DéBACLE VAN DE HOLLANDSCHE HANDELSBANK. Een der directeuren gevangen genomen. Provinciale Staten van Noord-Holland. De verkiezing van het Scheids gerecht in de Provincie Noord-Holland. Mevrouw Klein-Schackman AvANVALKEhBUR Luxor-Theater. 'T GAAT WEER NAAR DE MAAND DECEMBER, naar de maand der snoeperij. En men denkt NOG MEER DAN ANDERS weer aan FRANKEN'S BAKKERIJ. Want men weet bij ondervin ding van zoo menig vorig jaar: FRANKEN maakt in snoepe rijtjes STEEDS HET FIJNSTE voor U klaar DOUCHEBADEN. St. Nicolaas- De viering van den avond. Statuten. Gecombineerde Vergadering Werkplaatspersoneel. HILLEGOM. OUD-SCHOTEN. ZANDVOORT. NIEUW-VENNEP. Zvjemmende looddieven. aagajta BEVERWIJK. IJMUIDEN. BENNEBROEK. ZANDVOORT. modern Zeeppoeder INGEZONDEN. SANTPOORT. HALFWEG. HANDEL EN NIJVERHEID. Hoogs prijzen voor turf. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Amsterdam's financiën. Dreigend conflict in het Confectiebedrijf te Amsterdam Thérèse van DuylSchwartze Stichting. Berichten uit onze vorige opiaoe Een Noorsch schip ontploft. B ruilof st feest met noodlottigen afloop. In een sloot geraakt en verdronken. De Duitsche herstelbepalingen. De hichtüerbinding WeencnRome. Ongeldig verklaard Een mooi gebaar. Hevige storm te Marseille, Reeds spoedig aa de deconfiture Hollandsche Handelsbank, werd door Justitie een onderzoek ingesteld.. Naar onze meening, moet de zaak zoo gesteld worden. De directie had bij de Bank een hooge, ongedekte rekening loopen, van bijna anderhalf millioen. Daarvan zijn de crediteuren de dupe geworden. Iedereen voelt ook, dat deze daad van den betrok ken directeur zich zelf zulk hooge onge dekte credieten verleenen een afkeu renswaardige daad was. Maar dit feit zelf is strafrechterlijk niet te vervolgen. Het was wetelijk niet te bewijzen. Wel is een uitvoerig onderzoek ingesteld door accoun tants naar de boekhouding. Dit onderzoek heeft maanden geduurd en werd verricht eens in het gebouw der Hollandsche Han delsbank en to endit verkocht was, in een der lokalen van het Politiebureau. Rappor ten zijn daaromtrent uitgebracht aan den officier van Justitie. Deze schijnt in deze rapporten aanleiding te hebben gevonden tot de arrestatie over te gaan. Verschillende malen moeten rekeninghouders onrecht matig benadeeld zijn, doordat bijv. stukken, die zij in onderpand hadden gegeven, zon der hun opdracht of zonder hun toestem ming aan derden zijn beleend. Voor deze feiten of enkele daarvan wordt nu een vervolging ingesteld. Welke deze feiten eigenlijk zijn. komt er natuurlijk minder op aan. De heer Schreuders verwachtte zijn arrestatie in zooverre, dat hij zich steeds ter beschikking van de Justitie hield en zijn verblijf aan de Justitie bekend was. Wat er nu met het steunfonds zal ge beuren waarvan de bijdragen bijeen gebracht zijn onder beding dat geen rechts vervolging tegen de directie zou worden ingesteld kon men ons ter bevoegder plaatse nog niet mededeelén. Daarover zal eventueel nader moeten beslist worden. Ged. Staten van Noordholland stellen voor, afwijzend ie beschikken op de aan vrage van een subsidie voor de vereeni- ging „Naar Buiten", vacantiekolonie voor leerlingen der vrijzinnige Zondagsscholen en kinderen uit vrijzinnig-godsdienstige gezin nen in geheel Nederland, te Utrecht, voor de stichting van een nieuw koloniehuis te Oostvoorn e. Aan de Vereeniging „Het Noordhol- landsch Groot Yorkshire Varkensstamboek" voor de jaren 1927, 1928 en 1929 een sub sidie van telkens 2000 te verleenen. Verschenen zijn de afdeelingsverslagen betreffende het Electiciteifcsbedrijf en de Waterleidingsbedrijf. Wat het eerste aangaat werd met be langstelling kennis genomen van het feit, dat terwijl in 1924 het winstsaldo slechts 244.4848 bedroeg, over 1925 een winst van 500.000 is gemaakt, waaronder ech ter een bedrag van 240.000 als renteloos voorschot van de Provincie. Door enkele leden werd de vraag gesteld ol deze 240.000 nu nog wel door de Pro vincie behoorde te worden verleend. Deze vraag werd door de meerderheid bevestigend beantwoord. Betreurd werd dat de tarieven, in het bijzender op het platteland zoo hoog zijn. Een andre groep leden, ontraadd elke tariefverlaging, zoolang het bedrijf nog voor tekorten staat. Wat het Waterleidingbedrijf betreft, werd met genoegen geconstateerd, dat inplaats van een geraamd verlies ad 121.000, het r.og mogelijk is gebleken een bedrag van ruim 63.0C0 aan de exploitatie-reserve toe te voegen. Door velen werd echter ge vreesd dat de hooge tarieven van het bedrijf een hinderpaal zijn voor meerdere aanslui tingen. Door anderen'werd de opvatting bestre den, dat de tarieven te hoog zijn. Gevraagd werd of binnen afzienbaren tijd met de gemeenten, die een eigen water leidingbedrijf hebben, inzonderheid Amster dam en Haarlem, alsmede met de Utrech:- sche V^aierleiding' Mij., tot overeenstemming te komen inzake levering van water door het Prov. Waterleidingbedrijf aan alle in woners der provincie tegen een uniform tarief.Door anderen werd berekend dat nog 20 a 25 pet. der inwoners van ons gewest geen ledingwater van hier kunnen bekomen. erschillende leden achtten den opzet van 't Bureaugebouw tc 'Bloemendaal te luxueus. Verder verschenen de afdeeüngsverstagen oyer het Wegenfonds en de Provinciale Ziekenhuizen, die ech'ter geenbelangrijke opmerkingen bevatten. De uitslag van de verkiezing der door de meerderjarige ambtenaren in dienst der Provincie Noordholland aan t'e wijzen leden en plaatsvervangende ieden van het Scheids gerecht, bedoeld in artikel 96. lid 5 van het „Ambtenarenreglement 1920" is als volgt: Uitgebracht: 977 stemmen, waarvan van onwaarde 16. Kiesdeeler: 240K. Uitgebracht op lijst no, 1: (R.-K. en Chris telijke vereenigingen) 208 stemmen toege wezen plaatsen: 1. Benoemd: tot lid: A. van Driel te Haarlem, met als plaatsvervanger: 1. J. P. Hanou te Amsterdam: 2. J. G. v. Kcssel te Overveen. 3. J. Straub tc Am sterdam. Uitgebracht op lijst No. 2: (Centrale amb tenarenbond en bfcd. Bond Overheidsperso neel) 587 stemmen, toegewezen plaatsen: 2. Benoemd: tot lid: E, Kupers te Amsterdam met als: plaatsvervangers: I. F. L. Ossendorp, te Amsterdam; 2. S. de la Bella, te Am sterdam; 3. J. Ribbius Pellctier, te A'damj tot lid Charry PothuisSmit te Amster dam, met als plaatsvervanger: 1. E. Broek man te A'dam; 2. C. Woudenberg, te Am sterdam; 3. F. v. d. Walle te A'dam. Uitgebracht op lijst no. 3. (Provinciale Vereeniging) 166 stemmen, toegewezen plaatsen; 1. Benoemd tot lid: Ir. J. W. Thierry te s-Gravenhage, met als plaats vervanger: 1. Mr. M. A. Stufkens te Zwolle; 2. Mr, A. H. J. Merens, te Haar lem; 3. Mr. L. V. Hoog, te Haarlem. Op de R.-K. Begraafplaats St. Barbara heeft Zaterdagmorgen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van mevrouw J. G. A. Klein-Schackman, in leven o.m. bestuurslid der R.-K. Reclasseeringsver- eeniging en van het Woonwagenliefdewerk en jaren lang een trouwen steun van haar echtgenoot hij diens veelomvattenden cha- ritatieven arbeid. Haar betrekkelijk onverwacht overlijden heeft bijzonder in Roomscht-n charitatieven kring diepen indruk gemaakt. Vertegenwoor digers van de R.-K Reclasseering en hel Wconwagenliefdewerk en vele belangstel lenden hebben bij de plechtige uitvaart dienst in de St. Josepkerk en bij de begra fenis de eer betoond, die de overledene nooit gezocht, maar daarom te meer ver diend had. LEEUWARDEN EEN BELANGWEKKENDE AVOND. De R.K. Reclasseeringsvereeniging ver gast ons Woensdag 24 November op een mooien avond. Zoo vaak hoort men nieuws gierig vragen, hoe het er in de gevangenis wel mag uitzien. Niet, dat men er gaarne vertoeft. O neen, het is meer de nieuwsgierigheid, die om het hoekje gluurt. Er bestaat nu gelegenheid, dat veel geheim zinnigs voor U ontsluierd wordt.U krijgt een volledig beeld te zien van het echte leven en werken in een werkelijke Nederlandsche ge vangenis. Heusch niet alles even vlak en strak Al lereerst gaat een aardige klucht de hoofdfilm vooraf. Vervolgens is voor dezen avond eene goed muzikale medewerking verkregen. Verschei denheid derhalve in menig opzicht. Dan dient vermeld, dat een deskundige op het gebied van gevangenis- en reclasseerings- wezen het vertoonde op een juiste en prettige wijze toelicht. Een populaire voordracht over het katho lieke reclasseeringswerk, waar nog te weinig personen mede bekend zijn, moet eveneens genoemd. Alles bijeengenomen een avond van genot, leerzaamheid en ontspanning tegelijk. De aangebrachte affiches en de advertenties in dit nummer lichten U verder in. Moge a.s. Woensdag de zaal van „Sint Bavo" te klein zijn voor het aantal bezoekers. l'en, welke (foor eten spreker werden be antwoord. Het bestuur werd opdracht gegeven om het daarheen te leiden, dat de drie hoofd- bestur envan genoemde bonden zullen trachten, bij de Directie aan te dringen op wijziging van het premie-reglement, waar door meer vrijheid verkregen wordt voor het optreden van de Premie-commissie. „Wat Luxor brengt is altijd goed," staat er elke week op het programma van het Luxor-theater en het moet gezegd worden, al ruikt het wel een beetje naar eigen roem, in den regel is het waar. Zoo werd er gis teravond weer een programma afgedraaid, waarvan het hoofdnummer „Irene", een groot dramatisch filmwerk in liefst maar .eventjes negen afdeelingen, al bijzonder goed was. Goed in alle opzichten. We bedoelen daarmee dat niet alleen wat wel in de eerste plaats een vereischte is natuurlijk de strekking van het uitgebeelde gegeven goed is, maar ook de regie, de ensceneering, ook het spel. Maar dat is dan ook geen wonder! Aan dit werk, dat is ontleend aan den roman van James Montgomery en dat een der beste werken van Frist National Film In dustrie is geworden, is met minder dan an derhalf miljoen dollar ten koste gelegd. Er zijn dan ook schitterend geënsceneerde gedeelten in en vooral de gekleurde naar het programma meldt, volgens een geheel nieuw procédé opgenomen zijn in éen woord prachtig. En het verhaal? Dat is nu eens niet het oude, afgezaagde thema van een arm meis je, dat in een omgeving van rijkdom en weelde terecht gekomen, daarin onder gaat, Neen, hier blijft het arme meisje eerlijk en braaf en komt juist daardoor tot eer en INVOER VAN BLOEMBOLLEN FINLAND. jN rijkdom. Logisch geredeneerd zou je zoo zeggen, dat dat ook voor de hand ligt, dat deugd meer aantrekt dan ondeugd, maar als lnv°" van b}oembollen Ult Holland i je vee, iilms z;et dan zou je zoo zoetjes is afhankelijk gesteld van het vergezeld gaan van een certificaat van den Plantenziekten- kundigen Dienst, meldt „Kweekersblad" De dienst in Finland ziet een groot gevaar in het voorkomen van bollenmijt op de bollen en heeft dientengevolge zendingen bollen ge weigerd en teruggezonden. Dcor Prof. van Slogteren is een schrijven gericht aan den Dienst in Finland om er op te wijzen, dat de bollenmijt slechts voorkomt als -secundaire 2iekte en ernstig gevaar voor besmetting niet bestaat. De teruggezonden bollen van het vo rige jaar zijn onder deskundig toezicht opge plant en lieten tijdens den groei geen sporen zien van ziekten. In het Douchebadhuis aan het Leidsche- plein zijn in de afgeloopen week 787 baden genomen, in dat aan den Schotersingel 1161 en in dat aan den Koudenhorn zijn 408 baden genomen. R.K. MUZIEK-VEREEN. UTILE DULCI. Een nieuwe directeur. Men meldt ons Door werkzaamheden heeft de heer F. v.d. Burgt, directeur van bovengenoemde vereeniging als zoodanig bedankt. In zijn plaats is benoemd de heer Ch. Huyboom te Schoten, die deze benoeming heeft aanvaard. In ons blad van Vrijdag maakten wij mel ding van de mededeeling der Middenstands- centrale voor Haarlem en omliggende ge meenten. dat de burgemeester geen aanlei ding had gevonden, aai) zijn burgerij te ver zoeken. den Sint Nicolaasavond niet te vieren op Zondagavond, doch op Maandag avond 6 December. In verband hiermede hebben wij ons tot den burgemeester om inlichtingen gewend en deze deelde ons mede, dat liet onderhavige geval niets friet Zondagsheiliging te maken heeft. De zaak is weliswaar afgedaan buiten zijn aanwezigheid, maar dc hurgemeester zeide geerf bezwaar te hebben om dc verant woordelijkheid daarvan op zich te nemen. Verder deeelde hij ons mede, hoezeer hij ook meent, dat deze kwestie allerminst een taak is, die door de overheid geregeld dient te worden dat hij in dit speciale geval wei bereid zou zijn geweest het ver zoek tot de burgerij te richten, indien was verzocht St. Nicolaas-avond te vieren op Zaterdag. Nu echter het verzoek doelt op den Maandagavond, zou dit ten gevolge hebben, dat de winkels dus rustig op Zon dag hadden doorverkocht en den winkel dames een ware deceptie was bezorgd. „ONS BELANG". 18 Nov. werd voor de afd. Haarlem van de Onderofliciersvereeniging „O. B." een causerie gehouden door den heer W. Kloeke gepens. Hoofd M.U.L.O.school. Onderwerp dezer bespreking was: „De geleidelijke ontwikkeling der welvaart van Holl'andsch-Noorderkwartier". Van het begin tot het einde werd de, door leden en andere belangstellenden druk be zochte vergadering geboeid door den aan- genamen verteltrant van den spreker. !n een volgende vergadering stelt de heer Kloeke zich voor te behandelen de verdere ontwikkeling van Noord-Holland vanaf de 17e eeuw tot heden, om daarna te komen tot bespreking van de ontworpen plannen tot kanalisatie van deze provincie. De „Staascourant" bevat de statuten van de Christelijke vereeniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekten, al hier. In gebouw „St. Bavo" vergaderde boven genoemd personeel, welke vergadering was uitgeschreven door de drie hiervoor sa menwerkende vereenigingep; St. Raphael, P.C. B. en Centralen bond. De heer de Vries, P. C. B„ was voor zitter dezer vergadering. De heer De Rooij van „St. Raphael", zette uiteen, dat in de maand Juni aan het bestuur van „S't. Ruhpaël" door werk plaatspersoneel afd. Haarlem de opdracht gegeven werd om te trachten, samenwer king te verkrijgen met de overige bonden, om gezamenlijk een actie je ontwikkelen, welke ten doel. had een betere regeling van het premiestelsel op den W. P. C. te Haarlem te verkrijgen. Deze samenwer king kwam tot stanj met uizondcring van de Ncd. Vereeniging. Spr. uitte zijn te leurstelling over het niet-aanwezig zijn van dien bond, daar het hier toch raakt een zuivere personeelsaangclegonheid. Spr. schetste den toestand van voorheen aan de W. P, C., toen h-it personeel volgens spr., aapgewezen was op de willekeur van de superieuren. Daarna echter verkreeg men een premie-reglement en men ver meende meer zekerheid te verkrijgen in zake het premiestelsel. Dit nu is anders gebleken. Tot den dag van heden worden nog steeds de prijzen herzien, dcch, aldus spr., wil men de medewerking van het personeel. En niet zooals dat momenteel gaat, Jat wij als premie-commissarissen in het geheel niej worden gekend bij vast stelling van nieuwe prijzen. Verschillende aaov: ezigen maakten ge bruik van de gelegenheid tot vragen stel- 'aan wel eens gesuggereerd kunnen worden, dat het andersom was en daarom is het zoo goed, dat er nu ook eens een film komt waaruit blijkt, dat ook onder het volk wel eergevoel bestaat en dat niet alle rijke jongelui schurken zijn. De hoofdrol wordt vertolkt door Colleen oore en die doet dat, al die negen afdee lingen door, op zulk een aantrekkelijke wijze hier guitig, daar weer drama tisch dat men alleen om haar te bewon deren, deze film reeds zou willen zien. Als bijprogram ö.a. naast het gebruike lijke Luxor-nieuws, een heel aardige comc- die „Een Huwelijks-idylle" en een schitte rende trucfilm „Felix op de Regenboog." 4 Flora-Bioscope. De heer Leon Bonc- fang heeft voor zooverre we thans kunnen nagaan, Hillegom een goede bioscope be reid. Een tweetal avonden is gedraaid de film „Naar den hoogsten top der Aarde", de laatste Mount-Everest Expeditie van 1924. De goede pers, welke deze film in buiten- en binnenland mocht ontvangen gaf hoop, dat ook hier velen haar zouden gaan zien. Daarbij is de leiding in goede handen en wordt ook de muziek uitstekend verzorgd. Beide avon den was er dan ook een goedgevulde zaal. Dc exploitant hoopt gedurende den a.s. winter hier te blijven optreden. Gezien den nzet, durven we hem wel succes voorspellen. i Burgert. Stand. OndertrouwdD. Verkerk en M. Cornet. Getrouwd P. C. van der Hulst en C. M. Balvers H. Zuidhoek en A. S. Ruigrok A. Giesbergen en M. C. Bogaards T. Lem- stra en A. G. J. Hoogkamer D. Koordes en T. j. Haster A. G. G. M. van Honschoten en J. E. Huisman. Geboren d. van A. M. van der Linden Willemse; d. van A. M. PhilippoWesselius Z. van C. C., BlokkerHogendoorn z. van C. C. Eldenbroek—Dekkers z. van J. van der PluijmHuijsman z. van G. Pouw Hartman d. van P. RusmanVan Kes- teren z. van M. H. PijpersVan Ruiten d. van W. FreekePlug. punten, zooals over de jaarwedde regeling van den opzichter van Publieke Werken en Reiniging en over het verleenen van eene vergoeding van 40 per jaar voor het ge bruik van een eigen rijwiel door de politie. Hiervoor moet nog een beslissing genomen worden. Ook is de jaarwedde van den controleur der belastingen niet afgehandeld. Er zou een onderzoek worden ingesteld, of die ambtenaar niet op wachtgeld gesteld zou kunnen worden. B. en W. stellen den raad voor, dezen ambtenaar niet op wachtgeld te stellen, maar zijn salaris te bepalen op 2700 3100 en 200 extra te verleenen voor de controle van de muziekbelasting in de avonduren. In de vorige vergadering was voorgesteld de jaarwedde van de vroedvrouw met 200 te verminderen. In besloten vergadering werd dit punt eerst besproken, B. en W. handhaven nu hun voorstel.. Gevraagd werd, of de gemeente het niet zou kunnen stellen zonder omroeper. B. en W. deelen nu den raad mede, dat dc gemeente niet veel heelt, wat bij bek kenslag bekend gemaakt moet worden. Particulieren maken er echter wel gebruik van. Z- achten het voor een geregelden gang van zaken wenschelijk, dat de omroe per gemeente-ambtenaar blijft en vinden een belooning van 72 per jaar niet te hoog Feestavond R» K, Volksbond. Gisteravond heeft in het gebouw van den R. K. Volks bond de tweede feestavond plaats gehad van den door den R. K. Bond georgani seerde feesten. Evenals den eersten avond was ook deze een groot succes, door velen bijgewoond. Reorganisatie van het Lager onderwijs. B. en W. handhaven hun voorstel om met 1 Januari a,s. school A op te heffen en de kinderen van die school over de andere scholen te verdeelen. Wordt hiertoe niet overgegaan, dan zal de gemeente te veel moeten gaan betalen voor overtollige leer krachten. Voor het volgend jaar zouden dan 6 leerkrachten voor rekening der gemeente komen van de openbare en 5 van de bijzon dere scholen. Dit zou ongeveer 2O.P00 kosten. Ook blijft het voorstel om school C. te splitsen gehandhaafd, maar voorloopig met een 3-jarigen U.L.O. cursus. Getracht zal worden een 4 klassige U.L.O, te stichten,-' die aansluiting geeft op de 4e klasse dér H.B.S. Gratificatie. Aan den raad wordt voorgesteld aan den te Zandvoort gesta- tionneerden rijksveldwachter H. Wesseling een gratificatie te verleenen van 150 voor het jaar 1926. IJMUIDEN-OOST. Zou hij er nog wezen Gisteren werd alhier door een bewoner v*an den Zeeweg, ge naamd J. K. aanrifte bij de politie gedaan dat een gans waarvan hij twee mooie exemplaren bezat is ontvreemd. De politie stelt et n onder Zeek in. Jaarvergadering IJsclub H. N. K. De voorzitter, de heer P. Bakker, opende de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. De vergadering was flink bezocht. De notulen werden goedgekeurd en den secre taris dank gebracht. De penningmeester bracht verslag uit van den stand der kas. Deze was 1925: batig saldo 132.41 'A, ontvangen 123.26; uitga ven 83.6614; batig saldo in kas 1926 172.01 Vi. De boeken en bescheiden zijn door de leden A. B. Jonker, J. W. Honcoop en. Slijkerman, nagezien en in orde bevon den. De penningmeersted wordt dank ge bracht voor '.'in accurata beheer. Tot bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen de vier aftreden- den herkozen, n.l. de heeren P. Bakker N. Laan, L. Degenaar en A. C. Suidgeest. De gratis-verloting voor de de vergade ring bezoekende leden bracht heel wat hi lariteit. Door het bestuur waren eenige fraaie en nuttige prijzen beschikbaar ge steld. Door eer. lid was daaraan toegevoegd een aantal surprises, waardoor de winnaart in een feestel-ke stemming kwamen. Bij de rondvraag werden enkele huishou delijke zaken besproken. Hierna sloot de voorzotter de zeer geani meerde vergadering, waarna nog eenige uren prettig werden doorgebracht. wethouder Wlbaut een compromis-voorsts doen, hierop neerkomende, dat de belasting» factor voor 1927 zal bedragen niet 0."S, maar 0.65. Zeer binnen kort zal een nota van B. en W. in dien geest verschijnen en in de commis sie van Bijstand behandeld worden. De wethouder voor de financiën houdt vast aan zijn denkbeeld om nu reeds te besluiten tot belastingverhooging, maar hij wil het per centage lager stellen dan in de ontwerp-be- grooting geschiedde. De oppositie, die in de commissie van bij stand vertegenwoordigd is door de heeren Abrahams v.d., Baas a.r., Boissevain v.b., Ophorst c.h., Romme en Wierdels r.k., staat hiertegenover voorloopig afwijzend. Zij houdt zich vast aan het eenmaal ingeno men standpunt, dat de beslissing moet wor den uitgesteld tot Mei a.s. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag za gen eenige politie-agenten een bootje in de Markergracht varen, waarin drie mannen gezeten waren, die, zooals later bleek, eeni- gen tijd tevoren stukken loodkabel ont vreemd hadden uit een pakhuis in de buurt. Er werd omdat de mannen niet verkozen aan wal te komen, om assistentie gefloten. Toen deze kwam, sprongen twee mannen over boord. Beiden zwommen weg. Een unr later vond de politie een hunner achter eett muur, waar hij zich al dien tijd had schuil gehouden. De andere werd 's morgens in zijn woning van zijn bed gelicht. Ook num mer drie is bekend. Station-chef. In de plaats van den heer D. den Boesterd, die den dienst om ge zondheidsredenen met pensioen gaat ver laten is met ingang van 1 December tot Chef van het Station Hillegom der H.g .M benoemd de heer J. Hermes, stations-chef 2de kl. te Noordwiikerhotit (voorheen Piet Gijzenbrug). De Kerkstraat. Wie een echte modder poel wil zien, die bijna niet te doorwaden is, moet een boodschap in de Ke'rkstraat heb ben men schrikt er voor. Reeds lang is er bestrating aangenomen 4oor den gemeente raad en als het ergens noodig is, d3t de weg verbeterd wordt, dan zeker wel daar. De be woners klagen dan ook tegen elk, die er langs komt en niet ten onrechte. Belastingverlaging. Het laat zich aanzien, dat het zeer groote overschot aan belastinggeld (het is ruim f 100.000 zal worden aangewend tot een zeer beduidende belas tingverlaging. In de zitting van den Raad, waarin de begrooting wordt behandeld, zal een aanzienlijke daling van het vermenig- vuldigingscijfer worden bepleit. Het is te hopen, dat het voorstel werkelijkheid wordt, want de belasting hier is verre van laag, ter wijl de progressie het overige doet. Burgerl. Stand. Getrouwd: A. Priester er. J. Schaap E. S. Postma en M. E. de Vrecze. Geboren: W. M. KluftSmits, z. T. DuinSmits, z. J. GrapendaalGrapen- daal, z. Visschcrijnieuws. In de afgeloopen week werden door een paar Stoomrtrawlers (Kleinmodel) welke men onder de kustvis- schers resorteertvoorspoedige reizen gemaakt. Zoo ging de Stoomtrawler „de Hoop" Maandag j.l. naar zee om Vrijdag weer aan den Vischhal te lossen. Niet minder dan 340 kisten schol (klein en groot) werden uit het schip geladen waarvoor men 3500.- be- somde. Ook de Stoomtravrier „Roode Zee", welke Woensdag j.l. naar zee was vertrokken, bracht j.l. Zaterdag dus in drie dagen 200 manden schol aan den vischhal en besomde 2750.-. Men deelde ons mede dat men ge- vischt had op het Amelander vlak, dit is 100 mijl vanuit IJmuiden, zoodat meerdere sche pen op die plaats hun net zullen in zee werpen. Baldadigheid. Wanneer men nabij den betonnen brug, die gelegen is over de dubbele spoorlijn alhier, eens de spoorbaan zelve in oogenschouw neemt, dan zal men spoedig bemerken, dat zich hier bevinden, oude bus sen, deksels, steenen, stukken hout, ja zelfs lag er voor eenigen tijd een doode kat. Dit al les werd af en toe door een spoorwegarbeider opgeruimd, maar de straatjeugd is het die dergelijk vuilnis hier deponeert. Zoo ook gisteren avond te ongeveer half vijf werd vanaf genoemde brug een groot pan deksel geworpen op den juist passeerenden trein. Eerst gleed het deksel met een geraas over den wagen kap, om daarna tusschen twee gekoppelde wagens door de spoorbaan te be reiken. Dat zulks niet geschiedt wanneer hier een verkeersagent staat is te^egriipen; dcch deze staat hier soms en dan op het drukste uur van den dag en dat weet de jeugd ook c.en gevaarlik mcnsch, Aan het poli tiebureau aan een Lngclmundusweg is prO1- ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren W., die door de moeder aangeklaagd is, van het plegen van on ieoorlofde handelingen met het 7-iarig dochtertje van J, Gevonden voorwerpen en dieren. Een zeeuwsch broche; een damesparapluie; een ring mot 3 sleutels; een deksel van een pakkist; een bruine kinderhandschoen; een s'eutelring met 8 sleutels, eenige gekleurde glasruiten; een herdershond; een sleutél; een neerenrijwiel; een belastingmerk; een sleuteltje. Inlichtingen omtrent het boven staande aan hel politiebureau Willems- plem. Een herdershond; een handbeschermer van een rijwiel; een rijwielbelastingmerk; een paar bronsachtige ruiten; een draag riem van hondentuig; een grijsachtige regen jas. Inlichtingen Politiebureau Engelmun- dusweg. In aansluiting op hetgeen wij hierover reeds schreven, kunnen wij thans mededee- len, dat de viering van het gouden feest der Eerw. Zusters op Woensdag 1 December zal plaats hebben. Dc feestdag wordt begonnen met een plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Agatha. Om half elf zal de receptie be ginnen in een der lokalen van ^e school aan de Peperstraat. De feestcommissie doet een vriendelijk verzoek aan allen, die bloemen wenschen aan te bieden en dat zijn er na tuurlijk talioozen om deze bloemen des Maandags of uiterlijk Dinsdags aan de school in de Peperstraat ie doen bezorgen. Er zal dan gelegenheid zijn voor een juist arran. gement, waardoor de te verwachte bloemen weelde ten volle tot haar recht komt. Des middags om half 4 wordt in het K.S. A.-gebouw dc f eestuitvoering voor de Eerw. Zusiers en genoodigden gehouden. Gevonden voorwerpen, Een portemon- naie met inhoud, een motorhandschoen, een kinder-regenhoed en een riem van een dames-regenmantel. Terug te bekomen bij Turnhout, Glipperweg 15. De; salarisregieling van het gemaent-per- soaeel. In de vorige raadsvergadering hebben de stemmen gestaakt over eenige De ouderwetsche wasch- dag behoort thans tot het verleden, met al het zware werk aan de waschkuip! Laat Rlnso, het moderne zeeppoeder U helpen. Het heerlijk vette sop weekt al het vuil los. .Alleen erg vuile plaatsen'een weinig met de handen wrijven. Koop nog heden een pak I Mij. De Lever» Zeep Vluardinnen. nr-ji Foor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. KONSEXWENTIE Mijnheer de Hoofdredacteur. Met groote verbazing tas ik gisterenavond in 't Haarlemsch Dagblad, dat de wethoude; van Onderwijs de heer E. W. A. van Neder- hasseit inzake het ontslag van Mevr. Klin kenbergMeeter aan de school te Vogelen zang een verklaring van het geval heeft ge geven aan die Redactie. Dezelfde man die in den raad er met ,mede ging om de zaak te behandelen in een vergadering met gesloten deuren. Die gestemd heeft tegen net voorstel, om in openbare vergadering te stemmen en zijn stem te motiveeren. Dezelfde persoon dus die zoo was voor geheim doenerij, geeft direct na de behandeling een expose van de kwestie in het openbaar aan de redactie eener courant, en wel zoo dat daarin feiten genoemd worden zoo erg, alsdat nog in de geheime zitting, noch daar buiten, ooit ge noemd zijn. Ik lees daar o.a. Daarna gaf zij den jongen een trap, die waarschijnlijk voor het zitvlak was bedoeld maar tusschen de beenen aankwam. Voor deze uitlating heeft de heer van N. niet het minste bewijs. Nie mand is er bij geweest. Dr. van Aalst kan het niet bewijzen ook niet hoe de schop is terecht gekomen, de onderwijzeres heeft het nooit in dien vorm mee gedeeld, dus ziet men hier ten overvloede weer aan, de over dreven voorstelling en nog wel door een man als de heer van N. wethouder van Onderwijs. Ik vraag mij af waar blijft hier de konse- kwentie Hoogachtend, J. G. VAN KESSEL Muziek. Zondagavond gaf de R. K. Har- monievereenigini* „Soli deo Gloria" in de zaal van café „Zomerlust" voor baar eere leden een concert. Medewerking verleende het dubbel-mannenkwartet „Sint Caecilia" van IJmuiden, directeur de heer H. Aris. Op keurige wijze werden de nummers ten gehoo- re gebracht en oogstten een dankbaar ap plaus. Ook de zangnumers werden heel mooi vertolkt. Jammer is het dat een zekcj" deel van het publiek tijdens het uitvoeren der verschillende nummers niet doordrongen is van het feit dat het spreken en gerucht ma ken hinderlijk is. Met een gezellig samenzijn werd de avond besloten. Eerveiling. Bij de gehouden eiervei- iing bedroeg de aanvoer 3475 kippeneieren en 70 eendeieren. Kippeneieren 13.50 14.20) eendeieren 8.80—8.90. Handel vlug. E'nstlge aanrijdin/. Terwijl zekere E. Baron, ainier, zich j.l. Vrijdagavond per rij; wiel naar Amsterdam wilde begven, werd hij op het rijwielpad door een achter hem aankomend wielrijder, die in donker reed, aangereden, met gevolg dat B. zoodanig met de tegels van het pad kennis maakte, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Gelukkig nog" gebeurde dit ongeval bij het kruithuis, daar B. betrekkelijk kort bij woond. De held, die zulks veroorzaakte,' reed snel voort, terwijl het slachtoffer me! Naar aanleiding van de besprekingen in een gekramd, efr gehecht gelaat bij den ge- betl Gemeenteraad van Amsterdam over den neesheer vandaan kwam, I financieelen toestand der gemeente, zaj Te Valtermond (Drente) en omstreken worden belangrijke hoeveelheden turf en bag ger opgekocht ter verzending naar Engeland. Voor een stobbe bagger (10.000 stuks) wordt anders f 25 a f 30 besteed, nu f 50, terwijl voor een dagwerk (10.000 stuks) turf thans f 70 a f 75 wordt betaald, tegen andere jaren f 55 a f 60. Het laadloon bedraagt voor de turf f 7 per dagwerk en voor een stobbe bagger 1 4. In de dezer dagen gehouden vergadering van de confectie kleermakers en de looncon- fectionnairs-, deelden de besturen mede, dat de Amsterdamsche confcctiefabrikanten aan het verzoek tot het bijwonen van een confec tie ter bespreking van de door de organisaties aanhangig gemaakte voorstellen, geen gevolg hebben gegeven. De mogelijkheid wordt niet buitengeslo» ten geacht, aldus verneemt de „Tel." dat, ingeval de fabrikanten in hun afwijzende houding volharden een omvangrijk conflict in het Amsterdamsche confectiebedrijf ont» staan zal, I De prijs toegekend aan A. Glansdorp, De prijs van f 500, uitgeloofd door de Thérèse van Duyl-Schwartze-Stichting, voor het best geschilderde portret in olieverf in de laatste drie jaren door Nederlandsche schilders, die den leeftijd van 35 jaar neg niet bereikt hebben, is toegekend aan Aart Glans dorp te Rotterdam. De jury bestond uit de heeren M. A. j, Bauer, A. M. Gorter, C. J. Maks, Willy Slui ter en G. Westermann. De ingezonden werken worden tentoon gesteld van Zondag 21 November tot 1 De cember in de kunstzalen der Maatschappij „Arti et Amicitiae" Deze tentoonstelling is kosteloos toegankelijk. Reeds zeventien doodsn. Gistermiddag is te Baltimore het Noor* sehe tankschip „Mantilia" met de geheele bemanning van 35 koppen, alsmede een aan tal havenarbeiders aan boord, door het ontploffen van een der tanks vernield. Ofschoon het schip van voor- tot achter* steven in vlammen stomd, betraden vrij- wiligers het schip in een heldhaftige poging de gewonden te bereiken. Tot dusver zijn, naar bekend is, zeventien man gedood, Blijkens een bericht uit Rajamundry (Voors Indië) zijn 55 personen, die tot een brui* lcfsgezelschap behoorden, in de Godavari- rivier verdronken, ten gevolge van het om* slaan van een motorboot. Slechts 15 in* zittenden werden gered. GROENLO, 20 Nov. Gistermidag is id de buurt van Ziewent, onder de gemeente Lichtenvoorde een 12-jarige jongen, zoon van den landbouwer Spekschoor bij het vangen van eenden in een sloot geraakt en verdrenken. De jongen was met z'n 7-jarig broertje er alleen op uitgegaan, eender te vangen, een gevaarlijk karwei door den hoogen waterstand in deze lage buurtschap; IONDEN, 19 Nov. Naar uit Montevi deo gemeld wordt zulten dc acht gedurende den wereldoorlog door Uruguay in beslag genomen Duitsche schepen krachtens be sluit van de Commissie van Herstel aan Engeland overgedragèn worden. Het totaal bedrag van de waarde der vaartuigen zal op het herstel-conto van Duitschland wor den afgeschreven. ROME, 19 Nov. Reeds in December van dit jaar zal de luchtlijn Wcenen1 Venetië worden doorgetrokken tot Rome. De duur van de vlucht van Weenen naar Roinc zal nog minder dan zeven uren zijn'. ROME, 19 Nov. Het huwelijk van den Herteg van Marlborough met Consuela Vanderbildt, is door het Katholieke Hoog gerechtshof voor Huwelijkszaken, na een onderzoek van twee jaar, ongeldig ver- klaard. DANZIG, 19 Nov. De bond van amb tenaren, in het gebied van de vrije stad Dapzig is ermee accoord gegaan om, in verband met den financiëelen noodtoestand van den slaat, een bedrag van 2.8 millioen van bun salarissen te derven. Dit beteekent een salarisverlaging van 113 pCt., waarbij dan nog de salarissen van de lagere loon- kiassen onaangetast blijven. Naar verluidt, heeft dc Senaat het voorl stel der ambtenaren aanvaard. MARSEILLE, 19- Nov. Een hevige storm heeft dc gebieden om de stad geteis terd. tengevolge waarvan tal van bcrni-en ontworteld en van. vele huizen de daken weggerukt werden. Tal van gebouwen zijn ingestort. De schade is aanzienlijk, DUITSCH-ENGELSCHE INDUSTRIE CONFERENTIE. BERLIJN, 20 Nov. De reeds aangekondigde conferentie tusschen vertegenwoordigers vaii net Rijksverbond der Duitsche industrie en van de Engelsche industrieele organisatie zaj 3 D.cc.ember te Londen j>ltiats-h.ebbeu«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2