Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. De resolutie der Britsche mijnwerkersgedelegeerden beteekent het de finitief einde der mijnwerkersstakïng. Fransch-Duitsche overeen komst inzake uitwisseling van wetenschappelijke geschriftenBloedige botsingen in Lissabon. De Pauselijke Encycliek inzake de Kerkver volging in Mexico. Een Japansch schip door Chineesche zeeschuimers Toofd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HERTROUWENDE WEDUWNAARS. EEN MOORD TENGEVOLGE VAN EEN ONBEANTWOORDEN GLIM LACH. KERK EN SCHOOL. DE BEWAKING DER FRANSCHE GRENZEN. Pensioenactie Zeemacht. ENCYCLIEK VAN Z. H. DEN PAUS OVER DE VERVOLGING IN - MEXICO. De zonde der Oostersche kerken UIT ONZE OOST. HET OPROER DER COMMUNISTEN OP JAVA. De leiders worden naar Nieuw- Guinea verbannen. Aanval te Soerakarta door 30 commu nisten op de woning van een rechercheur, die vermoord werd. In de stad 200 arrestaties. FEUILLETON. Uitwisseling van weten schappelijke geschriften. Er is een overeenkomst gesloten en reeds door de Fransche en de Duitsche regeering goedgekeurd omtrent de regeling der uit wisseling van dissertaties, van de officieele publicaties van het Dept. van Onderwijs en van de publicaties van geleerde genootschap en. Het Chineesch-Belgisch- verdrag. Het Chineesche ministerie van buiten- fa ndsche zaken weigert om art. 46 van het Chïneesch-Belgisch verdrag voor het Intern. Hof van Den Haag te brengen. Indien appèl noodig is, stelt de Chinee sche regeering den Volkenbond voor. Het verklaart, dat, indien België het ge meenschappelijk belang der beide naties wil bevorderen, het moet onderhandelen over een nieuw verdrag op basis van gelijkheid. Bloedige botsingen in Lissabon. Naar uit Lissabon gemeld wordt, hebben daar bloedige botsingen plaats gehad. Een door Communisten gevormd „Rood Legioen" trok plunderend en roovend door de straten. Het kwam tot botsingen met de politie, waardoor het hoofd van de politie te Lissa bon zwaar gewond werd. De Portugeesche minister van onderwijs afgetreden. Het Britsche mijnconflict. f De conferentie van mijnwerkersgedele geerden is tot a.s. Vrijdag verdaagd. Dien dag zal rapport worden uitgebracht over de resultaten van de onderhandelingen met de mijneigenaars in de districten. De beteekenis van de resolutie der mijn werkersgedelegeerden is, dat de mijnwer- Kersstaking nu definitief is afgeloopen, hoe wel het nog eenigen tijd zal duren alvorens bet werk algemeen wordt hervat. In liberale kringen bestaat de indruk, dat de mijnwerkers onbewust de regeering heb ben gered uit de moeilijkheid om dwang op de mijneigenaars uit te oefenen door een nationaal hof van arbitrage. De regeering acht zich thans van deze verplichting ont slagen. De vrede in de mijnindustrie kan in- tusschen nog wel wat op zich laten wachten, tenzij de districten het voorbehoud, dat alle overeenkomsten eerst nog door een nieuwe vergadering van afgevaardigden- moeten wor den bekrachtigd, negeeren en zelfstandig optreden. Zeker is het, dat de mijneigenaars zullen weigeren te onderhandelen indien ze er niet stellig van verzekerd zijn, dat de dis tricten bereid zijn, afzonderlijk vrede te slui ten. De „Star" zegt, dat de districten de eenige hoop, die nog bestond om de federatie te behouden, hebben te niet gedaan en dat de bedoeling der- resolutie is, der Federatie toch nog een zekere controle, hoe klein ook te geven op de districtovereenkomsten. De politiek der Federatie is reddeloos mislukt. Zij trachtte een sterke minderheid te krij gen om aan de natie te toonen, dat haar hou ding tot het laatst toe de juiste was, maar die minderheid groeide aan tot een meerderheid tegen haar en, daarmee werd het doel voor bijgestreefd en werd de zaak een fiasco. Het gerucht, dat Ramsay MacDonald aan het Lagerhuislid Spencer den geschorsten mijnwerkersleider in Nottinghamshirè een brief heeft geschreven, waarin hij zeide, dat Spencers houding in het conflict de juiste was, blijft hardnekkig aanhouden. De mijn werkersleiders zijn er diep verontwaardigd over, en als het gerucht mocht blijken waar te zijn, dan kon deze fauxpas aan Ramsay MacDonald wel eens het leiderschap der Arbeiderspartij kosten. Spionnage. 'In het gebied van Pctsiri aan de Estlandsch- Russische grens is een spionnage-organisatie ontdekt, die ten behoeve van Rusland werkte. Bovendien verzamelde zij bij de bevolking handteekeningen voor eene hereeniging met Rusland. Tien personen werden gearres teerd. De revolutieonnaire be weging in Nicaragua. Gemelct wordt dat een destroyer der Ver- eenigde Staten een schoener, die liberale revolutionnairen naar Guatemala vervoerde, twar Kaap Gracias terug joeg. Een encycliek van Z. H. den Paus over Mexico. Z. H. den Paus zal een encycliek publi- ceeren over de gebeurtenissen in Mexico. In deze encycliek wordt de kerkvervolging veroordeeld en spreekt de Paus zijn vertrou- wen uit in de eindoverwinning der kerk. Volgens een bericht uit Rome isjde ency cliek over Mexico aan alle bisschoppen van de wereld gezonden. Z. H. de Paus bedankt hen in deze encycliek voor hun gebeden, die reeds een grootsch resultaat hebben gehad, met name de wonderlijke standvastig heid van de vervolgden in Mexico. De ency cliek zet de voornaamste excessen uiteen, die in Mexico zijn gepleegd, en geeft ver volgens uiting aan de hoop, dat de achter volgers zullen inzien, hoeveel hun land en zij zelf te danken hebben aan de Kerk en aan den Katholieken godsdienst. De burgeroorlog in China De Kantonneesche regeering is begonnen met de overbrenging van haar hoofdkwarier naar de stad Woetsjang, in Midden-China, die zij onlangs op Woe Pei Foe heeft ver overd. De overbrenging is een onderdeel van de consolidatie van de controle van de provincies van Midden-China door de Kan- tonneezen. Een Japansch schip ge plunderd. Het Japansche stoomschip „Sinkiang Maroe" is Donderdag door zeeschuimers te Tsjitsjiawan, bij Hankau, beroofd. Het schip werd van den oever af beschoten. De gezag voerder veronderstelde dat de militairen het schip wilden doorzoeken en wierp het anker uit. Een geuniformde bende kwam aan boord en eischte vijftienduizend dollar. Toen zij vernam dat er geen geld aan boord was, plunderde zij het schip en maakte zjch mees ter van dertienduizend dollar, met inbegrip van voorwerpen van waarde. Zij nam ook den kapitein gevangen, dien zij tegen 10.000 dollar weer losliet. Men verwacht dat een Japaansche kanon neerboot naar het terrein der scheepsberoo- ving zal vertrekken, SHAW EN DE NOBELPRIJS. Een draadloos bericht uit Stockholm meldt, dat Bernard Shaw aan den Zweed- schen gezant te Londen heeft geschreven, dat hij het geld van zijn Nobelprijs bij nader inzien toch wil aannemen, opdat het be drag, overeenkomstig zijn verlangen, aan de bevordering van de letterkundige betrek kingen tusschen Zweden en Engeland ten zal kunnen komen, zonder dat daarvoor in breuk wordt gemaakt op de statuten van de Nobel-stichting. HET SPOORWEGONGELUK BIJ ROTHERHAM. Omtrent het ongeluk, den sneltrein York- Brjstol overkomen, verluidt nog, dat op het oogenblik, waarop de sneltrein een goederen trein passeerde, die in tegengestelde rich ting reed, de laatste wagon van den goederen trein uit de rails liep en een seinhuis omver wierp, dat tegen de wagons van den snel I Frankrijk, zoo betoogt hij op grond van ingewonnen informaties, beschikt niet over voldoende middelen om dit tegen te gaan. Men kan nu eenmaal niet alle punten van de lange grens contröleeren. Er zijn voor die controle tachtig posten van speciale com missarissen, gewoonlijk daar gevestigd waar spoorlijnen zijn. Maar tusschen die posten zijn er groote ruimten. Weliswaar verleenen de douane en de gendarmerie haar medewer king, maar toch kan het niet belet worden dat vreemdelingen het land binnenkomen langs een eenzaam bergpad, over ontoegan kelijke heuvelruggen, door per boot den Rijn over te steken of, wat nog gemakkelij ker is, door een van de talrijke huizen, die schrijlings op de Fransch-Belgische grens staan. Tijdens den oorlog hielpen de troe pen aan de grensbewaking» mee en waren de prikkeldraadversperringen aangebracht toch gelukte het sommigen nog bijvoorbeeld over de Fransch-Zwitsersche grens te ko men. Ondanks de geoefende controle zijn er be halve de bii de politie ingeschreven vreem delingen (verleden jaar een kleine drie mil- lioen) nog naar schatting 300.000 ongecon troleerde vreemdelingen, althans gedurende een deel van het jaar. Dat zijn de seizoen arbeiders, waaronder vele ongunstige ele menten schuilen en van wie het twijfelachtig is of ze na afloop van het seizoen het land weer verlaten. Bij den Senaat is nog een wetsontwerp van den vroegeren minister van binnenlandsche zaken Chautemps om een speciaal corps van honderd man in het leven te roepen voor het toezicht op de vreemdelingen. De tegenwoordige minister Sarraut, doet alles om de aanneming van dit ontwerp door den Senaat te bespoedigen. Russische artsen. Te Petersburg werd een onderzoek inge steld naar het leven der artsen en andere me dische „arbeiders". Het bleek, dat de meeste artsen een armzalig bestaan leiden. Zeer wei nigen hebben een eigen woning. De meesten hebben slechts één kamer tot hun beschik king. Vele artsen, hebben zelfs geen kamer en moeten zich tevreden stellen met een „hoek", zooals de Russen zeggen, d.w.z. Zij deelen de kamer met andere personen. Het sterftecijfer van de artsen is verontrus tend hoog, hooger dan bij de overige groe pen van de bevolking. Veertig procent van de sterfgevallen zijn het gevolg van tubercu lose, tien procent van buiktyphus, terwijl er ook veel gevallen van hartkwalen enz. zijn. Nog erger is de positie van de verpleegsters en de feldsjers (geneeskundigen, die een zeer beperkte bevoegdhied bezitten). EEN SCHIETPARTIJ IN HET GRUNEWALD. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Berlijn in een villa in het Grunewald ingebroken, waarbij de dieven blijkbaar met groote brutaliteit zijn te werk gegaan. Zoo hebben zij bijv. een zwaren vleugel verzet om een groot tapijt te kunnen opne men. Nog vier andere tapijten hebben zij meegenomen, benevens een groot schil derij en een massa zilver. Voor het vervoer van een en ander is waarschijnlijk een auto gebruikt. Niemand van de villabewoners heeft iets gehoord. De heeren hebben het echter niet voorzichtig geoordeeld met al dien buit dadelijk de stad in te trekken, zoo dat zij een gedeelte verborgen hebben in een boschje, blijkbaar met de bedoeling later een en ander op te halen. Dit is echter hun ongeluk geworden. Gistermorgen ontdekte toevallig een spoorwegbeambte in een boschje twee groote pakketten, waarin vier kleeden bleken te zitten. Hij waarschuwde de politie, deze begreep den samenhang en 's avonds werd in het boschje een sterk detachement agenten gelegd om de heeren op te wachten. Tegen halfnegen Vrijdagavond naderde twee mannen voorzichtig de plek zij be speurden echter onraad en openden onmid trein werd gesleurd. Twee wagons werden I deUijk ecn snelVuur uit hun revolvers letterlijk in tweeën gekapt en de reizigers werden met de stukken hout en ijzer wegge slingerd. Van de 150 passagiers werden er negen gedood en twee ernstig gewond. Uit de dezer dagén gepubliceerden huwe lijksstatistiek van Londen blijkt dat weduw naars, die hertrouwen, voor het meerendeel huwen, niet met weduwen, doch met jonge- dochters. De cijfers toonen aan, dat bijna tweemaal zooveel weduwnaars met jonge- dochters huwden als met weduwen. Het aan tal weduwen, dat met de weduwnaars huw de blijkt ongeveer even groot als dat hetwelk met vrijgezellen in het huwelijk trad. Het aantal met jongedochters huwende weduw naars bedroeg 2132, het aantal met wedu wen huwende weduwnaars 1327. Het aantal De agenten beantwoordden het vuur, Zoodat gedurende enkele minuten een ge regeld vuurgevecht werd geleverd. Noch tans zonder eenig resultaat geen der agenten werd gewond en de dieven zochten en von den een goed heenkomen in de duisternis. Te Ottawa heeft de heer Barwash, een ambtenaar van het Canadeesche departe ment van Binnenlandsche Zaken, bij zijn terugkomst van een langdurige reis door het Noordpoolgebied van Canada medege deeld, dat een Eskimo een ontdekkings reiziger overhoop had gestoken, omdat deze ingebreke was gebleven den glimlach van den Eskimo te beantwoorden. Bij het pro weduwen dat met vrijgezellen in den echt ceS) waarin de Eskimo zich te verantwoorden trad, bedroeg 1693, het aantal weduwen, die j had) verklaarde hij dat het feit, dat de blanke haar hart wegschonken aan weduwnaars j Z1jn glimlach niet beantwoordde, hem zoo ruim driehonderd meer. verontrustte, dat hij besloot, hem te dooden uit vrees dat hij anders zelf zou worden ge- In het „Journal" stelt Paul Erio naar aan leiding van de samenzwering der Catalanen die op het punt stonden de Fransch-Spaan- sclie grens te overschrijden, wat hun, als de politie hen niet op het spoor was geweest, zeer gemakkelijk gevallen zou zijn, de vraag of, omgekeerd, het binnenkomen van vreem delingen in Frankrijk ook zoo gemakkelijk is, m.a.w. of de Fransche grenzen voldoende bewaakt worden. E%n vraag, die hij ontken nend beantwoordt. Er zijn volgens zijn in lichtingen in Frankrijk 300.0ÖD vreemdelin gen, die er op frauduleuze wijze zijn binnen gekomen. dood. Het bleek, dat het onder de Eskimo's gewoonte was, iemand met een glimlach te begroeten en dat, indien de glimlach niet werd beantwoord, de Eskimo's gevaar duch ten. De Bond Pensioenactie Zeemacht heeft |n adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin er op gewezen wordt, dat de toestand, waarin de weduwen der zeemacht van voor 1909 verkeeren, doordat zij buiten de Weduwen- wet vallen, meer dan ellendig is. De Bond vraagt'dan ook opneming van deze kleine groep oude zeemansvrouwen in de Weduwen- wet. Pius XI roept de katholieken op tot gebed voor de verdrukten. De trouw der ver volgde Katholieken. Zaterdagavnod is, naar de Msb. verneemt, de Pauselijke encycliek „Iniquis afflicitis- que" verschenen, waarin de H. Vader uit voerig den betreurenswaardigen toestand van de Katholieke Kerk in Mexico beschrijft en het bittere lijden der Katholieken in dat land. En andermaal richt de II. Vader een op roep tot de Katholieke wereld, om te bidden voor de moedige geloofsbelijders, die in de Mexicaansche republiek vervolging lijden en kerker en dood Verduren om wille van Christus. „Reeds hebben Wij uwe gebeden ge vraagd", zegt de Opperherder, „maar Wij vragen u thans opnieuw en met aandrang, te blijven bidden voor deze broeders en zus ters in het geloof. En meent niet, al duurt de vervolging voort, dat uw smeekbeden vergeefsch zijn. Immers, de geestelijken en het volk van Mexico putten uit dat gebed de heerlijke kracht, om aan heel de wereld een verheven voorbeeld te geven van volharding en gods vrucht," De H. Vader noemt dan de tallooze vijan delijkheden op, waaraan de Mexicaansche Katholieken van de zijde eener goddelooze regeering bloot staan. In het bijzonder noemt de Paus de wet van 1917, de zoogenaamde politieke con stitutie van Mexico. De Pauselijke encycliek beschrijft dan de gevolgen van deze onrechtvaardige wet voor de Katholieke Kerk en de bevolking van Mexico. De hoop, dat de toepassing dezer wet dra gelijk zou zijn, is reeds lang vervlogen. Ook na Ons schrijven van 2 Februari j.l. liet de regeering niet na, de bepalingen dezer wet streng door te voeren, Zelfs is sindsdien met scherper maatregelen de uitvoering der vervolgingswet doorgezet, De H. Vader verhaalt dan, hoe de bis schoppen en priesters moedig weerstand ge boden hebben, hoe allerwege getracht is, tot vrede te komen met deze regeering, echter zonder resultaat. De wereldlijke overheden in Mexico kun nen en zullen nu misschien nog erger mid delen aanwenden, om de vervolgingswet ten tot uitvoering te brengen, nimmer echter zullen zij den bewonderenswaardigen tegen stand van de bisschoppen en de geestelijk-* heid breken. Slechts twee priesters zijn ontrouw ge worden. Overigens bieden ook de Katholieke ver- eenigingen in trouwe volgzaamheid krach- tigen tegenstand. Vooreerst valt te wijzen op de actie der Ridders van Columbus, met hun groote ver diensten voor geloof en Kerk; vervolgens op de werkzaamheid der Katholieke jeugd- vereeniging en van den Katholieken vrou wenbond, die geen vrees kennen, maar moe dig de gevaren trotsèeren. „Wij krijgèn tranen in de oogen," zegt de Paus, „wanneer Wij alles lezen, wat daar in Mexico voorvalt. Wanneer het einde der droevige gebeur tenissen daar zal zijn, is niet te voorzien, maar wij weten, dat de rust zal wederkee- ren. Ook hier geldt immers: „Non etst sapien- tia, non prudentia, non consilium contra Do- minum." Wanneer de Mexicaansche regeering er eens ernstig over nadacht, wat de Katho lieke Kerk voor Mexico gedaan heeft, dan zou zij inzien, dat de vooruitgang in dit land aan Haar te danken is." Ten slotte smeekt de Paus 'de machtige voorspraak af van de Madonna van Guade loupe, de Patrones van Mexico, opdat aan het lijden, dat de Kerk en de Katholieken in dat land door de vervolging verduren, weldra een einde moge gesteld worden. Pater Canisius Louis, de schrijver van de interessante brieven in het tijdschrift „As- sumtie," verhaalt onder bovengenoemden titel in het Novembemumimer van dit or gaan: „De groote zonde der Oostersche Kerken is haar zorgeloosheid ten opzichte van het Allerheiligste» Sacrament. Treed een kerk binnen, waarin de geloo- vigen vergaderd zijn: gij zult ze hun eerbied- bewijzen zien vermenigvuldigen vóór de iconen, talrijke lichten branden rondom de heilige afbeeldingen, maar zij bekommeren zich geenszins om de H. Eucharistie. Jesus is ntiskend en men zou zeggen, dat ze niet het minste geloof hechten aan Zijn waarach tige tegenwoordigheid. Deze zondige zorgeloosheid openbaart zich bij de ontvangst der H. Communie: zij volbrengen den uiterlijken ritus, die hun vaderen hebben volbracht: tot daartoe strekt bun godsvrucht, maar zij beseffen geenszins, dat ze een God ontvangen. De voorberei ding tot de Heilige Communie is reeds een tastbaar bewijs van de volslagen onacht zaamheid, waarin hun geloof schipbreuk heeft geleden, door gebrek aan toelichting van wege hun priesters en aan grondige kennis van Christus. Zij .stellen zich inderdaad tevreden met een uiterlijke voorbereiding; Van de inner lijke voorbereiding der ziel is er nog niet eens sprake. Voor hen die zich voorbereiden tot de ontvangst Her H. Eucharistie beteefeent vooreerst en vooral, vasten eneen bad nemien. Tot hun eer zij gezegd, dat ze een zeer strenge vasten onderhouden gedurende drie dagen, want de oosterlingen zijn trouw gebleven aan de primitieve wijze van vas ten. Zij ontzeggen zich dan alle spijs met boter of vet bereid; kaas en eieren zijn ook verboden, 's Morgens nemen zij een stuk droog brood, met een beetje zout, olie of mosterd. Het middageten is gewoonweg in water gekookt, zonder meer. Den derden dag nemen zij een bad en de voorbereiding tot de H. Communie is geëindigd. Geen voorafgaande biecht: alleen de ge huwde personen moeten biechten, de ande ren zijn niet in staat te zondigen. Een student vertelde mij het volgende feit: „Daar ik studeerde aan de universiteit, was het mij niet mogelijk te vasten. Ik zette dus een orthodoxe-priester mijn toestand uiteen. Deze weigerde mij eerst de H. Com munie, maar daar ik er op aandrong, besloot hij al brommende: Goed, maar dan betaalt gij 20 levas meer." Eenige dagen later trol dezelfde student dezen priester bij kennis sen. Daar waren ook eenige jonge dames aanwezig. „Hebt gij de biecht dezer jonge dames ook al gehoord," vroeg hij al schert send. Kun je begrijpen, riep de priester uit, welke zonden zouden ze toch wel kun nen bedrijven! De priesters geven ook de H. Communie aan de zieken zonder voorafgaande biecht. Somtijds worden heele troepen jongelui naar de 11. Tafel geleid, als een bende soldaten zonder dat deze vooraf hebben gebiecht en wanneer een hunner, door gewetensangst gekweld, poogt te ontsnappen, wordt hij met geweld weerhouden. Een. schismatiek tijdschrift verklaart dan ook: „De biecht is onbekend bij onze geloovigen." Men zou in de schismatieke Kerk gemakkelijk mannen kunnen vinden, die ofschoon ze al jaren te Communie zijn gegaan, toch nooit gebiecht hebben voordat ze 25 of 30 jaar oud waren. Velen hebben zelfs geen vertrouwen in hun popen, die volgens hen het geheim niet bewaren, ofwel meer laten betalen naarge lang de zonden zwaarder zijn. De schismatieken communiceeren trou wens maar twee keer per jaar en op groote feestdagen. Met Paschen heb ik maar één persoon tot de H. Tafel zien naderen. Hoe beklagenswaardig zijn die arm-e Oos tersche Christenen, die het Goddelijk Brood niet beter weten te waardeeren! Laten wij bidden en communiceeren opdat het Sacra ment der eenheid, onze afgescheiden broe ders weldra met ons vereenige.", An^ta meldt uit Batavia: De regeering be reidt thans de verbanning voor naar Nieuw- Guinea van alle leiders der communisten. Met de leiders'van West-Java zal begonnen worden. Eenigen van hun zuilen eerstdaags op vraagpunten worden gehoord. Een bekende bende is uit Zuid-Bantam in zuidelijke richting uitgeweken. De militairen hebben aanraking gekregen met eenige klei ne troepen verzetslieden. Een groot aantal is gearresteerd. Twee politieagenten, die door de communisten gevangengenomen wa ren, werden bevrijd. De omsingelingsactie wordt ijverig voortgezet. In West-Sumatra is het rustig. Te Painen werden enkele personen gearresteerd. Uit Soerakarta wordt gemeld, dat dertig communisten de woning van een rechercheur buiten de stad gelegen, aanvielen. De rechercheur werd vermoord. Zijn vrouw en kinderen bleven gelukkig ongedeerd. De re volver van den politieman is meegenomen. Militairen die ter hulp snelden, arresteerden twee verzetslieden. Zij zetten de vluchtelin gen na, van wie er toen 22 gearresteerd werden. Het aantal arrestanten in Soera karta bedraagt twee honderd. Aneta heeft een onderhoud met Z. E. mr. Fock gehad, waarin o.a. de verhouding van de regeering tot den Volksraad ter sprake kwam. V Vindt ti, zoo vroeg de vertegenwoordiger van Aneta, dat de Volksraad ook in zijn oude samenstelling aan zijn doel heeft be- antwooord? Ongetwijfeld. Ik zal niet ontkennen, dat de Volksraad, vooral in den aanvang, wel eens werk gedaan heeft, dat overbodig of nutteloos was. Er is veel gepraat, maar zou dat niet in alle parlementen gebeuren? Daar bij stond de Volksraad nog in de kinder schoenen en alle routine ontbrak. Maar aan den drang der tijden is geen ontkomen, de Volksraad is een product van en het groote voordeél van den raad is geweest, dat de regeering een college had, waarin hij zich in het openbaar kon uitspreken waar zij klachten over haar beleid of over onge- wenschfe toestanden kon uitlaten. Dat de Regeering wel eens beslissingen van den Volksraad naast zich neer heeft moeten leggen, is niet haar schuld geweest. Er zijn moties voorgesteld en zelfs aange nomen' zonder dat de gevolgen den voor stemmers voldoende voor oogen moeten hebben gestaan. Het is een regeering toch niet euvel te duiden, als zij aan zulk een motie geen gevolg geeft? Acht u het geen ongewenschten toe stand, dat als de nieuwe Volksraad er is, in het dagelijks zittende college van gede legeerden voor 'n groot deel gepensioneer- 34 Het was een koude nevelachtige mor gen, waarop hij heenging zonder haar, en ofschoon zij moedig zijn wilde, baar har was treurig, als dc winter daar buiten. To hiertoe had dc jonge vrouw^geleefd in een schoonen droom, nu eerst stond zij voor de werkelijkheid. Een poos nog bleef zij alleen voor het haardvuur zitten, vervolgens stond zij op en kleedde zich, sneller dan anders,^wan zij sierde zich nu voor niemand op. Zij g'ng trap op, trap af, bekeek opmerkzaam de sierlijke inrichting, als had zij die nog nooit bewonderd, nam een boek en liet het, hare eigen gedachten volgend, toch spoedig we der op haar schoot zinken. Ja, hare eigen gedachten hoe rijk waren die nu. hoe menigvuldig, hoe dwaalden die gedachten verrukt rond in het jongste verleden, hoe schuchter vloden zij de toekomst in. Voor het eerst gaf zij zich over aan een bedaard overpeinzen van haren toestand en zag zij :n duidelijke omtrekken een beeld van haar toekomstig leven. Dit moest verstandig doen, om den beid eenige afwisseling aan te brengen. De eerste dag ging voorbij met plannen maken voor de verdeeling van den tijd, dien zij geregeld wilde doorbrengen met mtisi- ceeren en lezen, met gedachten en herin neringen. Die dag ging voorbij, maar hoe veel langzamer dan anders. liet eenzame maal wilde haar niet smaken, het scheen haar bijna overvloedig toe voor haar al leen, het diepe zwijgen om haar heen werd enkel afgebroken door de korte vragen der dienstbode. Magdalena kende de eenzaamheid niet, geen enkelen dag haars levens was zij ge heel alleen geweest, steeds en overal nog had eene vertrouwelijke stem haar oor ge troffen. Het was haar bang nocfa droef te moede, zij was zoo rijk, zoo nameloos ge lukkig; zij vroeg zichzelve slechts af, hoe ledig zoo diep een eenzaamheid wel zijn moest voor een droevig hart. O vreesclijk, dacht de jonge vrouw cn hare gedachten keerden terug tot haar man. Telkens keek zij naar de klok, de avond moest hem terugbrengen, en hel verwonderde haar dat dc lijd zoo traag verliep, ja het scheen haar toe, alsof de kleine kabouterman op de pendule, die de uren sloeg, zijnen hamer langzamer op het zilveren blokje liet nedervallen en als of de toon matter lflonk. Zij noemde zich zelve kinderachtig, maar het wachten stelde haar buiten staat om iets te doen en de gedachten aan hem waren zpo zoet Eindelijk kwam de avond, de lang ver beide en ten laatste ook Herbert en daar- zij vroolijk en verstandig doen, om droom in frissche werkelijkheid te droo- was "de" eersFe "daffdeV eenzaamheid men; om door gestrenge, zelfgekozene voorbij. Vele volgden; alle aan elkander gelijk, zoo weinig slechts verschillend, dat men terugblikkend, eene verandering eerst zag, toen de dagen bij elkaar een jaar vormden, In het begin bracht nog iedere avond den geliefde terug, maar ten langen laatste kon hij zich niet meer onttrekken aan de gezellige uitnoodigingen. Op de eenzame dagen volgden eenzame avonden en Magdalena moest nu toonen, dat zij zelve gekozen had. Dit zoude haar gemakkelijker gevallen zijn, als het leven haar ernstige eischen gesteld had, als zij eene bezigheid had gehad, welker doel eene of andere richting aanwees. Het ideaal der zelfvolmaking is zoo moeilijk te berei ken voor eene vrouw, als geen kundige hand haar leidt, als wcnschen noch bewon dering haar aansporen, en geen zegenrijk doel haar lokt. Herbert, bekommerde er zich weinig over, hoe zij den dag doorbraent als die slechts verliep zonder klachten. Hem ontbrak belangstelling in haar jeugdig streven naar 't ideale; hij zou dezen trek lot een hoo ger streven als dweperij hebben bespot, tn Magdalena gevoelde dit spoedig, zij sf""wc:c niets zoozeer, als dc spot van Herber s lippen en een valsche, kinderaoh ige schaamte, onklaarheid van eigen oordcel, deed haar het hooge doel uit het oog ver liezen, dat doel, hetwelk zij zichzelve had gesteld. Steeds echter was zij gelukkig, immer was de verwachting haar zoet en zijne komst als een geschenk. Tot in het begin van het nieuwe jaar had zij gelegenheid genoeg, hierover dank baar te zijn; toen veranderden de gewoon ten, die tot dusverre gevolgd waren. Het seizoen begon in Londen en daar mede dat woelen en drijven, zo-oals alleen de Engelsche aristocratie dit kent. Het was de eerste winter, die Herbert in I °n- den beleefde; zijne betrekking alleen zoude hem reeds gedwongen hebben eqne plaats in te nemen in het gezelschap. De tal rijke diners en bals, de opera, het verkeer in de clubs, de watertochtjes en de ritjes in het park namen zijnen tijd in beslag bij dag en bij nacht; onophoudelijk werd hij medegesleept in den maalstroom der genoe gens. Hij kende nog zoo weinig yan Lon den, zoomin van het openbare, als yan t bijzondere leven, want het eerste gedeelte van zijn eerste oponthoud was voorbijge gaan met het maken der noodige toebe reidselen voor zijn huwelijk en om een ge schikt oord te zoeken, waar hij het huise lijk nestje zou kunnen bouwen. Hij had, naar het hem toescheen, haar een ontzachlijk offer gebracht, toen hij haar huwde op gevaar af van alle aanspra ken op een schitterende en zekere toekomst to verliezen en al was dit gevaar onbetwist- baar, toch dwaalde hij in de oorzaak, die hem daartoe had aangespoord. Want met haar geluk had hij op het oog gehad, alleen zijn eigen verlangen had hij bevredigd. Nu gingen vaak verscheidene dagen .voorbij zonder dat de echtgenooten elkan- der zagen, de jonge echtgenoot had geen tijd cn vergat wellicht dien te zoeken. Evenwel was hij ten minste val teederheid, al kwam hij zeldzamer De lange dagen vol stille eenzaam heid, bet heimelijk verlangen naar een wezen, waarmede zij zou kunnen omgaan, de wensch, om de vroolijke wereld te zien, die wereld, welke zij zoo zeer had liefgehad, dat alles was vergeten in zijne tegenwoor digheid. Want hij gaf haar alles, alles. Aan zijne zijde vloden de uren om, zijne stem verwekte leven en zijn woord blijmoedig- Zij, zoo dacht ze in haar bescheidenheid, zij had hem niets aan te bieden, zij had niets mede te deelen uit de diepe eenzaam heid, die haar omgaf, hij alleen was de gever aller goede gaven. Hij verleide van zijn schitterend leven, van de belangwekkende en aangename ken nismakingen die hij had aangeknoopt, yan het gunstig onthaal hem te beurt gevallen. En dat scheen haar zoo natuurlijk toe, want Herberts schitterende persoonlijkheid viel in het oog zelfs in de groote menigte nieuwe en veelbeteekenènde verschijningen, die iedere winter bracht. Voor eenen naam van zoo goeden ouden klank als de zijne, openden zich alle deuren van het uitgezochte gezel schap, voor zijne bijzondere eigenschappen veler harten. Het waren bedwelmende feesten waarvan hij sprak, hij ontrolde voor hare oogen een veelkleurig verlokkend beeld; het beeld, dal haar in hare kindsheid had voor ooger gezweefd. Nu had zij éls Herberts vrouw dezen uitgelezen kring moeten toebehooren en nochtans leefde zij meer verborgen, dan in de kleine landstéd, waar haar vader ha- DINSDAG 23 NOVEMBER. v HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie* ber. 3.004.00 Knipcursus van het modehuis De Leeuw van Rees. 4.30— 6.15 Concert door het H. D. O.-orkest.' Fransch programma. 6.156.45 Volks liederen-cyclus. VIII. Bretonsche liederen door Truus Berkhout, met pianobegel. van Willem Warmelo. 6.457.45 Vervolg en conversatieles Fransch. 7.45 Politie-' ber. 8.1010.30 R.K. Radio-avond.' 10.00 Persber. 8.10 R.K. Radio- Omroep. Mej. Tine Moes en M. Gijsbert- sen zang en declamatie. Louise Wijn gaarden, viool. J. Moerdijk bas chantante. Frouwe Boomgaard piano. Spreker R. R. Welschen O. P., buitengew. hoog leeraar aan de Amsterdamsche Univer siteit in de Thomistische Wijsbegeerte. 1. Twee duetten u. h. Oratorium „Judas Maccabaus", Handel, (zang). 2a. Adagio, Beethoven, b. Impromptu, Schubert, c. Moments musicaux, Schubert (piano) 3a. Zang der armoede uit het Oratorium Franciscys, Tinei. b. Invocation, Gounod (bas). 4a. Geheimnis, Schubert, b. Aufent- halt, Schubert (zang). 5. Canzonetta, Tschaikowsky (viool). 6. De bruid, Prins (zang). 7. Prof. Welschen over Harts- toch en Zielegrootheid. 8. Danse de Lor- mont, Franck. (zang). 9a. Kindje, wat ben je toch zacht, Mortelmans. b. Mij spreekt de blomme een tale, C. v. Rennes. c. Komt, O Zonne, C. v. Rennes. (cecla- matie). 10a. Boven het Koren, A. v. Schel- tema, b. Leven, (declamatie). 11a. Pailasse proloque, Leon Cavallo. b. Lame ton doux regard te voile, Delibes. (bas). 12a. Sicilienne et Rigoudon, Francour-Kreis- ler. c. Ungarische Tanz, Brahms, (viool). 13 a. Fruhling, lNicolai. b. Der Kranz, Der vorak (zang). DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Concert door de radio-dansband en solisten (zangduo, piano en humorist). 1.20— 2.20 Lunchmuziek v. h. Holborn restau rant. 3,20 Lezing Music for schools. 4.20 Lezing Rupert Croft Cooke Jackass Penguins and the Falkland Islands. 4.35 Muziek van het Marble Arch Pavilion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio dansband. 7,20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fransche cau serie. 7.50 Muziek. 8.00 Lezing Tom Brown to-day. 8.20 Kamermuziek door het Beckwith strijkkwartet. J. Arm strong tenor. 9.10 Concert door de Co-operative Union. O. Thomas piano. Meisjeskoor. South Suberban co-operative select koor. Orkesten. 9.50 Lezing Music and the ordinary listener. 10.2Q Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Nieuwsber. op rijm door het liumor. duet. 10.50'12.20 Dansmuziek van Cafe de Paris. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert door het orkest Locatelli. Mile. Cabanis zang. 5.05 5.55 Concert (piano, viool, cello). 8.501 10.50 Concert. Fragmenten van „Girofle Girofla", operette van Lecocq. Orkest en solisten. KöNIGS WUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN—483 en 566 M.—2.20— 7.20 Lezingen en lessen. 7.35 „An uns aus", ruvue van Haller. Vroolijke avond met zang en muziek, Orkest, koor en solis-en. MONSTER 410 M. 12.50—1.50 Wer ken van Mozart, door orkest 3.204.20 Werken van Bach. 5.057.20 Lezingen. 7.209.40 „Aennchen von Tharau", in 4 acten. BRUSSEL 508.5 M. en ANTWER PEN 265.5 M. 5.20—6.20 Orkest concert. 8.5010.50 Gala-avond, ge-: wijd aan de werken van den dichter Émile Verhaeren. Orkest en gedichtenvoorlezing, den en beroepspolitici rullen zitten, omdat b.v. geen chef van een groot handelshuis, geen administrateur van een onderneming den lijd zal hebben zich voor dit werk be schikbaar te stellen? Een bezwaar is dit zeker, maar was er een andere oplossing? Als een lichaam wet gevende bevoegdheid krijgt moet het vrijwel dagelijks bijeen zijn, en dan is het gevolg, dat personen, die reeds een drukken werkkring hebben, er zich niet aan kunnen geven. Dit verschijnsel doet zich overal bij dergelijke vertegenwoordigende lichamen voor. Een nieuw college in een land, dat geen parlementaire geschiedenis heeft, moet groeien en in dien groeitijd moeten wij het nemen met al zijn fouten en gebreken, maar als de kern «gezond is, komen na den groeL tijd de gebreken minden op den voorgrond, Met den volksraad heb ik altijd op de aan. genaamste wijze samengewerkt. Als u den toestand van Indië van thans vergelijkt met dien van voor 1914, consta- teert u dan vooruitgang? In héast alle opzichten. Indië heeft ziek geweldig ontwikkeld en gaat nog altijd dien weg op. Het heeft echter meer en meer be. hoefte aan zelfstandigheid, zoowel op poli. tiek als economisch gebied. Zoo heel veel, dat thans in Holland beslist moet worden, zoowel voor de regeering als voor den han. d?l, kan best, misschien beter, in Indië zijn beslag krijgen. De menschen, die tot deze grootere verantwoordelijkheid in staat zijn, we vinden ze in Indië en toch is er nog wel eens een teveel aan toezicht uit het moederland, dat werkelijk achterwege kan blijven. Indië is in staat in heel veel op zichten voor zichzelf te zorgen. In ons land is een besliste fout het ge. brek aan kennis omtrent Indië. Hoevelen weten er weinig of heelemaal niets yan en op het gebied van voorlichting is nog een groote taak te vervullen. En het juist ver vullen van die taak zal van enofmen invloed zijn op het betrekken van het steeds stij gende getal werkers, dat Indip uit Holland behoelt. duizende bescheidene verstrooiingen schiep, waar zij menschen zag en menschen sprak en met Richard veld en woud doorkruiste. Wel maakte zij dikwijls eene vergelijking, maar nog maakte dit haar niet treurig; het zouden slechts weinige jaren zijn, die zij zoo eenzaam moest doorleven, en daar zoude zij steeds bij Herbert en met Herbert zijn. Ook met hem dat moest toch een geluk zijn, hem openlijk te kunnen toebehooren, aan zijne zijde zooveel geluk en pracht te kun- ncn genieten. Het was een weelderig, bedwelmend leven, dat Herbert haar schilderde en dat haar medevoerde in zijn maalstroom; de feesten op Tannensee, die haar bekoord hadden, waren armzalig daarbij vergeleken, de schitterende pracht van overvloedigen rijkdom en vorstelijk leven ontrolde zich voor haren verbaasden blik. Zij zag hel ver moeiende niet, in de snelle opeenvolging der verstrooiingen, het doodende van die eeuwige wisseling; zij had dit nooit ondervon den. Zij zag alleen het dringen en golven ea ware gaarne met Herbert dien stroom mede- gevolgd. Maar slechts met hem, niet zooals hij alleen. Langzamerhand werd zij door; zijne vertellingen bekend met het gezelschap als behoorde zij er toe. Zij onthield dc namen der meest beteekende mannen en der bekoorlijkste vrouwen, zij onthield, door welke Herbert werd bevoorrecht en welke ij zelve bewonderde, zij kreeg een begrip an het verkeer in de groote wereld en md het natuurlijk, dat hij steeds minder tijd voor haar over had. (Wordt vervolg dJi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7