Gemengd Nieuws. BINNENLANDSCH NIEUWS. Belastingbetalen op postkantoren. 1000 H. A. heide in ontginning. LUCHTVERKEER. 262 vliegtuigen vernield, 73 man gedood. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. Rookverbod op de Nijmeegsche veerpont. Het onderhoud der dijken. Inruiling briefkaarten. Jpcenten dividend- en tantième-belasting. UIT ONZE OOST. Gebeurtenissen in het leven der Kaja-Kaja's. Staatsbegrooting 1927. Justitie. HANDEL EN NIJVERHEID. Loonovereenkomst in de Noordhollandsche Venen. Hazard- of behendigheidsspel. Verduistering van ruim 30.000. AND Onder de Radio-berichten: Hevige stormen in West- en Zuid-Europa. Zware storm in het Kanaal. In Ierland is de noodtoestand afgekondigd. Marconi demonstreert zijn nieuwe vinding. De storm. Noodtoestand afgekondigd. De Internationale en lnsulinde. Opium- en Wapensmokkelarij Soc.-dem. bijeenkomst in Luxemburg. Opstand in Brazilië. De kolensmckkelarij te Duisburg. Een nieuwe vinding van Marconi. GEMENGD NIEUWS. Poging tot ontvoering. Waarom? Het einde van een woonwagen. Door een pan met kokend water. Brand in 't Postkantoor te Rotterdam. Hollandsch winkelier gearresteerd. Een opzienbarende genezïn» in Groningen. KERK EN SCHOOL. De kweekschool voor vroed* vrouwen te Heerlen. Met ingang van 1 Januari 1927 zal bij wijze van proef op nader aan te wijzen postkan toren gelegenheid gegeven worden om be lasting te betalen. Voor rekening van de Ontginningsmaat schappij „Het Landschap Drente," te Assen is aangevangen met de ontginning van een terrein heidegrond, groot 1000 H.A., gelegen in- de gemeenten Öosterhesselen en Dalen. Bij het in cultuur brengen worden uitslui tend arbeiders uit de gemeente Emmen te werk gesteld. Mr. A. R. Zimmerman. f Zaterdagmiddag arriveerde te Arnhem van zijn Atnehkaansche reis, mr. A. R. Zini- zou kunnen worüen mgericht. mocni ftet resultaat van dit onderzoek bevestigend luiden, dan zai de minister de indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp bevor deren. Voorwaardelijke veroor- deeling. De minister is voornemens een wetsont werp voor te bereiden tot het aanbrengen van eenige verbeteringen in het instituut van de voorwaardelijke veroordeeling. De jaarbalans der Britscbe militaire luchtvaart. De „Morning Post" maakt zich in een artikel bezorgd over het steeds toenemend aar tal ongelukken bij de Engelsche mili taire luchtvaart. Het aantal dooden, gedurende het lo-o- pende jaar te Lctreuren, bedraagt 73, hionen gedurende de winterperiode. t>e i loonen blijven gelijk aan die van het vorige jaar. Z. D, H. de Bisschop van liaarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. merman, oud-burgemeester van Rotterdam,! waarvan 6 oi er de aigeiocpen week. Over en oud-Volkenbofidscommiss3ris voor Oos- j bet jaar, eindigend 30 Juni j.l. zijn blijkens tenrijk. Mr. Zimmerman stapte aanstonds na aankomst in zijn auto en begaf zich naar hotel „De Zon," waar voorloopig verblijf zal worden gehouden. olficieeie gegevens 262 vliegtuigen, ter waarde ian 500.000 p. st, [zes millioen gul den) vernield. Het blad critiseert de methode der ge geering, die wèl groot belang hecht aan de materieeie organisatie, maar daarbij de op- leidmg der bestuurders verwaarloost. De gemeenteraad van Nijmegen, heeft VERKEER EN POSTERIJEN. ftp voorstel van B. en W. een verordening vastgesteld, waarbij het verboden zal zijn Naamlijst van rekeninghouders op de veerpoht van het veer NijmegenLenttL* te rooken of zich daarop met een brandende vtj uen postcheque sigaar, sigaret, pijp, eenig gloeiend voor-1 en girodienst werp of open vuur te bevinden. Het gemeen tebestuur van Eist heeft zich bereid verklaard een dergelijk verbod in het leven te roepen voor het gedeelte van de Waal aan den Lént- In antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid Braai, deelt de minister van Waterstaat mede, dat bevorderd zal wor- schen kant^ dat tot het gebied van deze ge- Jen, dat aan elk huippostkantoor een naam meente behoort. li st van rekeninghouders bij den Post cheque- en girodienst wordt verstrekt, v _lke ter inzage van het publiek moet wor den gehouden. In een te Beek bij Ubbergen gehouden j vergadering van door den watersnood ge troffen ingezetenen, uitgeschreven door het comité van actie voor regeeringsbemoeie- i ms aldaar inzake voorkoming van de over- j stroomingsrampen door verbetering van dij- ken, is besloten een adres te richten aan den voorzitter van den ministerraad. Verzocht zal worden om wijziging van onze water staatswetten te bevorderen, inzonderheid Van rijkswege uitgegeven briefkaarten met zegelafdruk van 7cent, welke voor hei gebruik ongeschikt zijn geworden, kun nen iegen bijbtaling van 3M cent per kaart, worden ingeruild tegen 2 briefkaarten met zegelafdruk van 5 cent. Desgewenscbl kun nen voor elke 2 briefkaarten met zeeel- wat aangaat de rijksbevoegdheid in zake het afdruk van 7.' cent als evenbedoeld, tegen beheer van het onderhoud der dijken langs de Waal en de Maas. In het adres wordt de meening uitgesproken, dat het rijk bedoeld beheer en onderhoud tot zich moet trekken, j wijl anders geen afdoende en blijvende ver- I hetering kan worden verkregen en behouden. In haar Memorie van Antwoord op het voorloopig Verslag betreffende het ontwerp ;ot wijziging van de wet van 26 Juli 1918, bijbetaling van 1 cent per kaart. 3 brief kaarten van 5 cent worden verstrekt. Een gebeurtenis bij ons is als een vuurpij' die tegen den donkeren hemel omhoog snort' heel hoog, en dan klapt en met sterren smijt' dat alle menschen moeten kijken. Zooin echten vuurpijl bedoel ik. Maar hier zooals die nader is gewijzigd houdende vast- schieten alleen de kwajongens met vuurpijlen stelling van regelen voor de heffing van op- j Die binden een -tuk smeulendeu k'apperbast oenten ten behoeve der gemeenten op de aan hun rieten pijltjes en schieten dieVt strand dividend- en tantieme belasting, zegt de j 0p. Maar die klappen niet en smijten niet m»t regeering dat er geen bezwaar bestaat aan sterren en daar gaan wij, groote menschen den wensen der commissie te voldoen om j niet naar kijken. de wet op 1 Januari 1927 in werking te doen De Kaja-kaja'kijkt als een roofvogel wat 1 treden in plaats van 1 Januari 1926. m 2ijn 2ezichtsveld valt ziet hij ook. Zoo "a- Bij nota van wijziging wordt dus aan het j gen ze onlangs dat daar ginds in het zuiden verzoek voldaan. een rookpluim opkruifde uit de volle zee. Waar rook is, is vuur, stemmen ze UilenspieM gel bij, dus die rook kon alieer. van een takaf- javoen, een „vuurschip" komen cn die hooien langs onze kust niet thuis. En toch, weldra kwam zoo'n „vuurschip" boven den horizon opduiken, maar bleef daar Aan deze Memorie ontleenen we het ook vlak tegenaan liggen. Daar zat natuurlijk «olgende weer zoo'n kapitein op, die onze zee uit- Wetgevende arbeid. scheldt voor verdvuil water Ten aanzien van het wetsontwerp betref- Onze plotseling opgewekte belangstelling fende de naamlooze vennootschap stelt de i bepaalde er zich dan ook voorts toe, af en toe minister zich voor bij een nota van wijziging i even een wreveligen blik dien kant uit te verschillende veranderingen aan te brengen,slaan nou ja, als er iets dreigt te gebeuren en intusschen met behoud in het algemeen van 'r lr",T"' MEMORIE VAN ANTWOORD. Memorie ontleenen we het het stelsel van het ontwerp. De aanhangige ontwerpen betreffende de administratieve rechtspraak hebben, gelijk dat omtrent den rechtstoestand der ambte naren, een voorwerp van onderzoek uit gemaakt. Naar het oordeel der regeering ontmoet behandeling van het voorliggende ontwerp betreffende den rechtstoestand der ambtenaren bezwaar. In verband daarmede heeft de minister de voorbereiding ter hand genomen van een ontwerp, waarin de recht spraak voorop staat. Met betrekking tot de uitvoering der z.g. Psychopathenwetten kan worden mede gedeeld, dat op plannen betreffende de inrich- ring van een Rijksasyl in overleg met de inspecteurs voor het staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten zijn uitgewerkt. Het ligt in het aanvankelijk voornemen van den minister om, indien dit mogelijk mocht blijken, te bevorderen, dat het tijdelijk Rij ksopvoedingsgesticht j voor jongens te Leiden, na verbouwing, woordt aangewezen als Rijksasyl. Een ontwerp van wet, houdende aanvul ling van het Wetboek van Strafrecht met een 't komt dan niet Maar 's morgens vroeg, daar gebeurde 't toch. Bij hoog water kwam dat schip tot vlak onder den wal geschoven. En als je dan op heel het zilte sop, dat je land bespoelr, nooit andefs ziet, dan een uitgeholden boomstam of hoog stens een copva-pramv, dan is zoo'n Witte Boot een indrukwekkend verschijnsel. Heet ons dorp v.as dan ook op de been, want de meesten onzer hadden nog nooit een vuurschip van zoo nabij gezien, al was 't dan nu nog op een paar honderd meter afstand. Alles was vol bewondering en opgetogen heid de vrouwen riepen so en ajowah de mannen floten en klapten met de tong en het jonge grut spolderde uitgelaten een eind weegs de zee in otn zijn dolle pret uit te kuren. Een tijd geleden reisde ik naar o nze hoofd- stad Merauite en na.n ik eenige schooljongens en schoolmeisjes mee om die ook eens wat van de wereld te laten zien. Reizen is immers zeer bevorderlijk voor de algemee te ontwikkeling. Daar kwam toen ook de K.P.M.-boot bin nen. Zoo'n wereldwonder mochten we niet missen we hebben 't bekeken van binnen en van buiten, van boven tot onder en ze wer- bepaling tot bestrijding van de z.g. flesschen- trekkerij, is aanhangig bij den Raad van State. Verhooging van den beschermden leeftijd van het meisje van 16 tot 18 jaar en diens volgens wijziging van art. 247 van het Wet boek van Strafrecht, schijnt den minister aanvankelijk niet gewenscht. Huwelijkswetgeving rechtspositie der vrouw. De voorstellen der Staatscommissie-Lim- Irurg tot herziening van het huwelijksgoe derenrecht hebben den minister juist bereikt. De minister zal thans aan de hand van het rapport der Staatscommissie zorgvuldig nagaan, welke de punten van huyvelijkrecht zijn waarin wijziging zou kunnen worden gebracht. den er stil onder, zooveel vreemdiqheid op een hoop bijeen te zien. Niets van al wat se zagen, konden ze thuis brengen dan de zakken ccpra, die aan boord kwamen en die deden ook nog zoo raar, die geleken wel reuzekik kers, zooals ze daar met een touw om hun buik zoo uit de schuiten uo. en op het schip sprongen zonder dat je iemand aan dat touw zag trekken. En dat roode water (limonade), dat ze van den kapitein te drinken kregen, smaakte juist of je met een grassprietje in je neus kriewelde. Maai het toppunt was wel dat een paar dagen later de Italiaansche vliegenier De Pinedo met zijn watervliegtuig in de rivier kwam neerstrijken. Ze waren opgetogen en bane tegelijk en hadden 't er nog lang kwaad over, of zoo'n vliegschip nu eigenlijk een visch of een voge' was, wanr zwemmen deed De minister heeft het.wetsontwerp, strek-! h?1 even vlot als vliegen. Ik heb toen maar kende om vrouwen toe te laten als getuigenuitgemaakt, dat het tot de dema-familie der bij akte, nader in studie genomen. Daarbij ganzen behoorde. Ja, de dema's (geesten) heeft hij zich niet bepaald tot de akten van! moesten daar beslist wel achter zitten. Ik be den burgelijken stand. Als gevolg daarvan '-veerde al, Jat bij ons een ieder met zoo'n dmg heeft hij aanleiding gevonden in een ontwerp, j °P sl3P gaat, juist als zij met hun kano maar dat de Kamer, naar hij vertrouwt, spoedig neen hoor, menschen, ciie zoo uit de lucht zal bereiken, toch ook weder de toelating j kwamen vallen en daarin weer pardoes ver der vrouw tot notarieele akten op te nemen, i dwenen, die moesten beslist wel heel na fa- t mine van de dema's zijn. Herziening van het Neg weken daarna, als ze me zagen, kwa- erfrecht men -e aangeloopen, met de gevouwen han- In het ontwero tot" technische herziening I den schokkende beweginkjes makend en «ran de bepalingen betreffende de erfopvoi-1 sissend sssssss en dan de handen uitslaand ging vastgesteld bij de wet van 7 Februari j rrrrrrr 1 en dan wendden ze t hoofd af ten 1923, hetwelk de Kamer dezer dagen zalleeken en weg was »e bereiken, is een voorstel opgenomen, om aan Tot overmaat van bo. werden we nog per den langstlevenden echtgenoot recht'op een tnotornoot hutstoe gewacht. En zoo hadden ril 1 rlti lrluivlr» inon <n a>i l/ola H1 nr i% in rrsxrr* n «n wettelijk erfdeel toe te kennen. Bestrijding van woeker. Het verheugt ook den minister dat de Nederlandsche jurisprudentie zich blijft ont wikkelen in den zin, dit woekercontracten worden beschouwd a,s onzedelijke over eenkomsten en mitsdien als krachteloos. Veel ellende in verband inet woeker spruit voort uit de mogelijkheid van onbeperkte cessie van de salarissen der ambtenaren. Dit euvel kan door den wetgever worden gekeerd. De minister heeft dit punt in behan deling bij het voorontwerp betreffende den rechtstoestand der ambtenaren. Strafrecht. Wat betreft het vraagstuk van mitigatie van de cel en van invoering van een jeugd gevangenis is de minister voornemens te onderzoeken of, mede in verband met de bezetting der gezamenlijke gestichten in een der bestaande gebouwen een jeugdgevangenis die kleine apen in enkele dagen meer gezien, dan velen hunner dorpsgencoten in heel hun lange leven. Dat wilden ze dan ook wel weten. En ter wijl nu al de gewone stervelingen van ons dorp zich stonden te vergapen aan dat vuur schip, dat daar zoo statig in de morgenzon lag te pronken, smaalt me zoo'n kleine blaag, zoo'n pienterling, zoo lanvs haar neus weg Pheu, hij kan niet eens vliegen In de Noordhollandsche venen is tus schen de verveners- en arbeidersorgani saties overeenstemming bereikt in zake de Het was in het rustige dorp Veenendaai dat een caféhouder op zekeren dag bezoek kreeg van een „handelaar in vermaakspelen" die hem na eenig praten een toestel verkocht, waarmede men zijn geluk kan beproeven tot het verkrijgen van de noodige winsten. Zoo geschiedde het dan, dat het eenvoudige dorpscafé veranderde in een modern casino, waar de dorpelingen voor de somma van één dubbeltje een kansje waagden. Lang duurde de vreugde echter niet, want een marechaus see kwam het toestel in beslag nemen, om het te doen verhuizen van 'net comfortabele casino naar een stoffigen zolder in het Paleis van Justitie te Arnhem, terwijl dé eigenaar een vertml kreeg wegens het gelegenheid geven tot hazardspel. Ook de leverancier werd in het geval betrokken wegens het verschaffen van de middelen. Beiden hadden zich thans voor de rechtbank alhier te verantwoorden. „Ik ben heel te goeder trouw," veront schuldigde zich de caféhouder, „hij (op zijn medeverdachte wijzend) heeft me gezegd dat 't niks geen kwaad kon." „Och," zei de leverancier, ,,'t is eigenlijk een behendigheidsspel. Ze zijn al jaren in den handel, in Frankrijk is er zelfs een heele fa briek van. 't Is net als een biljart als je mis stoot, heb je niks. Je kunt hier de veer zoo stellen dat je geluk hebt." „Als ik lang op hetzelfde toestel speel, kan ik zeggen dat ik geregeld win," ging verd. voort, „je hebt er die dat geregeld doen." Pres. „Die doen dan zeker den heelen dag niets anders Verd. „Nee, die hoeven niet meer te werken." Hierna kwam een monteur als getuige a décharge verklaren, dat hij bijna altijd raak gooit. Uitvoerig zette hij uiteen dat de be hendigheid verband houdt met het toeren- maken van den knikker. Ook eenige andere getuigen a décharge achtten het een behendigheidsspel. De Officier van Justitie was echter van meening. dat, hoewel er misschien eenige handigheid bij te pas komt, het spel toch wel degelijk een hazardspel is. Spr. eischte tegen den caféhouder 25 boete, subs. 1 maand hechtenis en tegen den leverancier 50 boete subs. 1 maand hechtenis. De verdediger mr. Maten, pleitte ontslag ven rechtsvervolging subs, vrijspraak. DE CULEMBORGSCHE ROOF MOORD. 6 December voor de rechtbank te Ticl. Maandag 6 December zal de rechtbank te Tiel in een buitengewone zitting de Culem- borgsche roofmoord behandelen, gepleegd omstreeks Kerstmis 1923, en waarvan de 70-jarige A. van Wiggen en zijn 68-jarige zuster Ge-ritje de slachtoffers waren. Als verdacht van het plegen van dezen moord Zullen terechtstaan C. S. te Tricht en J. V. te Amsterdam. De laatste was in de dagen van de misdaad eveneens te Tricht woon achtig. Deze verdachten zitten sedert het laatst van Maart in preventieve hechtenis. Het aantal getuigen zal de 30 overschrijden. Verdediger van S. is mr. J. van Nes en van V. mr. H. J. W. van Esveld, beiden advocaat te Tiel. EGYPTISCHE GOUVERNEMENTS- SIGARETTENZEGELS. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Vrij dag arrest gewezen in de procedure van de firma W. P. Co., importeurs van de Isma- lun-cigaretten, contra de firma S. A. te Bilt- hoven, fabrikante van de Vafiadis-sigaretten, betreffende de valsche Egyptische gouverne mentszegels. Naar men zich zal herinneren had dl Utrechtsche rechtbank de firma P. princi pieel in het gelijk gesteld, doch haar opge legd alsnog door getuigen te doen bewijzen dat de door de firma A. gebruikte zegels een misleidende imitatie zouden wezen van de echte Egyptische gouvernementszegels, wel ke door de Egyptische regeering verstrekt worden voor sigaretten, welke daadwerkelijk in Egypte vervaardigd werden. Het Hof ging mede met de beslissing der Utrechtsche rechtbank. Hst achtte nader getuigenverhoor overbodig, omdat z.i. bij persoonlijke beschouwing het misleidende der gebezigde zegels voldoende bleek. Het Hof veroordeelde de firma A. tot betaling van een schadevergoeding, op te maken bij staat, en betaling der kosten. Voor de firma P. trad op mr. S. de Jong e i voor de firma A. mr. Nauta. 2 jaar geëischt. De rechtbank tc Rotterr.m heefl Vrijdag behandeld de zaak van den 38-jarigen boek houder W. B.. thans gedetineerd, die als boekhouder en kasbeheerder in dienst van de N.V. Hollandsehe Luterma Handelsmij. in de jaren 1923. '24, 25 en 26 verschil lende bedragen tot een totaal van ruim 30.000 heeft verduisterd. De verdachte bekende. De verduisterin gen vonden plaats, doordat hij de ontvan gen gelden, die per post binnenkwamen, niet heelemaal aiboekte. Deze fraude :s nooit bemerkt, hoewel er elk half jaar een accountant kwam. Het ibedrag komt wel zoo wat uil. Het motief was, dat hij geld noodig had voor eigen zaken. Als getuige werd gehoord de directeur der N. V., die o. m. vertelde, hoe de fraude ontdekt werd door een kastekort <ran 8000, dal ontstaan was, doordat de ver dachte sommige betalingen Per post, die hij achtergehouden had, als ontvangen boekte, zender het geld te storten. Als vergoeding heeft getuige aandeelen gekregen van de zaken van verdachte. Getuige meende echter, dat deze niet veel waard zijn. Het O. M., waargenomen door mr. A. Rombach, vrees in zijn requisitoir op de belangrijkheid van het bedrag en op hel groote vertrouwen, dat de verdachte ge schonden heeft. Spr. eischte dan ook 214 jaar gevangenisstraf. Mr. E. G. S. Bourlier, uil Den Haag, pleitte clementie. Het is verdachte te gemakkelijk gemaakt. Het geld is echter niet opgemaakt op mis dadige wijze. Geef hem een kans, riep de verdediger, veroordeel hem voorwaardelijk. Hij zal alles betalen. Veroordeel hem zeker niet tot 214 jaar, dat zou voor den man, voor zijn ge zin en ook.... "oor De Luterma fnuikend zijn. want dan is er geen kans meer op lerugbetaling- Uitspraak over 14 dagen. Over een groot deel van West- en Zuid- Europa hebben Vrijdag en Zaterdag zware stormen gewoed *met onweer en geweldigen regenval. Te Parijs bereikte de wind gisteren een snelheid van 90 K.M. per uur, terwijl hel den geheelen dag hevig regende. Te Mar seille nam de wind yrijdag het karakter aan van een cycloon. Het telegrafisch en tele fonisch verkeer werd onderbroken en het treinverkeer ondervond groote stoornis ten gevolge van over .de lijnen gevallen tele graafpalen, In het Var-dal zijn ten gevolge van een overstrooming verscheidene huizen inge stort. Twee scholen werden door den blik sem getroffen. In de olijven- en amandel boomgaarden werd groote schade aange richt. Een stoomschip op weg naar Beyroeth is gezonken. Ook aan de Atlantische kust woedde een hevige storm. In de omgeving van Cherbourg zijn tcngeyolge van de geweldige regens tal van plaatsen overstroomd. Te Treboul is veel schade aangericht onder de schepen, welke in de haven liggen. Verscheidene vis- schersvaartuigen zijn gezonken. Uit alle deeler. van het binnenland wordt melding gemaakt van meer of minder groote schade ten gevolge van het noodweer. Gisteren woedde een hevige storm in het Rhöne-dal, waar tal van huizen en boomen werden vernield. Te Valence werd ten ge volge van den storm de electriciteitsvoor- ziening gestoord. In geheel Zuid-Frankrijk staat het telegrafisch verkeer vrijwel stil. Hedenmorgen is de wind gaan liggen, maar de zware regen houdt aan. Een stem, die al verscheidene dagen aan de kust bij Marseille wóedt, bracht in den afgeloopcn nacht een waren springvloed teweeg. Tal van visschersbooten werden in zee gesleurd of vernield De borstwering van den strandweg te Marseille werd over eenige honderden meters stukgeslagen. Het tram verkeer is tijdelijk stopgezet. Een zware storm, w^ke drie dagen aan hield, heeft langs de genfeele Riviera groote schade aangericht. Zware zeeën hebben de promenade te Cannes en te Juanles-Prins op verschillende plaatsen vernield. Alle rivie-1 rorsnie" in den Indischen archipel. In het ding, Breitscheid, Schmidt, Soilman, Crispien, Schiff en een vertegenwoordiger van het Saargebied, Schafer. Frankrijk .wordt vertegenwoordigd door Léon Blum, Denaudel. Auriol, Faure, Bracke en Paul Boncour. De Engelsche delegatie bestaat uit Ro berts en Gillies. België wordt vertegenwoordigd door de Brouckèrc, Roos'oroeck en Sachs. Op voorstel van de Duitsche delegatie werd de Brouckèrc tot voorzitter gekozen. De Duitsche delegatie stelde voorts als basis der besprekingen een resolutie voor, die de voorwaarden samenvat voor een consequentie voortzetting der politiek van verzekering van den vrede, In de resolutie wordt o.m. verlangd: ontruiming van het Rijnland, teruggave van het Saargebied aan Duitschland, opheftink der intergealiieerae militaire controle, algerneene ontwapening en controle door den Volkenhond De de batten vinden achter gesloten deuren plants. Daar de tormuleering van enkele eischen op verzet bij de Fransche deelnomers stuitte, werd besloten tot instelling eener commissie, bestaande ui twee veregenwoor- digers van elke delegatie. Deze commissie zal den tekst opstellen van een gemeen schappelijke resolutie. Waarschijnlijk in verband met de aanval len op kazernes der burgerwachten heelt de regering van den Ierschen Vrijstaat den nationalen noodiostand afgekondigd; de be palingen van de wet op de openbare veilig heid, welke wet Vrijdag van kracht werd, kunnen thans met kracht worden doorge voerd. De Kamers zijn tegen Woensdag bij eengeroepen. De Communistische Internationale heeft gretig van de gelegenheid gebruik gemaakt haar geboden door de opstandige beweging op Java, om de arbeiders aan te sporen tot protestvergaderingen. De executieve der partij roept alle arbeiders der wereld op, massavergaderingen te organiseeren om te protcsteeren tegen het „imperialistisch ter ren langs de kust zijn buiten haar oevers ge treden en groote gebieden staan onder water. Ten gevolge van de buitengewoon hevige regens der laatste dagen dreigt de Po buiten haar oevers te treden. De Ticino heeft reeds een deel van de stad Pavia onder water gezet. Veel schade is aange richt door de overstrooming en verscheidene huizen zijn ingestort. Ook zijn berichten ontvangen omtrent zware stormen in de Jonische Zee, vooral nabij Tarente en Messina. In het Kanaal heeft Zaterdag de zwaarste storm van het jaar gewoed. In de haven van Folkestone kon alleen tijdens een kortstondi ge vermindering van den storm de mail voor Vlissingen aan boord worden gebracht. De mailboot voor Boulogne is er slechts met de grootste moeite in geslaagd buiten de haven te komen. Langs de geheele Zuidkust van Engeland is door de hooge zeeën schade aan de strand- houlevards v an verscheidene badplaatsen toegebracht. Twee dagen geleden heef de Antwcrpsche politic verscheidene Chineezen gearresteerd, die een opium-kit hadden geopend. Het on derzoek heeft aangetoond, dat onder de ge arresteerde Chineezen ook de leider van een bende opium-smokkelaars is, die uit Enge land was gezet. De gearresteerde Chineezen hielden zich te Antwerpen ook bezig met het inschepen van Belgische wapens voor China: zij worden bovendien beschuldigd van bolsjewistische propaganda. In de Antwerpsche havenwijk zijn nog een vrouw en een Egyptenaar gearresteerd, die zich met den handel in opium inlieten. De man werd in hel bezit van opium gevonden. Beiden werden ter beschikking der justitie gesteld, De vertegenwoordigers der soc.-democra tische partijen van Frankrijk, Engeland. Duitschland en, België zijn heden te Luxem burg bijeengekomen, om van gedachten te wisselen over de middelen ter voortzetting van de politiek van internationale ontspan ning en toenadering. Dc Duisch- delegatie beslaat uit Wels, Hermann Muller, Hitier- bijzonder worden de arheiders aangespoord tot betoogingen voor de Nederlandsche con- suitaten en gezantschappen in alle landen, om de onafhankelijkheid der Indische kolo- nieën en het terugroepen der Nederlandsche troepen te eischen Een aantal opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul is 13 dezer te Bagc ge vangen genomen. In den loop van het ge vecht werd een luitenant gedood. Denzelfden dag sloegen troepen aan het muiten in de kazernes te Sao Gabriel en Santa Maria. In laattsgenoemde kazerne werden de opstandelingen gedurende 18 uur gebombardeerd. In alle andere garnizoenen heerscht volkomen rust. DUISBURG, 21 Nov. Gisteren werd door het „Schöffengericht" te Duisburg in het ko!ensmok!velarij-r»roc>s he! eerste vonnis geveld. Een der betrokkenen werd «ot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Hij h.id j als employé bij een Hollandsch vrach(kan toor te Duisburg kolenexoortvergunningen ontvreemd en dU- aan een expcrlniina van steenkolen voor een.je honderden muik vei kocht. ROME, 21 Nov. In leocnwourdighoid van den Koning, de Koningin en vooraanstaan de persoonlijkheden heeft heden Marconi een voordracht gehouden over zijn nieuw ste vinding, betreffende het gebruik van den korten golf in bundelvorm bij het ver keer op den langen afstand. Marconi deel de mede, dat zijn uitvinding zich baseert op een tienjarige studie, en thans is hij er zoo- rve mee gevorderd, dat hij vanuit Londen reeds duidelijk met Australië heeft kunnen spreken. Voorts deelde Marconi mede, dat Engeland reeds na de eerste poging in 1924 tusschen Londen en Australië het belang ervan heeft doorzien, en zich van het recht van toepassing van het nieuwe systeem heeft verzekerd. Binnen enkele dagen zal het verkeer op deze wijze eenerzijds tus schen Londen en Australië en anderzijds tusschen Zu'd-Afrika en Indië tot stand worden gebracht. Het 11-jarig dochtertje van mevr. de wed. R., wonende in de Thorbeckcslraat te Leiden, een stille wijk aan den Zoetc- woudschen Singel, dat tusschen 6 en 7 uur een boodschap voor haar moeder deed, werd aangesproken door een als heer ge kleed pswsoon, die haar naar oen adres en een nabijgelegen straat Vroeg. Toen zij, om den man het huis té wijzen, een eindje meeliep, greep deze haar vast, zette haar op den lastdrager van de fiets en reed snel weg. Van een oogenblik, dat hij haar even losliet, maakte het kind gebruik van de fiets te springen, waarna zij, om hulp roe pend, het op een loopen zette. Eerst kilde de man haar nazetten, doch toen hij men schen zag aankomen, sprong hij op ziin fiets en verdween. Ondanks het feit, dat het meisje een vrij duidelijk signalement van den man kon opgeven, is het nog niet gelukt hem te inden Een Fransch blad schreef een prijsvraag uit voor de beste oplossing van dc volgen de vraag; Waarom er in dc gevangenis meer mannen dan vrouwen zijn. De prijs werd aan den schrijver van het volgende antwoord toegekend: „Er zijn in de gevangenissen meer man nen dan vrouwen, omdat er in de kerken meer vrouwen dan mannen zijn. De -vorige week viel op den Amersloort- schen weg bij Apeldoorn hij het afrijden van den Langcnberg een woonwagen om ver, waarbij het voertuig zwaar beschadigd werd. Met behulp van politic en gemeente werklieden werd 'net van den weg gesleept, een eind het bosch in. Het Surge lijk Armbestuur werd er hij gehaald en dit gaf een timmerman last het vehikel wal op te knappen. Nadat deze voor een bedrag van 55 aan den wagen had vertimmerd, ^ou Zaterdagmiddag dc reis worden voortgezet. Nauwelijks weer op den straatweg, sloeg de wagen weer one Nu tdeef er zoo goed als niets meer heel. Het rampzalig overschot van wagen en m- - entaris werd door gemeentewerklieden op een kar geladen en weggeborgen. De bewoners, man, vrouw en vier kinderen, werden in een volkslogement onder dak ge bracht. Drie kinderen ernstig gewond. Zaterdag is in het gezin van de familie N. ter W„ wonende Prof. Krausstraat te Delft, een ernstr' ongeluk gebeurd. Terwijl de vader met J.\a kinderen stoeide, werd tegen de kachel gestooten, met het gevolg, dat deze omviel en mede een groote pan met kokend water, die er op stond. Drie kinderen van I'J, 3 en 4 jaar kregen hot kokende water over hunne lichaampjes en en bekwamen ernstige brandwonden. In zorgwekkenden toestand zijn zij, ua voorloopig verbonden tc zijn, naar het gast huis vervoerd. Ook de vader bekwam eenige brandvonden. Even over half zeven, Zaterdagavond, is brand uitgebroken in het nieuwe postkan toor aan den Coolsingel te Rotterdam. Een der beambten zag, dat uit kamer 116, gele gen op dc derde étage, dichte rookwolken "kwamen. Deze kamer Is eenigszins naaf voren gebouwd cn ziet uit op de "binnen plaats. Er gaat een electrische lier naar dit vertrek, dat gebruikt wordt als rommelka-' mer, zoodat er veel pakkisten, houtwol en ander pakmateriaal ligt opgehoopt. Onmiddellijk nadat de brand ontdekt was, werd alarm gemaakt. De alarmschellen weerklonken door het groote gebouw, en het personeel snelde van alle kanten te hulp. Er was echter zulk een dichte rook, dat men het brandende vertrek, hetwelk aan het einde van een smalle gang gelegen is, niet bereiken kon. Men beproefde met braudbluschapparaten te werken, doch de afstand was te groot. Het eerst was de reddingbrigade ter plaatse. Leden van de brigade met rook- maskers voor, drongen door tot den vuur haard en slaagden erin met behulp van twee slangen der eigen brandleiding met de blus- sching een aanvang tc maken. De vrijwillige brandweer was intusschen met veel materiaal en een stoomer ter plaat se gekomen; de laatste behoefde echter geen dienst te doen. Met drie slangen slaagde men erin den brand, die tot de pakkamer beperkt bleef, meester te worden. Ér had zich echter een geweldige hoeveel heid rook gevormd, die zich over de ge heele étage verspreidde. Op de afdeeling telegraafdienst moesten de dienstdoende ambtenaren hun plaatsen zelfs voor een kor ten tijd verlaten, daar de dichte rookwolken er het verblijf niet langer mogelijk maakten. De ruiten van de kamer, waar de brand was uitgebroken, waren door de hitte ge sprongen, waardoor de vlammen een oogen blik aanwakkerden en naar buiten uitsloe gen. Daardoor bemerkte men tot ver in den omtrek, dal het postkantoor in brand stond, wat tot gevlog had, dat talrijke nieuwsgie rigen een dichte haag om het gebouw vorm den, De brand trok ook tal van autoriteiten. Zoo zag men burgemeester Wytema, die tot de derde étage kwam om een en ander in oogenschouw te nemen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Aanvankelijk vermoedde men kortsluiting, doch een onmiddellijk in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit onmogelijk is. Vermoedelijk is de brand te wijten aan het' achterloos wegwerpen van een lucifer, die temidden van al het licht ontvlambare verpakkingsmateriaal terecht is gekomen. Uit Keulen wordt gemeld; De politie alhier is er in geslaagd op het spoor te komen van een complot, hetwelk zich reeds geruimen tijd bezig hield met het smokkelen van verdoovingsmiddelen. Ver schillende personen zijn gearresteerd, waaronder een Hollander, de sigarenwinke lier P. K., uit Heerlen, die kort nu zijn aankomst te Keulen werd aangehouden, er van verdacht verdoovingsmiddelen over de grens te brengen. Wij leren in „De Morgen": Reeds 'n tiental dagen ging het van mond tot mond: „Is het waar Is er 'n wonderbare genering gebeurd in het Roomsche zieken huis? te Groningen. De geruchten werden verhalen. De vraag naar de bevestiging van deze opzienbare genezing werd dringerder, maar abrelute bevestiging van het wonderbare bleef uit. Men vertelt Te A. woont 'n veldwachter B. Zijn dochter S. van omstreeks 26 jaren is reeds tien jaren niet meer in staat iets doen en de laatste vijf jaar bedlegerig. De dokter daar ter plaatse, 'n stadje in het Noorden der provincie Groningen, ver klaart pertinent, dat het meisje lijdende is aan buiktuterculose. Dat lichaamsdeel is overdekt met litteekens de bewijzen van het jarenlang lijden van et meisje. Voor eenige maanden is de arme üideres naar de R. K. Ziekenverpleging te Groningen ge transporteerd, om zoo mogelijk door 'r operatie verlichting in haar lijden te bren gen, of het geheel weg te nemen. Opgewekt en vroolijk ligt de teere rieke tusschen haar lotgenooten. De arme lijc e es wil ook zoo graag gezondheid verkrijgen en zij wend zich tot de kleine Heilige The- resia. Zij vraagt om haar g nezing met aan drang en vertrouwen door het storten van vurige gebeden en het houden van novenen. Rotsvast is haar geloof in het kunnen verkrijgen van hare gezondheid door de voorspraak van de H. Theresia. Als het haar zalig is, zoo weet ze, kan ze haar ge zondheid herkrijgen. Haar ziekte verergert voortdurend en de operateur durft zijn ingrijpen niet langer uitstellen. Maandagmorgen, Allerheiligen dag, zal hij de operatie uitvoeren. Hij wii het gezwel in den buik verwijderen. Den Zondagmorgen vóór den operatier dag heeft S. zware hoofdpijn en is soms langen tijd buiten bewustzijn. Zij weet later niet, wie er dien morgen bij haar legerstede zijn geweest. 's Zondagsavonds den avond van den dag, waarop Christus' Koningschap is ge vierd, roept zij elke zuster toe, die op de ziekenzaal komt „Zuster, ik ben genezen, ik kan gaan. Laat mij er af, geef mij te eten?" De zusters kahneeren haar zooveel mogelijk en de hoofdzuster beveelt haar te gaan slapen met de woorden „S.. je hebt 'n spuitje gehad, nu kan je gaan slapen, doe het nu Gehoorzaam legt de zieke zich neer en probeert te slapen. Den ganschen nacht houdt het gevoel van beterschap aan en drijft baar, als alles in diepe rust is, het bed uit en de zaal rond. In verrukking zinkt zij op haar legerstede terug. Den volgenden morgen om zes uur, roept zij, niettegenstaande zij heel goed weet, dat er op dat uur nog niet gesproken mag worden als de eerste zuster de ziekenzaal betreedt, jubelend uit „Zuster, ik ben gene den, ik kan loopen De zuster luistert onge- loovig en deelt de hoofdverpleegster mede, wat er gebeurd is. Deze, niet gesticht door de ordeversto ring, gaat naar S. en als de zieke ook haar toeroept „Zuster, ik ben genezen, ik kar. gaan zegt ze geraakt „Nu, kom er dan maar uit, als je kunten.De genezene slaat de dekens weg, stapt uit bed en loopt de zaal rond. Den geheelen morgen helpt zij de zaalzuster bij het bedienen van de andere zieken. De chirurg onderzoekt, gaat in consult met andere doktoren, maar.... men weet niet, wat hun uitspraak is. Bij navraag in het ziekenhuis hoort men „Ja, 't is wel iets bijzonders, maar 'n wonder is het niet." Wonderlijk is 't echter, dat S. de eerste dagen na haar herstel weinig van vermoeie nis afwist, in de stad op familiebezoek ging en 10 Not tmber geheel genezen naar huis terugkeerde. Op aandrang van den minister van Ar beid, hebben, naar uit Heerlen gemeld wordt Gedep. Staten van Limburg hun voorstel, de jaarlijksche subsidie aan de R. K. Ver. „Moederschapszorg" {Kweek school voor Vroedvrouwen te verminderen tot 5000, teruggenomen. Zij stellen thans voor weder een subsidie van 10.000 te verleenen op voorwaarde, dat een vertegenwoordiger van het college commissaris der yereeniging wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8