Uit de Pers. Uit den Omtrek. modern Zeeppoeder NIEUWE HAAKL. COURANT Derde Blad. Maandag 22 Nov. 1926 De oud-minister Van Houten over het Ned.-Belgisch verdrag. OVERVEEN. HILLEGOM. BEVERWIJK. BENNEBROEK. ZANDVOORT. IJMUIDEN. SANTPOORT. HALFWEG. OUD-SCHOTEN. ZANDVOORT. NIEUW-VENNEP. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. VELSEN. UITLOTINGEN. Stad Parijs 1912. 50 nummers winnen ieder 1000 frs. j INGEZONDEN. I vanVALKEMBUR Een HANDEL EN NIJVERHEID. Hooge prijzen voor turf. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Amsterdam's financiën. Zwemmende looddieven Dreigend conflict in hei Confectiebedrijf te Amsterdam. Thérèse van DuylSchwartze- Stichting. In een „Staatkundigen Brief" wijdt Mr. S. Houten een beschouwing aan het door de Tweede Kamer aangenomen Nederl. Bel gisch verdrag. „Het zal," zegt hij, „als het tot stand komt een schaduw werpen over de regeering van Koninging Wilhelmina voor haar persoonlijk nog verdonkerd door de omstandigheid, dat het zou zijn tot stand gekomen onder een Koninklijk ministerie en onder den sugges tieven invloed van een minister, dien zij vrijelijk, d.i. vrij van parlementairen dwang koos." Mr. v. H. waarschuwt Wat wij weigeren kunnen wij altijd later toestaan, en wat de om standers toestaan is onherroepelijk. Dat moge de weifelaars bedenken. En de Eerste Kamer? De duidelijk geble ken volksovertuiging moet richtsnoer zijn voor bestuur en wetgeving. Bij de schatting van het Kamerbesluit van 11 November naar zijne beteekenis'als uiting van volksovertuiging en volkswil, blijkt deze zeer gering te zijn. Precies de helft der stemmen vóór, die naar de laatste berichten zelfs ontoereikend zou zijn geweest voor aanneming als 3 door ziekte afwezigen tegen hadden gestemd. Zeker is dit slechts van 2 dan zou de kleinste meer derheid in eene Kamer met een even getal aanwezigen de aanneming hebben bewerkt. Bij de toetsing van de beweegredenen doet zich het eigenaardige geval voor, dat de ar gumenten der tegenstanders alle ontleend zijn aan de directe werking van de bepalingen van het verdrag en die der voorstanders, be halve eenige gunstige verwachtingen voor Limburg en kleinere zuidelijke plaatsen, aan speculatieve beschouwingen over de inter nationale voordeelen der aanneming en na- deelen van verwerping. Ook deden persoon lijke invloeden zich gelden in de groepen, bepaaldelijk van de Limburgers Nolens en Vliegen. Eveneens van de betrekkingen tus- schen de Belgische sociaal-democraten en de onzen. Onder de persoonlijke invloeden, staat echter bovenaan die van den minister Van Karnebeek, versterkt door het te laatster ure door Vliegen sterk op den voorgrond ge stelde argument, dat de minister niet tijdig van Rotterdansche zijde gewaarschuwd was t:n aanzien van de gevolgen van het Moerdijk- kanaal. Wat Van Karnebeek in de dwaling, waarin hij ten gevolge van niet-tijdige waar schuwing verkeerde, had toegestaan, be hoorde om die reden te worden gehomolo geerd. Summa summarum is bij overweging dezer getallen en beweeggronden voor een adviseur der Kroon op de vraag of zij, als zij het verdrag bekrachtigt, al dan niet handelt in overeenstemming met de volksovertuiging, wel geen ander antwoord mogelijk, dan dat zij niet aalleen daarvan niet verzekerd is, in tegendeel zelfs daarmede in strijd handelt. Daarom acht mr. v. H. het plicht der Eerste Kamer de Kroon niet te binden in strijd met de wenschen van de helft, vermoedelijk zelfs een veel grooter deel des volks. Oüre actieve politie. 't Is 's avonds 9 <rnr. De bijna volle maan giet haar zilveren licht over het stfile aardrijk uit. Beter ge zegd. ze giet hakr blikken licht uit over "t rustige Aerdei^hout. En eigenlijk deugt ook dit gezegde nog niet, want van gieter, is weinig sprake, immers de hemel is bedekt met snel voortschietende, water en-melkachtig gekleurde dampmassa's, die nog net dun genoeg zijn. om de bleeke maanschijf, die zich vertoont als een niet al te zindelijk gewasschen tafelbord, zicht baar te laten, 't Is dus licht genoeg, om de dingen op tamelijk grooten afstand te kun nen onderscheiden. Twee politie-agenten surveilleeren door het als uitgestorven Aerdenhout. Ze zijn in politiek. Dat is beter, dan met die verra derlijke, glimmende knoopen. Vooral, als je er op uit bent, om inbrekend gespuis te overrompelen. Ze komen in de buurt van 't kopje. Zwart steekt bet silhouet van het conkere pyramidetje tegen de lichte lucht at. Maar wat zijn dat voor lui, die daar op «iit uur nog staan te turen, boven op het kopje, als waren zij de geest van Napoleon, die daar vanaf de hoogte den loop van een veldslag staat te bestudeeren? En wat heb ben zij daar te doen met hun schijnende en bewegende lampen? Als dat maar zuivere koffie is. Daar moeten onze politiemannen haring of kuit van hebben. En moedig wor den de treden van de lange trap des Aer- denhcutsche kopjes betreden. Weldra is bet plateau bereikt en met een ernstig, doch niet onvriendelijk ..goedenavond hee- rcri" worden de beide Napoleons-gesten, hetgeen echter een paar zeer aardsche fiets rijders blijken te zijn, begroet. „Ook goedenavond heeren" is de weder- üjdsche groet. „Zijn de heeren nog zoo Iaat op stap?" informeert een der gecamoufleerde politie mannen. „Zooals u ziet," antwoordt een der kop- jesmAischen eenigszins wantrouwig, mis schien wel ietwat huiverig over de onge wone en min of meer opgedrongen kennis making. „En wie zijn de heeren?" informeert de andere Hermandadter. Waarop als weder vraag volgt: „Maar wie vraagt ons dat zoo «raar, want wij kennen u evenmin als u ons." „De politie," volgt daarop als verklaring. „O, dan is 't in orde, ik ben Pauwen, en S3it is mijn logée Die-en-die." Nadat beide heeren zich aldus naar ge noegen gelegimiteerd hadden, volgde d<- verklaring van de zijde der politie over de gevolgde handelwijze. De beide politiemannen namen afscheid •en dc beide wielrijders konden hun bespie gelingen over bet mooie, maanverlichte (duinlandschap voortzetten. „Zeg," zei de logée tegen zijn gastheer, „jij schijnt hier in de paar maanden die ie hier in dit gedeelte van Bloemendaa! woont, geen al te besten indruk op de politie gemaakt te hebben, anders zouden ze zoo je gangen niet nagaan." „Ik denk,' plaagde de ander terug, „dat !de politie uit jou woonplaats onze politie gewaarschuwd heeft, dat jij hier bent en t verzoek heeft gedaan, een oogje op je te houden." En lachend vervolgden beiden hun weg. Flora-Bioscope. De heer Leon Bone- fang heeft voor zooverre we thans kunnen nagaan, Hillegom een goede bioscope be reid. Een tweetal avonden is gedraaid de film „Naar den hoogsten top der Aarde", de laatste Mount-Everest Expeditie van 1924. De goede pers, welke deze film in buiten- en binnenland mocht ontvangen gaf hoop, dat» ook hier velen haar zouden gaan zien Daarbij is de leiding in goede handen en wordt ook de muziek uitstekend'verzorgd. Beide avon den was er dan ook een goedgevulde zaal De exploitant hoopt gedurende den a.s. winter hier te blijven optreden. Gezien den nzet, durven we hem wel succes voorspellen. moet een boodschap in de Kerkstraat heb ben men schrikt er voor. Reeds lang is er bestrating aangenomen door den gemeente raad en als het ergens noodig is, dat de weg verbeterd wordt, dan zeker wel daar. De be woners klagen dan ook tegen elk, die er langs komt en niet ten onrechte. Belastingverlaging. Het laat zich aanzien, dat het zeer groote overschot aan belastinggeld (het is ruim f 100.000zal worden aangewend tot een zeer beduidende belas tingverlaging. In de zitting van den Raad, waarin de begrooting wordt behandeld, zal een aanzienlijke daling van het vermenig- vuldigingscijfer worden bepleit. Het is te hopen, dat het voorstel werkelijkheid wordt, want de belasting hier is verre van laag, ter wijl de progressie het overige doet. Burgert. Stand. Getrouwd: A. Priester er. J. Schaap E. S. Postma en M. E. de Vreeze. Geboren: W. M. KluftSmits, z. T. DuinSmits, z. J. GrapendaalGrapen- daal, z. Burgerl. Stand. Ondertrouwd D. Verkerk en M. Cornet. Getrouwd P. C. van der Hulst en C. M, Balvers H. Zuidhoek en A. S. Ruxgrok A. Giesbergen en M. C. Bogaards T. Lerü- stra en A. G. J. Hoogkamer D. Koordes en T. J. Haster A. G. G. M. van Honschoten en J. E. Huisman. Geboren d. van A. M. van der Linden Willemse; d. van A. M. PhilippoJCcsseltus z. van C. C. BlokkerHogendoorn z, van C C. EldenbroekDekkers z. van J. van der PluijmHuijsman z. van G. Pouw— Hartman d. van P. RusmanVan Res teren z. van M. H. PijpersVan Ruiten d. van W. FreekePlug. In aansluiting op hetgeen wij hierover reeds schreven, kunnen wij thans mededee- Ien, dat de viering van het gouden feest der Eerw. Zusters op Woensdag 1 December zal plaats hebben. De feestdag wordt begonnen met een plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Agatha. Om half elf zal de receptie be ginnen in een der lokalen van de school aan de Peperstraat. Dc feestcommissie doet een vriendelijk verzoek aan allen, die bloemen wenschen aan te bieden en dat zijn er na tuurlijk lalloozen om deze bloemen des Maandags of uiterlijk Dinsdags aan de school in de Peperstraat te doen bezorgen. Er zal dan gelegenheid zijn voor een juist arran gement, waardoor de te verwachte bloemen weelde ten volle tot haar recht komt. Des middags om half 4 wordt in het K.S. A.-gebouw de feestuitvoering voor de Eerw. Zusters en genoodigden gehouden. Gevonden voorwerpen. Een pc-temon- naie met inhoud, een molorhandschoen, een kinder-regenhoed en een riem van een dames-regenmantel. Terug te bekomen bij Turnhout, Glipperweg 15. De salarisregeling van het gemeentcper- soneel. l i de vorige raadsvergadering hebben de stemmen gestaakt over eenige punten, zooals over de jaarwedde regeling van den opzichter van Publieke Werken en Reiniging en over het verleenen van eene vergoeding van 40 per jaar voor het ge bruik van een eigen rijwiel door de politie. Hiervoor moet nog een beslissing genomen worden. Ook is de jaarwedde van den controleur der belastingen niet afgehandeld. Er zou een onderzoek worden ingesteld, of die ambtenaar niet op wachtgeld gesteld zou kunnen worden. B. en W. stellen den raad voor, dezen ambtenaar niet op wachtgeld te stellen, inaar zijn salaris te bepalen op 2700 3100 cn 200 extra te verleenen voor de contróle van de muziekbelasting in de avonduren. In de vorige vergadering was voorgesteld de jaarwedde van de vroedvrouw met 200 te verminderen. In besloten vergadering werd dit punt eerst besproken. B. en W. handhaven nu hun voorstel. Gevraagd werd, of. de gemeente het niet zou kunnen stellen zonder omroeper. B. en W. deelen nu den raad mede, dat dc gemeente niet veel kleeft, wat bij bek kenslag bekend gemaakt moet worden, Particulieren maken er echter wel gebruik van. Z- achten het voor een geregelden gang van zaken wenschelijk, dat de omroe per gemeente-ambtenaar blijft en vinden een belooning van 72 per jaar niet te hoog Gratificatie. Aan den raad wordt voorgesteld aan den te Zandvoort gesta- tionneerden rijksveldwachter H. Wesseling een gratificatie te verleenen van 150 voor het jaar 1926. ITMUIDEN-OOST. Zou hij *r nog wezen Gisteren werd alhier door een bewoner van den Zeeweg, ge naamd J. K. aangifte bij de politie gedaanldat een gans waarvan hij twee mooie exemplaren bezat is ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. manden schol aan den vischhal en besomde 2750.-. Men deelde ons mede dat men ge- vischt had op het Amelander vlak, dit is 100 mijl vanuit IJmutden, zoodat meerdere sche pen op die plaats hun net zullen in zee werpen. Baldadigheid. Wanneer men nabij den betonnen brug, die gelegen is over de dubbele spoorlijn alhier, eens de spoorbaan zelve in oogenschouw neemt, dan zal men spoedig bemerken, dat zich hier bevinden, oude bus sen, deksels, steenen, stukken hout, ja zelfs lag er voor eenigen tijd een doode kat. Dit al les werd af en toe door een spoorwegarbeider opgeruimd, maar de straatjeugd is het die dergelijk vuilnis hier deponeert. Zoo ook gisteren avond te ongeveer half vijf werd vanaf genoemde brug een groot pan deksel geworpen op den juist passeerenden trein. Eerst gleed het deksel met een geraas over den wagenkap, om daarna tusschen twee gekoppelde wagens door de spoorbaan te be reiken. Dat zulks niet geschiedt wanneer hier een verkeersagent staat is te begrijpen, doch deze staat hier soms en dan op het drukste uur van den dag en dat weet de jeugd ook Een gevaarlijk mensch. Aan het poli tiebureau aan den Engelmundusweg is pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren W., die door de moeder aangeklaagd is, van het plegen van onleoorlofde handelingei met het 7-jarig dochtertje van J. Gevonden voorwerpen en dieren. Een zeeuwsch broche; een damesparapluie; een ring met 3 sleutels; een deksel van een pakkist; een bruine kinder'uandschoen; een sleutelring met 8 sleutels, eenige gekleurde glasruiten; een herdershond; een sleutel; een heerenrijwiel; een belasfingmerk; een sleuteltje. Inlichtingen omtrent het boven staande aan het politiebureau Willems plein. Een herdershond; een handbeschermer van een rijwiel; een rijwielbelaslingmerk; een paar bronsachtige ruiten; een draag riem van hondenluig; een grijsachtige regen jas. Inlichtingen Politiebureau Engelmun dusweg. Muziek. Zondagavond gaf de R. K. Har- monievereeniging „Soli deo Gloria" in de zaal van calé „Zomerlust" voor haar eere leden een concert. Medewerking verleende het dubbel-mannenkwariet „Sint Caecilia" van IJmuiden, directeur de heer H. Aris. Op keurige wijze werden de nummers tan gehoo- re gebracht en oogstten een dankbaar ap plaus. Ook de zangnumers werden heel mooi vertolkt. Jammer is het dat een zeker deel van hef publick tijdens bet uitvoeren der verschillende nummers niet doordrongen is van het feit dat het spreken en gerucht ma ken hinderlijk is. Met een gezellig samenzijn werd de avond besloten, Eerveiling. Bij de gehouden eiervei- ling bedroeg de aanvoer 3475 kippeneieren en 70 eendeieren. Kippeneiaren 13.50 14.20; eendeieren 8.808.90. Handel vlug. Ernstige aanrijding. Terwijl zekere E. Baron, alhier, zich j.l. Vrijdagavond per rij wiel naar Amsterdam wilde begven, werd hij op het rijwielpad door een achter hem aankomend wielrijder, die in donker reed, aangereden, met gevolg dat B. zoodanig met de tegels van het pad kennis maakte, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Gelukkig nog gebeurde dit ongeval hij het kruithuis, daar B. betrekkelijk kort bij woond. De held, die zulks veroorzaakte, reed snel voort, terwijl het slachtoffer met een gekramd en gehecht gelaat bij den ge neesheer vandaan kwam. Feestavond R. K. Volksbond, Gisteravond heeft in het gebouw van den R. K. Volks bond de tweede feestavond plaats gehad van den door den R. K. Bond georgani seerde feesten. Evenals den eersten avond was ook deze een groot succes, door velen bijgewoond. Reorganisatie van het Lager onderwijs. B. en W. handhaven hun voorstel om met 1 Januari a,s. school A op te heffen en de kinderen van die school over de andere scholen te verdoelen. Wordt hiertoe niet overgegaan, dan zal de gemeente te veel moeten gaan betalen voor overtollige leer krachten. Voor het volgend jaar zouden dan 6 leerkrachten voor relceDing der gemeente komen van de openbare cn 5 van de bijzon dere scholen. Dit zou ongeveer 20.000 kosten. Ook blijft het voorstel om school C. te splitsen gehandhaafd, maar voorloopig met een 3-jarigcn U.L.O. cursus. Getracht zal worden een 4 klassige U.L.O. te stichten, die aansluiting geeft op dc 4e klasse der H.B.S. Station-chef. In de plaats van den heer D. den Boesterd, die den dienst om ge zondheidsredenen met pensioen gaat ver laten is met ingang van 1 December tot Chef van het Station Hillegom der H.s *Nl benoemd de heer J. Hermes, stations-chef 2de kl. te Noordwijkerhout (voorheen Piet Gijzenbrug). l De Kerkstraat. Wie een echte modder- tpeel wil zien, die bijna niet te doorwaden is, Visscherijnieuvvs. In de afgeloopen week werden door een paar Stoomrtrawlers (Kleinmodel) welke men onder de kustvis- schers resorteertvoorspoedige reizen gemaakt. Zoo ging de Stoomtrawler „de Hoop" Maandag j.l. naar zee om Vrijdag weer aan den Vischhal te lossen. Niet minder dan 340 kisten schol (klein en groot) werden uit het schip geladen waarvoor men 3500.- be somde. Ook de Stoomtrawler „Roode Zee", welke Woensdag j.l. naar zee was vertrokken, bracht j.l. Zaterdag dus in drie dagen 200 Jaarvergadering IJsclub H. N, K. De voorzitter de heer P. Bakker, opende de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. De vergadering was flink bezocht. De notulen werden goedgekeurd en den secre taris dank gebracht. De penningmeester bracht verslag uit van den stand der kas. Deze was 1925: batig saldo 132.4134, ontvangen 123.26; uitga ven 83.6634; batig saldo in kas 1926 172.01 'A. De boeken en bescheiden zijn door de leden A. B. Jonker, J. W. Koncoop en. Slijkerman, nagezien en in orde bevon den. De penningmeersted wordt dank ge bracht voor zijn accurata beheer. Tot bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen de vier aftreden- den herkozen, n.l. de heeren P. Bakker N. Laan, L. Degenaar en A. C. Suidgeest. De gratis-verloting voor de de vergade ring bezoekende leden bracht heel wat hi lariteit. Door het bestuur waren eenige fraaie en nuttige prijzen beschikbaar ge steld. Door een lid was daaraan toegevoegd een aantal surprises, waardoor de winnaars in een feestelijke stemming kwamen. Bij de rondvraag werden enkele huishou delijke zaken besproken. Hierna sloot de voorzitter de zeer geani meerde vergadering, waarna nog eenige uren prettig werden doorgebracht. l-jarig bestaan „Excelsior". Zater dagavond vierde het fanfarecorps „Excelsior", bestaande uit personeel in gemeentelijk overheidspersoneel, ziin 1-jarig bestaan in Café-Restaurant Dreefzicht. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet met donateurs, donatrices, kunstlievende leden en genoodigden. Onder hen merkten wij o. m. op Jhr. J. W. v. Doorn, burgemees er, Ingenieur Duijnstee, directeur der gasfa- briek, den heer A. A. Swalfs, gemeente secretaris, verschillende raadsleden, depu taties van zustervereenigingen en van de af J. Heems ede van den bond van gemeen e- personeel D. E. S. I Op het podium stond tusschen groen en bloemen het nieuwe vaandel, voorloopig nog verborgen achter ee» doek. i De heer J. B. Jonkman, voorzitter van het corps, opende met een welkom aan den I burgemeester en de talrijke genoodigden, 1 herinnerde aan de oprichting het vorig jaar. schetste de groote financieele zorgen, om daarna dank te brengen aan allen, die door een renteloos voorschot en eene donatie dat moeilijke vraagstuk oplosten. Spr. overhan digde den burgemeester een bloemstuk, om dit aan mevr. v. Doorn te overhandigen, (langdurig applaus). Den directeur, den heer Reinier van 't Hof, werd hulde gebracht voor zijn onvermoeid werk. Als blijk van waardeering werd hem een dirigeerstok aangeboden. De secretaris van het Vaandelcomité, de heer E. M. v. Pel, dankte voor de groote medewerking, om in zoo korten tijd een vaandel bijeen te krijgen. De burgemeester jhr., J. FW. Doom onthulde dan het vaandel officieel. Deze schetste den groei van het jonge corps er den wensch aan toevoegend, dat het zal opgroeien in een tempo, als de leden verwachten. Ook spr. hoopt, dat de Ver- eenigingen een schoone toekomst tegemoet gaat. Tot onthulling van het vaandel overgaand zeide spr., dat een vaandel opwekt tot mee i lust en zelfvertrouwen. Het vaandel is het symbool van vroomheid, zelfopoffering, moed en kracht. Dit legde spr. nader uit, om dan het vaan del te onthullen. Badhuis. In hel badhuis aan de Post- laan, werden in de week van 15 tot en met 20 Nov. genomen 330 douchebaden en 23 kuipbaden. Aan 26 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt. Gelegenheid ivoor kostelooze schoojbrf- den bestaat op Woensdagmiddag. 25-Jarig bestaru. Zaterdag herdacht de heer P. van Odijk, eigenaar van het Siga renmagazijn, Raadhuisstraat 30; het feit waarop hij voor 25 jaar geleden zijn zaak heeft geopend. Reeds vroeg in den morgen mocht de jubileerende zaak reeds felicita ties en bloemen in ontvangst nemen. Wel een bewijs dat pien dit jubileum niet onop gemerkt voorbij liet gaan. Feestavond Bloemend. Rcddings-Brigade. Zaterdagavond heeft B. R. B. haar reeds lang voorgenomen en door bijzondere om standigheden uiigestelden feestavond ge houden in de groote zaal van hotel Vrce- turg. Nadat enkele muzieknummers waren ten gehoore gebracht door het orkest van de Haarlejnsche Zeilverteniging, richtte zich de voorzitter der B. R. B., de heer E. W. A. Nederhasselt, tot de aanwezien, om hen wel kom te heeten en dankte allen, die hun me dewerking gegeven hadden. Vervolgens kwam de heer Chr. Vosshard uit Haarlem ten toor.eele, die het publiek eenigen tijd op aangename wijze bezig hield door het vertellen van aardige annecdotes en door het zingen van eenige levensliedjes. De zeer beschaafde en artistieke wijze, waarop de heer Vosshard dit deed, maakte grooten indruk op het publiek. Tot bestrijding der onkosten, aan den avond verbonden, werd in de pauze een kleine verloting gehouden. Een Amerikaan- sche verkooping had hetzelfde doel, Na dc pauze trad liet gezelschap „The Jolly Tollies" uü Haarlem op, dat door hou ding, mimiek, zang en costumestoonde zeer goede krachten te bezitten. Het eenigeste wat wij den heer Vosshard zouden willen raden, is, zoek het niet hoofdzakelijk bij de Engelschen. De prachtige lichtwisselingen verhoogden het succes niet weinig. Alles te samen een zeer geslaagde feest avond. Burgerlijke Stand. Ge boren P- Krab—Prins, z.; J. M. Beentjes—Aarden burg, d.; M. v. d. Steen—'t Hart, d.; Je PostKalkman, z.; E. v. d. Zande Lijn slager, d.; J. M. Kaandorp—Meinders, d.; S. SchipperPauwels, d.j G. G. Eriks Ruysenaars, d.; W. Hamers—v. d. Kuil, z., J. C. J. Bakker—van der Ban. z.; C. v. d. Toeren—Koogendijk, z.; A. Witte—Rausch; z W. A. SchrieverBruinink z. en d.; G. C W. van MoolenbroekDelgman, Z.} G. Wolf—Tol, d.; D. Dekker—Zeegers, d.; A. NotenboomKabel, z.; D. C. Bottèm Faber, d.; M. Rijkers—Kenter. Overleden Pieter Cornells Luiken, 19 j., ongeh.; Anna Rozina Koster, 20 j., ongeh.; Klaas Dijkhuizen 9 m., z. v. E. Dijkhuizen; Wouter Alders, 22 j., ongeh.; Elisabeth Oort, 36 j„ echtgen. van E. J. Jansen; Maria Anna Jungbacker, 2 j., d. v. M. Jungbacker. Ondertrouwd A. van Minnen en A. B. Krijger; A. de Boer en J. E. Reeders; J. 't Hart en N. Barnhco n; F. G. Meuleman n G. van Hulst. Getrouwd J. P. W. Honnebier en W. H. Michel; A. G. Scheerman en C. de Bruin; C. J. van Amersfoort en J. M. Schellevis; J. P. Böhm en M. C. Schellevis; A. de Waard en Ch. M. M. Jasperse; A. Suykerbuyk en M. A. Kampers; A. J. F. van Raaphorst en C. v. d. Oever; R. Meijer en H. P. Veld- meijer; J. de Boer en J. Ros; Ch. H. Zorg drager en N. Broek O. Kraaijer en A. van Vliet. V» No. 202.993 wint 50.000 frs no. 659.938 wint 10.000 frs. no. 160.070, 270.000, 418.317 en 630.396 ieder rnet 1000 frs. Stad Parijs 1875. No. 338.636 wint 100.000 frs. no. 78.726 wint 50.000 frs. no. 63.912, 150.137 en 363.136 ieder 10.000 frs. no. 25.112, 65.620, 69.677 en 413.322 ieder 5000 frs. 25 nummers zijn betaalbaar met 1000 frs. Foncieres 1879. No. 1.387.126 wint 100.000 frs. j no. 76.985 wint 100.000 frs. no. 251.237 wint 25.000 frs. no. 363.680 en 1.663.443 ieder 10.000 frs.no. 1.390.376, 428.177, 1.286.030, 54 543.171 en 1.267.257 ieder 5000 frs. 90 nummers zijn betaalbaar met 1000 frs. Foncicres 1885. No. 268.811 wint 1C0.CC0 frs. no. 973.995 wint 25.000 frs. no. 398.413, 58.775, 440.957, 149.270, 865.754 en 533.577 ieder 5000 frs. 45 nummers winnen ieder 1000 frs. Foncieres 1909. No. 1.062.214 wint 50.000 f-s. no. 798.258 wint 10.000 frs.no. 51.620, 400.822, "06.048 1.002.523, 1.031.056, 1.036.874, 1.050.610, 1.064.870, 1.176.002, 1.379.903 ieder 1000 frs. 60 nummers zijn betaalbaar met 500 frs. ieder. Foncieres 1913 (3J4 pet.) No. 790.707 wint 250.000 frs. no.503.615 wint 25.000 frs. no. 853.007 en 791.458 ieder 5000 frs. Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. Mr. de Redacteur. Verzoeke beleefd opname van onder staande regelen in uw veelgelezen blad. j ZEVENJARIGE LEERPLICHT. Naar aanleiding van het hoofdartikel, voorkomende in uw blad van Vrijdag 19 Nov. zij het mij, Mijnh. de Redacteur, mis schien vergund eenige opmerkingen te maken. Laten we voorop stellen, dat u met sym pathie tegenover een mogelijke wederin voering van het 7de Leerjaar staat, daarbij de schaduwzijden belichtend, die m.i. tot een klein minimum kunnen worden gere duceerd. U zegt woordelijk „Wanneer een afdoende regeling kon worden getroffen, zoodat een kind van de volksschool, verstandelijk goed toegerust dadelijk van de school het maat schappelijk leven in kon gaan, dan zou tegen dit offer niet mogen worden opgezien." Als dit een essentiëel bezwaar is, dan mag ik u wel even opmerken, dat men den aanne mingsleeftijd slechts een jaar behoeft te verschuiven wat, behalve dat het op zich zelf reeds gewenscht is, ook nog het voordeel met zich brengt, dat er dan geen klove meer overblijft tusschen de school en de bepalingen der arbeidswet, waardoor tevens de schijn wordt vermeden, dat het 7de Leerjaar, als consequentie van den zevenjarigen leerplicht, is ingesteld, om „de kinderen van de straat te houden/' En wat zoo pakkend is in dezen tijd van ultra-bezuiniging, is, dat we dit althans met een dichten schatkist kunnen redden. Immers, de financiën geven u om trent de invoering nog al wat hoofdbrekens, al acht u dit het voornaamste niet. Wel het voornaamste bezwaar wordt door u geacht, het weinige rendement van het Lager On derwijs. Mr. de Redacteur, wat ziet u deze zaak toch donker in Ook de „geestelijk bekrom penen" leeren toch wel wat in dat eene jaar, hoewel op een goede school en die zijn er Goddank nog vele ze het nooit tot het 7de Leerjaar brengen. Dit is m.i. dan uiterst geschikt, om de vluggen en middelmatigen een heel eind verder te brengen, gezien ook het kleiner aantal 1.1., dat de betrokken onderwijzer dan ten zijnen laste heeft. Ten slotte nog een vriendelijke wensch omtrent uw tweede hoofdbezwaar Zoudt u niet zoo goed willen zijn, eens nader met feiten uit te leggen, dat de opleiding der onderwijzers er nu niet juist op berekend is, dat de vele millioenen, in casu ook de 9 millioen voor het volksonderwijs uit gegeven, ook het grootste nut sorteeren Dankend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, A. V. D. ENDE. LEEUWARDEN R. K. OUDERS Een R.K. o 'derwijzer verzoekt ons plaat sing van net volgende Het a.s. St. Nicclaasfeest is weer de tijd van de kindergeschenken. Vele ouders vragen zich af, waar ze hun kinderen blij mee kunnen maken en tevens van nut kunnen zijn. Om hen hierin te hulp te komen en tegelijk heerlijk apostolaat te verrichten, is er dit jaar in de scholen propaganda ge maakt voor het goede Jeugdboek. Kinderen zijn dol op lezen en dat is op zich zelf geen kwaad, mits ze lechts goede boeken in han den krijgen. Er is in Nederland de laaista twee jaren hard gewerkt door R.K. Uitge vers en Schrijvers om te komen tot een vol doende keus mooie en goede boeken. Die keus is er nu cn een Keurraad heeft ge orgd, dat ieder boek volkomen geschikt is voor zijn lezers en dat aan inhoud en taa' een uit voering niets te kort komt. Een Keurlijst van prachtige boeken is op de scholen uit gerekt en in den R. K. Boekhandel van H. Coebergh, Ged. Oude Gracht, Haarlem en dien van A. Scneliekens, Heemstede, zijn alle boeken tentoongesteld. Daar vindt dus ieder wat hij zoekt en wenschen kan. Ouders, helpt nu het goede boek te verspreiden Uw kinderen zullen u dankbaar zijn en heer lijk genieten. Voor U zelf hebt u de zeker heid het beste en nieuwste te koopen, wat op 't gebied van R. K. Jeugdlectuur sedert twee jaar is verschenen. Naschrift. Het denkbeeld, door den geachten inzender geopperd, om dc aanne mingsleeftijd voor de lagere scholen op zeven jaar te stellen heeft ook ons een oogen- blik voor den geest gestaan. Het ligt trouwens voor de hand. Maar wij hebben het in ons gehouden, omdat wij het niet juist achten. In de practijk blijkt, dat zes jaar de goede leeftijd is voor een kind, om met de begin selen van het onderwijs kennis te maken. Dan mogen wij niet ter wille van een toe vallige bepaling der Arbeidswet die grens een jaar verlengen. Dat strijdt met alle paedagogie, gezwegen nog van de bezwaren over het voorbereidend onderwijs. Wat de tweede opmerking betreft, wij kennen ver scheidene ervaren onderwijsmannen, die hier aan onzen kant staan en de tegenwoordige opleiding voor onderwijzer onpractisch en absoluut onvoldoende achten. Trouwens minister de Visser was in zijn eerste periode zelf van plan die opleiding grondig te her zien. Maar om de bezuiniging heeft hij zijn plannen later weer teruggenomen. Wat wij nog altijd betreuren. Redactie N. Haarl. De oudenvetsche wasch" dag behoort (hans tot het verleden, met a! het zware werk aan de waschkulpl Laat RInso, het moderne zeeppoeder U helpen. Het heerlijk vette sop weekt al het vuil los, .Alleen erg vuile plaatsen een weinig met de handen wrijven. Koop nog heden een pak f De Lever's Zeep MU-* Vlnordlnaen. R7*-5l ST. NICOLAASFEEST i h R.K. WEES HUIS. M. de R. Bedriegen de teekenen niet, dan komt ock dezen keer de goede Sint wel weer een bezoek brengen aan het Weeshuis. Gaandeweg wordt de kans grooter, dat de avond van 5 Dec. weer een avond wordt van heerlijk kinderlijk ge noegen. Aangenaam tvooruitzicht, althans voor de kleintjes, die zich nu al verlustigen in de gedachte „wat zal Sint brengen Aange naam is het ook op te merken hoe rijk en arm onzen ijverigen Zelatricen blijken geeft van hartelijk meeleven. Wat 'n pret als nu al de Sint een kleinigheid als voorproefje in het schoentje stopt. Iedereen gunt het toch den weesjes Daarom is 't zoo jammer dat moge lijk hier of daar een familie onbezocht blijft, 't zij door verandering van woonplaats of an dere reden. Kom, mochten er zijn, die nog geen blijk van instemming hebben kunnen geven, getroost u de moeite uw gift af te dra gen aan ondergetcekende. Het terugziende op de vorige jaren verzeker ik het U nu dubbel, het kleinste bedrag is ons welkom, en zal mee helpen, 'n feest te organiseeren, waar de oogen weer glanzen van pret en de wangen gloeien van voldaanheid. Graag ziet uw gift tegemoet De Vader v/h. R.K. Weeshuis, Te Valtermond (Drente) en omstreken worden belangrijke hoeveelheden turf en bag* ger opgekocht ter verzending naar Engeland. Voor een stobbe bagger (10.000 stuks) wordt anders f 25 f 30 besteed, nu f 50, cerwijl voor een dagwerk (10.000 stuks) turf thans f 70 a f 75 wordt betaald, tegen andere jaren f 55 a f 60. Het laadloon bedraagt voor de turf f 7 per dagwerk en voor een stobbe bagger f 4. DE ARBEIDSTHERAPIE IN HET PROV. ZIEKENHUIS TE BAKKUM. (Vervolg). Toen ik Zaterdag 13 Nov. j.l. mijn copie naar „De Alkmaarsche Krant" en „De Nieu we Haarlemmer" zond, wist ik niet dat Dr. Mees Dinsdagavond d. a. v. een lezing over de arbeidsterapie zou houden. Door deze lezing zijn mijne bezwaren grootendeels weggenomen en daar 'oen ik Dr. Mees dankbaar vooraber, was het niet beter geweest, indien de lezing, vooraf gegaan was aan het in practijk brengen van zulke op ons gemoedsleven ingrijpende maatregelen Was het niet gewenscht eerst het verplegend personeel in de theorie in te wijden Dit was m. i. zeer gewenscht II De Geneesheer verordert, doch het is toch het vernlegend personeel dat de bevelen ten uitvoer moet brengen. Ofschoon ik het in de details met geheel en al eens ben met de wijze van toepassing, en het geval „Vrouwen voor een kar te zien" altijd prentend zal blijven, zullen wij ons in het belang van de betrokken patiënten aan dit feit moeten gewennen, totdat er wellicht iets anders op gevonden wordt, dat in de practijk evenzoo of beter voldoet. Doordat mijne bezwaren op de lezings avond door verschillende aanwezigen naar voren zijn gebracht, en door Dr. Mees zijn beantwoord, zij'n verdere discussies over bodig en dank ik U Geachte Redactie voor de beschikbare plaatsruimte. BOB. Naar aanleiding van de besprekingen in den Gemeenteraad van Amsterdam over der» financieelen toestand der gemeente, zal wethouder Wibaut een compromis-voorte- doen, hierop neerkomende, dat de belastings factor voor 1927 zal bedragen r.iet 0.7, maar 0.65. Zeer binnen kort zal een nota van B. en W. in dien geest verschijnen en in de commis sie van Bijstand behandeld worden. De wethouder voor de financiën houdt vast aan zijn denkbeeld om nu reeds te besluiten tot belastingverhooging, maar hij wil het per centage lager stellen dan in de ontwerp-be- grooting geschiedde. De oppositie, die in de commissie van bij stand vertegenwoordigd is door de heeren Abrahams v.d., Baas a.r., Boissevain v.b„ Ophorst c.h., Romnie en Wierdels r.k„ staat hiertegenover voorloopig afwijzend. Zij houdt zich vast aan het eenmaal ingeno men standpunt, dat de beslissing moet wor den uitgesteld tot Mei a.s. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag za gen eenige politie-agenten een bootje in de Markergracht varen, waarin drie mannen gezeten waren, die, zooals later bleek, eeni gen tijd tevoren stukken loodkabel ont vreemd hadden uit een pakhuis in de buurt. Er werd omdat de mannen niet verkozen aan wal te komen, om assistentie gefloten. Toen deze kwam, sprongen twee mannen over boora. Beiden zwommen weg. Een urn- later vond de politie een hunner achter eeu muur, waar hij zich al dien tijd had schuil gehouden. De andere werd 's morgens in zijn woning van zijn bed gelicht. Ook num mer drie is bekend. In de dezer dagen gehouden vergadering van de confectiekleermakers en de looncon- fectionnairs, deelden de besturen mede, dat de Amstërdamsche confectiefabrikanten aan het verzoek tot het bijwonen van een confec tie ter bespreking van de door de organisaties aanhangig gemaakte voorstellen, geen gevolg hebben gegeven. De mogelijkheid wordt niet buitengeslo ten geacht, aldus verneemt de „Tel/ dat, ingeval de fabrikanten in hun afwijzende houding volharden een omvangrijk conflict in het Amsterdamsche confectiebedrijf ont staan zal. De prijs toegekend aan A. Glansdorp. De prijs van f500, uitgeloofd deer da Thérèse van Duyl-Schwartze-Stichting, voor het best geschilderde portret in olieverf in de laatste drie jaren door Nederlandsche schilders, die den leeftijd van 35 jaar neg niet bereikt hebben, is toegekend aan Aart Glans dorp te Rotterdam. De jury bestond uit de heeren M. A. J. Bauer, A. M. Gorter, C. J. Maks, Willy Slui ter en G. Westermann. De ingezonden werken worden tentoon gesteld van Zondag 21 November tot 1 De cember in de kunstzalen der Maatschappij, „Arti et Amicitiae" Deze tentoonstelling is -Utosteloos toegankelijk^/

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9