Le Roi DAVID Een floodelijk ante-ongeluk op Se Cathrljnelirug. ""b Voornaamste Nieuws. f3000.-f 750.- f 250.- «n"Xs™f de Gemeentelijke Concertzaal. Dinsdag 23 Nov. 1926 50ste Jaargang No. 16412 Aangifle moet. op sira.Ie van verlies van alle rechloo. geschieden nllerlUh. driemaal vier en «wlnng uren n Dit numViier besta.«xt uit 10 bladzijden - Eerste Blad DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. PLAATSEUK NIEUWS. Een trein tegen een vaartuig gebotst. Lage Waterstand. Het Primaire Wegenplan van Noord-Holland. DE BEROOVING VAN DEN BLOEMENDAALSCHEN BLOEMIST TE TILBURG Geëischt wordt tegen de be- roovers 3 Jaar, 1% jaar en 8 maand, gevangenisstraf HEDEN EN WOENSDAG v vvutnisuHti in dit nummer. m en HET GOUDEN FEEST VAN DE PAROCHIE IN DEN HOUTRAKPOLDER. EEN JAGERSFEEST IN DE DUINEN BIJ CASTRICUM, Apporteerwedstrijd van „Nimrod", KEGELEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De Begrootingsdebatten. pë abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Fianco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.5f Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 597G. HEME HAARLEMSCHE COURAHT Advertentiën 35 cents per re géi, Advertentiën tusschen den tekst» als ingezonden mededeeling 60 ct,; per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 1—4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting een 1 een oog hand, t fOK bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f Art m bij veil oog; t lnui duim of wijsvinger3U. been of arm; andere «egen ongevalle'n verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «IUUV." verUes van beide armen, oeiae Deenen o. ueiuv - - -V'-iïiTLr vi„r en twlaiitl uren na het ongeval bij verlies v. eea vinger. Het Pauselijk blad „L'Osservafore Romano'' ontvangt uit goede bron, die het blad niet noemt uit vrees voor wraakmaatregelen, zeer belangrijke berichten over dc vervolging, die heerschende is tegen de Katholieke Kerk in Mexico. Men kan zich, dit lezend, terugden ken in de tijden van Nero en Caligula. De regeering, aldus die berichten uit Mexico blijft eischen, dat elk priester zich aangeeft als zoodanig om de H. Mis te mo gen lezen. Volgende feiten zijn voorgekomen. Voor een venster zag de politie, dat een priester in een particul ere woning de H. Mis las. De politie drong het huis binnen en arresteerde den priester. In een ander huis te Mexico werd een priester aangehouden terwijl hij de H. Mis las. Men hield den priester aan en bracht hem naar de gevan genis. De eigenaar van het huis werd ge straft met een boete van 500 dollars, en een ieder der aanwezigen kreeg een boete van 25 tot 30 dollars. Eiken dag wordt de vervolging erger. De priesters weten niet meer waar heen te gaan, want ze worden ook aangehouden zonder eenig voorwendsel, geslagen en ook gedood als ze zich willen verdedigen. Te Novia di Angeles had een vreeselijke heiligschennis plaats. Een officier ontstal aan een pastoor een Ciborie met geconsacreerde H. Hosties en at ze op met een doosje sar dines. Men vraagt aan de priesters de pastoors fe beschuldigen, onder belofte van voordee- len en gunsten, maar niemand der geestelij ken heeft zich daartoe willen leenen. De ge- loovigen lijden, weenen, daar ze zonder de H.H. Sacramenten zijn en blijven, maar be grijpen de houding der Bisschoppen en der pastoor. De politie straft zelfs de menschen, die samenkomen om te bidden! De Bisschop pen van Chiapas en Huojuapan zijn gevangen geromen, evenals het geheele Kapittei van Chiapas. Calles en zijn regeering doen hun best om niet voor bolsjewiki door te gaan, Maar de feiten zijn daar om te bewijzen, dat het bolsjewisme heerschende is in Mexico. De vroegere gezant der Sovjet in Mexico verklaarde, dat hij met toestemming der regeering ijverig propaganda had gemaakt in Mexico, en dat er een intiem accoord be staat tusschen Mexico en Rusland. Deze gezant verklaarde openlijk, dat de Kamer van afgevaardigden van Mexico hem een exemplaar had gevraagd van het strafwet boek en van de arbeidswetten. Die zelfde gezant twijfelde er niet aan of de arbeids wetten, in Mexico te maken, zouden iden tiek zijn aan die in Rusland bestaan. In de godsdienstige kwestie heeft Mexico reeds de regeering van Moskou nagevolgd. Het typische is, dat Calles en zijn regee- rmg niet ophouden te loochenen, dat er in Mexico een vervolging heerscht £egen de Kerk. Volgens hen zijn het de priesters en de katholieken, die opstaan tegen de Grondwet van den Staal. Verschillende feiten bewijzen echter het bestaan van een ware en echte Kerkver volging, gelijk men ze leert in de geschie denis der eerste eeuwen der Kerk, Een groep jonge dames ingeschreven in de afdeeüng der hoofdstad van den Bond voor geloofsverdediging, die een vergadering hiel den, werden allen door de politie aangehou den op bevel van den politie-generaa! Roberto Cruz en ondergebracht in de gevan geniskelders van het commissariaat waar ze den nacht moesten doorbrengen met dieven en slechte vrouwen, die deze jonge dames ontvingen met een hoon van sarcasmen en onbehoorlijke gesprekken. De jonge dames vereenigden zich in een hoek van de gevan genis en begonnen het Rozenhoedje te bid den, hetgeen diepen indruk maakte op de dieven en lichte kooien, die zich eindelijk met de dames in gebed vereenigden. Een der dieven, die Jater gedeporteerd werd, voegde Cruz toe: „De regeering vergist zich als ze meent, dat wij hare instrumenten willen zijn om deze jonge meisjes te beleedigen" en werd daarvoor door Cruz met e stok op het hoofd geslagen. Dezelfde Cruz schaamde zich niet een der dames een slag in het aan gezicht te geven. Twee jongelieden Manuel Melgarejo en Joachim Silva, werden te Zamora aangehou den als propagandisten van den Bond voor geloofsverdediging. De soldaten wilden Mel garejo verplichten „Leve Calles" te roepen, maar de jongeling riep Leve Christus-Koning en zei te willen sterven voor het geloof. De soldaten, woedend, sloegen hem een stuk van het oor af, en daarna sneden ze hem stuk voor stuk de beide otoren af, terwijl de jongeling vreeselijk bloedend nog uitriep: Leve Christus-Koning! Zijn vriend Joachira Silva, tegenwoordig bij het wreed schouw spel, slcot zijn vriend in de armen en zoo werden ze elkaar omhelzend door de woeste soldaten doodgeschoten. De schrijver zegt, dat hij met documenten dit alles kan bewij zen. Een ooggetuige en slachtoffer van de ver volging van Calles, die gevlucht is uit Mexico verhaalt aan de Corriere d'Italia, dat tien priesters,, drie en veertig katho lieke jongelieden, dertig ridders var, Cclumbus reeds gevallen zijn als slacht offers van de vervolging van Calles. Garzi: Farzan, een rijke winkelier, had voor de gla zen van zijn magazijn een stuk papier gcle-b' met de woorden: „Leve Christus." De politie kwam hem aanzeggen het papier weg te nemen, maar de handelaar zei, dat het be antwoordde aan zijne Christelijke gevoelens en het niet zou wegnemen. Hiervoor werd hij aangehouden en ter dood veroordeeld. Hij stierf met den rozenkrans in de hand biddend voor de vijanden der Kerk. Vanwaar zooveel haat, vroeg men den vluchteling? Calles, was het antwoord, is ee- volmaakt instrument in c!e handen van de sekte, die liet katholicisme wil uitroeien in geheel Zuid-Amerika en reeds in andere republieken den godsdienststrijd tracht over te brengen. Zijn medehelpers in den strijd- zijn de Joden, de Methodisten, de bolsje wisten. Men zou zich kunnen afvragen, zoo ging de vluchteling voort, hoe vijftien milüoen katholieken zich laten overheerschen door een klein getal geweldenaars. In werkelijk heid zijn er honderd millioen Amerikaansche heidenen waarvan Calles het instrument is en waartegen de negentien millioen katholie ken van de Vereenigde Staten niet opge wassen zijn. Sedert 1922 heeft katholiek Mexico veertien malen zijn recht op gods dienstig gebiesd verdedigd maar steeds zon der succes hetgeen toe te schrijven is aan de tusschenkomst van een militaire of diplo matieke zending der Vereenigde Staten. H:t eenigste middel dat overbleef was de boy cot, die spoedig de verhoopte gevolgen zal dragen. En de verkiezingen, vroeg men? Zijn niets anders dan een ongehoorde schending van den volkswil, was het antwoord. Bij de laatste verkiezingen werden de stemmen der katholieken op Flores, in de laatste maan den gedood, ongeldig verklaard. De toestand is op 'l oogenblik zóó, dat er geen oplossing gevonden wordt. Maar het gebed van alle katholieken der wereld, de ferme en cor date houding van den Paus en van de Bis schoppen geven veel hoop. De H. Vade. schonk aan de Mexikaansche Bisschoppen de remonstrans, gedachtenis aan de marte laren der Fransche Revolutie, als een teeken der aanstaande overwinning, en zei tevens dat Z. H. hoopte weldra de martelaren der Mexicaansche vervolging op de altaren te kunnen plaatsen. Trouwens steeds waar blijft het woord van Tertulliaan: „Het bloed der martelaren is het zaad der Christenen.' CIVIS ROMANUS. Hedenmorgen omstreeks acht uur had op de Lathrijnebrug over den Koudenhorn nabij de strafgevangenis een doodelijk auto ongeluk plaats. Zekere Jansen ui* Vijfhuizen was vanmor gen met zijn moeder naar de stad gekomen en had bij óu firma Zonderland, in de Spaarnwouderstraat, een handwagen ge huurd, waarschijnlijk om vandaag in Haar lem te gaan venten Hij reed op de Cathrijnebrug, ,oen hij werd aangereden door een vrachtauto van de firma J. Koopman Zn., wonende Har- menjansweg. De auto, die voorzien was van massieve banden, vervoerde zand. Een passeerende vischauto werd eveneens aangereden en beschadigd aan den rechter kant. De botsing was zoo hevig, dat de handwagen nog een 10-tal meters werd voortgesleurd, vooraat alles tot staan kwam. Dit was te zien aan een groote bloedplek, die 'op de plaats des onheils lag. Het achterwiel van den zandauto ging over het hoofd van Jansen, waardoor deze onherkenbaar aan dit lichaamsdeel ver minkt werd. Het slachtoffer werd opgenomen en neer gelegd naast het brugwachtershuisje. Oogen- biikkelijk vormde zich pen groote menigte, die het geval meewarig besprak De meening werd geuit, dat de vracht auto evenals altijd, ook hedenmorgen zeer hard had gereden en ook werd gemompeld, dat de remmen niet in orde waren. Wat biervan aan is, zal de politie moeten uit maken. Over het lijk werd een deken gelegd en toen dokter Mauritz ter plaatse k^vam. kon deze niets anders dan den dood cpnstateeren. Het officieele politierapport vermeldt omtrent het ongeluk het volgende: Hedenmorgen acht uur reed de 50-jarige J.. uit Vijfhuizen, met een handwagen op de Cathrijnebrug tusschen de fille van voer tuigen; de brug was juist open geweest, "cm reec* een vischauto, achter hem een^vrachtaüto van de firma K. beladen met zand. De laatste- duwde den handwagen op, zoocat deze tegen den vischauto reed. Op een gegeven oogenblik gleed J. uit; hij wilde zich oprichten doch kwam onder den viachlaulo. Het wiel ging over zijn hals, zoodat hij onmiddellijk dood was. Dc man werd nog 16 M, door den'aulo meegesleurd. Bij onderzoek bleek, dat de remmen van den vrachtauto niet in orde waren. De auto is in beslag genomen. Het slachtoffer, de 50-jarige turfventer Jansen, te Vijfhuizen, laat een vrouw en acht kinderen achter. Het lijk is naar het St. Elisabethsgasthuis Vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. In de Hoofdvaart te Nieuw-Vennep had een schipper met z'n vaartuig ligplaats ge- aozen en wel zoo dicht tegen de spoor brug aan, dat de boeg gedeeltelijk over de spooilijn lag tot vlak aan de rails. Het ge volg hiervan was, dat het raderwerk van de locomotief van een passéerenden trein met de boeg van het schip in botsing kwam. Zoowel aan den trein als aan het schip werd mateneele schade toegebracht. Tegen den schipper, die de noodige voorzorgsmaatre gelen om de spoorlijn geheel vrij te houden niet in acht had genomen, werd deswege proces-verbaal opgemaakt. De waterstand in Haarlemmermeer, wordt -bans op z.g. winterpeil gebracht en is reeds :oo laag, dat de schippers, die nog getracht 'lebben hun met bieten geladen vaartuigen Ie Meer uit te krijgen, daarin niet geslaagd zijn, omdat ze door de sluis bij Aalsmeer, tengevolge van het lage water niet meer ge schut kunnen worden. Hoewel de schippers hierover hun klachten laten hooren, zal er weinig aan te do sa zijn, 't Denkbeeld werd al geopperd, om de verscheping gewoonweg te staken en 't daarheen te leiden, dat dc in lezen polder nog aanwezige bieten verder per as vervoerd kunnen worden. Hoe dit zij, het ziet er voor de schippers met zoo'n ver- raging niet rooskleurig uit,» want als de vorst haar intrede doet, kon de moeilijk heid nog wel eens grooter worden. Op initiatief van het Statenl d, mevr. Aukes, te Bakkum en den heer Lommen, burgemeester van Castricum, is door de gemeentebesturen van Schoorl, Bergen, Egmona-Binnen, Egmond aan Zee en Cas tricum gezamenlijk een verzoek gericht aan de S éten van Noord-Holland om een wij ziging te verkrijgen van het z.g.n. prov. wegenplan. Zij verzoeken: le. den primairen weg, welke Amster dam via Uitgeest za! verbinden met Alk maar en nabij de gemeente Limmen op den Rijksstraatweg ui'komt, zoodanig te verleggen, dat deze ongeveer 1 'A K.M. zuidelijker op genoemden rijksweg zal uit komen om dan directe aansluiting te ge ven met den weg, welke leidt over Cas ri- cum, de Egmonden, Bergen, Schoorl en verder verbinding geeft over den Rijks weg met Helder. Ter plaatse waar thans, volgens het ontwerp genoemde primaire weg nabij Limmen op den' Rijksweg uitkomt loopt deze dood, met als gevolg, dat het verkeer van •Amsterdam en de gehele Zaanstreek naar Castricum, de Egmonden, Bergen en Schoorl over den Rijksstraatweg terug wordt gevoerd, tegen den stroom in van het verkeer komende uit de richting Haar lem. Wordt de weg overeenkomstig het -ver zoek verlegd, dan komt een rechtstreek- sche verbinding met bovengenoemde plaat sen tot stand, en wordt het verkeer van den Rijksweg daar ter plaatse zeer belang rijk ontlast. De streek Castricum, de Egmonden, ber gen en Schoorl is zeer aan'rekkelijk door haar natuurschoon en wordt dan ook druk bezocht. De geheele Zaanstreek vindt haar ontspanning; het is dan ook noodig dat de primaire weg, welke door de Zaanstreek leidt .rechtstreeksche aanslu'ting bekomt met de duinstreek, welke zonder overdrij ving de lusthof van de Zaan mag worden genoemd. Men zal zich nog herinneren het relaas van den bloemist uit Bloemendaal, die, met zijn aanstaanue vrouw op reis naar haar ouders, die volgens haar zeggen in Tilburg woonden, even buiten Tilburg door eenige individuen, die handlangers van de vrouw bleken te zijn, beroofd werd van een be drag van ongeveer 250. De zaak had zich aldus afgespeeld: Een vijflai A.msterdammers, twee vrouwen en drie mannen, werden Zondag 5 Sept. j.l. te Amsterdam, op verzcek van de 'liiburgsche politie, wegens een aldaar gepleegde be rooving op een inwoner van Bloemendaal, aangehouden. Een der vrouwen had de ken nismaking aangeknoopt. Zij -gaf voor dat haar ouders te Tilburg woonden en dat hij, wilde het tusschen hen tot een huwelijk komen, eerst met dezen kennis moest ma ken. De Haarlemmer stemde daarin toe; men kwam overeen, dat de reis per auto zou geschieden en dat een paar vrienden der „aanstaande" mee zouden gaan. Bij een autoverhuurder op het Haarlem merplein te Amsterdam werd nu een- wa gen met chauffeur gehuurd en Zaterdag 3 Sept, reed men naar Tilburg. Aldaar aan gekomen werd den trouwlustige medege deeld, dat zijn a.s schoonouders buiten de stad woonden en $us ging men met den wagen een vrij eenzamen weg op. Daar werd de Bloemendaler plotseling door de drie mannen overvallen én van zijn geld een bedrag van pl.m. 250, beroofd^ en vervolgens uit zijn auto gezet. De man deed aangifte bij de politie, waarna het gezel schap des Zondagsavonds werd gearres teerd en naar het Huis van Bewaring over gebracht. Gisteren stonden in verband hiermede voor de rechtbank te Breda terecht C. W. K„ chauffeur, W. A. N. KL, chauffeur, en H. A H., glazenwasscher te Tilburg. Ver dachte KI. stond bovendien terecht, omdat hij in Augustus j.l. ten nadeele van zijn pa troon. den autoverhuurder J. D. R. eenig geld had verduisterd. Aan verdachte KI. werd subs, ten laste gelegd, dat hij het geld had vervoerd en aan verdachte K., dat hij voordeel heeft getrokken van het geld, ter wijl hij wist, dat het door misdrijf was verkregen. Allereerst stond terecht C. W. K., tegen wier. drie getuigen waren gedagvaard. Vcrd. K. verklaarde gezien le hebben, dat de bloemist werd aangegrepen, doch niet, dat het geld geroofd werd. Hij ontken de, dat de man uit den wagen was gegooid; hij had hem zelfs een plaats naast zich aangeboden. Bij een verhoor voor den rec'n- ter-commissaris had K. echter verteld, uit schrik doorgereden te zijn, toen de oude man niet meer in den wagen zat. Thans verklaarde hij, doorgereden te zijn op bevel van de overige inzittenden. In den loop1 van het verhoor had deze verdachte bovendien doen uitkomen, dat er tusschen zijn mede-beklaagden KI. en H. in Amsterdam afgesproken zou zijn den bloe mist te berooven. De beroofde bloemist H„ 58 jaar oud, verklaarde, dat verdachte KL hem en zijn vriendin op 4 September per auto afhaal de om naar een vooraf gemaakt plan op reis te gaan naar Tilburg, 's Middags om uur begon men den tocht, waaraan ook mej. H. en haar broer deelnamen. Men liet het Voorkomen, alsof alle passagiers familie leden waren. In een café werd verdachte K. als resei ve-chauffeur aangenomen, terwijl zich tc vens een vriendin van mej. H. bij het ge zelschap voegde. De tocht ging van Utrecht over Den Bosch naar Tilburg K. chauf feerde. In Tilburg aangekomen, ontstond er een woordenwisseling tusschen het verloof de paar. Om er een einde aan te maken, beloofde de pseudo-broer, dat hij naar den vader van het meisje zou gaan. Ook de twee Vrienden gingen mede. Op den stillen weg van Berker werd H. vastgegrepen en beroofd van zijn geld en horloge. Men reed weg en liet hem in den nacht alleen op een onbekenden weg achter. IL verzekerde, dat hij niet onder den invloed van sterke drank was. Het reisje, de fooien, verteringen enz. hadden hem ru:m 300 gekost. De verdachte KL, die nu als getuige ge hoord werd, bevestigde huilend het verhaal van het slachtoffer. De aanranding nad hij gezien niet de berooving. Waarom hij den ouden man niet te hulp kwam, wist hij niet ie vertellen, Nadat men hem alleen op den weg had achtergelaten, werd in den wagen het geroofde geld nageteld, waarna men in een café in Tilburg een, biertje ging drin ken, Daarna reed men naar Breda, en nam zijn intrek in een hotel, waar er goed van gegeten en gedronken werd. Den volgen den dag ging het gezelschap naar Amster dam terug. Veryolgens werd gehoord de verdachte H. A. H,, broeder van de vrouw, die met den bloemist naar Tilburg was gegaan en volgens de getu'gefi de eigenlijke beroover! was. Hij wierp echter alle schuld on den chauffeur W. A. N. K. en ontkende zelf aan I deze berooving schuldig te zijn, C. 0.V, HJ Het oproer der communisten cp Java, A Jl 3$, naar Z. W. Batavia en N. W. Preanger uit- i I al -2 L\ m P B jg§> j| gezonden om het uitwijken van Ban'ammers V/aX-JiA UV jgj communisten-leider gearresteerd. Brigades Tekstboekjes verkrijgbaar met vertaling. De Officier van Justitie ging hierna het geheele geval zeer uitvoerig na. Hij eischte tegen den broeder van de vrouw, H. A. H. als den eigenlijken beroover, een gevange nisstraf van drie jaar, tegen den chauffeur W. A. N. K., anderhalf jaar, tegen C. W. K, acht maanden gevangenisstraf. Mrs. Bloemen, Mutsaers en Mertens tra den als verdedigers op. De uitspraak werd bepaald op 6 Decem ber a.s. Door rappe handen vonden de parochianen van Hourakpolder op den morgen van het gouden feest het entrée van de kerk met een sierlijken eereboog opgesierd. Door de zorgen van het feestcomité was de intieme polderkerk met een scbat van uitgelezen levende bloemen en planten als in een bloeienden wijngaard veranderd. Nimmer hadden de parochianen zulk een bloemenweelde in hun kerk gezien. De feestdag werd ingezet met een H. Mis offer voor de overleden parochianen en wel doeners der kerk, waaronder talrijke H. Communies werden uitgereikt. Vóór de plechtige Hoogmis werd door het versterkt zangkoor het Veni Creator van Jacq de Jong aangeheven. Het plechtig H. Misoffer werd opgedragen door den herder der parochie met assistentie der WelEerw. Heeren A. Leesberg, Kapelaan te Haarlem en A. van Bijnen, kapelaan te Halfweg. Onder leiding van de heeren-P. Schuitema ker als dirigent en J. van Lieshout ais orga nist werd op verdienstelijke wijze de Mis van Perosi en het Tantum Ergo van Haag uitge voerd. Onder de beide H.H. Missen werd door den Pastoor der parochie, naar aanleiding van den tekst van den H Paulus Ephes I, 3: „Gezegend zij de God en Vader van onzen Heer Jezus Christus, Die ons in Christus ge zegend heeft met alle geestelijke zegenin gen", de parochianen tot groote dankbaar heid aangespoord voor de overvloedige ge naden gedurende een halve eeuw ontvangen. Daarnevens werden de edelmoedige weldoe ners herdacht, inzonderheid den toenmaligen iïoogwaardigen en Doorluchtigen Bisschop van Haarlem en Diens HoogËerw. Vicaris- Generaal, de priesters en leeken, die door hunne offervaardigheid, als werktuigen in Gods hand, de stichting en instandhouding der kerk hebben mogelijk gemaakt en in onze dankbare herinnering moeten voortle ven. Bij de receptie werden opgemerkt o.m. het kerkbestuur der parochie en de heer Simons, burgemeester der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Door het feestcomité, dat zich voor deze gelegenheid had geconstitueerd, werd door een deputatie, bestaande uit de heeren H. Keilen, voorzitter, J. v. d. Bijl, secretaris en F. v, Straaten, een couvert, overhandigd, be vattend de feestgaven der parochianen ten behoeve van de restauratie van kerk en pastorie. Tijdens het plechtig Lof, dat ook door tal rijke niet-parochianen en niet-katholieken werd bijgewoond, fungeerden als agens de Zeer Eerw. heeren J. Zwart, pastoor te Zaan dam, als diaken pastoor J. A. Haverman te Sloten, die beiden jaren achtereen als dienst doende priesters aan de oude kerk verbonden waren, en pastoor H. Th. Bouters te Bleis- wijk de oprichter en stichter der parochlï. De feestpredikatie werd gehouden door den Zeer Eerw. heer B. M. J. van Rooy, pastoor te Halfweg, die naar aanleiding van den tekst: „Indien gij-de. gave Gods begreept (Jo. IV 10) het overgroot geluk schetste dat wij, katholieken, in onze kerk, het Huis Gods, bezitten. Na het plechtig Te Deum en het Tantum Ergo werd het Lof besloten met het geest driftig gezongen „lied van lof en dank". Nimmer was in de vijftiger jaren de kerk van Houtrakpolder getuige van zulk - een schitterende feestviering en heerlijk enthou siasme. In de dankbare herinnering der parochia nen zullen steeds blijven voortleven de ijve rige leden van het feestcomité met zijn staf van coïlectrices en collectanten cn de ent housiaste medewerkers aan de versiering en chitterende verlichting van het en'ree der zrk, die zulk een machtig aandeel hebben had aan het welslagen van het gouden eest. Na het Lof kwamen nog verschillende pa rochianen, die de oprichting van de kerk me degemaakt hadden, hun oud-kapelaan-, pa stoor Zwart, begroeten. Pluvius is den jagers genadig geweest slechts kort voor afloop van den wedstrijd heeft hij zijn scepter gezwaaid, zoodat de apporteerweds'rijd van „Nimrod zonder al te nadeelige weersomstandigheden be- invloed is. Een voor het doel schitterend duinterrein onder Castricum, waarover de heer LI. Schmidt van Gelder jach' gerechtigde is, meldt de Tel., was ter beschikk'ng van de Kon. Ned. Jachtvereeniging „Nimrod" ge steld. Zeventien honden n.l. vier Retrievers, tie.n Spaniels en drie Duitsche s'aande honden waren ingeschreven. Drie Span.els kwamen niet op, terwijl één Spaniel gedu rende den wedstrijd teruggetrokken werd. Om geldprijzen, alsmede om, speciale prij zen, die uit 'fraaie zilverwerken bestónden, zou derhalve door een der'iental honden gestreden borden. Het waren alle eerste klassè hónde'n, die 't werk, n.l. het op zoeken en ter hand brengen van gescho ten en aangeschoten wild goed verstonden. Er is ech'er, zooals in a'les, baas boven baas. De jury had uit te nfeken, welke de beste waren. Een niet gemakkelijke taak. Door te letten op de finesses is het toch wel mogelijk, de kwaliteiten der honden na te gaan, alsmede toe te zien in hoever de dressuur goede vruchten heeft afge worpen. Tal van leden met hun dames en enkele introducés vereenigden zich bij het jacht huis Kijkuit, zoodat een talrijk gezelschap optrok naar hét mooie, wildrijke duin bij Cas'ricum om daar te jagen. Een drijfiacht werd gehouden, waarbij het wild door twee officieele daarvoor uitgenoodigde geweren werd gescho'en. Bij eiken schutter vatte een jurylid post om het gedrag van den opgeroepen hond gade te slaan. Vooraf had een loting plaats gevonden, zoodat bij elke drift twee honden konden beoordeeld worden, bij eiken post (schutter) één, ter wijl de referee trachtte zooveel mogelijk posten in het oog te houden. Lustig knalden weldra de schoten. De ge schoten langs'aarten, dood of aangescho ten, moesten op aanwijzing der jury worden opgezocht. Gedrag van den hond op post komt echter ook in aanmerking, en de hond, die de jacht met op'e'tendheid volgt, doch zich weet te bedwingen door rustig bij zijn baas te blijven, om bet commando „apport of „zoek verloren" af te Wach'en, wordt verre boven dien hond, wiens passie hem de baas wordt, verkozen. Bij een aange schoten stuk wild komt het er op aan, dat de hond het «Jevechtsspoor volgt en zoo doende het zieke wild op-poort, grijpt en ter hand brengt, hetgeen met zach'en bek moet gebeuren. Het wild mag dus niet doodgebeten of gedrukt worden. Al ras b'eefc, dat een paar honden boven op post en snel en spoedig ter hand bren- de andere uitblonken in het ernstig blijven volgen van het vedloren wild, door met zekerheid het woudspoor te vinden en uit te werken. Een snelle vers'andige werkwijze, en het dood-zeker volgen van het spoor bleek zoo wel de Bretonsche Espagnol Colette de Houlbousse van den heer Rob. Wilson a s de Labrador Retriever Leepje ook zeer be dreven in deze vakken bleek te zijn. Of een fazan* in de ruiute was weggekropen of dat een oude gewiekste haan er als een reu- paard was van door gegaan, t baatte niets, de goede neuzen dezer honden wisten de vluchtelingen op te sporen en snel en corrert Ier hand te brengen. Het was voor de jury vooral zeer aan genaam, dat er onder de mededingers, die alle ongetwijfeld goede gebruikshonden zijn, er enke'e waren die bet ideaal nabij kwa men, waardoor aanschouwelijk werd ge toond wat de 'rechters echter van een bond verlangen om ze prijzenswaardig te keu ren. Er was dus gelegenheid te over om van de goede sport te genieten; fraaie staal tjes van apporteerkunst werden vertoond. Tegen half drie op den tweeden dag, na dat de honden ook op „haar -wild (konij nen) beproefd waren, kon de jury bij monde van den voorzitter van het field-trial den volgenden uitslag mededeelen: 1. De heer Rob Wi'son met den Breton- schen Espagnol Colet'e de Houlbousse, die tevens den door de Ned. Duitsche Staande Hondenclub uitgeloofde specialen prijs won, alsmede de doot de heeren E. Cremers en B. H, Paine Strieker u'tgeloofde prijz.en; 2. E. L. Baron van Tuyll van Serooskerken met den Labrador Retriever „Fly beoe- vpus speciale prijs ui'gedoofd door de N«d. Spaniel Club; 3. de heer C. D. v. d-MVhet met den Labrador Retnever „Lcepie re serve jhr. A. Stratenus met den kortha- rigen Duitschen Staander, hond Puvenbroek me! den ruigharigen Duitschen Staanden hond Torka. HAARLEMSCHE KEGELBOND. De gehouden persoonlijk kampioen wed strijd welkp heeft plaats gehad 13, 14, 20 en 21 November in het Clubgebouw van den H. K. B. is door ruim 200 leden aan deel genomen, terwijl de vrije en de paren banen geen oogenblik stilstonden. In de laatste jaren is het Kegelen één dier sporten welke erg beoefend wordt. De uitslag is als volgt: H. Schouten, 324 houten, kampioen 1926 le Prijs Id. Lomans, 314 houten; 2e pr. L. v Vliet, 313 h.; 3e pr. E. Kimman, 312 h.; 4e pr. N: H. Verdel, 311 h. 4 8tr.; 5e pr W. v. d. Berg, 311 h. 46 tr.; 6e pr, B. Wa- genaar, 302 h„ 49 tr.; 7e pr. R. v. d. Berg, 302 p. 47 tr.; 8e pr. J. v. Maas winkel. 299 h. 48 tr.; 9e pr E. Martens 299 h. 47 tr.; 10e pr D. P Joustra 298 h.; 11e pr. Joz. v. Elzen 297 h.; 12e pr. N. v. Orden 296 h.; 13e pr. A. Booij 293 h.; 14e pr. A. C. J. Kreek 292 h. 48 tr. 27—37 na; 15e pr. J. Palen 292 h., 48 tr. 2728 na; 16e pr. A. Vasen 292 h. 46 tr.; 17e pr. J. Goossen 292 h. 45 tr.; 18e pr. B. Groenewegen 290 h.; 19e pr. L. v. Berkel 289 p. 47 tr. 33 na. Hoogste werper N. N. 7479 na. Conso- latie J. Beeren 283 met 1 poedel. Vrije baan F. le pr. P. Smits Jr. 44; 2e pr. D. Bremer 43; 3e pr. H. Leen 42; 4e pr. H. Frantzen 2 x 41; 5e pr. C Booy 4140; 6e pr. J. Paulen 4139; 7e pr. B. Groene wegen 41—36; 8e pr, J. Beeren 2 x 40. Baan G. 1. B. Groenewegen 43; 2. H. Frantzen 4240; 3. E. Stoeken 411039; 4. P. v. Gaart 414038; 5. H. A. Schou ten 4140; 6. M de Vries 412 x 35; 7. H. Denkers 2 x 40; 8. J. Beeren 4039. Baan H. 1 E. Stoeken 2 x 44; 2. W Kuyk 4335; 3 N. v. Orden 42; 4. H. Lo mans 4140; 5. R. v. d. Berg 4137; 6. E Kimman 41; 7. D. Bremer 2 x 40; 8. J Beeren 40—39. Dames vrije baan. 1. Mevr. Schouten; 2. Mevr. Denkers; 3. Mevr. Leen. Paren Wedstrijd, le pr. Mevr. Schouten Hr. Stoeken 49—49; 2e pr. Mevr. de Bruin H. I. Slag 49—45; 3e' pr. Mevr. Noë—Hr. Noë 49; 4e pr. Mej. M. GroenewegenHr. E. Kimman 47 2 x 45; 5e pr. Mevr. Kuipers H, N. v. Orden 4744; 6e pr. Mevr. Den kersHr. Joh. Weijers 4645; 7e pr. Mevr. LeenHr. Leen 4644. Woensdag 24 Nov, prijsuitreiking n,m. 9 uur Clubgebouw. raadzitting. Verlamd thuis gebracht. Een geheimzinnig geval in de Residentie. Uit het mijnbedrijf. Een resolutie van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond. Staatsbegrooting voor 1927. Uitkeeringen aan gemeenten. Drankbestrijding in en door de schooL Vergadering der Haarlemscbe diocesane commissie, Bondscongres van den Ned. R. K. Bond van P«-, T.- cn Tel,-personeel ,,SL Petrus - Ex-keizer Wilhelm ongesteld. De Portugeesche bankbiljetten-kwestie voor de Haagsche Rechtbank. Poincaré pleit voor een langdurigen Gods vrede, De mijnwerkers en eigenaars van Not tinghamshire hebben een overeenkomst voor vijf jaar gesloten. Dc Cataleensche samenzweerders voor waardelijk in Spanje toegelaten. Het lid van het Engelsche Lagerhuis, Kirkwood, veroordeeld. Opnieuw verhooging van tarieven bij de Belgische spoorwegen. f Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.24. Morgen vangen de begrootingsdebatten in Jen Haarlemschen Gemeenteraad aan. Van veel belang zullen de algemeene beschou wingen niet zijn, want noch de begrooting waar weinig aan te wrikken is noch de beschouwingen in de afdeelingen geven er aanleiding toe. Het is een begrooting, dat een debat zal uitlokken van een ster venden Raad in dubbelen zin. Stervend omdat de grenswijziging op komst is, ster vend omdat het volgend jaar de zittings periode van dezen Raad afloopt. Immers dan worden er nieuwe verkiezingen gehouden. Toch zullen er eenige min of meer be langrijke punten ter sprake komen. O. a, het voorstel-v. Liemt tot instelling van een ac countantsdienst. Moet dat een gemeentelijk bureau zijn of niet. Dat schijnt wel dc hoofdvraag te zijn. Maar dc heer v. Liemt schijnt zijn zin te zullen krijgen, dat er in alle geval iets als een accountantsdienst zal komen. En dat is toch de hoofdzaak. Vastrecht-tarief voor gas komt ook ter sprake. Wij meenen, dat het juist een ia'ar geleden is, dat de tariefsverlaging voor gas. bij de begrooting ter sprake kwam. Al dien tijd hebben B. en W. „overwogen". Maar het resultaat is niet groot. Er zal1 nu een vastrecht-tarief worden ingevoerd, waarvan de gebruiker in vergelijking van nu profi- teeren zal, als hij meer dan 55 kub. meter per maand gebruikt. Practisch zullen er dus wednig gasjlebruikars van profiteeren, want, waar tegenwoordig bijna algemeen electrici- teit voor licht wordt gebruikt, komen er maar weinig boven een verbruik van 55 kub. meter per maand. Eenigszins vreemd doet het dan ook aan, dat B. en W. in het betreffende raadsstukje de andere voorstellen, o. m. dat van den heer Keesen, naar de prullemand verwijzen. Dit voorstel hield in een tariefsverlaging, waarvan de kleinere gebruikers zouden pro fiteered Wat nu wordt voorUadpld js a]_ leen voordeelig voor de grootere gasver- bruikers, met name voor hen, die gas voor verwarming gebruiken en in dat geval zal dit vastrecht-tarief nog geenszins bijdragen om het gasdebiet te verhoogen, want een prijs van 6 cent per kub. meter is nog veel te hoog om met andere brandstof te con- curreeren en dus huisvaders aan te sporen tot gasverwarming van hun huis over te gaan. De heer Keesen zal dus zijn voorstel, al of niet gewijzigd, handhaven om de kleine verbruikers te helpen. En terecht! Het voorstel om een Bureau voor de Be roepskeuze in te voeren, zal wel niet op veel1 tegenstand stuiten. Het gaat vrijwel in de richting van wal wij indertijd daarover schreven. Alleen zullen enkele technische bijzonderheden kunnen besproken worden. B.v. of een kaartregister van de leerlingen moet worden aangelegd en of de kaart van een leerling niet na eenigen lijd moet ver dwijnen, opdat de patiënt in zijn later leven niet altijd last heeft van een eventueele slechte noot die op zoo'n register voorkomt. Maar misschien is het beter dergelijke bij zonderheden tot later te bewaren of door de commissie te laten opknappen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1