J. DE KATHOLIEKE HLUSTPATIE Maria-Stichting EEN MIDDELPUNT \AN BELANG5TE.LL 1NG Het doodeljjk auto-ongeluk op de Cathrijnebrug. Een mooi staaltje van burgerzin. DE SPAARflEBANK De plannen vr.n die Haarlemsche Grccntenveiling. Zwakke borst? ABDIJSIROOP Dertig jaar, Jubileum J. Brunt. ^V\Vxv \v EJ 1 mom1 Haarlem's Klein a Capella Koor. DE NIEUWE TAXI-TARIEVEN. Hilaire Belloc. Nederlandsch Fabrikaat. Ned. Reisvereeniging. Een arbeidsconflict te IJmuiden. Het winkelpersoneel en de a. s. feestdagen. Is de K'everlaan Bloemendaal's stiefkind? Diefstal. Geslipt. Brand in een tramwagen. 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT" BURGERLIJKE STAND. De stagnatie bij den woningbouw te Oud-Schoten. Personalia. GEMEENTERAAD. BEHANDELING VAN DE GEMEENTEBEGROOTING. lederen middag van 2 tot 3 uur Poliklinik 101 Vis IOIV16 I01»/4 99Vi6 991/ ie 973/s 213 Va 684 690 385 395 156. Va 157 359 4JV4 5V2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 8.64 - 34.85 35.20 35.30 12131 s 12.127/ 66.75 66.75 66.621/2 66.65 OSLO 64.25 64.— 48.25 48.24 2.50V4 10.55 10 56 27.— 27.— HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. fi I lï Versterkt borst en keel met de slijmoplossende, krachtige AKKER'* BOTSING. Op den hoek Botermarkt-Ged. Oude Gracht botste gisteren een particuliere aufo tegen de ziekenauto van de firma M. De particuliere auto werd ernstig* beschadigd. Bij de politie jubileert heden een recher cheur, die die reeds vijf jaren vroeger had rnceten jubileeren. toen hij zijn zilveren ambtsjubileum vierde. De rechercheur, de heer J. Brunt, was van te groote beschei denheid, om zelf de aandacht op dat feit te vestigen. De dag is toen voorbij gegaan als alle andere, een reden te meer, om van den 24en November 1926. nu hij dertig jaar bij de politie is, een feestdag te ma ken. Rechercheur Brunt geniet de vriendschap van collega's, achting en tevredenheid van zijn chets. Hij is een der meest ijverige, nauwgezette, rechtschapen en plichtsge trouwe leden van het Haarlemsche politie corps, scherpzinnig, volhardend, «doortas tend. Wat bij onderneemt brengt hij ten einde met succes. Zijn sterk geheugen en buitengewone menschenkennis vooral maken hem tot een der bekwaamste ambtenaren, die alles en iedereen kent, vooral het publiek dat zijn professioneele belangstelling heeft. Daarbij kent hij geen vrees en laat hij zich door niets weerhouden, als hij een eenmaal ge geven opdracht moet uitvoeren. Collega's en agenten van po'itje kunnen daarvan merkwaardige staaltjes vertellen als bijv. toen rechercheur Brunt een inbreker meest arresteeren, die niet als'zeer zacht zinnig bekend stond. De man was spoedig gevonden maar niet gepakt, want hij dreigde de politieagenten vanuit zijn schuilhoek neer te schieten, maar de heer Brunt negeerde het dreigende wapen en re kende den kerel in. Het leven van een rechercheur is rijk ran avonturen; wij vroegen den heer Brunt ons iets uit zijn grooten schat van herin neringen te vertellen. Bescheiden ambte naar, die hij is, moesten wij lang aandrin gen eer wij het volgende van hem hoorden. In 1896, den 24en November, kwam ik als agent van politie derde klas te Leiden. Ge durende mijn diensttijd bij het eerste regi ment veldartillerie té Utrecht had ik les gehad bij den Commissaris van Politie al daar, en zoodra ik de militaire tuniek kon ophangen, volgde ik het verlangen, dat ik vanaf mijn ieugd koesterde en trad in dienst bij de Leidsche politie. Ik had toen met goed gevolg het examen afgelegd voor het Koninklijke Wapen der bereden Mare chaussee en de Rijksveldwacht. In 1899 werd ik agent tweede klasse te Schiedam en 25 Februari 1903 begon ik weer als agent derde k'asse bij de Haarlemsche po litie. In 1907 kwam ik bij de recherche. Achtereenvolgens werd ik agent tweede en eerste klasse, tot ik bij de reorganisatie van 1919 bevorderd werd tot hoofdagent rechercheur. „U zult heel wat meegemaakt hebben? „Te veel om te vertellen. Als agent van ool'tie snapte ik drie inbrekers op heeter- daad in de Barrevoetestraat. De heeren waren nog aan de voorbereidende werk zaamheden, twee van hen rekende ik met hulp van collega's in, den derde snapte ik den volgenden morden, toen hij op het ter rein van de misdaad kwam kiiken, hoe het met zijn vrienden 'was afgeloopen. Sinds dat gevalletje ben ik bij de recherche werkzaam geweest. Later heb ik hier eens de brandkast op gespoord van het station te Velsen; de dieven hadden het meubel met paard en wagen naar Haarlem gebracht. Dat was in samenwerking met rechercheur v. Halst. Met hem heb ik c ok de inbraak bij'n bollen- hande'aar in de Schouwtieslaan behandeld en 'et een goed einde gebracht. Haarlemmers zullen zich nog herinneren dat er eens ingebroken is bij den Officier van Justitie, mr. Pellerin, aan de Dreef. Ik was met anderen met het onderzoek be last; wij hebben de brandkast opgespoord en de inbrekers ingerekend. Zoo héb ik on telbare inbraken en diefs'allen meege maakt en her en der gereisd en gespeurd, met rechercheur Spoor en den tegenwoor- digen hoofdinspecteur Wout. In Amster dam, Rotterdam, Arnhem, kortom in al'e steden en ook in het buitenland ben ik op onderzoek geweest. Ook de geruchtmakende inbraak bij de A. P. C. heb ik behandeld. Het spoor leidde naar België; wij reisden er heen en in Antwerpen zag ik de ver- dach'e Kooy een zijstraatje inslaan, zoo- dat hij ons op de terugreis naar Haarlem al' gevangene vergezelde. Zpc zi'n er ontelbare geva'len die ik heb behandeld. In 23 jaar zoolang ben ik bu de Haarlemsche politie kan er heel wat gebeuren. Hedenmorgen werd de heer J. Brunt ge complimenteerd allereerst door den heer Wout, hoofdir.spec'eur. die mede namens de twee inspecteurs, een rookstel aanbood UMaALLAOg na QQF O EEBouw 2 i AutoPARK Kantoor V&ILIN9ZAAL &AJT H ÜlJ-jlNB e. L. Gisteren gaven wij reeds uitvoerige mededeeliAgen over de plannen van de Haarlem sche Groentenvciling tot stichting van een nieuw gebouw. Hierboven geven we de situatieteekening van dat gebouw op het terrein van Polman-Mooy aan den Kleinen Houtweg. Het is niet de bedotiing daarheen de groer.tenveiling van den Koudmhorr te verplaatsen, doch alleen de bloembollen veilingen, die nu in „Bloemhof" worden ge houden. Of daarna „Bloemhof" zal worden van de hand gedaan, is nog niet zeker. Hel zou mogelijk zijn dat „Bloemhof naast het nieuwe plan behouden blijft. bluscht. De motorwagen werd r.aar de re mise gesleept. In de gemeentelijke concertzaal wordt op Vrijdag 26 November a.s. des avonds,te 8 uur een J. P. J. Wierts-concert gegeven door Haarlem's a Capella Koor, dir. Nico Hoogerwerf. Als solisten zullen dien avond optreden Grelha Santhagens-Manders, so praan, te Den Haag en Leo Frederiks, bari ton, te Rotterdam, onder pianobegeleiding van den componist. Wij ontvingen van den commissaris van politie de nieuwe taxi-tarieven door B. en W. vastgesteld, welke 1 Januari a.s. zullen gelden. Volgens de bestaande farieven waren deze voor tarief I 0:60 voor de eerste 500 M. en 0.10 voor iedere 250 M. meer, voor tarief II 0.60 voor de eerste 400 M. en 0.10 voor iedere 200 M. meer en volgens tarief III 0.60 voor de eerste 250 M. en 0.10 voor iedere 125 M. meer. Volgens de nieuwe tarieven worden deze volgens tarief I 0.50 voor de eerste 800 M. en 0.10 voor iedere volgende 400 M. en volgens tarief II 0.50 voor de eerste 400 M. en 0.10 voor iedere volgende 200 meter. Het tarief voor wachten blijft 0.10 voor iedere drie minuten of gedeelte daarvan en de prijs voor bagage geladen buiten het rijtuig, 0.30 per stuk. Het nieuwe tarief I geldt van 7 uur v. m. tot 12 uur 's nachts; tarief II vin 12 uur 's nachts tot 7 uur 'smorgens. Deze tarieven gelden voor de zónegrens, welke omvat de bebouwde kommen van de gemeenten Haarlem, Benne- broek, Bloemendaal en Schoten en loopt ten Noorden \an de Westlaan langs de Delft, Jan Gijzenvaart, Donkere laan, Ken- nemerweg, Hooge Duin en Daalscheweg, Kweekduinweg, den straatweg te Overveen, Lombar Petrielaan, Duinlustweg, Bentvelds- weg, Zandvoortschelaan tot de halte Bent veld en Van daar langs Boekenrode en Lei duin tot de Beekslaan en verder van de brug over de Leidschevaart (Centebrug) langs Bennebroekervaart en Ringvaart tot spoorbrug van de lijn Haarlem-Hoofddorp, langs deze spoorlijn tot de Amsterdamsche- vaart en verder over de Liede, Binnen- Liede, Mooie Nel langs den Lage Dijk, Groote Sluis te Spaarndam en Slaperdijk tot de Westlaan. Buiten de bestaande zónegrens "geldt voor den geheelen dag tarief II. Bij bestelling tot voorkomen binnen de zónegrens mag voor het voorkomen worden berekend: van 7 uur v.m. tot 12 uur 's nachts 0.30. Van 12 uur 's nachts tot 7 uur v.m. #naf standplaats tarief I. Bij bestelling tot voorkomen bóiten de zónegrens mag voor het voorkomen worden berekend gedurende het geheele etmaal vanaf de standplaats tarief I. tigden dien naam, Mr. Clutterbucks's Elec tion, A change in the cabinet. The mercy of Allah, Emmanuel Burden, die politiek, handel en society hekelen. Gedurende den grooten oorlog waren zijn artikelen en overzichten in het weekblad Land and Water algemeen gelezen. Men hield ze voor de beste die in dien tijd in Engeland verschenen. Zijn verwonderlijk inzicht in strategie en oorlogstechniek wordt verklaard door het feit, dat hij uit een Fransch mili tair geslacht stamt, dat niet minder dan vier generaals aan Napoleon's leger verschafte. Latere boeken van hem zijn The Girondin, Lambkin's Remains, The Affermath, or Gleanings from a Busy Life. Pongo and the Bull, The Path to Rome en Este Perpetua. Het eerste deel is verschenen van zijn History of Engeland, die uit vier deelèn zal bestaan, en zijn jongste werk, kort geleden gepubli ceerd, is The Cruise of the Nona. Hilaire Belloc is altijd gebleven wat men hem in zijn jeugd noemde: „one of the three cleverest young men in England." Door de afdeeling Haarlem van de ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat zal Donder dag 2 December a.s in den. Schouwburg Jansweg een propaganda-avond georgani seerd worden, waar prof. dr. R. Casimir zal spreken over de opvoeding des volks in de bevordering van eigen nationale nijver heid, terwijl eenige industrieele films ver toond zullen worden. Voor een goed bezette zaal sprak de heer G. F. M. Liebert uit Lochem voor de leden van de Ned. Reisvereeniging afdeeling Haar lem. Spr. behandelde daarbij aan de hand van een aantal interessante lantaarnplaatjes, zijn reis, die hij het vorig jaar met dé Neder- landsche Reisvereeniging" naar Amerika ge maakt heeft. De explicatie door, den causeur droeg er veel toe bij om het auditorium voor het te behandelen onderwerp te intersseeren. Gisteren zijn een aantal losse werklieden, gesteund door de beide groote bonden, in slaking gegaan. Het werk, waaraan zij bezig waren, het rollen van vaten met haring van de tegeltjesmarkt naar het pakhuis, werd toen gedaan door de kuipers, die in vasten dienst bij de betrokken firma zijn. Oorzaak is, dat de bonden eischen, dat de zeer ongelijkmatige betaling per stuk van dit werk, vervangen willen zien door een vast uurloon van 1. De strijd, hoewel thans voor het oog opgelost, zal wel weer oplaaien als opnieuw een lading haring op deze wijze getransporteerd moet worden. In verband met de aanstaande feestdagen en de te verwachten grootere drukte in de Voor de afd. Haarlem van de English winkelzaken, heeft het afdeelingsbestuur van Association zal a.s Vrijdagavond 8 uur in den Alg. Ned, Bond van Handels- en Kan- dc bovenzalen van „De Kroon" de Engelsche toorbedienden zich tot de Haarlemsche win- publicist Hilaire Belloc een lezing houden keiiers gewend met het verzoek, om aan het over „The crisis in industral capitalism". personeel voor de lange werkdagen en den Hilaire Belloc is met G. K. Chesterton een extra-arbeid, een extra-vergoeding uit te der bekendste katholieke voormannen van keeren. De vereeniging steunt^ dit verzoek Engeland, en is tevens een der meest op billijkheidsgronden en op een wensch vooraanstaande schrijvers en journalisten, door B. en W. van Haarlem in Augustus Vooral zijn artikelen en boeken op historisch, 1925 geuit in die richting, bij het toestaan economisch en politiek gebied hebben hem van ontheffing van de sluitingsverordening bekend gemaakt. Daarenboven staat hij in aan de winkeliers, zijn vaderland als spreker en causeur zeer goed bekend. Hij is een man van breede ont wikkeling, zeer belezen en bereisd, wat in al zijn artikelen en romans tot uiting komt. Hij werd in 1870 te St. Cloud bij Parijs ge boren als zoon van een Franschen vader en n_ een Engelsche moeder Na zijns vaders dood in een''toestand! zoo schitterend, dat men elders moeilijk hun gelijken zal vinden. Men schrijft ons: Bloemendaal is terecht beroemd om haar Alleen de Kleverlaan maakt daarop een treurige uitzondering. We zullen niet zoo overdrijverig zijn dat we den toestand daar middeleeuwsch willen noemen, maar van dezen tijd is de bestrating toch heele- maal niet. Immers de bulten en kuilen van dezen weg zijn totaal in strijd met de terug. De zoon maakte zijn schooltijd door te Birmingham, ging later eenigen tijd naar Frankrijk terug, om daar zijn dienstplicht te vervullen, maar begaf zich opnieuw naar Engeland. Hij studeerde aan de universiteit te Oxford, waar hij zich buitengewoon onder scheidde als student zoowel als sportsman, en eén schitterende promotie maakte. Later' „strakkelijnstijl" van onze dagen. Zij, die liet hij zich naturaliseeren als Engelschman, dezen weg dagelijks moeten berijden, on- en werd in 1906 in het district Salford ge- dervinden dit maar al te zeer. De bewo- kozen als lid van het Lagerhuis, waarin hij ners van deze laan mogen dan ook terecht vier jaar zitting had. Hij was evenwel voor- tot de zeer tevreden menschen gerekend bestemd om zich meer te onderscheiden als worden. Anders hadden ze den gemeente- letterkundige dan als politicus. De politieke architect al eens lang bij zijn jaspanden ge- de twee insoecteurs een r®°Kstei aannooa intrigues boezemden hem afkeer in. Hij ver- trokken en gevraagd of er voor de Klever- heer W out zei e me gen j.^ Westminster en bestreed het partij-laan ook niet eens een partijtje shelfeld, woord te voeren, om all al stelsel fel in zijn blad „The Witness". I spramex of asphaltachtige teerproductcn zeide. nog ver beneden de werkehikfce'd J e kunnen overschieten zou blnven. De yerd.enstenv^ den heer maakten' reeds dadelijU opl Erunt konden in een otfi.i ele sp gang O0jc de 0lldereat ofschoon het kin- Wij herinneren er aan, dat wij eenigen waann men soms spreekt alleen om derboeken waren. De latere boeken beves- tijd geleden mededeelden, dat het gemeen- sprekan, niet licht te hoo4 geschat en overdreven worden. Spr. roemde^ de groote kennis van zaken en het doorzicht, waar mede de 'ubilaris verschillende zaken had behandeld. De heer W. v. d. Hu1st, als jjudste recher cheur, bood namens ziin collega's e°n rook tafel en een bloems'uk aan, terwijl de ju bilaris van de hoofdagenten een prachtig bloemstuk mocht ontvangen. Nadat de heer Brunt door .allen was ge complimenteerd, werd hii door he' bestuur der vereeniging „Sursum Corda" per auto naar zi:n wonin^ gereden, waar hij den ver deren dag in huise'ijken kring vierde. Ook daar kwamen vélen den jubilaris felicitee- Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een lederen overjas uit een auto, die geplaatst was op dt Parklaan. Gistermiddag, omstreeks 5 uur, slipte in de Groote Houtstraat de 35jarige wiei- ïijder J. S. te schoten. Hij viel en bekwam een bloedende wonde boven Het linker oog. Hij werd verbonden door leden van den Ongevallendienst en naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Vermoedelijk door kortsluiting brak gis terenavond 11 uur brand uit in een motor wagen op de Kampervest. Door personeel werd het vuur met een emmer water rfe. ADVERTEEREN IN DE KATH ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIE ELE PROPAGANDA MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE tebestuur van Bloemendaal het plan had opgevat om een proces over de herstelling van de Kleverlaan legen het gemeentebe- gen later echter werd tusschen de twee ge- gen later echter werdtusschen de twee ge meentebesturen een overeenkomst geslo ten, zoodat een herstelling binnen afzien- baren tijd tegemoet gezien kan worden. Intusschen onderschrijven wij dc hierbo ven geuite klachten. Een lege-at aan de gemeente. Het schoone gebaar van dr. C. J. K. van Aalst, die den burgemeester van Amster dam een ambtswoning aanbood, heeft al- lerwege in den lande instemming met deze mooie daad van burgerzin gewekt, evenals de daad van den heer S. P. v, Eeghen, die met twee andere vooraanstaande Amster dammers 60.000 bijeenbracht voor de meubileering der receptiezalen. Het is ons een voldoening thans te kun nen mededeelen, dat nu ook Haarlem den burgerzin van den heer J. H. Hessels, kor telings overleden, mocht ondervinden. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de Burgemeester mede, dat de heer Hesscis de gemeente, behalve enkele legaten, tot universeel erf genaam van zijn vermogen heeft benoemd. De rente, welke wel enkele duizenden gul dens per jaar zal bedragen, moet goed deels worden aangewend als bijdrage in de kosten van de Stads Bibliotheek en Lees zaal. Dit Hesselsfonds zal met een 1,10 deel der rente .jaarlijks aangroeien. De heer Hessels, die in Haarlem was ge boren, is later Engelsch onderdaan gewor den en heeft in de academiestad Cambridge voornamelijk zich aan de studie gewijd; hij was in 1883 magister artium geworden cn stond met de geleerde wereld aldaar in verbinding. Door zijn Lourens Costcr-stu- diën waaraan hij sinds 1871, toen hij v. d. Linde's boek, de Haarlemsche Coster- legende in het Engelsch had vertaald, zijn hart verpanden ging, is hij dikwijls in Haar lem voor onderzoekingen óver zee geko men en de laatste jaren heeft hij zich weer metterwoon aldaar gevestigd. Tot kort voor zijn dood heeft hij gearbeid. Een van zijn laatste onderzoekingen betroffen de gegevens die hij hoopte te vinden voor de uitvindingskwestie in het z.g.n. Stc elboek van het H. Kerstmis gilde. Verder schreef hij een voor ons Haarlemmers suggestief werk; „Haarlem de geboorteplaats der uit vinding, niet Mainz" (1888). Zijn meeste werken verschenen in de Engelsche taal en betroffen het middeleeuwsch Latijn, het Angel-Saksisch en de archieven van de Nederl. Kerk in Londen (o.a. Brieven van en aan Abr. Orteliusl. Bij het nageslacht zal hij zeker blijven leven als bewerker van het artikel „Typo graphy" in Encyclopaedia .Brittannica. Ondertrouwd: 24 Nov. H. Steffers en T. Spijker. W. Metz en C. M. Bremer. Getrouwd: 24 Nov. P. W. Redeker en M. J. Stegeman. H. L. Siecker en A. de Geus. P. Brand en P. Henskes. J. Lucas en J. Soellaart. H. Ineke en J. Ineke. N. C. Bos en P. J. Oerlemans. M. Smit en M. Semp. J. Haver en S. M. Zaal. B. Heiliegers en A. M. Pirovano. M. v. Stijn en E. F. Schutte, G. v. Os en J. H. de Jong. A. H. H. Thijs en H. A. Boot. L. J. Berkhout en M. L. H. Borman. Geboren: 21 Nov. z. van A. van Dorp Sligting. 23 Nov, z. van J. Beljaards— Borst. 24 Nov. z. van E. N. M. v^n Dijk v. Oploo. d. van H. Schoorlv. Galen. d. van J. BlansertHertsenberg. Overleden: 23 Nov. W. Jansen, 58 j.Gast- huisvest. A- W. Hoogejbeets—Krugér, 72 j., Gen. de Wetstraat. A. de Haas, 18 j„. M. van Heemskerkstraat. Naar wij vernemen is de stagnatie bij den bouw der 400 woningen te Oud-Schoten in zoo verre hersteld, dat thans het werk weder hervat is. Als onderwijzer bij het openbaar mid delbaar onderwijs in Ned.-Indië is benoemd H. B. M. Thier, alhier. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester ter behandeling van de gemeente- begrooting voor 1927 cn de volgende daarbij behoorende voorstellen: voorstel-Van Liemt tot instelling van een accountantsdienst; voorstel-Joosten c.s. en voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief voor hetgebrtiik van electrischen stroom; voorstel van B. en W. lot invoering van een vastrecht-tarief voor gas; voorstel-Klein tot subsidieering van de bestaande bureaux voor arbeidsrecht; voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening betreffende de jaarwedden van ambtenaren; voorstel van B. en W. tot vaststelling van een reglement voor den huishoudcursus voor oud-leerlingen van scholen voor bui tengewoon L. O.; voorstel van B. en W. tot vaststelling van een reglement voor de afdeeling Beroeps keuze van den gemeentelijken dienst der W erkloosheidsbestrijding. Afwezig de leden Gerritsz, De Zeeuw en Kuenen. (Hierna volgt voorlezing van de wilsbe schikking Hessels, voorgelezen door den secretaris.) De VOORZITTER vestigt de aandacht op de belangrijkheid dezer nalatenschap. Hii brengt namens het college van B, en W. en van den geheelen raad hulde en waar- deéring aan de nagedachtenis van den heer Hessels, die aldus zijn liefde voor de stad Haarlem getoond heeft. De heer JOOSTEN bespreekt het reeds vermelde adres der vischhandelaren in zake de hooge prijzen van huren der banken op de vischmarkt. Spr, zou willen, aat B. er, W. een onderzoek instelden, of die hooge huurprijzen oorzaak zijn van de hooge visch- prijzen. Spr. zou daarom prae-advies op 't verzoek wenschen. Aldus' wordt besloten. De heer VAN DE KAMP dient een motie in, waarin B. en W. verzocht worden, met spoed, althans tijdig vóór de eerstvolgende vergadering van Bloembollencultuur, een concept-antwoord aan die vereeiiiging samen te stellen en ter goedkeuring aan den raad voor te leggen. De motie is door nog vijf andere raadsleden onderteekend. Wethouder BRUCH meent, dat deze zaak niet bij de mededeelingen besproken kan worden, want zij staat daar niet bij vermeld Dit kan bij dc rondvraag of bi) de algemeene beschouwingen. De VOORZITTER deelt mede, dat mor gen hierop prae-advies zal worden uitge bracht. De VOORZITTER deelt dan mede, dat vergaderd zal worden van half 25 uur en van 8 tot 11 uur. Spr. deelt dan mede, bij welke hoofd stukken dc voorstellen behandeld kunnen worden. De algemeene beschouwingen, worden geopend door den heer LOOSJE'o. Deze wil enkele zaken naar voren brengen. Hij betuigt zijn dank, dat de begrooting eer der verschenen is dan andere jaren. Ook uit hij zijn voldoenning over het voorstel tot wijziging der salarissen voor de jongere ambtenaren, dat eindelijk verschenen is. Hij vindt het echter wel wat euphemistisch uitgedrukt, als mén zegt, dat men tot alge- heele overeenstemming gekomen is. Dat is na veel loven en bieden, geschied. Namens het Bestuur Van een organisatie in het Automobielbedrijf wordt ons het vol gende geschreven: Het verschrikkelijke ongeluk hetwelk Dinsdagmorgen een oppassend huisvader het leven kostte, een achttal kinderen weezen maakte en een arme vrouw weduwe, werpt weder eens in al zijn felheid het licht op de groote tekortkoming, dat nog steeds de nieuwe Motor- en Rijwielwet op de invoe ring ligt te wachten. En hoewel ons eerst werd verzekerd dat de invoering met 1 Ja nuari a.s. zou plaats vinden, ontvingen wij thans weder de mededeeling dat er geruch ten gaan dat de invoering weder opnieuw voor eenigen tijd zal worden uitgesteld. En toch de invoering kan en mag niet langer op zich doen wachten zooals dit verschrik kelijke ongeluk opnieuw heeft doen zien. Het betreurenswaardige is, dat de werk. gever een jongeling van 18 jaar als chauf feur op een vrachtauto dienst laat doen, een jongeling die niet behoorlijk de behandeling van de auto kent, welke jongeling nu zijn geheele leven lang hèt feit te betreuren heeft.dat hij door een ongelukkig toeval acht kinderen vaderloos heeft gemaakt. Was de nieuwe wet ingevoerd, dan zou het aanstellen van een chauffeur op zon'n jeugdigen leeftijd gélukkig onmogelijk ge weest zijn. De leeftijd zal binnenkort ook worden vastgesteld voor de chauffeurs op autobussen en dan heeft de Gemeente dus ook het recht leeftijdsbepalingen in de po litieverordening op tè nemen. Daarnaast wordt bij de nieuwe wet een examen ver- eischt, wat ook zal bijdragen lot een vei liger verkeer. Nu is het bekend dat hier als oorzaak wordt genoemd het slecht (of in bet geheel niet) werken der remmen, doch voor den ingewijde is er een andere reden n.I. dat hier een onbekende met het automobilisme een vrachtauto bestuurt. Als een chauffeur 'vakman) uitrijdt dan inspecteert hij van te voren zijn wagen en verbetert datgene wat verbeterd moet wor den, of stelt er zijn werkgever mede in ken nis dat het één of het ander gerepareerd moet worden. Een jongen van 18 jaar, die er niets van weet, kan niets veranderen en kan er dus ook zijn werkgever niet mede in kennis stellen. Is het niet verschrikkelijk dat deze jon geling moest antwoorden „Ik kon niet stop pen". Bij deze vrachtauto is hel nu toeval lig aan het licht gekomen, maar zoo rijden er velen. Alle hulde kan gebracht worden aan de motorbrigade die alles doet wat maar eenigzins mogelijk is en ook op taxi's en'autobussen zeer nauwlettend toeziet, doch welke brigade zelve zeer ernstig be treurt dat zij niet kan werken als wel wen- schelijk was, n.I, door het gevaar te voor komen d.i. een leeftijd vast te stellen en een examen. Door verschillende eigenaars van vracht auto's of andere bedrijfs-auto's wordt maar al té licht over het in dienst nemen van een chauffeur geoorloofd. Nog voor enkele dagen werd door een directeur die binnen kort twee bedrijfsauto's zal aanschaften ge antwoord op een tot hem gerichte vraag of hii dan chauffeurs noodig had, geantwoord: „Ik laat twee van mijn loopjongens leeren chauffeuren". Zie daar, de oorzaak van de vele onge lukken en ook van het onderhavige. Van dahr dan ook de vraag: Wanneer zal er in deze 'redding komen? 595 Nederland 1919 6% Nederland 1923 4 Vi Nederl 1917 4 X N. I. 1926 B k% N.-I. 1923 D.. Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H. V A. lava Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Ccrt. Handel Mij Reso 'dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U S Steel Marine comm. Vorstenlanden \clions id Comp Mere Arg Pocrworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. - Southern Rails Union \naconda Wabash Comm Maxwel 10l3/4 973/8 1025/1(5 1025/16 29 57 53 174 1743/4 175 1571/4 213 b 951/g 95 561/a 1651/4 1651/4 2231/2 2241/4 173l/2 175 158 1 158 1261/, '681/4 3713/4 372 148 147 715/16 8 1803/4 I84-l/2 170 174 6» r-4 CM 1211/a 121 414 4141/4 400i/2 4001/o 439 4381/4 3141/2 3161/2 314 322 164 165 281 1181/2 164 164 991/4 411/4 443e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 24 November* le Klasse 3e Lijst. Hooge prijzen; 15762 20.000. 8362 ƒ2000. 39 2423 17599 17939 1000. 4360 20900 ƒ400. 1262 17Q4 200. 6 6838 12300 137G0 1415S 100. Prijzen van ƒ20: 5 50 60 77 172 175 298 369 426 469 482 498 539 577 774 781 917 938 949 973 1037 1131 1252 '1306 1312 1337 1391 1406 1443 1450 1514 1605 1622 1655 1767 1814 1832 1864 1876 1889 1901 1971 2033 2037 2049 2097 2109 2178 2210 2348 2352 2374 2691 2703 2748 2766 2873 2900 2127 2950 3055 3070 3094 3110 3113 3114 3139 3165 3210 3211 3295 3289 3319 3336 3355 3363 3395» 3490 3501 3554 3573 3682 3674 3718 3766 3901 3952 4069 4084 4181 4199 4287 4307 4371 4397 4411 4473 1551 4629 4657 4735 4743 4761 4780 4789 4838 4856 4887 4933 4936 4953 4960 5098 5105 5131 5168 5277 5288 5372 5433 5459 5478 5521 5550 5562 5579 5580 5596 5653 5659 5685 5698 5775 5797 5825 5897 5901 5991 5994 606S 6094 6151 6210 6214 6221 6271 6295 6298 6318 6437 6461 6466 6479 6490 6494 6709 6782 6836 6906 6915 6929 6962 7J33 7043 7179 7181 7204 7229 7250 7266 ■310 7355 7460 7462 7469 7527 7534 7557 7597 7652 7673 7719 7721 7733 7/99 7810 7892 7995 7996 8085 8096 8102 8159 8161 8196 8220 8230 8301 8347 8399 8450 8488 8569 8602 S524 8651 8764 8773 8813 8874 8984 9004 9052 9151 9183 9635 9660 9674 9197 9752 9825 9831 9891 9928 994P 1OÜ08 10065 10078 10080 10147 10272 10274* 10340 10385 10389 10416 10425 10444 10502 10578 10598 10611 10631 10700 10767 10788 10792 10929 10979 11008 11044 11057 11066 11089 11141 11150 11151 11171 11173 11254 11307 11336 11355 11360 11367 11381 'J1393 11422 11459 11559 11589 11655 117215 11752 11835 11842 11922 11936 11950 11961 12031 12051 12062 12147 12224 12268 12383 12398 12415 12420 1242! 12140 12441 12464 12473 12593 12609 12612 12764 12774 12832 12859 12867 12906 12916 13003 13051 13093 13099 13120 13136 13155 13168 13200 13293 13298 13304 13311 13519 13546 13551 13636 13647- 13689 13792 13848 13864 13915 13917 1392S 14020 14033 14132 14150 14265 14306 14421 14436 14439 14441 14471 14559 14638 >4643 14658 14709 14766 14848 14S57 14917 150OIÏ 15076 15095 15098 15121 15144 15220 15224 15256 15312 15346 15377 15390 15398 15437 15574 15590 15597 15648 15767 15803 15887 15919 16001 16073 16084 1620" 16222 16231! 16247 16254 16293 16341 16354 16397 16415 16420 164^5 16428 16430 16508 16523 16569 16591 16593 167Ö1 16708 16786 16943 16977 17024 17074 17094 17111 17180 17384 >7392 1740o 17419 17496 17527 17582 17604 1761F 174550 l7o63 17696 17735 17786 17791 17826 17841 178C6 17869 18080 1S081 18087 181 't 18213 18249 18254 18285 18359 18410 184o9 18495 18509 13534 18585 18602 18632 18653 18709 18783 18827 18883 18906 1S941 18985 19040 19070 19191 19212 1.9215 19279 19286 19346 1937' 19385 19392 19478 19558 1956(1 19702 19704 19798 19824 19869 19874 19939 19960 20031 20151 20155 20239 20262 20269 20409 20410 20460 20593 20636 20839 209121 20934 le Klasse 2e Lst: 8570 m.z. 8590; 18047 m,z> 18049; 20305 vervalt. 24 NOVEMBER EtKSTt LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 59.38 59 37 PARIJS 8.721/ BRUSSEL 34.871/ ^/EENEN i.ONDEN t STOCKHOLM KOPENHAGEN BAZEL 1 NEW-YORK V 2.501/ ROME PRAAG 7.45 7.411/ WARSCHAU t Het St. Nicolaasfeest in den R.-K. Volks bond. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar op Zondag 5 December, des namid dags om 2 uur, een St, Nicolaasfeest wor den georganiseerd voor de kinderen der leden van de afd. Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond. Toegang hebben alleen de ouders met hunne kinderen, welke geboren zijn in de jaren 1917—1923 en waarvan de vader vóór 1 October 1926 lid was van de afd. van den R.-K. Volksbond. De bewijzen van toegang, welke strikt persoonlijk zijn, zoowel voor de kinderen als voor de ouders, worden dezen week thuisbezorgd, en wie na 26 Nov. geen kaar ten heeft ontvangen en daar recht op heeft, kan zich vervoegen bij het comité. Het comité doet een beroep op een ieder, om zooveel mogelijk mede te wer ken tot slagen van dit feest in het belang en tot vreugde der kinderen en tot pro paganda der afd. Heemstede van den Ned, R.-K. Volksbond. MR. R. B. LEDEBOER OVERLEDEN. DEN HAAG, 24 Nov. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 63 jaar overleden, dc heer Mr. R. B. Ledeboer, sedert 190S advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Ook op maatschappelijk gebied was de heer Ledeboer met groote toewijding werkzaam. Hij was onder meer voorzitter van het Cen traal College voor Reclasseering als hoe danig hij een belangrijk aandeel had in dc voorbereiding van de herziening van het strafstelsel, welke voorbereiding aan dat college was opgedragen. De heef Ledeboer was voorts voorzitter van de staatscommissie inzake 't bioscoop vraagstuk, voorzitter van het bestuur der Stichting Centrale Woningen." bestuurslid van dc Vereeniging tot Bev. van weten schappen, onder-Katholiek curator van de Leidsche Universiteit en van de R. K. leer gangen voor middelbaar onderwijs te Til burg en van het R. K. Lyceum voor meis jes te 's-Gravenhage. De heer Ledeboer was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Oran:e-Nas- sau orde. De begrafenis zal Zaterdagmorn gen plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2