ÜTTEM Radio-Omroep ter waarde De liefde van een kunstschilder. ten nieuwe overval in Ierland; vijftig arrestaties. Ontwikkeling der Rationale productie in Frankrijk. Een Duitsch smokkelschip door Ame- rikaansche torpedojagers in besiag genomen. Onder de Radio-berichten: Twintig duizend Britsche mijnwerkers hebben gisteren den arbeid hervat. De Britsche Rijksconferentie is gisteren gesioten. Bérenger weigert als ambassadeur van Frankrijk naar Washington te gaan. De comintern. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. De burgemeester van Goor. Van het Hof. Begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw. NA DEN OPSTAND OP JAVA. Minister Koningsberger over de te verwachten maatregelen. De massale interneering. ros Oz°t ta5Zo i Verzuim vooral niet deze extra bon geheel uit te knippen. Samen ingezonden met 20 of meer Pelikanen van onze onderstaande artikelen moogt U deze bon voor 20 Pelikanen rekenen Wij helpen II dus vlug sparen, om kennis te maken met onze fraaie geschenken. Vraagt llwen winkelier naar ons geschenkenlijsfjc. tijd het verzoek gedaan, om zynen invloed 1 den Duitschen dokter in te willigen. Con Ten3 el* Erxfa/fabrieh Het geschil ha de Britsche mijnindustrie. Us „En emng Standard" meldt dat na het fcesiuit der Mijnwerkersfederatie om de districten vrij te laten tot het sluiten van hun eigen overeenkomsten, Northumerland, Durham, Yorkshire, Warwickshire en Schotland reeds beschikkingen treffen voor een bijeenkomst met de eigenaars ter be spreking van districtsregelmgen. Het besluit hoeft ook een grootere terugvloeiïng van mijnwerkers naar de mijnen tot gevolg. Zoo gaan b.v. in het gebied van Amble, in Nortumberland, de mijnwerkers na een loting, wie de beschikbare plaatsen nullen bezetten, Maandag en massa weer aan het ,werk- Zooals men weet, heeft de „Westminster Gazette" dezer dagen een oproep gedaan voor de stichting van een „League of La bour and Capital", die een eind moet maken aan de conflicten in het industriëele leven en de daarin optredende geschillen langs minnelijken weg moet oplossen. Het blad maakt thans bekend, dat zijn denkbeeld etcun heeft gevonden bij vooraanstaande inannen uit alle klassen der samenleving, van leiders van grocte industriëele instel lingen, van vooraanstaande arbeiders, van presidenten van Kamers van Koophandel, lordmayors van groote steden, bestuurders yan vakbonden, van unionistische, liberale en arbeidersleiders van het Lagerhuis. Onder de veie namen van bekende figuren, die het blad publiceert, treifen wij aan die van S»ir Alfred Mond, Sir Kobert Home, lord Cecii. Philip Snowden, lord Parmoor, Sir [Donald, MacLean. Het blad omschrijft zijn doel nader als een „League of Nations for industry." Gisteren zijn m verscheidene der groot ste m.jndistricten, o.a. Lancashire, Durham, Zuid-Wales en Schotland, tusschen de mijn eigenaars en de mijnwerkers conferenties begonnen tot het bespreken Van districts- regelingen. Het bestuur van den Mijnwer- kersbond van Nottinghamshire heeft vast gesteld dat voortzetting van de werksta king geen rin heeit en den leden van den bond verzocht, onmiddellijk het werk te hervatten. lu verband met het feit dat de mijnwer kers de voorstellen der regeering hebben verworpen, zal de regeering haar voorgeno men wetsontwerp tot instelling van een ratiooaal tribunaal tot het hooren van be roepen ingebracht tegen districtsvoorwaar- den, opgeven De overvallen in Ierland. Zaterdagmorgen heeft te Crumiia, in het graafschap Dublin, wederom een overval plaats gehad in een kazerne der burger wacht. De overval had plaats om half drie door een aantal gewapende mannen, die echter bij den ingang stuitten op tegen stand en ten slotte de vlucht namen. Intusschen hebben gewapende recher cheurs Zaterdag bij zestien invallen te Du blin, waarbij zij de bureaux der republikein- sche nieuwsbladen bezochten, meer dan vijf tig personen gearresteerd in verband met de .jongste overvallen in Ierland. f. Bevordering der nationale prodnetie. 3ij den aanvang van zijn optreden als -premier heeft Poincaré een commissie be noemd voor de nationale productie, be staande uit de ministers van binnenlandsche zaken, arbeid, landbouw, koloniën en han- deL Deze commissie, die tot taak had een program saam te stellen voor de reorgani satie en bevordering van de productie, heeft thans haar taak volbracht. Het program zal deze week definitief worden vastgesteld. Het omvat drie categorieën, waarbij men komen wij tot een krachtiger benutten van de tot nu bestaande productiemogelijkheden en tot het openen van nieuwe productie- bronnen. De eerste categorie betreft de voeding, ruer wi i men komen tot vermeerdering van de landbouwproducten, vooral van groenten en aardappelen, en verder van melk, boter Itn eieren. De tweede categorie omvat de politiek der waterkrachten en het mijnwezen. Men wil de waterkracht meer benutten om kolen ie kunnen uitsparen, de brandstoffen van bet land exploiteeren ter vervanging van petroleum, opvoering van de mijnproductie, teneinde minder afhankelijk van het buiten- land tc worden. Tenslotte de grondstoffen. De koloniale productie moet herzien worden, vooral met betrekking tot de grondstoffen voor de i-ransche industrie, n.l. wol, katoen, gummi, vetstotfen enz. Men hoopt de wolproductie in Algiers, Marokko en West Afrika zoo ■uit je kunnen breiden, dat zij met Argen- iinië en \T est-Afrifea kan concurreeren. Men wil den katoenbouw, zooals die tot dusver met groot voordeel in het Nigerge- bied heeft plaats gehad, ook in de overige fransche kolonies doen gedijen, teneinde lafer te concurreeren met Noord-Amerika, Egypte en Indië. Ook in Indo-China en Guinea hoopt men nieuwe bronnen te kun. nen openen, vooral op het gebied der caoutsjoukproductie. Met de verwezenlijking van het geheele produktieplan is naar schatting een uitgave van een 100 millioen, verdeeld over tien jaren, gemoeid. Men verwacht echter, dat deze uitgave haar rente dubbel en dwars zal opbrengen. Dunrte-betooging te Parijs. Maandagavond trachtten 6000 gemeente werklieden van de stad Parijs voor het stadhuis tegen de duurte en vóór loonsver- hooging te betoogen. De politie gelukte het hen uiteen te drijven. De wet tot bescherming van den Staat. Zaterdag heeft de Italiaansche Senaat het ontwerp tot invoering van de doodstraf en maatregelen ter beveiliging van den staat behandeld en aangenomen met 183 tegen 49 stemmen. De aanneming stond natuurlijk van te voren vast. Men kon alleen nieuwsgierig ernaar zijn, schrijft de cor respondent van de ,,N. Ziir. Z." te Milaan, of de oppositie in den Senaat het zou dur ven onderstaan haar stem tegen het ont werp te laten hooren. En dit is inderdaad geschied. Niet alleen hebben 49 senatoren tegengestemd, maar enkelen hebben het zelfs gewaagd critiek te oefenen en hun meeningen en inzichten mee te deelen. Senator Bergamini en de oud-minister Ru- fini protesteerden o.a. tegen de onderdruk king van alle niet-fascistische politieke par tijen, die alle op dezelfde wijee worden behandeld. Doel van die opposilie-rcde- \oringen was natuurlijk niet de meerder heid tot andere meening te brengen, maar om te getuigen. Ofschoon minder algemeen dan de van de oppositie gezuiverde kamer, past de Senaat zich aan de gewijzigde toestanden aan. Senator Tanassia uitte groot leedwe zen over de aanslagen, maar voegde hier aan toe, dat hij niet kon inzien, dat de in voering van de doodstraf en van de mili taire rechtbanken goede middelen zijr. tot verdediging van den staat en zijn in stellingen De minister van justitie Rocco gaf bij de verdediging van zijn ontwerp een over zicht van de gronden, welke de regeering hebben doen besluiten tot invoering van de doodstraf, en van den strijd, welken het fascisme moet voeren tegen zijn binneri- en buiienlandsche vijanden. 1 enslotte nam Mussolini het woord. Hij verklaarde, dat de aanslagen tot de invoe ring van den doodstraf geleid hebben, of schoon „die aanslagen hem persoonlijk koud lieten' Wat er ook mocht gebeuren, hij zou op zijn plaats blijven, want dat was zijn plicht. De aanslagen laten het volk echter niet onverschillig. Na eiken aanslag heerschten gedurende eenige dagen wan orde en onrust. In talrijke vergaderingen heeft het volk bijzondere maatregelen ver langd De speciale rechtbanken zullen v,orden samengesteld uit personen naar ziir, keuze. „Hun taak zal niet zijn wraak te nemen, maar recht te spreken." Noodweer. Volgens een bericht uit Florence houdt bet slechte weer aan. Het water stijgt; tal van verbindingswegen zijn verbroken. De bevolking wordt door militairen in bootjes van voedsel voorzien; ook worden door mi litairen de bewoners van bedreigde huizen in veiligheid gebracht. Trotsky. Een bericht uit Moskou meldt, dat Trotsky ontheven is van zijn functie van voorzitter der technische en wetenschappelijke afdee- ling van dep nationalen economischen Raad der Sovjetrepubliek. De zevende plenaire zitting van de exe cutieve der Communistische internationale Ui gisteren in het Kremlin geopend. Er zijn 52 landen vertegenwoordigd. Met algemeene stemmen werd besloten inowjew te ontheffen van zijn functie als voorzitter en van zijn taak in de Comintern. Een spoorwegstaking in Canada7 De „Globe" verneemt niet-officieel, dat het resultaat van een stemming onder 15000 spoorwegarbeiders is,, dat zij zich met ver pletterende meerderheid hebben uitgespro ken voor werkstaking tot het vèrkrijgen van oonsverhooging, doch men acht het moge- -:jk, dat partijen alsnog tot overeenstemming komen. Een mooie gift. John D Rockefeller Jr. heeft een bedrag van 50.000 dollar geschonken ter gelegen heid van den verjaardag van de Federaaie tot hulp aan Joodsche instellingen van lief dadigheid. De strijd tegen de dranksmokkelarij. Na een jacht op de open zee 0p 225 K.M. mi de kust, brachten Amerikaansche torpe dojagers, in dienst staande van de kust wacht, gisteren onder sterke bewakiög een Duitsch schip naar New York. Gemeld wordt dat het schip 100.000 kisten Schotsche whis ky vervoerd tot een waarde van twaalf mfltioen guMen. De autoriteiten bewaren stilzwijgen over de redenen, die de inbeslag neming van het schip zoo ver uit de klist wettigen, terwijl geen enkel verdrag met Duitschland tot de inbeslagneming van een schip buiten de driemijlsgrens machtiging verleent. De opstandige beweging in Nicaragua. Drie Amerikaansche torpedojagers pa trouilleeren onder de Oostkust, welke thans met uitzondring van de neutrale zone van Bluefielas, in de macht is van liberale revo- lutionnairen. Een Amerikaansche verkeiv- nngsvliegmachine tracht de plaats te be palen, waar zich, naar men vermoedt, onder de kust van Corinto gewapende Mexicaan- sche smokkelaars ophouden. WAAR DE PRIESTERHAAT OPHOUDT. Bij de voor kort in Parij» gehouden Ka tholiekendag ter vermeerdering der pries terlijke beroepen, vertelde een der rede naars, het volgende, zeer beduidende ge valletje; Een Parijsche kapelaan werd bij een zieke geroepen in een doorsnee rood arbei derskwartier. Dat was vroeg in den morgen, op het tijd stip, dat alle electrische treinen en auto bussen vol arbeiders plegen te zijn. De kapelaan neemt het Allerheiligste met zich en trekt over den koorrok zijn mantel aan. Zoo wacht hij bij een halte op zijn tram. Doch toen deze eindelijk aankwam, was hij reeds overval. Twee menschen stijgen uit en de conducteur roept: nog twee plaat sen! De beide plaatsen waren echter reeds lang bezet, voor de kapelaan den opstap bereikt had. Indien hij echter deze tram miste, bestond het gevaar dat hij te laat ®laa bij den stervende kwam. Op het laatstef,'4an oegenblik echter rukt hij zijn overjas epen, zoodat het witte koorhemd en de stola zichtbaar werden. Hij roept: „Ik moet naar een zieke". Alles kijkt hem getroffen aan en de con ducteur zegt rustig: „Stijgt U in". Men maakt plaats voor den priester. En plotse- l.tig verstompt in de gansche afdeeling het luide praten, dé kranten worden stil toe gevouwen. Hel was, als voelde ieder: God zelf is ingestegen. Spoedig verhief zich een arbei der en stond den priester zijn eigen zit plaats af: Meneer pastoor, daar zal het be ter voor U zijn. Diepe ernst heerscht èr gedurende dc gansche rit. Misschien denken de menschen aan hun eerste H. Communie, menigeen wellicht ook aan zijn komende laatste.... Toen eindelijk de priester aan zijn halte was aangeland, zei hij voor het uitstijgen met geroerde stem: „Ik dank U, mijne hee- ren! Een 'bemerkte daarop: „Niets te danken, het is het minste wat men moest doen." De referent, die dit schijnbaar onbedui dende geval vertelde, voegde er aan toe: „Gelooft u niet, dat men van deze men schen wel iets goeds kon maken. Indien er slechts meer zielsverzorgers voor hen voorhanden waren?" tot de katholieke fclerus. President Call es," In deze korte telegrammenwisseling ligt een nieuw bewijs, dat de vervolging der „klerus" met de verbreiding van het athe- isme gelijk staat. EEN VERZOEKSCHRIFT MET EEN MIILIOEN ONDERTEEKENINGEN AAN DE MEXICAANSCHE REGEERING GERICHT. Nadat de Callesregeering het verzoek schrift van het Mexicaansche Episcopaat als inhoudloos had afgepoeierd, werd een ver zoekschrift van ongeveer denzelfden inhoud door katholieke leeken tot de regeering ge richt. Dit verzoekschrift droeg de handteekenin- gen van meer dan een miÜioen leeken. Men verzoekt daarin in naam van bet volk, om herziening der godsdienstvijandige grondwet van 1917, Men heeft echter weinig hoop, dat daar mede eenig onmiddellijk gevolg zal bereikt worden. Einde'ük had zij een uitweg gevonden Zi) .verzocht Werner, den eersten dag van iede re maand in eene Duitsche courant haar zijne en Richards woonplaats op te geven en iedere verandering in hunne omstandig heden kort en alleen voor haar vefttaan- baar, haar te melden. En langs dezen weg vond zij vergiffenis en daarmede bevredi ging. Zij hoorde daardoor ten minste, dat Nooit had Constantijn van zijne liefde voor de jonge Italiaansche gesproken, nooit had hij» het Herbert toevertrouwd, dat hij bij haren vader om hare hand gevraagd had en veroordeeld was tot een lang wachten, tot de aanstaande vraag of zij de wereld of, het klooster wilde toebehooren, zou zijn op gelost. Niemand op Tannensee had de on rust bemerkt, die hem had overmeesterd met de gedachte aan een zoo lange proef, want hij was het gewoon, te waken over iedere uiting van zijn gevoel. Maar een plotselinge verandering ia zijn levensplannen getuigde van eenweradering in zijn binnen ste. beter dan woorden dat zouden gedaan hebben. ONTVLUCHTE APEN Men herinnert zich de geschiedenis van den aap, die onlangs uit zijn kooi ont vlucht, op den kruk van een spoorwegklerk in een der Londensche stations was gaan zitten, en den reizigers, die om kaartjes kwamen, daarmee kwistig om de ooren gooide, benevens met het geld,, dat in kas was. Welnu, in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn niet minder dan dertien apen in den omtrek van Natting Hill te Londen uit hun kooi ontsnapt, die dieven bij ver gissing, of met opzet, hadden geopend. De eigenaar slaagde er Zondagochtend in ne gen zijner apen weer op te vangen, doch de andere vier waren minder gemakkelijk te achterhalen. De heeren kozen zich hei station van Notting Hill Gate tot plaats des vermaaks uit, waar zij veel belangstelling trokken en pogingen van politie en brand weer om ze binnenboord te krijgen ver ijdelden en de verlokkingen van anders graag-aanvaarde lekkernijen oolijk negeer den. Een der apen slaagde er intusschen in, onder de stations'kap te komen en sprong behendig op een binnenrijdenden trein, waarmede hij in de richting van Pad- dington verdween, doch waar het beest niet aankwam: vermoedelijk is het onder weg verongelukt. Maandagmiddag waren de drie andere apen nog in volle vrijheid, genietend van de pleiziertjes van een ta bakspijp, die zij ergens hadden gevonden. HET HUWELIJK V*N GROOTVORST DLMITRI. Bij het huwelijk van grootvorst Dimitri met een Amerikaansche millionnairsdoch- ter, gisteren te Biarritz gesloten, herleefde voor eenige uren de keizerlijke pracht en glorie van voorheen. Dc bruidegom is een zoon van grootvorst Paul, die in 1919 door dc bolsjewisten werd gedood, een neef van Nicolaas II; de bruid een dochter van John Ermery, uit Cincin nati. Grootvorst Cyrillus, hef hoofd der Rus sische keizerlijke familie, had onlangs aan de bruid den titel van prinses ülinsky gege ven, want zij kan, door haar afkomst, geen grootvorstin worden. Het hoofd der Russische orthodoxe kerk in Europa was, vergezeld van een groot gevolg, naar Bharritz gekomen om het hu welijk te voltrekken. De kerk was prachtig versierd, een groot aantal leden van het Russische Keizerlijke Huis woonde de plechtigheid bij, KATHOLIEKEN VFRVOLGING EN ATHEÏSME. De „Vereeniging ter verbreiding van het Atheïsme" in de Vereenigde Staten, heeft President Calles gelukgewenscht met zijn „energieke houding"" tegenover de katholie ken. Calles zond haar het volgende telegrafische antwoord: „Ik dank u oprecht voor uw kondgeving van eergisteren met betrekking DE VOORBEREIDINGEN VOOR HET VOL GEND EUCHARISTISCH CONGRES IN SIDNEY. Men treft heden reeds voorbereidende maatregelen voor het volgend Eucharistisch Congres, dat in 1928 in Sidney, in Australië gehouden zal worden. De omvang van het Chicaagsche Congres zal men wel niet bereiken, daar het gansche eiland Australië slechts 6 millioen inwoners telt, waarvan slechts anderhalf millioen ka tholiek zijn. Natuurlijk zal voor hen een wereldcongres van des te diepere uitwerking zijn. Men hoopt nog drie groote kathedralen voor het Congres te kunnen afbouwen. De nieuwe kathedraal van Sidney staat op een verhoogd punt in de groote haven van deze stad, zoodat ze van alle havenkanten gezien worden. Vragen aan den minister. Hij vond in de onzekerheid van het hopen I en wachten noch dc aandrift cener vrtle Richard zich op reis bevond, dat Werner zelfwerkende bezigheid-, noch de rust om een 0p-__eenf aanstelW wachtte, dat vaste plaats te kiezen voor zijn toekomstig beroep. Hij wenschte volkomen vrij te zijn, als na jaar en dag het beslissende woord over I heresia's lippen zou komen. Nog voor Mag- geland werd uitgerust. Dit bood hem nieuws Tannensee verlaten, naar het heette om zijn vader te bezoeken en midden in de op schudding, die de onverwachte stap van het jonge meisje in de grafelijke familie maakte, viel het verrassend bericht, dat Constantijn besloten had dienst bij de mari ne te nemen Terwijl hij mondeling slechts met zijir vader geraadpleegd had, had Con stantijn dit bericht den opperjachtmeester schriftelijk medegedeeld en hem te gelijker beiden gezond waren en barer gedachtig. Want de belofte, die Herbert haar gedaan had om het lot der oroeaers na te gaan, kon of wilde hij niet houden, hij verklaarde het voor eene onmogelijkheid, berichten -omtrent hun in te winnen, zonder dat dat in het oog zou vallen. Nauwkeurig was hij natuurlijk ingelicht omtrent al wat Constantijn aanging, de be trekking tusschen de beide vrienden van hunne jeugd af aan was niet afgebroken, in tegendeel, de lichte verwijdering die op (Tannensee had plaats gehad, scheen voorbij te zijn. Dit scheen zoo, maar het rechte Ier trouwen in elkander ontbrak hen beiden te doen gelden zonder te spreken over de reden van deze verandering. Intusschen werd de jonge dokter teleur gesteld in zijne verwachtingen. Was er wer kelijk geen plaats open, was de voorspraak van den opperjachtmeester niet voldoende, of was die voorspraak lauw, omdat hij zich gekrenkt gevoelde, dat Constantijn zijn raad niet had gevraagd over het verzoek werd afwijzend beschikt. Niettemin liet hij zich niet ontmoedigen, hem ontbrak nu eenmaal in zijn tegenwoor dige stemming de kalmte, om zich voortdu rend op één plaats te houden, hij geloofde de beproevingsperiode alleen te kunnen doorstaan in nieuwe afwisselende omgevin gen en nadat zijn eerste plan mislukt was, besloot hij zich aan te sluiten bij eene we tenschappelijke expeditie, die juist in En geland werd uitgerust. Dit bood hem nieuwe en opwekkends genoeg om hem te boeien, vervreemdde hem niet geheel van zijn ei genlijk beroep en deed hem nieuwe belan gen kennen. Een zekere ijdelheid gaf den doorslag fot de toestemming zijns vaders; de oude op perhoutvester zag in zijne gedachten zijn zoon als navorscher beroemd worden en eer verwerven en hij schonk hem uit trotsch de niet onaanzienlijke middelen, die voor Con- stantijns wensch noodig waren. Deze expeditie begon van Londen uit en de Engelsche regeering toonde rich niet ongenegen om het verzoek van Door den heer de Savornin Lohman zijn aan den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw vragen gesteld, met be irekking tot het bekende verslag in het Nieuws- en Advertentieblad voor Borne, Zenderen, Hertme en Bornerbroek, van een door den burgemeester van Goor gehouden redevoering. Gevraagd wordt, of dit verslag, wat het wezen der zaak betreft, juist is. Zoo ja, acht dan de minister het oirbaar, dat een burgemeester, zij het dan ook buiten functie, op een door een groot publiek be zochte vergadering, waarvan verslag in de pers verschijnt, met blijkbare instemming constateert: dat de relletjes te Assen mede het werk zijn van de parlij, waarvoor hij optreedt, dat „de meesten'' begrijpen, dat een Grondwettige instelling als het leger „een rotzooi is, en- dat „de mccsten" geen achting en eerbied meer hebben voor de genen, waaraan zij krachts de wet,, ge hoorzaamheid verschuldigd zijn? Zoo neen, is de minister dan voornemens, uit zijn afkeurend oordeel consequenties te trekken en, zoo ja, welke?, Naar het Corr. Bureau verneemt, heeft de Kon. familie het voornemen, om Dins dag 30 November a.s. van Het Loo in de residentie terug te keeren. Door de Tweede Kamer goedgekeurd. Na bespreking van de afdeeling Vis- scherijen is Dinsdagnamiddag de begroo ting van Binnenlandsche Zaken en Land de Tweede Kamer goedgekeurd. Nu de ongeregeldheden op Java tot een snel einde zijn gekomen, zullen maatregelen moeten worden genomen om een herhaling van dergelijke onlusten te voorkomen. Zoo als men weet, heeft zoowel minister Konings berger als Gouverneur-Generaal de Graeff de voortzetting van een onverbiddelijken strijd tegen de communistische onruststokers aangekondigd. Uit de Indische telegrammen is reeds gebleken, dat een interneering op groote schaal van communistische leiders in Nieuw-Guinea wordt voorbereid. Wij lezen nu in het Vad.: In een onder houd, dat minister Koningsberger ons Maan- oag welwillend toestond, kwam zoowel de houding der regeerir.g tegenover de com munisten in het algemeen, als bedoeld inter- neeringsplan ter sprake. Zoo vroegen wij vooreerst, omtrent het communistisch complot nog nadere berichten ontvangen? Behalve de gewone Indische telegram men, waarvan de inhoud u natuurlijk bekend is, heb ik omtrent de gebeurtenissen op Java geen nadere berichten meer ontvangen. Naar het zich laat aanzien, is de communistische actie afgeloopen. Natuurlijk zijn onaangena me verrassingen geen onmogelijkheden. Maar ik acht het niet waarschijnlijk, dat deze zich zullen voordoen. In één opzicht is het niet kwaad, dat het gebeurde in West-Java nog in verschillende streken eenige nawerking heeft gehad. Nu kan een algemeene zuive ring plaats hebben, waardoor herhaling van dergelijke gebeurtenissen kan worden voor komen. Worden nog nieuwe wettelijke maatrege len tegen 3e communisten voorbereid, of worden de bestaande bepalingen voldoende geacht? De maatregelen, die naar aanleiding van het gebeurde zullen worden getroffen, zullen uiteraard worden genomen door den Gou verneur-Generaal, aan wien dit met het vol ste vertrouwen kan worden overgelaten. Hier te lande worden geen wettelijke maatrege len, als door u bedoeld, voorbereid, en ook van de zijde van den Gouverneur-Generaal heeft mij dienaangaande geen enkel bericht bereikt. Mijn indruk is, dat de Gouverneur- Generaal zich met de bestaande wettelijke bepalingen voldoende gewapend acht om tegen de communistische onruststokers op te treden. In de telegrammen uit Indië is sprake van een interneering op groote schaal in j^ieuw- Guir.ea. Op welke wijze zal deze maatregel worden uitgevoerd? Zooals u bekend is, zijn alle communisten, die bij de gebeurtenissen der laatste weken een rol hebben gespeeld, gearresteerd, en zijn drie rechterlijke ambtenaren aangewe zen om een onderzoek in te stellen. Het is de bedoeling, dat nauwkeurig, maar snel worde vastgesteld, welk aandeel zij in de zaak hebben gehad. Er zijn naar globale schatting ongeveer zeshonderd personen ge arresteerd. Daarbij zijn natuurlijk vooreerst de leiders, dan een groot aantal personen, die een actieve rol hebben gespeeld, en naar waarschijnlijk zal blijken ook een aantal bij- loopers, van wie niet blijkt, dat zij eenige bepaalde daad hebben verricht. Alle leiders, en ook alle personen die behooren tot de tweede categorie, zullen in Nieuw-Guinea worden geïnterneerd. Deze interneering zal, met het oog op het groote getal, op zichzelf nog niet zoo een voudig zijn; zij zal goed moeten worden voor bereid en geregeld. Intusschen kan men er zeker van zijn, dat de regeering snel en be slist zal handelen. Zal den geïnterneerden worden toegestaan zich buiten Nederlandsch-Indië te begeven? Ik kan u wel mededeelen, dat deze aange legenheid sinds eenigen tijd een punt van ernstige overweging uitmaakt. Tegen het verleenen van vergunningen om Neder landsch-Indië te verlaten, bestaan ernstige bezwaren. De betrokkenen zijn dan geheel aan de controle van de Indische regeering onttrokken, en het is te vreezen, dat zij, na eenigen tijd buiten Nederlandsch-Indië te hebben vertoefd, onder een anderen naam naar Indië terugkeeren om daar hun destruc- tieven arbeid te hervatten. Dit laatste moet natuurlijk worden belet, Een definitieve be slissing is echter nog niet genomen. Men heeft, aldus eindigde minister Ko ningsberger, de wijze, waarop nu tegen de communisten zal worden opgetreden, beslis send genoemd voor de geheele nieuwe be stuursperiode. Ik voor mij ben overtuigd, dat de Gouverneur-Generaal met zulk een kracht en beslistheid tegen de communis tische onruststokers optreedt, dat wij daar van gedurende zijn bestuursperiode wel geen last meer zullen ondervinden. ,jj DONDERDAG 25 NOVEMBER. HILVERSUM 1050 M, 12 uur Politie-? berichten; 3.304.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen door mevrouw Ant. v. Dijk; 4.306.15 Concert door bet H. D. O.-orkest. Johanna v. d. Brink, mezzo-sopraan; 6.156.45 lezing door Ds. D. A. van Krevelen, over: Staats pensioen; 6.457.45 Les is de beginse len van het Burgerlijk Recht en het Han delsrecht; 7.45 Politieberichten; 10 uur Persberichten; 8.10 Een avond in Roermond: 1. De Koninklijke Harmonie, Dir. Max. Guillaume, 2. De Kon. Zang- vereeniging Roermond's Mannenkoor, dir. C. A, M. de Rooy; 3. De symphonic Dir. Max Guillaume; 4. Gem. Koor van R. K. Onderwijzers en Onderwijzeressen, dir. C. J. Spee; 5. Het dubbelkwartet „Excelsior", Dir. Elbert Franssen; 6. Het dubbelkwartet „Euterpe", dir. C. A. M. de Rooy. Solis ten M. Guillaume, viool; C. A. M. de Rooy, piano, J. Curvcrs, cello; J. J. Körner, declamatie; J. Somers, tenor; Spreker: J, N. Snackers. DAVENTRY 1600 M. 11.20--1.20 Con cert door het Radiokwartet en solisten, contra-alt, tenor, piano; 1.202.20 Gramofoonmuziek; 2.50 Lezing: Geo graphical discoveries Asia: Svcn Hedin, Mount Everest; 3.20 Evensong van de Westminster Abbey; 4.20 Causerie; 4.35 Trocadero-concert; 5.35 Kinder- uurtje; 6.50 Dansmuziek door radio- dansband. 6.55 en 7.00 Landbouwbe- richten. 7.20 Tijdsein Big Ben, weer- ber,, nieuws. Lezing: Titian. 7.50 Mu ziek. 8.00 Lezing: Particular problems and general conclusions. 8.20 National Concert. Het Nantional orkest (150 musici) o. 1. van Sir Edward Elgar. A. Samraons, viool. 9.20 Voorlezing uit Malory's „Morthe d'Arlhur". 9.35 Vervolg Na tional concert. 10.20 Tijdsein, weerber-, nieuws, 10.35 Causerie. 10.5012.20 Dansmuziek van bet Sawyhotel. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M 12.50 —2.10 Concert door het orkest Locatelli. Hr. Tally, zang. 9.0510.50 Concert door het orkest Radio-Paris. Vocale solis ten. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 483 en 566 M. 1.50—7.20 Le zingen en lessen. 7.50 „Doktor Klaus", klucht in 5 acten van A. l'Arronge, 9.50 11.50 Dansmuziek door het orkest Ette, MUNSTER, 410 M. .10,50—11.50 Morgen concert. 12.501.50 Orkestconcert Mos kowski-Scharwenka. 4.305.4Q Strijk orkest-concert. 5.40—6.35 Lezingen. 6.35—7.20 Piano-concert. 7.20—7.59 Schaakles. 7.508.50 Gedichten van Walter v. Molo. Daarna legarmarschen door orkest. 10.10 Sluiten. ERUSSEL 508 M. en ANTWERPEN, 265 M. 5.206.20 Kindermatinee. 8.5010.50 Gala-avond. Klassieke werken. Scènes van Aristophane. Met orkest-uitvoering. 1UEZ o o KQ O0tn 5 tU N H? 0 li Ir lUZ O O uj ca jTEBC ujulc3 t GtlDIG 1JUU 1' SCHOV^t ÜVJ O -- - mei ongenegen om net verzoek van stantijn leidde de onderhandelingen per soonlijk en kwam hierdoor vaak met Her- bert in aanraking. Niets had den graaf meer ongewenschl kunnen voorkomen; zijn oog schuwde hij meer dan het oog van den vriend zijner jeugd. Constantijn verstond de kunst om alles zoo nauwkeurig te beschouwen en den vriend te doorgronden tot in het diepst zij ner ziel. Het aanbod om hem in zijne ele gante fonggezellenwoning op te nemen, werd slechts aarzelend gedaan, maar des te stel liger afgewezen. Constantijn zelve wenschte zijne vrijheid volkomen te bezitten, zoowel buiten als binnen. Hij wilde geen kennisma king aanknoopen, die hem op een oogenblik, waarin bezigheden en toebereidselen van t..s.00r' ^em 'n f,es'ag namen, slechts hin derlijk zouden kunnen zijn. Evenmin had hij ',et Va1 zictl kunnen verkrijgen, Herbert de eigenlijke reden van zijn reislust te ont dekken oh zelfs Theresia's naam te noemen. Hij gevoelde duidelijker dan ooit, dat aan zijn® vriendschap het rechte vertrouwen ontbrak, dat vertrouwen, ketwell; het ware kenteeken der vriendschap is. k'' een ^er zc'dzame bezoeken die hij Herbert bracht, ontving deze in zijne te genwoordigheid brieven uit Duitschland en öaaat hij daaruit een en ander had mede gedeeld, vroeg Constantijn rondborstig ook naar Magdalena, van wiens verwijdering uit het grafelijk huis hij door de drukte zijner eigen aangelegenheden niets vernomen had. Hij had geen bedaarder antwoord kun nen krijgen, dan hij op zijne vraag ontving. Herbert sprak zonder de minste verlegen heid van Magdalena's raadselachtig ver dwijnen en was verbaasd dat Constantijn hier nog niets van wist. Noch diens zicht bare ontroering noch zijn aandringen en uit- vorschen, niets vermocht de anders zoo licht verstoorde bedaardheid van Herbert te ver minderen, Hij beteugelde zijne ergernis en zijn ongeduld met een zekerheid, die zelfs Constantijn zijnen in het eerst snel opko menden argwaan deed verdwijnen. Hij geraakte niet alleen in de war, maar verwierp dit ook weldra als iets ongei- hoords en vond in datgene, wat hij van Herberts verleden wist, ook geenerlci grond daarvoor. - Maar hij was van eene te gevoelige en edele natuur, dan dat het lot van het jonge meisje hem zoo koe] zoude hebben kunnen laten, als schijnbaar bij Herbert het geval was. Zelfs nu op het oogenblik, dat zijne eigene belangen hem zoozeer bezighielden, dacht hij er aan, den schilder'te schrijven, hem te troosten en hem te verzoeken be richt te doen, als een of ander spoor ont dekt zou zijn van hen die verdwenen waren. Aan dezen wensch kon hij tot zijn spijt geen gevolg geven; Herbert zeide alleen te weten dat de broeders op onbetamelijke wijze in het huis van den opperjachtmeester opge treden waren en dat de schilder na een kort oponthoud een nieuwe reis had onderno men, waarvan het doel hem natuurljjk on bekend was. Arme Magdalena, zoo vele welgemeende vriendschapszorgen waren u nabij en gij kondt niet tot haar vluchten; een gelukkig toeval, een ontmoeting, een herkenning, en. gij waart gered geweest! 1 oen zij Constantijns aanwezigheid ver» nam, overviel haar een sterk verlangen om hem te zien en Herbert had al zijne ge. strengheid noodig om een tweede uiting van dezen onschuldigen wensch te^inderdruk- tren. De 'nabijheid van den vriend, die zoo veel vreugde had kunnen verspreiden in haar eenzaam leven, werd ten slotte de oor- u3 u Van no£ footer ontberingen, want Herbert beperkte zijne bezoeken nog meer, naar hij voorgaf uit voorzichtigheid. Zoo werd de begeerte om Constantijn to zien weldra overheerscht door hei verlan gen naar zijn vertrek en reeds was zijne afreis zoo nabij, reeds waren met Herberts medewerking de laatste uitrustingen klaar, toen Constantijn ziek werd. Ontslaan met lichte koorts nam de ziekte, die hij zelve zoo licht geschat had, weldra een ernstig karakter aan en eer nog het schip uitliep, was reeds de typhus bij hem uitgebroken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6