Geen Dir-Generaal van den Landbouw. De 24-urige tijdsindeeling op komst. De Burgemeester van Leiden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Begrooting Binnenl. Zaken en Landbouw. RECHTZAKEN. De Portugeesche Bankbiljetten- kwestie voor de Haagsche Rechtbank. SOCIAAL LEVEN. MARKTNIEUWS. UIT ONZE OOST. Een aardig overschotje AMD Ned. R. K. Slagersgezellenbond „St. Joris" Het geschil in de Britsche mijnindustrie. De slotzitting der Rijks conferentie. Uit den Duitschen Rijksdag. Eérenger weigert. De Fransche betrekkingen met Duitschland. De betrekkingen der V. S. met Mexico. De opstand in Noord-Albanië. r De motie-Van der Sluis verworpen. Bij den aanvang van de Dinsdag gehou den Tweede Kamerzitting is gestemd over de motie-Van der Sluis, luidende: „De Kamer van oordeel, dat een direc teur-generaal van de afdeeiing Landbouw noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag.' De motie werd met 50 tegen 27 stemmen verworpen. Vóór stemden de sociaal- en vrijzinnig-democraten en de heer Braat (Flatteland.) Het Tijdschrift der Ned. Maatsch. voor Nijverheid en Handel herinnert er aan, dat in de algemeene vergadering der Maat schappij te Enschedé (1925) aan het hoofd bestuur werd opgedragen, aan de regeering te verzoeken bij, de officiëele tijdsbepaling de uren van het etmaal aan te geven als 024, inplaats van twee maal 012 uren, gelijk thans gebruikelijk is. »De eerste stap ter verwezenlijking van den "vensch der maatschappij, zoo lezen wij verder in genoemd Tijdschrift, wordt nu gezet, daar in de onlangs gehouden Europeesche dienstregelingsconferentie be sloten is, dat alle landen van Europa (en dus ook Nederland) met ingang van 15 Mei 1927 in hunne dienstregeling de 24-urige tijdsindeeling zullen invoeren. De regeering zal nu moeten volgen met de telegraaf- en postkantoren en vele openbare en particu liere lichamen zullen zich hierbij zeker aansluiten. Men heeft slechts binnen den bestaan- den cirkel op de klokken een tweeden te maken met de cijfers 1324. Wordt de nieuwe tijdsindeeling algemeen ingevoerd, dan zal nog noodig zijn een wet bestaande uit één arlikl, waarin wordt vastgesteld, dat de tijdsbepalingen in alle nu bestaande wetten op een bepaalde andere wijze gelezen moeten worden. Naar het Vad. uit goede bron verneemt, kan de benoeming van een opvolger van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselanr als burgemeester van Leiden waarschijnlijk niét vóór 1 Jan. a.s. tegemoet worden gezien. Vergadering van 23 November 1926 nam. 1 uur. Landbouw hield niet lang meer op. Na dat met 50 stemmen tegen 27 was uitge maakt, dat de Kamer den Minister niet een directeur-generaal van Landbouw wil opdringen en nadat er nog genoegelijk over de afdeeling Visscherij gekeuveld was, werd minister KAN'S begrooting zonder stemming goedgekeurd en was de beurt aan den heer LAMBOOY. v Tot een ernstig treffen tusschen dezen Minister en zijn critici is het nog niet ge komen. Het voornaamste strijdpunt; de kwestie van de samenvoeging der militaire Departementen en de splitsing der marine in een Nederlandsche en een Indische, is nog niet aan de orde, al konden sommige sprekers niet nalaten ze even aan te roeren. De Minister heeft het nog eens nadruk kelijk gezegd, vast overtuigd te zijn, dat samenvoeging van Oorlog en Marine zeer goed mogelijk is en voordeelen voor de defensie biedt. Hij is, na een jaar van proefneming, in geen enkel opzicht over tuigd, dat de waarneming van de combi natie door één persoon niet mogelijk zou zijn en hij heeft herhaald, dat er aan de voorbereiding van zijn plannen hard ge werkt wordt. Verder weet men, dat de versoberingsmaatregelen, door minister Lambooy genomen, niet vooruitloopen op de groote en veelbestreden plannen tot samenvoeging en splitsing. De heer Lam booy heeft het nog eens met nadruk tegen over de op dit punt niet bijzonder goedge- loovigen herhaald. Het gaat dus voorloopig alleen om op zichzelf staande versoberin gen welke tezamen de begrooting met 3 millioen omlaag hebben gedrukt om verso beringen welke los slaan van de grondige ^organisatie welke in'siudie is, doch waar mee meer lijd gemoeid is. Hoort men de sociaal- en vrijzinnig-democraten, dan worden er nog altijd handen vol geld weg gegooid. Dezelfde lieden die verleden week bij motie 10 a 15 millioen wilden voteeren, jammerden nu over'het vele geld voor onze Marine. Trouwens het gaat bij de eenzijdige entwapenaars niet om het geld. Het gaat om hun nieuwste overtuiging, dat wij geen marine noodig hebben en zelfs in indië met een politievlootje kunnen volstaan. Die politievloot moet dan de orde en rusi handhaven en tevens neutraliteitsschendin- gen „spoedig conslateeren." Tegenover dit standpunt heeft de Minister van Marine uiteengezet, dat juist in Indië een beperk te,, doch bruikbare marine ook met kleine middelen een nuttige preventieve werking kan hebben. Maritieme operaties tegen Indië zijn zeer moeilijk en in de eventu- eele plannen van een vreemde mogend heid' zou dus een vloot, gereed om in de lucht en onder water op te treden, onge twijfeld een factor van beteekenis zijn. Ware dit niet hel geval, de heer Lambooy zou, zoo verklaarde hij, niet achter de re- geeringstafel willen staan. De Regeering wil eenige jaren afwachten, alvorens tot vlootversterking over te gaan. Er kan in *en paar jaar, nu de Vol kenbond zich zoo ontwikkelt, zooveel ge beuren! En daarom heeft de Regeering voor de jaren tot 1930 een bouwplan ontworpen, dat onze financiën niet te boven gaat. Het bemanningsprobleem speelt hier trouwens mede een belangrijke rol, al meent de oud-minister VAN DIJK, dat ook in een sterkere bemanning wel te voorzien is. Deze afgevaardigde meende voorts,^ dat minister Lambooy het begrip verdediging te zeer op den achtergrond laat komen, verdrongen als dit volgens den heer van Dijk zou worden door het begrip vervul ling ran onze internationale verplichtingen. Ook vond de heer van Dijk, dat de vloot vóór 1930 moet worden versterkt en dat de watervliegtuigen door den Minister als duurder, minder practisch en minder soepel dan landvliegtuigen gekenschetst moesten behouden blijven. Voldoende om te toonen, dat althans de militaire specia liteit van de anti-revolutionairen nog verre van vriendschappelijk staat tegenover den militairen Minister naar het hart des hee- rebColijn. Ook met de christelijk-hfstorischen is de vrede nog niet geteekend. Dezen gelooven nog altijd niet, dat de plannen van dit Kabin'U de defensie niet zullen schaden. Hui: leider, dr. DE VISSER, luisterde scherp naar de uiteenzetting van den bewindsman en toen deze er op wees, dat het over tollige beroepspersoneel bij de marine in het moederland zoo spoedig mogelijk moet worden weggewerkt, klonk het plotseling op waarschuwenden toon uit den mond van den ciirist.-historischen leider: zonder ver zwakking van de Marine. Zonder verzwak king van de Marine, dat spreekt vanzelf, antwoordde minister Lambooy, van wicn, niemand in twijfel zal trekken dat hij een man van eerlijke overtuiging is. Maar ook De heer SNOECK HENKEMANS bleek niet gerust. Na nog eens geschetst te heb ben, dat een vloot voor een koloniale mogendheid als Nederland van groote be teekenis is, sprak de woordvoerder der christ.-historischen zich tegen splitsing der marine uit en voor twee Ministers aan het hoofd van de beide militaire Departemen ten en bovendien betreurde hij, dat dit jaar minder werd aangevraagd (1.7 mil lioen) voor aanbouw van materieel. Socialist en vrijzinnig-democraat zorg den voor een motie en een subsidiaire. Wil de heer J. TER LAAN de pensioenen van voor 1920 op hetzelfde peil brengen als de tegenwoordige pensioenen, de heer OUD vreest verwerping van deze motie en heeft daarom reeds subsidiair een motie inge diend, waarin slechts een herziening van de oude pensioenregeling wordt gevraagd. De minister, ditmaal gesteund door den heer Snoedk Henkemans, heeft de voor stellers naar Financiën verwezen. Daar be hoort de voorziening in den nood van de oude rentetrekkers en oude gepensionneer- den thuis, sedert de Kamer zich vereenigd heeft met de stichting, welke in het leven is geroepen bij de wet van 26 Juni 1926, een regeling, welke dus nauwelijks in wer king is getreden. En men kan begrijpen, dat de Minister van Oorlog niet kan mee werken om nu reeds tegen het beginsel van deze stichting in te gaan. Ook deze moties zullen dus niet meer dan een ge baar kunnen zijn. AVONDVERGADERING. Baitenlandsche Zaken - Justitie, Minister VAN KARNEBEEK heeft het bij de verdediging van zijn begrootin'g niet moeilijk gehad en hij heeft het zich niet moeilijk gemaakt. In nauwelijks twee en een half uur was deze begrooting afge daan, nadat een aantal onderwerpen bij de weinig belangrijke algemeene beschouwin gen en daarna slechts één begroolingsar- tikel de aandacht hadden getrokken, 't Eene begrootingsartikel gold de aan vrage van gelden voor een nieuw gezant schapsgebouw te Tokio en het was dr. BjEUMÉR, die meer inlichtingen begeerde over de hiervoor aangevraagde vier ton; de minister van Buitenlandsche Zaken kon den afgevaardigde gelukkig bevredigen; er ble ken deskundigen geraadpleegd te zijn en een betongebouw was hier noodig met het oog op het gevaar voor brand en aardbe ving. Wat te zeggen over de algemeene be schouwingen? Een breede lijn was daarin niet te ontdp.kken. Ving men iets op, dan gaf 't al heel weinig houvast. Wil men een voorbeeld? De heer VLIEGEN was door een uiting van zijn Belgischen partijgenoot de Brouckère op het zonderlinge denk beeld gekomen om den Minister een onder zoek te vragen naar de beweerde onrecht matige protec Monistische maatregelen en dumping in België Terecht kwam mr. MARCHANT hiertegen op. De heer dc Brouckère had immers, overeenkomstig een bekende methode, bestreden wat niet ten laste was gelegd. Wel was bij dc be handeling van het verdrag met België ge wezen op de protectionistische maatrege len in België, welke niemand zal durven ontkennen. En wat antwoordde nu de Mi nister hierop? Niet meer dan dit: dit punt heeft de aandacht der Regeering en de aandacht der Regeering blijft er op geves tigd.... >-■ Op een andere vraag van denzelfden socialistischen afgevaardigde om erken ning van Sovjet-Rusland, antwoordde de Minister positiever. Erkenning van dezen Staat zonder gelijktijdige regeling van de geheelc verhouding tusschen de beide lan den trekt den Minister niet aan en vroeger is er met de Russen geconfereerd, maar dc voorwaarden van de sovjet-heeren waren niet te aanvaarden; sindsdien is er niets m de situatie veranderd. Met mr. KNOTTEN BELT was de Minister het eens, dat de Regeering moet blijven volhouden inzake het eischeii van scnadevergoeding voor door Nederlanders geleden zeeoorlogs- schade, maar.... protesteeren (wat Ne derland gedurende den oorlog zoo fier deed) is gemakkelijker dan incasseeren. De Minister zei het met een glimlach, al zal het hem zelf zeker niet minder hinderen dan de benadeelde landgenooten, die al zoo lang op herstel van onrecht wachten. Laat in den avond, voor een steeds lee- ger wordende Kamer, begon men aan de begrooting van Justitie. In ons nummer van gisteren hebben wij deze affaire, die in- en buiten ons land veel opzien baart, bij onze lezers ingeleid. De Haagsche Bankier Marang van IJselveerc stond Dinsdag terecht, beschuldigd tusschen November 1924 en December 1925, door de firma Waterlow and Sons Limited te Lon den valschelijk te hebben doen namaken een hoeveelheid van 200.000 bankoiljetten van ieder 500 escudos en van 380.000 bank biljetten van dezelfde waarde ieder, met het óógmerk deze bankbiljetten als echt te doen gebruiken of door anderen te doen gebruiken, subsidiar dat hij in vier koffers een groote hóeveelheid valsche bankbiljet ten in voorraad heeft gehad, meer subsidiair gebruik gemaakt heeft van een vervalscht geschrift van de Banco de Portugal aan Waterlow Sons, nog meer subsidiair, dat hij een groote hoeveelheid valsche bank biljetten uit winstbejag heeft bewaard, al thans verborgen. In deze zaak waren 37 personen als ge tuigen, deskundigen en tolken gedagvaard, onder wie W. A. Waterlow, president van Waterlow and Sons te Londen; F. W. Goodwall, directeur dezer drukkerij; I Ca- •macho Rodriguesz, directeur van de Banco de Portugal te Lissabon; de onderdirecteur, cn de voormalige hooge commissaris te Lis sabon F. de Gunha Rego Chavez; voorts de bekende toeneelspeelster mevr. Fie Carel- sen te 's-Gravenhage; de consul-generaal van Liberia te Rotterdam, de heer J. Vie- weg; de consul van Portugal te 's-Graven hage; de heer J. A. M. Wap, de directeur van de Rotterdamsche Bank te 's-Graven hage; de heer W. M. Houwing en meerdere bekende persoonlijkheden. Hoewel niet zoo talrijk als bij dc Hon- gaarsche bankbiljetten-affaire, was ook dit maal pers, publiek en balie'in ruime mate vertege-nwoordigd. De rechtbank is als volgt samengesteld: Mr Cost Bubbe, president; Mr, Feith en Mr Bommezijn, rechters; Mr, Bauduin, O.M., Mr. v. d. Burcht Ligtenbergh, griffier Verdediger M. Rolandus Hagcdoorn werd biigestaan door Mr, van Bemmel Suyck. Voor dc Portugeesche regeering is Mr Asser aanwezig. Voor den oud-gezant Randeira Mr. Raymakers, als civiele partij. De officier van Justitie, Mr, Bauduin, en de Haagsche commissaris van politie, de heer Besseling, maakten eveneens dc Hon- gaarsche zaak geheel mede. Ook in de Portugeesche affaire hebben zij een belang rijke rol gespeeld en dié haast van begin tot einde uifrfep'ozen. Eerst te ruim bnlfelf wordt roet de zaak M->ren<t van TJssëlveere begonnen. VerdacMe. die reeds elf ma^nd-n in hech tenis doorbracht, maakte bij zijn entree dan indruk, alsof hij juist van een morgenwan deling van Scheveningen terug is. Frisch en robust, neemt hij in dc beklaag denbank plaats tegenover de 7 enorme lee- ren koffers, geheel gevuld met de nage maakte portugeesche bankbiljetten, die zoo zwaar bleken, dat 4 mannen noodig waren om ze naar de rechtszaal te transporteeren. Verdachte, geboren in 1884 te Dordrecht, verklaarde op een vraag van den president, te blijven volharden bi) zijn verklaring, dat hij in deze zaak niet te kwader trouw is geweest. Het getuigenverhoor. Daarna ving het getuigenverhoor aan met den heer Besseling, commissaris van politie te 's-GravenKage, die op 9 Januari 1926 ten kantore van den heer Mr. van Raalte te Rotterdam koffers in beslag heeft genomen. Bij Brasch Rothenstein even* eens te Rotterdam heeft bij 4 koffers mat bankbiljetten in beslag «genomen. De verdediger: Heeft Mr. van Raalte alles vrijwillig afgegeven? Getuige: Ja, de heer Marang had zijn raadsman, Mr. van Raalte, van zijn ambts geheim ontslagen. De verderiger: Heeft getuige een brief van Marang aan mij gericht, achtergehou den voor het dossier? Getuige: Ik vond het beter, den brief achter te houden. De pres.: Dit is een zaak van politie beleid. Onder groote belangstelling laat de pre sident vervolgens eenige koffers openmaken, door getuige F. van Doorn, inspecteur van politie in beslag genomen. Keurig gebun delde stapeltjes bankbiljetten lachen het pu bliek vriendelijk tegen. Verdachte verklaarde bekend te zijn ge weest met het feit, dat deze biljetten o.a. bij Brasch Rothenstein waren gedepo neerd. Mr. Bauduin: U heelt toch opdracht ge geven aan Liber en van Raalte, ze bij u weg te halen? Verdachte: Ja, dat heb ik. De heer Liber, een Turksch jounalist, als getuige gedagvaard, heeft men niet op kun nen sporen. Hij is voortvluchtig. De pres.: Zijn deze biljetten gevonden in een kleine kofter, ook van u? Verdachte: Ik herken ze niet. Het O.M. Maar ze zijn toch in een papier gewikkeld, waarop uw naam staat. Verdachte: Ik kan niet door het papier heen zien. De bode laat verd. het papier zien en deze erkent, dat dit van hem is. Daarna verschijnt als getuige de heer J. J. Schepp, waarnemend directeur der firma Brasch Rothenstein te Rotterdam, die verklaarde dat Liber op 11 December 1925 vier koffers in ontvangst te hebben genomen ter bewaring. Zij werden verzekerd voor 2000 als zakenpapicren. Getuige wist niet, dat er Portugeesche bankbiljetten in zaten. Verdachte ten kantore van de firma Enckedé. De volgende getuige A. Dithmar Huisman, secretaris van de firma Enschedé te Haar lem, zeide, in December 1925 bezoek te hebben gehad van verdachte over het druk ken van bankbiljetten. Hij toonde conlrac. ten en biljetten en zeide, dat het voor ande ren was. Getuige had echter tweeërlei be zwaren; ten eerste wilden wij niet namaken wat reeds door Waterloo in Londen was gedrukt; ten tweede hadden wij technische bezwaren, omdat wij geen kans zagen, de precies na te maken. Verdachte had er de nadruk op gelegd, dat zij precies eender moesten zijn. Bij Waterlow wilde hij niet meer gaan, omdat hij controle-bezwaren had. De officier: Heeft verdachte toen hij sprak over namaken, biljetten uit zijn zak ge haald? Getuige; Ja, hij had eerst biljetten laten zien, die aan een contract zaten en cr ook een paar uit zijn zak gehaald. Op een vraag van het O.M. zegt getuige nog, dat verdachte ook gevraagd had door bemiddeling der firma Enschedé de bestel ling aan Waterlow Sons op te dragen. De verdediger wilde hierbij vaststellen, dat verdachte daarbij weinig lust had ge toond, hiertoe over te gaan, wat getuige be-, vestigde. Zoolang getuige bij dc firma Enschedé is, is het nog nooit voorgekomen, dat par ticulieren het drukken van bankbiljetten aanvragen. De verdediger herinnerde aan een vroe ger afgelegde verklaring van getuige, dat het wel meer zou voorgekomen zijn, dat voor kleinere staten bankbiljetten-aan maak middels de-den werd opgedragen. Dit ontkende getuige; dit betrof andere emissies. De stappen te Londen. Daarna werd gehoord de beer W. A. Wa terlow, president van de bekende drukkerij Vv aterlow Sens te Londen, die door mid del v an een tolk wordt ondervraagd. Hij verklaarde in December 1924 bezoek te hebben gehad van verdachte, die in het bezit was van een aanbevelingsbrief van de firma Enschedé. Verdacht had ook con tracten getoond en gevraagd, of Waterlow precies kon namaken, die welke hij toonde, Aanvankelijk had hij geweigerd, o.a. omdat de leveringstermijn te kort' was. Later in het gesprek had hij zelf over het Vasco da Gamatype gesproken, omdat hij dit vroe ger ook gedrukt had. Verdachte had hem verzocht, de zaak ge7 heim te houden, wat op verzoek zou zijn van de directie der Portugeesche Bank. Verdachte had hem gezegd, dat deze bil jetten-aanmaak op ve-langen der Portu geesche regering ten behoeve van de Por- tugesche koronie Angola, die in slechte fi- nancieele omstandigheden zou verkeeren, geschiedde. De Portugeesche regeering wilde de zaak geheim houden voor de „Banco Na- cional Ultra Marino", aldus beweerde ver dachte. Getuige vertelde een viertal conferenties mat Marang te hebben gehad, o.a. op 6 Januari 1925, waarbij deze een brief toonde van den directeur der Portugeesche Bank, als machtiging voor den afdruk van biljet ten. Allex zou de handteekening van den hoogen commissaris van Angola er late moeten worden opgebracht. In Juni 1925 had weer een conferentie plaats met Marang ter bespreking van een nieuwe onder voor aanmaak van bankbil jetten, waartoe hij weer machtiijingsbrie- ven meekracht, zoodat 29 Juli *1925 op nieuw een contract werd afgesloten. Dezelfde serienummers, Op 14 Augustus kreeg getuige een brief van Marang, waarin ingesloten was een brief van den gouverneur van de Portu geesche Bank van 19 Juni, met de hand teekening en de nummers. Toen is hem gebleken, dat de nummers voor de emissie overeenkwamen met die van een vroegere emissie. Hierop heeft hij toen verdachte attent gemaakt, en de veronderstelling geuit, dat de gouverneur zich ,had vergist. Den 21sten Augustus stuurde Marang een brief aan ge tuige, waarin hij mededeelde, dat de gou verneur opzettelijk dezelfde serie-nummers zou hebben genomen. Het O. M,: Bij beklaagde fs een brief ge vonden van den Gouverneur van de Portu geesche Bank. d.d. 24 Januari, in het En- geisch, terwijl op 14 januari eenzelfde brief in het Fransch van den gouverneur door hem aan Waterlow wordt verzonden. Verdachte: Dit is juist. Waar beide brie ven absoluut hetzrifJ" waren, heb it" er één achtergehouden, en één opgestuurd naar Waterlow. Het O. M.: Als u te goeder trouw was geweest, had dit uw wantrouwen moeten opwekken. De verdediger: Heeft getuige Waterlow zich op 7 Januari rechtstreeks gewend tot den gouverneur, zonder bemiddeling van Marang? Getuige: Ja, dat is zoo. Ik heb den brief per post verzonden. Van gesprekken van verdachte over zijn verhouding tot Don Reis was hem niets bekend. De verdediger: Drukt u wel eens meer biljetten op bestelling van particulieren? Getuige: Als de particulier kan aan- toonen een authorised agent te zijn wel. De firma Waterlow is in het bezit van de handteekeningen van de bestuurders der Portugeesche Bank, vertelde de getuige ten slotte nog en Marang gaf opdracht deze te doen gebruiken. Het langdurig verhoor van getuige Wa terlow was hiermede geëindigd. Vroegere contracten met Portugal. De volgende getuige F. W. Goodall, di recteur, van Waterlow, geeft eenige ver klaringen over vroegere contracten met Portugal, die, naar hij meende, gedrukt waren en niet getypt, zooals de eerste door Marang overhandigd. Dan verschijnt nog even getuige Water low, die op verzoek van het O. M, vertelt, dat de handteekeningen van de bestuurders der Portugeesche Bank niet rechtstreeks waren verkregen, zooals verdachte in een vroeger verhoor heeft verklaard. Getuige had de handteekeningen vergeleken met vroegere handteekeningen. Getuige R. S. Springall, assistent bij Wa terlow, was aanwezig bij een bezoek van marang, toen hij orders voor het drukken opgaf. Hij meende dat verdachte optrad als vertegenwoordiger van dc Portugeesche Bank De heele zaak werd als geheim behan deld, vertelde getuige Springall nog; slechts én directeur van Waterlow wist van de zaak af. Marang had hem een opgave ge vraagd van de namxeni der directeurijen van dc Portugeesche Bank, wier handtee keningen in het bezit van Waterlow waren en de series en nummers, reeds vroeger vor Portugal gedrukt. Verdachte gaf op, wannéér de biljetten geleverd moesten worden. Van deze bil jetten worden in de ter rechtbank aanwe zige koffers exemplaren aangetroffen. Het O. M.: Er ontbraken in een koffer twee pakjes van 1C00 biljetten elk, Verdachte: Ik had de sleutels niet. Die had Bandeira, dc broer van den oud- -gezant. Het O. M.: Maar u was er toch verant woordelijk voor. U liadt ze toch af te le veren aan Don Reis? Het gaat u wel dege lijk aan, als er voo maar voor een bedrag van 120.000 uit de koffers is gehaald. Kreeg u geen re<;u's of kwitanties? Verdachte: Ik was niet verantwoordelijk, omdat ik de sleutels niet had, liet O. M.: Dan was dit toch eigenlijk een krankzinnige toestand. Getuige Springall vertelde verder, dat hij ontdekte, dat dc in den orderbrief van 22 Juli 1925 opgegeven nummers reeds vroe ger waren afgedrukt. In antwoord hierop zegt verdacht!, dal hij hierover dadelijk an Don Reis heeft ge schreven, die zich toen tot Lissabon wendde. Daarop is een brief teruggekomen, welken hij beweert getoond te hebben aan Springall. Get. Springall herinnert zich hiervan niets. Dc zitting werd daarop geschorst tot drie uur. De Porfugeezen in de getuigenbank. In den namiddag was de belangstelling opmerkelijk verminderd.... Met moeite verstond men nu en dan een zin of een woord van den tolk. Toen de Portugeesche heeren gehoord werden, leefden de Por tugeesche journalisten op.... Druk gesli-, culeerde de tolk met de getuigen. Verontwaardigd glimlachte Camacho Ro driguez, toen mr. Bauduin hem vroeg, of hij zijn eigen hanteekeningen had gecalqueerd. Zelfs zijn glimlach verdween niet, toen de verdedige1" een krant voor den dag haal de, -waarin Camacho beschuldigd werd ook in het complot te zijn. Steeds sneller sprak hij den president toe, meer en meer ziin stem verheffend. En hoe meer hem gevraagd wordt, hoe luider hij sp-eekt. Ook een der .volgende getuigen, Fernan do F.midyo da Silva wordt veel uitge vraagd. Maar met een ironisch lachje, de boven lip met zwarte snor en donkere wenk brauwen wat opgetrokken, de duimen in de armgaten van zijn vest, redeneert hij aan één stuk door. Zelfs wanneer hij zijn neus snuif, onderbreekt hij den vloed van woor den niet. Aan hem vraagt Mr. ^auduin of het hem bekend is. dat José verscheidene ma len veroordeeld is cn éénmaal wegens in braak eri diefstal naar Zuid-Afrika voor dwangarbeid was gestuurd. Weet getuige ook iets van Antonia de Bandeira, n.l. of hij geld geleend heeft van de Bank van Portugal?" Get,: Een tijd geleden heeft hij 20.000 exudos geleend voor zijn broer; niet José. Off.: Heeft José toen 50.000 exudos aan de bank terugbetaald? Ja. De zitting krijgt een weinig spanning, als mr. Asser, die vroeger bij Marang in dienst was, zal gaan getuigen en hij eerst niet wil spreken, omdat zijn beroepsgeheim dat verbiedt, Marang echter vindt het goed, dat hij als getuige gehoord wordt. Die getuige vertelt dan van verdachte's negatief kapitaal.... Uur na uur kruipt. Marang verlegt schrift na schrift. De verdediger onvermoeid loopt waak zaam rond iederen getuige.... Tot.... ten slotte de laatste getuige van den dag, mevrouw de Jong, verschijnt. Eenvoudig in het zwart gekleed, groeit ze bij de bank der verdachten komend heel vriendelijk Marang en beantwoordt de haar gestelde vragen. In Mei 1925 had ze van o'osé dc Bandeira een kistje in bewaring gekregen, waarvan zij den inhoud niet ken de, dat hij in December weer meégenomen had. Nog eenige vragen beantwoord^ ze, dan gaat ze, na den heelen middag in de troos- telooze wachtkamer gezeten te hebben.... Om half zeven werd de zitting tot Woens- aagmorgen tien uur verdaagd. Op 4 Juli a.s. zal het löjarig bestaan var den Bond te Utrecht herdacht v/orden. Uit het financieel verslag bleek? dat h<. saldo van het zicktefonds bedroeg 1662.0, van de weerstandskas 10247.40, van dc werklozenkas 23702.59. De periodiek-aftredende bestuursleden de heeren F. van Nimwegen, 2e penningmeester, C. v. d. Post, 2e voorzitter, A. van Rijswijk, secTetaris-penningmcester en P. Smelter werden herkozen. Een voorstel van het Bondsbestuur om op het einde van het jaar 30CO uit de huis- houdkas over te storten m de weerstands- kas, werd goedgekeurd Goedgekeurd werd bij wijze van proef dc contributie voor de A-klasse te brengen op 35 cent en voor de leden in het exportbe drijf op 45 cent. Het voorstel-Rotterdam om bij den Minister van Arbeid aan te dringen op scherper toezicht op de handhaving der arbeidswet, werd goedgekeurd, zij het ook eenigszins gewijzigd. Goedgekeurd werd het voorstel-Rotter dam, om wanneer de onderhandelingen met de patroons over betere regeling der arbeidsvoorwaarden en nieuw contract niet slagen of te lang duren, deze af te breken of door een krachtig protest tot nadere be slissingen te komen. Het hoofdbestuur zal tegemoet komen aan het voorstal-Utrecht, om aan de werklooze leden, die op 11 Dec. 1.1. uitgetrokken zijn uit den gemeentelijken steun, in Januari e.k. niet wederom wachtdagen te laten maken. HULST, 22 Nov. Granen. Dc aanvoer was eerder klein. Genoteerd werd voor tarwe f 14.75 rogge f 12 gerst f 12.25 erwten f 23 bruine boonen f 16.51 ELST (Bet.), 22 Nov. Fruit. (Veiling V.V. O.B.) Bellefleur le soort 23—39, 2e soort 1222, extra 3031, extra goudreinettea 4850, le soort 2436, 2e soort 2123, 3e soort 1216, rabauwen 9)410» present of enneland 2835, Baumann's reinetten 2135, eysdner klumpkes 17—^0, ijsbonten 1011, bergamotten 68, gieser wildemans 9>/„—12, pondsperen 1011, winterjannen 9—10, doyenne du cornice 51—62, willian duchesse le soort 3045, 2e soort 22 24, beurrc diel 23—29, engleterre 11—16, vijge peren 17—23, bonne luise 49-j-ól, tnumpne de Jodoigne 1622, leghipotn 21 z9, beur- re ciairegeau 2433, zandbeurre 8 10, conseiller de la cour 1925, caleoasse cara- fon 25—34, reinzoet 16—17, dubbele ben- derzoet 18—19, pomme d'Orange 1720, enkele benderzoet 15—15, gerrit Roelofs 14—17, rouwelings 20—22, mispels 12—14 ct. per kg. PURMEREND, 23 Nov. Kaas. A-.nvoer 11 stapels fabrieks- met merk f 53. 22 stapels boeren- met merk f 50. Boter. Aanvoer 655 kg. f 1.851.95 per kg. Vee. Aanvoer 577 runderen w.o. 420 vette koeien f 0.70—0.95 per kg. melk- en gelde- koeien f 125—350 20 vette kalveren f 1.40 1.60 per kg. 217 nuchtere kalveren f 10 37 8 stieren, 34 paarden f 100200 1384 schapen en lammeren vette schapen f 24 35, iammeren f 1424 520 vette varkens slachtvarkens f 0,680.72, zouters f 0.64 0.69 per kg., 52 matrere varkens f 2646, 250 bigg-n f 1222 50 geiten en bokken. Pluimvee. Jonge hanen f 0.602.70, oude slachtkippen f 0.602, 152 ganzen f 4—5.25, 18 zwanen f 10. Eieren Kippen- f 1012, eenden- f 7. BODEGRAVEN, 23 Nov. Kaas. Ter mar Kt waren 231 waqens. Prijzen f 3452, rijksmerk le soort f 5458, 2e soort f 47 52, zware f 61. Handel flauw. PURMEREND, 23 Nov. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 15,000 eenden eieren f 7.50—7.80 en 14.000 kippeneieren f 10.40—13,30. VENLO, 22 Nov. Eieren. (Coöp. Veiling- ver.) Aanvoer 70.000 st., kippen- f 1313.80, kleine f 9.109.80, eenden- f 9.109.70, ganzen- f 13.90. ROERMOND, 22 Nov.'Eieren. Aanvoer 265.000 stuks. Hoogste prijs f 14, midjlelprijs f 13.59, laagste f 13, kleine eieren f 9—12, eendeneieren f 99.50. SNEEK, 23 Nov. Vee. Ter markt waren 266 melk- en kalfkoeien f 150365 42 vette koeien f 200—340 7 vette kalveren f 40—, 80 203 nuchtere kalveren f 714 506 graskalveren f 40130 180 schapen f 20 34 402 lammeren f 15—23 577 varkens f 50 115 125 biggen f 8—15, vette_ run deren 4045 c., vette kalveren 6575 c., ctte varkens 28—34 c. zouters 32—33% per 1 kg. Handel in eerste soort melkvee, vette, „chtere- en graskalveren, varkens en biggen prijshoudend vette koeien, varkens en biggen iets hooger. Wolvee met kalmen andel. ROTTERDAM, Dinsdag 23 Nov. Eieren. (Rott. Veiling.) Aanvoer 53.000 stuks. Prij zen Kippen- f 12.10—14.90, ia. kleine f 6.50—12.35, eenden- f 8—9.15. Vee. Ter markt waren aangevoerd 291 paarden. 23 veulens, 1657 magere runderen, 810 vette runderen, 492 vette en graskalve ren, 526 nuchtere kalveren, 245 schapen of lammeren, 12 varkens, 537 biggen. De prij zen waren als volgt koeien le qual. 95 100 c., 2e qual. 85—75 c., 3e qual. 65—55 c., ossen le qual. 9092 c., 2e qual. 80 70 c., 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 8C85 c., 2e qua.. 70—60 c., 3e qual. 50 40 c. per kg. vette kalveren le qa). 150— 170 c., 2e qual. 125105 c., 3e qual. 90 75 c., melkkoeien f 195390, kalfkoeien f 200415, stieren f 185385, pinken f 150 165, vaarzen f 160185, werkpaarden f 90225, slachtpaarden f 90140, hitten f 90150, graskalveren f 75110, nuchtere kalveren f 916, fokkalveren f 1828, biggen f 1113, overloopers f 2034. Vet vee en vette kalveren in alle qual. zeer matig verhandeld. Melk- en kalfkoeien met redelijken handel, prima soorten iets hooger in prijs. Nuchtere kalveren matig verhandeld. Graskalveren bij matigen aanvoer iets wil liger verhandeld. Biggen en overloopers alsook paarden met matigen handel. AMSTERDAM, 23 Nov. Aardappelen. Be richt van den mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche Bonten 5.255.80, id. Blauwen .1 4.40 4.80, id. Bravo's 4.254.50, id. BI. Eigen heimers 4.104.30, id. Eigenheimers 3 80 4, id. Eigenheimer poters 2.602.80, id. Blauwe poters 2.502.60, id. Bonte Poters 2.502,60, idem Roodstar poters 2.50 2,60, id. Bravo poters 2.50—2.60, IJpolder Bravo's 4.254.50, Drentschc Eigenheimers 33.20, Anna Paulowna Zand 4—5, Be- verw. Zandaardappclen, 4 5, Flakkeesche Eigenheimers f 3.9C4, id. BI. Eigenheimers 4.204.30, id. Bravo's 4.254.50, Spui- scbe Eigenheimers 3.904.10, id. Blauwe Eigenheimers 4 204.30, Friesche Borgers 3.904 per H.L. GRONINGEN, 23 Nov. Ve. Kalf- cn melk- koeien le soort 350390, 2e 275300, 3e 175200, vroegmclkkoeien le s. 325 —375, 2c s, f 280300; kalfvaarzen le s. 300320, 2e s. f 175200; varekoeien 1c s. 100—325, 2e s, 250—270; stieren le s. 0.74—0.76, 2e s. 0.64—0.68; slachtvee le s, 0.S40.86, 2e s, 0.780.80 per Kg. slachtgewicht; melkschapen 4050; vette schapen le s. 3539, 2e s. 2332; weideschapen le s3538, 2e s. 2528; weidelammeren 1014; vette lammeren 1.15—1.20, 2e s. 1.05—1.10; vette lam meren 1719; loopvarkens 1720; vette varkens le sf 0.64—0.65, 2e s. 0.600.62, zouters 0.620.65; biggen 1013, 1.50 per week. Aanvoer: 125 vette koeien, 233 kalveren, 724 melk- en kalfkoeien, 47 stieren, 803 schapen, 845 vette en Lcndensche varkens, 536 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd prijshoudend verhandeld. Voor het slachtvee waren, prij zen bij iets vlugger handel ruim zoo hoog. Stieren nauwelijks prijshoudend. Vette kal veren lager, nuchtere stierkalveren ruim zoo hoog. De wolveehandel had over het alge meen in alle soorten een ruim, prijshoudend verloop. Vette varkens en zouters bij groo- ten aanvoer prijshoudend. De handel in jj'g- gen was traag. Voordeeiig saldo over 1925 van ruim 109 millioen. Het „Bat. Nwsbld." vernam, dat het voor- deelig slot op den gewonen dienst 1925 niet minder dan ruim 10414 millioen bedraagt. De eindcijfers zijn, afgerond in miilioenen guldens als volgt. Gewoon; uitgaven 624, ontvangsten 746. Buitengewoon 41 en 1; vlootuitbreiding resp. 8 en 5. Op gewoon is een gunstig slot van 104.505.000, op buiten gewoon een ongunstig van 39.534.000, op vlootuitbreiding een nadeelig slot van 43.145. De mindere uitgaven bedragen 13.739.099; de hoogere inkomsten 98.675.553. B'ovengenoemede bond hield Zondag een jaarvergadering te Nijmegen. Bij het openingswoord wees de heer J. H. F. Scharff, bondsvoorzitter uit Amsterdam, op den vooruitgang van den bond, welke nu 1400 leden telt. Spr. critiseerde de laksche houding der R- K, patroons, die, in plaats van sociale misstanden mede te helpen oplossen, een "eer slecht figuur slaan tegenover de liberale patroons. In vsrsc'iiHcnde afdeelingen o.a. te Am sterdam, te Boxmeer en te Oss, werden met succes acties gevoerd ter verbetering van arbeids- en loonvoorwaarden, Twintigduizend mijnwerkers hebben gis teren den arbeid hervat, zoodat het totale aantal thans 310.502 bedraagt. In het Lagerhuis deelde de minister voor de mijnen mede, dat in de binnenlandsche behoefte aan steenkool moet worden voor zien vóór uitvoer wordt toegestaan. De rijksconferentie, die 19 October is be gonnen, is gisteren gesloten, nadat zestien plenaire zittingen en 146 zittingen der ver schillende commissies zijn gehouden, In een slotresolulie der conferentie wordt de opvatting der gedelegeerden uitgespro ken, dat er niet alleen practisch werk is ver richt, maar dat de door de conferentie ver schafte gelegenheid tot intieme besprekingen cn tot het versterken der vriendschap van het grootste belang zal zijn voor het bevor deren in alle deelen des Rijks van dc een heid van gedachte en van de samenwerking. Op de agenda van den rijksdag stond gis teren o.a. de discussie over de buitenland sche politiek, verbonden met een beraad slaging over het Völkische voorstel tol op zegging der verdragen van Locarno en het voorstel der burgerlijke partijen nopens het onderzoek der quaestie betreffende de schuld aan den oorlog. Bérenger heeft in een brief aan Briand geweigerd weer als ambassadeur naar Was hington te gaan. In de Kamercommissie van buitenlandsche zken zette Briand uiteen, dat de Fransch- luitsche besprekingen niet noodzakelijker- vijs behoefden te leiden tot een vervroegde ontruiming van het Rijnland. In het Saarge- bicd, aldus Briand, heeft Frankrijk een goede nositie en het geniet er de sympathie der bevolking. Hij sprak de hoop uit, dat de ver dragen tusschen de volken steeds talrijker zouden worden en dat Frankrijk, Duitsch land, Engeland en Italië steeds nauwer met elkaar verbonden zouden zijn. De publicatie door het Amerikaanscbe departement van buitenlandsche zaken van de tot dusver-geheim gehouden briefwisse ling met Mexico nopens de toepassing der nieuwe Mexicaansche wetten op de Ame- rikaansche petroleum- en mijnbejangen in. Mexico heeft aanleiding gegeven tot ge ruchten in gocdingelichte kringen, dat de Vereenigdc Staten voornemens zijn te de zer zake een zoo krachtig mogelijk stand punt in te nemén cn zelfs zoo ver zouden gaan den ambassadeur terug te roepen. Hoewel het departement de brieven zon der commentaar publiceert, komt de toon der Amerikaansche correspondentie neer op een waarschuwing aan Mexico, dat de: diplomatieke kringen in gevaar worden ge bracht als Mexico dc Amerikaansche bur gers in Mexico berooft van den volledigen eigendom en het genot hunner eigendoms rechten. De regeering van Calles stelt zich vierkant op het standpunt, dat Mexico overgaat tot een nieuw stelsel van natio* nalisaie der nationale hulpbronnen, het geen noodig maakt dat oude rechfen zich aanpassen aan nieuwe beginselen in het algemeen belang der natie. De tot dusver uit Albanië ontvangen berichten geven het volgende beeld van den toestand: Begin November braken er onlusten uit onder de katholieke stammen in Noord-Albanië. De beweging was zuiver katho'iek en beoogde het vermces'erea van Noord-Albanië, dat voornamelijk door katholieken wordt bewoond. De eerste paar dagen behaalden de opstandelingen ccnig succes tegenover dc zwakke deta chementen Albaneesche gendarmerie, maar daar de beweging zich uitbreidde zond de regeering s'erker troependetachementen; de opstandelingen werden toni teruggedre ven naar de bergen van Obadsjini. Naar alle waarschifn'i'kheid zal de regeering ''en opstand, die tot dusver alleen een deel der ka'bolieke stemmen van het Noorden betreft, spoedig kunnen onderdrukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7