PFRRY-MAGAZIJN l seveke - 20 barteljorisstr, GROOTE SORTEERING ST. NICOLAAS CADEAUX 1,11 wklV V 19. 5- WISTERAVONDSPELES -«at «f f 4.~, f 5.~, f 6.50, f 7.50, f 9.50, f 10.50, f 11 50 en f 15.- haarl. kegelbond. haarl. zwembond. MARKTNIEUWS. UIT DE PERS. Rentestand en aflossingspolitiek KUNST EN KENNIS. Inhoud van Tijdschriften. Stenografie „Stolze-Wery" BINNENLANDSCH NIEUWS. Revolutionnaire propaganda door middel van films. UIT ONZE OOST. Gesmokkelde wapens in beslag genomen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL R.-K. V. V. „Victrïx". D. H. V. B. GYMNASTIEK. Uit den Kennemer Turnkring. Gymn. en Schermvereeniging Concordia". DAMMEN. LAATSTE NIEUWS. INGEZONDEN. Amsterdamsche belasting factor, Een schadepost voor Maassluis. De Duitsche gezant ie Warschau. VRAGENBUS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Nederlandsche paarden naar Frankrijk. Nationale Pluimveetentoon- stelling te De Bilt. HANDEL EN NIJVERHEID De modekleur van de sigaar. We lezen in „De Tijd" Gedurende de afgeloopen weken, zijn enke le gemeenten er toe overgegaan, hare geld- leeningen, aangegaan in de oorlogsjaren tegen een rente van 6 pCt., te converteeren in lee ningen tegen eenen lageren rentestand. Van het recht om tot vervroegde aflossing a pari over te gaan, hebben deze gemeenten gebruik gemaakt, zich daarbij beroepend op den hui- digen rentestand hier te lande. Ket is een niet te loochenen feit, dat het geld in Nederland zeer ruim is en dat het groote aanbod van beleggingzoekend kapi taal onvermijdelijk een terugloopende tendenz van den rentestand in het leven moet roepen. In hoeverre deze gemeenten op de tendenz vooruitloopen, willen wij niet onderzoeken. Echter ko nt het ons voor, dat niet alle facto ren. die den huidigen rentestand beïnvloeden, onder het oog zijn gezien. De Nederlandsche beleggingsmarkt is geen van de buitenwereld afgesloten geheel, waarvan de grenzen samenvallen met de grenzen van het rijk. IKan men door eene protectionistische handelspolitiek voor een bepaald handelsartikel zijn grenzen afsluiten, voor het beleggingzoekend kapitaal is dit niet het geval. In dit opzicht bestaan er geen tol huisjes en de geldhandel verheugt zich in den meest onbeperkten vrijhandel. Dit geeft voor gevolg, dat wij in ons land noodzakelijkerwijze zullen af te rekenen hebben met invloeden van buiten de gren zen. Dc groote geldschaarschte in de landen die aan inflatie deden, werkt op onze binnen- landsche beleggingsmarkt als een sterke zuigpomp, die al het overtollige kapitaal overtapt en zal blijven overtappen tot hier het evenwicht is bereikt. Er gaat haast geen dag voorbij, dat er niet de een of andere bui tenlandsche leening wordt aangekondigd "Tegen een rente van 7 pCt. en een uitgifte- koers van 94 pCt. Deze leeningen houden hier te lande de rente hoog. Zoolang de belegger de keus heeft tusschen een buitenlandsche leening tegen een hooge rente en een binnenland- rche tegen lageren rentestend, zal de voorkeur gaan naar het hoogere rendement en zal de rentevoet niet dalen. Dit is duidelijk geïllustreerd door de koers- variaties der Nederlandsche leeningen, ge durende de afgeloopen week. Naar het schijnt, zouden veel Nederlandsche leeningen ver kocht zijn, met het doel de opbrengst te be leggen in buitenlandsche, vooral Belgische. Opmerkelijk is in dit verband vooral wat ge beurd is met de 41, pCt. Indische conversie- leening, waarvan de inschrijving ruimschoots werd overteekend. Het blijkt nu achteraf^ dat dit geweldig succes tamelijk fictief is, omdat de leening is overteekend door de commissionnairs in de hoop, dat zij de stuk ken grif zouden' kwijt raken. Dit is niet het geval geweest. Hier ligt wederom een vingerwijzing voor die gemeenten, die al te voortvarend zijn in hare aflossings en conversiepolitiek. Het is begrijpelijk, dat de gemeenten, die haast alle nog met niet sluitende begrootingen en ontzaglijke moeilijkheden te kampen hebben, Zich graag losmaken van een dure leening en ook daar trachten te bezuinigen. Van twee kwaden kiest men gewoonlijk het minste, en dan lijkt het wel het verstandigst op de ge beurtenissen niet al te vlug vooruit te loopen, om niet een volledig échec te lijden. Beekzral der gebeele wereld. Afleve ring 11a 11 en 15 November). Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg. Twee rijke afleveringen in een tijdsver loop van twee weken! De eerste aflevering is goed: een artikel van Pater Quirinus O. Cap. over „H. G. Wells en G. K. Chesferton", van Dr. Raph. Kreemers over „Oude onzin in een nieuw kleed verder de gewone rubrieken en de altijd interessante „Verscheidenheden". De tweede aflevering is werkelijk een openbaring! Allereerst lezen wij, dat Boekzaal be halve aan Boek en Blad, ook gewijd wordt aan Film- en Tooneelkunst en met 1 Ja nuari a.s. regelmatig tweemaal per maand gaat verschijnen. De afleveringen, die op den eersten van de maand het licht zien, boeken, tooneelstukken, met portretten, penteekeningen, caracaturen, enz. Dit rijk verlichte nummer geeft ons een voorproefje. Albertine SteenhoffSmulders weet ons enderhoudend te vertellen over „Robert Hugh Benson" en ons den groo- ten bekeerling en priester-romancier nader te brengen. De bekende Duitsche Jezuie- tenpater Friedrich Muckermann schrijf'; „Herinneringen aan Johannes Jörgensrn". H. Rongen opent de nieuwe rubriek „Dich ters in hun Kabinet" met Alexandre Du mas père en zullen wij maandelijks 'n ex cursie gaan maken in de werkkamer van 'n romanschrijver, om daar de geheimen van diens werktrant te achterhalen. Dr. Hein Hoeben bespreekt in een vlot artikel het l eek van Wouter Lutkie en Vincent Cleer- din over „Richard Kralik" en geeft eenige intieme levensbijzonderheden weer, die bij van Kralik zelf meemaakte en die den bekenden Oostenrijkse hen schrijver in al zijn eenvoud en grootheid typeeren. G. Rid der de van der Schueren uit Berlijn, schrijf ever „Het eeuwige IJs', den strijd om de Pool, durf, energie, heldenmoed tegen over de barre elementen en duizenden gevaren. Schitterende foto's illustreeren dit artikel: „De Terra Nova ft schip der Poolvaarders) aan den ijsvoet" - „Midder nachtzon in de Roszee" - „Pinguins op bezoek" en een portret van den koenen kapitein Scott. In een magistraat artikel over „Potemkin en Faust" behandelt Her- luf van Merlet de geruch'makende Potem- kinfilm, terwijl in 'n vervolg de groote Ufa- Faustfilm zal worden geanalyseerd. Foto's: „Camilla Horn als Gretchen" - „Fusillade der rebellen" - „De bloedtrappen van Odessa" - Bedorven vleesch goedgekeurd h Dan volgen de rubrieken „Boekennieuws - „Uit Boek en Blad" - en „Verscheiden- beden". In de laatste treffen* we aan o.a een gevoelig stukje van Wouter Lutkie over Gerard Bruning (met portret), over Heinrich Federer (met portret), 'n geestige caricatuur van Shaw met het oordeel van „Bernard Shaw over de film" en verder nog veel interessants. De portretten van Vicky Baum, R. H. Benson, Johannes Jörgensen, Alexandre Dumas pére en Richard Kralik verluchten den lezenswaardigen inhoud. Wat een rijke universeele veelzijdigheid! Zonder prijsverhooging (en de abonne mentsprijs is toch al zoo miniem) treedt Boekzaal haar nieuwen jaargang in. De laat ste aflevering bereikte de formidabele oplage van 21.000 exemplaren! Iedereen kan er van proflteeren. Juist haar groote oplage stelt Boekzaal in staat elck wat wils te geven voor weinig geld. Aan ons de eereplicht, als apostelen van de goede lec tuur, niet slechts met den mond, doch met de daad, de goede pers te steunen. Pre mies en prijsvragen voor de lezers verhoo- gen nog de aantrekkelijkheid van dit ui stekende tijdschrift. Hoe Boekzaal vóórt- gaat, moge nog blijken uit de in de laatste aflevering uitgeschreven „Boekzaal-Rcman- Prijsvraag": circa 700 voor den besten Nederlandschen roman. De Jury bestaat uit zeven leden: Albert Helman, Pater Chr. Kops O.F.M., Dr. H. van de Mark, Pieter van der Meer de Wal cheren, Herluf van Merlet, Wies Moens, Pater M. Molenaar M.S.C. i Op de laatste bladzijde treffen wij ten slotte aan een fascimile van Boekzaal bestellingen uit verschillende werelddee- len en heet het daar; „Boekzaal vindt mer nagenoeg overal ter wereld, waar Neder- landsch wordt gelezen." Wij verwachten nog veel van dit boeiende en bloeiende blad! W. S. J. UIT BOEK EN BLAD. Avonturen met Oom Theo en Aboe Do. Wij kregen dezer dagen een bijzonder fraai en tevens leerrijk boek ter inzage, getiteld „Avonturen met Oom Theo en Aboe Do". Het boek, dat door C. Joh. Kieviet op vlotte wijze is geschreven en speciaal voor onze jongeren is bestemd, wordt als premie gegeven door de Firma Hille te Zaandam, de fabrikanten van de bekende beschuit en ont bijtkoek. Wanneer men het in royaal formaat uit gevoerde boek doorbladert, wordt men ver rast door de kleurige prenten, die Piet van den Hem er niet vaardige hand heeft inge bracht. Het vertelt van de reis van Karei en zijn zusje, die met Oom Theo en Aboe Do door de A-nerikaansche staten wordt gemaakt, waarbij zoowel schrijver als teekenaar aar dige bijzonderheden betreffende de bevol king en het dierenrijk naar voren brengen, hier en daar aan elkaar verbonden door avonturen, waardoor er de spanning bij jong en oud wordt ingehouden. Aan het eind van het boek vindt de lezer een serie van uitmuntend uitgevoerde drie kleurendrukken van vogels, zoogdieren, rep tielen enz. De verbruikers van Hille's beschuit en ontbijtkoek, (beide artikelen van reoutatie) die voor hun 250 bons het boek gratis thuis gestuurd krijgen, zullen er zich vele avonden mede amuseeren en de jongeren zullen, zon der het- te merken, spelenderwijze een schat van kennis opdoen. Arretje Nof. Nog een mooie reclame 1 Arretje Nof is de hoofdpersoon uit de prachtige publicatie die door de Oliefabriek „Calvé-Delft" wordt uitgegeven. Wat hebben wij niet al op de waar die wij koopen toekregen, soms doelmatig, soms onpraktisch, soms mooi, so ns leelijk. Maar de Oliefabriek had een oude traditie voort te zetten. De Oliefabriek verscheen jaren geleden met de beroemde plaat van Breitner toen ieder ander nog met de reclame-spie geltjes en -potloodjes bezig was. En ook nu heeft de Oliefabriek weer iets wat beter is dan al het andere dat tot op heden gedaan werd. Wij zijn de laatste jaren al heel wat ver wend met mooie kinderboeken. Toch is het product van de hand van den heer Johan Fabricius fraaier dan menig prentenboek dat wij onzen kinderen voor duur geld hebben gekocht. Dat mooie boek „De Wondere Avonturen van Arretje Nof" is niet voor geld te koopen. Calvé-Delft stelt het voor iedereen trouwen afnemer van flesschen Delftsche Slaolie en tabletten Delfia en Delfrite be schikbaar. Een fraai uitgevoerd, rijk geillustreerd en alleraardigst kinderboek 1 Jean Jacq. Rousseau en zijn Paedagogiek, door Fr. Vict, j Claessen. No. 33 van de op-j voedkundege brochuren- j reeks. Uitg. van het R.K. Jongensweeshuis te Tilburg. Niemand die zich ernstig bezig houdt met Opvoedkunde, zal den wijsgeer van Genève, Jean Jacques Rousseau, onder de groote op voedkundigen rangschikken. Wat niet weg neemt, dat hij veel, maar al te veel invloed' heeft gehad op de paedagogische zienswijzen 1 der laatste 150 jaren. Hoe dit te verklaren - Uit zijn meesleependen stijl, uit de gebla? j seerdheid der tweede helft van de 18de eeuw, die in de hersenschimmen van Jean Jacques, nieuwe paedagogische waarheden meende ge vonden te hebben. De beruchte Robespierre, zijn intieme leerling, beschouwde z'n opvoed kundig boek de „Emile" als het wetboek der opvoeding al de paedagogen der revolutie werden geïnspireerd door de Emile. De man nen van 1789 beschouwden Rousseau's leer als de norm, waarnaar de toekomstige staats burger moest gevormd worden de staatsbe moeiing in het onderwijs, de ongodsdienstige neutraliteit in de" school, het vervangen van godsdienstonderwijs door leekenmoraal zijn door de mannen der revolutie zeker aan Rous seau ontleend. In Duitschland werkten Rousseau's opvattingen dieper in dan in Frankrijk. Een macht van dwepende aan bidders heeft hij daar gevonden. Kant werd door de lezing van de Emile zoo geboeid, dat hij zijn dagelij ksche wandelingen daarvoor vergat. Zooals Rousseau neemt hij aan, dat er alleen goede kiemen in den mensch leven maar in zijn verklaring hoe 't kwaad in den mensch komt. verschilt hij. De Philantropijn Basedow werkt voor de verspreiding van Rousseau's begrippen, voor sterk-doorge- voerde lichamelijke opvoeding voor natuur godsdienst in plaats van confessioneel onder wijs, voor „Aufklarung" op zeer jeugdigen leeftijd, etc. Zelfs mannen als Pestalozzi en Froebel staan hier en daar onder den invloed van diens verderfelijke beweringen. In zijn boek „Voor 't Leven" wijst P. v. Luyk S.J. er op, hoe sommigen sophismen op 't oogen- blik nog gehuldigd worden en als hooge wijsheid geprezen, blz. 106 en volgd.) Het behoeft wel geen uitdrukkelijke ver klaring, dat Fr. Vict. Claassen in zijn dege lijke brochure een man als Rousseau als opvoeder niet aanbeveelt. Hij wil ons alleen laten zien, hoe wij over hem als zoodanig moeten oordeelen. Met het in 't licht geven dezer brochure deed Vr. Vict. Claassen een zeer verdienstelijk werk. Ook de levensge schiedenis van Rousseau, die de schrijver aan 2ijn ontleding van de „mile" laat vooraf gaan, rekenen wij hem als een werkelijke verdienste toe. Die levensbeschrijving toch vertoont ons den z.g. opvoeder in zijn wal gelijke cynische, moreele afdwalingen. Geen wonder dat deze man partij kiest tegen den godsdienst en de school den dat hij tot het 15de en 16de levensjaar den godsdienst ver van het kind wil houden. De brochure van Fr. Vict. Klaassen zagen wij gaarne in handen van allen, ouders zoo wel als onderwijzers, wien de christelijke opvoeding der jeugd ter harte gaat. Zaterdag 20 November hield de Neder landsche Stenografen Vereeniging Stolze- Wery" te 's-Gravenhage in het gebouw Pulchri-Studio haar 34ste jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer Ds. J. Quast Hzn„ te Utrecht. Uit de verschillen de verslagen bleek, dat de financieele toestand der vereeniging en de verbreiding van het stelsel in het afgeloopen jaar gun stig zijn. De examens vanwege de Veree niging gehouden in stenographie voor het Nederlandsch en die voor de moderne ta len, alsmede in het machineschrijven, heb ben geregelden voortgang. De „Stolze-Wery" scholen in de verschillende plaatsen van het land verkeeren insgelijks in bloeienden toestand. Op een aantal scholen werd de stenographie volgens het stelsel „Stolze- Wery" ingevoerd. Besloten werd het volgende jaar het ze vende lustrum der vereeniging feestelijk te herdenken. De aandacht werd gevestigd op het nog steeds bestaande tekort aan goed onder legde krachten, vooral met het oog op de toenemende behoefte aan vergaderings-ste- nografen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van het dagelijks bestuur van den Nat. Bond tegen Revolutie, houdende ver zoek te willen bevorderen, dat revolution naire propaganda hier te lande door middel van propagandafilms niet worde toegelaten. Anefa seint dd. 23 dezer uit Batavia: Op het vrachtschip Medan zijn te Belawan 58 brownings en 8C0Ö patronen achterhaald, die clandestien vervoerd werden. Secretaris P Bakker, Burg. Mooistraat, Castricum. Uitslagen van Zondag 21 November, Vitesse 1Voorwaarts 1, 20. G. V. O. 2Vitesse 2, terrein afgek. Vitesse 3—Limmen 2, vriendschappelijk. In een matig gcspeelden wedstrijd heeft Vitesse de beide puntjes thuis weten te houden. Dadelijk is Vitesse in den aanval, maar verder dan de achterhoede brengen ze 't niet Dan nemen de gasten den aanval over. Als de rechtsbuiten eens mooi voor zet, geeft de midvoor Vitesse de leiding, 10. Als weer afgetrapt is, gaat Vitesse weer op het doel af en maakt er 20 van, maar de scheidsrechter laat door spelen, zoodat de stand 10 blijft, waarmede de rust ingaat. Na rusit is Voorwaarts sterker en belegert het Vitesse-doel, waar de keeper zijn ta lenten kan toonen, wat hem goed afgaat Dan neemt Vitesse het offensief over en gaan ten aanval, maar de keeper van de gasten is ook in prachtvorm en heeft zijn club voor een grootere nederlaag behoed. Tenslotte moet hij toch zwichten voor een schot van den linksbuiten. 20. Dan nog eenig heen en weer getrap en heeft Vitesse verdiend gewonnen. Uitslagen van "21 November. Ie Klasse. A Amsterdam: De Meer 2A.B.C. 1 31 Krommenie: G.V.O. 1V.I.C. 1 23 B Santpoort: Santpoort 1W.F.C. 1 06 Sassenheim: Teylingen 1S..J.C. 1 30 Haarlem: Geel-Wit 1—R.K.V.Z. 1 2—2 2e Klasse. A Castricum: Vitesse 1Voorwaarts 1 0 B Bovenkerk: Roda 1—St. Louis 1 31 C Oegstgesl: O.V.V. 1— T.Y.B.B. 2 1—2 Haarlem: Victrïx 1Santpoort 2 4—1 D Den Haag: V.A.C. 1—V.V.P. 1 8—2 Voorburg: Wilhelmus 1D.H.L. 2 72 E Rotterdam: Duiven 2Celer 3 13 3e Klasse. A Limmen: Limmen 1Voorwaarts 2 61 B Purmerend: Purmerend 1De Meer 3 10—0 C Wesp: The Victory 1Amsteldijk 1 05 D Schoten: Onze Gezellen 1B.S.M. 11 E Den Haag: Graaf Willem 3Edoh 2 61 Den Haag: L. en S. 2—Leiden 2 3—3 Naaldwijk: Westlandia 1S.J.C. 2 72 GVeur: A.V.V. 1—S.D.C. 2 20 H Maassluis: G.W.& 2S.G.V. 1 22 4e Klasse. EBennebroek: B.S.M. 2H.B.C. 3 3—4 Haarlem: T.Y.B.B. 3R.K.V.Z. 2 4—1 F Overveen: Alliance 1—Geel-Wit 3 0—1 G Sassenheim: Teylingen 3Lisse 3 02 K Rotterdam: Activitas 1—Celer 5 72 Maassluis: G.W'.G. 3Spartaan 3 30 In de Zondag gehouden algemeene kring vergadering heeft de Technische Commissie haar werkprograma voor 1927 kenbaar ge maakt. Het bestaat uit: Gynmastiekwedstr den dames en heeren eind April, vaardigheidsproeven K. N. G.V vaardïgheidsproeven met vereenigingswed- wedstrijden. voor aspiranten, begin Juni; wisselprijswedstrijden K. T. K„ waarschijn lijk alleen voor heeren; zomeruitvoeringen, een in Zandvoort en een in IJmuiden; win- tcruitvoering, flenikelijk te Haarlem in Febr., athletiekdag en zwemwedstrijden. Bij wijze van proef zal de T. C, verdeeld worden in sub-commissies, welke dan voor een bepaalde taak te zorgen hebben, bijv. eer, subcommissie voor gymnastiek, één voor athletiek en één voor zwemmen, en spel, Kweekschooluitvocring. De jaarlijksche uitvoering van de leerlin gen der Rijkskweekschool voor onderwijzers zal dit jaar plaats vinden op Zaterdag 18 December, in de Gemeentelijke Concertzaal. Deze uitvoering staat als altijd onder lei ding van den heer W. A. Goeting. De op brengst dezer uitvoeringen is voor een lief dadig doel. Afscheid J. Hop, Dinsdagavond heeft de heer J. Hop offi cieel afscheid genomen als directeur van de dames- en meisjesafdeelingen van „Con cordia". Daarvoor waren in de oefenzaal van „Con cordia vele dames en meisjes en ook vele I heeren samengekomen om hun scheidenden leider hulde en dank te brengen voor het geen de heer Hop in de zeventien jaren, van zijn directeurschap voor „Concordia" heeft gedaan. Door een tweetal bestuursleden, de dames A. C. Wielart en G. C. van Huizen, van zijn rvoning afgehaald, traden om circa negen uur de heer en mevrouw Hop de zaal bin nen, waar de leden waren opgesteld en hun verwelkomden door het zingen van een, door den heer J. J. P. Hus voor deze ge legenheid vervaardigd huidelied. Na het zingen van dit lied nam de heer A. K. P. Vring, voorzitter van „Concordia", het woord. Spr. deed uitkomen het groote verschil van nu en van zeventien jaar geleden, toen de heer Hop voor de eerste maal bij „Con cordia" kwam; toen slechts 'n 12-tal leden nu ongeveer 400. Dat alles zijn wij, aldus spr., aan u verschuldigd. Gij hebt onze ver eeniging gebracht op de plaats, waarop zij nu staat. Onnoemelijk veel werk is door u in dien tijd verricht, maar gij hebt dit ge daan met liefde voor „ConcordiaZeventien iaar zijt gij in den waren zin des woords onzen leider geweest, hebt gij medegewerkt aan den opbloei van onze club en hebt gij terecht bewezen te zijn: de juiste man op de juiste plaats. En thans gaat gij als direc teur ons verlaten, maar wij hopen, dat gij onze vaan nog lang zult volgen op haar gangen. Spr, bood namens de dames en meisjes den heer Hop een gouden horlogeketting en een gouden zegelring aan. Aan dien ketting was tevens bevestigd een schildje met ins criptie. Ook bracht de voorzitter dank aan me vrouw Hop voor de gastvrijheid en voor den steun ook van haar ondervonden en bood haar een fraai bloemstuk aan. De heer Hop dankte den voorzitter voor zijn hartelijke woorden en voor den steun, in die jaren ondervonden. Dat „Concordia" zoo groot geworden is, is te danken aan de groote waardeering voor elkanders werk. Hij wekt de dames en meisjes op „Concordia" trouw te blijven, blijft turnen tot heil van uw lichaam. Daarna richt spr, zich tot zijn opvolger en reikt hem met eenige hartelijke woorden zijn directeursinsigne over. Hij dankt de le den der fechn. Comm. en de voorturnsters voor hun steun. i en slotte dankt hij het bestuur voor de 'roote en aangename medewerking en richt rich in het bijzonder tot de heeren Vring, V erkes, Roosl'oot en van Opijnen, met wien 'Si steeds zoo prettig heeft samengewerkt. Zijn rede werd door allen spontaan met 'e bondsklap en de bondsroep beant woord, Daarna werd van de plechtigheid en,. 0 gemaakt en was deze officieele (diging afgeloopen. /"'0° heeft de heer Hop als directeur „Con- rdia verlaten en zijn taak overgedragen an den haer J. J. Bolland, „Concordia's" nieuwe directeur der meisjes- en dames- afdeelingen. De heer Bolland is leeraar M. O. in de lichamelijke opvoeding alhier. Als oud-leerling der R. K. S. voor onder wijzers was hij voor de' meeste leden van ..Concordia geen onbekende, daar hij van 1917 tot 1920 lid van „Concordia" was en in verband met zijn studie voor acte gym nastiek L. O. vaak als voorturner van de acspiranten optrad. De heer Bolland heeft zich na het beëindigen van zijn studie als onderwijzer en die voor zijn hoofdacte, vrij wel geregeld bewogen iri de richting v?.n lichamelijke opvoeding, want behalve de acte L, O. en M. O. gymnastiek, is hij nog in het bezit van de rijksdiploma's leider in lichaamsoefeningen en sportleider, benevens een diploma sis zwemonderwijzer. Wij twijfelen niet of de nieuwe leider zal de voetsporen van zijn voorganger druk- .en on dus de dames-' en meisjesafdeelin gen Vctn Concordia'' in de goede richting reiden. luiste uitslag van het kegelconcours van den H. K. B. is voor vrije baan H.: 1 P. Stoeken 2X44 2 N, v. Orden 4443 3. I. G. Noë 4340 4. W. Kuyk 43-35 5. J. Lommelaars 42 6. H. Lomans 2X41 7. R. v. d. Berg 4139 8. E. Kimman 4138 SCHEIDSRECHTER-CURSUS, Het bestuur van den Haarlemschen Zwembond heeft voor zijn leden een scheidsreehter-cursus georganiseerd. En met succes, daar een groot aantal cursisten hier aan zal deelnemen. De heer A. C. Slop zal dezen cursus over het zeer mooie waterpolospel leiden. De cursus vangt a.s. Maandag aan en zal worden gehouden in het Kennemer Lyceum. Woensdag j.l. speelde de R. K. damclub D. J. D. I een medaille-wedstrijd tegen Gez. Samenzijn I, uit Hillegom. De uitslag is als volgt: D.J.O. Gez. Samijzijn, 1. Th. A. KokJ. v. d. Loo Jzn. 0—2. 2. J. SmitH. v. d. Geest1i. 3. J. KleinC. Gastclaars 20. 4. Th. v. TurnhoutA. v. d. Mey 20. 5. C. KokTh. Schouten 20. 6. J. v. DijkA. G. de Jeu 11. 7. J. FictoorJ. v. d. Meij 11. 8. R. Kok—N. v. d. Poel1—1. 9. J. v. VeenendaalP. C. de Jeu 20. 10 M. v. VeendaalJ, Nettegaal.. 02. 12—8. T. E. P. I—S. D. O. I. Naar wij vernemen, gaat bovengenoemde wedstrijd a.s. Vrijdag niet door. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) SPREKEN MET TWEE MONDEN EN GEHEIMDOENERIJ. Geachte Redactie. Uit het verstag van den Raad der gemeente Bloemendaal, d.d, 18 dezer, betreffende het ontslag aan Mevr. Klinkenberg-Meeter, on derwijzeres aan de O. L. school te Vogelen zang, hebben de ouders tot hunne niet ge ringe verbazing vernomen, dat B. en W. dier gemeente, gehoord 't hoofd der gchool, van meening waren, dat deze onderwijzeres de noodige karaktereigenschappen miste, om hare functie langer te kunnen waarnemen. Dat de verbazing groot was, zal blijken uit 't feit, dat op den 9 dezer gehouden ouder avond, door het H. d. S„ den heer v. Snip- penberg, op aandoenlijke wijze werd ver klaard, tot heden zeer aangenaam met Mevr. Klinkenberg te hebben samengewerkt, daar bij den wensch uitsprekende, dat zulks ook in 't vervolg zou blijven bestaan. Ook ver klaarde de heer S. dat ook anderen dan hij, klachten kunnen doen, daarmede zeggende, „ik ben uw aanklager niet". Waar nu uit het Raadsverslag zoo duidelijk blijkt, dat het H. der S. niet alleen de aanklager is, maar ook niets heeft verzuimd, om deze zaak voor de betrokkene zoo zwaar mogelijk te maken, is de verbazing der ouders overgegaan in eene diepe verontwaardiging, over zoo'n laakbare houding van het H. d, S. Want de andere klachten, op verzoek der ouders, door den heer S. genoemd, zijn ter vergadering geheel ontzenuwd. Er schijnen hier dus andere, tot dusver onbekende factoren van invloed te zijn geweest. Voorts zal het misschien eenige bevreem ding wekken bij de heeren leden van den Raad, dat de ouders niet dankbaar gestemd zijn, ten opzichte van het besluit door deze heeren genomen. Zij toch hebben gemeend de belangen dier ouders niet beter te kunnen dienen, dan detor in het diepste geheim, hunne alom geachte en bij de kinderen beminde onderwijzeres te ontslaan. Daarbij werd ver klaard, dat de ouders hunne belangen ten opzichte van het onderwijs niet begrepeq, doelende op het verzoek tot handhaving de zer onderwijzeres. De Raad heeft er dus niet tegen opgezien te verklaren, dat de ouders niet competent zijn, te beoordeelen wat in 't belang van het onderwijs hunner kinderen is, waardoor zij ook onaangenaam zijn ge troffen. Zij wenschen echter een hartelijk woord van dank en een eeresaluut te brengen aan de heeren Schulz, van Kessel en Nuijens, welke door hun protest getoond hebben, menschelijk gevoel te bezitten, alsook te be seffen, dat niet elke straf tot verbetering leidt, doch kan bijdragen tot verbittering van hen, wier rechtsgevoel nog niet is ge dood. Namens vele ouders te Vogelenzang, H. W. v. CAPPELLEN C. RIETDIJK. Vogelenzang, 23 Nov. 1926. Hef voorstel-Romme aangenomen. In zijn vergadering van Dinsdagavond heeft de Gemeenteraad van Amsterdam bij de verdere behandeling der begrooting het voorstel-Romme, strekkende om deze be grooting niet op te maken met den factor 0.7, aangenomen met 2429 stemmen (te gen stemden de soc.-democraten en dg niet-soc.-dem. wethouders). MAASSLUIS, 24 Nov, Gisteravond kwam in den Gemeenteraad in behandeling een voorstel van B. en W. tot betaling van een bedrag van 105.000 plus 5 proc. rente van 1 Nov. 1921 af aan den reeder Fot te Vlaardingen als schadevergoeding wegens tekortkomingen der gemeente Maassluis. De heer Pot het vóór 1921 te Maassluij een bedrijf willen stichten en had daarvoor een overeenkomst met de gemeente gesloten. De gemeente bleef in gebreke de overeenge komen werken uit te voeren, waarop de heer Pot een eisch tot schadevergoeding hij de Rechtbank aanhangig maakte. De Recht bank veroordeelde de gemeente Maassluis tot betaling aan den heer Pot van een be drag van 284.437.88 met 5 proc. rente van 1 Nov. 1921 af. De daarna tusschen beide partijen gevoerde onderhandelingen leidden tot bovengenoemd voorstel van B. en W. waarbij de aan den heer Pot afgestane ter reinen weer aan de gemeente komen. De Raad nam het voorstel met algemcene stemmen aan. WARSCHAU, 24 Nov. De Duitsche gezant te Warschau is gis'er door het departement van buitenl. zaken dringend naar Berlijn geroepen. Hij is gister nog ver trokken. Het verluidt dat deze reis verhand houdt met de Duitsch-Poolsche besprekingen. WOERDEN, 24 Nov, 1926, Kaas. Aan gevoerd 336 p.; Eerste kwaliteit 5053; tweede kwaliteit 4649; zwaardere Rijks- merk 5357; met Rijksmerk 7451; zware f 59. Handel traag. GRONINGEN, 23 Nov. Granen. Da laagste en hoogste prijzen waren ais volgt 23 Nov. 13.50-14H0 „13.50-14.10 16 Nov. 13!50-14.20 13.50-14.20 „10.50-11.60 „10.50-11.65 10.00-10.50 10.25-10.90 „10.50-11.50 „10.75-11.85 10.00-10.50 10.25-10.75 Vr. Ik woon in Schoten en werk in Haar lem. Nu hen ik in de Rijks ink. bel. aan geslagen voor 99.70 en in de forensenbe- lastmg voor 24, naar een zuiver inko men van 1872. Is dat juist? Ik ben ge huwd en heb 1 kind. Antw.: U bent in Schoten niet als fo rens, maar ten volle aangeslagen er, dus oient u niet als forens nog eens te worden aangeslagen. Maar gaat die forensenaan slag over hetzelfde belastingjaar als de andere aanslag? Ziet u dat even na. Zend ons anders even uw biljetten toe. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van onzen gezant te Parijs de Fransche regee ring heeft besloten, den invoer van 1350 Nederlandsche trekpaarden, Belgisch type, toe te staan tegen het minimumtarief van invoerrechten zonder coëfficiënt. Zoodra meer bijzonderheden omtrent de zen invoer zullen zijn ontvangen (met na me, wanneer de maatregel in werking treedt), zullen deze pader worden bekend gemaakt. De pluimv e e vereeniging „De Bilthoven" zal op 26 en 27 Nov. a.s., in het hotel „Den- nenhove" te Bilthoven een nationalen ten toonstelling voor hoenders, konijnen en duiven houden. Een eere-comité voor d,eze tentoonstelling is gevormd onder voorzit terschap van den burgemeester dezer ge meente, baron Van Heemstra. Er zijn reeds 375 inzendingen toegezegd. Een verloting is aan deze tentoonstelling verbonden. 8.50- 9.25 8.25- 9.25 8.00- 9.00 14.'00-24!75 „11.00-13.50 „11.00-13.50 14.00-20.00 25.00-44.50 16.00-23.50 16.00-23.50 16.00-28.75 16.00-28.00 10.00-13.75 10.00-14.00 8.50- 9.25 8.25- 9.35 8.00- 9.00 13.00-24.75 14.00-26.00 ril.00-13^50 ,11.00-14.00 14.00-20.00 ,25.00-43.75 Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. Rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. peulvruchten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche b. Karwijzaad Koolzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. BI. maanzaad 35.00-62.00 30.00-52.50 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct„ rogg, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. MEDEMBLIK, 23 Nov. Veilingbcricht van de Marktvereenigingen „De Eendracht" en „St. Jozef". Kool: Bloemkool 0.6013.80 der 100 stuks; Witte 80130 per wagon; Roode 80260 per wagon; Savooie 100 200 per wagon; Uien; Groote gel e/ 115 145 per halve H. L.; Bieten 23.60 per 1000 stuks. ALPHEN, 23 Nov, Veilingberïcht van de N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan'den Rijn" te Alphen aan den Rijn. Peen 4.304,60; Spruitkool I 1718.20; Kroten 3.60 3.80; Uien 4.9Ö5.10 per 100 K.G.; Andijvie 1.40—1.80 per 100 bos. AMSTERDAM, 24 Nov. Veemarkt. Aan gevoerd 225 vette kalveren 1.121.30; 90 1.10; 7588; 38 nuchtere kalveren 1422; 410 varkens Hol'l. 8384; vette varkens 79 81 per kilo; Overzeesche en Geld. 8384; een enkel prima varken 1 cent boven no teering. Het „T. v. G." ontleent aan het „Zenr tralblatt f. Gewerhehyg. und Unfallverhü- tung": De lichte modekleur van sigaren brengt er toe 'dezp kleur kunstmatig aan de sigaar te geven, daar de natuurlijke lichte tabaks bladen door deze modegril zoodanig int prijs stegen, dat de sigaren te duur wer den, terwijl de rooker bij een bescheiden prijs toch een lichte kleur verlangde. Ver schillende fabrikanten gebruikten super- oxyden om de tabaksbladen te bleeken; uit hygiënisch oogpunt bestaat hiertegen geen bezwaar; bij het proces wordt een weinig nicotine aan het blad onttrokken. Meer verbreid is de methode om de verschge- rolde, nog vochtige sigaren met tabaksmeel en zand te bewerken. Dit meel wordt ge maakt van onbruikbare licht gekleurde bladen en de steeds iets lichtere bladner ven. Nadat de sigaren gepoederd zijn, wor den zij door middel van een sterken lucht stroom afgeblazen. Dit heele proces Ijrengt voor de gezondheid van den arbeider niet anders dan nadeelen mfee; het meest scha delijk is het fijn malen van de tabak, waar bij het -tabaksstof door de reten van den molen dringt en den arbeider in een wolk hult. Deze arbeid duurt wel kort, maar prikkelt toch heftig de slijmvliezen van oogen en ademhalingswegen. Bovendien gaat ook de hoedanigheid van de sigaar er niet op vooruit en daar het dekblad van een sigaar slechts een tiende van het ge- heele gewicht bedraagt, is het te hopen, dat deze dwaze mode van licht gekleurde sigaren maar spoedig weer moge verdwij nen. VULPENHOUDERS CAW WATERMAN SWAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8