In en om Haarlem Voornaamste Meuws Het Collectief Contract foor tie MoemlioIIenstreek. Y erkeersongevallen Stadsn'euws. Donderdag 25 Nov. 192i '50ste Jaargang No. 16414 AanglEle moe<. °P sfeaiie van verlies van aile rechien, geschieden ullerlifk driemaal vier en twindg uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Een daad van burgerzin. Begrootings-discussies. Alle leden in den tcon behalve de socialistische woordvoerder. De heer Klein verrast den Raad ais een sterk propagandist. Een uitmuntende rede van mr. Slingenberg. Agenda 26 November in dit nummer Een waterleiclingkwestie. Nederlander of Belg. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Een proefneming. Aanbesteding. Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week ƒ0.25 Per kwartaal 3.25 -'lanco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen}. Postrekening No. 597C. NIEUWE HAARLEMSCHE Advertenfiên 35 cents per regA Advertentiën tusschen den tekst^ als ingezonden mededeeling 60 ct» per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting» Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflflfl I jyyy,- teseu onsevalle ve 7 kc d vo~ j 1-j0 s *IE9SIII ^»*-i«wugc gcuccic uugcaui^uiciu iy 1 wcircu v, jum y~jg bij een ongeval met f bij verlies van een hand, |0£J bij verhes van een f Cfl bij'n breuk van f hit bij verlies v. eea 5 volgende uitkeermgen tJUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; '311* doodelij ken afloop ^3U. een voet of een oog; I^ü« duim of wijsvingerA 3U>' been of arm; i andere vinger* Het begon al goed met de zittingen van den Raad. gewijd aan de nieuwe begrooting. De secretaris las n.m. een bericht voor om- trent een legaat, door den heer Hessels aan dc gemeente gemaakt, ten behoeve van de Openbare Bibliotheek en Leeszaal. Men heeft hieromtrent gisteren al het een en ander in ons blad gelezen. De daad doet vooral goed als bewijs van goeden burgerzin. Laten er zoo meer volgen, niet alleen voor de Lees zaal. En moge deze daad ook voor katho lieken een aansporing zijn om hun eigen Leeszaal eens te bedenken. De begrooting werd daarop aan de ord? gesteld. Voorloopig zijn hiervoor drie dagen uitgetrokken, drie middag- en drie avond zittingen. Gezien, wat wij vorige jaren be- leèfd hebben, lijkt deze bedeeling erg krap. Verleden jaar hebben wij elf zittingen aan de begrooting gewijd. Zullen wij het thans met zes afkunen? Wanneer men wil, zeker! De schaduw van de komende annexatie doodt alle initiatief. Wat zal men nieuwe dingen aansnijden, wanneer over dit levensbelang der gemeente nog niet beslist is? Die stem ming kwam uit in het algemeen verslag van de begrooting; ook al in de begrooting zelf. Vanzelfsprekend dus ook aanvankelijk in de algemeene beschouwingen. Toen de burgemeester de sprekers op- Maar wij behoeven dit zoo nauw niet te ne men, want dezelfde B. en W. nemen een voorstel over tot verlaging van de tarieven van gas en eleciriciteit. Wat deze laatste voorstellen betreft, de burgemeester beeft ze bij de algemeene be schouwingen aan de orde gesteld en er is veel over gezegcj. Wij komen daar aanstonds op terug. Bij de algemeene beschouwingen zelf weiden nog verschillende detail-opmer kingen gemaakt, welke bij de beantwoording door B. en W. van zelf aan de orde komen. Overigens ging de d:-kalme en zakelijke wijze, zooals wij boven aangaven. In den juisten toon d«s. Want wat zal men praten over een begrooting, die wellicht maar voor één kwart geldig is? Wannéér de, annexatie er door gaat, verandert alles. De leden, die dit begrepen, hadden gelijk- in hun soberheid. Maar daar kwam de heer Joosten aan de beurt! Van dezen sociaal-democratischen woordvoerder zijn wij gewoon, dat hij de zaken minutieus onderzoekt; hij is een cri ticus, die met zakelijke argumenten komt. Aan hem heeft het dagelijksch bestuur meestal een taai tegenstander. Maar ditmaal hield hij een onzakelijke rede, een, die bij deze begrooting geheel uit den toon viel, een verkiezingsspeech. Aan het college van riep, deed er zich in den beginne niemand j B. en W. werd niet minder verweten dan; hooren. Eindelijk er werd al geroepen; geen algemeene beschouwingen! gingen er eenige vingers in dé hoogte: van de hee- ren Loosjes, van Liemt, Boes. Niemand van de S. D. A. P.? De heer Gerritz was afwe zig. Eindelijk liet ook de heer Joosten zich inschrijven. De debatten droegen in den aanvang al een zeer zakelijk karakter; van algemeene beschouwingen hadden zij weinig. Er kwa men enkele opmerkingen van algemeenen aard: dat de begrooting ditmaal veertien dagen eerder was dan verleden jaar; dat er verschillende vragen in het algemeen ver slag in het geheel niet of geheel onvolledig beantwoord waren (de heeren Loosjes en van Liemt' gaven hiervan krasse staaltjes), enz. Hét algemeen financieel beleid vond instemming bij den heer Loosjes. Ook de heer van Liemt prees het, dal B.ven W. de begrooting hadden weten sluitend te ma, ken zonder belastingverhooging. En de heer Boes stemde daarmee in. Wanneer wij zien, aldus de heer van Liemt, dat verscheidene andere gemeenten tot belastingverhooging moeten overgaan, dan mogen wij ons «rijzen, dat hW met hetzelfde percentage kan worden vol staan. Maar tevreden kan men toch eig-n- lijk moedük zijn: al zoo vaak is gevraagd om nu toch eens te komen tot verlaging van de veel te hooge opcenten op het personeel, afschaffing van de zakelijke belasting op bet bedrijf; verlaging van de haven, en bruggelden, enz. De heer Wolzak zei bet nog wat scherper: B. en W. zeggen wel, dat we al heel blij moeten zijn, dat we met hand having der tegenw„o»<4;,fo ----~-en- tages kunnen% volstaan, maar zij vergeten, dat de opzet 'van de belastingpolitiek van den vorigen en van dezen wethouder is ge weest, om op den duur van het evenredig heffingspercentage op de Inkomstenbelasting af te komen en te volstaan met 100 Opcenten op de Rijksinkomsten en de Vermogensbe lasting. Om daartoe echter te komen moet er stelselmatig bezuinigd worden. Maar daaromtrent hooren we niets. Wachten B. en V'. misschien op een voorstel van den Raad, vroeg dc heer Wolzak Om tot bezuiniging te geraken, deden enkele raadsleden inmid dels al eenige voorstellen aan de hand. Zoo vroeg de heer van Liemt en de vraag was ons, zooals men uit vroegere beschouwingen in ons blad kan weten, uit het hart gegre pen of niet eens een meer economisch gebruik van de schoolgebouwen kan worden gemaakt, door n.m. het aantal leerlingen per klas wat op te voeren. Het Bijzonder onder wijs heeft altijd een lOpCt. leerlingen per klas meer dan het Openbare. Waarom is dat? De heer Wolzak sloot zich hierbij aan en wees erop, dat de kosten van het Openbaar onderwijs 243.000, die voor het Bijzonder onderwijs 128.000 zijn, bij een ongeveer gelijk aantal leerlingen. Nu is het waar, dat het aantal oudere, dus duurdere onder wijzers, bij het Openbaar onderwijs grooter is dan bij hét Bijzondere. Maar dat is toch niet de eenige factor. Met verhooging van het gemiddeld aantal leerlingen oer kias zal nog sen jpiano-'roV'-n i worden verkregen. En de bezwaren tegen verhooging van het maximum aantal kinde ren per klas, kunnen toch niet groot zijn. geen regeerkracht, geen regeermoed; onbe trouwbaar; vol valsche voorspiegelingen; met een financieele politiek, welke een mis lukking is geworden!! Dit a]les geen klei nigheid voorwaar moest bewezen worden uit de memorie van antwoord, waarin som mige vragen beantwoord waren op een ma nier van schijnbare welwillendheid, maar in wezen met een hooghartigheid, alsof er gezegd werd: kletsen jelui maar 'raak in de afdee- lingen! Had dc heer Joosten het hier nu bij gelaten, zijn charge op de memorie van ant woord zou hem vergaven zijn. Maar hij maakte het meer dan bont met de opsom ming van een litanie van dingen, die in- de gemeente zouden hebben kunnen gebeuren, maar niet gebeurd zijn, wanneer er een' krachtiger bestuur achter de talel van B. en W. had gezeten. Daar was dan bijv.- bij een klacht over de slechte huisvesting van het Openbaar onderwijs met de opmerking: wanneer het maar voor het Bijzonder onder wijs geweest was, dan zou er wel een mouw aan gepast zijn. Meteen beet wethouder Bruch in gerechte verontwaardiging toe: be wijs wat ge zegt, anders zijt ge een insinui- tor! Er viel natuurlijk niets te bewijzen, Maar de heer Joosten ging nog verd-t. Behalve B. en W. en vooral de wethouder van Financiën, die zwakkelingen, onbetrouw. hare wezens, enz. (zie boven) zijn, deugt ook een groot deel van den Raad met volgens den heer Joosten. De S. D. A. P. voert in gemeenteraden geen socialistische politiek.dat is onmogelijk. Maar met behulp van andere democraten zou er toch heel wat te berei ken zijn. In Haarlem komt er echter niets van alie mooie democratische dingen, om dat de democraten der andere partijen aan den verkeerden kant staan. Over de Vrijzin nig-democraten behoi f niet eens gesproken 'e wórden; één is wethouder van Financiën, eg dus geen democraat en zijn partijgenoot 'n den Raad kan niet wat hij wil, omdat hij rijn wethouder moet steunen Het ergste is echter, dat de kerkelijke, vooral de katho lieke arbeidersverlegenwoordigers met de christelijke conservatieven één lijn spannen en niet m^f de S. D A. P, meewerken Zij rijn de schuld, dat er geen aanpak en durf m den Raad zit. En zoolang er geen andere groepeering in den Raad komt, zal het zoo elléndig blijven! Maar dc financiën dan, vraagt gij? Kan Haarlem een duurdere po i- tiek betalen? Ook daaraan had de heer Joosten gedacht. Voor zijn verbaasde toe hoorders trachtte hij aïln te toonen, dat de bezuiniging van de laatste jaren totaal over bodig was geweest, dat de angst voor ka- pilaalvlucht uit de gemeente ongegrond was. Want Haarlem is een gemeente met lage be lastingen en de hooge inkomens zijn er heel niet zwaar belast En we kregen dan verge lijkingen te hooren, met Amsterdam, den Haag, Arnhem, enz., maar het eenige waar het op aan komt, n.m. een vergelijking met Heemstede cn Bloemendaal, waar een Haar lemmer zonder eenige moeite heen stapt, liet de heer Joosten achterwege. Men heeft het in dén Raad ditmaai niet aan een antwoord op deze socialistische ver kiezingsrede laten ontbrek en Eerst kwam de heer Keesen verklaren, dat hij geen aanwij zingen ncodig had van een sociaal-democraat, aan welken kant hij diende te staan. Ik laat Want wie durft beweren, dat de resultaten mij alleen leiden door mijn beginsel, zei dit bij het Bijzonder onderwijs geringer zijn dan bij het Openbare? in aezen geest werd het debat gevoerd. De heer Boes knoopte er nog deze critische opmerking aan vast, dat het hem niet aan stond, B. en W. in de memorie van toelich ting te hooren zeggen: de raad zal de uiter ste zuinigheid moeten betrachten en geen kostbare besluiten moeten nemen. Wanneer de belasling niet Wordt verlaagd, is zulk een ,,pcn op der; neus zeilen niel ia dulden. katholieke lid. En om eens uit te laten ko men, wat de verwijten van den heer Joosten aan de „katholieke democraten" beteeken- den, nm de heer Keesen er één uit, de aan tijging', als zou de kaholieke fractie de com missie voor stmm hebben gesaboteerd. Aan de hand van de officieele raadsverslagen toonde de heer Keesen aan, dat, wanneer er van deze zaak nog iets is («recht gekomen, dit aan het initiatief van de „kerkelijke ar beiders" is te danker». Maar de heer Joosten vond nog een partij in den Raad. De heer Klein had voor deze gelegenheid eens extra zijn mouwen opge stroopt en ging van het standpunt uit: kun jij donderen, als het moet kan ik het ookf En het heeft gedreund in de raadzaal, zoo als wij het in langen tijd niet gehoord heb ben. Wanneer gij zakelijk de begrooting be spreekt, dan houdt ik er mij buiten, zei de heer Klein, Maar als gij een verkiezingsrede gaat houden, dan ben ik thuis! Inderdaad, de heer Klein was thuis! Zijn rede was van propagandistische kracht. Op uitstekende wijze heeft de 'heer Klein aangetoond, dat de S. D. A. P. heel veel mooie praatjes kan ver. koopen, zoolang ze in de oppositie is, maar zoodra de beloften moiten worden ingelost, gebeurt er niets. Zie naar den rooden Wet houder, dien we nu eenige jaren hebben! Daar is het georganiseerd overleg. De heer Klein herinnerde er aan, hoe het R a a d s- 1 i d Reinalda geageerd had tegen het ont werp van mr, Bomans; daar zat geen ziel ;n. Hoe de verkiezingsagent Reinalda had be loofd, dat de S. D. A. P. er een model van zou maken. V/at is er gebeurd? Niets. In Apeldoorn, in Deventer, ja in het naburige Schoten is er nu een regeling, die veel beter is dan de Haarlemscbe onder Wethouder Reinalda, wethouder voor de sociale zaken. Maar deze is ook Wethouder voor de Volks huisvesting. Wat heeft hij als zoodanig ge daan. Niet meer dan anderen. Gebouwd is er door woningbouwverenigingen. Maar dat gebeurde zelfs onder den conservatieven Wethouder de Breuk. En wat heeft mr. Slin- genberg als wethouder van openbare werken in zeer korten tijd niet tot stand gebracht voor den woningbouw. De S. D. A. P. is goed om, zooals Duys indertijd in een verk:szings- rede in Haarlem deed, uit ie schreeuwen, dat het Kleverpark voor arbeiderswoningbouw moest bestemd worden. Maar in de practijk hangt diezelfde S. D. A. P. den woningbouw op aan formaliteiten. En de spreker haaide de droeve geschiedenis van Patrimonium op. Dan wordt er gezegd, dat de kerkelijke arbei ders mee moeten werken met de S. D. A. P, Maar de roode heeren vergeten, dat zij hei dien kerkdijken arbeiders onmogelijk maken. Wanneer wij het piet wisten, dan zouden de roode heeren het ons wel bij het onderwijs leeren, dat er een scheiding moet zijn. Zie maar eens, hoe men een Katholieke school voor zwakzinnigen heeft tegengewerkt. En zoo is het met heel hel onderwijs: het bijzondere mag blijven bestaan, mits het zelf offers blijft brengen. Maar het openbare moet bloeien en de kosten worden betaald... alleen en uitsluitend uit de overheidskas. Wat beeft de S. D. A. P. zelf ooit over voor een zaak, welke haar ter harte gaat? De rede van den heer Kleine sloeg in. Wij gaven er slechts enkele trekken van. De spreker werd voortdurend bestookt door interrupties uit den rooden hoek; maar hij hield dapper stand, voor geen klein geruchtje vervaard. De heer Joosten had zijn partner gevonden! Wat de voorsteken tot verandering van de tarieven voor gas en electriciteit betreft, de heer van Liemt zeide er van, dat B. en W. te lang hadden gewacht om te komen met een voudige en begrijpelijke tarieven en met een lagen prijs. Zij hadden den juisten koopmans geest niet gehad, welke leert te verdienen bij een zoo groot mogelijken omzet. En het debiet hangt af van een laag en eenvoudig tarief» De heer Keesen kon bij deze bespreking (riomfeeren. Het vorig jaar heeft hij er a! op gewezen, dat een differentieel tarief een fiasco moest worden, als ongeschikt voor den kleinen man. Thans beginnen B. en W. dit blijkbaar zelf in te zien. Ten slotte stelde de spreker voor om naast een vastrecht-tarief voor gas. een enkel tarief in te stellen tegen 9J-! cent over beide meters^met enkel de verplichting tot betaling van 0.25 per maand voor den muntmeter. Dit zou op de tegenwoordige basis van gebruik een verlies van 19.500 opleveren. In de avondzilting zou in eerste instantie alleen nog onze communist, de heer Peper aan het woord ziin. Hij liet all" diensten de revue oasseeren: de bedrijven, de armenzorg, het onderwijs, de woningbouw. En op alle gebied kregen B. cn W. natuurlijk een nul. Er deugt niets; er wordt maar geknepen op den arbeidersstand ten faveure van de kapita- lisien. Het ergste kreeg er van langs wet houder Reinalda omdat hij zoo bitter wei nig voor de woningvoorzienmg had gedaan. Er zijn in vier jaar tijds 803 woningen ge bouwd. Wanneer de annexatie was doorge gaan waarvoor we 's morgens bidden en 's avonds danken, dat ze niet is gekomen! dan was het aantal niet eens voldoende geweest om den aanwas der bevolking bij te houden. Ook de verbinding met de bui tenwijken met gemeentelijke autobussen was door de slapte van wethouder Reinalda mislukt. En de heer Peper kondigde een motie aan, om gemeentelijke autobussen mogelijk te maken. En zoo ging de commu nist voort: onvruchtbaar is de politiek voor de arbeidersklasse geweest; er is niets ver beterd, veel afgebroken. En wanneer de verkiezingen een tweeden sociaal-democraat in het college van B. en W. brengen, dan zal het nog niet beter gaan; alles zal even slecht blijven! Bij den communistischen spreker in de avondzitling bleef het niet. De heer Roo- denburg besprak de voorstellen van de gas- en electriciteitsiarieven en mevr. van Looy verdedigde haar voorstel in dit verband in gediend. De heer Castricum hield een nuch- ter-zakelijke rede over de financieele poli tiek, daarbij aantoonend, dat wel degelijk de belofte van geleidelijke verlaging van het perct"-l?rte der evenredige heffing was ingelost. Dat niet 8°»- kan worden ge gaan, ligt aan de kostbare voorstéllen, die de raad voortdurend aanneemt En dan komt de S. D. A. P. nog met voorstellen voor waschinrichtingen! De spreker bracht dan hulde aan B, en W. voor handhaving van de salarissen van het gemeente-personeel en aan den burgemeester voor de regeling van toegaiig tot dansgelegenheden in welke richtipg spreker hoopte, dat de burgemees ter nog verder zou gaan. De opvatting van den heer Joosten over de scheidingslijn in de politiek noemde de heer Castricum naief. Kent hij dan de groote geestelijke stroomingen niet, welke bestaan? Weet hij niet dat voor de christe lijke politici de geestelijke belangen op de eerste, de materieele op de tweede plaats komen. Die hoogere beginselen houden de Katholieken bij elkaar. En laten de socia listen niet ie veel schermen met hun pro gram.., Het Katholieke program is eeuwen oud. Het socialisme is slechts een tijdelijk verschijnsel, uit misstanden geboren. Maar de goede christenen blijven hun eigen pro gram voortzetten en eigenlijk zijn de socia listen daarvan slechts de slippendragers. De heer de Braai verdedigde vervolgens nog op kernachtige wijze van anti-revolu- j tionair standpunt uit, de onmogelijkheid van een samensmelting van socialisten met j christelijke democraten: de scheidingslijn j wordt juist door de sociaal-democraten ge- trokken. Ook de heer Joh. Visser verdedigde nog de noodzakelijkheid der christelijke anti these, waarna de wethouders aan het woord kwamen. Allereerst de wethouder van finan ciën, mr. Slingenberg, dit alle politieke be schouwingen op zij zette en wilde terug- keeren tqt.... de begrooting van de ge meente Haarlem. Ten qpzichte van de be- zuinigingspolitiek der laatste jaren zei de wethouder, dat deze noodzakelijk was ge weest en ook het volgend jaar nog wel noo- dig zal zijn, omdat Haarlem evenals eigen lijk heel de wereld in de tijden van schijn bare hoogconjunctuur te royaal heeft ge leefd. Inconsequentie, zooals de heer Boes meende te zien, bestaat niet. Van de voor-, stellen tot vèrlaging der tarieven wordt geen nadeel verwacht. Ten opzichte van de critiek der heeren Peper en Joosten was de wethouder even scherp als men hem be jegend had. Den communist schilderde hij als den ouden Cato, die altijd tot hetzelfde liedje kwam. En de heer Joosten kreeg ten antwbord: wanneer gij bedoeld hebt in het algemeen verslag B. en W. op de teenen te trappen, dan is dat niet begrepen. Had ik dat geweten, zei mr. Slingenberg, dan had ik wel teruggetrapt; want dat is mijn aard! Voor het doen van buitengewone uitgaven waarschuwde dc wethouder voorts in krach tige woorden. Wannéér men een ton leent met 40-jarige aflossing, dan betaalt men eigenlijk twee ton. Dat drukt op de begroe iing, maar ook. er is een grens aan lcemngs- capaciteit. Men bedenke, dat Haarlem al 44 millioen geleend heeft. Daarom heeft de wethouder voorgesteld een systeem aan te leggen voor leeningen voor buitergewone uitgaven. In het afgeloopen jaar is voor 2 millioen gevoteerd; een ander jaar leent men misschien maar een ton. Dat is systeem loos; daar moet een eind aan komen. Het advies vair den heer Joosten, om mét de verhooging van de belastingen voor kapi taalkrachtigen niet zoo huiverig te zijn, j wees de wethouder af op de grono'en bo ven reeds door ons genoemd, dat Haariem in een zeer bijzondere positie verkeert. Zelf drukken op Haarlem geweldige lasten en de omliggende gemeenten hebben deze niet en, kunnen met lage belastingen vol staan. Mcnschen, die iiit Indië komen, vra gen niet: hoe hoog zijn de tarieven van gas en electriciteit, maar: hoe hoog zijn de be lastingen. En n::et die psychologie moeten wij rekening houden. De valsche voorspie gelingen omtrent een percentage nu van evenredige heffing, aan den wethouder door den heer Joosten verwéten, kon mr. Slin genberg geheel afwijzen. Herinnerend aan vroegere begrootingsredevoeringen, kon hij erop wijzen, dat hij steeds heeft voorspeld, dat wij nooit lager zouden komen dan 114 pCt„ mits wij de crisislee'ningen hebben af gelost. B. en W. hebben zich dus aan hun woord gehouden. Maar nu de heer Joosten! Bij het vaststellen van het beljjslingper- centagc van 3 in 1924 voorspelde de heer Joosten: Gij komt er niet met uw percen tage 3! En nu verwijt de heer Joosten: Gij zit met uw percentage 1 14; waarom komt gij riet met een percentage nul? Wie is er nu inconsequent? Heel aardig toonde mr. Slin genberg vervolgens aan, dat een groot stuk van de critiek des heeren Joosten op den ellendigen gang van zaken in Haarlem te rugviel op wethouder Reinalda. En de spre ker gaf vervolgens een beeld, hoe het er in Haarlem zou uitzien, wanneer eens de schei-' dingslijn van den heer Joosten werd ge trokken; wanheer er een combinatie kwam in den Raad, waarbij de heer Jooslcn wet houder van financiën werd. Alle klachten van den rooden spieker zette mr. Slingen berg in werkelijkheid om en becijferde wat éat kosten zou. Dat zou ruim één millioen meer uitgaven op de begrooting geven of een verhooging van het belastingpercentage van 214 procent. Dat zou de uitkomst zijn van een financieele politiek a la S. D. A. P.! En wat zou de burgerij daarvan zeggen? t Zou funest voor Haarlem zijn. Op gelijke wijze ontzenuwde de wethou der de critiek op zijn verdere financieel be leid. Wat betreft de tarieven der lichtfabrie ken, constateerde de Wethouder met ge noegen. dat het voorstel van B. en W. tot instelling van ten vastrechttarief voor het gas door heel den Raad goed ontvangen is. Aan den heer Keesen betuigde spreker zijn spijt, dat hij niet meer aandacht had géfcvijd aan diens voorstel van het vorig jaar. Wat de heer Keesen nu voorstelt, komt neer op een verlies van 26.000. Het vastrecht zal 20.000 kosten; samen 46.000 verlies voor het gasbedrijf. Dat lijkt aan B. en W. te véél in eens. Daarbij becijferde mr. Slingenberg. da^ de muntmeterverbruikers toch reeds een voordeel van 4.0000 hebben boven de gewone meterhuurders. Wanneer nu de heer Keesen zijn 914 cent voor den muntmeter in 10 cent wilde veranderen, zou zijn voor stel worden overgenomen. In een peroratie overzag de Wethouder de afgeloopen vierjarige periode en met in achtneming van de principieele verschillen van de leden van het college van B. en W., meende hij, dat ieder zijn plicht had ge daan en ook het college gezamenlijk. De heer Joosten aldus besloot hij had mij geen grooteren lof kunnen toezwaaien, dan hij deed met zijn verwijt; gij zijt eerst wet houder van financiën en eerst daarna vrij zinnig-democraat. Dit is dus een attest, dat ik het algemeen belang boven het partijbe lang stel. En met zulk een attest kom ik graag voor de kiezers! Was een knappe, maar ook sterke rede, waarmee de heer Joosten het voorloopig kan doen. En wij vermoeden, dat mr. Bruch vanmiddag ook nog wat voor hem in het I vet heeft. Soc.ëleït „St. Bavo". Cursus „A. R. K. A." 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Leden R.-K. Metaalbewcr- j kers 8 uur Leden R.-K. Bloemisten 8 uur R.-K. Bevclkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59. j Damclub „T. en P.'" van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Gem. Concertgebouw. Lezing Alliance I Franqaise in de kleine zaal 8 uur. Stadsschouwburg. Het Vredeswerk A j 8 uur. Na den opstand op Java. Weer een leider gearresteerd. De toestand begint thans nor maal te worden. Hulde aan Bestuur, leger en politie. Moskou roert zich. De oorlogsbegrooting voor 1927. Nadere inlichtingen gevraagd omtrent de plannen ten aanzien van de afvloeiing van het be roepskader. De malversaties te Woerden. De Poriugeesche bankbiljetten-kwestie voor de Rechtbank te 's Hage. Onthullingen van getuigen. Klopte men dan werd nooit direct geopend. Het huis me( de dubbele deuren. De toestand van Mr. H. C. Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, is zorgelijk. De Chineesche gezant te Brussel ontkent aan minister Vandervclde een nota te heb ben overhandigd. De zaakgelastigde der Sovjets te Londen, Krassin, overleden. Op weg naar Genève zal Chamberlain te Parijs afstappen, om met Briand te confe- reeren over de huidige Europeesche vraag stukken. Noodweer in Zuid-Frankrijk; enorm® schade. De Finschc regeering is afgetreden. "V Spoorwegongeluk bij Londen; een dertig tal gewonden, geen dooden. De Koningin van Roemenië beeft Amerika verlaten. Aan de Provinciale Staten van Noord- Holland is door den raad der gemeente Wormerveer een adres gezonden over de waterleidingkwestie. Zooals bekend is, zijn tusschen de ge meente en de provincie moeilijkheden ge rezen, nadat de Staten tot oprichting van een provinciaal waterleidingbedrijf besloten hadden. Op meer dan één grond vertrouwt de Raad evenwel, dat èn de billiiikheid en de goede trouw èn het rechtsgevoel de Staten zal brengen tot de erkenning, dat Wormer veer een zoo zwaren last niet kan aanvaar den Op grond van billijkheid, omdat nooit is verzocht de exploitatie door de Maat schappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland (met name door de Zaanland- sche) te vervangèn door een exploitatie van wege de provincie.. Op grond van goede trouw, omdat de Raad alsnog de hoop niet opgeeft, dat de Staten er op zullen slaan, dat een eenmaal, door het toenmalig lid van Gedeputeerden, Mr. Slingenberg, aan de in het Gouverne mentshuis verzamelde Zaansche gemeente besturen gegeven belofte, n.L, dat die ge meenten, waaronder dus Wormerveer, door een provinciale bediening geen nadeel zou den lijden, fatsoenshalve behoort te worden nagekomen. Op de gronden, hierboven aangevoerd, doch ook met een beroep op het rechtsge voel der Staten, vertrouwt Wormerveer, dat een en ander door de Staten van voldoende beteekenis zal worden geschat, om een na der onderzoek aan de Wormerveersche Wa- terleidingkwesfie, die toch nara haar aard nog steeds een Zaansch Provinciale, kwestie is, te wijden. De Provinciale Staten zullen dan ongelwijfeld tot de erkenning ko men, dat de aldus het adres, onrechtvaar dige toestand van thans, waarbij de aan zienlijke lasten van de watervoorziening len plattel-inde zijn gebracht op rekening van een klein deel van het gewest, niet langer bestendigd mag olijven. Met name. dat Am sterdam en andere meer kapitaalkrachtige groote centra in de provincie, door het in- directebelang, dat dezen, zoo goed als Wor merveer, bij een verbetering van de hygiëni sche toestanden ten plattelande hebben, niet langer buiten de financieele „belangen" mo gen worden gelaten. Wanneer de Staten een uitspraak van een onpartijdige commissie, op de hoofdpunten van het geschil, in gemeen overieg vast te stellen, gewenschl mochten achten, dan ver klaart de Raad der gemeente Wormerveer een dergelijke uitspraak, met alle gevolgen van die, gaarne als in hoogste ressort ge daan, te zullen aanvaarden. Naar wij vernemen, heeft gisteren (Woens dag) te Lisse een bespreking plaats gevon den tusschen de besturen van de patroóns- en arbeidersorganisaties. De besturen zijn overeengekomen om aan weerszijden de leden te adviseeren het con tract dit jaar niet op te zeggen, waardoor het ongewijzigd met een jaar wordt verlengd. De opzegging moet anders vóór 1 De cember plaats vinden. Uit zeer betrouwbare bron ve-nemen wij 't volgende staaltje dat wel kenschetsend is voor de goede verhandelingen tusschen Beigen en Nederlanders. Aan den kapitein van het Noorsche stoomschip Ostara, dat dezer dagen van IJmuiden naar Antwerpen verirok, werd gevraagd of hij een Belgischen of wel Nederlandschen loods aan boord wilde namen. De kapitein antwoordde dat hi; de voorkeur gaf aan een Hollandschen loods, mits deze de reis medemaakte tot lissin- gen en daar vervangen werd door een Bel gischen ambtgenoot, die h'et schip ook van Antwerpen naar zee zou brengen. Als hij n.l. werd binnengebracht door een Neder landschen loods en zou uitvaren met een Belgischen, meende hij tegenwerking te ondervinden bij het in- en uitvaren der dokken. Wij vernemen dat dergelijke gevallen niet alleen staan; meerdere gezagvoerders heBben dezelfde ondervinding opgedaan. Het schijnt dus in Antwerpen noodzake lijk te zijn met een Belgischen loods bin nen te komen, wil m"n voor belangrijke verti'aging gevrijwaard blijven. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruii, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.22. Men schrijft ons uit IJmuiden: Zooals bekend is. ging voor 14 dagen de groote stoomtrawler Christina Catharina IJ.M. 13 naar zee, gecharterd door den heer S. v. d. Kolk, die met deze boot de proef met een nieuw, door hem ontworpen net, wil voortzetten. Reeds eerder was de- proef genomen met. een kleine trawler, de Elit Chenévière, welk schip toen een pro portioneel zeer groote hoeveelheid visch aanbracht. Deze reis was het resultaat ntinder op vallend. De Christina Cathcrina besomde ongeveer 2100. In een gesprek met den heer -van der Kolk weet deze het minder welslagen aan het feit, dat de trawier, wegens machinedefect, vijf dagen had lig gen drijven en toen dc terugreis begon. Bovendien bad men de andere dagen nog met zeer slecht weer te kampen. Wat de visch, die gevangen was, betreft, bet viel op, dat deze er zeer mooi en frisch uitzag. De oorzaak daarvan is, dat de visch in het net zeer ruim blijft leven, terwijl in de anders gebruikte netten de visch over en door elkaar slingert in een nauwe zak, zoociat die steeds ernstig beschadigd aan luiid en schubben binnenkomen. Het teleurstellende resultaat van deze reis zal dan ook niet onmiddellijk leiden lot het einde der .proefneming. Gistermiddag werd door het Bestuur van de „Vereeniging tot Bestrijding der Tubercu lose" in het gebouw „De Nijverheid", Jans straat 85, aanbesteed Ket bouwen van een dag- en nachtverblijf een conciërgewoning, een bergplaats en vier lighallen op een terrein aan den Bergweg te Bloemendaal. Ingeko men waren 21 biljetten. Als volgt werd in geschreven Gebr. C. en D. Heliin-man te Haarlem en Amsterdam, 113736.-; N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. alhier 101940.- E. Bel- laart, alhier 93000.- M. v. 't Woud, alhier 101950.- fa. M. Joustra, alhier 101020.- C.B. .Verheyden en Chr. Smits te Schoten 103832.- N.V.Aannemersbedrijf F. Broers- ma, alhier 96800.- A. Kooper, Zandvcort. 115570.- P.J. v. Alphen en D. v. Does- burgh, Utrecht 106600.- T. Merbis, Nieu- werkerk a/d. IJsel 95340 Aannemers Mij. „Noordholland" te Heemskerk 107000.- J. Splirrter, Leiden 93990.- J. Kraay, al hier 99.000.- F. Philips, alhier 99388.- N.J. Tromp, Overveen 89746.- K. v. 't Veer, Assendelft 91047.- P. J.H. Stiphout, alhier, 94269.-; G. Lastdrager te Helder 94335.- G. en J. Broertjes te Heemstede en Bloemendaal 103220.- W.M. Thijssen te Amsterdam 95350.- Venhoven en Evers te Heemstede voor 109950.-. Autobotsing, Op den grens VelsenBloemendaal slipte een luxe auto en reed tegen een der bussen van den Brockway-dienst aan. De schokbre- ker der luxe auto brak af en drong door hei spatbord heen. Van de autobus werd een spatbord ontzet,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1