üiTeW De liefde van een kunstschilder. ?7> Poincarë wenscht de besprekingen over de oorlogsschulden zoo spoedig moee k te hervatten. Arkansas en Missouri in de Vereenigde Staten door een tornado geteisterd. Het Lagerhuis verwierp een wetsvoorstel tot het aibreken van negentien kerken in Londen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Degemaakle winst zal Op naxfef vast ïe KERK EN SCHOOL. Pater fr. Dismas de Kok o.f.m. f Prof. Geurts. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De verkeersongevallen RADIO-NIEUWS. Radio-distributie per telefoon £en> UIT BOEK EN BLAD. FEUILLETON. Buitenlandsche credieten er feonjunctnurpolit'ek in Dnitschlan.-' De president van de rijksbank, dr. Schacb Heelt rich voor korten tijd tegenover d enquêtecommissie geuit, dat hij geen Voor stander was van het binnenstroomen var i uitenlandsche credieten naar Duitschland tn uitspraak, die tot velerlei repliek aan- .tiering gegeven beeft. Feitelijk is de vraag betreffende buitenlandsche credieten nog niet Pgelost, en men neemt in toonaangevende nanc eele kringen aan, dat het aanhouden de min of meer abnormale aanbod van ka- Haai op de Duitsche geldmark een gevolg m van 't binnenstroornen van buitenlandse! geld. Men gelooft in financieele kringen, dat •-.'e buitenlandsche credieten een bedreiging vormen voor de toekomstige koniunctuur en Duitschland, omdat men vreest, dat zi; tot een crisis zou kunnen voeren. Tegen woordig beïsekenen buitenlandsche credie ten een foutieve konjunktuur in gunstigen in, en dit heeft dr. Schacht waarschijnlijk emeend, als hij zich als tegenstander ven cel' buiterktidsch crediet liet kennen. Dr. Schacht wijst alle repliek af en legt er den -.-..druk op, dat het voortgezette binnèn- troo .en van buitenlandsch geld feitelijk nets anders beduidt, dan het voorspiegelen van een gunstige konjunktuur, waarop een crisis volgen moet, die later tot het ineen- orten van verscheidene ondernemingen teiden zal en daardoor lot de vernietiging van het verkeerd aangelegde kapitaal. In mariiang met een dergelijke verkeerde j-'icing, zou ook het juiste productieve ge- ;uik van deze credieten in gevaar komen - de laatste twee jaren heelt Duitschland ch op dit gebied meer dan genoeg onder- r,dingen opgedaan. De stijging der kon- nctuur tegen het einde van het jaar 1924 as toch niets anders dan een dergelijke v.vare voorstelling, ontstaan door het bin- renstroomen van het vele buitenlandsche apitaal, en de crisis aan het eindé Van 25 was niets anders dan het natuurlijke volg van de onware voorstelling der kon- nctuurstijging, welke érisis nog werd ver- cgd door crcdietuitbreiding met binnenr ndsch kapitaal. De president van de Rijks- uk voelt zich niet alleen verantwoordelijk v or het in stand houden van de waarde n den mark, maar ook voor een juiste i - njunctuur, en daarom heeft hij gewaar- Huwd voor het steeds weer opnemen van itenlandsch crediet. Het gevaar voor een i'ulste kenjunctuur is niet alleen daarin degen, dat Duitschland door het immer eer opnemen van buitenlandach geld ook oeds meer in de schuld komt, maar het ïngeboden geld is nog niet. eens door het óuitsche maatschappelijke leven geabsor- eerd. Dit feit ligt voor de hand als men 1 edenkt, dat het groote aanbod tot nu toe l ijna alleen de beurs ten goede gekomen is. De plannen vn-n Poincaré. Volgens de „Echo de Paris" is Poincaré an plan zoo spoedig mogelijk de onder- andeüngen over de oorlógsschulden te Hervatten. Het blad zegt, dat Briand voor yon Hoesch niet verborgen heeft, dat hij met geen enkeie selling, door dr. Stre seman in zijn laatste redevoering verkon digd, eens is. Ruil van wetenschap pelijke publicaties. De „Köln, Z." verneemt, dat in de quaes- ie van ruil van wetenschappelijke publi- ea'ies tusschen Dui'schland en Frankrijk vo'komen overeenstemm'ng bereikt is. Het betreft hier in hoofdzaak officieele publicaties van de ministeries van onder vijs en vanwetenschappelijke lichamen in beide landen. De opstand in Albanië. Men meldt uit Tirana, dat in een offi- eieel communiqué verklaard wordt, dat de berichten over den opstand in Albanië ten- den'iues zijn. Het zijn niet meer dan plaat selijke onlusten, zonder eenig belang. Door Het snelle ingrijpen der regeering waren de rebe1,cn binnen 24 uren gevangen ge nomen. Overal is het thans rustig. C"vechten tusschen drank smokkelaars. In Chicago heeft opnieuw een gevecht plaate gehad tusschen twee concurreerende benden dranksmokkelaars, van wie twee vooraanstaande leden door machinegeweer- vuur werden gewond, evenals een toe schouwer. Een torsado op Thanksgiving Day. Te midden van de feestvreugde ter ge legenheid van ThanksgivingDay, werden Donderdagavond vele steden en dorpen in Arkansas en Missourri door een tornado overvallen. Volgens de jongste berichten zouden er ongeveer zestig personen gedood en 150 gewond zijn. Voor zooveel men weet zijn er in Arkansas negen personen gedood en vijftig gewond. Aanzienlijke schade zou zijn aangericht in Hebert Springs, in het district Cleburne, waar het aantal dooden wordt geschat op dertig, het aantal gewonden op vijftig. Een tiental blokken huizen zijn met den grond gelijk gemaakt; de wegen zijn ver sperd door de overblijfselen. Verschei dene huizen vlogen in brand, waardoor de verschrikking van den chaos nog werd ergroot. Te Brandsville, in Missouri, werden drie jersonen gedood, twintig gewond. De kerk en bijna alle handelshuizen werden ver nield. -De toekomstige gasoorlog. Het jaarverslag van den cbemischen oor- Wsdienst der Vereenigde Staten onder leiding van generaal Pries wettigd niet meer de verwachting, dat gassen, die in staat zi'ri de heele bevolking van een dorp te Verdelgen,fn toekomstige oorlogen zul len worden gebruikt. Het rapport zet uiteen, dat de Onderzoe kingen hoe langer hoe meer zullen doen blijken, dat de chemische oorlog zich fn de toekomst meer zal ontwikkelen in den zin van toepassing van het gebruik van de reeds bekende chemische producten dan in de richting van uitvinding van machtiger chemische producten. De toestand in China. Op het Oogenblik nemen de Chineezen ook tegenover dé Japanners een ongekend vijandige houding aan, vooral te Hankau, waar Chineesche posten voortdurend in botsing komen met Japansché postètt en de Japanners voor een beleg vreezen. Te Sjanghai dreigen de Chineesche ar beiders in de Japansché (abrieken weer met werkstaking. In goedingelichte kringen schrijft ttien deze vijandigheden toe aan het feit, dat de Chineezen in opwinding verkêeren óver de voorgenomen hernieuwde actie Van maarschalk Tsjang Tso Lin, die, naar men aanneemt, in zijn strijd tegen de Kanton- neezen met Japansch kapitaal wordt ge- steund, EEN BEVOORRECHTE FAMILIE. In de gemeente Assche in België heeft deze week een niet, alledaagsche plechtig heid plaats gehad; 'men heeft daar tege lijkertijd de diamanten bruiloft (60-jarige echtvereeniging) gevierd in een gezin, waar van drie kinderen mede hun zilveren brui loft vierden. De vier feestvierende echtparen zijn op het stadhuis ontvangen. EEN GEVANGENISSCHANDAAL. Ia de gevangenis te Melun is een druk kerij waarin o.m. staatsstukken gedrukt worden, zelfs geheime stukken als een mili taire code en een code voor het ministerie van buitenlandsche zaken. Het blijkt nu dat gevangenen en oud-gevangenen, gehol pen door gevangenisbewaarders, deze stuk ken uit de gevangenis hebben gesmokkeld. De gevangenisbewaarders kregen hier voor een ruime belooning. De politie heeft te Marseille een zekere Marie Jeanne Pic- queray gearresteerd, die onlangs uit de ge vangenis van Melun was ontslagen en ook een zekeren Bultez, eveneens een ontslagen gevangene. Deze heeft kort voor zijn ont slag den gevangene Boulin, die in de ge- vangenisdrukfeerij werkzaam was, overge haald om een copy van de militaire code naar bqiten te smokkelen aan het adres van Marie Picqueray. DE AARDSCHUIVING BIJ ROQUEBILLIèRE. De ramp in hef Kanton Roquebillière waardoor de hoofdplaats van dien naam voor een groot deel is verwoest, heeft het leven gekost, vreest men, aan bijna veertig slachtoffers; reeds zijn 22 dooden onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Het stadhuis is verwoest, oók het hotel Goral; het ziekenhuis moest ontruimd worden, om dat het elk oogenblik kon instorten. Belvedère en Bollène-Vésubie, die hooger op den berg liggen, zijn ook ontruimd. De aanhoudende regens In de laatste weken hebben groote kloven Veroorzaakt, zoodat men bang is voor nieuwe aardstor tingen. De „Quotidien" meent, dat de ramp het gevolg is van het kappen der bosschen op de hellingen der Fransche Alpen. Het water dringt daardoor diep in dén grond en maakt deze zeer week en gemakkelijk in bewe ging te brengen. DE APENHISTORIE. Van de drie apen, die nog vad hun vrij heid genoten, is er weer één gevangen, te Rugby (op tachtig nrijl afstands van de plaats, waar de apen ontsnapten), waar hij onder het porselein van den kermisreiziger, die hem ving, leelijk huishield. Twee apen zijn nu nog zoek, waarbij de leider van den troep, Franco genaamd, voor Wiens vangst de eigenaar een bedrag van 25 pond ster ling heeft uitgeloofd. DE KERKEN VAN LONDEN. Het Lagerhuis verwierp difinitief een voorstel waarbij het aibreken van negen tien der Londensche kerken werd in uit- zicht gesteld, waarvan dertien werden ge bouwd door Sit Christepher Wren. Zij heb ben een terreinwaarde van ongeveer 1)4 millioen pond sterling. Het wetsontwerp voorzag in de oprichting uit de Opbrengst van kerken in de buitenwijken van Londen, waarheen de bevolking thans grootendeels Is verhuisd, öe gemeenïeraa3 van 3e City' van Londen was sterk tegen het wetsont werp. Het Lagerhuis wees het af met 174 tegen 27 stemmen. HET BEZOEKEN VAN RESTAURANTS EN CAFES DOOR KINDEREN. STRENGE VERORDENING DER POLITIE VAN BUDAPEST. Op verzoek van competente inspecteurs van middelbare scholen verordende de commissaris van Budapest dat de schoolt jeugd zelfs onder begeleiding der ouders geen koffiehuizen mag bezoeken. In restau rants mogen de kinderen zich slechts zóó lang ophouden als absoluut noodzakelijk is om met de Ouders het maal te gebruiken. Als rechtvaardiging der verordening wordt aangegeven, dat men van de zede lijke opvoeding, die de school geeft, slechts dan goede gevolgen mag verwachten, Wah- neer ook het ouderhuis den arbeid der onderwijzers steunt. Men betreurde het te moeten vaststellen dat de ouders zeer dik wijls hun kinderen in lokalen binnenleiden waar hun ontvankelijk gemoed aan scha delijke invloeden blootgesteld is. Zoo werd het meer dan eens opgemerkt dat de schooljeugd in gezelschap van volwassenen geruimen tijd in café's en restaurants door brengt. De minister van onderwijs verordende dat de leeraren de jeugd voortdurend Op dit verbod opmerkzaam moeten maken. De politie heeft opdracht ontvangen alle in gebreke blijvende schoolkinderen op te schrijven, opdat de daarmede be laste arrondissementspolitie de directie der betreffende School verwittige. DE GODSDIENSTIGE OPVOEDING IN HET LEGER. DE ITALIAANSCHE SOLDAAT KRIJGT EEN BIJBEL. Op 22 en 23 Oct. was fn Milaan het tweede Italia aflsche congres voor versprei ding der H. Schrift bijeen, waaraan ver schillende bisschoppen, leeraren en cate cheten deelnamen. Ér werd bijzonder aan gedrongen op het bezitten van Italiaan- sche vertalingen der H. Schrift en het ver spreiden van vlugschriften met den text van het Evangelie op Zon- en feestdagen. In het bijzonder werden die dag- en week bladen aanbevolen, die het Zon- en feest- dags-evangelie met bijbehoorende verkla ring publiceeren. Wat het leger en de marine betreft zal er door de bemiddeling van den militairen bisschop Mgr. Panizzardi voor gezorgd wor- Jen, dat aan alle soldaten in de hospitalen en in de kazernes een kleine handige uit gave van den bijbel geschonken wordt. Het evangelie van den Zondag Zal met een voor de soldaten speciaal bewerkte ver klaring uitgedeeld worden. Tot ondersteu ning der zielzorg zullen zij een bekndpt leven van Jezus Christus met aan de om standigheden aangepaste verklaringen ont vangen. Men moet het zeer op prijs stellen dat de katholieke jeugd van Milaan zich dadelijk bereid verklaard heeft de uitgave van dit werkje te bekostigen, zoodat men met dfen drük en de mooie illustraties reeds een aanvang heeft kunnen maken. De militare macht verzet zich tegen deze pogingen geenszins maar is integendeel bereid Ze te bevorderen in de overtuiging dat de soldaat hierin de edelste aanmoe diging zal vinden voor zijn beroep, DE PRESIDENTSKEUZE IN TSJECHO SLOWAKIJE. MASARYK, DE GESCHIKTE PRESIDENT OOK VOOR KATHOLIEKEN. De „Céch", het blad der Tsjechische volkspartij, Wijdt naar aanleiding van de aanstaande presidentskeuze eenige woo-den aan de verschillende candidaten. Benes komt niet in aanmerking, daar hij tot de nationale socialistische partij behoort £n bovendien door andere bezigheden in besJog genomen wordt. Kramers is wegens, zjjir onbestendige politiek hief de aangewezen man, Svela nog minder, omdat hij den bin nenlandschen chaos verergerd heeft. Dan gaat het blad verder: wij verzoeken alle Tsjechen in dezen strijd den nieuwen pre sident geen al te groote zorgen tc maken. Masaryk is onze president en zal hef naar wij hopen ook blijven. Wij zeggen dit ook, indien wij het ongaarne zien hot hij zich door protestantsche en niet door christelijke invloeden liet beheersctjen. Er moet in Tsjecho Slowakije wel/ een groot tekort aan katholieke persoonlijk heden bestaan, dat zelfs een katholiek blad de candidatuur van president Masaryk pro pageert. Zooals men weet, is deze een alom bekend atheist en Vrijdenker, die door zijn wetenschappelijk we-k veel tot achteruit gang van het geloof heeft bijgedragen. Zijn bekendste werk onder dit opzicht is: In den strijd met het geloof aan God. HET VORMEN VAN EEN TRUST VOOR DE SCHEEPVAART OP DE ELBE. De in scheepvaartaangelegenheden corn peiente „Ostsee-Zeitung" behandelt de kweatie van de aaneensluiting der groote Elbe-reederijen, en maakt daarbij de op merking, dat het trustsysteem in Duitsch- land steeds in omvang toeneemt. Na de bergindustrie en andere industrieën komt nu de verkeersexploitatie aan ,de beurt. Wat tot heden slechts plaats vond in de zeevaart op dit gebied, breidt zich thans uit tot de binnenscheepvaart. Het verwerven van de aandeelenmajqri» teit der „Veréinigten EIbe-Schiffahrts-A. G." door de „Neue Ncrddeu'sche Dampf- schiffahrt Gesellschaft" in Hamburg, is de eerste schrede op het pad naar een Elbe- schiffahr'.trüst, want behalve één naam- looze vennootschap en één particuliere reederij, zijn alle vroegere zelfstandige reederijen thans onder laatstgenoemde maatschappij vereenigd. Met dit doel is een plan in wording tot vorming van één maatschappij, waarbij de volgende reede rijen zich zullen aansluiten: de Neue Nord- deütsche Flus-Dampfschiffahrtgesellschaft, de Vereinigte Elbe-Schiffahrtgesellsohaft, de Neue Deutsche-Bömische Fiusschiffahrt- gesellschaft, de Schlesische Dampfercom- pagnie en de Aktienreederci Kriimmling. stejlgn wijze over de verschillende maat schappijen verdeeld worden. Voor de vor ming van een Elbe-scheepvaarttrust wa ren reeds lang voorbereidingen getroffen en yas er reeds voor den oorlog een kar tel .-gevormd deze plannen ten uitvoer te brengen. Eerst in het begin van 1926 kon het, vroegere kartel weder in actie komen, onder den naam van „Mitteldeutsche Schif- fahrtvereinigung". Dit kartel echter voerde een kwijnend bestaan, vooral omdat eenige groote Elberreederijert daarbij niet aange sloten waren. Aangesloten waren slechts de „Vereinigte Dampfschiffahrtsgesellsohaft, de Neue Deutsche-Bömische, de Elbe Dampfschiffahrtsgesell schaft, de Privat- Reëderei Behm Mewes en de Tscecho- slowakische Dampfscihiffahrtgesellschaft". Het initiatief tot de vorming van dit kar tel ging uit van de directie van de Com- mer/-B->nk. Wat de aansluiting betreft van deSchlesische Dampfercoirapagnie, welker aandeelen grootendeels in handen zijn van de Hapag, heeft de generaal-directeur Cuno verklaard, dat er geen bezwaren zijn tegen een gezamenlijke ac'ie. Wanneer de Hapag op dit standpunt blijft staan, is de tot standkoming van de Elbetrust binnenkort tegemoet te zien. Het te Theophilo Ottohi fBrazilië) ver schijnend weekblad „A Famillia" heeft zijn editie van 9 Oct. 1.1. voor het grootste gedeelte gewijd aan de nagedachtenis van den weleerw. pater fr, Dismar de Kok O. F. M., die 5 Oct. daar overleed. Uit die ar tikelen blijkt, welk een buitengewoon ver dienstelijk missionaris Pater de Kok geweest is', die de liefde van de geheele stad ge wonnen had. Begaafd musicus als hij was, wist hij de kerkelijke en andere zangkoren en de ste delijke harmonie tot hoogen bloei te bren gen. Hij stichtte een ziekenhuis voor tuber culoselijders, richtte een Derde Orde op en een St. Vincentius vereenigiftg, die onder zijn leiding schitterend werk geleverd heeft. Door zijn beminnelijk en zacht optreden bracht hij vele afgedwaalden tot de Moeder kerk terug en in het weekblad „A Familia" bestreed hij in een reeks artikelen de sectie der spiritisten. Maar zijn grootste verdienste is, dat onberekenbaar veel gedaan heeft voor de opvoeding der jeugd. Enkele jaren geleden bouwde pater Dismas een school voor de arme kinderen van Theophilo Otto- ni, waar hij iederen dag opnieuw met on- vermoeiden ijver voor hun godsdienstige op voeding zorg droeg Hij begon en voltooide bijna den bouw van een groot college tot opleiding van katholieke onderwijzeressen; zijn doel was den geheelen Staat Noord- Minas van degelijke, godsdienstige onderwij zeressen te voorzien. Zijn liefde voor bet katholieke onderwijs en zijn overtuiging van de noodzakelijkheid daarvan deed hem niet rusten, voordat hij de enorme som, die voor bouw en inrichting noodig was, bijeen had. Daarvoor ging hij van huis tot huis, en gaf hij liefcladigheidsconcerten, waarbij hij zjelf als pianist optrad. Dit werk heeft hij niet mogen zien. 30 September werd hij ziek en gedurende de vijf dagen van zijn ziekte verkeerde de geheele bevolking in de grootste spanning. Toen op 5 Oct. 's middags om vier uur plot seling de klokken der kerk begonnen te luiden, toen, zoo schrijft „A Familia", kwam over allen een groote verslagenheid, want ieder begreep, wat dat klokgelui beduidde. Drommen menschen spoedden zich tiaar de chapelie ardente, waar dè geliefde doode lag. Mannen en vrouwen konden hun tranen riiet weerhouden en den geheelen nachtjiiel- den vrouwen uit den hoögsten èfi dett lèag- stett stand bii bet lijk de wacht. Den volgenden morgen was de groote pa rochiekerk tot in de uiterste hóeken gevuld, waar de plechtige Requiem-Mis werd opge dragen; daarna had de begrafenis plaats. Door den burgemeester van Theophilo Otto- ni en de notabelen der stad werd de doode naar zijn laatste rustplaats gedragen, terwijl 32 kransen de kist bedekten, waaronder zelfs kransen van vijanden der Kerk. Ge- weldig was het gedrang der meni^té, want allen wilden hun géliefden Frei Dismas de laatste eer bewijzen Tijdens de begrafenis waren de winkels der stad tneerendeels gesloten en het postkantoor sloot ten teeken van rouw reeds eenige uren voordat de begrafenisplechtigheden aanvingen. Op het kerkhof hielden drie leeken een lijkrede en een der redenaars, dr. de Silva Pereira, herdacht in, ontroerende woorden de moeder van den overledene, die baar kind voor het welzijn van Theophilo Ottoni had afgestaan. Besloten is de straaf, waarlangs het door Pater Dismans gebouwde college gelegen is, te noemen: Rua Frei Dimas, Pater Dismas- straat. Geve God aan dezen waardigen zoon van Sint Franciscus de eeuwige rust. Naar de Resb. verneemt, Is prof. Geurts, van het Groot-Seminarie te Roermond, ongesteld, zoodat hij eenigen tijd rust moet houden. Uit de statistiek der verkeersongevallen over het 3e kwartaal van het loopende jaar blijkt dat de daling van het totaal door de politie geconstateerde verkeersongevallen, welke in het 2e kwartaal bij Vergelijking met het overeenkomstige van verleden Jaar "ge constateerd kon worden, zich weliswaar in het afgeloopén kwartaal niet heeft kunnen handhaven, maar dat de stijging, waarin zij is verkeerd, zoo gering is (totaal aantal 1604 tegen 1591 in het 3e kwartaal 1925), dat er toch van een belangrijke verbetering mag worden gesproken, vooral als men in aan merking neemt, dat de toeneming in het 3e kwartaal '25 vergeleken met het overeen komstige van het daaraan voorafgegane jaar 26 pet was, terwijl de vermeerdering thans nog niet 1 pet. bedraagt. De verbetering van den toestand is zeer verschillend over de maand April tlm Sep tember verdeeld Een sterke vermindering in Mei moet voor een groot deel aan de ongunstige weersge steldheid zijn te danken. Opvallend is de ver mindering in Juli (hét vroeger vallen van de vacantie?) naast de vermeerdering in Au gustus en September, welke laatste zou doen vermoeden, dat de ongetwijfeld te consta teeren invloed van de in het voorjaar getrof fen verkeersmaatregelen (uitbreiding van het eenrichtingsverkeer, controle op remmen, beperking van de maximumsnelheid in de laatste maanden weer geringer wordt. Dat de verkeersmoeilijkheden in de hoofd stad echter flog geenszins overwonnen zijn, blijkt behalve uit het nog steeds zeer hooge totaalcijfer, ook uit het feit, dat het aantal ongevallen van ernstiger aard nog steeds toenemende is. Wel is het aantal dooden dit maal geringer, n.I. 9 tegen 15 in het 3e kwar taal '25, maar het aantal dat ernstig letsel of zwaarder materieele schade ten gevolge had, is grooter (resp. 120 en 139 tegen resp. 89 en 102), zoodat per saldo het aantal ern stiger ongevallen 250 of bijna 16 pet. van het totaal bedroeg, tegen 219 of bijna 14 pet. in dezelfde periode van verleden jaar, Als gewoonlijk was weder het grootste deel der ongevallen aan verkeersfouten van bestuurders van voertuigen te wijten, nl. 1106 of 69 pet. van het totaal, egen 945 of ruim 59 pc. van het totaal in het 3e kwar taal '25. De voetgangers waren onvoorzich tiger dan verleden jaar: 200 ongevallen of 12,5 pet. van he totaal was het gevolg van door hen begane verkeersfouten, waaronder 50 of 3.1 pet. door spelende kinderen tegen resp. 177 of ruim 11 pet en 44 of 2.8 pet. in dezelfde periode van 1925. In totaal werd van de 1604 ongevallen van 1306 of niet minder dan 81.5 pet. vastge steld, dat ze door overtreding van de ver keersregeling veroorzaakt werden. ONHOUDBARE VERKEERSTOESTANDEN De redacteur van „De Auto", de heer Th. v. Swieten, heeft in dat blad een arti kel gewijd aan de onhoudbare verkeers- toestanden, welke om Amsterdam te vin den zijn. Hij wijst er Op, dat de verbeteringen, welke hier en daar plaats hebben, een sta- lenkaart Vormen, welke den weggebruiker van tijd tot tijd toont, hoe het er, als in dit schildpadteiflpo wordt doorgepeuterd, in 1950 zoo ongeveer zal uitzien. Doch dan zal dit wegenplan weer verouderd en ontoe reikend zijn. De voornaamste verkeersweg in het land, AmersfoortAmsterdam—HaarlemDen HaagRotterdam, een t-aject van 100 K.M., telt slechts 38 K.M. goede bestrating, waar over ettelijke jaren werd gewerkt. Blijft de tóestand, zooals ze thans is, aldus vervolgt de heer Van Swieten, en wordt er met het tegenwoordige tempo gewe kt, dan zal de vreemdeling in 1928, het jaar van de Olympische Spelen, een déplorabelen indruk van Holland krijgen. Doch deze overwegingen van internationale beleefdheid worden overtroffen door ster kere argumenten, die nopen tot onmiddellijk ernstig aanpakken. En dat is het feit, dat voor de Olympi sche Spelen Duitschland reeds beslag legde op 5000 plaatsen in het Stadion. Van Ame rika alleen verwacht men 10.000 bezoekers. Hoeveel duizenden bezoekers rullen uit Engeland, België; Frankrijk, Zwitserland, Italië, Spanje, Denemarken, Zweden, Noor wegen, Rusland, Opstenrijk, Cechoslowa- kije, ons land bezoeken? Hoeveel dier be zoekers zal Amsterdam alleen kunnen her bergen? Men behoeft geen rekenkunste naar te zijn om te begrijpen, dat duizenden en nog eens duizenden dier bezoekers overal elders en zelfs vrij ver van Amster dam onderkomen zullen moeten vinden, maar toch dagelijks naar Amsterdam zullen moeten heen en weer trekken. Het auto verkeer zal dus ongekende proporties aan nemen en zeer 2eker op dé hoofdve keers- wegen verviervoudigen En nu is de vraag: hoe zullen onze wegen dat verkeer kunnen verwerken? Aanvaardt de Minister van Waterstaat de verantwoordelijkheid zijner woorden, dat over twee jaar dit abnormale verkeer op redelijke wijze ont vangen kan worden? Met zekerheid valt te zeggen, dat het departement van Waterstaat dit gezichts punt verre van ernstig onder het oog gezien heeft, anders waren nu reeds krachtige maatregelen genomen, om vervoer van en naar Amsterdam van de duizenden vreem delingen per auto-bus of sight-seeing car mogelijk te maken. Zooals het nu is, be looft het In 1928 een chaotische warboel te' worden. De vremdclingen zullen hier millioenen verteren: laat dus de regeering tijdig die maatregelen nemen, om dezen hoorn van Ove'vloed goed te doen vloeien. En dan dient de „muizenval" bij Muiden in de eerste plaats opgeruimd te worden. Op drukke dagen staan er files motorrijtui gen aan beide zijden van 1 K.M, lang. Hoe zal dat worden, wanneer de groote drukte van 1928 er is? Er is een bruikbare tijde lijke oplossing, die Muiden van een afzon derlijken weg voor opgaand en een voor afgaand verkeer kan voorzien, namelijk het behoorlijk verharden van het slingerende weggetje dat Zuid-Westelijk om de vesting loopt, mitsgaders het bouwen van een hou ten noodbrug over de Vecht. De plannen hiertoe liggen zelfs al klaar op het departement van Waterstaat. Naar het „Hbld" verneemt, bestaan er plannen bij het hoofdbestuur der Posterijen Telefonie en Telegrafie, de radio-distribu tie per telefoon, waarvan de directeur-gene raal een persoonlijk voorstander is, ook in enkele plaatsen in de omgeving van Den Haag toe te passen. Voldoen de daar te nemen proeven, dan mag op geleidelijke uitbreiding door bet ge heele land gerekend worden. Verschillende moeilijkheden vallen dan op te lossen, daar in Nederland, behalve de automatische- ook nog de inductor-centrale algemeen wordt aangetroffen. De kwestie van onderlinge beïnvloeding der lijnen en het automatisch verbreken van de muziek bij opschellen of opgescheld wor den der abonnés leyert bij de band- of in- ductor-cantrales grootere bezwaren op dan bij de automatische telefooncentrales. Wanneer het Riik de distributie der pro gramma's ter hand gaat nemen in Den Haag zelf draagt de gemeentelijke telefoon directie hiervoor de verantwoordelijkheid zullen weer nieuwe problemen rijzen. Bij een g-ooter aantal abonnés zal het n.I. niet meevallen de keuze der nummers aan ieders maak te doen beatwoorden. Men zal dan ook trachten aan dit be zwaar tegemoet te komen door drie vier verschillende programma's per avond rond te zenden, waaruit elke abomé naar belie ven er één kan uitzoeken. Voor Den Haag valt deze nieuwe distributie reeds binnen kort te verwachten. Door middel van het draaien adn de schijf, dus 't oproepen van een bepaald nummer, zal men zelf zijn mu ziek of voordracht kunnen bepalen. Tot dus ver was men per avond aan een tevoren aangekondigd programma gebonden. Zouden Amsterdam of Rotterdam beiden eventueel ook tot radio-distributie per tele foon overgaan, dan val'en deze steden met Den Haag buiten de Rijksbemoeiing, daar zij vrijwel de eenióe in ons land zijn, waar de locale telefoondienst onder toezicht der gemeente ressorteert. MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. O. Sedert wij het bericht publiceerden, dat wij, katholieken, weldra in vereeniging met het geloovig deel der protestanten, met een eigen zender, ons godsdienstig en cul tureel leven per draadlooze zouden kunnen uitzenden, is er onder ons een enthousias me ontwaakt, die werkelijk verrassend mag genoemd worden. Daar voelen wij wat voor. Niet meer ge bonden te zijn aan een enkelen avond per' weeik, met een enkele uitzending op Zon dagmorgen, maar ons zelf te kunnen ont plooien, in al den rijkdom van ons katho liek leven, om zóó fot de ontwikkeling van ons katholieke volk te kunnen meewerken en tegengif te kunnen verschaffen voor mogelijke „Infectie" (het woord is. dank zij „de Telegraaf" met zijn medewerkers klas siek geworden) van den aeter dat is iets waarvoor wij warm loopan. En Zijne Doorl. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem was weer een der eersten, die door een fhnken gift ons be moedigde om op den ingeslagen weg voort te gaan gevolgd door talrijke katholieken die zich spontaan opga\'en voor den K.R.O. als lid of dona'eur, of hun bijdragen ver hoogden en zelfs verdubbelden. Nu begint het eerst goed te worden en als nu de propagandistische organisatie in werking treedt, welke wij dezer dagen te e^aar hebben gezet.... dan, ja, dan draaien wij over een half jaar, en dan kunnen onze mannen en vrouwen, die wat kunnen praesteeren zich alvast gereed ma ken voor de microfoon. Want wij zullen hen noodig hebben om een echte katbo- b'eke, d.w.z, algemeene uitzending te krij- Ons fs gevraagd van bevriende znde, waarom wij nog geen geregelde populair wetensrhappeliike cursus deven, zoOrls bijv, bij den H. D. O. geschiedt door de 'ezers van hef Nut? Wij antwoorden: Omdat het getal avon den nog te beperkt is en wij dan te weinig zouden kunnen varieeren voot dja men schen, die dnarne wat anders wrilen. Als wij beschikken kunnen over meerdere avonden van de werk, tn. a. w- als wii een eigen zender hebben, dan komen ook de gereóeJde voordrachten of cursussen van ponulair we'euschappelijhen aard. Van diezelfde bevriende zijde werd on» ook een voorstel óedaan om onze sprekers Dinsdags v-orrfer te 'aten ontreden in den avond. Ja, daar willen wij saarne op in gaan. Immers, voor de mrnschen die bui- tffn woTi^n wordt Het dtkwiils te laat, als de spreker eerst dicht bu half tien kan beriinnen, Voor kostscholen, gestichten, kloosters, waar inwoners zich vroeger ter ruste begeven dan de stedelingen, wordt het menigmaal zoo laat, dat zij geen gele genheid meer hebben om naar onze spre kers te steren Wij hebben, zooals onze luisteraars be merkt hebben, in de afge'oooen week reeds een proef genomen. Wij "in van plan daarmede voort te 'gaan en biiv. rferegetd den spreker te laten op'red-n, beainn-nde na het eerste nummer van het programma. Gaarne vernemen wij, of deze_ verandering p.pn verbetering is en of -iï in iteest valt. L. H. PEROT HM, Voorz. v. d. K. R. O. ST. FRANCISCUS. Maandschrift voor ae leden der Derde Orde, 41e jg. 12e afl. Fran- ciscaansche Kerstmisviering. Onze Sta tuten. Beletselen. Franciscus en de Arbeid Gouden diepten. Seraphijnsche kroniek. 3^ Het bleeke gelaat der non kleurde een weinig. „Den zegen geeft God. eerwaarde heer, mrn streven was ernstig gemeend en het ging met mijn wenschen hand aan hand ik zou mij niet zonder_ smart van The resa kunnen scheiden.... „Ik' scheed ongaarne van Theresia, daar ik de'smart.der «.vereld voor haar vrees," voeg de zij er ftan toe. ,;Wij zullen zien. De Duitsche graaf vcr- V vóór zonsondergang een beslissing. Ik heb mij voo-bebóuden, de noodige ^mede- 'deelingen zelve te doen. Ik leg dat in uwe b-.nd, zuster Angelica, wees voorzichtig en verstandig. „Ik zou u willen verzoeken, zelf te spre ken, eerwaar#e heer. Graaf Wrn^eriob was 'dezen mqrgen bii mij, toen hij het graf van zijn vrouw kwam bezoeken en Theresia znn gelukwenscb bracht. Hii heeft onbewimpeu gesoreken over de mogelijkheid, dat ïiin -dochter bij ons blijft, maar daarbii ook ziifl beschikkingen voor de toekomst blootge legd. Blijft Theresia bier bii u. zeide bij dan 's zij voor mij verloren, ik moet dan be proeven den droom te vergeten, dat de he- - -1 geduldige toewuding. zooveel vobeeldeloo'ieofiers mij voor de nog niemand verloren vtouw liötj m kind zal wedergeven. Nog he bik alleen om haar bezit gestreden, blijlt het klooster hare Uefde. dan moet ik beproeven mij te troosten met datgene, wat mij nog ia over gebleven: met de menschen, die mil ttaast- staan door de banden des bloeds en met den glans van den ouden naam, die zij dra gen ais ikzelf. Mijn dochter heeft binnen de kloostermuren geen aanspraak meer op mijn vermogen, even weinig als ik op haar bezit. Ik heb een beschikking gemaakt, vol gens welke reeds nu bii mijn leven op den- zelfden dag, dat Theresia den sluier aan neemt, mijne bezittingen in Duitschland op mijn neef overgaan en er voor mij zeiven slechts een behoorlijke rente over blijft. De non Theresa is arm, de gravin Wangerloh is riik genoeg om het klooster, dat de verblijfplaats harer kindsheid was. als zij heengaat, een legaat achter te laten, baren naam waardig. Dat waren ongeveer zijne woorden. Geen wet zou hem kunnen dwingen tot dc bepalingen, die hii met de doode heelt ge maakt; geen schriftelijke belofte, geen eed is afgelegd; alleen een handdruk en een woord bezegelde de toezegging, die hij ge trouw bleef, zoo langen, langen tijd. „Vaarwel .Zuster Angelica." Hij reikte de overste de hand en ver dween in het laurierbosch, dat de kleine -leur in de kerk voor het oog verborg, toen Theresia weder door de deur van het kerk bof te voorschijn kwam. Zij was jong en gelukkig. Zij had van ben, die zij liefhad of kende, want zij was pas vijf jaar „van berouw c" verdriet? O, waarde moe- oud, toen men de laatste non bier ten grave droeg. Daarom was het kleine kerkhof haar geen plaats van den weemoed ol der smarte, alleen een plaats der ruste en ljel- dere vroolijkheid was daarom te lezen óp bet jeugdige gelaat, toen zij den tuin binnen trad en de overste bemerkte, die nog aan de steenen tafel onder den plantaanboom zat, waar de geestelijke met haar gesproken had. Het jonge meisje was verrassend onlwik- ke ld in de andejhalf jaar sinds wii haar voor het laatst zagen, toen zij groetend en wen kend op de stoep van het paleis te Venetië stond en Jen goldel nakeek, die Richard henenvoerde. Zij was groóter geworden en het soepele, witte kleed, dat zij droeg, omsloot slank fefl buigzaam haar gestalte. Iets als verwon dering was te lezen in haar oog, toen zij de overste op deze ure en alleen in dèn bui tentuin vond, die in weerwil rijner heer lijke ligging weinig door de nonnen werd bezocht. Toch durfde zil niets vragen, maar zette dch neder aan hare zijde. „Hoe schoon is het daar," zeide het jon ge meisje, „eigenlijk te schoon om te slapen daar moest men leven, want van daaruit ziet men het verste het land in. „Zij zijn moe, die daar rusten, zeide d,e overste, „het leven lokte haar niet aap eft der eenige, die dit leven beproefde, bréL het hart daarover van berouw en very driet.' der, dat is toch niet de schuld van het leven, maar van haar, die het niet goed be greep." „Maar het leven biedt gelegenheden, bied verzoekingen aan, die de heilige klooster muren in het geheel niet naderen. Wie het hart verbergt in haren vrede eer de wereld het heeft beroerd, die is welgeborgen; de arme Catharina, voor wier ziel zooeven een H. Mis gelezen is, heeft het beweend, dat zii ooit geluisterd heeft naar de lokstem der wereld." „Was het zuster Catharina?" vroeg The resia met levendige belangstelling, „die zuster, die nimmer lachte en wier hand mii toch zoo teederlijk liefkoosde? Haar lief ge laat ben ik niet vergeten, ik weet het nog, dat zij zoo goed voor mij was en vermoedde niet, dal zij ongelukkig was." De non zuchtte, „In één ding laat uw geheugen u in den «teek Theresia, gij noemt haar zuster' en -.toch droeg zij geen ordekleed." Het jonge meisje keek de overste aan dachtig aan en deze ging voort: i „Wel was zij bestemd voor het klooster, maar de liefde lokte haar en zij trad in ?bet huwelijk. Werd zij verlaten, had de dood haar den harer liefde ontroofd, of was hij die liefde onwaardig? vroeg Theresia met do ëelnéming, die de jeugd gevoelt voor de 'fièsehie'demssen des harten. 0 neen, hernam de overste, de man harér kénze ofschoon een protestant, was een Theresia zag haar onderzoekend aan mensch; zijne liefde heelt haar onver anderlijk begeleid door naar droevig léven, bleef haar getrouw tot aan den dood en leeft nu nog over haar grafl En noch thans Was zij ongelukkig? riep net jonge meisje uit, de haflden in elkan der slaande, o, eerwaarde moeder, daif heeft zij "t kleinood niet erkend en niet in waar de gehouden, dat de hemel haar gegeven baJ Een onderzoekende blik trof de jeugdige spreekster, die zoo vol vurige overtuiging sprak. Toen zeide de non ernstig: Met schuld beladen geniet men geen geluk. Gij zult den Heer uwe gelofte gestand doen, zegt de Heilige Schrift en Catharina heeft de hare niet vervuld. Maar daar gij zoo even snel en onbedacht spraakt. over de macht van een gevoel, waarvan gij nog niets kunt weten, bekruipt mij de vrees, dat gij ten tijde van uw leven in de we reld dat u vergund was aan de zijde uws vaders van verre bet bedrog cn den glans der liefde hebt gezien en ik zal u Cathari- na's geschiedenis verhalen, opdat gij ook hare ondiepten leert kennen. 7ij geleek u in vele opzichten, Theresia zij was goed enwaar, vol diepe vroom beid. maar zü was zachter dan gi'i. Van moederszijde starode zij af uit een edel Romeinsch geslacht, maar hare jeugd was nooit vreedzaam en liefderijk verpleegd als de uwe. Hare ouders léeiden, zoolang de kleine Catharina zich herinneren kon, 'n eene ongelukkige echtverbintenis. Hoog- -noodige gerroelens vervreemd-ten 't hn-f vrouw van haren man en van haren plicht, gevoelens, over welke God alleen rechter is, maar die evenwel invloed hebben uitge oefend op het gansche leven barer kinde ren. Bezield met liefde tot het vader land, had zij met weerzin hare hand geschonken aan een Oostenrijksch officier, dien haar vader had opgedrongen uit per soonlijk belang. Verschillend in vaderland- sche belangen, verschillend in levensbe schouwingen, vormde zich van het begin af aan tusschen de jonggehuwden een klove, die in den loop der jaren zich steeds ver wijdde, zelfs nog toen de hemel dit onge lukkige paar met drie lieve kinderen geze gend had. Zij woonde toen in Milaan waar Catharina's vader een gewichtige militaire betrekking bij het Oostenrijksche leger be kleedde. De jonge vrouw, eens de toongeefster in de Roroeinsche gezelschappen, meed opzet telijk die kringen, waartoe haar man behoor de; vol onverho'en tegenzin wendde zii zich af van iederen Duitscher, en zi) was onver standig genoeg, om dit openlijk te toonen en héren man in zijne betrekking, in zijne gewoonten, zelfs in zijne rechtmatige ei- schen te beleedigen. pwordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10