Brieven uit Duitschland. STADSNIEUWS Het HHdehrandk gedenkteeken. NIEUWE Vierde Bla.d HAARL. COURANT Zaterdag 27 Nov. 1926 HET EIGEN GEBOUW VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR EN DE GEMEENTE HAARLEM. Het antwoord van B. en W. De inbraken in He Karei van Manderestraat en de Juliana- laan. Surséance van betaling ingetrokken. Het verkeer op de Groote Markt. Babyshow. MUZIEK. De 154ste Algem. Vergadering van Bloembollencultuur. Het scheidsgerecht voor Bloembollencultuur. TOONEEL. DOUCHEBADEN. English Association. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HAARL. VOETBALBOND HOCKEY. BILJARTEN. 123 127 139 167 155 191 199 163 4.80 4.73 5.33 4.25 3.89 4.13 3.38 3.36 blijkt is Harddraverijen. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 2.50V, DE IDYLLE VAN THOIRY. Berlijn, 24 Nov. 1926. De rede van minister Stresemann bij Duitschlands zitting nemen in den Raad van den Volkenbond, werd om hare verzoe ningsgezinde tenden7en alom levendig toe gejuicht. De radio liet ons alles meeleven; we hoorden dus de welbekende stem van een der eerste redem ars in den Rijksdag. Hier kon hij zich ever.wel niet laten gaan; zijn historische rede was een vast omschre ven document, dat hij voorlas met warmte, soms met ontroering in zijn stem. In de Geneefsche zittingzaal werd ze enthousiast begroet met handgeklap en luid gejubel Maar dan sprak Briand. Aangrijpend! On vergetelijk- De heerlijke Fransche taal te hooren spreken door dezen man met zijn sonore stem als muziek is een onvergete lijk phonetisch genot. Maar onvergetelijk en aangrijpend was deze schitterende rede ook om haren inhoud, om alles wat deze staats man van beteekenis zeide over den ramp zaligen kamp met zijn millioenen slachtof fers, over het groeiend verlangen naar vre delievend samenwerken der volkeren Een ware storm van enthousiasme brak los; We lazen den volgenden morgen, dat som migen der aanwezigen in vervoering beide armen omhoogwierpen Allen jubelden! Ook de Polen, de Tsjechen, de Slowaken. Dan kwam Thoiry! En gisteren de zitting van den Rijksdag! Die was heelemaal niet idyllisch. Nu ja: idylle en parlement, hoe rijmt zich dat te saam! Maar het draaide er alles zoo om „Thoi ry," dat men toch wel meende te mogen verwachten, ergens in een optimistisch kringetje een idyllisch vonkje te zien gloren. Niks daarvan! Zelfs minister Stresemann was mat. Allen, links, rechts en in het cen trum, zit de bezetting van het Rijnland nog te dwars, om nog langer begeesterd te kun nen zijn door de schitterende redevoerin gen in Genève en het heerlijke déjeuneetje met druiven, champagne en „zoete koek" in Thoiry Niemand twijfelt hier aan de goede bedoelingen van Briand, zooals ginds wel niemar.d Stresemann en de zijnen zal wantrouwen. Toch is het wantrouwen, dat eenig ge volg van Genève en Thoiry tot nu toe verhinderde. Men overschat in Frankrijk de macht der revanche-ideee bij de Duitschers. In ernst kan niemand meer gelooven aan een revance-idee bij de tegenwoordige re geeringspartijen, evenirin bij de sociaal-de mocraten. De afgevaardigde Emminger legde gisteren in den Rijksdag een gemeenschap pelijke verklaring af der regeeringspartijen Duitsche en Beiersche Volkspartij, Cen trum en Democraten waarin de buiten- Iandsche politiek der Rijksregeering werd goedgekeurd, in 't bijzonder in verband met Genève en Thoiry. Wat een herhaalde in stemming inhoudt met het Westpaot, door de Regeering met Frankrijk gesloten ter ver zekering zijr.tr oostelijke grenzen. Ook de sociaal-democraten keuren deze politiek goed en de Duitsch-nationale partij verklaarde bij monde van haar lid, den af gevaardigde Hoetzsch, dat zij die feiten aan vaardt en bereid is op dezen basis met de regeering mee te werken. Maar geen vreem de bezetting meer en geen controle-com missie! 't Zelfde wat de andere partijen verlan gen. De Duitsch-nationalen willen echter ook de Dawes-overeenkomst annuleeren; deze en andere wenschen zullen hun toe treden tot de regeeringspartijen voorloopig nog wel beletten. D^t Duitschland geen vrede kan hebben met de onmogelijke regeling zijner oostgren zen door de geallieerde en geassocieerde machten moet ieder onbevooroordeelde dui delijk zijn. Zelis Frankrijk, de groote pro tector van Polen, stelde zich tevreden met het Wéstpact en steunde de Polen niet bij hun gelijktijdig ve iangen naar een oostpact. Een der voornaamste punten op het pro gram der almachtige Heeren van Toen was „Zelfbestemmingsrecht der Volkeren". Toen Polen zooveel Duitsch land toegewezen kreeg, dat de bewoners, die op deze ma nier aan Polen werden overgedaan, luid protesteerden, werd een, volksstemming ge decreteerd. Onder omstandigheden die voor de Duit schers heel ongunstig waren, werd deze stemming gehouden, met het resultaat, dat 80 procent der stemmen voor aansluiting bij Duitschland wérd uitgebracht. Dat beviel Frankrijk niet, dat in zijn angst voor revam hè, in Polen graag een zoo krachtig mogelijk vriend had, om bij gele genheid Duitschland in het Oosten bij den kraag te pakken. In Genève is toen ge wichtig beraadslaagd en een commissie werd opgedragen, 't geval eens van nabij te bekijken en dan het betreffend stuk land zoo te verdeelen. dat de vette brokken aan Polen komen en 't restje aan Duitschland. Aldus is geschied. Hoe merkwaardig deze uitspraak van Genève was, werd ten overvloede verleden week weer bewezen. Een provinciale stem ming in dat Duitsch stuk. Polen Oost Boven Silezië bracht eene overweldigen de Duitsche meerderheid, bijna 90 procent. Herziening der grensregeling van het on deronsje, da» Genève destijds was, zal dus niet kunnen uitblijven.'Dat kan weer een lief heibeltje worden! Dat de Polen be zorgd zijn over hunne westelijke grenzen is verklaarbaar, dat ze er niet over in hun schik zijn is menschelijk, maar dat ze hunne Duitsche landgenooten door duizenderlei chicanes steeds meer van zich vervreemd en zelfs vijandig gestem hebben, is dom. Dat, ondanks Genève 1926, ondanks Thoi ry, Westpact en het klaar aan den dag tredende algemeene verlangen in Duitsch land naar verzoening en vrede, Frankrijk het schor nste deel van Duitschland nog steeds blijft bezetten met zijn 80.000 sol daten, kanonnen en tanks is een gevaar. Het volk kan op den duur geen vrede heb ben met nog zoo schitterende redevoeringen Als men kijkt naar Genève en dan naar Rijnland en Saargebied. hier kanonnen en soldaterij, waarmee dezelfde buurman be- dreigd en gekweld wordt, dien ze daar als bondgenoot aan "t hart drukken, dan kan men den Duitschen pessimist, die meent, dat er iets niet in den haak is, toch geen ongelijk geven. H. L. Op de agenda van de 154ste Algemeene Vergadering van de Algemeene Vereeniging voor' Bloembollencultuur komt als punt 7 voor; Mededeeling van het Hoofdbestuur over de Eigen-Gebouw-kwestie. Men kent de geschiedenis van deze kwestie. De Haarlemsche gemeenteraad voteerde eën bedrag van 100.000 als subsidie voor de stichting en inrichting van een eigen ge bouw voor Bloembollencultuur, mits dit ge bouw in de gemeente Haarlem zou worden gesticht. Door den loop der omstandigheden werd de aandacht van de vereeniging gevestigd op „Spaar en Hout" en toen werd aan het gemeentebestuur van Haarlem gevraagd of de toegekende subsidie, ook zou gelden voor het geval, dat het eigen gebouw in „Spaar en Hout" gevestigd zou worden. Reeds deden wij mededeelingen daarover en wezen erop, dat het antwoord van B. en W. van Haarlem zoo lang uitbleef en dat dit verband moest houden met de grenswij ziging. Ten slotte is d.d. 18 October j.'l. door het gemeentebestuur van Haarlem aande Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur een antwoord gezonden. Een der plaatselijke bladen vertelde daarbij, dat B. en W. in dat schrijven het aanbod van HXXOOO belangrijk verlaag den. Wij waren omtrent den inhoud van het schrijven echter juister ingelicht en konden tegenspreken, dat althans in den bedoelden brief van vermindering van het aanbod geen sprake was. Toch hield het blad zijn bewering vol. bet antwocd van B. en W. gepubliceerd, dat» luidt als volgt: ..Nrar aanleiding van uw nevenvermeld schrijven, deelen wij U mede, dat ons ant woord op uw schrijven van 26 Mei j.l. in verband met de aanhangige grenswijziging niet vóór 1 Januari a.s. door U kan worden tegemoetgezien, tenzij de grenswijziging met ingang van een vroegren datum mocht tot stand komen." In een toelichting merkt het Hoofdbe stuur van Bloembollencultuur het volgende op; Hfet Hoofdbestuur heeft dit antwoord niet willen publiek maken alvorens het zich vergewist had van zijne beteekenis. In een onderhoud met den heer Wethouder der gemeente Haarlem, Mr, M. Slingenberg, op 28 October j.l., is het volgende mede gedeeld; B. en W. willen ten aanzien van „Spaar en Hout" zich niet verdiepen in eventueele mogelijkheden, maar eerst een bepaalden toestand geschapen zien, alvorens te be slissen welke consequenties daaruit in ver band met „Bloembollencultuur" kunnen worden getrokken, Mr. Slingenberg deelde mede, dat de ge meente Haarlem zich niet gebonden ach! aan den door de gemeente Heemstede aan de Alg, Ver. v. Bloembollencultuur voor het door de vereeniging te koopen gedeelte van „Spaar en Hout" gevrargden koopprijs, en. wil eerst weten, op welk bedrag door Gedep. Staten van Noord-Holalnd, de door Haarlem voor het geheele terrein van Spaar en Hout" bij grenswijziging te betalen schadeloosstelling zal worden vast gesteld, alvorens den prijs te bepalen, waarvoor de Alg. Vereen, voor Bloembol lencultuur eventueel het voor haar'doel be. De inbrekers gearresteerd. Door de recherche is aangehouden de 27-jarige los werkman W. V., wonende te Haarlem, als verdacht van inbraak in een perceel aan de Karei v. Manderstraat, Zon dagavond j.l. gepleegd, en de 30-jarige H. v. R., eveneens los werkman, wonende te Haarlem, als verdacht van heling der ont vreemde voorwerpen. Bij het onderzoek is gebleken, dat beide aangehoudenen ook schuldig zijn aan den diefstal met braak in den nacht van Woens dag op Donderdag aan de Julianalaan te Overveen. V. heeft bekend de beie inbra ken gepleegd te hebben, doch v. R, ont kent. Naar de, gestolen goederen wordt een onderzoek ingesteld. De beide verdachten werden gisteren avond gearresteerd toen zij "bij de Amster- damsche Poort uit de tram stapten, waar agenten hen wachtten. Bij beschikking der arrondissementsrecht bank te Haarlem van 24 November 1926 is de aan G. de Lange, stoffeerder en hande laar in tapijtgoederen, destijds wonende te Haarlem, Jansweg, thans wonende te Over veen, Hendrik Roozenlaan no. 16, op 22 October 1926 verleende surséance van be taling, op verzoek van den bewindvoerder, A. A. Huizenga, advocaat en procureur te Haarlem, ingetrokken. Gisteren is bij de besprekingen in den raad ook besproken het vdrkeer op de Groote Markt. Wethouder Reinalda deelde daarbij mede, dat ook B. en W. van meening zijn, dat het verkeer voor voetgangers^ tusschen den vluchtheuvel voor het stadhuis en het groote trottoir te gevaarlijk is Op dit groo te vlak moet voor hen een rustpunt komen in den vorm van een vluchtheuvel en B. en W. zullen nu onderzoeken, hoe dit ver keersprobleem het beste opgelost kan worden. R, K. BAKKERSBOND. Men verzoekt ons te melden, dat morgen ochtend half 11 uur in de kerk van den H. Joannes de Dooper aan dc Amsterdam straat een gezongen H. Mis zal worden op gedragen voor de leden en overleden leden van den R. K. Bakkersbond. WIE IS DE EIGENAAR? De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt den persoon,te wiens nadeele een plaid is ontvreemd, zich zoo spoedig moge lijk te vervoegen aan zijn bureau, justitieele afdeeling, teneinde zijn eigendom aldaar te herkennen. Omschrijvin: vierkante wollen plaid, lang en breed 1.60 M., donker blauw middenvak met grijs gestreepte randen, voorzien van franje en 4 witte blokken op de hoeken. Bij een aanrijding tusschen een auto en een Aanrijding. Bij een aanrijding tusschen een auto en een driewielig transportrijwiel op den hoek i ParkstraatKruisweg werd het transport- rijwiel gedeelteijk vernield. Tegen den chauf feur van den auto wordt proces-verhaal op gemaakt, omdat hij het rijwiel geen voldoen de ruimte tot passeeren lie!.. HET AUTO GEVAAR. Door de motorbrigade wordt proces-ver baal opgemaakt tegen een 29-jarigen chauf feur, die op den Schoterweg met een vracht auto reed, waarvan de remmen niet vol doende werkten. Naar men ons mededeelt zal omstreek: half Januari in het Brongebouw een baby show worden georganiseerd. HET DOOR DEN RAAD AANGENOMEN VOORSTEL TOT AANSTELLING VAN EEN INSPECTRICE BIJ DE POLITIE. Iri de gisteren gel.ouden raadsvergadering heeft de raad een voorstel aangenomen van mej. Berdenis van Berlekom, om tot aan stelling van een inspectrice bij de politie ever te gaan. De burgemeester had zich tegen de aanstelling eener dergelijke amb tenares verklaard, zoolang niet het aantal inspecteurs op 13 gekomen is. Wij hebben den commissaris van politie gevraagd hoe hij zich de uitvoering van dit raadsbesluit denkt. Deze deelde ons mede, dat hij het op prijs stelde en ook zeer verrast was door het feit, dat de raad hem- deze ambtenares wil toevoegen. Men heeft echter vergeten, de noodige gelden daarvoor te voteeren. Nu kan men wel meenen, dat een inspec teur ontslagen zal worden of in een even tueele vacature zal worden voorzien door de benoeming van een inspectrice, maar daar denkt de commissaris niet aan. Nooit heeft hij eén voorstel tot benoeming van een inspectrice gedaan, om de eenvoudige reden, dat hij. geen werk voor zoo'n amb tenares heeft. De inspecteurs zijn allen zoo overladen met werk, dat er niet aan te den ken valt, een van hen te kunnen missen De raad zal er dus toe moeten overgaan, gelden uit te trekken voor de aanstelling van deze ambtenares, welke de burgemees ter en de commissaris van politie beiden overbodig ac.hten. Maar ook als men daar toe overgaat, is het zeer de vraag, of de commissaris, naar hij ons mededeelde, vrij heid zal vinden, een voordracht in te die nen voor de benoeming van een ambtenares, die totaal overbodig is. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ZWALUW". Bovengenoemde vereeniging hield op Woensdag 18 Nov. 1926 haar jaarvergadering in „De Korenbeurs", Spaarne. De jaarver slagen van secretaris en penningmeester wer den goedgekeurd. Verder werd besloten om op 11 en 12 December 1926 een tentoonstel ling te houden in „De Korenbeurs" (Boven zaal). Het bestuur bleef voor 1927 ongewij zigd n.l. J. Weidema, voorzitter, H. v. d. Eijk- heff secretaris, J. v. Heerden penningmees ter, M. Riebeek en P. Tjeestjes commissaris sen. Als rekenaar werd voor 1927 weder be noemd M. Rietbeek en als ringen-secretaris (vacature H. C. Hartman Jr.) J. v. Heerden. Voor de tentoonstelling werd door de aan wezige leden een eereprijs toegezegd. Na afloop der tentoonstelling zal dgn leden der vereeniging een feestavond worden aange boden. Eenige nieuwe leden, die zich hadden aan gemeld, werden door de vergadering onder r voorbehoud aargenomen. WIERTS-CONCERT. Een artist van distinctie als Nico Hooger- werf en een zoo gevorderd koor als „Haar lem's Klein a Capella Koor" weten al zon der critiek, dafc deze concertavond tegen viel. 't Is ellendig, dat de schare er een keer ■geheel uit was maar bij een ander punt moet onze aandacht verwijlen. De A Capella zang is mooi en nobel reglement van het scheidsgerecht der ver- j maar stelt zeer zware eischen! Om 't nu eeniging. eens wat cru te zeggen: er is geen welwil- noodigde stuk van de gemeente Haarlem zal kunnen koopen. Indien de grenswijziging niet tot stand kwam, zou, naar de persoonlijke meening van Mr. Slingenberg, de gemeente Haar lem niet geneigd zijn de aanbieding van 100.000 op „Spaar en Hout" toepasselijk te verklaren. Ofschoon vanwege het Hoofdbestuur aangedrongen werd op een mededeeling van het geheele college van B. en W., is blijkbaar van het doen van een dergelijke mededeeling afgezien; zij is althans tot dusver niet ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt derhalve d;.t op de vraag, of de aanbieding van de ge meente Haarlem ook geldt voor „Spaar en Hout", welke vrSag in de Algemeene Ver gadering van 25 Mei werd gesteld en bij schrijven van 26 Mei aan B. en W. ,van Haarlem werd overgebracht, ook thans na 6 maanden nog geen afdoend antwoord is ontvangen. Zoolang niet uit een raadsbesluit is gebleken of het hierboven weergegeven standpunt van den wethouder Mr. Slingen berg door den raad wordt gedeeld, kan de vereeniging moeilijk een definitief besluit nemen ten opzichte van den aankoop van „Spaar en Hout". Het Hoofdbestuur zou in dit stadium Van onzekerheid ook deze mededeeling nog niet hebben gepubliceerd, indien niet berichten van andere zijden dreigen een onjuiste voor stelling der zaak te doen ontstaan. De Gemeenteraad van Haarlem, die deze week met de behandeling der gemeentebe- grooting begonnen is, zal wejlicht gelegen heid vinden tot het nemen van een besluit, dat aan alie onzekerheid een einde maakt. Het zal den Raad bij onderzoek kunnen blijken, dat exploitatie van het overblijven de deel van „Spaar en Hout" voor villabouw mogelijk is op zoodanige wijze, dat de ge meente Haarlem, indien het bij grenswijzi ging aan Heemstede hiervoor de maximum som van 210.000 moet betalen, en indien In het orgaan der vereeniging wordt nu bet den gevraagden koopprijs van f 75000 handhaaft, er niet de minste financieele schade door lijden zal. Alvorens eenig definitief besluit door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur genomen wordt omtrent de plaats van vestiging door een keuze te doen uit de aanhangige voorstellen betreffende Hillegom Haarlem dient derhalve het besluit van den. Gemeenteraad van Haar lem ter zake te werden afgewacht. Het „Weekblad voor Bloembollencul tuur bevat den beschrijvingsbrief voor de 154ste Algemeene Vergadering van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, welke gehouden zal worden op Maandag 20 December 1926, des voormid dags te elf uur in de Keuringszaal van het deursgebouw, Lange Begijnestraat, Haar lem. Op de agenda dezer vergadering komt een voorstel voor van het hoofdbestuur, om den aftredenden algemeen secretaris- penningmeester, den heer H. J. Voors, we der voor een tijdvak van 5 jaar in die functie te herbenoemen. De beschrijvingsbrief voor de 154ste al gemeene vergadering der Algemeene Ver eeniging voor Bloembcllencu'tuu-, -bevat eenige voorstellen tot wijziging van het tend-luid orkest dat de oneffenheden wal verdoezelt: iedere ruigheid vertoont zich meedoogenloos! En er is met een zekere ruigheid gezon den. Het équilibre tusschen partijen leek ons bevredigend, de trefzekerheid ech ter, de kianktempering en vooral de inner lijkheid moeten door nog veel studie ver vooruit! Ais de noten er in zitten, begint immers de studie pas! Den heer Hooger- werf is 't wèi toevertrouwd, veel met dit koor te bereiken: vertrouwen wij, dat bet zich in spoedige revanche zal opgewassen toonen tegen de zware taak. die het zich dapper koos. Het zal dan Ausdauer moe ten toonen op de repetities, maar zich bij de uitvoering niet hali zoo forceeren met dubbel gunstig resultaat. Ons respect voor den heer Wierts neemt niet weg, dat een avond met enkel werk van hem, wiens goede palet er toch maar één is, aan 'n zekere eentonigheid mank gaat. Een top was 't koor „Mater doloro sa", waarin de tweede strofe met de helft van 't derde boven 't populaire peil uit ge ïnspireerd bleek, en zoowel door harmoni sche bewerking als door de inleving der zangers meer werking deed. Mevrouw Greta Santhagens-Manders, hier reeds als operazangeres bekend, zong acht Wierts-liederen, hoe Hollandsch ook, met Italiaanschen pronk Het was wel stra lend, maar niet mooi.... zooiets als de zon in ïndië, terwijl de Hollandsche lente de sfeer is! De bariton Leo Frederiks raakt al leen in de forti uit den natuurklank zijner stem, toont dan 'n welig brons, echter met 'n zekere lijmerigheid van voordracht, en slechts uiterlijke schakeering. De heer Wierts eindelijk speelde de accompagne- menten keurig en innig, bijwijlen echter di- rigeerend. Hij werd vóór de pauze door den voorzitter gecomplimenteerd en dankte complimenteus. E.U. Vredeswerk A. Het Vredeswerk A is een propagandistisch tendenz-stulc dat de allures wil aannemen van een artistieke vertooning en in beide faalt. A is vol zwaarwichtige, onbekookte wijs heid en de meest kenmerkende eigenschap is de wijsbegeerte op losse schroeven, die equivolent is met 2e klas-spoor gezwets over het al of niet bestaan van God. De. spelers geven zich uit voor Vredes apostelen, die belangeloos trachten de Vredes- gedachte over de aarde te verbreiden. Af gaande op het comité dat zich gevormd heeft om deze uitvoeringen mogelijk te maken, schijnt de bedoeling van deze menschen wel zuiver te zijn, en dient men hen ook moed na te geven, daar leege zalen en slechte beoordeelingen tot nog toe hun eenig loon vormden. Propagandistisch is dat spel met sterk. Het na-oor!ogsche expressionisme schoot wortel in een ontwricht Duitschland, maar wij Hollanders zijn wat evenwichtiger gebleven, kónden het gelukkig blijven, buiten onze verdienste. Bovendien is het expressionisme van Paul Beer een jasje, dat hij naar believen aan en uittrekt. De dialogen zijn dikwijls zoo normaal mogelijk en staan artistiek dikwijls op hetzelfde feit als het libretto van een operette. Deze indruk wordt in hoofdzaak hierdoor gevestigd, omdat de spelers hun taak meestal niet aankunnen en daar waar Paul Beer de hoekigste vormen teekende, worden de tegenstellingen niet markant genoeg gegeven. De oorzaak hiervan is gewoonlijk te weinig stern-vorming, en een onvol doend beleven der situatie. De spelers willen Zooals het programma vermeldt, „namenloos bleiben" en het is moeilijk na te gaan of dit voortspruit uit een gevoel van nederigheid, ofwel men hier met een veiligheidsmaatregel te doen heeft. Voor iemand die de tooneeitrucs door heeft blijft er weinig oorspronkelijks over en krijgen we behoudens een werkelijk schij- tiende parodie op het Kri.egsdenkmal een flinke dosis ouderwetsche pathetiek, gelar- j dcerd met eenig gegil. De weinige geestig- heden, zooals de „veelbeteekende" draaiende tafel van de generaals in IV en de poppen bij I waren van het bekende Fhegende Blatter- I genre. Er waren vijf bedrijven, maar na het vierde achtte men het welletjes en zakte het brart scherm voorgoed, tot groote verlichting van de met vrij kaartjes gevulde zaal. F. M. KRASSERE MAATREGELEN, Het is nu ongeveer 12/4 jaar geleden dat de beeldhouwer J'an Bronner, toen in Haar lem woonachtig en later professor in Am sterdam, de opdracht kreeg liet Hildebrand- gedenkteeken te maken Zijn ontwerp was bekroond en het gedenkteeken, waarvoor honderden in den lande belangstelling heb ben, zou geplaatst worden op het plein aan het einde van De Dreef, waar reeds vele jaren dc fonteinbak op de figuren uit de Camera Obscura wacht. Nog steeds is van uitvoering niets gekomen omdat Jan Bron ner niet opschiet met zijn werk. Herhaal de malen hebben wij ook den draak gesto ken met dat dralen, doch steeds was het antwoord dat men een kunstenaar in zijn werk niet haasten moet. Naar wij vernemen zal nu ook het Hilde- brand-comité nog eens aandrang achter de zaak gaan zetten. A.s. Vrijdag wordt een vergadering van het Nationaal comité gehou den en daar zal besproken worden het aan gaan van een contract met Prof. Bronner, waarbij deze zich verbindt het gedenkteeken binnen een bepaald aantal jaren te hebben afgeleverd. Er komt dus eindelijk werking in de zaak. JUBILEUM DER FA. J. A. BOSKAMP EN ZOON. Vandaag herdacht de firma J. A. Bos kamp en Zn. te Overveen haar 40-jarig be- saan. Bij die gelegenheid ontving zij vele blijken van belangstelling. In het douchebadhuis aan het Hofdijk plein zijn in de aïgeloopen week 704 baden genomen, in dat aan het Leidsche- plein 780, in dat aan den Kou den horn 386 en in dat aan den Schotersingel 1155. WAARSCHUWING. De Inspecteur van Politie te Schoten, tevens Commissaris van Rijkspolitie, geeft den winkeliers in overweging geen artike len af te geven aan Trijntje Pauw, echtge- noote van C. Otter, wonende te Schoten, Cheribonstraat 10, ALLIANCE FRANqAISE. Door het bestuur wareh voor Vrijdags avond groote verwachtingen gewekt, maar de leden zullen moeten toegeven dat alle beloften schitterend zijn ingelost. De avond was merkwaardig om het onderwerp zelf: de vertolking van 't levenslied door de tij den heen, en merkwaardig was de wijze, waarop dit geschiedde. De Clauzels zijn geboren artisten met Fransche gratie en Franschen zwier, schier onvermoeibaar en meesters in hun genre: het levenslied. Een gelukkige gedachte was het, die buitenge woon op prijs werd gesteld, om de pro gramma's met de teksten der liederen aan de zaal verkrijgbaar te stellen, zoodat niet alleen de zang. maar ook net gebarenspel der zangers'tot zijn recht kor, komen. Hoe aardig waren al die oude liedjes. Men moge ze tegenwoordig zouteloos noemen, woorden en muziek bevatten een wereld van poëzie voor wie ze weten te genieten. De costuums uit het bezongen tijdperk droegen niet weinig bij tot succes. Het kin derlied, dat heb tweede deel van den avond vormde en klaarblijkelijk bij velen grooten bijval oogstte, had, naar onze meening, weggelaten kunnen zijn. Dit is een zuiver persoonlijke beoordeeling, want wij weten dat de uitbeelding in dit gedeelte van den avond een transformatie in poppen bij velen als zeer origineel en zeer geslaagd gold. Wij vonden haar zeer naief, maar nog eens dit is een zeer persoonlijk oordeel. Monsieur de Clausel. die een zeer gezellig conferencier is, bracht ons dan in het tijd perk rond 1880 en ook wij hebben nog ge noten van de liedjes, die onze grootouders zongen als: le beau Nicolas, Madame Fon taine et monsieur Robinet en vooral dat schitterende „Mon petit Pioupiou dat een ovationeel'succes had en gebisseerd moest worden. En laten wij het maar gerust zeg gen da', de mooie liedjes uit het heden- daagsch cabaret niet de minste van den avond waren. Het was inderdaad een avond, waarvan meer personen dan de leden der Alliance Franqaise hadden moeten profiteeren, maar dit sluit tevens in de A. F. met deze soiree een gelukkigen greep heeft gedaan. De heer Sauveur gentil comme touiours wist aan het slot van den avond de juiste woorden te vinden om den heer en mevrouw Clausel te bedanken voor het verschafte genot. Hen zelf mogen de leden dank zeggen dat hij de Clausels in Haarlem introduceerde. Mademoiselle Veluard zou de zangers op de piano begeleiden, maar deze is voor een operatie naar Parijs moeten terugkee- ren, haar plaats werd ingenomen door den heer Jourdan, een artist van groote be kwaamheid, die het publiek op vele staal tjes van virtuositeit onthaalde, waarvoor hij terecht veel applaus oogstte. Dit drie tal moet wel een schitterende tournee maken. De burgemeester woonde een gedeelte van den avond bij. Het was wel iets bijzonders dat de afd. Haarlem van de English Association Vrijdag- avond een man met een reputatie als Hilaire Belloc mocht ontvangen. Een stugge, bijna robuste figuur, iemand, die we in het Gronin ger land zouden kunnen ontmoeten, met bak kebaarden en blozende konen. Een roep was dezen spreker vooruitge gaan en in verband met de mededeelingen omtrent Belloc in de plaatselijke bladen ver schenen hadden we een veel grootere op komst verwacht. Was het optreden van dezen man als zoo danig belangrijk, zijn onderwerp „The crisis in Industrial Capitalism" was wel mate ie, om de aandacht te vragen. De zevenmaandsche mijnwerkersstaking is nog niet geheel en al ten einde en uit de ge beurtenissen der laatste maanden is wel ge bleken, dat in Groot-Brittannië de verhou ding tusschen kapitaal en arbeid scherpe kan ten heeft gekregen, die tot langdurige en geldvretende crisis-toestanden in het Èngel- sche bedrijfsleven aanleiding geven. Het was dus wel interessant, om over dezen strijd, de ze crisis iets naders te vernemen uit den mond van iemand, die het vraagstuk terdege heeft onder het oog gezien, de oorzaken van het conflict heeft opgespoord en de diagnose voor een gezondere situatie aangeeft. De voorzitter, de heer Proper, introduceer de Mr. Belloc bij de aanwezigen. „Industrial Capitalism" is bijzonder in Engeland, waar generatie op generatie ge ïndustrialiseerd is, iets speciaal inheemsch. Meer dan in eenig ander land waar een aan vankelijk landbouwende bevolking, geleide lijk in de industrie is opgenomen. Hoe ontstaat nu de crisis In de eerste plaats door gebrek aan ver trouwen en rust". Spr. geeft een definitie van „industrial capitalism" de exploitatie van loontrekkende arbeiders in dienst van de kapitaal-bezitters, die hun kapitaal geïnvesteerd hebben in ma chines, voorraden, huizen, enz. en tegenover de werknemers een betrekkelijk kleine groep vormen welke nog steeds kleiner wordt. Naast een gebrek aan vertrouwen en rust, bestaat er geen harmonie tusschen kapitaal eri arbeid, welke beide groepen uit den aard der zaak belangen hebben, welke niet parallel loopen, en heel vaak, en heel spoedig in bot sing kunnen komen. In de dagen van slavernij, bestond zonder tneer de dwang tot arbeiden. Deze dwang tot arbeiden werd onder invloed van 't Christen dom verzaoht, terwijl daarnaast een geest van bescherming van den arbeider meer en meer veld won. Dit stelsel verdween in de Middeleeuwen en het gilde-wezen trad er voor in de plaats. Spr. gaat na, welke oorzaken voor de be staande "ontevredenheid kunnen worden aan gegeven. Allereerst komt dan het feit, reeds hiervoor genoemd, dat kapitaal en arbeid geen gelijke belangen heeft, hoe gaarne ook het te gendeel wordt beweerd. Er is 'n tweede oorzaak het gevoel van den werknemer, dat hij geëxploiteerd wordt. Hij voelt zich als beherend tot een klasse, die onder controle staat, waarop onder bepaalde omstandigheden een macht kan worden uit geoefend, die voor hem kan eindigen in het ernstigste, wat hem kan overkomen het ont slag, een bedreiging van zijn bestaan. Als verdere oorzaak der ontevredenheid noemt spr. de grootere maatschappelijke wel vaart van den ondernemer, die in sommige gevallen zijn bezit niet altijd op rechtmatige wijze heeft verkregen. Na de pauze behandelt spr. de middelen, welke tot oplossing van de' bestaande crisis kunnen leiden, die ofwel moet eindigen in het verdwijnen (break down) van het bestaande stelsel of in een nieuwen vorm van het be staande systeem zich moet aanpassen aan de huidige eischen en omstandigheden. Het verdwijnen van 't bestaande stelsel zou voor de menschheid 't gelukkigst zijn. Aldus wenscht spr. evenwel de kwestie niet te stellen en wil liever door de fouten in 't bestaande systeem aan te wijzen een uitweg vinden voor gezondere verhoudingen. Spr. gelooft niet aan wat een bekend socia- loog heeft gezegd, dat de normale toestand geleidelijk en automatisch zal weerkeeren. Met die stelling zou 't karakter van crisis vervallen, die krachtens zijn wezen van voor- bijgaanden aard is. Evenmin kunnen volgens Mr. Belloc so cialisme en communisme dc oplossing bren gen. Wat blijft er dus over Verdwijning van het bestaande, terugkeer tot de tijden van dwang en gildenwezen. Kon 't gildenwezen voor de Middeleeuwen voldoen, voor onze geperfectionneerde tech niek kan dit stelsel niet meer de redding brengen. Terugkeer tot dwang, tot slavernij, komt spr. als de naastbijliggende oplossing voor. Slavernij evenwel niet in den volstrekten zin van weleer, maar dwang onder controle, met wettelij ke verplichting of anderszins. Verplichte arbitrage en een wettelijk staats- verbod zijn symptomen, welke er op wijzen, dat in de richting van wettelij ken dwang en wettelijke regeling reeds iets wordt gedaan. Het groote voordeel is, dat deze wijzigingen in het bestaande productie-stelsel geleidelijk kunnen worden aangebracht, zonder stoornis of ontwrichting te veroorzaken. De voorzitter dankte den heer Belloc voor zijn rede, waarna de bijeenkomst werd geslo ten. Z.F.C.—H.F.C. Het H.F.C.-elftal voor Zondag as, luidt als volgt: v. d, Meulen Weber. v. Haeren de Jonge, v. Houten, Reuvekamp Gille Hcoman, Miezerus, N.N., Sigmond, v. d. Berg PROGRAMMA VOOR ZONDAG, 1 a Bennebr.Haarlem 3 E.D.O. 4—V.V.H. 1 Schoten 2aH.F.C. 4 Bloemendaa! 2Zandv. 2 1 b StormveldH.F.C 3 R.C.H. 4Hillegom Haarlem 4Kennem. 2 Haarlem-Vet.E.D.O. 3 1.V.0Scho'en 2. 2 a Aurora 2Spaarnestad D.O.A.Zandvoort 3 R.C.H. 5Stormvogels 3 Haarlem 5—V.S.V. 2 2 b E.G.K.H.F.C. 5 Hillegom 2Hillinen 2 E.D.Ö. 5Ripparda H.G.S.C—R.C.H. 6 Kinheim 2V.O.G. Stormvogels 4Haarl 6 2 d Aurora 3—V.S.V. 3 Haarlem 7Zandvoort 4 V.V.H. 2Kennemers3 3 a D.W.Ó.Ripperda 3 Halfweg 2—Sp.vogels 2 Roode DuivelsI.V.O. 2 3 b D.S.K.Hdlgom 3 SwastikaHillinen 3 DrosteStormveld So.vogelsR.C.H. 9 H.F.C. 7R.C.H. 7 R.C.H. 8Zeemeeuwen 4 D.I.O. 4Bloemendaal 4 Zeemeeuwen 2Bennebr. o Hoofddorp 2Damiaten 2 Ripperda 2'Swastika 2 3 c 3 e 3 f A B Westelijke afdeeling. Ie Klasse. Hilversum: HilversumH. O. C. Bloemendaal: Bloemendaal-t Gooi. Amsterdam: AmsterdamUtrecht. Rotterdam: VictoriaM. H. C. 2e klsase. Den Haag: Houtrust—Victoria II. Delft: D. St. H. C.—Leiden. Amsterdam: Amateurs—A'dam II B Amsterdam: Adam IIABloemend IL. C Den Haag: T.O.G.O. IIH. D. M. II. Heemstede: M. H. C. II—Houtrust II. Om den IBoemendaalbeker. Ie Ronde. Den Haag: H. 0. C. II—Deventer.' Kampioenschap 2de Klas Haarlem ea Omstreken. De strijd om de eeretitel der 2e klasse is dit jaar buitengewoon spannend en niette genstaande de deelnemers allen reeds min stens 4 partijen hebben gespeeld, zijn er nog 3 kampioenscandi daten. De heeren Mienus (D.E.S.) en Schrama (Vrienden kring) wonnen ieder 4 partij"", terwi 1 de heer Boerwinkel uit 5 matche- o p 'jen won. Gezien zijn moyenne ge.er v.ij hem c ter nog een zeer goede kans. De stand van het tournooi is als volgt gesp. gew. pnt. beurt, P. Mienis J. Schrama H. Boerwinkel Brauckman J. v. d. Weegh A. Lubbers Heuyboom J. Schippers 4 4 5 5 5 6 6 5 600 o00 741 709 602 789 672 547 staatje Zooals uit bovenstaand ook nog in 't geheel niet vast te stellen welke spelers de overige prijzen in den wacht zullen sfeepep. De wedstrijden worden morren (Zondag)middag voortgezet in café v. Trigt aan het Soendaplein volgens onderstaand programma 1.30 uur MienisBrauckmann. 2.45 Huyboomv. d. Weegh. 4.v. d. WeeghLubbers. 5.15 SchrmaSchippers. 6.30 SchippersBrauckmann. 7.45 SchramaBoerwinkel. 9.BoerwinkelMienis. 10.15 SchramaMienis. Voor elk der deelnemer is een mooie prijs beschikbaar gesteld, welke direct na afloop der wedstrijden uitgereikt zal worden. Aanstaande Zondag 28 November zullen op „Het Oude Slot" voor dit jaar de laatste Harddraverijen op de lange baan worden gehouden. Dat deze baan niet voorgoed gesloten wordt zooals wel beweerd is geworden wordt o.m. bewezen door den naam welke het bestuur, aan het laatste nummer van dien dag gegeven heeft, n.l. „Tot weerziens- Prijs." De inschrijvingen zijn ook ditmaal flink te noemen, gezamenlijk bedraagt dit aantal vier en dertig, waarvan in de oper.ingsprijs en prijzendraverij 2e en 3e klasse afstand 2400 Meter. Elf paarden, in den Winterprijs FJeat-Handicap 4e en 3e klasse afstand 1600 Meter. Zeven deelnemers en in de „Tot Weerziensprijs," Heat-Handicap le klasse, afstand 1600 Meter niet minder dan zestien deelnemers. 27 NOVEMBER EcKolL KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59.39 PARIJS t 9.— BRUSSEL 34.80 -VEENEN 35.— IONDEN i 12.13i/8 STOCKHOLM 66.721/2 KOPENHAGEN 66.60 OSLO 63.85 1AZEL 48.25 NEW-YORK 10ME V 10 501/jj "RAAG 7.421/3 WARSCHAU 27

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13