Kloosterb&Isem Stijve EINNENLANDSCH NIEUWS. De Engelsche gezant. Conservator Ethnologisch Museum te Leiden. Nog meer garanties. Nog eens de relletjes te Assen. De visschers en de verkiezingen. Van het Hof. Gift der Koningin-Moeder. Vereeniging van Raden van Arbeid. De zakenman en de Staats- UIT ONZE OOST. Communistische terreur ter Westkust van Sumatra. De troebelen in Indië. De poging tot vergiftiging van den gouverneur van Atjeh. Moord op een Europeaan. ST ATEN-GEN ER AAL. TWEEDE KAMER. De begrooting van Arbeid. Geen slimme dieven. Dagelijksche Dingen. Man voor den trein. UIT HET SOCIALE LEVEN. GEMENGD NIEUWS. - Door den zwaren mist. Door een trein gegrepen. Tewerkstelling afgekeurd personeel der N. S. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Rendabel kippen houden. spieren en spierpijn Internationale Pluimvee-T entoonstelling „Ornithophilia" RECHTZAKEN. Een aap, die menschen beet. Het flesschentrekkerscomplot te Rotterdam. De Glindhorst-zaak. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. Inhoud van Tijdschriften. De nieuwbenoemde Engelsche gezant bij hel Nederiandsche Hof, Earl Granville, ie Vrijdagochtend te 'a-Gravenhage aangeko men. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Heide, heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een aantal vra gen gesteld mei betrekking tot de benoe ming van een opvolger van den heer Roorda als conservator aan het ethnogra- fisch museum te Leiden, O.m. vraagt hij, of bet waar is, dat iemand is benoemd, die, hoezeer ook op de hoogte van de Oost- Aziatische talen, noch van Oost-Aziatische kunst, noch van het museutnvak voldoende studie heeft gemaakt, en verder of het waar is, dat de benoemde direct op het maximum-traktement wordt geplaatst, ter wijl hij niet een» in functie kan treden, omda hij door het departement van Bui- tenlandsche Zaken voor een iaar naar To kio i» gezonden. Zonder voorafgaande goedkeuring. De eigenaardige wijze, waarop in een 'der Bijlagen van de begrooting voor Fi nanciën mededeeling werd opgedaan van de garantie-overeenkomst in December 1925 door de Regeering ten behoeve van de Alg. Centrale Middenstandsbaak geslo ten, deed bij het afdeelingsonderzoek bij verschillende Kamerleden de vraag rijzen, of wellicht nog meerdere dergelijke garan ties zijn verleend, waarvan de Staten-Gene- raal onkundig zijn gelaten. In zijn Memorie van Antwoord deert de minister van Financiën than» mede, dat Het •twoord op deze vraag in zóóver bevesti gend moet luiden, dat inderdaad in de eerste helft van 1925 nog een andere ga rantie verleend is. Ook :n ctet geval echter onder voorbehoud van de goedkeuring der wetgevende macht. Dit laatste volgt reeds uit het feit, dat in het slotartikel van de betreffende overeenkomst met de Neder- landsche Bank is bepaald: „De Regeering verbindt zich de medewerking der Staten- GeneraaL voor zoover die voor de inwer kingstelling dezer overeenkomst vereischt is in te roepen, zoodra zulks noodig molht blijken." Het belang, dat door het in deze overeenkomst aanvaarde risico beoogd werd gediend te worden, doet hel ongera den voorkomen, hieraan thans nadere me- dedeelingen toe te voegen. 0e preventieve hechtenis van de ver dachten. Het Tweede Kamerlid, de heer K. ter Laan, heeft de volgende schriftelijke vra gen tot de minister» van Justitie en van Oorlog gericht: Hebben de minister» reeds stapper, ge daan om te bevorderen, dat de verdachten van strafbare handelingen ter gelegenheid van de herhalingsoefeningen uit de voorloo- pige hechtenis worden ontslagen? Zoo neen. zijn ril dan bereid, ten spoe digste deze stappen te doen? Indien de ministers niet bereid mochten zijn hun medewerking te verleeuen ten aan zien van alle genoemde verdachten, zijn rij dan bereid dit të doen voor de soldaten van de wacht te Assen, die geweigerd heb ben patronen in ontvangst te nemen? Dc heer Vliegen heeft aan den Minister van Binner.'andsche Zaken en Landbouw gevraagd of deze bereid is, in de gemeenten, waar veel visschers en andere zeelieden wo- tzn, op te vragen het aantal der personen, die bij de laatste verkiezingen, hoewel kiesgerechtigd niet hebben kunnen stem men wegens afwezigheid ten gevolge van de uitoefening van hun beroep en of hij be reid is de daardoor verkregen gegevens mede te deelen, ten einde de vraag te kun nen beantwoorden, of er voldoende redenen bestaan om voor deze categorieën vin per- enen een gelegenheid te scheppen, om op andere dan de gewone wijze aan de ver kiezingen deel te nemen. De Koninklijke Familie wordt a.a. Dins dagochtend per Staatsspoor ten 10 uur 49 min. van het Loo in de Residentie ver wacht om haar winterverblijf In Den Haag te vestigen. H. M. de Koningin-Moeder heeft een aan zienlijke gift ten bfhoeVe van behoeftige Nederlanders in het Roergebied geschonken In de Vrijdag gehouden vergadering van de Vereeniging van Raden van Arbeid is in de vacature, ontstaan door Het aftreden van baron Wittert van Hoogland, tot voorzitter der vereeniging gekozen de heer mr. T. J Verschuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, die de aanvaarding dezer fnnctie als jog in o tra .d wer iwhte t." hou den Wij lezen in „Het Vaderland": Er zou Woensdag 27 October 1.1. een mbesteding plaats hebben voor de Zuider zeewerken, maar toen de inschrijvers kwa men, moesten zij vernemen, dat een op 22 October gedateerd bericht in de Staatscou rant van 25 October de aanbesteding had afgelast. Aangezien de inschrijvers van meening zijn, dat met wat goeden wil de vakbladen nog tijdig hadden gewaa-schuwd kunnen zijn en dat men niet het lezen van de Staats courant den aannemer tot plicht kan reke nen, hebben zich 21 van de 25 gedupeerde aannemers tot den Minister van Waterstaat gewend met verzoek om een schade van 50 voor eiken gegadigde. Hier maakten adressanten, dunkt genoemd blad, in hun overigens geheel te billijken actie, een fout. Er zijn onder de aanvragers hceren, die moesten komen uit Haren, Assen. Coevorden. maar ook Nieuwerkerk a.a. IJsel, Sassenheiem en zelfs Den Haag, zoodat de kosten zeer verschillend moeten zijn. Het bleek dan ook, dat de minister in be ginsel voor het verzoek voelt en dat een voorstel te wachten is, dat een schadever goeding geeft, waarin rekening wordt ge houden met den afstand. Naar het blad verneemt, is spoedig een nierwe aanbesteding voor de Zuiderzee werken te verwachten, Het „Nieuws v. d Dag v. N. I." van 20 Oct. j.l. brengt een geïllustreerd artikel van den Padangschen correspondent om trent den communistischen terreur op Su matra'» Westkust, tn bet bfjwnder be treffende de arrertatie ran Ramaja. Aan gezien dit onderwerp than», meer nog dan anders, de aandacht heeft, ontleen en wij aan de correspondentie het volgende: Maandag 11 Oct jJ. gelukte het de po litie, bijgestaan door militairen, de» p.m. om 6 uur Sati datoek Spinado te arrestee ren, een der hoofddader» van den moord op den penglhoeloe van Kanvang. Kort na den moord was deze boef reeds gearres teerd en bij het zoeken naar het (toen- maal» vermiste) lijk ran den penghoeloe, gaf hij steeds verkeerde aanwijzingen. Ge durende het onderzoek wist deze commu nist toen de been en te nemen en zich uit de voeten te maken, tot het der politie geluke hem opnieuw te arresteeren. Tij dens een langdurig verhoor deelde hij mede, dat de beruchte Ramaja zich op hield in de soerau te kampong Sikaladi, ongeveer 10 kilometer van Melalo, ver van den grooten weg. Onmiddellijk werd een militaire patrouille plus de noodige poli tie gerequireerd, waarmede dienzeifden □acht nog een poging zou worden gedaan, om den beruchten moordenaar te arrestee ren. Te ongeveer 4 uur in den morgen was het gebouw omsingeld. De troep wachtte tot het aanbreken van den dag, en te ruim 5 uur werden plotse ling door de patrouille alle venster» met geweld geopend. Men zag binnen 28 per sonen, onder wie 10 kinderen bij elkaar vereenigd. Om den schrik er in te jagen, werd een salvo in de lucht gegeven. Al len zochten hun heü in de vlucht. Ook de beruchte Ramaja trok aan de kuiten. Door de omsingeling mislukten echter de ont vluchtingspogingen volkomen, en de ge- heele bende werd ingerekend. Ramaja deed nog een wanhopige poging tot ont vluchting door uit een raam te springen, doch hij werd opgewacht door de militai ren. Bij zija wanhoopssprong verwondde hij zich. Van de 28 arrestanten werden onmid dellijk de kinderen naar hun respectieve lijke ouder» gezonden. Deze zullen wor den opgeroepen door het bestuur om een reprimande in ontvangst te nemen voor het feit dat zij hun kinderen onder leiding van dergelijke sujetten stellen. De overige achttien personen werden geboeid naar Padang-Padjang getransporteerd. Het oud-Kamerlid, de Ir. Feber schrijft in „De Zoom" een artikel over de commu nistische troebelen in IndiS, waarin hij eersten» deze ouderscheiding maakt: Er zijn twee inlandsche bewegingen, die wél moeten worden onderscheiden. De eene is er een van millioenen, de andere een van enkele duizenden of tienduizen den. De eene is het werkelijk ontwaken en zich ontvouwen van de groote massa na eeuwenlangen slaap, de andere is het ef fect van communistische propaganda on der overspannen, oververhitte elementen. Van de eene beweging valt inderdaad het vertrouwen te winnen en te behouden, van de andere nooit of tc nimmer. Dat vertrouwen wordt alleen gewonnen door Moskuo en door de communistische „orde" van staat en maatschappij of liever gezegd door het beeld, dat de raoskovitische propaganda daarvan gelieft op te hangen. Hoezeer in het algemeen en volgens ethisch beginsel de Overheid verplicht is den ecooomiscben en politieken vooruit gang der inlandsche bevolking te bevor deren, men verbeelde zich niet, dat door maatregiflen van die strekking, troebelen als deze zouden zijn te voorkomen. Zulks is alleen mogelijk, doordat de Overheid met alle kracht optreedt in haar andere functie: als handhaver van het gezag. En dan onverzettelijk. De vraag is maar, hoe orde en gezag moeten worden gehandhaafd. In de situatie van het oogenblik is het antwoord, helaas, eenvoudig genoeg: voor zoover noodig met middelen van geweld en met gestreng heid. Men mag nog zoo zachtaardig zijn aangelegd, daaraan is niet te ontkomen. Maar hoe moeten orde en gezag in het algemeen tegenover de communistische propaganda in Indië worden gehandhaafd en veilig gesteld? Voorkomen is beter dan genezen. En het is op dit punt, dat het liberalistisch régieme der laatste jaren in Indië ten zeerste heelt gefaald. Dat régieme heeft niet, of zeer onvol doende gepoogd te „voorkomen". Het heeft zich er toe laten verleiden on der de leuze, dat een ieder vrij is gods dienstig, maatschappelijk en staatkundig te denken wat hij wil de communistische propaganda, althans jaren lang, vrijwel haar gang te laten gaan. Do bevolk'ng, nota bene geestelijk zóó onrijpe bevolking, moest zèll haar houding tegenover die pro paganda maar bepalen. Alleen kreeg "die bevolking af en toe bij Regeeringsverkla- ring de vermaning te hooren, dat zij het niet moest wagen orde en rust te versto- -en. Want dan zou de Overheid gezag- handhavend ingrijpen en toeslaan. Zoodat eigenlijk het communisme rustig en tame lijk ongestoord den geest der inlandsche bevolking kon vergiftigen. Pas als die geest vergiftigd is, en pas wanneer die vergriti- ging zich in daden i4E pas dén achtte die Ovefhe'd zich tot het stellen van te- gendaden geroepen. Het is duidelijk, dat ook voor de inlandsche bevolking zelf een Overheid, die zich houdt aan den gulden regel, dat voorkomen beter dan genezen is, vrij wat aangenamer is. En het is ook ^dui delijk, dat op die manier van het leiden van de on'wikkcling der bevolking^ door de Overheid bitter weinig terecht is ge komen. De schrijver heeft van den tegenwoor- digen Minister van Koloniën de beste ver wachtingen. De heer Mulder Blijft zijn on*chuld volhouden. Het vorig jaar meldde een Aneta-bericht dat de in de strafgevangenis te Semarang gedetineerde heer K. A. Mulder in de ge vangenis zou hebben bekend den heer Hens te hebben willen vergiftigen. Een op verzoek van familie door de directie van Aneta ingesteld onderzoek, wees uit, dat dit bericht foutief is en dat de heer Mul der in stede van te hebben bekend, in tegendeel zijn onschuld blijft volhouden en naar Hollind een lijvig dossier moet heb ben verzonden met bescheiden en stukken, waaruit zijn onschuld zou kunnen blijken. Redelooze wraak van een koelie. Op de suikerfabriek „Djatiroto", trof de tweede machinist, de heer Elsenburg, tij dens zijn nachtelijke ronde door de fabriek een der koelies van de nachtploeg slapen de aan, zoodat die door hem gewekt werd om aan het werk te gaan. De man bleek daardoor zoo beleedigd te zijn, dat hij den machinist op den terugweg opwachtte en hem met een rentjong in den buik stak. De ongelukkige is na korten tijd aan de verwonding overleden Van een ruwe be handeling door het slachtoffer is geen sprake; de heer Elsenburg stond bekend als een kalm, humaan man, die uitstekend met dc menschen om kon gaan. Vergadering van 26 Nov. 1926 Nam. 1 uur. Voorzitter Jhr. Mr, Rays de Beerenbrouck. De sociale vrede. De Vrijdag i» de vragendag ia da Tweede Kamer. Er wordt weinig gebruik van ge maakt De gelegenheid om iederen Vrijdag middag te kwart vóór vier mondelinge vra gen tot Ministers te richten (die dan aan stonds antwoorden, waarna de vrager na dere vragen kan stellen), is een uitnemende gelegenheid om actueele onderwerpen, waar over men gaarne de meening of voornemens van de Regeering zou willen kennen, voor het voetlicht te brengen Men begrijpt, dat de vragen van den heer van Braambeek over de spoorwegongevallen van den laatsteo tijd zeer actueel zijn. De vragensteller sprak van veelvuldige ongeval len. Dat vond de Minister van Waterstaat wat te sterk, al erkende hij dat men van meer ongelukken dan gewoonlijk kan spre ken. In het bijzonder noemde de vrager de vakken RotterdamHaarlem en de lijn van de Zuid-Hollandsch Electrische en hij vroeg een algemeen onderzoek naar deze ongeluk ken in* te stellen, zoomede naar den veilig heidstoestand op de spoorwegen in 't alge- meen onderzoek naar deze ongelukken in te stellen, zoomede naar den veiligheidstoe stand op de spoorwegen in 't algemeen en naar maatregelen tot verbetering. Het ant woord van den Minister was weifelend. Blijk baar vond hij geen red~n voor een nieuwe commissie naast of na de commissies, welke na het ongeluk bij De Vink zijn ingesteld en toch wilde hij binnen 24 uur de vraag om in stelling van een commissie nog eens nader overwegen. Dinsdag hooren wij het resultaat van deze n.fere overweging Thans verna men we reeds, dat de oorzaak van de onge vallen niet overal dezelfde was. Blijkbaar kent de Minister de oorzaken dus reeds, al moet het rapport nog bij hem inkomen. Voorts vroeg de heer van Braambeek in de eventueel in te stellen commissie van des kundigen een of meer leden aan te wijzen na overleg met de personeelsorganisaties. Mr. van der Vegte antwoordde hierop ook alweer „voorloopig" ontkennend. Dan moeten er z.L ook vertegenwoordigers van de directie in en dan werd de commissie te groot. MinisterSlotemaker de Bruine zal Dins dag de niet minder dan achttien sprekers bij de afdeelihg Arbeid van zijn begrooting beantwoorden. Het debat was den bewinds man blijkbaar zeer meegevallen. Althans hij zei met bijzondere opgewektheid zijn rede aan te vangen en zelfs zijn onwelwillendste criticus, de heer Stenhuis, die naast zeer on vriendelijke dingen ook een enkele mildere uitlating in zijn rede had ingevlochten, kreeg daarvoor een bijzonder woord van dank. Zijn eigenlijke rede tot Dinsdag uitstellend, con stateerde de bewindsman alvast, dal er een sfeer van samenwerking was verkregen, waardoor iels goeds verkregen kan worden. Blijkbaar is men in de Kamer van mee- oing, dat de Minister nog niet geheel op eigen beenen staat. Van socialistische zijde waarschuwde men hem dringend voor lof vail liberale zijde en omgekeerd waar schuwde mr. Boon den Minister voor te groote vriendschap met de heeren Schaper en de zijnen. En ook overigens wordt deze Minister, die voor zooveel beslissingen slaat, .•oortdurend heen en weer getrokken. De heer Kersten bezwoer op grond van de oude gereformeerde leer den Minister zich tegen medezeggenschap der arbeiders te verzetten de heer Smeenk (die uit dezelfde leer zijn politieke beginselen put) adviseerde precies omgekeerd. Kwam de staatkundig-gereformeerde spreker, evenals mr. Boon en de heer Weit- kamp, op tegen regeling van den arbeids duur van volwassen mannen in land- en tuinbouw, het ontbrak anderzijds niet aan warme pleidooien vóór zulk een wettelijke regeling. Verbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten? Verschillende spre kers van katholieken en links-democrali- schen. huize durven het aan en dringen er op aan de heeren Bakker, Weitkamp, van Gijn, Boon en Kersten ontraden deze proefneming. Zelfs de toezegging van een regeling voor personeèl in verpleginsin- richtingen, waarvoor o.a. mej. Westerman dankbaar was, lokte nog een waarschuwing uit van dr. Beumer, die daarvan moeilijk heden vreesde voor sommige inrichtingen, welke de Minister echter wel ter wille zal zijn. Werd de verbindendverklaring o.a. door den heer Brautigam aanbevolen als een middel tegen wilde stakingen, mr. van Gijn steunde den Minister, waar deze voorzich tig wil zijn en de liberale afgevaardigde trok een parallel tusschen bescherming van ;nlandsche nijverheid en verbindendverkla ring der C. A. O., waarbij het verleidelijk is het belang van vragende groepen te die nen, terwijl allen, die buiten de geprivile- geerdc groepen staan, de dupe van deze eenzüdióe protectie worden Breede beschouwingen zijn gewijd aan de kwestie van de internationale arbeids-ver- dragen .Vooral trok hierbij de aandacht de vraag, of Nederland tot de conventie van Washington inzake de 48-urenweek moet toetreden. De Regeering heeft hiertegen ernstige bedenkingen met het oog op de concurrentie-mogeliikheid, De socialisten stappen over deze moeilijkheden wel been; met een gebaar van durf dringen zij dc Regeering tot toetreding en het feit dat nu België (naast enkele landen waarmee wij minder te maken hebben) is toegetreden, ketft hun nieuwe hoop. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. Het gaat namelijk om de toepassing van de conventie en hieraan 'chiint bü onze 7uiderburen nog zoowst al les te haperen. Mr. Joekes wilde tn België een officieel onderzoek instellen, een metho de, welke mr. van Gijn ietwat naief achtte Mr. Boon zeide dat de toetreding van België een louter politieke daad is geweest, die practisch alle waarde mist en de liberale afgevaardigde drong er daarom met kracht bü den Minister op aan, vast te houden aan dc voorwaarde, welke de Regeering zich in 1921 gesteld heeft; niet toetreden tot het erdrag, zoolang niet een voldoend aantal Staten wier concurrentie Nederland op het gebied der nijverheid heeft te duchten, het verdrag bekrachtigd heeft. Amersfoort werd Donderdagavond de 50- jarige wagtnmeester A C. Schriek door 'n rangeerenden trein gegrepen,waarbij 's maas linkerarm werd verbrijzeld. In het St. Elisa- bethsgasthuis werd deze terstond geampu teerd. De toestand van den man is naar omstandigheden redelijk. Donderdagavond kwamen vier Noorsche zeelui in een logement op den Schiedam- schen Dijk te Rotterdam, bestelden een consumptie en gingen toen op geheimzinnig wijze met elkaar fluisteren. Dit wekte arg waan van den kastelein, die daarom scherp oplette en zag dat de mannen elkaar hei melijk geld wilden overgeven. Van meendng, dat hier waarschijnlijk iets niet in orde was, deed hij de straatdeur op slot en liet de politie waarschuwen. De kerels werden ongeveer 10 minuten daarna gearresteerd en bleken inderdaad schuldig aan diefstal. Zij hadden den 25- jarigen Noorschen stoker K. J. K., die tij delijk verblijf houdt in een logement aan de Boompjes„ bestolen voor 28 gulden. Na dat proces-verbaal tegen hen was opge maakt, zijn zij heengezonden. t£M Tragiek en wat er vlak naast ligt. Zoo is eenmaal het lieven. Een geval, pas gebeurd. „O, mevrouw, ik vind 't toch zoo vree- selijkl. Snikkend komt het kleine daghitje, de eerste dienstbode van het jonge mevrouw tje, de huiskamer binnen, „Wat is er Dientje?" vraagt het jonge mevrouwtje verschrikt, inwendig doodsbe nauwd dat het brekerige Dientje weer een v n haar nieuwe spulletjes aan de wet der zwaartekracht heeft onderworpen. „Als je iets gebroken hebtu zegt het dan maar direct." „Nee, nee, mevrouw, heirsch niet," en nog luider klinkt het snikken van Dientje. „Heb je je dan bezeerd?" vraagt mevrouw meewarig. „Nee, nee, mevrouw...." en de snikken verdubbelen haar snelheid. „Is er dan wat gebeurd? Kom, zeg het maar, Dientje." Nee, nee, mevrouw, 't is niks met mij, maar ik vind 't zoo erg van die kilowatt 103 „Wat zeg je nu?" vraagt 't jonge me vrouwtje verbaasd, er niets van begrijpend, „Is er iets met het electrisch licht ge beurd?.,. „Electrisch licht? Electrisch licht? vraagt nu Dientje verbaasd, er ook niets van begrijpend. „Wat is er dan met die kilowatt?" „Hebt u 't dan nog niet gelezen van dal schip, dat vergaan is, en al die menschen, die verdronken zijno, o, ik vind 'l zoo vreeselijk erg!" Toen begreep t jonge mevrouwtje, dat ze 't over de K. W. 103 had. Woensdag bemerkte 3 spoorwegarbeiders op de spoorlijn nabij Herzogenrath, dat een man op de rails lag, terwijl elk oogénblik een trein moest passeeren .De arbeiders liepen op den man toe, doch deze had zich zoodanig aan de rails vastgeklemd, dat zij niet in staat waren hem daarvan te ver wijderen, terwijl intusschen de trein na derde. Toen liepen zij den naderenden trein tegemoet en het gelukte hun den ma chinist te waarschuwen, die dan ook nog tijdig den trein tot stilstand kon brengen. Met vereende krachten heeft men toen den man van de rails verwijderd en naar zijn woning te Herzogenrath overgebracht. De man, een koopman, zag ten gevolge an de hooge belasting, welke hij moest be talen, geen uitweg meer, en wilde op deze manier een einde aan zijn leven maken. Behalve de Harwichboot, die Vrijdagmor gen te 8 uur de Rotterdamsche haven bin nenkwam, is door den mist geen enkel vaar tuig binnengekomen sinds 's nachts halféén Alle vaartuigen wachtten op opklaring en gingen zoolang voor den mond van den Waterweg vocnr anker De veerbooten op de rivier hebben der dienst vrij geregeld kunnen onderhouden hoewel een enkele boot nog vertraging had Tot halfelf Vrijdagmorgen is het wagenveer gestopt. Bij het oversteken in duisternis en mist van de rails op het stations-emplacement in Naar de Tel. verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen, naar aan leiding van het verzoek van den Personeel- raad tot het tewerkstellen van afgekeurd personeel in een andere werkkring, de vol gende regeling getroffen: Personeel, dat op betrekkelijk jeugdigen leeftijd niet op eigen verzoek is afgekeurd, kan desgewenscht in dienst gehouden en in een andere werkkring te werk gesteld worden, mits de belanghebbende alleszins bekwaam en geschikt is, om den aan dien werkkring verbonden arbeid ten volle te verrichten. DE ALGEMEENE R.K. WERKGEVERS- VEREENTGING EN HET R.K. WERK LIEDENVERBOND. Het Bestuur der algemeene R.K. Werk geversvereniging protesteert in een ons ge zonden curculaire tegen de z.i. onverant woordelijke en luchthartige vfrijze, waarop het rapport van bestaande grieven vastgelegd in een rapport, door het R.K. Werklieden verbond verspreid werd. Overeengekomen was, dat alvorens bestaande grieven in 't pu bliek zouden behandeld worden, deze ter kennis van den Raad van Overleg zouden worden gebracht, ten einde aldus door on derlinge bespreking tot een bevredigende op lossing te komen. Het Bestuur der Algemeene R.K. Werk geversvereniging betreurt dezen gang van zaken in hooge mate, omdat door deze daad van het R.K. Werkliedenverbond de goede verstandhouding, die tusschen Katholieken moet bestaan, ernstig wordt benadeeld en het vertrouwen der R.K. werkgevers in het Be stuur van het R.K. Werkliedenverbond ten zeerste is geschokt. Tenslotte deelt het Bestuur der werkgevers vereniging mede, dat binnen enkele weken zijnerzijds een antwoord op de klachten van het rapport zal worden gepubliceerd, opdat het publiek kan oordeelen over de juistheid of onjuistheid van de klachten, die in het rapport zijn vervat. Een lout in het bedriji. In „De Kleinveeteelt" wordt gewezen op de fout, welke kippenhouders maken door een onjuiste verhouding te hebben van het aantal jonge leggende hennen en het aan tal oudere hennen. Deze fout zal zich in een zoogenaamd eierbedrijf, waar telken jare de jonge hennen zoodra hun eerste legperiode beëindigd is, opgeruimd wor den, natuurlijk niet voordoen. Maar op een bedrijf, waar ook gefokt wordt en waar de beste van de overjarige dieren aange houden worden als fokdieren, kan het ge beuren, dat het aantal oude hennen te groot wordt ten opz'chte vkn het aantal voor eigen bedrijf gefokte jonge hennen. De ervaring nu heeft geleerd, dat de juiste verhouding ven het aantal oude tot het aantal jonge hennen is 3:7 Indien er 70 jonge dre-en lie >den worden tegen 30 oude, dan zal de lijn die de dageltjksohc dadelijk wrijven met het eenlge middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akker'» productie van alle hennen weergeeft, zoo hoog mogelijk liggen en een vrijwel hori zontaal verloop hebben in de maanden waarin de eieren schaarsch en duur zijn, terwijl in de daarop volgende maanden de lijn stijgt en een top vormt in April en Mei. Dit beteekent dat de eierenproductie in de voor een fokbedrijf ongunstige maan den zoo groot mogelijk is en iederen dag vrijwel constant hoog is en dat de produc tie maximaal is als de prijzen laag zijn. Wil men verder bereiken dat de tpp van hooge productie in lente en vroege zomer maanden niet gevolgd wordt door een scherpe daling in den nazomer, m. a. w. wenscht men de eierenproductie zóó over bet geheelé jaar tc verdeelen, dat zij zoo veel mogelijk winst afwerpt, dan moet men niet alleen zorgen voor de juiste evenwicht wat de 70 pCt. jonge hennen betreft. Hier heeft de ervaring geleerd, dat men de gelijkmatigste jaarproductie, ge paard gaande met de hoogste bedrijfswinst verkrijgt, wanneer de jonge dieren bestaan uit drie even groote partijen, die telkens met een verschil van drie weken ui'ge broed zijn. Voor een eieren- zoowel als voor een fokbedrijf werpt het voordeel af, niet alle dieren van denzelfden ouderdom te hebben; April kuikens zijn prachtig, maar de in Maart en Mei geboren kuikens kunnen in een rendabel bedrijf niet ge mist worden. Men bericht ons, dat op 17, 18 en 19 De cember a.s. te Utrecht de 30ste groote in ternationale (Jubileum-) tentoonstelling van pluimveegedierte en konijnen, georganiseerd door „Ornithophilia' zal gehouden worden. De aandacht wordt gevestigd op een in zending, bestaande uit een collectie siervo- gels, welke zullen worden geëxposeerd in speciale volières in rustieken stijl. In het midden der zaal komt een achtkantige vo lière, waarin Streep-, Goud-, Zilver-, Horst- field-, Konings-, Lady Amerst- en Glasfa- santen ten toongesteld zullen worden. In de vier hoeken der zaal zullen vollières opgesteld worden, waarin de volgende col lectie siereenden: Carolines, Waaiers, Berg eenden, Pijlstaarten, Boomeenden, Smienten, Talingen, Kwakers en Peposaka's Een col lectie ganzen, die bestaat uit Nonganzer^ vervolgens zwanen in de soorten wit, zwart, zwartnek en Corcorroba's. Deze schitteren de rij sier-watervogels wordt gesloten door een groep pauwen in de variéteiten: Wit, Blauw, Zwartvleugel, Specifer en gevlekte pauwen. Een groot aantal standhouders zal aanwe zig zijn, waaronder de Buck Eye Cy,, welke een speicale groote broedmachine uit Ame rika laat overkomen. Woensdag moest voor het Kantongerecht te Leiden te rechtstaan de woonwagenbe woner G. B. Verdachte zou toegelaten heb ben, dat een hem toebchoorende aap men schen had gebeten. De man liet het dier kunstjes vertoonen. Als de voorstelling was afgeloopen, liet hij den aap, die nogal kwaadaardig was, op de omstanders los, welke al te schriel wa ren geweest. Verdachte was niet verschenen. De ambtenaar van het O. M. eischte bij verstek 5.boete, subs, vijf dagen hech tenis. Naar gemeld wordt,, zal op 9 December voor de rechtbank te Rotterdam behandeld worden de flesschentrekkerszaak tegen G. C. R. Kühne, J. M. Wichers en P. Klie- mann. f Men zal zich herinneren, hoe de centrale recherche er destijds in slaagde het fles- schenlrekkerscomplot, dat onder de firma Kühne Co. een zaak had opgericht in pand Oppert 55, te ontmaskeren. Het complot bestond uit acht personen, die in Duitschland belangrijke partijen goe deren op crediet kochten, welke hier tegen eiken prijs weer van de hand werden ge daan. Men betaalde echter nooit. Niet min der dan drie pakhuizen vol goederen wer den door de centrale recherche ontdekt. Alleen dc „hoofdfirmanten" én de „di- rectie"-leden der firma zullen zich thans voor de rechtbank te verantwoorden heb ben. Het arrest van het Amsterdamsche Gerechtshof. Het Gerechtshof te Amsterdam wees heden arrest in de zaak tegen den 61-jarigen Geref, predikant ds. S. J. Vogelaar, den vroegeren directeur van het Opvoedingsge sticht „De Glindhorst," die in hooger be roep was gegaan van het vonnis der recht bank te Utrecht, warbij hij terzake van op zettelijke mishandeling door misbruik van gezag en van twee andere mishandelingen veroordeeld was tot 500 boete, subs. 50 dagen hechtenis. Het Hof sprak beltl. vrij van eerstge noemde opzettelijke mishandeling (het ge val Sjoukje) en verklaarde hem schuldig aan de beide andere mishandelingen (het slaan van twee verpleegden met een honden zweep) en veroordeelde hem deswege tot 100 boete subs. 20 da^en hechtenis. De advocaat-generaal Mr. Baron van Ha- inxma thoe Slooten, had veertien dagen gevangenisstraf gevraagd. Verdediger was Mr. Th. Muller Massis. cfeele Mededeetingen van het Centraal Ba» reau van Sobriêta». R.K. ZIEKENVERPLEGING. 17# jg. no. 11. Mededeelingen Hoofdbestuur. Drent- sche Venen. Sonnaville Rusthui». Ai» deelingsnieuws. Verplegingshulp voor den Middenstand. De bezoekzusters in België Kanker van de borst Eet meer risch Plichtenboekje voor Ziekenverpleging Vragenbus 3-maandeL overzicht V»» cante plaatsen. HET PATRONAAT, 22e jg. no. It. i. Aanvulling en toelichting op den „Leidraad voor de manfielijke jeugdorganisatie" in het Aartsbisdom Utrecht. B. H. de Groot. 2. Verslag van de 22e Jaarvergadering van den Bond van Patronaten in het Aartsbisdom Utrecht, B. H. de Groot. 3. Jaarverslag van den Bond van Patronaten in het Aartsbis dom. 4. Het N. V. V. en de Jeugdorganisa tie, Z. 5. Persoverzicht over de maand Oc tober. 6. Boekaankondiging. Redacteur. 7. Mededeelingetr STUDIO CATHOLICA. Nieuwe reeks van „De Katholiek", 3e jg. nil. 1 Nov. 1926. 1. Die Schwedische Pfingtbewcgung, Dr. E Aker. 2. De Beesten in de Apocalyps, A. van Delft. 3. Twee brieven van Pater Phl- lippus Couplet S. J. Missionaris in China, en liens betrekking tot de Oost-Indische Com pagnie, Dr. M. Neyens, M. S. C. 4. Een oud wijsgeerig Probleem: Essentie en Existentie, C. G. Morsch Pz. 5. Recensies. SOBRTëTAS, 20e jg. no. 11. De Interna tionale D*-ankbestrijdersvereeni(<in<», C. S. Viifde Nationaal Congres van „La Crolx d'Or", P. Marius Lamers, O F. M. La Croix u'Or. Ons Cer ?a'. Bjr>au 1916 4 926, C. J Uit eigen Kamp. Offi- ALPHEN AAN DEN RIJN. N. V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn". Veiling van 26 Nov. 1926. Peren, winterjannen 12.30 pondsp. 10.10 per 100 K.G. Peen 4.10— 4.30, spruitkool I 17.5018.30. kroten 3.60 4.10, uien ƒ4.305.Brusselsch witL 33—34., per 100 K.G.; prey ƒ5.10—5.60, andijvie 1.802.50 per 100 bos; savoyekool 46.30, roodekool 66.20. Eierveiling van 25 Nov. 624 stuks, kip-eie ren 1315.50, kip-eieren II 9 per 100 sL AMSTERDAM, 26 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop.) Zeeuwsche: Bonten f 5.605.80, Blauwen f 4.50—4.80, Bravo's f 4.25—4.50, BL Eigenheimers f 4.204.30, Roodstar f 3.75— 4. Bonte star f 4.20—4.30, Eigenheimer poters f 2.702.80, Blauwe poters f 2.60— 2.70, Bonte poters f 2.602.70 Roodstaf poters f 2.602.70; IJpoIder: Bravo's f 4.40— 4.50, roodstar f 3.75; Drentsche Eigen heimers f 3.253.40, Anna Paulowna Zand f 4.roodstar f 4; Flakkeesche Eigenhei mers f 3.904.10, Bl. Eigenheimers f 4.20— 4.30; Spuische: Eigenheimers f 3.904.10} Graafjes f 2.702.80; Friesche borget* f 3.90—4.— per hl. AMSTERDAM, 26 Nov. (Noteeringen v/h. Veilinggebouw De Jong Koene): Doyenne du commice f 5462, beum clairgeau f 2636, leghipons f 2632, nouveau poiteau f 1212, pondsperen f 912, winterlouwtjes f 1214, gies*en wildeman f 1014, winterjannen f 711, brederode f 1014, comtesse de Paris f ÏO— 20, goud germain f 1622, present van Engeland f 3240, goudreinetten extra f 3648, idem I f 2i34, bellefleur extra f 3034,. idem I f 2423, ster appelen extra f 3042, idem I f 24—28, roete ap pelen f 1422, hollemans f 1422, bender- zoet f 1420, druiven blauw f 90120, per 100 kg, tomaten f 3244, belgisch witlof f 2628, hollandsch witlof f 2224, per 100 kg, bloemkool extra f 1420, idem I f 1013 per 100 st. peen f 2230, prei f 69, selderie f 46, peterselie f 4—8, knolselderie f 610, per 100 bos, andijvie f 3.10—5.40, sla f 3.40—5.20 per 100 krop spruiten f 1.802.90 per zak, uien f 1.30— 1.50, nep f 11.20 per baal van 50 kg. Bloemen. Hadley f 2023, Columbia f 10— 18, Verschure 710, golden Ophelia f 915, pernet f 1016, ophelia f 10—15, sumburst f 58, keizerin f 69, am. anjers f 811, pullmg^f 1524, mont blanc f 15— 20, germ f 1828, Sax export f 2027 per 100 stuks, snijgroen f 3—6.50 per 100 ranken. UITHOORN, 25 Nov. Kaas. Aange voerd 62 partijen. Prijs Goudsche kaas R.M. ƒ5155, 2e soort ƒ4650, zwaar dere 57', zonder Rijksmerk ƒ4551. Han del kalm. UTRECHT. 26 Nov. Kaas. Aangevoerd 76 partijen, tezamen 19.760 kg. Prijzen le soort 4648, 2e soort 4345, Rijks- merk 4752, zwaardere tot 55. Handel gedrukt. ALKMAAR, 26 Nov. Kaas. Ter markt waren 150 stapels, wegende 122.000 kg. Fabriekskaas klein f 50, commissie 46.50, boerenkaas kleine ƒ48, commissie 47. Handel matig. LEEUWARDEN. 26 Nov. Boter. Aan veer 22/3 en 59/6 v. Mijn. hoogste prijs 1.96, middenprijs ƒ1.94, laagste ƒ1.77. Veiling hoogste prijs ƒ1.85, laagste ƒ1.49. Noteering van de commissie 1.98. Com missie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) 2.00. Kaas. Sleutelkaas 0.500.60, nagel kaas ƒ0.240.36, Goudsche ƒ0.350.76, Edammer ƒ0.430.76. Aanvoer 28.500 kg. ZWOLLE. 26 Nov. Boter. Aangevoerd 30/3., 10/6 en 240 stukken, samen 820 kg. Prijzen per 1/8 v. 4041.50, per kg. 2.20 —2.30. Vee. Aangevoerd 1003 runderen, 163 graskalveren, 96 nuchtere kalveren, 49 schapen, 254 varkens en 1145 biggen. Men besteedde voor vette koeien ƒ0.600.88, id. kalveren ƒ1.10—160, id. varkens 0.60 0.64 per kg schapen 1430. Handel in netir-nde, versch gekalfde koeien en vaarzer r lelijk drachtige pinken en vaar zen evt.ieens redelijk, doch prijzen niet hooger. Vet vee prijshoudend stieren en kalveren minder prijshoudend. HOOGEVEEN, 25 Nov. (Weekmarkt). Aanvoer beesten 78149, 149 koeien 94— 299, 159 jongbeesten 78180, 59 kalveren 2659, 2 Fr. schapen 1325, 6 varkens ƒ2182, 154 biggen 711,3 geiten 510. Handel vlug. LEEUWARDEN, 26 Nov. Vee. Aange voerd 86 stieren 160470, 330 vette koeten 165340, per kg 0.700.90 553 meik en kalf koeien 130390 24 vette kalveren 40—95 246 pinken 80—180 746 gras- kr.lveren f 40110; 242 nuchtere kalveren 814 338 vette schapen 2338 292 weideschapen 1830 620 lammeren 14 23 1166 vette varkens 50155, per kg ®.620.69 190 .magere varkens 2550 654 kleine biggen 715 42 paarden 35 bokken. Handel in gebruiksvee en pinken stug vette koeien flauwer stieren iets minder f graskalveren kalm vette kalveren met wei nig aanvoer nuchtere kalveren iets vaster varkens vrijwel prijshoudend, eerst stugger, later kalmer, zouters 0.34—0.66 per kg. Eieren. Kippen-. Aanvoer 3300 stuks, 10 13 eenden- 250 stuks 910 per 100 st. BEVER V/IJK, 26 Nov. R.-K. Coop. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Tafel- appelen 2032, Tomaten 30, per K.G. Spi nazie 1.151.50, Sla 4060, Boerekool 50 75, Andijvie 401.15, per kist. Wortelen 1024, Prei 617, Selderie 4—6, per boa. Uien 4, per K.G. Bloemkool 714, per 100. Roode kool 48, Gele kool 47, Groene kool 45, per 100. Knollen 37 per stuk. Spruiten 2116, Schorseneeren 1215 per K.G. RIJNZATERSWOUDE, 25 Nov. Markt bericht. Aanvoer: 346 kippeneieren J 12.5013.50 per 100. Eendeneieren 7-60 8.50 per 100. Jonge Hennen 33.23. LEIMUIDEN, 25 Nov. Marktbericht. Aanvoer: 828 Kippeneieren 12.6013.60 per 100. Eendeneieren 88.10 per 100, S'achtkippen, per stuk 1.Krielen, per toom 3,50. Uien 6 en Spruiten 11 cent per K.G. Witte Kool 7H—8, Roode Kooi 7145, 'Savoye kool 6'A, Bloemend, kool 610 cent, er stuk. Handel vlag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14