Dit nummer bestaat nit 28 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Voornaamste Nieuws Onze palis Ongelnkken-Vurzskering Be plannen van de Haar- lemsche Groentenv.illng. m W erkeersongevallen VIJFTIG GULDEN WIE 'T DICHTST BIJ 'T VUUR ZIT Aangifte moet, op straffe van ver3ies van alle reelaten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na liet ongeval in dit nummer. Geen zakenman kan de faciliteiten, door een modernbankbedrijf geboden,ontberen RECHTZAKEN. De Portugeesche bankbiljetten kwestie voor de Maagsche Rechtbank. vier jaar gevangenisstraf STADSNIEUWS. A 28 November p H, Asreocïa 29 November Het spoorwegongeluk te LeicJen. Luxor-Tiheater. Geen Gemeentelijk Waschms? De hoofdingelanden van den Haarlemmermeerr«~Mer. .1. J. WEBER ZOürx OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Amsterdamsche AnJhraciet Mij. HET RECHTS LOOPEN IN DE STAD. Personalia. Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Ftanco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No 597G. Adverlentiën 35 cents per regel Advertentiën tusscben den tekst) als ingezonden mededeeling 60 c^i per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meel 15 ct., bij vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofifin tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dUlJU.' Levenslange verlies van beide geheele ongeschiktheid tot werken door f 7*(\ bij een ongeval met f OSfl bij verlies van een hand, 4 bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f in bij verlies v. eeni :ide armen, beide beenen of beide oogen: 1 l oG," doadelij ken afloopu<3\3. een voet of een oog lu<i, duim of wijsvinger l OU. been of arm andere vinger. 164. 1>E „ONDERDANIGE" VROUW. "t Is misschien al voor de tiende maal, dat ik een weekpraatje aanvang met de mede deeling, dat ik heel weinig gevoel voor wal men noemt „de politiek". Juist omdat ik te dien opzichte zooveel meegevoel onder mijn lezeressen en lezers aanwezig weet, herhaal ik deze bekentenis telkens, wanneer ik een onderwerp ga behandelen, dat ook wel in de politieke zóne betrokken wordt, maar waar van ik den niet-politieken, den ethischen kant wil belichten. Het is goed, dat wij op dit punt geen meeningsverschil krijgen en ieder politiek snuffelaar weet, in deze ru briek niets voor zijn gading te vinden. Maar hoe koud mij de politiek ook laat, 'dit neemt niet weg, dat ik mij als staatsbur ger verplicht acht uit de verte de handelingen in onze wetgevende en verordenende licha men te volgen, en mijn trage oogen vooral in dezen tijd van „begrootingen" over de dorre kolommen met lange verslagen te laten gaan Wij mogen daarbij niet vergeten, dal die Kamers en Gemeenteraden groote zenders zijn, welke ons laten hooren, wat er zoo al leeft bij hen, die zich de vertegenwoordigers van ons volk noemen. Één stem daar geeft allicht de meening van duizenden weer. En wanneer het dan niet gaat over materieele dingen, maar religieuse of zedelijke onder werpen aan de orde zijn, dan hebben zulke entingen beteekenis om ons te leeren, hoe er over onze hoogste goederen gedacht wordt in de kringen van eigen landgenooten. Zulke beraadslagingen zijn niet zelden de spiegei van den tijdgeest en hebben dus voor ons waarde. Zoo trof mij in de begrootingsdiscussies van onze Tweede Kamer in de laatste dagen een rede van een socialistisch vrouwelijk Ka merlid over de huwelijkswetgeving. Die hu welijkswetten gaan al sinds eemge jaren over cU long en boe langer boe sterker en in al maar breeder kringen hoort men den eisch de Nederlandsche huwelijkswetgeving is on houdbaar. Daar valt over te praten; zelfs in oitnemend-Katholieke kringen en onder goed geloovige protestanten is men het er ovei eens, dat, wanneer op het oogenblik'de be treffende bepalingen van het Burgerlijk Wet boek nog gemaakt moesten worden, zij an ders zouden luiden dan zij nu zijn. Toch is er bij christelijke bewindslieden een merk bare huivering te bespeuren om hier te gaan veranderen; en wanneer dit in alzienbaren tijd gebeuren zal, dan zal men waarschijn lijk niet verder komen dan met wijziging van het meest materieele gedeelte, n.m. het hu welijks goederenrecht, om bij een mislukt huwelijk de vrouw te doen deelen in de be zittingen der huwelijksgemeenschap. Daarmee worden de grondslagen van het huwelijk niet aangeraakt. De grondslagen welke zijn dat, hoort men vragen. En men wijst spottend op de wetsartikelen, waarbij van de vrouw gehoor zaamheid aan den man, samenleving, volg zaamheid wordt geëischt. Zijn dit soms chris telijke huwelijksbeginselen, vraagt men? Zoo jja, wat doet de staat daarmee? Bij een goed huwelijk is het overbodig, dat zulke dingen in de wet staan en bij een slecht huwelijk geven zttlke bepalingen maar een wapen in de hand van den man, om zijn vrouw te plagen, te tergen of erger. Schaf dit alles dus af en maak man en vrouw voor de wet gelijk! Er schijnt een zekere logica in deze rede- seering en de voorstanders van een derge lijke wetswijziging komen u aandragen met voorbeelden van gegeeselde vrouwenlevens, die u bijna zouden bekeeren. Die propaganda voor eén gewijzigde huwelijkswet grijpt in breeden kring. Ook en vooral op Katholieken beeft ze vat. Immers men zegt ons: de Staat beteekent voor u als huwelijksregelaar niets; gij sluit uw sacrament in de kerk. En dan, de algemeen heerschende geest van vrijheid en onafhankelijkheid doet gruwen van dat woord „gehoorzaamheid", welke de wet van de vrouw aan den man eischt. Gehoorzaam heidf Is het niet bespottelijk? In onzen tijd van vrouwenemancipatie, nu de vrouw -n bijna alle beroepen naast den jnan staat; nu de vrouw onafhankelijk is, dur't men nu nog ten doen hadden dan de naleving van dit ar tikel te bevorderen, we zouden ze allen wel op pensioen kunnen stellen. De overheid be moeit zich en terecht niet met het hu welijksleven. Zij erkent slechts in het gezin den man als hoofd der huwelijksgemeenschap en, waar het gezin de grondslag is van den Staat, doet zij verstandig het gezag in die kleine, maar aller voornaamste gemeenschap, welke gezin heet, aan te duiden en te be vestigen. Hoe dat gezag zijn eigen rechten wil regelen en handhaven, laat zij terecht aan man en vrouw over, zij blijft buiten de deur van het gezin. Binnen de huwelijksge meenschap gelden de wetten van een hooger Wetgever, van den Schepper Zelf, die man en vrouw hun rechten en plichten heeft voor geschreven. En waar de weinige bepalingen, welke de wereldlijke wetgever heeft gesteld ten onzent geheel strooken met den geest van de goddelijke wet, is het begrijpelijk, dat christelijke wetgevers huiveren, om aan den Sestaanden wettelijken tekst te tornen. Welke toch is de bedoeling van hen, die lit de wet willen wegnemen, dat de man is het hoofd der huwelijksgemeenschap? Geen andere dan deze, om wettelijk de olkomen vrijheid en gelijkheid der vrouw met den man te doen erkennen. En dit is in wezen een revolutionaire gedachte. Om geen andere eden behoeft ons verzet tegen dit drijven te gaan. Want de wet zelf doet al heel weinig aan het al of niet welslagen van een huwelijk Wanneer de gehuwden zich niet laten leiden loor de Goddelijke wet en de daaruit voort vloeiende verplichtingen, de wereldlijke wet ral hun geen richtsnoer geven. Daarom is ook dwaas de redeneermg, dat het verzet tegen wetswijziging zoo groot is, omdat de wet den man beschermt! Welk een averechtsche geest spreekt uit dit alles! Kan mei, zich eenige gemeenschap denken zonder leiding, zonder gezag? Of eene met een dub bel gezag, een dubbele leiding met precies 'elijke rechten? Neen; dit blijkt wel uit den loop van zaken, die de voorstanders van huwelijkswetwijziging zich voorstellen. Men ontveinst zich niet, dat, wanneer de wet in modernen zin veranderd wordt, de conflic ten in het huwelijk tusschen man en vrouw, welke altijd bestaan hebben en zullen blij ven bestaan, door de vrouw, de gelijk ge worden partij, voor haar wettelijken bescher mer zullen worden gebracht. Daarom vraagt men den Kantonrechter de bevoegdheid te geven om in alle geschillen tusschen man en vrouw uitspraak te doen. Ziedaar de dwaas heid van het streven naar gelijkheid veroor deeld. Thans maant de wet ten minste nog to; voorzichtigheid; thans weten kibbelende en elkander niet verdragende echtgenooten, dat zij moeten trachten een redelijke verstand houding te vinden, want de staat kent zich geen gezag boven het natuurlijk bestaande in het huwelijk toe; thans kan het nog vrije meisje, staande voor de keus van een echt vriend, bedenken, dat zij grondig dient na te^ gaan wien zij hand en hart en leven toever trouwt. Ook^voor hen, die te weinig aan de eeuwige wetten denken en de beteekenis van het huwelijk niet begrijpen, kan de wet nog een aansporing tot nadenken, een terughouden voor een lichtzinnigcn stap zijn Maar wanneer men net huwelijk wettelijk van zijn hoofd berooft, of er een gemeenschap van twee hoofden van maakt, met den kanton rechter als arbiter bij alle geschillen, dan eerst zet men de deur open voor nog grooter luchthartigheid dan wij nu reeds bij huwe lijksverbintenissen waarnemen en voert re gelrecht naar de ontbinding van het gezins leven. Aan al die risico's zal de samenleving zich moeten bloot stellen, alleen omdat de moderne geest het woord '„gehoorzaamheid" niet verdragen kan! En maar al te gemakke lijk voelt men ook in christelijke kringen met zulk een actie mee, omdat ook daar de geest van den tijd is doorgedrongen en de „ge hoorzame" vrouw een uitgestorven ras wordt geacht. En toch is deze opvatting principieel onchristelijk. Vóór den zondeval werd de vrouw geschapen: „een hulpe, den man ge lijk"; en zóó moet zij blijven. Maar na den men niets met aan het gezin zijn natuurlijk hoofd te ontnemen. Immers zet men den man af als hoofd der huwelijksgemeenschap, dan ontneemt men hem tegelijk met zijn recht ook zijn verantwoordelijkheid, zijn strenge plich ten tegenover zijn gezin en de maatschappij, althans verzwakt die tot de helft. En het eenige middel om met versterking en ophef fing van het gezinsleven ook de maatschappij weer beter te maken is juist den man zijn zware plichten en verantwoordelijkheid in te prenten. Hoe men het dus ook keert of draait, aan de natuurlijke orde ontsnapt men niet; men kan haar trachten te veranderen, men krijgt er een caricatuur, een chaos voor terug. Er is dus wel degelijk reden om te waken voor het behoud van de christelijke grond slagen van het huwelijk En in dien strijd sta de vrouw voorop, uit eigenbelang; want de historie heeft bewezen, dat van ondermijning van het gezin de vrouw ten leste altijd het slachtoffer wordt. HOMO SAPIENS. dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorgirg van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor □iet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Graebt 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hel gebouw der Sint Vin- centiusvereenigihg, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNiüi-VERBA'ND, Centrale Post Telef 25151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild mei wit kruis aan d^ huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- va'len Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: de fa. Duym Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378 en de fa. H. Remmers Zn., Kruisstraat 20. Tel. 10354. De Officier van Justitie te 's-Hage heeft tegen den heer Marang van IJaelveere, wegens valschheid in geschrifte en het na maken van bankbiljetten geë'scht met bevel tot in beslag neming der biljetten. keerden wij heden uit, aan den heer A. DUIN te (Velseroord) Umuiden, wegers een aan hem overkomen ongeval, waardoor bij een zijner bccnen gebroken heeft. DE ADMINTSTRATIE. St. Joseplisgezeüengebouw Jansstraat 5° Geopend van 1?2 uur en van half 7 10 uur. Verplichte opkomst van 8 uur tot helf 10 Spaarkas 8 uur. Gem. Concertgebouw Middagconcert „H. O. V." half 3 uur Haarlem's Gemengd Koor „Jupiter Armans" 8 irur. Stadsschouwburg „De Jantjes II" 8 ii Schouwburk Jansweg „De Kleine Lord" 8 vvr. „Luxor" Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCEN- TIUSVEREENIGING ZIJN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdagavond TA9 uur. Vrijdagavond TA9 uur. Kiarenbeekstraat 60: Woensdagavond TVt 9 uur. Hagcstraat 49: Woensdagavond 7 A9 uur Vrijdagavond TA9 uur. Gen. de la Rcystraat 17 (Schoten): Dins dagavond 89 uur. Vrijdagavond 8—9 uur. „gehoorzaamheid" van de vrouw aan den zondeval is daarbij gekomen het bevel: gij Kan te eischen? De mannen zelf immers la dien daarom! Ziedaar een geest, waarmee rekening dient gehouden. Niemand zal beweren, dat onze wetgeving een christelijke is, op zuiver christelijke grondslagen berust! Maar evenmin is te ont kennen, dat zij aan den geweldigen invloed van het christendom niet is ontkomen, dat zij overal de sporen van het christendom draagt. Dit blijkt al hieruit, dat de moderne, wij mogen gerust zeggen heidensche geesten voortdurend in botsing komen met alles, wat in die Nederlandsche wetten aan den chris- telijken invloed herinnert en pogingen aan wenden om'dat zuurdeesem te verwijderen. Hoe staat het in het bijzonder met die wet telijke bepaling omtrent de „gehoorzaam heid" van de vrouw aan den man in het hu welijk? Is dit zulk een knellend artikel vo.or de gehuwde vrouw? Geeft het den man hei recht om over zijn vrouw te heerschen, als indertijd, toen er nog geen christendom was" Hooren en lezen wij dagelijks van mannen, die op grond van de wet, de hulp van den sterken arm inroepen om hun „ongehoor zame" vrouw naar hun wil te zetten? Als de rechters en zult onder de macht van den man zijn en hij zal over u heerschen. De onderdanigheid der vrouw is dus be doeld als blijvende straf voor heel het vrouwelijk deel van het menschelijk ge slacht, zooals den man werd toebedeeld: in het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen, 't Zijn harde waarheden en onze tijd wil ze liever niet hooren; maar daarom blijven zij niet minder waar en uit de Schrift! Iedere poging om deze natuurwet ongedaan te maken, moet op een mislukking uitloopen: wie het gezin berooft van zijn natuurlijk hoofd, moet er een vreemd gezag, den kan tonrechter, in halen. En waarom moet geprobeerd te verwrikken, wat door den Schepper aldus is gesteld? Is de bestaande orde dan een beleediging voor de vrouw? n den verheven staat, waarin het christen lom de vrouw in het huwelijk heeft gebracht, Integendeel. In een echtverbintenis, welke Gebaseerd is op ware liefde en wederzijdsche Genegenheid, voelt de vrouw zich nooit de nehcorzame en onderdanige dienaresse; daar worden wenschen voorkomen, en zijn beve len onbekend; daar wordt de gezagkwestie nooit gesteld. Daar bedekt de liefde de de gerechtsdienaars niet anders erfstraf. En in minder ideale huwelijken wint Sociëteit „St. Bavo" R.-K Bond van Groote Gezinnen 8" uur Ledenver gadering Lief^eheurs 8 uur Haar! Zr.ngrfen>ot 8 uur Postuur „St. Cae- c-.'pr" 8 uur R.-K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josenhsgeze"engebonw. Jansstraat 95 Repetitie leerlingen „Utile Dnlci" 8 u Stadsschouwburg N.V. Italiaansche Opera ..Aida'' half 8 uur. Gebouw Haarlemsche Kegelbond, Tempe Pers'traat Feestavond „Hulp zij ons Doel" 8 uur, „Lrxor" Theater Bioscoopvoorstelling R uur Kleine Theresia Stichting. - Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36 R K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. - Sociëteit .St Bavo" Smedestr 23 - Telefoon 10049 - Alle werkdagen van 9—half 12 uur. s middags van 35 uur 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van °H 12 uur R.K. Arbeidsbeurs vooi Vrouwen en Meis- ies. - Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v m 1012 uur, des middags van 24 uur ett 's avonds van 80 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8TA uur R K Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag avond R.K Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 -9 uur VX oens- dagrniddag rullen van kinderboeken St Marthavereenlging. Bloemhrfstraat 1 - Zoqdags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St Elisabeth's Vereeniging - Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middel*« voor arme zieken dei S. E. V. Maan- De stichting van een nieuw gebouw. D«zer dagen hebben wij uitvoerig melding eraaakt van de plannen van de Coöp. laarlemsche Groenten- en Bloembollen- veiling tot stichting van een nieuw bloem- bollenveilingsgcbouw. De mogelijkheid be stond, dat tot aankoop van „Spaar en Hout" zou overgegaan worden. Thars "zijn echter nadere plannen verschenen. In de vergadering der veiling, welke Vrij dagavond gehouden werd, kwam een voor stel van het bestuur aan de orde tot aan koop van een terrein en het stichlen van een nieuw bloembollen-veilingsgébouw. Dat terrein was het welbekende terrein van de familie Polman-Mooy aan den Klei nen Houtweg. Het woonii is ligt tusschen het Doopsgezind Weeshuis en de R. K, Huishoud- en Industrieschool. Het omvat een terrein gelegen tusschen Kleinen Houtweg, Wagenmakerslaan en Gasthuissingel. Met algemeene stemmen heeft de leden vergadering gisterenavond het voorstel van '■et bestuur aangenomen. Het voorstel van iet bestuur luidde ook om een ijzeren ge bouw neer te zetten, om wille der goed koopte maar de ledenvergadering prefc- 'eerde een stcenen gebouw. Van de zijde der Spoorwegmaa schappij vernemen wij thans, dat de ontsporing bi; Le'den toe te schrijven is aan een onvoor- zicht ge werkwijze van den een of twee ambtenaren bij het vervang :n van een wis sel door een anderen. De loestand "an den spoorweg ter plaatse had dus met het ngeval niets te maken. 25-JARIG BESTAAN HAARL. HUIS HOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Donderdagavond weid het 25-jarlg be staan der Haarl. Huishoud- en Industrie school met een in iemen feestavond voor leerlingen gevierd. Het was een gezellige drukte in de zaal van „Bloemhof". Nadat allen plaats genomen hadden, be drad mej. Van de Wa', directrice, het po dium, die namens de feestcomm ss:e Be- s uur, eenige oud-bestuurs'eden, leerares- sen, oud-leeraressen, leerlingen, oud-leer lingen en overige aanwezigen een hartelijk woord van welkom toeriep. In het bijzon der werd door haar stilgestaan bij het fel', dat twee bes uursleden en eveneens een leerares van den aanvang af aaji de school verbonden waren geweest, haar spijt be tuigend, dat de jubileerende presidente, mej. de Clercq van Weel, wegens gezond heidsredenen niet in hun midden kon zijn. Verder memoreerde spr., dat de oil - direc'rice, mej. von Hunteln, wegens bui ten 's lands zijn, ook hedenavond niet ter plaatse kon zijn. c Nadat op haar verzoek een dnewert hoera voor de jubilaressen en de school aangeheven was, werd door alle aanwezi gen het feestlied aangeheven. Vervo'gens voerde het woord nievr. tm- mink, vice-presidente, hoofdza.keli.ik om dank 'e betuigen aan allen, die voor hel we'slagen van den avond hare beste krach ten hadden gegeven. De feest- en f'nancieele commissie werd dobr spr. eene bloemenhulde aangeboden, evenals den heer P. de Nobel, zangleeraar aan de School. Aan mej. van der Hart werd door de leerlingen van de costuumklassen een bloc- mehmand overhandigd. Vervolge ns namen de voorste Iingen een aanvang. Alles werd vlot en keurig ï.tge- voerd cn menige lach klonk door de zaal, wanneer door de spelenden in een toepas selijk 'afereel een geijkt ge-egde van hare leeraressen werd aangehaald. Nadat nog eenige tijd gezelig was door gebracht en een hoera beklonken had voor directrice en school, ging men voldaan over den avond huiswaarts. Een tweede avond was gisteren georga- t niseerd voor ouders en belangstellenden. Zeer verdienstelijk werden onder leid;ng van den heer P. de Nobel verschillende liederen ten gehoore gebracht, die zeer veel bijval oogstten. Aan de leerlinge, Jo Kui per, die den solozang voor hare rekening had, werd namens hare mede-leerlingen eene bloemenhulde aangeboden. Ook de heer de Nobel mocht van de leerlingen een geschenk ontvangen, voor alles wat hij gedaan had om dezen avond op het geb ed van den zang tot een succes te doen zijn. De s ukjes als „Het Spreekuur der Di- 1 r<*ctr:ce", „de H. I. S.-revue" en de uit voering van de KinJersymphonie, werden zeer toegejuicht. Het zangnummertje „de Urbaan", aanschouwelijk voorgesteld, was niet minder aardig. Ook mag nog vermeld „Hans en Trieneke", een zangnummer, waarbij twee van de jongs'e leerlingen, verkleed als boertje en boerin, de hoofdrol vervuld en. Ook deze avond is zeer geslaagd. Het hoofdnummer van het Luxor-pro- gramma is ditmaal een zeer sterke film, „Het Slavenciland," die riet alleen een film is van groote dramatische kracht en dus, om het verhaal, om den roman die zij uitbeeldt reeds de moeite waard is. Zij geeft bovendien een zeldzame natuur-op- neming te zien van een vulkanische uit barsting. Dit natuur-tafreel is in het ver haal, zooals het in de aankondigingen heet, een verhaal „van versmade liefde en haat' dat in hoofdzaak speelt op het schip van een dranksmokkelaar en op eer. afgelegen eiland midden in den Oceaan, verwerkt, waardoor een geheel is verkregen van groote werking. Men maakt het harde leven mee der dranksmokkelaars en ziet het lijden der arbeiders in de zwavelbron nen, en daartusschen door de liefdesge schiedenis tusschen het edele, onschuldige meisje, dat hier tusschen al die boeven ver zeild geraakt is en den rechercheur, die "loor hen wordt gevangen gehouden. Vooral de hoofdrollen worden door Madge Bellamy en Eclmond Lowe uitmuntend vertolkt. Vooraf gaan twee vroolijke comedies, ieder in twee bedrijven. Vooral een „Het Restaurant Kraaienknip" is zeer vermake lijk. De gekleurde natuurfilm doet ons dit maal een belangwekkend reisje maken door het zonnige Spanje. Onder het Luxornieuws o.a. ook een film van lokaal belang, Het jubileum der Haarlemsche Huishoud- en Tndustrieschool. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde wethouder Reinalda mede, dat de meerderhe d van B. en W. afwijzend staat tegenover het voor- ste' van de 1wee vrouwelijke social stisc he raadsleden om over te gaan tot stichting van een rferaeente'ijk wasch'uiis. Door de minderheid van B. en W. zal bij het afwijzend prae-advies een minder- heidsrapport gevoegd worden. Op het Polderhuis te Hoofddorp verga derden de hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder onder voorzitterschap van den hter S. W. de Clerq, dijkgraaf. Bij de algemeene beschouwingen over de ingediende begrooting drong de heer Olt de° Vries, die in deze vergadering tot heem- aad was verkozen, er op aan voortaan bij het opmaken der begrooting een ruimen post voor onvoorziene uilgaven vast te stellen, uit welken post men primo de wer kelijk onvoorziene uitgaven kan bestrijden en secundo een bedrag reserveert, dat kan dienen voor een zekere stabilisatie voor den omslag. Ook de financieele commissie stelde zich op het standpunt, dat de post onvoorziene uitgaven gesplitst diende te worden en wel in dezer voege, dat een bedrag van 10.000 voor eventueele onvoorziene uitgaven be paald is en een bedrag van ongeveer 16.000 gereserveerd blijft als „batig slot," waarmede de volgende nieuwe dienst kan beginnen, Ir. Ott de Vries preciseerde nader, dat het z.i. gewenscht te noemen is een zekere reserve te vormen, waaruit men een aan vullend bedrag kan halen voor het geval in een jaar de bedrijfsresultaten in den landbouw niet florisant zijn te noemen en dan een verhoog'ng van de lasten zeer on welkom kan zijn. In den loop der besprekingen verklaarde het dagelijksch bestuur zich bereid een eventueelen nieuwen post op de begrooting te brengen als bedoeld door de sprekers. Echter diende de vergadering eerst uit te maken in welken geest deze post dan moest zijn, daar de financieele commissie het be drag als begin-saldo voor den nieuwen dienst bedoelde cn anderzijds men dezen pest niet voor 1928 of latere iaren aange tast wenschte te zien. De heer Folmer wees op de noodzakelijk heid van de handhaving van een post van 26.000 voor onvoorziene omstandigheden op een begrooting van ongeveer een half miltioen. Bij andere openbare lichamen mag men den toestand van een po.der zeer gunstig noemen, irots het feit, dat oe tijds omstandigheden niet rooskleurig zijn, heeft men uit eigen middelen vele buitengewone werken, kostende meer dan vier ton, kun- ËNadat twee verschillende voorstellen tot iplitsing van den onderhavigen post ver worpen waren werd het bedrag gehand haafd zooals door het dagelijksch bestuur was voorgesteld. Hen voorstel van den heer Roodenburg om de polderlasten mot 1 per H.A. te De militaire relletjes te Assen. De preven tieve hechtenis der verdachten. Vragen vaa den heer K. ter Laan. De Portugeesche bankbiljettenkwestie voor de Haagsche Rechtbank. Het requisitoir tegen Marang. De Officier van Justitie eischt tegen Marang van IJselveere, wegens valsch heid in geschrifte en het namaken van bank biljetten, vier jaar gevangenisstraf. De spoorwegongelukken in ons land. Vra gen van het Kamerlid van Braambeek aan den Minister van Waterstaat. Arkansus en Missouri in de Vereenigde Staten door een tornado geteisterd. Volgens een uitlating van den ambassa deur der V. S. te Berlijn zou Amerika be reid zijn de Europeesche schuld tot op 60 pet. te verminderen. In den Duitschen Rijksdag zijn de discussies begonnen over de wet tot bescherming van de jeugd tegen pornografische lectuur. lUiHtltfr Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Achteruit» Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21 en overmorgen om 4.20. warmt zich het best: het beste vuur kant van onze prima An'braciet Verzepelde zakken. Let op het adres - Groote Houtstraat 187 Telefoon 12504 - Ook Amsterdam, Hilversum Bussem, Leiden. verlagen en te brengen op 20 werd ver worpen. De begrooting werd vastgesteld met de volgende cijfers; tolaal ontvangst en uit gaaf 535.194; opstalrechten 44.000, om slag polderlasten 368.087, onvoorziene uitgaven 25.193. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd een kasgeldleening aan te gaan tot een maximum van 50.000. Ten slotte werd nog even aangeroerd het besluit tot verhooging der opstalrechten, waartegen de houders in verzet zijn geko men bij Ged. Staten. Van de zijde van het dagelijksch bestuur werd gelaakt de uitlating van den rechts kundig adviseur der opstalrechthouders, die alleen zich met zijn lastgevers verstaan had en zich niet om inlichtingen heeft gewend tot het polderbestuur. Als gevolg van die eenzijdige inlichting heeft deze advocaat bij de openbare behandeling van het be roepsschrift in de vergadering van Ged. Staten eenige onjuistheden beweerd, vol gens het verslag over die zitting in de dag-_ bladen verschenen. Op een vraag of het polderbestuur geen aanleiding vond om een communiqué over deze kwestie het licht te doen zien voor een juistere belichting dezer zaak, antwoordde de voorzitter dat het beter was daartoe niet over te gaan. Het polderbestuur weet dat het f.i deze in zijn recht staat. Nog werd besloten bij wijze van uitzon dering, den waterstand op een hooger peil te brengen in de week van 28 November tot 4 December om de laatste suikerbieten per schip te kunqen vervoeren. Gelijk men weet was de waterstand we gens de regenperiode, op een zoodanig iaag peil gebracht, dat het onmogelijk geworden was de nog aanwezige bieten te vervaren. In de gemeenteraadsvergadering is gister middag geklaagd over het feit, dat de po litie te weinig doet, om de voetgangers de rechterzijde der weken te laten houden. De Commissaris van Politie deelt ons naar aan leiding hiervan mede, dat hij verleden jaar den daartoe meest geschikten agent op een Zaterdagavond in de Groote Houtstraat heeft laten surveilleeren. Deze verzocht den voetgangers, rechts te houden, doch men voldeed met tian dit verzoek en trad zelfs onbehoorlijk tegen den agent op. Telefonische en schriftelijke klachten be reikten voorts den Commissaris hierover en men vroeg, waaraan de politie eigenlijk het recht ontleende, aldus op te treden De commissaris heeft sinds dien tijd geen verdere pogingen meer gedaan in bedoelde' richting en zoolang het rechts loopen niet strafrechtelijk verplichtend wordt gesteld, stelt hij de agenten niet niet meer bloot aan het gevaar van een ongepaste houding van het publiek tegenover hen. De machinist B. F. Assies, alhier is door de directie der Ned. Spoorwegen benoemd tot opzichter-machinist te Alkmaar. Te IJmuiden. Donderdagavond omstreeks 10.30 uur reed de heer H. Th H. met zijn auto over den Zeeweg te IJmuiden in de huurt van de Mariastichting. Daar reed de auto tegen een stuk rioolbuis aan, die op den weg lag, ongeveer 1 M. uit de as. De auto werd bij dit ongeval zwaar beschadigd. De politic zoekt naar de verantwoordelijken man. die deze verkeersbelemmering daar had neer- gelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1