REVUE VAN DE WEEK 'A Radio-Omroep ELCK WAT WILS TREKJES Derde Wad NIEUWE HAARLËMSCHE COURANT. Zaterdag 27 Nov. 1926 V2 door Hondjes. Hoe onze dokter zijn diagnose stelt. Een mis- FRANS MEIJER ,ukte sollicitatie. Moderne wijsbegeerte. Over de Charleston. Hulde aan de Nederlandsche Pers. De Rooie David. De tweede hypotheek. ga, RADIO MOORS Koningstr. 27 - Tel. 14609 - Haarlem Het meest geschlkle en - vakkundig adres. AMSTERDAMSCH NIEUWS Verloren en teruggevonden. Huiszoeking wegens belasting kwestie. Dat is ten minste vlug! GEMENGD NIEUWS. Een geval van nekkramp. No. 473. -mmi- VRIJDAG 19 NOVEMBER. Bij een vriend op visite geweest. II: som er betrekkelijk weinig, omdat er altijd een hondje boven aan de trap staat. Het is een nietig beest met luciferspootjes Ze noemen ze geloof ik zooiets als Dwergpinkstertjes Ik houd niet van die beestjes, omdat ze ondanks hun minder dan middelmatig pos tuur in slaat zijn je te verscheuren, waarbij je dan nog vriendelijk moet kijken om de eigenaar van het mormeltje niet te kwet sen. Met je liefste glimlach kijk je het beestje aan. terwijl je in je hart zoowel den baas als den hond naar het land wenschl •waar de peper groeit. Als je eenige aarzeling toont om het veege lijf te wagen, verschijnt de dochter des huizes aan de trapleuning en je leest op haar voorhoofd, dat ze je een engerd en De huisdokter. een bangerd vindt, omdat je je kuiten niet wenscht te laten lardeeren. De familie boven aan de trap begint zie!- meer en meer voor het geval te interessee ren en tot je geweldige verontwaardiging kom je tot de ontdekking, de ze den hon nog voortrekken en „snoezepoes" en „knip perdolletje" noemen, terwijl je er voor ie eigen hartsgrondig van overtuigd bent, dal je die naampjes zeli veel eerder verdient Wil je niet in ernstige ongelegenheid ge raken, dan dien je boven de stellige verze kering te geven, dat ie het hondje een ..dotje" vindt om te stelen en onwillekeurig voeg je er in alle stilte den wensch bij, dal het beestje gauw gestolen mag worden Als je de reeds gedeeltelijk verloren sympathie wilt hernieuwen, moet je eerst je handen eraan wagen om het stukje ellende over den ruigen bruin-zwarten kop te streelen en te vragen ~hoe oud hij is. Eerst dan mag je hopen weer in de gratie te zijn gekomen en schenkt de dochter des huizes een kopje thee voor je in, hetgeen je na de doorge stane gevaren alleszins verdiend hebt. ZATERDAG 20 NOVEMBER. Vandaag den dokter thuis gehad voor een Van de kleine jongens. Onze dokter is een buitengewoon gezellig man, en als ie niet dweepte met Felix Timmermans, zou je onwillekeurig gaan vermoeden dat het eeu overlevend exemplaar is uit den gelukkigen tijd van Nicolaas Beets. Zelis de bakke baardjes ontbreken niet. Zijn diagnose is iheestal raak, omdat hij veel ruimte geeft aan de fantasie. Na een kort onderzoek komt hij tot de conclusie dat de patiënt vermoedelijk in fluenza heeft, maar misschien is het ook griep, bronchitis, de bof, een catharische aandoening, of een ontsteking van de luchtpijp. En als ie je bewondering hebt uitgesproken voor de scherpzinnige diag nose dan zegt is: „En als net geen van deze allen is, hebben we waarschijnlijk met een zware verkoudheid te doen." Z'n zalvende stem stijgt twee octaven en hij beveelt ten dringendste aan. dat de pa tiënt in bed moet blijven. Met een sierlijke zwaai verlaat hij het ziekenvertrek en begint een uitvoerig dis cours over het bestaansrecht van het kubis me, over de geslaagde bewerking van Leon- tientje. en over de beteekenis van het moderne oratorium Le Roi David. fen slotte herinnert hij zich dat er nog een zieke was en senrijft hij eenige poeiers voor. 0e man die 223 uren achtereen danste. die geen kip kwaad doen, waarna de men- chenredder vertrekt met zalvend gebaar. Herhaaldelijk heb ik reeds getracht poli- ie-agent te worden, een wensch, die na hel ernstige conflict, dat Ik via de „Nieuwe laarlemsche Courant," met de politie hier .er stede gehad heb, waarschijnlijk nooit vervuld zal worden. Maar een goede vriend van mij, ik heb er helaas niet veel meer sinds ik deze ru briek schrijf berichtte mij dezer dagen lat er een vacature was te Ouderkerk aan Jen Amstel.. Onmiddellijk schreef ik met mijn mooiste hand, op een velletje postpapier zonder vetvlekken, een uiterst vriendelijken brief aan den burgemeester van die gemeente. Haar het is gebleken vergeefsche moeite te zijn geweest, omdat er zich 160 sollicitan- en hadden aangemeld. Een en ander hee.t mij aan het nadenken gebracht en zoo heb ik»een plan gevormd, dat ik in overweging geef aan de vroede naderen van onze heerlijckheit Haarlem, die op dizelfde oogenblik dat ik dit schrijf in blauw-gespannen aandacht de begrotings cijfers beturen. Als zij zich aan mijn wenken .villen storen, hetgeen ik ten zeerste be twijfel, omdat zij zich niet aan goeden raad storen, kunnen ze met één slag de werke-, loosheid uit de wereld helpen en meteer. belangrijk bezuinigen op de begrooting. Wanneer men alle werkeloozen een be trekking geeft als politie-agent is daarmee meteen de werkeloosheid de wereld uit, de nenschen gaan goed gekleed in kranige blauw-zwarte uni.ormen en het pauperisme ral te Haarlem een onbekend verschijnsel rijn. Tevens is uit statistieken gebleken dat de criminaliteit onder de politie het ge- ingste is. Zijn dus 60 pet. van de bewoners aldus ngelijfd bij de politie, dan zal men allengs ien vermindering der criminaliteit bespeu en met als gevolg daarvan afschaffing van •evangenissen en aanverwante artikelen en nkrimping van het politiekorps. Na dit plan uitgewerkt te hebben, ver- 'iepte ik mij in een studie van Maurice Raynal, over den toonaangevenden kubist jeorge Braque, en las daar de volgende vijsheid: zelf moesten weten, als ze allemaal x-beenen wilden krijgen. In Amerika is een held opgestaan, die 223 uren achtereen gedanst heeft, tot groote ontsteltenis van het orkest. Men zegt dat de Een A'e geen kip kwaad doet. „Er bestaan geen oorzaken en geen ge olgen. Als de inspiratie oorzaak was van le expressie, is de expressie op haar beurt oorzaak van de inspiratie, omdat de oor- '.aak geen oorzaak zijn zou, als ze geen ge volgen had en iuist aan de gevolgen is het te danken, dat datgene wat men oorzaak •ïoemt, ook wezenlijk een oorzaak ts.' het geen hierop neerkomt: „Als er geen kinde -en waren, kon je niet spreken van ouders en als er geen ouders waren, bestonden er geen kinderen, dus, er bestaan geen ouders en geen kinderen. ZONDAG 21 NOVEMBER. fk meende eerst vandaag in bed te blijven A'egens ontzaggelijke stijfheid in die lede maten, waarmede we ons over straat plegen te bewegen. Dacht eerst dat het influenza was, maar herinnerde mij gelukkig bijtijds, dat het de Charleston was en het gevolg van de anti-menschelijke spierbewegingen hieraan verbonden. Je hebt menschen die den Char leston dansen en anderen, die geen kip kwaad doen Ik ben onmiddellijk op zoek gegaan naar den oorsprong van den Chaileston, in de hoop dat deze dans door een reptiel ont worpen zou zijn, maar tot mijn groote ont steltenis ben ik tot de ontdekking gekomen, dat deze liefhebberij ontdekt is door een man van ongeveer gelijke samenstelling als wij. De burgemeester van Kopenhagen ver bood den Charleston omdat hij deze dans te onaesthetiscb vond Hierop volgde een hevig protest, waarop de man bezweek met te zeggen dat de Kopenhagers het dan maar fMEyER Wer ein holdes Weib errungen. iongen der koperblazers via het instrument in de zaal terecht kwamen, met het gevolg lat de geweldige danser er meermalen over dtglibberde. Met gulden letteren is de naam van dezen kampioen in de annalen der geschiedenis ipgettekend en we twijfelen er niet aan, dat lit feit bij het I.aatste Oerdeel wel eenige tagnatie zal verwekken in het vlot verloop tagnatie zal verwekken. Allicht zal Onze ieve Heer zóó verbluft zijn, dat de man den Temel kan binnenstappen zonder dat iemand hem tegenhoudt. mXaNDAG 22 NOVEMBER. De omstandigheden vorden mij dezen dag in een bioscoopje op de Haarlemmerdijk te Amsterdam. Behalve de film, die volgens het affiche een wereldschokkende was, ging er nog een revue, uitgevoerd door anderhalve man en een paardenkop Deze Revue heette zooiets van: „Hallo, de Charleston." n hoeverre deze titel verband hield met het schoons dat geboden werd, is mij niet be kend, daar mijn verblijf aldaar siechts 10 minuten duurde, maar in dezen tijd had ik nog juist gelegenheid te genieten van een tafereel, dat een hulde aan de Nederlandsche Pers moest beteekenen. De commère trad voor het voetlicht en kondigde aan: „De Tijdde zwarte krant," op hetzelfde oogenblik huppelde er een blootige iuffrouw naar binnen, die den middelbaren leeftijd eeds lang gepasseerd moest zijn. Daarna werd aangekondigd „De Zwarte Kat," waar op een tweede iuffrouw binnenbuppelde. Hierop volgde nog de Telegraaf. Pan en het Handelsblad, welk heterogeen gezelschap door diende te gaan voor de Nederlandsche Pers. Nauwelijks hadden we ons zat gekeken aan de fraaie vertooning of we werden onthaald op een sentimenteele scène, van een man, ■viens huisraad in beslag werd genomen om- Jat hij zijn belastingschuld niet kon betalen. \an den wand hing een lijst, waarachter een .levendige" iuffrouw zat van ca 30 iaar, die olijkens het verhaal van de wreed-getroffen moeder, het 13-jarig dochtertje moest voor dellen, dat nu in den Hemel vertoefde. •Jadat de belastingambtenaar gereed was ge komen, begon het portret te leven en zong op z'n Haarlemmerdijksch: „Hier is uw lieve dot, 'k Ben een engeltje bij God." >p de wijs van het slotkoor uit de 9de Sym phonic van Beethoven: „Wer ein holdes Weib errungen," hetwelk net betraande oogen werd aanhoord door een uffrouw, die Schiller waarschijnlijk niet tot deze woorden geïnspireerd zou hebben. DINSDAG 23 NOVEMBER. Naar de generale repetitie van „Le Roi David" geweest, of liever „de Rooie David," zooals een jufirouw het noemde, die bij Alphenaar een kaartje kocht, welke toe speling op David Wijnkoop, mij allicht had doen vermoeden dat deze dame een A. J. C.'er was, hadde ze niet te onfriscb gekleed gegaan. Erg genoten, vooral van Jacques van Kempen, die mij voortdurend deed den ken aan Ham- en Bud, uit vroeger Ameri- kaansche films. Met een dankbare herinnering aan Hon- egger, heb ik Handel gesmeekt bij een event, reincarnatie de franje van zijn „des peration" af te tornen. Daarna bij Brinkmann een paar croquetten gaan eten om de oud-Teslamentische sfeer kwijt te raken, die me overal dreigde te vergezellen. Na afloop hiervan op straat aangehouden door een dronken man m-et een fiets of liever, een fiets met een dronken man erop. Het individu zag er vrij ongevaarlijk uit, was waarschijnlijk gewoonlijk slechts dronken bij feestelijke gelegenheden en onwillekeurig kreeg ik medelijden met hem, omdat het niet twijfelachtig was, wie straks bij de thuiskomst, het lijdend voorwerp zou zijn, hij of z'n vrouw. „Is dit hier de Groote Markt meheer," vroeg hij syncopisch. „Zeker." „Waar is die verkeersagent dan, die daar hoort te staan?" „Vermoedelijk naar bed." e Meytn George Robert, dien we alleen van achteren agen, maar die er zóó moet hebben uitgezien „O." Hierop werd de man mededeelzaam. „Ja, kijk es hier," verlelde-n ie, „ik heb op het Stationsplein een borrel zitten drinken met een paar andere kerels, die ik niet ken, en ik heb ze vijfentwintig gulden geleend als tweede hypotheek op een huis in de Bar- teljorisstraat.Enne nou zouen ze hier op de Groote Markt weer in een café komme, naar ik weet niet meer hoe dat café heet. Weet u het niet meheer?" Jacques v. Kempen (tenor Le Roi David). „Is dit hier de Groote Markt, mèheer?" vroeg hij syncopisch. Toen het bleek, dat er ook van mij geen hulp te verwachten viel, is hij langzaam heen- gesukkeld in de richting van Louwtje, die klaarblijkelijk een zeer gunstige indruk maak te op 's mannetjes benevelde hersen. WOENSDAG 24 NOVEMBER. Verkouden. Heb bet uitstekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN P. ROCKEFELLER. ZONDAG 28 NOVEMBER. HILVERSUM 1050 M. 10 uur v.m. Dienst in de Kerk der Evang. Gemeen'c te Hilversum. Voorganger: Ds. Joh. J. v. Petegem. Argelspel. Zingen: Gez. 229 1, 4. Votum. Lezen: 2 Cor. 5 11. 21. Gebea. Tekst: Mark. 8 37. Zingen: Ps. i 18 1, le ged. Preek. Tusschenzang: Gez. 3 4, 2e ged. Preek, Dankgebed, Slotzang, Gez. 229 7 1—2.30 uur Concert door het kamermuziek-ensemble Frans Le CouLre le, viool. Mevr. C. E. v. d. Waals, Nachemius, 2e vioctl. Joop Smit, alt-viool. Ritske Le Coultre, cello. Mevr. To Le CoultreEdelman, piano 2.30 uur Concert door de Amsterdamsche orkestvereenig'ng, o.I.v. Frans van Die penbeek, in Artis, Ams erdam. 6.45 uur Preek. .Uitzending in de Friesche taal, in de Doopsgezinde kerk te Haar lem. Spreker: Dr. C. B. Hy'kema. Muzik. medewerking van het Sjongselskip „Fri- zia", o.Lv. J. Po-st, Jacob Byster, orgel. 1. Koorzang 2. Voorlezing van Ps. 19 1, 9. 3. Gebed. 4. Tekst. Preeker 11; 7. 5. Gemeentezang: Ps. 42. 6. Preek. 7. Ge meen ezang: Ps 89 8. Na het „Amen" zingt het koor: Krystsang, Lucas 2 9-14, van D. Roesink, muziek van J. R. v. d. Glas. 9. Beurtzang van koor en ge meente 8 uur Pers- en sportber. 8.10 uur „Aida", opera van Verdi. Algem. leiding: Chris de Vos. Aida, Ethiopische slavin, Greta Santhagens. Amnéris, doch er v. d. Koning, Julie de Stuers. Radames, kapitein der garde, Jon. R. Schulze. Anionasro, vader van Aida, Koning van Ethiopië, Rich. v. He voort Pel. Ramfis, hoogepriester, Gerard Leen- ders. De Koning. M v. Reen. De hande ling speelt in Memphis en Thébe ten tijde der Pharaös. Het zeer vers'erkte H. D. O.-orkest, o.I.v. den heer A. Zelden- rust, le dir. v. d. Fransche opera en de Coönerrtie Den Haag. DAVENTRY 1600 M. 3.50 uur - Licht symphon:e-concert. Symphonie- orkest. H. Nash, tenor. Niedzielski, piano 5.50—6.10 uur Voorlezing van: Hand some is as handsome does, van Bre Harte 8.20 uur Klokkengelui 8.30 uur Studio-kerkdienst 9.15 uur Causerie: The British sa lor s so ciety 9.20 uur Weeiber., nieuws 9.35 uur „Dream of Gerontius van Elgar {2e deel). S. Wi'son. tenor. G- Pa'mer, contra alt. H Williams, brri on. Koor en sympbonie-orkest van Cardiff 10.35—11.05 uur ,T,he silent Fellow ship", van Cardiff. ®\RUS „Radio-Paris" 1750 M. 1.05 2.10 uur Concert. Orkest en Jean Rodor-zang 5.05.6.05 uur Dans muziek door de Radio jazz symphonie 8.5011.20 uur Dansmuziek door de jazzband Cazes. '<ON CBWURTERH \"SEN 1300 M. en BERLIJN 483 en 566 M. 8.20 uur Morgenconcert Orgelspel en zang 10.50—12.10 uur Concert door het Lunapark-orkesi 12.30 uur Voorle zing 2.50 uur Kindervertelhngen 3.506 uur Orkestconcert 7 50 uur le advent 8.35 uur Orkest concert 9.50—11.50 uur Dansmuziek door de Kermbach-kapel. MUNSTER - 303 M. - 8.20—9.20 uur Handel-concert 10.2011.20 uur Concert door het S'edel Strijkorkest 3.20—4.05 uur Vor aalconcert door den Zangersbond 4.204.50 uur Ari s van Mozart 5.35—6.35 uur P'at- Duitsche vertellingen 7.209.20 uur Beethoven-Brahms-avond. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 3.20 uur De rad:o-courant 3.50 uur Orkes'concert tot 5.20 9.50—10.50 uur Concert. MAANDAG 29 NOVEMBER. HILVERSUM - 1050 M. 12 uur Po- litieber. 3.30—430 uur Dames-halt uurtje door Mevr. Rhém-onda 56 uur Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk 66.45 uur Concert door het H. D. O.-orkest. Weener Walzen van Lanner tot Lehar (Schrammel, Komzak, Ziehrer) 6.457-15 uur Tuinbouwpraatje door den heer B. Lysten 7.157 45 uur Engelsche les voor beginners 7.45 uur Po-litieher, 10 uur Pers- ber. 8.10 uur Nijmeegsche avond. Harmonie „Nijmeegsch vrijwilligerscorps' dir. H. v d. Berg. Het Nijmeegsch strijkkwartet (2 violen, alt, cello) Het koor der afd. Nijmegen van de Mij. tot bevordering der toonkunst, dir. W. Ker- per. Solisten, koor en orkest van de Nij meegsche Opera Ver., dir. W. Kerper. Regisseur A. C. M. Slinkert. Het meis jeskoor van de Ro-omsche Stem, dir. Phonse Meijer. Mevr. M. Slotboom Snoeke, sopraan. Mej. Jo v Rymenam, sopraan, Kees Smulders, tenor. J. v. Duuren, bariton. A. C. M. Slinkert, bas bari on. J. Chr. v. Teeseling, declamatie G. Maalsen, humorist. De Charleston band. DAVENTRY 1600 M. —11.20 uur Concert door het Daventrykwartet en solisten (sopraan, bariton, piano) - 1.202.20 uur Orgieconcert van de St. Michaëlskerk 3.20 uur Lezing: Fishes wich go fishing 4.20 uur Dansmuziek door de R. A. C.-band 4.35 uur Lezing: Makers of modern Europe-Gambetta 4.50 uur Concert door de R. A. C.-band 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Lichte mu ziek 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws 7.50 uur Muziek 8 uur Causerie 8.20 uur „My programme", samenges eld door een ra dio-pionier 9.50 uur Lezing: The quaintness of inventions 10.05 uur Sonate in C-moll van Schubert. E. Bain- ton, piano 10.20 uur Tijdsein, weerber., nieuws 10.3511.20 uur Popu air orkestprogramma. Mannenkoor van de London and North eastern rail way mus. soc. 11.2012.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 2.10 uur Concert. Orkest Gayina en Melle. Demonthy, zang 5.055-55 uur Concert. Mme. Ribot, zang. Mme. Coudray, zang. Hr. Landeau. declamatie 8.50 uur Engelsche les 9.05— 10.20 uur Galaconcert, Orkest en so listen. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 1,607.20 uur Lezingen en lessen 7.209.50 uur Uitzending van het programma van Breslau. MUNSTER 303 M. 10.50—11.50 tor Morgenconcert 12.501.50 uur Strauss-concert 4.20-5.20 uur Kinderliedjes 5.207.20 uur Le zingen 7.208.35 uur Scènes uit „Der Bettler", drama van R. J. Sorge 8.359.50 uur Liedjes bij de luit door Karl Blume. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 8.20 uur De radio-courant 8.5010.05 uur Orkes.concert 10.05 uur Gramofoonmuziek 10.50 uur Nieuwsber. In een der bussen van de B-lijn bemerkte iemand, dat hij vier cheques met een geza menlijke waarde van 2300 kwijt wa». Aanvankelijk werd aan zakkenrollerij ge- d-cht, doch na eenigen tijd kwam een eer- li'ke vinder het verlorene bij een der po- ljtirbureaux deponeeren. Vermoedelijk heeft de verliezer do cheques nzast zijn zak gestoken. De boekhouding in beslag genomen. Wegens het verkoopen van vermoede lijk vervalschte muziek heeft de justitie, zooals we onlangs vermeldden, eenige huis zoekingen verricht in een muziekhandel op het Rckin.v benevens in het kantoor van deze firma op de Stadhouderskade. Woensdagmorgen zijn in den winkel en het kantoor wederom huiszoekingen ver richt, ditmaal ter zake een belasting kwestie. t Tegen halftwaalf verschenen de substi tuut-officier van justitie, mr. Wolfson, de rechter-commissaris mr. Huisman, be nevens eenige rechercheurs opnieuw en legden beslag op de boekhouding. Deze werd naar het Paleis van Justitie over gebracht. De reclame-zuil op den Dam, waarover Woensdagmidag in den Raad is gesproken, is nog denzelfden dag afgebroken, na onderhandeling van B. en W. met den reclame-ondernemér. Een bijzondere voort varendheid! j In hét gezin van M. J. C. van der Woude te Wassenaar, is bij een VA-jarig dochtertje meningitis epidemica (nekkramp) geconstateerd. Het patiëntje is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Voor het oog der wereld, oertha hield het hoedje met gestrekte arm voor zich uit en keek er met 'n ver achtelijke blik naar. „Is dat nou 'n hoed?" mopperde ze „is dat 'n hoed?' „Nou, nou" deed zwakjes Eduard „zóó oud is dat hoedje nog niet is t nou ineens 'n ongeschikt ding geworden? Toen je 't 'n maand of zes geleden kocht, vond je 't 'n snoepertje, zooals ie zeli zei. „Ach. wat weet tij van dameshoeden afdoe alsieblief niet zoo vervelend..." ;,Ik weet er zóóveel van probeerde Eduard nog te schertsen „dat ze meestal nogal duur zijn. „Draag ik dure hoeden? Nee. maar. nou vraag ik ieder verstandig mensch wat jij voor 'n man bent.... 't lijkt wel of ie t me niet gunt." „Kindje, ik gun je allesmaar we moe en rekening houden met de inkom sten... begrijp dat nou toch es.... Zóó best is 't in de zaken op 't oogenbl k niet.... 't is al heel mooi als ie 'n knappe boterham heb'. „Ach ga weg. flauwe kul.. niks anders.... ik heb me oogen óók niet in me zak en zie bliksems goed wat er in de winkel ommant.. „Maar ik hou de boeken bij.... en ik moet zorgen, dat de wissels op tijd wor den betaald...." „Ja, ia.... da's je ouwe smoesie.... dat kenne we nou al... Je houdt je maar zoo.... die overdreven zuinigheid en pie terigheid vah jou.... bah, daar wor k altijd misselijk van.... Is dat nou n hoed is dat nou 'n hoed om mee op reis te gaan?" „Op reis! Moet je hooren! 'n Reis van nog geen anderhalf uur. n visite bij tante Lien in Beekhorst...." „Juist, precies. 'n visite bij tante Lien.... daar gaat 't iuist om.... wat moet 't mensch wel denken.... dat 't hier 'n mooi kaal zoodie is ia!" I „Of dat we 't zuinig en vers'andig aan- leggen. Bertha smeet 't hoedie drie meter ver.... 't kwam na.lt onder de divan te liggen, die ze 'm onlangs had afgeperst.... al had ze daar dan ook 'n week of drie werk over gehad. „En ik zeg ie dan" snauwde ze in n opkomende huilbui „da' 'k met dat 'or op m'n hoofd n:et naar tante Lien ga dan gaan we maar niet.... zal ik 't wel afschrijven.... denk ie dat 'k voor gek wil loooen, voor spot? Dark ie feestelijk. jakkes, wat 'n nare kerel ben iij... om p Uppdie v>n 'n naa- -"kaJna'ders. ,.AH 't om twee rijksdaalders ging," gaf Eduard zich al driekwart gewonnen ..dan zou 'k niet zoo protesteeran maar ik weet wel hoe dat gaat als iij een maal in de hoedenwinkel bent en je ziet 'n andet ding... van 'n tientje..." „Waar zie ie me voor an' Nee maar 't is plezierig hoer. als ie 'n man hebt. die zéé ovei ie denkt ik gooi 't over dp balk >k -mijt i""w geld in 't water, is 't n o t: goed?" „En met die schoentjes dande vo van 't eene, toegeven kwam 't andere rige maanden die mantelen „Nou begint ie weer over die schoen tjes en die mantel te zaniken jc weet net zoo goed als ik, dat 't toevallig zoo uitkwam met de maten, die ze voor mij niet haddenen dat die mantel, die we hadden afgesproken, me heelemaal niet stond dat 'k net 'n opd wijf 'r mee leek.... Maar dat 1 oedje van 5.25 bij „Maison Modern" is heel geschikt't staat me vast goedzóó veeleischend ben 'k toch niet....' Ze bleef nog wat na-pruttelen.... En Eduard gaf weer toe.... helaas.... terwij. ie wist. dat 't er nu niet af kon.. dat de betalingen voor z'n zaak in de ko mende week uiterste zorg en nauwkeurig overleg vereischten Het werd 'n hoedje van twaalf gulden. Dat van 5.25 leek nou gewoonweg op niks van dichtbij gezienze was er tien jaar te oud mee. Eduard protesteerde maar weer veel te zwaken Bertha wist zóó te praten, dat 't per slot van re kening nog „voordeeiig" uil kwam. Er zijn sinds het hierboven beschreven tooneeltje weer wat jaartjes verloopen. Jaren gaan gauw. En in veel verscheidenheid van dialoog strekking dezelfde hebben deze toonéel- tjes zich herhaald Meer dan honderd maal heeft Eduard be grepen,dat ie niet tegen z'n vrouw is op gewassen. en dat de mensch 'n triestig ding is op sommige punten en in som mige omstandigbed-n. 't Had nie* zoo hoeven zijn, als ie di rect maar flink was geweest.... Maar en zoo werd het 'n sleurdie hem naar de ondergang aou voeren.... Dat voelde Eduard.... en tóch had ie de machl niet er krachtig tegen in te gaan dat was z'n fout en z'n noodlot..'.. Hij was de eenige niet. We zien Eduard en Bertha weer in „re petitie" 't Gaat nu over hun dochtertje, Miep, dat naar school moet Eduard vindt de school voor de goede burgerstand voldoende. daar gaan ver reweg de meeste kinderen van winkeliers op Bertha houdt stokstijf vol, dat 't niet waar is. en dat hun kind op 'n betere school thuis hoort 't Eenigste kind wat ze hebben mag toch waarachtig wel goed onderwijs genieten. En of-Eduard nu vol houdt, dat 't onderwijs op die andere school, die niet zoo duur kost. even goed is... en dat niemand er zich aan zal er geren 't geeft 'm geen zier.... Bertha houdt óók vol.... En Miep gaat naar de school van de rij keluiskinderen Bii n deftige school hooren deftige be- noodigdheden, mooie jurkpn, schopnties, hoedies en manteltjes.... Miepie mag na tuurlijk niet bii die andere kinderen afste ken. en natuuriük mag Bertha niet afs'ekpn bij de andere movders, allemaal sjieke mevrouwen die hun kindertjes van school komen halen.... We gaan wéér verder. En zullen er rraar 'n gaf in slaan van 'n iaar of vijftien Die iaren p' j"sschen zijn toch zoowat allemaal hetzelfde. Miep is, onder de „zorgen" van haar moeder, n koket dametje geworden, dat, precies als haar moeder hoe kan het anders? graag mooi gekleed gaat en er steeds op uit is anderen de oogen uit te steken Ze gaat naar bals en partijen, ge bruikt daarvoor 'n rijtuig of 'n taxi en maakt booge rekeningen bij modisten en confectiemagazijnen. We zien Eduard. die veel ouder lijkt dan hij is op 'n late avond over z'n boeken gebogen.... het klamme zweet parelt op z'n voerhoofd. Als Bertha in 't kantoortje komt kijkt ie haar met 'n zucht aan en laat haar de juist j afgesloten balans zien.die 'n belangrijk i verlies aanwijst. Even staat ze perplex En dan vraagt ze .net 'n erg beleedigd ge- zicht of dat soms haar schuld is. j Ze ?egt nog meer.... ze verwijt hem, dat ie geen zakenman is, als ie nog niet eens kan zorgen dat z'n vrouw en dochter fat soenlijk voor den dag kunnen komen.... Eduard zit roerloos.... voelt zich ge kneld in 'n worgende greep. Voor de verandering 'n tooneeltje tus- schen moeder en dochter Miep is verliefd op 'n eenvoudige jongen met 'n praebt-betrekking Moeder heeft 'n andere partij voor haar 'n jongmensch uit de hoogere standen zonder betrekking, maar met schitte rende vooruitzichten. Ze praten lang en heftigMiep huilt maar na 'n Half uur heeft 't onderhoud 'n zoodanige wending genomen dat Miep inziet, dat ze de deftige partij moet ne men"... dat moeder „eigenlijk" gelijk t heeft. Eduard bidt en smeekt z'n vrouw ea dochter we zijn alwéér 'n jaartje ver der om toch asjeblieft niet zulke hooge kosten te maken voor 't aanstaande huwe lijk met de boeken in z'n handen tracht ie te bewijzen, dat z'n zaak er niet goed voor staat.... „Wat wou j ij dan?" klinkt snijdend ega's overheerschende stem,Geen di ner soms? Geen receptie? Misschien nog loopend naar 't stadhuis?" „Nee.... 't moet natuurlijk netjes gaan" komt Miep er tusschen.... moeder heeft nu eenmaal gewild, dat 'k "t goed zou doen'.en dan moet 't ook goed. Wat zou Henri's familie wel denken? Dan had 'k nog beter Wim de Breed kunnen nemen." „Wim de Breed" walgde moeder.... ,,'n kantoorklerk...." Eduard werd 'n somber, zwaarmoedig mannetje. Hij at of dronk niet.... zei woorden, om angstig van te worden, bleef heele nachten op en dwaalde dan als 'n onnoo- zele door het huis. Drie dagen voordat 't huwelijk zou plaats hebben.... werd ie gevondenop zolder.... aan 'n touw.... De barmharti ge God moge 't hem niet hebben aange rekend... «jle ongelukkige wist niet meer wat ie deed de laatste wekfti.... Toen ie op z'n doodsbed \ag, kwam er weer 'n tooneeltje tusschen moeder en dochter. [n wilde uitbarsting grepen ze elkaar in de borst.... en door de dooden- kamer snerpten gillende kreten van wan hoop en wederzijdsche verwijten. G. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9