Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Biad Dinsdag 30 Nov. 1926 Een juiste lezing over den opstand in Albanië. Een actie voor bege nadiging der franc-vervalschers. De ofitspanning in de binnenlandsche Oostenrijksche politiek. Onder de Radio-berichten: Het wetsontwerp inzake bescherming der jeugd tegen prikkellectuur door den Duitsclien Rijksdag in tweede lezing, aangenomen. Er kan thans worden gesproken van een algemeene werk hervatting in de Britsche mijnen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Verdrag met.België. Jhr. v. Karnebeek's besprekingen te Genève. Een som van f 2000 te weinig? De nieuwe Portugeesche gezant. Studentenvereeniging tegen het Nederlandsch-Belgisch verdrag Tegen eenzijdige ontwapening. Rijkskieskring Utrecht. De begrooting 1927 van P. T. T. UIT ONZE OOST. Drama te Weltevreden. Nieuwe arrestaties van Indische communisten. LUCHTVERKEER. Een nieuw hoogte-record. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Bezoek Duitsch oorlogsschip. Auto over den kop geslagen. Bekeerd. Gaslevering door Amsterdam aan een aantal plaatsen benoorden het IJ. Verdwijnende reclame. I Treinen die van andere perrons vertrekken. FEUILLETON. Herstel vE-n den vrede in de industrie. De „Westminster Gazette" is, naar men wee', een beweging begonnen voor vrede »n de industrie, voor een industrieelen Volkenbond. Met dit doel heeft 'het blad thans een noenmaal aangericht, dat op 1 December zal plaa's hebben en waartoe vooraanstaande werkgevers en arbeiders- leiders uitgenoodigd zijn. De gasten zuilen daar in staat zijn om zoowel door redevoe ringen als door tafe'gesprekken van ge dachten te wisselen over dit belangrijke onderwerp. De lijs' dergenen, die de uit- ncodiging reeds hebben aangenomen, om vat bijna honderd namen van hoofden van tal der grootste industrieele ondernemin gen, van bekende vakvereenigingsleiders en van vertegenwoordigers der Arbeiders partij, der Unionistische en der Liberale partij. De Thoiry-poli'iek. Evenals Stresemann reeds deed in zijn Jongste redevoering in den Rijksdag, heeft thans ook Briand, en wel tegenover den Parijschen correspondent van de „Vor- warts", er nogmaals den nadruk op gelegd, dat men in zake de Thoiry-politiek ge duld moet oefenen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken (die zich werkelijk in een niet ge makkelijke positie bevindt om zijn poli tieke opvattingen door ie zetten) verze kerde den Duitsrhen journalist, dat hij geen aanleiding had den toestand ongun- siig te beoordeelen. De ontstane moei'ijk- heden hebben hem geenszins verrast. Stre semann en hij hadden te Thoiry reeds voorzien, dat een politiek van Fransch- Du'tsche toenadering voorloopig nog wel heel wat hinderpalen zou ontmoeten en zou te overwinnen hebben- Het Catalaansche complot. Generaal Peppino Garibaldi heeft zich naar Amerika ingescheept. Hij hoopte dat zijn breeder Ricciotti (thans te Parijs in verband met zijn verhoor in zake het Ca talaanse!) complot) hem spoedig volgen zal Een anti-fascistische persoonlijkheid heeft aan het „Petit Journal" verk'aard, dat Ricciot'i Garibaldi hem had voorge steld zich met geweld van de dossiers in het appartement meester te maken. De persoonlijkheid weigerde, vernam vervol gens dat aan Ricciotti uit Rome vier mil- lioen was aangeboden voor de levering der dossiers. Hij voegde er aan toe, dat Riciotti het plan had in een Zuid-Slavische haven een anti-fascistische expeditie te organiseeren, welke op de Italiaansche kust der Adria- tische Zee zou landen. Uit de Fransche Kamer. De Kamer heeft de luchtvaartbegrooting aangenomen. Een betooging tegm Musso lini in Tsjecho-Slowakije. In het parlement is het de vorige week tot heftige tooneelen gekomen als uitvloei sel van aanvallen van Duitsche en Tsje chische socialisten en van communisten. Aanleiding tot een en ander was het fei dat de politie een vergadering pad uiteen doen gaan, waar de Italiaansche sociliste Agnelica Balabsnoff, eens de me dewerkster, thans een besliste vijandin van Mussolini, zou spreken over het fascisti sche stelsel. Toen zij o.a. gewaagde van de „kerkhcfrust, welke thans in Italië heerscht, sloot de vertegenwoordiger van de regeering onder protesten van de aan wezigen de vergadering. Dit val nu brachten de socialisten in het parlement ter spreke. Zij stelden het departement van binnenlndsche zaken aansprakelijk voor het gebeurde en ver langden te weten of de minister zich tot knecht van Mussolini wilde vernederen. Volgens den •.orrespondea' van de ..Voss. Zlg." ging het daarbij zoo heftig toe, dpi de voorzitter, 'elkens met felle interrupties bestookt, herhaaldelijk de sprekers wegens beleeditfing van Mussolini tot de orde mnec» ^oepen. Mislukte voorbereidingen tot een opstand in Albanië. De Albanische regent, Dr. Shtyl'a, ver klaarde in een onderhoud het volgende betreffende de oproerige beweging in dat land: De opstand werd door een katholie ken priester, Loro Caka, voorbereid, aan wien het gelukt was met vier andere uit geweken Albaneezen, vroegere ofiicie"en uit het leger van Fan Nollis, ongemerkt de Albaneesche grens te overschrijden. Het gelukte aan deze emigranten eenige boeren in Dukadjin voor hunne plannen te winnen roet wier hulp zij de zwakke gendarme-ie- post daar ter plaatse overmeesterden In Skutari zelf bevond zich toentertijd ook slechts een zwak garnizoen van ongeveer 400 man. Deze afdeeling greep onder bevel van kolonel Mal Bushati de opstandelingen aan en wist ze op den de-deij dag te ver strooien. Zij vluchten grootendeels in dc bergen, maar we-den ok daar vervolgd. Het was slechts een plaatselijke en absoluut onbeduidende poging om de orde te ver storen. Andersluidende berichten moeten beslist tegengesp "oken worden, want in Zuid-Albanië is het reeds sedert geruimen tijd volkomen rustig. De boeren, die voor de vijf emigranten gevochten hebben, en zich tegen de regeeringstroepen te weer stelden, waren avontuulijke en weinig ont wikkelde menschen, die absoluut niet ge weten hebben waarvoor ze hun leven in de waagschaal zetten. Aan hunne zijde waren 20 dooden. Albanische emigranten probee- ren steéds de rust te verstoren,en daar Albanië een zeer lange g-enslijn heeft, die een leger van beambten noodig maakt om haar te bewaken, gelukt het aan menig uit gewekene over de grens te komen en in het land wanorde te stichten. Onder al deze onruststokers is er echter geen een, die een bepaald doel nastreeft, of een program ten uitvoer brengen wil van een of andere poli tieke partij. Zij worden allen geleid door persoonlijke" beweegredenen, en zijn deze ondernemingen alle gedoemd op niets uit te loopen. Aktie voor de begenadiging van de francvervalschers. Door een blad uit Budapest werd het be richt verspreid, dat pogingen in het werk ge steld worden om de in Holland veroordeelde francvervalschers, Georg Marszovsky, ko lonel Aristid Jancovics en Georg Manco- vics genade te verleenen. Dit bericht baarde daarom zulk een opzien omdat juist den laatsten tijd in Hongarije herhaaldelijk der gelijke pogingen aangewend zijn wat betreft dé in Hongarije veroordeelde medeplich tigen, vooral prins Windisch-Grastz en den vroegeren hoofdcommissaris van politie Na- dossy. Er heeft zich blijkbaar een comité gevormd, dat naar de berichten luiden met aanzienlijke geldmiddelen is toegerust, met het doel een groot aantal handteekeningen te verzamelen onder een verzoekschrift tot het verleenen van genade aan de' veroor deelde francvervaschers, welke petitie aan den rijksregent, Horty, zal worden overge reikt. Deze aktie moet uitgaan van de familie van prinsWindisch-Gratsz, die alles in het werk wil stellen genade voor den prins te verkrijgen. Voortschrijdende ontspanning in de binnenlandsche politiek in Oostenrijk. In de binnenlandsche politiek van Oosten rijk komt steeds meer ontspanning. Na den hoogst onverkwikkelijken partijstrijd dei- laatste weken is, sedert het kabinet Seipel aan de regeering kwam, een duidelijk waar neembare neiging merkbaar, zoowel bij de ministeries als bij het parlement tot het ver richten van zakelijken arbeid. Dr. Seipel verklaarde in een zitting, dat het hem helder voor den geest staat, als hij de regeering overnam, dat het eerst wat aangepakt moet worden is te zorgen voor een algemeene ontspanning in het maatschappelijk leven van Oostenrijk. Hij heeft deze ontspanning dan ook voor een groot deel bereikt. Niet het minst is dit echter ook een gevolg van de openbare meening, die meer dan genoeg had van de ophitsende redevoeringen in het par lement, en van dit lichaam nooit eens wer kelijke resultaten kon boeken, terwijl men toch verlangde naar positieve arbeid van zijne volksvertegenwoordigers. De bonds kanselier heeft een handig gebruik gemaakt van deze meening, die zich zoowel bij de lin ker- als rechterzijde deed kennen. Men kan er dan ook onder deze omstandigheden op rekenen dat de behandeling van de be grooting in het parlement tijdig ten einde gevoerd zal word°h. De gouverneur van Rome. Senator Filippo Cremonesi, die sinds de fascistische regeering in 1924 de functie van gouverneur instelde, als zoodanig is opge- t-eden, is wegens gezondheidsredenen afge beden. Bekend is o. a. dat Cremonesi van Mus solini de opdracht kreeg om binnen 5 jaar de stad Rome dusdanig te veranderen, dat zii weder het aspect zal krijgen, hetweik zii onder de heerschappij van keizer Augus t"s bezat. Behalve de gouverneur van Rome zijn ook nog de beide vice-gouverneurs en ti?~ atdili der stad afget>-ed°n. Scheepsbrand in der Indischen Oceaan. Aan boord van het Britsche s.s. „Ayrshire" word na het vertrek uit Colombo naar Europa brand ontdekt. Het s.s. „City of Nagpur", dat een S.O.S.-sein opving, kwam te hulp en trachtte het vuur te blusschen Toen deze poging mislukte, werden de pas sagiers en de bemanning behouden op dc „City of Nagpur'' overgebracht. Vervolgens bracht een Britsch korvet de „Ayrshire tot zinken De houding der anti-revolutionairen. Vijftien bekende anti-revolutionairen te Middelburg, o.al 3 leden van den gemeen teraad, de heele fractie, behalve wethouder de Geer, die lid der Eerste Kamer is, heb ben zich verbonden om mede te helpen een landelijk comité der anti-rev. te vormen, dat de a.-r. leden der Eerste Kamer zal ver zoeken rekening te houden met de door duizenden geestverwanten gevoelde be zwaren tegen het Belgisch verdrag. De heer J. F. Heemskerk, oud-lid der Tweede Kamer, een bloeder van mr. Th. Heemskerk, heeft in het A.-R. dagblad „De Zeeuw een artikel geschreven, waarin hij aandringt op verwerping van! het verdrag. Jhr. Van Karnebeek en prof. Francis, werden, naar uit Genève gemeld wordt, Maandag daar verwacht. In vérband met de mogelijkheid om de economische wereldconferentie te Amster dam te organisee-en, deelt het „Journal de Genève" mede, dat het op grond van in lichtingen uit goede bron kan verklaren, dat de Nederlandsche regeering zich nog niet geheel met deze kwestie heeft beziggehou den. Het voegt er aan toe, dat Van Karne beek tijdens zijn verblijf te Genève over twee punten inlichtingen zal inwinnen, ten eerste of er werkelijk een ernstig verlan gen bestaat, dat op goede gronden geba seerd is, om Amste-dam boven Genève te verkiezen als plaats voor de wereldconfe rentie, en ten tweede wat de onvermijde lijke kosten zouden zijn, die de Nederland sche schatkist te best-ijden zou hebben. Na over deze twee punten ingelicht te zijn, zou het Nederalndsche kabinet een beslissing nemen. De representatiekosten van de Commissarissen der Koningin. In het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het Wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Staatsbe- grooting voor 1926, worden naar aanleiding van de voorgestelde verhooging van art. tl met 22000 eenige opmerkingen gemaak. De wijziging houdt verband met het voor nemen, om aan ieder der Commissarissen der Koningin in de provinciën een som van 2COO toe te kennen voor represen tatiekosten. óemeend wordt,, dat dit bedrag, met het oog op de uitgaven, welke een Commis saris der Koningin voor representatie heeft te doen, te gering is om op een vergoeding te gelijken. Hiertegenover werd evenwel opgemerkt, dat aan het voorstel een demo cratisch beginsel ten grondslag ligt, n.i. dat aan hooge betrekkingen ook hooge trac- tamenten moeten verbonden zijn, opdat het ontbreken van eigen vermogen niet de benoeming van hen, wier bekwaamheid een goede vervulling van dit ambt waar borgt, in den weg zal staan. Tot gezant van Portugal bij ons Hof is benoemd graaf De Martens Ferrai Hij is in Den Haag in hotel Paulez aangekomen. Het te Amsterdam gevormd comité, dat zich ten doelt stelt een nationale' studen tenbeweging tegen het Nederlandsch-Bel gisch verdrag in het leven te roepen, heeft zich als volgt samengesteld. C. N. de Boer, voorzitter, L. Joles, Kazernestraat 2, Am sterdam, secretaris, K. v. d. Knoop, F. C Noordhof, H. H. Sillevis Smitt, A. Wensing. Stappen worden gedaan om contact te krijgen met de studenten der verschillende hoogescholen, terwijl plannen in voorbe reiding zijn om tot een massale actie te geraken. Waarschijnlijk zal in Amsterdam spoedig een bijeenkosmt worden belegd, alwaar de studenten zich over het verdrag kunnen uit spreken. Het comité tot waarschuwing tegen een zijdige ontwapening meldt, dat twee plaat selijke sub-comité's tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening zijn opgericht, n.l te Alkmaar en te Maastricht. De Zaterdag te Utrecht gehouden verga dering van den Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskieskring Utrecht nam de vol gende besluiten: le. Bij de Provinciale Statenverkiezing '927 worden de beide provinciale kieskrin gen Utrecht I en Ut-echt II ve-bonden; 2e. de termijnen, binnen welken de aan gesloten Kiesvereenigingen hun candidaten voor de g-oslijsten moeten indienen, zijn bepaald op 27 November tot 21 December 1926; 3e. in den Prov. Kieskring Utrecht I wor den 8, in den kring Utrecht II 16 Candida- 'en gesteld; 4e. de eerstvolgende Bondsvergadering wordt gehouden op Zaterdag 15 Januari 1927: 5e de stemming over het politiek advier in de plaatselijke Kiesvereenigingen zal worden gehouden op Zondag 6 Februari 1927. Eenhoofdige leiding. Verdere tariefsverlaging Omvat de reorganisatie van den dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, die nog in beraad is, ook de oplossing van het vraag stuk der opperste leiding, hebben verschei dene leden in het Voorloopig Verslag ge vraagd. De minister antwoordt in de zoo juist ver schenen Memorie van Antwoord, dat dit in derdaad het geval is en hij voegt eraan toe: Dat inmiddels voor hem is komen vast te staan, dat het wenschelijk is de beslaande eenhoofdige leiding te bestendigen. De minister kan geen vrijheid vinden om voor 1927 op gunstiger bedrijfsuitkomsten te rekenen. Het voornemen bestaat om met tariefver laging zoo mogelijk nog in 1927 verder te gaan. Thans treedt de wenschelijkheid van verlaging van het enkelvoudig briefport het meest naar voren. Een beslissing te de zer zake is nog niet genomen. Indien in den loop van 1927 blijkt, dat de bedrijfsuitkom sten geen beletsel vormen, zal een verlaging van het enkelvoudig briefport waarschijn lijk tot stand kunnen worden gebracht. (Enkelvoudig briefport is hel port voor binnenlandsche brieven tot een gewicht van 20 gram. Naar men weet is het port van briefkaarten onlangs van 7Js op 5 cent ge bracht. Red.). De kosten, verbonden aan het luchtpost- vervoer, worden, voor wat de pakketpost betreft, geheel gedekt door de ontvangsten, deswege: wat de briefport aangaat is dit niet het geval. Zooveel mogelijk te streven naar bezuini ging blijft noodig, niet het minst met het oog op de wenschelijkheid dat binnen niet te langen tijd kan worden overgegaan tot verder gaande maatregelen inzake tariefs verlaging. Postagentschappen, Een aantal van drie bestellingen per dag, behalve in de groote steden, is niet onvol doende te achten. Het voornemen bestaat om, zooals op het voetspoor hoofdzakelijk yan Engeland en bij wijze van proef binnenslands reeds hier en daar geschiedde, in buurten, waar voor de vestiging van een wijkkantoor nog geen vol doende aanleiding bestaat, postinrichtingen (z.g. postagentschappen) te vestigen bij te goeder naam en faam bekend staande win keliers, waar het publiek in hoofdzaak de zelfde postzaken kan afwikkelen als aan de wijkkantoren. Het is niet uitgesloten, dat ook enkele wijkkantoren met niet te omvangrijk ver keer zullen worden vervangen door agent schappen. Wat betreft het personeel merkt de mi nister op, dat ten aanzien van de reorganisa tieplannen voor het tegenwoordige niets toe gevoegd kan worden aan hetgeen ter zake is vermeld in de Memorie van Toelichting. In hoeverre bezuiniging kan worden be reikt zal dan eerst later kunnen blijken. Dat in afwachting van de te nemen be slissing de in de tegenwoordige rangbevor- deringsregeling voor het kantoorpersoneel voorgeschreven examens moeten worden ge houden, kan wellicht in verband met de daaraan verbonden consequenties eenig na deel opleveren, doch dergelijke nevenom standigheden behooren naar het oordeel van den minister, een arbeid van zooveel wijdere strekking als de onderhavige reorganisatie niet té beheerschen. Een herclassificatie -van de hulpkantoren is nog in voorbereiding. Wat betreft de Poslchèque en Girodienst zegt de minister, dat hij van meening is, dat voor den dienst, weli.e ingesteld is om een gemakkelijk geldverkeer te bevorderen, overschrijvingsrecht niet moet worden ge heven. De in het V. V. bedoelde aansluiting bi' de Nederlandsche Bank is op verzoek van de directie der Bank tot stand gekomen in hoofdzaak om daarmede het ruimere geld verkeer met groote banken, belangrijke in stellingen uitgebreide handelslichamen, groote gemeenten, enz te gerieven. Een amokmaker doodt 4 personen. Uit Batavia wordt d.d. 29 dezer gemeld: De Menadoneesche korporaal-schildw.acht van het hospitaal te Welteveden, schoot vannacht om een vrouwenkwestie, den sergeeant-wachtcomandant Kiay en korpo raal Sunneke dood. Hij sprong in de rivier om zwemmende te vluchten Later ont moette hii d-n wakker geworden g'pension neerden ambtenaar Leisen met diers zoon. Hij schoot Leisen dood en verwondde den zoon. De amokmaker kwam op het Konings plein (Oost) een politie-auto met zes man tegen, welke te hulp geroepen was. Niemand in den auto vermoedde, dat de korporaal de moordenaar was. Van vlak bij schoot hij den politie-opziener Dijkstra dood en vluchtte. Hij is no gniet gepakt. De arrestaties in het Bantamsche duren, naar uit Batavia gemeld wordt, voort. De communistische posthuiscommandant en eenige agenten van de veldpolitie zijn te Sawah Toentoe gearresteerd. Kapitein Letoirnberg heeft dezer dagen, naar uit Stockholm wordt gemeld, met een 'weedsch marinev'iegtuig een nieuw hoog- e-record gevestigd, door een vlucht van >731 meter. Dit record is erkend door de „Federation Intèrnationale Aëronautique Van 815 December a.s. zal het Duit sche oorlogsschip Hannover de haven van Amsterdam bezoeken. Op den 8sten zal er in Couturier receptie zijn; op den 12den volgt' een feestavond in Bellevue voor alle officieren en manschappen, waartoe ook de geheele Duitsche kolonie is uitgenoo digd. Vermoedelijk zal er den 14den feest aan boord van de Hannover zijn. De bestuurder licht gewond. Een auto, bestuurd door een dame, heeft op den hoek van de Kalfjeslaan en den Am- steldijk een vreemde tuimeling gemaakt. Vermoedelijk nam de bestuurster, die daar zaterdagmorgen omstreeks 12 uur reed, den draai naar de laan te kort, waardoor een der wielen in aanraking kwam met de verhoo ging terzijde van den weg. De wagen maakte een salto en kwam met de wielen naar bo""en te liggen. De inzittenden, twee dames en een knaapje, waren er spoedig onder vandaan gehaald. g De bestuurster had een lichte wonde aan den arm. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Wij schreven onlangs over de brutaal- schreeuwende en ontsierende lichtreclames in de hoofdstad. Een der leelijkste uitingen van deze nieuwen handel en industrie was wel de lichtbak op den Dam. Het logge ding om een lichtmast bevestigd, prees een merk sigaretten aan, 's avonds gingen de electrische lichten in vloekende kleurencombinatie uit en aan en in het daglicht trok het evenzeer de aandacht, meer door leelijkheid dan door merkwaardigheid of origineelen vorm. Het geheel was te leelijker en onsmakelijker, omdat het pal voor het grootsche Raadhuis van Jacob van Campen was opgesteld. De geheele hofhouding zou er zich, bij het jaarlijksch bezoek van de Koninklijke Fa milie aan Amsterdam, ongetwijfeld geel aan geërgerd hebben. Van alle zijden is er protest gerezen tegen dit sprekend exemplaar der ontsierende lichtreclame In de dagbladen is er over geschreven, zelfs in geïllustreerde artikelen, in de Schoonheidscommissie is er over gede batteerd, ook in den gemeenteraad hebben enkele leden er tegen geageerd. De prote- steerende stemmen zijn niet geweest die van een roepende in de woestijn. De sigaret- tenfabrikant heeft niet gewacht tot hem ge boden werd den lichtbak te verwijderen hij heeft het uit eigen beweging gedaan. Blijkbaar oordeelde hij de kans gering dat Prins Hendrik, als hij in Amsterdam ver blijft, en de mannelijke leden dér hofhouding, zich door de reclame vóór de ramen van het Paleis zouden laten suggereeren, de betreffende sigaretten te rooken, en vond hij de algemeene oppositie tegen zijn lichtende advertentie het tegendeel van reclame. De Dam is dus weer een proefneming en ondervinding rijker. Want langzamer hand schijnt het historische plein het proef veld te worden van allerlei nieuwigheden en proefnemingen van-kijken-hoe-het-zal- staan. Jarenlang heeft men zich geërgerd aan een schutting, die een viezen modder poel voor het oog verborgen hield. Naatje, oftewel de Nederlandsche maagd is naar een museum verhuisd, om plaats te maken voor de poppenkast van Jan Klaassen en Trijn zooals Brakensiek indertijd in een spot prent in „De Amsterdammer" aangaf. Op de plaats van het Zeemanshuis verrees het kleerenpaleis" van een groote confectie- firma en er naast het gebouw van de Groote Club, beide gebouwen, die, wat architectuur betreft, bewonderaars, maar ook felle be strijders vinden. Dit jaar nog heeft men de grap beleefd van de z.g. monumentale lan taarn, die een totale mislukking werd, en nu weer het experiment van den lichtbak vóór het Paleis. Gelukkig is de reclamant van de dwalingen zijns weegs teruggekeerd en heeft zich bekeerd. Zijn goede voorbeeld moge gevolgd worden door vele andere fabrikanten. Ontwerp in voorbereiding. Naar de Tel. verneemt, is bij de Gemeente lijke Gasfabrieken een plan ontworpen tot gasleverantie aan 'n aantal gemeenten be noorden het IJ, welk ontwerp bij het ge meentebestuur zal worden ingediend. Het houdt verband met verschillende aanvragen van particulieren uit Purmerénd en Mon- nikendam, waar de fabrieken met verlies werken en al geruimen tijd over den gas- prijs een kwestie bestaat, zoodat er van verskillende kanten daar op aangedrongen wordt op leverantie door de hoofdstedelij ke fabrieken. Voor een dergelijke gaslevering zou het noodig zijn, een pers'eiding te leggen van 20 a 25 K.M. lengte. Verder wordt nagegaan hoeveel de prijs dan zou moeten bedragen indien Amsterdam aan Broek in Waterland. Monnikendam, Edam en Purmerend zou le veren, hetgeen het gasdebiet van Amster dam, dat hans ongeveer 94 millioen kubieke meter is, met ongeveer 2 millioen zou ver- hoogen. De prijs moet minstens de kostprijs zijn, terwijl ook rekening dient gehouden tc worden met rente en aflossing der uitgaver der nieuwe gasleiding naar deze gemeenten. Tot dusver levert Amsterdam alleen aan de gemeente Nieuwer-Amstel en gaat zij leveren ook aan Ouder-Amstel. Wel is waar hebben reeds eenige huizen onder Duiven- drecht gas van Adam, doch thans komen twee groote stukken van laatstgenoemde gemeenten er bij o.a. de kom der gemeente. Blijkt de leverantie aan gemeenten in Wa- WOENSDAG 1 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Poli tieker. 2.3 Engelsche les voor kinderen. 34 Rado-knipcursus. 44.30 Half-uurtje voor de huisvrouw, door de Ned. Ver. v. huisvrouwen. -4.306.15 Concert door het H.D.O.-orkest. Mevr. C. Kanne-Blookers sopraan. 6.15 6.45 Lezing door den heer Dr. F. Wes terling, dierenarts te Amsterdam, over Dierenmishandeling en dierenbescher ming in algemeene beteekenis. 6.45 7.45 Vervolg- en conversatieles Duitsch. 7.45 Politieber. 10.00 Persberichten. 8.10 Christelijke Radio-avond. Spreker Ds. Petersen, legerpredikant te Blcemen- daal. De heer F. H. Gerdes - zang. Koorzang. 1 Frühlingsglaube, Schubert 2 Pour un baiser, Tosti 3 le ged. rede van Ds. Petersen, over Zingen 4 Tre giorni (drie dagen), Pergolesi 5 Mar- leentj Hullebroeck 6 2e ged. rede Ds. Petersen 7 Se: getreu bis in den Tod „Mendelsohn 8 Sei nur stille, Franck 9 Recitatief en aria uit de „Scböpfung." DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het Daventry-kw.artet en solisten (sopraan bas piano) I.202.20 Concert van restaurant Fras- cati. 3.20 Lezing Reading and wri ting. 4.20 Lezing Merrie England. 4.35 Bespeling van het concert-orgel in de New Gallery Kinema. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Concert van het Rial- to-theater. 7.10 Tuinbouwpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. In the Whispering gallery of St. Pauls- causerie. 7.50 Muziek. 8.00 Cau serie. 8.20 „Revels of 1926", door Fel- gate King. Vroolijke muziek en zang met humoristische interludes. 9.05 Cello- concert door W. H. Squire. 9.20 John Henry humorist. 9.35 Concert door de Salisbury Singers. 9.50 Lezing Companionable books-Boswell's life of Johnson. 10.05 Sonate Es-kl.t., Schu bert. E. Baiton piano. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Kamermu ziek. S. Krish piano., W. Primrose viool, Manucci cello. 11.2012.20 Dansmuziek. PARYS, „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.502.10 Concert, orkest en Hr. Prior- zang. 5.05—5.55 Concert door de radio jazz symphonie. 9.0510.20 Galacioncert. Orkest en solisten. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 483 en 566 M. 11.20—7.20 Lessen en lezingen. 7.50 „Der Flie- ger", volksstuk in drie acten van H. Brennert en J. Lehmann. Speelt in den tegenwooordigen tijd in Berlijn. 5.50 II.50 Dansmuziek door de Kermbachkapel. MUNSTER, 303 M. 12.50—1.50 Wer ken van Svendsen, door orkest. 3.20 4.35 Gramofoonmuziek. 4.505.50, 5.20 5.50, 5.50 6.20 Lezingen. 6.3510.05 „Don Juan", opera in 2 acten van Mozart. BRUSSEL, 509 M. en ANTWERPEN, 266 M. 8.20 De radio-courant. 8.509.50 Orkestconcert. 9.50 Le zing. 10.0510.50 Orkestconcert. terland voor uitbreiding vatbaar te zijn, dan zullen tevens eenige gedeelten van Amster dam aan de overzijde van het IJ van gas voorzien kunnen wcr.den. Technisch is het brengen van gas over grooten afstand zeer goed mogelijk. In Ame rika heeft men geleidingen van zeer groote lengte. Er is ook eens een plan geweest, om gas uit de steenkolenmijnen in Westfalen via Arnhem naar Amsterdam te brengen. Bovendien ligt concentratie van gasfabrieken meer en meer in de lijn, daar pl.m. 150 van dergelijke instellingen van ons land door de technici als te veel wordt beschouwd. Het gasverbruik gaat in de hoofdstad zel ve in stijgende lijn. In October was er een progressie van 8 vergeleken bij dezelfde maand in 1925 en in November zal dit peri centage ook ongeveer 8*a 9 zijn. Naar verluidt zullen de felkleurige recla mes aan dep achterzijde van de hqizen in de Warmoesstraat uitkomende op het water van het Damrak, reeds in Januari verdwij nen, waarmede dit typisch stukje oud-Am sterdam weer in eere hersteld wordt. In den loop van het volgend jaar komen ook de achterzijde Van de Galerij en het Paleis voor Volksvlijt aan de beurt Op het oogenblik wordt reeds het aanbrengen van nieuwe reclame, indien daardoor het stadsschoon wordt geschaad, door het Bouw- en Wo» ningtoezicht geweerd. Voor vernieuwing van wissels en wijziging van sporen zal op het Centraal Station te Amsterdam van Woensdagmorgen vroeg tot Donderdagavond een viertal sporen aan de Westzijde buiten dienst gesteld worden. Hierdoor moeten de treinen gedurende deze beide dagen aan andere perrons aan komen en van andere perrons vertrokken. Dit geldt zoowel voor de richting Haarlem en Zaandam als voor Hilversum en Nieuwer - sluis. Belangrijk gewijzigd worden op beide da gen de vertrekperrons der treinen in de richting Hilversum. De forensen voor de ichting Hilversum moeten dus op den eer sten en tweeden December op hun hoede zijn. Met groote plakkaten worden aan elk der ingangen van het Centraal Station de wijzigingen in de vertrekperrons tijdig aan het publiek bekend gemaakt., 41 Toen graaf Wangerloh voor mij stond vol liefde en vol vertwijfeling, toen hij mijn raad vroeg en mijne voorspraak bij Catha- rina's moeder, toen hij mijn invloed op merkte op haar bedeesd en wankelbaar gemoed en daarmede het eerste warme, gelukkig makende gevoel ook voor mij toonde, toen was mijn besluit genomen. Ik trad in hare plaats en bood God mijn hart, mijn geheele leven tot Zijnen dienst opdat zij gelukk'g mochten zijn. O dierbare, dierbare moeder riep tiet jonge meisje uit en van hare zitplaats naast de non nederglijdend en het schoone hoofd in haren schoot leggend, hoe groot en hoe gced zijt gij! Nu eerst versta ik en uwer vrede! Maar vertel verder, lieve moedet noe kon Catherina dan toch nog ongelukkig worden? De moeder werd van deze zaak schrifte lijk verwittigd ooor baren echtgenoot e: tegelijkertijd schreef ik, dat ik in Catha- rina's p'aats 'oude treden. Op de uitwer king h ervan uadden wij volstrekt niet ge rekend. De ongelukkige vrouw meende zich prijsgegeven aan alle straffen, omdat Catharina de belofte niet ver- vu'de, die zij had gedaan, zij jammerde ever haar aardsch en over haar eeuwig le ven, zij laadde op het hoofd van haar kind al het onheil, dat zij komen zag En vol vertwijfeling lachte zij om datgene, wat ik wilde doen: het was, ook niet datgene, waar zij naar gestreefd had, eigen lijk niet dat. wat z ij had beloofd. Het was een geluk, dat het mij voerde tot de treden van Zijn troon, ook om mijzelfs wil e, dat ik daar vrede vond, want Ca- thar.na en haar gemaal, van wier leven ik den toorn der moeder had willen wegne men, hadden geen nut van mijn offer. Een half jaar na haar huwelijk, omstreeks denzelfden tijd dat ik hier als novice aankwam, wat ik bij Catharina's huwelii' he'r>ofae riep het plotseling doods- berich' n Wen vader, die stierf tenge- 'olge W senschudding, het paar terug t->:land, waar het in stille Hcr'V geleefd. Dit was de eerste »r '?g tref. Zij nam'."- nadat de teraardebestelling en de int- met Catharina's broeders, die bijzon'e el was, voorbij waren, de "eis naar Rom 'in om de vergiffenis der moeder te gaor "Kmeekan; de jonge gade, "u haar ook het macht'g woord des va ders ontbrak, vol angstige bezorgdheid. Maar a' hare vrees was niets, vergeleken we-keb'kheid; in Rome b"d een too neel plaats waarvan de in Iruk bij de arme Catharina nimmer werd uitgewischt. Een diepe melancholie waarin zich bet eerste zelfverwijt mengde, overviel Catha rina, haar geest, steeds ter neder gedrukt door het gewicht der moederlijke streng heid en verbittering, was niet zelfstandig en krachtig genoeg, om stand te houden te midden dezer stormen. Week, teeder, met ren natuurlijken aanleg tot zwaarmoedg- heid, liet zij het hoofd zinken en wachtte den slag af, die naar de voorzegging der moeder, haar zou verpletteren. Ach, die slag verpletterde haar niet, maar zij lachte nimmermeer, zij kwijnde weg. Haar toestand was des te bedenkelijker, daar zij binnen weinige maanden het leven zou geven aan een kind men vreesde het ergste voor de helderheid van haren geest. Op bevel van den dokter werd zij uit Rome weggebracht naar hare zoogzuster, die zij voorheen zoo teeder had liefgehad. Dit was een tijd van beproeving voor haren echtgenoot, zooals die weinigen is opgelegd en hij heeft dien doorstaan als een held. Haar werd een meisje geboren er een oogenblik scheen het a's bracht de ge boorte van dat kind haar moed en vrijheid des geestes terug. Haar geluk en hare l'efdc waren onuitsprekelijk maar toen mengde zich in dit nieuwe za'ige gevoel de angst om het kind te verlioz-n Weder bekroop haar de oude vrees, dat de vloek, die haqr zelf betroffen bad, vervtjld zou worden aan haar kind: zij behoedde het met een a' gst en een rusteloosheid, die hare zwakke krach'en geheel uitputten. Maar haar man, was haar die dan niets meer?" vroeg Theresia ernstig, ,was hare Jij zich terneer liet drukken door vreemde schuld? Tot het steeds bedenkelijker worden van hare gemoedsstemming zoo vervolgde de overste haar verhaal, werkte eene gebeur tenis mede, welke voor langen tijd haren geeSt in volslagen nacht dompelde en haar nooit meer, al (rwamen later ook meer heldere dagen, eene bestendige klaarheid deed genieten. Hare beide broeders, reeds vroeg voor het leger bestemd, waren in Oostenrijkschen dienst getreden en lagen in garnizoen te Vcona Het onverdiende lot des oversten had steeds een zekere deelneming gehouden in het lot der zonen; men koos voor nen als eene genoegdoening voor den vader, hetzelfde legerkorps waarbij hij zijne loop baan zoo ongelukkig geëindigd had en gai hen op elke wijze gelegenheid, de vlekke loosheid van hunneh naam weder te her- sle'len. Maar er woonde in hen iets van den geest hunner moeder en die natiTurlijke aanleg werd nog gevoed door den heimelijken in vloed, dien deze op hare zonen uitoefende. Zfj waren haar veel nader dan hare doch ter; de zoons waren de dragers hare iiheidsideeën, in hare zonen zag zij de Wen des lands. Het was "haar gelukt, zoodra deze volwassen waren, zichzelve voor te stel'en als martelaars harer vaderlandsl'evende ge voelens; zij zagen in haar slechts de be- va lige hooghartige vrouw, die zwijgend, ter wille harer overtuiging, smaad en ver- ienheid duldde. Door den natuurlijken tegenstand, welke het geloof van hare on schuld deed ontstaan, werd eene onloo chenbare vervreemding geboren tusschen hen en hunnen vader. Het medelijden „eerde hun hart tot de moeder en deze vrouw verstond het, de jeugdige gemoederen te kned en naar haren zin. Hare vroegere vrienden, die nu nog hare partijgenoofen waren, hadden meer omgang met de broeders dan hun paste. Bij het uit breken der vijandelijkheden tusschen Oos tenrijk en koning Karei Albert, eenige maanden na Catharina's huwelijk, traden beiden in het Sardinïsche leger. Den vader gaf dit den dood, der moeder onzaligen (riomf. Catharina's dochtertje was acht weken oud, toen de slag bij Novara geleverd werd, die moorddad ge slag, welke zoovele menschenlevens vernietigde en Itaüë's hoop op grootheid en eenheid verp'etterde. Men hield den uitslag van dien slag zorgvuldig voor haar verborgen, om haar onrust en angst te besparen, maar wat de zorgsr.de Vrde voor den zwaar beproefdc-n echtte- noot zocht te beschermen in dit diepge- -vonde gemoed, dat verstoorde de zelfzucht, 'e treur'ge onverzoenlijkheid der moeder. Catharina's beide broeders waren onder de gevallenen, de vertwijfe'ing der moeder was der waanzin nabij en zij overleefde het niet. Zij stierf. Maar eerst nog ste'de zij hare dochter voor alles aansprakelijk. Theresia bedekte haar gelaat met dc handen. De brief harer moeder vernietigde het laatste overblijfsel van moed en geestkracht in Catharina. Zij was alléén, toen het bericht kwam. Hare zoogzuster, die weinige minuten later kwam, vond haar bewusteloos en toen het aan de pogingen van den dokter gelukte, hare levensgeesten weder op te wekken, toen was haar verstand weg. Zij kende niemand, zelfs haren echtge noot niet, alleen dat zij een kind bezat dat zij moest beschermen, was de eenige be stendige gedachte, die haar beheerschte. Men bracht de kleine buiten haar bereik, daar zij tn aanvallen van waanzinnigen angst het kind poogde dood te drukken. Iedere pop, iedere bundci lappen, die men in elkander gerold in hare armen legde, deed denzelfden dienst Zij jammerde dag en nacht om het klooster, dat zij veracht had; zij bad op hare kn'cën, vol koortsach- tigen angst, dat God den vloek zou weg- nemen; de klaagtonen, waarmede zij wan hopig naar hef arme zieke hoofd greep, als lag daar de last, dien zij tevergeefs wi'de wegnemen, verscheurden baren echtgenoot het hart. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9