h Ia smm m Een verg;ssing van St. Nicolaas. ■P ■tow X JÜ Het St. Nicolaasfeest der armen. -fa Achter de coulissen. ';f v GEMENGD NIEUWS. Een heldendaad. Kanarie-tentoonstelling te Leiden. Een jeugdige moordenares. Hier heb je wat zakgeld! KUNST EN KENNIS. De Potemkin-film. Het gebruik van flesschen met zuurstof bij het aanzetten - van motoren. Onderscheiding voor Dr. Hofstede de Groot. HANDEL EN NIJVERHEID. Onze haringhandel in Zuid-Afrika. Regisseur (in duizend angsten): „Falstali! '-lstafi! Falstaii moet opkomen; waar zit die vervloekte kerel nou". Boodschappenjongen: „P'rdon, meneer, hij heelt z'n eigen te veel opgevuld en nou kan-ie niet uit de kleedkamer komme 1" in al de jaren van zijn jaarlijltschen zegen- riiken ommegang over de wereld, heeft Sint Nicojaas, voor zoover me bekend is, zich slechts éénmaal grootelijks vergist. Hoe het daarbij is toegegaan, zal ik den lezers in de Volgende regelen trachten te beschrijven. Tevoren meen ik echter te moeten opmer ken dat men het St. Nicolaas, die toch al sneeuwwit van ouderdom is en dies in den tijd van zijn naamfeest zooveel aan het hoofd heeft, met kwalijk mag nemen, wat hij heeft begaan, én dat men daarom niet het kinderlijk vert. ouwen in zijn wijsheid en goedheid mag verliezen In den tijd dat St Nicolaas reeds uit Spanje was gearriveerd, en nu en dan in duplo of triplo door de grootere steden rond reed of zitting had in diverse mode- en an dere magazijnen in dien tijd toog papa Verbeek, die zijn vijftal spruiten op een prettigen avond wilde verrassen, er op uit om St Nicolaas u»t te noodigen op strooi- avond ook zijn kroost te komen bezoeken. St. Nicolaas vertelde echter het verbazend druk te hebben en aangezien papa Verbeek goed bij kas was, wist St Nicolaas hem tegen belofte van een bezoek een blauw briefje af te troggelen, dat de Heilige Man ■wenschte te besteden om eenige arme kin dertjes extra te voorzien. Tegen zulk een sympathieke daad kon papa Verbeek natuurlijk geen bezwaar hebben. In de nu volgende dagen hadden papa en mama Verbeek herhaaldelijk fluisterge sprekken, waarbij de talrijke geuite kinder verlangens hoofdzaak waren. Resultaat van een en ander was, dat tal van heerlijkheden bij St. Nicolaas wer den besteld en in den loop van den Woens dagmorgen aan de kleine Verbeekjes het gewichtigen ieuws werd medegedeeld, dat 's avonds de sneeuwwitte bisschop een per soonlijk bezoek zou brengen en eigenhandig «ij- geschenken zou uitdeelen. De uitbundige blijdschap der kleinen laat rich niet beschrijven. Den heelen namiddag waren de Sinter klaasliedjes niet van de lucht. Mama kreeg hoofdpijn van de eindeloos bezongen maan, die maar door de boomen bleef schijnen en papa dacht er sterk over om zwarten Piet, die natuurlijk ook zou meekomen, een roede te laten brengen, om bij een volgende luidruchtige gelegenheid zijn bengels ge makkelijk tot kalmte te kunnen stemmen Gelukkig kwam, bij het vallen der duis ternis een zekere angstige spanning bij de kinderen de luidruchtigheid vervangen en die bleef zóó toenemen, dat, toen na den maaltijd de klok half zeven stond, slechts fluistertonen werden gehoord. Heel langzaam was de groote wijzer om hoog gekropen, en nu galmden achtereen volgens zeven slagen door de huiskamer. Het verbeide uur was gekomen en weldra zou de groote kindervriend zijn intrede doen bij de Verbeekjes Alle vijf de gezicht fes verrieden een onbestemden angst, ge mengd met een hoopvolle verwachting. Daar ratelde over de hobbelige straat keien een rijtuig, dat nader kwam. Dat moest St. Nicolaas zijn De spanning bij de kinderen nam zoo mogelijk nog toe Maar wat was dat.,.. ?De vigelante stond •til, nog voor ze de deur van de woning had bereikt Er werd gebeld, doch niet bij Verbeek, doch bij de bovenbewoners, de fa milie Barten en even later hoorde men St. Nicolaas ontvangen worden door een paar jclige jongensstemmen, die uit volle borst der Heiligen Man het welkom toezongen. B" de Verbeeken was de spanning van 'de kinderen op de ouders overgegaan. Nog dien morgen had mijnheer Barten aan papa verteld, dat bij hem weinig aan Sinterklaas werd gedaan. Daar werd de hoop altijd gebouwd op het Kerstkindje. En nu kwam daar Sinterklaas in hoogst eigen persoon binnen, beklom de trap en Werd door de jongens verwelkomd En dat wel precies op hetzelfde uur als waarop Sint Nicolaas de kleine Verbeekjes zou komen verrassen Zou er misschien.... plotseling klonk er een vroolijk gelach van boven en op hetzelfde oogenblik wer den stoelen en tafels verschoven rechts en links. Blijkbaar had Zwarte Piet versnaperingen te grabbel gegooid en kropen de jongens boven rond om hun deel in te zamelen. Beneden ontspanden de kindergezichtjes zich. Zwarte Piet had blijkbaar geen booze „St. Nicolaas heeft zeker een horloge dat achterloopt,achtte papa Verbeek zich ver" plicht, den kinderen uit te leggen. „Hu za dus wel hier komen, zoodra hij boven ge reed is. en dan Plotseling veerden papa en mama VerbeeK uit hun crapauds op en vlogen de kinderen met 'n gil van 'Schrik uiteen, op zoek naar een schuilplaats achter de canapé, onder de tafel en ïn verborgen Koekjes, Zwarte Piel had boven zijn zwaren ijzeren ketting plot seling met groot geraas op den vloer laten vallen en de uitwerking van die manoeuvre was beneden niet minder verbijsterend dan boven. De oudste der kleine Verbeekjes had bij zijn angstige vlucht een etagère-tafeltje omgestooten en de heele opzet rolde hol derdebolder over en door elkaar op den vloer, met al de kwade gevolgen daarvan. Het kleinste meisje zette eéii huilsolo in en liet zich eerst na heel veel zoete trooit- wcordjes van mama tot stilzijn overhalen. De kinderen waren weer bij elkaar gekro pen en deden hun best om hun vrees te overwinnen. Mama zocht uit wat er in de etcgèrecatastrophe nog was heelgebleven en papa meesmuilde over Sinterklaas, die zich zeker moest hebben vergist Plotseling werd de stilte gestoord door een luiden uitroep van boven: „Vaderl Moederl Kijk eens!" riep een der jmgens. „Hoe mooi! Een echte „Mecano"- dcos. En zoo'n groote Juist zóó een, als in den winkel op den hoek heeft gestaan. Wat ben ik daar blij meel" Eii even later weer een andere jongens stem: „O, zie eens, wat een mooie locomotief! Nog wel een die met stoom gaat. Wat zal ik die vaak laten rijden!" „En nog zes wagens met lange rails er bij" werd door de eerste stem aangevuld. Daar rees mama Verbeek van den vloer op en keek veelbeteekenend papa aan. „Ik had het al dadelijk gedacht," zeide deze hard en boos genoeg om het danklied van de jongens boven te overstemmen. En met de verzekering aan de kinderen, dat hij St. Nicolaas tegemoet ging verliet papa Vetbeek de huiskamer, schoot in z'n overjas, zette z'n hoed op en stelde zich naast de huisdeur op wacht. Intusschen beleefde St. Nicolaas bij de familie Barten eenige benarde oogenblikken. De bejaarde kindervriend had er aller minst op gerekend, een bezoek op een eer ste etage te moeten afleggen en toen hij, na- fat zwarte Piet had gebeld, de deur was jpengetrokken en een jongensstem de komst van Sint Nicolaas verwonderd luidruchtig had aangekondigd, de hooge trap voor zich cag, beving hem plotseling een groote deer nis met zijn knecht, die een zware kist daarlangs moest omhoog dragen. Gelukkig beschikt de goede Sint over een lameuze hchaamskracht die hem in staat stelt om elk jaar zoovele drukke dagen te doorleven 'en die hem nu ook mogelijk maakten, Zwarte Piet een ndje te helpen Tot uiterste verbazing merkten de zoontjes Barten, dat de heilige bisschop zich niet ont zag z'n knecht bij te staan bij het ver stouwen der kist Boven gekomen knikte de Sint Lat echt paar Barten gemoedelijk toe, zoodat van hun gezichten de trek van bevreemding al dadelijk verdween zette zich rustig neer in den armstoel die voot hem werd bijgescho ven en dronk in één teug het glaasje wijn leeg, dat mama Barten gauw had voor den dag gehaald Tijdens de huldiging door de zoontjes zochten zijn oogen tevergeefs naar de drie meisjes, die volgens de opgave van papa Verbeek ook moesten bedacht worden Zou den die uit vrees zich hebben verborgen? Hij wilae dat probecren Een wenk naar Zwarte Piet, en deze greep in den zak snoepgoed en wierp handen vol ervan over den vloer, en de jonger grabbelden, dat 't een lust was, maar naar een meisje zag de grijze bisschop tevergeefs uit Was hij bij ziende geworden of had het gijaasje hem van zijn positieven gebracht? Daar brak het oogenb'ik aan. dat de goe de kindervriend zijp toespraak houden moest Hij had zich goed voorbereid, om dat vlot van stapel te doen c>opcn Doch helaas wilde het toeval dat hij zich vooral er op had toegelegd om de meisjes veel te zeggen over huiselijken arbeid, zulks in ver band met de haar toegedachte geschenken als een borduurdoosje een poppenmand en dergelijke speelgoederen Geen wonder, dat de goede Man wel spoedig bl ef haperen- Gelukkig, dat zwattt Piet zoo handig was, om op bet critische oogenblik 'ijn ketting te laten vallen met het reeds bekende ge volg Deze manoeuvre hield het prestige van den vriendelijker bisschop ongerept Maar ahet kwaad was nog niet geleden De uitdeeling der geschenken moest nog ko- 1 men Op een wenk van den kindervriend na derde de jongste, niet zonder beschroomd heid. •Hoe heet je wel mijn beste jongen? vroeg hem Sint Nicolaas „Jantje' verzekerde de vijfjarige met 'n piepstemmetje Jantje? Sinterklaas schoof onrustig op zijn zetel „Jantje" herhaalde de kleine - nogal be nauwde: „Ik dacht dat jepoogde Sinterklaas, die het ook benauwd kreeg ,,Hi-hi-hi.barstte de kleme in een huilbui los. „A, o, niet huilen," troostte hem de goe de man „Ik ben niet boos op je en Zwarte Piet ook niet Kijk maar eens. wat ik hief voor je heb!" En meteen reikte de goede Sint hem de Mecanodoos over, die den kle-.ne dt- groot ste vreugde bezo/gde „En hoe het jij dan wel? roep Sinter klaas den oudste der jongens bij zich „Willenvertelde deze openhartig. „Willem?' He- draaide Sinterklaas in het hoofd Op het bnefje stond toch dat de jon gens Nico en Karei heetten Nico en Karei, en de meisjes waren Annie en Bertha en Marietje En nu heeten de longcns Jantje en Willem En de meisjes daar was geen spoor van te zien Droomde hij dan? W acht „En waar zijn je zusjes?" „Maar wij hebben geen zusjes." "1 oen ging Sinte- klaas plotseling een licht op In zijn verbouw reerdheid duwde hij Willem de poppenmand, die boven in de kist lag, in de handen en liet het aan Zwarte Piet over, de vergissing te hersteden en de poppenmand doof den spoortrein te vangen Zonder de dankbetuigingen der jongens af te wachten stone hij op, liet z'n geheele zorgvol samengestelde afscheidsrede in- den steek en daalde onder het gezang der ver raste jongens, de trap ai, terwii' Piet, niet zonder allergrootste verbazing, met de kist en verderen inhoud den aftocht dekte Verschillend waren de woorden waarme de Sinterklaas bij zijn buitenkomen werd ontvangen door papa Versteeg die bij het wachten in kille avondlucht zich hoe langer hoe meer had opgewonden. Een dergelijke begroeting is de weldoende' Sint natuurlijk niet gewoon Geen wonder dat hij een paar passen achteruit week Da delijk daarop echter gaf zijn heilige veront waardiging hem een Spaanschè moed Hoog de hand opgeheven trad hij nader „Zooiets laat ik geen tweemaal zeggen", barstte hij uil „Kan ik het helpen, dat die domoor van een koetsier me op No. 26A brengt in plaats van op No 26 Voor jouw 10 gulden heb ik angst genoeg uitgestaan. De kist en de overgebleven geschenken laat ik voor je kinderen achter, doch reken niet, dat ik nog ooit bij je aan huis kom." Toen strekte Sinterklaas zoo dreigend den arm uit, dat papa Verbeek ontzet terug deinsde en den grijzen bisschop en zijn knecht vrijen toegang tot het rijtuig gai, dat aan stonJs met spoed wegreed. Een heel poosje duurde het. vóór papa Versteeg voldoende van zijn emoties was bekomen, om weer in de huiskamer binnen te gaan Toen hij eindelijk weer in zijn cra- peaud zat, bedacht hij. dat St Nicolaas toch te goed is om de kinderen slachtoffer te maken van zijn toorn tegen een woedenden huisvader. „Kinderen", vertelde hij ten slotte, „Sint Nicolaas heeft me gezegd, dat hij door druk te der laatste dagen zoc vermoeid was ge worden, dat hij niet meer bij jelui kan ko men Hij zal echter vannacht wel een en ander door zijn knecht laten bezorgenGa jelui nu maar zoet naai bed....1' En waarlijk den volgenden morgen bleek dat St Nicolaas tocb een bij uitstek goede man is Wel was hij niet meer komen op dagen, doch de geschenken waren geheel compleet. „D N. Br." vader ïe bezitten, 31e geld had. Zij zullen reeds begrip hebben van de macht van het geld, op een leeftijd, waarop de anderen, de meerbedeelden, daarvan nauwelijks het bestaan vermoeden. Het is niet noodig, dat deze gevaarlijke ondeugd zoo vroegtijdig in hen wordt ge boren. Gij, rijke ouders, bedenkt bij de vol doening, welke gij ondervindt door uw kin deren alles te geven, wat zij verlangen, hoeveel' zij derven, bijzonder In deze dagen! Denk eens aan de droefheid, de angst vgtn menige arme moeder, die niets kan geven. Dan zult gij getroffen worden door het lijden dezer ongelukkigen en gij zult een deel uwer uitgaven bestemmen voor die ongelukkige kindertjes, die nooit waarach tig een St. Nicokas-feest hebbèn gevierd. Na een hevig gevecht der Dultsghers met de verbonden Franschen en Epgelschen, lagen fn 'n veldlazaret van Noord-Frankrijk lange rijen gewonden. Een Duitsch hoofd officier van den gezondheidsdienst en twee assistenten, onderzochten man voor man, bevalen de overbrenging van de. licht gewonden naar het binnenland en de zwaar gewonden naar de bovenzalen van het kasteel, dat als veldhospitaal was in gericht. Onder deze laatsten bevond zfch, luidens een verhaal in „De^Tertiaris" een hoog Engelsch officier, die Katholiek was. Hij voelde, dat het met hem op het einde liep, en verzocht dringend om een priester, maar noch de Duitsche Aalmoezenier, noch de oude Pastoor der Fransche parochie ver stond Engelsch. De katholieke Engelschman verlangde vurig de H. Communie te mogen ontvan gen, doch eerst te kunnen biechten. De tweede katholieke Aalmoezenier werd ont boden, maar ook hij kon niet voldoen aan het verlangen van den doodzieken Engelsch man. Het gevaar werd grooter, de dóód naderde Op den morgen van 6 December: Zou ik goed bedacht zijn door Sint? 'T MOOISTE SIERAAD! „ïk kan 't nie hellepe, mar ik vin die afgeknipte hare niks mooi". "Ik ok nie ik seg altaid mar: de hare bennc 't mooiste sieraad van 'n vrouw 1" December heeft zijn intrede gedaan. De maand der feesten: de prettige verrassingen met St. Nicolaas, het Kerstfeest, Oudejaar In de etalages der banketbakkers prijken de chocolade mannetjes en dieren ,de veel- kleurige marsepein en de speculaasmannen Het feest van St. Nicolaas staat voor de deur en wij, de kinderen van gisteren, her inneren ons al de heerlijkheid van dien 6 Deceinber-ochtend, bij de blankgedekte tafel met de vele verrassingen. lit wil een oogenblik dien gelukkigen leeftijd vergeten en verwijlen in een andere wereld van sombere en koude realiteit. Hoeveel armen zijn er niet, die aan het allernoodigste gebrek hebben, die koude en honger lijden, die aan alles moeten den ken, behalve aan verrassingen voor hunne kinderen.. Ja, St. Nicolaas komt ook voot hen. De arme stumperds, rillend in hun havelooze klecding, hebben de neusjes ge- drukt tegen de vitrines der overvolle eta lages en kijken begeerig naar al dat schoons, dat daar in verlokkende combi natie tentoongesteld wordt. Evenwel niet voor hen! Wat heeft de goede Sint, die toch de vriend van alle kinderen is, voor hen be waard? Voor hen, die thuis koude en leegte vinden. St. Nicolaas! Dat woord, dat voor ons allerlei heerlijkheden opriep, zooals wij in den slaap zelfs niet durfden te droomen, die St. Nicolaas, die in onze kindsheid ons bezocht met mijter en staf, die St. Nicolaas dien wij gedurende weken verbeidden en wien wij hartroerende brieven schreven op fijn, rose papier, al die honderden kleinig heden, die ons zooveel vreugd verschaften en zooveel poesie legden in onze kinderziel, v/at is die St. Nicolaas voor hen? Nog meer ellende eti ontbering en gemis dar. in ge wone dagen, omdat het feest van den Sint hen niet brengt, waarop ook zij in kinder lijke fantasie, in alle stilte hopen. Wanneer zij, op den morgen van den grooten dag, andere kinderen zien, die trots een splinternieuwe pop dragen of een hondje op wieltjes met zich meetrekken, hoe moeten zij dan de smart van het gemis eleurstelling voor hen meer en meer. De priester zag de goede gesteltenis en liet hem door den officier van gezondheid, zeggen, dat hij een goed berouw moest verwekken. Hij mocht dan de H. Absolutie en de H. Communie als teerspijze optvangen en kon gerust den dood tegemoet zien. Doch daarmee was de innig geloovige Ka tholiek niet tevreden en hij liet door den Duitschen dokter antwoorden: „O no, I ara a very great sinner, I must confess: Neen, neen, ik ben een zeer groot zondaar, en moet biechten". En dan richtte hij zich op zoo goed hij kon en beleed luid onder teekenen van het innigst berouw zijne zondèn aan den ge neesheer met, het verzoek, dat deze ze be kend zou maken aan den priester. Aan het einde drukte hij den man hartelijk de hand voor zijn groote liefdedienst en ontving met innige blijdschap de H. Absolutie en de H. Communie 1 De officier van gezondheid was een vol strekt ongeloovig protestant, maar dat too- neel was hem te machtig. Wecnend viel hij aan het ziekbed op de knieën. Hij was overtuigd door wat hij gezien en gehoord had van de goddelijkheid van de katho lieke Kerk. „Eerwaarde", bad hij, „hoor nu mijne biecht en reik ook mij Het heilig Avondmaal." De priester stond verbaasd, hij wist niet wat hij hoorde: „Maar dokter, dat .gaat niet; u moet toch eerst den Katholieken gods dienst kennen, voor ik- u er in mag opne- men." „Doch Eerwaarde, in doodsgevaar zoudt u het toch wel kunnen? Zoudt u dan niet kunnen maken, dat ik stierf als lid der katholieke Kérk?" „In dat geval, zeer zeker, dokter! „Welnu, binnen twee uur moet ik weer naar het front. Reeds meer dan een der officieren van den gezondheidsdienst is ge vallen in de uitoefening van zijn ambt. De priester werd door het aanhouden van den dokter genoodzaakt hem in groote trek ken de katholieke leer voor te honden. De dokter legde dan de geloofsbelijdenis af. deed zijn biecht, ontving voorwaardelijk het H. Doopsel en daarna de H Communie. Ovei gelukkig, zielsblij, drukte hij den aal moezenier onder innige betuigingen van dankbaarheid de hand, om zich dan naar ziin post aan het front te haasten, D"nzelfden nacht doodde hem e-n vijan delijke granaat. Hij stierf ongetwijfeld, o fn Dultschland wordt aangetroffen zonder behoorlijken pas, wordt met zware geld boete gestraft en de grens overgezet. Door dezen maatregel wordt het grensverkeer zoo goed als lam gelegd tot groote schade van Venlo, wijl daar industrie en handel grootendee'.s op Duitschland aangewezen zijn. Er heerscht in die stad groote verbit tering, niet tegen Duitsohland, wiens op treden men volkomen Correct en verklaar baar vindt, maar tegen de Nederlandsche regeering, die door haar dwingende voor schriften een dergelijk optreden van de zijde van Dui'schland uitgelokt heeft, Men ziet hier alleen heil van een volko men vrij grensverkeer, zooals het vóór den oorlog bestond. Hoe onze „Pietjes" veredeld worden. De Eerste Leidsche Vereeniging van Ka narie-liefhebbers en Vogelbescherming De Zanger, houdt op 17, 18 en 19 December a.s. in Zomerlust te Leiden een tentoon stelling. Een bij het overgroote deel van het pu bliek nog onbekende sport is de kanarie teelt In wilden staat komt de kanarie voor op de Kanarische eilanden: vandaar is hij naar Europa gekomen en gecultiveerd Wanneer men zou meenen, dat de wilde kanarie een pracht-zanger is, heeft meh het mis. Door oordeelkundig kweeken is men zoover gekomen, dat deze vogel een onzer eerste kamerzangers is gewenden. Bekend mag het worden geacht, dat men in Duitschland veel doet om de zangcapa citeiten der kanaries op te voeren. Ook ons land telt duizenden kanari ©kweekers. Wat er alzoo gekweekt wórdt? Het ant woord kan zijn „alles". Postuurvogels, Ideurvogels, zangvogels,, een en ander weer onderverdeeld in verschillende rich tingen. Op de klasse der zangvogels leggen dui zenden kweekers zich toe. Bij den Algemeenen Nederlandschen Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescher ming zijn aangesloten bijna 1800 kweekers. Als onderafdeeling heeft deze Bond een Keurmeesters vereeniging. Zij zijn het die pp wedstrijden den zang der vogels naar een vast systeem beoordeelen. Er worden bonte, gel®, groene, zelfs witte en zwarte kanaries gekweekt. Een 18-jarig meisje, woonachtig te Lapey- ruse bij Arpajon-sur-Sère (Frankrijk) heeft een gfschuwelijke misdaad gepleegd. Het kind heeft n.l. met een bijl haar 80-jarigen buurman, Dommergues geheeten, het hoofd bijna van den romp gescheiden. De familie Dommergues en Boussarocque aldus heette het meisje waren sinds 30 jaar in twist over het gebruik van water bronnen. Het hof van beroep te Riom had onlangs de familie Dommergues in het gelijk gesteld. Daarop waren de Boustroque's zoo zeer in woede ontstoken, dat het meisje, na ver scheidene disputen, haar ouders op bov< bedoelde gruwzame wijze meende te moeten wreken. De moordenares is in arrest gesteld. Zaterdag heeft te Parijs een, ongeëven aard brutale inbraak plaats gehad bij den bekenden componist Nougues. Te half 10 ongeveer hoorde de kamer dienaar, Noël, bellen. Hij deed open en zag een man, die vroeg den componist tc moger, spieken. De knecht antwoordde, dat de heer Nougues zoo vroeg niet te spreken was, maar de ander drong aan en verklaar de, dat het om* een dringende zaak ging. De knecht bracht de mededeeling aan zijr. meester over, doch deze verzocht hem hel heerschap- eenvoudig buiten de deur te zetten Noël begaf zich nu opnieuw naar de deur, doch bij de spreekkamer werd hij door drie personen overvallen, tegen den grond ge worpen en stevig «gebonden. Opmerkzaam gemaakt door een gerucht in de keuken, begaven de bandieten zich daarheen en. von den er den chauffeur Prodel, wien zij het. zelfde lot deden ondergaan, -waarna zij hem naast den kamerknecht in de spreekkamer neerlegden. Een blééf de wacht houden, terwijl de beide anderen de kamer van Nou gues zelf binncndicngen. Met de revolve' in de hand dwongen zij den componist zijn buieau te openen en hun een ijzeren kistje te overhandigen, waarin zich 4000 francs be vond. Het kistje werd opengemaakt en iro nisch bood een der inbrekers zijn slachtoffer twee briefjes van 100 francs aan, met de woorden: „Asjeblieft, hier heb je wat zak geld!" De overvallenen werden tenslotte op gesloten, waarop de bandieten het hazen pad kozen. Eerst 'n kwartier later werden de slacht offers bevrijd. Van de brutale inbrekers, van wie overigens een vrij nauwkeurig signale ment kon worden opgegeven, tot dusverre geen spoor, beeft de okin-film zers fn de meenlng verkeerd hebben, daï zij katholiek Was, zoozeer waren hare wer ken van den katholieken geest doordrongen. De overgang heeft plaats gehad 'n eea stil klooster in Chur in Zwitserland. Na hare bekeering heeft zij terstond een reis gemaakt naar Assisië en is vandaar naar Rome gekomen, waar zij uit de handen van Kardinaal' Früwirth, Groot-Penitencier, het H. Vormsel heeft ontvangen. De H. Vader ontving haar In particuliere audiëntie en bij die gelegenhed boor zij Z. H. haar laatste literaire werk aan, getiteld: „De Pelgrimsreis des Heeren", waarin zij heel haar religieus leven beschrijft. Bij de Raedersvereemging voor de Neder-: landsche Haringvisscherij is van den onder- inspecteur voor de scheepvaart bericht in gekomen, dat 'er eenige malen ernstige on gevallen zijn gebeurd bij het aanzetten van motoren, doordat in plaats van flesschen met samengepeste lucht flesschen met zuur stof waren geleverd. Beide zijn uiterlijk ge heel gelijk. Aanbevolen wordt daarom, vóór het gebruik den inhoud te onderzoeken, het geen men gemakkelijk kan doen door een1 brandend voorwerp, b.v, een dot poetska toen, bij het ventiel te houden en vervol gens het ventiel iets te openen, waarbij, wanneer de inhoud van de fle'sqh uit ge- compresseerde lucht of koolzuur bestaat, de vlam wordt gedoofd en zij sterk wordt aan gewakkerd, wanneer de flesch zuurstof in houdt. Verder wijst genoemde onderinspecteur er op', dat in den handel voorkomen flesschen met waterstofgas, die echter gemakkelijk van andere te onderscheiden zijn, doordat het ventiel van linksche in plaats van rechtsche schroefdraad is voorzien. Aan dr. Corn. Hofstede de Groot, kunsf- criticus en oud-directeur van het Rijkspren tenkabinet te Amsterdam, thans wonende in Den Haag, is bij K. B. de gouden eerepen ning voor verdiensten jegens openbare verza. melingen van geschiedenis en kunst toege- kend. Een aardige kindergroep op St, NïcoIhI (ome: Jitha von |n en ro- bekend Jk geloof Jn, zullen integen- llieke le« De heer Elmslie, handelsvertegenwoordiger van Groot Brittannië in Zuid-Afrika, schrijft o.a. in een rapport over den haringhandel in Zuid-Afrika: Van de gezouten haring komt waarschijn^ lijk het viervijfde deel uit Groot-Brittannië, de rest wordt in hoofdzaak uit Nederland in gevoerd. Importeurs hebben de meening uit gesproken, dat de haring, welke in kegs uit Schotland gezonden wordt, niet zoo goed ge pakt is als het Nederlandsche product. Ge constateerd is, dat de Schotsche haring meermalen in zout verpakt is en bij aankomst te droog en onverkoopbaar is; daarentegen is de Hollandsche haring in pe kel gepakt en komt deze in uitstekende staat aan. Een importeur merkte ook op, dat hij sneller levering en een betere uitvoering van zijn orders uit Nederland dan uit Schotland kon verwachten. Het verbruik van haring in Zuid-Afrika is beperkt, omdat de zwarte bevolking daar voor niet in aanmerking komt, zoodat de toeneming geheel afhangt van de uitbreiding van de blanke bevolking. Het bovenstaande geeft echter den indruk, dat er voor onzen haringhandel in Zuid-Afrika nog wel wat te doen valt. De Britsche concurrenten ver trouwen 'daar blijkbaar wat te veel op de voorkeur, welke hun producten in de do minions genieten. EEN NIEUWE HOLLANDSCHE INDUSTRIE. Door de bekende behangsel-papierhandel N.V. Rath en Doodeheefver te Amsterdam zal de voor eenige jaren geleden door een. Duijsch consortium te Schiebrcek opge richte behangselpapierfabriek worden ge ëxploiteerd. Deze fabriek zal geheel wor den gemoderniseerd Ontwerpen van ver schillende Hollandsche sièrkunst aars en architecten zullen daar geproduceerd wor den, waarmee een zuiver Hcllandsch pro- 'uct zal verkregen worden, met dessins, ereenkomstig onze Hollandsche opvat- igen en passend bij' den Hollandschenj smaak. ANGST1 <>---,7 De zenuwachtige huisvader (die beneden gestommclgehoord heeft en op onderzoek ge togen plotseling tegenover een inbreker staat): Èh.. ch.. hum. .eli. .koe gaat 't mc( u?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11