Radio-Omroep. Da liefde van een Kunstschilder. isssj ter vaarde van NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Woensdag 1 Dec. 1926 Jhr. van Karnebeek in verband met de ontwapenings-kwestie te Genève aangekomen. De Spaansche generale staf heeft wegens overvloedige regens de operaties in Marokko gestaakt. De repu- blikeinsche meerderheid in den Amerikaanschen Senaat. Onder de Radio-berichten: Een pleidooi in den Duitschen Rijksdag voor spoedige ontruiming der bezette gebieden. De berechting van den Berliinschen juweelendief Spruch. Dreigende staking in de Antwerp- sche discant-industrie. Paul Claudef, Fransch ambassadeur te Tokio, benoemd tot ambassadeur te Washington. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een prachtige gift. Toezicht op mijnhouwkundige ondrzoekingn. FEUILLETON. Minister Van Karnebeek in Genève aangekomen. Het jongste spoorwegongeluk bij Leiden. Regeling in zake moederschaps- zorg. De Koninklijke Familie in Den Haag. Een nienw schip van de Kon. Paketvaartmij. De Kerkvervolging in Mexico. FINANCIËN. Rotterdamsche Bank- vereeniging. Bulgaarsche vluchtlingen- leening. LUCHTVERKEER. De Parijsche vliegsalon. VERKEER EN POSTERIJEN. Dopsjes met aangegeven waarde voor Frankrijk. UIT ONZE OOST. Ook een proef. Oproerlingen in Atjeh achtrvolgd. Het communisme op de West kust van Sumatra. i Verzuim vooral niet deze extra bon i geheel uit te knippen i Samen ingezonden met 20 of meer Pelikanen van onze onderstaande j artikelen moogt U deze bon voor 20 Pelikanen rekenen. Wij helpen U dus vlug sparen, om kennis te maken met onze fraaie geschenken. De ontwapeningskwestie. Minister v. Karnebeek is gisteren te Ge verdrag met Groot-Britlannië afgesloten voor den duur van 5 jaren, in 1925 een nève aangekomen. Heden zal hij deelnemen, meest-begunstigingsverdrag met België op aan de beraadslagingen van de Raadscom- den 14den April, en met Italië op den missie, belast met de bestudeering van de vraagstukken inzake de ontwapening. De zit. tingen van den Raad zelf beginnen 6 Decem ber. De Fascistische pers. De „Stampa" van Turijn, op één na het >rootste Italiaansche dagblad, heeft giste renmorgen de publicatie hervat onder een anderen eigenaar. De „Stampa" schorste zijn verschijnen toen het blad na den aan slag te Bologna beschouwd werd als een anti-fascistisch orgaan Senator Agnelli, de beheerder van de Fiat-fabrieken, kocht het blad voor veertig millioen lire. Hoewel aan snkele uitgesproken anti-fascistische mede werkers ontslag is gegeven, blijf de redactie staf nagenoeg onveranderd. De andere anti-fasscistische bladen, die na den aanslag geschorst werden, mogen nog niet verschijnen. De „Stampa" is het derde liberale blad, dat sedert dit jaar pro-fascis tisch wordt doordat het in andere handen is gekomen. De 2 andere bladen waren de „Corriere della Sera" te Milaan en de „Mat- tino" te Napels. De operaties in Marokko. In verband met de stortregens heelt de Spaansche generale staf de operaties ge staakt. De wegen zijn op verschillende pun ten afgesneden. De verbinding tusschen Tanger en de Fransche zone is verbroken Tengevolge van het wassen der Wed Loekes. De republikeinen in de meer derheid in den Amerikaanschen Senaat, De macht van de republikeinen in den Senaat i9 verzekerd door de verkiezing van den republikeinschen cand daat Gould (Tbij een tusschen ijdscihe verkiezing ten gevolge van het overlijden van een sena- *or-' ..^'e een ër°ote meerderheid behaalde op zijn democratischen tegenstander. Tevo ren telde de Senaat 47 republikeinen en 47 democraten. Zware fabrieksbrand. Een fabriek, toebehoorende aan de Robers Silver Compny te Tauton (Massa chusetts), is in brand gestoken. De vlam men bedreigden aanvankelijk de heele stad, doch werden met groote moeite door de brandweer gedoofd. De schade, aan de fabriek aangericht, wordt op meer dan een mJlioen dollar geschat. Boerderij belegerd. Er zijn acht personen gedood en drie gewosd bij een poging van Mexicaanse he agrariërs om zich meester te maken van een Amerikaansche boerderij te Matamo- ros (Mex co). De aanvallers werden door mili.airen gevangen genomen. De burgeroorlog in China. De troepen van So an Tsjoean Fang, den dictator van Sjanghai, trekken terug op Foetsjau voor den opmarsch der Zuidelij ken. De Chineesche burgerlijke gouverneur heeft besloten den terug rekkenden troe pen te beletten Foetsjau binnen te komen. Naar uit Sjanghai gemeld word', zijn gisteren te Hankau niet al een Britsche, maar ook Fransche troepen geland. De Britsche kruiser Despatch werd gisteren uit Hongkong te Sjanghai verwacht. Aan boord bevinden zich Miles Lampson, de nieuwe Britsche gezant in China en 200 mariniers, die onmiddellijk naar Hankau gezonden worden. Uit Sjanghai zijn twee Amerikaansche torpedojagers naar Hankau vertrokken. De stand der handelsverdragen van Duitschlacd. in een overzicht over den stand van de Duitsche handelsverdragen werd geconsta teerd, dat Noorwegen met Pruisen in 1827 een meest-begunstigingsverdrag gesloten heeft, welk verdrag later d >or Duitschland werd overgenomen, en dus thans zijn 100- jarig jubileum viert. Ook dergelijke verdra gen met Nedefland gesloten bestaan reeds 75 jaren. De verdragen met Denemarken en Argentinië, stammen uit het jaar 1857 en met Chili uit 1862 Het voor kort verbroken ver drag met Mexico uit het jaar 1882, en ver-' der dateeren nog velschillende verdragen uit de 80-ger jaren. De verdragen uit den tijd na den oorlog beginnen, wanneer men de overeenkomst met Letland, die nooit gerati ficeerd werd en zou dateeren uit 1920, uit schakelt, en van eenige kleinere overeen komsten afziet, met het Duitsch-Litausche handelsverdrag van 1 Juni 1923. In hetzelfde jaar volgde een overeenkomst met Estland, zonder meest-begunstigingsclausule voor tol tarieven, en het verdrag met de Vereenigde Staten van 8 December 1923. dat wel geen tariefbepalingen inhoudt, en in 1925 eerst in werking trad. In 1924 werd een dergelijk 31sten October, en het groote, een heele rij van maatschappelijke overeenkomsten be vattende verdrag met Rusland op 12 Octo ber, dat op de in Rapallo wederzijds toege zegde meestbegunstiging berust. In het loo- pende jaar heeft Duitschland met Spanje een handelsverdrag gesloten op 7 Mei, en uitverkoren werd, heeff zich in dezen kor ten tijd geweldig modern ontwikkeld. Alle regeeringslichamen werden naar Angora verplaatst en ook de diplomaten werden naar Angora gedirigeerd. Wel is dat in den beginne schoorvoetend gegaan, maar de een na den ander volgde. Óok de Duit sche regeering zal daar nu een eigen ge zantschaps*ebouw laten zetten. Voor zijne reorganisatie vraagt Turkije voor alles rust, zoowel in bet binnenland als naar buiten. De leus van den Turkschen reorganisator is veiligheid en zelfstandigheid en voor dit doel wordt zelfs de helft van hetgeen de S'aat aan inkomsten heeft, opgeofferd aan een goede landsverdediging, en streeft men er naai om alle hangende buitenland sche verschillen op de meest vredelievende wijze op te lossen. Zoo is de Mosoelkwestie in vaste banen geleid en staat het geschil met Griekenland voor een beide partijen bevredigende oplossing. Ook is de stelling, die Turkije inneemt tegenover den Volke renbond, te verklaren ui' de behoefte aan rust, die de geheele Turksche politiek van het oogenblik kenmerkt. Een oud-ingezetene van Leiden, de heer M. H. v. Waveren heeft aan den burge meester van Leiden een som van 20.000 ter hand gesteld om dat te storten in het fonds voor den aanleg van de Leidsche Hout. verder de yoorloopige handelsovereenkomst 1 Tn de M. v. A. aan de Tweede Kamer in met Frankrijk van 5 Augustus en het meest- 'zake het wetsontwerp betreffende toezicht begunstigingsverdrag met Zweden op 14 Mei. op Mijnbouwkundige werken zegt de minis- Een dergelijk verdrag werd ook met Zwit- ter o.m. dat hij geen reden kan vinden om seriand op den 14den Juli en met Finland het geheele mijntoezicht over te brengen op den 24sten September tot stand ge- naar de Arbeidsinspectie, bracht. De handelsverdragen met Oostenrijk, De minister acht het niet juist, dat een Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Joego-Slavië en Bulgarije dragen een geheel ander karak ter. Deze overeenkomsten betreffen eene al- geheele meestbegunstiging, door supplemen taire bepalingen uitgebreid Met Turkije is een nieu-w handelsverdrag einde October on regeling van het toezicht op de mijnbouw kundige onderzoekingen wacht op het ein digen van het overleg omtrent het toezicht op de bovengrondsche werken, omdat bij die regeling spoed gewenscht is, voorts om dat hij meent, dat bedoeld overleg niet derteekend rfewo-"den, met Japan worden ^eChaast moet worden, om redenen daar- nog onderhandelingen gevoerd. Met Polen "l"'en gelegen. en Tsjecho-Slowakije worden tariefverhan delingen gevoerd, die wat Polen betreft nog al eens op moeilijkheden stuiten. Met Frank rijk is voor kort de overeenkomst betreffen de het Saargebied tot stand gekomen en worden voor den aanvang van 1927 de voor bereidingen getroffen om tot een groot han delsverdrag te komen. De reorganisatie van het moderne Turkije, Een onderhoud met den Duitschen gezant fe Co"stantinopeI. De Duitsche .gezant in Turkije, Nadolny, die zich op het oogenblik in Berlijn bevindt, gaf in een interressant onderhoud een ovcr- T'cht over de reorganisatie van 't moderne Turkije, over den algemeenen toestand van dat land en over de houding van Turkije, tegenover den Volkerenbond. De gezant legde er den nadruk op, dat Duitschland bij deze reorganisatie zich op geeneriei wijze aan Turküe opdringt. Wel werd in een Mes- cousch blad beweerd, dat Duitschland doende is als tusschenpersoon op te treden Turkije te bewegen lid van den Bond te worden, maar deze bewering mist allen grond Integendeel, Duitschland, da' zelf maar al te goed weet, welke moei'ijkheden aan de toetreding tot dan Volkerenbond verbonden zijn voor een land, dat in een 'cestand verkeert als Turkije, zal zich wel wachten op Turkiie in deze richting een invloed uit te willen oefenen. Overigens :s over deze kwest'e, naar aan'eiding van de conferentie van Odessa, in Turksche en Russische bladen zooveel geschreven, dat men het Turksche standpun' in dezen als bgkend kan aannemen De Turksche pers heeft eenstemmig verklaard, dat Turkije verre van een tegenstander van den Bond te ziin, integendeel he' lidmaatschap gaarne aanvaarden wilde, maar, dat Turkije ge dwongen was door zijn bijzonderen toe stand eenige voorwaarden aan de toetre- d'ng vast te knoopen. De Russische pers blijf' daarentegen in bare afwijzende hou ding volharden. De betrekk:n*en van Tur kije met Duits'hland noemde de gezant uitstekend en hij noemde als bewijs daar voor het einde October na verhandelin gen, die een ha'f iaar geduurd hadden, to' stand gekomen verdrag, betreffende den handel en de landverhuizing van Duit schors naar Turkije. De heer NadMnv was optimistisch ge stemd over den a1*eme°nen toestand van Turküe, voor-I ook om^a' de reorganisa tie npFeel on F"ronseschen leest geschoe d is. Wel maakt Turkije gaarne gebruik van de Eurooeesche wetenschappen en tech niek, maar stelt toch voorop, dat he' meester op eigen terrein bliiven wil Men kan zeggen, d-t bet doel is met a'ie be- srhikhare middelen Turküe in den kor'st mo*?lrken tot een volkomen moderne staat te maken. Mies wat 't bereik *1 van dit doel bemoeTiiken kon, wor^t ^oor den tegenwoord'rfen leider van Turkije, van wiep toch het geheele reorganisatieplan tgaat, uit den we* geruimd, zonder aao- 'ien van persoon of traditie. Het gevol* iervan is, dat er nog wjil eens overhaast *ehandeld wordt, maar men moe' daarbi' bedenken, dat het n:euw ingevoerde be- iastirrfsvs'eem nog niet volkomen is door* *evoerd knnnen word-n en dat bovendien ket sckuldenvraaitstuk van Turkije no* s'ee-1s hangende is. D» gezant is van oor deel, dat Turkiie onder zijne tegenwoor dige Idder zijn doel bereiken zal, en nu 'eeds iN Fet voor den on^evooroordeelden toeschouwer verbazingwekkend, waar te nemen, welke vooruitgang in deze paar 'aren Turküe onder zijnen energieken pre- 1 "ut te Angora maakt De nieuwe hoofds'ad, d:e om veilig heidsredenen midden in het land gekozen werd en die eerst voor drie iaren daartoe 42 Arme man, zeide het jonge meisje aan gedaan, arme man. Gij spreekt van Catha- rina's ongeluk, eerwaarde moeder, en ik be klaag haar; maar haar echtgenoot was veel, veel ellendiger dan zij. Haar liefde door stond de proef niet, de zijne gij zeidet het zelve daar straks, de zijne bleef trouw tot in den dood. Tot in den dood, herhaalde de non. Toen haar toestand niet verbeterde liet de graaf dokters uit Rome komen; men gaf hem den raad, het onstuimige verlangen der zieke te bevredigen en haar als pensionaire te brengen in het klooster, waarvoor zij be stemd was geweest. De zwarigheden, die zich hiertegen opde den, wist de graaf Wangerloh uit den weg te ruimen; het kind vond later even eens qpname en wenkelijk oefende de om geving, het gezelschap der nonnen de kerk gangen en godsdienstoefeningen, die z»j bijwoonde, een wonderbaar kalmeerenden invloed uit op het verscheurde gemoed der zieke. Theresia was opgestaan, het rood harer ■wangen, dat anders heenscheen door de jjruine fluweelen huid, was geheel verdwe nen en zich ver voorover buigend en de non ademloos in de oogen starend, zeide zij op afgebroken toon; Het kind kwam bij haar in het klooster? Zeg mij, eer gij verder gaat, hoe dit heette en wat daarvan werd. Ook de overste stond op; zij legde den arm om de slanke gestalte en zeide liefde vol: Zij bleef bij ons tot op heden en zij is er nog. Een kreet ontsnapte de lippen van het meisje, zij liet het hoofd op den schouder der overste zinken. Mijne moeder, zeide zij diep ademhalend mijne arme moeder was zij! De sterke aandoening, die haar had overweldigd, moest langzaam voorbijgaan. Eenige minuten heerschte er tusschenbeide >en Uiep zwijgen. Eindelijk richtte Theresia zich op. Mijne moeder was zij, herhaalde zij vol smartelijke ontroering, en ik heb het nooit geweten. Gij zoudt naar hare eigen bepaling, die zij op eenen harer weinige heldere dagen maakte, eerst heden hare geschiedenis en den waren naam van uwen vader verne men. Zij verlangde daarvoor een zekere rijpheid van hart en oordeel, opdat gij met helderen wil de beslissing nemen zoudt die ik u zal voorleggen, zoodra mijne me- dedeelingen zullen geëindigd zijn. Zij trok Theresia weder op de bank en ging voort. Ik heb bijna alleen nog over uwe moeder gesproken, wei nig nog over uwen vader, want een blik te Minister van Karnebeek is Maandagmor gen te Genève gearriveerd en afgestap in Hotel des Bergues. Hii neemt heden Dins dag. deel aan de zitting van het Raads- comité voor de ontwapeningskwesties. Vergadering van 30 Nov. nam. 1 uur. Het onderzoek naar de oorzaak. Het ambtelijk onderzoek vanwege de di rectie der Ned. Spoorwegen naar de oorzaak van het spoorwegongeluk, op Donderdag j.l, te Leiden, is Dinsdagmorgen half elf in de Eerste Klas Wachtkamer van het station te Leiden aangevangen. De commissie bestaat uit ir. v. Dijk, chef van den dienst van Exploitatie, voorzitter; ir. Maas Geesteranus, chef van den dienst van Weg en Werken en ir. Hoekstra, chef van den dienst van Ttractie. leden; de ir. M. H. Claringbould, inspecteur Tij den dienst van het Vervoer te Amsterdam, se cretaris. flet onderzoek Werd namens het Rijkstoezicht cp de spoorwegen bijgewoond dcor ir. Stieltjes, inspecteur-generaal en ir. Loman, inspecteur bij het Rijkstoezicht. In het geheel waren 17 getuigen opge- -oepen. Bij het onderzoek was aanwezig een aan tal gipsafgietsels van wielbanden van ont spoorde wagens, rail- en profielen, enz. Mededeeling van minister Slotemaker. In de Dinsdag gehouden Tweede Kamer zitting heeft minister Slotemaker de Bruine medegedeeld, dat in het ontwerp-Ziektewet, dat deze week het departement zal ver laten, een regeling zal vervat ziin in zake moederschapszorg, waardoor wordt voor zien in de uitkeering aan de betrokkenen gedurende zes weken voor en zes weken na de bevalling en bovendien in geneeskundige hulp. Binnen afzienbaren tijd hoopt spreker te komen met een ziektéverzorgingswet. Per S.S.-trein van 10.*9 zijn de koningin, de prins en prinses Juliana van Het Loo in de residentie teruggekeerd tot het vesti gen aldaar van hun winterverblijf. Op het' perron werden zij verwelkomd door burgemeester Patijn, en den gouver neur der residentie, generaal-majoor W. E. v. Dam v. ïsselt, commandant van de eer ste divisie. Er was veel belangstelling, zoo wel op het perron ter weerszüden van den Kon. wachtsalon, als in de Rijnstraat. Na zich enkele oogenblikken in de kon. 'Vachtzaal met genoemde autoriteiten te '■ebben onderhouden, begaven de vorste- 'iike peren-»u zich in een half geopenden auto naar het pa'e's; na eerst een kort be zoek te hebben gebracht aan de koningin- Moeder ten paleize in het Voorhout. Bestemd voor den dienst op Australië. Naar de Tel. verneemt, heeft de Rotter- damsche Droogdok maatschappij opdracht aan God. Hij was van een trotsche natuur, hoe teeder en diep ook van gevoel, hoe gloeiend hij liefhad. Stom stond hij er Dij. toen zijn geluk in puin viel, met boven- Tnenschelijke kracht zocht hij het zinkend verstand der geliefde vrouw op te heffen, doch te vergeefs. Duistere visioenen om zweefden haar en eene in nacht hullende zwaarmoedigheid sleepte haar reddeloos mede in de diepte. Mijn dierbare, dierbare vader! riep het ionge meisje uit in tranen losbarstend, wat heeft hij geleden! Waarom bleven wij met bij elkander, waarom hield hij mij zoover van zijn leven, dat ik zoo gaarne zou heb ben verzacht. Uit liefde tot uwe moeder, uit trouw aan een gegeven woord. Hij zelf had geene aan gename familiebetrekkingen in Duitschland; zijne verwanten stonden hem verre en hij had, onafhankelijk als hij was, het spoedig gesloten huwelijk, waarbij zoo menige hin dernis te bestrijden was geweest, den zijnen niet dadelijk bekend gemaakt. Eerst wilde hij verzoening met de mj^ler zijner vrouw, eer hij haar voor immer medevoerde naar haar nieuw tehuis. Gij hebt gehoord hoe de eene smartelijke gebeurtenis zich aan de andere paarde, hoe de zaken immer drei gender immer droeviger zich voordeden, tot de ziekte uwer moeder ze zoo smartvol maakte, dat uw vader zijn verbintenis geheim hield. Want hoe zoude hij zijn jonge gade inleiden in de familie? Als eene waanzinnige, eene met vloek beladene? Een gerucht der slaan in* zijn hart, dat vergunde hij slechts verbintenis kon wel nauwelijks in Duitsch- gekregen voor den houw van een stalen dubbelschroef-stoomschip voor rekening van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam en bestemd voor den dienst op Australië. De leng'e over alles is 959' 5"; lengte tusschen de loodlijnen 540'; breedte op bui tenkant-spanten 62'6". Holte tot bovendek 35'6". Laadvermogen 9200 tons van 1016 K.G. Groo'ste diepgang 26'. Het schip krijgt een snelheid van 15 Engelsche zee mijlen per uur. Het zal gebouwd worden volgens de hoogste klasse van het bureau Veritas, Het schip wordt voorzien van 2 stoomturbines en Babcock- en Wilcockke'els. De machi nes hebben een vermogen van 7800 P.K. Groote protestvergadering der Haagsche Katholieken. Dinsdagavond zijn de Haagsche katholie ken in dichte drommen opgegaan naar den Dierentuin, aldaar, om een krach'ig en massaal protest uit te brengen tegen de schandelijke kerkvervolging in Mexico. De Zeereerw. Pater F. Hendrichs S. J. ver tolkte daarbij de gevoelens der katholie ken. De groote Diergntuin.zaal was geheel be zet; ook op de galerijen was geen plaatsje opengelaten. Vele Eerw. heeren geestelij ken woonden dze protes'vergadering bij. De bijeenkomst was belegd door de Ka tholieke Garde. De vaandels van de Garoe en van haaf afdeelingen tooiden het podium en de zaal. Namens het hoofdbestuur van de Katho lieke Garde opende de heer C. A. Verheij de bijeenkomst me' den christelijikcn groet, heette de aanwezigen welkom en zette in het kort het doel dezer vergadering uiteen. Mr. Beijen lid van de directie. Naar de Tel. verneemt, zal mr. J. W. Beijen, directeur van het bijkantoor Am sterdam van de Javasche Bank, binnenkort worden voorgedragen als lid der directie van de Rotterdamsche Bankvereeniging. In de op 1 December a.s. te houden vergadering van den Raad van Commissarissen zal het voorstel worden behandeld om aan de t.z.t. te houden vergadering van aandeelhouders, de heer J. W. Beijen als directeur voor te dragen. Uitgifte in Nederland door Hope. Volgens een door de Bulgaarsche regee ring ontvangen bericht, kan de leening voor de Bulgaarsche vluchtelingen, thans als volstrekt verzekerd worden beschouwd. De koers van uitgifte zal 91 pet. en de loop tijd 40 jaar bedragen. De emissie zal in Sn geland, Nederland, Frankrijk, de Ver eenigde Staten en Zwitserland plaats vinden. Naar de Tel. verneemt, zal de voor Nederland gereserveerde tranche door de heeren Hope Co. worden uitgegeven. UITLOTINGEN. Stad Parijs 1904. Trekkine 25 November. No. 173.229 is betaalbaar rret frs. 100.000. De nummers 58.252 en 337.577 zijn be taalbaar elk met frs. 10.000. De 10 volpende nummers zijn betaalbaar elk met frs. 1000 3870 37177 108049 136255 153958 219873 298385 356993 380209 381034. TWEE NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN GEËXPOSEERD. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan °Een berichtje uit Parijs in de avondbladen van Maandag 1.1. meldde de aankomst op het vliegveld „La Bourget" van twee Ne- derlandsche vliegtuigen, bestemd voor de Salon Aéronautique Het zijn twee Fokker vliegtuigen, n.l. een 3-motorige F VII en 3 Siddeley „Lynx"-motoren en een twee per soons jachtvliegtuig F CV met Hispano Suiza-motor. Terwijl gewoonlijk de vlieg tuigen, welke op de Salon geëxposeerd wor den, speciaal als tentoonstellingsproduct worden vervaardigd en op de tentoonstel ling worden gemonteerd zonder gevlogen te hébben, ja zelfs somtijds toestellen geëx poseerd worden, die niet zouden kunnen vliegen, omdat het eigenlijk slechts model len op ware grootte zijn, heeft de de N. V. N'ederlandsche Vliegtuigenfabriek gemeend een zuiverder beeld van haar prestaties te leveren door 2 toestellen ten loon te stel len, welke kunnen vliegen en in dienst zijn. Door welwillende medewerking van de Ne derlandsche militaire autoriteiten werd toe gestaan de F CV, welk vliegtuig reeds bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg in dienst was, te exposeeren, terwiil het 3-mo torige toestel bestemd is voor de vloot van den bekenden bankier Löwenstein. Op 28 November 1.1 zijn beide toestellen, ondanks het slechte weer naar Parijs gevlogen en wel de F CV door luitenant Wijnkamp en de F VII 3m door den chef-piloot der Fok kerfabriek. Ir. B. Grasé. De Directeur-Generaal der Post. en Tel. maakt bekend, dat ingaande 1 Dec, a.s. de deelneming aan den dienst der doosjes met aangegeven waarde vrij van rechten land komen, want het huwelijk was in stilte voltrokken, ver van zijn verwanten, evenals van de hare. In Rome was graaf Wangerloh niet geweest, in Nizza werd zijn naam onder de vele vreemdelingen vergeten, men had noch betrekking op hem, noch op Catharina. De goede dokter en tante Lorenza, bij wie uwe moeder opname gevonden had, voor dat haar verlangen haar tot ons leid de, keurden het plan uws vaders goed, om zijn huwelijk in Duitschland geheim te houden, tot zich eenige hoop op Catharina's herstel opdeed, of de dood het oploste. Door de komst uwer moeder in het klooster vond de eerste scheiding tusschen de echtegenooten plaats. Hij leed vrce- selijk daaronder; Catharina werd die scheiding in het geheel niet gewaar. Nu haar verlangen was bevredigd, nu zij orgelklank hoorde en koorgezang nu de stilte des kloos ters haar omgaf, van dat klooster, welks muren zij eens had -zoeken te ontvluchten, nu zij dag. en nacht in gebed geknield kg voor 't zoete Hart van Hem, dier zij versmaad had ter wille van wereldlijke liefde, nu scheen de herinnering te verdwij nen aan den droom, die haar een korte wijlr gelukkig had gemaakt. Maar het was geen droom! riep Theresia geprikkeld uit, het was werklijkheid! Arme vader! Zacht zuchtte de non, ja hij was ellendig, hij was een beter lot waardig. .Maanden lang bleef hij onder in het dal bij den dok ter, geduldig wachtend, of de herinnering aan hem in haar zoude ontwaken, steeds door de Fransche postadministratie wordt gestaakt. In het „Djahblad" schrijft Opperjacht- meester een artikel over de jacht op kro kodillen. Een der manieren om krokodillen te doo- den, bestaat in het bevechten van den boea- ;a in zijn eigen element. Voor zoover mij be kend is het echter alleen de moedige Alfoer van Celebes, die zulks durft te ondernemen en dan nog wel uitsluitend tegen man-eaters. Daarvoor begeeft hij zich gewapend met een scherp geslepen dolk te water en valt al daar zijn tegenstander aan, om een gevecht op leven en dood met hem aan te gaan, on der het oog van een groote menigte. Zien de omstanders, dat hij 't dreigt af te leggen, dan komen zij gezamenlijk hem te hulp en bevrijden hem zoo mogelijk Gewoonlijk wint echter de mensch en treedt hij dan als over winnaar uit het strijdperk (of liever strijd- water) dan kan hij er op rekenen, dat hij, teruggekeerd in het dorp, de bruid zijner keuze zal trouwen, die het als een groote eer beschouwt de uitverkorene te mogen worden van zulk een dapper man. Deze krokodil- lendooders krijgen dan ook gewoonlijk de mooiste meisjes tot echtgenoote." Een dGode en een gewonde. Een patrouille van de bevolking te Koe- taradja legde in Boven-Tripa een oproer ling neer en verwondde het bendehoofd Pangkarim. Militairen zetten de achtervol ging voort. De amokmaker gearresteerd. De korporaal, die amok maakte, was met den trein naar Poerwakarta vertrokken. Hij is gistermiddag gearresteerd. Een complot ontdekt. Men seint uit Padang aan de Deli Crt. dat het na langdurig spionneeren aan de politie te Sawahloento gelukte tot de ontdekking te komen van een uitgebreid communistisch complot De deelnemers waren afkomstig uit Solok, Malaloe en Sawahloento. Spionnageberich- ten meldden den invoer van 200 sabels. De communisten waren in afdeelingen ge splitst waarover als majoor fungeerde de nu gearresteerde Ramaja. Het doel van de samenzwering was het vermoorden van alle B. B.-ambtenaren Bij verrassing werden 140 sabels in beslag genomen. Door samenwerking van de politie en de veldpolitie werden de hoofddaders ge arresteerd; aldus werd gemeld aan Sinar Sumatra. DONDERDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 3.304.30 LTurtje voor wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.306.15 Concert door het H.D.O.-or- kest. Mia v.d. Eynde, sopraan. 6.15 6.45 Voordracht door den heer J.M. v. Hoogstra en Levensverzekering en hare economische waarde (wat deze instelling kan beteekenen voor het individu, het gezin, de samenleving en voor den econw mischen toestand in het algemeen). 6.457.45 Beginselen van het burgerlijk recht en van het Handelsrecht. 7.45 Poli- tieber. 8.15 Concertgebouw-uitzending. Het concertgebouw-orkest o.l.v. Pierre Monteux. Solist Francis Arany, viool. 1. Symphonie 28, van Mozart. 2. Vioolcon cert van S. Zimanowski. 3. Symphonie a.d. Neuen Welt, Dvorak, (onder voorbehoud). Daarna dansmuziek door de Radio-dance orchestre. I.d. pauze v.h. Concertgebouw Persber. DAVENTRV 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door het Daventry-kwartet en solisten (Contra alt-bariton-piano). 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing To- daytowards the rising sun. 3.204.05 Evensong van de Westminster Abbey. 4.20 Causerie Books to read 4.35 Trocadero-theeifiuziek 5.35 Kinder uurtje 6.20 Dansmuziek 6.55 Land- bouwberichten 7.00 Padvindersberich- ten 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, Lezing Six great artists and what they stand cor-Holbein 7.50 Muziek. 8.00 Causerie Old Londen Inns. 8.20 Variety D. ZAshton, zang. Saxophone octet. 8.40 Een Iersch pro- gramma. Orkest. D. Rodgers, contra alt. P. Barker, harp. Iersche muziek en aria's. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Lezing door J. Ramsy MacDcnald, over Days and nights in „The desetj". 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert. Orkest Locatelli. Mme. Arèse, zang. 5.055.55 Kinder uurtje. 9.0510.50 Concert. „Passion- nement" operette in 3 acten van Henne- quin. Muziek van Messager. Orkest ERa- dio-Paris. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 1.506.50 Lezingen en lessen. 6.50 7.20 Kamermuziektrio's van Beethoven 7.50 Uitzending van het programma van Leipzig. MUNSTER 403 M. 10.50—11.50 Mor genconcert. 12.501.50 Werken van Bach, door orkest. 3.204.20 Zither- concert. 4.205.20 Divertimenti van Mozart. 5.20—5.40, 5.50—6.20, 6.50— 7.20, 7.20—7.50 Lezingen. 7.50—9.05 Zitherconcert. 9.10—10.40 Nieuwe re vues en operetten, uit 1926. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 5.206.20 Kindermat nee. 8.20 De radio-courant. 8.509.35 Or kestconcert. 9.35 Causerie. 9.50— 10.50 Orkestconcert. luzz n Q<oli| 5 a m u-> lUz: q o •j tu <0 GELDIG TOT 1 JULI 1927. iK? SCHOtthy Uui o üiulUHI"""' 1 Vraagt Uwen winkelier naar ons gescfaenkeolijstje. ~[erp*i}& Erda/FabrieP even liefdevol, steeds even bezorgd leefde hij alleen voor hare rust en voor haren ziele- vrede. Maar de hoop stierf allengskens, Catharina verlangde in een dag van weder- keerende herinnering wel naar haar kind, naar haren echtgenoot nooit Om te beproeven, welken invloed uwe tegenwoordigheid zoude hebben op haar geschokt gemoed, liet men u naar boven komen. Het gevolg was verras send. Het was niet meer die hevige, zieke lijke teederheid, waarin angst en berouw zich mengden, het was de diepe, reine liefde eener moeder, waarmede zij u aan het hart drukte. De arts beloofde zich van uwe aan wezigheid eenen voortdurenden invloed op haren toestand en men sloeg uwen vader voor, u in het klooster te leten. Theresia perste de lippen vast op elkan der, als wilde zij een onbedachtzaam woord onder drukken, vervolgens zeide zij op een toon, waarin dé toon trilde; Men vorderde en hij gaf gaf het laatste! Ja, hij heeft een rijk, een grootmoedig 'iart, zeide de non met stralenden blik. Wees ook gij haar tot moeder, uster Angelica, zeide hij, houdt gij een olaats open in haar hart, voor de liefde tot 'iaren vader. De trainen van het schoone meisje vloei den onophoudelijk over hare wangen, snel boog zij zich over de doorzichtig witte hand Gij hebt die liefde gezaaid en verpleegd, zeide zij, nu is zij krachtig genoeg, om hem te vergelden, wat hij om mij heeft geleden. Zijn offer bleef niet geheel onbeloond, ging de non voort, nu en dan sverden de nevelen opgeheven, die Catharina's denkvermogen omhulde. Zij noemde zijnen naam en vroeg naar hem; instinctmatig gevoelde zij, hoe zijne liefde haar omgaf ieder oogenblik van haar ver duisterend leven Toen hij op het eerste be richt der verandering, die in haren geestes toestand had plaats gegrepen, naar haar toe kwam ijlen, toen kende zij hein en dankte hem onder tranen. Maar de eerste bede, de eerste aanduiding slechts, dat zij hem volgen zou in de wijde wereld, bracht de oude jammer terug. Een vreeselijke angst greep haar aan, de vrees, dat men haar het kind zou kunnen ontnemen, roofde haar den slaap, zij ontvlood 's nachts met u haar bed en zocht bescherming in de kapel. De hoop op een werkelijke duurzame genezing was heen. Uw vader vertrok, keer de af en toe weder als zij wat beter was, maar nimmermeer maakte hij zijne aanspra ken geldig op haar of op u. Zoo werd haar toestand allengskens rustiger en vreedzamer, zij zat dagen lang met u hier boven en zag zwijgend naar buiten de wereld in; of zij liet u spelen aan hare voeten in de kamer, die wij haar aangewezen hadden en die nog heden bestemd zijn voor de vrouwen, die hier in teruggetrokkenheid doorbrengen of in vromen inkeer tot zichzelve willen leven. Steeds bleef zij voor mii een teedere aan hankelijkheid gevoelen, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13