1 2* Leerzaam, E n spoorweg déraillement op de lijn j Haarlera-Bioemsndaal. VooraaasMie Nieüws f250. Stadsnieuws. Woensdag 1 Dec. 1926# 50ste Jaargang No. 16419 Aangiile moei, op straffe vaa verlies vaa aSle recliien, geschieden alferlIJIt driemaal vier ea twinilg «ren aa Is,el ongeval Dit nummer bestaat uit 16 bladzijden - Eerste blad Agenda 2 December DE VLAG IN TOP! Nu het hoogste punt van den nieuwbouw der Drukkerij „De Spaamestad" is bereikt, meenden wij goed te doen ook onze lezers, die niet dagelijks over de Nassaulaan konten, een kijkje te geven op ons bijna voltooide nieuwe huisvesting. LOCOMOTIEF IN DE SLOOT; DE WEG LANGS EEN SPOOR VERSPERD. Machinist, leerlingmachinist en wegwerker weten ziek na een koud bad te redden. Faillissmenten. ALGEMEENE JAARVERGA DERING DER WONING- BQUWVEREENIGING „ST. BAVO". De winkelkwestie in het Bavodorp. in dit nummer. t J. YVEBER ZOU* OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, WEERBERICHT. HET SPOORWEGDERAILLEMENT BIJ HAARLEM. Bovenstaande foto's toonen, hoe de locomotief in den sloot is vastgeraakt; de tender ligt er bovenop. HET SPOORWEGDERAILLEMENT BIJ HAARLEM. Boven o(5 den dijk staat nog de bagagewagen, die in de rails bleef. Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 er kwartaal 3.25 Eianco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 597C. NIEUWE Advertetih'ën 35 cent» oer rtféL Advertentién tusschen ces tekst, als ingezonden mededeelir,; £>0 ct per regel. Vraag- en 3an bod. advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meet 15 ct., bij vooruitbetaling. Bij contract belangrijke kortinjc Alle abonné's op dit biad ziin, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ff Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door y M bij eer: ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUvMJ." verlies van beide armen, beide beenen of beide oógën; «U/* dood lijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog OS bij verlies van een ff E A bij 'n breuk van f 1(1 bij verlies v. een l6Ui" duim or wijsvingero"j." been of arm; tl!."' andere vinger. Er is in den Duitschen Rijksdag op het oogenblik een wetsontwerp tegen de Schund- en Schmutzliteratur, tegen de vuilschrijverij, de gemeene illustraties, te gen de prikkellecuur aan de orde. Om zulk een wel is in Duitschland door elk fatsoenlijk mensch al eenige jaren ge roepen, nog gezwegen van de luide kreten om hulp, welke opstegen uit de kringen, ■waar men zich met de 'christelijke opvoe ding der jeugd bezig houdt. Wij hebben er al vroeger meermalen pp gewezen, dat, wat op het gebied van prik kellectuur na den oorlog in Duitschland verschijnt, de grenzen van iedere verbeel ding te boven gaat. Het walgelijkste en meest weerzinwekkende wordt op de grofste manier in woord en beeld door de drukpersen afgeleverd en met opzet aan de jeugd opgedrongen. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. De misdadig heid onder het jonge geslacht heeft ont stellende afmetingen aangenomen; het Duitsche volk, eenmaal zoo stoer en ge hecht aan geloof en traditie, gaat moreel zienderoogen naar den afgrond. Zelfs in dc Rijnstreek, waar de Rijnlanders, be kend om hun goedmoedigheid, hun blijde levensopvatting en hun kinderlijk geloof, eeuwen lang de trots der Kerk hebben uitgemaakt, moet ieder weldenkend mensch met deernis de moreele oorlogsschade con- stateeren in een inzinking van het zede lijkheidsgevoel. En dan zwijgen wij van de overige Duitsche steden, waar het bederf bij daglicht, op de openbare straat, u te genkomt. Er ging dan ook een kreet op bij alle leiders van jeugdorganisaties, die gods dienst en moraal als den omnisbaren grond slag erkennen om een volk in stand te houden, dat er bij de wet een 'einde zou worden gemaakt aan de overstrooming van l,et land met de vuilschrijverij en de prikkelende illustraties. Dat wetsontwerp is er eindelijk geko men en daarmede eén storm- van protes ten, die weinig vlejënd zijn voor het te genwoordig geslacht, dat aan onze Oost grenzen woont. Daar waren de bekende protesten van bet genre der moderne nieuwlichters, dat een wet tegen lectuur een aanslag was op de geestelijke, vrijheid. Daar waren de pro testen van de „geleerde wereld", de Ber lijnsche 'intelledtueelen, de academici, die in zulk een wet een bedreiging der „we. tenschap" zagen! Daar waren natuurlijk de protesten van den „neutralen" boekhandel; van de kunstenaars, die èeri aanslag op de heiligheid en vrijheid van de Kunst zagen in zulk een wet. Maar het is gebleken, hoe die agitatie werd verwekt. Het lid der Duitsche Volks partij, Nunkler, deelde als uitkomst van nauwkeurige onderzoekingen mede, dat in één jaar tijds niet minder dan twee milliard vuile geschriften verhandeld werden, wat tegen 20 pfenning het stuk gerekend, een waarde van veertig millioen mark of vier en twintig millioen gulden beteekent. Ifet uitgeven van prikkellectuur beteekent dus een machtig belang. Achter die vun zige romannetjes en geïllustreerde bladen steekt een leger handelaren, die hun bloed geld verdedigen. Én zij hebben, zelf achter dc schermen blijvend, een agitatie in het land opgezet tegen de wet op de prikkel lectuur. En onbewust lieten „Kunst en „Wetenschap zich als marionetten ge bruiken door de geldwolven, die aan de touwtjes trokken en gnuifden, wanneer zij dc wet, op grond van „geestelijke vrijheid hoorden bestoken. Zelf wisten zij heel goed, dat hun vuil bedrijf hoegenaamd niets met kunst of wetenschap, zelfs niet met geestelijke ontspanning te maken had. Hun sreven kent maar één doel: geld ver dienen! En daarvoor is het noodig, de een maal opgewekte hartstochten al meer te prikkelen, het afnemende schaamtegevoel steeds grover objecten te geven op straffe, dat anders het debiet gaat afnemen. Als felle tegenstanders van die wet op de prikkellectuur hebben zich ook de sociaal-democraten en de communisten op geworpen. Ook al Ier wille der geestelijke vrijheid en uit afkeer van de censuur. Die staatscontrole immers mocht dg propa ganda voor de roode beginselen eens tref fen. Toch had de opsteller van de wet alles gedaan om alleen de prikkellectuur te tref fen; had hij zijn bepalingen zoo soepel mo gelijk gemaakt, kunst, wetenschap, religie en politiek met name in de wet tegen de censuur beschermd. Zoo wordt in de vijfde alinea van de eerste paragraaf bepaald; dat geen ge schrift om zijn politieke, sociale, religieuse ethische strekking, of om een bepaalde we reldbeschouwing op den zoogenaamden Index geplaatst mag worden Het mocht niet baten. Bij de Maandag gehouden stemming over het eerste artikel van de wet, stemden de sociaal-democra ten, de communisten en de democraten, (onze vrijzinnig-democraten) tegen. Toch werd bet artikel en daarmee het beginsel aangenomen. Alleen is de verdere behan deling van de wet gestrand op allerlei be zwaren over de uitvoering. De democraten trachtten met allerlei amendementen de verdere bepalingen omtrent de samenstel ling van de keur-commissies, enz., te be derven. En twee der voornaamste artike len werden ten slotte met een kleine meer derheid verworpen. De vraag is nu, of er nog een vorm ge vonden kan worden om aan de bezwaren van sommigen tegen de uitvoering, te vol doen, zóó dat de wet geen paskwil wordt. Maar wat er ook van zij, de Duitsche Rijksdag heeft ons al weer een behartigens waardige les gegeven. Waar het Duitsche volk moreel in 'doodsgevaar verkeert en een poging wordt gedaan om althans de jeugd tegen het ver gif der zcdelooze lectuur en de zinneprik- kelende platen te beschermen, daar staan socialisten en communisten met heel de politieke vrijzinnigheid klaar om zulk een poging te verijdelen. Op welken grond, met welke veront schuldiging? Een der socialistische woord voerders zei: iaten wij liever zorgen voor betere woningen en in het algemeen voor betere sociale toestanden f voor meer lucht, meer frischheid, meer levensvreugde dan wendt men'zich van zelf van het zede- looze af Het oude liedje: het onmogelijke eischen om het mogelijke af te weren! De ontken ning van de verdorvenheid der mensche- lijke natuur, van de zwakheid en de kwade hartstochten, die den mensch naar het kwade drijven, waartegen hij dus beschermd moet worden Maar zulk een plicht der Overheid erkennen socialisten en vrijzin nigen niet. De behandeling der wet op de prikkellectuur in Duitschland heeft het weer bewezen. Sociëteit „St. Bavo". „A. R. K. A." 8 uur Vioolonderwijs 7 uur „Eer bied in God's Huis" 8 uur Vertrou wensmannen Metaalbewerkers 8 uur Esperanto 8 uur R. K. Jonge Vrou wenbond 8 uur R. IC. Electricians 8 uur Armbestuur Parochie St. Jozef 11 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Vergadering zelatricen half 9 uur- Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 uur en 8 uur. Gem, Concertgebouw,Ledenconcert „H. O, V." 8 uur. Schouwburg-Jansweg Lezing Prof. Casi- mir en vertooning industrieeje films 8 uur. „Luxor" Theater Bioscoopvoorstelling - 8 uur. Raadhuis Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Oud-Schoten Gebouw R. K. Volksbond Kevklaan Repetitie Tooneelclub Rede rijkers 8 uur Kegelwedstrijd om mooie prijzen 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs voor mannen^ en jon gens. Sociëteit .,St Bavo". Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. s middags van 3—-5 uur, 's avonds van half 8half 9 aar '«Zaterdags alleen van °14—12 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v m. <012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Te! 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat tl. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Bevolkingrbureau Gebouw „Sirtt Bavo" Smedesfraat 23 Van 810 pur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uifleenbibliotbesk. Jnnsstraat 49 Eiken dag geopend v<ji: 1012. van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uiileenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken, St. Martbavereenigiag. Bloembcfstraat. i Zondags en Woensdags van 810 uur o.m gezellig samenzijn voor Holiandscjbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf |9 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dag van 23 uur, Donderdag van l_c2 uur R.K. Kraamverzorgipg van d« Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-tcden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsverceniglng, afd, Haar lem. Eiken Donderdagavond haji 9 vergadering in Hel gebouw der Sin- Vjn- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEL VERB AND, Centrale Post Telef i'Stbl en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit bruis aan des f|uisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstïkkings- en eleciriciteitsonge- vaTen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12Ó85 (bij geen gehoor 19392) Op de lijn Haarlem-Bloemendaal heeft in den afgcloopen nacht een spoorwegde- raillement plaats gehad) waarbij behalve rcateriee'e schade echter geen menschcn- levens te betreuren zijn, of persoonlijke ongelukken fe vermelden vallen. Te 1.20 uur kwam de locomotief 1122 met tender en eenige wagens, geladen met grint van de richting Haarlem naar Bloe- mendaai Dit grint is bestemd voor de electrifi- catiewerken langs de spoorlijn daar ter plaatse; met het grint worden de ijzeren masten langs de lijn vastgelegd. Toen de trein, die op een zijspoor reed omdat ze voor het werk nabij dc Klever laan bestemd was, langs den spgorwegdijk achter den Kleverparkweg reed, stootte de locomotief plotseling door tot nog toe onbe kende oorzaak op het stootblok daar ter plaatse. Dor den hevigen schok werd het blok opgelicht en meegesleurd. De machina vloog uit de rails, gevolgd door den tender, reed den dijk ter Westerzijde af en kwam met den kop schuin in de sloot terecht. De tender volgde er en kwam boven op de machine en halverwege den spoorweg te liggen, waardoor het Westerhoofdspoor ge deeltelijk versperd werd. Op de machine stonden de machinist Th. en een wegwerker. De leerling en de wegwerker zagen het gevaar en redden zich door van de locomo tief af te springen, waarbij zij in het koude water van de sloot terecht kwamen. De machinist wist zich in veiligheid te stellen door langs een tenderraampje de machine te verlaten. De rangeerder G. Bakker, diejuist op de plaats des onheils aanwezig was, bood direct hulp. Met den machinist Rauwenhorst doofde hij onmiddellijk het vuur van de locomotief, om springen van den ketel te voorkomen. De onvrijwilige zwemmers, die onverwacht een koud bad hadden bekomen, konden in het nabijzijnde wachlershuisje hun kleeren drogen. Daar bleek ook, dat de wegwerker een onbeteekende blessure aan het been had bekomen overigens kwamen alle drie met den schrik vrij. De lijn zelf was niet beschadigd, terwijl de twee met grint geladen volgwagens nog op de rails waren blijven staan. Hedenmorgen kónden wij den toestand na het déraillement overzien. Reeds vroeg in den morgen, kort na het ongeval, begonnen werklieden met het op- ruimingswerk. De klap, die het stooten tegen het stoot blok veroorzaakte, moet men zeer ver in den omrek hebben kunnen hooren, althans was de botsing zeer hevig en het rang een geluk heeten, dat de drie personen, die zich op de machine bevonden, er nog zoo goed zijn afgekomen. Het spoorwegverkeer is door den tender, die gedeeltelük over de lijn staat, langs één spoor versperd, zoodat het verkeer langs één lijn plaats heeft, wat natuurlijk eenige vertraging veroorzaakt. De machine, die met den kop in Noord westelijke richting in het water zit, heeft belangrijke schade bekomen bij de plaats van machinist en stoker. Doordat de tender boven cp de locomotief viel, is 'het achterste gedeelte vernield en- ingedrukt. Men was hedenmorgen bezig om vanaf de zijlijn een afrit naar de wagens te maken, waarlangs men hoopt ze weer naar boven te kunnen trekken Omtrent de juiste oorzaak va.i het on geval tast men tot op heden nog in het duièter. Een onderzoek zal echter worden in gesteld) Wij spraken nog den machinist Oerlemans. Hij vertelde ons, hoe het ongeval in zijn werk was- gegaan. Toen hij met zijn machine, den tender en de grincwagens uit Haarlem vertrok, had hij bericht ontvangen, dat de baan veilig was en hij kon oprijden tot de Kleverlaan. Dat deed hij echter met matige snelheid, wat z'n geluk was. .Ware de snelheid grooter geweest, dan zouden wellicht de gevolgen van ernstiger karakter geweest. De trein reed op een zijlijn en moest langs een wissel weder op de hoofdlijn komen en zop zijn weg naar de Kleverlaan vervolgen. Of np de wissel niet omgelegd is, of dat een apdere oorzaak hier pa-ten heeft gespeeid, is nog niét uit te maken. Zeker is, dat de machinist bemerkte, dat de machine den wissel passeerde en op de zijlijn bleef rijden Oogénblikkclijk toen hij dat bemerkte, ver minderde hij vaart en riep zijn collega's, die bij hem op de machine sttonden, toen: „Er af, mannen, er af!'' Maar daar de zijzeilen van dc machinist pas waren vastgemaakt, kon den, ze niet zoo spoedig losgewerkt worden. Het was al te laat, de schok volgde en de machine reed, de sloot in. Daar de grond daar ter plaatse tamelijk zsieht is, werd de schok in den brond «enigszins gebroken. Onmiddellijk na den val ontwikkelde zich in de plaats, waar de machinist zich bevond, een heete stoom. Gelukkig kon de machinist door een ruit stuk te slaan, van de machine kruipen Dit alles ging zoo vlug in z'n werk, dat juist, toen Oerlemans van de machine was, de tender het achterste deel van de loco motief indrukte. Toen 'nij later de rails inspecteerde, zag hij, dat -de wissel normaal lag. Wat dus de oorzaak van het déraillement was, valt nog niét te consateeren. Eer gelukkige omstandigheid was nog, dat Oerlemans in Haarlem de machine in normalen stand voor de wagens reed. Had de locomotief achterstevoren gestaan, dan waren -zeer waarschijnlijk de machinist, leerling en wegwerker er slecht afgekomen. 30 November werden uitgesproken de volgende faillissementen; J Lanting, vertegenwoordiger der firma van Burrcn Co.. wonende te Haarlem, Ruyghaverstraat 18rood; curator mr. M. v. Toulon van der Koog. Maria Messel weduvée van Wessel van Keulen, winkelierster in kruidenierswaren, te Vogelenzang, Vogelar.zankschestraatweg 102 oud; curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. Hertog Frank, koopman in manufacturen en Benjamin Frank, koopman in manufactu ren, beiden bandelende onder den naam Frank Zcon, wonende te fjmuiden, Oost Trompstraat 151 D; curator in beide fail lissementen mr. C. Blankevoort, alhier. G. de Lange, koopman en winkelier irt bedden etc,, destijds Jansweg te Haarlem, thans te Overveen, Hendrik Roozenlaan 16; curator mr. A. A. Huizinga, alhier. Th. van Lith, aannemer, vroeger wonende te Alkmaar, thans te Edam; curator mr. W. A. J, Stortenbeker, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: H. K, Teune, kleermaker, te Haarlem, Zijlstraat 51rood; curator mr. jhr. L, U. Ren- gers Hora Sicca ma, alhier; uitgesproken 26 November 1926. Piet Holman, artist, vroeger Raaks, te Haarlem, thans te Schoten, Zanenlaan 6; curator mr. H. Muller Brands; uitgesproken 2 Februari 1926, Nic. de Rupter, kruidenier te Velseroord. Kalverstraat 17, curator mr. F. M. Hage- meyer, alhier; uitgesproken 19 Mei 1925. Geëindigd zijn dc faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: De Eerste Coöperatieve Melkinrichting Wormerveer en Omstreken, gevestigd te Wcrmerveer; curator mr. F. A. Davidson, alhier. A. Spring in 't Veld, rijwielhandelaar, te Aalsmeer; curator mr, Julius Hoog, alhier. De nalatenschap van H. F. Kube, in leven winkelier, te Haarlem,- curator mr. G. A. Feits, alhier. H. E. A. Schilpzand, bloemist, voorh. te Hillegom, thans te Heemstede; curator mr. F J. Gerritsen, alhier. J. de Wekker, kruidenier, te Edam; cur. mr. F. J. Gerritsen, alhier. Dinsdagavond hield in gebouw „St. Bavo" de woningbouwvereniging „St. Bavo" haar algemeene jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer K. Donsen. Na opening met den Christelijken groet, sprak de heer Donsen een kort inleidend woord. De vergadering is belegd, aldus spr„ om den leden een beeld te geven van hetgeen door het bestuur in 1925 is gedaan. Spr. Begint met dank te brengen aan B. en W. van Haarlem en aan de autoriteiten voor de door hen betoonde belangstelling. Deze vergadering is niet eerder belegd kunnen worden, omdat boeken en beschei- den betreffende de financiën der vereeni ging gecontroleerd moesteié worden door de gemeente en door den raad moesten worden goedgekeurd. Deze goedkeuring is in de laatste dagen van October afgekojnen. Ten slotte vraagt spr., dat de eventueele besprekingen in deze vergadering zullen gevoerd worden in de lijn zooals 't behoort. Daarna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzeg ging worden goedgekeurd. De voorzitter doet .vervolgens eenige mededeelingen. Op de jaarvergadering van den R. K. Bond van woningbouwvereenigingen in het bisdom Haarlem werd een commissie inge steld om de mogelijkheid te onderzoeken om vereenigingen, bij dieft bond aangsloten, aan bGuwkapitaal te helpen. Waar deze mogelijkheid thans blijkt te bestaan, is aan deze commissie opdracht gegeven met meer concrete voorstellen te komen. Wat de financiën van „St. Bavo" aan gaat, deelt de voorzitter mede, dat de begrooting 1927 door den gemeentelijken controledienst is teruggezonden. Zij behoeft een wijziging ten opzichte van de admini stratie van blok 70, waardoor een ongedekt tekort ontstaat van 400. Echter hoopt de voorzitter, dat na bespreking de zaak wel in het reine zal komen. Inmiddels is de heer M. A. Reinalda, wet houder van Openbare Werken, ter vergade ring gekomen en Wordt door den voorzitter verwelkomd. Het jaarverslag van den secretaris gewaagt van medewerking der meeste leden met het bestuur, wat tot dankbaarheid stemt, !n 1925 werden de aftredende bestuurs leden K. C. Donsen en J. B. Luiten herko zen; 18 Ieden-bcwoners bedankten. De secretaris memoreert verder het be sluit van het gemeentebestuur van Haar lem om vanaf 1 Jan. 1925 een toeslag op de woninghuur van blok 70 terug te betalen voor hen, die daa-voor in aanmerking komen. Spr. brengt daarbij lof aan B. en W. van Haarlem voor hun sociale daad. Het boetestelsel heeft veel verbetering gebracht in het betalen der huren. De dankbaarste tijd voor het werk van het bestuur, zoo merkt ten slotte de secre taris op, is voorbije Echter hoopt spr. dat voor 1926 de tijden zullen veranderen. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn verslag, hetweik vervolgens werd vast gesteld. Het jaarverslag van den penningmeester bevatte o.m. de volgende cijfers: Blok 182: op 31 Dec. 1924 in kas f 374.64; op 31 Dec. 1925: 126.83. Blok 41: op 31 Dec.l 924 in kas f 162,91 op 31 Dec. 1925 f 446.47Ys. Blok 70: op 31 Dec. 1924 in. kas f 70.34Yt op 31 Dec. 1925 f 275.4414. Aan de orde is verkiezing van twee be stuursleden. Aftredend zijn de herren L. L. v. Sikke lerus, 2e voorzitter en A. J. Kuiper, com missaris. Wegens vertrek van den heer Kuiper heeft het bestuur in zijn plaats candidaat gesteld den heer C. Wijsman. De heer Sikkelerus is herkiesbaar Waar geen tegencandidaten zijn ingeko men, zijn dus de heeren Sikkelerus en Wijsman gekozen. De Voorzitter breng; dank aan den heer Kuiper voor de werkzaamjjpden, door hem verricht. De heer Sikkelerus vraagt het woord. Hij zegt, dat hem, evenals de overige le den, een circulaire heeft bereikt van „op- Limisidie daarin veel ergerlijks aan het adres van het bestuur zegt en aankondigt, dat hij tegencandidaten zal stellen. Zulk een houding, waar de Schrijver niet open lijk voor zijn naam durft uitkomen, noemt spr. laf. Nu volgt het laatste punt van de agenda, de Rondvraag, waarvoor twee schriftelijke vragen zijn ingekomen. De eerste schriftelijke vraag, die van den heer Joh. G. Spruij', verzoekt het be stuur te willen .verklaren, hoe het mogelijk is, dat de secretaris-penningmeester nog nooit aan de beurt van aftreden is ge weest. Verder verzoekt de vrager ophel dering omtrent het aanblijven van het be stuurslid v. Dinther. Waar deze heer voor zitter van een socialistische vereeniging is, meent vrager, dat een dergelijke functie met het bestuurslidmaatschap van een R.- K, Woningbouwvereniging niet vereenig- baar is. Aangezien vrager ten slotte meent, dat het bestuur nalatig is geweest om de functie v. Dinter niei open te stellen, dient vrager de volgende motie in: „De R.-K. Woningbouwvereniging „St. Bavo", in vergadering bijeen op 30 Nov. 1926, spreekt haar afkeuring uit over de nalatigheid van het bestuur om de be stuursfunctie v. Din'her niet open te Hellen en vraagt staande de vergadering den heer v. Dinther te ontslaan, onder dankbetuiging Weer de onbewaakte overweg! Bij Scbeeinda r9df een trein op een auto, Amsterdam en de economische conferen. lie. Het standpunt van minister van Karne- bcek. De Burgemeester van den Minister. van Goot. Een wenk Regeling in zake moederschapszorg, Me- dedee'ing van minister Slotemaker. Tentoonstelling van 2 Fokker-vliegtuigen in de Panische vliegsalon. Het ambtelijk onderzoek naar het jongst® spoorwegongeluk bij Leiden. De Hanzebank en de Regeering, Een adres aan de Tweede Kamer. Een republikeinsche meerderheid in den Amerikaanschen Senaat. De berechting van dsn Berlijnschen juwec- lendief, Spruch. Een pleidooi :n den Duitschen Rijksdag voor ontruiming der bezette gebieden. Dreigende staking in de Antwerpsche dia- mantinrlusti ie Paul Claude!, Fransch ambassadeur fe To kio, benoemd tot ambassadeur te ^Washing ton, Een rede van Briand inzake Frankrijk's buitenlandsche politiek. Barometerstand, 9 uur v.m., 7.64 Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.17. Medegedeeld door het Ned. Kon. MefeoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 December, Hoogste Barometerstand 774.5 m-M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 740.6 m.M. te Isafjoirs. Verwachting van den avond van 1 Dec tot den avond van 2 December: Matige tot zwakke, N. O. tot Noorde lijke wind; nevelig tot zwaar of ha}f be wolkt, weinig of geen neerslag, later iets zachter. voor eventueel door hem bewezen dien sten en verzoekt een ander in zijn plaat» te benoemen. De VOORZITTER wijst er op, dat de eerste vraag van den heer Spruyt reeds eerder weerlegd is. Wat de bestuursfunctie v. Dinther aangaat, deze is in 1924 óp de jaarvergadering, ondanks tegenkanting ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1