Gemengd Nieuws. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. De bezette Duitsche gebieden. De juweelendiefstal te Berlijn. Dreigende staking in de diamantindustrie. Cachin veroordeeld. Claudel ambassadeur te Washington. De in beslag genomen Duitsche en Amerikaansche eigendommen Een baldadige streek. De aanrijding on de Paul Kruger- laan te 's-Gravenhage. Een kostbare diamant. Het Julianakanaal. Zandtrein op een stootblok gereden. Brutale dieven. Levende dieren als prijs. Verduistering van f 6000. Ditmaal nog goed afgeloopen. De bregstorting te Canne. Inbreker aangehouden. Ernstige val. De gemaskerde overval. Ontaarde pleegouders. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De begrooting van Arbeid. 'IET ANTWOORD VAN DEN MINISTER. MARKTNIEUWS. AMSTERDAMSCH NIEUWS. f 13.00-13.60 13.00-13.60 10.00-11.25 10.00-10.50 10.51-11.10 9.51-10.10 8.00- 9.10 8.25- 9.15 8.00- 9.00 Diefstal uit een pakhuis. Pater J. Rubert S. J. f De bouwkeeten en loodsen *op het Cohimbusplein. Veranderingen aan den Baarsjesweg. BOEKBEOORDEELING. ÜLi Bij de discussie in den Rijksdag over c; begrooting voor de bezette gebieden eisch- ten de sprekers van alle partijen de ophef fing der bezetting als noodzakelijk gevolg van de politiek van Locarno en Thoiry. De rijksminister voor de bezette gebieden dr. Bel! gaf in een lange rede uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat de politiek van Locamo en Thoiry tot dusver voor de bezette gebieden zoo weinig resultaten heb ben opgeleverd. Duitschland had na zijn toetreding tot den Volkenbond mogen ver wachten, dat het door Frankrijk als een be schaafde natie zou worden gewaardeerd, met het recht als een natie van eer te wor den erkend. Daarmee was z. i. het voort duren der bezetting, maar vooral ook de vreemde rechtspraak en de wijze van uit voering eenvoudig onvereenigbaar. Op de toezeggingen van den Franschen minister van buiten!, zaken moesten nu eindelijk ook daden volgen. In het bezette gebied verwekte vooral ook de toeneming der geweldadige over vallen door leden van het bezettingsleger verbittering. Men mocht verwachten, dat bij het pro ces inzake het gebeurde te Germersheim öe dader rechtvaardig zou worden gestraft De minister sloot zich aan bij de woor den van dr, Wirth bij de discussie over de buitenlandsche politiek, dat na de groote 'Jf^rs van Duitschland thans ook Frankrijk zün verlangen naar een goede verstandhou ding practiseh door de opheffing der be zetting moet bewijzen. De rede van den minister vond den leven- digen bijval van lie^ Huis, Spruch, de juweelendief van de Tauent- zienstrasse, heeft zich gisteren voor de rechtbank te Berlijn te verantwoorden ge had. Hij verklaarde de daad slechts te heb ben begaan om een bekend man te worden Hi) wilde, dat ziin naam op aller lippen zou zijn en dat zijn foto in alle bladen lot in Groenland toe, zou komen te staan. ••j it -°, ff vaD.. iustitie. die voor deze IJdelheid klaarblijkelijk weinig voelde eischte tegen hem 8 jaar en 3 maanden tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies. De rechtbank veroordeelde hem echter tot 6 jaar en twee maanden tuchthuis en vijf jaar eerverlies. Zijn zuster Charlotte Spruch werd wegens heling tot 5 maanden gevangenisstraf en zijn vriendin Else wegens heling tot 3 maan den. gevangenisstraf veroordeeld. In de diamantindustrie te Antwerpen dreigt een algeraeene werkstaking. De werk gevers weigeren salarisverhooging toe te staan. De correctioneele rechtbank heeft den commumstischen afgevaardigde Cachin, die werd beschuldigd de militairen tot insubor dinatie te hebben aangespoord, tot 1 jaar gevangenisstraf en een boete van tweedui zend francs veroordeeld, Gemeld wordt, dat de ministerraad gis termorgen Paul Claudel, thans ambassadeu: te Tokio, heeft aangewezen tot ambassadci te Washington. Over den. stand van de kwestie der scha deloosstelling voor het gedurende den oor log in beslag genomen Duitsche en Ameri kaansche eigendom verneemt de „Frank' Ztg, uit Washington, dat men thans zoo ver is gevorderd, dat de vorderingen tot 100,000 dollar zoowel van Duitsche als van kmerikaansche zijde zon geregeld. Deze kleine vorderingen zul' - Preferente behan deling krijgen en or 'c worden afge daan. Moeilijkheden alleen nog de behandeling van de grco.e vorderingen. Of schoon de vorderingen beneden 100.000 dol lar 96 pet, van alle vorderingen uitmaken beloopen ze in totaal slechts 30 millioen dollar, terwijl de resteerende 4 pet. eer bedrag van 100 milüoen dollar beloopen. Toen Maandagnamiddag de autobuson dernemer J. M. Tigchelaar uit Zevenber gen te Leur bez'g was zijn auto te reparee- ren, wierpen fabrieksarbeiders brandende lucifers in benzine die op den grond lag. De banden van den auto vatten v'am en toen de ondernemer het vuur wilde blus- schen, geraakte hij zelf in brand. Nadat de vlammen in een jas gesmoord waren, is de man naar zijn woning te Zevenbergen ver voerd, legen de drie jeugdige boosdoeners, d'e reeds eerder terecht hebben gestaan, is procés-verbaal opgemaakt. O.P.A. en O.M.A. in beslag genomen. De politie te 's-Hage heeft de bus der enderneming O.P.A. en O.M.A., waarmee Maandag op de Paul Krijgerlaan aldaar de aanrijding p'aats had met een tram van lün 12, in bes'ag genomen voor een deskundig onderzoek. V oorts is van het gebeurde proces-ver baal opgemaakt; de just'tie zal nu moe'en uitmaken in hoeverre hier van een straf baar feit sprake is en wie de schuldige is. De gewonden zijn allen in hun woning teruggekeerd. Alle verwondingen bleken slechts vrii onbeduidend te zijn, zoodat het ongeval bijzonder goed is afgeloopen, Dezer dagen zal bij Christie te Londen een der mooiste en waardevo'ste d'aman- fen, welke ooit «verden gevonden, de „Gou den Morgenschemering" te koon worden aangeboden. Reeds vele jaren hebben dia man handelaars en mill'ennairs getracht 'let kleinood in bezit te krijgen, doch van den tijd af, dat dertien iaren geleden de dia mant onder romant'sche omstandigheden in Zuid-Afrika werd bevonden, heeft hij nie' van eigenaar verwisse'd, werd hij, op aanraden van prms A ga Khan, van dj dia mantmarkt verwijderd. In 1913 wandelde twee diamantgravers, de tegenwoordige bez'tter van den dia mant, kaoitein C. R. Lucas en ziin gezel in den zomer in de droge bedding van de Vaal-rivier, in de Kaaoko'oriie. Langen ijd b'eef thun zoeken vergeefs. Toen ze weer eens een plaats, waar ze meerdere dagen zonder result-at naar de kostbare steenen gezocht hadden, in de morgenschemering wilden veriaten en reeds hun paarden had den beladen, kwam een der kafferjongens toesnellen en rUp: „mijnheer een di-tnant!" en hij hield den gravers een onwaarschijn lijk groo'en steen voor. Ruw woog de d;a- mant 133 karaats en het huidige gewicht van de „Gouden Morgenschemering", na dat hij in zoogenaamd Ameriknanschcn stii1 is geslepen, is nog 6114 karaat. De waarde van den diamant wordt op mins'ens 360.000 Geschat. De eigenaar moet intusschen verk'aard hebben, dat bij voor zich met 300.000 tevreden zal rijn: wat de diamant meer opbrengt zal in bet fonds voor oorlngsvermink'en worden ge stort. De beroemde, veel kleinere, als „Ster van Zuid-Afrika" bekende diamant, die 4654 karaat weetft, bracht •ndertijd reeds f 3OO.01X) op en de aan Ali Posza behoo- rende Pié^oU (49 karaat) f 30.600. De r-ad van prins Aga Kahn, den dia mant eerst nu te koop te bieden, had ten grondslag een oogenbiik af te wachten waaroo geen enkele steen van zoo a >ge waarde op de d'aman'markt aanwezig zou ziin, wat n'tuur'ök op den prijs van in vloed moest wezen. De eerste stuw gereed. Zaterdagmiddag was meldt de „Limb Koe rier", het werk aan het eertse gedeelte der stuw in de Maas geëindigd, zoodat tegen den avond het wegpompen van het grond water kon worden gestaakt en het bekken langzaam zéér langzaam, want de water- opdrang is door den daar ter plaatse voor handen kalksteenbodem gering gaat vol- loopen. Er is tijd genoeg voorhanden, om inmidde's datgene, wat nog moet wegge ruimd wo-den aan bokken, kranen, enz., te vervoeren. Dere stuw ligt even benoorden de plaats, waar uit N.-O. richting het zuidelijk uit einde van het Juliana-kanaal in de Maas zal uitmonden, en is bestemd om het af- stroomende Maaswater aldaar tegen te houden en op kanaaloeil te stellen. Alz.oo- het kanaal valt aan den rechteroever in de Maas; even verder stroomaf, een eindweegs voorbij het Bosscherveld en de ijzeren spoorbrug is de stuw aan den linkeroever (Smeermaeserkant) aangezet. Ze z?l bestaar uit vier schuifpanden, waarvan het derde, t grootste, bestemd is voor de doorvaart van kleine schepen op de Maas voor welk doel naast het vierde pand, dus naast den rechteroever, nog een sluis komt. Dez.. laatste zal uiteraard het meest gebruik! worden, daar alleen bij vrii hoog water het derde stuwpand opengesteld wordt. De eerste stuw, aan den Stneermaeser- oever, is nu gereed. Het is een ontzaglijk werk geweest, dat den bezoeker met ontzag en bewondering voor de moderne Neder- landsche waterstaatskunst vervult. Eenag kilometers meer zuidwaarts, onder de vroegere gemeente St Pieter in de z.g. Varkensweerd, een uiterwaard, een eind- weegs voorbij het Stadspark *tusschen der Hoogen Kanaaldijk en den Anker Maas oever gelegen komt de sluis te liggen die het bevaarbaar te maken Maasc-V voor de stad Maastricht verbinden zal met het oude (en te verbreeden) kanaal Luik Maastricht, Ook daar zijn de werkzaamheden (die door de Nieuwjaarsoverstrooming den aan nemer een geduchte schade hebben doen lijden) gereed; de groote sluisput in gewa pend beton gaapt zijn ruime afmetingen uit de diepte naar omhoog. Een remmer licht gewond. Maandagavond omstreeks kwart over zes reed op de zanderij der Ned. Spoor wegen, die naast het baanvak Bussum Hilversum is gelegen, een zandtrein ten gevolge van een verkeerden wisselstand, op een stootblok. De materieele schade is ge ring. Het treinverkeer ondergjng geen ver traging, daar het spoor buiten lit baan vak ligt. Door den schok viel de remmer v. d. L„ die zich in den achtersten wagen bevond, in zijn huisje, voorover, en bekwam een lichte wonde aan het hoofd. Bij den 80-jarigen J. Gerrits te Baten burg (Geld.) zijn dieven in den nacht van Zaterdag op Zondag de slaapkamer binnen gedrongen. De onverlaten hebben de sleutels der brandkast uit zijn broekzak genomen, deze brandkast geopend en er een bedrag van ongeveer 1000 uitgenomen. De commissaris der Koningin in Fries land, heeft aan de burgemeesters in zijn provincie een schrijven gericht, waarin hij er op wijst dat het in vele plaatsen in Fries land gebruik is, bij de wedstrijden, speciaal op St. Nicolaas-avond, doch ook wel bij schutjaspartijen, levende dieren als prijs te stellen. Deze dieren (eenden, ganzen, ko nijnen, enz.) zijn 's avonds in café's en andere voor het publiek toegankelijke plaatsen aan wezig en het is meermalen ergerlijk, hoe daarmede gehandeld wordt dronken voeren, op onmenschelijke wijze in het pu bliek dooden, enz. De commissaris verzoekt zooveel mogelijk tegen dit euvel te willen optreden. Ter zake verduistering van 6000 ten nadeele van zijn vroegeren patroon is aan gehouden de 27-jarige H. Th. C„ tot voor kort filiaalhouder in een der magazijnen van Hillen's Sigarenhandel te 's Hage. De vrachtauto van den heer H., uit de buurtschap Henzei, bij Winterswijk, werd op den onbewa-'kten overweg nabij de exportslachterij der firma Zwanenburg door een trein aangereden. De auto werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de oo- 1 tetfendïïeid van den machinist Is ïïet te danken, dat het ongeluk geen ernstige gevolgen had. Het Carnegie-Heldenfonds beloont de redders. Onze lezers zullen zich nog wel herin neren de ramp te Canne, een bergstorting, welke in het voorjaar gedeeltelijk op Ne- derlandsch gebied voorviel en waarbij 5 personen werden gedood en meerderen gewónd. Twee dier verongelukten zijn nim mer teruggevonden, ofschoon gedurende 36 dagen door Nederlandsche mijnarbeiders, onder leiding van het Staatstoezicht op de mijnen, er naar werd gezocht. Voor deze reddingspogingen mocht ons land de dank betuigingen der Belgische regeering ontvan gen, want de verongelukten waren Belgen. Ofschoon al de betoonde moeite geen re sultaat opleverde, heeft het Nederl. Roode Kruis de moedige mijnwerkers toch geëerd met eeremedailles. Dezer dagen mochten de dappere arbeiders, die in den nog immer met verdere instorting dreigenden berg de reddingspogingen verrichten, van het Car- negie-Heldenionds (Nederl. afdeeling) nog een andere belooning ontvangen. Het fonds heeft een som van ruim 1000 ter be schikking gesteld voor verdeeling onder degenen, die zoo moedig trachten de beide bedolven blokwerkers te redden. Aai^je- zien daarvoor een twintigtal personen in aanmerking komt, beteekent dit nog een aardig doceurtje of een onverwachte St. Nicolaas-surprise. De politie heeft te Venlo aangehouden J. H. W., uit Roermond, verdacht van inbraak te Eindhoven, Waarbij tal van gou den en zilveren voorwerpen, benevens geld, kleeren, armbanden en horloges werden ontvreemd. Hij heeft bekend, een gedeelte te Brede in pand te hebben gegeven en van de opbrengst goeden sier te hebben ge maakt in Antwerpen en Crefeld. De timmerman J. Weesman moest te Emmen (Drente) op het dak van het ho- -1 van Dalen eenige reparaties aan den schoorsteen verrichien. Door de gladheid der pannen viel hij van het dak en bleef jewusteloos op straat liggen. Dr. Hospers constateerde een ernstige schedelbreuk, de toestand van W. is zeer zorgwekkend. Naar wij vernemen wordt de toestand van den te Ingen, bij Tiel, overvallen G. Hol bevredigend geacht, hoewel hij ernstig aan het hooid gewond is. Behalve het geld zijn er twee gouden horlogekettingen onl- vieemd. De justitie is in het bezit van een nauwkeurig signalement van een verdacht persoon, die Zondagavond ruim 10 uur te ingen overgezet en een half uur later op den weg van Eist naar Zeist gezien is. In verband met de talrijke diefstallen der laatste weken in de omgeving, waarbij gebleken is, dat de daders nauwkeurig be kend moeten zijn met de plaatselijke ge steldheid, vermoedt men, dat de dieven hun handlangers in de omgeving hebben Te Strafford, in Engeland, werden Maan lag een man en zijn echtgenoote tot on derscheidenlijk twee maanden en een naand dwangarbeid veroordeeld voor mis- \andeling van hun pleegkind, een 8-jarig rngetje. De jongen was een keer weggeloopen en om dat in den vervólge te voorkomen, «verd hij met een lirndenketting om den hals en met een rem om de handen aan jen stoel vastgebon'1 n. 's Nachts werd hi' eveneens met riemen en een ketting aan rijn bed gebonden. Lidteekenen wezen op Je treurige behandeling welke de jongen ondervond. Slechts omdat de man erkend had, dat hij verkeerd had gedaan en zijn bestraffing zeel te zwaar was, viel het vonnis nog :oo mild uit. De vrouw had onder, dwang ran haar echtgenoot gehandeld. De Minister van Arbeid, de achttien spre kers bij de afdeeling Arbeid van zijn be grooting beantwoordende, sloeg er zich in een goed uur door en wist zich de lastige vragers en vraagsters van 't lijf te houden door hen telkens te verwijzen naar de ont werpen, wanneer deze zullen inkomen. Meestal was wat de heer SLOTEMAKER DE BRUINE betoogde, niet veel meer dan een parapharasc van wat hij reeds in zijn Memorie van Antwoord had medegedeeld. Op één punt kon de Minister de Kamer op jen nieuwtje vergasten. Men wist reeds, dat dr. Slotemaker de Bruine zich voorstelt bij de in voorbereiding zijnde wijziging van de Ziektewet zooveel mogelijk rekening te houden met bet ontwerpverdrag van Was hington betreffende den arbeid van vrou wen vóór en na de bevalling. Thans kreeg men de mededeeling, dat het ontwerp-Ziek- tewet deze week het Departement verlaat en naar den Hoogen Raad van Arbeid gaat om advies uit technisch oogpunt. In dit ont werp nu wordt een regeling van de moeder- ichapszorg opgenomen, in dezen zin, dat de vrouw zes weken vóór en na de bevalling een uitk»ering krijgt, benevens geneeskun dige hulp. Van een commissie tot bestudee ring van het vraagstuk der moederschaps- zorg, door mej. WESTERMAN gevraagd, zal wel niets komen; de Minister verklaarde er voorloopig geen behoefte aan te hebben en zelf op dit gebied wat tot stand te wil- 'en brengen. Voorts kreeg prof. VERAART in antwoord op zijn beschouwingen over publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie tot bescheid, dat de Minister er voor zou voelen diens advies te volgen en desnoods een jaar te geven aan de studie daarvan, maar.... het zou wel heel wat langer duren en daarom geeft Z. Exc. er de voorkeur aan iets tot stand te brengen, al zal het misschien in de oogen van velen weinig zijn. De socialistische sprekers toonden zich reeds nu onvoldaan en constateerden dat de arbeiders van dezen Minister niet veel te wachten hebben. De ontevredenen waren overigens ongewoon mak. Zelfs een motie bleef uit, al had de heer STENHUIS er in eersten termijn mee gedreigd. Hebben de heeren al genoeg leer geld betaald met hun moties bij de Alge- meene Beschouwingen? Of moeten wij wer kelijk gelooven, wat de heer Stenhuis in zijn repliek zei, dat hij een mótie voor ratifi catie van de achtuursconventie van Was hington achterwege liet, omdat de vrijzin nig-democraten ditmaal niet van de partij waren en hij niets gevoelde voor een mani-= festatie alleen >van zijn partij. Inzake de verdere uitvoering der Ar beidswet beeft de Minister geen nadere toe zeggingen gedaan. H'j heelt gekozen en de winkels staan nu "uoi'aan in de rij, waarna de ziekenmrichtin<'en volgen. De hardloo- pers, die de achlurcnwet zoo gauw moge lijk over de heele linie zouden willen inge voerd zien, werclen afgescheept met 3e ïes, dat men bij de invoering van deze wet dient te letten op den economischen toestand 'iets anders dan een werkgevers-dictatuurl), op de psychologie van ons volk, op tech nische overwegingen (de controle) en op hetgeen reeds door voorgangers is voorbe reid. De achturendag zal internationaal zijn of zal niet zijn, verklaarde de Minister, die daaronï nauwlettend gadeslaat wat in an der^ landen gebeurt en die overigens onze wetgeving in overeenstemming wil brengen met de conventies van Washington, om dan, indien mogelijk, tot ratificatie te kunnen overgaan. In de afdeeling Arbeidersverzekering is men 's middags blijven steken. De Minister kreeg ook nu weer de meest tegenstrijdige adviezen. Men weet, dat de Regeering de invoering van een Ziektewet niet wil laten wachten op de z.g. unificatie, welke een algeheele herziening der verzekeringswet ten met zich zou meebrengen. En aan de hoofdgedachte van de wet-Talma wordt vastgehouden, waarbij aan de uit de vrije maatschappij opkomende organen ruime bewegingsvrijheid zal worden gegeven. De heer BAKKER steunde deze voornemens welke geen vernietiging van het gegroeide beoogen. Daarentegen heeft mr. SANNES een warm beroep op den Minister gedaan omi niet te veel te letten op wat hij fa- brieks- en dorpskassen noemde en over te gaan op de lijn, door N. V. V. en S. D. A. P. in hun rapport uitgestippeld; een premie- vrije ziekteverzekering, waarbij het risico gedragen wordt door de organisaties van be langhebbenden, liefst met één bedrijfsver- eeniging als risicodraagster en instelling van verzekeringskassen op territoriale basis. Het door minister VAN DER VEGTE toe gezegde resultaat van zijn nadere overwe ging van het verzoek van den heer VAN BRAAMBEEK om een nieuwe commissie in te stellen tot onderzoek van de veiligheid op ons spoorwegnet, is thans schriftelijk bij de Kamer ingekomen. AVONDVERGADERING. MINISTER DONNER heeft de vele spre kers, die algemeene beschouwingen over zijn begrooting ten beste hebben gegeven, beantwoord in een vlug voorgedragen rede. Dat van dezen Minister nie! veei te ver wachten is, tèr zake van verbetering van de positie der vrouw, was te verwachten. Hij vindt het al heel mooi. als de vrouw getuige zal kunnen worden bij het opmaken van notarieele akten en misschien zal de vrouw ook wel eens arbiter kunnen wor den. Verder k'aagde Mevr. BAKKER over negatieve toezeggingen van den Minister en de andere sprekers bere'k'en weinig meer. Daarna begon men met frisschen moed aan de artikelen, van de Justitie-begroo- ting. Te middernacht maakten alle nog aanwezige Kamerleden en den Minister op de gemoedelijke wijze welke bij 'Vt uur past, hun opwachting bij den Voorzitter, Mr. RUYS DE BEERENBROUCK. die he den, Woensdag, zijn geboortedag v:ert. Kort daarna werd het debat, dat gevor derd was tot de zevende afdeepng (kosten van gevangenissen en Rijkswerkinrichtin gen), tot Donderdagavond verdaagd. melkkoeien Ie soort f 350390, 2e f 2751 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s. f 325375, 2e f 250300 kalfvaarzen le soort f 300320, 2e s. f 175200 vare koeien le s. f 100325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.760.80 2e s. f 0.660.70 slachtvee le s. f 0.840.86, 2e s. f 0.780.80 p. kg. slachtgewicht, melkschapen f 4050,' vette schapen Ia s. f 3539, 2e s. f 2332, weideschapen le s. f 3638, 2e s. f 2528, weidelammeren f 10—14 vette lammeren f 1.151.20, 2e ,s. f 1.05—1.10, vette lam meren f 1719 loopvarkens f 1720, vette varkens le s. f 0.640.68, 2e s. f 0.60—0.62. Londensche varkens zouters f 0.620.64, biggen f 1013, f 1.50 per week. Aanvoer 114 vette koeien,- 207 kalveren, 64 melk- en kalfkoeien, 59 stieren, 1061 schapen, 832 vette en Londensche varkens, 336 magere varkens en biggen.' Het kalf- en melkvee werd langzaam maar prijshoudend verhandeld. Voor slachtvee, vette en nuch tere kalveren waren de prijzen iets vaster. De stieren werden vlug en tegen hoogere prijzen opgeruimd. De handel in wolvee had in alle soorten een zeer traag verloop. Vette varkens prijshoudend, zouters iets lager. De handel in biggen was slecht, prijzen konden zich met moeite handhaven. NIJMEGEN, 29 Nov. Varkens Aange voerd 82 varkens per Y2 Kg. 3336 ct.; 785 biggen f 814. Vee, Aanvoer 54 vette runderen per V2 Kg. 4045 ct.; 17 vette kalyeren 4754 ct.; 4 graskalveren f5070; 116 nuchtere kalve ren f 10—25; 4 schapen f 1219; 6 geiten f6—14. Eieren. Aanvoer 19000 kipeieren per 100 stuks fll12. SNEEK, 30 Nov. Vee. Ter markt waren 233 melk- en kalfkoeien f 150—365; 30 Vette koeien f 200340; 9 vette kalveren f 40 80; 222 nuchtere kalveren f 714; 213 gras kalveren f 45—130; 239 schaoen f 2034; 1150 lammeren f 1523; 577 varkens f50 120; 109 biggen f315, vette runderen 4045 ets,, vette kalveren 6575 ct., vette varkens 26—34 ets., zouters 3233 ct. per kilogram. Eerste soort melkvee met veel vraag. Han del in vette koeien, vette, gras- en nuchtere kalveren prijshoudend, wolvee aanvankelijk goed, later lager, varkens en biggen vrijwel prijshoudend. GRONINGEN, 30 Nov. Granen. 7 e laagste en hoogste prijzen waren als volg 1.60 p. kg.213 nuchtere kalveren f 1037, 15 stieren, 40 paarden f 100200. 155B schapen en lammeren, vette schapen f 2334, lammeren f 1423, 650 vette varkens, slacht- varkens f 0.66—0.72, zouters f 0.64—0.68 p. kg. 47 magere varkens f 22—46 201 biggen f 1323. Handel in runderen en kal veren matig, varkens vlug, schapen g oed. Pluimvee. Jonge hanen f 0.7J2.25, oude slachtkippen f 0.702.00, 365 ganzen f 46 en 57 zwanen f 510. Eieren kippen- f 1012, eenden.- f 7.25 p. 100 stuks. PURMEREND, 30 Nov. Eieren. Aan de veilingen waren heden aangevoerd 170.000 kippen- f 8.6014, en 3000 eenden f 7.90-8.1 ROERMOND, 29 Nov. Eieren. Aanvoer 225.000 stuks. Kippen hoogste prijs f 13.50, middelprijs f 12.70, laagste f 11.70, idem kleine f 8.70—11, eenden- f 8.30—9.40. BODEGRAVEN, 30 Nov. Kaasmarkt. Aan voer 263 partijen, waaronder 247 rijksmerk, wegende pl.m. 77432 Kg. Prijs: Goudsche kaas met rijksmerk le soort 5356, 2e soort 4651; zwaardere tot 58; zonder rijksmerk 45-51. Handel flauw. ROTTERDAM, 30 November. Vee. Ter markt waren aangevoeld 321 paarden, 56 veulens, 1472 magere runderen, 790 vette runderen, 504 vette en graskalveren, 479 nuchtere kalveren, 416 schapen of lammeren, 59 varkens, 500 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 100105 c., 2e qual. 9080 c„ 3e qual. 7060 c., ossen le qual. 9093 c., 2e qual. 8070 ct., 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 80-85 c., 2e qual. 7060 c„ 3e qua', 5C40 c. pér kg.'vette 'kalVeiren Ie qual. 165—185 c., 2e quaf. 145120 c., 3e oual. 10595 c., melkkoeien f 190385, kalfkoeien f 2C0425, stieren f 185390, pinken f 1^5—165, vaarzen f 160—185/ werk paarden f 95275, slachtpaarden f90140, hitten f 90150, graskalveren f 75115, nuchtere kaiveren f 913, fokkalveren f 15 28, biggen f 8—16, overloopers f 1832. Vet vee en vette kalveren wegens ruimen aanvoér prijzen voor 2e eh 3e qualiteiten. afwijkend alleen prima soorten bleven vast in prijs. Nuchtere kalveren wegens korten aanvoer willig verhandeld tot hoogere prijzen. Grasklaveren, biggen en overloopers met matigen handel. Melk- en kalfkoin ook matige verhandeld prima soorten met iets hoogere vraagprijzen. Paarden matig verhandeld. Eieren. (Rotterd. Veiling.) Prijzen kippen f ll13.90, id. kleine f 6.5010.65, eenden- f 6.758.90. Aanvoér 45.000 stuks. AMSTERDAM, 30 Nov. Aardappelen. (F ericht v. d. Makelaars Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonten f 3.403.60 id. blauwen f 4.40 4.60 id. H. Eigenheimers f 4 id. rood- star f 3.75, alles p;r hl. id. Juin per 50 kg. f 22.10 id. Eigenheimers f 3.904 id. Eigenheimer poters f 2.90 id. blauwe poters f 2.602.75 id. bonte poters f 2.602.75 IJpolder Bravo's f 4.404.60 Drentsche Eigenheimers f 3.103.30 Anna Paulowna zand f4; id. id. roodstar f4 Flzkkeesche Eigenheimers f 4 id. roodstar f 3.75 id. hl. Eigenheimers f 44.20 id. bravo's f 44.50 id. Spuische Eigenheimers f 4 id. bl. Eigen heimers f 4—4.20 Graafjes f 2.90 Friesche Borgers f 3.904 alles per hl. GRONINGEN, 30 Nov. Vee. Kalf- en Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver Bl. peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche bn. Karwijzaad Koolzaad G. mosterdz. Kanariezaad Lijnzaad bl. Id. witbl. Bl. maanzaad 30 Nov. 23 Nov. 13.50-14.10 13.51-14.10 10.51-11.60 10.00-10.5) 10.53-11.50 10.00-10.5) 8.51- 9.25 8.25- 9.25 8.00- 9.00 14.00-23.00 14.00-24.75 11.00-12.50 11.00-12.5) 14.00-19.5) 25.00-43.50 16.00-23.50 16.00-29.00 10.00-13.00 11.00-13.50 11.00-13.50 14.00-20.00 25.00-44.50 16.00-23.50 16.00-28.75 10.00-13.75 35.00-62.00 36.00-56.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ets. per Kg. WINSCHOTEN, 29 Nov. Vee. Ter laatste Novembermarkt waren aangevoerd 43 paar den, 77 koeien, 343 varkens, 94 schapen en 7 geiten. Prijzen werkpaarden f 85120, oude paarden f 6)85 voorjaarskalvenie koeien f 165—275, kalfvaarzen f 180—270, guste vaarzen f 120175, pinkep f 35120, gras klaveren f 69—85 biggen f 812, loop- varkens f 2023, oude varkens 3234 ct., zouters 31—33 ct., alles per halve kg. melk- schaoen f 2328, vette schapen f 2432, weideschapen f 1925, vette lammeren f 1620, weidelammeren f 1216, geiten f 513. Hooger noteerden voorjaarskal- v:nde kleien, zouter', le soort drachtige varkens, le soort weide lammeren, le soort vette lammeren, le soort weide schapen, le soort vette schapen, 2e soort melkschapen belangrijk lager le en 2e soort kalfvaarzen lager 2e soort guste vaarzen gelijk werk paarden, oude paarden, pinken, graskal veren, geiten, vette varkens, 2e soort drach tige varkens, oude varkens, loopvarkens, biggen, 2e soort vette lammeren. Handel redelijk. Eieren per 100 f 99.50 per 20 (par ticulier) f 1.902. HULST, 29 November. Granen. De aan voer ter markt was ruin. Genoteerd werd voor tarwe f 14.5r >gge f 12, gerst f 12, haver f 9.59, erwten f 21, bruine boonen f 16.59. BODEGRAVEN, 30 Nov. Kaas. Ter markt waren 263 wagens. Prijzen f 4551, rijksmerk le soort f 5356, 2e soort f 4651. Handel flauw. PURMEREND, 30 Nov. Kaas. Aanvoer 10 st. fabrieks- met merk f5), 14 st. boeren- met mérk f 46.50, 1 st. Goudsche met merkf merk f 50. Boter. Aanvoer 826 kg. f 1.902 per kg. Vee. Aanvoer 561 runderen, als 136 vette 'koeien, 6095 ct. .p. kg. melk- en gelde- koeien f 120325, 28 vette kalveren f 1.40— Uit een pakhuis in de Koggestat zijn door middel van braak ontvreemd een handkar en een partij s'oelrompen. Gezamenlijke waarde 550.In verhand hiermede is een 22-jarige man aangehouden, verdacht van dezen diefstal, terwijl een 41-jarige man is aangheouden verdacht van heling de zer goederen. Later is nog een tweetal mannen aangehouden verdacht van mede plichtigheid aan dezen diefstal. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de pastorie van den Krijtberg overleden de Weleerw. Pater J. Rubert S. J. Pater Rubert werd geboren te Roosen daal op 16 November 1853. Hij trad in de Socië'eit van Jezus 26 September 1874. Na op het seminarie Culemborg werkzaam te zijn geweest en zijn studiën gedeeltelijk ri Enge'and voltooid te hebben, werd hij 8 September 1888 tot priester gewijd. Be halve te Rotterdam, waar hij tot de eerste paters behoorde van de nieuwe kerk aan den Westzeedijk en te 's-Gravenhage, war hij van 1917—1920 kapelaan was aan de Theresiakerk, heeft pater Rubert vooral te Amsterdam zijn priesterlijken arbeid verricht Voor hij in 1902 nov; ce-meester werd in Mariëndaal, was hij jarenlang ka pelaan aan den Krij berg, daarna pastoor van „de Zaaier" om tenslotte als kapelaan van den Krijtberg zijn rijke priesterleven te beëinlHen. Nog verleden Vrijdag be zocht hij a's zielzorger het Huis van Be waring en Maandag droeg hij nog de H. Mis op. Met opruimen begonnen. Naar tvij vernemen is thans een aanvang gemaakt met het opruimen der vele sinds langen tijd niet meer gebruikte bouwketen en loódsen op het Columbusplein. Zooals be kend herbergden deze loodsen honderden ratten, waarvan de bewonets van het plein zeer veel last ondervonden. Nu het huizencomplex aan den Baarsjes- weg tegenover de Jacob van Lennepkade is gereed gekomen, heeft men een aanvang ge maakt met het verbreeden van den weg ter plaatse. De werkzaamheden gaan nogal met moeilijkheden gepaard, omdat een gedeelte van het water moet worden afgedamd en daarna drooggelegd. Over eenige weken hoopt men met deze werkzaamheden gereed te zijn. u M, W Kre8towskaja, DE ZOON. Naar het Russisch door Dr. Anna Kosloff. „De Spiegel" Uitgevers bedrijf, Amsterdam. In haar novelle „De Zoon" toont Maria Krestowskaja letterkundig talent te bezitten. Zij trekt aan en sleept mee door haar rijpe zielkundige analyse, de diepe van gevoel en de duidelijkheid harer beschrijvingen. Haar groote kracht in de natuurlijke behandeling van het thema en in de vaardigheid, waar mee zij haar materiaal bewerkt. Nauwkeurig en plastisch zijn de karakters van al haar personen. Levendig geelt zij beschrijvingen van echt Russische bijzonderheden evenals van alle bijpersonen. Zij begrijpt wat er in de menschelijke ziel omgaat en zij toont het ons in haar werk. Wij classificeeren dit boek onder B. C.; dus allleen geschikt voor volwassenen. Nummer 74 74. Toen ze boven den Atlanti- schen Oceaan waren, zette me vrouw thee in een electrische pot. Maar toen ze haar man een kopje overreikte, deed ze er toe vallig een stuk of zeven spelden bij. Meneer Doiolittle slaakte een smartkreet en liet zijn kopje na?r beneden vallen. 75. Het kopje bleef óp een vleugel van het vliegtuig liggen. Meneer trachtte het met het taschje van mevrouw binnèn zijn bereik te werken, doch zoodoen- de liet hij ook het taschje val len. Meneer Doolittle wes erg onhandig als er geen geld te verdienen viel. Nummer 75. tóBüSS&eaS 76. Juist kwam een vlucht ooievaars onder het vliegtuig doorvliegen. Ze waren ook op weg naar Afrika, waar ze het winterseizoen gingen doorbren gen. Het taschje en het kopje kwamen juist boven hun on schuldige kopjes neerzeilen. Nummer 76, 77. Een der ooievaars kreeg 't kopje van meneer Doolittle juist op zijn kleinen hol en het taschje om zijn hals. Zoodoende was hij meteen in den adelstand verheven en voortaan ving htj zelf geen kikkers meer, maar liet Ze andere ooievaarsvoor hem vangen, omdat hij dat aan zijn stand verplicht was. Wordt vervolgd, Nummer 77,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6