f sooo.- f fa.» Brieven uit Rente. Voornaamste Nieuws Verkeersongeval!® f250. Stadsnieuws. Kleine naaperij. Donderdag 2 Dec. 1926# 50ste Jaargang No. 1G420 AangiUe snoet, op straffe van verlies van alle Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad U»er.«K driemaal vier e» .w.nli9 ore» H.l oaseva. 3 December Agenda VAN ONZE RECHTBANK. DE SURSèANCE VAN BETALING AAN GROOTES' CACAOFABRIEKEN. Het verslag van bewindvoerders. in dit nummer. De vischprijs in Engeland gedaald. Een groote verbetering. j. j. vveber ZOON Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De Wïnterrelletjes. fcj »fr>nn«»n-.aTststirïls bedraad! voor Haarlem en Agentscnappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (3 lijnen}, Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regdr Adveftentiën tusscben den tekst» als ingezonden mededeeling 60 et per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regels 66 et, per plaatsing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling, contract belangrijke kortin*. Bij bij verlies van een hand, j JOK bij verlies van een f gH 'n Ke"k.™! f 40," een voet of een oog; i&J. duim of wijsvinger1 been of arm, andere viug-r. DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT VAN TOKIO. Hoe de eerste idee voor deze Universiteit ontstond. IKPR, Het gebeurde in het jaar 1905. Zn de maand Juli had Z. H. Paus Pius X in een particuliere audiëntie verklaard, dal hij van plan was in Japan een groot col lege te stichten en er de leiding van toe te vertrouwen aan de Socië'eit der Paters Jezuiten. Kort daarop werd Z. E. Kardinaal O' Connell, toen nog bisschop van Port. land, als bijzondere Gezant van Z. H. naar den Keizer van Japan gezonden. De ont vangst die hem te beurt viel, zou duidelijk aantoonen. dat de Kerk in Japan goed stond aangeschreven en dat het plan van den Paus slagen moest. Mgr. O' Connei ontscheepte te Yoko hama den 29sten October en werd met alle eerbetuigingen, gebruikelijk aan het Hof, den lOden November in het paleis ter audiëntie ontvangen, terwijl dé gezant den ikeizer het pauselijk schrijven overhan digde, verklaarde hij, dat de H. Vader hem dankbaar was, omdat gedurende den Rus sisch -Japanschen oorlog de christenen de bescherming der Japansche regeering had den mogen genieten. Het antwoord van den Keizer kwam in het kort hierop neer, dag „de katholieken overal, zoover zijn macht strekte, de volle vrijheid zouden genieten". Op leesten en recepties, door de minis'ers gegeven, kon Mgr. O' Connel zich overtui gen dat prinsen, staatslieden, admiraals en generaals, groothandelaars en industriee- len, kortom heel de hoogere wereld een eerbied voor de Ka'-h. Kerk aan den dag legde. Maar er werd zonder omwegen bijge voegd: „Gij Katholieken, moest maar op den voorgrond treden'. Twee békende kath. persoonlijkheden: de Vice-adm. Ito en de toekomstige admiraal Yomamoto, teen nog jong marine-officier, en hoog geschal door admiraal Togo, gaven den gezant te ver staan, dat de Katholieken een middel moesten zoeken om aan intellectueele en vooraanstaande mannen te doen zién, dat ze bestonden. De Pers sprak niet minder gunstig over de Kerk. Vooral werd er gewezen op het hoofdartikel uit het dagblad Ninon in het nummer van 12 November. De schrijver vestigde er de aandacht op, dat de gezant •tot die oude Roomsche Kerk behoorde, waarvan de geloofsgenooten in Japan drie eeuwen lang aan de vervolging hadden weerstand geboden en nog zestig duizend aanhangers telde.' Het zou tijd worden, meende de schrijver, dat ze nu eens uit hun verborgenheid te voorschijn traden en zich door wetenschappelijken arbeid naam trachtten te verwerven. Op 18 November had.de Japansche Uni versiteitswereld ter eere van Mgr. O Con nell spon'aan een ontvangst voorbereid. De grootste zaal van Tokio slrcomde vol studenten, professoren, reporters, staats ambtenaren, menschen met de meest uit- eenloopende opinies. Alles kwam luisteren naar den gezant van den Paus. De burge meester der hoofdstad, d-e heer Ozaka, bracht het feit in herinnering, dat vier eeuwen vroeger een andere Paus' den H. Franciscus Xaverius naar Japan had gezon den om er de beschaving te brengen. Den 26 November ging de Pauselijke Ge zant scheep voor den terugreis. Bij gele genheid van zijn verblijf in Japan, richtten dc Christenen van Nagasaki èen schrijven aan Zijne Heiligheid, waarin ze eraan her innerden, door welke Dauwe banden zij, zonen van martelaars, met hun eerste mis sionarissen verbonden waren; ze vroegen dan ook, dat de paters Jezuiten terug zou den komen naar Japan. Ook beklaagden zij ér zich over, dat de protestanten ®chiin terende werken hadden gesticht, terwijl de katholieken ver ten achter stonden en ivroegen daarom dat de Paus dien toestand verhelpen zou. Toen heeft Paus Pius X beslist, dat er i.n Japan een un'versiteit komen moest om onder de intellectueelen een katholieke kern te vormen, en dc uitvoering van di. lastig plan ver'rouwde de Paus toe aan de Sociëteit van Jezus. Het eerste begin. Ongeveer drie jaar duurde het, vooraleer de vroegere overste der Bufalomissie, ra- ter Rockiiff, samen met Pater Damman, m het Valicaan de laatste instructies ontvin gen. Op reis moest een Fransch missionaris uit Sjanghai, zich bij het tweetal^ aanslui ten en samen landden ze te Yokohama den 18 October 1908. In 1919 kwam Pater Hefmann naar Tokio en werd weldra over ste der jonge missie. De toestand te Tokio. Om goed te begrijpen, waarom alles in 'het begin zoo langzaam ging, moet men niet vergeten, dat Japan geen pas on - dekt eiland meer was. Japan was reeds lang dtor kabels, postunie en handelsver dragen met heel de wereld in verbinding getreden. De Japaneezen hadden voor de Westersche beschaving groote oogen °P8® zet en dadelijk liep het jongere naar de Universiteiten van Amerika, Enge land of Duitschland. Heel de ontwikkel ng vanaf het feodaal s.telsel tot de meest mo derne beschaving hadden de Japaneezen door een adoptatievc-rmogen zonder voor beeld in de geschiedenis, binnen vijftig jaar met succes bereikt. Maar men mrg n'e vergeten, dat de studenten uit de We,^ er" sche universiteiten ook het materialisme mee naar huis hadden gebracht en dat e oude Shintoisme en Buddhisme ondermijn lag. Voor ons is van meer belang te weien dat Japan tegenover alles en iedereen on afhankelijk stond, want de Staat had zeil heel het school r ezen op eigen gelegenheic. geregeld v^i de lagere school af tot aan tic Keizerlijke Universiteit toe. De missiona- sissen zouden dus allereerst tot taak he - ben, zich in die volledige eri machtige or ganisatie een plaats ie veroveren. De onderwijstoestand was in h<?t kort al dus dat godsdienstlessen uitgesloten waren tcrwiil toch Shintoisme. Buddhisme en christendom buiten de klasuren in de loka len mochten worden onderwezen. Eti tevens bleef naast het Staatsonderwijs nog e enige plaat--, over voor bijzondere scholen. Aan alle kinderen beneden zes en boven twaali jaar kan 4le missionaris onderwijs geven. De reden hiervan is, dat na hun lagere school, zóóveel kinderen vragen in de mid delbare en hoogere staatsscholen opgeno men te worden, dat de helft er geen plaats vindt. Toen de Jezuitenpaters te Ttkio aankwa men, hadden de boedhisten een aar.tai vrije scholen, ook de verschillende protestanten sekten bestuurden niet minder dan 16 scho len voor jongelingen waarvan de belang rijkste was het St. Paus College. Tegenover al die scholen kon de katho lieke kerk één enkel college voor middel baar onderwijs stellen: „De Morgenster" onder leiding der Marianisten. Zoo was Tokio voorzien van alle moderne inrichtin gen van colleges en universiteiten; in de boekwinkels stonden naast Japansche uit gaven de werken van Darwin, Spencer, Tol stoi, Nietscbe in 't Duitseh en in het En- gelsch, en de nieuwste Fransche romans lagen er te koop in Japansche vertaling. Tokio was overstroomd met al wat uit het Westen kwam en daarom moesten de mis sionarissen bewijzen, dat ze iets nieuws aan te bieden hadden. Voor de eer van de Kerk moest er dadelijk begonnen worden en in het groot. Ze moes'en in de univer sitaire kringen bekend worden, het wan trouwen der regeering en de tegenwerk'ng der vijanden breken, grond koopen, een college' bouwen, een studicprogram vast stellen en. als ze studenten wilden trek ken, 't recht verkrijgen staatsdiploma's te verleenen. Voor de oplossing van al deze moeilijkheden, stonden een paar mannen, die, om flink werk te kunnen verrichten, beginnen moesten het Japansch aan te lee- leeren, een der moeilijkste talen der we reld. Voorbereidend werk De Paters trokken de aandacht der stu dentenwereld door bijdragen in tijdschrif ten en door voordrachten. Om met de stu dentenwereld beter in contact te treden, werden er een studenten-!ehuis geopend met bibliotheek en leeszaal. Ook werden daar, bij verschillende gelegenheden, le zingen gehouden over wijsbegeerte, ge schiedenis en letterkunde. Mettertijd moesten die voorlezingen uitgroeien tot geregelde lessen over letterkunde, geschie denis, philosophic, aardrijkskunde, han delsrecht en handelsrekenen. Zonder eigen grond ep ruime lokalen, kon echter geen duurzaam werk werden verricht. In de wijk der legaties, dicht bij het paleis van der. kroonprins lag wel een geschikt terrein, maar het hoorde toe aan vijf verschillende eigenaars. Het feit, dat binnen het terrein een Russische kerk stond, maakte het geval nog lastiger. Zoo moesten de Paters drie jaar zich met voor- loopig werk tevreden stellen. Daarbij kwam nog, dat vreemdelingen geen grondbezitters kunnen worden of ze moeten vereenigingen vormen, die rechts persoonlijkheid bezit. Aan die voorwaarde kon voldaan worden, indien de regeering een school liet openen. Toen de Paters hiertoe een aanvraag de den, gaf de minister duidelijk te verstaan, idat de grootste moeilijkheid voortkwam uit het feit.... dat ze Jezuiten waren. De pers, door sommige bonzen en pro testanten gesteund, zocht den ouden haat weer wakker te roepen tegen missionaris sen, die vroeger waren verjaagd. In zulke omstandigheden kon de regeering niet be slissen en vroeg een schriftelijke apologie voor die Sociëteit. De raad van een pro fessor in de geschiedenis aan de keizer lijke universi'eit, werd ingewonnen en een bijzondere ministerraad samengeroepen om over het geval uitspraak te doen. Toen het minstens twijfelachtig werd of de Paters zouden slagen, landde in Japan Pa'er Bem'nard Van'ban S. J„ wiens be trekkingen met Eduard VII. Koning van Engeland, bekend waren. Door zijn voor drachten en redevoeringen was de zaak der andere Paters zeer gediend. Den 19den Maart 1913, kort na de afreis van Pater Vaughan, werden de Paters s middags op gebeld door den minister van eerediens die overigens de Rocmsche Kerk genegen was, en hen mededeelde: „Ik heb zoo jeist de toelating onderteekend, dat U uw school móogt openen." De stichting der school. Door taaie volharding hadden de Paters alle moeilijkheden uit den weg geruimd. De school zou er komen en alle voorreen- ten genieten eener bijzondere Universiteit. De officieele titel, door de regeering toe gekend, was: „Jochi Daigaku" en betee- kent letterlijk: „Nniversitas eapientae". Vol gens 's lands gebruik beduidt „Da'gaku" niet dat alle faculteiten gegeven worden, maar a'leen dat het. onderwijs behoort tot den hoogecen graad. De Universiteit opende met de faculteiten van wijsbegeerte, let terkunde en handelswetenschappen en telde den 31sten Mei 1913 .slechts 15 leer lingen. D°n 12den October d.a.v. zond Z. Heilig heid een schrijven, waarin hü ui ing gaf aan zijn vurigen wensch, dat deze onder neming tot Gods meerdere eer tot grooten b! oei 7.ou komen. Den 8sten. December, op bet feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis", werd de eerste steen voor het nieuwe college ge legd en in den herfst van het iaar 1914 stak er een machtig gebouw uit boven de houten bu:s:es der buurt. De school nad 12 klaslokalen, twee groote feestzalen, een bibliotheek en plaats voor 500 studenten. T egenslagen, regeeringsuisa're- gelen en de aardbeving van 1923. Toen de. eerste moeilljkhedpn overwon nen waren en de toekomst zooveel be loofde, kwamen er over de jo->ge Univer siteit beproevingen neer, die niemand had kunnen voorzien. Aan den wereldoorlog dacht niemand. Niet alleen bleef toen de noodige gelde lijke steun uit Europa achterwege, maar zelfs gingen aanzienlijke kapitelen, in Duitschland opgehaald en bewaard, heele- maal verloren. Een tweede moeilijkheid kwanf ven de Tapansche re'eering. Pas was in Europa de vrede geteekend, toen 5 December 1918 de minister van onderwijs een decreet uit vaardigde, waardoor aan alle bijzondere Universi'eiten, die den unrv^rsiteitstitel, samen, met 't recht diploma's te verleenen, behouden wdden, werd opgelegd, op de nationale bank een som ta s'orien van 500.000 Yen voor de eerste faculteit en 100.000 Yen vcor, elk der volgende facul teiten. Dit te storten kapitaal zou niet verloren zijn, maar interest, opbrengen voor de school. De Universiteiten die hieraan niet konden voldoen, verloren den titel én wer den verder Sommon Kotio genoema, dat is „Speciale SchooiDe regeering bad dien maatregel getroffen, om het groeiend aan tal bijzondere Universiteiten te verminde ren en om de zekerheid te hebben, dat de bestaande scholen financieel in staat waren een dergelijk on-aerwiizend perso- neel aan ie werven. Echter een derde ongeluk zou weldra over de universiteit neerkomen. Den lsten September 1923 's middags bracht een hevige aardbeving groote verwoestingen over de stad. Een half uur na den eersten schok braken er hevige branden uit, die het keizerlijk paleis langs drie kanten in- ugneue"' sloten. Al bleef door Gods Voorzienigheid de wijk, waar de Universiteit gelegen was, voor den brand gespaard, toen nad de aardbeving den bouw zoo fel geschokt, dat alleen de benedenverdieping kon be houden blijven. Nu is een verdieping in houten timmerwerk opgetrokken en_.het onderwijs is weer in vollen gang. Wat de school tot stand bracht. Dat het onderwijs aan de katholieke Uni versiteit in Japan even hoog staat aange schreven als dat der keizerlijke universiteit, ja, meer dan dat, moge blijken uit het feit, dat de hoofdinspecteur der bijzondere uni versiteiten aan de paters zijn eigen zoon heeft toevertrouwd eri gezegd, aat hun in richting de -degelijkste is van alle scholen die onder zijn toezicht staan. Ook de regeering weet de verdiensten der paters te u aardee- ren en liet dit blijken dóór er twee van te benoemen als professoren aan de keizerlijke, terwijl een derde les geeft aan een Her voornaamste lyceums der stad. Gedurende de eerste zes maanden van het loopend jaar dit wat het reent- streeksch apostolaat betreft werden vier Japaneezen gedoopt, een dezer doopehngen is professor aan de Keizerlijke Univer siteit. Twee andere fessoren dier Uni- versiteit bereiden zich voor tot het doopsel. eéne zijn.uit de Katholieke kerkgebouwen Een zangkoor luisterde de plechtigheid op eri repeteerde langen tijd tevoren; een twaalftal misdienaars werden maanden lang op hun functie geoefend door een dame uit het Kleverpark. enzoovoorts. Van Katholiek standpunt beschouwd zal men deze vertooning allicht niet anders dan als heiligschennis onzer dierbaarste kerke lijke ceremoniën bestempelen. En laten dc Vrij-Katholieken "zich ervan overtuigd hou den dat het Roomsche Volk niet dan met pijnlijke ontroering, ja met groote ergernis, kennis neemt van deze zoogenaamde plech- Wst voor het Christendom van de gansche wereld een Univer siteit in Toio beteekent. In 1923 lieten zich 180 studenten inschrij ven maar dit getal is intusschen gedaald lot een 25. Die sterke afname is vol betee- kenis en laat voorzien, dat. komt in de toe- komst geen spoedige verandering, de school teniet moet gaan. De oorzaak is duidelijk: zonder diploma's geen studenten. De som die door de universiteit op de bank moet gestort worden bedraagt 300.000 dollars, ter wijl door de noodzakelijk geworden herstel- lingen na de aardbeving de hecle som waar over de paters nog beschikken de 100.000 dollars niet te boven gaat, dat wil dus zeg gen een derde van het vereischte kapitaal. Dat hier in werkelijkheid hulp geboden MOET worden lijdt geen twijfel. Eerst en vooral is het de wil van Z. H. den Paus en ten tweede is deze Universiteit, in zeker op zicht de verwezenlijking van wat de H. Fran- ciscus Xaverius heeft verlangd. Wat men thans begonnen is te Tokio, was hij reeds vierhonderd jaar geleden van plan, men bajioeft daarvoor slechts zijn brieven te lezen waarin hij aanhoudend schrijft dat ze uit Europa geleerden moeten sturen die in staat zijn onmiddellijk naar de Universitei ten der Bonzen te gaan en Japan te be- keeren. te beginnen van boven af. Een derde reden is de Japansche karaktervastheid, waarop men kan rekenen en Japans groote rol in het Oosten. Sinds de Japanners onze beschaving hebben veroverd, zijn ze te vin den in alle groote steden van China, Cochin- China, Indië en Australië. Japan wil op zijn beurt al die volkeren opvoeden en bescha ven. Azië van zijn kant richt het oog naar Japan, want Japan is sinds de overwinning op Rusland het zinnebeeld der emancipatie geworden. Z. H. de Paus heeft nog geen twee maan den geleden in een bijzondere audiëntie, waarin hij vernam dat men deze moeilijkhe den nog niet te boven was, daarom terecht des te sterker aangedrongen, zeggende: „Deze Universiteit moet, koste wat wil, be houden blijven, want de eer der Katholieke Kerk in'het Oosten staat op het spel." Er is echter meer. Hot moeten vooial deftige menschen zijn, dm naar deze kerk in het Kinheimpark gekomen zijn. Van def tige menschen, en van hen, die daarvoor in het burgerleven willen doorgaan, zou men mogen verwachten dat zij niet zonder toe stemming van ee- zoo eerbiedwaardig hoog staand én eeuwenoud insiituut als onze Heilige Moederkerk is, de heilige gebruiken en handelinger zouden overnemen. Hier toch is zelfs geen sprake- van een historisch reent, zooal? men nog Kan aannemen bij de Oud-Katholieken of Jansenisten, bij de Rus sische, Grieksche of A; ikaansche kerk Het geldt hier ec„ rieuwe gezindte. Uit een. oogpunt van auteursrecht kan men het niet anders dan als plagiaat en naaperij beschouwen Hoeveel meer indruk zou zoo'n nieuwe godsdienst gem.: ah* hebben, indien de auteurs met iets origineels voor den dag waren gekomen. Bij het zien en lezen van een en ander zouden wij geneigd zijn te denken aan de woorden'vat: net Evangelie dat voorgelezen wordt in onze kerken op den laatsten Zon dag van het kerkelijk jaar en die luiden als volgt: „zoodat indien het mogelijk ware, zelfs de uitverkorenen in dwaling zouden worden gebracht." Ware het niet dat elk getrouwe Katho liek in dit geval het ware van het onware "zal weten te onderscheiden. Laten wij slechts hopen en bidden, dat menschen, die behoefte hebben aan de plechtigheden van de Vrij Katholieke Ge meente nog eenmaal door de Genade Gods zu'len beroerd worden en de schoonheid zullen inzien van de Eenig Ware Heilige en Katholieke kerk. In het deftige Kinheimpark van het rijj<c Blnenjendaal is een kerkgebouw verrezen van „De Vrije Katholieken", Deze „Vrij-Katholieken" moeien w® het voor onze lezers nog wel nadrukkelijk herhalen? hebben niets, maar dan ook absoluut niets uil te staan met onzen Heiligen Roomschen Godsdienst. Ook niet met oud-Katholieken, Grieksch-Katholieken o[ iets van dezen aard. Het zijn zelfs niet althans niet'in hoofdzaak, al zijn er mis schien enkele bij afvallige katholieken. Het zijn theosofisch aangelegde menschen, die er deel van uitmaken, volgelingen al thans vereerders, van de bekende Ann Besant, en den zoogenaamden wereldlee raar, Khrisnamoerti. Wie echter mcencn mocht, dat de viij- Katholieken alleen der. eeuigszins gewijzig de n naam van de Katholieken hebben over genomen, vergist zich. Als bewijs daarvoor drukken wij hierondet af hel verslag van de inwijding van dat kerkje Zondagmorgen j* zooals wij dat vinden in de „Opi. Haarl, Crt." Hier is het! Wijding der St. Raphaels kerk. Zondagmorgen ie hel kerkgebouw van de Vereeniging „De Vrije Katholieke Gemeente te Haarlem", gelegen aan de Popellaan in het Kinheimpark in gebruik genomen. Het kerkje was geheel bezet; De dienst werd geleid door Mgr jhr- A. Mazel, bisschop voor Nederland, te Zeist. Nadat de dienst door gezang geopend was, had de zuivering van het altaar plaats. Bij de nu volgende ommegang werd het kerkgebouw gezuiverd. Hierna werd het altaar gewijd en aangekleed. Bij de volgende omgang werd het kerk gebouw gewijd Vervolgens werd een mis gezongen. Hierna werden het brood en wijn ge consacreerd, waarna een derde omgang plaats had, nu met het Allerheiligste. De mis werd gecelebreerd door Mgr. Mazel, bijgestaan door de priesters J. Borsten te Haarlem en H.Noal, Engeisch priester, priesters uit Amsterdam, Rot terdam en Leiden woonden verder de plechtigheid bij. De plechtigheid, die om half 11 begon, was om ongeveer 1 uur afgeloopen. Tot zoover dit verslag. Inderdaad blijkt uit alles wat wij verne men, dat de plechtb'hede- uit rie Roomsche kerk tot in kleine bijzonderheden zijn nage volgd. De versiering van de altaren kon er Sociëteit „St. Bavo", Moedercursus R.K. Vrouwenbond, 8 uur. Bestuur R. K. Vrouwenbond, 3 uur. Coöp. Centr. Boe renleenbank, 's morgens 10 uur. P»opa- gandaclub R. K. Volksbond, 8 uur. Be stuur R. K. Transportarbeiders, 8 uur. „Alberdingk Thijm", 8 uur. „AniiojHia", 8 uur. R, K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephsgczcllengebouw, Jansstraat 59. Damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Statenzaal Prinsenhof. Vergadering Ge meenteraad, half 2 uur en 8 uur. Schouwburg Jansweg. Lezing met licht beelden van de „Vereen. „Oost en West" door Pater Vertenten, 8 uur. „Luxor" Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Oud-Schoten. Gebouw R. K. Volksbond, Kerklaan. Kegelwedstrijd, 8 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur! Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23 Teletoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89% uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat. 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibüotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7 —9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. 'St. Marthavereeniging. Bloemhcfstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraam verzorging van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Jerde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hel gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging. N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. **5151 en verder bij de leden, te kennen aan bet zwart schild met wit kruis aan de» huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Telefoon 12683 (bij geen gehoor 19392), De ontrouwe reiziger. Voor de Haarlemschc Rechtbank had zich de vorige week te verantwoorden een reiziger van een atitomobielhandclaar hier ter stede. Hem was ten laste gelegd, dat hij, op 4 September j.i, een bedrag van 516, aan zijn patroon toebehoorend, had verduisterd. Dc Officier van Justitie eischte wegens verduistering 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte werd thans veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Dc inbraak te Bloem end aal Terecht stond ook de vorige week, de Duitscher J. S., geboren te Munchen, die in den nacht van 26 op 27 October door in klimming zich toegang verschaft had tot de villa van den heer T„ te Bloemendaal. Verdachte had een venster geopend en eenmaal binnengekomen had hij een aan tal zilveren cups, een motorjekker en een flesch wijn buitgemaakt. Tegen hem was 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëisch'. De rechtbank veroordeelde hem thans "tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. In het verslag van den bewindvoerder in de aan de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek D. M. Grootes Gebroeders, te Westzaan, verleende surséance van betaling wordt o. m. gezegd: Nadat door de Rechtbank de surséance van betaling d.d. 8 Juni 1926 was verleend, is de liquidatie, die reeds voor de sur seance was aangevangen, met zoo grooten spoed als inogelijk was, voortgezet. De door de Twentsche bank als le hypo theekhoudster reeds bij den aanvang der surséance aangekondigde veiling had plaats met het gevolg, dat de opbrengst der ver kochte gebouwen bedroeg, na aftrek van alle onkosten 61864.37. De verkoop van een gedeelte der op dc balans per 30 April 1926 vermelde verpak kingsartikelen, emballage, vormen en ma- chinebenoodigdheden bracht op, na aftrek n alle onkosten, een bedrag van 60299,35. Door deze transactie werd nog een be trekkelijk belangrijke opbrengst verkregen, van zaken, die op zich zelf, als vrijwel waardeloos waren aan te merken, en als zoodanig ook reeds in een vroeger verslag van bewindvoerder waren gesignaleerd; ter wijl deze transactie tevens van invloed is geweest op de opbrengst van een gedeelte van het onroerend goed, hetwelk juist in verband met deze onderhandsche overeen komst, circa 4000 hooger is afgemijnd dan redelijkerwijs kon verwacht worden. Kantoormeubilair, brandstoffen, kantoor behoeften en diverse grondstoffen werden te gelde gemaakt en brachten on resp. 1124.50, 2455.16, 100, 1607.45, ter- wijl de geproduceerde goederen werden van de hand gedaan voor f 9755.41, behou dens een gedeelte dat in Ned. Indië in de pót ligt. Behalve op de kantoorbehoelten waarop, als gevolg van een minder juist systeem van afschrijving, een aanmerkelijk verlies te verwachten was, kan dus de opbrengst dier diverse activa bevredigend genoemd wor den wanneer men de daarvoor op de balans gestelde bedragen in aanmerking neemt. Resumeerende meent de bewindvoerder thans te kunnen vaststellen: De activa der vennootschap zijn thans, wat de roerende en onroerende' goederen betreft, geheel ge realiseerd; zij bedragen in totaal per 7 Sept. 1926 193282.64, waarbij echter met de mogelijkheid dient rekening te wor den gehouden dat een bedrag aan vorde ringen (debiteuren) alsnog oninbaar za! blijken. Het to'aal aan schulden beloopt thans 285.446.17, te vermeerderen met kosten surseance, waarvoor bewindvoerder vei ligheidshalve meent te moeten aanhouden het bedrag daarvoor gesteld in zijn vroe ger verslag ad 27500. Met een en ander rekening houdende, zoude, ter beantwoor ding van de vraag, in hoeverre de schuld- eischers zullen kunnen worden bevredigd, het totaal actief, na aftrek van dubieuze debiteuren en kosten surséance, te stellen zijn op 162782.64, zoodat dan voor de schuldeischers beschikbaar zoude zijn circa 57 pC't. hunner vorderingen. Evenwel zijn de hangende rechtsgedingen, enz., vermoe delijk van nadeeligen invloed op het per centage, zoodet het geraamd percentage vcoriioopig op 50 pCt. moet worden aan gehouden. De Waterstaatsbegrooling voor 1927. Spoorwegtarieven. Veiligheid voor dc treinreizigers. Onbewaakte overwegen. Drie nieuwe planeten ontdekt. Het Nederlandsch-Engelsch arbitrage-ver drag. De wijziging der L. O.-wel. Het onder wijs in vreemde talen op de Lagere School. Minister Waszink en de nieuwe spelling. De Indische tentoonstelling te Arnhem gaat niet door. Het verbod van uitvoer van steenkool, zal in Engeland nog eenigen tijd gehand haafd worden. Aangenomen mag worden, dat*, vanaf heden de Brifsche mijnwerkersslaking tot hei verleden zal behooren. Het standpunt der Oostenrijksche regee ring inzake aansluiting bij Duitschland. in de Duitsche rij"ks- de loonovereenkomsien Men schrijft ons uit IJmuiden Nog steeds waren er veel trawlers dié voortdurend hunne vangst in Engeland ter markt brachten, door de abnormaal hooge prijzen, aldaar, in verband met de staking. Voor den zomer gebeurt dat altijd wel, maar in den winter markt men anders steeds ter plaatse. Nu zijn er echter gisterenmiddag een paar trawlers terug gekomen vandaar, die met hunne lading maar weer vertrokken zijn. op het vernetnen der marktprijzen. Andere ÏJmuider trawlers, die ginds wel verkocht hebben; maakten zeer slechte reizen, b.v. van f 1800. Het schijnt dat, nu de kolenstaking afgeloopen is, de kentering daar in eens met kracht is opgekomen, zoodat de visch nil hier meer waard is dan in de Britsche havens. ■Door het gemeentebestuur is tegenover het huis van dokter Smit, het Spaarne al daar, gedeeltelijk gedempt, waardoor dc gevaarlijken hoek daar ter plaatse is komen te vervallen. Een groote verbetering voor Spaarndam dus. Alle arbeiders bedrijven hebben opgezegd. Een protest-nota van Polen in verband met een verklaring in den Duitschen Rijks dag. Barometerstand, 9 uur v.m., 7.66 Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.17. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 2 December. Hoogste Barometerstand 769.4 m.M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 736.3 m.M, te Reikjavik. Verwachling van den avond van 2 Dec. tot den avond van 3 December: Zwakke, wellicht toenemende wind uit westelijke richtingen. Nevelig, tot half of zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag; des nachts lichte vorst of om het vries punt; later wellicht iets zachter. •"t Anto-ongeluk. Een vrachtauto van den heer v K zakte Dinsdag bij de geniesluis ie Haarlemmer meer bij bet passeerèn van een wagen in den kant van den weg zóóver in den grond, dat er geen beweging meer in. te krijgen was.. Het afladen van de vracht baatte niets, zoodat van andere zijde hulp moest worden ingeroepen Met takels en een an deren motorwagen gelukte het na lang tob ben den vrachtauto weer oo den begancn grond te krijgen. Het 11-jarig zoontje van den arbeider V. te Haarlemmermeer beging Dinsdag nabij den Hoofdweg aldaar terwijl het vanuit de school huiswaarts keerde, de onvoorzich tigheid achter op een passeerende platte vrachtauto te klimmen. Nabij dc ouderliike woningwoning gekomen zijnde, sprong liet knaapje van den auto, maar kwam daarbij achterover te vallen met het hoofd op den grond. Het knaapje bekwam een lici'te hcr- senscbudding en werd dir. rj onder genees kundige behandeling g:steld. Met de wilde ganzen komen in den win- tertijd ook dc werkloozen-agitatie-comité s ons land weer binnen. Elk jaar wordt er, ook in Haarlem, zoon comité opgericht ta eiken winter zijn het dezelfde gezichten, die er deel van uitmaken. Alleen het bestuur is anders, want dat bestuur heelt het aan het eind van het winterseizoen in den regel zoo verbruid, dat het weggejaagd wordt, als het door onderlinge ruzietjes al niet te voren uiteengespat is. Het doel van de;:-* comitë's is: agitatie te verwekken en r.e weten zoo goed de kracht van de Pers uit te buiten, dat het minste relletje, dat op touw wordt gezet, in geuren en kleuren aan de krantenmenschcn verleid wordt om er lange stukken over te la'-en schrijven. Bij ons komen zij niet, omdat zij gc-leerd heb ben, dat wij hun agitatie niet steunen. De eer, van te worden ingelicht door Fen, valt alleen onzen collega's in Haarlem toe. Pro sit met deze soort primeurs, nog daargelaten de vraag of het wel verantwoord is derge lijke agitatie in c'e hand te werken door ze le pubiicreren. Indien toch de kranten er geen melding van maakten, dan zou de pret er vocwr de hoeren al heel gauw af zi'n- Dat het alleen om reclame in dc krant te aren i.s, b'ijkt uit wat daarin dc laatste dagen werd verteld over leden van het Armbestuur, die hinderlijk gevolgd zouden zijn door de werkloozen. Men deelde ons mede, dat dit hinderen niets te beteekenen had, maar dat de berichten sterk over dreven waren. Intusschen w.llen wij wel als onze meening neerschrijven, dat het niet nag voorkomen, dat leden van het Burger lijk Armbestuur gemolesteerd worden. Het minste, wat wij van de politie mogrn vra gen is, dat die leden, die niets en niots anders dan in het algemeen belang wer ken, daarvan geen last ondervinden en wij hopen hartelijk, dat de politie de middelen zal welen te vinden dat sommige onhebbe lijkheden, die verleden winter plaats von den, zich niet herhalen. En mocht zich oev r- hoapt toch zooiets al eens voordoen, dan n.oge een beroep van den Commissaris van Pclitie er toe bijdragen, om daaraan geen publiciteit te geven. Wordt er geen publi citeit aan gegeven, drn is voor de herrie makers het doel mislukt. Natuurlijk kurnen er wel feiten voor komen, die zoo ernstig zijn, dat ze niet uit üc krant zijn te houden, maar dan za! in den regel de politie ock wel termen vinden grootste herrieschoppers op te bergen, en op het priitierapport te melden. Ons bezwaar gaat tegen de publicatie van onbeduidende oploopjes, waarbij de agita- tors, om de onbelangrijkheid van het geval, buiten ingrijpen der politie blijven en toch door overdreven krantenberichten den in druk wekken, dat er een geweldige agitatie heerscht in Haarlem, zonder dat dit in wer kelijkheid het geval is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1