Dit Dammer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws EIGEN HAARD IS GOUD WAARD Zaterdag 4 December 1926 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16422 Aangliie moei, op straffe van verlies van alle rechten, gescMeden ullerli}k driemaal vier en twintig uren na het ongeval PLAATSELIJK NIEUWS. De Zwetbrug. Dooi* een ijzeren balk getroffen en op hól geslagen. Uw assurantiën sluit U het eenvoudigst en goed koopst'op beurspolis, door bemiddeling der assurantle-afcSeeling Uwer bank. Dispensatie op Zondag 5 December. Ambtenarij. VOGELENZANG. Protestvergadering, in zake het ontslag aan mevr. KlinkenbergMeeter. Amsterdamsche Anthraciet HILLEGOM. ZANDVOORT. HAARLEMMERMEER. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON BEVERWIJK. HALFWEG. bedraalS voor Haarlem en Agentscnappen; per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 597C. HIEIM HflflRLEWSCHE CDllRflHT Advertentiên 35 cents per regel Advertentiën .tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel raeei 15 ct., bij vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofjflfl m Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7KQ bij een ongeval met f OGfl bij verlies van een hand, IOC bij verlies van een f C(1 bij'n breuk van f Af] bij verlies v. eea «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen üUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: «U.~ doodelij ken afloop uol). een voet of een oog; uit," duim of wijsvinger vU. been of arm; ftU." andere vinger. ■*65. DE GOEDE FEE. Het treft dit jaar, dat ik mijn Zaterdag avondbeschouwing schrijf aan den Woo ra vond van het groote kinderfeest, waarin de oude ren niet minder deelen dan de kleinen; den rijken nacht, waarin de goede Sint op zijn schimmel over de daken rijdt en vrijgevig zijn zoete gaven door de schoorsteenen strooit. Dit zette mij aan het peinzen over den ge lukkigen tijd, .waarin wij nog aan sprookjes gelooven; of eigenlijk, gelooven in den vollen zin doen wij maar heel kort. Veel langer duurt gelukkig de kindertijd, waarin wij be wust van het onbestaanbare van hetgeen we lezen en hooren, gretig de wereld der on werkelijkheid opzoeken om daar te verkeeren met nimfen en feeën, met tooverheksen en blauwbaarden, met sneeuwwitjes en klein duimpjes. En gelukkig de mensch, die van zijn poëtische kindschheid zóóveel weet te be waren te midden der naargeestige zorgen van het groote-mensch-zijn, dat hij de lieve sproken, die zijn eigen jeugd verblijdden, meelevend en meevoelend aan zijn eigen kin deren vertellen kan. Maar laat ons het sprookje wel ooit geheel los? Er is één element in de jeugdvertellin gen, dat het leven van bijna alle menschen blijft beheerschen, het is dat van de fee, met den tooverstaf, van de goede, schoone fee, die haar uitverkorenen drie vragen stelt welke vervuld zullen worden. Wat fijne zedelessen hebben de kinderdichters zonder merkbaren opzet of preektoon aan die mooie vondst al niet vastgeknoopt! Hoe leerden wij op deze manier al vroegtijdig, dat de mensch voor zichtig moet zijn met zijn wenschen en be geerten, want het goud en de roem, het aardsche geluk^dat de schijnbaar bevoorrech te ontmoeter aan de toove'rvrouw vroeg, werd hem meestal tot verderf; en eenmaal zijn verlangen vervuld ziende, wist hij niet hoe vurig hij bidden zou om er weer van bevrijd te worden. Toch hebben de meesten die jeugdlessen niet voldoende ter harte genomen. Nog altijd loopen er duizenden volwassenen rond met het heimelijk verlangen eens, op een goeden dag, de geheimzinnige fee te ontmoeten, aan wie zij hun hartewensch'en openbaren kun nen met de zekerheid ze vervuld te zien. Lees in die koortsachtige oogen van onze jongedochters, die avond aan avond de bios copen bezoeken of romannetjes verslinden, waarin 't eenvoudige winkelmeisje of de arme typiste een schatrijken vriend jn haar leven ziet komen, die haar kleedt in zijde en" bro- caat, haar als een koningin de danszaal bin nenleidt, haar in een bontmantel meevoert in een glimmende auto en haar al de zoet heden van het leven met volle teügen laat genieten. Wanneer het boek uit of de lich ten van de bioscoop gedoofd zijn, dan gaat het groote kind dat van het moderne sprookje genoten heeft, in haar kamertje voor den spiegel staan en vindt, dat haar oogen toch ook groot en diep, haar huid blank genoeg is, om avond of morgen met den tooverstaf van «en goede fee te worden aangeraakt en als een andere Asschepoes een prins te ontmoé- ten, die haar zal doen wonen in een paleis. Laten wij het hoofd niet schudden om die dwaze jeugdmijmeringen. Zijn we eigenlijk zóó niet allemaal? Wie is er zóó tevreden met zijn lot, dat hij nooit eens heimelijk hoopt den hoogsten prijs uit de Staatsloterij te trekken; de eenige erfgenaam te worden van een oom of neef, die vóór vele jaren naar Amerika trok en dus millionair moet zijn geworden, een Maecenas te ontmoeten, die hem met een mild gebaar op eens uit al zijn dagelijksche zorgen heft; een epidemie te be leven, waarbij allen, die hem nu nog den weg naar een schitterende post versperren, komen te vallen, terwijl hij zelf als de aan gewezene overblijft? Wanneer wij eens konden lezen achter dat gladde masker van onverschilligheid, waar mede wij de meeste menschen hun dagelijk- schen arbeid zien verrichten, wat zouden wij verbaasd staan over de kinderlijke fantasieën, over de onredelijke verlangens en verwach tingen, welke daar woelen achter het uiter- lijk zoo sombere en zorgvolle brein. Min achtend hebben de meesten de prenten- en sprookjesboeken hunner jeugd weggeworpen: maar onbewust loopen zij nog altijd rond met het kinderlijk idee: wanneer ik op een goe den dag eens de schoone tooverfee zou ont moeten en ik zou haar drie vragen mogen stellen, wat zou dan mijn verlangen zijn? Ik herinner mij eenigen tijd geleden in een Fransch blad gelezen te hebben, wat een Parijzenaar zou antwoorden, wanneer hij drie wenschen mocht uiten. Het waren: een dui zend franc biljet', dat niet iii waarde ver minderde; een dienstbode, die haar betrek king niet opzegde en een ledig bovenhuis, dal te huur stond. In deze persiflage steekt een groot stuk levenswijsheid. Inderdaad verlan gen wij doorgaans naar onmogelijke en onbe reikbare dingen, of wel naar zaken die, wan neer wij ze eenmaal bereikten, al heel spoe dig haar waarde voor ons zouden verliezen. Wij verlangen naar rijkdom; 't is in negen van de tien gevallen de eerste wensch, die op de lippen komt. En toch heeft nooit een geslacht als het onze de gelegenheid gehad om het gevaar van plotselinge en de onzeker heid van schijnbaar wel gevestigden rijkdom te aanschouwen. Wij hebben kapitalen, waar op deftige families eeuwen lang hadden ge teerd, als waardelooze papiertjes door de lucht zien vliegen. In de groote restaurants der wereldsteden doen eenmaal gevierde markiezen thans dienst als kellner; baron nen en graven verdienen een weekgeld op een tramwagen of een autobus. Maar even onstandvastig als de waarde van het bezit gemeken is,, even gevaarlijk en erger was de plotselinge rijkdom, welken smokkelaars en kettinghandelaars verwierven, was de oor- losgwinst, die ntët verdiend, maar door het toeval binnen stroomde. Heel weinig waren de sterke beenen, die de weelde konden dragen. Voor de meesten werd het meer of minder onrechtmatig verkregen goud een aanleiding tot moreel verval. En is het zóó ook niet met de andere ver langens, dif herhaaldelijk bij ons opkomen en die wij aan een goede fee zouden vragen wanneer wij er eene ontmoeten zouden? Is het zóó ook niet metiroem en eer, met jeugd en schoonheid, met liefde en een lang leven? We hebben keizers en koningen, eenmaal door millioenen afgodisch vereerd, als schuwe honden zien vluchten onder de smaadwoor den van hunne in opstand gekomen onder danen; we hebben een modernen Apollo, den filmheld Valentino, door de vrouwen van heel de wereld om zijn schoonheid aanbeden, in weinig dagen op jeugdigen leeftijd zien in eenstorten en thans spreekt niemand meer over hem. En zouden wij jong willen blij ven, terwijl alles rondom ons verouderde? En wat verveelt meer dan het al meer vriende lijk knikken en beleefdheid betoonen, wan neer wij zóó algemeen geacht en gevierd zijn, dat het publiek ons niet met rust laat? Neen, laten- wij hopen nooit een machtige tooverfee te ontmoeten, die ons in de gele genheid stelt om onze wenschen te uiten. Wij zullen even zeker ons ongeluk kiezen als al de Phylemons uit de sprookjes. Maar is het leven dan zoo dor en droog, dat wij altijd in de koude sfeer der dagelijk sche harde werkelijkheid moeten voortgaan? Is het in ieder geval niet verstandig in kin derlijke naïviteit in feeën en tooverkollen te blijven gelooven, en aldus wat kleur te geven aan ons grijze bestaan? Neen; er zijn waarlijk nog goede geesten in overvloed. Zij bestaan, maar hebben een an dere gedaante en gedragen zich anders dan de nimfen uit de kinderboeken. Zij vragen niet, wat wij wenschen; zij weten en hande len. Die goede geesten hebben overal hun beschermelingen, waar geleden en gestre den wordt, 't Zijn de sterke, maar stille, de eenvoudige maar rijk van harte, de belange loze menschenvrienden, die met een glim lach door het leven schrijden; die voor be droefden altijd het juiste troostwoord, voor zwoegers en tobbers altijd het opbeurende gebaar, voor lijdenden den waren balsem hebben. In de ziekenzaal zijn het de rustige, onvermoeide, steeds opgeruimde helpsters der lijdende menschheid; in de samenleving waar vaak meer geleden wordt dan in het grootste ziekenhuis, zijn het de edelmoedigen die ongezien en onopgemerkt hier een stil len arme redden zonder hem in zijn eergevoel te krenken; daar een zwaarmoedige een blik van begrijpen en meevoelen toewerpen, een vertrouwen wekkenden blik, die het over belaste hart doet nitstorten en de bittere trekken straks weer vredig doet ontspannen, die een zwakke broeder of zuster de hand toesteekt op het onverwachts, wanneer op d-: schuine helling van het zingenot niet an ders dan losbandige kameraden verwach* werden. Ja, de goede geesten zijn er, zij le ven en verkeeren Goddank nog onder ons', zij doen meer dan de tooverfeeën in de ver halen onzer jeugd; zij stellen ons niet op de proef, ons uitdagend zelf ons geluk te kiezen, wat meestal ons ongeluk zou worden; zij kennen ons ongeluk, wenden het van ons af. althans verzachten het en geven ons er dat geluk voor in de plaats, hetwelk wij op het juiste oogenblik behoeven. De goede geesten, zij bestaan; zij zijn een geschenk van Bo^n Houdt ze vast, wanneer ze langs u glijden stoot ze niet af, wanneer ze belangeloos u de hand reiken. Want de feeën van uw droomen zult ge nooit ontmoeten, maar een menschen- vriend op uw weg is een rëel geschenk van God. HOMO SAPIENS. Het was in den Iaatsten tijd misère bij de Zwetbrug en zeer gevaarlijk bovendien. Dit vond zijn oorzaak hierin, dat het rijwielpad ter plaatse moest worden opgebroken, van wege de werkzaamheden verbonden aan het tweede gedeelte van de nieuw te maken brug. Thans is het riiwielpad in zooverre weer hersteld, dat de fietsen niet meer den gevaarlijken Rijksstraatweg behoeven over te steken, maar regelrecht door kunnen fietsen. Vrijdagmorgen omstreeks half elf was de heer J. F. Br., reiziger, te Heemstede, met z'n paard, besphnnen voor 'n brik, in de Ccncourslaan .te Hoofddorp. Hij liet het paard een oogenblik onbe heerd staan, omdat hij bij een aldaar wo nenden winkelier moest zijn. Terwijl in dien tijd een vrachtauto, be laden met twee ijzeren balken, het gerij voorbijreed, kwam een dezer zware stukken ijzer van den auto te vallen en op den rug van het dier terecht. Het schichtig geworden paard sloeg op hol, sprong over het hek vap het gemeente lijk concoufsterrein en trok dén wagen, die geweldig heen en weer slingerde, met zoo veel kracht mee, dat deze het hek geheel vernielde. Op het concoursterrein kon het paard tot stilstand worden gebracht. voigd desnoods door een dwangbevel. We zullen dit artikeltje opzenden aan den minister van financiën en wij hopen, dat Z. Exc. middelen zal vinden, om aan zulke toe standen een einde te maken. KAMER VAN KOOPHANDEL. EN FABRIEKEN. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstr. zal gehouden worden op 4 Jan. 1927 en niet op 7 December 1926. Met het oog op de St. Nicolaas' drukte op Zondag 5 December a.s. verleenen Wij bij deze aan allen, die hierbij eenig belang hebben, op Zondag den 5en December a.s. vanaf des middags 12 uur dispensatie in de Kerkelijke wet zich op Zon- en Feestdagen te onthouden van allen slafelijken arbeid. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, den 27en Nov. 1926. Dat het niet allemaal even gesmeerd loopt bij den dienst onzer belastingen, is wel be kend. Omdat wij dit schrijven zullen de ambte naren van de belastingen wel meer een lee- lijk gezicht zetten. Maar dat is dan onz schuld niet ze maken het er naar Zijn daar niet de te hooge aanslagen, die regel zijn Men noemt dat het „piepsysteem." De fiscus knijpt den belastingbetaler net zoo lang door hem te hooge aanslagen thuis te sturen, totdat deze begint te piepen. Maar die piepende belastingbetalers bezorgen den belastingdienst natuurlijk ook veel last. Want eerst moeten ze betalen en dan zul len ze wel zien, of ze hun geld terugkrijgen. Daar zijn de dubbele aanslagen en verder de vergissingen, dat de belastingbetaler een dwangbevel gestuurd krijgt, wanneer het belastingbiljet reeds betaald is. (Wée degene, die zijn gequiteerde biljet niet meer in voorraad heeft 1 Hij betaalt dubbel 1) Daar zijn de dwangbevelen, die worden uitgereikt, vóórdat de aanmaning verzon den is, zelfs vóórdat het aanslagbiljet is uit gereikt. Daar zijn de biljetten, die drie dagen, nadat ze verzonden zijn, gevolgd worden dcor een dwangbevel. (Ja, 't gebeurt Enfin, ieder zal dat klachtenlijstje nog wel kunnen aanvullen. Maar ergerlijk is, dat waarop we nu de aandacht gaan vestigen en waarvoor dit in leidinkje maar een aanloopje is. Het geval is aldus Iemand reclameerde tegen zijn aanslag, moest zeer lang wachten, voordat zijn re clame in behandeling kwam, (ieder weet, hoe dat gaat) maar dan ten slotte valt de uit spraak die gunstig was. De reclamant ontvangt dan van den di recteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Amsterdam bericht, dat deze, gelezen een voorstel van den inspec-, teur der directe belastingen te Haarlem enz., den aanslag verminderd heeft met zooveel. Zoo'ri beschikking van den directeur der belastingen beteekent dus, dat men in 't ge lijk is gesteld en er dus een foutieve aanslag tegen het slachtoffer is opgemaakt (laten we aannemen buiten de schuld van den belasting dienst) dat beteekent dus, dat de belastingbe taler te veel heeft betaald, dat dus de belas tingdienst onrechtmatig in het bezit is van een bedrag, dat aan den belastingbetaler toe behoort, niet een paar dagen, maar al langen tijd. De fiscus denkt er niet aan, om rente te ver goeden van dat bedrag. Maar wat men wel zou mogen verwachten is, dat de ambtenarij tenminste zegt, dat de belastingbetaler nu zoo spoedig mogelijk het geld, dat zij onrechtmatig uit den zak van den belastingbetaler heeft geklopt, terugkrijgt. Dat gebeurt niet. Ziehier, hoeveel tijd of zelfs de fiscus in dit geval heeft. Hier voor ons ligt de beschikking van den directeur der belastingen, welke beslissing is genomen op een voorstel van den inspec teur, gedaan op 22 Juli 1926. Het bericht van deze beschikking is (let goed op 1) ver zonden nota bene 28 Sept. 1926. Eenige dagen later gaat de belanghebbende, een arme blik sem, die hard voor zijn geld moet werken en voor wien het bedrag een heel weekloon be teekent, naar den ontvanger, om zijn geld terug te krijgen. Maar dat gaat niet. Behalve dien officieelen brief van den directeur der be lastingen moet hij nu nog een briefkaart ont vangen, dat hij het geld kan komen ontvan gen. De hemel beter' 't, en dat klaagt over een te weinig aan ambtenaren bij de belastingen, i Twee maanden later gaat hij het nog eens vragen en krijgt het bericht, dat nu de kaart spoedig komt, maar hét geld krijgen, doet hij niet. Wij weten niet, welke qualificatie we hier aan moeten geven. 't Geldt hier een b eslissing, die op 22 Juli genomen werd en bijna een half jaar later is het geld nog niet uitbetaald aan, een werk man, .die 't heusch niet te breed heeft en waarvan men gedurende meer dan een jaar een weekloon onder zich houdt. En nu spreken we nog niet eens van de om slachtige administratie, die aan de belasting betalers tonnen gouds kost. Waarom kan het geld niet uitbetaald worden op de eerste of- ficieele mededeeling van den directeur En dat is de staatsinstelling, die het durft wagen, om, wanneer een belastingbetaler per vergissing 5 ets. te weinig heeft betaald, hem een waarschuwing van 25 ets. te sturen, ge- Op 10 Jan. 1927 zal door de heeren Mr. A. C. Josephus Jitta en Mr. B. J. M. van Spaendonck, resp. te 's-Gravenhagen en Til- burg, voor de leden der Kamer, ingeschre venen in l et Handelsregister en genoodig- den worden gesproken over de vraag „Is j wijziging van de Nederlandsche Handels- '.politiek wenscl.eiijk en moet daarbij de mo- 1 gelijkheid van retorsie-maatregelen worden geopend TRAM^ UIT DF. RAILS. De tramwagen der E. N. E. T., die he denmorgen te 8 iiur van het Stationspie n naar Overveen vertrek, liep op de spli1- sing SchotersingelVerspronckweg uit de rails. Het personeel der remise, dat met een materiaalwagen spoedig ter plaatse was, had te ruim 9 uur den wagen weer in de rails gebracht. Middelerwijl werd het tramverkeer door overstappen onderhouden. i Vrijdagavond belegde de Bond van Ned. Onderwijzers did. Haarlem, een protestven- gadering in café Floris V aetreffende 't ent slag aan Mevr. Klini;enöerg-Mecter. Op deze openbare vergadering yverd door den Hoofdbestuurder, den heer S. N Post humus, de ontslagzaak Mevr. 'Klmkenbeig- Meetcr behandeld. Deze vergadering, waar voor zeer groote 'belangstelling betoond werd. werd door den waarn voorzitter van 't Bondsbestuur, den heer J. J. Lamers ge opend. Spreker heette allen hartelijk wel kom in 't bijzonder de drie gemeenteraadsle den de heeren J. G. van Kessel-Schulz en Nuijen. Bericht van verhindering was ingeko men van den heer J. B. Mollerus, van de afd. Schoten en Mej. Visser. Het doel van deze vergadering, zoo zei^ de heer Lamers, behoeven we niet verder uiteen te zeiten, docii we meendn toch goed te doereen vergadering te heieggen, op de eerst plaats om Mevr. Klinkenberg-Meeter te rehabiliteeren en op de tweede plaats acht ik 't beslist noodzakelijk vernietiging van 't raadsbesluit ;n 't belang van de rechtspositie der onderwijzers in 't alge meen. Hierna werd 't woord gegeven aan den heer S. N. Posthumus. In breede trekken gaf de heer Posthumus een uiteenzetting van 't geval zooals 't zich voorgedaan had, en behandelde zeer uitvoerig 'l ontslag-besluit van genoemde onderwijzeres. Gaarne had de heer Posthumus gezien, dat de afd Schoten, Heemstede en Am sterdam ook op dezr vergadering tegen woordig waren geweest In ons trilt 't van verontwaardiging, ging spreker voort, over de wijze waarop Ge meenteraadsleden en E. an W. van Bloe- mendaal een onderwijzeres broodloos ge maakt hebben Spreker was er vai. overtuigd, indien de Gemeenteraadsleden en B. en W. niet zoo lichtvaardig geoordeeld hadden en de zaak beter onderzocht hadden epn dergelijk be sluit niet was voorgevallen, daar ik er van overtuigd ben van het onrecht Mevr. Klin kenberg-Meeter aangedaan. Spr. wees hier op de zeer moeilijke taak van een onderwijzer. Het is niet altijd zoo gemakkelijk de kinderen van stral te ont houden, maar willen toch in laatste instan tie geen voorstanders zijn oiü een kind een breuk te schoppen zooals B. en W. voor geeft. B. en W. nemen maar aan dat én roode plekken en breukje 't gevolg zijn van 't hardhandig optreden. Maar hebben B. en W. bewijzen, aldus spr. Hierna las de heer Posthumus een verkla ring voor van twee buren, welke meerdere malen waargenomen hadden, dat de moe der van Krijn van Veen haar zoontje meer malen heeft geslagen en ook geschopt. Hef iongetje staat bij ons als zeer ondeugend bekend. Het is dus eerder aan te nemen dat hierdoor die roode plekken en de breuk ontstaan is, hoewel we dit niet vast kun nen leggen. Een nog duidelijker verklaring geeft Dr. van Aalst, dat van de honderd duizend ge vallen m'sschien één geval het bewuste breukje het gevolg zou kunnen zijn van een schop. Bovendien verklaarde dr. van Aalst, dat indien een breuk door een schop zou zijn onts-taan, er bloed gevonden moest worden, hetgeen hier niet het geval was. Van een dame uit Amersfoort was een brief binnengekomen, die eertijds haar kin deren ook aan de leiding van de onderwij zeres had toevertrouwd en kon zich niet ndenken, dat deze ontslagen was, omdat ze geen karaktereigenschappen voor onder wijzeres bezat. Ook de ouders van 't dorp Vogelenzang hebben op de oudervergadering unaniem verklaard, dat hier van mishandeling geen sprake kon zijn, aldus spreker. (Applaus). Door den heer J. Lamers werd namens de vergadering een woord van dank ge bracht aan den heer Posthumus voor zijn helder betoog en spr. hoopte nu 't bij Ged. mits gestookt met onze prima Anthraciet Let op het adresGroote Houtstraat 187, Tel. 12504, ook Amsterdam, Hilversum, Bussüm, Leiden. Staten aanhangig is gemaakt, het besluit van den gemeenteraad van Bloemendaal betreffende Mevr. KlinkenbergMeeler vernietigd zou worden, opdat deze door de ouders nog zeer gewaardeerde onder wijskracht voor 't openbaar onderwijs be houden blijft. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 10 December, des namiddags te 1.45. Te behandelen onderwerpen (Openbare vergadering) 1. Vaststelling notulen van de vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken 3. Aanvrage subsidie Vereeniging „Pro Juventute". 4. Idem Vereeniging „Kracht door Oefening". 5. Periodieke verhoogingen salaris kantoorbediende gemeentewerken J. B Verhaar. 6. Verzoek eervol ontslag D. H. Veen als onderwijzer openbare U.L.O.- school. 7. Verzoek eervol ontslag J. J. Huus- sen als onderwijzeres openbare U.L.O.- school. 8. Voorziening vacatures onder wijzend personeel U. L. O.-scbool. 9. Be noeming leden stembureaux verkiezing Pro vinciale Staten en Gemeenteraad. 10 Op making voordracht zetters. 11 Bouw ar beiderswoningen door „Goed Wonen". 12. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1925. 13. Aanbieding begrooting van de ge meente en van de bedrijven, dienstjaatr 1927. 14. Schrijven van den Hillegomschen Be- stuurdersbond betreffende werkeloosheids- bestrijding. 15. Benoeming leden Gas- Comnussie. 16. Verstrekking van geldeq aan het kgasbedrijf. (Vergadering met gesloten deuren) 17. Reclames schoolgeld 1926. 18. Afschrijving Hondenbelasting 1926. 19. Mededeelingen van de Raadscommissie omtrent den Ophaal dienst. 20. Bespreking betreffende bouw arbeiders woningen door „Patrimonium". 21. Bespreking betreffende doortrekking Nieuwe Haven. 22. Bespreking betreffende vernieuwing Hillegommerbrug. Postduivennieuws. In het clublokaal van de postduivenvereeniging „de Rood- kras", café Monopool te Leiden heeft een gecombineerde bestuursvergadering plaats gehad van verschillende Vereenigingen van postduivenhouders van Hillegom en Om streken, aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Postduivenhouders, met het doel, zich met elkaar in verbinding te stellen voor zooverre het betreft, samenwerkingin het organiseeren van Tentoonstellingen en wed vluchten. Na bespreking werd een Com missie benoemd, bestaande uit de heeren K. Blansjaar lste Voorz., B. J. Slimmers, lste Secretaris, D. van Leeuwen, lste Pen- ningm., H. J. van Wijk en D. Roest allen te Leiden; J. Reeuwijk en L. A. Warmerdam te Hillegom, J. van Bohemen en A. Bos te Stompwijk. Door deze commissie werd besloten, de eerste week in Januari 1927 een gecombi neerde Tentoonstelling te houden van Post duiven. De expositie zal plaats hebben in teenen kooien, terwijl het inleggeld f 0.50 per duif bedraagt. De aantrekkelijkheid dezer Tentoonstel ling zal worden verhoogd door het uitloven van prijzen voor de eigenaars der bekroonde duiven. Reeds kwamen daarvoor enkele Eereprijzen binnen. Gemeenteraad. Er is eene open bare vergadering van den raad der gemeente belegd op Donderdag 9 December 1926, des namiddags half 8 uur ten Raadhuize, ter behandeling van de navolgende agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van de afdeeling Zandvoort van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen om in ver' band met eventueele plannen tot prijsver laging van alle tarieven voor electriscn stroomverbruik, het raadsbesluit inzake de straatverlichting een jaar uit te stellen. 3. Ver zoek van D. Molenaar om restitutie wegens oververbruik van water. 4. Verzoek om het gewezen Oude Mannen- en Vrouwen Gast huis in te richten tot museum. 5. Voorstel tot wijziging van de uren van openstelling van de Douchebadinrichting. 6. Voorstel tot verkoop van ongeveer 20 M2 grond. 7, Verzoek om finantieelen steun bij woning bouw 8. Voorstel vergrooting van contract Waterlevering met de Woningbouw-Ver- eeniging „Eendracht maakt Macht." 9. Ver zoek van de helpsters der Bewaarschool om verhooring van jaarwedde. 10. Verzoek van de Ned. Herv. Schoolvereeniging om mede werking voor het afbouwen der school vol gens het volledige plan. 11. Wijziging der gemeente-begrooting dienst 1926. 12. Voor stel tot wijziging van het besluit betreffende het aanleggen van een weg naar de Golf terreinen. 13. Voorstel van eenige raadsleden betreffende reorganisatie van het onderwijs. 14. Verzoek om in de maand Juni 1927 een „Luna-park" alhier te stichten. 15. Behan deling der gemeente-begrooting voor 1927. In verband met de behandeling der ge- meentebegrooting voor 1927 wordt de ver gadering voortgezet op Vrijdag 10 December 1926, des namiddags half 8 uur. Burgerlijke stand van 27/11 t/m. 2/12 1926. Geboren Lydia Ella Sofie, doch ter van J.O.H. von Grumbkow en C.E.F. v.d. Heijde Elisabeth Cornelia, dochter van H.E.E. Lagerwey en E. Oosterbaan Egberdina, dochter van Bluijs en A.G. Harman. Overleden Arie Weber, oud 65 jaar. Gehuwd W. v.d Werff en I.E. van Oost M. Zwemmer ep A. v.d. Meij. Ondertrouwd C. van Bechoven en E. de Wid A. Paap en H.G. de Vries P. Koper en A. v.d. Mye C. Keur en D. Keur. Hoofddorp in donker. Donderdag avond omstreeks half negen ging te Hoofd dorp in alle woningen plotseling het elec- trische licht uit en werd ook de electrische straatverlichting geheel gedoofd. Vele bewoners haalden de petroleum lampen en kaarsen weder voor den dag. Vooral voor de neringdoenden was dit een groot ongerief. De verkooping in de Beurs van de overgebleven goederen van den ten bate van „het Witte Kruis" gehouden Ba zaar moest worden gestaakt en uitgesteld tot een anderen avond. Gelukkig werd ongeveer een uur later de oorzaak van deze stoornis gevonden en het dorp weder uit z'n donkerheid verlost. Orkestvereeniging. Naar wij ver- Mr. R. J. H. Patijn arbiter in geschillen in zake Dawes-annuïteiten. Brand in een vuurwerkfabriek te Ma- gelang (O.-I.). Negen cooden en twee ge wonden. De moord op de Noordermarkt te Am sterdam voor de Amsterdamsche Recht bank. Het Nederlacdsch—Belgisch tractaat. Een nieuw denkbeeld. Eenstemmigheid tusschen Briand en Chamberlain bij hun besprekingen te Parijs. De Engelsche regeering heeft opdracht tot den bouw van drie nieuwe duikbooten. In den Duitschen Rijksdag is gisteren het wetsontwerp, ter bescherming van de jeugd tegen prikkellectuur, aangenomen. i Fcetsjou is in handen der Kantonneezen overgegaan. Justitieel onderzoek bij spoorwegonge vallen. Beklag over bemoeilijking. Een dienstorder aan het personeel. Barometerstand 9 uur v.m.: 751. Vooruil. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken cm 4.16 en overmorgen om 4.15. nemen heeft de heer J.A.G. Heintjes alhier, bedankt als directeur van de Hoofddorpsche orkestvereeniging en is deze vereeniging geheel opnieuw geconstitueerd. De heer J. Roggeveen is thans als direc teur benoemd en heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. „Plan West". De winkeliersvereni ging „Plan West'" weert zich 'duchtig tij dens de Sinterklaasdagen. Gisteravond kwam de Spaansche bisschop in een auto door de straten rijden en bracht iederen aangesloten winkel .een bezoek. Zijn Ferd-Touring werd gevolgd door een vracht-Ford, waarop de inslag; van den Sint werd geladen. De St. Jozefharmonie be geleidde den stoet en kondigde de komst van Sint aan met schitterende fanfares. Jammer dat 't zulk slecht weer was. Sin terklaas zal ongetwijfeld met weemoed aan de milde Spaansche atmospheer gedacht hebben, toen hij in zijn open Fordje door de winderige straten van Noord Holland's beroemde aardbeienstad reed. Gemeenteraad. VOORTZETTING DER OPENBARE VERGADERING van den Raad. dezer Gemeente van Dinsdag 30 November 1926 op Maandag 6 December a.s., des namiddags ten 71/4 precies, ter behandeling van de navolgende punten 11. Voorstel tot wijziging der begrooting van den gemeenschappelijken vleeschkeu- ringsdienst 12. Voorstel tot vaststelling van een zgn. vastrechttarief voor gas. 13. Vobrstel tot aanstelling van een gijm- nastiek-onderwijzer voor de Openbare Scho len. 14. Voorstel tot verzekering van de mo torwagens der Gemeente tegen wagenschade en wettelijke aansprakelijkheid. 15. Belastingzaken. 16. Mededeelingen en. ingekomen stukken, en het geen er verder ter tafel zal worden gebracht. L. St. Agatha. ZONDAG lste Zondag van de maand, algemeene H. Communie voor de leden van de Vrouwenbond en Jongelir.gs-Congre- gatie. De H. H. Missen te half 7, 8 en 10 uur. Te 12 uur Catechismus te kwart voor 6 H. Familie. Te 7 uur Lof met Adventspredi- DINSDAG-avond half 8 Maria-Congre- gatie voor de meisjes. WOENSDAG feestdag van Maria Onbe vlekt Ontvangen. Te 7 uur gezongen H. Mis en algemeene H. Communie voor de meisjes der Maria-Congregatie. 's Avonds 7 uur Maria-Lof. Te half 8 Maria-Congregatie voor de jongens. DONDERDAG-avond te 7 uur Lof ter eere van het H. H. Sacrament. VRIJDAG te 12 en 4 uur biechthooren voor de meisjes. ZATERDAG-ochtend 8 uur algemeene H. Communie voor de meisjes Van 4 tot 8 uur gelegenheid orn te biechten. Te 7 uur Lof ter eere van Onze Lieve Vrouw ter-Nood, met gebed en voor de ingekomen intentiën. Dagelijks reeds te half 9 uitreiking der H. Communie. Opgedragen. Aan den aannemer L.H. van Essen alhier is opgedragen het leggen van telefoonkabels tusschen Haarlen-IJmuiden- Beverwijk, en tusschen Haarlem en Zand voort, als zijnde de laagste inschrijver. Dezer dagen heeft het werk een aanvang genomen. Ongever 40 grondwerkers hebben daarbij werk gevonden Waterleiding gesprongen. Dezer da gen is bij de Zwetbrug eetPbuis van de Am sterdamsche waterleiding gesprongen. Het dorp Haarlemmerliede zat hierdoor eenige dagen zonder water. De buis is inmiddels weer hersteld. Voetbal. De voetbalvereeniging Half weg Vooruit houdt Zaterdag a.s. een feest avond in café De Jong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1