Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder; De economische moeilijkheden bij het stijgen van den Franschen franc. Het conflict in de Saksische textiel-industrie geëindigd. Inzake de regeling met de Vorstenhuizen heeft de Duitsche soc.-dem. Rijksdag fractie een nieuw voorstel ingediend. Een nieuw schandaal in Oosten rijk ontdekt, waarbij ex-minister Ahrer is betrokken. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE ONTVOERDE DRANK VERBODSMANNEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het werkloosheidsvraagstuk R.K. Bond van Woningbouw- vereenigingen in het Bisdom Haarlem. Het spoorwegongeluk bij De Vink. Provinciaal vloekverbod in Zuid-Holland. Het Nederl.-Belgisch Tractaat. AMSTERDAMSCH NIEUWS Museum Koloniaal Instituut. Onwillige woonschuit bewoners. Een schenking aan het Koloniaal Instituut. Plantsoenen en moderne wijken A Fred. J. Roeske. Asfalteeringsplan voor 1927. RADIO-NIEUWS. Maaninvloed op voortplanting van radiogolven. Naar het éénknopstoestel. FEUILLETON. "Tv- Het stijgen van den franc. Poincaré, die in al hetgeen hij doet, een Zekere obstinaatheid vertoont en thans zijn zinnen gezet heeft op een zoo hoog mogelijke revalorisatie van den franc, verklaarde enkele dagen geleden tegen den rapporteur der be grooting, die hem kwam raadplegen in ver band met de dreigende crisisverschiinselen, dat hem van een crisis niets bekend is. In dien hij eerlijk wil zijn, kan hij met deze verzekering moeilijk voortgaan, want de gevolgen van een te snelle en nog steeds voortgezette stijging van den franc vertoo- nen zich aan alle kanten. In tal van bedrij ven is reeds een aantal personeel afgedankt wegens de enorme vermindering der orders, en het zakenleven staat in nagenoeg alle branches vrijwel stil. Ministersconferentie te Parijs. Vanderveide is te Parijs aangekomen en heeft Birand bezocht. Het onderhoud begon Zaterdagmiddag om 3 uur en duurde vijf kwartier. Vandcr velde bevestigde na afloop van het onder houd dat hij het met zijn Franschen collega op alle onderzochte punten volkomen eens was. Vanderveide legde er den nadruk op, dat er een volkomen overeenstemming van inzicht bestond tusschen Frankrijk, Ënge- land en België, daar deze drie Staten zeer in het bizonder belang hadden bij het vraag stuk der ontwapening. Nadat Vanderveide er op gewezen had dat er geen sprake meer is van een samenkomst van de vier ministers, zette hij nader uiteen dat een belangrijk deel van de satnenspreking gewijd was aan de Chineesche zaken. Parijs en Brussel zagen de Chineesche zaken op gelijke wijze. Ook het vraagstuk der mandaten werd aan geroerd. Streseniann en Tsjitsjerin Officieus wordt medegedeeld, dat Donder dag tusschen den rijksminister van buiten- landsche zaken en Tsjitsjerin besprekingen hebben plaats gehad, welke in tegenwoordig heid van staatssecretaris v. Schubert werden voortgezet. Met het oog op het vertrek van Stresèmann naar Gcnève valt niet te zeggen, wanneer de onderhandelingen zuilen worden vervolgd. Uit de Saksische Textiel industrie. De rijksminister van arbeid heeft de arbi trale uitspraak inzake het loonconflict in de Saksische textielindustrie bindend ver klaard. Heden wordt het werk hervat. De ontwapening van Duitschland. Na de verklaringen van Briand en Cham berlain en het uiten van den wensch door Duitschland de oplossing te bespoedigen van een vraagstuk, dat het eenigszins irriteerend acht, meent men te Genève dat de quaestie van de militaire controle door den Volken bond op de agenda van den Raad geplaatst zal kunnen worden. Besprekingen te Parijs inzake de controle. Generaal v. Pawels, de Duitsche rijks commissaris voor de ontwapening, is naar Parijs vertrokken voor het houden van besprekingen met de deskundigen van den Gezantenraad nopens enkele nog onopgeloste qurtesties inzake de militaire cöntróie. De regeling met de Vor stenhuizen. Dc Sociaal-democratische rijksdagfractie heeft een nieuw voorstel betreffende de schadeloosstelling van de vroegere vorsten huizen bij den rijksdag ingediend. De so ciaal-democraten wenschen, dat de verschil lende landen het recht zullen krijgen, de schadeloosstelling van, de vorstenhuizen langs wettelijken weg te regelen. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zullen dus de rechtbanken geheel worden uitgeschakeld. De verkiezingen in Op- per-Silezië. In antwoord op de Poolsche protestnota naar aanleiding van de verklaringen der ver tegenwoordigers van de regeeringspartijen in den rijksdag omtrent den uitslag der ge meenteraadsverkiezingen in Poolsch Opper- Silezië verklaart de Duitsche regeenng in een nota, dat het protest niet gerechtvaar digd is Duitschland, zoo wordt gezegc., heeft een volkomen wettig belang bij de gebeurte nissen in het genoemde gebied, daar de rech ten der minderheid aldaar zijn vastgelegd in het Duitsch-Poolsche verdrag en de over eenkomst van Genève. Bovendien heeft de bedoelde uitlating volstrekt niet de grens overschreden, welke overal aan de behan deling der buitenlandsche politieke kwes ties wordt gesteld. Dc aard der Duttsch- Poolsche betrekkingen is in de eerste plaats afhankelijk van de nauwlettende naleving der overeenkomst van Genève. Ten slotte wijst de Duitsche regeering Polen op de anti-Duitsche betoogingeii te Kattowitz, waaraan zelfs de Poolsche minis ter van binnenlandsche zaken en de wojwo- de van Silezië deelnamen. Een nieuw schandaal in Oostenrijk. Bij het onderzoek, dat de parlementaire en quêtecommissie instelt naar de transacties tusschen Bosel en de Oostenrijksche post spaarbank, is, naar het „Berl. Tag." uil weenen verneemt, gisteren een nieuw schan daal onthuld. In het verloop der zitting kwam aan het licht, dat de vroegere christelijk-sociale minister vai financiën Ahrer geheel op eigen houtje credieten ten bedrage van vele mil- Itoenen dollars uit de postspaarbank aan Bosel heeft verleend. Ondanks het verbod van den vroegeren bondskanselier dr. Ramek heeft dr. Ahrer achter den rug van het kabi net om aan Bosel, die reeds voor 3.6. millioen dollar bij de postspaarbank in het krijt stond, nog circa 7 millioen dollar geleend. Ahrer heeft zich eenigen tijd geleden op advies van zijn vrienden naar Amerika be geven. Hij werd telegrafisch door de Oosten rijksche regeering teruggeroepen. Mocht hij aan dezen oproep geen gehoor geven dan zal, naar een groot Duitsch blad te kennen geeft, de Oostenrijksche regeering niet voor energieke maatregelen terug deinzen. Het Albaansch-Italiaansche verdrag. Naar aanleiding van het sluiten van het Albaansch-Italfaansche vriendschapsverdrag geven de bladen uiting aan de vrees, dat Albanië geheel ohder den invloed van Italië zal komen en eventueel als basis zal dienen voor de Italiaansche penetratie in den Bal kan. De leiders der oppositiegroepen besloten den minister van Buitenl. Zaken te verzoe ken een uiteenzetting te geven van den al- gemeenen politieken toestand, en meer spe ciaal over de door het Albaansch-Italiaan sche verdrag in het leven geroepen situatie. De betrekkingen tusschen Mexico en de V. S. De Amerikaansche ambassadeur Sheffield heeft aan een noenmaal verklaard al het mogelijke te zullen doen om de vriendschap tusschen het volk en de regeering van Mexico en de V. S. te ontwikkelen. In financieele kringen gelooft men dat de ergste malaise achter den rug is. De binnenlandsche oorlog Draadloos wordt geneld. dat volgens een bericht uit Peking de bevelhebbers der Noordelijken een bondgenootschap hebben gevormd om den zegevierenden opmarsch der Kantonneezen te stuiten. Tsjang Tso Lin werd tot opperbevelhebber gekozen van het „verbond van alle noordelijke troepen." Blijkens een telegram uit Sjanghai is daar bericht ontvangen, dd. 16 November, dat de toestand te Sianfoe (de hoofdstad der provincie Sjensi) onbeschrijfelijk is. De stad wordt al sedert eenige maanden belegerd door troepen onder leiding van een der bevel hebbers van Woe Pei Foe (die zich in de oostelijk van Sjensi gelegen provincie Honan bevindt). Men vreest, dat de levensmiddelen voorraden der vreemdelingen uitgeput zijn. Het aantal slachtoffers der belegering is aan beide zijden zeer groot. ONDEUGDELIJKE MELK. Te Brussel zijn drie zuigelingen gestor ven, naar men denkt door 't: drinken van bedorven melk. „Het Laatste Nieuws" deelt, onder voor behoud, hierover het volgende mee Verschillende mdkerijen vervaardigen bij zondere melk voor kleinere kinderen. Eeni ge firma's kregen moeilijkheden met het gerecht, daar zij melk leverden die niet al de vereischte bestanddeelen bevatte. Thans zou een zaak van zeer ernstigen aard ontdekt zijn. Geneesheeren te Ander- lecht en Molenbeek stelden onlangs een aan tal gevallen Van maag-darmontsteking bij kinderen vast. Verleden week stierven drie zuigelingen en het parket gelastte lijkschou wing. De magistraten vernamen, dat de kinder tjes bijzondere melk als voedsel hadden ge kregen. Deskundigen bevonden, dat die melk korrelvormige bacteriën bevatten van dusdanigen aard dat zij bij kinderen gevaar lijke zweren kunnen veroorzaken. Vele kin dertjes zijn ziek. DE VERKEERDE. De persfotografen, die voor de Gare du Nord te Parijs de aankomst van den Brit- schen kanselier van de schatkist, Winston Churchill, afwachtten, hebben een vergis sing begaan, waarover de Fransche pers zich vroolijk maakt. Zij zagen n.l. den Arneri- kaanschen financier Barclay voor Churchill aan en kiekten den verrasten Yankee in al lerlei standen. Mr. Barclay, die het Fransch niét machtig was, kon niet duidelijk maken dat er een vergissing in het spel was. EEN ZONDERLING PROTEST. De directeur van het Katholieke blad „Nouvelliste de Bretagne" heeft een brief gericht tot den belastingontvanger te Ren- nes, waarin hij tegen de verkwisting met de begrooti ngsgelden protesteert en mededeelt, dat hij 5% van de door zijn blad verschul digde belasting niet betaalt 1 Hij zegt dat men, terwijl den onderwijzeres der godsdienst scholen alles wordt geweigerd en er zijn die van honger sterven, luxueuse vrije scholen onderhoudt en aan onderwij zers zonder leerlingen groote salarissen uit betaalt. Hethaaldelijk hebben de katholieke bladen hiertegen geprotesteerd, zonder suc ces echter. Er blijft nu nog maar één mid del over te weigeren belasting te betalen EEN „DEFENSIEF VERBOND" VAN PARIJSCHE LUXE-ZAKEN. In overleg niet de prefectuur van politie wordt te Parijs een speciale veiligheidsdienst opgericht ter bewaking van z.g. luxewinkels, bijouterieën, bontzaken, enz. De kosten ervan worden door de patroonsorganisaties dezer zaken gedragen. Aan het hoofd ervan staat kolonel Verstraete, oud-commandant der garde républicaine. Het personeel zal onder toezicht der'politie worden gerecru- teerd. EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING. Dezer dagen is een 12-jarig student ge arresteerd onder beschuldiging écht maanden geleden te Edinburg, waar hij studeerde, zijn moeder vermoord te hebben. Ook wordt hij verdacht van het vervalschen van cheques. Aanvankelijk had men aan een ongeluk ge dacht met een pistool dat de zoon gekocht had voor een reis naar Frankrijk. Het wapen zou zich in een lade bevonden hebben van een schrijfbureau waaraan de moeder^ zat. De zoon vertelde destijds, dat hij een schot had gehoord en, zich omdraaiend, zijn moe der op den vloer had zien vallen. Ondanks een nauwkeurig onderzoek in de golf van Mexico door patrouillebooten en kustwachtkotters is men er, naar draadloos gemeld wordt, nog. niet in geslaagd een spoor te vinden van het Fransche dranksmokkel- schip aan boord waarvan zich de adjunct administrateur van het drankverbod van- New Orleans en een adjunct-machinist bevinden, waarmee het schip er van door is gegaan. Een conierentie bij minister Kan. Het college van B- en W. van Amsterdam meenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Ut^tedht, zijn uitgenoodigd een vertegen- wooidiger te zenden op een conferentie, welke de minister van Binnenlandsche Za ken op zijn departement zal houden, om te overwegen ,op welke wijze door de re geering in samenwerking met dc groote ge meenten iets gedaan kan worden, ter be strijding van de werkloosheid. Her college van B. en W. van Amsterdam zal vertegenwoordigd worden door den wethouder van Maatschappelijken Steun dr. I. H. J. Vos. Aanvankelijk zou deze bespreking in Den Haag gehouden worden op 9 December; zij is echter op iferzoek van het gemeentebe stuur van Amsterdam, in verband met de behandeling der begrooting, een week uit gesteld. Een adres aan Ged. Staten van N,-Holland. Door bovenvermelden Bond werd aan Ge deputeerde Staten van Noord-Holland een adres gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de bond op zijn algemeene vergadering op Zaterdag 27 November j.l. te 's Graven- hage het genomen besluit besprak van den gemeenteraad van Amsterdam, inhoudende de garantiestelling voor hypothecaire ver bintenissen, ten behoeve van nieuwbouw van volkswoningen, door de bouwverceni- ging aldaar. Daarbij vernam de vergadering, dat van de zijde der z g.n. eigenbouwers, bij het college van Ged. Staten, was aangedron gen, dit besluit niet te willen sanctioneeren. In verband hiermede wijst adressant op den zegenrijken arbeid der woningbouwver- eeuigingen. De kosten van nieuwbouw zijn thaps zoo ver teruggeloopen, dat het aan de woning bouwverenigingen, welke geen winst bcoo- gen, mogelijk zal worden zonder verlies op de exploitatie, goede woningen te bouwen, tegen, voor vele arbeiders, bereikbare huur prijzen. Daaruit vloeit voort dat de risico aan het bouwen dezer woningen verbonden, tot het minimale wordt teruggebracht, en de gemeente zonder gevaar voor de openbare kas, garantie kan stellen voor de verplich tingen aan de hypotheekgevers. Adressant verzoekt daarom dringend hel besluit der gemeente Amsterdam te willen sanctioneeren. Het rapport van den Personeelraad. Verschenen is het rapport van het onder zoek van den Personeelraad omtrent de oorzaken van het spoorwegongeluk bij „De Vink". Dc raad komt tct de conclusie, dat de bui tengewoon slechte toestand van den weg, gevolg eener zeer roekelooze wijze Van werken, naast het verzuimen om over "ut nieuwe ballastbed voorhoopig met beperkte snelheid te rijden, oorzaak van het dérail lement was. Uit jiet verhoor van de leden van het per soneel is volgens het rapport komen vast te 6laan, dat: De vernieuwing van den ballast gebeu e bijna geheel door hulppersoneel onder loe- zlcbt en met medewerking van eenige' vaste wegwerkers. Het werk geschiedde als taakwerk. Nagelaten werd het spoor voortdurend en met zorg te onderhouden en systematisch na te zien en te onderstoppen; hoogstens werden hier en daar wat knikken bijgelicht. De toestand van den weg was mede dien tengevolge zeer slecht. Het loc.-personeel bemerkte dit door hevig schudden van de locomotief. A. en borden, de snelheid beperkende tot 30 K.M., werden op de plaats, waar gewerkt werd, slechts geplaatst van den aanvang van het werk 's morgens tot 3 uur n.m, van denzelfden dag. Onmid dellijk na 3 uur moesten deze gedeelten weder met volle snelheid bereden worden. Herhaaldelijk is geklaagd. Toen dit geen uitwerking bleek te hebben, beperkten de klachten zich tot enkele malen. De houding door den wegopzichter tegen over het wegpersoneel aangenomen ten aanzien van grieven en klachten was zoo danig, dat men schroomde c'eze te herhalen. De heer P. Rijsdijk, anti-revolutionna:- lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, heetl een voorstel ingediend om vast te stellen een verordening tegen het misbruiken van den naam Gods. Volgens het ontwerp-be- sluit zal het verboden zijn om den naam Gods op eenigerlei wijze te onteeren of te misbruiken door hen. die hun benoeming aan de Provinciale Staten danken; die in een openbaar gebouw der provincie verblij ven, of die in dienst zijn van door de pro vincie gesubsidieerde inrichtingen of instel lingen. Een nieuw denkbeeld. De heeren S. P. van Eeghcn, cud-voor- zitter der Kamer van Koophandel en ha- brieken, jan ter Haar Jr., Wethouder der gemeente, H. W. van Marle, koopman, Jhr. W. H. van Loon, koopman, Mr. Dr. N- W. Posthumus, hoogleeraar, E. Heldring, voorzitter der ICamer van Koophandel en Fabrieken, Mr W. A. Eonger, boogleeraar, Mr. Paul Scholten, hoogleeraar, Mr. \V. J. Westerwoudt, directeur der Nationale Hy potheekbank, Dr. Ph. Kohns'amm. hoog leeraar, allen te Amsterdam; A. Beijnes, in dustrieel te Haarlem; Mr. R. J. H. Paiijn, oud-lid der Tweede Kamer der Slalen-Ge- ncraal, G. F. Tyleman, gep. Vice-Admiraal, G. P. van Hecking Cclenbrander, gep. Vice- Admiraal, W. C. J. Smit, gep. Veci-Admi- raal, allen te 's-G.ravenhage, hebben de aandacht der Eerste Kamer gevraagd voor beschouwingen nopens het tractaat met België. De kern dezfr beschouwingen bestaat hierin, dat zij het denkbeeld opperen nieuwe onderhandelingen tc openen over hel verdrag met Belgie e.n daarbij schrap ping van het Moerci.kkanaal en van de Schelde-rcserve te bedingen tegen aan vaarding vanhet Belgische standpunt in de Wielingen-kwestie Het Museum van het Koloniaal Instituut mag zich blijven verheugen in de groote be langstelling van het publiek. Alleen op Zon dag jl. bedroeg het aantal betalende bezoe kers in den namiddag achthonderd. Ten einde te voldoen aan een van vele zijden ontvangen verzoek, zal bet Museum gedurende de maand December, behalve op werkdagen, van 10—5 uur en op Zon- en feestdagen van 12—5 uur, opengesteld zijn eiken Dinsdagavond en Zaterdagavond van 7—10 uur. Reeds langen tijd geleden had het gemeen tebestuur van Amsterdam den bewoners van het op den wal van het Ooslzaner Gat lig gende woonschip „De Banneling aangezegd, dat zij naar een andere woning dienden uil te zien. D'e menschen stoiordcn zich echter geenszins aan de wenschen van gemeente en woningdienst. Op 31 Augustus j.l. bood dc gemeente het gezin, bestaande uit vader, moeder en zeven kinderen, een z.g. controle woning aan op Zeeburg, waartegen de man echter bezwaar maakte, daar dit stadsge deelte te ver van de werkgelegenheden van man en vrouw beiden, verwijderd lag. Het uitstel, dat B. en W. den eigenaar verleen den, schijnt deze als afstel te hebben be schouwd. De man heeft n.l. geen enkele po ging gedaan zelf ëen woning te zoeken. Dezer dagen werd hel gezin wederom aan gezegd, dat het diende te verhuizen. Van gemeentewege werd thans een contrcle-. woning in het Asterdorp beschikbaar ge steld. De menschen weigerden cellier per tinent te vertrekken. Een aanbod der, ge meente om het huisraad gratis naar de aan gegeven woning in het Asterdorp te vervoe ren, werd van de hand gewezen. Ten slotte is het toen zoover gekomen, dat, onder lei ding van een adjunct-inspecteur van den Wcningdienst bet woonschip werd afge broken. Een en ander geschiedde onder hef tig prclesteeren der bewoners. Een zestal politie-agenten zorgde echter dat geen wan ordelijkheden gebeurden. Bij wijze van protest hebben de bewoners bun huisraad op het geheel ontredderde schip achtergelaten De heer en mevr. A. M. BourlierVan Gent hebben aan het Koloniaal Instituut groot schilderij van Isaac Israels ten Naar aanleiding van de opmerkingen van mevr. Tilanus in den Raad over het ge brek aan stijl bij de plantsoentjes langs de Jozef Israëlskade en Reinier Vinkeleskadc, moet in de eerste plaats gewezen word eft op het verschil in architectuur. Op de grachten met haar vele mooie huizen, vol afwisseling, is bet mogelijk uitsluitend rijen iepen te planten. Bij de nieuwe complexen moet dc opzet geheel anders zijn. Bij de massale, min of meer monotone bebouwing en de lange lijnen dezer huizen, passen niet lange rijen boomen en lantaarnpalen. Dit zou de eentonigheid nog verhoogen en vermoeiend worden voor het oog. Daarom is het karakter der beplantingen daar ver anderd en treft men er losse groepen po pulieren aan, alleenstaande boomen of heesters. Dikke boomen zouden daar bo vendien, evenals in de Plan'age Midden laan, van het voetpad het uitzicht op het autoverkeer beletten. 1 Overigens wil men tihans ook meer licn en zon en is de tijd voorbij, dat men in denker e kamers zit, of achter horren, zoo als onze grootmoeders. Op 10 December a.s. hoopt de heer Fred. J. Roeske den dag te herdenken, dat hij voor 30 jaar ge'cden werd benoemd tot dirigent van de bekende Kon. Mannen- zangvereeniging Apollo In de volksbuurten. Het secondaire asfalteeringsplan voor het volgend jaar, dat in hoofdzaak straten be vat in de arbeidersbuur'en, is als volgt sa mengesteld: Nieuwmarkt, Czaar Peter straat, Foelie-straat, Foeliedwarsstraat, Haarlemmer Houttuinen, Vinkenstraat, Xwanenburgersraat, Bloemstraat, Schippers straat, Jonkerstraat, le Jonkerdwarsstraat, 2c Jonkerdwarsstraat, Ridderstraat, le Ridderdwarssraat, 2e Ridderdwarsstraat, Teerkelelstecg, 2e Lindendwarsstraat, 2e Boomdwarsslraat, lc Ain'eRerdwarsslraat, le Tuindwarsstraat, le Eselan'iersdwars- straat, Strooinarkt, Raamstraat en Drieko ningenstraat. Deze straten ztdlen dus van een geluiddempende befdrating worden voorzien. Het hoofdplan voor de andere wijken is nog niet vastgesteld. geschenke gegeven, voorstellende langspelers". „Game- Waarnemingen van ir. Vincent te Brussel. De invloed van de zon op de .voortplan ting van radiogolven trok reeds onmiddellijk, nadat de draadlooze telegraphie in toepassing werd gebracht, dc aandacht. Het viel spoe dig op, hoe de ontvangsterkte regelmatig iederen dag ongeveer op dezelfde wijze ver anderde, terwijl blijkbaar de ontvangst in de verschillende jaargetijden ook niet dezelfde bleef. Al deze veranderingen zijn echter zeer ingewikkeld, en het is nog niet volko men gelukt de verschillende werkzame in vloeden precies te scheiden. Ieder hieuw geconstateerd feit moet zorgvuldig bestu deerd worden, wil men zich op den duur rekenschap kunnen geven van den aard van het verschijnsel. In dit opzicht zijn de opmerkingen van den heer Vincent, hoofdingenieur van de Inter nationale Maatschappij voor Radio-telegra- phie, te Brussel, aangaande een tot nu toe zoo goed als niet onderzochten invloed van de maan op de voortplanting der radio golven, van belang. De heer Vincent heeft, uit systematische waarnemingen sinds 1922 verricht, vastge steld, dat de maximale ontvangsterkte, al thans gedurenJe de zomermaanden, een zekere periodiciteit heeft. Deze maxima doen zich inderdaad voor onmiddellijk na de schijngestalten nieuwe maan, eerste kwartier, halve maan en laatste kwartier. Soms vallen zij er mede samen, nooit echter gaan zij er onmiddellijk aan vooraf. Dia grammen lichten deze bevindingen nog toe. I Eenvoud van bediening voor alles. Er zijn sterke aanwijzingen schrijft de Tel., dat de moderne toestelconstructie zich toch zal gaan bewegen in de richting van het één knoptoestel. Aan de uitvoering van dit ideaal zijn echter nog eenige bezwaren verbonden. Er zijn ver schillende methoden om éénknopsbediening te verkrijgen. In het eene geval wordt echter de selectiviteit ten deele opgeofferd, in het andere wordt de constructie buitengewoon ingewikkeld en kostbaar. Den meest eenvoudigen vorm van één knopsbediening verkrijgt men door gebruik te maken van een zoogenaamden primairen ontvanger, d.w.z. door slechts met één af stem kring tc werken. Deze schakeling heeft echter het bezwaar, dat de selectiviteit veel te wenschen overlaat. Het is evenwel mogelijk door een zeer kleine wijziging de selectiviteit van een dergelijke schakeling zoo hoog op te voeren, dat deze gelijk staat met die van een toestel voorzien van drie afgestemde kringen.Men verbindt hiertoe de antenne niet direct aan het toestel, doch onder tusschenschakeling van een condensator van pl.m. 50 c.M. De geluidsterkte vermindert hierdoor niet noemenswaardig. Als voor deden krijgt men verder nog, dat de af stemming vrijwel onafhankelijk is van de antenne, en dat het schommelen van de antenne de ontvangst van korte golven niet meer op storende wijze beïnvloedt. DINSDAG 7 DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12 Politicber. 34 Knipcursus door het Modehuis: De Leeuw van Rees. 4.30—6.15 Concert door het H. D. O.-orkest. 6.15-^6.45 Volksliederen cyclus, X Engelsche liede ren, door Mej. Linette Grayson, met pianobegel. van Willem v. Warxneio. 6.457.15 Engelsche vervolgcursus. 7.15—7.45 Engelschp conversatieles. 10 Persber. 8.10 Concert in de Groote Doelenzaal te Rotterdam. De Christel. Oratoriumver. Rotterdam-Zuid o. 1. Mar, Egberts Jr., Solisten; Mevr. B. Mak v. Waay-Doorcmans, le sopraan. Mej. T. Nachtweh, 2e sopraan. Mevr. S. Luger, le alt. Mevr. de Boerv. d. Wiel, 2e alt. Jos. Holtliaus, tenor. Jac. Ph. Caro, bas. Mevr. OvermanZollner a. d. vleugel. Het Philharmonisch Genootschap uit Rot terdam. Opening. 1. Koraal, Ps. 99: 1 en 8, Egberts Jr. 2. Der Jungling zu Naïm, Schwalm. 3. Dc Dag des Heeren, Egberts Jr. Pauze. 4. Ruth, L. A le Beau, op. 27. 5. Koraal Ps. 150; 1 en 3, Egberts Jr. N uiting. DAVENTRY, 1600 M. 11.20-1.20 Concert door het Daventrp-kwartet en solisten: komiek, bas, sopraan en balalaika. 1.20 2.20 Lunchconcert. 3.20 Lezing: Music for schools. 4.20 Lezing: House tigers. 4.55 Concert v. h. Marble Arch pavilion 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio-band. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fransche lezing. 7.50 Muziek. 8.00 Lezing: Wintersport. 8.20 Concert door dc band van H. M. Grenadiergarde. T. Kinniburgh, ba*. Ma- bel Constanduros, comedienne. 9.50 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Marie Dainton, zangeres. 10.5012.20 Dansmuziek van Café de Uaris. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Concert door het orkest Localclii, Hr. Carli, zang. 5.055.55 Concert, piano, viool, cello. 9.5010.20 Frag menten van Tannhauser, opera van Wag ner. Koor, orkest, solisten. Orgel, Mustek XÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 4.20—4.20 Le zingen en lessen. 7.50 Gedichten van Will Vesper, door den dichter zelf voor gelezen. 8.209.50 Concert door de kapel Boulanger MÜNSTER, 241.9 M. 12.50- 1.50 Concert Concert voor blaas-instruraenlen. 4.10 4.50 Werken van Beethoven door or kest. - 6.006.20 Indische verhalen. 7.20 t 8.35 Koorzang van vreemde volken. 8359.05 Vioolconcert. 9.059.40 I Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest- concert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.354.15 Ncorschc sprookjes en legen den. 5.206.10 Orkestconcert. 7.15 9.05 Orgelconcert in de St. Georgs- kerk. 9.2010.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 M. en ANTWERPEN, 266 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 De •radio-courant. 8.5010.50 Gala-coaj eert. ONS STICHTINGSFONDS. Sedert ruim een half jaar vragen wij aan onze Katholieke geloofsgenooten om bij— draeen voor den K. R. O., en wij mogen het dankbaar erkennen, wij zijn niet teleurge steld in onze verwachtingen. Niet alleen dat wij door zuinig beheer aan al onze ver plichtingen konden voldoen. Wij waren zelfs in staat om een klein reserve fonds tï vormen, om op mogelijke toekomstige om standigheden voorbereid te zijn. Maar toen wij voor een half jaar begonnen, hadden wij niet het minste vermoeden, dat wij binnen zoo korten tijd voor het feit Zouden staan om een eigen zender te zullen exploiteeren. Het was een ideaal dat wij nastreefden, en menigmaal ontvingen wij van onze leden en donateurs een wenk, er toch voor te zorgen zoo spoedig mogelijk tot een eigen zender te komen. Welnu, de onderhandelingen zijn in een vergevorderd stadium van verwezenlijkt te zullen worden, en vanzelf dringt zich de vraag aan ons op: Heeft u er wel genoeg voor gezorgd een stichtingskapitaal bij elkaar te krijgen; zijt ge in staat om nu werkelijk tot een resultaat tc komen Zoo langzamerhand zullen de katholieken nu toch wel begrepen hebben, dat er alles op gezet moet worden om door eigen uit zending het hoofd tc kunnen bieden aan de komende gevaren en in staat te zijn ons Katholiek volk genoeg degelijke kost te geven, dat het zich niet gaat vergapen aaa verboden vruchten. Zijn er nu al Katholieken geweest, die met aardsche goederen gezegend, voor dit nieuwe en voor alle mogelijkheden open staande apostolaat van onzen godsdienst en onze cultuur hebben bijgedragen voor een stichtingsfonds Ja, van verschillende zijden ontvingen wij bijdragen maar zij zijn niet van voldoende importantie om daarmede veel tot stand te kunnen brengen. Het is daarom, dat wij, en dat mogen wij namens al onze Bisschop pen, ons stichtingsfonds aan de gegoede Katholieken van ons vaderland met allen aandrang aanbevelen, 't Is toch werkelijk voor een groote cn goede Katholieke zaak, en weldra zullen wij voor het feit komen te staan, dat wij tot behoud van ons geloof en tot versterking van onze mentaliteit, de radio uitzending absoluut noodig hebben. Wij spreken er niet eens van welk groot nut een goed verzorgde Katholieke uitzending zal kunnen te weeg brengen, bij die honder den welke zijn afgedwaald, en die duizen den, welke tegenwoordig hunkeren naar meer licht in de zoo duisteren levensom standigheden waarin wij verkeeren. Het is daarom dat wij met den dank aan l;en die reeds gaven, onze bede richten tot degenen, die nog zooveel doen kunnen. Moge God hunne harten bewegen om de koorden van hun beurs wat losser te maken voor het groote noodzakelijke doel d<-t wij nastreven. L. H. PERQUIN, 46 VEERTIENDE HOOFDSTUK. De geur der linden, die den zomer .^ei- kondigde, droeg ook het.gerucht van 1 he- resia's bestaan over de bergen cn dn ge rucht was als hel eerste gerommel van hel onweder, dat samenpakte boven het hoota van den opperjachtmeester. Bif bet onge looflijke bericht had hij in het begin spot tend gelachen, maar bij dc herhaling er van was het ernst geworden en de «pocc-.iy daarop volgende eigenhandig geschreven brief van zijn broeder had hem teiimins.e voorbereid gevonden. Ja, de mare berustte op waarheid en dit ongelooflijk nieuws, hetwelk naar alle nan- ten nieuwsgierigheid opwekte en belang in boezemde, werd het gesprek van den dag, het werd overgebracht uit dc stad naar c.e landgoederen en medegenomen naar de bad plaatsen. De ernstige man, dien men reeds dood of in een gekkenhuis gewaand had, was plotseling der vergetelheid ontrukt en opgestaan, gehuld in een kleed «er ro mantiek. Het feit, dal hij eene docutcr ia eene erfgename van zijne rijkdommen, was onloochenbaar en alleen over hare per- soonlijkheid luidden de berichten verschil- zwaar beproefden man in ziin vernietiging I lend, want, terwijl sommigen meenden, dat tc zien; hij weerstond bedaard lachen dc moeder afkomstig was uit de laagste gesprek, ieder antwoord, prees zijn broeder klasse der maatschappij, fluisterden anderen, en liet doorschemeren, 1' ,:n di.i zij heimelijk afgedaald was van dc geheim reeds lang kende. Maar in dc sin e hoogte van eenen troon. belommerde lanen van den tuin, m de een- een, namelijk, dat het bestaan van zame kamers van het slot, waar ae dit wezen den opperjachtmeester gey i van vertwijfeling of de pnmach ïge ut troffen had tot in het diepst van zijn ge- kingen van toorn zi)«er gemalin we moed. Niemand wist en niemand kon we- j hen, ^aar was het ge aan me zij ten. hoe hopeloos de zaken van den opper- daardheid. Zoolang hij me Êe zQU jachtmeester stonden, en hoe die zaken hun de mogelijkheid, dat graaf o g eenigen steun vonden in de algemeene ver onderstelling, dat hij eens in het ongestoord bezit der broederlijke nalatenschap komen kunnen huwen, had hij in scherts wel eens van de waarschijnlijkheid ervan gesproken; tm het geschied was, toonde de opperjacht meester, dat in werkelijkheid zoo iets ge- zou. Tot op dit oogénblik dat hij zelve zijn .1" rw 7~"'iLYÏ"mTV. Heed toestand niet helder kon overzien, had hij of heel buiten zijn berekening lag. 1 lichtzinnigheid, of met vrees dc oogeil gc-.hij ook zijn best, naar buiten iedere gissmg sloten voor den steeds meer dreigenden omtrent zijn warejemoedsstemming te mis- ondergang en altijd de naast- toekomst leiden, zoo bespiedde hij toch heimelijk «oer terzijde geschoven. Sedert echter graaf "oord en ieder gebaar van anderen, 'At Wolf zich grootmoedig over zijn neef ont- daarop betrekking had. Het kwam hem vo ir, fermd had, gai de opperjachtmeester zich als werd. hij door zijne gelijken minder ge- i I nnUf riAnv mm/4 oron rrt Irtn op fippprü, ulo over aan de hoop, dat hij gered rvas en deze hoop was duidelijk zichtbaar in dc meerdere gerustheid, welke hij genoot Deels uit medelijden, deels met leedvt maak rustten de blikken van het gez- 1 schap op de grafelijke familie. Tanti/r-. was het naaste kantoor om iets nauwkeu- rigers te vernemen betreffende de belan.;- v.ckkende zaak en onder het voorwendsel den opperwachtmeester en zijn gemalin ge luk te komen wenschen, wilde een ieder met eigen oogen zien, hoe zij deze lotsver- wisseling droegen. acht, door zijne minderen minder geëerd, als hadden zijne schuldeischers hem bij zijne l/o' te aanwezigheid in de stad nalatig'-r ge- Zijne Di /schrikkelijk Niemand smaakte dc, voldoening, den kwelden man, dat zijn broeder zelve chuldeischcrs! eerklonk in ziEe drobmen en vrl hem aan tafel Er was één uitweg, een enkele, o.m di'^ ge vaar te ontgaan en ditmaal moest Hcroerl dien schenken. Was eene verbintenis mo gelijk tusschen hem en Theresia, dan was hij gered en somwijle: drong dit als een straal van hoop in de ziel van den ge- |É|i^ mém dit doel voor oogen had gehad, toen hij on gedacht zijnen neef zoo grootmoedig steunde. Hoe hei stond met de persoon lijkheid van het jonge meisje, of slechts een enkele der over ha'ar loopendc ge ruchten de waarheid nabij kwam, dit scheen den opperjachtmeester <*p dit oogénblik vol komen onverschillig: ai haar geest helder was of bewolkt, of haar hart en hare ma nieren haar beminnenswaardig maakten of afsfootend, steeds lag in hare handen dc macht om hem le redden. Een spoedig verlof' werd voor Herbert verkregen'; er was den opperjachtmeester alles daaraan gelegen, zijnen zoon te zieii en te spreken. Hij moest de eerste zijn, dien Theresia ontmoelli. Had deze gebeur: .nis den opperjachlmee- ster geschokL, op Herbert werkte zij ver nietigend, want waar jn vader in een spoedig gesloten huwelijk nog redding zag, wist de zoon maar al le goed, dat deze uitweg gesloten was. Daarbij Was zijn loc stand nog erger dan die zijns vaders; de moeilijkheden, waam hij zich bevond, wa ren gestegen tot eene hoogte, die hem reeds mccrmalza e aan hadd >n doen den- en, zijn ontslag lc r -«cn ui: do:- t'.n t" ietist Hij wist, wat, zin vt>d<w van hem T-- langde, wist ook, dat hij aan di ;n eisch niet ken voldoen, maar toch vertrok Hij spoedig. Eerst slechts oog in oog voor' zijnen oom staan, zich verzekeren van zijne welwillendheid, tijd winnen, dat was het eerste, hetwelk hij doen moest. liet was een droevig wederzien tusschen hem en zijne ouders; zijn vader leek hem tien jaar verouderd toe, toen hij, alleen met Herbert, zonder' eenige voorbereiding uitbarsste: G'i weet het, dat mijne onder gang, nabij is? De uwe? Zweefde het op de iippen van den zoon, die slechts aan zich zeiven ge dacht had. Maar hij hield deze woorden binnen. Wij zullen in plaats van ondergang, zorg cn moeilijkheid zeggen, hernam hij zoo bedaard mogelijk. Maar deze bevrediging maakte den op perjachtmeester des te driitiger. Bankroet, om het z.cer juist le zeggen, hernam hij scherp. Mij zijn, sedert deze prinses uit het fabelland is opgedaagd, kapitalen opgecischt, die stilzwijgend en merkbaar op u door liepen lot Wolfs dood, als ik vóór hem zou sterven. Niemand wil zijne cischen la ten varen, veel minder nog nieuwe voor schotten geven. Alles eischt betaling, als ware ik van zin, op den loop te gaan, en handelt mét een stoutmoedigheid, die alles te boven gaat. Had gij voor twee jaar mijn .hinginde wei'sch vervuld* en u door een ,'frrl-ndig huwelijk onafhankelijk van mij- ■ijn |iro 'egcaaakt, dan waart gij voor v.- p mi 1 i r-irste geholpen, terwijl ik mi r it d'i in het verdort sleep. Want zoo- ris di r en nu slaan, is het mij volkomen onn::.' k. u le ondersteunen, Dc hulp, die Wolf u :ch !:t houdt u, dit spreekt van zei re, niet hoven water, al waart ge nog verstandig. Gij moet een sterkere han •angrijpen dan de mijne en wel de hand eener vrouw. Waarom maakt ge zooveel omwegen, vader? vroeg de jonge man. Deze vrouw heet Theresia, gravin Wongcr- !oh is het niet zoo? Om baar liet ge mij komen cn om haar schildert gij mij de vooruitzichten zoo zwart mogelijk, opdat ge haar als de eenige ster aan dezen donkeren hemel zoudt kunnen doen verschijnen. Ik speel geen komedie/riep de opperjacht meester driftig uit, en opdat gij een blik zoudt kunnen slaan in de moeilijkheden, waartoe uwe onmatige verkwisting en de i) 'enzenloozc zwakheid uwer moeder voor u niet weinig hebben bijgedragen, zoo ver zoek ik u deze afschriften eens te zien. Hij ging naar zijn schrijftafel, trok met ze- nuwachtigcn haast de middelste lade open en wierp een pak papieren op het prach tig ingelegde blad. Dat zijn de hypotheken op mijn huis, het is belast tot het dak toe hier is eene schuldbekentenis van 10.000 thaler aan Vei- tel, daar eene van 8000 aan Myring. Hier is de verpanding van Tannensee, die op den sterfdag van mijnen broeder in werking treedt, 25 percent onder de taxatie! Ik heb voor dit document indertijd 25000 tha ler gekregen en Blijnen gailschen inventaris daarvoor verpand. Deze pakketten bevat ten rekeningen lan datgene, wat er in de laatste twee jaar gebouwd is en a: ngeschaft. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7