Gemengd Nieuws, w. mmm m w s 6 Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. nrroimn AND riüff; Onder de Radio-berichten: Verschillende ministers te Genève aange komen, Hedenmorgen de eerste besloten bijeenkomst van den Raad. Een communistisch complot in Lithauen ontdekt Onder de anarchisten, te Madrid gearresteerd, behoort ook een Nederlander. Een Intern. Soc. Vrouwen comité. De Vergadering van den Raad. Communistische complot in Lithauen. De terugkeer van de Roemeen- sche Koningin. Een Nederlander in het Spaansche complot. ONTSPORING BIJ ZOETERMEER VAN EEN PERSONENTREIN. Brand aan boord van de „Zeeland ia'". Valsche bankbiljetten van 25. Ladelichters aan bet werk. ANGSTIGE UREN OP HET S.S. „MAASDAM". Brand in de passagiers- verblijven. De moordaanslag te Heerlerheïde. Ongeval op een bewaakten overweg. Kokende koffie gedronken. Ongelukkige val. Ernstige vechtpartij in Den Haag. Een in aanbouw zijnd huis gedeeltelijk ingestort. Varken-„Kalfsvleesch" SOCIAAL LEVEN. Spoorloos verdwenen. 1 Dc invalide en de gemeenschap. Auto in een sloot gereden en in brand gevlogen. De „Maasdam." zeewaardig Doodelijk ongeluk. Auto door een sneltrein gegrepen. Een overspannen deserteur. gekeurd. Onder een zware wals geraakt. Een tasschendief. W aarschuwing. Op zijn broeder geschoten. Brutale aanranding. Staking opgeheven. LEGER EN VLOOT. De militaire administratie. Geen capitulanten-stehel. If «BH. n-f:( Het internationale congres voor socialisti sche vrouwen, waaraan een dertigtal gedele- u. erden ca. tien landen vertegenwoordigend, 'deelnemen, onder voorzitterschap van'den secretaris der Tweede Internationale. Aaler, heeft de kwestie besproken van de vorming van een internationaal comité van socialis tische vrouwen. Na een langdurig debat werd besloten, dat dit comité zich slechts zal be zighouden met de kwesties die in het bij zonder van belang zijn voor de vrouw Elk toegetreden land zal één tot drie gedelegeer den voor dit comité kunnen aanwijzen. Het congres stelt het principe vast. dat dc gede legeerden personen zullen moeten zijn, die het vertrouwen der socialistische feministi sche organisaties genieten. Tevens werd be sloten, dat het groote comité uit zijn leden een uitvoerend bureau zal samenstellen. Dc benoeming van het tijdelijke bureau zal mor gen plaats hebben. I)c ministers Briand, Chamberlain^tander- veide en Zaleski zijn gisteren om 1 uur 11 te Genève aangekomen Benesj kwam reeds Zaterdagavond aan. De eerste besloten bijeenkomst van den Raad heeft heden v..m plaats. Volgens ge bruik, zal de Raad de belangrijke punten van zijn program eerst over een dag of twee, drie in behandeling nemen. Naar de Petit Parisien 'uit Riga verneemt, wordt daar uit Kowno gemeld, dal de Litau sche regeering voor het geheele Litauschc gebied den uitzonderingstoestand heeft ge decreteerd. Zulks in verband met de ont dekking van een uitgebreid communistisch complot, dat de omverwerping der bestaan de regecring ten doel had. De thuiskomst va;i koningin Maria, waar van men een grootsche betooging van sym pathie en trouw had willen maken, is door een ongelukkigen samenloop van omstan digheden geheel anders verloopen. Thans waren slechts koning Ferdinand de pre mier en enkele in der haast bijeengeroepen hooge ambtenaren aanwezig aan het station, om de koningin bij haar aankomst te ver welkomen. Dc oorzaak biervan is, dat er bericht was ontvangen, volgens hetwelk de koninklijke trein in plaats van om elf uur, eerst om twee uur zou aankomen. Een deel van het tijdverlies, dat de trein had ondervonden, werd tijdens dc reis ingehaald, zoodat de trein veel eerder dan twee uur aankwam, tot groote ontsteltenis van den stationschef. De koninklijke trein werd op enkele minu ten rijdens van het station van Boekarest tot stilstand gebracht, ten einde den koning en dc hoogwaardigheids bekleeders, die telefonisch gewaarschuwd waren, in de ge legenheid te stellen, zich naar het station te begeven Toen om twee uur het geheele kabinet, het corps diplomatique en een talrijke me nigte bij het station aanwezig waren, was de koningin reeds lang thuis Naar uit Madrid wordt gemeld, moet zich onder de anarchisten, die gearresteerd zijn in verband met den voorgenomen aanslag op koning Alfonso en Primo de Rivera, ook een Nederlander bevinden. rouw korf te voren een groot bedrag mee naar oinnen genomen, zoodat de buit gering was. Slechts een bedrag van 1,49 wordt vermist. Zaterdagmiddag is met trein no. 168, wel ke om 4.56 uit Utrecht vertrok bij Zoeter- meer een ongeluk gebeurd, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongevallen voorkwamen Fchter is groote stagnatie iu het- verkeei teweeggebracht. Een eerste- en tweede klas wagon werden over de rails gezet, wijl een der wielbanden brak. Hierdoor werd het voorste gedeelte var. den wagen uit de rails gelicht. De luchtdruk werd verbroken, waardoor de rem werd aangezet en de trein onmiddel lijk tot stilstand kwam. Hot verkeer in beide richtingen werd na- tuurluk geheel gestremd. Volgende treinen uit de richtingen Den Haag en Gouda wer den tijdig tot stilstand gebracht. Het voor ste gedeelte van den trein, waarmede het ongeval gebeurde, reed door naar Den Haag, terwijl volgende treinen naar het station Rotterdam-D.P. geleid werden. Zoo goed er. zoo kwaad als het ging, werd het verkeer dus door overstappen onderhouden, terwijl dadelijk na het bekend worden van het on geluk hulptreinen met personeel ea mate rieel uit Utrecht en Den Haag gerequireerd werden. Aangaande dit zooveelste spoorwegonge luk binnen zoo korten tijd in ons lanc! lezen we r.og in het „N. v. d. D.": Van een reiziger, die zich bevond in het rijtuig, achter dat waarmede het ongeval ge schiedde, vernamen wij, dat de reizigers bij Zoeiermeer op een gegeven oogenblik hevig fiatteren hoorden. Men dacht dat het hagel de, een der inzittenden keek naar buiten, doch bemerkte niets van hagel. Men vcr- moedue toen, dat er iets niet in orde was. Een der reizigers in de coupé, waarin onze zegsman zich bevond, gaf dan ook den raad de becnen op te trekken, waaraan een ieder in het compartiment gevolg gaf. Een oogen- DÜk daarna werd krachtig remmen gevoeld, cefsige momenten nog reed de trein door en le en 2e klasseetaoi shrdl cmy vbgk xzeao plotseling kwam hij tot' stilstand. Het bleek toen, dat het bewuste personenrijtuig, een wagon le en 2e klasse, ontspoord was. Het kletteren was veroorzaakt door het opspat ten van grind, dat v ijl het ontspoorde rij tuig na het déraillement nog enkele oogen- blikken voortreed tegen het volgende rij tuig sloeg. Het ontspoorde rijtuig kwam dwars over de rails in beide richtingen te slaan, zoodat dc spoorbaan geheel gestremd was. De rei zigers in den trein bleven vrij kalm en van een paniek of iets dergelijks was dan ook geen sprake. De schade aan het gederail leerde rijtuig, dat eenigszins naar voren over helde, is vrij gering. De vloer van een der coupe's is opgedrukt en gedeeltelijk gesple ten. Onze zegsman zag dat een der loodjes can de noodrem verbroken was, een bewijs da! daaraan getrokken was. Door een der leden van het personeel werd na hef ongeval vóór de locomotief een fak kel gezwaaid en later een vuurtje aangelegd om treinen uit de tegenovergestelde rich ting komend, een toeken te geven. Een trein uit don Haag kon dan ook als gevolg van dit sein tot stilstand werden gebracht. Zooals wij reeds hebben gemeld gingen de reizigers uit de achterste rijtuigen over naar de voorste wagens, ook in den goederen wagen, en werd na geruiinen tijd de reis naar Den Haag voortgezet. Naar onze zegsman nog mededeelde was do trein te Iaat uit Utrecht vertrokken en werd e: harder gereden dan gebruikelijk was, blijkbaar om den verloren tijd in te halen. Direct na het ongeval werd een aan- v ing gemaakt met de opruimingswerkzaam heden. Een protest van passagiers. Naar het Had nog vernam, heerschte on der de passagiers vaq- andere treinen die deze lijnen moeten passeeren en aanmerke lijke vertraging ondervonden door het onge val, groote ontevredenheid over het feit dat men hen aan de hoofds'ations, o.a. Den Haag, niet had Gewaarschuwd. Dan hadden zij een andere route kunnen kiezen en geen aan sluitingen behoeven te missen zooals thans voor velen het geval was. Van één trein zouden vele passagiers zich gozar cnlijk met een protest tot de Directie der Ncd. Spoorwegen te Utrerht wenden, met een ernst'Ge klacht over de verregaan de negatie der belanden der passagiers door de spoorwegau'orteiten. Ven heeft n:et de minste moeite gedaan de reizigers afdoende in te lichten. Het „N. v. d. D." meldt nog, dat de Pers zeer onheuscb door het spoorwegpersoneel is behandeld. Men zou zich zelfs niet ont zien hebben, een of meer vertegenwoordi gers der pers met grint en modder te wer pen. Uit Cherbourg wordt gemeld: Gedurende de reis van Buenos Aires naar Amsterdam, verwoestte een brand aan boord van het Nederlandschc stoomschip „Zeelandia" verscheidene hutten. Dank zij de krachtige hulp van de bemanning werden ernstige gevolgen voorkomen. Omtrent de oorzaak van den b-and, var- neemt het N. v. d. D, nu dei „Zeelandia" te Amsterdam is aangekomen, de navolgende bijzonderheden: De filmvoorstelling. De „Zeelandia" kwam, zooals reeds werd gemeld, van Buenos Aires. Aan boord be vonden zicb vele naar Spanje terugkeerende emigranten, allen 3e klasse-passagiers. Op een stillen, v-edigen avond omstreeks 9 uur, toen het schip zich ter hoogte van bet eiland Fernando Noronha bevond, werd de équipage vergast op een bioscoopvoor stelling. Met aandacht volgden de toeschou wers de ver'ooning van een interessante brandbluschdemonstratie. Zoozeer waren wij verdiept in hetgeen zich op het witte doek- afspeelde vertelde een ooggetuige dat wij de brandlucht, die onze reukorganen prikkelde, aan een psycho'og'sche bijkom stigheid toeschrevenDat wij de theone die wij op het scherm aanschouwden, zoo spijcdig in practi'k zouden moeten brengen zal wel niemand gedacht hebben. Op een gegeven moment echter renden eenige pas sagiers met gezichten, waa op ontzettende angst te lezen stond, aan dek. En wat wij aan verbeelding hadden toegeschreven, bleek weldra werkelijkheid te zijn: dc 3e klasse hutten stonden in lichtelaaie. Moeilijk blusschingswerk. De hutten bevinden zich achteruit aan bakboord. De situatie was uiterst gevaarlijk daar het vuur, omdat de schotten niet hec- lemaal tot het dek doorloopen, zich gemak keiijk ve -der kon verplaatsen. In de bene dengang, bij de hutten, kon men piet komen wegens den verstikkenden rook. Eer: korte scheepsraad was voldoende om de menschen te overtuigen, dat men het vuur aan de achterzijde zou moeien aantasten. Zoo ge zegd, zoo gedaan. Binnen eenige minuten was een gat in een schot gemaakt en vingen 300 nijvere handen aan te blusscben, Daar het gerucht liep, dat eenige kinderen zich in de brandende hutten moesten bevin den, werd onmiddellijk een onde-zoek lnge steld. Juist cp tijd gelukte het eenigen dap peren de' kinderen in veiligheid te breng'". Zóó hard werd gewerkt, dat na een half uur blusschen gevaar voor uitbreiding g awo ken was. Gebleken is, dat een zestal 3e klasse hut ten grootcndeels is uitgebrand. Of veel bagage verloren was gegaan, kon men nog niet mededeelen. De emigranten, die als 3e klasse passa giers uit Amerika naar Spanje terugkeeren, hebben in den regel weinig bagage bij zich. De paniek, die onder de passagirs dreigde uit te breken, we-d onderdrukt door het onmiddelli-'k handelend en beleidvol optre den der geheele bemanning Met vier stralen werd het vuur bestreden. Omtrent de oor zaak van den brand, die tot een ramp had kunnen worden, tast men nog in het duiste-. Vermoedelijk heeft éen der emi-'ranten uit de achterste hut een brandend eind sigaar of cigarette klakkeloos weggeworpen. Bij een caféhouder te Alphen aan den Rijn, zijn door een onbekende valsche bank- -ilietten van 25 ter wisseling aangeboden. De politie stelt een onderzoek in. Vrijdagavond zijn twee onbekend geble ven mannen binnengedrongen in den cho coladewinkel van mcj. A. J. S. aan de He negouwerlaan te Rotterdam. De juffrouw hoorde volk roepen in den winkel en kwam het trapje op. dat van het sousterrain naar 'en winkel leidt. Plotsel'rg werd zij tegengehouden door en man, die een donker voorwerp, waar— schünlijk een revolver, in de hand hield. De man voedde haar toe: Hou 'e mond." Te gelijkertijd nam zijn metgezel het aanwezige geld uit de tooïlbanklade. Toevallig had de Wij lezen in het N. v. d. D.: De enkele korte berichten, die wij tot dusver van den brand aan boord van het s.s. „Maasdam" der Holiand-Amerika-lijn hebben kunnen geven, gaven slechts een zeer flauwen indruk van het groote gevaar, dat voor opvarenden en schip heeft be staan tij'dens dit ongeval. Na het onderhoud, dat wij Zondagavond met kapitein R. Braun aan boord van de „Maasdam" mcch'en hebben, kort nalat het vaartuig om halfnegen in de Rijnhaven te Rotterdam was gearriveerd en uit een bezoek ter plaatse waar de brand gewoed heeft, is ons gebleken, dat het vuur enorme schade heeft aangericht, juist over bet middengedeelte van het schip en dat bet een wonder genoemd mag worden, dat de brand tot het enkele brandende ruim beperkt kon werden. Geven wij nu het woord aan den gezagvoerder. Kapióein Braun vertelt. „Wij hadden", aldus kapitein Braun, .,90 passagiers aan boord, bijna allen Spanjaar den. De equipage van de „Maasdam" be- stat uit 80 man. Het was Dinsdag, den 30s'en November, des middags te .ongeveer vier uur, toen van verschillende zijden rookkolommen werden waargenomen. Niet alleen kwam er rook u't den luchtkoker, doch ook de hofmeester kwam rapportec- ren, dat op onverklaarbare wijze de keu ken vol rook stond. Wij gingen onmiddellijk kijken en namen eenige extinc'eurs mede. doch toen wij beneden kwamen, konden wij door den dichten rook de snelblusschers niet eens meer gebruiken. He! b'eek toen, dat de passagiers verblijven op het passngiersdek ter hoogte van ruim 4 in brand s'onden. Hoe de brand is ontstaan, is mij op liet ooger.b'ik nog een raadsel. Vermoedelijk 's een der passagiers nogal nonchalant ge weest met een Cub a a nee he sigar'ct, welke s'gare ten de eigenschap hebben, door te b ijven branden, ook al rookt men niet. In ieder geval stonden om vier uur reeds eenige passagiersverblijven in brand. De vlammen vonden daar in de houten schot en de houtwolzakken en red- dingsgor.'els gretig voedsel. Ook kon de brand gemakkelijk naar de andere verblij ven overslaan, daar de houten schotten geen beletsel vormden. Om een goed idee van de situat'e tc ge ven, moet u weten, dat deze passagiers- verblijven in het m'ddelste ruim waren aangebracht, juist cp de plaa's, waar het hart van het schip, de machinekamer, zich bevindt. Boven deze passagitfrsverbÜjvcn bevinden zich een groote ee'zaal, plaats b'edend aan 280 personen, met keuken en naast de passagiersverblijiven, daarvan ge scheiden door een houten schot, is een goe- derenruim, waar circa duizend balen Ha- vanatabak waren opgselagen. De brand s'oeg al spoedig over naar het ruim, waar zich een lading tabak bevond, terwijl door de hi te de vloeren van d eetzaal en de keuken krom trokken en bet al vuur over de geheele lengte onder de gebracht, in brand raakte. De eers e maat regel was alle passagiers bijeen te roepen en hun onder te brengen in het hospitaal en de rookkamer op het voorschip. Laat ik er bijvoegen, dat de passagiers zeer kalm zijn gebleven en zij den erns van de si tuatie vanaf hun plaats ook niet begrepen hebben. De blusscbing werd aanvankelijk zeer bemoeilijkt door de ontzettende rook wolken. Mijn mannen werden teruggedre ven, toen zij den vuurhaard w'lden nade ren, zoodat ik mij moest bepa'en tot het spuiten van water door de trap-fgangen en de gaten, die wij iiier en daar wis en te maken. Nadat wij ongeveer tien minu ten bezig waren, was het beneden een en al vuur over de gheeelc lengte onder de eetzaal. De luchtkokers lie' ik dichtmaken om den trek er uit te houden, maar toch moest ik hier en daar open'ngen 'aten om het water er bij te krijgen. Wij werkten met tien stralen op de brandpompen, acht be neden en twee boven. Hel eenige wat ons te doen stond was he brandende dek vol water te gooien en tegelijk bet oog te hou den op de nabijgelegen compartimenten. He' fatale van de zaak was dat de brant juist woedde in het hart van het sch'p, waar de machinekamer en stookplaatsen zich bevonden. Wel zijn de brandruimten er van gescheiden door s alen schotten, doch wanneer deze heet worden, verliezen zij haar kracht. De situatie werd hoe langer hoe ernstiger, iad ik de eerste uren nog gedacht, dat het wel los zou loopen, legen halizes zag ik uen toestand zeer ernstig in, zoodat ik het S. O. S.-sein gaf. Daar kwam bij, dat nu ook de eetzaal, gelegen I ven den brand en de oassagiersverblijven, begonnen vlam te vat ten. Wij hebben hel. houten dek onder water jezet, maar desondanks was de vloer door- 'ebrand Met de brsndbijlen hebben wij toen grJen in den eetzaalvloer gehakt om er water door te geven. Het ergste was, dat aan de zijde waar de orand woedde, juist de verschillende leidin gen voor stoomwater en het electrische licht ioopen, zoodat op een gegeven oogenblik het licht ons in den steek liet De dynamo was echter intact gebleven, zoodat wij in staat waren mat loopkabels noodlicht aan '.e brengen. De bemanning heeft zich kranig gehouden. Allen hebben zonder uitzondering vol toewijding en zonder op gevaar acht te geven alles gedaan wat mogelijk was en bun !aak was niet gemakkelijk. Gewapend met rookmaskers en zuurstofapparaten drongen zij door de dichte wolken om' telkens, als de vlam even weg was, daarvan gebruik te maken om water te brengen naar den vuur haard. Ailen boden zich aan voor dit gevaar lijke werkje. Het is mij dan ook een behoef te, om in heL openbaar te getuigen van de kranige wijze, waarop de bemanning, die ge heel uit Nederlanders bestaat, zich heeft ge weerd. Het meest bevreesd was ik voor uitbrei ding. fusschen 6 en 8 uur was het zoo ern stig, dat ik bij mijzelf de opmerking maakte: „Er hoeft maar weinig bij te komen, dan kunnen wij het niet houden." In dé aangrenzende compartemcnten links was suiker en honing, maar rechts bevond zich een ruim, waar spiritus was opgeslagen. Als een van de schotten was bezweken, zouden v/ij verloren zijn geweest. Daarom hebben wij er alles op geconcentreerd, deze uitbreiding te voorkomen. Ik heb tijdens den brand het schip niet geheel gestopt. Het was nogal stormachtig met Noordenwind tot Z.Z.O. Daarom ben ik langzaam gaan varen, ter wijl het schip voor den wind voer, waardoor ik de zuiging kon coupeeren. Tegen 6 uur heb ik het S. O.S.-sein gegeven en al spoe dig kreeg ik antwoord van de „West-Ives' en van dc „Beemsterdijk," dat zij tegen den dag bij mij zouden kunnen zijn. Tegen 12 uur kon ik aan de West-Ives seinen, dat ik zijn hulp niet meer noodig had. Hetzelfde bericht heb ik 's mori'ens om 5 uur aan d-: „Beemsterdijk" gezonden. Tijdens den brand was ik uit den koe- geraakt, tegen 5 uur in den morgen k«n ik mijn koers weer vervolgen en kon ik zeggen dat wij den brand geheel meester waren. Het dek waar "de brand gewoed had, stond toen geheel vol water en toen was er kans, topzwaar zouden worden. Tk heb arresteeren. Deze verzette zich evenwel Gaanderen door een Marskramer aangerand. dat wij ioen olie var. boven naar beneden laten ioopen om de stabiliteit van het schip «te herstellen. Vrijdagmorgen zijn wij met den dag Vigo binnengekropen. Alle passagiers zijn daar aan land gegaan en werden door onzen agent met een auto naar Coruna ge bracht. Zeer groote verwoestingen. Wat de schade betreft, daarvan konden wij idee krijgen doordat wij ter plaatse een kijkje konden nemen. De passagiersverblij- ven zijn geheel verbrand, terwijl de eetzaal enorme schade heeft verkregen. Door het schudden van bet schip is een groote chaos ontstaan, doordat het houtwerk en de half verbrande tabak een groote massa was gaan vormen. Behalve het verlies van duizend baien tabak heeft het schip zelf groote schade bekomen en zal het innerlijk op nieuw gerestaureerd moeten worden. Er is natuurlijk geen kwestie van, dat de „Maas dam" 14 Dec. weer vertrekt. Oo het oogen blik is de toestand zoo, dat er nog geregeld door officieren de ronde wordt gemaakt langs de dekken, waar het gebrand heeft. Er liggen nog steeds zes slangen klaar om water te geven wanneer wellicht hier ol daar nog iets mocht smeulen. De dader van den moordaanslag te Heer lerheide, M„ heeft bekend geschoten te hebben, met het doel zijn vijand te dooden. Hij houdt echter vol dat hij uit zelfverde diging gehajic'eld heeft, daar hij het eerst met een mes gesto' en werd. M. is naar de strafgevangenis te Maastricht overgebracht een hoogt in den kelder en werd, bewuste- De toestand van den getroffene is gunstig, j loos, met ernstige inwendige kneuzingen, opgenomen. Hij is naar het ziekenhuis te ernstig, zoodai de hulp der gemeente politie moest worden ingeroepen. Toen de man overmeesterd was, bleek hij zoo over spannen te zijn, dat- hij per autobrancard naar het Wilhelminagasthuis moest worden overgebracht. Zaterdag zou hij aan de mili taire politie worden uitgeleverd. Melkwagen vernield. Vrijdagmorgen is door den eersten 'okaal- trein, die van Ilarlingen naar Stiens ver trekt, op den overweg bij het station Sixbierum, een melkwagen, bespannen met ene paard, overreden. Hoewel de boomen van den overweg neergelaten waren, meende de melkrijder O., dat hij nog voor het vertrek van den trein, die bij het sta tion stond, passeeren kon. Midden op de rails gekomen wilde het paard niet meer vooruit, waardoor een aanrijding onver mijdelijk was. De trein vernielde de wagen en eenige melkbussen geheel. Koetsier en paard kwamen er heelhuids af. Te Maarssen heeft het 2-jarig kindje van den schilder G., uit een kan kokende koffie gedronken, ten gevolge waarvan de kleine enkele uren later js overleden. De arbeider J. Meijer, uit Onaerdendam, stortte in de melkfabriek te Bedum van Een der betrokkenen zwaar gewond. In den nacht van 4 op 5 December beeft Groningen overgebracht, zorgwekkend. Zijn toestand is foen aan zijn cisch om geld niet werd vol daan, sloeg hij de vrouw met een stok be wusteloos. Later werd zij aan den weg ge vonden. De politie doet onderzoek. Geeu persoonlij'ke ongelukken. Vrijdagmiddag is een in aanbouw zijnd per ceel van den bouwer J v. d. HaA, te Rot terdam, gedeeltelijk ingestort. Het huis, da! op den hoek van den Strevelsweg en de Meekarpstraat staat, was reeds ter hoogte van de eerste verdieping opgetrokken. Op dc tweede verdieping was de bmtlaag aange bracht, welke steunde op de stempels van de eerste étage. Toen nu de opperman D. Boom, met een kruiwagen steenen over de eerste verdieping reed, zakte plotseling de bovenste bintlaag in elkaar. Boom werd door de vallende binten getroffen, doch bleef 6n- gedeerd. De bouwpolitie heeft de zaak in onder zoek. In de buurtschap Zeumeren, gemeente Barneveld, mocht een zieke vrouw op ge neeskundig advie» slechts kalfsvleesch nut tigen, daar elk ander vleescn beslist nadee- iig voor haar zou zijn. Tot verwondering van den geneesheer kon de vrouw het vleesch niet verdragen, waar om het kalfsvleesch deskundig werd onder zocht en na dit onderzoek bleek, dat het af komstig was van een.... varken. Tegen den slager die dit varkens-„kalfsvleesch" leverde is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag 27 November zijn te Roermond T t-, r- in het Westeinde te/sHage een vechtpartij plotseling vier jongens van omstreeks 20 plaats gehad, waarbij een 6-tal personen be- jaar verawenen Naar verluidt beoben z.j hulpLetoon te Amsterdam, schrijft trokken was en welke tot gevolg had, dat de tram naar Maeseijck genomen en zijn j Everts onder het opschrift „De in- twee hunner vrij ernstig letsel bekwamen. vermoedelijk Beigie binnen getrouken. Vaiide en de gemeenschap'' o.m. het voir en~ De 23-jarig'e caféhouder P. T. bekwam een diepe snijwend in den nek; hij is door den Gen. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht en daar ter verpleging op genomen; zijn toestand is niet levensgevaar lijk. De tweede A. v. N., een 27-jarige gla- naar 's-Gravsnpoider, geraakte door den senwasscher bekwam een snijwond aan den mist in een sloot onder de gemeente Ril- linkerduim? welke het noodig maakte het land. Bath. Het voertuig vloog in brand en eerste lid van den duim onmiddellijk te am- werd geheel vernield Persoonlijke ongeluk- puteeren, waarna de man naar zijn woning I ken kwamen niet voor. kon worden gevoerd. V olgens v. N. zouden beide verwondingen zijn toegebracht door zekeren W. V., zonr'er bekende woonplaats. Een ooggetuige van de- vechtpartij heeft tegenover de politie ver klaard, dat hij genoemden V. een dolkmes heeft zien trekken E. .-.eénschap'l dc „De moeilijkheid, die wordt ondervon den bij het tewerkstellen van invaliden, is wel van zeer gecompliceerden aard. Een treffend voorbeeld uit de practijk ontmoette Een autobus van Bergen op Zoom gaande ik dezer dagen, toen ik bericht kreeg van een invalide, die beide armen mist, doch door zeldzame energie en bekwaamheid niet temin gediplon eerd boekhouder is. Deze man, met wien ik reeds in relatie sta, zeide mij, dat hij overal om zijn gebrek werd afge wezen en thans op de fiets naar België zou vertrekken, om te zien of daar voor een overigens bekwamen invalide wel werk zou Voerman onder esa zweren wagen gevallen. Bij het passeeren te Wouw van een twee tal wagens, de eene geladen met pulp, de andere geladen met steenkolen, kwam een der twee voerlieden plotseling tc vallen waardoor hij onder den wagen terecht kwam De ongelukk'ge kreeg den zwarer. wage- over zijn lichaam. Met zeer ernstige verwon dingen werd de man opgenomen. Zoowei geestelijke als geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. De man is spoedig aan de ekomen verwondingen overleden. Alle inzittenden gewond. Zaterdagavond reed een auto, waarin drie liet en gezeten waren, op den Muidersiraat- weg in de richting naar Amsterdam. D'e af- sluitbcomen aan den spooroverweg tusschen het Merwedekanaal en de Vinkenbrug wa ren neergelaten, omdat trein 375, welke om 11.40 van het Centraal-StaXion te A.msterdau. naar Amersioort vertrekt, in aantocht was. De bestuurder van den vorengenoemden auto schijnt niet gezien te hebben, dat de spoor- boomen gesloten waren, met het gevolg, dat hij met zijn wagen in volle vaart tegen den afsluitboom opreed. Door den schok vloog dc boom omhoog en reed de wagen den overweg op. Op hetzelfde oogenblik pas seerde de sneltrein, zoodat de auto in bot sing kwam met de locomotief. De schok was van dien aard, dat de auto achteruit rolde .•li bij den afsluitboom terecht kwam. De inzittenden waren allen gewond. Doo. een voorbijganger werd onm.adellijk burge meester De Wolff, van Diemen, gewaar schuwd; ook een geneesheer uit die ge meente kwam spoedig ter plaatse. Per auto van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Amsterdam werden de drie heeren naar een Jer Amsterdamsche ziekenhuizen vervoerd, De sneltrein, waarvan de machine met den auto in botsing was geweest, had door het gebeurde twintig minuten vertraging, de locomotief werd beschad'gd. Vrijdagavond wilde de militaire politie in Huiden^traat te Amsterdam, een deserteur Uit Vigo wordt geseind, dat de „Maas dam" als zeewaardig beschouwd is. Het schip heeft de reis voortgezet naar Rotter dam. Te Renkum (Geld.) geraakte de bejaarde arbeider E. werk/trm op de papierfabriek der firma van Gelder en Lenen, onder een een volwaardige nemen., dan een,'zelfs be- eemge duizenden ki'ogrammen zware wals. kwamen invalide." Er is een algemeene on- Hij werd zee g gev ond en in zeef j lust, zoowel bij werkgevers als bij werkne- zorgwekkende- 1 naar een ziekenin- rners, om ten behoeve van den invalide ook richting te J ervoerd. Men vreest maar eenige concessie te doen. Zou iemand voor zij leven nu werkelijk kunnen beweren, dat er vc-o» zijn te vinden. Waarom was zulk werk hier niet te vinden Ik iet alleen omdat het er niet is tal van andere bezwaren stapelen zich op. Voor dezen invalide had ik bij goede vrien den zelf een plaats gevraagd. Bet ging niet, want de mede-arbeiders op het kantoer voel den zich zoo afgeleid door het aanschouwen van de kunststukken van den invalide, die zich op de wonderlijkste wijzen zelf wist te helpen. Een ander antwoordde, „zaken zijn zaken eh ik kan voor hetzelfde geld beter In Zeist is een gauwdief aau 't werk, die reeds aan verschillende dames op klaarlich ten dag de handtasch heeft ontrukt, zonder dat de politie eenig spoor van hem heeft kunnen ontdekken, daar de man zich telkens op de fiets uit de voeten maakt. Vrijdag middag lukte bet hem opnieuw een dame van haar tasch te beroovcn, waarbij hem een groot bedrag aan geld in ban'!ea viel, dat in een aangeteekenden brief door de dame aan bet postkantoor was afgehaald. In het „Algemeen Politieblad" wordt bet volgende medegedeeld: De commissaris van politie te Bergen op Zoom geeft een ieder in overweging geen relaties aan te knoopen met G. Coersen NZ. Voorburgwal 61 te Amsterdam. Deze per soon noemt zich hoofdvertegenwoordiger van de Uitgevers-Mij. „Vita" te Helmond, het geen niet waar is. Hij tracht voor die maatschappij agenten en hoofdagenten aan te stellen en vraagt daarvoor een bed'ag aan geld voor „zegelkosten", terwijl bij in gee- r.erlei verbinding met genoemde maatschap pij slaat. Het slachtoffer overleden. Naar bet Huis van Bewaring te Roermond is overgebracht de 26-jarige M. van L., die V ijdagmidag bij een huiseli ken twist op zijn 32-jarigen broeder K. van L„ met een revol ver had geschoten. Naar gemeld wordt, is de getroffene eenige uren later aan de beko men verwonding overleden. Gislermogen is de 63-jarige vrouw B. te den bovenbedoelden bekwan.en en bruik- baren invalide geen werk aanwezig is het vraapstuk der tewerkstelling van invaliden is zeker voor een deel een zaak van juiste arbeidsverdeeling, doch ongetwijfeld zijn er voor een niet gering deel moeilijkheden van pychisch.en aard zoowel bij den werkgever en zijn werknemers als bij deze invaliden, die de practijk sterk beïnvloeden. Bij den heer L. Franken, sigarenfabrikant te s Hertogenbosch, is de staking, die ruim 17 weken geduurd heeft, opgeheven. Het contractloon zal voortaan woirden betaald en de sociale bepal'ngen zullen worden toe gepast. Bij de andere klein-fabrikanten al daar duurt de staking voort. Reeds lang was in overweging in het leger een nieuw systeem van militaire administratie in te voeren. Gedurende de opkomst ovor herhalingsoefeningen der dienstplichtigen is met dit nieuwe systeem een proef genomen bij die onderdeelen van het leger, die in oorlogsformatie waren Thans, schrijft „De Avondpost", dat ge bleken is, dat de proef als volkomen mis* lukt kan worden beschouwd De „Avondpost" deelt mede, dat het „Bu reau van Voorbereiding voor Ambtenaars- zaken" een vernict gend advies heeft uitge- brcaht over het door den minister van Oorlog ontworpen capitulanfen-stelsel. Tengevolge van dit advies zou de minister zijn voornemen, om het capitiilanten-stelsel in te voeren, hebben nrüsleseven. ismsm 87. Toen omhelsde Z. M. ko ning Octobangi XVIÏ zijn nieu wen ridder met zijne dikke ippen en Doolittle vond dat bij 'ach niet zoo heelemaal onge- :jk had gehad, toen hij aan Na- oleon gedacht had. Nummer 87. <0\\l III 38. Daarna steeg meneer Ooo- little op een wit paard (net als Napoleon) en begeleid door de lijfwacht van Koning Octobangi begaf hij zich naar de grenzen van de republiek Cocquernica. 89. Na een rit van een uur kwam de grens in het zicht. Die was gemaakt van boomstammen en er was een poort in, waarvan Staandeboord, de giraffe, den sleutel in bewaring bad. Die Staandeboord keek makkelijk over de grens heen, weet je. Nummei 9ö. Toen Staandeboord den stoet zag naderen, wierp hij de grenzen des Rijks dadelijk open en heesch vervolgens naast de vlag van Cocquernica de oude banier van de Vcreenigde Sta- 'er. Het bart van meneer Doe •ttle zwol als een erwt in eer sponzendoos. vervolgd, Nummer 88. £ÜCA» Mummer 90,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8