De beruchte Zandvoortsche inbreker ea zijn werk. Het R.K. Bureau voor Beroepskeuze. Maria-Stichtin g ledéren middag van 2 tot 3 uur Polikliniek DE SP AA BMEB&NK Hoe Aerdenhout en omgeving van gespuis gezuiverd wordt. Heeft v. d. K. nog meer op zijn geweten? Wijziging in Noord-Hollands WegtJnplan. "\-K. Bpnd van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. St. Nicolaas in het St. Jacobs Godshuis. HET GROOTE KOOR DER VEREENIGDE HAARLEMSCHE KERKZANGERS. Het St. Franciscusfeest in Januari a.s. Bouw Lichhallen. Gratis Rijwielplaatjes. Hendrik Andriessen. Baldadige Jeugd. BURGERLIJKE STAND. Piano overlast in groot. Prov. Staten van Noord-Holland. Personalia. Consultatie-Bureau voor Alcoholisme. Tramontsporing. Begrafenis E. M. H. Sassen. DE NIEUWE GASTARIEVEN. Lustrumviering R.-K. Kring. De surséance van de betaling der N.V. D. en M. Grootes' Chocoladefabrieken. Zie verder Stadsnieuws, pagina 4 bijblad. 4430 SfAATSLOTERI.1. Trekking van Dinsdag 7 Dec, 7 2e Klasse 2e Lijst. Hooge prijzen 20459 100. VRAGENBUS. Prijzen van mi 2e Klasse le Lijst: 7671 ontbreekt. Wisselkoersen en koersen van Bankoapier. 50 52 LAATSTE NIEUWS. Een stoomschip van 13750 tor aan den grond gevaren. De Belgische financier Loewen- stein koopt een driemotorig F akkervliegtuig. Ofschoon Blocmendaall* Aerdenhout, Els- wout, Bentveld, Zandvoort enz. uit den aard van nun ligging cn cm zoovele redenen een bij uitstek geschikt operatieterrein vormen voor hen. die 'l met het „mijn" en „dijn" nu n:cl zoo heel nauw nemen cn die er een beroep van maken op de meest ongelegen O-'genMikken daar een bezoek te brengen, vcor ze t minst welkom zijn, is het aan de activiteit van de politie te danken, dat er den iaatsten tijd een radicale opruiming ge houden wordt onder 't gespuis van dieven ea inbrekers en wat dies meer zij. Keer op keer de laatslr weken worden de bedrijvers van diefstallen en inbraken op ht eterdaad betrapt cn dan telkens blijkt, dat cr een goede vangst gedaan is. On-'ctwijfeld herinnert men zich nog de arrestatie van den zonderlingen Duitscher, juist op "t ooger.blik, toen hij klaar stond om per tram met zijn buit te verdwijnen. Toen de Bloemcndaaische politie hem had inge rekend en aan een degeiijk verhoor had onderworpen, kwam er nog heel wat meer voor den dag, zooals inbraken in Zandvoort, Heemstede en Dordrecht. Nu is het de Zandvoortscjie politie weer mogen gelukken de hand te leggen op een, die doorkneed is in het inbrekers-„vak", den 42-jarigen J. v. d. K. Hoe die arrestatie in zijn werk ging, heb ben onze lezers reeds gisteren uit ons blad uitvoerig kunnen vernemen. Met zijn arrestatie is de opruiming van inbrekers zoo ongeve'er voltooid. Hij bekende n.l. ook in Aerdenhout in de villa ,.De Stee te hebben ingebroken en czarmede is nu, zooals de Bloemendaalsche politie ons vertelde, de laatste belangrijke inbraak, waaromtrent men nog in het duister tastte, opgehelderd. Meer en meer blijkt het, dat met de arres tatie van J. v. d. K. een gelukkige greep is gedaan, want zooals we reeds vertelden, hij heeft reeds heel wat achter den rug Van de 42 jaar, die hij oud is, heeft hij de helft, zeggen 21 jaar in de gevangenis doorge bracht en meestal voor inbraken, diefstallen enz, in zijn milieu gaat hij door voor een bekwaam man in zijn „vak"' en voor een kerel, die, als hij „loskomt" weer dadelijk Eink „aanpakt." Zoowel de Zandvoortsche- als de Bioemendaalsche politie is er van overtuigd, met een handigen „rot" te doen te hebben. Intusschen neemt v. d. K. het geval nogal gemoedelijk op en hij schijnt de zaak van den vroolijken kant te bezien. Hij is voor de politie, nu hij eenmaal is ingerekend, geen lastig personage meer, want zonder om wegen vertelt hij, wat hij zooal hier en daar heeft uitgevoerd. Dit vergemakkelijkt het onderzoek dus zeer. De Zandvoortsche politie is echter van metning, dat hoewel hij veel vertelt, hij toch nog meer op zijn geweten moet hebben; daarom acht zij het raadzaam v. d, K. nog eenige dagen in Zandvoort te houden, om te zien. of hij nog meer wil loslaten. Wat Zandvoort betreft, heeft hij zich schuldig gemaakt aan één inbraak, n.l in de villa „de Zwaluw" en aan cén rijwieldiefstal. Het rijwiel is inmiddels opgespoord, evenals een karretje, dat hij in den Bosch had weten te bemachtigen; naar een fiets, die hij in Amsterdam huurde en waarmede hij spoor loos verdween, wordt nog gezocht. De helers, L. uit Schoten en de J. uit Am sterdam, warer. oude bekenden van v. d. K. en met zijn practijken goed bekend. 4Voeger had v. d. K. ze wel in verschil lende gevangenissen waa. hij „logeerde" aangetroffen en begrijpelijk was 't daarom, dat v. d. K voor zijn gestolen goed een ruim afzetgebied vond. Want v. d. K. is. zooals men ons verzekerde, overal thuis. Heeft hij zijn --lag geslagen, dan gaat hij naar Londen en maakt daar alles op; in de sclrippcrswijk v n Antwerpen is hü evengoed thuis, als in Amsterdam of Haarlem. inmiddels zijn de twee helers naar Dordrecht vervoerd, om daar verhoord te worden. Ged. Staten van Ncord-Holland besloten gunstig te beschikken op het verzoek der gemeentebesturen van Bergen, Castricum, de Egmonden en Schoorl, om het plan van aanleg voor den weg AmsterdamAlkmaar zcodarig te wijzigen, dat deze uitkomt op den Rijksweg onder de gemeente Castricum. Voor al deze gemeenten is dit een goede verbetering. Bovengenoemde Bond zal a.s. Donderdag een ledenvergadering houden, die door on- y< crziene omstandigheden nu niet gehouden zal werden in het gebouw „St. Bavo", doen in een der zalen van café „Roodenburg", Spekstraat 8. Het bestuur vertrouwt, dat hierdoor de belangstelling ^liel minder za! z;:n, en alle leden worden tot deze vergade ring uitgenoodigd. De agenda vermeldt o. m.: Mededeelingen. W inkelsluiling, actie bij de Werf .Conrad", Figéc en bij Smals en Weclich. Verder zal een bespreking van de viering van het St. Franciscusfeest plaats hebben. Alle leden moeten dus present, zijn. Gisteravond is er in het St. Jacobs Gods huis een blij St. Nicolaasfeest gevierd, da: voor de weesjes en andere verpleegden een verheugenis is geweest en voor de onbe kende weldoeners, die het feest hebben r gelijk gemaakt, een groote voldoening. Om 6 uur kwam de welkome gast, vergezeld door twee knechten, in een open rijtuig aan; de straatjeugd kondigde door geschreeuw en geioel zijn komst aan Dc weesjes ontvingen St. Nicolaas met 't zingen van liedjes, waarna hij naar de groote mcisjeszaal werd geleid. Na een hartelijk toespraakje van den Sint, werden de sur prises uitgedeeld'. Dc blijheid en vreugde cr er dc gekregen verrassingen was den kin deren cp het gezicht te lezen. Het feest bereikte zijn. hoogtepunt, toen de twee Pie ten een overvloed van pepernoten en mop pen strooiden en de kinderen in uitgelaten pret over den vloer stoeiden om een deel van den oogst binnen te halen, Op de jongenszaal werd hetzelfde pro gramma afgerold, ook daar tot vreugde van dc jongens zelf en alle aanwezigen. Daarna vervolgde dc Sint zijn weg door l et huis naar de zaal der oude mannen. De rriendelijkc woorden van den bisschop vcrüjn een weerklank in de harten der oudjes. Ce geschenken van velerlei aard v crclen dankbaar in ontvangst genomen. Ock hia bracht Je meest sympathieke hei lige vrev'de en erkentelijkheid. De toe.'! gnig vervolgens naar de zieken- 7ral. De rWvM.e, herstellende of zieke oud jes r-v - 'et glinsterende oogen St. Nico laas binnentreden/Hij ging de bedden langs, had vcor iedereen een hartelijk en opbeu rend woord, sprak allen nog eens toe en bedacht iedereen met een aardige en pas sende verrass,ng. Ook voor de oudjes hier was St. Nicolaas niet alleen de milde gever van allerlei verrassingen, maar ook de ver persoonlijking van een lang vervlogen tijd, waarvan de herinnering altijd goed doet. De tocht naar de zaal der oude vrouwtjes was weinig minder dan een zegetocht. Met waar enthousiasme werd Sint Nicolaas op de zaal begroet en toegejuicht. De vreugde en uitbundigheid was daar het grootst. Dankbaarheid was in hun oogen toen de Mnt alien had toegesproken en zijn gaven had uitgedeeld. Daarna ging de tocht weer naar de gröote meis eszaal, waar nog eens met volle han- c'en koek en mepoen werden gestrooid.Toen nam Sint afscheid. Onder dankbaar gejuich en gewuif werd hij uitgeleide gedaan. Nog ver in de straat begeleidde hem het hoera* geroep, dal ongtwiifeld ook een „tot weer zien" moest vertolken. Het St. Nicolaasfeest voor onze Rooro- sche weesjes is aldus schitterend geslaagd. Zij, die dit feest, dat het familie-feest bij uitstek is, niet in het geluk van den hui- selrken kring kunnen vieren, hebben gis terenavond ten volle genoten van hun St. Nicclaasviering. Ook dc oudere verpleegden van het St, Jacobs-C-odshuis hebben genoten van het bezoek van SI. Nicolaas, dat niet schrijnend maar in blijde herinnering, vroegere dagen voor hen heeft doen herleven. Een feest voor hen is altijd een dubbel feest. Dat is ronder twijfel de groote voldoening en belooning voor degenen, die den verpleeg den deze blijdschap hebben geschonken. Men schrijft ons Reeds voor enkele weken zijn kenbaar ge maakt de grootsche plannen, welke waren ont worpen voor een Buitenkerkelijke viering van het Zevende Eeuwfeest van St. Frantiscus van Assisië. Daarvoor heeft zich een Eere-Comité gevormd, bestaande uit de E.E. Directeuren der Derde-Orde-Afdeelingen met aan het hoofd den HoogEerwaarden Deken L.A.A.M. Westerwoudt. Daarnaast is ontstaan een Uitvoerend Comité (voornamelijk leeken), dat de schitterend opgezette plannen heeft uitgewerkt en ijverig bezig is alles tot schoone werkelijkheid te maken. Men is geslaagd in de vorming van een groot Koor, bestaande uit ongeveer 130 140 zangers, alleen van Haarlemsche Kerkkoren. Onder leiding van den heer P.J. van Kessel zijn reeds verscheidene repetitiën gehouden en het moet voor de Zangers eene bijzondere voldoening zijn, nu zij de gaven van hun ge luid kunnen geven aan een groot Roomrch Koor. En het is verwonderlijk, welk een bij zonder schoon klankgehalte dit Koor heeft tegenover den vollen maa- ook lyrischen klank der eerste tenoren staat het inderdaad sonoren geluid der tweede bassen, terwijl ook de middenpartijen van zeer goed gehalte zijn. Het verheugt ons, dat het Comité zoo ge lukkig is geslaagd Belooft dit iets voor de toekomst Inderdaad, wanneer wij, Room- schen, willen en wij slaan op jui te wijze da hand aan den ploeg, dan bereiken wij steeds ons doel. Voor de talrijke nieuwsgierigen kunnen wij wel uit de school klappen, dat dit groote feest zal plaats vinden op 13 en 14 Januari a.s. in d Groote Gemeentelijke Concertzaal. De repetitiën der Vereenigde Kerkzangers worden gehouden in de groote bovenzaal van i St. B vo. De bouw van een dag- en nachtverblijf, een conciërgewoning, een bergplaats, 4 lig baden en een inrijhek aan den Bergweg tc Bloemendaal vcor rekening van de „Veree- riging tot bestrijding der tuberculose" te Haarlem, is opgedragen aan den heer* E. Bedaart te Haarlem, voor de som van 93.000.—. Ten einde belanghebbenden in de gele genheid te stellen hun aanvragen in te die nen, zal het kantoor dar Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem vanaf 13 December 1926 tot en met 8 Januari 1927 tot verkrij ging van kostelcoze rijwielmerken. Ook iedcren Dinsdag en Woensdag van 7 tot 9 uur nam. geopend zijn. De componist Hendrik Andriessen heeft dezer dagen in het licht gegeven de Mis«a in festo Assumptionis Beatae Maria Vir- ginis. De Mis is voor een jongensstem en twee mannenstemmen. De uitgaaf geschiedt door de firma Wed. J. R. van Rossum, te Utrecht. Iemand, die Zaterdagavond in de Sant- pcorterstraat een bezeek bracht, plaatstc zijn rijwiel in het voortuintje. Toen hij terugkwam, vond hij de beide banden door gesneden. De vernielers zijn waarschijnlijk jongens, die St. MaartenHedjes zingend, langs dc huizen loopen. Dergelijke laffe kwajongensstreken zijn in het Kleverpark- kwartier dezer dagen reeds meerdere malen bedreven. Geboren: 6 Dec.: C. OcrlemansAnto- russe, d.; E. v. d. SmissenSeggelink, d.; G. v. Maasdamv. Veldhuijsen, d.; 7 Dec C. Bom—Reijngoud, z.\ M. H. Draaisma— Steffens, d. Overleden: 5 Dec.: A. v. Damme. 72 i Roosveldstraat; 6 Dcc.: G. v. d. Baan— Cramer, 93 j„ Kinderhuisvest. Een goede buur Is beier dan een verre vriend! Zoo is 't spreekwoord. Maar, zoo als zoovele spreuken aanvecht- baar zijn, zoo is t ook wel déze, waar 't geldt een 'buur.... met een piano! Is men een liefhebber van Cbopin, Beet hoven of Mozart en men heeft een goede amateur tot buur. die ons af en toe op een goed nummertje vergast, dan kan t niet anders, of deze buur draagt mede bij ot onze meerdere levensvreugd. Heeft men een buur, die bij voorkeur in December lenteliedjes tokkelt en op een snikheete Julidag ..Stille Nacht", uit de toetsen tracht te krijgen, dan is zoo'n buur een voortdurende ergernis, die ons nerveus V'akt en af en toe dingen doet wenschen, die in een net én deftig hart en mond heel niet passen. Heeft men twee buren, ieder met een piano, die bij voorkeur gelijktijdig de meest tegenstrijdige dingen spelen, dan vindt je dat mooi.... als je van jazzband hóudï. maar je voelt je half vermoord, je bent bang nog eens aan verstandsverbijstering te zullen gaan lijden als je eenig muzikaal gevoel in te hebt. Zoo kan 't gebeuren, dat je zoowel je vriend als je buur, a's bei den een piano bezitten, op de Mookerhei wensen t. Hedenmorgen werd de cajaars-zitting van de Prov. Staten van Noord-Holland voortge zet. 5 Medegedeeld wordt, dat aan de agenda nog toegevoegd wordt een voorstel van Ged, Staten in zake subsidieverleening aan het Geneeskundig Congres, dat te Amsterdam gehouden zal worden. Verschillende adressen worden in handen van Ged. Staten om prae-advies gesteld Benoemd wordt tot lid-voorzitter van het Scheidsgerecht, bedoeld in het „Ambtena renreglement 1920, de heer J. J. Roovers Jr. te Amsterdam,,met 56 van de 64 stem men; tot eerste, tweede en derde plaatsver vangend lid van dat Scheiedsgerecht resp. de heeren prof. mr. W. A. Bonger, fe Amster dam, mr. A. Slob, te Haarlemmermeer en mr. NV. F. C C. Pijnacker Hordijk, te Haar lem. Herbenoemd wordt tot lid der Commissie van Bestuur van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, dr. E. A. M. Droog tc Heemstede; tot lid der Commissie van het Bestuur van de Prov. Ziekenhuizen Duin en Bosch te Bakkum en te Medemblik, de heer K. de Boer Czn., Herbenoemd worden tot leden van den Raad van Toezicht op de provinciale be drijven, de heeren jhr. J P. W. van Doorn, te Heemstede en K. ter Laan, te Zaandam. De overige punten worden commissoriaal gemaakt, waarna de vergadering verdaagd wordt tot Dinsdag 21 December. Aan mej, A. J. Buis, alhier, werd het diploma A voor stenografie „Slolze-Wery" serstrekt, terwijl het certificaat voor Ma- chincschrijven volgens Wery's Tienvinger- systeem (blindschrijven) werd uitgereikt aan de heeren J. K. A. Japsen, A. J. Buis en J. Kuiper, allen alhier. Op initiatief van Dr. L. Coenen, zenuw arts alhier, is opgericht een medisch-maat- schappelijk consultatie-bureau voor Alcoho lisme. Het Comité bestaat uit de heeren Dr. L. Coenen, W. P. J. Overmcer, T. P. van der Leer, E. P. Schuyt, J. W. H. Halsema, G. de Bruin, H. ten Brink en S. J. Vester. Laatstgenoemde heer is voorloopig belast met het secretariaat. Op dezelfde plaats, waar Zaterdag j.l. een tram derailleerde, op den wissel Schoter singelVerspronkweg, is gisterenmiddag 2 uur een tramwagen der Overveen-lijn ontspoord. De oorzaak was, dat de wissel, na het passeeren der voorwielen weder dicht sprong. Het tramverkeer werd door overstappen onderhouden. De b e weners rondom den ouden Sl. B«af hebben in dit opzicht bijzondere privilegiën tegenwoordig. Ze zitten in 't centrum der stad; altijd en bijzonderlijk hij gelegenheden een groot voordeel. Ze genieten iederen Maandag van bollenbeurs en massale autostalling rond Lontje. Men kan steeds den juUfen tüd contro- Icereu, ten nrnste als het G. E. B. geen vergissing begeat of vergeet om de „pen dule" op den zolder van de Groote Kerk op te winden. Ze genieten eiken avond van 9 tot half 10 de me'Vatic van den slag bij Damiate als zij de Damiaaties boeren luiden. Ja, sis zij de D-miaatjes hcorcn luiden. Maar J gekke is (U zult 't niet gelooven, maar 't :s toch heusch waarl, ze hoorerr ze nooit, ze hooren ze al'ecn.als ze dm. een of andere gelegenheid niet luiden! Fan is t „Hé, de Dnmiaatjes gaan niet!" 't Ts maar een kwestie van gewoonte. Maar behalve veie andere geneugten, ge nieten de inwoners van 't cen'rum van onze Spaamestad cp een bijzondere wijze van 't speelwerk van onzen grooten toren. Als de beiaardier zich boven alle aardsch gedoe verhelft, dan brengt hij vrooiijkte in menig huisgezin beneden hem, waar men zn vroo'iike lied'es mecFui'; meedreunt of op andere wijze meedoet (och arm, als huurman dan niet van z'n piano kan afblij ven!). 't Deuntje van heel en half slag kan men spoedig ui! 't hoofd en 't is een genot als men gewoon is zich 's morgens met heel slag uit de armen van Morpheus los te ruk ken en het speelwerk begint zijn bijna 3 minuten-lange liedje, dan heeft men nog een heerlijken tijd van voorbereiding. Maar reeds maanden zijn de omwonen den van deze geneugten gespeend geble- •vcn, want 't speelwerk had al zoo lang mcegesjokt in den dagelijkschen sleur, dat een nieuw speelwerk moest komen en eenige nieuwe klokjes. Reeds lang werd er daar, hoog boven ons, met noesten vlijt gewerkt, om ons een nieuw speelwerk te verschaffen. Men schijnt al flink te vorderen, maar... roet de vreugden moet men ook de lasten dragen en nu worden de bewoners der omgeving al sinds enkele dagen „geplaagd" mot allerlei probeerseltjes van de nieuwe klokken. Een paar noten, dan een lange zucht en weer gaat het een eindje verder. Zoo gaaf het van 's morgens tot 's avonds. Piano-overlast in 't groot! Maar laten de geplaagden zich troosten! S'raks zal ons nieuwe speelwerk haar zil veren en zware klanken door de machtige galmgaten van onze St. Baaf over de oude Spaamestad zenden en weer als voorheen onzen dagelijkschen tred opvroolijken en verlichten. Hedenmorgen is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer E. M. H. Sassen, vroeger o.m. penningmeester der afd. Haarlem van het Ned Tooneelverbond. De H. Uitvaartdiensten werden gehouden in de Kathedrale kerk, om half acht, acht en half tien uur, waarvan de laatste gezongen, opgedragen door den Hoogeerwaarden heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt met assis tentie van de weleerwaarde heeren kap. Keizer en Jacobs. Daarna had de begrafenis plaats op de R K. begraafplaats te Schoten; de beaarding werd verricht door den Hoogeerw. heer L. A A. M. Westerwoudt Er was groote be langstelling. Zeer vele bloemen dekten de 1 kist. DE RADIO-CÉNTRALE. Het voordeel van het systeem radio- distributie, dat de heer Woudstra wil in voeren, is, dat men geen aanschaffings- en onderhoudskosten van een toestel heeft. Men heeft alleen een luidspreker noodig, betaalt j' 10 voor aanschaffiagskosten en maandelijks 2.30 voor het radio-abonne ment. Daarvoor hoort men dus iederen avond het radio-programma. De abonné's kunnen in de geheele stad wonen. Door een aftakking van de hoofd leiding, die van het ontvangstation loopt, wordt iedere abonné aangesloten. De radio- centrale te Zaandam heeft zelfs abonné's in Uitgeest; de afstand is dus geen bezwaar. Een voordeel voor de kleine verbruikers. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting zag de heer Keesen zijn voorstel tot verlaging van den gasprijs aangenomen. Deze gasprijsverlaging komt vooral den kleineren gasverbruikers ten goede; de groo- tere worden gebaat door de invoering van het vastrechttarief. Op de jongste begrootingszitting (Vrijdag) heeft de heer Joostcn (S.D.A.P.) echter al weer zitten peuteren aan de voortreffelijk heid van het voorstel-Keesen, alsof het pre sentiegeld der raadsleden niet beter dan aan dergelijke poiitiekerij kan besteed wor den. Nu staat dit vast, dat vooral de munt- gasverbruikers met de aanneming van het voorstel Keesen zijn gebaat geworden. Maar ook alle andere kleine verbruikers. Wij zulien geen becijferingen geven maar alleen het resultaat van door ons gemaakte berekeningen cn dan komen wij tot de con clusie, dat een muntgasverbruiker die 20 M3 gas per maand gebruikt van het nieu we tarief 40 cent voordeel heeft; wie 30 M3 gebruikt per maand heeft 30 cent voordeel; wie 40 M3 gebruikt per maand heeft 20 cent voordeel; en zelfs wie 50 M3 gebruikt heeft nog 10 cent voordeel per maand. Over den gewonen roeter bedraagt dit voordeel bij een verbruik van 30 M3 per maand 30 cent; bij een verbruik van 40 M3 per maand bedraagt het 10 cent, slechts de kleine categorie verbruikers, die tusschen 45 en 50 M3 per maand verbruiken betalen iets meer. Dat is natuurlijk een gevolg van het plotseling, staande de vergadering veran dering brengen in een voorstel, maar toch is dit verschil zoo onbeduidend, dat het be lachelijk is daarover een boom op te zetten. Wij zeggen dat het de categorie verbrui kers van 45 tot 50 M3 betreft. Wie boven de 50 M3 gemiddeld komt, za! natuurlijk niet nalaten zich van de voordeelen van het vastrechttarief te verzekeren en onjuist is de bewering dat de categorie verbruikers tusschen 45 en 55 M3 de belangrijkste is, want het gemiddeld verbruik per muntgas meter is 40 M3 en dus is het niet mogelijk dat dan de belangrijkste groep ongeveer 10 kub. meter boven de 40 M3 verbruikt. Conclusie: de gasprijsverlaging door de heeren Keesen c.s. bewerkt is een voordeel, vooral voor de kleine gasverbruikers. fberop zou niet nadrukkelijk nog eens de aandacht zijn gevestigd, indien niet de heer Joosten had getracht de waarde van deze gasprijsverlaging (waarom toch!) (e vermin deren. Zoo ziet men dat het kwaad immer zich zelf straft. De R. K'. Kring heeft voor de viering van het derde lustrum een feestprogramma sa mengesteld, dat inderdaad een waardige vie ring waarborgt. Het lustrumfeest wordt ingezet op Don derdag 6 Januari 1927 met een Lof en eerste oefening van het Triduüm in de kapel der Eerw. Zusters in dc Koningstraat. liet Tri duüm wordt gegeven door den WeïEcrw. heer A. J. Boks, Geestelijk-Adviseur. Na afloop gewone bijeenkomst in de Kringzalen. Vrijdag 7 Januari, des avonds 8'A uur, kort Lof, 2e oefening van het Tridunm. Na afloop gewone bijeenkomst in de Kringzalen. 9 Januari, des morgens hair 9 H. Mis in de Kapel van de Eerw. Zusters aan de Koning straat 3e en laatste oefening van het Tri duüm en algcroeenc H. Communie der leden. Daarna tc omstreeks half 10, gemeenschap pelijk ontbijt in de Kringzalen. Om half elf de Hoogmis, tot intentie van den Kring, uil dankbaarheid, in de kerk van den II. .lozef aan de Jansstraat. Des middags van 2- 4 uur receptie in de Kringzalen tansstraat 49. Des avonds om 6 uur bijeenkomst in hotel de „Leeuwerik", Kruisstraat, alwaar een ge meenschappelijke maaltijd plaats heeft. Maandag 10 Januari, des avonds om 8 uur, groote Kringavond in de feestelijk versierde zaal van liet gebouw „St. Bavo" Smede- slraat. 1 ooneel, muziek cn zang en diverse attracties, volgens de laatste mecst-mo- derne vin,ling. Eigen buffetten met prima consumptie en speciale bediening. Dinsdag 11 Januari, des avonds half 9, bij eenkomst op den Kring, ter viering van den oudejaarsavond. Woensdag 12 Januari,. 15e verjaardag van den Kring. Des middags om 2J4 uur Kinderfeest in de groote zaal der St. Josephgezellenvereeni- ging, Jansstraat 59, voor de kinderen der do- donnateurs, begunstigers e. a. Des avonds half 9 eenvoudige viering van den Kringverjaardag in de zalen, Jans straat 49. Donderdag 13 Januari, reünie voor oud leden in de Kringzalen, Zaterdag 15 Januari, des middags half 3, herhaling van het kinderfeest voor kinderen der schoien, die daartoe worden uitgenoo digd. Maandag 17 Januari, des avonds 8'A uur, feest-uitvoerir.g in den Stads-Schouwburg, Wilsonsplein, alleen toegankelijk voor ge- noodigden (leden, donateurs begunstigers en invite's). Opvoering van het blijspel „Potasch en Perleinoer". Na afloop siyiper voor de le- in Café-Restaurant Brtukraann, Groote den, ge- van Markt. Einde van de Lustrumfeesten. Onze lezers kennen de zaak. Van meentewegc wordt aan den Dienst Werkloosheidsbestrijding een- afdeeliog Beroepskeuze verbonden. Daar zal een cen traal Bureau worden gesticht, waar aile mogelijke gegevens worden verzameld, die dienstig kunnen zijn voor het geven van een juist advies inzake Beroepskeuze. Dit Gemeentelijk Bureau zal adviezen geven aan allen, die daarom vragen, en zal samenwerken met dc reeds gestichte of nog op te richten particuliere Bureaux voor de Beroepskeuze. Er komt een R. K. Bureau voor de beroepskeuze, een Chritselijk dito' Bureau en een van den Haarlemschen Be- stuurdersbond, dus een socialistisch Bureau Vooral van Katholieke zijde wordt de beroepskeuze beschouwd als vari het aller grootste belang voor de toekomst van het kind. Vandaar dat de katholieken die be roepskeuze, evenmin als het onderwijs of de jeugdorganisatie, aan anderen dan katholie ken wenschen over te laten. De Jeugdorganisatie, zooals bekend, staat die onder leiding van den Zeereerw. heer pastoor Boogmans heeft de stich ting van dat R. K. Bureau voor de Beroeps keuze ter hand genomen en wenschl daar van is het anders te verwachten? iets moois te maken. Hier is werk aan den winkell Voor wie pionierswerk wil verrichten, is hier wat goeds te doen, want de beroeps keuze is een betrekkelijk nieuwe weten schap, waarvan in Nederland de baan brekers wonen. Het waren vooral Prof. v. Ginneken en Prof. Roels, die zich voor deze zaak hebben geïnteresseerd. Met zulk groot enthousiasme heeft het gemeentebestuur van Amsterdam zich op die taak geworpen, dat het een hcele gemeentelijke instelling is geworden, waar duizenden adviezen worden gegeven. Maar nog steeds wijzigen zich de inzichten met betrekking tot dc in richting van deze Bureaux en voor nieuwe denkbeelden blijft er nog altijd plaats. Het is gnnsch niet onmogelijk dat deze nieuwe wetenschap een zeer groote toe komst heeft, er dat straks de Bureaux voor Beroepskeuze tot een groote organisatie ia Binnen- en Buitenland zulleu uitgroeien. Voor een jongen man, die zich met hart en ziel aan deze taak geven zou en er zich zou inwerken, zou dit een aanlokkelijk perspec tief kunnen zijn. Maar ook voor mannen, die reeds veel levenservaring en levenswijs heid hebben, ligt hier een mooie taak. Wat zou b.v. dc zaak van de beroepskeuze niet prachtig kunnen profiteeren van de hoedanigheden van mannen, die bij het onderwijs (hoog of laag) zijn werkzaam geweest of van gewezen ambtenaren, die organisatietalent bezitten. Hier is mooi en aantrekkelijk werk te doen. Waarom wij dit schrijven? Wel, het R. K. Bureau voor de Beroeps keuze moet nog vrijwel geheel geconsti tueerd worden. Met name ziet men uit naar mannen of vrouwen, die in een commissie van advies nuttig werk kunnen doen. De Zeereerw. heer pastoor L. J. Boogmans, pastorie Amsterdamstraat, telcf. 11394, of de Weleerw. heer kapelaan Brinkman van de Spaarnekerk (telef, 11552), zullen gaarne adressen van dergelijke personen bekomen. Ongetwijfeld is het beoordeelen of jon gelui en ook grooteren al of niet geschikt zijn voor een ot ander beroep, een aanlok kelijke bezigheid. Een dankbaar werk ook, waarvan de ouders de adviseur zeer dankbaar zullen zijn. Wij herinneren aan het hopelooze geval van een dokter, wiens zoon absoluut geen aanleg voor studie had. Toch was deze op de H ,B. S. Hij bracht niets van de studie terecht. Bij een bekend beroepskundige ging vader om raad en deze oordeelde: laat uwe zoon kok worden. De beroepskundige redeneerde als volgt: Deze jonge man kan niet studeeren, maar wel voor kok leeren. Dat is een goed vak voor hem, want het opent perspectieven voor hem. Als hij n.l. kok wordt, komt hij in het restaurantbedrijf. Wijl hij van huis- uit goede manieren bezit (immers zijn vader is dokter), zal het hem niet moeilijk vallen daar een vooraanstaande positie te verove ren, want in het restaurantwezen kan rhen menschen met goede omgangsmanieren zee- goed gebruiken. Hij kan daar chef worden, gérant van een hotel, directeur van een groot hotel misschien. Wijl bovendien zijn vader niet onbemiddeld is, kan deze hem mischien aan een eigen hotel helpen. Zoo is het geschied en de jonge man, die geen dokter, geen ingenieur of leeraar worden kou, is nu directeur van een complex hotels in Engeland. Toch stond de vader op hel eerste gezicht verbaasd te kijken, toen hem geadviseerd werd zijn zoon kok te laten worden. Dit kleine voorbeeld illustreert de ge noegdoening, die dit soort werk kan mede brengen. Wie even de zaak bestudeert, krijgt er pleizier in. Het is niet onmogelijk dat de particuliere bureaux op den duur gemeentelijke subsidie gaan genieten en tenslotte uitgroeien, zooals reeds is opgemerkt, tot stichtingen van be- teekenis. Voor iemand, die pleizier er in heeft, wat nieuws te helpen grondvesten, is hier een mooie taak om aan te arbeiden. Bij de Arrondissementsrechtbank te Haar lem is thans ingediend een aanvrage na mens de N. V. D. eif M. Grootes Gebr., chocoladefabrieken te Westzaan, om verlen ging der bereids verleende surséance van betaling voor den tijd van een jaar. In de toelichting, gevoegd bij deze aan vrage wordt het volgende opgemerkt: Op 8 Juni 1926 is aan dc N. V. surséance van betaling voor den tijd van zes maan den, ingaande op 12 Mei 1926 en alzoo op 13 Nov. 1926 eindigende, verleend. Inmiddels is aan de crediteuren een be drag van 30 pet. over hunne vorderingen kunnen worden ten goede gebracht. Verzoekers, voorziende, dat met de be taling van het restant der thans weder op- cischbare schulden van de N. V. niet zal kunnen worden voortgegaan, willen op nieuw surséance verzoeken. Van de wijze en het tempo der voortge zette liquidatie zal moeten afhangen of en in hoeverre bij debiteuren integrale voldoe verlenging der surséance van betaling tc ver wachten. Daarom wordt vervocht aan de N. V. een verlenging der ursaance van betaling te ver- leenen voor den lijd van een jaar. Door de arrondissemeuts-rechtbank, daar toe bestaande uit de heeren Mrs. v. d. Mue- len, president Pasteur, rechter en Smits, rechter-plaatsvervanger is op dit verzoek een voorloopige beschikking getroffen, waar bij benoemd is tot bewindvoerder teneinde voorloopig met de N V. het behepr over haar zaken uit te voelen, Mr. J. H. J. Si mons, advocaat en procureur te Haarlem. Verder worden schuldeiscbers benevens schuldenaren en de bewindvoerder opgeroe pen, teneinde op Maandag 27 December 1926 des voovmiddags te: half elf in raad kamer der rechtbank op het verzoekschrift te worden gehoord. 1213 ƒ20.000. 5535 9842 10035 1000. 14625 15889 ƒ400. 18796 200. - 2256 4104 6269 9010 11403 12258 1878S 19446 Vr.; Omtrent loten. Antw.: Geen enkel der ons ter controlee ring toegezonden loten is uitgeloot. 171 492 971 1209 1809 1859 2110 2371 2701 3276 3544 3938 4283 4778 5013 5366 5490 5844 6031 6432 6954 7118 7366 7613 7977 8390 8717 9167 9390 9723 10047 10342 10763 11095 11324 11597 11973 12281 12490 12665 T2803 13036 13297 13515 13673 1.3873 14215 14515 14798 15379 15575 16122 16221 16595 16789 16966 17358 17506 17838 18029 18227 18513 18803 19295 19425 19836 19987 20207 20446 20602 241 700 991 1411 1895 2127 2484 2767 3301 3589 4014 4305 4818 5060 5371 5337 5853 6122 6489 6969 7127 7426 7631 8013 8432 8741 9196 9419 9724 10064 10349 10816 11203 11375 .11606 11981 12301 12492 12695 12840 13063 13318 13555 13682 13939 14238 14530 14854 15412 15632 161.34 16269 16613 16791 16981 17366 17519 17854 18068 18282 18651 18920 19301 19495 19857 20025 20290 20478 20675 .301 763 10i4 1424 1954 2196 2504 3076 3314 3634 4051 4356 4867 5262 5382 5574 5907 6137 6579 7027 7184 7490 7789 8097 8510 8820 9312 9466 9S06 10076 10351 10911 11277 11470 11654 12009 12306 12498 12703 12846 13127 13329 13571 1.3697 13977 14243 1455-, 14941 15417 15634 16147 16361 16620 16809 17032 17381 17567 17860 18108 18288 1S665 19031 19328 19509 19894 20095 20294 20488 20757 338 802 102.3 1459 1959 2228 2559 3137 .3327 3660 4083 4537 4869 5278 5395 5587 5915 6217 6658 7065 7208 7522 7864 8242 8532 8S50 9326 9488 9815 10096 10464 11014 11283 11478 11794 12176 12353 12518 12704 12890 13140 1.3367 13578 13706 14026 14244 14578 14964 15457 15688 16152 16382 16667 16813 17140 17403 17687 17926 18141 18323 18692 19159 19330 19608 1990S 20111 20308 20490 20768 30: 420 909 1110 1554 1967 2230 2575 3207 3401 3795 4085 4546 4927 5298 5435 5612 5918 6226 6786 7073 7232 7530 7886 8249 8571 8894 9327 9499 9837 10159 10494 11039 11284 11492 11822 12178 12356 12576 12733 12904 13151 13376 13589 13724 14069 14352 14589 15138 15469 15709 16160 16475 16671 16848 17221 17475 17702 17941 18181 1S42S 18755 19189 19331 19640 19910 20133 20369 20507 20774 427 915 1128 1639 19 99 2233 2582 3254 3437 3888 4205 4566 4945 5353 5470 5651 5924 6260 6805 7089 7256 7574 7929 8257 8589 8930 9351 9624 9922 10215 1056S 11052 11300 11498 11853 12221 12369 12644 1279® 12927 13186 13402 13635 13725 14108 14412 14686 15195 15506 15725 16202 16512 16739 16856 17260 17493 17715 18003 18187 18467 Ï87S0 19244 19334 19651 19950 20160 20377 20523 20892 478! 935 1141' 1748 2019 2301' 2604 3259 3537 3894 42: 465 5009| 5355 54831 57lS 60041 6401 7111 7303 75951 797d S31fl 8n86| 9153 9352| 97191 100.431 10285 107.3S 11059 11303 1155C 11911 12237 12439 12652 12800 12928 13296 13455 13639 13811 14131 14497 14764 15303 15524 15766 16211 16551 16749 16892 17270 17494 17738 18024 18197 1^469 18797 19288 19347 19823 19470 20183 20411 20533! 2CM3 7 DECEMBER EEKil r. KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59.471/2 59 45% PARIJS 9.89 9 78 BRUSSEL 34.80 34.86% VGENEN 35.20 35.30 ONDEN 12.1 l/8 12I2%6 STOCKHOLM 66 90 66.90 KOPENHAGEN 66.621/., 66 57% OSLO «ti« 63.80 63 60 .J i L. 48.78 18 5% vtW-YORK 2 50% 2 50% IOME 10.87% 10 84 'RAAG 7.45 7,41 WARSCHAU 27.— 27.— 5% Nederland 1919 JOOH/ie '0011% (y% Nederland 1923 '01% 101 4 Vt Nederl 1917 99% 99% 4 'A N. I. 1926 B 97i%6 971 %fl b% N.-l. 1923 D.. 102%c 102%6 HolL Lloyd 31 Oude Vaart 60 dito Gcm. Eigend. 561/2 Mij „Nederland".. 174% Scheepvaart-Unie 174% Rotterd Lloyd 16OV4 Paketvaart 215 215% Oude Boot 951/2 96 Hol!. Stoomboot 56% H. V. A. 688 694 Java Cultuur 390 392 Jurgens gew. '66% 166% Koloniale Bank 232% 235 Indische Bank 171 173 Csrt. Handel Mij '57% '58% 157 Phoenix 1231/, Geconsolideerde 173 Kon Olie 373 376 b •50% 151 Marine comm. 8% b 00 Vorstenlanden '83% Actions id 1721/., 174 Com p. Merc. Arg 215/"l6 Poerworedjo. 121 122 1/4 Oude Deli 423 420-% Senemhah 416 415%, Deli Batavia 444 4421/, A'dam Rubber 311 312 Serbadjadi 318 319 168 169 Wai Sumatra 285 —V Dordtsche Petr. 356 b Southern Rails 117 116% '63% 163 97 Wabasb 40% 40% Comm Maxwe! 5 HOEK VAN HOLLAND, 7 Dcc. Het motor-passagiersschip Mont-Olivia van de HamburgZuid-Amerika lijn groot 13750 ton met passagiers en stukgoede ren op weg van Buonos-Aires naar Rotter dam, is bij den ingang van den Nieuwen NVaterweg, ongeveer 300 meter buiten de pieren aan den grond gevaren. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Het weer is mistig, maar de zee is kalm. Wij vernemen, dat dc Belgische financier Lcewe -Gtein van de Fokkerfabrieken te Amsterdam heeft gekocht een vliegtuig F. VII-M. AL Al. Dit vliegtuig is uitgerurt met drie Siddeley LynxMotoren en biedt plaats voor acht passagiers en twee vlie gers. Het bevindt zich thans op de lucht- vaarltenloons'elling tc Parijs. De heer Loewenstein, die reeds eenige gewone Fok- ker-vliegtuigen bezit, zal ook dit drie-ino- torig toestel voor zijn particuliere reizeij gebruiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2