Brocades irmiLsie Door de jonqe Moedei) cjenotenKomt de t a by ten cpede'^ Laatste Nieuws. DE SPAARNEBANK Schenking van dr. C. Hofstede de Groot aan het Frans Halsmuseum. Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunst. Gedep. Staten en de concessie voor autobuslynen. BELASTING-INNING. De uitvoer van Bloembollen. Moedwillige vernieling. GEMEENTEZAKEN. Liefdadigheids-predikatie. Voogdijraad. Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem. Weldadigheid naar Vermogen. DE VERSTANDIGE HUISVROUW BURGERLIJKE STAND. Aanbestedingen. Nachtvergadering Autobuschauffeurs. Duivententoonsteiling. VAN ONZE RECHTBANK. Haailemsche Uitgeversrali. De propagandavergaderingen van de R.-K. Propagandaclub Leo XIII. M. T. S. Illuminatie van den toren der Groote Kerk. Een nieuwe kerk! Controle op de Bouwvereenigingen. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. INGEZONDEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Pasjitz. t- BINNENLANDSCH NIEUWS, Het R.K. Werkliedenverbond en de Rijwielbelasting. K Minister Kan naar Limburg. Briand en Stresemann ieder een Nobelprijs. De kabinetscrisis in Denemarken. Het mijnwerkers-conflict in Ts jechoSlowakye. Dr. Stresemann. De Duitsch-Poolsche onderhandelingen. De financieele toestand van Italië. De conferentie der „vijf" te Genevè. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Het verlichte Aquarium. 2 V, '67V2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. C.. wmwiJc te Zandvoort. H!i reed per motorrijwiel en had een flinke snelheid. Een eindweegs voor de bebouwde kom moest hij een met een paard bespannen, vrachtwagen van K. uit Zandvoort passee- ren; daarbij kwam hij met den wagen in botsing en motor en berijder werden ter zijde van den weg over den grond geslin gerd. De motor werd deerlijk gehavend en groolendeels vernield; de motorrijder klaagde over pijn in de beenen. Hij had schaafwonden bekomen en vermoedelijk •ook een lichte hersenschudding; hij werd naar zijn woning te Zandvoort overgebracht. De inmiddels ter plaatse gekomen poli-. t'C onderzocht den motor, waarna de over- blijfselen per auto naar Zandvoort werden i gebracht. j Van een en ander zal proces-verbaal worden opgemaakt. Dr. C. Hofstede de Groot te 's-Graven- hage heeft aan de gemeente Haarlem in eigendom aangeboden ter plaatsing t.z.t. in het Frans Hals-museum een schilderij van den Haarlemschen schilder Hercules Seghers (15901640), voorstellende „Ingang tot de A ia Mala bij Thuiss in Zwitserland". Aan deze schenking is de voorwaarde verbonden, dat de schenkr het levenslange vruchtge bruik van het schilderij zal hebben. B. en W. stellen voor, dit geschenk onder grooten dank in eigendom voor de gemeente te aanvaarden. Onder voorzitterschap van den heer G. D. Gratama had Donderdag te Haarlem de iaarliiksche ledenvergadering plaats van het Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunst. Het Jaarverslag en de rekening en ver antwoording over 1925 werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat in plaats,van mr. G. M. Cohen Tervaert tot directeur van het Bureau door den Bestuursraad gekozen is mr. Charles Polak te Amsterdam. Dank zij een niet onaanzienlijke toename van het aantal leden en een grooter be drag, aan auteursrechten uitgekeerd, mag de toestand der vereeniging gunstig worden ge noemd. De heeren W. Maris Jzn. en A. P. Smits, die aan de beurt van aftreden waren, werden met algemeene stemmen herkozen als lid van den bestuursraad. In dc daarop volgende vergadering van den Bestuursraad werden de aftredende be stuursleden, de heeren G. D. Gratama, Prof. H J. Wolter en A. P. Smits herkozen, Voor dc commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland zijn gisteren nog behan deld concessie-aanvragen voor autobus- lijnen, die voor HilversumBussum, Bus- rumLarenBlaricum, HilversumBussum-- Valkéveen, HilversumBaam, Hilversum 's-Gravcland. HilversumUtrecht en Hil versumNederhorst den Berg. Een proef met een nieuwe methode alleen in Noord-Holland. Het „Alg. Hbld." verneemt,^dat de kan toorhouders in die gemeenten van Noord- Holland, waar geen Rijksontvanger is ge vestigd en waarin deze dus zittingsdagen hield, met ingang van 1 Januari a.s. wor den aangesteld als subontvanger voor alle belastingen. Voor deze werkzaamheden zullen de kantoorhouders geen extra ver goeding krijgen maar wel schijnt nu te worden ingetrokken het voornemen om de z.g. puntenlijst voor bepaalde „omzetten" niet hooger te stellen. Thans reeds waren enkele kantoorhouders subagent, doch kre gen daarvoor een belooning die belooning wordt nu ingetrokken, geheel voor dege nen, die een toeslag hadden daarvoor tot 100. Degenen die meer dan 100 daar voor ontvingen, krijgen nu een z.g. wacht geld, dat het le jaar 80 pet. der wedde, het 2e jaar 60, het derde 40 en het vierde jaar 20 pet. bedraagt. Daarna moeten zij deze werkzaamheden ook zonder beloo- ning verrichten. In de haven van New-York zijn tot op 5 November j.l. 56936 kisten Hoilandscne bloembollen binnengekomen. Gisteren kwam een autobus, die van Katwijk op IJmuiden dagelijks visschers- volk vervoert, op de Westerlaan te Aer- denhout, en passeerde links een melkwa gen, bestuurd door een zoon van den land bouwer W. Zonder eenige aanleiding nam deze het achtereind van de zweep en sloeg daarmede de ruiten stuk van de autobus. Aan de politiepost te Overveen gaf de bestuurder van de autobus hiervan kennis cn werd tegen den verniclzuchtigen W. ■oroces-verbaal opgemaakt, B. en W. bieden ter vaststelling aan een instructie voor de gemeente-geneeskun digen B. en W. bicden ter vaststelling aan het kohier der schoolgelden voor het Hoo ger en Middelbaar Onderwijs voor het cur susjaar 19261927, tot een bedrag van 74,972.83. Voor de vervulling der vacature in de Commissie van Toezicht op het Frans Hals Museum, ontstaan wegens het periodiek af treden van dr. C. Hofstede de Groot, is de volgende voordracht opgemaakt: 1. dr. C. Hofstede de Groot. 2. Vincent Loosjes. Voor de benoeming van een onderwij zer aan school 15 is de volgende voordracht opgemaakt 1, C. v. Baaren, Haarlem. 2. W. J. de Konink, Woubrugge. 3. J. H. de Leth, Watergang. Zondag 12 December a.s. houdt de Wel- I' erw. heer J. A. Voorham, kapelaan der St. Josephparochie, een liefdadigheidspredika tie in de kerk van den H. Joannes den Doo- per (Amsterdamstraat) ten bate der St. Eli sabeth's Vereeniging, waarna collecte met epen schaal voor de talrijk bezóchte gezin nen dier vereeniging zal plaats hebben. Bij Kon, besluit van 26 November zijn notaris R. C. A. van Cranenburgh, mevr. N. H. M. Pliester-de Vries, J. P, Qutpin en W. Spuyman herbenoemd tot leden van den V oogdijraad. Vergadering op Donderdag 16 December 1926 des avonds 8 uur. ten Stadhuize Agenda: 1. Notulen 2. Ingekomjn stukken. 3. Verslag over 1926. 4. Schoolbezoek over 1926. 5. Verkiezing 2 nieuwe leden, 6. Pe riodieke verkiezing commissieleden. 1. Rondvraag. In November is uitgegeven: Brood f 154.45; wekelijksche ondersteuning 377.15: diver- en 8. Totaal 539,60. wil een zeepsoort gebruiken, waar van ze zeker weet, dat deze van prima kwaliteit is, gefabriceerd van uitsluitend zuiver plant aardige oliën en vetten. Daarom wil ze Dubbeltjes Zeep en Dubbeltjes Zeeppoeder. De ver melding Kwaliteit No- 1 is haar een waarborg, even als de verpak king Blauw met roode streep. Wascholinefabriek Amersfoort. Geboren: 8 Dec.: A. M. HilbersBart, d. 9 Dec.: S. KokWarners, z. Overleden: 8 Dec.: P. F. Kneepkens, 71 j., Hagestraat 9 Dec.: S. M. Heijn Trijssenaar, 80 j., Plein J. C. J. Teding v. Berkhout—Duijmar v. Twist, 63 j., Flo rastraat. Hedenmorgen werd ten bureele van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat in de directie Noordhoiland aan- besteed; Het onderhoud van de Heldersche zee wering, gedurende de jaren 1927 en 1928. Raming 22.000 per jaar. Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste in schrijver J. de Vries, te Heemstede, voor 24120 per jaar. Hét onderhoud van de Rijkszeewerken en van de Rijkshavenwerken op het eiland Marken, gedurende de jaren 1927, 1928 en 1929. Raming: perceel I 6000, perceel II 6000en in massa 12.000 per jaar. Ingekomen waren voor elk der perceelen 2 biljetten, waarvan H. H. Gerssen te Urk voor respectievelijk 5000.en 5578. per jaar de laagste inschrijver was. Voor in massa waren 6 biljetten ingekomen, waar van de laagste inschrijver was H. H. Gers- sen te Urk voor 10099.—- per jaar. Door de afdeeling Haarlem van de Ned. Unie aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders, is aan de politie autoriteiten vergunning aangevraagd tot het houden van een nachtvergadering voor de autobus-chauffeurs, welke zal gehouden worden in den nacht van Woensdag op Donderdag a.s., in het gebouw „De Centrale" Naast de bespreking van le toestanden en acties in het autobusbedrijf van Haarlem en Ostreken, zal een inleiding gehouden worden over het onderwerp: De nieuwe Wet op de Openbare Vervoermiddelen. In samenwerking met de Eerste Haar- lemsche Sierduivenverecniging houdt de Haarlemsche Postduivenbond Zaterdag cn Zondag a.s. een tentoonstelling in gebouw St. Bavo. De faoofdindeeling is in sierduiven en postduiven, van welke verschillende klas sen zijn vertegenwoordigd, o.a. van de eerste Hollandsche kroppers, pauwstaarten goudvinken, meeuwen en van de tweede vliegduiven van 100 tot 300 K.M., van 300 tot 600 K. M., enz. In 't geheel zijn er 500 inzendingen. Vermits er verschillende mooie exemplaren worden geëxposeerd is het zoowel voor liefhebbers als voor leeken zeker de moeite waard deze tentoonstelling te gaan bezichtigen. Het doodelijk ongeluk te Heemstede. Reeds meldden wij gisteren, dat voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld werd de zaak van den autobus-chauffeur J. de G„ die op 11 October j.l. op den Rijksstraatweg te Schoten den jongeman de B., eveneens te Schoten, had aangereden, waardoor de laat ste een schedelbreuk en verbloeding van de hersenen had gekregen, aan de gevolgen waarvan hij enkele uren na het gebeurde is overleden. Reeds konden wij vermelden, dat de Offi cier van Justitie 100 boete subs, 20 dagen hechtenis eischte tegen verdachte. In zijn requisitoir wees de Officier, mr. Andringa, er op, dat de verlichting op den geasphalteerden weg minder doelmatig is, v/at een moeilijkheid vormt voor auto-be stuurders. Als een andere verzachtende omstandigheid kan gelden het feit, dat de aangeredene niet op het voetpad liep. Dat nam echter, volgens den Officier niet weg, dat verdachte, die met de gesteldheid van den weg Zeer goed bekend is, daarmede rekening had moeten houden cn zoo voor zichtig mogelijk had moeten rijden. Desnoods had hij moeten stoppen, om te onderzoeken, waar de persoon, dien hij een oogenbilk te voren gezien had, gebleven was. Op deze gronden kwam de Officier tot zijn reeds ver melden eisch. De verdediger, mr. Helleman, uit IJmui-, den, bepleitte ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. In de hedenmorgen gehouden algemeene vergadering der Haarlemsche Uitgeversmij., voorheeen Gebr, Nobels, te Haarlem, wer den balans, winst- en verliesrekening goed gekeurd. Tot commissaris werd herkozen de aftre dend president-commissaris, mr. Smeenge, te Amsterdam. Besloten werd 5 dividend uit te kecren, terwijl 4 uitgestelde schuldbrieven werden uitgeloot. De R.-K. Propagandaclub Leo XIII, onder- atdeeling van den R.-K. Volksbond te Haar lem, heeft voor het winterseizoen 1926/27 een degelijke actie voorbereid; op vier ver schillende punten der stad n.l. zullen groote propaganda-vergaderingen belegd worden, waar bekende sprekers het woord zullen voeren. De eerste van die vergaderingen wordt Dinsdag 14 December des avonds om 8 uur belegd in het patronaatsgebouw der parochie St. Joannes den Dooper aan het Nagtzaam- plein, waar als spreker zullen optreden de WelEerw. Heer kapelaan Vis der Parochie Si. Joannes den Dooper en de heer J. Salman met het onderwerp „Arbeiders vraagstuk". Er zal volop gelegenheied gegeven wor den om vragen betreffende hel te behande len onderwerp te stellen. Het ijverige bestuur van de Propaganda club roept in vlugschriftjes, welke het laat verspreiden, alle Roomsch Katholieken op, die meenen, dat men Roomsch kan zijn en niet Roomsch georganiseerd, aldus het be stuur. De sprekers van de propagandavergade- ring, aldus het bestuur, geven waarborg, het onderwerp geestelijk en stoffelijk zoo te zullen bespreken, dat men voldaan- huis waarts keert. Wij van onzen kant willen dezen oproep om de propaganda-avonden zooveel mogelijk te bezoeken, gaarne ondersteunen, Aan den heer Dr. H. T. Buzeman is. op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1927 als leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan de Middelbare School te Haarlem wegens zijn benoeming tot leeraar aan het 2e Gymnasium te Amsterdam. In zijn plaats is benoemd tot leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan de Middelbare Techni sche School te Haarlem de keer Drs. M. K. Daart te Voorschoten. Ter gelegenheid der hernieuwing van het Carillon, zal detoren gedurende eenige avonden geïHum'neerd worden door hel technisch bureau van der Boon en Wentholt in de Warmoesstraat. De installatie zal op het huis der iirma geplaatst worden, zoodat alleen van die zijc'e de toren verlicht zal zijn Sommigen kennen misschien zelfs niet het bestaan van het woonwagenkamp aan den Oudeweg, en weten niet dat onder de be woners van dit kamp door eenige dames en heeren, onder de leiding van den weleer waarden heer J Riswick van de parochie St. Johannes de Dcöper, een liefdewerk verrichten, dat ieders steun verdient. Na veel moeiten en zorgen is dit comité er in geslaagd een eigen kerkje in het woonwa genkamp te bouwen, 'a Kerkje was daar absoluut onmisbaar en het is een groote voldoening voor de ijverige dames en hee ren van het comité, dat nu a.s. Dinsdag het bedehuis zal worden ingezegend. Het is klein, maar het beantwoordt aan het doel Het gebouwtje, een voormalige directiekeet van de Pijlslaan is geheel ge schilderd en gestoffeerd door de leden van het comité. De wanden zijn in frisch groen beschilderd, de ramen zijn beplakt met glas papier, wat het interieur een stemmigen aanblik geeft; het altaar van gebeitst hout, is eenvoudig doch sierlijk en doelmatig. Door een gordijn kan het altaar van de overige ruimte worden afgesloten, wanneer het gebouwtje als school gebruikt wordt. Het is n.l. de bedoeling het ook als leslo kaal te gebruiken, om den bewoners van het kamp lezen en schrijven tc leeren. Ter zijde van het altaar is de sacristie, tevens biechtstoel. In 't geheel maakt het kleine kerkje een vertrouwelijken indruk en het moet voor allen, die er hun krachten aan gegeven hebben, een dankbare voldoening zijn, het thans gereed te zien. Natuurlijk is de uitrusting ^nog niet volledig, doch nie mand twijfelt er aan of mime giften zullen het spoedig mogelijk maken het ontbreken de te koopen. Door de speciaal hiervoor dienende afdee ling van controle wordt den laatsten tijd een uitmuntende controle gehouden over de bouwvereenigingen en waar dit mogelijk is en noodig, worden verschillende wenschen en voorschriften gegeven ten opzichte van" te voeren financieel beheer en de boeking hiervan. Deze controle kan vanzelfsprekend niet ieder oogenblik plaats vinden daar meti hier met alle bouwvereenigingen te maken heeft en dit buitengewoon veel werk ver- eischt, zoodat deze controle, tenzij men ver moedt dat er bij den één of anderen pen ningmeester iets niet geheel in orde is, be perkt moet worden tot eenmaal per jaar. Daar evenwel gebleken is dat een derge lijke controle, alhoewel zeer goed werkend, toch nog niet de onregelmatigheden zou voorkomen is thans door B, en W. aan de besturen der bouwvereenigingen medege deeld. dat door deze besturen op ongeregel de tijdstippen, doch minstens éénmaal per kwartaal kasopname zal moeten plaats vin den en een behoorlijk toezicht plaats vinden op de kas-administratie. Na deze controle moet dan ook oógenblikkèlijk een proces verbaal aan het gemeentebestuur wórden gezonden betreffende de bevindingen. Door dezen maatregel wordt te>vens ver kregen dat de geheele besturen zich voor het financiecle gedeelte verantwoordelijk moe ten stellen, wat een zeer goede maatregel ge noemd mag worden. DE VERGIERDEWEG. Een onhoudbare toestand. Daar, waar de Vergierdewcg begint, aan den Rijksstraatweg, is het de entreé ge worden voor circa duizend personen, die gezamenlijk de twee honderd vijftig daar geplaatste huizen bewonen. Het is zelis zoo dat daar een aparte halte is geplaatst voor de autobussen, doch de toes'and is daar allertreurigst, vooral bij avond. De smalle toegang is één modderpoel met diepe vo ren; geen enkel begaanbaar plaatsje is te vinden, zoodat men wel genoodzaakt is, een modderbad te nemen. Des avonds is dit gedeelte geheel niet verlicht en weet men niet goed', ho-e men loopen moet. Zou deze weg niet tc verharden of te bestraten zijn en zou ten dienste van deze bewoners daar niet. al was het slechts één lantaarn, geplaatst kunnen worden? Zooals hij nu is, is de toestand onhoud baar. Woningbouw, Het nog open liggende terrein tusschen Vergierdewcg en Vinken- straat wordt thans gereed gemaakt voor den bouw van een complex huizen, waarbij ook winkelhuizen. Begonnen is reeds met het uitgraven van de fundeeringsslcunen. Gevonden voorwerpen en dieren. Terug te bekomen bij: Wed. v. d. Broeke, Paul Kru- gerstraat 28, een bril; T. Verhappen, Kloos terstraat 42, een boodschappentasch; L. Se- verijnse, Gen. de Wetstraat 29, een gouden lorgnet,' C. Bergman, Overtonweg 16, een ceintuur; C. Meijer, Gen. Bolhastraat 27, een plumeau; M. Heijerman, Semarangstraat 12, een actentasch; J. v. d. Neut, Beukenstraat 7, een wollen sjaal; H. Schouten, Gen. Bo- thastraat 64, een R.-K. Kerkboekje; J. de Wit, Reitzsiraat 78, een gulden,- P. Alleman, Schoterweg 50, een fox-hondje; P. Drieze, Gen. de la Reijstraat 7, een damesband- schoen; E. C. Verplanke, Kloppersingel 35, te Haarlem, een damestaschje met inhoud; C. van Hinte, Gen. de la Reijstraat 58, een gou den heerenring met steen. Aan het Bureau van politie: een ceintuur; een dameshandschoen; een heerenhandschoen een actentasch;- een ceintuur; een zieken- kaart ten name van E. H. A. Jansen; een gymnastiekschoen; een kinderhandschoentje; een sleutel; een studentenmuts; een schroef- sieutel, een zilveren broche met portret en een .ring met sleutels. Huurverlaging gevraagd. De be woners der noodwoningen aan de Ged, Schal kburgergracht en het einde der Cronjé straat hebben B en W. van Schoten gevraagd om ten spoedigste de mogelijkheid van huur verlaging onderh te oog te zien, en de huren van genoemde noodwoningen te brengen van 4.50 per week exclusief water en licht, op 3.50 per week exclusief water en licht. Gevonden voorwerpen: Terug te beko men bij: André de la Porte, Hooge Duin en Daalscheweg 18a, Bloem-endaal, een verm. gouden broche. Dijkman, Krullclaan 1, Bloe mendaal, een jongenshandschoen. W. Jan sen Hendriks, v. Twistplein 3 Overveen, een zwartgeiaktê ceintuur. D. Barnhoorn, Spar- fdaan 3 Acrdenhout, een motorhandschoen. 1 h. van Overbeek, Zijlweg 48 Overveen, een rijwielbelastingmerk 1926. K. v. Kessel, Rampenlaan 102 Overveen, een bruine kin- derhandschoen. J. v. Deelen, Korte Zijlweg 8 Overveen, een damesportemonnale. "F. J. Cassee, Kerkplein 12a Bloemendaal, een zadeldekje. Aan het bureau van politie te Overveen, een dameshandschoen, een sleu tel, een kettinkje met riempje, een huissleu tel, een z.g. Wilka sleutel, een paar motor handschoenen, een motorhandschoen. Burgerlijke stand van 3 December tot 9 December 1926. Bevallen E. J. Bontje-Ottow, d.M.H. Hy Huijbens-Reijntjes, d. M.Ch. Smit -de Die, z. A.C. Nieuwpoort-van Gastelen, Z. M.H.E. Wiemeijer-Drukker, d. Getrouwd J. F. Nijdam en W.H.G.A. Reinders. Overleden Th. Ch. Horn, 71 jaar G.H, Oudhaarlem, 76 jaar. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Heemstede, 9 Dec. 1926. Aan de Redactie der „Nieuwe Haarlemsche Courant", Nassaulaan 49, Haarlem. Geachte Heer Redacteur, Met stomme verbazing las ik gisteravond 8 dezer jn Uw veelgelezen blad de mede- decling „De Hongaarsche Kinderactie" na mens het R.-K. Hongaarsche Kindercomité, te Amsterdam. Ik zag en las hieruit, dat 150 kinderen uit Hongarije in ons land aan gekomen zijn en dat voor het tweede tran sport al ruim 300 aanvragen voor een. kind te ontvangen zijn binnengekomen. Ik vroeg mij af, is hier dan geen zweem van bittere ellende, werkloosheid en diepe armoede; neem b.v. de provincie Drenthe, om -nog niet eens te spreken van onze groote steden waar duizenden kinderen en gezinnen aan de bitterste armoede en ellende zijn prijs gegeven. Ik kan mij moeilijk voorstellen, dat men zoo kortzichtig kan zijn, den hoogen nood in eigen land niet te willen voelen, noch te willen lenigen en toch is dit zoo. Ook kan ik niet verhelen, dat er andere, min nobele argumenten, volgens mijn be scheiden meening achter schillen. Mijn indruk is, dat een Hollander gaarne 'n armen buitenlander helpt en daar schij nen velen aan mank te gaan, want dan wordt Holland in, 't buitenland geprezen als „edelmoedig", „zelfopofferend." en „even- naastelievend" land; terwijl tegelijkertijd in eigen land een groot aantal1 kinderen door ondervoeding en gebrek ten ondergaan; 't is toch te dol, dat men door deze soort(?) liefdadigheid hen in 't buitenland tracht diets te maken, d'al hier welvaart heerscht en geen gebrek geleden wordt. Ik zou tegen dit aan het buitenland ge daan en nog te doen liefdewerk niets aan merken, indien men die ongelukkigcn in eigen land eveneens zoo ruimschoots hielp. Maar volgens mijn meening schuilt die lief dadigheid hierir.; Men trommelt een comité Katholieken of Protestanten bij elkaar, liefst met vooraanstaande personen, die zelf niet den minsten last dier buitenlandsche kinde ren hebben aan verzorging, kleeding, op voeding enz. De bedoeling hunner is niets meer dan lof en belust zijn op buitenland- schen ordens enz. enz. Het spreekwoord: „Charité bien ordonnée commence par soi- même," is hier weder van toepassing. Ik vind het een ten hemel' schreiende liefdadigheid; eerst eigen Iandgenooten hel pen op de eerste plaats, daarna, indien de J nood gelenigd is, oj> de tweede plaats het buitenland, indien mogelijk. Hopende, dat vele liefdadige Iandgenooten een arm Drenth's kind of zoovele andere in ons kleine landje zullen helpen, verblijf ik inmiddels, Hoogachtend, Uw dw. dn., J. H. H. OEVERSCHMIDT. Naschrift. De geachte inzender is niet zeer billijk in zijn oordeel. Of het juist was, om na het beëindigen van de Hongaarsche Kindertransporten door het R.-K. Huisves tingscomité, van anderen kant voor de tweede maal te beginnen, daarover kan men van meening verschillen. En dat bij derge lijke aclie's bij dezen of genen wel eens het motief voorzit om zich in dc oogen van, een buitenlandsche regeering bijzonder te „onderscheiden", ook dat kan waar zijn. M^ar voor het overige overdrijft inzender wel heel erg. Bij de Miders der kindertran sporten van het R.-K. Huisvestingcomité, zoowel als bij dé pleegouders heeft nooit anders dan het goede werk voorgezeten; zij deden hun werk in stilte; hun namen hoor de zelfs nooit iemand. En wat de liefdadig heid aan eigen Iandgenooten betreft; de vacanliekolonies doen nuttig werk; wie door geld aan geven wil kan het ten allen tijde doen. Maar kinderen van eigen land- gerooten opnemen, loopt aldus leert de ervaring meestal op mislukking uit. En dat het eigen land lijden zou onder de mil- dadigheid aan buitenlanders bewezen: dat is een averechtsche idee van de charitas, een bekrompenheid, die eindigt met heelëmaal niets' te doen, REDACTIE „N. H. CRT." NOORD-HOLLANDSCHE HOCKEY- BOND. STEDENWEDSTRIJD AMSTERDAM- HAARLEM. Zaterdagmiddag om 2 uur zullen op het veld der A.M.V.J. de vertegenwoordigende elftallen van Amsterdam en Haarlem den strijd met elkaar aanbinden. Het Haarlemsche elftal is door den com petitieleider als volgt samengesteld H. Visker (Bloemendaal) H.J. Cornelisse E. Cochim (H.B.S.) (Bloemendaal) P.H. Schoute W. de Hart Klinkhamer (Bloemendaal) (H.B.S.) (M.H.C.) Westerman Rinkel J. v.d. Borden Sr. (H.B.S.) (H.B.S.) (H.B.S.) der Kinderen v.d. Stadt (M.H.C.) (H.B.S.) Reserves zijn G. de Clercq (Bloemendaal) D. Cannegieter (H.B.S.), C. Visser (M.H.G.) Dit is wel het sterkste team, dat Haarlem momenteel kan samenstellen. Speciaal de achterhoede lijkt ons zeer safe. Of de voorhoede echter tegen de forsche Am sterdammers in- staat ;al zijn veel goals te maken, is de vraag. Het zal danspeciaa moe ten komen van der Kinderen. Indien de leiding in goede handen berust verwachten we een spannenden strijd, die wel eens op een gelijk spel kon uitloopen. D. O. S.—D. E. S. Klasse B. Van bovengenoemde wedstrijd, welke Donderdagavond in café v. Trigt gespeeld werd, werd 1 partij uitgesteld. De uitslag zal nog nader bekend gemaakt worden. OLYMPIA—VRIENDENKRING, Klasse B. Maandagavond 13 Dcc. a.s, vindt in het gebouw „Olympia" aan den Kinderhuissingel de j.big match" plaats voor de competitie van den Haarl. Biljartbond. Beide 4-tallen hebben nog een goede kans op het kam pioenschap in de B. klasse, .Weljswaar is de ploeg der bezoekers iets sterker, doch „Olympia" speelt op eigen biljart, hetgeen ook een belangrijk voordeel is. We ver wachten een spannenden strijd. DAMMEN. Competitie 2de Klasse van den Neder- landschen Dambond. Haarlem, 9 December 1926. Gisteravond speelden te Haarlem voor bo vengenoemde competitie de Damclub „Haar lem" I tegen de Damvereeniging „Jozeph Blankenaar" II uit Amsterdam. De Haarlemmers wonnen dezen wedstrijd met 137 4 De gedatailleerde uitslag Aas Bord Nr. Damclub „Haarlem" I. Dam vereeniging „Jozeph Blankenaar" II. HaarlemAmsterdam. 1. C.F. VisseP. Goezinnen 2. H.W. ZitmanK. Knol 3. G.P.Heck—W.J.Bauer (nietopg.) 4. J. LycldemaJ. van Zanden 5. A.M. BerghuysA. v.d. Steeg 6. D.A. van AbsA. Knol 7. H.A. vanfAbsF. Sybrandi 8. M. LiefferingJ. v.d. Steeg 9. J. SingelingW. Goezinnen 10. J. van DerkumF. Haberer 0—2 2—0 2—0 1—1 2—0 1—1 2—0 0—2 2—0 1—1 f ïer "besfudeering van het rapport van 3», Gezantenraad. GENEVE, 10 Dec. Alhier is bericht ont vangen dat de vroegere minister-president van Joego-Slavië, Pasjitz tc Belgrado over leden is. Met Pasjitz verdwijnt eën belang rijke figuur van het Balkantooneel. Vele jaren is hij premier geweest van Joego- Slavië, welk land hij dikwijls in moeilijke tijden van advies gediend heeft. De laatste dagen werd zijn naam weer veel genoemd, mede in verband met de Kabinetscrisis, die thans in Joego-Slavië is uitgebroken. Velen achtten hem den aangewezen man om het nieuwe kabinet te vormen. Het Bestuur van het R, K. Werklieden verbond heeft den minister van Financiën verzocht bij de komende herziening der Rij wielbelasting-wet de bepaling te willen op nemen, dat van deze belasting zullen zijn vrijgesteld gezinshoofden of kostwinners, wier inkomen, na toepassing van art. 38 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting, minder bedraagt dan 2000.per jaar en die een rijwiel voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf noodig hebben. Bij een zoodanige wijziging der Wet blij ven weliswaar nog verschillende bezwaren bestaan, doch dan zal de druk hiervan ten minste niet meer worden gevoeld, daar waar iedere belasting van het noodzakelijke voor het levensonderhoud moet worden afgeno men. Daarmee zal, aldus het Bestuur, ook bij de Rijwielbelastiug toepassing vinden het gezon de beginsel, dat voor de vaststelling van iemands draagkracht rekening moet worden gehouden met het kindertal, terwijl de ad» ministratie-onkosten er niet door zullen wor den verzwaard. Totaal 13—7 voor Damclub „Haarlem". DEN HAAG, 10 Dec. De Minister van Binnenl. Zaken en Landb. Mr. Kan, ver trekt van avond naar Limburg om morgen ochtend een bezoek te brengen aan de zalmkweekerij te Gulpen en aan de vangst van paai-zalm te Mouland in België, waar na hij te Roermond het nieuwe gebouw der coöperatieve eierenveiling zal openen en deelnemen aan het noenmaal dat ter eere daarvan wordt gegeven. OSLO, 10 Dec. De Nobel-Vredes-prijs voor 1926 is toegekend aan de Duitsche en Fransche ministers van buitenl. zaken Stre semann en Briand. De vredesprijs voor 1925 is toegekend aan Sir Chamberlain en gene raal Dawes. KOPENHAGEN, 10 Dec, De fractie van de Sociaal-democratische partij heeft gister met algemeene stemmen een resolutie aangeno men, waarin men zich uitspreekt tegen deel neming van de Sociaal-democraten aan een coalitie-regeering. In verband hiermee heeft de leider der linksche liberalen, oud-premier Neergaard aan den Koning meegedeeld, dat hierdoor een coalitie-kabinet niet mogelijk is. De leiders der linksche liberalen onder zoeken nu de mogelijkheid van een linksch georiënteerd liberaal ministerie met steun van de andere partijen. De algemeene opinie is, dat als dergelijke regeerings vorm prac- tisch uitvoerbaar blijkt, Neergaard den Ko ning zal adviseeren de formatie van een dusdanig kabinet op te dragen aan Madse/.- magdal, die minister van Landbouw was in het laatste kabinet Neergaard. PRAAG, 10 Dec. Volgens officieële mede- deeling hebben de vertegenwoordigers der Tsjechische en Duitsche mijnwerkersorgani saties gister een onderhoud gehad met den minister van Arbeid tegenover wie Zij zich bereid verklaarden onderhandelingen te ope nen met de mijneigenaars over de loonen. De Regeering zal als bemiddelaarster op treden. BERLIJN, 10 Dec. Naar de „Voss. Zeit," meldt, zal dr. Stresemann, na z'n terugkeer uit Genève slechts korten tijd in Berlijn vertoeven, om dan met Kerstmis om gezondheidsredenen voor enkele weken naar het Zuiden te vertrekken. WARSCHAU 10 Dec.. De voorzitter der Poolsche delegatie voor de Duitsch-Poolsche onderhandelingen, is gisteravond met nieuwe instructies naar Berlijn vertrokken. De leider van de Poolsche delegatie, die belast is met de onderhandelingen over de stikstoffabrieken te Corson, is gisteren uit Berlijn hier aangekomen. Heden zal hij van den staatspresident Misziki persoonlijk nieu we instructies ontvangen. ROME, 10 Dec. - De minister van finan ciën Volpi heeft gisteren in den Senaat een rede gehouden, waarin hij wees op den gunstigen financieelen en economischen toestand van Italië, De begrooting is in evenwicht gebracht door het toenemen der inkomsten en vermindering van uitgaven. De vermindering der openbare schulden heeft hiertoe zeer bijgedragen. Graaf Volpi wees er op, dat in het jaar vóór het aan 't bewind komen van Mussolini de begrooting sloot met een tekort van meer dan 15% mil liard lire. In 4 jaar heeft het fascisme dit enorme deficit veranderd in een overschot van 2.268 millioen lire. De inkomsten zijn in het financieele jaar 19251926 gestegen van 15% milliard per jaar tot bijna 20X> milliard per jaar. De uitgaven zijn vermin derd vaa 35 milliard tot minder dan 19 mil liard per jaar.' GENEVE, 10 Dec. De 5 belangrijkste staatslieden van Europa: Chamberlain, Bri and, Stresemann, v. d. Velde en Scialaga zijp "van morgan om 11 uur bijeengekomen Het Aquarium in Artis zal elecfrisch ver licht worden van Woensdag 15 December tot en met Zondag 16 Januari 1927, van der namidags 3 tot 5% uur. 5% Nederland 1919 !0015/j6 10015/M 6Nederland 1923 101i/2 lOU/a 4% Nederl. 1917 997/i6 99?/W 4% N. I. 1926 B 975/i« 975/n t% N.-L 1923 D.. 1021/4 102i/4 28 Oude Vaart 60 dito Gem. Eigend. 57 57 Mij. „Nederland".. 173 b Scheepvaart-Unie US*/* Rotterd Lloyd 163 1 Paketvaart 216 b 216 fe Oude Boot 95 Holl. Stoomboot 54 b H. V, A, 698 694i/2 399 Java Cultuur 401 Jurgens gew. 167 167 Koloniale Bank 2433/4 249 geb Indische Bank 1741/a 173i/a Ceri Handel Mij... 158 1583/4 Phocmx 121 »/4 Geconsolideerde 174b Kon. Olie 37,81/2 3795geb U. S. Steel 1505/8 1521/2 Marine comm. 85/s 8l/3 Vorstenlanden 1861/a 185 Actions id. 175 175 Comp. Merc, Arg Poerworedjo 123 1221/2 Oude Deli 4223/4 421 Sencmbah 412 411 Deli Batavia 443 442 A'dam.Rubber 313l/2 312 Serbadjadi 317 315 166 1 Wal Sumatra 291 Dordtsche Petr. 360l/2 359i/j Southern Rails 117 1161/, union 1643U 1643/4 977/l6 97 3/8 Wabash 401/z 4^/4 Comm Maxwel 51/8 10 DECEMBER -»■i EtKSTE KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59.48 59.461 9.79 9.85 34.80 34.80 35.20 35 25 LONDEN 12.13 '2133/u STOCKHOLM 66.821 66.85 KOPENHAGEN 66.60 66.62 63.221/2 63 35 48.32i/2 48 33 NEW-YORK 2.50 2.50 3/1# 10.85 10-86 PRAAG 7-421/3 7.411/3 WARSCHAU 27.— 27. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2