Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE F&ARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 10 December 1926 STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. De Garanite voor de A. C. B. Begrooting van Waterstaat. GEMENGD NIEUWS. Zes bandieten door een jongen gedupeerd. De typhus in ons land. Bedrogen emigranten. Paul Beer op reis. Een aanrander opgespoord. Door den stroom gedood. Weer zwendel. Vader en schoonzoon samen op stap. In de beek gereden. Een zilvervos-farm op de Hooge Veluwe Van een kerktoren gevallen. Uit een ziekenhuis verdwenen. Al weer en ontsporing. Eerst de boete betalen! Een politie-agent-inbreker. LANDBOUW EN VISSCHERIJ R.K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond. Immuun-serum tegen rimdertuberculose? KERK EN SCHOOL. De Vereenigde Staten en de Europeesche oorlogsschuld Voor 400.000 M. belasting- strooken gestolen. Het Albaneesch-ltaliaansch verdrag. De toestand van den Japanschen keizer. Havenarbeider sstakin» in Australië. Een overeenkomst getroffen. Het ijs op de Amerikaansche Meren. De begrooting door de Fransche Kamer aangenomen. Bouwwerk ingestort. Het zilveren feest van Marconi. De Britsche noodmaatregelen. Een bekeering te Rome. Mgr. Schaepman. Naar de Missie. Benoeming Bisschoppelijk Inspecteur Auto door den trein gegrepen. De Rijksfinanciën. Ter voorkoming van ongelukken Pasitsj kabinetsformateur.? Duitschland's ontwapening. Het conflict in de Antwerpsche diamantindustrie. De reorganisatie van het Belgische leger. VERKEER EN POSTERIJEN. 24-uur-tijdrekening bij de Ned. Spoorwegen. (VERGADERING VAN DONDERDAG 9 DEC GEOPEND TE 1 UUR. Staatsbegrooting voor 1927. Hoofdstuk Financiën Minister de Geer's begrooting is thans Zonder stemming goedgekeurd. Van algemeen belang was de kwestie van de Regeeringsgarantie aan de Algcmeenë Centrale Bankvereeniging voor den Midden stand. Het is den organisaties voor het Mid- denstandscrediet tot dusver niet voor den wind gegaan. De Hanzebanken te Urecht en *s-Hertogenbosch failleerden, de Hanzebank te Delft klopte tevergeefs bij de Regeering om steun aan en de (neutrale) Algemeene Centrale kon het sedert 1914 niet zonder Rijksgaranties stellen. In dat jaar bedroeg deze garantie 1 millioen gulden; in Novem ber 1918 (toen de Nederlandsche Bank haar reeds een crediet van ruim 18 ton had ge geven), moest, als „tijdelijke noodmaatre gel", de garantie lot 114 millioen verhoogd worden en in plaats van daarna afgewikkeld te worden, werd de Kamer een paar maan den geleden verrast door de mededeeling, dat de garantie met niet minder dan 10 mil lioen was verhoogd (natuurlijk behoudens goedkeuring van de wetgevende macht), waartegen een crediet van de Nederlandsche Bank tot een bedrag van niet minder dan 17,3 millioen staat en deze tijding was, ge lijk Mr. VAN GIJN het uitdrukte, als een donderslag bij helderen hemel gekomen. De liberale woordvoerder was dan ook verre van enthousiast over het Regeeringsbeleid in deze, al legde ook hij zich bij het voorstel neer, wijl het waarschijnlijk is (een meening, ook door mr. Oud gedeeld), dat de Staat er door deze garantie-verhooging zonder schade zal uitspringen, terwijl pen gefor ceerde liquidatie van de A. C. B. haast ze ker de 114 millioen, waarvoor de Staat reeds garant is, zou meesleepen. Wel ge waagde de heer J. B. VAN DIJK van „goed geld gooien naar kwaad geld", terwijl hem bovendien hinderde de tegenstelling tus- schen de royale hulpverleening aan de neu trale Algemeene en de afwijzing van een min of meer soortgelijk verzoek van de Katholieke Hanze, dóch minister de Geer kon op grond van de stukken verzekeren, dat zijn ambtsvoorganger in 1924 geen aan dacht had gewijd aan de kleur van de Han ze en dat de steunverleening alleen op ma- tericele gronden was afgesprongen. Ten slotte legde ook deze Katholieke afgevaar digde, die aanvankelijk weinig neiging ge voelde met dit voorstel mee te gaan, zich er bij neer en van de oppositie, welke in het Voorloopig Verslag tot uiting kwam, bleek bij de stemming niets meer. Het schrif telijk antwoord van den Minister had blijk baar sommigen, die overigens zeer weinig gevoelen voor het wagen van millioenen Rijksgeld in zwak staande particuliere on dernemingen ontwapend. De liquiditeit van de A. C. B. moest in December 1925 gered worden en de situatie was deze; „groot gevaar" voor verlies van de reeds gegarandeerde 134 millioen als de Staat verderen steun weigerde en een „zeer groote waarschijnlijkheid" dat géén ver lies zou worden geleden bij reorganisatie onder een bekwamen leider (waartoe de Nederlandsche Bank op advies van de Regeering mr. J. W Beyen aanwees) met een extra-garantie van Staatswege voor een deel van het verhoogde crediet, door de Ned. Bank verleend. Bij verschillende leden heeft ook gewicht in de schaal gelegd het feit, dat de Slaat niet geheel vrij tegenover deze organisatie staat in verband met den opzet van deze middenstandsorganisatie, waarheen de Regeering in de oorlogsjaren midden standers heeft verwezen, wier zaak door opkomst in militairen dienst van den be drijfsleider aan den grond was geraakt, ter wijl aan credietverkrijging verbonden was, dat men niet-volgestorte aandeelen moest nemen; zoodat de aldus gesteunden nu door volstorting hunner aandeden het slachtoffer zouden worden. Er was eenige aandrang om in den me- moricpost met zijn breedere bedoeling niet de A, C. B. te noemen, doch „een centrale middenstandsbank". Anderen gevoelden hier minder voor en ten slotte bleef een wij zigingsvoorstel uit, nu er reeds een commis sie werkzaam is tot reorganisatie van het middenstandscredietwezen. De Regeering verwacht namelijk daarvan de stichting van een supra-centrale, waarin de middenstands- banken van verschillende richting zich zul len vereenigen en dan moet de omschrij ving vanzelf veranderen. AVONDVERGADERING. De veiligheid op de Spoorwegen. De heer VAN BRAAMBEEK heeft de se rie spoorwegongevallen van de laatste maan den nog eens voorgelezen; Rotterdam (Hof plein), Voorschoten, Delft, de Vink, Leiden, Haarlem, Zoetermeer en nog verscheidene ongevallen van mincter belang. De MINISTER VAN WATERSTAAT moge in den bekenden ambtelijken stijl ont kennen, dat deze ongevallen een gevoel van onveiligheid op de spoorwegen wettigen en de zorg, aan weg en materieel besteed boven iederen twijfel verheven achten in de Kamer bleek men er heel anders over te denken. Een voorzichtig staatsman als Mr. HEEMSKERK opende het vuur en van alle kanten viel men hem bij. Wordt gedaan wat menschelijkerwijs gesproken mogelijk is, vroeg dc oud-Minister, die wel reden zag voor ongerustheid. Waarom rijden de treinen in de landen 'om ons heen gelijkmatiger dan ten onzent? Waarom moest de pers geweerd worden bij een spoorwegongeval, waarom mocht daar geen foto van gemaakt worden? Ook Mr. OUD wees er op, welk een slechten indruk zulk een optreden op het publiek moet maken. Mr. KNOTTENBELT bracht het slechte materieel op de electrische lijn Rotterdam—Scheveningen ter sprake en de heer van Braambeek, het meest deskun dige Kamerlid op dit terrein, heeft in een goed gedocumenteerd betoog uiteengezet, dat er op de lijn Rotterdam—Amsterdam op roekelooze wijze gewerkt is. Zijn rede liep uit op een motie, waarin gevraagd wordt een grondig onderzoek naar den algemeene veiligheidstoestand op onze spoorwegen door een deskundige commissie, in welke commissie de vakvereenigingeu van spoor wegpersoneel vertegenwoordigd moeten zijn. Verder is er geducht geschermutseld over de oude kwestie van de Zondagsrust op de spoorwegen. Mr. Heemskerk kwam opnieuw op tegen verlaagd tarief voor Zondagsvcr- voer en de heer DUYMAER VAN TWIST en ZANDT waren niet minder gebelgd over deze pleziertreinen. Minister VAN DER VEGTE moest in het nachtelijk uur de vele sprekers beantwoor den. Wij moeten ons bepalen tot de vermel ding van 's Minister's houding t.o,v. ver keersveiligheid, Hij bleef betwisten, dat er reden zou be sta au voor de ongerustheid. zooals die nu in het land heerscht, al scheen zijn optimisme wel ietwat geluwd te zijn. Veel positiefs vernam men overigens niet. De Minister wil afwachten wat de rapporten der beide commissies hem zullen leeren en daarom -yvil mr. van der Vegte liever thans geen commissie instellen zooals door den heer van Braambeek gewenscht wordt. Dit zal hem er echter niet toe brengen om de motie, indien die mocht worden aangeno men, naast zich neer te leggen; ze zal wor den uitgevoerd, al vindt de Minister het beter om over de instelling van een derge lijke commissie eerst te beslissen als hij de rapporten van dc commissjje-Kraus en van het Rijkstoezicht kent. Dinsdagmorgen zag in een der buitenwij ken van Londén een vrouw hoe uit een ma- nufacturenmagazijn door een zestal perso nen een groot aantal goederen op een vrachtwagen werden geladen. Ze wekte, daar ze de zaak niet vertrouwde haar beide zoons en toen deze het bedrijf een oogen- blik hadden afgekeken, besloten ze zoo stil mogelijk de politie te gaan waarschuwen. Beschut door een muur wisten ze ongemerkt de straat te bereiken en vonden, na eenig zoeken een agent, met wien ze'naar het ter- rien van het misdrijf terugkeerden. Niet zoodra echter hadden de bandieten hen in de gaten, of ze sprongen in den vrachtauto, welke met vol gas wegreed. De 17-jarige Kenneth Subert evenwel, die met zijn broer op zoek naar de politie was geweest, rende den auto achterna, sprong naast den chauf feur, en hoewel het slagen op zijn hoofd en handen regende, wist hij het stuur zoo te draaien dat;» de auto tegen een huis vloog De dieven, die nu hun spel verloren zagen, zochten in alle haast een goed heenkomen. Wel zaten de agent en een op zijn fluitsig naal toegesnelde kameraad hun dicht op de hielen, doch het gelukte niet hen te arres teeren. Hun buit, een waarde van ongeveer 6000 pond sterling vertegenwoordigend, was hun intusschen door den kranigen jongen afhan dig gemaakt. De typhus te Breda en in de omgeving kan thans als geëindigd worden beschouwd. Hier ligt nog slechts één patiënt irt de ba rak. Ook in Princenhage is de toestand vrij wel normaal. Daar zijn nog twee patiënten. Er zullen geen officietle opgaven meer ver strekt worden. Een viertal Marokkanen te Marseille ver blijvend, hadden aan hun landgenoot Ali ben Mohamed 5400 francs ter hand gesteld voor een passagebiljet naar de Vereenigde staten, waar hun werk was toegezegd. Toen ze, teneinde zich in te schepen, op de kade verschenen, waar Ali hun biljetten zou overhandigen, wachtten zij tevergeefs op diens komst. Een politie-agent dien zij hun nood klaagden, zette de recherche in werking. Het gelukte hen wel, een mede plichtige van Ali te arresteeren, maar deze zelf en met hem het gestorte geld, bleef on vindbaar. Paul Beer, de schrijver van het vredesstuk „A" is Donderdagochtend over de grenzen gezet. Met den trein van 8.15 uur S.S. is hij onder politiegeleide naar Zevenaar vertrok ken. Donderdagmorgen werd aan de dames Mulder-v. d. Graaf en Van Rees door den procureur-generaal medegedeeld, dat de reden van Paul Beer's uitzetting daarin is ge legen, dat hij met twee personen zou zijn overeengekomen, in een ensemble mede te spelen op een honorarium, dat uit even- tueele recettes zou kunnen worden uitbe taald. Hij zou beloofd hebben op dezen grondslag geen overeenkomsten mëer aan te gaan. Op 2 November, des avonds, werd een juffrouw, die naar Westervoort moest, aan de pont te Nijmegen door een chauffeur van een vrachtauto uit Benmekom uitgenoodigd om mede te rijden, omdat de juffrouw de autobus, die haar thuis moest brengen, had gemist. De juffrouw reed mede, doch onder weg nabij Eist, werd zij door den chauffeur aangerand Bij het naderen van een ande ren auto heeft hij de vrouw achtergelaten en is hij alleen weggereden. De politie is het thans gelukt hem Op te sporen en tot gehec- le bekentenis te brengen. Woensdagavond om 5 uur, toen de 18-ja- tige zoon Van C van Berkel te Herwijnen bezig was een looplamp in te schakelen, kwam hij in aanraking met den elecrischen stroom. Hij riep om hulp en verzocht het licht uit te draaien; zijn broer deed dat, doch het slachtoffer was reeds bewusteloos. Ge neeskundige hulp werd er geroepen, doch de pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, waren vergeefsch. Naar aanleiding der in verschillende dag bladen verschenen advertentie's van de Re ken-Centrale, Leuvehaven 44c te Rotterdam, brengt de hoofd-commissaris van politie al daar ter kennis van belanghebbenden, dat de ver .coop der coupons van bedoelde Rc- ken-Cerlrale niet onder controle van de po litie te Rotterdam staat, doch dat zij daar- znlegen de aandacht op deze instelling ge vestigd houdt, daar de Reken-Centrale werkt volgens een systeem, ongeveer gelijk als door andere instellingen, waartegen reeds eerder gewaarschuwd is, werd gebc- ïigd. Een slecht afgeloopen aardigheid. Een Schiedammer J. v. d. L. kreeg Woens dagavond in een café in de Jonker Frans sraat te Rotterdam twist met zijn schoon zoon. Het tweetal verkeerde onder den in vloed van sterkedrank en werd uit het café verwijderd. Buiten gekomen heeft de schoon zoon den schoonvader een duw gegeven, waardoor deze onder een juist passeerende motorbus kwam. V. v. L. werd tegen den drond geworpen en is door den G. G. R. in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar men constateerde, dat hij een hersenschudding had bekomen. De schoonzoon werd naar het bureau Meermanstraat overgebracht. Nader wordt nog gemeld, dat de 48-jarige loswerkman J. A, P. Woensdagmiddag met zijn schoonvader, den 60-jarigen J. v. d. Le lie, wonende van Neekerenstraat te Rotter dam, op stap was geweest. Nadat zij ver schillende café's hadden bezocht, ontstond op den hoek van de Jonker Fransstraat en de Crooswijkschekade een woordenwisseling, waarbij zich een oploopje vormde. Plotse ling trok P. zijn jas uit en wierp deze over het hoofd van zijn schoonvader. Deze liep achteruit, struikelde en viel ongelukkiger wijs onder een autobus, 'die uit de richting van dc stad kwam rijden, Beide wielen gin gen den man over het HcKaam. Zijn foesfand is ernstig. Donderdagmorgen verkeerde hij nog in levensgevaar. Bij zijn verhoor verklaarde J. A. P. dat hij zich van het heele geval niets meer kon herinneren. Hij kon slechts verklaren, dat hij de jas gekscherend over het hoofd van zijn schoonvader heeft geworpen. Hij ontkende dezen onder den auto te hebben geduwd. Uit verschillende getuigenverklaringen is ook gebleken, dat van opzet geen sprake is ge weest. P. zou weer op vrije voeen worden gesteld. Mej. B., te Barneveld, had per rijwiel, waarop zij tevens haar ongeveer tweejarig zoontje vervoerde, haar ouder bezocht. Bij haar terugkeer naar huis, toen het reeds donker was geworden, fietste zij bij het passeeren van de Ramselaarsche beekbrug, bij ongeluk te water Tot haar-groote schrik bleek de kleine bij de tuimeling uit het mandje gevallen en moest natuurlijk in de beek liggen. En hoewel zij zelf, in den duis teren avond tot aan de borst in het water stond, wendde zij dadelijk pogingen aan de kleine te redden. Eerst bij de derde po ging vond zij haar lieveling op den bodem der beek. Intusschen had zij luidkeels om hulp geschreeuwd, doch vóór die kwam op dagen was zijzelf, met bet kind op den arm, reeds uit het ijskoude water tegen den steilen kant opgeklauterd. Met den kleine, die reeds geheel blauw zag, begaf zij zich zoo spoedig mogelijk naar een landbouwer, waar moeder en zoontje gelukkig nogal vlug weer opknapten Te Beekbergen is de heer F. van Esta Tjallingu een fokkerij van zilvervossen begonnen. Aan het „Hbld." ontleenen wij een beschrijving van het nieuwe bedrijf in ons land De heer Van Esta bracht ons op zijn vele bunders groot, met vlechtdraad hoog omras terd terrein, waar het vlechtwerk nog diep in den grond is ingegraven, om het binnen dringen van roofdieren te beletten en tegen te gaan, dat de inheemsche roode vos, die hier veel voorkomt, zich met zijn veredelde soortgenoot zou inlaten. Binnen deze afrastering staat dan een klei nere omheining, ten deele omgeven ook tfiet rietmatten, ter beschutting tegen schrale winden, en deze afrastering is voorzien van sterke deuren. Daarbinnen zijn de'yele groote vossen verblijven, elk verblijf bestaande uit drie afdeelingen, tezamen een oppervlakte beslaande van 100 vierkante meter voor ieder vossengezin. De kooien zijn wederom van vlechtdraad gemaakt, dat reikt tot een halven meter onder den grond en dan zich onder het grondoppervlak Voortzet, horizon taal, tegen uitgravingspogingen. Boven gronds staat de omheining twee meter hoog en de bovenbedekking is van gelijk materiaal, steunend op T-ijzer. Elk driedeelig verblijf is bestemd voor een vossenpaar, dat daar in de door houten tunnels verbonden, onderling afsluitbare afdeelingen nu den tijd heeft voor kennismaking. Dan is absolute rust in het verblijf hoofdzaak. Het nachtverblijf is een vrij groot houten hok, van geschaafd hout, met van binnen ronde hoeken en een nette slaapkamer er in geplaatst. Daaronder is een dubbele bodem, voorzien van turfstrooisel tusschen de beide deelen, die den vloer isoleert tegen de koude buitenlucht. Het hok staat een halven meter van den grond en is daarmede door een hou ten tunnel verbonden. Binnen kan de vos zijn kostbaren pels niet beschadigen aan ruwe wanden e.d. Het dier is er als in het mooiste hol en mama-vos krijgt er alleen bezoek voor de dagelijksche schoonmaak beurt van het nachtverblijf. Stoornis zou haar kunnen doen besluiten voor haar jongen een veiliger nest te zoeken en, bij het ont breken daarvan, haar kroost dood te bijten. De vossen, die wij zagen, tien in getal voorloopig, zijn wel heel mak zoo op het oog. Als de heer Van Esta ons niet had weerhou den, zouden wij met alle plezier met hem mee zijn gegaan in de bevolkte verblijven Toch is dat niet geraden, want de dieren blijven verradelijk en bijterig. De thans aanwezige vossen zijn alle Cana- deesche stamboekdieren, eenjarige pups, van stamboeknamen voorzien, afkomstig van gedurende vijftien tot twintig jaren in gevan genschap veredelde ouders, gefokt door Gra ham Rogers, Summerside, Prins Edward I, in Canada. Deze zilvervos is evenwel geen ras op zich zelf geworden en nog steeds moet een zorg vuldige selectie worden toegepast, om ver zekerd te blijven van soortecht nakroost. De voorhanden dieren hebben een gitzwarten kop, met zilverharen er in geplant. Elk dier zilverharen is weer van de huid af zwart en wit. Het dier heeft verder een zwarte voor hand en op den zwarten achtergrond van het achterlijf zijn tal van zilverharen. De vos draagt dan, rechtuit, zijn langen zwarten staart met een groote pluim de trots van het zeer beweeglijke dier, dat de staartpluim omhoog draagt. De heer Van Esta heeft verder nog naar Beekbergen onderweg een paar blauwvossen, van de Westkust van Noord-Amerika, om ook met deze blauwvossen de'n fok te begin nen. Die blauwvossen zijn veel productiever en werpen tot zelfs vijftien jongen. De dieren schijnen zich te Beekbergen zeer wel te bevinden. De lange haren glim men in het zonlicht. De vosjes hebben er blijkbaar schik in. Schrander kijken ze uit de oogjes over hun spitsen snoet, die toch wat gevulder is dan bij hun roode soortge- nooten. De zilvervossen hebben in hun uiterlijk iets van een mooien keeshond. Ze kunnen, zoo zei de heer Van Esta, veel droge koude verdragen, mits hun verblijf een dro gen, doorlaatbaren boden heeft en de vossen geen last kunnen hebben van scherpen wind. De voeding bestaat, omdat de vos een alles- eter is, uit cakes, melk en vet, 's middags wat water en des avonds uit een vleesch- maaltijd paarden-, rund- of geitenvleesch, met ter afwisseling een konijntje of een kippenbout. De omgeving der fokkerij ,,'t Vossehol", vroeger het landgoed „Op den Akker"., leent zich voor het nu daaraan gegeven doel prachtig door de omlijsting met hoog den- nenbosch. De beesten kunnen er wel gedijen. Vroolijk loopen ze in de ruime verblijven, op de ranke, maar krachtig gespierde pooten. Hier en daar lag er een boven op zijn nacht verblijf quasi te slapen. De scheefliggende oogjes met de ovale, rechtstaande pupillen loerden intusschen ons overal na. Wij moesten onzen vriendelijken gastheer tenslotte beloven, wel te willen mededeelen, dat hij onder geen beding bezoek van belang stellenden kan ontvangen. Want Reintje de vos is nu eenmaal niet op menscnenvisite gesteld. Een 25-jarige arbeider uit Utrecht, werk zaam bij de afbraak der oude R.K. Kerk te Poeldijk, is Dinsdagmiddag van den kerk- !oren gevallen. Zijn toestand is hopeloos. Tot heden werd hier nog niets vernomen van een vrouw uit Sappenneer, die eenige weken geleden uit het Academisch Zieken huis te Groningen, waar zij in consult zou gaan, wist te ontsnappen. Men vermoedt, dat haar een ongeluk Js overkomen. Woensdagmorgen is te O. Pekela (Gron.) de stoomtram gedeeltelijk ontspoord. Een stuk boom was over de rails gevallen. Het rijtuig achter de locomotief liep uit de rails, van den 1ste klasse-wagen werd het balcon geheel ingedrukt, de ruiten werden alle ver nield. De conducteur kreeg een vrij, ernstige fioof3wom!e en moest wor3en vert>on3en, Het ongeval veroorzaakte een uur vertra ging. Bij den aanvang der zitting van den ge meenteraad te Rotterdam had een incident plaats, waarbij bet communistisch raadslid Van Burink betrokken was. Bij den ingang van het stadhuis hadden zich drie rijksveldwachters opgesteld, bene vens een klerk van 't parket van den Offi cier van Justitie. Toen de heer Van Burink zich naar binnen begaf, werd hem verzocht mee te gaan naar het registratiekantoor aan de Kruisstraat en eerst zijn boete te betalen van 3 of anders een dag hechtenis te ondergaan. Tusschen drie rijksveldwachters en onder zeer veel bekijks werd het raads lid daarop naar het kantoor geleid, waar hij de boete betaalde. Naar gemeld wordt, was deze boete hem opgelegd door den kantonrechter; onjdat hij ongeveer een half jaar geleden met een re clamewagen van het Werkloozen Agitatie Comité door het park was gereden. Te Dordrecht op heeferdaad betrapt. Den laatsten tijd werden te Dordrecht herhaaldelijk diefstallen en inbraken ge pleegd, welke niet opgehelderd konden wor den. In den nacht van Woensdag op Donder dag echter is het aan de recherche gelukt den dader, den agent-majoor van politie A. L, A„ op heeterdaad te betrappen. Se dert lang besfond bij de recherche het ver moeden, dat de verschillende diefstallen en inbraken door genoemden agent werden ge pleegd, doch het was uiterst moeilijk, om hem op heeterdaad té betrappen. Door den commissaris van politie werden ten dien einde uitgebreide maatregelen getroffen. Op verschillende plaatsen in de stad werden vertrouwende posten uitgezet, die de pan den welke voor een eventueele inbraak in aanmerking kwamen, scherp in het oog hiel den. De moeilijkheid was, dat de majoor de misdrijven in zijn diensttijd zou bedrijven, terwijl Hij op surveillance was. Indien hij in een perceel werd aangetroffen/heette het steeds, dat hij de deur open had aangetrof fen. Men was tc weten gekomen, dat in per ceel 23 in de Groote Kerkbuurt, waarin ge vestigd is de N. V. v./h. G en Zonen, ook ingebroken zou worden. Reeds tweemaal had men vergeefs getracht de deur van den brandgang binnen te dringen. Nu werd des nachts sinds eenige dagen de deur niet zoo Zwaar gegrendeld als gewoonlijk. De inspec teur van politie Von Zeben en de agent-re chercheur Van der Bout, stelden zich ver dekt op in het huis. Dit bleek juist gezien. A. trachtte wederom, nu met succes, binnen te dringen. Op het oogenblik dat hij den drempel van de deur, die hij met een val- schen sleutel geopend had, overschreed, werd hij door de politiemannen overmees terd. Het bleek, dat hij in het bezit was van verschillende loopers. De aangehoudene, die sinds 1904 in dienst der politie is, heeft be kend, ook andere inbraken te hebben ge pleegd, Het politieonderzoek is nog in vollen gang. De onbetrouwbare politieman is ter beschikking van de Justitie gesteld. Op Maandag 10 Januari, Dinsdag 11 Jan. en Woensdag 12 Jan. a.s. zullen te Nijmegen, in het Gebouw „De Vereeniging" Oranje- Singel I, hoek Keizer Karei-Plein, ontwik- kelingsdagen van dien Bond worden gehou den. Ingeleid zullen worden de volgende onderwerpen; Retorsiemaatregelen door Mr. Dr. L. N. Deckers, secretaris van den Bond. Grond onderzoek door Ir. G. Th. Everts, directeur der R. K. Landbouwwinterschool te Raalte; Onze tuinbouw in het buitenland, door Mr, L. Nienvöller, secretaris van het Ccntraal-Bureau der Veilingen; Landbouw- crediet door Mr. V. G. G. M. Dubois, direc teur der Coöp. Centr. Boerenleenbank te Eindhoven; De organisatie van de jeugd ten plattelande, door Rector W. van Kessel te Vucht; Het Pachtvraagstuk door Ir. J. H. H, Bemelmans, R. K. Pr. Directeur der R. K. Landbouwschool te Roermond; Fok en Con- trole-vereenigingcn door Ir. Jacq. Timmer mans, Rijksveeteelt-consulent te Roermond; Melkwinning en Melkbesluit door H. Ruy- ter te Arnhem, secretaris van den Aarts- diocesanen R. K. Boeren- en Tuindersbond. De sluiting zal op Woensdag 3,45 n.m. ge schieden door den voorzitter van dc Com missie van de Ontwikkelingsdagen, Rector J. P. J. Kok te Bloemendaal, geestelijk Adviseur. Volgens berichten uit Genève zou de ook te onzent bekende bacterioloog Dr. Spak- linger er in geslaagd zijn, een afdoende in jectie tegen rundertubërculose samen te stel len. Ongeveer tien jaar geleden slaagde Spak- linger er reeds in een immuun-serum tegen deze ziekte samen te stellen, doch hij wei gerde toen aile publicatie, alvorens hij er in geslaagd zou zijn, het bereidingsprocédé zóó te wijzigen, dat het poduert onder ieders geldelijk bereik zou komen. Het voornaamste uit het door Mellon, den secretaris van de schatkist, aan het Congres voorgelegde rapport, is de indruk, welke het geeft van den tegenzin der Ver. Staten om op het oogenblik eenige overeenkomst betreffende de oorlogsschulden te herzien. Het verklaart voorts, dat 97 pCt, van het totaal van de schuldvorderingen der Ver. Staten door schuldvorderingen zijn gedekt en dat fair trial kan worden verkregen, niet in theorie, doch in de practijk. De functie der buitenlandsche schulden commissie eindigt 9 December 1927. De com missie voltooide feitelijk haar arbeid, en Mellon gelooft niet, dat het noodig is, haar bestaan te verlengen. Het rapport voegt er aan toe. dat geen de biteur zal willen ontkennen, dat de betalin gen, welke voor de eerste jaren van de pe riode van 62 jaar, binnen zijn betalingscapa citeit ligt, -terwijl in de acht jaar sedert den wapenstilstand de Amerikaansche schuld wat betreft het Europeesche vasteland fei telijk geen beteekenis was, daar de regelin gen pas onlangs tot stand zijn gekomen, behalve die met Engeland, welke is aan vaard. Mellon legt er den nadruk op, dat de regeering der Ver. Staten een consequente politiek tegen het annuleeren der schulden heeft gevoerd, en hij geeft uitvoerig de be sprekingen weer tusschen de buitenlandsche vertegenwoordigers en de Amerikaansche ambtenaren ten tijde van de afsluiting der oorlogsleeningen. Ten slotte beriep hij zich op de verklaringen van president Wilson om aan te toonen dat er aan annuleeren niet wordt gedacht. Pas thans is bekend geworden, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag is ingbroken in het „Zeugamt" van het rijksministerie van financiën. eD inbrekers hebben voor 400,000 M. aan belastingzegels gestolen. Dc daders zijn ontkomen; op hun arresta tie is een prijs gesteld van 43.000 M. Het „Zeugamt" is de eenige plaats in het Duitsche rijk, vanwaar de belastingzegels enz. aan de verschillende belastingkantoren worden gezonden. Dientengevolge ligt er voor milliarden aan waarde opgestapeld. Maandagmorgen vroeg bemerkte de por tier, dat uit een zijraam een touwladder hing. Op ontdekking uitgegaan, zag hij al spodig, dat zware ijzeren afsluitdeuren met valsche sleutels waren geopend. De door de inbreker gevolgde methode, ook wat betreft de soort van het geroofde, wijst er volgens de bladen op, dat men hier te doen heeft met deskundigen. Dc Albaneesche Kamer heeft het ver drag met Italië geratificeerd. Een gisterenavond vanwege het keizer lijk paleis gepubliceerd communiqué deelt mede, dat de toestand des keizers verer gerd is. De diagnose heeft symptomen van bronchitis in dc rechterlong vastgesteld. nisters hem na onderzoek van het rapport zullen mededeelen. De aandacht te Genève is gisteren op den Raad van Gezanten geves'igd. De conferentie van vijf zal heden bijeen komen om acte te nemen van de te Parijs genomen besluiten aangaande de voor waarden en het verzoek tot terugroeping der inlerqcaüieerde controle-commissie kennis ti nemen. In geva'. de Raad van Gezanten mat lot opheffing der militaire controle besluit, zal Stresemann voorstellen de geschilpunten aan een scheidsgerecht voor te leggen. Naar gemeld wordt, is er een overeen komst gesloten nopens het stelsel van con trole door den Volkenbond ter vervanging der intergeallieerde controle. Men zou d® fcrmulc hebben aangenomen, welke is aan vaard door de drie juristen, maar het ac- coord moet natuurlijk ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de ministers van bui- tenl. zaken, die naar men verwacht heden bijeenkomen. De datum oer beëind.ging van het huidige controle-systeem kan eerst worden vastgesteld na de ontvangst van het rapport van den Gezantenraad. De tusschen de geallieerden en de Duit- schers gesloten overeenkomst nopens de controle van den V, B. is een bevestiging van het in 1924 door den V. B.-Raad aan- genomen project. De in 1924 en 1925 door den Raad aangenomen resoluties blijven dua geldig naar den geest en naar de letter. De Duitsche reserves hebben den vorm van een toelichtende resolutie, welker aanneming aan den Raad zal worden ver zocht. Voorts is het accoord een practische aanpassing van den toestand ontstaan door de tegenwoordigheid van Duitschland ia den V. B. Raad, bij het project van 1924. De overeenkomst loopt over drie pun- Vooreerst wordt de wijze van werken der commissies van onderzoek in bijzonderhe den geregeld. Geen enkel onderzoek zal worden gedaan zonder dat er een klacht is ontvangen en er zal dus geen permanente of periodieke controle zijn. Verder worden de bevoegdheden der commissie van onderzoek vastgesteld. D® bepalingen van 1924 worden aangepast bij de Duitsche wetten inzake de huiszoekin gen, Bij eventueele bezoeken zuilen de V. B.-controleurs worden vergezeld door een Duitsch overheidspersoon. Ten derde zullen Duitsche officieren worden toegevoegd aan de commissies van onderzoek in de landen buiten Duitschland. Ten slotte wordt bevestigd, dat d® kwestie van het toekomstige controlestel sel in het Rijnland het onderwerp zal uit maken eener latere afzonderlijke bespre king. Een honderdtal met graan geladen sche pen, die door het ijs op de Sainte-Marie- rivier werden geblokkeerd, zijn losge komen. De Kamer heeft met 410 tegen 135 stem men de^geheele begrooting voor 1927 aange nomen, sluitende met een bedrag van 39.634.408.139 francs aan uitgaven en. De staking der havenarbeiders duurt nog j 40.099.161.036 aan ontvangsten. Alleen de i opstopping in de 1-1j voort en veroorzaakt Australische havens. Doodeu en gewonden. BERLIJN, 9 Dec. (V. D.) Gemeld wordt, dat tc Tallein aan de Salzach, een steiger van een in aanbouw zijnde cellulosefabriek is ingestort, met het gevolg, dat een twintig tal arbeiders bedolven werd. Twee hunner werden gedood en de 18 anderen bekwamen meerendeels zware verwondingen. socialisten en communisten stemden tegen. De Kamer werd daarna verdaagd tot 17 December, ,Het Lagerhuis heeft een besluit goedgekeurd van den attorney-general, waarbij het mee- rendeel der noodmaatregelen wordt inge trokken. Slechts enkele blijven bestaan, welke noodzakelijk zijn voor de controle op den uitvoer van kolen en op de gas-, water en electriciteitsvoorziening, totdat de toe stand in de kolenindustrie weer normaal zal zijn. De minister voor de mijnen hoopte de bz- LONDEN, 9 Dec. (V. D.) Zondag a.s. is het perkende bepaling inzake anthraciet op 12 In de ba siliek van St. Pie ter werd Don derdag de plechtige geloofsbelijdenis afge legd door mevr. Lund, een Noorsche schrijf ster, die zich van het protestantisme tot het katholieke geloof heeft bekeerd, (Msb.) Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, president van het Groot-Seminarie Rijsenburg, heeft het ziekenhuis te Bussum hersteld verlaten en zijn werkzaamheden op het Seminarie wederom hervat. Met het s.s. „Rembrandt" zullen 21 De cember naar de Missie vertrekken Mgr. J. H. Kregelmans (uit Nederweert), Vicaris- Generaal van het Aartsbisdom Madras en de WelEerw, Pater J. C Gysman, van de Norbertijnen Missie, beiden met bestem ming Colombo. Verder zullen met dit schip reizen de Eerw. Zusters Gertrude (mej. H. Koeken) van Mariënburg te 's-Hertogenbosch, die eveneens naar Colombo vertrekken. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd to Bisschoppelijk Inspecteur van het R. K Bijz Lager Onderwijs in de Deke naten Alphen a,/d. Rijn en Gouda den Zeer- Eerw. Fleer J. W. J. van Kampenhout, pas toor te Meije ea Zegveld. de dag vau het zilveren feest van Marconi's draadlooze experimenten, welke de over brenging en ontvangst van draadlooze signa len van de Oude naar de Nieuwe Wereld tot uiteindelijk resultaat hadden. Het was op 12 December 1901 te St. Johns op New- Foundland, dat Marconi erin slaagde signa len van Poldhu (Cornwall) op te vangen. De dagbladen in Engeland wijden lange kolom men aan deze prestatie welke de aanvang is geweest van het wonderlijke tijdvak der draadlooze communicatie. KEULEN, 9 Dec. (V. D.) Bij een spoor wegovergang op de lijn Keuien-Aken is een automobiel door een D.-trein gegrepen. Een inzittende werd gedood en de andere kwam met den schrik vrij. De auto is vernield. BERLIJN, 9 Dec. (V. D.) De Rijksminister van Financiën heeft in de begrootingscom- missie van den Rijksdag verklaard, dat de leening van een milliard, waarmee in de be grooting is rekening gehouden, dit jaar, en misschien het geheele begrootingsjaar niet noodzakelijk zal worden. LONDEN, 9 Dec. (V. D.) Ten einde het toenemende aantal verkeersongelukken, vooral des avonds te verminderen is een wetsontwerp in het parlement ingediend, waarbij wordt bepaald, dat auto's voorzien moeten zijn van vier voorlichten, terwijl tevens daarin nog zijn vervat voorschriften omtrent lichtsterkte. BELGRADO 9 Dec. (V. D.) Naar wel na het conflict met Pasitsj te verwachten was, heeft hedenmiddag Uzunowitsj na een au- diënte bij den Koning zijn opdracht tot kabi netsformatie teruggegeven. Men koestert thans de verwachting, dat de Koning Pasitsj met de kabinetsformatie zal belasten. De Raad van Gezanten te Parijs heeft de kwestie van de ontwapening van Duitschland onderzocht en vast gesteld dat het meerendeel der pun ten verwezenlijkt zijn behalve - die, welke betrekking hebben op de versterking van Koningsbergen, Küstrin en Glogau en de vervaardiging van oorlogsmateriaal. De Raad ste'de Je bewoordingen van het rapport op, dat hij gis'erenavond aan ^de ministers van buitenlandsche zaken te Ge nève heeft doen toekomen. Heden zal hij de instructies bestudeeren, wik. dc mi- dc nummers 13 tot en met 24 aangeven. Dec. te middernacht te kunnen intrekken. Omtrent den omvang der algemeene uit. sluiting is door de A. D. B. de volgende opgave bekend gemdakt: van 118 slijperijen, in Antwerpen zijn 64 gesloten; Borgerhout, Berchem, Deurne, Merxem. respectievelijk geopend 50, 16, 28, 26; het aantal stil geleg de fabrieken is onderscheidenlijk 31, 22, 5 en 2. Totaal; op 296 slijperijen 142 gesloten. Te Brussel en de Kempen is het getal stil liggende slijperijen naar verhouding nog veel geringer. Voor de circa 4-5000 ongeorganiseerden heeft de uitsluiting geenerlei hinder ge bracht, In de Kamer heeit de Belgische minister van nationale verdediging, in antwoord op een interpellatie van den socialist Mathieu over de reorganisatie van het leger, ver klaard, dat hetgeen ontbreekt, de verlofs- officieel zijn. Het leger bezit slechts twee vijfden gedeelten van het aantal dat in geval van mobilisatie noodig is. Het Fransch-Belgisch militair verdrag bevestigt slechts den wil der Belgische re- geering om het land tegen een invasie te verdedigen. De regecring heeft alle vrijheid om de verdediging des lands te organisee- ren, zonder iets omver te willen werpen. De regeering wil datgene versterken, wat bestaat. Dient de cavalerie geheel te worden afge schaft? De over dit probleem geopendo discussie heeft nog geen oplossing gebracht. De minister geloofde niet dat de rol der cavalerie geëindigd is. Bij de benoemingen in het kader der hoofdofficieren hebben zich geen onregelmatigheden voorgedaan. Voorbereidende maatregelen. Naar de „Tel." verneemt, zal ten behoeve van den 24 u(t tijdrekening, vwelke, zooals wij reeds eerder berichten, bij den aanvang van den zomerdienst op 15 Mei 1927 door de spoorwegen zal worden ingevoerd reeds spoedig een aanvang worden gemaakt met het overschilderen der stationsklokken. Deze zullen dan bij de nummers 1 tot en met 12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5