ÜÏÏeN i Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. De Fransche Kamer verwerpt een sociafistisch amendement tot ver mindering van de credieten voor de bezettingstroepen in Rijnland. Voorloopige uitslagen der verkiezingen in Hongarije. Hittegolf In Ar gentinië. Er zijn vijf en twintig slachtoffers. Een treinbotsing in Aïandsjoerije; 25 dooden. Onder de Radio-berichten: De Amerikaansche secretaris der schat kist, Mellon, over de Europeesche oorlogsschuld. Het Albaneesch-lta- liaansch verdrag geannuleerd. De havenarbeidersstaking in Australië duurt voort. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het spoorwegongeluk bij De Vink. De Mailbooten van de Maatschappij „Zeeland". Nachtelijk hanengekraai. Spoorwegongevallen-statistiek. De Burgemeester van Goor. Belasting-inning in Noord-Holland. N oord-Hollands Noorderkwartier. VERKEER EN POSTERIJEN. - Rechtstreeksche verbinding tusschen Nederland en Engeland. FINANCIËN. De Koninklijke. UIT ONZE OOST Legeruitbreiding in Indië. Commandant van het internee- ringskamp op N.-Guinea. RECHTZAKEN De wethouder met den bokkenwagen. FEUILLETON. De Britsche belangen in China. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lager Huis heeft de onder-staatsse cretaris voor Buitenlandsche Zaken, Locker Limpson, inlichtingen verstrekt over de ka pitalen, welke op het oogenblik aan China zijn geleend. Locker Lampson deelde mede dat het uitstaande bedrag aan regeeringslee- ningen welke worden gewaarborgd door de inkomsten, afkomstig van de douane-heffin gen, 14% millioen pond sterling bedraagt. Hoewel het totale bedrag van de aandeelen in leeningen, welke in Britsch bezit zijn, zich moeilijk laat bepalen, meende Locker Lamp son dit ongeveer te moeten ramen op 3 20 millioen p st. Onder de huidige omstandig heden was het niet mogelijk om zich van be taling te verzekeren anders dan door het put ten uit de inkomsten van de douaneheffingen De Britsche regeering koestert den wensch, dat deze heffin. en gehandhaafd zullen blij ven. In antwoord op een vraag hoeveel perso nen van Britsche nationaliteit in China ver toeven, deelde Locker Lampson mede, dat dit aantal in 1925 15.274 heeft bedragen, waarbij dan nog niet zijn de Britten, die in Hongkong wonen. De credieten voor de be zettingstroepen. De Fransche minister van oorlog Painlevé heeft de quaestie van vertrouwen gesteld tegenover een soc. amendement tot verminde ring van de credieten voor de bezettingstroe pen in het Rijnland. Het amendement werd verworpen met 345 tegen 205 stemmen. De verkiezingen in Hongarije. De dag Van gisteren, de eerste verkiezings dag, wees reeds op een overweldigende over winning voor graaf Bethlen. Van de oppositie werden o.a. gekozen de legitimist Apponyi en voorts nog Gömbös. De mogelijkheid bestaat dat graaf Andrassy ditmaal geen zetel zal verkrijgen dit zou dan de eerste maal zijn na een ononderbroken zittingstijd van 32 jaren. Eenige vooraan staanden „Rassenschützler" zijn in de min derheid gebleven, en ook de kansen van de sociaal-democraten, die voor vier jaar vooral ia de mijn districten oppermachtig waren, staan zeer slecht. Het heeft allen schijn, dat de woor :';n van Bethlen zich zullen verwe zenlijken, nl dat de extremistische partijen Zwakker zullen worden en dat daarentegen de midden-partijen in kracht zullen toe nemen. Gisteren zijn fn 103 provinciale districten de verkiezingen begonnen. In 53 districten had de verkiezingen zonder tegencandida- ten plaats. Onder de gekozenen bevinden zich minister-president graaf Stefan Bethlen en nog vijf leden der regeering. De 'mijndis- tricten zijn voor de sociaal-democraten ver loren gegaan. Van de 50 districten, waarin stemming noodig was. kwamen tot gisteravond acht uur de resultaten van 17-districten binnen. In al deze districten werden aauhangeis der regeering gekozen, In Vaczratot had gistermiddag een inci dent plaats voor een stemlokaal. De beide surveilleerende gendarmes vuurden op de verzamelde menigte, die dreigend de vrij lating van een arrestant eischte. Een man en eeft vrouw werden zwaar, drie personen licht gewond. De vrouw is aan haar wonden overleden. De verhouding van F rank- rijk tot Italië. Omtrent den moord op den jeugdigen fascistischen ambtenaar van het Italiaansche consulaat te Nice meldt men nog uit San Remo, dat de ambtenaar, Nino Gavarino, door een bandiet, Pollastro genaamd, en zijn kameraden werd gedood. Dezelfden vermoordden onlangs in Milaan twee on derofficieren der politie, en gisterenmiddag een brigadier der gendarmerie en een gen darme. De autoriteiten hebben order gekregen een regiment infa terie der fascistische militie te mobiliseeren. De ontroering is groot in dit gebied. De algemeene Ameri kaansche begrooting. President Coolidge sprak zich bij het indienen der begrooting in het Congres nadrukkelijk uit tegen eenige permanente belastingverlaging voor het oogenblik. Met een voordeelig saldo van 383.079.000 dollars voor dit jaar in zicht en 200.704.000 voor het komende jaar adviseert hij geen verlaging vóór dat de nieuwe inkomstenwet nog een jaar is beproefd en het zich laat aanzien dat de huidige voorspoed aanhoudt. De president besprak twee manieren om het saldo te besteden. De keuze óf de be lastingen, óf de staatsschuld te verlagen, laat hij geheel aan het Congres over. Het overschot der begrooting zou echter zeer gped tot vermindering der nog steeds zeer groot staatsschuld, die 9.500.000.000 be draagt, kunnen worden aangewend, waar door een besparing aan rente zou worden verkregen. Mocht het Congres tot belastingverlaging besluiten, dan kan deze liet best geschieden door de twee eerste termijnen van de belas ting over 1927 af te schrijven. De vlootcommissie uit het Representan tenhuis, zal, naar draadloos gemeld wordt, een onderzoek instellen naar de vraag of er wel voldoende geld beschikbaar wordt ge steld voor de instandhouding der Ameri- kaansche vloot. Een aantal leden der com missie zijn van oordeel, dat de herhaaldelijk gepubliceerde berichten, dat de vloot bene den de verhouding 5 :5 3 is door de ont wapeningsconferentie te Washington gesanc- tionneerd, niet mogen worden genegeerd en dat de tijd gekomen is om eens na te gaan hoe de verhouding is tusschen de vloot en die van andere naties. quaestie der verdragen. De Clnneesche gezant heeft in een gister avond gehouden rede te Washington gevraagd dat de V.S. zelfstandig zouden handelen, de eenzijdige verdragen zouden opzeggen en de exterritorialiteit zouden opheffen hij voegde er bij, dat als de mogendheden die verdragen niet zouden afschaffen, China dit zelf zou doen, omdat zij de taak der Chineesche regee- ring zeer moeilijk maken. Een hittegolf in Argentinië. De „Matin" bevat een telegram uit Buenos Aires meldend, dat daar een hittegolf woedt. De laatste 24 uur zijn 25 personen door zonnesteek overleden. -Aardschokken in Zuid- Californie. Er zijn gisteren in CaliforniS zes aard schokken gevoeld. De muren en de schoor- steenen van verscheiden gebouwen scheur den, maar er werd geen ernstige schade aan gericht. Bestrijding der zeeroo- verij in China. Het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken van Kanton heeft in gun- srigen zin geantwoord op de voorstellen van den Britschen consul-generaal inzake samen werking tusschen Honkong en Kanton ter uitroeiing van de zeeroovers der Bias-baai. Spoorwegongeluk in Mantsjoerije. De bladen bevatten een telegram uit Moekden, meldend dat er 25 personen zijn gedood en 54 ernstig gewond tengevolge van een botsing tusschen twee treinen in Zuid- Mantsjoerije. EEN DRAMA TE PARIJS. De Amerikaan William Payne, 66 jaren oud, zeer bekend in de Parijsche Amerikaan sche kolonie, lid van verschillende clubs, bewoonde sinds jaren prachtige apparte menten aan de Champs Elysées. In een plot selinge zenuwcrisis heeft hij zijn vrouw en de huishoudster gedood, waarna hij zich zelf doodschoot. Het drama had 's middags om een uur of een plaats. Mevrouw Payne, die verlamd is, was ha het déjeuner naar haar kamer gebracht, ter wijl de heer Payne rekeningen met de huis houdster afdeed. Daarbij stiet hij op enkele fouten, waardoor hij in woede ontstak, die zoo hevig werd, dat hij haar tenslotte neer schoot. Daarop snelde hij naar zijn vrouw, schoot ook deze dood en sloeg toen de hand aan zich zelf. Sinds geruimen tijd had zijn dokter den heer Payne aangeraden voor zijn geschokt zenuwgestel genezing te zoeken in reizen. Dezen raad had hij opgevolgd, doch zonder afdoend succes. De twist met de huishoud ster leidde tot de fatale crisis. De bladen, die natuurlijk groote belang stelling toonen voor het „geval-Payne", beweren, dat de Amerikaan een aanzienlijk vermogen nalaat, zoodat reeds maatregelen zijn genomen om de erfgenamen in Amerika op te sporen. VIER NIEUWE THEEMSrBRUGGEN. Een bericht uit Londen meldt, dat de regeeringscommissie voor het Verkeer over de Theems advies heeft uitgebracht om vier nieuwe bruggen over de Theems te bou wen, de Waterloo Bridge te verbreeden en een tunnel te bouwen van Dartford naar Purfleet. De kosten worden op 27 millioen pond sterling geraamd. DE BRAND IN HET ROEMEENSCHE PALEIS. Een telegram uit Boekarest meldt, dat de kunstvoorwerpen bij den brand van het koninklijk paleis zijn gered, behalve de gobelins van den baldakijn van den konink lijken troon. De Kamer heeft zonder debat met alge meene stemmen een crediet van 20 millioen leis toegestaan voor het herstel van het paleis. DUITSCHLAND EN HET GEVAAR VOOR EEN STEENKOLENOORLOG. Tegenover de uitlatingen van Engelsche zijde, dat men voor het begin van een En- gelsch-Duitsche steenkolenoorlog staat, om dat de Engelsche mijnbouw met alle geweld zijne door de staking verloren afzetgebieden wil terugveroveren, wordt van Duitsche zij de, zoowel door het Essener Kolensyndicaat als door andere toonaangevende stemmen in den kolenhandel, verklaard, dat een dergel- lijke oorlogsverklaring hen tamelijk koud laat. Wat Duitschland betreft, zoo heeft geheimrat Glöckner in de laatste algemeene vergadering meegedeeld van het Essener Kolensyndicaat, dat het voor de geheele Europeesche kolenindustrie doelmatig zoude zijn met elkaar in contact te treden, omdat het onverantwoordelijk zou zijn het daar heen te voeren, dat de kolen door te groote concurrentie zoo billijk verkocht werden, dat menige mijn gedwongen zou worden hare productie onder den zelfkostenden prijs te verkoopen. Men begrijpt echter zeer goed, in Duitschland, dat het zeer moeilijk zal zijn de twee voornaamste kolenexporteurs van Europa nader tot elkaar te brengen. De be ëindiging van het premiesysteem in Enge land, beteekent voor de Engelsche mijnen die zelfs gedurende den tijd der subventie niet met winst konden werken, het wegval len van 3 shilling per ton, wal»bij een ver koopprijs van 12 tot 15 shilling niet onbe duidend is. Verlenging der werktijd met een half uur, en loonsverlaging moeten deze schade weer inbrengen. Wanneer deze twee maatregelen echter geen compensatie zou den uitwijzen, denken de Engelsche mijnbe- zitters erover door gedeeltelijke sluiting van eenige mijnen en door toewijzing van een begrensde productie aan anderen, dus door Z.g, rationaliseering, zooals dat in Duitsch land ook toegepast is, de concurrentiestrijd te kunnen opnemen. Wat voor Duitschland echter mogelijk was door het bestaan van een syndicaat, dat de stilgelegen mijnen, ondersteunen zal, is in Engeland waar een dergelijk lichaam ontbreekt^ niet zoo mak kelijk door te voeren. Verder kwam nog in aanmerking als middel om de verloren markten weder terug te kunnen krijgen, het verkoopen van de steenkolen onder den zelf kostenden prijs, maar het valt te betwijfelen, of de Engelsche mijnbouw na de geleden verliezen door de lange staking ontstaan, nog in staat is dit plan te verwezenlijken. In Duitschland is men overtuigd, dat men in Engeland niet naar dergelijke middelen grij pen zal, maar zich op den duur toch door degelijke handelsprincipen zal laten leiden. Zou dit echter niet het geval zijn, dan ziet Duitschland den strijd op leven en dood wat betreft de mijnbouw kalm tegemoet. Men hoopt échter toch, dat een middenweg zal worden gevonden, bestaande in het voor zichtig onderzoeken der verschillende mark ten, mogelijk in overeenstemming met el kaar. De Duitsche kolenpositie staat sterk, omdat zooals geheimrat Klöckner gezegd heeft, de afzet tot sinds 1927 verzekerd is. Het Duitsche kolensyndicaat heeft een voor uitziende blik gehad en tevens in de bestre den afzetgebieden bewezen, dat de Duitsche kolen niet slechter zijn dan de Engelsche. Aan een strijd op leven en dood gelooft de Ruhrbergbouw niet, maar gevreesd wordt die strijd al evenmin. EEN HOLLANDSCH SINT-NICOLAAS FEEST IN WEENEN. De Hollandsche kolonie in Weenen heeft dit jaar het buitengewoon aardige idee gehad ora een Sint-Nicolaasfeest te vieren op Hol landsche wijze, en, daar dit toch voor alles een kinderfeest is, een honderdtal kinderen uitgenoodigd, die vroeger in Holland ge weest Waren, deze viering mee te maken.- Daartoe waren de zalen van de architecten- vereeniging afgehuurd, en luisterrijk met bloemen versierd. Om precies 7 uur namid dag kwam St. Nicolaas op een prachtig wit paard gezeten aanrijden door Deenensche straten, vergezeld door zijn zwarten knecht, en werd voor het gebouw opgewacht door henderden mensrhen, terwijl het bekende „Zie ginds komt de stoomboot" door eeiige blaasinstrumenten werd ten gehoore gebracht. De indruk van de kleine Weenertjes was overweldigend en ook menig Hollander sloeg het hart sneller bij het hooren van deze welbekende toonen uit zijn jeugd. Boven gekomen, hield de heilige man een Hol landsche toespraak tot het jonge volkje, terwijl de zwarte knecht zoo hier en daar een deugniet trachtte te ontdekken en hem vo g St. Nicolaas bracht. Dc kinderen Zongen toen in het Hollandsch „Zie de maan schijnt door de booinen" en het eerstgenoemde liedje, en dat klonk zoo aardig, zoo geheel Hollandsch, en was zeker het grootste bewijs van erkentelijkheid, dat deze kinderschaar de aanwezige Hollanders kon bieden. Een goochelaar vulde met zijne kunsten een gedeelte van den avond en tot slot kreeg elk kind een vijftal geschenken, bestaande uit een Hollandsch liederenboek, een Hol- landschen kalender en alle ftiogelijke Hol landsche snoeperijen, waarvan de onver gelijkelijke speculaas ook menig kolonist deed genieten. Nadat het kindervolkje weg gegaan was, bleven de kolonisten met hunne gasten tezamen soupeeren en luisteren naar Hollandsche voordrachten. Het idee tot dezen welgeslaagden avond is uitgegaan van den helaas voor eenige weken overgeplaatsten gezantschapssecre taris, den heer Menten terwijl het comité bestond uit den Hollandschen consul, den heer Lapair, en de heeren Schouten, van Balen en Nijdam. De Hollandsche liederen waren ingestudeerd met de kinderen op de z.g. Holland-club, onder leiding van den heer P. A. van Rees, de leider van deze sedert October bestaande inrichting waar zoovele Hollandgangertjes en ook ouderen zich eenige malen per week heen begeven om onze taal machtig te worden in woord en schrift, en op al hun vragen en belangstelling voor ons land, dat hen zoo lang herbergde, antwoord en bevrediging krijgen. Onze ge zant, de heer van NNoen tot Sevetiaar hield tot slot een kleine toespraak en hoopte, dat het comité zich permanent zal verklaren, opdat dergelijke gezellige bijeenkomsten niet tot de uitzonderingen zullen behooren. EEN WEENSCHE SENSATIE GESCHIEDENIS. Sedert eenige dagen vormt een finandeel- politieke geschiedenis het middelpunt der algemeene belangstelling. Het gaat hier om onthullingen betreffende de ambtelijke han delingen van den vorigen minister van finan ciën, Dr. Jacob Ahrer, die door een verdrag met den bekenden speculant, Siegmund Bosel, tot voor korten tijd president van de Union-Bank, de Oostenrijksche postspaar bank, en daardoor indirect den staat, een deficit bezorgd heeft van ongeveer 50 mil lioen shilling, In een parlementaire com missie van onderzoek, speciaal voor dit ge val gekozen, verklaarde de vorige bondskan selier, dat Dr. Ahrer dit verdrag tegen zijn wil, en niettegenstaande zijne waarschuwin gen onderteekend had. Een blad uit Graz, dat misschien geloofwaardig kan zijn, omdat Dr. Ahrer uit Graz komt en in de Stier- marksche politiek een groote rol speelt, be weert, dat hij voor het onderteekenen van dit verdrag als bemiddelaar, een bedrag ont ving van 500.000 dollar. Deze bewering van het Grazerblad is ech ter tot nog toe absoluut niet door feiten ge staafd en werd dan ook van ambtswege vast gesteld en met nadruk verklaard, dat in geen enkele commissie van onderzoek een derge lijke bewering geuit werd. In deze zaak schijnt ook een mysterieuse Geneefsche Uniontrust een rol te spelen, die met de post spaarbank een geweldig groot pakket aan deelen van Bosel over zou nemen. Dr. Ahrer is voor eenige weken naar Amerika gegaan en schijnt in Havanna te vertoeven. De Oos tenrijksche regeering heeft hem telegraphisch terug ontboden om voor de onderzoekings commissie te verschijnen. Berijpelijker wijze heerscht over deze aangelegenheid groote opwinding. Het ligt geheel in de lijn van de reinigingspolitiek van Dr. Seipel, dat hij ook op deze onverkwikkelijke geschie denis een volkomen helderen kijk wil heb ben, teneinde het openbare leven van Oos tenrijk van alle onregelmatigheden te kun nen zuiveren. Gelukkig staat de postspaar bank vast genoeg in haar schoenen om deze moeilijkheden te boven te kunnen komen. Of Dr. Ahrer naar Weenen zal terugkeeren is nog niet bekend, misschien geeft hij er de voorkeur aan zijne zaak schriftelijk te verde digen. Zijn aanhangers bestrijden, dat zijn reis naar Amerika als een vlucht te beschou wen zou zijn. Rapport der Commissie-Knus spoedig verwacht. De door den Minister van Waterstaat ingestelde commissie-Kraus, welke een onderzoek instelde naar het spoorwegongeluk bij De Vink, zal haar werkzaamheden binnenkort beëindigd hebben en haar rapport kunnen indienen. Naar verwacht wordt, zal het rapport spoedig worden gepubliceerd. Met 1 Januari van Vlissingen naar Harwich. Naar de Tel. verneemt zullen de mail- booten der Maatschappij „Zeeland", die tot dusver de route VlissingenFolkestone hadden, met ingang van 1 Januari a.s. op Harwich gaan varen. B. en W. van Rotterdam stellen den Raad voor in de verordening op de straatpolitie de volgende bepaling op te nemen: Ieder is verplicht door voorzorgsmaatregelen te wa ken, dat onder zijn hoede staande hanen des nachts geen rumoer of burengerucht verwekken. Naar verluidt hebben de ongevallen der laatste weken zooals te begrijpen is opnieuw de aandacht op de statistiek geves tigd. Niettegenstaande die ongevallen is onze spoorwegongevallen-statistiek in de internationale verhouding nog zéér gunstig. Daarentegen zijn de ongevallen bij de over wegen en vooral de onbewaakte overwegen belangrijk toegenomen. Ook dit verschijnsel is internationaal en wordt geweten aan de ontzaglijk toeneming van bet verkeer. Nieuwè vragen omtrent zijn uitingen. Het Eerste Kamerlid dc Savornin Loh- man heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw vragen ge steld naar aanleiding van de beschouwing van den burgemeester van Goor in „Het iVolk" van 3 December 1.!., over de staats rechtelijke positie van den „socialislischen burgemeester" en wel in het bijzonder van de uitspraak, dat de schrijver zich bij de bestrijding van het militairisme „niet de beperking (zou kunnen) opleggen, dat (hij) zou zwijgen over de nutteloosheid van een leger als het onze terwijl (hij) zeker niet met eerbied zou kunnen spreken over deze instelling, waarin (hij) geen vertrouwen (had)". Gevraagd wordt of hier geen sprake is van „uitingen, die twijfel kunnen doen rijzen aan zijn ('s burgemeesters) eerbied voor de gestelde machten en dus aan zijn vasten wil om, des noodig, met behulp van die machten, het gezag ie handhaven" en of 's Ministers mededeeling, dat de heer van der Sluis zich „ontvankelijk en erken telijk" toonde Voor cfen fiem „met fieï oog op de toekomst" gegeven „wenk", op een misverstand berust Meent de Minister dan niet, dat zijn uit gesproken hoop: „verwacht mag worden, dat hij (de heer van der Sluis) in het ver volg dezen (wenk) zal behartigen", wel in een zeer nabije „toekomst" door de feiten is gelogenstraft? Is de Minister dan niet van oordeel, dat de genoemde functionaris door zijn handel wijze op zijn minst twijfel heeft doen rijzen aan het nuttig effect, dat met een derge lijk onderhoud ten opzichte van dezen „socialistischen burgemeester" schijnt te kunnen worden bereikt? Kantoorhouders ais subontvangers aangesteld. De Tel. verrieemt, dat de kantoorhou ders in die gemeenten, waar geen rijks ontvanger is gevestigd, met ingang van 1 Januari a.s. allen worden aangesteld als sub-ontvanger voor alle belastingen. Voor deze werkzaamheden zullen zij geen extra vergoeding ontvangen. Enkele kantoorhou ders waren reeds als sub-agent werkzaam en kregen daarvoor een belooning. Ook deze bc'.ooning wordt nu ingetrokken. De algemeene vergadering van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier stelde de Begrooting voor 1927 vast op 1.302.260. Voor liet opmaken van de lijst van stemgerechtigden en de kosten van verkiezingen werd 28.700 uit getrokken. Voor verbreeding en verbete ring van wegen wordt 211.860 geraamd. Het percentage van omslag, dat door de stormschade van 6.6 op 7.35 was gebracht, is nu op 7 vastgesteld. Het aantal rechtstreeksche teleioonver- bindingen tusschen Nederland en Engeland, is thans tot 12 gestegen, namelijk 6 tusschen Amsterdam en Londen, 5 tusschen Rotterdam en Londen en 1 tusschen 's-Gravenhage en Londen. N. R. Ct Interim-dividend. Het bestuur der Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Exploitatie van Petro leumbronnen in Nederlandsch Indië deelt ons mede, dat besloten is tot uitkeering van een interim-dividend van 10 pCt. in contan ten, betaalbaar op 5 Januari a.«. Plannen in voorbereiding. Het doel is eventueel nieuw verzet onmiddellijk den kop te kunnen indrukken. Op de pers-audiëntie heeft de landvoogd, naar uit Batavia gemeld wordt, op vragen van den heer Zentgraaf (Soerabajasch Han delsblad) geantwoord, dat de regeering geen bezwaar heeft tegen burgerwachten op het platteland, en in steden zonder garnizoen. Om eventueel opnieuw opkomend verzet onmiddellijk den kop te kunnen indrukken is uitbreiding van het leger in voorberei ding, terwijl men overweegt uitbreiding van de stads- en veldpolitie. Dislocatie van ver schillende gebieden is het eerste, wat hier bij bestudeerd moet worden. De landvoogd ontkende, dat er verschil geweest was in de actie van de troepen bij het begin en het verdere verloop van de situatie. Op vragen van den heer De Keizer (Lo comotief), of het 'niet gewenscht zou zijn, de wet in dien zin te wijzigen, dat bet mogelijk zou zijn vormen van verzet vol gens het strafwetboek te behandelen met verzwaring van straf, heeft de landvoogd ontkennend geantwoord. Wellicht kan hier later sprake van zijn, indien het aangevangen justitieel onderzoek uitwijst, dat dit noodig zou zijn, De geëin digde gebeurtenissen geven geen aanleiding tot de meening, dat de bestuurshervorming verkeerd werkt in zake de positie van de inlandsche hoofdambtenaren. Jhr. de Graeff deelde verder in antwoord op vragen van den heer Crayé (Preanger Bode), mede. dat hij op 29 Januari met een schip naar Padang zal gaan. Hij zal een week in West-Sumatra blijven, vijf dagen in Oost-Sumatra en 14 dagen in Atjeh. De landvoogd verklaarde ten slotte nadrukke lijk, dat de in Indië geboren geïnterneer den nooit toestemming zullen krijgen Indië te verlaten, gelijk tol dusverre meermalen, is voorgekomen. De eerste 45 interneerin- gen zijn zeer spoedig te verwachten. Alles is afhankelijk van liet gereedkomen van de huisvesting, proviandeering en ziekenver pleging. De pers, die op spoed aandringt, moet bedenken, dat interneering op zoo groote schaal de noodige voorzichtigheid eischt, opdat geen onschuldigen getroffen worden Kapitein J. F. Bekking is aangesteld tot commandant van het intemeeringskamp dat te Boven-Digoel, in Z. N. Guinea zal wor den ingericht. Zoo spoedig mogelijk zullen er vier brigades heengezonden worden. ZATERDAG II DECEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur T tieberichten 44.30 Pianorécital c Theo v. d. Pas. 4.305 Concert het H.D.O.-orkest. 5530 Duit: les voor beginners. 5.306 Franc i les voor beginners. 66.45 Vervel' van het Concert. 6.457.45 Curr.ur voor boekhouden en handelskennis. 7.45 Politieber. 10 uur Persberichten 8.10 V.A.R.A.-avond, aangeboden door het N.V.V. Spreker de heer S. de la Bella, bestuurs lid van het N.V.V., over: „Het R.-K. goli- darisme in theorie en practijk". Dubbel- mannenkwartet Apollo", te Amsterdam. 0. 1. v. H. Dykstra. Mej. Jet Boon, decla matie. De heer P. v. d. Hurk, fluit. Dc heer J. Morrissen, piano. 1. Sonate Es-dur, Bach, fiuit en piano. 2<- Hoe een oorlog ontstaat, Charivarius, b Arbeiders Dividend, v. d'. Linde, c. Frag ment uit „De Opstandigen", Roland Holst declamatie. 3a. Prière, Schaeken b Avondrust, H. Dykstra, c. Avondliedjc Dykstra, d. Een meisje van Hoiianc Weissenborn, zang. 4a. Romance, Sai» Saëns, b. Romance, Bernard, fluit en pianc- 5. Rede van den. heer de la Bella. 6. Bar carolle et scherzo, Casella, fluit en pianc 7a. Het luchtschip, Charivarius, b. Fra- ipent uit „Droomkoninkje", Heyerman declamatie. 8a. Bcnedictus, Tylman, I Hymne a la nuit, de Rille, c. Walde: reuschen, Ullrich, d. Schlaf ein, Volksliei zang. Daarna uitzending van de illustratieve mi- ziek in de Cinema Royal te Amsterda; DAVENTRY, 1600 M. 3.20 Hande programma, van de St. Annakerk, Sch. Orgelconcert en koorzang. 4.20 Dan muziek van hotel Cecil. 5.20 Causei. Some French poets Inspired bij Eng< land. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Coi - eert door het W'-eless-kwartet. 6.5 Causerie Met week's music. 7.20 Tijc sein Big Ben, weerber.nieuws. Lezing Hindoo marriage ceremonies. 7.5 Muziek. 8 uur Causerie 8.20 Pro gramma, samengesteld door G. Grossmith de bekende Engelsche humorist. 9.5 causerie: The great cup draw. 10.0" Keybord-muziek uit de 17e en 18e eeu' Mrs. O'Neill, piano. 10.20 Tijdreii weerber., nieuws. 10.35 Vioolconcei door A. Sammons. 10.5012.20 Dan: muziek v. h. Savoy-Hotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Concert. Orkest Locatel'.i e i Hr. Gosselin, zang. 5.055.55 Conce: door de Radio Jazz Symphonic. 8.50- - 10.50 Galaconcert. Hr. Monteil, mar.de line. Mmes. Kaisin, Spohn, Borny, Na; - ges, TiL zang. Orkest. KöNIGSwUSTERHAUSEN 1300 M. - en BERLIJN 484 M. en 566 M. - 2.206.50 Lezingen en lessen. 6. „Carmen", opera in 4 acten van Bize Daarna tot 11.50 Dansmuziek door h orkest Etté. MüNSTER 241.9 M. 12.50—l.f Operettemuziek. 3.504.20 Gram - foonmuziek. 5.206.20 Max Rege concert. 7.209.20 Hansmaria Dor browski-avond. Orkest en J. Pfeiffc Zang. 8.20 Vroolijke avond. G. Hoe stetter, humorist. 9.5010.50 Dei - muziek. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1/ 1 Orkestconcert. 1.252.10 Kamerm ziek.3.354.20 Kamermuziek. 4/ 5.15 Concert. Rathje-kwartet. 5.2 1 Advent-orkestconcert. 6.459.50 C valleria rusticana, Masgagni. „Der B jazzo", Leoncavallo. Daarna dansmuzie BRUSSEL 508.5 M. en ANTWEI PEN 266 M. 5.20—6.20 Orker - concert. 8.20 De radio-courant. 8.50 Concert. 9.35 Lezing. 9.50 10,50 Dansmuziek, In hooger beroep stond voor het Bossch- Hof terecht H. E., landbouwer te St, Odiliën berg, tevens wethouder, beklaagd van dief stal van hout uit een bosch der gemeente, tweemaal gepleegd. De rechtbank had den verdachte vrijge sproken, doch het O. M. kwam van he: vonnis in hooger beroep. Verdachte ontkende. De wethouder had het hout per bokken wagen vervoerd. Getuigen waren den edel achtbare met zijn span tegengekomen. En thuis had hij al geruimeh tijd, wat ir. 't oogloopend zorgvuldig verborgen hout op gestapeld. Er werden twee leden uit het raadscollege van St. Odiliënberg als getuigen gehoord, o. w. ook de waarnemend burgemeester. Aan den volgenden getuige vroeg de presi dent „Wat dunkt u er van I „Mij dunkt, dat de wethouder maar van 't hout van de gemeente af moet blijven", antwoordde getuige. Pres. „En dat hij de wet maar moet hou den, nietwaar Ben jij ook lid van den Raad in St. Odiliënberg „God zij dank nietgrinnikte de man vroolijk en iedereen lachte er mee. Pres „Ja, ja, die zijn er méér, die zeggen Goddank, dat ik geen kd van den gemeente raad ben De advocaat-generaal achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte in de eerste zaak f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, in de tweede zaak f 60 boete subs, dertig dagen hechtenis. De verdediger, mr. Nederveen, betoogde dat de ondergrond van het heibeltje weer op dorpspolitiek berust en pleitte vrijspraak. 50 Aan den lach, die het gelaat van haren oom plooide, zag Theresia, dat het een be- leediging was, die Magdalena of wel Richard gold, en de strenge toon, waarop haar vader antwoordde: Zeg liever de schoften sterven niet uit, bevestigde dit vermoeden. Het was een pijnlijk strafgericht, dat on gewild aan Herbert voltrokken werd, het woord zonder verschooning trof hem als een slag in het aangezicht, want het was reeds lang geen gelukkig en door de beste voor nemens gerechtvaardigd geheim meer, dat hij zoo schuw verborg. Met levendigheid wierp ook Theresia zich op de verdediging harer medezuster. Dit moogt ge niet zeggen, signor, gij doet mij daarmede verdriet aan, riep zij uit, met de beslistheid van een verwend en toch goed kind, terwijl zij den opper jachtmeester aankeek. Signor Lenz kan zich tot niets on. reins of laags w enden. En op signor Ricar- do's getuigenis kan men zweien, niet waar papa. Ik hoop van harte, dat zij gelukkig is want ik bid iederen avond daarvoor. De opperjachtmeestcr, die, al sprak hij al geen Italiaansch, het toch genoegzaam ver- stond, om hare woorden te kunnen volgen, kwam, wel verwonderd, maar met het hem eigen gemak, weder op het onderwerp terug; voor niets ter wereld had hij het bij Theresia willen verkerven. Ik meen, het ongeluk sterft niet, verbev terde hij, ik ben ook werkelijk van ge dachte, dat dit evenals de schuld zal voort duren, zoolang de wereld nog bestaat. Ove rigens kan niemand meer oprechte deelne ming gevoelen voor Magdalena Göring, dan de familie', waarin zij geleefd heeft en die haar beschouwd heeft en behandeld als iemand, die recht had lid daarvan uit te ma ken. Theresia'» trekken helderden op, toen haar vader haar de woorden zijns broeders her haalde. Nu wij in Duitschland zijn, zoo dicht, bij de plaats, vanwaar de draden harer le vensgeschiedenis uitgingen, moet papa die draden in handen nemen en volgens die dra den haar spoor zoeken te volgen. Zij wachtte geen bevestiging af, zij was er te zeker van, maar wendde zich tot Her- bert en zeide op haar levendige wijze: En wal zegt gij, signor? Zij is het beste lot en den besten man waardig, niet waar? Hij zwol op van onmachtigen toorn, omdat dit kind hem vasthield met hare zwakke handen en hem dwong om tegen zich zeiven te getuigen: Ik hoop het, geloof het zelfs om harentwille, antwoordde hij. Een stellig oor deel kan ik niet O'-er haar uitspreken, ik ken Ihaar weinig en wij stonden elkander zeer ver. Zij was schoon. Verder weet ik au o goed als niets y&a haar, ik moet koorlijkheden toeken.' wezen kan. Verder weet ik zoo goed als niets van haar, ik moet zelfs, op gevaar af van u te mishagen, be kennen, dat wij van te uiteenloopende na tuur waren, om elkander te verstaan. Daar bij was ik in den lijd, die hare vlucht of ont voering voorafging, in Engeland. Daardoor heb ik niet eens eenige in het oog loopende verandering bij haar kunnen opmerken en beken u, dat de gansche zaak mij tamelijk koel gelaten heeft. Maar ik wensch en hoop, dat de jonge dame, die men in hare betrek king ajs opvoedster toch een zekere mate van verstand en overleg mag toekennen, niet in den Winde gehandeld heeft maar zich de waarschijnlijke gevolgen, welke hare hande ling zou kunnen hebben, heeft voor oogen gesteld. Hef eenige wat zij zooals ik voor hare eer hoop, niet bedacht heeft, was de trouweloos heid, waaraan zij zich heeft schuldig ge maakte ten opzichte van haar verloofde. Zij had haar woord niet gegeven, slechts hij voelde zich gebonden, zeide Theresia ver dedigend. Hij trok de schouders op; ik ben niet ge noeg met de zaak bekend; ik herhaal alleen wat zij mama bij haar komst hier in huis zelve heeft medegedeeld. Laat ons dan ho pen, dat zich alies ten beste schikke, ook voor den armen schilder, wiens verijdelde verwachtingen toch een weinig medelijden verdienen. Het was hem niet duidelijk, waaruit The- resia's belangstelling voortsproot, daar zij Magdalena nooit gezien, had, IJit have voor liefde voor den schilder? Eene ernstige be- teekenis kon dit wel niet hebben, daar de jonge gravin zoo bedaard sprak over zijne liefde tot de ontvlodene en het deed uitko men, dat hij zich gebonden gevoelde. Hij ver moedde evenwel niet, dat Theresia zoo blin delings op haar gesternte vertrouwde, dat liare vroegere ijverzucht lang reeds in mede lijden was overgegaan, van den tijd af dat het lot op zichtbare wijze de wegen der eens verbondenen had uit elkander doen loopen. Maar als Herbert hoopte, Theresia'» op recht en openhartig gemoed te kunnen peilen, dan vergiste hij zich. Graal Wolf, die aan de zijde zijner dochter gezeten was, volgde dezen eersten avond ieder woord van hei onderhoud waaraan zij deelnam en sneed dit af, als hij meende, dat zij gekomen was op een punt, waar hij voorzichtigheid noodig achtte. Hij leidde het gesprek op andere din gen, vroeg naar menschen en zaken, waar onder hij opnieuw moest verkecrcn en deed daarmede ook zijne stille, tegenstrevende schoonzuster deelnemen in het gesprek. Het was elf uur, toen graaf Wolf van tafel opstond; de vermoeiendè reis vorderde haar recht en deed naar rust verlangen, Maar tevergeefs drong hij er bij zijnen broeder op aan, met de zijnen op Kattensteiu te blijven de gravin wendde bezorgdheid voor over den toestand van Hortense, die wegens ongesteld heid thuis gebleven was en ook de ópper- jachtmeester stond er op, in den heerlijken maneschijn naar huis te rijden, terwijl hij de belofte medenam vooi een spoedig bezoek op Tannensee van graaf Wolf en zijn dochter. Toen de familie eindelijk in 't rijtuig zat, was zij verheugd alleen te zijn en ontheven van den dwang, die hunne gevoelens en hunne tong was opgelegd. Hunne meeningen luidden tamelijk over eenstemmend. Graaf Wolf, hoe beminnens waardig hij ook geweest was, verloochende in sommige uitdrukkingen nog steeds het onbuigzame karakter van vroeger niet, waarop alleen zijne dochter invloed scheen te hebben; het was daarom noodzakelijk om zicb van haar te verzekeren, als zijne strenge beschouwingen niet verstorend zouden wer ken op de familievrede. En wie was Theresia? Van buitenland, schc schoonheid, van Cen wonderbare natuurlijke bekoorlijkheid, welke haren oor sprong had in een goed en kinderlijk hart, een met juistheid geleid gevoel en een helder ver stand. De kleine eigenzinnigheden, die hier en daar in hare opmerkingen te voorschijn kwamen, waren niet hinderlijk, het waren de eigenzinnigheden van een vergood kind, het was niet de overmoed van een parveuu, die hare positie nog geen meester is. De vrome omgeving in het klooster had den het jeugdig vuur niet kunnen verflau wen, dat in hare aderen gloeide, maar zij hadden het bevrijd van het schuim, hetwelk het leven in de wereld zoo vaak achterlaat. Het was de opperjachtmeester, die, toen zij in het rijtuig zaten, het eerst uiting gaf aan zijne gedachten en zijne gemalin, die zich reeds bevrijd gevoelde, toen zij niet meer tegenover haar zwager zat, en die met den welkomstgroet het ergste vervuld had, wat men van haar kon vorderen, begon dc plannen van haren echtgenoot te beschouwen en stemde er gedeeltelijk mede in. Zij had hare rol verwisseld met die van haren zoon; nu was het Herbert, die nadach: en zweeg. Terwijl de anderen zich als gered beschouwden, gaf hij zich verloren, hij za\ geen uitweg in de gevaren, die hem omring den, dan een openhartig waar woord. Maar juist daarvan wendde hij zich huiverend af, dit woord was gelijkluidend met arbeid en beperking, gelijkluidend met een maatscha-- pelijken dood. Wat had hij verspeeld, w: noest hij wagen om de gevolgen zijner dwaa heid te verminderen en hoe bekoorlijk r Irisch scheen hem deze schoone, jonge luksgodin toe, die den horen des rijkcb lachend boven zijn hoofd hief. Hoe anc en schooner was zij dan Magdalena in h zekerheid en beslistheid, in hare gemak': lijkheid om zich te bewegen, wat hij f Schreef aan het aristocratische bloed, door 4iare aderen vloeiden en hetwelk to' alleen zijn oorsprong had daarin, dat zeker v/as van het bezit van alle aardse' goederen en van den machtigen steun v. haar vader. Arme Magdalena geen tehuis had ha. beschermd en geen ouderliefde; zij had allee gestaan op vreemden bodem, toen hij ha. misleidde, zij had dapper en moedig gestrc den en liefde gegeven voor trouw, die vom Gods altaar was verheerlijkt. (Wordt vervolgcLI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6