Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. Inzake het vraagstuk der militaire contróle is door den Raad van den Volkenbond een beslissing genomen. In Finland is een socialistisch kabinet tot stand gekomen. Het rapport van Kemmerer omtrent Polen is gestolen. Open brief van de American Cheminal Society aan Kellogg. De zware boschbranden in Australië woeden voort. BINNENLANDSCH NIEUWS. R.-K. Jonge Mannen- vereenigingen in het Bisdom Haarlem De postdienst op de Kerstdagen. De Vrijwillige Oudersdoms- verzehering. Italiaansch bezoek aan Eindhoven. Een geschil tusschen burgemeesters. Worden de Zuiderzeewerken te duur? AMSTERDAMSCH NIEUWS. De verbreeding van 't Noord zee kanaal in den Amsterdam se hen Raad. De Kcrstboomenmarkt. Gasverstikking. Kranslegging op het graf van De Ruyter. Vreemde bezoekers in een bakkerszaak. FEUILLETON. Het vraagstuk der mili taire controle. De Ministerraad te Pa rijs. De ministers zijn Zaterdagavond in het Elysée bijeengekomen om de houding der Fransche delegatie te Genève inzake de ont wapening van Duitschland vast te stellen. Poincaré heeft aan zijn collega's voor lezing gedaan van het door Briand gezonden telegram, dat het onderwerp van uitvoerige gedachtenwisseling heeft uitgemaakt, welker resultaat telefonisch ter kennis van Briand werd gebracht. Onder presidium van den Rijkskanselier heeft Zaterdagmiddag een ministerieele be spreking plaats gehad, welke uitsluitend draaide om. de uit Genève binnengekomen rapporten van dr. Stresemann, die had ge vraagd hem de opvattingen van het kabinet over de belangrijkste verschilpunten mee te deelen. Dit heeft nu na de ministerieele be spreking plaats gehad, en tevens is aan dr. Stresemann meegedeeld dat de Geneefsche delegatie de vrije hand heeft in de beslis singen. Om 1.10 uur Zaterdagmiddag was de Zitting van de vertegenwoordigers der mo gendheden te Genève beëindigd. Na langdurige bespreking werd principieele overeenstemming bereikt. Het was echter nog noodzakelijk de instemming van ver scheidene regeeringen, in de eerste plaats die van Parijs, Londen en Berlijn, te ver krijgen. Na ontvangst zal het vastgestelde program, nd. een geheime zitting om vier uur en om 5.30 uur een openbare zitting van den Raad, met op de agenda aan- neming en opstelling van het plan inzake de militaire controle, worden uitgevoerd, zooals is bepaald. Het nog niet afgehandelde punt, waarvoor de goedkeuring der regeeringen noodig is, betreft de verdere behandeling van de quaestie der controle over het leger - materiaal en de vestingen. Van Duitsche zijde zijn geen moeilijkhe den meer te verwachten. Alles hangt thans van Parijs en Londen af. De Duitschers, die voor het alternatief werden gesteld te kiezen tusschen de pro cedure der intergealiieerde controle of de procedure van het onderzoek van den Vol kenbond, deelden de conferentie van Vijf mede, dat zij den Raad van Ambassadeurs nieuwe voorstellen zouden doen. In den loop van den namiddag zou een nieuwe bijeen komst plaats vinden. Alle hoop op een spoe dige regeling schijnt niet te moeten worden opgegeven. De conferentie van Vijf. De zitting van de conferentie van Vijf ein digde Zaterdagmiddag om kwart over één. Men verzekert, dat Duitschland nieuwe voorstellen heeft gedaan, welke nog Zaterdag in de conferentie van ministers in Genève zouden worden behandeld. De bepalingen der nieuwe regeling. In zijn Zaterdag gehouden slotzitting nam de Raad van den Volkenbond, op grond van het rapport van den Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken Benesj een besluit inzake de militaire contróle. Zonder debat werd het besluit genomen, waarin o.a. wordt bepaald lo. De Raad van den Volkenbond be slist, overeenkomstig art. 213 van het ber- drag van Versailles, bij meerderheid van stemmen of het in een concreet geval nood zakelijk is, tot het instellen van een onder zoek over te gaan. De commissie van onder zoek handelt onder gezag en volgens de aan wijzingen van den Volkenbondsraad, welke met meerderheid van stemmen beslist. 2o. Om een doeltreffend onderzoek mo gelijk te maken moet de commissie van on derzoek zich wenden tot de door de Duitsche regeering aangewezen vertegenwoordigers. In onderling overleg wordt alsdan overge gaan tot het doen van nasporingen en het treffen van maatregelen, welke de commis sie, binnen het kader harer taak, doelmatig acht. 3o. Burgers van den staat op welks ge bied een onderzoek wordt ingesteld, kunnen nimmer leden der commissie zijn, welke het onderzoek houdt. 4o. De bepalingen inzake de contróle op de gedemilitariseerde zone van het Rijn land zijn op dezelfde wijze van toepassing als_ op de overige deelen van Duitschland. 5o. Bovenstaande paragrafen lo. 2o en 3o zijn natuurlijk ook van toepassing te opzichte van art. 159 van het verdrag van St. Germain, art. 143 van het verdrag van Trianon en van art. 104 van het verdrag van Neuilly. De kolenuitvoer in Frankrijk. De ministerraad heeft besloten tot ophef fing van de beperkende bepalingen, welke sedert Juli aan den uitvoer van kolen waren opgelegd. Deensche Kabinetscrisis. Blijkens een draadloos bericht uit Kopen hagen wordt verwacht, dat de lijst der nieuwe ministers heden aan den koning zal worden voorgelegd. Reeds wordt positief gemeld, dat Neergaard er in heeft toegestemd. minister van financiën te worden. De radi calen hebben te kennen gegeven dat zij tegen over een liberaal ministerie een zakelijk stand punt zouden innemen en aan een dergelijk ministerie, den noodzakelijken vrede zouden verzekeren bij zijn pogingen om de groote moeilijkheden der crisisperiode op te lossen. De conservatieven hebben verklaard bereid te zijn aan 'n liberaal ministerie een redelijk respijt te geven voor de formuleering en de behandeling van voorstellen tot verminde ring der staats- en gemeenteuitgaven, maar behielden zich het recht voor hun eigen politiek te volgen in verband met de handels crisis en ter vermindering der werkloosheid. De Regeeringscrisis in Finland. De leider der socialistische fractie, afg. Tanner, heeft den president een lijst over handigd van de namen der nieuwe ministers, allen socialisten. Men verwacht, dat hij deze lijst zal goedkeuren. Zij luidt als volgt Tanner, minister-president. Voionmaa, buitenl. zaken. Beinonen, defensie. Rueoemae, financiën. Bupli, economie. Het rapport van Kena- mener over Polen. Naar het te Warschau verschijnende or gaan van Pilsoedski meldt, is het streng geheim gehouden rapport van den Ameri- kaanschen financieelen deskundige prof. Kemmerer door twee ambtenaren van het dept.,' van financiën gestolen. Het rapport nopens den financieelen toestand van Polen zou een vreemde mogendheid in handen zijn gespeeld. Een Ambtenaar is gearres teerd. Een revolveraanslag. Zaterdagochtend heeft zekere Macelonia Droskew op den voormaligen Bulgaarschen minister Athanasow en diens vriend Ivanow in de woning van eerstgenoemde een aan slag gepleegd. .Drosjew loste op beiden verscheidene revolverschoten, zonder hen evenwel te kwetsen. Alleen de hospita van den ex-minister bekwam een schotwond. De dader, die onmiddellijk werd gearres teerd, verklaarde den aanslag om politieke redenen te hebben gepleegd. Athanasow, zoo zeide hij, is de vertegenwoordiger der Macedonische federalisten in het buitenland en was reeds geruimen tijd geleden door de Macedonische autonomisten ter dood ver oordeeld. De giftige oorlogsgassen. De American Chemical Society, die Kel logg, den staatssecretaris van buitenland sche zaken, verwijt, dat hij zich slecht heeft laten raden en voorlichten, heeft een open brief gepubliceerd-, waarin zij protestseert tegen de houding, die zijn departement heeft aangenomen ten aanzien van het pro tocol van Genève tot het verbieden van het gebruik van vergiftige gassen in den oorlog, dat thans aan den Senaat ter ratificatie is voorgelegd, terwijl het Amerikaansche Legi oen en andere organisaties er tegen zijn. De drankwet in de V. S. Het Representantenhuis heeft met 140 tegen 12 stemmen het wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de credieten worden ver leend voor de toepassing van de drankwet. De Amerikaansche marine. Het jaarlij ksch rapport van Wilbur, den staats-secretaris van marine, doet een krach tig beroep op de regeering om de hand in den zak te steken, opdat de marine op de volle kracht, welke de wet toestaat, kan blijven gehandhaafd. Met het oog op de beperkte beschikbare middelen was het noodig zich veeleer tot reparaties te bepalen dan tot de wijzibingen over te gaan, welke noodzakelijk zijn om de eerste klas-schepen op het ver- eischte peil te houden. Gedurende het afgeloopen jaar bleef het personeel aanzienlijk onder de vereischte sterkte. Het rapport maakt melding van de aan zienlijke verbetering van het afweergeschut voorvliegtuigen, en deelt mede, dat er op de slagschepen catapults zijn aangebracht, welke met kruit worden afgeschoten, tot het in beweging brengen van waarnemings- en patrouillevliegtuigen. De algemeene gezondheidstoestand bij de marine is uitstekend. Het aantal deserties is het laagste, tot dus ever geregistreerd. De nieuwe regeering van Nicaragua. De oud-president generaal Chomorro is ontheven van het opperbevelhebberschap van het Nicaraguaansche leger, daar hij benoemd is tot gezant in Frankrijk, Groot-Britannië, Spanje en Italië. Men meent te weten dat Guatemala en Costa Rica weigerden de nieuwe regeering van Diaz te erkennen, omdat Chomorro het leger beheerschte. De ziekte van den Japan- schen Keizer. De toestand van den Keizer wordt als zeer kritiek beschouwd. Prins Tsjitsjiboe, de tweede zoon des kei zers, die uit Engeland weerkeert, wordt 20 Januari a.s. in Tokio verwacht. Een zware brand Ja Japan, Naar gemeld wordt, aan de Fransche bla den uit Tokio heeft een geweldige brand een groot gedeelte van de stad Noemasoe, die op 100 Km. ten zuidwesten van Yokohama is gelegen, verwoest. Het stadhuis, station, de Kamer van Koophandel de gevangenis, de hospitalen en 1500 huizen zijn vernield. Tienduizend personen zijn dakloos. De douane-strijd in China De militaire autoriteiten in de provincie Sjantoeng heffen een recht van ongeveer twee percent op alle goederen, die het land binnenkomen en verlaten. Binnen acht da gen zou deze belasting ook op scheepsladin gen worden geheven. De Kamers van Koophandel hebben hier tegen geprotesteerd. De boschbranden in Australië. De boschbranden woeden voort. In ver scheidene streken van Nieuw Zuid-Wales strijden de bewoners tegen het vuur. Ver schillende dorpen werden bijkans een prooi der vlammen, o.a. Marula, dat reeds op vijf tig yards afstand door het vuur was bena derd toen de wind van richting veranderde. Uit Adelaide wordt gemeld dat de bran den groote schade aanrichten aan de bos- schen en den oogst. De hevigste brand is thans bedwongen. Stichting van een federatie. De aangekondigde vergadering voor de stichting van een organisatie-van-samen wer king van R.-K. Jonge Mannenvereenigingen e.d, in het Bisdom Haarlem, is Zondag te Lei den gehouden. De vergadering werd bijgewoond door af gevaardigden van den R.-K. Jonge Midden stand te Rotterdam, den R.-K. Jonge Mid denstand te den Haag, de vereeniging van R.-K. Jonge Middenstanders te Leiden, de R.-K. Jonge Mannenvereeniging te Amster dam en den R.-K. Kring te Haarlem, door de leden der commissie van advies, Pater Adria- nus O.M.C., de heer Ch. en H. Jansen en L. van Doorn, door den Geestelijk Adviseur van de vereeniging te Leiden, Pater v. d. Donk O.F.M., en vele belangstellende leden uit verschillende genoemde plaatselijke ver eenigingen. Namens de Leidsche vereeniging sprak de heer H. de Graaf een woord van welkom, waarop de voorzitter van het voorloopig be stuur, de heer G. v, d. Kamp uit Rotterdam, een korte openingsrede hield. Pater Adrianus deed mededeeling van een schrijven van Z. D. H. den Bisschop, waarin werd medege deeld, dat Mgr. goedkeuring hechtte aan de plannen om eenig verband te brengen tus schen de bestaande vereenigingen van jonge middenstanders, mits men zich daarbij, ook wat de leeftijdsgrens betreft, houdt aan de bepalingen in den leiddraad voor mannelijke jeugdorganisatie van den middenstand gege ven, en gepubliceerd in de communicanda van 20 Februari 1921. De heer Ch. Jansen hield, op verzoek van het voorloopig bestuur, een inleiding over het nut en de beteckenis der samenwerking, ver dedigde daarbij in algemeenen zin de ont worpen statuten en bestreed de bezwaren, welke tegen den voorgestelden oranisatie- vorm waren ingebracht. Deze bezwaren wer den nochtans o.a. door den heer Th. Hooy Jr. als afgevaardigde van den R.-K. Kring te Haarlem, opnieuw verdedigd. Spr. achtte een bond thans nog onnoiodig, te omslachtig en te duur, en wenschte een eenvoudig centraal verband, met een jaarlijksche conferentie van de voorzitters der vereenigingen, waarop ge meenschappelijke belangen kunnen worden besproken. Over dit principieele punt ont stond een uitvoerige gedachtenwisseling, waarin de heer Ch. Jansen de stichting van den bond nader verdedigde, o.m. als noodza kelijke schakel in de keten van het R.-K. or ganisatiewezen. Nadat de Haagsche afgevaardigden op art. 1 der statuten een amendement hadden ver dedigd, ten doe! hebbend, den bond te beper ken tot den handeldrijvenden en industriëelen middenstand, hetgeen algemeen bestrijding vond, werd met 3 stemmen en twee onthou dingen aangenomen over te gaan tot de stichting van een Federatie van R.-K. Jon- gemannenvereenigingen van den Middenstand in het bisdom Haarlem. Na afhandeling der ontwerp-statuten, zegden Rotterdam, Leiden en Amsterdam principieel aansluiting bij deze Federatie toe. Den Haag en Haarlem verklaarden daaromtrent alle voorbehoud te moeten maken tot de beslissing van de resp ledenvergaderingen. Op algemeen verlangen verklaarden zij zich niettemin bereid, in het bestuur van den hond voorloopig zitting te nemen, voor het behoud van het contact, tot de betrokken vereenigingen uitspraak hebben gedaan. Na enkele besprekingen werd^de vergadering om half zes gesloten. Op den len Kerstdag zullen één brief- en één pakketpostbestelling worden uitgevoerd. Ce vaststelling van de tijdstippen van aan vang dezer bestellingen wordt aan de direc teuren overgelaten. Deze moeten bij de vast stelling behalve met het tijdstip van aankomst van de post, er rekening mede houden, dat aan het personeel zooveel mogelijk gelegen heid moet worden gegeven tot kerkbezoek. In de briefpostbestelling behooren alle te bestellen stukken, dus ook die welke des Zondags van de bestelling zijn uitgesloten, te worden opgenomen. De stations voor 'den postdienst zullen voor dezen zwaren last af te wenden van Am- het publiek gesloten zijn; die voor den tele graaf- en telefoondienst zullen zijn geopend, voor zoover zij op Zondagen zijn opengesteld. Op den 2en Kerstdag zal de dienst geheel geregeld zijn als op andere Zondagen. Door ophanging van een kennisgeving in de wachtkamers en voor de ramen van de kantoren en stations, alsmede voor zooveel zulks kosteloos kan geschieden, door opne ming van een bericht in de nieuwsbladen, wordt aan het publiek tijdig van een en an der mededeeling gedaan. Verkeerd optreden van de agenten? Naar het Corr. Bur. verneemt wordt, in verband met aan den Verzekeringsraad ter oore gekomen geruchten omtrent minder ge- wenschte handelingen van agenten bij het aanwerven van verzekerden bij de Vrijwil lige Ouderdomsverzekering, door dat college een onderzoek ingesteld. Vrijdagavond is te Eindhoven aangekomen het gezelschap van vooraanstaande Italianen, onder wie de oud-minister Crespi, voorzitter van de Banca Italiana Commerciale, als gast van de N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken. Zooals gemeld, wordt een reis door Neder land gemaakt, ter bestudeering vanf handels mogelijkheden tusschen ons land en Italië. Het gezelschap zal, gelijk gemeld, ook te Amsterdam komen. Maandag gaat de reis verder naar Den Haag, waar de heeren op de departementen van Buitenlandsche Zaken en van Arbeid; Handel en Nijverheid worden ontvangen. Dinsdag komt het gezelschap weer in Amsterdam. i.Vaz Dias" meldt uit Groningen; fusschen den burgemeester van Delfzijl, den heer J, Buiskool, die tevens rijksinspe- teur van de werkverschaffing is, en den burgemeester van Leek, den heer R. L Dijkhuis, is een ernstig geschil gerezen, over de vraag of het gemeentebestuur zich inzake de werkverschaffing heeft te onder werpen aan het gezag van den rijksinspec teur. De burgemeester van Leek gevoelt zich bovendien beleedigd over de wijze waarop de inspecteur tegen hem is opge treden. De heer Buiskool heeft zich tot den minister van binncnlandsche zaken en land bouw gewend, die den heer Dijkhuis in overweging heeft gegeven, zich te onder werpen of eervol ontslag te nemen. De bur gemeester van Leek heeft in Je gisteren gehouden vergadering van den Raad mede gedeeld, dat hij voornemens is, een aan klacht in te dienen tegen den rijksinspec teur wegens beleediging. De Raad heelt hem echter verzocht dit vooralsnog niet te doen en heeft een commissie benoemd, welke een onderhoud zal aanvragen met de autoriteiten, teneinde te trachten het geschil tot een goede oplossing te brengen. Meer toezicht van regeeringswege gevraagd. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1927 wordt o:m: de vraag ge steld, welke waarborgen de Staat heeft, dat het werk binnen den kortst mogelijken tijd en met d!e geringst mogelijke kósten wordt uitgevoerd, en of de Staat wel ver zekerd is, dat er niet een te hooge winst wordt gemaakt, en het werk daardoor te duur wordt. Er komt wel een fin&ncieele' controle op de boekhouding der maatschappij, zopals ook bij de Maaskanalisatie heeft plaats ge had, maar hier zal het veel moeilijker zijn. Gevraagd werd of niet, buiten het Departe ment van Waterstaat om, b.v, van wege het departement van Financiën., een zoo scherp mogelijk toezicht op een zuinig finan cieel! beheer kan worden uitgeocf"ud. In den raad van Amsterdam is Vrijdar j.l. behandeld de nota van B. en W. om hen te machtigen den Minister van Water staat te berichten, dat de gemeente zich verbindt ook in de werkelijke kosten van verbreeding van het Noordzeekanaal als aangegeven is in zijn schrijven van 25 Octo ber 1926, 27 7/9 pet. bij te dragen. De heer KLAAS DE VRIES (V. D.) vraagt of de voorwaarde voor het geven van deze bijdrage wordt gehandhaafd dat dit werk in 1934 gereed zal zijn. De heer WIJNKOOP (C. P.) vraagt zich in den tegenwoordigen tijd af, of deze kos ten moeten komen ten laste van Amster dam. Het schijnt dat Amsterdam er tegen woordig financieel niet zoo goed vóór staat, bet rijk gaat het daarentegen financieel vrij goed. Het is ook een feit dat op aandrang van de regeering is aangenomen door de Tweede Kamer een voorstel voor het aan leggen van nieuwe kanalen te betalen door Nederland. En hier geldt het een kanaal dat van belang is voor geheel Nederland en niet speciaal voor Amsterdam. Boven dien zijn de baten van dat kanaal niet zoo buitengewoon gunstig. Dit alles bijeenge nomen vraagt spr. of het niet mogeliik is sterdam. Wethouder TER HAAR antwoordt be vestigend op de vraag van den heer Klaas de Vries, in 1934 moet dit verbreedings- werk gereed zijn. Ook aan de sluizen wordt met voortvarendheid gewerkt. Op de vraag van den heer Wijnkoop of Amsterdam van dezen last niet geheel of gedeeltelijk kon worden ontheven, ant woordde spr. dat dit aandeel van 1/3 van de kosten indertijd is vastgesteld door minister Lely. Dat 1/3 deel zal gedragen worden door gemeente en provincie en van dat derde deel betaalt de provincie 1/6. De andere, politieke quaestie kan spr. niet op ingaan, doch het betreft wel degelijk een Amsterdamsch belang en wij moeten vooruitzien en beseffen dat bij de goede sluizen ook behoort een goed kanaal. De heer WIJNKOOP zegt dat wat ge beurt is, is gebeurd, doch thans van Am sterdam deze bijdrage te verlangen acht hij onjuist, want het betreft hier in hoofdzaak een landsbelang en de regeering heelt ge toond ontzaglijk veel belang te stellen in het graven van kanalen met Nederlandsch geld, waarbij eigenlijk niet direct een Ned. belang is gemoeid. En dat nu dit bedrag moet worden gevoteerd door Amsterdam in deze omstandigheden kan zijne instem ming niet hebben. De Kamer v. Kooph. vindt deze uitgave goed, doch tegen de markthallen heelt zij zich wél verzet. Spr's fractie zal voor deze voordracht haar stem niet kunnen geven. De heer WEISS (N.P.) was het zelden zóó zeer met den heer Wijnkoop eens als thans. Zeker, vroeger heeft Amsterdam zich met de regeering in dit opzicht vereenigd doch hoe dikwijls o.a, bij de boventallige onder wijzers, is de regeering niet afgeweken van hetgeen tevoren door haar was bepaald. Ook hij meent dat B. en W. bij de regee ring moeten aandringen om een lager per centage door Amsterdam te doen betalen van de kosten. Het is ook een belang van de provincie en ook b.v. voor Utrecht. Wethouder TER HAAR zegt dat Amster dam zich tegen deze bijdrage ol de hoogte ervan kan verzetten. Diezelfde bijdrage is ook voor de sluizen te IJmuiden gegeven en nu in dit stadium verandering te bren gen in die kostenbijdragen, terwijl reeds tweemalen de raad dit percentage heeft aangenomen gaat bezwaarlijk. Wat de heer Weiss wil is eigenlijk be krompen koopmansschap, de heer Wijnkoop beschouwt de zaak breeder. B. en W. kun nen den raad niet adviseeren dit kosten- percentage niet aan te nemen, want er staat duidelijk in de overeenkomst dat aan het werk eerst dan wordt begonnen, als onze gemeente dit percentage heeft aan vaard. Wethouder WIBAUT zegt het met zijn collega van P. W. eens te zijn, dat deze voordracht feitelijk is de consequentie van de vorige aangenomen houding door de gemeente. Maar dit wil z.i. niet zeggen dat voor werken, die overheerschend van belang zijn voor het gehecle land, het van zelfsprekend zou zijn dat Amsterdam daarin een aandeel zou betalen. De heer WIJNKOOP blijft zich tegen deze bijdrage verzetten. In elk geval be hoorde moeite te worden gedaan om haar te verminderen. De heer WEISS is eveneens van oordeel dat moet worden getracht de bijdrage ver laagd te krijgen. In vroeger tijd, toen het ons beter ging, is dat percentage vastge steld, thans kan men best in Den Haag zeggen dat onze financiëele toestand min der werd. Er worden in het land op rijks kosten tramwegen e.d.g. aangelegd, hier geldt het ook een landsbelang, Wethounder TER HAAR antwoordt dat het in deze tijden, vooral in deze tijden, gang tot Amsterdam te verbeteren. Wethouder WIBAUT zegt den heer Wijn koop dat deze bijdrage wel niet is vastge steld, doch ze geldt als een moreele con sequentie en is daardoor onafwijsbaar. En wat dc financiëele positie van Amsterdam betreft, als wij naar de regeering zouden gaan om te zeggen: „wij kunnen thans die bijdrage niet betalen", zou dat al te zwart zijn. Dat zou zijn beneden de werkelijkheid van den financiëelen toestand van Amster dam en tegen de waardigheid dezer stad. De conclusie van de Nota wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 28 tegen 4 stemmen, die der aanwezige communisten en van den heer Weiss. De Singel (Zuidzijde) tusschen het Ko ningsplein en de Vijzelstraat zal ten behoeve van de aldaar te houden Kerstboomen- markt uitgesloten worden van alle rijver- keer, van 15 tot en met IS December en van 20 tot en met 24 December a.s. In perceel Haarlemmerplein 3 te Amster dam is de eigenaar door gasverstikking om het leven gekomen. De commandant van het Duitsche slagschip „Hannover", kapitein-ter-zee Tillesen heelt Vrijdag, vergezeld van verschillende officie ren van den état-major van het oorlogsschip en van den aan hem toegevoegden Neder- landschen zee-officier luitcnant-ter-zee le kl. Hendriksen, op bet graf van admiraal De Ruyter in de Nieuwe Kerk een krans gelegd. De officieren waren in groot tenue. Ter ont vangst waren aanwezig dc burgemeester, de heer De Vlugt, kapitein-ter-zee Schenck de Jong, onder-commandant der marine, het lid van het kerkbestuur de heer Willet, de Duit sche consulgeneraal prins Hatzfeldt Trachen- berg en de havenmeester de heer Van de Poll. loen het gezelschap het koorhek betrad, speelde het orgel. Kapitein-ter-zee Tillesen nam van een der matrozen een grooten groe nen lauwerkrans met witte linten in ont- DINSDAG 14 DECEMBER. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 3.004.00 Knipcursus door het Modehuis de Leeuw van Rees. 4.30- 6.15 Concert door het H.D.O.-orkest. 6.156.45 Volksliederencyclu-j Til. Me vrouw Karin Kwant-Törugren. Zweedsche liederen. Pianobegel. door Willem van Warmelo. 6.457.45 Verve lt les en conversatieles Engelsch. 7.45. Politie- ber. 10.00 Persber. 8.10 Limburg- sche Kath. avond. Muziekver. „Fanfare" Venlo. St. Martinuskoor, Venlo. Harmonie „Voorwaarts" Regelen. Het Fanfarekwar tet (bugel-alt-hoorn-trombone-tuba). Ven- loosch solokwartet „Mignon" (2 tenoren en 2 bassen). C.A.M. de Rooy-organist-pia- nist. J. Kuypers-violist. Dubbelmandoline- kwartet „Ónder Ons." 1. 3e compagnie, Kessel, met tamboercorps en bazuinbla zers. 2. Ouverture Fiancailles, Lulsens (Fanfare). 2-b. Korte toespraak door den voorzitter v.d. K.R.O. 3a-Kyrie. b-Credo, uit de Missa Papae Marceili, Palestrina (St. Martinuskoor). 4. The rose of the valley, English. 5. Silver moonlight, Eng lish (fanfare kwartet). 6a-Wiegenlied, Bum- gart. b-Stille Wasserros.en, Anbt. (Mignon- kwartet). 7. Toccata, Bach, Andante, Wi- dor, Allegretto, Guikna.it (orgel). 8. Nacht vogel, Oscheit. b-Groszmütterchens Er- zanlung, Gruber. c-Geburtstag Stand- chen, Lineke (mandolinekwartet). 9. Lie- besklage, Neumann, Schlafglockchen, Esch (Mignon). 10. Krönungsmarsch a.d. Prophet, Meyerbeer. Cortege fleuri, Strau- wen (Fanfare). 11a- Sanctus, Filke. b-O •salutaris hostia, Haller (Martinuskoor). 12a Fantasie rapsodique, Kok. b-Carry, Wald- mann. c-Le régiment de la Marne, Mar- tron. (Mandolinekwartet). 13. Ie deel So nate voor piano en viool in F-dur, Beet hoven. 14. Florentiner Marsch, Fucik. Dia beiden Blinden, Mehul. (Harmonie). 15a- Le sommeil de l'enfant Jesus, de Rooy, b~ Kerstgety, Geyer, (Martinuskoor). 16. Valse interrompue, Montagne. Fantasie u.d. opera Troubadour, Verdi. (Harmo- nie(. 17a-Berceuse, Drdla. b-Souvenir. Drdla. (viool en piano). 18. Marsch. Lim- burgsch Volkslied. Wilhelmus. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door het Daventry-kwartet en solisten (contra alt-banjo-zither-bariton). 1.20 2.20 Lunchmuziek. 3.20 Lezing Music for schools-Examination. 4.20 Causerie, 4.35 Concert van het Marble Arch pavil ion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek door de radio-dansband. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Spaansche causerie. 7.50 Muziek. 8.00 Lezing Fasting and feasting. 8-20 „Paddy the next best thing", tooneelstuk van MacKay en Ord. 9.50 Lezing Mu sic and the ordinary listener. 10.20 Tijd sein, weerber., nieuws. 10.35 Fransche suite no. 5 in G. Bach. Pioanoconcert door C. Biggs. 10.5012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.20 Concert. Orkest Locatelli. Mme. Costa-zang. 9.05 Orkestconcert. 10.35 „La petite Mariee", operette van Le- cocq, voor koor-orkest en soli. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 1.502.20 en 3.207.20 Lezingen en les sen. 7.50 „Een bezoek aan den Kerst man", gedichtenvoorlezing, met orkest- begel. Daarna vroolijke wijsjes door orkest. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 Or kestconcert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.354.20 Werken van Sibelius door orkest. 5.206.30 Vroolijk concert. 7.3511.15 Plat-Duitsche een-acters. „Marie „Dat Pastür", en „De Aukschön". Daarna dansmuziek. Xl w X XXX U vóL li tlx vil* V UUXdl XXX U vxvv lljUvtl.11 van het grootste belang is, den watertoe- ^BRUSSEL 508.5 M. en ANTWERPEN 265.5 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.5010.00 Gala-concert. 10.00 Radio praatje. 10.1510.50 Octuor van Schu bert, door orkest. MUNSTER 241.9 M. 12.50—1.50 Wer ken van Marschner door orkest. 3.20— 4.20 Zitherconcert. 7.20—7.50 Gra- mofoonmuziek. 7.509.05 Reuter^ avond. 9.059.40 Liedjes bij de luit r plat-Keulsch dialect. vangst en sprak daarop de enkele woorden: „Aan den grooten zoon van Nederland, aan den grootsten en edelen admiraal", waarna hij den krans neerlegde. Op de linten stond: „Kommandant und Offizierkorps Hannover". Namens de Nederlandsche marine dankte, kapitein-ter-zee Schenck de Jong voor de hulde, aan De Ruyter gebracht. De plechtigheid duurde slechts kort. Buiten stonden vele nieuwsgierigen, toen de zee-officieren het kerkgebouw verlieten, om in auto's naar de „Hannover" terug te keeren. Een poging om de kas te lichten. Toen de beide vrouwelijke bedienden in het filiaal van de N. V. Electrische Luxe Broodbakkerijen van Carels, gevestigd Weteringschans Zaterdagavond tegen elf uur den winkel wilden sluiten,, stapte juist een man van zijn fiets en kwam de locali- teit binnen. Hij bestelde een half brood, doch toen ,t op betalen aankwam, deed hij, alsof hij een vuurwapen trok, hield de hand recht voor zich uit en riep: achteruit! Het meisje, dat hem bediende, nam de vlucht naar een vertrekje achter den winkel en. deed alsof zij de politie opbelde. Zij greep de telefoon van den haak en draaide eenige willekeurig cijfers aan. Dit was voor den man genoeg om, met medeneming van het brood overhaast de vlucht te nemen. Hij snelde den winkel uit. sprong op de fiets en was spoedig uit het gezicht verdwenen. De politie van het bureau Leidscheplein stelde kort daarop een onderzoek in. Of de man de bedoeling had de kas te stelen, kon niet blijken, evenmin of de vreemde bezo'ker een revolver in de hand had. dl Een tijdlang had het hem toegeschenen, als zoude Richard bezwijken onder de smart, welke zoo onvoorbereid zijn leven had ver gald, want op de bovenmatige prikkeling die ontstaan was door het plotseling verlies en maandenlang verhoogd en onderhouden door een rusteloos vergeefs zoeken naar dc ontvlodenen, daarop volgde een tijd van volkomen werkeloosheid, waaruit hij alleen kon worden opgewekt door de zeldzame be richten, welke Magdalena betroffen en die berc door Werner getrouw werden toege zonden. In het begin was het luid iubelend geluk, dat niel eens verminderd werd door den zachten klaagtoon des berouws over het onrecht den broeders aangedaan en hetwelk hem brandende smart veroorzaakte. Vervol gens werd de toon bedaarder, werden de berichten algemeener; de voorzichtigheid om niets te verraden, beperkte den inhoud, die evenwel een toonladder vormde harer zielsgesteldheid, als men de brieven naast elkander legde. Nieuwe gebeurtenissen vie len voor Richard niet voor en de eentonig- van zijn nu zoo werkeloos leven en de gelijkvormigheid der steeds zoo ongedui dig verwachte berichten, verstompten al- lengskens zijne smart. Hij begreep, dat hij niets meer had te hopen, dat hij het leven door moest zonder haar. Maar de gedachte aan Magdalena stond daarboven als eenc ster en zelden slechts trok een duister wolk gevaarte daar voorbij en verduisterde het schitterende licht. Dat waren dc vreeselijke uren, waarin hij zocht zich te bedwelmen, waarin hij 't gloei ende, onrustige hart in de wild schuimende golven des levens wierp, om de brandende smart te koelen en de herinnering uit te dooven. Maar het gelukte hem niet, hii ge voelde zich uitgeput en wn'.gde van een jagen, hetwelk in den grond streed met zijn ideale natuur en eindelijk wendde hij zich opnieuw tot de eenige, die hem gebleven was, al had hij haar ook verlaten die hem te troosten vermocht in alle leed; tot zijne kunst. Toen hij tot haar wederkeerde als een verloren zoon, toen nam zij hem weder op met liefdevol erbarmen en het bruilofts gewaad, dat zij hem toereikte, was onver gankelijke roem. Met diepen ernst, die in de plaats getre den was van den opbruisende- moedv zijner ieugd, scheen hem eerst aan zijn scheppin gen de hoogste kunstenaarswüding verleent" te zijn. ziin naam klonk wijd en zijd ook buiten zijn vaderland en elk resultaat, door de openbare bladen gemeld, verdere lof spraak op zijn naam, was hem minder eenc bevrediging zijner eergierigheid, d„n wel eenc groet aan ziin muze. Dat was Magda lena nog altijd, het aandenken aan hare schoonheid en aan de bekoorlijkheid harer verschijning bleef dc gedachte, die in zijne schilderijen uitdrukking verkreeg, Graaf Wolf had hem in eenen eigenhandig geschreven brief de veranderingen gemeld, die hadden plaats gehad in zijne omstandig heden en somwijlen kwam de vraag bij Richard op, hoe wel het levendig gevoelen de kind zich zou voegen naar den dwang der voorname wereld en wat zij daarbij zou kunnen behouden van de eigenaardigheden barer natuur. Een kind hij herinnerde zich plotseling dat zij dit reeds niet meer was, toen hij haar de laatste maal zag en met droeven lach gedacht hij der roerende liefde, welke zij voor hem ge voelde, Maar de gedachte aan haaT was toch niet sterk genoeg, om gevolg te gever aan dc uitnoodiging van den graaf om hem op Kattenstein te komen bezoeken en daar bij deed een instinctmatig gevoel hem steeds in den schoot der Wangerlohsche familie de plaats zoeken, waar teleurstellingen en ge heimzinnigheden het geluk zijner jeugd had den verwoest. De heer Stein en Theresia in hare kinder lijke openhartigheid hadden hem veel nader gestaan dan graaf Wangerloh en zijne doch ter. Tevergeefs zeide hij tot zichzelven in be daarder uren. dat het een onrechtvaardig heid was, dat de opperjachtmeester in Magdalena geen toevertrouwden schat had overgenomen, waarvoor hij verplicht ge weest was te zorgen; steeds opnieuw ver hief zich in zijn binnenste een bitter ge voel ten opzichte der omgeving, waarut zich de draden ontsponnen, welke Magda lena naar buiten gevoerd hadden in de onbekende veste. Men had de bange en dringende vrager van zijn broeder hoogmoedig en met terug- stootende koelheid behandeld; ja, Wernei had m <fen 'aatsten tijd zelfs te kampen me vijandelijke invloeden en hij ontdekte spoe dig, dat de ijzige strooming uit de hoogte kwam. Zijne lessen in vele aristocratische huizer werden opgezegd, bij de keuze van een hulpprediker, te doen door het consistorie, werd hij voorbijgegaan, hij dacht er ree' aan weer een plaats als huisonderwijzer te zoeken, ofschoon dit zoo weinig overeen kwam met zijn onafhankelijkheidszin, alleer om de controle van den directeur te ont gaan; die niet alleen zijn natuurlijke vijand was, maar wien hij ook nog vooral daardoor vertoornd had, omdat hij, Ruben's argwaar deelend, naar het verblijf van Constontijn meer onderzoek had ingesteld, dan het hoogmoedige familiehoofd lief was. Tevergeefs zocht de zachte en verstan- Jige Esther dien knoop te ontwarren, doo' vrijwillig en in volkomen overcenstemmin- met haren vader zich voor langen tijd nar Engeland te begeven; de steen des aan stoots was daardoor we! opgeruimd, mar eerst toen een andere invloèdrüke hand zich ermee bemoeide, losten dc vele vervol gingen en kwellingen zich op, op een wüze nad te beschouwen als straf, of als schade loosstelling. 7 oen graaf Wolf op den avond van zijn terugkeer op Kattenstein zijn levendige deel neming had geuit in het lot van Magdalena en Theresia-, met de beslistheid, haar eigen, verklaarde, dat de navorschingen naar hen 'ie verdwenen waren, door haren vader zou den worden gedaan, toen werd het graaf Herbert eenigszins benauwd om het hart. Hij had het juiste oogenblik laten voorbijgaan, de vriendelijke hand niet gegrepen, die hem zeker gered zoude hebben om Magdalena's wil. Nu, nu hij zich eenmaal verstrikt had in den logen, was er geen ontkomen meer, geen angstzweet op het voorhoofd' hij was, in zijn tegenwoordige gemoedsgesteldheid, niet zoo dwaas, zelfs den kleinsten vijand te ver achten. Al te moeilijk viel het hem niet, zijn wcnschen vervuld te zien, want zijn positie, Jie alleen in de oogen zijner schuldeischtr» af en toe zwak was geweest, werd in de hoo- gere kringen beschouwd, als eeene nog te ïcchte, dan dat een voorspraak van hem de balans niet ver zou doen overslaan, waar bovendien protectie bij te pas kwam en ge wichtiger nog werd dit woord, waar hij te gelijkertijd het belang van den directeur me de op het oof had. De kandidaat moet weg, waaide Wangen, vrijspraak van graaf Wolf's onomkoopbaar had de opperjachtmeester gezegd, in uw eri oordeel; zijn eenig heil bleef: verzwijgen. in mijn belang. Hij heeft het nu eenmaal ver- Hij wist, dat in deze zaak, als in de meeste I s^aan Constantijn in opspraak te brenge*> en -ndere, welke scherpzinnigheid en beschei- I 4e afwezend^n hebben ongelijk. De jon- ^enheid vorderde, de oude zaakwaarnemei 1en is a's m'in eigen kind; bij is de zoon uws overleden broeders doen wij alzoo wat Tuben, de werkzame en leidende hand zijn. ooms zouden zijn, hij kende door Magdalen? Je betrekking van den advocaat tot Wernes enz en het scheen hem gewichtig toe den reten een schakel te ontnemen. Het viel hem niet moeilijk, zijn vader te .vertnigen, dat het in 't oog vallend belang, etwelk Theresia stelde in de navorschintfer 'aar de voormalige gouvernante,, eigenlijk >p rekening van c'en schilder te brengen was n dat een wederaarltnooping der afgobre- on bet-ekkingen nabij was, als graaf Woll Sor Ruben's bemiddeling in verbinding met 1en kandidaat kwam. Reeds de gedachte aan een medeminnaar ven welke Werner niet recht wist of hij die zij„^ in ons vermogen is. Schuiven wij zijn vijand van de baan Er zijn toch zoovele schapen velke eenen herder rioodig hebben, geef hem een pastorie, bescheiden genoeg, om ziin overmoed niet te doen groeien en ver Ge noeg, om te verhinderen, dat hij dagelijks oomnlotfen smeedt met dien schoft van een •ood. Mij ve'plirht ge daardoor persoonlük- -'eze nnodlottiae kandidaat, met ziin eeuvig- 4urer4„ MasaheJeren en aanspraken b^-nt het mij en de mijnen recht lastig te maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10