Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws m.. Huwelsjksbeleisel en dispensatiepractijk volgens kerkelijk rech m Laatste Nieuws. Maandag 13 Dec. 1926 50ste Jaargang No. 16429 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ullerlifls. driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad PLAATSELIJK NIEUWS. Brutale inbraak te Beverwijk. Angstige uren. Examens Nederlandsche Bond tot het redden van Drenkelingen, EEN AUTO IN DE RINGVAART. De inzittenden komen met een nat pak vrij. Een botsing te Heem^edc Verkeers-misdadigers. Bloeddorstige honden. Vermist. Diefstal van autohanden. VANWEGE BURG. ARMBESTUUR. MUZIEK. dit nummer. 0 J. J. WEBER ZOON WEERBERICHT. MARKTNIEUWS. Mist in Engeland. Brand in een schouwburg. Inval in een club. Briand heden te Parijs terug. Vechtpariij te Groningen. Stoomschip vergaan. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN Telefoon No. 13866 (3 lijnen Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 6G ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofinfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^f5 bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f JOK bij verhes van een Cf] bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; *iU." doodelij ken afloop6 vil- een voet of een oog; s kLa, duim of wijsvinger;.* «U. been of arm; M bij verlies v. een andere vinger. Een feit is het, dat de katholieke Kerk niet bewering komt in strijd met de geschiedenis minder dan achttien huwelijksbeletselen heeft vastgesteld, welke in het Kerkelijk Wetboek ■worden opgesomd en verplichtend gesteld. Vijf ervan maken het huwelijk ongeoorloofd en de dertien overige maken het huwelijk niet enkel ongeoorloofd maar bovendien nog on geldig en nietig. Van die achttien beletselen, welke volgens Kerkelijk Recht het huwelijk der Kerk en met de geschiedenis van ieder huwelijksbeletsel in het bijzonder. Zij komt in strijd ook met de opvatting van alle ge zagsdragers op burgerlijk terrein en met de uitspraak aller burgerlijke wetboeken der beschaafde staten. Zelfs in het moderne Rusland onzer dagen, waar de afschuwelijk ste anarchie op het gebied van het huwelijk ofwel alleen ongeoorloofd ofwel ongeoor- i is geproclameerd, bemoeit de wet zich nog Icrofd en ongeldig maken, zijn er zestien j met het huwelijkscontract, in Nederland van kracht. Twee, namelijk j De aanrakingspunten van het huwelijks- Wettelijke verwantschap voortkomende uit contract, van zijn ontstaan en bestaan, met adoptie volgens de burgerlijke wet, bestaan 1 het gemeenschappelijk welzijn, met de voor Nederland niet. De reden hiervan is, openbare orde, met de publieke eerbaarheid dat de Kerkelijke Wet wettelijke verwant- en zedelijkheid, met de rust en vrede in de schap als kerkelijk huwelijksheletsel afhan-maatschappij, met de vorming en opvoeding kelijk maakt van het bestaan van ditvan het nageslacht liggen zoozeer voor het beletsel volgens burgerlijk recht van de afzon-j grijpen, dat ieder ze zeer gemakkelijk kan derlijke staten. Omdat derhalve wettelijke ontdekken verwantschap als burgerlijk huwelijksbelet sel bij ons niet bestaat en zelfs adoptie uit on ze wettelijke instituten is verdwenen, bestaat dit beletsel ook niet als kerkelijke instelling, noch als belemmerend noch als nietigmakend huwelijksbeletsel .Er blijven düs zestien over. We zouden nu kunnen vragen, wat geeft de Kerk het recht zich zoo veelvuldig in te dringen in eene zaak van particuliere aange legenheid tusschen man en vrouw gelijk het huwelijk toch is? We beantwoorden deze tweeledige vraag met een tweeledig antwoord aldus Vooreerst de Kerk heeft zich niet ingedrongen in hu welijkszaken en ten tweede, het huwelijk is niet uitsluitend een particuliere aangelegen heid. Vooreerst, de Kerk heeft zich niet inge drongen in huwelijkszaken.. Het, is God, die aan de Kerk de bevoegdheid gegeven heeft en zelfs den plicht heeft opgelegd, omtrent het huwelijk bijzondere zorgen te dragen, opdat het huwelijk aan zijn .verheven doel beant woorde. De macht tot wetgeving over het hu welijk, is voor de Kerk ook een plicht tot wetgeving. Zij mag en kan van die macht dus geen afstand doen. Zij zou haar plicht ver zaken als zij voor het algemeen welzijn der Kerk en. der Maatschappij, die door God ge- gevene bevoegdheid ongebruikt liet. Voor het bestaan der Kerkelijke macht over het huwelijk van gedoopte christenen wor den twee gronden aangegeven. Den eersten rechtsgrond geeft de geloofs waarheid, dat het huwelijk is een Sacrament. We moeten dezen rechtsgrond goed verstaan. Christus de goddelijke Stichter der Kerk, heeft het huwelijkscontract zelf tot een Sa crament gemaakt. Christus heeft nu een natuurlijk contract tot een bovennatuurlijk contract gemaakt. Het ééne en hetzelfde con tract dus heeft nu een tweevoudigen aard het is natuurlijk en bovennatuurlijk tevens. Het ééne kan onmogelijk van het andere ge scheiden worden. Zijn twee gedoopten ge huwd, Wel, dan ontvingen ze ook het Sacra ment des huwelijks. Ontvingen ze het Sacra ment niet, dan zijn ze ook niet gehuwd. De geldigheid van het Sacrament hangt allerin nigst en wezenlijk samen met de geldigheid van het contract. Bij gedoopten kan het eene zonder het andere niet bestaan. Dit is de al gemeen geldende leer in de Katholieke Kerk, welke in het bijzonder door paus Leo XIII in zijn encycliek over het christelijk huwelijk van 10 Februari 1880 wordt uiteengezet. Hierbij komt, dat de reden waarom ^het huwelijk een sacrament is, dit sacrament nog een bijzonder, een dubbel heilig en ker kelijk karakter geeft. Waarom toch maakte Christus het huwelijk tot een sacrament Omdat het huwelijk in de katholieke Kerk moest zijn eene afbeelding en eene uitbeel ding van het mystieke huwelijk van Christus met Zijne Kerk. Die band van hoogste liefde en allerinnigste gemeenschap tusschen man en vrouw zal in Christus' Kerk een levende herinnering, zijn van die hoogste liefde tus schen Jezus en Zijn Kerk en van. de aller innigste gemeenschap van dienzelfden Jezus met ons vleesch, door de eeuwige verbintenis met onze menscheüjke natuur door de Menschwording. Gelijk dus Gods Zoon, zoo ook ziet de Kerk zelf in het huwelijk het levend beeld van hare liefde en vereeniging met Christus. Gods Zoon is heengegaan naar zijn Kl)k- En aan wie- zal Hij nu het beheer van het huwelijk, dat als sacrament in één adem mag genoemd worden met het Sacrament van het Priesterschap, hebben toevertrouwd Na tuurlijk aan het over Zijn Kerk gesielde gezag, aan hetwelk Hij het beheer der ge nademiddelen in het algemeen maar van de twee Sacramenten, het huwelijk en het pries terschap, zelfs in het bijzonder ter verzorging heeft toevertrouwd. Iedere andere meening is niet enkel valsch maar zelfs dwaas. Be palingen en wetten maken over de Sacra menten, zegt Leo XIII in bovengenoemde encycliek, behoort volgens den wil van Christus zoozeer alleen tot de macht en den plicht der Kerk, dat het geheel ongerijmd is te meenen, dat ook maar een zeer klem gedeelte dezer macht aan de burgerlijke be stuurders zou toekomen. We moeten zelfs nog verder gaan en zeggen, dat de leer over de bevoegdheid der H. Kerk om huwelijksbeletselen te maken, behoort tot de kathoklieke geloofsleer. De tegenover gestelde meening komt dus in stnjd met de goddelijke openbaring pn moet een ketter- sche leer genoemd worden. Als zoodanig is zij dan ook plechtig veroordeeld door Paus Pi is VI, den 28 Aug. 1794 met deze woorden „De leer, welke beweert, dat de Kerk met krachtens eigen bevoegdheid voor de huwe lijken der christenen huwelijksbeletselen kan vaststellen, welke het huwelijk niet alleen ongeoorloofd maar zelfs nietig maken, werpt de canons van het Concilie^van T rente omver en is eene kettersche leer." Vervolgens, omdat de eerste gronu voor het recht der Kerk in deze gevonden wordt hierin, dat het huwelijk een Sacrament is omdat bovendien het contract vpor gedoopten nooit gescheiden kan bestaan van het Sa crament, daarom is voor gedoopten de H. Kerk alleen bevoegd het huwelijk te regelen, met uitsluiting van iedere andere macht ter wereld, welke dan ook. We vermelden deze waarheid evenwel slechts terloops. De tweede grond voor de bevoegdheid der H. Kerk, om huwelijksbeletselen te Om deze beteekenis nu van het huwelijk voor de genoemde elementen van het ge meenschappelijk en openbaar algemeen be lang is het huwelijk niet enkel een zaak van particuliere beteekenis maar tevens wel de gelijk ook een zaak van publiek belang en als zoodanig valt het dan ook onder die zaken, die aan de zorg en rechtsmacht der Over heid zijn toevertrouwd. Al zou dus het huwelijk geen Sacrament zijn dan zou het kerkelijk gezag nog even zeer bevoegd zijn, om het huwelijk te rege len, omdat dit als een zaak van publiek be lang onder de rechtsmacht van de Kerke lijke Overheid moet vallen. Het gezag, toch is er, om het publiek belang te dienen. Hiermee is tevens aangegeven de reden waarom de Kerk huwelijksbeletselen heeft vastgesteld en waarom er zoovele in hare wetten worden gevonden. Die reden is niet noodelooze beknotting van persoonlijke vrij heid, niet zucht om te heerschen of iets an ders van minderwaardig gehalte maar die reden is eenig en alleen de moederlijke zorg om het algemeen belang harer kinderen en der maatschappij te dienen. Alle achttien kerkelijke huwelijksbelet selen vinden hun grond van bestaan in het publieke belang der levende Kerk zelve en in het waarachtig welzijn harer kinderen, die ze als een ware Moeder bemint en ver zorgt. Het zou niet moeilijk zijn dit voor ieder dezer beletselen afzonderlijk aan te mengde huwelijken bestaan, moet de Over heid streng zijn en waar er zeer veel voorko men gaat de Overheid ook dikwijls weer tot grootere gestrengheid over. Waar ze „nog al" voorkomen is zij in den regel iets gemak kelijker, mits in het bijzondere geval waar lijk een zware reden voor de dispensatie aanwezig is, het geloofsgevaar enz. afwezig is en de katholieke opvoeding der kinderen, is gewaarborgd. Hiermede hebben wij één element van beteekenis genoemd maar er zijn nog verschillende andere elementen, welke het oordeel der Overheid kunnen en moeten beinvloeden. Duidelijk evenwel is, dat de Overheid en Zij alleen bevoegd is, om te beslissen, welke de beste praktijk in deze voor de afzonder lijke parochies, dekenaten en het geheele bisdom zal zijn. Bij de vaststelling dier praktijk houdt zij het waarachtige belang van de gemeenschap en het belang der af zonderlijke zielen voor oogen. Zij gaal: daar bij volgens geweten met vaderlijke zorg en moederlijke liefde voor de onsterfelijke ziejen te werk en wie dit ontkent verkeert in dwaling welke in den regel voortkomt uit onwetend heid met hetgeen de Overheid al gedaan heeft, om deze nraktisch zoo moeilijke kwes tie tot een goede oplossing te brengen. Warmond. J. H. VISSER, pr. toonen. Nemen we er één uit, om daarbij dan tevens een enkel woord te zeggen over dispensatie en over de groote moeielijkheid, welke zich in de praktijk bij de verleening van dispen saties voordoet het gemengde huwelijk. Het huwelijksbeletsel, dat we het beletsel van het -gemengd huwelijk noemen, is be kend. Het is tweevoudig van inhoud, te weten het huwelijk van een katholiek met een gedoopten nier-katholiek is onge oorloofd, het huwelijk tusschen een katho liek en een ongedoopte is bovendien on geldig. Sinds 1918 geldt dit kerkelijk be letsel niet meer voor gedoopte protestanten, als deze met andere niet-katholieken een huwelijk aangaan. Bovendien is dit beletsel twee-voudig van aard, Omdat het is een be letsel van goddelijk karakter en bovendien een beletsel van kerkelijk karakter. Evenwel dat het gemengde huwelijk soms ongeldig is, komt alleen van de kerkelijke wet. We kunnen dit alles hier niet uitvoeriger uit eenzetten. Voegen we er nog aan toe, dat beide soor ten van het beletsel van het gemengde hu welijk praktisch op hetzelfde neer komen, als tenminste het huwelijk nog gesloten moet worden. Want ook in het geval, dat het huwelijk slechts ongeoorloofd is, zal er praktisch geen pastoor gevonden wor den, die bij zulk een huwelijk zal willen assisteeren, en, gelijk we in het vorig artikel hebben uiteengezet, zonder assistentie van den pastoor der parochie is het katholiek huwelijk ten eenenmale niet mogelijk. De redenen nu waarom de Kerk dit twee voudige beletsel, in overeenstemming met de goddelijke wet, in het kerkelijk recht heeft opgenomen, zijn de volgende voor eerst het gevaar voor de ongereptheid van het geloof voor den katholiek, die in de meest intieme verhouding, en dat wel voort durend, met den niet-katholiek moet samen leven ten tweede het gevaar voor de on wettige verscheuring van den huwelijksband, want door niet-katholieken wordt het hu welijk als ontbindbaar beschouwdten derde het gevaar voor de godsdienstige vorming van het nageslacht, want deze zal in een gemengd huwelijk bijna noodzakelijk gebrekkig zijn en menigmaal geheel mis lukken ten vierde het gevaar van onver schilligheid in de uitoefening van de gods dienstplichten voor de katholieke partij, die den steun mist van zijn wederpartij zoo deze niet misschien zelfs zijn echtgenoot opzettelijk er van tracht af te houden ten vijfde het gevaar, dat het huwelijksleven ongelukkig zal zijn, omdat tusschen de twee gehuwden overeenstemming ontbreekt op het punt van godsdienst, die het diepst in het leven ingrijpt en het meest 's menschen verstand en gemoed beheerscht. Dat deze redenen bestaan ziet ieder onbevooroordeel de in en kan iedere priester in de praktijk uit een diep treurige ervaring bevestigen. En daarom zou de Kerkelijke Overheid haar plicht verzaken, als zij niet zeer streng aan dit beletsel vasthield. En toch dispenseert de Overheid soms in dit beletsel. Zeker dat doet zij. Zij kan dit doen als bovengenoemde bezwaren in een bijzonder geval niet bestaan, of althans tot een minimum zijn teruggebracht, als er bovendien een zware reden is om te dispen seeren en als tenslotte het algemeen belang zich er niet tegen verzet. En hiermee raken we de zeer groote practische moeilijkheid aan, welke zich voor de Kerkelijke Overheid voordoet, waaruit ook verschil van praktijk in de dispensaties kan voortvloeien. De Overheid moet het algemeen belang dienen en zij moet bovendien ook het par ticuliere belang dienen der afzonderlijke personen. En voor hare praktijk in het ver- ieenen van dispensatie moet zij die twee soms strijdige belangen tegen elkander op wegen. En dat is de groote moeilijkheid, weFke én aan de Bisschoppen en aan de pastoors heel wat zorg en ook veel verdriet 1 tV novnnli'ilr rloTO mOPtlllK- Het inbraak-seizoen is blijkbaar in vollen gang. De naaste omtrek van Haarlem neett van de belangstelling van het gilde der lang- vingerigen reeds rijkelijk zijn deel gehad. We mogen er bijvoegen, dat die belangstel ling van de zijde der politie, niet onbeant woord is gebleven. Ook Beverwijk heeft nu een paar nachte lijke visites achter den rug. Na een inbraak in het kantoor van een timmerfabriek waarvan de daders spoedig ingerekend waren is in den nacht van Vrijdag op Zater dag ingebroken in de boerderij van den heer P. in den polder bij Beverwijk. Het was een brutaal stuk werk. Men verschafte zich toe gang door een W. C. raampje, waarvan men zich bijna niet kan indenken, dat er iemand door kan kruipen. Na een tocht u°0J ver~ schillende gangen, werd de slaapkamer bereikt, en daarmede het doel van dit onge- wenschte bezoek. Zonder de slapende te storen, werd de brandkast geopend en van haar inhoud, een aantal kostbaarheden, als sieraden en juwee- len, beroofd. De buit werd in een kistje geborgen, waarna de dader nog kans zag, om uit een, aan het ledikant hangende pan talon, een portemonnaie met geld te stelen. Dit laatste ging evenwel niet ongestoord. De vrouw des huizes ontwaakte en had het bezoek een plotseling einde. E»e dader vluchtte met achterlating van het kistje. Alleen de portsmonnaie werd meegenomen. De politie stelde dadelijk een onderzoek m We hopen met spoedig succes. Zaterdagnacht is Vijfhuizen in beroering gebracht. De zeventienjarigen smidsleev- fing W. K. was Zaterdagmiddag voor den heer B. eenigc kwitanties gaan innen en bleef zoo lang uit, dat men ongerust over hem begon te worden. Het werd al tien uur en nog later en de jongen kwam niet terug, waarmede de vrees, dat hem een ongeluk was overkomen, steeg. Familiele den en vrienden gingen op onderzoek uit en het bleek, dat hen het laatst gezien was bij den landbouwer F. K. in den IJweg, des 's middags omstreeks vier uur. In die richting werd dan ook gezocht. Door ver schillende personen werden, voorzien van lantaarns, slooten en lochten afgezocht, doch nergens was een spoor van den ver miste te vinden. Ook was de politie in Haarlem en Heemstede van het geval in kennis gesteld. Zoo werd den ganschen nacht gezocht, doch alles te vergeefs en met angst werd de ochtend afgewacht, omdat men het érgste vreesde. Doch Zondagmorgen onge veer zeven uur kwam het verblijdende bericht, dat de jongen zich te Haarlem op het politiebureau bevond. Direct werd naar Haarlem gereden om hem te halen. Naar het jongmensch verklaarde, was hij het <Jeld dat hij ontvangen had, verloren, en dat 'maakte hem zoo bevreesd, dat hij niet meer naar huis durfde en in de richting van Haarlem fietste. Vandaar is hij nog verder gegaan. Nabij Schoten heeft hij aan den wegkant wat willen rusten en is zoo in slaap gevallen. Toen hij ontwaakte, heeft hij zijn fiets maar in den steek gelaten en is' naar Haarlem terug' gaan loopen, waar hij zich gemeld heeft aan het politiebureau in de Smedestraat. Het rijwiel werd later teruggevonden, Begrijpelijkerwijze bracht het gebeulde veel personen op de been en een ieder was met het lot van de familie begaan en reeds waren allerlei gissingen gemaakt. B. M. de Graaf; J. Ph. Mok; J. M. v. Ros- sum-du Chattel; J. H. Vreem. Diploma B.: L. Beths; S. E, de Klerk, Diploma B.de dames L. Beths; S. E. de Klerk; S. de Vries; de heeren: A, G. Geerls; H. C. F. van Luyken; E. Wiedijk; H. M. de Wijs en J. A. Zwang; van de Bloemendaal- sche Brigade. Diploma A.: J F. Kroone; M. Nugteren; P. A. Postma en O. de Vries. Zondagmiddag reed een auto van het vliegkamp „Schiphol" op den Ringdijk nabij Sloten. In den auto waren gezeten de heer J. Raveslool, werkzaam aan het vlieg kamp en zijn broer. Doordat de stuurpen brak, raakte de chauffeur de macht over den wagen kwijt, die over den kep sloeg en in de Ringvaart terecht kwam. De bestuurder, J. Ravcsloot, sprong nog bijrtijd's uit den wagen, doch zijn broer kwam onder den auto in het water terecht. De toestand was hachelijk: onmiddellijk echter begaf de heer J. Rav.esloot zich te water en kon, door den wagen een weinig ter zijde te duwen, zijn broer onder het vehikel vandaan halen, zoodat geen per soonlijke ongelukken te betreuren zijn en de automobilisten met dén schrik en met een nat pak vrij kwamen. De auto was beschadigd en is later ge licht. Zaterdagmiddag had op den Binnenweg te Heemstede een botsing plaats. Mejuffrouw A. C. v. d. V., wonende te Haarlem, reeds per rijwiel op den Binnen weg, richting Haarlem, geheel links van den weg. Vanuit de tegenovergestelde richting kwam een wielrijder, die aan denzelfden kant van den weg reed. Doordat een be spannen voertuig aldaar stil stond, konden de wielrijder en de wielrijdster elkaar niet zien. Toen mejuffr. v. d. V. den wager. wilde passeeren, bevond zij zich eensklaps tegenover den wielrijder en reed tegen hem aan, schoot dwars over den weg en kwam tegen een passeerende tram terecht met het gevolg, dat zij bewusteloos bleef liggen. Op advies van dr. van Walsum en dr. Colenbrander, is zij per ziekenauto overge bracht naar de Mariastichitng te Haarlem. Zij heeft vermoedelijk t een lichte hersen schudding bekomen. Het ongeval is geheel aan haar eigen onvoorzichtigheid te wijten. Omtrent de automobilisten, die naar wij in het blad vanZaterdag meldden, tè Am sterdam een agent moedwillig omver reden en later werden gearresteerd, nadat zij bij Halfweg in aanrijding waren geweest met een tram der E.S.M., vernemen wij "ader: Op den Amstel ter hoogte van de Paar denstraat bemerkte een surveilleerende po- litie-agent Vrijdagavond een auto-chassis, waarop twee personen zaten, die, naar het hem voorkwam, in staat van dronkenschap verkeerden. Hij gelastte den béstuurder te stoppen, riep daarbij luidkeels, en stak een hand op. Deze gaf evenwel vol gas en reed den agent omver. In een oogenblik tijds had zich dit voorval afgespeeld, doch men had het nummer van dcyi auto nog kunnen opnemen. In allerijl werd naar alle bureaux getele grafeerd en werd opsporing en aanhouding van de beide personen gevraagd. Spoedig kwam antwoord, dat het chassis in pijlsnelle vaart de stad had verlaten en den Haarlemmerweg had gevolgd. Om 11 uur werd bericht ontvangen dat bij Halfweg het bewuste chassis in botsing waê gekomen met een wagen van de E.S.M., wat oorzaak was, dat de tocht niet kon worden voortgezét. Men had gezien, dat de beide inzittenden den wagen hadden verlaten en in de duisternis waren verdwene. Het bleek, dat het chassis og op Amster- damsch grondgebied, vlak bij Halfweg, doo; een onhandige manoeuvre van den bestuur der door de afscheiding van de trambaan was gereden. De passagier was van hel chassis geslin gerd en had een ernstige hoofdwonde opge- loopcn. Op de grens der gemeente werd hij door een politiebeambte aangehouden. Per auto werd hij naar het Binnengasthuis tc Amsterdam vervoerd, waar bleek, dat hij nog in staat van dronkenschap verkeerde. De chauffeur werd door den veldwachtc van Halfweg en een Amsterdamschen poli- tie-agent gegrepen. Hij werd naar het politiezureau Singel te Amsterdam gebracht. Beiden zijn inwoners van Halfweg. Zij zullen spoedig ter beschik king van de justitie worden gesteld. uei u. j- „oiHiV rrp.-fr Daaruit, om namelijk deze moeilijk- kunnen vaststellen, ook zulke, die een geldigj - - -,- lijk maken, zit j hex n zaak is van al- in lgemeen kerkelijk gel Hiermee ontkennen we niet, dat het hu- ^h«>"nvragen of verieenen van dispen. kunnen vaststellen, ookzulke, die een g S jfe K jossen> komt het voort, dat huwelijkscontract onmogelij de ^éne parochie strenger wordt vaii- bierin, dat het huwelijk een zaak xs a d aaa de wet dan in eene andere gemeen belang en wel van algemeen ker j Aüne Rissrhoo moeilijker hierin, dat het huwelijk een gemeei belang Hiermee ontkennen we mei, oai **r ""jV"andere Bisschop, dat in één welijkscontract een zaak van particulier k „,„„„1, M „ned als nooit dis- parochie, dat de ééne Bisschop moeilijker t t,Aé*lAAMO«1 17^ tS MlCOPtl» is in het aanvi treek zoo goed als nooit dis- rak'tér tusschen twee particuhere personen is^ ^ekenaa. gegeven en men in een maar we ontkennen, dat het zulksmtslm- peastó^ of landstreek vrij ge- dafhe? huwelijk "alken Sr'een private makkelijk dispensatie kan bekomen. over2heT'huwe 1 ijk Sen^letkcht.lijn! Waar nog geen of zoo goed als geen ge- Zondagmiddag werden in Stoops's Bad de examens afgenomen voor diploma A en B. van den „Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen" van de 60 candidalen die zich aangemeld hadden, slaagden er 29. De Technische Commissie bestond uit de heeren J. van Geinen, voorzitter te Amster dam- P. S. Nicolaas te Amsterdam; A. A. Bierice, Amsterdam; A. J. Meyerink, Haar lem; J. Voorburg, Den Haag. De medische commissie bestond uit heeren. dr. W. E. Merens, Haarlem; ar. M. Maurits, Haarlem; dr. Banning, Zaandam. Na afloop der examens werd de uitslag bekend gemaakt bij monde van den voorzit ter der examencommissie, den heer J. van Gemen. Allereerst bracht deze een woord van dank aan de deelnemers aan het examen, dat zij met opoffering van kosten, tijd en moeiten, medegewerkt hadden aan de goede zaak. Alleen speel 't hem te.moeten con- stateeren, dat vele candidaten, me name uit Amsterdam, blijkbaar de eischen van het examen, vooral van het medisch gedeelte te licht hadden opgeval. De meeste afgewezenen waren dan ook op dit onderdeel van het examen gestruikeld. Speker wekte dezen op. nog eens in hel bijzonder hun best te doen op dit gedeelte. Hij hoopte hen dan bij de eerstvolgende exa mens tot de geslaagden te mogen rekenen. Spreker bracht een bizonder woord var hulde aan de Bloemendaalschc Brigade, waarvan alle deelnemers aan t examen slaagden. Van de Haarlemsche Brigade slaagden: Diploma A.: L. W. Blooker; A. J. Faber; Vrijdagmorgen omstreeks half acht heeft een tweetal bloeddorstige honden een wa re slachting aangericht onder een koppel schapen van den landbouwer K. aan den Sloterweg in de Haarlemmermeer. Vier schapen werden doodgebeten en verscheurd uit de sloot gehaald, terwijl er nog twee- zoodanig werden toegetakeld, dat ze wel niet in 't leven zullen blijven. Wijl de honden bij hun bloeddorstig werk werden ontdekt, was het spoedig bekend wie de eigenaren waren van deze gevaar lijke dieren. De politie stelde een onderzoek in. Sedert Dinsdag wordt vermist de 18-ja- rige dochter van L. N. te Nicuw-Vennep, die Dinsdag de ouderlijke woning heeft ver laten en niets meer van zich heeft laten hooren. De burgemeester van Haarlemmermeer heeft hare opsporing verzocht. Verdacht van diefstal van twee autoban ^en ten naocele van 1. v, d. w. aan den Killegommerdijk te Haarlemmermeer is ge arresteerd en heden naar Haarlem overge bracht de 23-jarige A. S. te Nieuw-Ven- nep. STICHTING DIEREN-ASYL. De stichting voor een dierenasyl voor Haarlem- en Omstreken, stelt sinds eenigen tijd pogingen in het werk, om- te geraken tot den bouw van een naar de eischen des tijds ingericht dierenasyl. Begrijpelijkerwijze hebben die pogingen bij houders van parti culiere kennels geen instemming gevonden. Ingezonden stukken in de dagbladen en circulaires zijn er over verschenen. De eene partij steit het voor, alsof een nieuw asyl, naast dc bestaande particuliere, volkomen onnncdig is, dc andere partij zegt, dat alleen de genoemd stichting een asyi kan inrich ten. dat aan alle eischen e.antwoordt. Me dewerking tusschen beide partijen schijnt onmogelijk, zoodat. dus voorloopig deze kwestie wel niet opgelost zal worden. DE ARBEIDSVOORWAARDEN CHAUFFEURS AUTOBUSSEN. Door de Brockway Maatschappij is thans voor de bij deze maatschappij in dienst zijnde chauffeurs per week een vrije dag ingevoerd geworden. Dit is voor de chauffeurs een be langrijke verbetering, vooral als nagegaan wordt dat er bij verschillende ondernemers in het geheel geen vrije dag wordt verstrekt, maar daarnaast is het ook van belang voor de algemeene veiligheid daar nu de chauf- feurs van deze maatschappij die al reeds een veel korteren arbeidsdag hebben als hun collega's uitgerust hun taak kunnen ver vullen. BRANDSTOFFENVERSTREKKING Deze week zal aan al degenen die vanwege "et Burgerlijk Armbestuur ondersteuning °ntvangen een bon voor brandstoffen ver strekt worden. Aan de betrokkenen zal de keus gelaten worden tusschen harde turf, geklopte cokes of parel cokes, terwijl het aantal en de maat hiervan afhant van de groote van het gezin. Daarnaast zal in de week van de Kerstdagen en van Nieuwjaarsdag een bedrag boven de uitkeering als extra verstrekt worden, evenals dit ook het vorig jaar geschiedde. „Das Dreimadlerhaus." De volle Stadsschouwburg vond deze operette „nog mooier dan de Walzertraum". Inderdaad beeft zij alles, wat tot de succes plunje van de operette behoort, plus nog eenige kwaliteiten van beteren aard. Er is wat te kijken en veel te lachen, er is een dansje en wat sentimentaliteit. Er wordt vlot gespeeld en heel dragelijk gezongen, er weren zich een paar zeer bespottelijke typen, en het komische van Fritz Hirsch is bijna humor. Al loopt er wel eens een smakeloosheid door. Bovendien en ook dat blijkt gewaardeerd te worden is een der rollen die van Franz Schubert, en de intriges deze hoe hij schuch ter maar vurig liefheeft, en nobel van zijn liefde afstand weet tc doen terwille van een vriend. Redelijk is dus, dat. Schubert-muziek wordt aangewend, en 't komt gelukkig uit, dat de romantische zanger zoo'n schat van boeiende melodieën heeft nagelaten Daar is in gegrepen in de liederen, de sympho- nieën, de sonaten met zeer vrije hand, en na keuze is er uit de brokken een arrangement geknoopt, dat meer van handigheid dan van respect getuigt, maar toch 'n eind uitsteekt boven 't walsjes-gedeun, dat we uit Wien en- Berlin gewoonlijk krijgen. Een zeer genoeglijk geheel dus, waarvoor uitbundig geklapt werd meest ter eere van Friedel Dotza, die 't best zong, en Fritz Hirsch, die 't best speelde. E. U. Donkere dagen In deze korte dagen moet in den .vroegen morgen met kunstlicht worden gewerkt. De werkdag is aan een vasten regel gebenden de plichten van eiken dag zijn te ernstig, dan dat de mensch zich de weelde der natuur zou kunnen veroorloven 's zomers ver spillend, 's winters karig met licht. Fabrieken, kantoren en winkels moeten hun dag programma afwerken., En het kan ook al kwalijk anders. Het sterkt het zelfbewustzijn, en het verantwoordelijkheidsgevoel van den mensch, als hij zijn arbeid onafhankelijk van den zonnetijd stelt en niet een leven wenscht te leiden als de kippen, die bij zonsondergang op stok gaan. Anders is het voor de jeugd. Uit een za ligen droom opgeschrikt worden de kinderen uitgenoodigd in 't pikkedonker te rijzen, pinkerend tegen 't helle licht, moeten ze zich in een koud vertrek kleeden, vervolgens wasschen met water, dat erg koud is. Wij herinneren ons nog zoo goed deze ochtenden uit onze jeugd, somber en dreigend, ofschoon het licht brandde. Hetzelfde licht, bij wélks vriendelijk schijnsel men den avond te voren slaapdronken te bed ging, scheen in den vroe gen morgen prikkelend en opwindend te werken. „Opstaan", luidde het bevel, „klee den, wasschen, geen boek vergeten voor de lesuren". Wee, wanneer de gisteren geleerde lessen vergeten waren Het vroege licht heeft iets dreigends en aangezien de meeste kinderen, die de school bezoeken, meer zorgen hebben dan een vol wassene zou "kunnen dragen, mist het zijne uitwerking niet op hen. Niet alleen de angst voor den leeraar of het onderwijs vormen deze zorgen. De kleine dingen zijn in het 'neele leven de kleinigheden niet beslis send doen 't. Of dit voorbeeld goed ge kozen is, die vertaling goed gemaakt is of het werk, dat vandaag verbeterd terug komt uit de handen van den leeraar, vol doende was, dat alles zijn gedachten, die in het vroege mergenuur de kleinen bezig houden. Al die ansgt en bezorgdheid, die nun oorspring vinden in ijver en zorg voor de taak, geven bijwijlen een onzeker, on rustig gevoel, doen twijfel ontstaan aan eigen kunnen, schaden het zelfvertrouwen. Bij zonder in deze dagen, die zoo loodgrijs en somber kunnen zijn. Er zullen nog verschei dene jaren moeten voorbijgaan, vóór ze be seffen, welke verdienste voor de karakter vorming deze sombere, donkere uren voor hen zullen hebben. Het leven is te kort en te kostbaar, dan dat enkele uren van den morgen verspild^ wor den in niets doen en luieren, ook al is 't toe vallig duister. En tot dit inzicht zullen ze des te spoediger komen, wanneer de ouders de kunst verstaan het harde en vreugdelooze van deze ochtenden weg te nemen. En daartoe behoort zoo weinig. in De Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Ver keerd optreden van de agenten? Interneeriug van 24 communisten in lndië. Worden de Zuiderzeewerken te duur? Meer toezicht van regeeringswege gevraagd. De postd;enst op de Kerst Minister Kan opent de nieuwe eiermr te Roermond. In den Raad van den Volkenbond is een overeenkomst tot stand gekomen inzake de militaire controle op Duitschland; op 3) Januari a.s. zal de intergeallieerde control» commissie ophouden le bestaan. De gezondheidstoestand van den Japan- schen Keizer schijnt hopeloos. In Finland is een socialistisch kabinet tc' stand gekomen. Het rapport van den Amerikaan Kemme- rer over Polen is gestolen. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Achter OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op» Dc lantaarns moeten morger werden opgestoken om 4.14. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildl. Naar waarnemingen in den morgen van 13 December. Hoogste barometerstand 774.9 m.M. te Clerjmont. Laagste barometerstand 745.8 m.M., te Virdoe. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 December: Zwakke tot matigen Z. of Z. W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen «■egen, weinig verandering in temperatuur. AMSTERDAM, 13 Dcc. Veemarkt. 711 vette koeien, 0.94-1.05; 0,80—0.94. 0.70—0.80: mindere soorten 0.60—0.70 per K.G.; 100 melk- en kalfkoeien, 350— 500; 114 vette kalveren 0.90—1; 0.70 0.90; f 0.600.70; 46 nuchtere kalveren 10 19; 236 schapen/ 22—28; 580 varkens, Holl. f 1041.05.. 1.31.04; Overzeesche en Geld 1.04—1.05; 1.03—1.04; vette var kens '8183; 39 paarden 100—200. LONDEN 13 Dcc. Nagenoeg half Engeland was gister in een dikken mist gehuld, die zich over midden en O. Engeland en de heele Zuidkust uitstrekte. BORDEAUX, 13 Dec. In 't Scala-Theater alhier heeft gister een hevigen brand ge woed. Br ontstond een paniek in den stamp vollen schouwburg, waar een populaire re vue ward opgevoerd. Er werden 14 perse nen gewond, waarvan 4 ernstig. LONDEN, 13 Dec. Een groote politie macht deed Zondagmorgen vroeg een inval in de Cidcntsclub te Londen, waarin een zeer gedistingeerd gezelschap van Hocger- en Lagerhuisleden en millionnairs bijeen was. Meerdere duizenden vooraanstaande per sonen zijn lid van deze club. o, m, de mi nister van binnenlandsche zaken. Dc poli tiebeambten, waarvan er sommigen in avond- costuum waren, noteerden dé namen en de adressen der aanwezigen. Tijdens deze han deling werden de uitgangen streng bewaakt er, mocht niemand de. club verlaten. Zij, die weigerden inlichtingen te geven, moesten lot den ochtend wachten. Dc inval hield verband met de aanwezigheid van niet- leden, waarvan er 12 genoteerd werden. PARIJS, 13 Dec. Briand zal vanavond om 10.30 te Parijs arriveeren. Morgen heeft een Ministerraad plaats, waar Briand raj> port zal uitbrengen. GRONINGEN, 13 Der. Aan den Singel. alhier, ontstond Zaterdagavond een vecht partij tusschen 2 dronken personen. De marechadSsee trachtte de vechtenden te scheiden. Het publiek nam een vijandige houding aan en wilde zekeren F„een der vechtersbazen, bevrijden. De marechaussee loste eenige schoten in de lucht en ook in de richting van F., die wilde ontvluchten. F. werd aan den pols gewond, terwijl' ook een der marechaussee's lichte wonden op liep. F. kon later naar z'n woning worden vervoerd. LONDEN, 13 Dec. Volgens een telegram uit Buenos-Aires is een Chineesch s.s. nabij Santijago tijdens stormweer op dc kust ver gaan. Ongeveer 70 van d« 100 opvarenden verdronken. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1