In en om Haarlem Plaatselijk Nieuws BeterdanGoedD^BESTE fraaqtKWATTA-SPECÏÏLAAS Op al onze Kleedingn. Maat 115 kortinga contant] G EBR. SCHUUR ING VOLLE-MELKREEP Berichten uit onze vorige oplage. Het verkeer In en om Haarlem. S3RAISIftA-vANVALKmBUR<VS;: Verkooplngi Darwlntnlpen In MI'aan, Een bollenplantmachine. HAARLEM. DE ZETEL VAN BLOEM BOLLENCULTUUR. Het prae-advies van B. en W. van Haarlem. „Natuurlijke" etalages. DE „HEBA"-TENTOONSTELLING. Het eere-comité. Luxor-Thsater. De actie in de Meubelindustrie. De pont over het Zuider Buiten Spaarne. Molensteeg-Spiegelstraat. HILLEGOM. INGEZONDEN. Wisselkoersen en koersen van Banknapier. 59.51 10.— 34 85 WEENEN x 35.20 LONDEN 12.131/s STOCKHOLM 66.871/2 KOPENHAGEN 66.62Va 63.10 48.37 NEW-YORK 2.153/4 11.45 PRAAG 7.45 WARSCHAU Het rapport van den Raad van Gezanten Stresemann en de nobelprijs. De chaos in China. Openbare Verkooping* DONDERDAG 16 DEC. 1926, ROZENPRIEELSTRAAT 60 VAN OLSTSTRAAT 6 KLEERMAKERS Kamperslraal 20-22 Telefoon 12474. LET OP Onlangs stelde een geacht ingezetene van Haarlem, die met rechtgeaarden stedelijken trots de mooie ontwikkeling volgt van zijne 'fraaie woonstad, ons de vraag, hoe het toch zal moeten gaan, wanneer het verkeer in Haarlem in dezelfde mate blijft toenemen als in de laatste taren. Vooral in de zomer maanden wij spreken nog maar niet van den beangstigend drukken bloembollentijd is het gerij van allerlei soorten voertuigen in en om Haarlem soms verbijsterend. Le vensgevaarlijk is het dan op sommige pun ten en het is waarschijnlijk alleen te dan ken aan het merkwaardige feit, dat juist op drukke hoeken iedereen voorzichtig is, dat er betrekkelijk weinig ongelukken ge beuren. Wij weten wel, dat ook een (aar of vijf tien geleden al gesproken werd over de verkeersgevaren in Haarlem en dat sinds dien de drukte misschien vervijfvoudigd is, vooral door het groeiend aantal auto's en rijwielen, maar daar staat tegenover dat wij waarschijnlijk nog lang niet over hei hoogtepjint heen zijn. Ongetwijfeld is de tijd niet ver meer af dat duizenden hun eigen auto of autotje zullen bezitten. In Amerika is een goed gesitueerd werkman nu reeds in het bezit van een eigen motorrijtuig en evengoed als het rijwiel, vroeger 'n weelde- object, een voertuig is geworden dat vrij wel onder het bereik van ieders beurs valt, zal ook de auto of kleine auto een massa artikel worden, waarvan de financieele zijde niet het grootste bezwaar meer zal zijn. Overigens is dit een lokkende toekomst, want zich gemakkelijk en snel te kunnen verplaatsen van de eene plaats naar de andere, is voor menigeen een groot genot. En waarom ook niet? Maar de aanwas van het getal auto's en andere voertuigen met duizenden en duizen den, zal nieuwe verkeersproblemen schep pen ec daarom valt de vraag hoe een stad als Haarlem dat verkeer verzwelgen moet, zeker niet buiten den kring der dagelijksc'ne dingen. Gouverner c'est prévoir, regeeren is vooruitzien, niet waar? Wij gelooven dan ook, dat voor Haar lem binnen enkele jaren het verkeersvraag- stuk nijpend zal worden. Haarlem is een oude stad, met bochtige, smalle straten, die niet dan met groote kosten tot goede verkeerswegen zijn te herscheppen. Men denke zich b.v. eens in wat het kosten zou om de hoofdader van het verkeer Groote HoutbrugStationsplein op voldoende breedte te brengen. Daar zou zoo ongeveer voor noodig zijn het complex huizen tus- scben Groote Houtstraat, Koningstraat en Gierstraat weg te breken en ook het com plex tusschen Barteljorisstraat en Smede- straat. Milücenen zouden daarbij reeds aan onteigenmgskosten te loor gaan. Er komt nog bij, dat in den nieuwbouw langen tijd ook geen rekening is gehouden met de be hoefte aan breede verkeerswegen. Men zie b.v. maar eens naar de onmogelijk smalle en onpractische' spoorwegviaducten. Het verkeersrapport, dat een commissie, bestaande uit de heeren Mr. Slingenberg, L. C. Dumont, P. Berlage en J. Cuypers eenige jaren geleden voor Haarlem heelt opgmaakt, stelt een plan vast om Haarlem mettertijd van goede doorgangswegen te voorzien. Naar gelang zich de gelegenheid voordoet en naarmate de financiën van de gemeente zulks gedoogen, worden de toegangswegen en doorgangswegen tot en door Haarlem aus verbeterd. Maar dat 'is een langdurige ge schiedenis, ook al omdat er voor het be reiken van het in het rapport voor oogen gestelde doel, verschillende perceelen in handen der gemeente moeten komen. En wat dit laatste betreft is een groote dosis geduld van het allergrootste belang voor de gemeentekas. Want het is wel mogelijk, om alle benoodigde perceelen direct te koopen, maar dat zou enorme sommen kosten, omdat ieder eigenaar zou trachten van de gemeen schap <e halen wat er van te plukken is. Met geduld echter vallen de meeste per ceelen als vanzelf de gemeente in den school. Indien een perceel, dat de gemeente noodig heeft, b.v. in veiling komt of te koop is, doet de gemeente direct of indirect een bod en verkriigt dan tegen marktprijs een kostbaar plekje grond, dat anders niet dan tegen te hoogen prijs is te krijgen. Langzamerhand dus zullen de wegen in 5n de gemeente Haarlem, ook in do oude stad, wel breeder worden. De verbreeding der bruggen her en der wijst al in die rich ting. Of die verbetering voldoende is, valt natuurlijk niet te zeggen, maar niet onmo gelijk zou het zijn, dat het verkeersrapport tegen den tiid, dat het uitgevoerd is, reeds weer verouderd zou zijn. Om kostbare onteigeningen te ontgaan en toch de voor het verkeer zoo noodige aders in en om de stad te verkrijgen, wordt het dan misschi en noodig onze grachten gedeeltelijk te dempen en het overblijvende deel der grachten te overwelven. Of Rijnland geen bezwaar zou maken? Laten wij hopen, dat dan de techniek zoo ver gevorderd zal zijn, dat de bemaling van Rijnland niet meer gehinderd wordt door een gracht meer of minder in Haarlem. Zulk een hoogen dunk over de vaardigheid onzer ingenieurs mogen wij wel hebben. Trpuwens de liefhebbers van ons grachtenschoon be hoeven nog niet met steenen te werpen naar het hoofd van den schrijver dezer rege len, want voordat dit denkbeeld moet wor den uitgevoerd om aan den verkeersstroom weerstand te bieden, zullen wij wel eenige jaren verder zijn. Tenzij.... het gemeente bestuur dit denkbeeld zou combineeren met de oplossing van dit andere brandende vraagstuk voor Haarlem: de stank van de grachten. Inplaats van een duur riolennet zou Haarlem dan de grachten gedeeltelijk dempen en laten overwelven en daarmede prachtig verkeersboulevards rijker worden. Maar, zooals gezegd, ter oplossing van het verkeersvraagstuk is demping van de grachten voorloopig nog niet noodig. Want er zijn neg andere middelen, om den verkeersstroom in de stad te temperen. Het valt niet te ontkennen, dat een groot deel van de drukte veroorzaakt wordt door het doorgaand verkeer. Dat zijn voertuigen, die zich niet langdurig in Haarlem ophou den, doch alleen door de stad heen rijden om naar Amsterdam, Zandvoort, Den Haag of in de richting Alkmaar te gaan. Dit aantel voertuigen, dat alleen door Haarlem rijdt en wier inzittenden dus niets verteeren, loopt in de duizenden.Welnu, als die stroom uit Haarlem geweerd wordt, dar. zou dat den verkeerslast :n Haarlem niet weinig ont lasten. Die wegen zijn trouwens in het hierboven genoemde rapport al ontWorpeh. Er komt, indien dit rapport wordt uitgevoerd, een heirbaan, die schuins vanaf den Amster- damschen straatweg (nabij den spoorover weg) naar het Zuider Spaarne loopt, waar dan een brug gebouwd moet worden ter hoogte van de Spanjaardslaan (niet te ver warren met de brug tegenover de Rusten burgerlaan). Vandaar zal men dan op den weg HaarlemDen Haag kunnen komen. Een andere weg zal vanaf den Rijksstraat, weg naar het Noorder Spaarne gaan en het verkeer afvoeren over een brug, die ver binding geeft met de Zanenlaan langs de R.-K. Kerk te Schoten. Op deze wijze zal men dus vanaf den Amsterdamschen straat weg op den Rijksweg voor Alkmaar kunnen komen. De tot standkoming van die wegen zal ongetwijfeld het verkeer in de stad zeer ontlasten. En het is de vraag of dit, met behulp van door de politie te treffen ver keersmaatregelen, niet afdoende zal zijn. Tegen een bedding, die het verkeer niet door de stad maar er omheen zal voeren kunnen natuurlijk verschillende bezwaren gemaakt worden en het zal nuttig zijn, die te hunner tijd onder de oogen te zien. Het voornaamste zal wel zijn, dat Haarlem niet profiteeren zou van den stroom van bezoekers, die de mooie wegen rond Haar lem frequenteeren. Voor dat bezwaar is veel te zeggen, maar men vergete toch niet dat juist dezelfde oorzaak, die deze wegen noodig maakt, d.w.z. de toeneming van het verkeer, ook tot gevolg zal hebben een veel drukker bezoek aan Haarlem dan ooit te voren. Haarlem verkeert in dat opzicht in bevoorrechte positie. Het is een graag bezochte uitgaansplaats en wij moeten trachten de aantrekkelijkheden van Haar lem nog te verhoogen tegen dien tijd. En van den anderen kant vergete men toch ook niet, dat die nieuwe wegen alleen be reden zullen worden door die wegjakke- raars, die niet in Haarlem wlilen zijn en daar ook niet zouden toeven, als hun weg ei doorheen zou leiden. Er blijft natuurlijk altijd plaats voor de andere meening, dat als de verkeersstroom door Haarlem geleid wordt, onze stad daarvan profiteeren zal, maar het is zeer de vraag of dergelijke verwachtingen niet te hoog mikken. Over het een en ander valt vóór dien tijd nog te praten.Wat wij beoogden was 'n antwoord te geven op de vraag hoe eventueel de verkeersproblemen voor Haarlem opge lost zouden kunnen worden indien in dit opzicht de nood tot een toppunt stijgen zou. Maar wie weet welke oplossing tegen dien tijd als vanzelf voor de hand liggend opduikt. Wie weet men vergeve ons dil fantaisietje wie weet of langzamerhand onze spoorbaan niet gis snelvervoermiddel uit de mode raakt en wat 'n prachtige auto-racebanen zouden dan niet te maken zijn van de spoorbanen? Een stevige onder grond is er; wat asfalt er over heen.... Maar onze vrienden, die bij het spoor wegbedrijf werkzaam zijn, kunnen gerust zijn. Zij zulien onzen tijd nog wel uitdienen. LEEU WARDEN De tweede vraag zouden B. en W. be vestigend willen beantwoorden. Wel is waar blijft dan de zetel der Vereeniging niet binnen Haarlem, doch de ligging van „Spaar en Hout" ten opzichte van Haar lem, is zoodanig, dat feitelijk het beoogde doel voor vestiging aldaar evenzeer wordt bereikt. De minderheid van B. en W. kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Nu om trent de grenswijziging geen zekerheid be staat, kan geen afdoende beslissing worden genomen, hetgeen ook blijkt uit het voor stel der meerderheid, die een voor 4e Vereeniging ongetwijfeld zeer belangrijke vraag eveneens onbeantwoord wil laten. Onder deze omstandigheden acht de min derheid van B. en W. het beter aan „Bloem bollencultuur" te berichten, dat thans be antwoording der door haar gestelde vragen nog niet mogelijk is, terwijl de minderheid het wenschelijk acht, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zich thans allereerst uitspreekt over de plaats harer vestiging. De meerderheid van B. en W. stelt voor, in antwoord op genoemd adres te berich ten, dat de daarin sub 1, eerste gedeelte en sub 2 gestelde vragen bevestigend wor den beantwoord, doch dat beantwoording der sub 1, tweede gedeelte gestelde vraag, n.l. of Haarlem bij tot standkoming der aanhangige grenswijziging de door Heem stede bedongen koopsom voor gebouw en gedeelte van het terrein van „Spaar en Hout" handhaaft, thans nog niet mogelijk is. Uitslag van de verkoopingen, gehouden in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht, op 2 December 1926 (inzet) ij 9 December 1926 (afslag), telkens des avonds 7 uur, ten overstaan van Notaris A. J. C. Daamen. No. 1. Een huis en erf aan den Rijksstraat weg No. 128 te Schoten, groot 1 Are 84 c.A. f 5700, J. P. v. Schie. Nos. 26. Weiland genaamd „De Balkwei" gelegen nabij de Jan Gijzenvaart te Schoten, te zamen groot 10 H.A. 8 A.70 c.A. No. 2. Te veilen als vclgt: Weiland, groot 4 H A 6(1 A 10 r A No. 3. Weiland, 'groot 1 H.A. 42 A. 60 c.A. No. 4. Weiland, groot 1 H.A. 45 A. 90 c.A, No. 5. Weiland, groot 94 A. 50 c.A. No. 6. Weiland, groot 1 H.A., 65 A. 30 c.A Combinatie. Perceelen Nos. 3, 4, 5 en 6, groot 5 H.A. 48 A. 40 c.A. Generale combinatie 59.220, niet ge gund. No. 7. Weiland, gelegen in de Mos nabij de Heksloot te Schoten, tezamen groot 2 H.A. 35 A. 10 c.A. 5665, J. P. v. Schie. Nos. 8 en 9. Weiland, gelegen nabij den Genieweg in den Spaarndammerpolder te Spaarndam, tezamen groot 3 H.A. 22 A. 50 c.A. No. "6. Weiland, groot 1 H.A. 15 A. 60 c.A. No.9. Weiland, groot 2 H.A. 6 A. 90 c.A. Combinatie. Perceelen Nos. 8 en 9. C. v. Schie, 10795. In Milaan wordt elk voorjaar een jaar beurs gehouden. Op5 het terrein der jaar beurs is het vorig jaar door een Neder- landsche Comité uit industrie- en handels kringen een permanent Nederlandsch pavil joen geplaatst, hetwelk temidden van pa viljoens van Duitschiand, België, Frankrijk en verschillende andere landen een -goed figuur maakt en op Holland op waardige wijze de aandacht vestigt. Het Comité had in het begin van dit jaar verzocht of het bloembollenvak bereid was den tuin, voor het gebouwtje gelegen, te versieren met Hollandsche bloembollen. Daar het tijdstip voor het planten der bollen reeds verstre ken was, moest dit worden uitges'eld. Thans heeft echter de Commissie voor On persoonlijke Reclame dit verzoek ingewil ligd en zijn ter versiering van dit tuin'je een duizendtal Darwin- en late tulpen be schikbaar gesteld, om door de zorgen van een bevriende zaadfirma te Milaan op des kundige wijze te worden ui'geplant. Daar de opening der jaarbeurs in de tweede helft van-April valt en de bloei der late tulpen in Italië omstreeks dien tijd, kan deze beplan'ing bijdragen tot het vermeer deren van de populariteit van onze pro ducten in het belangrijke centrum Milaan, waar zich ten tijde van de jaarbeurs vele vreemdelingen bevinden, aldus hel „Wkbl. voor Bloembollencultuur". Blijkens een bericht in de „American Florist", heeft de firma Gebrs. Colijn te Chehalis in den staat Washington een bol- In druk is thans verschenen het prae- advies van B. en W. van Haarlem, op de vragen van het hoofdbestuur der Alge meene Vereeniging voor Bloemenbollencul- tuur, inzake het» centraal gebouw der ver eeniging. De vragen welke door het Hoofdbe stuur waren gesteld, luidden als volgt: 1. Is uw besluit van 24 Maart 1926, van toepassing op eventueele vestiging der ver eeniging op „Spaar en Hout," ingeval de aanhangige grenswijziging doorgaat, en handhaaft in dit geval uw Raad ten op zichte van onze vereeniging de d6or de ge meente Heemstede gevraagde koopsom voor het door haar aan onze vereeniging te koop aangeboden gebouw en terrein? 2. Is uw bovenbedoeld besluit van toe passing op eventueele vestiging der ver eeniging op „Spaar en Hout", ingeval de grenswijziging niet doorgaat? Bedoeld adres, dat, voor de beantwoor ding der vragen, om prae-advies in handen van B. en W. werd gesteld, geeft B. en W. aanleiding het volgende mede te deelen. De strekking van het aangehaalde raads besluit was een financieel offer uit de ge meentekas te brengen, ten einde den zetel van „Bloembollencultuur" voor Haarlem te behouden. Gaat de grenswijziging door, zoodat „Spaar en Hout'' bij Haarlem komt, dan bestaat er volgent Bt en W. geen reden om tegen vestiging aldaar bezwaar te maken. Het eerste gedeelte der sub. 1 gestelde vraag kan naar de meening van B. en W, daarom toestemmend worden be antwoord. Het tweede gedeelte van die vraag, n.l. of de Raad in dat geval handhaaft de door Heemstede aan „Bloembollencultuur" ge vraagde koopsom voor het aangeboden ge bouw en terrein kan, zonder een stap in het duister te doen, thans nog niet zonder meer met ja worden beantwoord. Omtrent het tijdstip van tot standkoming der grenswij ziging bestaat nog geen zekerheid. Boven dien is niet bekend op welk bedrag de buitenplaats aan Haarlem in rekening zal worden gebracht, terwijl Heemstede be voegd is nu reeds gedeelten er van tegen niet te beïnvloeden bedragen te verkoopen. j Zou de Raad zich nu reeds tegenover de Vereeniging verbinden tot handhaving van den door Heemstede bepaalden prijs, dan is de mogelijkheid niet ingesloten, dat bet aan Haarlem komende resteerende terrein niet tegen den kostprijs verkocht zal kun nen worden, omdat mogelijk de prijs van 75.000,voor het aan „Bloembollen cultuur" af te staan gedeelte onevenredig zwaar op het overblijvende gedeelte drukt. Voor zoover thans de Zaak is te overzien, meenen B'. en W., dat een koopprijs van 130.000zou moeten worden gesteld, om te voorkomen, dat Haarlem voor het be houd van den zetel geen 100.000,maai* feitelijk een veel hooger bedrag beschik baar stellen. De vraag of dit gewettigd is, achten B. en W. thans, nu nog geen zeker heid omtrent de nieuwe grenzen bestaat, nog niet voor beantwoording vatbaar. Om deze redenen meenen B. en W., dat op de gestelde vraag vooralsnog niet kan worden geantwoord. In de etalage van een winkelier in een der hoofdstraten van onze stad staat een kippen hok, niet al te groot, met kippen er in, heu- sche kippen zooals je ze ziet rondtrippen bij een boerenhoeve. Ze kijken niet met bijzondere belangstel ling naar de voorbijgangers, doen wat der kip is, staan op één poot, krabben zich den snavel, pluizen zich er sluiten nu en dan, vermoede lijk uit verveling, de oogen. Om het hok zijn in verlokkende opstelling de verschillende voedersoorten uitgestald. Het is een tafereeltje van zoo groote natuur lijkheid, dat men er niet aan ontkomt even stil te staan en bespiegelingen te houden over 't nut van 't hoen voor 't menschdom. Het noodt tot koopen. Hoe handig zijn toch de menschen en hoe goed verstaan ze de kunst, te speculeeren op de instincten hunner medemenschec. Is er eenig bedrog in deze voorstelling? Geenszins. En welke perspectieven opent dit tooneel- tje niet voor etalage-reclame Stel u voor in een winkel van fijne chocola- werken een heusche, levende koe, geplaatst achter de vitrine te midden van groen gras en omgeven door allerlei producten, melk-cho- cola, ui veelkleurige verpakking bonbons, truffels enz. Op den achtergrond een Zwit- sersch landschap met een bergweide, een stei- len bergtop en een ondergaande zon. Zal men eerlang bij een bakker een gouden korenveld in de etalage zien, bij een winkelier in koffie, thee en cacao koelies, bezig met den oogst dezer producten, terwijl boven hunne hoofden aapjes zich schommelen in cacao- boomen en elkander bekogelen met noten in de etalage van een wijnhandelaar een wijn berg, waarin gewerkt en gedronken wordt en de druifluis met succes wordt bestreden. Er zijn velerlei mogelijkheden denkbaar op dit gebied. Een handig aanwenden der natuur in dienst van het zakenleven. On schuldig, niet waar? Er zit geen bedrog in, alleen een schijn van bedrog. En aan den schijn ontkomen zoo weinigen. lenplantmachine In werking gesteld, waar van een afbeelding is opgenomen. De ma chine, zoo wordt medegedeeld, kan per dag 8 ton Narcissenbollen verwerken, bediend door twee man Elke bol wordt in de ge maakte voor met zijn bodem naar beneden neergezet. Zooals bekend, zal van 20 tot 29 Mei 1927 in het Brongebouw de Heba tentoon stelling gehouden worden, een tentoonstel ling van banketbakkerij, kokerij en verwan te vakken, ter herdenking »van het 25-jarig bestaan der afdeeling Haarlem van de Ne- derlandsche banketbakkersvereeniging. De commissaris der Koningin in Noord- Hollarlti heeft het beschermheerschap der tentoonstelling aanvaard, terwijl de burge meester van Haarlem het eere-voorzitter- schap van het eere-comité aanvaard heeft. Voorzitter van het eere-comité is de heer W.C. van Breda, voorzitter der Nederland- sche banketbakkersvereeniging. Als adviseurs der tentoonstelling zullen optreden de heeren G.J. Veldwijk, bouw kundige te Haarlem en B.H. Wellmann, oud-algemeen secretaris der I.B.A.T.A. en G.I.B.A. De heeren J. Boerhout en G. Figi zullen respectievelijk als voorzitter en secretaris der jury fungeeren. Reeds hebben vele firma's een stand voor de expositie gehuurd. In het eere-comité hebben zitting de volgende personen Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester van Bloe- mendaal Jhr. J.P.W. van Doorn, Burge meester van Heemstede Mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen, Burgemeester van Scho ten, Wethouder van Haarlem Mr. A. Bruch, Wethouder van Haarlem M.A. Reinalda, Wethouder van Haarlem Mr. M. Slingen berg, Wethouder van HaarlemMr. Th. A. Westra, Secretaris der Gemeente Haar lem H.A. Aaldèrs, Voorzitter Algemeene Banketbakkers Coöperatie der Nederl. Ban ketbakkersvereeniging W. Berkhof, Voor zitter van het Bestuur der Nederl. Banket bakkersvereeniging Adr. Beukers, Voor zitter der Historische Commissie der Nederl. Banketbakkersvereeniging C. Ten Boom, Voorzitter van de Middenstands Centrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten, tevens Voorzitter der Christelijke Mid- denstandsvereeniging „Boaz" J. Boerhout, Voorzitter van de Commissie voor het Officieel Orgaan der Nederl. Banketbak kersvereeniging F.J. Brinkman, Voorzit ter afdeeling „Haarlem" van den Nederl. Bond van het Hotel, Restaurant, Café en aanverwante bedrijven „Horécaf" C.J. van den Broek, Commandant van de Brand- wee r Ph.A. Deinum, Secretaris Afdeeling „Haarlem" van het Hotel, Restaurant, Café en aanverwante bedrijven „Horécaf" G.J Droste Jr., Directeur der N.V. Droste's Chocoladefabrieken W Dyserinck, G.H. Figi, Oud Hoofdbestuurslid van de Nederl. Banketbakkersvereeniging A.H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, Voorzitter der Afdeeling Grootbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken H. Jager, Voor zitter Vereenigings en plaatsingbureau der Nederl. Banketbakkersvereeniging J. Kei ler, Bestuurslid van de Middenstands Cen trale voor Haarlem en Omliggende gemeen ten H.C. Kloet, Voorzitter Haarlemsche Broodbakkerspatroonsvereeniging Ernst H. Krelage, Voorzitter der Kamer van Koop handel ea fabrieken voor Haarlem en Om streken D. Kruyff, Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht en Woningbe drijf W.J.B. van Liemt, Voorzitter der Afdeeiing Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Jhr. J. C. Mollerus, Voorzitter der Ver eeniging tot verfraaiing van Haarlem en Omstreken J. A. A. Ochtifian, Directeur van het Gem. Gasbedrijf A. Overweg, Directeur dér Cacao en Chocoladefabriek „Union" IJ. C. Peereboom, Directeur Haarlem's Dagblad J. A. Reus, Directeur van het Gem. ElectriciteitsbedrijfF. H.- Smit, Voorzitter Haarl. Handelsvereeniging, tevens Vice-Voorzitter der Middenstands Centrale voor Haarlem en omliggende Ge meenten F. C. Stable, Voorzitter Nederl. Bakkersbond E. H. Tenckinck, Commis saris van Politie; P. J. M. van Tetering, Voor zitter der R. K. Middenstandsvereeniging tevens Secretaris der Middenst. Centrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten; S. P. van Thiel, Eerelid van de Afdeeling „Haarlem" der Nederl. Banketbakkers vereeniging M. M. Veeg er, Directrice der R. K. Huishoudschool W. G. van Veen, Secretaris der Nederl. Banketbakkersver eeniging G, W. van Veen, Penningmeester der Nederl. Banketbakkersvereeniging A. H. van Wijngaarden, President-Commissaris der Cacao- en Chocoladefabriek „Union." Luxor is gisterenavond gekomen met het eerste product van de Fox Europa Film, de in Duitschiand werkende afdeeling van de groote Amerikaansche film-onderneming „Fox Filmcorporation." Dat eerste product heet „De Avonturen van het bankbiljet K. 13513" en er wordt een reclame voor gemaakt, waaraan wel te merken is, dat de „Fox Europa" een zusje of een kindje van de „Fox Amerika" is. Nu wil ik niet zeggen, dat K. 13513 geen film is, die gezien mag worden, ze is werke lijk goed in elkaar gezet en door weer te geven wat er alzoo met een bankbiljet ge heid gekregen groote afwisseling in zijn film tc brengen. Zoo n biljet immers komt beur telings bij rijken en bij armen, bij goeden en bij slechten, bij onschuldigen en bij verlei ders, bij dweepers en bij moordenaars. En van die gelegenheid is dan ook een goed en dankbaar gebruik gemaakt. Daardoor is een mooie film verkregen, werkelijk de moeite waard om te gaan zien, maar die toch inder daad niet zoover slaat boven wat men in den regel fe zien krijgt, om er zoo extra reclame mee te maken. Wat den ook wel niet gebeurd zou zijn, als het niet een eerste film betrof van een nieuwe fabriek, die be kend gemaakt moest worden. En die dat be kend wordenook werkelijk wel verdient, omdat ze inderdaad iets goeds heeft gele verd, zonder nu dadelijk huizenhoog boven anderen te staan. Het verhaal gaat over een 10 Markbiljet, dat de avonturen en beleve nissen der personen die in dc film optreden, schept. Het Tien Mark biljet, is'de eerste ver dienste van een arme naaister, haar ver loofde merkt het bankje met een kruisje en haar moeder bewaart het zorgvuldig in haar bijbeltje. De ontaarde zoon, steelt het geld en weet het niet beter te gebruiken dan er een mes voor te koopen. Nu begint de tragiek en de ommegang van hand tot hand. Het bankbil jet ziet vreugde, bloed en tranen, dc rijke werpt het den droomerigen musicus toe, de wellustige bourgeois brengt het arme Volks kind in verleiding, het koopt de laatste meu beltjes van het arme huisgezin. Het wordt vertrapt, komt in de dakgoot als speelgoed van een kattenpaar terecht, en ten slotte zien we het bij de vuilverbranding van Ber lijn. Hier geeft het een armen voddenraper koopkracht, om ten slotte weer bij den oor spronkelijke eigenaar terug te komen. Men ziet het, heel wat gelegenheid voor den regisseur om iets te laten zien en daar heeft Berlhold Viertal dan ook een dankbaar gebruik van gemaakt, En als je dan als re gisseur nog het geluk hebt, voor de vertol king der hoofdrollen Werner, Fuetterer en Imogen Robertson te kunnen krijgen, moet er wel iets goeds te voorschijn komen. Behalve deze hoofdfilm, nog het gebruike lijke bijwerk, waarvan vooral de film van de vervaardiging van oorcelein zeer belangwek kend is. Aan de werkgeversorganisaties in de meubelindustrie is het volgend schrijven verzonden: Namens den Alg. Nederl. Bond van Meu belmakers, Behangers en aanverwante vak- genooten, den R.K, Bond van Houtbewerkers, Meu belmakers, Behangers en a. v. „St. Antonius van Padua", den bond van Ned. Chr. Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanv. vakge- nooten, Heb ik de eer U te berichten, dat deze organisaties de collectieve arbeidsovereen komst, die met ingang van 16 Maart 1925 voor den duur van één jaar met de in uwe •commissie vertegenwoordigende bonden is afgesloten en die in Maart 1926 door niet opzegging voor den duur van één jaar werd verlengd, aan het einde van haar duur niet ongewijzigd wenschen te bestendigen. Mits dien zeggen zij de overeenkomst op. Ik vestig Uwe aandacht er op, dat in 1926 de overeenkomst op 6 Maart zou zijn geëindigd, en dat de secretaris van uwe commissie in art. 18 den datum van beëindi ging voor 1927 op 12 Maart heeft gesteld, zoodat de besturen bovengenoemd de over eenkomst als geëindigd beschouwen. Onze besturen deelen U voorts mede, dat het hun voornemen is aan uwe commissie tijdig voorstellen voor een nieuwe over eenkomst te doen toekomen. Men schrijft ons: Hoewel de scheepsbouwmeester V. niet erg best te spreken is over de berichten inzake bovengenoemde pont, kan hierdoor toch niet voorkomen worden, dat deze pont meer dan in het begin weigert. Hoewel meermalen den laatsten tijd 's avonds eenige reparaties wer den aangebracht was Vrijdagmiddag het overvaren weer onmogelijk en moesten de vele teleurgestelden, die tegen het groote eind omloopen opzagen zich door een roei bootje over doen zetten. De eigenaar van dit bootje, die vooral omdat hij naast de pont in een woonschuit woont, direct de hulpeloos heid van de pont kan zien, maakt dan ook menigmaal een goed dagcentje. Des avonds was.de pont weder hersteld. Bij B. en W, is ingekomen een verzoek schrift met betrekking tot verandering van den naam „Molensteeg". Deze naam voor den openbaren weg tusschen de Spaarnwouder- straat en de Lange Heerenvest, veroorzaakt volgens adressant voor het publiek dikwijls verwarring met den naam „Lange Molen straat", tusschen den Kruisweg en den Jans- weg. Tegen verandering van den naam „Molen- steeg" bestaat bij B. en W. geen bezwaar. •Aangezien deze weg vermoedelijk zijn naam draagt naar de molens die hier vroe ger stonden, zooals „De Spiegel", „De Wijn koopmolen", „Teijhngen" e.d., verdient het aanbeveling, dat aan dien weg een naam ge geven wordt die eene herinnering aan één van die molens bewaart, rtiad voor den naam „Molënsteég'' te veran- Jn verband hiermede stéllen 3. en W, den deren in dien van „Spiegelstraat", Burgerlijke stand. Ondertrouwd L. Hofman en A.J. v.d. Beek N. de Vries en L.A.H. Papemdrecht Getrouwd M. de Gier en M. de Jong A. Schotman en Rikkers. Geboren d. van A.J. van der Linden- Teeuwen z. van N. Zwager-Ter Hark. Overleden C.C. van der Geest, vr, 4d. J.A. Wassenaar, m. 46 j. Jubilé. Op 1 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. Meijer, Gemeen teontvanger alhier tot dat ambt werd be noemd en in functie trad. Haarlemsche Bankvereeniging. Onze corresponoent schrijft ons De directie der Haarlemsche Bankv. alhier had de vriendelijkheid, ons uit te noodigen ter bezichtiging van haar verbouwd en ver groot Kantoorgebouw op Vrijdagmiddag j.l. Wegens een openbare Raadszitting kon den we aan die invitatie op den gestelden tijd niet voldoen, doch namen den volgen den morgen een kijkje. De op Vrijdag der Directie aangeboden Bloemstukken legden getuigenis af, van de betoonde belangstel ling. Jammer was het, dat de Edelachtbare heer Burgemeester wegens ongesteldheid bij de officieele ontvangst der genoodigden niet kon tegenwoordig zijn en ook niet de Wethouders. De laatstgenoemden hadden echter den vorigeu dag hun belangstelling getoond. Vrijdagmiddag waren tegenwoor dig de Hoofddirectie uit Haarlem, de Dir. van het Kantoor Lisse en zeer veel anderen, o.a. de heeren Architecten Postumus Meijes te Amsterdam, de Firma J. van der Jagt Zn. alhier, aannemers van het werk, De Dir. van het Kantoor Hillegom, het kantoor personeel en talrijke relaties der Bank. Wie meent, dat hier overtollige weelde de grondtoon der gedachte geweest is, ver gist zich schromelijk het betreft slechts een eenvoudige, doeltreffende verbetering en uitbreiding van het bestaande gebouw. Doch èn gebrek aan ruimte, èn te premitie- ve en te onvrije inrichting van het bestaan de gebouw, maakten correctie allernood zakelijkst. Alleen het benedengedeelte van het ge bouw heeft een metamorphose ondergaan. De hal, onmiddellijk rechts als men de mooie, degelijke eikenhouten deur is ge passeerd, is het centrum der localiteiten, Zoowel de spreekkamer, de wachtkamerl de Directiekamer, de afdeeling personeel als het Kassierskantoor komen er op uit. Bizonder vestigen we er de aandacht op, dat de personeelskamer thans geheel is afgesloten en évenzoo de telefoon, hetgeen inzake het doel eener Bank noodig mag worden geacht, doch hetgeen bij de oude inrichting (een tot kantoor ingericht Heeren- huis) niet het geval was. De hal is in moder ne kleuren geschilderd, met tegelvloerbe dekking en ditobekleeding. Het Kassiers kantoor bevat 7 loketten en heeft een sier lijk ijzerwerk. In de spreek- en wachtkamer bevindt zich thans ook de safe, die vroeger in de Directiekamer was, hetgeen onprac- tisch was, doch niet anders kon. Een uit bouw (booze tongen noemen het een leelijke puist) is de Directiekamer, die van binnen ♦erzoent met wat van buiten mishaagt. Alles draagt het stempel van degelijkheid en eenvoud en soberheid, niets buitengewoons, hetgeen in ons oog een te prijzen standpunt is. Zoo ooit, dan geldt in onzen tijd voor een Bankgebouw, dat vertrouwen behouden wil, het oude spreekwoord Overdaad schaadtHopen we, dat de heer de Clercq, de ijverige, eenvoudige en sympathieke Directeur met zijn personeel er vele jaren moge arbeiden. (Voor den inhoud van deze rubriek stett de Redactie zich niet verantwoordelijk-) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een *mne plaats* ruimte in Uw blad voor het volgende Vrijdagavond las ik een bericht over het on geval te Hillegom, waarbij J. Wassenaar zoo droevig om het leven kwam. De zienswijze van Uw verslaggever over het ongeval is m.i. niet juist. Wassenaar was mij persoonlijk goed bekend en was er de man niet naar te hande len als in het verslag aangegeven. Volgens mijne meening heeft het geval zich als volg toegedragen „Wassenaar heeft gemeend ik ben ongeveer aan de halte ik zal het hekje maar vast openmaken heeft misgegrepen (daar het hekje openstond of heeft na het openen daarvan zijn evenwicht verloren) en is uit den wagen gevallen met het bekende droevige gevolg." Dit komt mij destemeer als juist voor, daar de balcons van onze tram zeer spaarzaam zoo niet slecht verlicht zijn en de tram steeds vreeselijk slingert, vooral in boch ten. U beleefd dankend, Mijnheer de Redac teur, voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, P. LOMMERSE Fz. 13 DECEMBER EcKSlfc LAATSTE KOERS KOERS GENÈVE, 11 Dec. In goed ingelichte krin gen verluidt, dat de ministers van buitgnl. zaken heden, ondanks het ongunstige rap port van den Raad van Gezanten, den datum van de overdracht der militaire contróle in Duitschiand, aan den Volkenbond zullen vaststellen. De ministers van buitenl. zaken komen van morgen te 11 uur bijeen, terwijl hedenmiddag te 3 uur, een niet-openbare zitting van den Raad van den Volkenbond zal plaats hebben. GENÈVE, 11 Dec. De Duitsche Rijksminis ter. voor Buitenl. Zaken, Dr. Stresemann. hee'ft aan de journalisten verklaard, dat hij de Nobelprijzen aan Chamberlain, Briand en hem, beschouwt als een erkenning der we reld voor de te Londen, Locarno, Genève én Thoiry gevoerde politiek in het belang der Menschheid. BERLIJN, 11 Dec. Dr. Marx, de Rijkskan selier, heeft aan Dr. Stresemann een tele gram gezonden, waarin hij hem geluk wenscht roet de toekenning van den Nobel prijs voor den Vrede. •1 BERLIJN, 11 Dec. De ochtendbladen mel den uit Peking, dat Tsjang-tso-Lin thans zijn hoofdkwartier naar Peking heeft ver plaatst en de leiding der voorloopige re geering op zich heeft genomen. Mr. M. SLINGENBERG en J. VAN MUNSTER VAN HEUVEN, Notaris sen te Haarlem, zullen op des avonds te 7 ure in het Notarishuis te Haarlem, aan de Bilderdijkstraat 1, in veiling brengen: WEGENS STERFGEVAL a. Een WOONHUIS en ERF tv Haarlem, aan de groot 50 centiare. b. Een mooie MIDDENSTANDS WONING met voor- en achtertuin te Schoten, aan de onder architectuur gebouwd, groot 128 centiare. Beide perceelen zijn geheel ont- ruimd en vrij van huur te aanvaarden- Aanvaarding bij de betaling voor of op 27 Januari 1927. Bezichtiging Dinsdags' en Donder dags van 24 uur. Inlichtingen ten kantore van gen. Notarissen aan de Ged. Oude Gracht 82 te Haarlem. Indien U nog een eerste kwaliteit kachel of haard zou willen hebben richt U dan tot C. MOLENAAR, Anthoniestraat 58. Goedkoopst adres voor uw kachels." -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2